joh; geels Een vliegend laboratorium werkt voor or/ize luchtvaart Geheimzinnig soort stippen onthulde een Duits spionnage-systeerri Oplossing van chaos der radio-zenders is te bereiken met „f.m. Kort en Bondig Santpoort Aardappelen en groente bewaren kan alleen bij juiste voorzorg Bloemenmagazijn „RENOUVEAU" HERENHOEDEN opknappen ZATERDAG 20 DECEMBER *!947 I] M UI DER COURANT Proefnemingen op 4000 meter hoogte Een 3000 nieter dik wolkendek moest de twee-motorige Siébel, een de/y laboratorium vliegtuigen van het Nation a-al Luchtvaart laboratorium doorboren, voor het de hoge regionen kon bereiken, was; jr. T. van Oos- terom, hoofd'van de vlici^tuigensectie van het N. L. L. zijn proefne-rningen moest uit voeren. Het Kqjunklijk Kederlands Meteo rologisch Instituut, waarmede het N.L.L. voor zijn vliegproeve^L steeds nauw con tact houdt, had medegedeeld, dat er een dik wolkendek zou gfijn met veel remous, doch een klare hert el boven 4000 «meter, uitermate geschikt V/oor proeven. Het K.N. M.I. had ook meegedeeld", dat het zeer koud was in de l^cht en de snelle Siebel, bestuurd door de, 'proefvliegen van het N.L. L., Ie lt.-vliegeW j. k. Hoekstra, moest de reis door het wolkendek, dat zo. dicht was, dat men zou ijsienen door vlokkenmelk te vliegen, met ós; grootste snelheid nemen om de kans op ij afzetting tot een minimum te beperken. Er/ juist toen de hoogtemeter van de Siebel oyjj 4000 meter stond, brak de zon door1 met a/ie fraaie lichteffecten, waarvan men bover/ de wolken, meer nog dan op aarde, ka?/ genieten. Wel3iar/st geen tak der techniek is zo sterk gebaseerd op wetenschappelijk on derzoekingswerk als de moderne luchtvaart. Behalv^ theoretisch onderzoek moet uiterst nai^w'/eurlg experimenteel werk worden verricht om prestaties, vliegeigenschappen, ecor/miie en veiligheid van het vliegtuig tot Me hoogste perfectie op te voeren. Met depa veelomvattende taak is het N.L.L. hier te/lande belast. ■- Het doel van deze vlucht was beproeving 'fan een nieuwe electrische thermometer, /die door het N.L.L. is geconstrueerd vöor het bepalen van de temperatuur, die het vliegtuig omringt, een grootheid, die van fundamenteel belang is voor alle onderzoe kingen tijdens de vlucht. Dit onderzoek ge schiedde hij verschillende snelheden, nu eens hoorde men de motoyeh laag- zoemen, 'tegen de minimumsnelheid aan, dan weer werd de uiterste snelheid, die men van hen kan vergen (360 km) er uit gehaald. Snel omhoog, snel' omlaag, snel in de bocht (zo snel," dat. men aan zijn stoel zat vastgena geld en met de besté wil niet omhoog kon korfien), op al deze manoeuvres* reageerde 'de thermometer met pijnlijke nauwkeurig heid. De Siebel is een deir twee proefvliegtui- gen, waarover het N.L.L., dank zij de mede werking van Prins Bernhard, beschikt. Bo vendien heeft het N.L.L. de beschikking over een zweefvliegtuig, waarmede proeven gedaan worden bij uiterst lage snelheden en in gevallen, waarhr er voor speciale on derzoekingen geen invloeden van schroef- werking mogen worden toegelaten. De Sie bel is geheel ingericht als laboratorium- vliegtuig. Zij beschikt over twee 600 pk motoren en kan een hoogte bereiken van 7000 meter. Naast hetinstrumentenibord van de vlieger bevindt zich een groot aan tal precisie-instrumenten, waarmede de technici him metingen verrichten. Binnen in de kajuit, die eigenlijk plaats moet bieden aan acht- passagiers, is een heel instrumentarium ingericht. Men vindt er de automatische waarnemer, die tijdens de vlucht de verschillende reacties van het vliegtuig op smalfilm vastlegt. Buiten, a'an. het vliegtuig bevinden zich enkele apparaten, die bij 'normale vliegtui gen ontbreken. Bij de vleugeltip js.een yèr voor de vleugel uitstekende staak aange bracht.'Hieraan zijn windvanen bevestigd, die nauwkeurig de richting.aangeven, waar in de luchtnet vliegtuig treft? Onder aan het vliegtuig hangt aan een 20 meter lange slang een. op een bom ge lijkend meetïichaam, waarmede men, vrij van storende invloeden van het vliegtuig zelf, de atmosferische druk kan nieten, een grootheid, die voor een zeer nauwkeurige bepaling van de snelheid bekend moet zijn. Het speciale laboratoriumvliegtuig heeft tenslotte het voordeel, dat de technici een vergelijking kunnen maken tussen de re sultaten van experimenten op. een proef model in de windtunnel en de ervaringen aan dé hand van metingen, verricht op het vliegtuig in zijn ware grootte "in de lucht. Schaken Tekening in de strijd van de Noordhollandse Bond Bij het vorderen der competitie van de N. H. S. B. worden de krachtsverhoudingen duidelijker. Ook het feit, dat de arbitrage der afgebroken partijen vlot verloopt, be vordert het overzicht terdege. In de le klasse A werd de definitieve,uit slag-HeemstedeRolland 61a6%. Een ver- - - rassing was de nederlaag van Heemstede a nen van de contra-spionnage tot ophelde- Traman niet ontmoedigd President Truman heeft verklaard, dat hij, nu de conferentie van de raad van ministers te Londen is afgebroken, gharne Stalin zou ontmoeten, maar alleen, te Washington. Truman verklaarde, dat hij „in hel geheel niet terneergeslagen" was door de mislukking te Londen en sprak zijn vertrouwen uit, dat de wereld-ten slotte de vrede, 'die -zij zozeer nodig heeft, zal verkrijgen. De president zei, dat hij de Verenigde Staten niet zou verlaten voor» een even tuele bijeenkomst van de grote twee of grote drie. Hij Had in de laatste tijd géén persoonlijke boodschappen van Stalin ont vangen. Truman, legde deze verklaringen af tij dens zijn wekelijkse persconferentie. Magneet. Te New York is het Italiaanse schip „Vulcania" aangekomen, waarop zich 20 verstekelingen bleken te bevin den. Onderweg tvaren er slechts viei ontdekt.-. Micro-j-eproductie van brieven Aan een publicatie van' het Nederlands Genootschap voor Doaument-reproductie ontlenen wij het volgende: Op zekere dag kreeg de Amerikaanse 'contraspionnagedienst een rapport van een Duitse spion in handen® waarin de zin snede voorkwam: „Het- grootste problèem voor de agenten van Hitler is in contact te blij ven met het Vaterland. Binnenkort zullen we ongehinderd kunnen cor responderen. Kijk uit naar de stip pen". Dit document, afkomstig van dr. Seebold van de' nazi-sjjionnage school nabij Ham burg, verontrustte de Amreikanen, en al hun agenten zochten naar verdachte stip pen. In 1941 boekte één hunner succes. De bagage 'van een verdacht persoon werd grondig onderzocht en daarbij ont dekte men op een enveloppe een punt, die in tegenstelling tot de andere licht terug kaatste. Een nauwkeurig laboratorium onderzoek, waarbij de punt 200 maal werd vergroot, wees uit, dat in deze punt een hele pagina tekst microscopisch was Vast gelegd. Deze tekst luidde: „Wij Duitsers hebben reden óm aan te nemen, dat de Amerikaanse wetenschappelijke laborato ria in een bepaalde richting gróte vorde ringen maken bij de toepassing van atoom energie'. Wij moeten voortdurend op de hoogte gehouden worden van de resulta ten dezer onderzoekingen". Zo hadden deDuitsers kans geziep. te verwerkelijken waarnaar ook „de Amerika nen tot dusverre zónder bevredigénd re sultaat, hadden .gezocht, namelijk een korrelvrije fotografische emulsie. Men ont dekte nu vrij kort op elkaar elf micro- stippen op vier formulieren en een minia tuur filmstrookje, dat onder een postzegel op een brief naar Spanje was geplakt en waarop liefst 25 paginas machine-schrift voorkwamen. Het bleek, dat de Duitsers op deze wijze gegevens 'over de Amerikaanse "atoom.- onderzoekingen, de-maandelijkse vliegtuig- productie, de lever-arifiès aan de geallieer den, de opleiding van piloten' en hét ver keer dóór het Panamakanaal naar Duits land smokkelden. Tenslotte kreeg men een Duitse agent in handen, die ging „doorslaan". Hij ver telde dat professor Zapp, van de techni sche hogeschool te Dresden, dit systeem van micro-réproductie had voltooid. Eerst werd een pagina schrift gereduceerd tot het formaat -van een postzegel en-bij een tweede fotografie verkleind tot een stip. Het opname- en reproductie-apparaat werd vereenvoudigd en tenslotte in massa, gemaakt om te worden verscheept naar alle agenten, die voor Duitsland werkten in de beide Amerika's. De belangrijkste zaak, die door de man- Grote technische mogelijkheden tegen Het Oosten, met 6^-4 bleven de Haar lemmers de baas. Haarlem heeft in deze af deling de leiding. In de le klasse C heeft Haarlem II een lastige klip omzeild: de voorlopige uitslag tegen, Caissa I luidt: 4%4%. De kansen voor de Haarlemmers staat gunstig. In de 2e klasse B nam Rolland II na een fikse 73 overwinning op Het Oosten II de leiding, mede doordaat Haarlem IV met 4% —5% van Kennemerland I verloor. In de 2e klasse C bereikte A.S.C. III een goede voor sprong: 4%—2% tegen Kennemerland I, waarbij afgebroken werd. Heemstede III gaat in de 3e klasse A regel recht op het kampioenschap af; thans won het met 73 van Santpoort II. In dezelfde groep won Bloemendaal III met 6%SVa van Weenink II. In de 3e klasse B gaven Het Oude Slot I en Spaarndam I elkaar niets toe en speelden gelijk. Haarlem V was overtuigend de ster kere van H.S.G. IV; vermoedelijke uitslag: 6'i3%. Een zeer onvolledig Het Oosten III zal-waarschijnlijk nog net winnen van P.E.N. I; voorlopige uitslag 45 voor Het Oosten. Het Oosten III gaat in deze afdeling onge slagen aan de kop. De uitslag van de wedstrijd Hillegom Heemstede V in de 4e klasse A (voorl.: 314 —2'4) is nog onzeker. In de 4e klasse B zal waarschijnlijk in de wedstrijd Het Oosten IV —Haarlem VII (voorl. 4—5) gelijk spel de uitslag zijn. In dezelfde groep won Rolland III met grote cijfers van De Torens II, n.l. 3—7, H.SiG. VI moest met 414—5% de meer derheid van A.S.C. IV erkennen." Laatstge noemde club heeft de leiding. In de 4e klasse C speelden Weenink III en Haarlem VI voorlopig gelijk: 33, won 't Schouwtje .11 met 6—4 van Het Oude Slot III én vernietigde H.W.P. II Spaarndam II met niet minder dan 91! Biljarten Vier biljarters nog ongeslagen in Groningen De leidende vier biljarters in de strijd om het kampioenschap van Nederland der hoofd klasse groot biljart 45/2 hebben Vrijdag op nieuw twee overwinnnigen geboekt, waar door een spannende strijd is ontstaan. P. de Leeuw slaagde er in de partij tegen Jacobs in een Nederlands record te verbeteren. Hij maakte een slotserie vhn 373. Het oude record stond ook op zijn naam, n.l. een serie van 317. Er zijn tot dusver 27 series boven 100 gemaakt. De Leeuw (gemiddelde 50), Van de Pol '(40). Van Vliet (36,36) en Metz (23.88) heb ben vier partijen gewonnen en Lubach (22,96), Jacobs (22.20), Sweering (18.81) en De Ruyter (17.72) hebben vier nederlagen geleden. Sport in 't kort TÉ STWED STRIJD AUSTRALIë—INDIA. De tweede testwedstrijd AustraliëIndia eindigde door de regen in een draw. De sco res waren: India 188 en 61 voor 7. Australië: 107. ring werd gebracht, is wel de volgende: In een Zuid-Amerikaanse stagt ontdekten zij brieven naar het buitenland, die allé Koningin bezocht wedstrijd van Ijsvogels In tegenwoordigheid van de Konigin speel de het ijshockeyteam vgn de Oxford University Vrijdagavond zijn laatste wed strijd van de tour door Nederland. Na een spannende wedstrijd,, waarin de Canadese oèfenmeest'er van de Ijsvogels Andreola enige uitstekende staaltjes van solorijden liet zien, gingen de Engelsen met 72 ten onder. Voor de Ijsvogels scoorden: Andreola (4 maal) en Den Overakker (3 maal), voor de Engelsen: Mae Donald en Graham ieder een maal. De tussenstanden waren: 1—1, 11, 5—0. In de pauze gaven enige leden, van de kunstrijdersclub „Amsterdam" kunstrij- demonstratiès. Zwemmen „Haarlem" won de afdeling nieuwelingen heren De zwemcompetitie van de Kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwëmbond werd in het Sportfondsenbad voortgezet met de derde ontmoeting, De uitslagen waren: 66 2/3 m. rusgslag meisjesadspiranteh: 1. J. v. Waard (DWR) 55.1 sec.; 2. M. Overeem (HPC) 57.2 sec.; 3. B. Nelissen (DWT) 1 m. 0.4 sec.; 4. O'. Rost (Haarlem) zelfde tijd. 66 2/3 m. schoolslag jongens adspiranten: 1. J. Boeree (Haarlem) 50.9 sec.; 2. A. Don ker (HVGB) 52.3 sec.; 3. F. Lablans (DWT) 54.8 sec. 100 m. borstcrawl dames: 1. M. Marsman (HVGB) 1 m. 13.6 sec.; 2. J. v. Waard (DWR) 1 m. 14.2 sec.; 3. T. v. Meel (Haarlem) 1 jn>. 15.4 sec. 66 2/3 m. rugslag meisjesadspiranten: 1. J. Lablans (DWT) 53 sec.; 2. B. Solkamans (Haarlem) 53.7 sec.; 3. S. Danser (HVGBT 54.4 sec.. 3 x 66 2/3 m. wisselslagestafette dames: 1. DWR 2 m. 24.2 sec.; 2. Haarlem 1 2 m. 46.7 sec.; 3. Haarlem 2 2 m. 53.2 sec. 100 m. borstcrawl heren nieuwelingen: 1. W. Geurtsen (HPC) 1 m. 8.9 sec.; 2. R. Fuhrop (Haarlem) 1 m. 10.7 sec.; 3. C. v. Dooremalen (Haarlem) 1 m. 13 sec. Voor de hei-en nieuwelingen is de compe titie thans achter de rug. De kampioenstitel werd behaald door Zwemclub Haarlem. De eindstand is als volgt: Zwemclub Haarlem 1004.4; HVGB 1014.5; DWT 1053,3; DWR 115.5; HPC 1118:3 en VZV 1200:5 punten. De competitiestanden in de andere klassen zijn op het ogenblik als volgt: Adspiranten: Zwemclub Haarlem 620.8; HVGB 620; DWT 647.8; DWR 651.2; HPC 663.6 punten. Dames: DWR 906.5; Zwemclub Haarlem 913.3; HPC 966.5; DWT 969.3; HVGB 982.3 en VZV 1023.? punten. de verdachte soort stippen boveri bepaalde letters of in leestekens bevatten. Er waren liefdesbrieven bij en familiedocumenten. Zij waren geschreven in verschillend hand- of machineschrift, maar hadden alle de zelfde soort punten gemeen. Zij handelden over een plan dat beraamd .werd om sche- pe(n, die de geallieerden op de Duitsers hadden veroverd en die zich in Zuid-Ame rikaanse hayens bevonden, te doen zinken. Het lukte het daarop gevonden spoor zo lang geheim te houden tot men in staat was op zekere dag in de ene Zuid-Ameri kaanse- stad na de andere toe te slaan. Schijnbaar schuldeloze vrouwen, typisten, dienstmeisjes en nóg vele anderen vorm den alle zamen een net van nazi-spionnage, dat een groot gevaar opleverde voor de geallieerde zaak, maar dat. nog tijdig kon worjlen „opgerold". Uit Frankrijk gezette Russen klagen over Franse „politieke politie" De 24 Sovjet-Russische burgers, die vorige maand uit Frankrijk zijn gezet, hebben een brief gericht' aan de Sovjet-Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotof, waarin zij hun beklag doen over dé wijze, waarop hun uitzetting door de Franse po litie is -geschied. Volgens de brief werden zij 's morgens' om .7 uur. van hun bed gelicht en via „een of ander bureau van de geheime Franse politieke politie, in een practisch ononder broken reis van 10 uur" naar Straatsburg gebracht. Slechts in enkele gevallen zou aan de gearfesteerden* zijn medegedeeld, dat .zij zouden worden uitgezet en verschillende arrestanten zouden aan een grondig onder zoek en een gedetailleerd verhoor zijn. on derworpen. Tevens wordt in de brief ver klaard, dat enkelen zelfs geen gelegenheid gelaten werd om bij hun arrestatie hun noodzakelijke, bezittingen mee te nemen. „De arrestatie en de deportatie uit Parijs gingen gepaard met 'n gebruik van politie macht en bedreigingen met wapens op een schaal, die flagrant in strijd was met het feit, dat er geen beschuldiging bestond en met het vreedzame karakter van de gede- •porteerde-personen".-aldus;de brief: Collecte voor opvoeding van Hitiers zoon Het blad „Berliner -Zeitung" beschrijft,- hoe een Maagdenburgs handelsreiziger in mottenballen meer. dan 500:000 mark heeft verzameld door een collecte „voor de op voeding van Hitiers zoon". Deze handels reiziger, genaamd Helmut Riégge, vond op een dag in de trein een Engels magazine, waarin foto's van Hitier en Eva Braun voorkwamen. Op een daarvan stond Eva rpet een bos bloemen in de armen en er onder stond „Hitier had een zoon". Riegge kreeg prompt een idee. Hij leende een camera en experimenteerde zo lang, tot Eva niet meer de bos bloemen in haar armen hield, -ma^r een« jongetje „de zoon van Hitier". Toen ging Jiijop reis. De mottenballen dienden nog slechts als camouflage om met •de mensen in contact te komen. In de loop van de conversatie placht hij te fluisteren: „Spéciale missie, ik collecteer voor Hitiers zoon". Tegelijkertijd toonde hij de foto: Eva met het kind en Hitler op de achterr grond eri zei: „Het is voor de nationale trots van groot belang, dat het kind, dat' thans in het geheim id een kasteel in Saksen wordt opgevoed, naar het Westen wordt overgebracht. Het kind moet buiten het bereik van de Russen worden ge bracht". Hij legde dan zijn collecte-lijst voor en nam het geofferde geld in ontvangst. Het bedrog werd gemerkt, doordat een. industri eel in Hannover, die Riegge had uitge nodigd voor. de lunch, tot zijn verbazing ontdekte, dat», deze zijn doperwtjes met zijn mes naar binnen werkte, hoewel hij zich als industriëel en grootgrondbezitter had aangediend. De politie wérd gewaar schuwd, maar Riegge was haar te- vlug af. Hij verdween en is. sindsdien niet meer gezien. De radio-luisteraar, die een nieuw toe stel koopt merkt tot nu toe niet veel van vorderingen der techniek. Toch is het zeer waarschijnlijk dat wij aan het begin van een"' geheel nieuwe ontwikkeling van de radio-techniek staan. Die is te danken' aan het systeem der frequentie-modulatie, dat algemeen aangeduid pleegt te worden met de twee letters Achter die twee letters gaat een inge wikkelde techniek schuil. „F.M." is een nieuwe uitzendings-techniek, waarbij gé bruik wordt gemaakt van een golflengte van drie .meter. Atmosferische en industri ële storingen worden door „F.M." zo goed als geheel opgeheven, de zuiverheid en de warmte van de klankweergave zijn zo hoog, dat et vrijwel geen verschil te con stateren valt tussen de beluistering recht streeks in de studio en de weergave via de aether. Ir. H. Mak, plaatsvervangend hoofd van de centrale afdeling radio van de PTT heeft het een en ander medegedeeld over de mogelijkheden van toepassing van de I F.M. in Nederland. In het voorjaar van 1946, aldus ir. Mak, hebben wij in Nederland de eerste F.M.- zender in gebruik gehad en wel tussen Goes en Terneuzen. Hij is gezien de beschadiging van de kabel in de Wester- schelde gebruikt om de draadomroep- netten in Zeeuws'-Vlaanderen langs een. andere weg te voeden dan over de 415 meter. De uitzendingen-van Hilversum, die met een lijnverbinding in Góes kwamen, werden door een F.M,-zender uitgezonden gn in Terneuzen door een F.M.-ontvanger -opgevangen. Van hier werden de uitzen dingen wederom per kabel naar de radio- distributiecentrales gezonden. Ondanks de toen provisorische appara ten zijn gunstige resultaten bereikt. In 1945 zijn door het radiolaboratorium van de PTT planneh gemaakt voor de bouw van een F.M.-zender op 0.7 kilowatt, welke .zender na zijn voltooiing in de zomer van 1947 periodiek in proefc(ienst- werd geno men. In het najaar van 1946 werd voorts •in Amerika 'een .F.M. besteld die in No vember gearriveerd is. Deze zender, die een capaciteit heeft van. 1 kilowatt is thans tijdelijk opgesteld in het kuststation Sche- veningen. Nog deze maand, of anders Januari 1948 zal deze zender des avonds in bedrijf gesteld worden. In samenwerking me.t de PTT hebben de Philipsfabrieken deze zomer in de om geving van Eindhoven eveneens proeven genomen met een bij Philips geconstru eerde F.M.-zender van 0.7 kw. Deze proe ven hebben goede résultaten opgeleverd voor onderzoekingen naar de invloed van de bodemgesteldheid op. de 3 meter golven. Naar ir. Mak zeide, doen zich in polder land geheel andere mogelijkheden en moei lijkheden voor 'dan 'in heuvelland, bosrijke streken of grote steden. ,Om tot een plan te geraken om F.M. iff Nederland bij de uitzendingen te gaan gebruiken is l^et van het grootste be lang de plaatselijketoestaiiden nauwkeu rig te onderzoeken. Eind 1948 aldus de heer Mak hopen wij Te beschikken over vier F-M.-zenders. .Deze zenders zullen min oi meer regelmatig op verschillende plaatsenin Nederland in functie zijn. "Van F.M. is gróte redding te verwachten, aldus ir. Mak. F.M. helpt ons uit het golf- lengtegedrang, waarmede dus een einde zou kunnen komen aan de Europese om- roepenaos. Bij F.M. wordt voor omroepdóeleinden gebruik gemaakt van een frequentie van 88 tot 100 megaherz, hetgeen overeenkomt met een golflengte van 3.75 tot 3 meter. Zij heeft "de eigenschap, dat zij practisch niet over de zichtbare horizon uitkomt, hetgeen dus betekent, dat twee of meer zenders dezelfde golflenfe kunnen gebrui ken, zonder elkaar te storen, mits zij op voldoende afstand uit elkaar liggen. Inter ferentie van twee stations op dezelfde golflengte is dus vrijwel uitgesloten. Toestellen voor amplitude-modufatie (A.M.) de thans gebruikelijke uitzen dingstechniek zijn niet geschikt voor ontvangst van F.M. en omgekeerd. Dit betekent dus, dat de moderne radiotoestel len zoals reeds met sommige Ameri kaanse'toestellen het geval is geschikt gemaakt dienen te borden voor ontvangst van A.M., zowel als voor ontvangst van F.M, Door het omzetten van een knop kan men dan A.M. of F.M'. gebruiken. Naar het oordeel van ir. Mak is men tengevolge van de moeilijkheden op om- roepgebied, 'wel genoodzaakt, over- te gaan tot het gebruik van F.M. Dit wil echter niet 'zeggen, dat A.M.-zenders definitief tot het verleden zullen, gaan behoren. De A^M.-zenders zullen nodig zijn, om uit zendingen over grote afstand te kunnön blijven ontvangen. Muziek Een Schots en een Nederlands koor in de Bakenesserkerk Veelbelovend programma van „Vox Humana" Het gemengd zangkoor „Vox Humana", dat ohder leiding van zijn directeur de heer H. J. Arisz Dinsdagavond in de Her vormde Kerk een concert zal geven, komt met een waardig programma voor de dag. Het stemmige „Wachet auf ruft uns die Stimme"" van G. Palestrina opent het koorgedeelte en twee liederen van Julius Röntgen plus een Kerstcantate van M. v. d. Kaaij completeren onder meer het aan deel van „Vox Humana". De sopraan Lies^ Hertier. gaat onder an dere het twinkelende „Carillon" van Ca- tharinh van Rennes ten gehore brengen, „Noël" en „gloria in Excelsis Deo", zijn de andere bekende Kerstliederen, waarmee zij optreedt. Voor de organist de heer C. Smit staat het „Andantino" van César Frahck en het Preludium en fuga in c van Bach op de lijst van uit te voeren werken. In het algemeen is het niet x-aadzaam aardappelen en groente te bewaren, zo merkt het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad op. Slechts in sommige ge- zich dan de opening waar men de aard appelen uit kan laten rollen, 't Voordeel van een dergelijke kist is, dat de aardappelen dagelijks in beweging, komen, zodat zij vallen verdient het aanbeveling. De eerste, ^minder snel gaan spruiten. voorwaarde is, dat men er een geschikte "be waarplaats voor heeft, waar hét droog, koel, donker en vorstvrij is. Een kelder zal. meestal aan deze eisen voldöen. In de tweede plaats moet men zich er van overtuigen, dat de artikelen geschikt zijn voor opslag en weten, hoe lang ze .be waard kunnen worden. Voor verschillende rassen en variëteiten loopt de bewaartijd sterk uiteen. Wellicht' kan de leveran cier hierover voldoende inlichten. Prijs en kwaliteit van ,de groenten en aardappelen zijn een punt van belang: goedkoop kan licht duurkoop blijken. Verder móet men alle zieke, aangetaste en beschadigde exemplaren onmiddellijk verwijderen voor rnen de levensmiddelen gaat opslaan, omdat deze een haard .van infectie vormen voor de rest. Daarom, is het nodig, de voorraad- regelmatig te blij ven controlerep. Aardappelen: kan men het best bewaren in een speciale aardappelkist, dat is een kist waarvan de bodem naar een zijde helt. Aan de beneden-voorkant bevindt' In 1936 werd te Glasgow door de predi kant Rev. J. R. Macpherson en diens echt genote een «kirtderkoor van bescheiden omvang opgericht. Het is in de loop van zijn ruim tienjarig bestaan klein naar Jiet aantal stemmen gebleven, maar het heeft in die periode een muzikale ontwikkeling verkregen, welke tot de zeldzame, vér- heugende'gebeurtenissen op het gebied der toonkunst gerekend kan worden. Onder auspiciën van de Britis Council maakt het koor thans een korte tournée door Nederland en gisteravond werd Haarlem in de gelegenheid gesteld het Schotse koor, dat optreedt onder de naam ,The Kirkintilloch Junior Choir", in de Bakenesserkerk te horen. Met het koor „De Minnestreelen" van Hubert Cuypers, dat het Schotse koor als gast ontvangen heeft, werd dit kerkconcert gegeven en deze om standigheid werd de oorzaak van 'een grote uitgebreidheid van jxet programma, dat ongeveer dertig zangers voor koor telde. Het optreden vap twee fcoren op een zelfde concert geeft onwillekeurig aanlei ding tót vergelijking. In dit geval kan ver gelijking niet betrokken worden op het glankgehalte der koren. Want het 'Schotse koor bestaat uitsluitend bit kinderstemmen en aan het klankentimbre van „De Minne streelen" geven de bij de jongensstemmen gevoegde mannenstemmen een eigen accent. Veel meer moet de vergelijking gericht woi'denpp de stijl der uitvoeringen, op het essentittë kunstzinnige peil er van. En dan valt het op hoe de dirigent van het Schotse koor in. de eenvoud van een ver fijnde klankontwikkeling, in de soberheid van een gevoelige zegging van het woord, in het scheppen van een sfeer van vaak bovenaardse realiteit, het wezen van woord en muziek totuitdrukking vermag te brengen. Daarom konden deze jeugdige zangertjes en zangeresjes, die in de karak teristieke klederdracht van hun land hun prachtig gecultiveerde, ongerepte kinder stemmen in koor- en solozang tot een ver rukking voor het oor, tot een geluk voor het hart, deden horen, de toehoorders in de ban yan hun innige kunst houden. >Zij zongen een reeks kerstliederen en een aan- talSchotse volksliederen, veelal- in- een-op vallend homophone bewerking. De harmo nische achtergrond van een dominerende melodie zou men bij klankeffecten hebben kunnen rangschikken, zo uiterlijkheid daarvan niet verre gehouden was. Hier ligt dan het criterium waardoor dé zang van „De Minnestreelen" zich op deze avond van de naar geest en klank gesubli meerde Schotse kinderzang onderscheidde en waardóór de klatergoud-póverheid-van een compositie als „lentezang"'ontstellend bleek. Dit nam niet weg, dat de mooie stemmen vanCuypers koor zich als zodanig over tuigend konden laten gelden bij de uitvoe ring der kerstliederen-, ,oud-Vlaamse Italiaanse volksliederen en werken van da Palestrina en Orlando di Lasso. P. ZWAANSWIJK. Ontploffing in Zwitserse depóts van legermunitie Bij het Zwitserse plaatsje Blausee aan de" lijn BernLötschbergSimplon heeft zich in de afgelopen nacht een hevige ontplof fing voorgedaan in de rotskelders, waar de legermunitie ligt dpgeslagen. Het plaatsje Blausee is gedeeltelijk verwoest. Er wor den vele personen vermist. BUITENLAND Het Oost-Indonesische parlement heeft een motie aangenomen tot spoedige inlijving van Nieuw-Guinea' bij Oost-Tndonesië. Tc Brussel «wordt ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de algemene vergadering van de U.N.O. in 1948 daar zal worden gehouden. De Paus heeft als. Kerstgave een bedrag van f 28,000 aan Nederland geschonken 'ter verdeling onder behoeftigen. Het locale grensverkeer lussen Neder land en Duitsland is hervat. In de grensstreek wonende Nederlanders mogen de grens pas seren op vertoon van een pas. De regeling geldt niet voor Duitsers die naar Nederland willen gaan, In België worden de laatste t\jd vele Nederlandse automobilisten bekeurd omdat hun' auto niet is voorzien van een NL-plaat. In de hal van het station te Woerden is een gedenkplaat onthuld voor het eerste slachtoffer onder het spoorwegpersoneel, dat door oorlogshandelingen tijdens de bezet ting het leven heeft verloren. Op 112 stations 'zullen dei-gelijke gedenkplaten worden aan gebracht. De toestand van de 47-jarige Rotter damse metselaar A. J. J. die de vorige week door een beschonken kellner in de buik werd geschoten, is vooruitgaande. De gemeenteraad van Urk besloot het gehele do«rp voor auto's en motorfietsen af te sluiten, omdat de smalle straatjes dit verkeer niet toelaten. Voor plaatselijk verkeer zal een uitzondering gemaakt worden. Met ingang van .12 Januari wordt het maximumgewicht voor postpakketten in het binnenland verhoogd van 5 tot 10 kg. De pelsverver-ij van de fa. P. in Almelo is door brand verwoest. Vele kostbare pelsen gingen verloren. HAARLEM EN OMGEVING In de vergadering van de afdeling Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur die geleid werd door de heer C. Kapitijn Jr., werden de af tredende bestuursleden, de heren P, A. Mas- cini en J. t Zooyen bij acclamatie herkozen. Voor de 27e maal hoopt Haarlems Ge mengd Koor op de Tweede Kerstmiddag een uitvoering te geven van Bach's Weifr- nachts Oratorium. De uitvoering vindt plaats in de Gem. Concertzaal. De solisten zijn: Annie Hermes, ait, 'Han le Fevre, tenor Herman Schey, bas. Voorts werken mede de Haarlemse Orkestvereniging, de pianiste Emmy van Eden en de Organist Piet Hal- ,a. De beroemde echo aria zal dit jaar gezongen worden door de sopraan Nely de Bock. De Haarlemse Toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" «geeft Maandag 29 December in de Stadsschouwburg een voor stelling van „Schakels" van Herman Heyer- mans. Nel Oosthout zal voor de Haarlemse Kunstgemeenschap op Zaterdag 27 Decem ber in het gebouw Lange Margarcthastr. 13 „Don Quichotte verbannen" van A, W. Loe- natsjarki voordragen. De burgemeester van Haarlem mr, P. O, F. M. Cremers heeft het beschermheer schap aanvaard van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren, welke in Maart 1948- zestig, jaar bestaat. In de Immanuëlkerk, van Egmondstraat te Haarlem-Noord, zal op Dinsdag 23 De cember, 's avonds 8 uur een Kerstwijdings- dienst gehouden worden met modewerking van het kerkkoor der Ned. Herv. Gem. „Schoten". Spreker is Ds. J. de Jong Haarlemse S.S.-er beroofcfe zijn stadgenoten Een inwoner van Haarlen^, L. D. J. M. W„ die zich in 1942 voor de Waffen-SS meldde en tijdens de hongerwinter in zijn Uniform een bijna onafzienbare reeks roof overvallen pleegde*; hoorde gisteren voor bet Amsterdamse Bijzondere Hof vijf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. De beschuldigde deed het voorkomen als of hij, eer? lid der Duitse politie was. Hij blafte zijn slachtoffers in het Duits af en stak alles 'bij zich, v/at hij van zijn gading achtte. Talrijke Haarlemse inge zetenen beroofde hij op deze wijze in de meest nijpende periode van de oorlog van hun laatste waardevolle bezittingen. Daar onder waren levensmiddelen, -geld, motor rijwielen, fietsen, textiel, levensmiddelen bonnen, diamanten en gouden sieraden/Zo stak hij onder meer bij een inval in de Hagestraat een portefeuille met 2000 en een geldkistje met 18,000 bij zich. In de Zuiderstraat nam hij een' kistje „in beslag",, waarin- gouden horlogés, gouden damesarmbanden, gouden ringen en kost bare paarlsnoeren waren opgeborgen. Niét minder dan vijftien getuigen, waar onder verscheidené van verdachte's slacht offers, legden verklaringen af. De uitspraak is bepaald op Januari. Bij -.gebrek hiei*aan kan men de aard appelen ook in eon gewone kist bewaren. .Tegen het uitlopen werkt men ze dan zo nu "en 'dan voorzichtig om. Heeft menigeen keidér; dan kan men de aardappelen des noods op zplder bewaren, mits men tijdig voorzorgen neemt tegen bevriezen. Kool bewaart men het best met.stronken en al, n,adat men eventuele aangestoken plekken heeft verwijderd. De beste be waarplaats hiervoor is üi het algemeen een zólder (kelders zijn vaak te tochtig). Eij voorkeur hangt men de kolen afzon derlijk op, zo, dat zij elkaar en de muur niet raken. Winterwortelen, knolselderij en bieten worden, van het lof ontdaan, het best in een. kist met droog zand bewaard. Men legt dan zand en wortelen laag om laag. Uien moet men op een droge, koele plaats opslaan", 'al dan niet ontdaan van het loof. Zonder loof kan men ze het best in een latwerk kist bewaren. Met het groen eraan hangt mén ze in bosjes op: De Notarissen te Haarlem, Velsen, Heem stede en Bloemendaal berichten, dat hun kantoren op Zaterdag 27 December 1947, de gehqle dag gesloten zullen zijn. Voor het huren van: DAMES. EN HERENKLEDING TONEELCOSTUUMS COSTUUMS VOOR KERSTMAN enz., enz. is het adres: Ktaagjeshuis Ged. O.- Gracht 119, Hrl. Tel. 20257. Een ameublement bestaande uit 2 crapauds, 4 stoelen z.g.a.n.: linnenkast, (2 pers.) ledikant m. springv. en nachtk. en ovale tafel alles eiken, 2 pers. wit ledikant met nachtk., 2 stoelen en wastafeltje. Buksteeg, Broekbergenlaan 23, Santpoort. Sf Ruim 30 jarige ervaring Boekhouden - Belastingen Administraties Nog enige tijd' beschikbaar. BLOEMENDAALSESTR.WEG 147, SANTPOORT (ST.) WETENSCHAPPELIJKE HUIDVERZORGING N Gelaatsmassage - Make-up Hoofdmassage "Eléctr. ontharing Manicure Hoogtezon Med. Gediplomeerd Behandeling volgens afspr KERSTFEEST 1947 Kon. Wilhelminakade 74 Telefoon 5440 Kêrstaftenties in verschillende uitvoeringen Kerstkronen, Kerstgroen Een keur van bloemen en planten Opdrachten worden aangenomen voor geheel Nederland TERRASWEG 75. Tel. 8798 Santpoort in 1 week KJaai Vergroten, ver kleinen fceren ander model enz enz WORTMAM BREUSTRAAT 162 Beverw()k Oinsdagmiddags winkelsluiting

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3