Amerikaanse goklust is een bron van miliioenen-inkomsten Beverwijk IJmuiden Velsen-Noord ZATERD f 20 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 (Van onze correspondent te New York) De onderwereld is nimmer traag in het aanboren van nieuwe inkomstenbronnen. Mogen de gouden tijden van de bierbaron nen. speak-easy's en dranksmokkelaars reeds lang achter ons liggen, de onder wereld heeft de bakens verzet en exploi teert met succes de goklust van de Ame- rikaanr Naar schatting werd in 1946 voor niet minder dan S 30 milliard dollar ge wed op sportgebeurtenissen en kansspelen. En dat in een land, waar een Staatsloterij geen schijn van kans maakt, omdat deze immoreel «yu zijn. Deze stroom van mil- liarden ga9[ echter slechts voor een gering deel door de legale kanalen, van de dertig milliard gaat 25 milliard naar de illegale beroepsgokkers in samenwerking met onderwéreïdfiguren. Corruptie en connectie. Iets dergelijks zo/u niet lang volgehouden kunnen worden als er niet vrijgevig met steekpenningen en zwijggeld aan de politie gewerkt wertf. En het moge waar zijn, dat de meerderheid van de stedeluke- officials eerlijk als goud is. er ziin altijd en overal lieden, die voor geld bereid zijn hun dienst eed te vergeten. De burgemeester van New York, William O'Dwyer. is onlangs weer met een groot offensief tegen deze onbe trouwbare dienaren van het gezag begon nen, waarbij ieder deel der New Yovks' politiemacht betrokken werd. Van 52 districtsinspectedrs van politie werden er niet minder dan 51 overgeplaatst naar andere districten, gedegradeerd of uit de dienst ontslagen. De bankrekeningen van de politiemacht worden aan een nauwkeu rig onderzoek onderwornen, waarbii aan het licht kwam. dat sommige agenten per jaar tweemaal zoveel ..spaarden" als het bedrag van hun salaris. Beroepsgokkers het genre Lieden dat altijd geld in ziin zakken heeft zonder ooit té werken en de bookmakers, de mannen die de wedden schappen aannemen van het publiek worden in de volle zin van het woord met karrevrachten^van de straat'gehaald en in de cel gezel. De paardenrennen zijn momenteel de meest gigantische gokondernoming. In 1916 bezochten 26 millioen Amerikanen de ren banen. Deze renSaanbezo'ekers betaalden 36 millioen aan entree, en wedden voor een bedrag van S 1.8'milliard langs 'de officiële weg, de lotaüsafor. Maar niet- officieel werd. naar .raming, voor nog eens 4.5*milliard op de paardies eesneeld. in Vele gevallen door lieden, die nimmer bin nen de omheining van po" renbaan zijn geweest en die geen vers^'l kennen tussen èen paard en een muilezel. Begin een renbaan. Een goede renbaan heeft meer' waarde dan een rijke goudvnnn. Oo de open in gs- Zaterdag van het laatste seizoen maakte een baan een recette v=n een kwart mil lioen dollars. De beroemde Santé Anita- baan in Los Angeles. d>e geboend werd in het jaar. dat de depressie nog hevig woedde, 1934. betaalde aan aandeelhouders reeds na een jaar het gehele bijeenge brachte kapitaal terug. De aandelen, die nominaal 5000 groot z'>n, noteren S 65.000 en er is geen aanbod. Maar de dividenden die met grote regelmaat afkomen bodra gen ook altijd 25 of 30%. Gedurende hef New Yorltse renseizoen 1946 werd per dag voor 3.9 millioen of ficieel gewed. De kleine bookmaker, of „bookie" zoals hij hier genoemd .wordt, opereert van de straathoeken af ofcvan krantenkiosken uit. Ziin omzet kan van 1000 tot 5000 dollar per dag bedragen in wed denschappen yan een dollar of 5 per stuk. De groten in dit bedrijf werken echter met kantoren en een staf emnloyés. verscholen In grote panden met legitieme zaken als officiële voorgevel. De grootste bookma ker van bet ogenblik is een Finse emigrant, die als kellner begon op Coney Island, maar thans een groot fortuin biieen ge gaard heeft. Hij heeft nog nimmer de binnenkant van een cel gezien. Arbeiders bij Ford dachten meer met paarden dan met auto's te verdienen. En al die grote bankrekeningen, al die steekpenningen, al die fraa'e dividenden, zij komen per saldo alle uit de zakken van de kleine man, die nimmer de hoop op geeft, dat hij op een dag ..de paar dj es kan verslaan" en een mooie winst kan incasse ren. Hoe diep de gok ingeworteld zit, bleek dezer dagen, toen Ford in Detroit een aan tal employés ontsloeg, die zich tijdens de werkuren ophielden met het gokken op de paardjes.'Klagende huisvrouwen op het kantoor van Ford en de andere automobiel fabrieken deden mededeling dat haar he ren gemaal met zo weinig geld thuis kwa men. Tot aan het licht kwam, dat er in de fabrieken per maand voor enkele millioe- nen dollars gewed werd op rennen op na bijgelegen banen. Paarden, die whiskey dronken. En de kansen, om er op den duur met winst, uit te-kernen, zijn toch zo gering Natuurlijk komt de enkeling wel eens een keer met winst boven water, maar de kaarten zijn zo gestoken, dat op den duur alleen de bookmaker winnen kan en dat het het publiek is. dat steeds aan het kort ste eind trekt. Om nog maar niet te spre ken van het directe bedrog, waaraan' de goedgelovige wedder altijd bloot staat: jockeys, die meeknoeien en bun paard in houden of, zoals in de goe'de oude tijd, waarin eigenaars van paarden hun dieren whiskey ingaven om hen een handje te helpen, maar waarbii het publiek achter over sloeg van de whiskey dampen als het goede dier in de buurt van de afrastering- hinnikte. Paardenrennen zijn een fascinerende en emotionele sport', van het ogenblik dat liet startsein wordt gegeven totdat de paarden over de streep stormen. De populariteit er van behoeft dan ook niet te verbazen, maar wat wel verbaast is dat er zoveel sukkels zijn, die tegen beter weten maar steeds hun zuurverdiende centjes offeren in de hoop op een gelukkige greep, die maar voortdurend bezig zijn met de studie van ..tip sheets" en „racing form" en maar steeds weer bedrogen uitkomen. Streep onder Ruiten Troef Officiële vergadering in Scheybeeck Met de officiële.- bijeenkomst die gister avond in het Beverwijkse raadhuis heeft plaats gehad, is de commissie van de Glas actie „Ruiten Troef" ontbonden. Nadat zowel Burgemeester en Wethou ders van Beverwijk, als Burgemeester en Wethouders van Drunen, de commissie van de Glasactie, waaronder de heren G. W. P Stoutenbeek. J. Huls. J. Herenfan^. C. Por- tegies en Q\ P. Bossers cn de velen die mede gewerkt hebben om. deze actie te doen slagen, in de raadszaal verenigd waren, opende de burgemeester van Beverwijk. mr.t H. J. J. Scholtens de vergadering met een kort inleidingswoord, waarin Ijij alle aanwezigen van harte welkom heette en 'iii uitte zijn genoegen Burgemeester en Wethouders van Drunen hier te mogen ont vangen.5 De burgemeester van Drunen was nog een oud kampgenoot van Michielsgestel, zodat het nog een groter genoegen was hem hier weder heelhuids te mogen ontmoeten. De burgemeester hoonte dat de banden van vriendschap tussen Drunen cn Beverwijk nog in lengte van jaren voort zouden duren. De heer G. W. P. Stoutenbeek, voorzit ter der commissie, gaf een korte uiteenzet ting hoe de glas-aclie hier in Beverwijk zijn- werk heeft verricht. Het was voor het comité een groot ge noegen dat deze actie op prettige en aan gename wiize is verlopen: in totaal werd 1120 228 m2 glas verzameld. De burgemeester van Drunen stelde er zeer veel prijs op om bii deze-slotvergade- ring aanwezig te ziin. om dank te zeggen, mede namens alle ingezetenen van de slad Drunen. voor de„h.ulp uit de aardbeienstad Om te laten, zien dat de dank groot is. schilderde bij de omstandigheden, waarin Drunen heeft verkeerd gedurende de laat ste aanvallen van de oorlog. Tienduizenden "ranaten zijn op Drunen alleen afgevuurd. Alle ruiten waren stuk geslagen of stukge schoten, maar wonder boven wonder vielen er „slechts" 40 doden. Burgerlijke stand GEBOREN: Klaas, z, van K. Sélderbeek en B, Kurzejamska. Meerstraat 28: Gevardus M. z. van G. van Balen en H. van der Zon. HeemskerKerweg 78; Dominicus A., z. van D A. Paijens en M. I G. C. Corbière. Vnndel- laan 62; Godefrida, H. d. van G. van Meurs en T. van den Oever, Grensstraat 29: Maria J. A. d. van C. Geftenbach en A. M. Hqriten- bos, Hofdijkstraat 14: Marrion, d. van P. Stee- vens' en L. Steenbeek. Wilhelminastraat 6: Hendrikus C. z. vanH. Meyer en E. M. L. de Graaf, Meeresteinstraat 25; Maria Chr. L.. d. van L. Lagrand en L. A. Wilhoven. Heemskerkerweg 261; Cornelius F. L., z. van C. Dingier en J. F. Schoutenbeek, Vondel laan 19: Lia, d. van H. van der Sluijs en C W. L. J. H. de Bie, Zeestraat 239: Elisabeth, d. van H. Badding en D. Ent. Zeestraat 187" Jacobus, W. E. z. van M. J. Metselaar en H C. A. Schram, Grote Houtweg 203; Grèetie d. van P Kooiman err T. A. Siewertsen, Pa- tersweg 10; Antonius F. W., z. van A. C Monné en M. A. J. Helsen. Breestraat 132— 134: Maria C. C„ d. van C. Bootsma en M. M' Steur, Zeestraat 135. ONDERTROUWD: H. E. Hagedoorn. Gal- geweg 5 en E. Gleijsteen, Schotersingel 2 Haajlem; J. Zonneveld. Jan Vermeyenstraat 35 en E. A. van der Wiele, Jan Vermeyen straat 21: J. van Eek, Scheybeecklaan 4 en G. H. J. Wind, Scheybeecklaan 4; L. G. West geest, Vondellaan 1 en Th. Kroon, Arendsweg 95: K. Luijt, Arendsweg 206 en G. Hut. Arendsweg 206; Chr. Hekman, De Leth- straat 3. Velsen en H. Stil, Th. Wijkstraat 14. GETROUWD: A. van Bastelaar en W. Pod- gorska; J. Koks en G. L. Schuyt. OVERLEDEN: T. H. Meyer, 71 j„ geh met A. Kuiper. H. Burgerstraat 22; C. Blok, 88 j., wed.'van C. Zwart; H. Huiberts, 82 j„ wed. van L. Veen. OUDERAVOND OPENBARE U.L.O.-SCHOOL. Gisteravond hield de openbare U.L.O.- school gen zeer druk bezochte ouderavond. Na een kort openingswoord door de voor zitter van de oudercommissie nam de'heer J. B. HeS" het woord, die de verschillende aspecten van beroepskeuze belichtte. Voor U.L.O.-leerlingen noemde spreker in het bijzonder de handvaardigheid, door zettingsvermogen, practische vaardigheden enz. Na deze voor de ouders zo Interessante lezing nam het hoofd der school, de heer A. Visser, het woord, waarna werd over gegaan tot de huishoudelijke vergadering Prijsvraag Stadsfeesten 1948 Voor de prijsvraag stadsfeesten 1948 be staat -veel belangstelling. Er zijn reeds ^fele slaezihnen binnen gekomen, vooral van buiten Beverwijk. De Commissie voor Pers en Propaganda vestigt er nog even de aandacht op, dat slagzinnen voor de feestelijkheden uiterlijk 31 December in ges1 aten enveloppe voor- zw'< van een kindcr/egel, gezonden moeten zijn-aan het secretariaat: Stumphiusstraat no 17._ Aan het verzoek tot het in bruikleen af staan van "oude Beverwijkse photo's werd eveneens' dn bevredigende wijze gevolg ge geven Rei secretariaat ziet gaarne alsnog meer foto's toegezonden. Zij zullen in on geschonden staat worden terugbezorgd. Feestmiddag van de Openbare U.L.O. school In het Patronaat zijn de ouders van de leerlingen van de Willem de Zwijgerschool getuige geweest van de artistieke presta ties hunner kinderen. Een klinkend school feest heeft aldus de Kerstvacantie ingeluid. Gymnastische oefeningen onder leiding van de heer J. J. Bolland, volksdansen, zang onder auspiciën van de heer K. J. de Jager. accordeonmuziek, quatremains. schetsjes wisselden elkander voor de pauze af in een vlot tempo. Na de pauze, waarin een verloting plaats had. kwam het hoogtepunt: een toneelspel in twee bedrijven. De Waarzegster. En ook hierin bleek dat er, onvermoede talenten en krachten schuilen in de leer lingen van deze school. Het is dan ook niet te verwonderen dat'de heer J. Wie- demeyer zo glunder rondkeek. Wethouder A. J. van Leusen, die des middags reeds blijk van belangstelling had gegeven, kwam de avondvoorstelling ope nen. Veel oefening, herhaling en studie is nodig geweest om deze dag, die zo vlug om ging, te doen slagen. Maar het resul-. taat is zeker vermeldenswaard. H. K. AANRIJDING BIJ SPOORWEG OVERGANG. Bij de spoorwegovergang in Velsen- Noord had gisteravond een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een per sonenwagen. De laatste, die van de Schulp weg kwam. nam de rechtse bocht te snel en reed daardoor tegen de bestelwagen aan. waardoor enige materiële schade ont- stond. I Kerstwijdjngsdienst in de Kanaalstraat De Kerstdienst, die uitgaande van het Gereformeerd Evangelisatiekoor in de Nëd. Hervormde kerk aan de Kanaalstraat gehouden werd, had gisteravond veel pu bliek tot zich getrokken. - Het is zo langzamerhand een gewoonte geworden, dat enige tijd voor de Christe lijke feestdagen dergelijke liturgische avonden gegeven worden door het comité van Gereformeerde Jongeren. Deze hebben echter door omstandigheden hun werk zaamheden tijdelijk moeten staken, waar om op deze avond geheel nieuwe mede werkers hun taak moesten overnemen. ,In de gehouden dienst werd het Kerst- vèrhaal door solo- en koorzang verteld; de organist zorgde voortreffelijk voor de rustpunten. Er was vee) en devote aandacht. Jam mer dat deze zo vaak onnodig verstoord werd dopr liet onrustige opkomen enaf gaan van de diverse medewerkers, zodat het beoogde doel: volgen van de draad,, die door liet Bijbels Kerstgebeuren loopt, grotendeels verloren ging. Zijn .hier Uw eigendommen bij? Opgave gevonden voorwerpen van 12 'ot 19 Décember 1947. Inlichtingen te be komen: hoofd-burcau van politie, ka'mer 4\ van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uitzondering van Za terdagmiddag. Enige wanten, enige honden. 1 gebit, 1 oijp (tabak). 1 loonzakje (Van Zon), 1 portefeuille (geld), 1 jas met handschoe nen, 1 vulpotlood. 1 armband, enige porte- monnaies, enige handschoenen1 sjaal, 1 biljet t 1, 1 wieldop (auto), 1 popje (stof), 1 schapen vachtje, J hoe'd (dames), 1 trawlnet, 1 bril (kind), 1 speldje (verko perd). 1'kruiwagen (kind), 1 pak kolen- zakken, 1 broche (wit metaal). 1 sigaren pijpje. 1 horloge, 1 riem. 1 actetas, 1 schermkap van I. L. O.-motor. Toneelavond van „Varia" Donderdag gaf de toneelclub „Kunst, en Vriendschap" onderafdeling van de buurt vereniging „Varia" een* uitvoering in het Patrönaatsgebouw met een blijspel, geti teld „Worst en Aristocratie". Dit aardige niemendalletje werd op verdienstelijke wijze door het gezelschap vertolkt. De rol van Kooi werd op gave wiize door de heer Luèassen gespeeld en ook mevrouw Kooi (mevr. Berkenkamp.) gaf in mimiek goed spel te zien. De heer en mevrouw Brand»van Dodenstad (resp. de heer "Jongeling en mevr. Fennema) brachten goed spel waarbij vooral de heer Brand blijk gaf over uitstekende toneel- routine te beschikken. Robert was in zijn houding als zoon van een aristocraat iets te houterig, maar de rol van Leéntje werd vlot gespeeld door mei. Pauwels. Het zou te ver voeren, alle medespe- lende de revue te laten passeren: voldoen de zij een verdiend eorfipliment voor de heer Berkenkamp; die maar liefst drie rollen te vervullen en blijk gaf over veel toneelroutine te beschikken. Na afloop volgde in Flora nog een zeer gezellig bal onder leiding van de heer Kramer". MARKTBERICHT 19 December Visaanvoer. 10 kisten tarbot en tong. 40 kisten schol. 640 kisten schelvis. 85 kisten koolvis, 45 kisten kabeljauw. 60 kisten wij ting. 25 kisten diversen. 60 kisten verse ha ring. 20 kisten sardien. Totaal 985 kisten. Besommingen. Twee trawlers met een besomming van f 18.088. Prijs sar dl in f22 per kist, van 40 kg. Verse haring: KW 23 f885. Sardien: UK 19 f484; IJM 318 f20. UITSTAPJE. Drie meisjes, die uit het Tehuis Eben Haëzer - te Bloemendaal ontsnapt waren, zijn door de politie van IJmuiden-Oost aangehouden en naar de inrichting terug gebracht. INBRAKEN TE VELSERBEEK.. In de "afgelopen nacht hebben ongenode gasten een bezoek gebracht aan drie vijla's in Velserbeek. Er is nog niet bekend wat vermist wordt, maai1 de politie heeft dé zaak in handen. Kerstfeestviering der Chr. school Voor de School yoorChristelijk Volks onderwijs is reeds Vrijdagavond in het gymnastieklokaal dezer school aan de Van ^.angeveldstraat een Kerstfeest gehouden. De ruimte was nauwelijks toereikend om de grote belangstelling le herbergen, toen het hoofd der school, de heer W. B. Klei- wegt in zijn kort openingswoord aan het grote gebeuren in ..de wereld herinnerde. De viering van het feest, dat op de ge bruikelijke wijze is aangevangen met een gezamenlijk zingen van Gez. 29 1 en 3. opende met èen spreekkoor, samengesteld uit leerlingen van de hoogste klasse, die Psalm 24 zegden. Vervolgens lazen twee meisjes beurtelings het Kerstevangelie uit Lucas 2. De heer Melis bespeelde het orgel. Mej. J. Mulder, onderwijzeres, heeft dank zij een .ernstig voorbereide studie met de -kinderen van de-laagste klassen een Kerst spel kunnen uitvoeren, dat de aanwezigen ongetwijfeld heeft kunnen boeien. De fijne kinderstemmetjes, die het kerstverhaal aan schouwelijk weergaven met hërders, enge lenkoor en de wijzen, alles in aannemelijke kleding, bracht een merkbare ontroering in de zaal. Nadat, afgewisseld met zang, mej. Mul der nog een Kerstverhaal had verteld en de heer Kleiwegt met de hoogste klassen een meerstemmige Kerstcantate had uitge voerd, werd het geslaagde feèst op de ge- br"'keliike wijze gefloten. De leerlingen, die in de pauze werden onthaald, ontvingen ha afloop allen een herinnering aan dit Kerstfeest. De dagelijkse aanrijding Op de Wajkerstraatweg te Velsen-Noord had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto met aanhangwagen en een stil staande handwagen, beladen met groenten. Bij het passeren van de handwagen, moest de bestuurder van de vrachtauto naar rechts uithaken voor een tegenligger, waardoor hij tegen de handwagen reed. De handwagen werd beschadigd en de groente werd verspreid op het wegdek. KERSTBIJEENKOMST PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt voor leden en belang stellenden Dinsdagavond 23 December in het clubgebouw ..Kindervreugd" aan de Doodweg een Kerstbijeenkomst. In deze vergadering zal de heer A. Mozer redacteur van het weekblad „PaVaat" spreken. Verder verleent de Vrouwengroep met zang haar medewerking en de afdeling Beverwijk verzorgt het muzikale gedeelte. Feestavond Velser H.B.S -Vereniging Gebouw „Concordia" was Vriidag het domein van de Velser H.B.S,- Vereniging, die voor haar leden en donateurs, welke de zaal geheel vulden, haar jaarlijkse feestavond gaf. De heer P. Janzen, praeses verwelkomde speciaal een groot aantal leraren. De avond werd geheel door „eigen krach ten" verzorgd en daar deze voor hel groot ste deel uit debutanten bestonden, kunnen wij de grootste waardering uiten voor het geboden programma. Aangevangen werd met de opvoering van het blijspel „Engels zonder leermeester" dat met zijn vele komische effecten zeker niet gemakkelijk was, temeer daar de vreemde taal het geheel beheerste. Alle medespelenden hebben zich echter goed van hun taak gekweten. Op enkele leuke volksdansen in fleurige kledij was ernstig gestudeerd en deze on dervonden dan ook grote waardering. Met klimmende bewondering ggnoten de aan wezigen van gymnastische oefeningen, die echter meer acrobatiek nabij kwamen Bijzonder fraaie staaltjes van kunnen ver toonden de „twee meisjes en een' jongen", welke voor hun standen, grondoefeningen en salto's eèn ware ovatie in ontvangst haden te nemen. De Velser H.B.S.-band, die voor de eerste maal optrad en de naam „Vamba's" draagt, mocht zich direct verheugen in een wel gemeend welkom, hoewel veel samen spel zich nog de homoseniteit eigen moet maken. Op hartelijke wijze heeft men het my-' sterie gevolgd in „Het Spook vap Cam- brooke Castle",., met met minder clan tien „toneelstfëlersfsters)", di§ er in „slaafden tiidens deze één-acter de "aanwezigen door vlot spel, goede voordracht en uitspraak aangenaam bézig te houden. W. Burgerlijke stand van Velsen Geboren: T. Wagner-Derogee, z„ Hage- lingerweg 65, Santpoort. C. C. W. v. d. Does-Heemskerk, d., Zeeweg 393, Drie huis. K. II. A. Knaake-Stokmans, z„ W. de Zwijgerlaan 7, Santpoort. W. Gerrits Stuij, z„ Bothastraat'10 rd., IJmuiden. J. B. Verschoor-de Ridder, d., Kanaalstraat 150 IJmuiden, Overleden: S. v. d. Tange, 81 jaar, echt- gen. v. W. Surink, Rijksweg 517, Santpoort. I. Schoo.ne, 9 jaar, dochter van S. Schoone en G. v. d. Wel, Zeeweg 219, IJmuiden-O. C. de Jong, 82 jaar, weduwe van E. Baars, Koningsweg 228, Velsen-Noord. Ondertrouwd: P. Buur, Bres. Krugerstr. 45, IJmuiden en J. Tervoort, Hagelinger- weg 149, Santpoort. C. van der Stelt, Ken- REX. Het mysterie van de onder wereld. Vorige week moesten wij onzê film-feuilleton afbreken niet de veronder stelling, dat de held cn zijn twee helpers niet levend uit de grot zouden komen maar gelukkig weet de Rex-bezoeker van deze week beter. De onderwereld was sen sationeel, griezelig en alles wat van een film als deze fantastische vervolgprent kan worden verwacht, maar wat na de onderwereld is gevolgdGene'Autry is vermoedelijk een man met edelstalen zenuwen want een normaal mens zou in de eerste honderd meter van het tweede deel van net mysterie al lang in een hoekje hebben zitten huilen. Wie van Jules Verne- romantiek in het groot houdt: hij^verzuime een gang naar Rex deze week niet. Sun Valley in de Verenigde Staten heeft het met de natuur goed getroffen. Tengevtfge van onderaardse verhitting is het water van enkele bronnen in zijn omgeving constant o'pjie heerlijke temperatuur van ohgeveer 90 graden Fahrenheit- Een openlucht zwembad biedt in de wintermaanden gelegenheid voor een verkwikkend bad temid den van een besneeuwd berglandschap. menu voor Het Voorlichtingsbureau van de Voe« dingsraad geeft enkele wenken voor het menu in December: '.In dit jaargetijde moet "liefst het eten iets stevigs zijn, stamppot of een dikke erwtensoep bijvoorbeeld of stoofpot. Kent u die? Ze vormt een variatie op de stamp pot en bevat in het algemeen meer vita mine c dan dezë, omdat bij het stampen veel van deze voedingsstof verloren gaat. Om stoofpot te bereiden snijdt men aard appelen en groenten in vrij kleine blokjes, kookt ze samen gaar, roert ze dan losjes dooreen- (eventueel nog met restjes vlees) en voegt er wat fnargarine, vet of jus aan toe. Een goede combinatie voor een stoof schotel is: aardappelen, erwten en worte len; aardappelen, bonen en appelen; aard appelen," bloemkool en worst. Het maken van goede combinaties is trouwens bij het bereiden van maaltijden altijd belangrijk, om de voedingstoffen in de goede vefhoucjing binnen te krijgen. Bij een ste.vige stamppot kan men heel goed een appel of appelmoes toegeven. Maar na soep moet iets voedzamers komen: gort met stroop of pannekoeken of iets' derge lijks. Afwisseling is een belangrijke zaak, voor de eetlust en voor dé 'gezondheid in 't algemeen. Als voorbeeld geven we hier weer een afwisselend weekmenu op, met aan het eind nog een tweetal recepten: Zondag: groentfensoep, bloemkool, aard appelen, koud gesneden vlees; appelmoes met vanillevla. Maandag-: aardappelen, rode kool. haché (rest vlees), brood-pap (rest brood). Dinsdag: savoye kool. aardappelen, brui ne bonengehakt, stoof peertjes. Woensdag: bruine bonensoep, andijvie, aardappelen, tomatensaus. Donclerdag: aardappelen, bieten, gebak ken bloedworst, gesmoorde appelen. Vrijdag: visschotel met aardappelen en uien, fruit. Zaterdag: erwtensoep, gebak en gries meelpunten. Griesmeelpunten: 3/4 1. melk. water of half melk, half wa ter., 100 g. griesmeel, zo mogelijk vanille suiker. suiker of stroop. De melk en/of het water (met de va nille) aan de kook brengen. Er al roerende het griesmeel in strooien en dit gaar koken in 5 a 10 min. Een paar n! at te of diepe borden afspoelen met water en daarop de zeer stijve pap gieten. De pap met een vochtig gemaakte lepel glad strijken. De massa koud laten worden en ze dan in punten snijden met een vochtig gemaakt mes. Deze door bloem halen en vervolgens in boter of margarine lichtbruin bakken. De gebakken punten bestrooien met suiker of er stroop bij geven. Ze koud of warm opdienen. Visschotel: 2 kg. aardappelen, 1/4 a y. k.g. uien, V?. kg. gekookte vis, mosterd, zout. peper, margarine of v.et. De aardappelen in plm. 1/2 uur gaai- koken. De schoon gemaakte en fijn gesne den uien in een deel yan het vet of de margarine fruiten. De aardappelen, wan neer ze' gaar zijn, vermengen met de ge fruite'uitjes en de gekookte en in stukken gesneden vis en de rest van de margarine of het vet. Het gerecht op smaak afmaken met pe per en mosterd en alles dooreen stampen. TE VERWACHTEN TRAWLERS Vertrokken op: Donderdag 27 November: motortrawler Claesie RO 46. Zaterdag 6 December: stoomtrawler Catha- rina Duyvis IJM 60: Sumatra IJM 62; Bergen IJM 16; Robert William KW 123; Katwijk II KW 134. Motortrawler: Batavia IJM 99 Maandag 8 December: stoomtrawler Her cules IJM 196 (19 Dec. binnen1Norma Maria IJM 6: Flamingo IJM 25; Maria Elizabeth IJM 114; Poolzee IJM 77. Motortrawler: Thorina IJM 33: Antje RO 15; Dirkje RO 53. Dinsdag 9 December: stoomtrawler Corne lls IJM 15: Zeehond IJM 70; Horn Rif IJM 155. Woensdag 10 December: stoomtrawler Prinses Beatrix IJM 17; Knikker IJM 4. Donderdag 11 December: stoomtrawler Ewald IJM 48: Schoorl IJM 39f Dolfijn IJM 103. Vrijdag 12 December: stoomtrawler Haar lem IJM 9; Utrecht IJM 73, Bloemendaal IJM 71; Zwarte Zee IJM 94;° Neptunus IJM 87. Maandag 15 December: motortrawler Excelsior II KW 76. Dinsdag 16 December: stoomtrawler Viking Bank IJM 183. Woensdag 17 December: stoomtrawler Gloria IJM 37: Amsterdam IJM 58: En Avant IJM 8: Adelante IJM! 19; Maria IJM 95. Donderdag 18 December: stoomtrawler Rotterdam IJM 112. Motortrawler Medan IJM 57. Vrijdag 19 December: stoomtrawler Petten IJM 49; Condor IJM 72 en Perseus IJM 45. ZONDAG 21 DECEMBER. IJMUIDEN. Ned. Ilerv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg; 5.39 uur ds. Koch, Haarlem Noord. 24 December 8 uur 'ds. J. v. d? Berg, Kerst wijding. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur d£. A. Jagersma van Minnertsga. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur ds. L. Kraan v.an Zeist. Oud-Kath. Kerk. 10 uur. Heilige Dienst;. .7 uur Vesper. Doopsgezinde Gem.. Geen dienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst. 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Kolonel M Huyg van Amsterdam. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. v. d. Wiel. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk) 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 ds. J. van Buu ren. Ver. v. Vrij/.. Herv. Nijverheidsschool. 10,30 uur. Geen dienst. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst, 4 uur de heer A. Ramakers van Rotterdam. Vrije' Evangelisatie. 4 uur de heer L., Pasman, van Haarlem. DRIEHUIS. Crematorium (Koffiekamer Weslerveld). 10.30 uur ds. S. E. Wes bonk. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur de Eerw heer K. Zwitser; 7 uur ,ds. Johs. Brons geest. Kerstwijdingsdienst. Medewerking van het Kerkkoor o.l.v. Egbert Vos. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van vari Nood. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. O. Norel. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A Schweit- ser. Evang. Luth. Gemeente. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. 3 uur Wijdingsmid dag in de Doopsgezinde Kerk. als voor bereiding voor Kerstmis. Maranatha. 10 uur de heer L. J Pasman van Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. H. Dekker, van Amsterdam, De Toorts, Geen dienst. Kapel. 5 uur ds. P. A. Tichelaar. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5 uur ds. D. J. Keizer. HAARLEM. Oud-Kath. Kerk. Kinderhuis singel. Church of England. Wedsnesday December 24th.- 8.30 p.m. Carol Service with Holy Communion; Rev. C. E. Elton. nemerlaan 133, IJmuiden en J. Gramsber- gen, Kennenierlaari 133. IJmuiden. Toek. adres; Kennemerlaan 133, IJmuiden. N. dé Niet, Le Mairestraat 6, IJmuiden en L. J. Peters, Zandersstr. IJmuiden. Toek. adres Le Mairestraat 6, IJmuiden. J. de Greef Doodweg 51, Velsen-Noord en J. M. Los* I Trompstraat 177, IJmuiden-Oost. Toek! j adres; Doodweg 51, Velsen Noord. H. Groe- i nier, Harddraverslaan 32, Santpoort en V. B. Male, Harddraverslaan 32, Santpoort! Toek. adres: Harddraverslaan 32, Sant poort D. van den Oever, Duinstraat 63 Katwijk en H. Zeilmaker, J. P. Cpenstraat' 119, IJmuiden. Toek. adres J. P. Coen- straat, IJmuiden. IT. J. de "Heer, van Speijk- straat 30, IJmuiden-Oost en A., van Bei- len, Piet Heinstraat 66, IJmuiden. P. Don kersloot, Zeeweg 2, IJmuiden-Oost en L. de Quesne van Bruchem, de Genestetlaan .38, Driehuis. Toek. adres: de Genestetlaan 38, Driehuis. Gehuwd: P. Goedhart en W. Groen, Sta tionsweg 11, IJmuiden-O. J. Woord en T, Dekker, van Speijkstraat 4, IJmuiden. Th. A. Loevendie en C. M. Post, Pr. Kruger str aat 1, IJmuiden. A. H. van Esso en H. Swaluw, Duinlustparkweg 60, Santpoort. J. W. v. Leeuwen en C. G. J. Adolf, p. IJlstra en E. A. Duker, Herensingel 63rd., Haarlem. J. Melkert en A. C. Hamers, Kruisbroedershof 2, 's-IIertogenbosch. H. J. v. d. Veldt en A. M. van Schie, Rijksweg 297, Santpoort. P. A. IToogerwerf en E. Stam, Kanaalstraat 162, IJmuiden. N. Ron de en G. Zwart, Pr. Krugerstraat 94, IJfnuiden. j. Paaij én E. W. de Boer, Wille- brordstraat 25. IJmuiden.-K. Back en W.' Hensen, Wijkerstraatweg 245, Velsen-Nrd. P. Spruitenburg en D. C. de Rade, Paral lelstraat 6, Velsen-Noord,, E. G. Damstra en W. W. Buis. SCHEEPVAARTN1EUWS K. N. S. M. Berk el, 18 Dec. van Rotter- dam naar Alicante. Deo Duee, 18 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. Jacoba, 17 Dec. te Hamburg. Odysseus, 18 Dec. van IJmuiden naar Antwerpen. Orestes, 18 Dec. té Amster dam. Rqelf, 18 Dec. te Oporto. Rossum, 18 Dec. van Gibraltar naar Trinidad. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Oranje- fontein, 18 Dec. te East Londen. HOLL. WEST'AFRIKA LIJN. Congo- stroom vertrekt 22 Dec. varf Lagos naar Port Harcourt. Maaskerk, 21 Dec. te Takoradi verwacht. VINKE EN CO. Mijdrecht, 18 Dec. van Willemstad .naar Kaapstad. K(m HOLL. LLOYD. !Entrerios, 17 Dec. van Buenos Aires (uitreis). MIJ. NEDERLAND. Rondó, 14 Dec. te Port Swettenham. Salawati, 18 Dec. van Dur ban naar Buenos Aires. Grote vaart. Alphard, RotterdamBueno^ Aires, 17 De^c. van Recife. I^oschfontein, Amsterdam— Oo'st Afrika, 17 Dec. v. Southampton. Ceram, AmsterdamJava, 17 Dec. van Antwerpen, Eemdijk, 18 Dec. van Antwerpen té Rotter dam. Èrtrema, 17 Dec. van IJmuiden te Rot terdam. Hugo de Vries, ShanghaiRotterdam 17 Dec. te Marseille. Indrapoera, 18 Dec. 8.10 van Rotterdam naar Batavia. Kelbergen, Ma nillaIJmuiden, pass. 17 Dec. Finisterre. Kota.Inten, pass. 18 Dec. 1 uur Point de Galle, RotterdamJava. Lievevrouwekerk, Rot terdamBasra; 17 Dec. van Genua. Linga, 17 Dec. van Sundsval te Gefle. JVIaaskerk, 17 üec. van Freetown naar Port Bouet. Noord- wijk, AmsterdamHuelva. pass. 17 Dec. Finisterre. Oranjefontein, 17 Dec. van Durban naar East Londen. Rijn. LiibeekDelfzijl. 17 Dec. op 5 mijl van Cuxhaven. Rijnkerk, Bom bayRotterdam,' 17 Dec. van Port Said. Streefkerk. RotterdamCalcutta, 17 Dec. te Genua. Tabinta, SingaporeAmsterdam, 17 Dee. van Port Said. Tibia, Rotterdam—Cura sao, 17 Dec. in Golf van Biscaye. Tjikampek, 18 Dec. van Batavia te Soerabaja verwacht. Valerius, 16 Dec. van Soerabaja naar Manilla. Volendam, 18 Dec. van Soerabaja te Batavia verwacht. Weltevi^den. 17 Dec. van Casa blanca naar Rotterdam, alwaar 22 Dec. verw. Winterswijk. 17 Dec van Sfax 'te Rotterdam. Zeelónd (SSM), 17 Dec. van Londen naar Gdynia. Zuiderkruis, 17 Dec. 19.15 van Rot terdam 'naar Batavia. Kleine vaart, endsz, 17 Dec. van Kopenhagen naar Karlsham. Bernin'a, 17 Dec. van IJstad te Antwerpen. Bill S, '17 Dec. van Newlyn te Southampton. Brem, 17 Dec. van Harlingen te Hamburg. Constant. 17 Dec. van Londen naar Middlesbro Evertsen, 17 Dec. van Stockholm naar Oskarsham!. Ferocia, 17 Dec. van La Rochelle naar La Pallice. Glashaven, !6 Dec. van Malmö naar Rotterdam. Hast 4, 17 Dec van Rouen naar Kopenhagen. Kaap Falga, 17 Dec. van Gothenburg te Malmö. Mercurius, 17 Dec. yan^Stockhoim te Karls- krona. Mii'a, 17 Dec. van Einden naar Midd- l°sbro. Nato. 17 Dec. van Antwerpen te Oporto. Nijenbuergh 18 Dec. van Antwerpen te Vlissingem Oise, 17 Dec. van Bordeaux n. Parijs. Omlaridia. 17 Dec. van Lissabon naar Antwerpen. Palma. VlaardingenKarlsham, pass 17 Dec. Brunsbuttel Koog. Rolf, 17 Dec. van Hull naar Gothenuburg. Taurus, 17 Dec. van Londen naar Antwerpen. Tim, 17 Dec. van Rochester te Rotterdam. Tyro. 17 Dec. van Drogheda naar Rotterdam. Vaderland, 17 Dec van -Lohdèn naar Gent. Binnengekomen vissersschepen. 19 December. IJM 106, Reiger, Mij. Marezaten, 9 Dec. vertrvis. TJM 196. Hercules, Mij. De Vera, 8 Dec. vertr., vis. IJM 70. Zeehond. Rederij Marezaten, 9 Dec. vertr., vis. RO, 46. Klaasje, 10 Dec., vertr., vis. TJM 82. Sumatra, rederij De Vern, in En geland gemarkt. IJM 114. Maria Elizabeth, rederij Mareza ten, in Engeland gemarkt. IJM 77. Poolzee. Visserijmij. Poolzee, in Engeland gemarkt. Te IJmuiden. Vrijdag 19 December voeren de haven van IJmuiden binnen: Mina L. Cambanlas vatu Buenps Aires. Surthe van Londen. Noord- stad van Teignmouth Sigborg van Helsing- fors; Marinier van Harlingen. O. B. Sorensen van Aruba. Normandia van Gothenburg. Euterpe van Lissabon, Waterland van Buenos Aires. Vertrokken zijn: Swift naar Londen. Greb- bestroom naar Manchester. In de vaart gebrachte visserijvaartuigen. 16 Dec. motorlogger Petronella KW 125, schipper-eigenaar M. Kuit. Terug uit Duitse dienst. 18 Dec. stoomtrawler Rotterdam IJM 112, schipper P. Wijker. behorende aan De Vem •N.V. Uit de vaart genomen 2 Dec. voor reparatie. Hoogwatertijden. Zaterdag 20 December: 3.51 21.16 uur. Zondag 21 December: 9.45 22.15 uur. Maandag 22 December: 10.46 23.21 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6