De Franse tijd bracht aanzienlijke wijzigingen in het bestuur Voortdurende ontwikkeling In totaal meer dan 3^ millioen gulden' aan Consumentencrediet in Haarlem Heëmstedenaar bouwt export-auto's ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 IJ MUIDER COURANT 5 UIT BEVERWUKS HISTORIE Beverwijk is in het verleden meer malen tot aan de grond toe verwoest, doch door taaie volharding heeft het zich altijd weer opgericht. Na het verval der heerlijke rechten in 1794 kregen we de Franse overheersing. De vroedschap van Beverwijk hield haar laatste vergadering de 24e November van datzelfde jaar. De omwenteling welke daarop volgde was rgeds voltrokken op 25. Januari 1795, waarna in een op die dag gehouden vergadering vijf kiezers, welke door de burgerij daartoe waren aange wezen, een uit 14 personen bestaande municipaliteit kozen. Tot secretaris der municipaliteit werd g^vozen Jan van Bluskom; ook de schout- civiel, de secretaris van het comité van Justitia in civiele zaken en de hoofd schout werden aangesteld. Bij" provisie werden de vo.rige ambte naren gecontinueerd; de oud-secretaris van Rhijn bleef belast met „het bewind der veilingen, het actenschrijven, rol hou den, collecteren'der middelen enz." De municipaliteit, dat zijtf Burgerhees ter en Wethouders in die tijd, besloot in haar vergadering van 27 Februari 1795 de posten van rentmeester en thesaurier te combineren en voortaan drie personen met het beheer der thesaurie (dit is te vergelijken met de schatkist) te belasten. Beverwijk hield ook, altijd op sommige tijden met.enige anderè dorpen in de om trek „cantonvergaderingen". Deze verga deringen werden meestal op het voorma lige Raadhuis van Castricum gehouden, waar afgevaardigden naar de vergaderin gen van de Provisionele Representanten van het Volk van Holland wérden aange wezen. Verscheidene malen werd er een "nieuwe municipaliteit gekozen, waarvan die van 1795 (19 April) wel een voorname wijzi ging was. Het stedelijk bestuur is altijd gebonden geweest aan een reglement, hetwelk op 12 April 1796 gearresteerd en geratificeerd werd door twee commissies, elk be staande uit 5 leden,- waarvan de publica tie plaats had op 15 April 1796. Dit nieuwe reglement gelastte een nieuw bestuur, en men ging daartoe over op 17 April, twee dagen na de afkondiging. Op 17 Maart 1798, het vierde jaar'dei- Bataafse Vrijheid kwam een instructie tot stand die de Nacht- of Ratelwacht regelde. „Nagt- of Ratelwagt". De Nacht- of Ratelwacht was verdeeld In twee groèpen. Eén daarvan deed des nachts de ronde en de tweede moest ge durende de nacht de wacht houden in hét wachthuisje. De wacht die in het wachthuisje post- had gevat, moest de hele nacht daar ver blijven en „nauwkeurig toeluisteren" of er ook onraad was, hetgeen moest blijken uit het verkeerd slaan van de ratel of „eenig ander geruglmaakend teeken", waarna dan assistentie verleend moest en de post verlaten mocht worden. In deze, instructie was ook de .route uit gestippeld, hoe er gelopen moest worden en waar de tijd geroepen moest worden. De route begon bij het stedehuis en ein digde op de achterweg „voor "het stal van Vinck". De wacht, die deze route moest lopen, moest tevens letten op het vee. de stand van het water, en mocht vooral niet op klompen lopen, en was slechts gewapend met stok en sabel. Onderwijs. Hoe het met het onderwijs in die dagen gesteld was, is zeer moeilijk na te gaan. Natuurlijk kan men zich wel een beetje indenken hoe het eb voor stond; naakte lokalen, leien en griffels, leerlingen op klompen, ruwe banken, een onderwijzer met strenge' blik, knevel en lorgnet. Schoolopzieners waren er wel, want op 12 Mei 1802 werd door de schoolopziener van het departement van Texel, van het tweede district, die verblijf hield in Zaan dam, een viertal heren benoemd, die „het plaatselijk toe-voorzicht" hadden over de scholen te Beverwijk. Straatverlichting. Acht-en-zestig lantaarns verlichtten in de jaren van 1800 de stad Beverwijk. 68 lichtjes pinkelden 's nachts in de ver laten straten enknipoogden tegen de ver boven hen staande sterren. Een drietal burgers stelde, voordat de lantaarns er waren, voor dat een collecte moest worden gehouden om deze lantaarn palen te verkrijgen. Het waren „ordinaire" lantaarns, zoals die gebruikt werden in Amsterdam. De kop van de lantaarn bestond uit slechts één glas, zonder middenschot. De kosten van elk zo'n lantaarn, de lamp inbegrepen, kwamen op 8. De gehele verlichting van de stad Bever wijk kwam toen op 848.16, waarbij de kannen en vulbakkén voor de olie en de opsteeklantaarntjes waren inbegrepen. Twee personen verzorgden het vullen en het aansteken der lampei). Om de kas echter weer van de nodige gelden te voor zien werd een belasting geheven van de bewoners van de huizen, indien de huizen niet bewoond waren, van de eigenaar naai de „ordinaire verponding". Wijk aan Zee en Wijk aan Duin. Toen ons land bij Frankrijk werd inge lijfd, werd het koninkrijk Holland in di verse departementen verdeeld. Beverwijk tot dusver onder het departement Amstel- land 'behorende, ressorteerde nu onder de prefect van het departement van de Zui derzee en onder de sous-préfect van het arrondissement Hoorn. Ingevolge keizerlijk decreet werden de dorpen Wijk aan Zee en Wijk aan Duin met Beverwijk tot één'gemeente verenigd, welke vereniging* slechts 6 jaren stand hield. In 1938 heeft er weer een vereni ging plaats gehad en de^e bestaat heden nog, zoals we weten. Oranjelintjes. Toen de Fransen ons land weer verlie ten was het zeer rumoerig en druk in de landen. De nodige maatregelen ter handhaving van de rust en orde werden genomen, waarbij zelfs een oproep aan de burgerij om de stedelijke regering in het hand haven v^n rust en orde te steunen, werd gepubliceerd.. Wij vervolgen hier de beschouwing over de geschiedenis van het bijna 650 jaar oude Beverwijk, waarmee in een vorig nummer een aanvang is gemaakt. Het dragen van oranje lintjes werd ook in Beverwijk toegestaan. „In naam van de Prins van ^Oranje en Nassau" werden 50 geweren van Beverwijk gevorderd, waarvan de afgifte voorlopig werd geweigerd. Beverwijk keek de kat eerst eens even uit de boom en wenste zich niet terstond bij Se nieuwe richting, die ontstaan was, aan te sluiten. De loop der gebeurtenissen werd afgewacht en men stelde zich steeds- op de hoogte van de ontwikkeling van de toestand in de grote steden. Toen deze goed verliep had ook in Be verwijk de installatie plaats van de Raad, waarnaast het plaatselijk bestuur werd gevormd door schout en assessoren (kan vergeleken worden met Burgemeester en Wethouders van deze tijd). Er ontstond een geschil over het recht van voordracht ter benoeming van burge meester (schout) en secretaris, tussen de gemeente Beverwijk, enerzijds en de eige nares der ambachtsheerlijkheid anderzijds. Het was vroeger de gewoonte dat iemand, die eigenaar was van een ambachtsheer lijkheid schout en secretaris ter benoe ming voordroeg bij de koning. Het geschil werd echter opgeheven door dat. de eige nares der heerlijkheid zich verplichtte altijd voor schout en secretaris aan de koning voor te dragen, diegenen, die Be verwijk daarvoor zou aanwijzen. Zo is Beverwijk door de jaren heen te- worden wat, het heden is: een flinke stad. De straten van vroeger zijn veranderd, hèt stoffige vuil, dat vroeger de straten be dekte, is vervangen door de stenen, bo men zijn geplant, verbetering op verbete ring is aangebracht Volgend jaar zal'het feit herdacht wor den dat Beverwijk 650 jaren terug stads rechten' verkreeg. Een historische gebeur tenis en we mogen cje wens uitspreken, 'dat het een feest zal worden de stad Be verwijk waardig. Scheuring in het Franse vakverbgnd De leiders van de niet-communistische minderheid in het Franse algemene vak verbond CGT hebben heden met grote, meerderheid besloten zich onmiddellijk van de CGT, die onder communistische lei ding staat, af te scheiden. In een resolutie borden alle vakver- migingen in het gehele land opgeroepen vertegenwoordigers tè benoemen voor db oprichtingsvergadering van een nieuw en onafhankelijk centraal vakverbond voor F'rankrijk en overzeese gebiedsdelen. De resolutie verklaart, dat het nieuwe vak- verband tegen „pei'sooniijke macht" is. De aanbeveling met de CGT te breken heeft tot doel de vakbeweging onafhankelijk van politieke partijen te lfouden. In de resolutie wordt tie communistische meerderheid in het bestuur van de CGT ervan beschuldigd de statuten van het verbond te hebben geschonden. Tevens ge waagt de resolutie van „de druk en ge weldplegingen, waaraan de communisten zich tijdens de staking tegen de vakver bondsarbeiders hebben schuldig gemaakt" De terugbetalingsregeling is voor lien die loons verhoging kregen zeer teleurstellend. De Breestraat vóór 1880 tegenover de huidige Peperstraat. Thans is ook, op een zeer klein gedeelte na, de tweede aanvraag voor het Consu mentencrediet in Haarlem afgewerkt. De eei'ste keer werden 5844 credieten ver leend tot een "bedrag van 2.451.700, de tweede keer 3815 met een totaal van 1.097.175. Er kan nu nog een tien tal bijkomen, maar dan is alles afgewerkt. In totaal zijn te Haarlem dus 9670 credie ten tot een bedrag van ruim 3.550.000 verleend. Van de 156.000 ingezetenen heb ben er ongeveer 40.000 van geprofiteerd, want de credieten lopen gemiddeld over ruim 4 "personen. De, regeling der terugbetaling werkt evenwel voor verscheidene credietnemers zeer teleurstellend. Bij de verlenging der eerste credieten was het percentage dat van het crediet terug betaald moest worden slechts 18.32. Dat wil «Zeggen dat 81.68% der aanvragers In een garage aan de Zandvoortseïaan staat een vreemde, skelet-achtige automo biel, Hij ziet er laag en gestroomlijnd uit, maar het ongebruikelijke aspect van deze wagen 'wordt gevormd door een geraamte van dunne T-balkjes dat op het chassis ge monteerd is. Knijpt men nu de ogen half-dicht en fantaseert men over dat vreemde staketsel een gladde aluminium-carrosserie, dan krijgt men niettemin mits men over de nodige verbeeldingskracht beschikt al een aardig beeld hoé de „Gatford-Aero coupé" er uit zal zien, wanneer hij klaar is. Wanneer men dan nog afstand doet van het conventionele idéé van een auto-kap en er zich een plexi-glas dak op denkt, is het beeld compleet. Om de fantasie een beetje te helpen, zetten we er maar een plaatje bij van het model. Hoe fantastisch het er ook uit mag zien, het geestesproduct is zijn harde verwer kelijking nabij en met dat hard bedoelen wij ook de rijs»lheid die deze wagen straks zal moeten halen en de deviezen, die hij hopelijk in gaat brengen. Want-om maar direct de hoop van alle auto-enthou siasten de bodem in te slaan, de Gatford is voorlopig alleen voor export bestemd. Snel. Om de kennismaking wat tastbaarder te doen zijn, volgerf hier dan eerst wat tech nische gegevens. De vader van het snelle geesteskind is de coureur5 Gatsonides, die met een soortgelijke, zij het dan wat min der geraffineerd uitgevoerde wagen reeds tal van successen heeft geboekt in na oorlogs wedstrijden. Hij heeft de wagen vobrnamelijk gebouwd uit Ford-onclerdelen, ook de krachtbron is een tot 120 p.k. (naar ver kiezing ook een 175^ pk.) opgevoerde Ford V-8 motor en het chassis stamt eveneens van Ford. De snelhei'd bedraagt 165 km. per uur (met de sterkere motor 180) en de actie-radius 7001200 km. al naar ge lang het aantal reserve-tanks. Hij weegt 1200 kg. en loopt 1 op 8. De wegvastheid wordt mede bereikt door hydraulische stabilisatoren *en er zijn trouwens allerlei andere technische raffinementen, die deze wagen uitzonder lijke rijkwaliteiten moeten geven. Een van de meest revolutionnaire as pecten van het uiterlijk is wel de plexi glas kap, die voor in- en uitstappen naar achteren wordt geschoven. Er is hier ge bruik gemaakt van een principe dat bij vliegtuigen veel wordt toegepast en de kappen worden bij Fokker vervaardigd. Heb is de bedoeling gêwee'st een wagen te bouwen, die snel, comfortabel en be trouwbaar zou zijn en bijzondei" geschikt voor het afleggen van lange afstanden, met hoge, gemiddelde snelheden zonder dat dit de bestuurder teveel zou ver moeien. Dat de auto eveneens voor wed strijd werk geschikt is, werd met de eerste Gatford reeds bewezen. Wat betreft de deviezen-kwestie kan nog gezegd worden, dat er een valuta winst van 200% op gemaakt zal worden, met andere woorden, dat te importeren onderdelen slechts een derde kosten van de verkoopsprijs. Dat .er in het buitenland een afzetgebied vpor dergelijke auto's bestaat.- kan geconstateerd worden uit het grote aantal, sportwagens van Frans, Italiaans en Engels origine, dat immer grif van de hand gaat. D.e Gatford Aero-coupé 'zal in Maart, voor het eerpt zijn opwachting makên op de Salon in Génève, daarna op de Neder landse afdeling van de jaarbeurs in Brus sel en tenslotte in Mei op de eerste na oorlogse R.A.I.-tentoonstélling in Am sterdam. Eigenlijk twee mijl te snel De „El Malek Toad", een mailboot van 3920 ton van de „Khedivial Mail Line" heeft haar proefvaart met goed gevolg volbracht. In plaats van de verwachte 18 knopen liep het schip er 20. De Malelc gaat de dienst tussen Alexandrië en Marséille onderhou den en biedt plaats aan 250 passagiers. Distributie-ambtenaar stak kolenbonnen in zijn zak Op verzoek van de politie te Den Helder heeft de Haarlemse recherche een 31-jarige bloemenkoopman uit Haarlem aangehou den, die in Den Helder een aantal kolen- bonnen verkocht -had. Bij een door de Economische dienst inge steld onderzoek kwam uit, dat de bloemen koopman deze bonnen in ontvangst geno men had van een 36-jarige ambtenaar van het filiaal van het Centraal Distributie kantoor in de Smedestra&t te Haarlem. Deze had een vel, waarop dertig nog gel dige bonnen geplakt zaten, dat vernietigd moest worden, ïn zijn zak gestoken. Beide mannen hebben bekend en zijn ingesloten. O.ok de sckiI(Jerspatroons zijn legen „zwarte" lonen In een te Leiden gehouden ver-- gadering van de kerngroep Zuidholland van -de Vakgroep Schildersbedrijf is uit voerig gesproken over maatregelen tegen zogenaamde zwarte lonen. Men was het er over eens, dat tegen dit euvel krachtig opgetreden moet worden. Binnenkort zal in Den Haag een verga dering worden gehouden waartoe de voor zitters van alle vrije organisaties in de bouwvakken zijn uitgenodigd. Hier zal ook over de kwestie der „zwarte" lonen ge- spi-oken worden. Met algemene stemmen werd besloten met ingang van 1 Januari in het schilders bedrijf de tien procent arestatietoeslag niet meer te betalen. De patroons verklaarden zich echter bereid bij een 44-urige werk week het loon over 48 uur te betaleij. Federatieve Raad van het Voormalig Verzet De beide grote, organisaties van oud verzetsstrijders, de Federatie van Vereni gingen van Oud-illegalen in de provincies Noord- en Zuidholland en de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers hebben in een bij eenkomst te Utrecht besloten in den ver volge gezamenlijk op te treden. De Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet werd als overkoepelend lichaam in het leven geroepen. De beide organisaties hebben overwogen „dat het van urgent belang is te geraken tol een bundeling van het Nederlands voor malig verzet, dat immers één was in de strijd tegen de vreemde overweldiger. Het voormalig Nederlands verzet, verenigd in een hecht en onverzettelijk blok, wil zich ook voor de toekomst verantwoordelijk houden voor die yrijheid, gerechtigheid en menselijkheid waarvoor de best'en zijn ge vallen''. niets behoefde terug te betalen. Maar allen hebben een verklaring moeten tekenen, dat zij de verplichting op zich namen het crediet geheel of gedeeltelijk terug te be talen als in de eerste twee jaar hun loon zoveel naar boven ging dat zij in de terug- betalingssschalen vielen. Nu blijkt dat van velen het loon inderdaad naar boven ge gaan is. Dit heeft tengevolge dat het per centage dat terugbetaald moet worden ge stegen is van 18.32 tot 33. Voor» de rijks kas op die 5844 credieten een voordeel van ongeveer 350.000. Maar waar komen die 3ri> ton vandaan? Enkele voorbeelden verduidelijken dit. Een gezin van man, vrouw en twee kinde ren, dat een inkomen had van 35 in de week, behoefde aanvankelijk niets van het verkregen crediet yan 500 terug te be talen. Indien dat gezin inmiddels 43.80 inkomen gekregen heeft, moet het volle bedrag terugbetaald worden. Dat wil zeg gen dat het Consumentencrediet van de loonsverhoging van 8.40 in de week niet minder dan 5 vordert. Een gezin met 6 kinderen kreeg bij 43 inkomsten 700 crediet zonder terug betaling. Indien nu 59.36 bij dat gezin inkomt, moet het volle bedrag van 7 per week aan het Consumentencrediet terug.- betaaki worden. Op die terugbetaling hadden vele men sen niet gerekend. Nu zij voor de ver plichting staan, komen.de moeilijkheden, want de verkregen loonsverhoging is be doeld voor het opvangen van de stijging der kosten van het levensonderhoud. Wij hebben nu twee uiterste gevallen als voorbeeld aangehaald, maar er zijn ook talloze gévallen waarin aanvankelijk zeer weinig terugbetaald moest worden, hoewel nu het crediet geheel, of bijna geheel moei worden terugbetaald. Van de tweede aanvraag is reeds dade lijk het terugbetalingspercentage gestegen tot 33. De Plaatselijke Radén voor het 'Consu menten crediet hebben geen bevoegdheid van de normen, die het rijk voor de te rugbetaling gesteld heeft, af te wijken. Reeds 40.credietnemers te Haarlem heb ben zich genoodzaakt gezien het deel van het aan hen verleende credfet dat nog niet opgenomen was. te laten schrappen. Het Consumentencrediet eist natuur lijk veel administratie. Niet alleen 'van het personeel van de Volks- credietbank, maar ook van de werk gevers,' die een deel van het loon moeter inhouden voor. de terugbetaling. De werk gevers zijn voor de inhouding aansprake lijk. zodat men zich kan indenken dat er moeilijkheden ontstaan als de arbeiders niet in staat zijn hun verplichtingen in deze geheel na te komen. Spotprent in „De Vlam" wordt beledigend geacht Wegens belediging van het Nederlands- Indisch leger, althans van de leiding daar- van, eiste mr. B. Kist. officier van justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Am sterdam 300 boete en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand tegën de 38-iarige hoofdredacteur van het week blad „De VlamT do heer Th, S R- Tn het nummer van dit ..Socialistisch Weekblad voor Vrijheid en Cultuur" van 30 Mei was als illustratie bij een hoofd artikel op de voorpagina een spotprent op genomen, waarop een in het uniform van het Nederlandse leger, gestoken generaal zich verschuilt achter een Indisch masker met de *woorden „Partai Rakjat Pasoen- dan". De generaal draagt een sabel waarop de woerden Lombok en Atjeh staan ver meld. aan zijn gordel draagt hij twee stroppen, waarop ..Digoel 1927" te lezen staat en tenslotte druipt er bloed van de handen van de generaal en van het masker met het schild. Het onderschrift luidt: „Achter het masker van Pasoendan. In zijn requisitoir noemde, mr. B. Kist de persvrijheid een der belangrijkste demo cratische rechten, waarvan echter geen misbruik mag worden gemaakt „Er zijn enkele uitlatingen in de na-oorlogse pers, geweest die het. noodzakelijk maken, dat ik hier nog eens nadrukkelijk op" wijs", zo zeide de officier. „In het artikel en met de spotprent wordt de leiding van het Neder lands-Indisch leger aangevallen. Indien men "de noodzakelijke clementie in acht neemt, omdat het hier een carica- tuur betreft, is de prent dusdanig beledi gend. dat de.publicatie een strafbaar feit is geworden". De verdediger was van mening, dat cari- caturen niet gerangschikt behoren te wor den onder de in 1934 in het Wetboek van Strafrecht opgenomen wet, waarbij de persvrijheid aan bepaalde handen wordt gelegd. De uitspraak werd bepaald op 30 De cember. Resolutie tot instelling van voorlopige regering op WestJava De conferentie van West-Java nam he den'met 140 stemman voor, nul stemmen tegen en zeven onthoudingen een resolutie aan, waarin zij zich er voor uit sprak dat in een derde West-Java conferentie een voorlopige regering voor West-Java zal worden ingesteld, gebaseerd op de siatus van Negara en een volksvertegenwoordi ging. Zij verzocht verder aan de algemene regering zo spoedig-mogelijk het recht en het gezag, om de regering over te dragen aan bedoelde voorlopige regering. Ex-ministcr Dalton was onopzettelijk indiscreet De commissie van alle partijen uit het Britse Lagerhuis heeft ï-apport uitgebracht over de indiscretie van Dalton, de onlangs afgetreden minister van Financiën. In dit rapport uit de commissie,haar bevinding, dat Dalton de inhoud van zijn begroting voortijdig, hoewel onopzettelijk, bekend heeft gemaakt, zonder dat hij daartoe het recht had. De voorzitter van het beursbe- stuur, die voor de commissie getuigenis af legde, had verklaard, dat zich geen schom melingen voordeden, die aan Daltons voor tijdige bekendmaking zouden kunnen wor den geweten'. In het rapport wordt verklaard, dat de betrokken journalist, John CCarvel van het blad „The Star", geheel ter goeder trouw de informaties gepubliceerd heeft, die mi nister Dalton hem had verstrekt. Het parlement moet thans beslissen, of er thans verdere stappen moeten worden genomen. Drie jaar internering voor Paulus de Ruyter Het Gooise tribunaal heeft heden de leider van het beruchte „Zondagmiddag cabaret" Jacques van Tol, alias Paulus de Ruyter, een internering van drie jgar op gelegd met aftrek van de voorinternering en ontzetting uit beide kiesrechten. Het tribunaal nam in aanmerking dat Van Tol in 1944 als lid van de NSB had bedankt en dat hij verscheidene personen heeft gehol pen, die moeilijkheden met de Duitsers hadden. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford HOOFDSTUK I. In een smaakvolle en gezellige kame^ zaten drie mannen, ieder in een gemakke lijke stoel en ieder met een boek. De ka mer ademde een ouderwetse sfeer, niet in het minst door de damasten gordijnen, de Heppelwhite stoelen en boekenkast en het veelkleurige behang. Uit de wandversie ring sprak echter een soberheid, die op een meer moderne smaak wees. Wat er aan kunstvoorwerpen aanwezig was, had stijl. Op de schoorsteen stonden een Louis Quatorze klok en twee kandelabres uit dezelfde tijd. fn de kamer verspreid en kele fijne porceleinen beeldjes, die door hun glans en afwerking als antiek konden worden gekwalificeerd. De schilderijen, niet talrijk, maar met smaak opgehangen, wax-en van goede kwaliteit zonder meester werken te zijn. Een staande lamp met Chinese gelakte kap prijkte in een hoek. De kleur van gordijnen, stoelbekleding en tapijt kwant door de ai'tistieke belichting uitstekend tot haar recht en vormde een harmonisch, dieprood geheel. In de ouder wetse open haard brandde een vrolijk vuur. Een grote zwarte kat met wit front je en witte poter! koesterde zich be- hagelijk in de gloed. Met één oogopslag zag men, dat er geen kinderen in het huis waren, evenmin als eexi vrouw van het huiselijke type, want er heerste een orde en „opgeruimdheid", die meer bij oude vrijsters passen. De drie hex-en, die zo rustig zaten te lezen, waren, 'behalve het echtpaar Badger, de enige bewoners van het huis. Zij waren oude vrijgezellen. Of oud is eigenlijk niet het juiste woord, want in jaren waren zij nog vrij jong, maar zij wax-en overtuigde vrij- kleedje lag te soezen. Hij was goed gevoed, hield van warmte en comfort, was vér- schrikkelijk kieskeurig en zijn frontje was vlekkeloos schoon. Zijn baard en fluwelen jasje waren concessies aan zijn artistieke temperament, maar hij was geen Bohé mien. Hij keurde elke vorm van slordig heid, af gn verafschuwde de oude jassen, flanellen slobbert*roeken en afgx-ijselijke hoeden, die sommige jongelieden dragen als uiterlijk leken vdn hun kunstzinnig heid. Tot dat soort artisten behoorde Henrv niet. hij was een commercieel artist. Hij gezellen. Toch waren zij ook weer oud ge- verzorgde advertenties, schreef de tekst. noeg om er ingeroeste gewoonten op xxa te houden, want Henry Melvil was 35, Michael Hilton 34, en Christopher Maitland, de baby van het trio, 29. Henry had een zwart fluwelen jasje aan, de beide anderen wa ren in smoking. In overeenstemming met de gezellig huiselijke omgeving droegen zij alle di-ie pantoffels. Henry's stoel stond het dichtst bij de haax-d, tevens het gunstigste plaatsje om zo mjn mogelijk tocht op te vangen. Om dat hij de oudste was-en kennelijk onbe twist nummer één,zullen wij Henry het eerst onder de loupe, nemen. Henry had een frisse gelaatskleur, een snor en een gesoigneerde baard, levendige blauwe ogen, vrij knappe gelaatstrekken en rossig haar, dat met uiterste zorg was geborsteld en met haarolïe op zijn plaats wordt gehouden. Hij was van normale lengte, wat hoekig gebouwd, met een be scheiden buikje. Hij vex-toonde veel over eenkomst met de poes, die op het haard- tekende de illustx-atie en verzorgde de reclamecampagne van elke firma, die herri deze aangelegenheid wilde toevertrouwen. Hij had een uitgesproken flair voor dit soort >wex"k en een bloeiende zaak opge bouwd. Zijn van nature i'eeds rode gelaatskleur werd nog roder na een goed diner, en deze avond had hij voorwaar een uitstekend diner genoten. Hij had het weggespoeld met voortreffelijke Bordeaux en het ge heel bekroond met een glas cognac van hogè ouderdom en met de geurige sigaar, waaraan hij xiu zo tevx-eden rookwolkjes onttrok. En toch, hoewel zijn gelaatstrekken geen spoor van smart vertoonden, was deze, avond volgens traditie een trieste avondS voor Henry, want vandaag elf jaar gele den zou zijn bruidsnacht zijn geweest. Er was iets tragisch gebeurd, maar daarover later. Volgend jaar zou deze dag een dubbele gedenkdag worden, want vandaag I was het de eerste dag die Henry en zijn vrienden in hun nieuwe huis doorbrach ten. een huis waaraan, Henry zoveel zorg had besteed om een volmaakte harmonie van goede §maak en comfort te krijgen. En nu een blik op Henry's vrienden. Michael, bijna even oud als Henry, was een grote man met een bxilldog-gezicht. Maar toch was het een aangenaam, goed moedig gezicht. Zijn grijze ogen waren eer lijk, zijn tanden gaaf, zijn grijns breed en doox-gaans een tikje verbaasd. Hij kende Henry x-eeds van de tijd toen zij samen naar school gingen; in die dagen was Heiirv zijn held geweest en al had hij met het. verstrijken der jaren enige fouten in zijn held ontdekt, toch had hij zijn hoge dunk over Henry bewaard. Hij werkte op een der departementen, een .rustige veilige baan die- hem niet erg ver zou brengen, maar Michael was "niet eerzuchtig, hij vond het best om dag aan dag voort te ploeteren aan hetzelfde eentonige werk, in dezelfde allesbehalye inspirerende omgeving. Hij zoog aan een pijp en les een detective verhaal. Henry was zeer verbolgen over dit soort literatuur, maar Michael las niets anders, en hoewel zelf de vriendelijkste aller mensen, hoe gruwelijker de intriges waren, hoe gretiger hij ze verslond. Christopher, de derde van deze noncha lante figuren, verzonken in de diepte van hun leunstoelen, en^zwygend hun boeken verslindend, was even lang als Michael, maar zijn figuur zat beter in elkaar en hij was niet zo stuntelig in zijn bewegingen. .(Wordt vervolgd). Ambachtslieden houden zicbi niet aan prijsvoorschriften Ambtenaren van de Prijsbeheersing houden een landelijke contróle óp de na leving der prijsvoorschriften voor am bachtslieden, zoals timmerlieden, schilders, .loodgietex-s en electriciens. Gebleken is, dat aan de naleving der administratievoor schriften zeer veel ontbreekt. Ook het be rekenen van meer dan de werkelijk be stede uren en het in rekening bx-engen van meer materiaal dan gebruikt is komt veel voor. Het grote aantal klachteri, dat door het publiek bij de afdélingskantoren van de Prijscontróledienst wordt ingediend, maakt streng optreden noodzakelijk, ver klaart de persdienst van liet ministerie van Economische Zaken. Nederlandse helderziende wijst „moordenares" aan Deze zomer werd te Borgerhout in België dë 73-jarige pastoor Vrints op afschuwelijke wijze van bet. leven beroofd. Onmiddellijk na de moord hield de Belgische rijkswaciit twee jonge Nederlanders uit de omgeving van Arnhem aan. die ervan verdacht wer den de moord te hebben gepleegd. De recherche was tot hun arrestatie overgegaan op aanwijzing van de 76-jarige Joanna Graywman, de dienstbode van pastoor Vrints, doch al spoedig bleek dat de Neder landers eexi alibi hadden en niets met de moord uitstaande 'konden hebben. De speurders verzochten hierna de Ne derlandse helderziende Peter Hurkos om zijn medewerking. Men leidde de heer Hur kos naar het huis van de misdaad en daarna naar de dienstbode. Aan de hand van een halsdoek, die hij vond en waarop bloed sporen aanwezig waren, verklaarde Peter Hurkos, dat de dienstbode de misdaad had gepleegd. Zodra de vrouw hersteld 'is, zal men haar een streng verhoor afnemen. Schacht weer op het toneel? Htiamar Schacht, eens de „financiële goochelaar" van de nazi's, zou, naar gemeld wordt, met functionarissen van de' Brits- Amerikaanse zóne werken aan een finan cieel hervormings'plan voor West-Duitsland. Naar verluidt, zouden functionarissen vèn de bizonale financiële raad te Bacl- Homburg, die bezig .zijn met het opstellen van een plan voor de stabilisatie van" de sevig geTnflatiopeerde mark. de hulp van Schacht hebben ingeroepen. Schacht gaat er sinds lang openlijk prat op een origineel financieel hervormingsplan te hebben. Honqaars vice-premier speelt met vuur De Hongaarse socialistische vice-premier Szakasils, heeft verklaard dat er geen sprake is van een fusie tussen socialisten en communisten. Hij zeide op een vergadering van socia listische arbeiders te Boedapest dat hij deze verklaring „volledig bewust van zijn verantwoox-delijkheid" aflegde. Een fusie zou de Hongaarse democratie slechtte ver-, zwakken. Biljarten Kampioenschap hoofdklas In Groningen zijn Donderdag de eerste partijen gespeeld om het kampioenschap hoofdklas groot biljart 45/2, Aan het einde van de eerste dag hadden V.an de Pol (gemid delde (38.10"). Dc Leeuw (36.66), Van Vliet (29 63) ten Metz (21.05) ieder twee partijen aewonnen gn Lubach (28.65), Jacobs (23.85), De Ruyter (14.98) en Sweering (12.13) no teerden twee nederlagen. De Leeuw met 225 heeft de hoogste serie gemaakt. Voetbal PLANNEN VOOR JEUGDIGE VOETBALLERS De jeugdcommissie uit de afdeling Haar lem van de KNVB heeft voor dit seizoen nog enige plannen. Dat bleek Donderdagavond op de tweede bijeenkomst van de jeugdlei derscursus, welke in restaurant Brinkman, Plein gehouden werd. De voorzitter der com missie. de heer H. W. van Turnhout, deelde mee, dat aan het einde van het seizoen een vierbondentoumooi gehouden zal worden, waaraan voetballers tot achttien jaar kun nen deelnemen De afdelingen Amsterdam, Leiden, Noordholland en Haarlem zullen elf tallen samenstellen. Ook zal een adspiranten- tournooi worden gehouden, waaraan alle verenigingen uit de afdelingen kunnen deel nemen. Verder staan enkele jeugdmiddagen op het programma De eei'ste is bepaald op Zaterdag 17 Januari in Beverwijk, de tweede op 7 Februari in Hillegom en vermoedelijk is Haarlem in April aan de beurt. Op de bijeenkomst van de jeugdleiders sprak de heer N. J. Twisterling, die dc zoekers een inzicht gaf van de spelregels,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 7