„Old Clothes New" Achter het Harense prikkeldraad is Kennemer historie geschreven Twee veertig-jarig jubilea in de papierfabriek Keurige garderobe WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 ÏJMUIDER COURANT BEVERWIJK Edelachtbare auteur De voorzitter van het Historisch Ge nootschap Midden Kennemerland"mr. H. J. J. Schottens, de eerste burger van Beverwijk, heeft reeds verscheidene jaren gewerkt aan een gefundeerde ge schiedkundige studie over onze omge ving. Thans is het boek gereed en voor dit eerste standaardwerk op zijn ter rein de persen-verliet, hebben wij tij dens een gesprek met de edelachtbare auteur gehoord, hoe en waarom dit omvangrijke brok historie ontstond. Burgemeester Scholtens stelde een geschiedenisboek samen van Midden-Kennemerland t)'i Is een Latijns boek". Deze woorden hebben de schildwachten van het concentratie kamp Haren meermalen moeten doen geloven, dat een of ander geschrift in de handen van een gevangene geen gevaarlijk „Engels" was, maar geschreven werd in de dode en dus onschuldige taal der ouden. Dat op deze manier verscheidene studieboeken van Anglo-Amerikaanse auteurs tot achter het prikkeldraad werden gesmokkeld, daar weet mr. H. J. J. Scholtens, de burgemeester van Beverwijk, meer van te vertellen. En als de schildwacht van Haren niet zo'n „voortreffelijk taalkundige" zou ziin geweest, dan was het historische standaardwerk van deze burgervader „Uit het vérleden van Midden-Kennemerland" misschien nooit van een Nederlandse pers gekomen. Als mr. Scholtens eenmaal op zijn praat- 6toel komt, dan vertelt hij graag een paar uUr achter elkaar over het verleden van zijn streek", een verleden, dat via zijn pen nieuwe gestalte kreeg, door zijn werk voor, tijdens en na de bezetting met tachtig goeddeels onbekende platen over dit ge west werd aangevuld en binnen enkele weken het licht gaat zien. Er bestond geen enkel historisch werk over Midden-Kennemerland" vertelt onze gastheer, „afgezien dan natuurlijk van een aantal verspreide bijdragen in diverse pe riodieken. Dat is jammer, want het leven is hier zo gevarieerd. Niet dat er dagelijks schokkende zaken voorvallen, maar wie in de geschiedenis van Midden-Kennemerland grasduint, vindt er duizenden gebeurtenis sen en feiten, die een nadere beschouwing overwaard zijn." Dus begon Beverwijks burgemeester al voor de oorlog aan de documentatie van zijn te schrijven boek, met een warm hart voor de rijke opeenstapeling van menselijke, economische.en politieke aspecten, die een langdurig snuffelen in archieven en oude papieren hem opleverde. Eenmaal door de bezetter achter de Harense kampgrendels gesloten, vulde het verleden van Kennemerland de ledigë avonduren, hoewel toen gebrek aan naslagmateriaal het werk niet makkelijker maakte, maar zelfs En gelse historische boeken vonden hun smokkelweg tot de eenzame schrijver. Zo groeiden gestaag de 368 pagina's, die gtraks van de persen zullen glijden, vier-en- twintig schetsen bevattend van het begin der jaartelling af tot het midden der vorige eeuw verhalend, bespiegelend, soms uit stijgend boven de starre feiten, naar een gezapige humor en altijd weer belangstel ling wekkend voor dit historisch zo belang rijke en desondanks vaak verwaarloosde gedeelte van Noordholland. De bevrijding vond het boek gereed in vele beschreven of getypte vellen: in November 1943 reeds werd er in St. Michielsgestel, waarheen een deel der Harense bewoners verhuisde, een streep onder het laatste hoofdstuk gezet. Platen van overal. Maar de illustraties moesten nog komen. Zowel de universiteitsbibliotheek van Ox ford als Amerikaanse schilderijenverzame- lingen zonden nog niet eerder gepubliceer de reproducties van schilderijen, etsen of gravures, die het Kennemer land als achter grond hadden en die als kostbare rotogra vures in het nieuwe boek werden gelast. Met waardering verwijlt de auteur even bij het werk van dr. P. Hoekstra, die in zijn studie over de geschiedenis van Zuid- Kennemerland zulk pionierswerk verricht te en daarmee voorzag in een behoefte, die Zuidelijk van Santpoort werd gevoeld. Want meer naar het Noorden ligt het nu diep-omgeploegde terrein van mr. Schol tens: het ambacht Velsen plus „de Sant poorten" en het kasteel der Brederode's tot Castricum heeft hij doorzocht en beschre ven. Niet met inbegrip van de modernste geschiedenis evenwel, want de structuur verandering, die het graven van het Noord zeekanaal voor de wijde omtrek van Velsen en Beverwijk meebracht, zou een aparte verdieping op het toch al omvangrijke boek zetten en bovendienwij mensen nemen zo moeilijk afstand van de feiten onzer jaren. De geschiedenis in haar volle breedte heeft Beverwijks burgemeester van jongs af bezig gehouden; hoewel hij van „huis- uit" jurist is, pakte de historie hem voort durend weer en als wij dieper op het vol tooide werk van mr. Scholtens ingaan, vertelt hij interessante en eerlijk gezegd, ons volkomen onbekende zaken uit het verleden van onze eigen landstreek. Wan neer niet onlangs de Willebrord-herdenking er de aandacht op had doen vallen, dat Velsen een van de oudste vijf kerken in Nederland bezit, dan had burgemeester Scholtens zulks uiteen kunnen zetten. Hij weet er bij te vertellen, dat reeds uit den jare 722 een grondschenking van Adrichem (Beverwijk) aan de kerk van Velsen be kend is; hij weet een -verhaal over Geraerd van Velsen, die helemaal niet „van Velsen" was, hij toont u een prent van de ruïne van Brederode door Hobbema geconterfeit, waarop de vervallen heerlijkheid nog in een heuvel staat weggegraven, een heuvel, die na verwijdering belangwekkende vond sten aan het licht bracht. De mensen weten te weinig „Och, de mensen weten veel te weinig van hun eigen streek af", zegt de burge meester. „Alles wat nog overeind staat, kan hun aandacht een moment boeien, maar het vroegere slot te Velsen bijvoorbeeld, waar slechts de overlevering zo nu en dan op zin speelt, kan slechts de historicus zich herin neren. Agenda voor Beverwijk Hotel-Restaurant „Bellevue": 8 uur Verga dering taxi-, huur- en auto-ondernemers. Luxor-Theater: 7 en 9.15 uur, „Neem mijn leven" (18 j.). Kennemer-Thcater: 7 en 9.15 uur, „Gevan genen van het verleden" (14 j.) K.S.A.gebouw: 7.30 uur, Uitvoering revue Geheelonthoudersclub „Kindergeluk". Ver. gebouw Schans: 7.30 uur. Nat. Chr. Vrouwenbond. Gyjjanastiek lokaal Galgeweg: 8 uur. Lezing over'Beroepskeuze voor de Katholieke Ar beidersbeweging. K.S.A.-gebouw: 8 uur, Jaarvergadering R.K. Landbouw- en Tuindersbond. Ver.gebouw Populierenlaan: 8 uur, Wijk aan Duinse Vrouwenvereniging. DONDERDAG 18 DECEMBER Raadhuis: 10—11 uur, Spreekuur Wethou der van Openbare Werken. Huisvestingsbureau: 1012 uur. Spreekuur wethouder Huisvesting, Onderwijs en Sociale Zaken. Luxor-Theater: 8 uur, „Youth for Christ Rally". Kennemer-Theater: ABC-cabaret „Salto Mortale" i. p. _v. toneelstuk „Cahdida" door toneelgezelschap „Comedia". Zo is dit boek over Kennemerland vol gegoten van de roemruchte historie dezer gewesten, voorzichtig in zijn conclusies, omdat de geschiedenis immers een porce- leinwinkel eglijk is, waar een verkeei'de gevolgtrekking figuurlijk onherstelbare scherven kan maken, die door het nage slacht grif worden overgenomen. J. F. Een kinder-revue in het K.S.A.-gebouw Ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan van de Geheelonthouders kinderclub „Kin dergeluk" is gisteravond een revue opge voerd, getiteld „Dit is nu eens Reuze" (Diner), een revue, die klonk als een klok, waarbij echter in ogenschouw genomen moet worden, dat alles door de kinderen zelf werd gepresteerd. De heer G. Berghuis, de auteur van deze revue, zeide in een kort openingswoord, dat men in deze revue geen boze schoon- moeders behoefde te verwachten en even min de nodige politieke zetten, welke men anders gewoon is aan te horen. Hij deed tevens een beroep gedaan op alle aan wezigen om vooral het jeugdwerk van „Kindergeluk" zowel moreel als financieel te steunen. Nadat spreker de aanwezigen een pret tige avond had gewenst, was het woord aan de medespelenden zelf. Het was zeer leuk om te zien hoe ze hun best deden om alles een goed verloop te doen hebben. Het pu bliek wist dan ook het gebodene naar waar de te schatten en applaudisseerde hard na elk stuk. Wim, Wiep en Wap kondigden steeds op verdienstelijke wijze de stukjes aan. Ook de „kleintjes"' werden gewaar deerd en het was grappig de Mkkertjes in „het natte vocht" te zien rondspartelen. We kunnen wel zeggen, dat kosten noch moei ten zijn. gespaard om deze revue tot een groots geheel te maken en het resultaat is zeer verdienstelijk te noemen. Woensdag 17 December en Dondei'dag 18 December aanstaande zullen nog twee avonden gegeven worden eveneens fn het K.S.A.-gebouw. „De geest van deze tijd" voor de K.A.B. Gisteravond heeft in het Kennemer Thea ter een vergadering plaats gehad voor de jeugd van de Katholieke Arbeidersbewe ging, waar mevr. Schelfhout-Van der Meulen en Jos. Veltman iets te zeggen had den tegen de jeugd van de K.A.B. De heer A. Boon. voorzitter van de K.A.B. opende deze avond met een kort inleidings woord. Mevr. Schelfhout—Van der Meulen sprak over de geest van deze tijd. Het leven van heden is zeer stijlloos en het moderne wordt teveel beleefd en juist zij, die aan deze moderne uitingen gevolg geven denken dat dit het leven is. Het leven is echter iets anders. Het is ware naastenliefde, zelfbe heersing, anderen herpen en steunen, zelf opoffering, wat voor elkaar over hebben en alles zo beleven, als een goed Christen dat behoort te doen. Jos Veltman sprak over het verleden en de toekomst van de K.A.B. Hij ging uit van de jaren omstreeks 1900, toen men hard wei-ken moest voor een schamel loontje. Door de nood gedwongen ging men toen over tot oprichting van de K.A.B. Dit moest in het geheim gebeuren, omdat de „bazen" het niet merken mochten. Deze organisatie gi-oeide en bloeide echter ondanks zware tegenslagen, tot die organisatie welke zij nu is. De slechte toestanden van vroeger ken nen we nu niet meer. Dit alles is voor een groot deel te danken aan het werk van de K.A.B. Wij jongeren moeten de ouderen vei-van- gen in deze strijd en we kunnen ons daar voor voi-men in onze katholieke jeugdbe wegingen. Het zangkoortje van de St. Agatha Maria congx-egatie onder leiding van mej. B. Luy- pen completeerde deze avond. Vox Humana" gaf een Kerst-concert Strikt genomen was het concert, dat de Chr. Oratoriumvereniging „Vox Humana" te Beverwijk gisteravond in de Grote Kerk gaf, niet in zijn geheel een specifiek Kerst concert. Want het programma vermeldde als eerste groep uit te voeren werken frag menten uit het oratorium „Die Schöpfung" van Jos. Hay dn, waarmede de gedachten der toehoorders gericht werden op het scheppingsverhaal. Daarna kwam een reeks Kei-stzangen, welke bekroond werd met een selectie koren, recitatieven, ai'ia's en een instrumentaal gedeelte uil het oratorium „De Messias" van G. F. Handel, waarmede de betekenis van het Kerstgebeuren in het volle licht geplaatst werd. Het koor, dat tal van frisse stemmen telt, zong onder leiding van zijn dirigent P. J. Potgieser met jubelende klank en over het algemeen met opvallende vastheid de hym nische gedeelten van het oratorium, waar bij het) gesteund werd door de acoustiek van het kerkgebouw. Van het aandeel van de soliste de sopraan Bets Slotboom kan men met grote waar dering gewagen, al bleek het, dat zij zich bij samenzang met het koor moet hoeden voor een klank-expansie, waartoe haar stem nog niet in staat is. Bijzonder mooi klonken Bach's kerstliederen „Aan de Kribbe" en „O, Kindeke klein", die door hun karakter uitnemend voor haar in we zen licht getimbreerde stem geschikt zijn. Dit kan ook gezegd worden van de oud- Nederlandse kerstliederen „Kindeke Jesu" en „Gloria in excelsis Deo". Plet indruk wekkende „O, Kerstnacht, schooner dan de dagen" kon door een te kort aan volume en zeggingskracht geen voldoening schenken. Maar haar zang verdiende weer veel lof bij de voordracht van de aria's en de recita tieven uit „De Messias", ook ten aanzien van de colox-atuur-gedeelten. Tot de kerstzangen, die het koor ver tolkte, behoorde een wat al te liefelijk „Kex-stliedje" van Bernh. Diamant en een Kerstzang van M. A. Brands Buys met steviger karakter. Respect moet men heb ben voor de uitstekende vertolking van de koren van Handel. Al kon men een enkele maal een scherpe inzet der sopranen op merken, het deed geen afbx-euk aan de indruk van mooie samenklank, zekerheid en gezonde voordracht. De muziek van Haydn en Handel ver langt een orkestbezetting, maar ditmaal heeft men zich moeten beperken tot een vleugelbegeleiding. Dit was natuux-lijk een gemis, maar de pianiste Emmy van Eden heeft er door haar voortreffelijke begelei dingen voor gezorgd, dat dit gemis niet als een ovex-wegend bezwaar gevoeld werd. In het bijzonder moet haar verfijnde voor dracht van de pastorale muziek uit „De Messias" vex-meld worden, evexxals haar begeleiding van de zangeres. P. ZWAANSWIJK. Een officieel slot aan de glas-actie B. en W. van Drunen komen naar Beverwijk Allen, die actief hebben medegewerkt aan de „Glasactie" ten behoeve der ge meente Drunen, zijn uitgenodigd om de slotbijeenkomst der „Glasactie" bij te wo nen welke gehouden zal worden op Vrijdag 19 December aanstaande, des avonds in het Raadhuis „Scheybeeck". Op deze bijeen komst zullen burgemeester en wethouders der gemeente Drunen officieel worden ont vangen door de gemeexxte Beverwijk, waar na de burgemeester van Drunen het woord zal richten tot allen, die hebben medege werkt om de glasactie te doen slagen. Deze bijeenkomst zal een officieel en een min of meer feestelijk karakter dragen. Santpoort Kleine en grote turners zetten hun sterkste beentje voor Het eerste gedeelte van de onderlinge gymnastiekwedstrijden van de Turnvereni ging „Santpoort", die in de Adolf van Nas- sauschool gehouden werden, leverde de vol gende resultaten op: Meisjes 1415 jaar (eerste graad): le pr. Tiny Hop, 33 p. 2e pr. Mies Bijtelaar, 31V2 p.; 3e pr. Corrie Glas, 25l/2 p. Meisjes 810 jaar (derde graad, groep A): le pr. Rudy Seegers, 30V2 p. 2e pr. J. Bai'tels, 30 p. Groep B: le pr. J. Bakker, 29 p. 2e pi-. B. de Geus, 26V2 p. Groep C: le pr. Thea v. d. Knaap, 27 p. 2e pr. J. Wessel, 26V2 p. Groep D: le pr. D. Kruisman, 28 V2 p. le pra. Greta Kooistra, 28 Vè P- 2e pr. J~. Jansen,- 28 p. Jongens 810 jaar (derde graad): Groep A: le pr. H. Smit 30y2 p. 2e pr. G. Schip per, 30 p. Groep B: le pr. T. Kx-uisman, 28 p. 2e px\ Ko v. Dillewijn, 2iyz P- 2e pr. Wim de Klerk, 27Vs P- Groep C: le pr. Klaas Oldenburg 28 p. le pr. R. de Vries, 28 p. .2e pr. H. Oldenburg, 27 p. Groep D: le pr. R. Beekman, 21 y2 p. 2e pr. R. Bos, 26 p. 2e pr. H. Dekker, 26 p. Mevrouw A. DortmundtNel zal op 22 Februari 1948 deelnemen aan de Districts- keurturnwedstrijden te Krommenie. De heren C. F. van Zutphen en J. Bijl behaal den respectievelijk een 2e en 3e prijs in de 3e graad tijdens de graadwedstxüjden, uitgeschreven door de Kennemer Turnkring met 39 en 3614 punten. OP ZOEK NAAR HUN BAAS. Aan het bureau van Politie te Santpoort zijn inlichtingen te verkrijgen betreffende een drietal opgevangen honden. Signalement: twee wit met zwarte vlek ken, reu en de derde was een kleine bruine ruwharige hond. In de reeks van jubilea bij de Pa pierfabriek Van Gelder Zonen N.V. herdacht Maandag de heer W. van Wijk, kookmeester in de Cellulose- fabrieken, zijn veertigjarig dienst- jubileum. De jubilaris is 's morgens vergezeld van echtgenote en dochter op het directiekan toor een'ixaitelijke huldiging ten deel ge vallen, waax-bxj de staf van bedrijfs- ingenieurs mede aanwezig was. Met enkele waarderende woorden com plimenteerde ir. A. J. Allan namens de directie, onder aanbieding van schriftelijke gelukwensen der hoofddirectie, het ver erend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nij- verheid en Handel om voorts als blijk van erkentelijkheid een enveloppe te ovex-han- digen. Ir. J. M. de Muinck Keizer, bedrijfs- ingenieur van de cellulosefabrieken, schetste vervolgens de trouw en-toewijding van de jubilaris, zijn uitstekende hoedanig heden in het werk, dat steeds met genoe gen is gedaan, zijn zin voor humor exx hij herinnerde aan de vele leerlingen, die de jubilaris in de loop der jaren tot opleiding voor de belangx-ijke functie van kookmees ter heeft gehad. Omringd door collega's heeft de heer A. Koene, bedrijfschef, in het schaftlokaal van de houtkapperij prettige herinneringen aan de veertig jaren gememoreerd en eveneens het goede humeur van de jubilaris belicht om daarna de verschillende promoties te schetsen, welke door een toenemende enex-gie zijn bereikt. Werkbaas L. Eckhard, die gewaagde van de aparte sfeer in het kookhuis en van de vele verbeteringen in de afgelopen jaren aangebracht, waardoor het wex-k aanzien lijk aangenamer is geworden, schonk na mens het kookhuispersoneel een mooie plant. Namens het jubileumfonds en met hartelijke gelukwensen ontving de jubila ris van de heer J. H. Tekarrip eexx enve loppe als blijk van vriendschap en waar dering voor de prettige samenwerking. De jubilaris mocht in zijn woning aan de Oos terduinweg te IJmuiden-Oost nog vele ■blijken van belangstelling ontvangen. J0I1. Gutteling. Dixisdag bracht bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. het laatste veer tigjarige jubileum van dit jaar. De heer Joh. Gutteling, die al heel jong het kantoox-leven bij dit bedrijf begon en than^ vele jaren administrateur van de gehele expeditie is,, ondervond deze dag hartelijke waardering in velerlei vorm. De jubilaris, vergezeld van echtgenote en kinderen, is op het directiekantoor door de heer J. Smit op warme wijze toegespi-o- ken. Behalve een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie ontving de heer Gutteling de gx-ote zilveren legpenning van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de waardering is verder uitgedrukt in de aanbieding van een enveloppe. In de grote koffiezaal, omringd door be- drijfs- en afdelingschefs en collega's schet ste de heer C. Pels, bureelchef, de gx-ote zegen van de arbeid. Als blijk van waar dering voor de grote collegialiteit ontving de heer Gutteling hier een mooi olie ver f schilderij. De heer R. C. Veenstra, chef van loon- zaken, sprak namens collega's en speciaal namens de „kantoormensen". Deze stelde bijzonder op de voorgrond collegialiteit, kameraadschap en een gelijkmatig humeur van de jubilaris, die daarvoor als grondslag een gelukkig familieleven heeft. Ook mevr. Gutteling werd hierin betrokken. Haar is een mooie plant ovex-handigd. In zijn dank belichtte ook de jubilaris de steeds prettige omgang. Dat hij zich vele vrienden heeft gemaakt bewees de grote belangstelling, welke de familie Gutteling in haar woning aan de Jan Kostelijklaan nog gewerd. De logger Umuiden Petrus en Paulus" Tijdens de bezetting brachten Engelse vliegers een Duits vaartuig tot zinken, dat in het nieuwe vaarwater bij Zijpe voer. Onlangs heeft men het schip gelicht en naar de haven van Zijpe gesleept. Aan boord vond men het stoffelijk overschot van een der opvarenden. Een onderzoek naar de hex-komst van het schip heeft uitgewezen, dat het de logger „Petrus en Paulus" van de rederij Pronk te IJmuiden is. De omgekomen ma chinist, wiens lichaam nog aan boord werd gevonden, was de heer Schaafsma uit Driebergen. AAN EEN BOOM ZO VOLGELADEN. In de Velserpolder werd een arbéidèr van de Hoogovens aangehouden, die een hoe veelheid koper vervoerde, dat bij onderzoek afkomstig bleek te zijn van diefstal van genoemd bedrijf. KERSTSPEL VOOR PRO REGE. Maandag 22 December wordt door Pro Rege in het gebouw voor Christelijke Be langen een Kerstspel gegeven. Laatste gang van de heer D. Bais De baar van wijlen de heer D. Bais, oprichter van het Nijverheidsonder wijs in Kennemerland, werd op weg naar het crematorium te Westerveld door velen gevolgd. Onder meer waren aanwezig de heren R. Verbeek, H. H. Meyer en R. W. A. Nuyens, leden van de commissie van toe zicht op het Nijvex-heidsonderwijs te Vel sen, de heer H. J. Zeeman, directeur der Nijverheidsschool, dokter P. Brouwer en de makelaar P. J. Bakker. In de aula sprak eerst de heer Dick van Leeuwen, kleinzoon, die in een woord van herdenken uiting gaf aan zijn gevoelens. Hij wees op de steun die zijn grootvader voor de familie was geweest. Ir. M. v. d. Lee, voorzitter van de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs, bracht de heer Bais dank voor al wat hij in de loop der jaren voor de school had gedaan en sprak van de energie waarmee hij zich aan de taak had gegeven. Zijn houding werkte stimulerend, zeide spreker. De heer S. Woldvoogd roemde als vriend de werk- en wilskracht van de ovexdedene, die zich daardoor eexx maatschappelijke positie had opgebouwd. Namens de directie van de Nederlandse Hypotheekbank voerde de heer H. E. Wie- ringa het woord. De heer P. Verschoor, die in zeer nauw werkverband met de heer Bais had gestaan, droeg een gedicht voor. Tenslotte wees de heer F. H. Heykoopj plaatsvervangend directeur van de Nijver heidsschool op de grote vitaliteit van de overledene, wiens verscheiden hij een on verwachte slag noemde en prees hem als bekwaam vakman. Onder het spelen van Handels Largo daalde de kist. Crematie A. Molenaar Dinsdagmiddag werd onder grote belang stelling gecremeerd het stoffelijk overschot van de heer A. Molenaar uit Alkmaar, die Vrijdag 12 December op zo tragische wijze bij Vogelenzang door verdrinking om het leven kwam. In de aula voerden de heer Hoed, namens de buurtvereniging Scharloo, de heer Van Bokhoven als vriend en de heer London uit naam van de vele onderduikers, die de overledexxe tijdens de bezetting had bijge staan, het woord. De heer Nieuwveen dankte voor de belangstelling. Jac. van Elsrickcr droeg voor in IJmuiden Het was geen groot, maar wel een zeer aandachtig gehoor dat de Nutsavond in Flora bijwoonde. De voordrachtskunstenaar Jac, van Elsacker, onder meer bekend om zijn cursussen in declamatie aan de Rotter- damse Volksuniversiteit, was voor deze avond geëngageerd. De heer Y. J. Reitsma sprak een kort welkomst-propagandawoord en daarna leidde de heer Van Elsacker zijn voordracht van „De kellner" van Iwan Schweljow in. De hoofdpex'soon in dit familiedrama is een conservatief manneke dat als het ware doodgedrukt wordt door het leven. Het ge zin bestaat uit man, vrouw en twee kinde ren, de zoon Koljoeska en de dochter Na- taska. In dit werk komt tot uiting de strijd tussen de generaties en hoewel de vader een zielige indruk maakt, voelt hij in zijn lucide ogenblikken dat de nieuwe genera tie, belichaamd in zijn zoon, niet helemaal ongelijk heeft. In deze momenten komt in hem op de vraag naar rechtvaardigheid en ziet hij het slaafse van zijn wex-k, dat de zoon zelfs met „minderwaardig" betitelt. Een vriend des huizes is een kapper, die boven zijn geestelijke stand leeft, wiens opmerkingen men dan ook gevoeglijk ge zwets kan noemen. Dit drama laat ten duidelijkste het pro bleem der educatie naar voren komen. Op de, aan hem gestelde vraag wie de jongen, die tenslotte wordt gearresteerd, heeft op gevoed, antwoordt de vader: de school heeft hem opgevoed De heer Van Elsacker gaf een boeiende vertolking van dit zieledrama, waarin ten slotte uitex-lijk aan de betrokken personen niets verandert en ieder, behalve de zoon, die nooit weerkeert, verder leeft in het zelfde gareel. Na de pauze declameerde de heer Van Elsacker werkjes van een lichter genre. Deze tweede Nutsavond in het seizoen heeft doen zien dat het departement IJmuiden bezig is zijn vooroorlogs peil weer te be reiken. De volgende maand wacht leden en belangstellenden een toneelavond. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden. Velsen (dorp) en Dxüehuis, wier namen beginnen met de let ter T t.m. Ver, kunnen Donderdag 18 Decem ber nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen, tabak- en versnaperingkaarten halen in het Patronaatsgebouw. schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- digt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 17 DECEMBER Raadhuis: 45 uur, Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Thalia: 8 uur, „Gejaagd in de nacht", Rex: 8 uur, „Het mystex-ie van de onder wereld". Deel I. De Pont: 8 uur, „Gevecht op de ranch" en „Olaf de Pooljager". DONDERDAG 18 DECEMBER Raadhuis: 912 uur, Spreektxur Wethouder van Sociale Zaken. Bioscopen: Geen voorstellingen. Goede Herderkerk: 8 uur, Kerstwijding voor iedereen. met de a.s. Feestdagen? is sneller is Beter KONINGSPLEIN 10 IJMUIDEN FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 107) door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels Terwijl hij sprak, wist hij dat hij voor een verloren zaak pleitte. Dat hij gek was geweest te denken, dat hij haar ooit zou kunnen winneif. Ze hield niet van hem en ze zou nooit met iemand, van wie ze niet hield, trouwen. Angst zou daar niets aan veranderen. Wat moet ik nu doen, dacht hij wanhopig. Zijn goede ster zou hem nu toch niet opeens in de steek laten? Voor de laatste keer in zijn leven gaf hij gehoor aan een kwade ingeving. Hij merkte op eens, hoe ze vlak naast de afgrond van de oude kalksteengroeve stonden. Een ogenblik later rende hij snel weg in de richting van het dorp. Het pad ach ter hem was leeg Na Kathryn's haastige uiteenzetting was David Lome achter Alan aan gegaan. Ze had hem gezegd, dat hij moest hollen en dus liep hij zo snel als bijn benen hem, dragen konden; hij haalde Alan in, toen deze juist de top van de heuvel bereikt had. Alan draaide zich om en keek hem weinig vriendelijk aan. Hallo, zei hij kortaf, wat dofe jy hier? Kathryn stuurde me, antwoordde David, alsof dit voldoende uitleg was. Het is erg vriendelijk van jullie bei den, bromde Alan, 'maar geloof je, dat ik een kindermeid nodig heb? Nee, maar.stamelde David. Alan liep door en er was maar één ge dachte in zijn hoofd, Anne zo spoedig mo gelijk te vinden. David liep met hem mee. Kathryn had moeten bedenken, zei Alan droog, dat je gezelschap me op dit moment wel eens niet welkom zou kunnen zijn. Pas op, man! Let op, waar je loopt. Met zijn linkerhand greep hij David bij z'n schouder. Als iemand een kindermeisje nodig heeft, ben jij het! voegde hij er grimmig aan toe. Weet je niet, dat hier een oude steengroeve is? Hij hield opeens op en kneep zijn ogen enigszins dicht. Wat, de omheining is gebroken! Het kon nooit veel bijzonders geweest zijn die omheining, niet meer dan enkele wankele paaltjes met een paar dunne plankjes aan elkaar verbonden. Eerder een waarschuwing, dan een veiligheidsmaat- regel. Een van de planken was afge broken. De beide mannen keken elkaar aan. Ze kan toch niet.... zei Alan alsof hij tot zichzelf sprak, ze kent deze plaatsze is zo vaak langs dit pad ge komen sinds ze hier is Laten we even kijken, om zekerheid te hebben, zei David ernstig. Hij ging op de grond liggen en voordat Alan goed en wel begreep, wat hij doen wilde, was hy al bezig naar de x^and van de afgrond te kruipen. Door het beletsel van zijn ver bonden arm kon Alan niet veel anders doen dan hem in grote angst gade te slaan, toen hij terugkroop en opstond met een gezicht, dat spierwit was geworden. Er ligt daar beneden iemand, zei hij kortaf, in een blauwe jas. Hoe komen we daar? Toen hij het pad een poosje later weer afliep, vroeg hij zich verwonderd af, hoe Alan en hij ooit levend naar beneden ge komen waren bij de vaart, waarmee Alan afgedaald was. Het was niet meer dan een schapenspoor geweest, dat steil naar be rieden kronkelde in de brokkelige kalk, Maar ondanks z'n gebroken arm was Alan toéh het eerst beneden geweest. En. daar hadden ze Anne gevonden. Hoewel een doodsangst over hem kwam, lag Alan in minder dan geen tijd naast haar ge knield en voelde hij met een hand, die hierop getraind was bij de jacht en de eer- ste-hulp-lessen, of ze iets gebroken had. Dit scheen niet het geval te zijn, maar hij hield zijn adem in hij wenste bijna dat het wel zo was. Ze kon niet een dergelijke tuimeling gemaakt hebben, zon der enig letsel opgelopen te hebben, en een gebroken arm of been was beter dan een schedelbreuk. Zijn gezicht was wit en ver trokken, toen hij David Lorrxe aankeek. Ren jij als een haas naar huis, zei hij, en zeg hun, dat ze onmiddellijk Wild moeten halen met een brancard! Ze lag doodstil en volkomen bewuste loos. Haar pols was zwak, maar dat was niet anders te verwachten, en ze was koud. (Wor.dt vervolgd). TELEFOON 48SS (Adv.) Culturele avond van Katli. Arbeidersbeweging De kring IJmuiden van de Katholieke Arbeidsbeweging heeft met de tweede cul turele avond, Maandag In het Oud-Katho liek Verenigingsgebouw gehouden, een zeer grote belangstelling getrokken. Na een woord van welkom herinnerde de heer P. L. Berbee, voorzitter, aan de grote moeilijkheden bij de oprichting van do K.A.B., -60 jaar geleden, welke strijd eerst goed begon door de encycliek „Rerum Novarum". Voorts schetste hij de chaoti sche woning- en loontoestanden in de veertiger jaren, aan de verbetering waar van de K.A.B. een groot aandeel had. Thans is de K.A.B. volgens spreker in een grote strijd gewikkeld tegen het voort schrijdende communisme en derhalve riep hij op de overwinning te 'bevechten „door katholicisme van de daad". In het kader van het winterprogramma: „Reddend Christendom door Vader" spi-ak de heer S. Menke, wethouder van sociale zaken van Leiden, over „Vader thuis". Hij begon met een herinnering aan eigen hui selijke kring en gewagend van het gees telijk puin, na de oorlog ons nagelaten, scheen het hem toe dat „thuis" niet meer geldt. In de bezetting, zeide spr., waren wij sterk in het negatieve en deidialve moet men nu' door positieve bijdragen van het gezin het Nederlandse volk gaaf maken. Ouders zijn de bindende factor in 't kleine mensenleven en daarbij is eerste eis, dat vader leeft in een stijl, die hem eigen moet zijn, zonder overdrijving of halfslachtig heid maar in gaafheid en fierheid moet het Nederlandse volk weer zichzelf worden in het maatschappelijk leven. Het voortvretende nihilisme vraagt, vol gens de Leidse wethouder, een geweldige strijd en daarin moeten de Katholieken de pijlers van het Nederlandse volk zijn. Met grote aandacht is deze interessante be schouwing gevolgd. Het R.K. Kerkzangkoor „Cantemus Do mino" onder leiding van de heer II. J. van Haam zorgde op fraaie wijze voor de mu zikale omlijsting. MARKTBERICHT 16 December Visaanvoex-. 1200 kisten schelvis. 100 kisten kabeljauw, 100 kisten koolvis, 60 kisten ma kreel, 10 kisten wijting, 40 kisten diversen. Totaal 1570 kisten. Besommingen. IJM 19 Adelante f 8030. IJM 202 f 22, IJM 44 f 44. Twee trawlers met totaal f 23.164 besomming. Uitbreiding van het Hoogovenbedrijf Burgemeester en Wethouders van Velseil maken bekend, dat ter gemeente-secretai'ie (IVe afdeling) ter inzage ligt een verzoek van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot 't uitbreiden van het hoog ovenbedrijf door het opstellen van twee rollenzeven, elk aangedrevexx door een electro-motor van iy2 pk, onder de cokes bunkers van de cokeszeefinrichting bij Hoogoven I en II. RUSSISCHE FILM IN REX. „Radio Werkend Nederland" komt Don derdagavond in het Rex-theater met de Russische film „Zes uur 's avonds na de oorlog". Velsen-Noord Tsjechisch student sprak over zijn kerk In een lokaal van de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat heeft Dins dagavond uitgenodigd door de „Jonge Kerk" en de Hervormde Mannenvereni- ging, de Tsjechische theologische student, de heer J. Altynski uit Praag een causerie gehouden over „De Tsjechische Kerk vóór en na de oorlog". Het lokaal bevatte tal rijke belangstellenden, toen de heer W. B. Kleiwegt onder wiens leiding deze bijeen komst stond de avond liet aanvangen met Gezang 112 1 en 2 om daarna voor te gaan in gebed en op verzoek van de gast te lezen Openbaringen 21. De heer Altynski werd in de Duitse taal begroet. De heer Altynski had geen ge makkelijke taak om zijn causerie van zijn moedertaal in het Duits te vertalen, waar na ds. Johs. Bronsgeest zin voor zin de vertaling gaf. De Tsjechische student begon met een algemeen overzicht van de kerkgeschiede nis in zijn land van de vroegste tijd der reformatie, omstreeks 1350, af om vervol gens in verschillende détails deze gang van de hervorming weer te geven. De Evan gelische kerk aldaar kreeg in 1861 de mo gelijkheid voor haar leden ook staatsamb ten te verkrijgen en dus een „erkenning". In 1918 eerst kwam de definitieve gods dienstvrijheid in Bohemen en Moravië, waarbij als grondslag van de huidige Tsje chische kerk de belijdenis van Augsburg en Zwitserland is aanvaard. Toch is de Evangelische kerk slechts klein in omvang, ruim 310.000 leden op de 9V2 millioen in woners. Direct na de bevrijding werd de kerk, die sedert 1939 geen enkel buiten lands contact had, een éénheid door toe treding van Duitse en .Hongaarse leden. Deze historische ontwikkeling werd ge volgd door mededelingen van recende aard. Onder meer kwamen hierbij ter sprake de inrichting en de liturgische gebruiken, welke anders zijn dan de Nederlandse. De verhouding tussen kerk en staat in Tsje- cho-Slowakije is thans gelukkig nog zo, dat men van de kansel af, politiek gezien, geen enkele vrees behoeft to hebben. Een zeer interessante en leerzame avond. ONDERSCHEIDING UITGEREIKT. Enige dagen geleden vermeldden wij, dat de heer P. Mooy, welke 53 jaren bij Van Gelders Papierfabrieken werkzaam is geweest, koninklijk onderscheiden is met de ere-medaille in zilver verbonden aan de Oranje-Nassau orde. De heer Mooy. die ook drager is van de gouden „Pro Ecclesia", werd deze onder scheiding uitgereikt door de heer ir. A. J. Allan, lid der plaatselijke directie van Van Gelder Zonen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3