John Stol De aanvoer van verse haring overtrof de verwachtingen Visserij-varia Stormvogels liep achterstand van 3-0 in Eindelijk; de nieuwe haringprijzen Velsen Santpoort Kampioenskansen van VSV gingen verloren In Zuid-Kennemerland zijn talrijke fietspaden in voorbereiding MAANDAG 22 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Het binnenland consumeerde 20 millioen kg. en 30 millioen kg gezouten haring en bijproducten Het bericht, dat aan Rusland 50.000 va ten gezouten haring geleverd zullen wor den in ruil voor hout heeft weer eens de aandacht gevestigd op onze haringvisserij. Riet alleen de export maar ook het eigen verbruik heeft belangstelling. Dit bewij zen de grote hoeveelheden gebakken haring, welke dagelijks in de viswinkels .zijn verkocht. Hoewel de haringteelt 1947 nog niet ge heel ten einde is, kan reeds thans gecon stateerd worden, dat de verwachtingen, bij het begin van de teelt uitgesproken, waar- beid zullen worden, naar de afdeling Voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schrijft. De aanvoer van verse haring heeft de ver wachtingen zelfs verre overtroffen, zonder evenwel tot een catastrofe in de aanvoer te leiden. Het prijspeil toont aan, dat er voor verse haring grote belangstelling bestaat. Reeds vrijwel onmiddellijk na de eerste grote aanvoeren kon naar Tsjecho-Slowa- kije worden geëxporteerd. Later werd ook België afnemer van dit product. Tot nu toe hebben deze landen bijna 5 respectievelijk 1 millioen kg verse haring afgenomen en zolang er verse haring aangevoerd wordt, zal deze uitvoer doorgaan. De export was een belangrijke steun voor de prijsvor ming, zodat de reders en vissers practisch steeds de gestelde rimumprijs voor hun vis kregen. De - rvenindustrie, welke fzet' in het buiten- lar. - m-li:oen kg op, zodat totale vangstcijfer rv het. b teelt in Mei, dat -iu 3.1. circa 3iy2 millioen kg jrse haring bedroeg geconcludeerd kan worden, dat in ons eigen land ruim 20 millioen kg verse haring is geconsumeerd. Vooral in gebakken vorm vond de verse haring zijn weg tot de Nederlandse ver bruiker. Pekel- en steurharing. Tot 1 December werden in totaal sedert het begin van de teelt in Mei 840.000 kant jes (80 millioen kg) pekel- en steurharing aangevoerd. Deze hoeveelheid komt geheel overeen met de in het begin van de teelt gemaakte officiële raming. Weliswaar be vinden zich nog enkele loggers in het Kanaal, om daar hun geluk te beproeven, doch voor de meeste rederijen is het haringseizoen afgelopen. Van deze 80 millioen kg pekel- en steur haring is tot 1 December reeds ruim 10 millioen kg geëxporteerd naar Zweden, Tsjecho-Slowakije, Denemerkan en België. Tot onze afnemers behoren verder Italië, Amerika, Palestina en Frankrijk, welk laatste land een half millioen kg zal afne men. Inlichtingen, verkregen uit officiële bronnen en uit handelskringen in het bui tenland bevestigen, dat er in het buiten land zeer veel belangstelling voor de Ne derlandse haring bestaat. Het afsluiten van grote contracten heeft weliswaar lang op zich laten wachten. Verleden jaar werd het contract met Rusland reeds in Augus tus afgesloten. Thans is het December ge worden. Nadat de Redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij besloten had aan Rusland 50.000 vaten, elk inhoudende 120 kg haring te leveren, is een dezer dagen het leveringscontract getekend. Rus land zal ons zaaghout en dwarsliggers leve ren. De bij de reders opgeslagen haring is voor het overgrote deel voor deze andere export bestemd. De export van bokking heeft zich tot nu toe niet zo bevredigend ontwikkeld, doch een aantal belangrijke compensatie-trans acties is in voorbereiding, zodat ook op dit terrein de afzet zich gunstig belooft te ont wikkelen. Uitgaande van hetgeen thans bij de reders opgeslagen ligt en wat reeds uitge voerd is, wordt het binnenlandse verbruik van gezouten haring en bijproducten tot nu toe berekend op ongeveer 30 millioen kg, zodat het eigen verbruik van gezouten haring bijna even groot is als verleden jaar. De Nederlandse haringvisserij heeft dus ook dit jaar in belangrijke mate bij gedragen in de voedselvoorziening van ons land met een bonloos, vet- en eiwitrijk product. Het tempo van de afzet in het buitenland wettigt de verwachting, dat vóór de nieuwe teelt 1948 alle haringvoorraden opgeruimd zullen zijn. - De Catharine Duyvis en de Sumatra kwamen leeg in IJmuiden binnen; zij had den htm vangst in Engeland van de hand gedaan. De Sumatra besomde voor 1200 kisten 32.000, de Duyvis maakte voor de 800 kisten 21.000. Oud en nieuw. De Poolse trawlers Detra I, Satum, Syrius, Polesië, Kastor en Kastoria zijn in de vissershaven aange komen, om de Hollandse bemanningen de gelegenheid te geven in de huiselijke kring Kerst en Oud en Nieuw te vieren. Reparatie. Het Engelse motor scheep je Con-Jean heeft Zaterdagochtend IJmui den met een gerepareerde motor verlaten. Zaterdagavond was ze alweer terug, want de motor bleek nog niet in orde. Dokken. De Limburgia IJM 54 is in dok gegaan voor huidonderzoek en schroef as-reparatie. Hatsjie! 'n Deense visser, die zich van zijn weekloon, dat niet ver van de duizend gulden af bleef, 7 pond snuiftabak had aangeschaft, naar hij zei met het oogmerk om op zee ook eens een snuifje te kunnen nemen, werd in Huil tot 15 boete ver oordeeld. De snuif bleek namelijk zwart gekocht te zijn. In de laatste minuut werd het 3-3 Haringaanvoer sinds Mei boven de 30 millioen kg. Poolse zoetigheid met gevolgen De ambtenaren van de dienst Invoer rechten en Accijnzen hebben een aanzien lijke partij uit Polen afkomstige suiker ge vonden, onder meer in de bunkers van de Poolse trawler „Polesië", die kennelijk voor een twijfelachtig doel bestemd was. De zoetigheid is in beslag genomen en de zaak, welke mede met het oog op de deviezen- bepalingen ernstige gevolgen kan hebben, wordt nog door de betrokken ambtenaren onderzocht. Beroep tegen ..Vaarpliclit 1942 99 ssrs, die deel uitmaken van de bemanningen van in Mei 1940 naar Engeland 'uitgeweken vissersvaartui gen zijn sedei't Juli 1946 hier te lande in de gelegenheid geweest tegen be slissingen op grond van het Vaar- plichtbesluit 1942 en de toepassing van de buitengewoon verlof- en wachtgeldregeling in beroep te komen bij de Commissie van Beroepszaken voor Visserijpersoneel, Wassenaarse- weg 20, Den Haag. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de commissie tot uiter lijk 1 Januari 1948 eventuele verzoek- of bezwaarschriften over de toepas sing van beide besluiten in behande ling neemt. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letters IJ tot en met Z kunnen Dinsdag 23 December nieuwe bonkaarten voor levens middelen, tabak- en versnaperingkaarten halen in het Patronaatsgebouw. Schoenen bonnen voor hen, wier T.D. eindigt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. INWISSELING VACANTIEBONNEN. De EVC (afdeling bouw) maakt bekend, dat van Maandag tot en met Woensdag de vacantiebonnen kunnen worden ingewis seld. MARKTBERICHT 20 December Visaanvoer. 30 kisten tarbot en tong, 115 kisten schol. 690 kisten schelvis. 125 kisten wijting, 140 kisten kabeljauw, 65 kisten kool- vis, 50 kisten heek, 50 ldsten makreel, 25 kisten diversen, 304 kisten verse haring To taal 1595 kisten. Besommingen Drie trawlers met f 25.272 besomming. Verse haring. KW 79 f 4266. Kotters: IJM 5 f 1436. IJM 229 f 199, IJM 316 f 1558, IJM 240 f 111, UK 53 f365, UK 172 1608: VD 60 f24. Agenda voor Velsen en IJinuiiden MAANDAG 22 DECEMBER. Thalia 8 uur: „Extra éditie". Rex 8 uur: „Het mysterie van de onder wereld", deel II. De Pont 8 uur: „De sleutels van het Koninkrijk". DINSDAG 23 DECEMBER. Bioscopen 8 uur: Voorstellingen. Raadhuis 7.30 uur: Raadsvergadering. „Nu al" heeft het Bedrijfschap voor Vis serijproducten bekend gemaakt, dat op de vergadering van 11 November de „prijzen- verordening haring en haringproducten 1947 II" is vastgesteld. Deze nieuwe prijzen komen op het volgende neer: De reder of visser mag de verse haring voor ten hoogste 0.30 per kilo verkopen en hij moet 5% overwicht geven. Bij kwa liteitsvermindering wordt de prijs even redig door de directeur van de visafslag verlaagd. De groothandelaar mag in het vervolg ten hoogste 7]/2 cent per kilo op de inkoopsprijs leggen en deze moet zijn afnemers 3% overwicht geven. Bij inscha keling van meer dan een groothandelaar ontvangt de tweede ten minste 2 cent per kilo. De kleinhandelaar mag hoogstens de wettelijke inkoopsprijs plus 0.15 per kilo berekenen, zodat "de stukprijs voor verse haring hoogstens iy2 cent mag bedragen. Andere soorten. De redersprijs voor gezouten haring mag in den vervolge voor gekaakte volle ha ring en voor dito maatjesharing hoogstens 36.25 bedragen, de gekaakte ijle is aan een maximum van 30 gebonden evenals de ongekaakte volle en de ongekaakte maatjesharing. De ongekaakte ijle haring- prijs is 27, alles per kantje. Wanneer de vis in wrakke of „dode" toestand wordt aangevoerd, hom- of kuitziek is en andere gebreken vertoont, mag de prijs naar rato door de ambtenaar van de „Haringcon- tröle verlaagd worden. Kruisharing mag hoogstens voor 10 per kantje door de visser worden verkocht. De groothandelaar mag op de zoute ha ring hoogstens 6 per kantje van 94 kilo 3 per y2 vat en 0.75 per 1/8 vat op leggen. Gerookte of gestoomde haring mo gen door de verwerker hoogstens voor 0.07 per stuk worden verkocht, de gemarineer de moet maximaal 0.07kosten. Gebak ken haring is op 0.09 V2 gesteld; uitge sneden bokking mag 0.26 per ons gelden en gefileerde dito een dubbeltje. Dit zijn dus verwerkersprijzen; wanneer de groot handel de verwerkte vissoorten aankoopt moeten de prijzen met 5% verminderd worden. De/kleinhandel mag voor zoute haring 0.08 per stuk rekenen plus 2 cent voor het schoonmaken; de maatjesharing kan, indien zij uit een koelhuis afkomstig is, met 1 cent per stuk in prijs verhoogd wor den. Het publiek moet tenslotte 9 cent voor een gerookte of gestoomde en een dubbel tje voor een gemarineerde haring betalen, de gebakken haring doet 12 cent, de uitge sneden bokking 0.35 per ons en de gefi leerde soortgenoot 12J/2 cent per stuk; rol- mops kost volgens de nieuwe prijsregeling 11 cent per stuk. OUD-KATHOLIEKE ADVENTSWIJDING De Vereniging van Jonge Oud-Katholie ken „D.G.S." hield Zóndagavond in sa menwerking met het kerkkoor van de Oüd- Kath. kerk in dit gebouw, dat veel belang stellenden bevatte, een mooie wijdings avond over het thema: De heraut roept De Vredesvorst komt. In zijn toespraak wees pastoor Th. Mo- leman op de in het leven opgesloten won derlijkheden, die niet steeds worden gezien of erkend en waardoor wel dingen van waarde verloren gaan en veel goeds ach terwege blijft. Een tweetal damesstemmen kondigde daarop de Vredesvorst aan naar aanlei ding van Isaias 11:1-11 en Lucas 4:1-6-23. Kapelaan D. N. de Rijk schetste de beteke nis der Geboorte als de vervulling van de verwachting. De heer Gouda voerde op het orgel enkele werkjes uit van J. S. Bach en Max Reg er, waarna een juichend danklied deze mooie wijdingsavond besloot. In de week van 8 tot en met 13 Decem ber ontving IJmuiden 53.627 kilo verse haring, welk cijfer het totaal sinds Mei op 25.531.761 kilo bracht. Met de andere ha ringhavens mee kwam dit jaar 32.628.889 kilo verse aan de markt, waarvan Sche- veningen 5.161.099 kilo voor haar rekening nam, Katwijk 38.500, Vlaardïngen 1.855.323 en andere havens 42.205 kilo. De aanvoer van verse vis was in de genoemde week als volgt over de verschillende soorten verdeeld, althans wat onze plaats betreft en alles in kilo's: tong en tarbot 2550, schol 12.150, kabeljauw 19.050, wijting 10.250, koolvis 11.000, schelvis 148.500 en makreel 600. Urk kreeg 18.731 kilo schol aan de markt. De hoogste besomming over deze -week maakte in IJmuiden de KW 76, op de 13e December, namelijk 8.728,81 met verse vis. Prijzen, die nog niet van kracht zijn. Officieel wordt nog medegedeeld, dat do bepalingen over de zoute haring, wat be treft de redersprijzen en de prijzen voor de groothandel niet in werking zijn getreden. De Stormvogels hebben kans gezien een schijnbaar hopeloze achterstand nog in een gelijk spel om te zetten. Hopeloos scheen de achterstand niet alleen, omdat hij drie doelpunten bedroeg, maar ook, omdat wat de Vogels vóór die tijd gepresteerd had den zo weinig te betekenen had en zo on gunstig bij wat D.O.S. te zien gaf had af gestoken, dat zelfs de grootste Stormvogels optimist geen cent meer voor de kans van zijn club gaf. Als echter ooit bewezen is, dat een club zo goed speelt als de tegenpartij haar laat spelen, dan is dat in deze ontmoeting wel bewezen. Vóór rust was er maar één club, welke speelde en dat was D.O.S. Stormvogels gaf in deze periode een lusteloos spel en een zich moeizaam voort bewegen te zien, op welke regel zelfs spe lers als Goedhart en Snoeks geen uitzon dering maakten. Schoorl verzuimde zijn vleugel te houden en alle verband in de ploeg was zoek. D.O.S. maakte hiervan handig gebruik, sloeg de als droog zand aan elkaar hangende Stormvogels-aanval len met het grootste gemak af en zig zagde door de IJmuider-achterhoede heen met een gemak, dat het Utrechtse publiek in vervoering en Kraak in grote moeilijk heden bracht. Ongehinderd kon v. d. Bo- gert een voorzet yan Van Leur over Kraak in het net koppen en toen Schoorl vlak voor het doel erg onhandig deed, had Pe- terse weinig moeite de stand op 20 te brengen. Het overwicht van D.O.S. bleef aanhouden. Tot tweemaal toe voorkwam Snoeks een zeker schijnend doelpunt. Een zucht van verlichting ontsnapte de Storm vogels-supporters, toen het met de rust nog „maar" 20 stond. Direct na de hervatting bracht Van Veen, weer na een ernstige fout in de IJmuidense achterhoede de stand op 30, Nog even bleef D.O.S. domineren, waar bij de bal tegen de lat geschoten werd, maar toen trad een herboren Stormvogels aan en.... werd D.O.S. van zijn stuk gespeeld. Veel vinniger zat de IJmuider- ploeg nu op de bal en toen Prins de stand op 31 had gebracht, was men helemaal niet meer te houden. Schoorl hield nu veel beter zijn buitenspeler, Snoeks herstelde zich goeddeels en Goedhart en Van Don gen steunden de voorhoede, waarin vooral De Boer nu aardig op dreef raakte, veel beter. De Utrechtse achterhoede was nu lang zo betrouwbaar niet meer als voor de rust. Weer was het Prins, die doelpuntte (32). Het spande nu geducht. Eén minuut voor het einde sloeg één der D.O.S.-spelers de bal met de handen uit het doel. Ver beek voltrok het vonnis (33). BROOD EN BENZINE. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter kennis, dat door hen bij besluit van 15 December 1947 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan T. Winkel te Velsen-Noord tot het uitbreiden en wijzigen van de bakkerij in dc percelen Wijkerstraatweg 178-182. Vergunning onder voorwaarden is verleend aan de N.V. Petroleum-maat- schappij „Sinfina" te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een benzine-pomp- installatie vóór de percelen Industriestraat 19-21 te IJmuiden. WIE HEEFT TREK IN EEN KERSTBOUTJE? Morgenavond vindt onder politietoe zicht in de zaal van de héér Westerhoven de trekking van de Terrasvogels-loterij plaats. Belangstellenden en/of belang hebbenden zijn welkom. Velsen in Kerstsfeer Voor de wijding in de „oude" Ned. Her vormde Kerk, waaraan medewerkten het Kerkkoor van de Ned. Hervormde Ge meente onder dirigent Egbert Vos en de organist Adriaan Verschoor, was een mooie wisselzang samengesteld voor gemeente en koor, welke na de aanvangstekst uit Psalm 43:3 en 4 werd ingezet om onderbroken te worden door het lezen van Jesaja 40:1-11. Voor zijn prediking ging ds. Johs. Brons geest uit van Lukas 2:15 en 16: Laat ons dan heengaan naar Bethlehem. En zij kwamen met haast. TECHNISCHE HOGESCHOOL De heer P. Clement te Velsen slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen electro- technisch ingenieur. De heer E. R. Mühring te IJmuiden slaagde voor het ingenieurs examen werktuigkundig ingenieur. Langs de kust: een Noord-Zuidverbinding Het duingebied van Zuid-Kennemerland zal in de toekomst door een aantal speciale rijwielpaden voor het toeristenverkeer met het achterland worden verbonden en bo vendien zal het Noord-Zuidrijwielpad Den Heider-Hoek van Holland binnen niet te lange tijd werkelijkheid worden. Het rijwielpad door de duinen van de „Hoek" naar de marine-stad is al een oude droom van de A.N.W.B., die voor een groot gedeelte reeds verwezenlijkt is. De ge meente 's-Gravenhage zag het belang van deze verbinding al spoedig in en ging tot de aanleg van het ti-aject den Haag- Monster over, al spoedig gevolgd door Rot terdam, dat Hoek van Holland-'s-Graven- zande voor zijn rekening nam. De weiger achtigheid van 's-Gravenzande was tot nu toe oorzaak, dat het 1200 meter lange tra ject 's-Gravenzande-Monster niet tot stand kwam. Dank zij de provincie Zuidholland, die de ANWB in zijn streven naar meer en betere toeristische rijwielpaden van harte steunde, kwam in de jaren voor de oorlog het dertig kilometer lange pad van Den Haag naar de greil's met Noordholland gereed. Deze weg werd in werkverschaf fing uitgevoerd, kostte drie ton en verbond de Residentie, het Wassenaarse Slag, Kat wijk, Noordwijk- en het radiostation Nora met de Zilk. Doortrekking van het pad naar Zandvoort stuitte af op de bezwaren van de Amsterdamse duinwaterleiding, door wier gebied het moest lopen. Veranderde situatie De situatie in dit gebied en ook tussen het Bloemendaalse strand en IJmuiden is echter volkomen veranderd, doordat de Duitsers er wegen bouwden ten behoeve van hun kunstverdedigingswerken. Deze wegen, die deels geasfalteerd, deels beklin- lcerd en op sommige plekken met puin ver hard zijn, kunnen uitstekende diensten be wijzen voor de fietsers, die van de duin flora en -fauna willen genieten. Deze trajecten worden afgerasterd, zodat men niet in de aangrenzende duinterreinen kan komen. Dit is noodzakelijk omdat de natuur hier zeer kwetsbaar is en een mas saal bezoek van dagjesmensen niet ver draagt. De Amsterdamse Waterleiding is nu be reid gevonden de door de Duitsers aange legde klinkerweg op haar terrein open te stellen. De provincie Zuidholland zal voor de vier kilometer lange aansluiting op deze weg die parallel aan 't Westerkanaal en van Limburg Stirumkanaal loopt, zorg dragen. Van het Bloemendaalse strand loopt een Duitse weg'naar IJmuiden over de gron den van de Erven Van Vliet, de families Cremer en Boreel en de gemeente Velsen. Zoals wij reeds bericht hebben, is de kans groot, dat binnenkort heilgebied van de Erven Van Vliet als natuurreservaat door het Rijk wordt aangekocht; daarmee is de kans op openstelling van de weg ook groot geworden. Van de andere- eigenaren is niet gebleken, dat zij tegen deze plannen zijn en in het uitbreidingsplan van Velsen is de weg reeds als rijwielpad opgenomen. Van Wijk aan Zee tot Egmond bestaat er reeds een op speciale toegangskaarten toe gankelijk pad over de verschillende pro vinciale duinterreinen. Van Egmond af tot den Helder bevinden de plannen zich nog in het stadium van voorbereiding. Nieuwe verbindingen door de polders. Intussen voert de A.N.W.B. onderhan delingen met de provincie Noordholland over nieuwe toeristische verbindingen tus sen Amsterdam en de kust. ♦Overwogen wordt een rijwielpad van de hoofdstad door de oude polders tussen Spaarndammerdijk en spoorlijn met aftak kingen via Spaarndam en Santpoort naar „Duin en Kruidberg" en via Haarlemmer- liede naar de bij de lichtfabrieken te bou wen brug over het Spaarne. Langs Klop per- en Schotersingel en de Verspronck- weg kan dan de Zeeweg bereikt worden. In de derde plaats wordt aan een pad door de Schalkwijker polders gedacht. In de ontwerp streekplannen „Zuid-Ken nemerland" en „IJmond-Noord" wordt ten slotte nog de mogelijkheid opengehouden voor een fietspad van Amsterdam naar Noorddorp tussen Castricum en Beverwijk over Assendelft, Assumburg en Marquette. Inderdaad heeft zich het reeds enige weken dreigend noodlot ten opzichte van de kampioenskansen voor VSV tegen Zee- burgia voltrokken. Met 12 werd van de Groen-Witten verloren in een wedstrijd, waarin VSV kansen kreeg, doch er geen gebruik van maakte. Ook faalde de ver dediging in de eerste helft. Aantrekkelijk en snel was het begin. Om beurten kwamen de ploegen in de aanval, doch direct bleek, dat VSV meer moeite had het de aanvallen der Amsterdammers dan omgekeerd. In de verdediging van Zee- burgia werd minder geaarzeld. De strijd was pas begonnen, toen zich bij een aanval op het doel van VSV een kluwen spelers samenvoegde, teneinde de door de Amsterdammers via de snelle en tactisch spelende rechtsbuiten Wiggemans gevaarlijk opgezette aanval weg te werken. Bij deze spelers meende Akkerman zich ook nog te moeten voegen en het gevolg was, dat de naar binnen gekomen Wigge mans de bal in het onoordeelkundig ver laten doel kon plaatsen (01). Enkele minuten later werd het lot over VSV beslist. Een aanval had met weinig moeite in een tegenaanval omgezet kunnen worden. Van Eerde talmde weer eens te lang, waardoor Dickhof de bal over het hoofd van De Vries kon spelen en Biljouw vond geen verdere moeilijkheden op zijn weg (0—2). Levendig bleef de strijd. Op vele manie ren, welke veelal ondoelmatig waren door de slechte opzet en afwerking, kwamen de talrijke aanvallen van VSV niet tot hun recht. Zeer merkbaar was de afwezigheid van de geblesseerde Van der Lugt op wiens plaats wij Döring aanvankelijk nog drage lijk, maar nadien zeer onvoldoende zagen spelen. Ook Strieker voldeed niet aan de verwachtingen, evenmin als Van Onselen en Sterk. Zij werkten hard doch zonder systeem- Het doelpunt dat Van Onselen nog in de eerste speelhelft uit een afgemeten pass van Balvers maakte schiep enige hoop. Werkelijk gevaarlijk werd VSV in de tweede helft niet. Grotendeels werd Zee- burgia ingesloten. Daardoor ontbrak de Velsenaren de gelegenheid, het spel open te houden. Dit was de enig mogelijke manier om de Amsterdammers te bevech ten. Prima krachten zoals spil Bonkink en de beide achterspelers Van der Sluis en vooral Van Schalkwijk waren op dreef en het werd zelfs zó, dat toen doelman-aan voerder Wüstenhof zich in de rust door een steeds heviger wordende griep-aanval moest laten vervangen door de jonge Alte- na, er nog geen gevaar voor de Amster dammers ontstond. Slechts sporadisch moest Altena optreden en daarbij bleek dan geen twijfel over zijn kunnen te be staan. Zelfs toen rechtshalf Verbruggen zich door Zwarts moest laten vervangen en de Amsterdamse verdediging nogmaals werd verzwakt was het gevaar niet mèer dan denkbeeldig, want het spel van de IJmui dense voorhoede was zo hopeloos kortge- houden en was zo doorzichtig dat geen resultaat verwacht kon worden. Het geest driftig spelende Zeeburgia won met 21. Dansschool Inschrijving leerlingen Januari aanvang nieuwe cursussen beginners, gevorderden, gehuwden Ook voor balleiding met prima geluidsinstallatie Dagelijks snelprivélessen op elk uur Inl.IJMUIDERSTRAATWEG 33 FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 2) Hij was 29, maar zag er ouder uit. Zijn haar was blond en krullend. Hij was een tikje bijziend en droeg bij het lezen een bril met hoornen randen. Zijn gezicht was gladgeschoren, zijn trekken scherp gesne den, zijn voorkomen ernstig en bedacht zaam. Hij had een aantrekkelijke glimlach maar hij glimlachte zelden. Ook nu niet, toen hij verdiept was in een boek over de opze en organisatie van het moderne zie kenhuis. Hij was geen dokter, hij was ar chitect. Toen hij zes jaar geleden Henry voor het eerst ontmoette, was hij assistent architect en het was Henry, die hem drin gend had aangeraden voor zich zelf te be ginnen, en Henry, die hem geld had ge leend om een kantoor te huren en in te richten, en wederom Henry, die hem zijn eerste klant had bezorgd. De eerste paar jaren was het een harde dobber geweest, maar hij had een wedstrijd gewonnen mét zijn ontwerp voor een aantal gebouwen in de Midlands en sindsdien groeiden de op drachten in aantal en belangrijkheid. Hij had Henry al het geleende geld kunnen terugbetalen, maar de schuld der dank baarheid bleef, en Christopher was zich van die schuld zeer wel bewust. Henry en Michael, vrienden sinds hun schooldagen, waren in het begin van hun bestaan dus- op vrij natuurlijke wijze tot elkaar gekomen. Christopher leerden zij kennen, toen zij alle drie kamers bewoon den in hetzelfde pension in het Russell Square district. Dat duurde twee jaar en daarop nodigde Henry de twee anderen uit samen een eigen huishouding te gaan voe ren, dat wil zeggen met behulp van een butler en een kokkin. Henry had het alle maal uitgedacht. Ieder zou een derde be talen en dat zou maar iets meer kosten dan zij op het ogenblik uitgaven. Henry wist met overtuiging te praten. Hij was er altijd voor om de zaken flink en weelderig aan te pakken en hij ver diende meer dan genoeg. Maar Michael was ambtenaar in een niet al te hoge po sitie en Christopher was een hard zwoe gende architect. Toch werd de flat geno men, een flat in het Bloomsbury-district, en de butler en de kokkin traden in dienst. In die beginperiode had Henry alle extra's betaald en er op gelet, dat zijn beide me debewoners door de nieuwe levensstand aard niet financieel aan de grond kwamen te zitten, maar na een paar jaar waren Michael en Christopher in staat geraakt om hun volle aandeel in de algemene las ten te dragen. Michaels salaris werd gro ter, even als Christophers architecten- practijk. En toen, toen zij tenslotte alle drie zeer comfortabel van him inkomsten kon den leven, achtte Henry het ogenblik ge komen voor een nieuwe buitensporigheid. Hii was altijd dol op het buitenleven geweest en had er vaak over gedacht op het platteland te gaan wonen. Het is mo gelijk om op het platteland te leven, of dicht bij het platteland, en toch zijn wor tels in Londen te houden. Heel wat dor pen en stadjes zijti van Londen gemakke lijk te bereiken. Er wonen duizenden mensen, die ieder dag „naar de stad" ko men. Henry had zich dit altijd gereali seerd, maar hij had zich ook 't andere ge realiseerd: de ongemakken van eivolle treinen, stoffige, coupés, vervelende rei zen in ijzige kou, gloeiende hitte of dikke mist. Deze overwegingen hadden hem van een overhaast besluit weerhouden, want Henry was een man die een hekel had aan alle ongemakken. Toch had hij na jaren zoeken het ideale huis en de ideale plaats gevonden. Widdington lag slechts veertig minuten sporen van Londen en de dienst regeling was schitterend. Een groot deel van Widdington, merendeels door Lon- dense zakenlieden bewoond, was nog on bedorven en in een paar minuten lopen was men in het vrije veld. En het huis „Millwood" had Henry er toe gebracht het ongemak te aanvaarden van de reis, twee maal per dag, in een rokerige eerste klas coupé. Op een avond was hij in een auto langs „Millwood" geflitst: hij was hele maal niet van plan geweest om door Wid dington te komen, maar hij was verdwaald en had geprobeerd de grote hoofdweg weer te vinden. Hij had een glimp van het huis opgevangen, gezien dat het te koop stond, geremd en rechtsomkeert gemaakt. Henry was een kunstenaar, of hij dacht het te zijn, en hij was getroffen door de oude charme van het huis, maar wat hij aanzag voor een authentiek voorbeeld van oude Engelse architectuur kon wel eens namaak zijn. Het zag er oud uit, het was ontegenzeggelijk pittoresk, maar hij was niet genoeg vakman om hier een repro ductie van het origineel te onderscheiden. Samen met Michael en Christopher kwam hij de volgende Zaterdag terug. Christopher, de architect, was van oordeel, dat er ondanks moderne toevoegingen en heel wat restauraties toch nog voldoende oorspronkelijke onderdelen in het huis za ten om er antiquarisch belang in te stellen (Wordt vervolgd). Voetbal in Kennemerland Weer een zege voor Velsen Het tegen VUC behaalde gelijke spel wettigde het vermoeden, dat binnen afzien bare tijd weer eens een zege van Velsen kon gemeld worden en ziet, Gouda, de club, waartegen men het op eigen terrein niet verder kon brengen dan een gelijk spel, werd reeds het eerste slachtoffer. 'Het be gin was anders verre van fortuinlijk voor de Velsenaren, want de strijd was nog maar nauwelijks begonnen, of na een doel- worsteling ontstond er een misverstand tussen Demmers en Tromp, waarna Gouda de leiding nam. Op het slechte terrein voel den de Velsenaren zich aanvankelijk alles behalve goed thuis en daardoor duurde het tot vlak voor de rust, alvorens na een kop bal van Van der Pol een speler van Gouda zo vriendelijk was voor de gelijkmaker te zorgen. Na de hervatting vlotte het al beter bij Velsen. De verdediging hield de Goudse voorhoede goed in bedwang en de aanval len der voorhoede, in welke linie De Bruyn niet slecht debuteerde, werden gevaarlijker, mede doordat na een half uur spelen Gouda tekenen van vermoeidheid ging geven, wat de altijd actieve en onvermoeide Ninaber uitbuitte. Toen men verzuimde Bakkum bijtijds aan te vallen, lag nummer drie in de touwen. Kuypers gaf een paar vrije trappen op de rand van het strafschopge bied weg, doch deze werden dermate slecht genomen, dat ze geen gevaar opleverden. Terrasvogels door Ripperda geklopt Na vier wedstrijden niet gescoord te hebben, maakte de voorhoede van Terras vogels in eens drie doelpunten. Was dit een onverwachte verrassing, minder prettig was het te moeten ervaren, dat thans de" ver dediging, en meer met name Kraak en Douma, de kluts kwijt was, zodat Ripperda kans zag niet minder dan vier doelpunten te maken. Terrasvogels nam door Röbken de leiding doch door verkeerd opstellen van Douma maakte Ripperda uit een vrije trap gelijk en later namen de Haarlemmers zelfs da leiding. Nog vóór de rust echter plaatste De Jonge Jr. de bal uit een hoekschop in eens in het doel. Rust 22. Na de hervatting waren de Vogels in het veld zeker niet de minderen, maar twee grove blunders in de achterhoede waren oorzaak, dat Ripperda op een gegeven ogenblik een 2-4 voorsprong had. De voor hoede van Terrasvogels kreeg kansen ge noeg om althans nog één winstpunt op te eisen, doch deels door pech, deels door on besuisd schieten bleef het bij één doelpunt van Goedhart (34). Kinheim stelde opnieuw teleur Tegen de sterke wind begon Kinheim met een serie aanvallen. A. Prinssen zette flink door, gaf de bal'keurig af naar Luntz,wiens voorzet H. Prinssen opving. Onhoudbaar gaf hij zijn club de leiding (01). Kinheim weerde zich goed, maar na een half uur ontstond een vrije trap voor Zaandijk. Doelman Kleibergen stopte het schot ech ter fraai. Nog geen twee minuten later kwam een voorzet van de rechtsbuiten der thuisclub goed voor het doel en de stand werd gelijk. De strijd ging hierna vrijwel gelijk op met wisselende aanvallen. Doel punten bleven tot de rust uit. Direct na de hervatting was Zaandijk sterker, maar de ^eel-zwarte achterhoede met Kleibergen hield flink stand. De druk bleek te zwaar. Na een kwartier bracht Zaandijk de stand op 21 en 15 minuten later scoorde de rechtsbuiten weer onhoudbaar (31). Kinheim was geslagen en kon niets meer uitrichten. In de laatste minuten ontstond nog een strafschop, waaruit de eindstand op 41 werd gebracht. I.E.V. versloeg O.F.C. (3—0) IEV kreeg meer dan verdiend was, want hoewel de Oostzaners vooral in de eerste helft een beter veldspel ontwikkelden en de gastheren combineren blijkbaar een moeilijke opgave vonden, wisten deze toch in de eerste minuteh reeds een 20 voor sprong door toedoen van Schravemaker en Slotemaker te behalen. IEV speelde flauw en het moest het van de buitenspelers en de middenvoor hebben, die goed op de bal zaten. OFC was technisch beter, maar de voorhoede schotloos. Na de rust had IEV het windvoordeel en kon daarvan profite ren. Van de Berghe doelpuntte uit een" vrije schop. V.V.B. kon het in Purmerend niet bolwerken In Purmerend had WB met moeilijk heden te kampen. Het terrein was zwaar en de scheidsrechter vergiste zich wel eens. Het resultaat was een zege van 20 voor Purmerend, dat zijn spel beter kon ont wikkelen op eigen veld. Voor rust ging een als voorzet bedoelde bal via de linksachter in doel en uit een strafschop werd het na rust 20. Terrasvogels II speelde gelijk De Terrasvogels-reserves, die plannen hebben beslag te leggen op het kampioen schap hunner afdeling, moesten gisteren tegen WH, hun concurrent, een veer laten. Voorting gaf zijn club de leiding, doch direct hierop lag de gelijkmaker achter Glas. Een kwartier voor het einde nam WH zelfs de leiding, doch Cobben zorgde er voor dat de wedstrijd in een gelijk spel eindigde. Zege van Waterloo In een spannende, maar niet mooie wed strijd heeft Waterloo een overwinning van 10 op RCH behaald. Deze stand was -reeds met de rust door een doelpunt van Romkes verkregen. In de tweede helft trachtte de Racing het spel te forceren. Maar de ach terhoede met doelman Kok aan het hoofd bleef de baas. Het tweede elftal vestigde zijn positie op de bovenste plaats door een overwinning van 72 op DCO 3. Waterloo 3 verloor met 50 van Bever wijk. A Waterloo Auu.:. AWB B 1—0. Wateri loo BStormvogels E 0—8.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3