3331 Bedreigde jeugd ie Haarlem 3 De 9 Lezen China ten Noorden van de Jangtse wellicht voor Tsjang Kai Tsjek verloren De gang van zaken na Japanse capitulatie BOEKEN? VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 IJMUÏDER COURANT Een jaarverslag dat behalve van veel teleurstelling ook van gunstige resultaten gewaagt Dezer dagen stelden wij reeds in het licht dat de dienst van Sociale Zaken te Haarlem nieuwe wegen bewandelt. Een daarvan wordt ingegeven door het- stre ven dat getracht moet worden de armen „op te heffen". Daarbij wordt natuurlijk in het bijzonder de aandacht gewijd aan de. jeugd. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", is een uitspraak die veel waarheid bevat. De moderne armverzorger voelt het daarom als zijn plicht te trachten er naar te streven dat kinderen van armen een kans krijgen zich te ontwikkelen tot jonge men sen die op eigen benen kunnen staan. De Haarlemse instelling voor Kinderver zorging (voorzitter de wethouder mr. Sake C. van der Wall, secretaris'de directeur van Sociale Zaken D. H. Suerink) doet in dit opzicht veel en ook belangrijk werk. Voor ons ligt het laatste jaarverslag. Het is een boekje dat spreekt van ontstellend veel kinderleed, maar dat, naast he laas vele mislukkingen, toch ook gewagen kan van gunstige resultaten. Aan het einde van het jaar had de in stelling de voogdij over 175 kinderen, naai de leeftijd als volgt verdeeld: 03 jaar: 72, 46 jaar: 20, 714 jaar: 74 en 1520 jaar: 69. Van vrijwel alle kinderen wordt in het verslag iets verteld. Dit maakt het boekje zo interessant, want daardoor krijgt de bui tenstaander een inzicht in de grote moei lijkheden waarvoor men staat. Gewezen wordt op de immoraliteit van de jeugd in het algemeen en in het bijzonder op de dikwijls zeer ernstige verwaarlozing waar aan de kinderen hebben blootgestaan voor zij onder de hoede van „Kinderverzorging" kwamen. De ervaring is dan ook dat het zelden gelukt kinderen, die aan de stichting worden toegewezen, onmiddellijk in gezins verpleging te brengen. Als regel is het eerst noodzakelijk de kinderen naar een kinder tehuis of gesticht over te brengen, opdat zij daar geschikt gemaakt worden om naar de gezinsverpleging over te gaan. In het alge meen wordt gezinsverpleging als het beste beschouwd, maar helaas zijn er verschei dene kinderen die daaraan nooit toe komen, omdat zij daarvoor te veel afwijkingen hebben. Wij ontlenen aan het verslag nog de vol gende feiten, die voor zich zelf spreken: „Wij verloren door de dood een meisje. Dit kind, dat tevoren aan zeer ernstige verwaarlozing is blootgesteld geweest, be gon juist wat flinker te worden en leek volkomen gezond. Een plotselinge hevige hersenontsteking maakte binnen twee da gen een einde aan haar korte leventje, tot groot verdriet van de'pleegouders en andere pleegkinderen in hetzelfde gezin, die allen heel veel van haar hielden en haar echt vertroetelden." „Een meisje liep even voor haar meerder jarigheid uit het tehuis met zogenaamde halve vrijheid weg. Zij heeft veel moeite gegeven. Haar kindje is onder voogdij ge steld. Zelfs het feit, dat zij dit kind zou moeten missen als zij -weer de slechte weg ging bewandelen, heeft haar niet weerhou den, opnieuw een onzedelijk leven te be ginnen. Hoewel kosten noch moeite aan de opvoeding van haar bespaard zijn, zal zij vermoedelijk wel tot de schipbreukelingen van de maatschappij gaan behoren. Erfe lijke belasting speelt in deze een zeer grote rol." „De idiote jongen, kind van een onge huwde krankzinnige moeder, wordt nog steeds in een inrichting voor zwakzinnigen verpleegd. Zijn lichamelijke gezondheid laat niets te wensen' 'over. Hij schijnt zich in de inrichting goed thuis te gevoelen. Het laat zich aanzien, dat hij wel altijd in die inrichting verzorgd zal moeten blijven. „De vijf min of meer moeilijk opvoedbare kinderen van achterlijke ouders gaven in het afgelopen jaar nogal moeilijkheden. Het oudste meisje moest, zoals wel was te ver wachten, in een tehuis voor meisjes worden ondergebracht. Met vallen en opstaan heeft zij zich hier tot bijna het einde van het jaar weten te handhaven. Enige dagen vóór haar verjaardag liep zij weg. Hoewel wordt verondersteld, dat de ouders hier de hand in hadden en wèl weten, waar zij verblijf houdt, moest zij aan het einde van het jaar als voortvluchtig worden gemeld." Met de vier overige kinderen uit dit gezin gaat het gelukkig beter. Een is in een ge sticht, de drie anderen zijn in gezinnen op genomen. Het jongste meisje maakt het goéd, „zij is erg aan haar pleegouders ge hecht en heeft er geen besef van dat deze niet haar eigen ouders zijn." „Een jongen, kind van een inmiddels overleden ongehuwde moeder, blijft ons veel moeite geven. Hij was als interne bak kersknecht geplaatst in een werkelijk uit stekend gezin." Toen hij een bemerking kreeg, dat hij de koek en beschuit van ziJn pleegvader-werkgever niet gratis aan zijn vrienden mocht uitdelen, liep hij weg. Daar wij nu werkelijk ten einde raad waren, werd hij geplaatst in een opvoedingsge sticht.. Dit maakte aanvankelijk zeer veel indruk op hem. Later paste hij zitfh goed aan in zijn groep en vond het niet zo heel erg meer. Na ongeveer een half jaar meen de de directeur van de inrichting, dat wij maar weer eens moesten proberen hem in de maatschappij terug te plaatsen. Na veel •moeite mocht het gelukken een plaats als interne bakkersknecht voor hem te bemach tigen. Of hij zijn kans zal „grijpen valt te betwijfelen." „Drie verwaarloosde kinderen, die een paar jaar geleden aan onze instelling wei- jl_tv,rmc rl» tnsv- rneisje lijkt nog wel een behoorlijke kans in het leven te hebben. Er wordt gevreesd, dat de jongen debiel is." „Een jongetje, dat door zijn ouders achter het Sportfondsenbad te Haarlem te vonde ling werd gelegd'. Het kind was de door gemaakte verwaarlozing vrij spoedig te boven en groeit op tot een stevige kleuter. In de loop van het jaar. kon hij in een uit stekend gezin worden geplaatst, waar men zeer op hem is gesteld." „Verder twee aardige kleine jongens, kinderen van een ongehuwde moeder, die niet de minste belangstèlling voor haar kin deren heeft en haar jongste kind in de oor logswinter helemaal onverzorgd heeft ach tergelaten." „Wij werden met de tijdelijke voogdij be last over vier kinderen, waarvan de moeder overleden is en de vader nimmer uit Duits land is teruggekeerd. Hoewel hier van een tijdelijke voogdij wordt gesproken, zal het naar alle waarschijnlijkheid wel blijvend zijn. De vader heeft reeds lang voor zijn vertrek naar Duitsland niet de minste be langstelling voor zijn kinderen getoond." Zo zouden wij kunnen doox-gaan. Wij lezen over zes kinderen van een achterlijk echtpaar, dat het met de begrippen der hygiëne niet zo nauw neemt, over zes kin deren van een weduwnaar, die na de dood van zijn vrouw de kinderen practisch aan hun lot heeft ovei-gelaten, over een jongen van een echtpaar, dat alleen voor eigen ge noegen leeft en het kind dag en nacht al leen liet, enz. Vei-schillende jonge mensen konden als zij meerderjarig waren, voor zich zelf zor gen, o.a. ook de zés meisjes die nu 21 jaar werden. Zij waren als dienstbode geplaatst. Het werk van Gezinszoi-g kostte aan de gemeente 42.310 en aan het rijk 40.680. Amerika. Zes en veertig Nederlandse schilderijen, die in Amerika worden tentoon gesteld als teken van dankbaarheid van de lage landen jegens het Amerikaanse legei-, dat deze doeken uit Duitsland hielp terug keren, zijn voor drie weken ten toongesteld te Baltimore.' De expositie werd geopend doox; mr. E. N. van Kleffens. Dc Engelse film. De Engelse minister van handel, Harold Wilson, heeft in het La gerhuis op een desbetreffende vraag geant woord, dat de regering geen plannen heeft tot reorganisatie van de productie en ver huur van Britse films en evenmin tot na tionalisatie van het Britse filmbedrijf. Nederlands. Iu Den Haag is een nieuw operette-gezelschap opgericht onder de naam „Residentie-operette". Het doel dezer instel ling is het uitbrengen van artistiek verant woorde operette-opvoeringen waarin louter Nederlandse artisten zullen optreden en waarbij tevens aan jonge landgenoten een kans zal worden gegeven te debuteren. De artistieke leiding is in handen van Victor Colani, de muzikale van Herman Woustra. Henri Bruning zes jaar uitgesloten. De Centrale Ereraad heeft Henri Bruning voor zes jaar uitgesloten van iedere litteraire activiteit wegens het zich in bezettingstijd opzettelijk als kunstenaar in dienst van de vijandelijke propaganda stellen. Achttien schilderijen voor „Het Prinsen hof". De stichting „Nederlands kunstbe zit" heeft medegedeeld, dat achttien schilde rijen. afkomstig uit de uit Duitsland teruggekeerde kunstbezittingen, zullen wór den overgedragen aan het gemeentelijk museum „Het, Prinsenhof" te Delft. Prix Interallié. De „Prix interallié" is toegekend aan Pierre Daninos voor zijn roman „Le carnet du Bondïeu". „In every port" in Haarlem. De heer E, J. Verschueren uit Haarlem zal de productie van Paxxl Schuitema's film „In every port" op zich nemen. Deze rolprent werd in op dracht van de United Nations door bovenge noemde ftineast vervaardigd. Een Zeeuws oorlogsweesje maakt op het ogenblik een reis naar Amerika, waar het kind de gastvrijheid geniet van. een bekend en zeer populair radiocrooner, Jack Smith. Deze tijdelijke pleegvaderwordt door zijn zorgen voor de kleine Johanna Ley- dekkers wellicht nog populairder en bekender, maar aan de andere kant profiteert het oorlogsxoeesje op ongekende wijze van de goede gaven, die haar worden toegestopt al zal zij het waarschijnlijk minder appreciëren, voortdurend door reporters en fotografen te worden omringd. Zij zal de grote pop, waarmede Smith haar reeds aan het vliegtuig opumchtte, wellicht pas op haar gemak kunnen knuffelen wanneer zij over een paar weken weer in het rustige Zeeland terug is.... Veisen-Noord Echtpaar Eenhoorn 55 jaar getrouwd Het echtpaar J. Eenhoorn en A. Een hoornKoeman zal Maandag 22 De cember het heugelijke feit herdenken vijf-en-vijftig jaar geleden in de echt te zijn verbonden. De beide echtelieden zijn te Wormer ge boren; de bruidegom 6 Januari 1870 en de bruid 16 Maart 1873. Met de vestiging van Van Gelder's papier fabriek in Velsen is het echtpaar reeds in Velsen-Noord komen wonen, nadat de heer Eenhoorn op jeugdige leeftijd in dienst was gekomen aan de Wormer fabriek. De brui degom, die ongeveer een halve eeuw aan de papierfabriek werkzaam is geweest en daarvan een lange periode in de belangrijke functie van papiermaker, is het beschoren geworden vele jaren pensioen te genieten. Op sociaal terrein is de heer Eenhoorn in Velsen-Noord geen onbekende gebleven, want het Velsens Ziekenfonds telde hem onder de oprichters en gedurende ruim der tig jaar als bestuurslid. Ook heeft de heer Eenhoorn in 1904 medegewerkt aan de op richting van de Harmoniekapel „De Een dracht". De beide echtelieden, die nog zeer kras zijn en een uitstekende gezondheid genie ten, zal het op hun herdenkingsdag ten huize van hun zoon aan de W ij kerstraat we; 212 zeker niet aan belangstelling ontbreken. „Watervliet" speelt op „Watervliet' De débacle, welke het eerste korfbal twaalftal van „Watervliet" tegen Ooster- kwartier te Haarlem vorige week met 60 heeft geleden, heeft de groen-gelen, die zeer afwisselend speelden, weer wat dich ter bij de „rode lantaarn" gebracht en de stand van zaken in het nadeel sterk be- inyloed. De „Watervlieters" kunnen het ovei-igens toch wel, maar durven blijkbaar technisch hun spel niet te ontplooien, waar door de verdedigingen de- aanvallen moei lijk kunnen weerstaan. Het Zaanse ZKV komt op bezoek en ook hiervan heeft „Watervliet" indertijd ver loren. Er dient derhalve Zondag anders te worden aangepakt. Het „Watervliet"-twaalftal komt uit met de dames T. Gieze, M. v. d. Kieft, M. v. d. Plas, J. van Vught, R. Weimar en C. Broeksma en de heren F. Möhlman, W. Berghuis, S. de Vries, J. Broeksma, J. Wals en H. Gieze. Watervliet III dat kampioenskansen heeft en met 9 spelers THB een 40 nederlaag toebracht, gaat naar Sport Vereent 3 te Santpoort. Deze ploeg is niet gemakkelijk, maar verwacht wordt, dat ook nu op beide punten beslag wordt gelegd, zoals dit ook met Watervliet 5 het geval is. Het Vijfde speelt eveneens te Santpoort tegen Sport Vereent ,4 onder bijna gelijke omstandig heden, maar zal toch van de aanvang af moeten aanpakken. Volgens het programma van de Haarlemse Korfbalbond krijgt Watervliet 2 eerst in Januari weer een wedstrijd. Zaterdag wórdt nog gespeeld Watervliet 2a—^Onder Ons, waarbij de groen-gelen de beste kan sen en terreinvoordeel hebben. KERSTFEESTEN. Het eerste Kerstfeest, dat hier zal wor den gehouden, heeft hedenavond plaats in het gymnastieklokaal van de Chr. school aan de Van Langeveldstraat, waar met de leerlingen dezer school, ook de ouders bij een komen. Tijdens dit Kerstfeest wordt door leerlingen een Kerstspel opgevoerd. Voor de Ned. Hervormde Kleuterschool, hoofd mej. J. C. Markerink, heeft het Kerstfeest Maandagmiddag te half drie in bovengenoemd lokaal plaats. Bij gebrek aan ruimte mogen andere kinderen dan die, welke de kleuterschool bezoeken, niet worden meegenomen. Normaal voetbaiprogramma Na twee weken van competitierust wordt Zondag voor alle Velser clubs weel een normaal en volledig voetbalprogramma afgewerkt, waarbij Kinheim op bezoek gaat bij Zaandijk in de gelijknamige plaats. De geel-zwarten hebben zelfs met inval lers, bewezen het toch wel te kunnen dooi de lang niet malse derde klasser Vitesse uit Castricum te verslaan. Het is trouwens nodig, dat Kinheim iets gaat presteren, vooral met de toepassing' van de stopper- spil. Kinheim is weer volledig met: J. Kleibergen; W. Groeneveld en A. v. d. Steeg; C. de Boer, P. Rem en Jac. Hout; W. A, Raaymakers. H, Prinssen, A. Prins- sen, H. J. v. d. Wateren en C. Luntz. Verder worden gespeeld: Kinheim 2 DIO 2, DIO 3Kinheim 3, Kinheim 4 Halfweg 3. Junioren: VSV aKinheim terrein HBS. Zaterdag: Kinheim 1Twee de Jeugd 1, Kinheim 2SIZO 4. Adspi- ï-antèn: 'Kinheim aStormvogels a, en Kinheim bTerrasvogels b. De „Bresapers", die het tegen Assen delft lelijk lieten liggen en hun kampioens kansen aanmerkelijk zagen teruglopen krijgen nu weer geen gemakkelijke taak tegen Purmerend. De reis naar De Beevn- ster met een zwaar terrein in het vooruit zicht kan goed worden als WB uit een ander vaatje tapt en geestdriftiger speelt. WB vertrekt, nu Lantsink weer van de partij is, compleet met: C. v. Veelen; D. Aafjes en IT. Lantsink; J. v. Zandvliet, J. Wormsbecher en C. Hoen; L. Spruit, P. Vlietstra, H. Verswijveren, R. Meyer en N. Michel. Het verdere programma vermeldt: WB 2—Olympus 2, WB 3—SVIJ, WB 4— Hilleg'om 3. Junioren: Beverwijk aW B a, en VSV cWB b. Zaterdag: Adspi- ranten: Stormvogels aWB a, Waterloo a WB b. Afgelast: RCH—WB. Hoewel de IEV'ers niet tot de besten behoren hebben zij tot tweemaal toe een gelijk spel bevochten en nu OFC uit Oost- zaan op het Kinheim-terrein te gast komt en IEV vrijwel stabiel is kan dit een aar dige wedstrijd worden. IEV handhaaft het elftal van de laatste weken met: M. v. d. Bos; H. Zonneveld en J. v. d. Zon; A. Zout man, P. v. d. Berghe en J. v. d. Vlies; J. Schavemaker, Th, Koek, J. Hamersma, A. Stokman en S. Slotemaker. Het lijvige programma van IEV is ver der: IEV 2Concordia (Kinheim-terrein), IEV 3—DSS 3, IEV 5—THB 5. Junioren: IEV aVelsen b, alle WB-terrein. Zater dag: Adspiranten: DEM aIEVa, DEM b —IEV b. Damclub Beverwijk kampioen In de eerste klasse damcomnetitie Haar lem en omstreken is na dc 11-9 overwin ning van Damclub Beverwijk op IJmuiden II eerstgenoemde club er in geslaagd bet afdelingskampioenschap te veroveren. Hoewel, nog diverse wedstrijden beslist moeten worden, welke wegens het late uur zijn afgebroken, laten wij de stand dei- competitie volgen zoals deze'thans is: gew. rem. verl. pnt. v. t. Beverwijk I 7 0 0 14 95 45 Hillegom I 6 1 1 13 100 60 Stabiel I 4 0 1 8 55 43 IJmuiden II 3 0 2 6 51 45 Beverwijk II 3 0 4 6 61 77 E. M. S. I 2 1 3 5 52 68 Ifaarl. D.cl. III 2 0 5 4 67 73 T. E. P. I 2 0 5 4 61 75 Halfweg I 1 2 5 4 65 95 St. Bavo II 1 0 5 2 47 73 helpen bij de meesle pijnen I Poos 6 cachcts30cL. BWMMI Nieuwe commissaris der Koningin in Zeeland Burgemeester van Westcapelle ingaande 1 Februari benoemd Met ingang van 1 Februari 1948 is be noemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westca pelle. De nieuwe Commissaris der Koningin is in 1906 geboren. Hij werd op 27 Mei 1932 benoemd tot burgemeester van Westcapelle en was voordien adjunct-secretaris van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. In Januari 1941 nam hij zitting in het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Na de bevrijding werd hij militair Commissa ris voor Zeeland. Met ingang van 15 Janu ari 1946 nam hij zijn functie van burge meester van Westcapelle weer op. Autorijden op Zondag Ook de rechtbank spreekt Groningse advocaat vrij De rechtbank te Groningen heeft heden vonnis gewezen in de principiële zaak tegen paar jaar geieaen aan ^nTde ver- de Groningse advocaat en procureur mr. den toevertrouwd, schijnen tha Pniair ri:P terecht, stond wesens auto- waarlozing geheel te boven. Een werd aan pleegouders gegeven, de jongen hechtte zich heel gauw aan hen en zij zouden hem niet graag meer willen missen." „Twee tere kinderen van een wonderlijk echtpaar, dat niet de minste verantwoorde lijkheid gevoelt inzake het ouderschap, be ginnen wat op te knappen. Vooral het ABC-caliaret bracht „Salto Mortale" Bij wijze van abonnementsvoorstelling heeft het ABC-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk gisteravond in het Kennemer- Theater zijn nieuwste revue gebracht: „Salto Mortale". Of het nu aan de opvoerendèn of aan het talrijk publiek lag, is niet vast te stel len. Eén ding is zeker, een goed-lachs gehoor, dat we anders zo gewend zijn, was gisteravond nergens te vinden. Alleen de Franse chansons,„met de tekst van een revue-bezoeker, die een Frans woordenboek meedroeg om elk woord op te zoeken en het aan „het publiek" medé te delen, brachten even wat leven in de brouwerij. N. J. Polak, die terecht stond wegens auto' rijden op Zondag. De kantonrechter had hém van rechtsvervolging ontslagen, waar na de ambtenaar van het O.M. hoger be roep aantekende. De officier van Justitie eiste 1 boete, doch de rechtbank achtte het tehlaste gelegde niet bewezen en sprak mr. Polak vrij. In haar vonnis overwoog de rechtbank onder meer, dat de vergun ning een vergunning is en blijft, dat het daarom niet is aan te nemen, dat deze op een bepaalde dag of op bepaalde dagen niet zou bestaan, zoals de officier had be toogd. Uitdrukkelijk is bepaald, dat van het verbod van op Zondag te rijden de ver- keersautoriteiten ontheffing kunnen ver lenen. Het ging de rechtbank te ver, dat pen bij het rijden op Zondag zonder deze ontheffing kan spreken van rijden zonder vergunning. De officier is voornemens tegen dit von nis beroep in cassatie in te stellen. Kostbare postzegelverzameling gestolen Terwijl de bewoners afwezig waren is ingebroken in een wonirjg aan de Molen laan te Heemstede. De inbreker pam een zilveren theesesvies, enige andere zilveren voorwerpen en een kostbare postzegelver- zameling mee. Regelmatig komen thans uit China be richten over de strijd tussen de regerings troepen van Tsjang Kai Tsjek en hét com munistische „volksleger". In het begin van de strijd slaagden de legers van Tsjang Kai Tsjek er in, tot ver in Mandsjoerije door te dringen. Later werd de overmacht van de communisten groter. In Juli 1946 werden hevige gevechten geleverd in de provincie Kiansi. De Ame rikaanse vloot lag toen in Tsingtao en er werd melding gemaakt van een patrouil lerend Amerikaans flottielje op de Jangtse. In Augustus van hetzelfde jaar verplaatste de strijd zich naar het Noord-Oosten van Moekden en ook 'in de provincies Sjantoen en .Sjansi werd slag geleverd. Toen aan beide zijden resultaten' uitbleven, besloot men begin October 1946 vredesonderhan delingen te voeren in Nanking. Deze con ferentie werd zeer spoedig een volslagen mislukking, waarop omstreeks midden October de gevechten werden hervat en Kalgan door de regeringstroepen werd ver overd. Weer probeerde Tsjang' Kai Tsjek met de communisten tot een vergelijk te komen, doch ook ditmaal werden de onderhande lingen afgebroken en de communistische generaal Chou En Lai vertrok naar zijn hoofdkwartier te Yenan. Na deze tweede mislukking besloot Amerika zich uit China terug te trekken en eind Januari 1947 ver lieten 15000 Amerikaanse mariniers het land. Tsjang Kai Tsjek" trok toen op tegen Yenan, welke stad in Maart 1947 werd veroverd. Voor de derde maal probeerde de Chinese regeringsleider nu tot een ver gelijk te komen met zijn tegenstanders, doch ook deze poging had geen resultaat. De communisten bereidden zich intussen voor op een grootscheeps offensief dat in October 1947 over Noord-China losbrandde. Het volksleger maakt belangrijke verove ringen in Jehal, bezette de spoorlijn Tsjansjoen-Kirin en heroverde Yenan. Ook in het Oosten werd de communistische druk groter. Van dit nieuw gevormde front uit werd nu weer een nieuw offensief voor bereid. Kaifeng, de hoofdstad van Honan werd bedreigd en een tweede aanvalsgroep richtte zich naar de haven Tsefoe. De spoorweg Peiping-Moekden en het knoop punt Chinchow waren het derde doelwit in deze aanval. De jongste berichten spreken nog van een aanval van de communisten op de Jangtse, tussen Nanking en Hankau. De gehele situatie in China is nu zo, dat het Noorden practisch in handen van de communisten is. Ook Mongolië heeft zich aan deze zijde geplaatst. Het ziet er naar uit, dat het vooV Tsjang Kai Tsjek een zware opgave zal zijn, de communisten te beletten het gestelde doel te bereiken, na melijk de bezetting van China ten Noorden van de Jangtsë. „DE BOEKPERS" GR. HOUTSTRAAT 55-57 HAARLEM TEL. 19397 Roofoverval op fiscus Drie gewapende bandieten hebben een overval gepleegd op het kantoor van de belastingontvanger in Courbevoie, een voorstad van Parijs, en gingen er met een buit van tweehonderdduizend francs van door. Een vijftiental mensen, dat voor het loket in de rij stond om belasting te beta len, moest toezien, hoe de rovers zich meester maakten van al het geld op het bureau van de kassier en daarna verdwe nen. In hun haast lieten de rovers de brandkast van het kantoor, waarin zich nog een bedrag van zeshonderd-duizend francs bevond, ongemoeid. Verkoudheid van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met Iets goeds! IVOROL voor Uw tanden P U R O L voor Uw handen (Adv.) IJmtsiden V.V.I1 -Nieuws Voor Zaterdag staan twee wedstrijden op het programma. De reserves ontvangen Kennemerland II en wanneer de zaken nu eens ernstig aangepakt worden, kan er op twee punten beslag gelegd worden. Het derde elftal heeft een lastige taak; het moet-namelijk Zandvoortmeeuwen I in Zandvoort partij geven. Hier ligt een span nende strijd in het vooruitzicht en IJmui den zal trachten het ongeslagen record van de gastheren té breken. „HOOGOVEN-STATEN"-JEUiGD HEEFT EIGEN ORGAAN. Het bestuur van de Vereniging „Hoog- oven-Staten", dat door zijn orgaan „Rond om de Statenboom" de vele honderden leden maandelijks van het wel en wee van de Staten op de hoogte houdt, heeft thans ook voor de Staten-jeugd een maandblad het licht doen zien. Het eerste nummer, als de „Statenboom" goed verzorgd, is gewijd aan Kerstmis en bevat bijdragen van mej. E. ten Kate, Flip van Rooy en C. F. van Dam. Bovendien bestaat het voornemen de jeugd zelf een aandeel te geven in de ver zorging van het aardige blad, waartoe als voorbeeld een verslagje is opgenomen van Rudi Haak over het gehouden St. Nicolaas- feest. In de periodiek is verder medege deeld, dat het Kerstfeest voor de oudste kinderen van de Staten-jeugd plaats vindt Maandagavond 22 December in het club gebouw „Watervliet" aan de Koningsweg en voor de jongste kinderen in het Staten- huis aan de Velserweg te Beverwijk, Dins dag op de 23e December. WATERLOO OP 21 DECEMBER. Het eerste elftal krijgt RCIT IV op be zoek. Het eerste treffen eindigde met een 20 overwinning, dus nu kan er ook ge wonnen worden. Waterloo II gaat naar DCO III en ver wacht eveneens een overwinning. Verder worden gespeejd: Waterloo III Beverwijk IV en de asDirantenafdelïng vermeldt: Waterloo aWB b; Waterloo b Stormvogels e. Ageituda. voor Beverwijk VRIJDAG 19 DECEMBER. Luxor-Theater: 7 en 9.15 uur: „Verla ten" (18 i.) W. B.-Theater. 8 uur:Muizen en mannen (14 j.) Raadhuis. 8 uur: Officiële ontvangst van B. en W. van Drunen in verband met de gehouden glas-actie. UX.O. school, Baanstraat. 7.30 u. Ouder avond. ZATERDAG 20 DECEMBER. Bioscopen als op Vrijdag. Kennemer-Theater. 7.30 u.: Buurtver eniging Watervliet met toneelstuk: „Va der Vrijgezel". De nog volgende wedstrijden moeten in deze standen worden opgenomen: St. Bavo II-Beverwijk I 0-6, vermoedelij ke uitslag 5-15, Stabiel I—DCIJ II 8-8, vermoedelijke uitslag 10-10. Hillegom I Beverwijk II 9-7, verm. uitslag 11-9 voor Hillegom. St. Bavo IT-DCIJ II 6-8, verm. uitslag 9-11 voor DCIJ II. DCIJ II-HDC III 7-9, verm, uitslag 10-10. EMS I-Stabiel I 9-9, verm. uitslag 10-10. St. Bavo II- Halfweg I 8-10, verm. uitslag 9-11 voor Halfweg. Beverwijk-Stabiel 8-8 vermoe delijke uitslag 10-10. TEP I-Stabiel I 9-9, verm. uitslag 10-10. EMS I-DCIJ II 3-5, verm. uitslag 9-11 voor IJmuiden. Welke club dus de onderste plaats zal bezetten moet worden afgewacht. Distributienieuws De uitreiking van de bonkaarten KA-KE 802, LA-LC 802, OA-OC 802, PA-PC 802, QA 802 (tabak), QB 802 (versnaperingen), QC 802 (tabak en versnaperingen) schoenenbonnen en toeslagkaarten aan staande en jonge moeders zal plaats vinden op onderstaande data en uren: Maandag 22 December: Acacialaan, Ach terweg, Adelbertlaan, Adrichemstraat, Akerendamlaan, Alb. van Saksenstraat, Arendsweg. Dinsdag 23 December: Alkmaarseweg, Assumburgstraat, Baanstraat, Bankenlaan» Beeckzanglaan. Woensdag 24 December: Begijnenstraat, Bergerslaan, Berkenlaan, Bloemhofstra at, Bloksteeg, Boeweg, Boogaardlaan, Brand- steeg, Breestraat. Maandag 29 December: Burgerhartstraat, C. IT. Moensstraat, C. Matersweg, Creutz- berglaan, Deken Waarestraat. Dekkerstraat, Dierluststraat, DuinwijkJ.aan. Dinsdag 30 December: Eenhornlaan, Gal- genweg, Gladïolenlaan, Graafwijkstraat, Grensstraat, Groenelaan, Grote Houtweg, Van Harencarspelstraat, Havenstraat, H. Burgerstraat. Woensdag 31 December: Heemskerker- weg. H. Mandeweg, Höbbesffeeg, Hofdijk straat, Hoflanderweg, Van ITogendorp- straat, Hornlaan, Iepenlaan, Jan Ver- meyenstraat, Jan Alsweg. Vrijdag 2 Januari: Kagerweg, Kanaal- weg, Kastanjelaan, Kees Delfsweg, Kerk straat, Kloosterstraat, Koningstraat, Kool straat, Koude Horn, Kuikensweg, Laan van Kanaan, Lindenlaan. Maandag 5 Januari: Lijsterbeslaan, M. van Heemskerckstraat, Marktweg, Meere- steynstraat, Meerstraat, Mr. van Lingen- laan, Moenspleïn, Munnikenweg, Munni- kenweide, Nieuwe Weg, Nieuwstraat, Noorderweg, 'Noorderwijkweg, Oostertui- nen, Oosterwijkstraat, Patersweg, Peper straat. Dinsdag 6 Januari: Populierenlaan, Prins Bernardlaan, Prinsesselaan, Pruimendijk, Pijpkade, Raadhuisstraat, Regel iersdwars straat, Regeliersstraat, Romerkerkweg, Rijoordtlaan, Schans. Woensdag 7 Januari: Scheybeeclclaan, Dr. Schuytstraat, St. Aagtendijk, Slachthuis- kade, Slangenwegje, Spoordijk, Strïck van Linschotenstraat, Stumphiusstraat, Thomas Wijekstraat, Torenstraat, Tulpenlaan. Donderdag 8 Januari: Tussenwijkweg, Velserweg, De Visserstraat, Vondellaan, Westerhoutweg, Wilhelminastraat, Wilgen- hoflaan, W. Pastoorstraat., Wolff en Deken straat, Wijkermeerweg, Zeestraat. Wijk aan Zee, café Bol: Vrijdag 9 Ja nuari 1948 van 10-15 uur voor niet-zelfver- zorgers. Schoenenbonneii worden uitgereikt aan hen wi^er TD-num- mer eindigt op 8, 04, 14, 24, 34 en 44, kin deren geboren in December van de jaren 1932-1945 of in Februari 1947. Voor deze gevallen inlegvel medenemen. Aanstaande en jonge moeders Tegen inname van de betreffende bon nen van het C.M-inlegvel zullen eveneens uitgereikt worden de toeslagkaarten voor aanstaande en jonge moeders en aan de daarvoor in aanmerking komenden een rantsoen zeep. Na-uitreiking geschiedt uitsluitend te Beverwijk op Vrijdag 16 Januari 1948 van 9-12 en 14-16 uur voor niet zelfverzörgers en Zaterdag 17 Januari 1948 van 9-11.30 uur voor zelfverzörgers. Ontevredenheid op de groentemarkt Op de groentemarkt gaat het de laatst» dagen allesbehalve naar wens: er zijn nog zeer grote aanvoeren vooral van spruiten, waar tegenover staat dat de prijzen zeer gedrukt blijven. Andijvie daarentegen is zeer gewild en ondanks een zeer behoorlijke aanvoer wer den er nog prijzen gemaakt van 2444 cent per kg. Met alle koolsoorten gaat het niet naar wens; over het algemeen een ruim aanbod, vooral van boerenkool, met matige tot lage prijzen. De vraag naar prei is ook iets terug gelopen en men betaalt nu van 1323 cent per kg. Waspeen, mits er geen „vuur" in zit brengt een prijs op van 1223 cent per kg. Witlof komt. in steeds groter hoeveelheden met een behoorlijke afzet en prijzen van 3553 cent per kg. Voor het overige begint het' er op de markt „winters" uit te zien: veel stapel producten, uien en winterpeen. Kerststemming op de bloemenveiling. Het aanbod van bolbloemen begint iets toe te nemen; de chrysanten hebben afge daan. De handel voor de Kerstdagen is tot nu toe niet onverdienstelijk, er komen veel Kerstartikelen, zoals sparrengroen, ligu- strum, dennenappels, alleen de hulst met bes blijft ditmaal achterwege, want de hulst is slecht en er zit geen bes aan. De prijzen voor de bolbloemen varieren van 75300 cent voor de tulpen en van -115 cent voor de narcissen; blauwe druifjes brachten van 4558 cent per bos op; er komen veel wilgenkatjes, welke van 2364 cent per bos opbrachten. De potplanten zijn duur en er gaan nog cyclames voor 3.65 per pot.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 5