„Old Clothes New" Velsens gemeentewerkers gaan materieel vooruit Keurige garderobe De sprot laat op zich wachten Kleding atelier J. ZONNEVELD Hoe komen de „Terrasvogels aan Een kinderwagen Van lOeett ZATERDAC 20 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Régeling met een „verleden' In ons vorige nummer konden wij nog in het kort mededelen, dat de salarissen van het gemecntcpersoneel ook in Velsen herzien zullen worden, zulks als gevolg van de opvattingen der overheid, dat de sterk gestegen levensstandaard een herziening der bezoldigingen noodzakelijk maakt. Reeds eerder heeft Velsen zich aange past bij de voorschriften, die in dit kader door de minister van Binnenlandse Zaken werden uitgegeven: er werd namelijk een zeker percentage geteld bij het salaris van Mei 1940, maar de bepaling, dat alleen de eerste 15 procent verhoging in het pen sioen werd doorberekend en de admini stratieve rompslomp, die het werken met verschillende percentages meebracht, deden zowel voor het rijk als voor "de gemeenten naar een andere weg zoeken, waarbij als plafond gold de rijksbezoldiging, zulks re kening houdende met plaatselijke omstan- digheden. Ook de kinderbijslag, de onge- huwdenaftrek en de huwelijkstoelage wer den nader bekeken en men kwam tenslotte tot een 'bevredigende conceptverordening waarin twee geheel nieuwe veranderingen (controleurs kregen 100,per jaar meer en de nieuw gecreëerde functie van tech nisch ambtenaar 3e klasse werd met 1950 tot 2500 beloond. Voorts werd de rang „referendaris B" ter secretarie in het leven geroepen) een plaats vonden. Door een en ander hopen B. en W. naar zij in het des betreffende raadsstuk meedelen, een be trouwbaar en kundig ambtenarenapparaat in dienst van het Velsense .herstel op te bouwep. De definitieve salarisregeling is er ech ter nog niet en tot zolang hebben de Haagse autoriteiten een overbruggings regeling ingesteld, die de mogelijkheid opent de salarisschaal parallel te laten lopen met die van de rijksambtenaren. B. en W. willen daar echter voorlopig geen gebruik van maken, aangezien het lagere personeel niet de kans op een extra loons verhoging krijgt. De ontwerp-regeling bevat echter een aantal belangrijke verhogingen, die Dins dagavond in de Raad ter sprake zullen komen. Weeklonen. werd een overgangsmaatregel goedgekeurd met. dien verstande, dat gemeenten waar „gelijksoortige moeilijkheden" zich voor deden als in de „grote vier" zich mochten beschouwen als eveneens te vallen onder de regeling. Dus werd besloten, Velsen ook onder de overgangsmaatregel'te krtjgen en als resultaat van voorbereidend werk kan het college de raad thans de'concept-rege ling voor het op weekloon werkende ge meen teperscfneel, die eveneens een aantal belangrijke verbeteringen inhoudt, a. bieden. met de a.s. Feestdagen? CHEMISCHE REINIGING PERSER!] KONINGSPLEIN 10 IJMUIDEN TELEFOON Wie geen en wie wel een woning-vergunning krijgen In de raadsvergadering van Dinsdag zal onder meer de gemeentelijke verordening omtrent de toepassing van de nieuwe woon- ruimtewet ter tafel komen. Artikel vier van de ontwerp-verordening vermeldt, dat B. en W. de huisvestingsvergunning in ieder geval zullen weigeren aan een aanvrager, die geen essentiële belangen in de gemeente heeft, waardoor zijn vestiging wordt ver eist. Ook krijgt de aanvrager geen ver- gunping. wanneer hij in een andere ge meente woont en per openbaar of ander vervoermiddel binnen redelijke tijd (zulks naar het oordeel van B. en W.) naar Velsen kan reizen. Voorts wordt de vergunning geweigerd, als de aanvrager buiten de ge meente een woongelegenheid bezit, die yoor ruiling in aanmerking komt, tenzij hij het B. en W. aannemelijk kan maken, dat hij, ondanks daartoe gedurende een naar hun oordeel redelijke termijn ingestelde pogin gen, deze ruiling door oorzaken buiten zijn wil, niet voor elkaar heeft kunnen krijgen. DOOR DE ZON VERBLIND. .Op het kruispunt Broekbergerlaan- Rijksweg te Santpoort had een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's. De be stuurder van de vrachtauto, komende uit de Broekbergerlaan werd verblind door het zonlicht en zag de andere auto niet aankomen. Beide wagens werdén licht be schadigd. Beste kinderen! 1, EN KLEIN BERICHT, min o- neer verdronken tussen het haastige ueuws van elke dag, heeft even de aandacht wil len vestigen op een „ongewenste toestand". Nu zwërmt het in ons landje tegenwoor dig van de „ongeweriste toestanden", dus dit geval van een IJmiydens conserven- Zaterdag, 20 Dec. 1947. t ben! Kun je hem dat niet eens voorstel- product kan er ook nog wel bij, zult ge len? zeggen. Slechts ten dele gaat hier echter Wat jammer BLAUWDRUIFJE dat ik het spreekwoord van het turfje, waarop me vergist heb in je geboortedatum! Vol- men in het veen niet let, op. Want de gende keer beter, hoor, nu weet ik het knoeierij in de betrokken industrie heeft goed! Je hebt gelijk dat ie je verjaardag onze naam in hét buitenland een behoor- op Zondag gevierd hebt, wgnt als je de lijke tik gegeven en dat is iets, wat wij hele dag weg bent is er ook niets aan. Wat allerminst kunnen gebruiken. De Zwitserse een- mopi*ringetje heb jij gekregen, zeg. t vertegenwoordiger van een conserven- Dat draag je nu zeker iedere dag, of alleen importzaak, die uit Nederland een zending 's Zondags? vis-in-blik had ontvangen, zal wel gelijk Ik vind het best hoor, dat je naar mij op gehad hebben, toen hij deze met „onbenul- een gewoon, blaadje schrijft, want het zou B. en W. hebben meermalen getracht, voor de 'werklieden bovende gemeente lijke maxima-plus-10 procent nog een ver hoging van 10 procent van het grondloon er door te krijgen, maar deze zaak wacht nog steeds op een beslissing. Toen meer en meer bleek, dat de overheidsinstanties wei nig voor de ideeën van B. en W. voelden, werd de vraag om 10 procent ingewisseld voor een verzoek om tenminste 5 procent loonsverhoging te mogen uitbetalen. Voor d§ grootsté vier gemeenten van Nederland DAMES EN HEREN Kanaalstraat 54 voor het vervaardigen van japon nen, mantels enz. Specialiteit in moderne coupes. (Adv.) Drama bij de Portugese kust Hoe de storm huishield In de hevige storm, die in de nacht van 1 op 2 December nabij de Portugese kust woedde en waarbij meer dan 150 vissers verdronken, zijn vier Portugese trawlers vergaan. Lloyds Agentschap te Oporty schrijft hier over het volgende: De Portugese trawlers „Rosa Fanstino", groot 55.77 ton, toebehorende aan de rederij G. Fanstino Pinhal, te Matozinhos, de „Don Manuel Segundo", metende 63.99 ton, van de rederij „Sociedade de Pesca Neves Cia, Ltda en de „Sao Salvador", groot 61.67 ton, behorende aan de Mij. „Sociedade de Pesca Padroenoz Ltda", welke eveneens te Matozinhos was geregistreerd, en van de visgronden terugkeerde, werden door de storm nabij de kust overvallen en door de golven geheel wrak geslagen. Gedeelten van de romp en andere overblijfselen wer den door de kokende zee op het strand ge worpen. Het vissersvaartuig „Maria Miguel", me tende pl.m.-33 ton, eigendom van de rederij „Sociedade de Pescarias San Braz. Ltda." te Matozinhos, werd eveneens het slacht offer van deze ongekend hevige storm, doch zonk in dieper water. Van dit vaartuig is alleen een reddings boei gevonden. Omvangrijke tankers voor de Anglo-Saxon De Anglo-Saxon Petroleum Company heeft volgens Lloyds aan diverse Engelse werven de bouw van' drie tankers van 28.000 ton elk opgedragen.' Dat worden dus de grootste tankschepen, die ooit op een Engelse werf werden ge bouwd. De schepen moeten in 1950 worden opgeleverd en het worden vertegenwoordi gers van het enkelschroefs-turbine-type met een snelheid van 14 mijl. Zij worden voor 80 gelast en de prijs bedraagt per vaartuig één millioen pond. Toch is er nog baas boven baas: de, tanker, die als de grootste ter wereld wordt beschouwd/wordt voor Amerikaanse rekening op een scheeps werf in Norfolk gebouwd en zal 30.000 ton meten en wordt in zijn geheel gelast' Garnalen „bon af" in IJmuiden Werd er in de afgelopen week in IJmuiden nog steeds 50 cent voor de handelsgarnalen en 44 cent voor een kilo pellerij-garnalen betaald, in Den Helder brachten beide soorten 38 cent per kilo op. De Helderse garnalenvissers hebben hun ontstemdheid hierover niet onder stoelen of banken gestoken Zij begrijpen niet helemaal, waar het prijsverschil in ligt en denken, dat hier de groothandel met de overwinst gaat strijken. Hoewel enige weken geleden- reeds enkele partijtjes „sprot" in Schevingen werden aangevoerd, die van 11 tot 17.50 per kist van 50 kilo opbrachten, wordt tot op heden nog zeer weinig sprot aan de markt gebracht. De grote scholen van deze smakelijke visjes zijn nog steeds niet gearriveerd. De „sprot" (Clupea sprattus), die hier te lande ook wel „Sardijn" of „Sehardijn" wordt genoemd, gelijkt veel op een kleine haring. De haring wordt echter aanmerkelijk 'groter, de sprot bereikt slechts een lengte van ten hoogste 14 a 15 cm en onderscheidt zich nagenoeg alleen van de haring door een langere aasvin en een scherp getande buik, die een weinig doorgezakt is. Wat de kleur van haar rug betreft, deze is donker groenachtig blauw, bovendien verschilt ook de plaatsing van de vinnen bij die van de haring. Aangezien dit op het oog niet zo gemakkelijk valt waar te nefnen, gebeurt het herhaaldelijk, dat jonge haring (die bliek wordt genoemd) en- sprot met elkan der worden verwisseld. Evenals de haring leeft de sprot gedu rende het grootste gedeelte van het jaar in grote scholen samen en wordt zo goed als geregeld in de laatste maanden van het jaar dicht bij onze kust, in het bizonder in de Zeeuwse wateren en bij Den Helder aangetroffen. De jaarlijkse trek van de sprot haar onze kust Is aan grote variaties onderhevig en blijft bovendien steeds een verrassing. Bij het begin van de trek kan men nooit bepalen of het een slecht of goed jaar zal worden. Er komen immers vele jaren voor, dat er in onze wateren, zoals nu ook weer hét geval is, weinig sprot wordt gevangen en dan onverwacht komt er een jaar, dat er zulke grote scholen op onze kust en in de zeegaten worden aangetroffen, dat het water „dik van de sprot" is. Wat de weersomstandigheden betreft, deze hebben blijkbaar een zeer grote in vloed op de trek van de sprot. In het bijzonder een stormachtige November- maand met Westelijke winden schijnt- de trek van dit visje naar onze kust op aan merkelijke wijze te bevorderen. Behalve op onze kust en in de zeegaten komt de sprot op alle Noordzeekusten en in het Engelse Kanaal voor. Zoals bekend is wordt de meeste sprot na gerookt en in kistjes of bosjes verpak te zijn, gewoonlijk onder de naam van „En gelse" of „Kielersprot" in de handel ge bracht. Hoewel er dit seizoen nog zeer weinig sprot is gesignaleerd, is het echter te hopen dat de grote scholen spoedig zullen arri veren, hetgeen voor onze vissers en rokers zeker nog een niet te versmaden buiten kansje zou betekenen. D. Kruijff.' Zondagsdiensten Dokters. In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de art sen: R. Rutten, tel. 4058 en D. J. Boos- man, tel. 4340, voor de „Maatschappij doktoren. Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. Ant. Oepts, tel. 4023. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apo theek, Wijk aan Zeeërweg. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft dé arts M. A. de Rui ter, tel. 3553. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft Apotheek A. A. Donker, Breestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts J. J. Hek man, tel. 8510 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondag- en nachtdienst hèeft de Bloe- mendaalse apotheek. Ik vind December altijd een prettige maand, jullie ook niet? We hebben pas Sinterklaas op bezoek gehad en nu wach ten ons alweer de, gezellige Kerstdagen en daarna nog Oudejaarsavond, allemaal heerlijke huiselijke feesten, waarnaar je elk jaar weer met verlangen uitziet. Nu heb ik voor jullie een speciale kerst wedstrijd, zomaar buiten de lopende De- •cember-prysvraag om. „Dat is leuk", zul len jullie zeggen en dan heb je gelijk want als prijs heb ik deze keer een exemplaar, van „Panda en de meestervlieger" klaar liggen! Ik zal jullie echter eerst even ver tellen, wat je doen moet. Daarnet heb ik het over de gezellige Decembermaand gehad met al zijn feest dagen! en nu zou ik van jullie zo graag een keurig opstelletje hebben waarin je vertelt wélk feest je het prettigst vindt: Sint Nicolaas, Kerstmis of Oud en Nieuw. Je moet natuurlijk precies vertel len wayom. Aan een blaadje met: „Ik vind Sinterklaas het leukste feest!" heb ik natuurlijk niets, maar je vertelt mij gezellig waarom je die bepaaldè avond het fijnst vindt. Het beste opste*l komt in de krant. De inzending sluit 1 Januari 1948. En nu onze brieven: Eerst heb (ik hier dan onze RESEDA, die een tijdlang'niets van zich had laten horen. Jij hebt een fijne Sinterklaas gehad, zeg! Jammer dat je misschien weer naar Zwit serland moet. of vind je het wel prettig? Schrijf je me ook als je zo ver weg bent? Van ZILVERKRANS ontving ik een kort briefje. Ze was iedere Zaterdag van plan te schrijven, maar het kwam er maar niet van. Als je het nu van plan bent, ga dan maar gauw achter een blaadje papier zit ten anders vergeet je het weer! Ja,-Zilver- krans, kleine poesjes worden heel snel groot. Is hij erg speels? Ik-,had een jong poesje dat vlbog zó rts, rts, tot boven in de gordijnen! Of is jouwe, niet zo ondeu gend? BRUINTJE BEER vraagt of ze het boekje van „Panda", al kan bestellen. Ja hoor, dat kan. Misschien heb je de aclvërtentie al gelezen, waar de prijs en alles In staat? Hier heb ik weer eens een nieuweling. Hartelijk welkom KRAAI, ik hoop dat je een trouwe schrijf-vriend wordt! Je schuil naam is in orde, want deze echt-Hollandse vogel hadden we nog niet in ons bloemen en dieren-wereldje. Ook vriendelijk be dankt voor je goed-lijkende botter. Ik ben er geweldig mee in m'n schik en zal hem zuinig bewaren. Bovendien houd ik me aanbevolen als je nog eens zo'n mooie voor me hebt! Hoor ik nog eens wat van je? De tweede vogel is onze SPERWER, die mij een boel over Sinterklaas-avond te vertellen had. Fijne cadeaux heb jij gehad, zeg! Met de voetbalschoenen zul je voor al wel reuze in je sas geweest zijn. Heb je ze in Haarlem gekocht of in IJmuiden? Je cijfers waren ook weer best in orde. Die paar vijfjes kijken we maar over het hoofd! Hoor ik nog eens van jou hoe Xerxes-V.S.V. afgelopen is? Alweer een nieuwe! Nu een nicht. Ook van harte welkom hoor FROUWKE S! Zul je gauw eens een mooie schuilnaam op zoeken, dan hoor ik die volgende week v/el van je. hè? Leuke presentjes heb je van de Sint gehad hoor, alleen moet ie niet ziek worden van de snoep! Als die buur jongen,van je zo'.n hekel aan je heeft,"moet hij als goed padvinder eens een goede daad doen, door géén hekel meer aan je te heb- De „Anrienkerk" komt na bijna acht jaar in de vaart Door de overneming van het m.s. „An- nenkerk", dat na een geslaagde driedaagse proeftocht van de Dok- en Werfmaat- schappij Wilton-Fijenoord N.V. te Schie dam werd overgenomen, is de vlöot van de Verenigde Scheepvaartmaatschappij in Den Haag thans tot 32 schepen uitge breid. Voor de oorlog telde deze vloot 23 schepen. De opdracht tot de bouw van de „An- nenkerk" werd in Februari 1940 gegeven. Niemand had toen gedacht, dat de bouw bijna acht jaar zou duren. Het schip, dat thans in de Schiehaven gemeerd ligt, heeft een draagvermogen van 11.500 ton. Het is 126 m. lang bij een breedte van 19.30 m. en een holte tot shelterdek van 13.08 m. De diepgang bedraagt 30 voet. De „An- nenkerk" is voorzien van twee motoren van 5500 pk.- elk, hetgeen een snelheid van 13^ knoop waarborgt. Er is een pas- sagierSaccommodatie voor 12 personen. De „Annenkerk" is bestemd voor de dienst op de Holland-Australiëlijn. .Het schip zal op 27 December zijn maiden trip beginnen en de route jiaar Australië via het Suezkanaal nemen. De terugtocht gaat langs de kust van West-Afrika. Zuid-Afrika koopt schepen Reeds enige keren is er de aandacht op gevestigd, dat de Zuid-Afrikaanse vissers vloot een drastische uitbreiding ondergaat, maar dit is niet het enige symptoom van vernieuwing, dat uit Kaapstad overwaait. Men wil daar namelijk ook de koopvaardij vloot vergroten ei\ te dien einde zijn drie Liberty-schepen gekocht, variërend van 7200 tot 7300 ton. Met dit klaverblad mè'e telt de koopvaardijvloot van Zuid-Afrika 20 schepen met een gezamenlijke tonnage van 144.600. VOOR MANNEN MET DIKKE BEURZEN. Het bekende Noorse motorschip de „Stel la Polaris" uit Bergen, is thans onderweg naar New Orleans van waar uit de boot verscheidene toeristenreizen naar West- Indië en Centraal-Amerika zal maken. Vol gend jaa^ Mei vertrekt de Stella naar Euro pa, om drie cruises naar de Noordkaap te ondernemen. VLAARDINGER „FRITS" TE IJMUIDEN. Vrijdagmorgen kwam in de Vissers haven de te Vlaardingen thuis behorende stoomtrawler VI. 74. De trawler was Maan dag van Vlaardingen uit gaan vissen en Donderdag werd het schip .opgeroepen, omdat familie-omstandigheden van een lid der bemanning, welke te Scheveningen woonachtig was, tot terugkeer noodzaakte., IJmuiden werd aangedaan en daar kon de matroos van boord afstappen om zich per trein naar Scheveningen te begeven. De VI. 74 welke 80 manden vis had ge vangen, heeft niet gelost, doch is weer naar zee vertrokken om de visserij te hervatten, nen" (18 }.)- En....waar komt „Terras" vandaan? h II PI m jaren geleden, dat ie'dere Santpoorter, die I I v4 I I IIUU I I I e tot de jaren des onderscheids was gekomen. Tqpn destijds de beide voetbalverenigin gen „Brederode" en „De Kemphaan" tot de conclusie kwamen, dat het vopr beide clubs beter was een fusie aan te gaan, moest voor de nieuwe combinatie een naam gevonden worden. Verschillende na men werden genoemd, 'doch tenslotte viel de keus op „Terrasvogels'.'. We weten niet uit de mond van de voorsteller zelf, welke motieven hij voor deze naam aanvoerde, doch we vermoeden, dat hij ongeveer als volgt geredeneerd heeft: „Het veld onzer vereniging ligt aan het einde van de Ter rasweg en daar er onder de voetbalclubs reeds Spaarnevogels, Stormvogels, ja, zelfs Pechvogels zijn, waarom zou onze club dan niet „Terrasvogels" kunnen heten?" 9 Hebben we hiermede een antwoord ge geven op de vraag, hoe Onze plaatselijke derde klasser aan zijn naam is gekomen, we komen nü tot de tweede vraag en wel: „Hoe heeft de Terrasweg zijn naam ge kregen?" We maken ons sterk, dat een groot deel van onze inwoners het antwoord op deze vraag zou moeten schuldig blijven en toch toch is het nog maar een veertigtal kopen is geen kunst meer. Goede wa gens zijn echter nog schaars. Wij kregen een zending van Werven wagens in een prachtige kwaliteit. Prijzen 93.25 en f 101.50. Anegang 46 voor de Baby Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 20 DECEMBER. Lux'or Theater, 7 en 9.15 uur: „Verlaten" (18 j.). Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ger trude" (14 j.). W. B. Theater, 8 uur: „Muizen en Man nen" (18 j.). Kennemer Thater, 7.30 uur: Toneelavond Buurtvereniging „Watervliet". ZONDAG 21 DECEMBER, s Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Verlaten" (18 j.). Kennemer Theater: 2.30. 4.30. 7 en 9.15 uur: „Gertrude" (14 j.) W. B. Theater, 2.30 en 5 uur: „Wolf Ip- dianen" (a. 1.) en 8 uur: „Muizen en Man- wist te vertellen, waar „het Terras"-bos zich bevond, namelijk daar, waar nu de Frans Netscherlaan, de Wulverderlaan en een deel vkn de Terrasweg 'en de Burge meester Enschedélaan zijn. Aan de West kant reikte het tot de spoorlijn, aan de Oostkant tot de Kerkweg, en aan de Zuid kant w,érd het begrensd door de Midden duinerweg. Vlak naast het vroegere evangeli satie-gebouwtje „Het Mosterdzaadje" aan de Kerkweg thans 'timmermans werkplaats was een toegang tot dit fraaie bos en 'n tweede toegang kon men vinden aan de Middenduinerweg, ongeveer ter hoogte, waar nu deze weg door de Enschedélaan gesneden wordt. Daar stond een aardige bos wachterswoning, bewoond door de oudjes Poot en Schoon. Zooals destijds bijna overal in déze om geving, bestond er vrije wandeling en van dit recht werd druk gebruik gemaakt. In dit bos liepen voorts een drietal rechthoekig op elkaar staande heuvelrug gen, aan weerskanten, deels met kreupel hout, deeds met fors geboomte begroeid. Ze vormden een geliefkoosde speelplaats voor de jeugd, die ze de „eerste, tweede en derde hoge berg" noemde. Onze plaatse lijke oudheidkundige, wijlen de heer J. S. Visser, vertelde ons eens, dat hij sterk de indruk had, dat dit de overblijfsélen van een Saksische gravenburcljt waren. Toen later dit schone bos bouwterrein exploitanten in handen viel, werden eerst de bossen gekapt en later ook de heuvels weggegraven. De heer. Visser verzamelde hier een schat van scherven, die hem in bovengenoemde melding sterkten. Wijlen „Meester Mulder" bouwde tien tallen jaren geleden aan de -Middenduiner weg een aardig .villg-tje het staat er nog dat hij, omdat het aan de grens van het Terrasbos lag „Terras" noemde en op een hek. dat een tweede toegang aan de Middenduinerweg afsloot, stond even eens „Terras". Wij hebben de heer Visser eens gevraagd, hoe hij dacht, dat dit bos aan deze naam was gekomen. Zijn mening, die hij echter voor een b.etpre wilde geven, was, dat de naam „Terras" wel eens ver band kon houden met een buiten, dat vroeger aan de Noordkant van dit bos zou gestaan hebben en waaraan ook de naam „Voorplaats" nog herinnert. „Terras" zou dan het terras van dit buiten zijn geweest. Zou de voorsteller van de naam „Terras vogels" dit alles geweten hebben? Wij ge loven het niet. maar zou het het geval zijn, dan zou ook de naam „vogels" op zijn plaats zijn, want inderdaad, „Terras" was vroeger een geliefkoosde verblijfplaats van tal van gevederde zangers. VAN EEN BAK VOORZIEN. De aan de firma W. van der Toorn •J. C. Pronk behorende motortrawllogger Jacoba Gesina SCH 36 is ia IJmuiden van. een bak voorzien en vertrok Donderdag naar zee. zonde zijji dat mooie postpapier zo snel op te gebruiken. Jammer genoeg ben ik niet op de Ouderavond geweest. Ik had het an- 'ders graag, willen zien, maar ik kon die avond niet. Ik vind het erg leuk dat ik ook een klein schippersmeisje tot nichtje krijg. DINIE v. B., yan harte welkom hoor' Bericht me maar gauw welke schuilnaam jé kiest. Maar je moet wel goed zoeken, want er. zijn er al veel en twee nichten met dezelf de schuilnaam kunnen we natuurlijk niet •hebben. Ik hoop maar dat jullie niet gauw vertrekken met het schip anders verlies ik je weer! Wat je correspondentie-vriendin netje betreft, ja, daaraan kan ik je denke lijk niet helpen, want ik weet niet of je met een IJmuidens meisje corresponderen wilt. Misschien als. één van mijn nichtjes in IJmuiden dit briefje leest, wil zij wel aan je schrijven en dan kan ze jouw adres bij mij tg weten komen. Daar zullen we dan maar op wachten, vind je niet? Be dankt voor je plaatje, hoor! Gelukkig TORTELDUIFJE, dat je weer helemaal beter bent, al moet je steeds nog even terugkomen. Dat zou ik er maar voor over hebben, hoor! Je hebt geloof ik' wel leuke herinneringen aan de tijd in het zie-, kenhuis, hè? Je vriendinnetje mag gerust schrijven, hoor! J. L. uit Santpoort, is niet erg gelukkig met zijn schuilnaam, want Panda is er ook al hoor! Je bent nog niet van je lastige karweitje af, jongen, denk er nog maar eens goed oyer. Er zijn nog leuke vogel namen genoeg en die hebben we nog niet zoveel. Je vulpen schrijft fijn, dat kan ik wel zien en je hebt ook mooie toekomst plannen. xIk hoop dat ze uitkomen, zoals jij graag wilt. Hoor ik nog.eens wat van je? En dit was weer de laatste brief voor deze week. Tot volgendé keer! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. Voor jonge hersens De oplossing van raadsel a. ,van de vorige week was: vensterbank en van b.: bank, cfder, nero, krot. Goede oplossingen kreeg ik van het ge hele raadsel van: Reseda, Zilverkrans en Blauwdruifje, en van b, alleen van: Bruin tje Beer, Kraay, Sperwer. Frouwke en Tortelduifje. lig" betitelde en in de meeste gevallen moet zo'n uitdrukking erger verbloemen. „Onbenullig" is een woord, dat de IJmui- der visconserven niet als etiket opgeplakt mogen krijgen, nu helemaal; niet. De visconservenindustrie van onze plaats staat immers nog in de kinderschoenen en dat is enerzijds wellicht als excuus aan te voeren voor een gebrek aan ervaring, die de „onbenulligheid en onbetrouwbaarheid" van het product in kwestie een Zwitserse steen des aanstoots maakte. Maar aan de andere kant moet juist deze jonge nijver heid, die in de export een verdiende kans heeft gekregen, haar eigen ruiten niet gaan ingooien, door onbenullige producten af te leveren aan een land, dat voor onze uit voer ongetwijfeld vruchtbare bodem is. Waarmee wij de goeden niet te na willen spreken, natuurlijk. De kanaalharing is een strop. De schepen zijn net zo leeg als de haring zelf en de ondernemei's denken met weemoed aan het vorige seizoen, toen de zaken er heel wat rooskleuriger uit zagen. Vreemd, dat de Poolse boot, die dezer dagen in Oostende marktte, betere resultaten wist te bereiken. En dat, waar Breskens en Vlis^ingen met hun walaccomodatie min of meer op een hoogseizoen hebben gerekend in tegenstel ling tot 1946, toen de hfele Kanaalharing als een overrompeling kwam. Gelukkig begint de 'visaanvoer zich Inmiddels weer wat te herstellen: er Worden nu tenminste weer reizen van enige betekenis gemeld. De sardijn doet met de ijle Sharing mee en hield de twee Urkers, die onlangs pnver- richterzake naar IJmuiden terugkeerden, ongezelligaan het lijntje. Maar de aller laatste berichten spreken hier ook van een lichte verbetering. We kunnen het hebben met de tweede Kerstdag op een Vrijdag en minder gunstige weerberichten voor de volgende {lagen. Wist je dat DE VREEMDSTE PLAATSNAMEN van Europa in Polen te vinden zijn? Daar zijn namelijk gemeenten, die familie namen als Grootvader, Kleinzoon, Oom, Vader en Moeder (natuurlijk in het Pools) dragen. Verder komen er ook namen als Isabella, Jozef en Helena voor. ER EEN VIS IS, Dl® KLIMT, springt zijn ogen uitstrekt? Dit vreemde dier leeft in de negerrepubliek Liberia en tot overmaat van bijzonderheid, ademt deze vis door zijn staart! Zijn naam is .modderspringer" en hij komt voor op de 50-cents postzegel vari het jaar 1918 uit Liberia. HET AARDOPPERVLAK EEN METER per 12.000 jaar daalt en de Alpen van Zwitserland een halve milimeter per jaar afslijten door cweer en. wind? Over 8.000.000 jaar is de Mont-Blanc (4800 me ter) dus nog maar een molshoop! „Zes uur 's avonds na de oorlog" De Russische film, die Donderdagavond voor „Radio werkend Nederland" in het Rex-theater werd gedraaid, heeft generlei pretentie. Haar opzet is een klein, mense lijk verhaal te geven van twee artillerie soldaten, wier vrij eentonig bestaan wordt opgeluisterd door een pakket van een Moscous kindertehuis. Dan komt er leven in de soldaten; uit het pakket- duikt een bekoorlijke vrouwenfoto in hun grijze da gen en deze afbeelding is enerzijds een bron van "broederlijke bewondering, an derzijds'voor felle rivaliteit. Zo draait het verhaal voort, zonder hoogtëpunten, wat vlak en soms wat propagandistisch, maar met een serie camera-vondsten, die naast de Fransen alleen de Russen zich schijnen te kunnen veroorloven.' Het wat stroevë element in deze film wordt dan ook vol komen goed gemaakt door de voortreffe lijke fotografie en als de zes ontmoetingen die het resultaat zijn van een bezoek bij de aangeboden schone, zijn gekomen heeft de'film een bevredigend einde ge vonden. De opnemingen van Kremlin en Moskou kunnen w.edijveren met de beste stemmingsstukjes uit la douce France. Wat op zichzelf een compliment voor deze Rus sische prent is. Visserij-archief in IJmuiden terug Een verzameling gegevens op het gebied van visserij, scheepvaart en alles wat er mede verband houdt is in IJmuiden op haar plaats, althans beter dan in Sant poort. Het Visser ij-archief van Arid van der Veer, dat aldaar vijf jaar geëvacueerd is geweest, is dezer dagen wederom in IJmui den teruggekomen en welin de Keizer Wilhelmstraat no. 3. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letters W (restant) kunnen Maandag 22 December nieuwe bonkaarten voor levens middelen, tabak- en versnaperingknarten halen in het Patronaatsgebouw. Schoenenbonnen voor hen. wier T. D. eindigt op 8 en 04. 14, 24. 34 of 44. WEER TER TRAWUVISSER IJ. De motorlogger Java KW 159 van de N.V. Visserij Mij. Insulinde. die na de ha- ringtrawlvisserij enige reizen met het drijf net heeft gevist, is Maandag weer ter trawlvisserij üitgeva**n. Twee millioen meer. De Poolse vissers vloot heeft in de maanden Juni, Juli en Augustus van dit jaar niet slecht geboeid: er werd 8.847.347 kilo vis aangebracht tegen 6.906.240 kilo in dezelfde maanden van 1946. Voor de beer gescholen is. De Noorse walvisreders rekenen op een opbrengst van 150.000 ton traan uit de thans lopende ex pedities der Noorse schepen. Hiervan is reeds 25.000 ton aan Engeland en 10.000 ton. aan Zweden verkocht. Engeland betaalt 90 per ton. Gereed voor de visserij De stoomtrawler Bruinvis IJM. 97 van de N.V. Scheepsexploitatie Kïij. De Mare- zaten, welke na de stranding op het Texel se strand een reparatie in Scheveningen heeft ondergaan en enige weken geleden in IJmuiden terugkeerde, zal spoedig aan de visserij kunnen deelnemen. De vroegere sleper Tonijn van het Bu reau Teruggave Vissersvaartuigen, welke thans onder de naam Limburgia IJM 54 aan de N.V. Zeevisserij Mij. Limburgia behoort, is zover gereed, dat het schip na Nieuwjaar aan de visserij kan gaan deel nemen. Van de IJmuider vloot zijn thans 53 trawlers (50 stoom en 3 motor) beschik baar, waarvan er 40 in de vaart zijn. Bo vendien liggen 7 trawlers in de Haringha ven en 3 in de Cementhaven. Deze sche pen, welke niet in het totaal aantal van 53 zijn begrepen, zullen wel niet meer in de vaart komen, Excelsior'bestaat een kwart eeuw In intieme kring heeft de arbeiders- mandoHneclub Excelsior zijn 25-jarig be slaan herdacht. Op 31 Januari zal de 'officiële viering plaats hebben door middel van een con cert, waaraan de gemengde zangvereniging Polyhymnia uit Haarlem medewerking verleent. Des middags worden de festiviteiten ge opend met een receptie. Drankbestrijding Dezer dagen vergaderde het Centraal Drankweercomité. Op deze bijeenkomst werden uitvoerig plannen besproken op welke wijze men openbare propaganda zou gaan voeren. Onder meer besloot men een filmavond te organiseren, waar de film van het Rei zend Drankweermuseum zal worden ver toond. DE IJM 41 IN HET DOK. De stoomtrawler Klaas Compaan IJM 41, ex St. Kilda, één van de drie grote sche pen, die behoren aan de Verre Visserij Mij. werd Woensdag jl. voor bodemonderzoek :n het dok opgenomen. DE LOTERIJ VAN „DE GIETELING". Woensdag heeft in het gebouw „Water vliet" aan de Koningsweg de trekking plaats gehad van de loterij van „De Gie- teling". Op de drieduizend loten waren twee honderd prijzen beschikbaar. De eerste twee prijzen vielen op de num mers 2420 en 308. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 20 DECEMBER. f> Thalia. 7" en 9.15 u.: „Extra-editie". Rex. 7 en 9 u.: „Hel mysterie van de onderwereld". Patronaat. 8 u.: Concert IJmuider Har monie. ZONDAG 21 DECEMBER. Thalia. 3 u Matinée; 7 en 9.15 u.: „Extra editie". Rex. 3. 7 en 9 u.: „Het mysterie van de onderwereld". MAANDAG 22 DECEMBER. Raadhuis. 912 u.: Spreekuur Wethou der van Sociale Zaken. Raadhuis 1012 u.: Spreekuur Burge meester. Bioscopen. 8.U.: Voorstellingen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 8