IJmuider Courant Vrijwel Mijnenvrij Nieuw communistisch offensief verwacht in de komende lente Djokja antwoordt op „laatste appèl" Prinses Juliana onthult monument voor gevallenen in kamp-Vught Brits Amerikaans meningsverschil overherstelzendingenaanRusland 62e Jaargang No. 18819 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkery Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 22 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagbla- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MENIGEEN zal de statistische gegevens omtrënt de mijnen, door de Duitsers in ons land gelegd, met verbazing gelezen hebben. Dat in de tweeënhalf jaar, sinds de bevrijding verstreken, vijfduizend door de Duitsers in kaart gebrachte mijnen velden volledig moesten worden schoon gemaakt en nog tweeduizend andere ter reinen worden onderzocht, waaromtrent geen gegevens bekend waren, maar die als verdacht bekend stonden, bewijst wel hoe vol ons kleine land gelegd was met voet angels en klemmen. Er waren er trouwens ook van andere soort: behalve de 1.370.000 mijnen, die de Mijn- en Munitie-Oprui mingsdienst (M.M.O.D.) uit onze bodem heeft gepeuterd werden nog 5600 bommen, ruim honderd verdoolde V-l projectielen en 65000 ton munitie opgespoord. De sor tering- van dit laatste materiaal blijkt vanwege de bruikbare hoeveelheid messing en springstoffen nog een goede besparing aan deviezen te hebben opgeleverd. En dan heeft ook de Mijnen-Opruimingsdienst van de Koninklijke Marine (aangeduid als M.O.D. en niet te verwarren met de Mijnenveegdienst) massa's mijnen voor de kust, ®p het strand en in de rivieren on schadelijk gemaakt. Zowel de M.M.O.D. als de M.O.D. hebben hun werk nu vrijwel voltooid en zullen worden opgeheven. Het is een plezierige gedachte dat Nederland weer vrijwel mijnenvrij (en bommen-, granaten- en Vl-vrij) is. Meer dan „vrijwel" mag men Diet zeggen, want de M.M.O.D. heeft ge rapporteerd, dat men af en toe nog wel eens enige mijnen of bommen zal vinden en dat met hun opruiming een nieuwe organisatie zal worden belast: de Hulp verleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het door M.O.D. en M.M.O.D. volbrachte stuk afwikkeling van de oorlogszaken heeft in tweeënhalf jaar na de strijd nog vele slachtoffers geëist in de diensten zelf, ondanks het gebruik maken van kaarten waarop de Duitsers alles aangetekend had den en de toepassing bij het onderzoek der terreinen, van die instrumenten die als detectors bekend staan (niet te verwarren met detectives, al heeft de verwantschap in de namen zijn goede reden, want het zijn allebei speurders). De M.O.D. meldt bij het eindigen van zijn taak, dat er twaalf slachtoffers geval len zijn en de M.M.O.D., die zich door drieduizend Duitse krijgsgevangenen heeft laten bijstaan, komt met een veel groter aantal voor de dag: ondef de Nederlanders vielen vijftig doden en zestig gewonden, van wie ongeveer dertig invalide zullen blijven en onder de Duitsers honderdvijftig doden, honderdvijfenzeventig zwaar en 'honderddrieënveertig licht gewonden. Het lijkt goed op deze verliezenlijst nog eens de aandacht te vestigen, niet alleen omdat zulk naoorlogs verlies een extra- bewijs geeft van de ellende, door de mis dadige oorlog veroorzaakt, maar ook omdat er nog zoveel meer slachtoffers gevallen zijn door mijnen, bommen en kleine pro jectielen. Want een groot aantal van die levensgevaarlijke dingen is niet opgeruimd door M.O.D. of M.M.O.D., maar door kinderen en zelfs sommige volwassenen, die er niets mee te maken hadden, en er niet het geringste verstand van.hadden en die tn de meeste gevallen zichzelf tegelijk hebben opgeruimd. Het totaal van deze verliezenlijst is, voorzover mij. be kend, niet vastgesteld. Het moet hoog zijn, aanzienlijk hoger dan dat van de technische opruimingsdiensten. ..Misschien zal de vermelding van de doden en gewonden dier diensten, met de mededeling „dat hun taak een even_ moei lijke als gevaarlijke is geweest" indruk maken op diegenen, die aan mijnen, bom men en granaten gaan zitten prutsen en er liefst met een hamer op gaan slaan. In een aantal gevallen is blijkbaar iedere waar schuwing hopeloos: tegen volstrekte dom heid baat geen raadgeving. Ik maak mij dan ook niet de illusie, dat de mijnen of bommen „die af en toe nog wel eens ge vonden zullen worden" geen slachtoffers meer onder de menigte zullen maken. Maar bij de vele waarschuwingen, die de krant in de loop dezer jaren heeft geuit, hebben wij altijd de hoop gehad dat wij sommige lieden weerhielden, die bij het ontwaren van zo'n levensgevaarlijk ding tenminste nog in twijfel verkeerden of zij er met een hamer op zouden gaan slaan, het mee naar huis nemen om er de kachel mee aan te maken of het maar liever laten liggen en even de politie op de hoogte brengen. Wij hebben gehoopt dat een aan tal, zich de waarschuwingen herinnerend, is doorgelopen en dat enkelen zelfs de politie hebben ingelicht. Zo zou het ook nog kunnen gebeuren, dat de verliezen- lijsten bij het afscheid van M.O.D. en M.M.O.D. een aantal mensen van toekom stige zelf-opruiming weerhouden. Als het zelfs voor de technici een 'gevaarlijk werk is, zullen zij (hopelijk) zeggen, lijkt het werkelijk niet erg raadzaam voor mij om er mijn schroevendraaier, beitel, nijptang Ik zou niet graag eindigen zonder respect of hamer op te proberen, en erkentelijkheid uit te spreken voor het werk dat de M.O.D. en M.M.O.D. hebben verricht en dat in deze streek zeker om vangrijk is geweest. Over zulke prestaties worden geen hoera's aangeheven en zij, die ze verrichten worden njet als oorlogs helden aangemerkt, ofschoon hun lang durige gevaarlijke arbeid moed en koel bloedigheid eist. Het lijkt mij eenvoudige rechtvaardigheid, daarvoor in het open baar, bij het scheiden van de markt, waardering en bewondering uit te spreken. R. P. Algemene verkiezingen in Ierland De Ierse premier de Valera heeft mee gedeeld, dat de eerste week van Februari in Eire algemene verkiezingen zullen plaats hebben. De verkiezingen werden uitgeschreven na de nederlaag van .de Valera's partij tegenover de nieuwe repu blikeinse partij in twee van de drie tussen tijdse verkiezingen. Drie vissers verdronken In de Maas bij de stuw van Borgharen is een omgekantelde roeiboot aangetroffen. Er werden langs de oever bovendien drie fietsen gevonden. Bij onderzoek bleek, dat in Maastricht drie mannen vermist wer den. namelijk J. H. Smeet, besteller der P.T.T., de spoorwegai-beider J. Vos en een arbeider van de Staatsmijnen Maurits, J. Willems. De drie mannen waren naar de Maas gegaan om te gaan vissen» MOLOTOFPLAN TEGEN MARSHALLPLAN Tegenmaatregelen in Frankrijk en Engeland De secretaris-generaal van de Britse Labourpartij, Morgan Phillips, heeft alle partijleden en de leden van vakverbonden en andere nevenorganisaties opgeroepen in de komende maanden weerstand te bieden ,aan de te verwachten communistische „Gysbert Japicx", de~-Friese vereniging in Haarlem, viert vandaag haar gouden jubileumOp de Zaterdag gehouden receptie werd het bestuur een Friese vlag met standaard aangeboden. Dr. Reel's oproep strijdig geacht met onderhandelingen op de Renville In een verklaring van het republikeins- Indonesisch ministerie van Voorlichting, uitgegeven in verband met het „laatste appèl" van de minister-president, dr. L. J. M. Beel, wordt gezegd, dat deze redevoering „in feite een laatste uitdaging is aan de republiek over de hoofden van de vertegen woordigers van de commissie voor goede diensten heen en buiten de thans gaande zijnde onderhandelingen om". „Zowel het tijdstip van het uitspreken dezer verkla ring van de hoogste Nederlandse autoriteit als de inhoud en de formulering ervan kun nen nauwelijks in overeenstemming wor den geacht noch met de fase, het karakter en de belangrijkheid der huidige onder handelingen noch met de zin voor verant woordelijkheid, welke in de huidige om standigheden zou kunnen verwacht wor den". Met betrekking tot het deelnemen aan de onderhandelingen over de toekom stige federatie wordt gezegd: „Dit program ma wordt voor het uiterlijk naar voren gebracht door een aantal personen van het Komite Indonesia Serikat, maar het is ken nelijk het programma, van de Nederlandse regering zelf." Met nadruk wordt verklaard, dat de repubjiek bereid is te spreken over de vorming van een federatie van souve- rein en democratisch karakter bij de on derhandelingen op de Renville, en de repu blikeinse regering is van mening, dat deze activiteiten van de Nederlanders een poging betekenen om de huidige onderhandelingen voorbij, te gaan en tegenstrijdig zijn aan de methode van oplossing, waarmede de Ne derlandse regering zelf accoord ging. De republikeinse regeringsverklaring voert verder aan, dat de Nederlandse fede ratieve acties Plaats vinden op het terrein waar de republiek de facto gezag uitoefent, welk gebied onlangs met geweld van wa penen werd veroverd. Later heeft het republikeinse ministerie van Voorlichting nog een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat de Neder- De Wilhelmstrasse in Neurenberg Zaterdag is is^te Neurenberg het „proces van de Wilhelmstrasse" begonnen, zoalr de berechting van een en twintig voor malige Duitse diplomaten op grond van oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mens heid en deelneming aan de voorbereiding en organisering van een aanvalsoorlog wordt aangeduid. Onder de beschuldigden bevinden zich Ernst von Weizsaecker, de voormalige Duitse ambassadeur bij het Vaticaan, Adolf Steengracht von Moyland, de voornaamste medewerker v.an Von Ri'b- bentrop, Wilhelm Kappler, economisch raadsman van Hitier, Wilhelm Bohle, chef van de organisatie van „Duitsers in de vreemde", dr. Lammers, chef van de Rijks kanselarij, dr. Dietrich, perschef van het derde rijk. Allen verklaarden zich, zeker niet tot verbazing der rechters, onschuldig. Russen „ontslaan" Duitse politici De voorzitter van de Christelijk-Demo- cratisdhe Unie in Duitsland, Jakob Kaiser, is evenals de vice-voorzitter van deze partij, Ernest Lemmer, op last van het mili taire Sovjet-bestuur uit zijn functie ont zet, aangezien de politiek van de C.D.U. in de Sovjet-zone niet in overeenstemming is met de wensen van de Russen. In het bijzonder maken deze bezwaar tegen de weigering der C.D.U. het door de commu nisten geïnspireerde „Volkscongres" te steunen. Ook Wilhelm Gries, de hoofdredacteur van het partijblad der Christelijke demo craten,'. „Neue Zeit", is afgezet. Karl Bram- mer en zeven andere redacteuren hebben daarop hun ontslag ingediend. De correspondent van A.N.P. voegt hier aan toe, dat „in partijkringen wordt ver klaard, dat de C.D.U. zich practisch in volle ontbinding bevindt". Een verbindingsofficier van het Sovjet hoofdkwartier in Berlijn heeft Kaiser aan gezegd, dat hij en Lemmer voorlopig van alle politieke functies zijn ontheven en dat hun voorlopige opvolgers Hickman er Lobedanz zijn. PROVINCIALE GRIFFIE ZATERDAG GESLOTEN. De Provinciale Griffie te Haarlem za: Zatprdag 21 December gesloten zijn. landse troepen van 9 tot 12 December „wat zij noemen mopping operations" (oprui mingsacties) uitvoerden bij Rawa Gede in het Krawangse, circa 70 km ten Oosten van Batavia. In de verklaring wordt een Nederlands militair communiqué aangehaald, waarin bekend wordt gemaakt, dat in het gebied van Krawang drastische maatregelen geno men zijn. De republikeinse verklaring zegt hierover: „Deze „drastische maatregelen" kostten het leven aan meer dan 300 bur gers, en 200 mensen werden gewond." De leiders van de Britse Labourpartij verwachten voor de komende lente een nieuw communistisch stakingsoffensief en zij geloven, dat er nu ernstige pogingen zullen worden ondernomen om ook Enge land hiex-in te betrekken. Naar verluidt, bespreken communistische afdelingen in Engeland thans de verklaring die de Britse communistische leider, Pollitt, onlangs ge geven heeft, waarin hij de steun van zijn partij aan het productieprogram van de regering heeft opgezegd. In de verklaring van de Labourpartij wordt gezegd, dat de communisten in vele Europese landen alle vrijheid onder de voet hebben gelopen en dat de Engelse socialisten waakzaam moe ten zijn om te voorkomen, dat zij dit in Engeland zullen doen. Een aantal vooi-aanstaande Britten heeft een manifest tegen „totalitaire en politio nele staten" gepubliceerd. De onderteke naars zijn de filosoof Bertrand Russell, de diplomaat Lord Vansittart, de liberale leid ster Lady Violet Bonham Carter, de gees telijke W. R. Matthews, de leider der libe rale parlementsfractie, Clement Davies, de dichter T. S. Eliot en de drie Labour-parle- mentsleden Blackburn, Obrien en Gordon Lang. Zij betogen, dat communisme, fas cisme en nationaal-socialisme loten van dezelfde stam zijn en, menen, dat het communisme thans reeds sterker in de wereld is dan eens het fascisme. De Sovjet-Unie heeft volgens het manifest de controle over de atoom-energie on mogelijk gemaakt, waardoor de wereld ten zeerste wordt bedreigd. De ondertekenaars merken op, dat de tortuur door de communisten „niet zo dik opgelegd maar subtieler" dan door de na zi's wordt toegepast. Zij waarschuwen tegen '„de communistische vijfde colonne in Groot-Brittannië". De Franse Nationale Vergadering heeft Zaterdag het eerste artikel van een wet Het woord is aan Gabriël Marcel Het pessimisme kan slechts de philosophic van de teleurstel ling zijn, het is de philosophic van het: neen-, neen! Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana gemengde koren zongen de koraal „Nooit het monuihent onthuld, dat op de executie plaats van het voormalige concentratie kamp Vught is opgericht ter nagedachte nis van de 'velen, die hier het leven heb ben gelaten. Voordat de Prinses tot de onthulling overging, sprak zij een korte rede uit. „Wij gedenken op deze gewijde plek in het kamp Vught hen, die de dood vonden, in het bijzonder hen, die bij het naderen der bevrijders op deze plaats het leven lieten. Dit gedenkteken is bij leven en sterven als een symbool voor ons en de geslachten, die "na ons komen. Hun levens werden afgesneden, opdat wij zouden leven. Zij waren de pioniers. Zij wezen ons de weg, die als een lichtend spoor voor ons ligt. Zij eindigden hun leven als over winnaars over de machtqn van den boze. Zij gaven ons land zijn vele mogelijkheden weerom. Aan ons de plicht hun idealen te verwezenlijken". Daarna verwijderde de Prinses het na tionale dundoek, dat tot dat ogenblik het monument aan het oog had onttrokken. Het bestaat uit een lange, bijna twee meter hoge muur, voor het front van de kogel vanger waar de helden zijn gevallen. In Franse natuursteen staan gebeiteld de namen van 310 Nederlanders, die werden, vermoord, toen de bevrijding nabij was. Ter linkerzijde wapperde de Neder landse vlag, rechts de Belgische driekleur, ter ere van de omgekomen Belgen, voor wier namen nog plaatsen op de gedenk- muur zijn opengelaten. De Prinses legde een krans aan de voet van het monument en werd daarbij geassisteerd door naaste familieleden van twee zwaar getroffen ge zinnen, twee zoons van de familie De Koning uit Heeze, twee dochters van de familie Van Es uit Kaatsheuvel. Tijdens een minuut stilte verwijlden al ler gedachten bij het verscheiden der hei den, voor wie dit gedenkteken is opge richt. Het „Wilhelmus" en de „Brabangonne" weerklonken als een eregroet. De Vughtse werd vergeefs geleden", een lied van èen onbekende dichter-gevangene, op muziek gezet door de heer Van Wilgenburg. De Commissaris der Koningin, de bui-gemees- ter van Vught, de vertegenwoordiger van België, de heer Gaston van de Wielen, de Belgische en Nederlandse verenigingen van ex-politieke gevangenen en vele andere afgevaardigden legden hun bloemengroet aan de voet van het gedenkteken. Daarna defileerden duizenden en hun bloemen stapelden zich hoog op tot aan de vers regel: „Den Vaderlant ghetrouwe, blijf ick tot in den doet", welke aan de onderzijde van het monument is aangebi-acht. Verkeersongeluk in Hillegom eist een slachtoffer Hedenmorgen omsti-eeks halfelf is in de Wéei-esteinstraat te Hillegom een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de 18-jai-ige wielrijder S. uit Lisse het leven heeft ge kost. De jongeman fietste achter een tram, welke in de richting Haarlem reed en wil de ter hoogte van de woning van de bur gemeester oversteken naar het rijwielpad. Juist op dit ogenblik naderde uit de rich ting Haarlem een auto. De bestuurder kon de plotseling achter de tram vandaan ko mende wielrijder niet meer ontwijken. De jongeman werd aangereden en zo ernstig gewond, dat hij vrijwel terstond dood ge weest moet zijn. De politie heeft een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. NED. HERVORMDE KERK Ds. D. C. van Wijngaarden te Honselers- dijk heeft het beroep naar de Ned. Her vormde Gemeente te IJmuiden aangeno men. goedgekeurd, welke beoogt communistische afgevaardigden het voorzitterschap van parlementaire commissies te ontnemen evenals het vice-presidentschap. Het artikel vormt een amendement op het huishoudelijk reglement van de Assem blee. Het is aangenomen met 385 stemmen vóór en 183 (van de communisten) tegen. Volgens het nieuwe artikel moeten vice- presidenten en voorzitters van parlemen taire commissies voortaan aanvaard zijn door de meei-derheid van de Assemblee; tot dusver werden zij naar gelang van de sterkte der fracties aangewezen. Onder de oude regeling is de communis tische afgevaardigde Jacques Duclos eerste vice-president van de Assemblée gewor den. Volgens de grondwet zou Duclos tijde lijk hoofd der regering worden, indien tus sen een ontbinding van het parlement en de nieuwe verkiezingen de voorzitter van de Assemblée de taak van tijdelijk rege ringshoofd niet zou kunnen vervullen. Tegelijkertijd is men begonnen „met de discrete verwijdering van communisten uit sleutelposities in het bestuursapparaat", gelijk blijkt uit de kolommen van de staats courant. Twee communistische prefecten hebben hun ontslag gekregen. De commu nistische directeur van de genationaliseer de kolenmijnen heeft vorige maand zijn ontslag genomen en zijn opvolger, eveneens een communist, is thans verwijderd na ver oordeeld te zijn wegens handtastelijkheid jegens „een mijnwerker, die bezwaren had tegen de jongste staking." Ook de communistische burgemeesters van een aantal gemeenten binnen Parijs wil men ontslaan. Enige uitzendingen, die als „zuivere pro-Sovjetpropaganda" be schouwd worden, zijn uit de programma's van de Franse radio geschrapt. Toneelavond van „De Plaatwellerij" De grote belangstelling, welke Zaterdag avond in gebouw „Concordia" bestond, bewees de toenemende groei van de Per soneelsvereniging van „De Plaatwellerij", die in een jaar tijds al heel wat tot stand wist te brengen en voor haar leden een toneeluitvoering gaf van het Engelse blij' spel „Polly Perkins". De heer C. van "Voorbergen, voorzitter, die ook de regie had, verwelkomde spe ciaal de heren J. D. B. Olie en ir. C. W. André. de la Porte, directeuren, die het nieuwe schaftlokaal van het bedrijf door de vereniging beschikbaar stelden. „Polly Perkins" heeft een aardig gege ven tot basis, waarbij nog al wat verbeel dingskracht van de spelers moet uitgaan om het spel van list en liefde te doen sla gen. Mevr. Calthorpe wordt „Polly" door het missen van een erfenis en om deze te bemachtigen ontrollen zich ingewikkelde situaties, waarbij neef Job Gilmour haar behulpzaam is. Met deze speler heeft de toneelclub een gelukkige greep gedaan, want door hem en zijn nicht Perkins, alias mevr. Calthorpe werd hét geheel gedragen. Naast hen voldeed Ada als sportief type heel goed, haar oudere zuster Ruth decla meerde te veel en bleef wat te burgerlijk. Ook de houding van Fergush, de rijke boei-enzoon had, iets meer gedecideerd kunnen zijn en hij bleek als minnaar in. de eindphase te kalm: De aanwezigen heb ben desondanks genoten en een prettige avond gehad. De heer D. van Eerden dank te de medespelenden en de heer A. de Ko ning deed dit namens hen aan de heer en mevr. Van Voorbergen, wier huis steeds open stond, onder aanbieding van een plant en een Persoonlijke attentie. .Vader Vrijgezel" Watervliet" voor De toneelavond voor de Buurtvereniging „Watervliet", die Zaterdag in het Kenne- mer-Theater te Beverwijk de „buurt" vrij wel ontvolkte, is weer een loffelijk succes geworden. De club, die over krachten beschikt waarop menig dilettant-gezelschap trots zou zijn, weet door intensieve regie van de heer A. Wegman, steeds de juiste toon te leggen in het spel. Dit was ook het ge val met het blijspel in drie bedrijven van Piet Otterloo „Vader Vrijgezel", wqarin De Ruiter als degelijk zakenman, wiens familie op zijn zak teert, een weg vindt om zijn secretaris Welters, het toezicht te ge ven op zijn zorgeloos geld-uitgevende dochters. De grappige situaties hebben de aanwe zigen niet alleen doen schateren, maar waren ook qua voordracht in een fraai décor voortreffelijk. De Ruiter toonde zich een werkelijk verstandige en vlotte vader met een zeer goede dictie en houding zoals ook Robby, die de hoofd- en gastrol ver vulde, een echte „bij de hande" jonge doch ter was, die samen met Weiter, welke zich goed van zijn taak kweet, wel de personen waren waardoor de overigen werden ge dragen. Vermeer een fatterige, geaffec teerde nietsnut kwam goed tot zijn recht, doch Julia, zijn vrouw, had zich wellicht wat meer kunnen inleven. De Hoog deed het als ingebeelde zieke goed; Tersteeg was iets te vlak. Een prachtige figuur vormde boerin Maartje, zowel in kledij als dialect; een rol, die haar uitstekend ligt en het geheel buitengewoon completeerde, De kleine bij rollen van dienstbode Willy en knechtje Jaap vonden een behoorlijke vertolking. Voorzitter Joh. Klein herinnerde in zijn opening aan de bestuurswijziging en dank te de afgetreden bestuursleden voor 'hun werk ten behoeve van de vereniging ge daan. Om het vacantiefeest voor de buurtkin deren te organiseren zal een papier-actie op touw worden gezet. „Watervliet" kon zich voorts gelukkig prijzen met een nieuwe band, de „Ge-Pi-Hetro-boys", welke wel willend en keurig de entre-acte-muzielc verzorgde. Uit erkentelijkheid voor het getoonde, dat alles bijdroeg tot het succes van deze avond, ontvingen de dames bloemen en de heren een attentie. W. De „Sibaiak" met emigranten naar Zuid-Afrika Gisteren zijn 850 Nederlanders en 150 buitenlanders,, onder wie Engelsen, Zuid- Afrikanen, Zwitsers. Polen en Duitsers, met de door de Nederlandse regering van de „Koninklijke Rotterdamse Lloyd" ge charterde „SÏbajak" naar Zuid-Afrika ge gaan, Het zijn allen mensen, die reeds een betrekking, in de unie hebben aanvaard, daar familie hebben of vaklieden zijn, waaraan in Zuid-Afrika grote behoefte bestaat. Vei'kopers, kantoorbedienden, bouwvakarbeiders, textielarbeiders, kort om bijna alle Nederlandse ambachten zijn vertegenwoordigd. Ook vele vrouwen aan vaardden de reis om zich bij hun echtge noten te voegen, die reeds eerder zijn ver trokken. Oók ongeveer 250 kinderen be vonden zich onder de passagiers. Amerika zet leveranties sfqp, Engeland wil Potsdam niet negeren Prinses Juliana onthulde Zaterdag op de executieplaats in het voormalig concentra tiekamp Vught een monument ter nagedachtenis van hen die hier het leven lieten. Nadat de Amerikaanse senator Van- dcnberg Zaterdag in de Senaat bekend gemaakt had dat alle zendingen van ontmantelde Duitse fabrieken uit de Westelijke zóne van Duitsland naar Rusland gestaakt zijn, heeft het mini sterie van Buitenlandse Zaken de vol gende verklaring uitgegeven: „Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt, dat het naar adequate middelen zoekt om tezamen met Groot- Brittannië verdere zendingen van ont mantelde Duitse fabrieken naar het Oosten te voorkomen. De minister van Buitenlandse Zaken had over dit on derwerp reeds voorbereidende bespre kingen gevoerd met minister Bevin, al vorens hy uit Londen vertrok." Ondertussen zei een zegsman van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, tot United Press, dat Groot-Brittannië de verzendingen van de ontmantelde Duitse fabrieken naar Rusland zou voortzetten, ondanks het besluit van het Amerikaanse ministerie. Deze zegsman verklaarde: „Minister Be- vin is van mening, dat volgens de ovèrèen- komst van Potsdam deze verzendingen als herstelbetalingen aan Rusland moeten voortduren." Hij zei verder, dat de Amerikaanse be slissing in feite een intrekken betekende van de overeenkomst van Potsdam en een volledige scheuring betekende in de poli tiek welke gevolgd moet worden in de Britse en Amerikaanse zones. Tenslotte zei hij, dat het Britse ministerie niet eerder kennis genomen had van de Amerikaanse bedoeling om de verzendingen stop te zet ten, doch voegde hieraan toe, dat het na tuurlijk wel bekend was, dat de regering van de Verenigde Staten door groepen uit het Congres verzocht was, zulk een stap te nemen. Vergelijk? Diplomatieke waarnemers in de Verenig de Staten zijn van mening, dat Amerika zal proberen met Groot-Brittannië tot een ver gelijk te komen ten aanzien van het stop zetten der zendingen naar Rusland. Men is in Amerika van mening, dat in vei'band met het mislukken van de Lon- dense conferentie de politiek betreffende de verzending van fabrieksinstallaties als herstelbetalingen naar Rusland moet her zien worden. Van de zijde van het ministerie van Bui tenlandse Zaken werd niets meer gezegd behalve dat minister Marshall met Bevin hierover gesproken heeft na het einde van de Londense conferentie. Van de zijde van het Amerikaanse be zettingsleger werd meegedeeld, dat de zen dingen reeds aanzienlijk waren geredu ceerd. Het Amerikaanse leger maakte be kend, dat totdusver '71 oorlogsfabrieken, waaronder kogellagerfabrieken, optische en machinefabrieken, en scheepswerven, uit de Amerikaanse zóne aan Rusland waren toegewezen en dat de verzending hiervan bijna voltooid was. Ongeveer 220 andere oorlogsfabrieken waren voor ontmanteling aangewezen. Hiervan waren nog 80 fabrie ken geheel intact. Nog 430 niet-ooidogs- fabrieken zouden op toewijzing wachten. Naar verluidt werd het merendeel dat in de Bi-itse en Franse zóne aan Rusland was toegewezen, reeds naar Rusland verzonden en bleef er weinig meer over voor de Rus sen behalve de zendingen uit de Ameri kaanse zóne. (United Press.) TIJDELIJK MINDER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Iets kouder, vooral des nachts in het Oosten van het land. Aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige Noordwestelijke tot Wes telijke wind 23 December: Zon op Maan op 8 47 uur, onder 16.31 uur 13.46 uur, onder 3.08 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1