Thalia r J John Stol Jiex Hfieater' Dertig verpleeghulpen werken in Santpoort hard aan hun opleiding Kans voor VS V is nog niet verkeken Noodtoestand bij het Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs Overhemden „Snelprivélessen" op elk uur! Visserij-varia Veisert-Noord VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 Een huis vol meisjes - zowaar een rustig huis Nog één cursus in Duin en Kruidberg Ouder de bruine balken van de impo sante hal in het Cremcrhuis klinkt overdag: zelden een lach. En toch wordt het statige gebouw bewoond door dertig fleurige meiS' jes, die hun vrouwelijke babbelzucht toch waarachtig niet om der wille van dat def tige geheel in Driehuis zullen opzouten. De reden van de serene rust, die in dit internaat voor verpleeghulpen heerst, staat.... op een papiertje, dat onder een punaise tegen een eikenhouten deur ge prikt zit, in casu het lang niet malse les rooster voor de dertig jongedames, dat hun van 's morgens negen tot 's middags vijf uren of soms ook in de avond, hard aan het „blokken" zet. Zes maanden opleiding moet van deze jonge vrouwen verpleeghulpen maken: tweemaal dertig dagen hebben zij er in Duin en Kruidberg bijna op zitten en dan komt een ziekenhuis praktijk de scholing voltooien. Daarna: twee jaar de Indonesische rimboe of een Nederlands hospitaal. Dus er moet duchtig gestoomd worden, om dertig meiskes de geheimen van bet Maleis, de raadselen van de tropenhygiëne en de mysteriën der ziekenverpleging te ontsluieren. "Een directrice en een aantal leraren en leraressen zorgen er echter met overgave voor, dat er straks practische vrouwen naar de andere kant van de aardbol vertrekken, om hun zware taak te beginnen. Wanneer met Januari de eerste groep theoretisch „klaar" is de tentamens van de komende dagen hebben al een sfeer van spanning in het internaat gebracht dan komt er een tweede kpurcollectie jonge dames twee maanden in het Cremerhuis wonen om de theorie van het verplegen door te nemen. Daarna dus in April zal het gebouwr vermoedelijk weer aan deze tijdelijke bestemming onttrokken worden en het Werk van het Rode Kruis, onder wiens auspiciën de verpleeghulpen in diverse internaten hun training krij gen, gaat zich dan vermoedelijk concen treren. Want verpleegkrachten voor de overzeese gebiedsdelen blijven brood- en broodnodig, hoe de situatie zich ginds ook moge ontwikkelen. In dit verband wordt er opgewezen, dat Madoera als nog niet ontgonnen „medisch gebied" bij de reeds bestreken delen van de archipel is gevoegd. De meisjes doen het. Dertig meisjes in een vreemde omgeving, tiibverschillende milieus en soms uiteenlo pende ontwikkeling vormen tezamen het „materiaal", waarmee zuster Reuderink, de directrice en haar docenten moeten werken en de indruk bij de leiding is, dat deze jonge vrouwen „willen, werken weten wat zij gaan doen". „Deze cursus zal ongetwijfeld goed ver- plegingspersoneel afleveren", vertelde de directrice ons en wanneer de meisjes zelf aan het vertellen slaan, kunnen wij rustig constateren, dat hier een basis wordt ge legd voor dertig capabele verpleeghulpen, die na hun ..demobilisatie" wellicht de bouwstof zullen vormen voor all-round verpleegsters. aan „straks" en „ginds", maar het prachtige werk, dat voor de deur staat, zal deze weemoed zeker in vreugde doen omslaan. Nu reeds verlangen de aspirant-verpleeg hulpen naar het eind van de maand, want hoe warm en gezellig het Cremerhuis ook was, dan wordt de taaie theorie verwisseld voor de levende praktijk van de lijdende mensheid in Nederlandse ziekenhuizen en Indonesische kampongs. MARKTBERICHT 18 December 24 kisten tarbot en tong, 85 kisten schol. 630 kisten schelvis. 120 kisten wijting, 50 kisten koolvis, 65 kisten poontjes, 50 kisten diver sen. Totaal 1023 kisten. Besommingen Stoomtrawler: IJM 89 Irene f 3546. Kustvisser: UK 172 f73. Twee trawlers met een totaalbesomming van f 20.600. AANVARING IN HAVEN VAN LONDEN Het Nederlandse motorschip „Cascade" is in de haven van Londen in aanvaring gekomen met het Noorse stoomschip „Ving- nes" (5201 ton). Beide schepen liepen lichte schade óp. VOETBAL O VERZICHT Voor twee jaar zullen zij in April ver trekken. Deze Kerstmis wordt voorlopig de laatste in patria. Wat weemoedig mis schien en met veel verzwegen gedachten Adventsavond van de jeugdverenigingen In het St. Fidelisgebouw kwamen de R.-K. Jeugdverenigingen van IJmuiden-West bij elkaar. Het bekende Kathedrale Kerkkoor onder leiding van dr. Kat bracht Gregoriaanse, klassieke en Kerstzangen ten gehore en besloot met een zestal profane werkjes. Dit goed geschoolde koor bestaat uit een combinatie van mannen- en knapenkoor. De afzonderlijke nummers klonken welluidend en beschaafd. Veel zorg werd besteed aan de tekstbehandeling, wat trouwens van een muziekpaedagoog als dr. Kat mag worden verwacht. Het Gregoriaans kon niet aller bewondering hebben, gezien de ongeoorloofde pauzes hier en daar, dit werd echter vergoed door de polyphone weergave van Delmonte's werk en het on volprezen „Hodie" van Sweelinck. De IJmuïder jeugd gaf na de pauze, onder leiding van Fr. 't Hoen, een opvoe ring van „Het gastmaal der kinderen" van Henri Ghéon. Ghéons werken eisen veel van de uitvoe renden, de jeugdige acteurs hebben in dit stuk niet teleurgesteld. Natuurlijk, onge dwongen was hun spel en zeker mag hier het gebarenspel van Pater Bernard en lekebroeder .Knikkebeen" genoemd wor den. In een welverdiend applaus gaf men blijk van instemming met dit cultureel gebeuren. Politie-voetballers wederom kampioen Door een 44 gelijk spel te behalen tegen het sterke elftal van de politie Rotterdam wist de Politie Sportvereniging Velsen ook dit jaar beslag te leggen op het kampioenschap van haar afdeling. Voor waar een mooi resultaat, wanneer men bedenkt dat in deze afdeling tevens mede- speelden de elftallen van de gemeente politie Amsterdams en van de Rijkspolitie uit de gewesten Amsterdam, Den Haag en Utrecht- De Velsenaren zullen nu nog een uit en een thuiswedstrijd moeten spelen tegen hun collega's uit Amersfoort, waarbij het zal gaan om het kampioenschap van het "Westen. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 19 DECEMBER. Thalia. 7 en 9.15 uur: „Extra-editie". Rex. 8 u.: „Het mysterie van de onder wereld". Deel II. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat. 8 u.: Kerst- cantate „Bij de kribbe". ZATERDAG 20 DECEMBER. Thalia. 7 en 9.15 u.: „Extra-editie". Rex. 7 en 9 u.: „Het mystrie van de onderwerld". Patronaat. 8 u.: Concert „IJmuider Har monie", Toen Zondagmiddag bekend was, dat VSV met 61 van Xerxes verloren had, durfden we onze oren niet geloven. Neen, zo krijgt IJmuiden zijn kampioen niet! Nog is alle kans niet verkeken, maar dan zal vooral de verdediging haar houding dienen te herzien. Zondag a.s. tegen Zee- burgia reeds, want deze benjamin komt steeds beter voor de dag en trekt zich, ge tuige de overwinning van 41 op HBS, van „traditie en historie" weinig aan. Van Stormvogels werd reeds geschreven, dat het op het ogenblik een betere' voor hoede had dan het de laatste jaren had gehad, maar daar is Zondag j.l. tegen Feyenoord weinig van gebleken, want met één schutter in de voorhoede had Storm vogels zeker niet behoeven te verliezen. We hopen, dat hij tegen D.O.S. wel aan wezig zal zijn, want anders vrezen we op nieuw een nederlaag. Velsen trekt naar Gouda. Na het gelijke spel tegen VUC hebben we weer een beetje meer vertrouwen in de Velsense ploeg ge kregen en daarom zou een kleine zege der blauw-gelen ons niets verwonderen. De Kennemers spelen de belangrijke uit wedstrijd tegen VIOS, belangrijk ten op zichte van de onderste plaats, wat onder staande cjjfers verduidelijken. Kennemers ..11 2 3 6 7 p. V. I. O. S10 2 2 6 6 p. Scheveningen 11 1 3 7 5 p. Op eigen terrein verloren de Wijkers destijds met 3—2. We hebben nu moed op een gelijk spel. Voor 3 A wordt o.m. DEMADO gespeeld waarbij we een gelijk spel verwachten. In 3 B gaat Kinheim het sterke Zaandijk op zoeken. Daar zullen de Velsenaren een hele kluif aan hebben. Hetzelfde geldt voor Terrasvogels ten opzichte van Ripperda. Als die voorhoede nu maar eens op schot wou komen! In 4 C zorgde WB Zondag j.l. voor een geduchte teleurstelling door met dikke cijfers van Assendelft te verliezen. Tegen Purmerend dienen de WB'ers Zondag a.s. uit een heel ander vaatje te tappen. IEV krijgt OFC op bezoek. In Oostzaan werd destijds gelijk gespeeld (22). maar thans verwachten we een beter resultaat. In de Reserve tweede klas lieten zowel Stormvogels 2 als VSV 2 twee veren vallen. De Vogels dienden echter een protest in en bij toewijzing hiervan zouden ze althans één puntje gerestitueerd krijgen. Zondag hebben ze het o.i. tegen KFC 3 weer niet gemakkelijk, want de Kogers behaalden op eigen terrein uit vijf wedstrijden negen winstpunten. En het resultaat, dat VSV 2 tegen DWS 3 behaalt, zal afhangen van de vorm van de wispelturig spelende DWS'ers. Kennemers 2 geven we tegen West-Frisia 2 weinig kans. VSV 3 kan o.i. van ZFC 3 winnen. Kennemers 3 gaat tegen Velsen 2 een vrij zekere nederlaag tegemoet. De „Dmuider Harmonie" geeft een concert Voor de laatste maal in dit jaar treedt de „IJmuider Harmonie" in het publiek op. Zaterdagavond wordt in combinatie met de mandolineclub „Excelsior" een concert gegeven in het Patronaatsgebouw. De Harmonie onder leiding van de heer J. Groot, brengt een zevental werken ten gehore en ook Excelsior zal zich in een gelijk aantal nummers doen horen. Het harmoniegezelschap begint met vro lijke Dauwtrappers van Bisselink. en speelt vervolgens onder meer twee Hongaarse dansen van Brahms, een marspotpourri van A. J. Maas, Waldteufels wals „Trés jolie", om te besluiten met Death or Gloiry. Excelsior brengt drie composities van Joh. B. Kok, Ouverture „Fridesca", Mig nonette en eindigt met de Lustspiel- Ouverture. Na afloop is er een bal in „Flora". Onbevoegde leraren een gevaar voor het gehalte van het onderwijs Ons hoofdartikel was gisteren gewijd, aan de moeilijkheden die zich bij het Middel baar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs voordoen. Het gaat dus over de H.B.S.-en, Lycea en Gymnasia. Eén der dingen die daarbij sterk op de voorgrond treden is het tekort aan leraren. Ook de Haarlemse scholen ondervinden daarvan het nadeel. Aan de openbare in richtingen zijn thans ongeveer 14 leraren te werk gesteld die geen volledige bevoegd heid hebben. Het zijn bezitters der A- bevoegdheid en candidaten. Daaronder zijn naar ons verzekerd werd door een ter zake deskundige enkele personen die desniettegenstaande als gewaardeerde krachten erkend worden, maar dit geldt helaas niet voor allen. Deze toestand wordt dan ook een gevaar geacht voor de bloei van het onderwijs. En nu is zo vervolg de onze zegsman de toestand in Haarlem, in vergelijking met andere steden, niet slecht. Er zijn elders inrichtingen, die zich moeten behelpen met 2e- en 3e-jaars stu denten. Ook wordt daar meermalen aan leraren, die voor één of meer vakken be voegd zijn, het onderwijs opgedragen in vakken waarvoor zij elke bevoegdheid missen. Nu staat men voor moeilijke beslissingen. Moet men het onderwijs in de vakken waarvoor geen bevoegde leraren beschik baar zijn, maar laten verslechteren? Of het onderwijs daarin niet geven? Of voor lopig minder leerlingen op de school toe laten? Het teleurstellende is, dat beseft wordt dat men voor een noodtoestand staat en dat het tekort aan leraren niet in «de eerste jaren geheel zal kunnen worden aange vuld. Als binnenkort de verbeterde sala riëring der leerkrachten een feit zal zijn geworden, is het wel aan te nemen, dat de toestand verbeteren zal en er meer lief hebberij voor dit vak komt, maar in de eerste tijd zal het nog slechts in beperkte mate uitwerking hebben, daar de univer siteiten te weinig afleveren. De directeuren en rectoren van de H. B. S.-en, Lycea en Gymnasia in Haarlem en omstreken (zowel het openbaar- als het bijzonder onderwijs omvattend) hebben zich uitgesproken, dat zü van mening zijn, dat onbevoegde leerkrachten niet dan slechts bij hoge uitzondering In bijzondere gevallen te werk moeten worden gesteld, Hoe de stand is bij „Kijk Uit" „Kijk Uit" speelde de laatste onderlinge competitie van dit jaar. Na de gongwed- strijd van de vorige week, die een drukke, rommelige avond gaf, was het nu weer rustig en kon men geconcentreerd denken. Gravemaker liet zijn remise-kans voorbij gaan en Plugboer moest zijn eerste nul incasseren. t>e verdere uitslagen waren: Groep 1: J. Kroon-J. A. Stals 01. Groep 2A: P. de Boer-A. Riike V?y2 F. Huisman-A. Zeilmans 10; J. Verlaalc- A. Jansen 1—0; A. Moleman-H. Spuls 10; A. Burggraaf-H. Spuls 10. Groep 2B: S. Kistemaker-J. Plugboer 10; P. Scheurkogel-J. Verschoor 10. Groep C: J. Ringers-A. J. v. Niekerken y21/2; C. GravemakerJ. J. v. Stekelen burg 01. Maandag 22 December gaat het tweede tiental naar Westzaan om daar de strijd op te nemen tegen Westzaan I. Dit is de laatste wedstrijd van dit jaar. 7 Januari 1948 begint „Kijk Uit" weer met frisse moed. EEN TWIJFELACHTIG TEGOED. Bij het binnenkomen van een Poolse trawler in de Vissershaven is één der op varenden, een Katwijker, aangehouden, die nog een maand gevangenisstraf onder gaan moet. (Het theater met de beste films) >V Van Vrijdag 19 t/m Dinsdag 23 Dec David Farrar en Anne Crawford EXTRA EDITIE! (Headline) Een sensationele film over moord en mysterie in de krantenwereld, welke de toeschouwer in ademloze spanning houdt. Toegang 18 jaar. Voorstellingen: Vrijdag, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 u. Maandag en Dinsdag 8 uur. Zondag 21 Dec. aanvang 3 uur jeugd - matinée met GEORGE FORMBY in „George wint op alle fronten" Zaterdagmorgen 9 uur met vast boord zeer mooie kwaliteit 15 punten 15.60 Ph. de Koning KENNEMERLAAN 24 Brengt M.R.H.C.—Strawberries de beslissing? Met twee punten achterstand op de Rotterdam dames, wordt de ontmoeting van de komende Zondag wel heel belang rijk voor de Strawberries. Mochten zij er in slagen op de punten beslag te leggen, dan nemen beide teams tezamen met Leiden de bovenste plaats in. De laatste wedstrijd MRHCLeiden kon wel eens beslissend worden. De reservedames blijven hun kans op het kampioenschap behouden, indien zij Eechtrop weten te verslaan. Met het voor deel van eigen veld is het zeer wel moge lijk. De laagste twee elftallen ontmoeten in Hermes IV en DEM III bijna gelijk waardige tegenstandsters. Voor de heren wordt het oppassen tegen H.B.S. Deze zijn in de „winning-mood" en zullen hun best doen uit de gevaarlijke zóne te blijven. Voldoet de opstelling van de Strawberries met J. Bunnink op de linksachterplaats, dan hoeft de hoop op de leiding niet verloren te gaan. Eenzelfde onzekerheid omtrent de uit slag heerst er bij de ontmoeting HBS II Strawben-ies II. Wordt er gewonnen, dan bedraagt de voorsprong van de Bloemen dalers nog slechts één punt. De sterke Adelborsten wacht in Velsen een warme ontvangst. De vorige week sneuvelde de Kraaien tegen het derde team; dit keer zou het team de tweede kampioenscandidaat kunnen zijn, die met lege handen huiswaarts keerde. Omtrent de wedstrijd Pinoké VI Strawberries IV valt moeilijk iets te voor spellen. Trekken de Velsenaren volledig naar Amsterdam, dan behoeft er niet ver loren te worden. De jeugd gaat tenslotte de vrije Zondag benutten om onderling de krachten te meten in een mixedpartij. Engeland. De trawlers Sumatra en Catharina Duyvis zijn in Engeland hun 1200 en 1000 manden vis wezen verkopen. Ouderavond Marnixschool Onder grote belangstelling van de zijde der ouders werd de eerste ouderavond na de oorlog van de Marnixschool gehouden. Nadat er gelegenheid was geweest de prestaties van de leerlingen in schriften, tekeningen en op het gebied van hand werken te bezichtigen, heette de tweede voorzitter, de heer A. de Jong de aan wezigen in de gymnastiekzaal welkom, waarbij hij zijn voldoening uitsprak over het feit dat zovele ouders belangstelling toonden voor de christelijke school. De strijd, zo zei hij, gaat onverminderd voort, daarom blijft de leus: De school aan de ouders. Onder leiding van de heer M. A. Koning zongen de leerlingen der hoogste klassen enige liederen. Het hoofd der school, de heer D. Visser, hield een uitvoerige causerie over de school, waarin hij wees op de waarde van het bijbelsonderwijs en een overzicht gaf van de lessen in gymnastiek, zwemmen, verkeersonderwijs, Frans en Engels. Mevrouw Kohier-Visser zong enige lie deren hierna. Door deze ouderavond is de band tussen ouders en personeel en bestuur wederom versterkt. Mej. 'Van Veelen, die ziekteverlof geniet hoopt na" de Kerstvacantie haar taak weer op te nemen en mej. M. Heymans zal dan overgaan naar de Groen van Prinsterer- school. Dansschool Ook voor balleiding Inl. Ilmuiderstraatweg 35, l)m.-Oost FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 109) dooi SUSAN LNGL1S vertaald uit het Engels Ik wist eerst niet, waar ik kijken moest. bekende Sara, omdat wij het al zo lang wisten. Wij wisten alleen, wat hij ons had geschreven. Wij wisten niet, dat het slechts was om hem aan het eind van zijn leven nog even gelukkig te maken. En dat heeft het hem zeker gemaakt! -zei Rose, den kende aan de zorgvuldig door hen bewaar de brief, die ze misschien dezer dagen voor de aardigheid wel eens aan mevrouw Dick zou kunnen laten zien. Zij zou begrijpen, waarom ze gezwegen hadden. Arme meneer Dick! zei Sara en ze liet even haar gedachten teruggaan naar het tengere kleine jongetje, dat eens hier in en uit deze keuken gedraafd had. Rose's gedachten gingen in dezelfde richting. Tenslotte is hij toch als een gelukkig mens gestorven, zei ze. Ook al trekt meneer Alan nu aan het langste eind. Maar hijis geknipt voor haar. Dat kan iedereen zien. Jij en geen ander moest het zijn, zei Anne eenvoudig, dat wist ik; zelfs toen ik de vlucht nam. Alan drukte haar vaster tegen zich aan. Als ik me nu bedenk, dat ik eens de wens uitsprak, dat dat paard maar liever mijn nek had moeten breken, dan mijn arm! En als ik me dan bedenk, dat ik hier naar toe kwam. vastbesloten jou te haten. Dank zij die duivelse Neame! Deze woorden waren er uit, voordat hij het wist. Toen Anne uit het ziekenhuis kwam, waarin dr. Wild haar had opgenomen, en toen ze tijd gehad hadden om allés met elkaar uit te praten, hadden ze afgespro ken, dat ze verder over het gebeurde niet meer zouden spreken en de dode zouden laten rusten. Hij keek haar nu dan ook verontschuldigend aan en zijn ogen vroe gen om vergiffenis. Anne knikte hem met een ernstige glimlach op haar gezichtje toe. Ze waren in de bibliotheek, een vertrek, waarvan Anne altijd meer dan van welke in de open haard, en rode rozen stonden in een vaas op de vensterbank deze kwa men uit de tuin van de oude Sam en niet van Haine Park! En van de grote leren stoelen werd tegenwoordig veelvuldig ge bruik gemaakt. Alan lag op dit -moment in één er van, en keek vertederd neer op het glanzende hoofdje, dat tegen zijn schouder aanlag. Ik vraag me af, zei hij, wanneer precies je tot de ontdekking bent gekomen, dat je me tenslotte toch wel een klein beetje aardig vond. Het eerste moment, dat ik je zag, deelde ze hem mee en in de 'ogen, waar mee ze hem aankeek, was alles, wat in haar omging, te lezen. Was er eigenlijk ooit wel een ogenblik geweest, dat ze niet van hem gehouden had? En was het alle ellende, die ze doorgemaakt had, ver driet en eenzaamheid, pijn en schrik van die val niet waard, om nu zó in zijn armen te kunnen liggen? Ik geloof niet, zei ze hem in zijn blauwe ogen kijkend. dat ik ooit iemand, die zo op Dick lijkt, zou kunnen haten. - -- Arme Dick, zei Alan, andere kamer op Trant ook zou houden. Hij was zo ongelooflijk goed en lief Een groot houtvuur brandde nu behaaglijk Alan. wil men het peil van het onderwijs hand haven. Er is reden om te veronderstellen dat het gemeentebestuur van Haarlem en de be sturen van de inrichtingenvan bijzonder onderwijs met deze opvatting in kennis gebracht zijn. Een radio-uitzending Ons wordt verzochtallen die belang stellen in het onderwijs, dus ook de ouders der leerlingen, attent te maken op de radio-uitzending van a.s. Dinsdagavond tussen 8.05 en 8.15 's avonds. Dan zal voor de A.V.R.O.-microfoon dr. G. A. ten Veld huis, voorzitter van de Vereniging van rectoren aan Nederlandse Lycea, rector van een Haags lyceum, spreken over de vraagstukken die critiek zijn voor het Middelbaar en Voorbereidend Hoger On derwijs. Een nieuw schip voor de maatschappij „Nederland" De volgende week zal het motorschip „Borneo" in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde voor rekening van de stoomvaartmaatschappij „Neder land" de werf te Vlissingen verlaten en in Amsterdam afgeleverd worden. De bouw werd opgedragen op 5 December 1939, de kiel werd gelegd op 5 November 1940. De bouw werd door de oorlogsomstandigheden zeer vertraagd en na enige tijd werd het schip door de Duitsers in beslag genomen. Na de tewaterlating op 9 Juli 1943 werd het casco naar Dordrecht gesleept, waar het enige tijd in de zeehaven gelegen heeft. De Duitsers slaagden er niet in het schip te voltooien. Het werd na de bevrijding in Rotterdam in half gezonken toestand terug gevonden. Men was echter in staat het schip te lichten en na een betrekkelijk ge ringe reparatie weer in orde te brengen. De „Borneo" is een enkelschroef-motprvracht- schip met accomodatie voor 32 passagiers. Het heeft een draagvermogen van onge veer 12.000 ton met een machine-vermogen van 8000 pk. De „Borneo" zal in Januari de eerste reis maken, vermoedelijk naar Amerika. Salarisregeling gemeente ambtenaren Als belangrijkste wijzigingen in de sala- riëring van het gemeentepersoneel stellen B. en W. van Velsen voor, met het oog op de beschikkingen, die hierover van hoger hand afkwamen, een groot aantal maand lonen van gemeente-ambtenaren te her zien. Ook de weeklonen zullen aanzien lijk verbeterd worden. KERSTFEEST VAN TUYLL-SCHOOL. Donderdagmiddag hebben de kleuters der Van Tuylïschool een vrolijk Kerstfeest gevierd. Voor hedenmiddag zijn de hogere klassen van de Van Tuylïschool uitgeno digd het Kerstfeest te vieren. Vele ouders maakten van de geboden gelegenheid gebruik, het kleuterfeest bij te wonen. KERSTWIJDINGSDIENST. In de Goede Herderkerk heeft gister avond een Kerstwijdingsdienst plaats ge had, waarvoor grote belangstelling be stond, zodat alle zitplaatsen bezet waren. Na de inleiding deed het kerkkoor zich horen. Vervolgens werd het programma voltooid door declamatie en een Kerstver telling door de heer J. Luyt. Tot slot hield ds. J. v. d. Wiel een Kerstmeditatie, waar mede de avond besloten werd. De Rotterdam uit Rotterdam. De IJM 112, die wegens machinereparatie lang durig uit de vaart is geweest, kan thans weer ter visserij vertrekken. Woensdag kwam de Rotterdam van Rotterdam terug, waar zij gedemagnetiseerd werd. Engeland.. De motorlogger KW 106 marktte deze week aan de overkant. Drie honderd manden, hoofdzakelijk grove schol, brachten 9000 op. Irene en de pech. De stoomtrawler Irene kwam van een onfortuinlijke reis naar het Kanaal terug met lege haring- ruimen. Het enige resultaat was 200 man den „allerhande". Behouden teelt. Acht loggers van de Katwijker haringvloot, die „behouden teelt" maken, liggen thans in de vissers haven. De loggers gaan deels in reparatie, deels „in de ombouw" om met Januari weer ter trawlvisserij te tijgen. Kanaal is niet veel. De „open winter' met Westen winden zal wel mede oorzaak zijn, dat de Kanaal visserij weinig resul taten oplevert, zulks in tegenstelling tot vorig jaar. Vanaf beden t/m Dinsdag 23 December brengen wij "net 2e Deel van de indruk wekkende film Het Mysterie van de Onderwereld Toegang 14 jaar. Express Ei lm (Adv.) Ons nieuwe feuilleton Als Meneer Melvïl niet zoveel fantasie had gehadzouden hem heel wat moei lijkheden bespaard zijn gebleven. Maar tenslotte zou er voor W. H. Lane Craw ford dan geen reden zijn geweest om er een verhaal over te schrijven. Drie teleurgestelde vrijgezellen zijn sa men gaan wonen en hebben beloofd elkaar en hun herinneringen trouw te zullen blijven. Het is 's mensen lot, dat men met dergelijke beloften gewoonlijk hopeloos overhoop komt te liggen en hier is het niet anders. Maar verrassend is het dat de grootste en pijnlijkste moeilijkheden worden veroorzaakt door de nooit uitde plooi rakende meneer Melvïl, die zich trouw aan zijn eerste liefde aan de wonderlijkste fantasieën te buiten gaat. Waar ter wereld zou trouwens de fiscus er genoegen mee nemen, als hij- er achter kwam, dat iemand jaren achtereen belastingaftrek had ontvangen voor een vrouw en vier kinderen, die alleen in zijn dromen be stonden. De juiste toedracht van zaken zal de lezers duidelijk worden in de loop van ons nieuwe feuilleton. Ja, zei Alan rustig. Ik schaam me nu voor enkele dingen, die ik over hem gezegd heb. Ik zou het prettig vinden als hij dit van ons wist. Hij was altijd zeer edelmoedig. Zullen we, zei hij langzaam terwijl hij haar ernstig aankeek, onze eerste zoon Dick ïioemen? Anne bloosde, maar ze bleef hem aan kijken. Misschien. knikte ze. EINDE. Gladde klei werd oorzaak van botsingen Op de Wijkerstraatweg nabij de Duin- vlietstraat te Velsen-Noord reden enige auto's in file in de richting Beverwijk. In de bocht moest een der auto's stoppen voor het verkeer uit tegenovergestelde richting, omdat een stilstaande auto gepasseerd moest worden. Op de weg lag echter een laagje klei, dat tengevolge van de regen zeer §lad was. De vrachtauto stopte en een daarachter rijdende personenauto, ge noodzaakt ook tot stilstand te komen, gleed door en kwam in aanrijding met de vracht auto, waardoor de luxe auto werd bescha digd. Door de reinigingsdienst is onmiddellijk zand gestrooid. Een personenauto, komende van het pont- veer, moest op de Wijkerstraatweg te Vel sen-Noord, plotseling remmen voor een voor hem uit rijdende auto. Tengevolge van de gladheid gleed ook deze auto zes meter door en reed tegen een wielrijder op, waardoor het rijwiel en de kleding van de wielrijder werden beschadigd. Zilveren arbeidsjubileum Op ondubbelzinnige wijze is de heer M. Kort Donderdag gebleken, welk een goede plaats hij inneemt als metaalbewerker monteur in dienst van Van Gelder Zonen N.V., daar hem niet minder dan een drie delige huldiging ten deel viel. Vergezeld van zijn echtgenote werd de vijf-en-twintigjarige jubilaris eerst op het directiekantoor ontvangen in tegenwoordig heid van de bedrijfsingenieurs, waarna hoofdingenieur M. v. d. Lee de goede hoe danigheden van de heer Kort heeft ge schetst. In de mechanische werkplaats, omringd door talrijke collega's, was het de heer K. Stammis, werkbaas, die de loopbaan van de jubilaris belichtte, hem roemende als een goede smid, die speciaal zijn werk vond in de cellulosefabrieken. Namens het jubileumfonds schetste nog de heer A. Mol de patente samenwerking en hij overhandigde een prachtige handbe schilderde schemerlamp en aan mevr. Kort een mooie plant. In de koperslagerij was het de heer N. Rozemeyer, die namens de collega's en de afdeling van de prettige samenwerking ge waagde. De geschenken bestonden uit een lederen portemonnaie en een mooie azale*. „POLLY PERKINS" VOOR „DE PLAATWELLERIJ". De Personeelsvereniging -„De Plaatwe!- lerij" zal met haar toneelclub Zaterdag avond in gebouw „Concordia" een uitvoe ring geven van het bekende blijspel in drie bedrijven „Polly Perkins". De heer C. van Voorbergen, voorzitter der vereniging heeft de regie. „WATERVLIET" OP DE PLANKEN. De toneelclub van de Buurtvereniging „Watervliet" komt Zaterdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk voor de leden in het geweer met de opvoering van „Vader Vrijgezel", een blijspel in drie be drijven van Piet Otterloo. De regie berust bij de heer A. Wegman. NIEUWJAARSSPORT „SUOMI— WATERVLIET". De athletiekvereniging „Suomi" heeft zich de gewoonte eigen gemaakt de Nieuwjaarsdag te benutten als sport dag in samenwerking met een andere sportvereniging. Ook dit jaar wordt deze traditie ge handhaafd, hoewel er nu geen sportclub van buiten is uitgenodigd, maar men dicht bij „honk" is gebleven. De korfbalvereniging „Watervliet" zal die dag als tegenstandster fungeren. Het ligt ïn de bedoeling om door de heren het voetballen en door de dames het handballen te laten beoefenen, waarna beide verenigingen in het clubhuis „Wa tervliet" een gezellige bijeenkomst hebben. Scheepsberichten Batavia, 16 Dec. Kaap St. Vincent gepas seerd (RotterdamBatavia). K. N. S. M. Atair, 17 Dec. van Cartagena naar Barcelona. Breda. 17 Dec. te Amsterdam. Dundee, 17 Dec. te Rotterdam. Helena. 15 Dec. van Aruba naar Punta Cardon. Orpheus. 15 Dec. van Lissabon naar Antwerpen. Ary Scheffer. 17 Dec te Kopenhagen. Cygnus. 18 Dec. te Rotte'-dam. Delft, 17 Dec", te La Orchilla. Dundee, 18 Dec. van Rotterdam n. La Coruna. Orestes, 17 Dec. Dungeness ge passeerd naar Amsterdam. Orion, 17 Dec. van Ismit naar Izmir. Rossum. 17 Dec. van Tanger naar Gibraltar. Stentor, 17 Dec. van Alexan- drië naar Jaffa. Stuyvesant, 17 Dec. van Am sterdam naar Dover. MIJ. NEDERLAND. Johan van Olden- barnevelt, 17 Dec. passeert Kaap Bon op weg naar Indië. Tabinta, 17 Dec. van Port Said naar Holland. Ceram, 17 Dec. passeert Vlis singen op weg naar Indië. VINKE EN CO. Ittersum, 17 Dec. van Rosario naar Buenos Aires. Mijdrecht, 16 Dec. te Curagao, H. OOST AFRIKA LIJNEN. Boschfon tein. 17 Dec. v. Southampton naar Marseille. H. WEST AFRIKA LIJNEN. Alcyone, 21 Dec. verwacht te vertrekken van Lagos n. Angola. Jaarstroom, 16 Dec. van Bordeaux naar Dakar. Nigerstroom, 18 Dec. van Ham burg te Rotterdam. Norden, 18 Dec. van Antwerpen naar Bordeaux. K. H. L. Westland, 17 Dec. van Victoria (thuisreis). Cordoba, 17 Dec. van Hamburg naar Zuid Amerika. Binnengekomen vissersschepen. 18 December. IJM 61, Mary. Rederij De Vem, 6 Dec. vertr„ vis. Donderdag 18 December voeren de haven van IJmuiden binnen: Niobe van Caen (voor Hoogovens). Eltenor van Londen, Signeborg van Rotterdam. Mercuur van Esbjerg. Niger stroom van Hamburg. Swift van Hamburg. Stad Maassluis van Baltimore. Fauvette van Londen, Rijnstroom van Londen. Maitena v. Noordzee (proefzuiger). Treffle van Mas- denasund. Oregtes van Dublin. Jane Lolk v. Londen. Jaba van Otterbacken. Vertrokken: Luna naar Stavanger. Odys seus naar Antwerpen. Alt naar Rotterdam. Hoogwatertijden» —1 Zaterdag 20 December: 8.51 - Vrijdag 19 December: 8.01 20,24 uur, 21.16 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6