IJmuider Courant Amerika en Engeland streven naar viermogendheden-accoord Flick krijgt zeven jaar „Politjek samengaan tussen K.V.P. en P.v.d.A moet verbroken worden" Bonnen voor brood en tabak Begroting van oorlog aan de orde „Ik wanhoop niet" Nederlandse actie bij Krawang 62e Jaargang No. 1882Ö Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER.EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 23 DecemEer 1947} Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en E'eest- dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblfv' Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NOG EEN POGING: De militaire gouverneur van de Ameri kaanse zóne van Duitsland, generaal Clay, heeft Maandag verklaard, dat de Ameri kaanse autoriteiten nog één poging zullen doen om Buitslands meest urgente proble men, zoals geldsaneriug, bankwezen en goederenhandel, op basis van" overeen komst tussen de vier mogendheden op te lossen. „Indien echter deze laatste poging zal fa len", aldus Clay, „zullen de Britse en Ame rikaanse autoriteiten alle mogelijke stappen doen om de economie van de Westelijke zóne gaande te houden". Generaal Clay was van mening, dat de mislukking van de Londense conferentie geen nieuwe toestand in Duitsland heeft geschapen, doch dat zij wel de oude heeft geaccentueerd. Over de geruchten, dat de Amerikanen Berlijn zouden verlaten, zeide de generaal: „Daar denken wij in het ge heel niet aan!" Generaal sir Brian Robertson, Brits mi litair gouverneur van Duitsland, heeft op een persconferentie te Berlijn eveneens verklaard, dat Engeland zal blijven streven naar een viermogendhedenovereenkomst in Duitsland. Robertson ontkende, dat Engeland en Amerika reeds van te voren op mislukken van de Londense conferen tie hadden gerekend en dienovereenkom stig van te voren plannen hadden gemaakt. Hij herhaalde, dat beide mogendheden vastbesloten zijn, de eenheid van Duits land te verzekeren, zodra dit op reële wijze mogelijk is. Robertson meende te mogen zeggen, zonder de zaak al te rooskleurig voor te stellen, dat de nieuwe fase in de beide Westelijke zones van Duitsland waarschijn lijk een fase van vooruitgang en herstel zal zijn. De grootste verantwoordelijkheid voor het economisch herstel ligt volgens Robertson bij de Duitsers zelf, „die wel veel hebben doorstaan, doch nog meer moe ten doorstaan; die wel hard werken, doch nog harder moeten werken". Robertson noemde uitbanning van corruptie, zwarte handelspractijken en zelfzucht die ver vangen moeten worden door een eerlijk zelfopofferend streven voor het algemeen welzijn het enige werkelijke middel tegen de huidige kwalen. Naar het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zóne verneemt zullen be sprekingen tussen de acht premiers van de Brits-Amerikaanse zóne en de Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs, Ro bertson en Clay, waarschijnlijk op 7 Janu ari worden gehouden. Dr. Erich Koehler, president van de bizonale economische raad, en dr. Karl Spieker, voorzitter van de uitvoerende raad zouden deze bespre kingen bijwonen. Generaal Robertson ver klaarde gisteren in Berlijn, dat de bespre kingen reeds lang tevoren waren over wogen. Zij hadden ten doel de functione ring van het bizonale apparaat te bestu deren. Geblokkeerde gelden voor aankoop Daniplantsoen Behoudens fiscale bezwaren kan men nu ook gelden van geblokkeerde rekeningen gebruiken voor de aankoop van certifica ten voor vierkante centimeters Damplant- soen. Dit geldt echter slechts voor certifi caten van 500.en hoger. Voor de be dragen van hun aankoop kunnen de hou ders van geblokkeerde rekeningen bij de' Nederlandse Bank vergunning aanvragen, waarna deze worden overgeschreven op de geblokkeerde rekening van de Nationale Monumenten-commissie. Milde straffen voor Duitse industriëlen De Duitse groot-industrieel Friedrich Flick is door het Amerikaanse militaire gerechtshof te Neurenberg tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank concludeerde, dat Flick, zoals in punt één van de aanklacht is ver meld, zijn medewerking had verleend aan de uitvoering van het program voor de werving van slavenarbeiders. Het betoog van de verdediging, waarin de bevoegd heid van het tribunaal in twijfel getrokken wordt, werd van de hand gewezen. De president, Charles Sears, verklaarde, dat het hof een internationaal tribunaal was, ingesteld door de bestuursraad. Ook de industrieel Bernhardt Weiss werd schuldig bevonden op punt één van de aanklacht. De beklaagden Otto Stein- brinck, Odilo Burckhardt, Herman Terber ger en Katesch werden van deze beschul diging -vrijgesproken. De president verklaarde dat met uitzon dering van Steinbrinck, geep der beklaag den officieel in betrekking stond tot de partij, doch dat zij onafhankelijke Duitse, industriëlen waren. Katesch, Terberger en Burckhardt wer den vrijgesproken op alle vijf punten van de aanklacht. Steinbrinck werd tot 5 jaar internering en Weiss tot 2y2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De eerste openbare' aanklager, brigade generaal Telford Taylor, heeft te kennen gegeven, dat de vonnissen „veel te mild" zijn. „Ik ben van mening", zei hij, „dat het hof te zeer de nadruk heeft laten vallen op verzachtende omstandigheden, maar het merkwaardigste is, dat drie der be schuldigden zijn vrijgesproken". Wallace candidaat voor het presidentschap? Hij zou een derde partij gaan vormen De gouverneur van Georgia, Thompson, heeft verklaard uit Washington „positieve Inlichtingen" ontvangen te hebben, dat Henry Wallace, de voormalige democrati sche vice-president, zich door een derde partij candidaat zou laten stellen voor de presidentsverkiezing in de Verenigde Sta ten. Gedurende de laatste week is door de meest linkse groepen van de aanhangers van Henry Wallace sterke druk op hem uitgeoefend om een derde partij te vormen en zich candidaat te stellen voor de presi dentsverkiezingen van het aanstaande jaar. Tot voor kort was hij daar echter huiverig voor. De berichten alleen dat hij plannen in die richting zou hebben, deden hem een aanzienlijk deel. van zijn aanhang verliezen, aldus Reuters correspondent. Behalve van de communisten en van or ganisaties, waarvan men zegt, dat zij door communisten geleid worden, heeft Wallaoe momenteel weinig politieke steun. Wallace zélf is geen communist. Hij bleek dan ook altijd in verlegenheid te worden gebracht door de steun die de communisten hem ge geven hebben. Wallace meent, dat de poli tiek van. Truman tegenover de Sovjet-Unie naar oorlog moet leiden; hij is echter niet in geslaagd Truman van politiek te doen veranderen. Thans wil hij het blijk baar buiten de democratische partij pro beren. DE „GROTE BEER" KOMT THUIS. Het stoomschip „Grote Beer", dat als hospitaalschip dienst doet, zal vandaag van Batavia, via Colombo en Algiers, naar Amsterdam vertrekken. Omstreeks 15 Januari wordt het schip in Amsterdam verwacht. Poolse „verraders" voor militair hof „Zij hielpen Engeland bij herstel van Hitler-Duitsland" Het militair gerechtshof te Warschau heeft de doodstraf geëist tegen twee Poolse officieren en een vrouwelijke functionaris, die van verraad worden beschuldigd. Het zijn mevrouw Halina Sosnowska, die er van wordt beschuldigd leidster te zijn ge weest van een geheime opsporingsdienst, kolonel Vaclav Lipinski, die leider van de voormalige volgelingen van maarschalk Pilsudski, en kolonel Marszweski, die lei der van een Poolse nationalistische groep in de ondergrondse beweging wordt ge noemd. Tegen Maria Marynowska, voormalige vrouwelijke tolk aan de Blitse ambassade te Warschau, werd 15 jaar gevangenisstraf geëist. Volgens de aanklager hebben alle be schuldigden aan een buitenlandse spion- nagedienst meegewerkt, „die de Engelsen hielp het Duitsland van Hitier te herstel len, Polen van zijn Westelijke provincies te beroven en zijn bestaan als staat te be dreigen". Minister Jonkman in Batavia Hedenmorgen is minister Jonkman te Batavia aangekomen. Hij werd begroet door dr. Van. Mook, de ministers Beel, Neher en Drees en vele autoriteiten. Hij deelde mede, dat zijn bezoek slechts van korte duur zou zijn. Op de vraag, of hij nog in contact zou treden met leden van de Commissie van Goede Diensten, ant woordde de heer Jonkman, dat hij zulks hoopte. Minder vlees, maar nog niet meer kaas Toen eind September een aantal rant soenen verlaagd moest worden, werd ook het kaasrantsoen gehalveerd. Aangezien door het grote aanbod van slachtvee de hoeveelheid vlees, welke per week kon worden toegewezen, een belangrijke stij ging vertoonde, woog deze verlaging niet al te zwaar. Er werd toen medegedeeld dat wanneer de aanvoer van vlees zou afnemen en uitsluitend weer het normale basis rantsoen zou worden verstrekt, het kaas rantsoen verbeterd zou worden, Deze week is voor het eerst sedert maanden het vlees rantsoen niet hoger dan het vroegere basis rantsoen van 200 gram per week. De melk- politie is, naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening me dedeelt, echter dermate ongunstig, dat het voorgenomen herstel van het kaasrantsoen voorlopig moet worden uitgesteld. Erkenning gevraagd van de „van Mook-lijn" De memoranda, waarin de Nederlandse en de republikeinse opvattingen over de toepassing der resolutie tot staking van het vuren worden uiteengezet, zijn zoals gemeld door de Nederlandse en republi keinse militaire technische commissies in gediend bij de commissie voor goede diensten. Volgens bijzonder goed ingelichte bron nen, aldus A.F.P., zou hierin van Neder landse zijde worden aangedrongen op er kenning van de „Van Mook-lijn" als uit eindelijke demarcatielijn. In het memoran dum, waarin het oorspronkelijke werkplan van de commissie voor goede diensten als werkbasis zou worden aanvaard, zou de algehele ontruiming van de „zakken" in de door de Nederlanders bezette gebieden door de republikeinse strijdkrachten wor den geëist. Van hun kant vragen de repu blikeinen toestemming tot het zenden van republikeinse ambtenaren en officieren naar de republikeinse „zakken" in het Ne derlandse gebied. In hel postkantoor van Batavia heerst een overweldigende drukte zoals in talrijke postkantoren over de gehele wereld op het ogenblik. Maar Batavia is toch wel extra belast, want de postpaketten voor de Nederlandse militaireh komen in onafgebroken, stroom binnen. MANIFEST VAN COMITÉ-WELTER: „Het voorlopig katholiek Comité van Actie" zal in deze week een manifest pu bliceren, gericht aan de katholieken van Nederland. In dit manifest, ondertekend door de heren Ch. J. I. M. Welter, M. L. F. Bajetto en mr. H. P. Marchant, wordt gezegd, dat het comité zich ten doel stelt, zonder te streven naar eeneigen partij en met behoud van de principiële eenheid dei- Nederlandse katholieken, een uitgebreide propaganda in woord en geschrift te voe ren om de katholieke kiezers en daarmee ook de K.V.P. van de noodzakelijkheid te doordringen, het politieke samengaan met de Partij van de Arbeid te verbreken. In het manifest wordt voorts gezegd, dat „steeds duidelijker is gebleken, dat het verschil tussen het K.V.P.-program en dat der socialisten zeer groot is en dat een voortdurende politiek van concessies aan de wederpartij nodig is, om de samenwer king in stand te houden, waardoor onze eigen doelstellingen aanhoudend verder op de achtergrond worden gedrongen". „Aan deze compromissenpolitiek", aldus het manifest, „moet het worden geweten, dat van het eerste punt van het door de partij aanvaarde urgentieprogram, de vèr- sterking der geestelijke en zedelijke grond slagen van ons volksleven, practisch nog niets is verwezenlijkt, terwijl men de vrij heid van gedachtenuiting die men naar bui ten voor ons allen opeist, in eigen kring beperkt. Daarnaast tolereer de regering, dat van communistische zijde de vrijheid wordt misbruikt, om ons volk door haat- en lastercampagnes te vergiftigen en een vijfde colonne op te bouwen. Wat de com munistische leiders hiermede voor hebben, vindt men gerealiseerd in de chaotische toestanden in Frankrijk en Italië. Als uit gangspunt voor de komende verkiezingen dient te' worden aangenomen, dat de ka tholieken zich voor de komende parlemen taire periode niet vastleggen aan het sa mengaan van de K.V.P. met de Partij van de Arbeid, omdat dit samengaan op het ontworpen program een krachtig beleid over de gehele linie voor het behoud en de vernieuwing van de Christelijke grond slag van de Nederlandse beschaving in de weg staat". In het manifest wordt voorts verklaard, dat een diep meningsverschil tussen ge noemde partijen naar voren is gekomen op het economische congres van de Partij van de Arbeid. „Dit congres eiste een meer socialistische economische politiek. Het congres der K.V.P. te Utrecht verlangde een zo groot mogelijke vrijheid voor de zelfstandige ondernemers. Door de te ver gedreven compromissenpolitiek yrorden de ondernemingsgeest en de spaarzin voor een groot deel lamgelegd. Hierdoor wox-- den voornamelijk de kleine boex-en, de middenstanders, de kleine spaarders en de huizenbezitters ernstig getroffen. Zij, die het meest lijden onder een verzwakt px-oductie-vermogen zijn altijd de arbei ders". „Een gevaarlijke belemmering van de eonomische opbouw van Nederland is de halfslachtige krachteloosheid van de Indi sche politiek onzer regering", zegt het manifest. „Nog in de laatste dagen is ge bleken, hoe ex-nstige schade onze regering Nedex-land en Indië beide door haar wan beleid heeft berokkend. Eerst thans ver klaren Amerikaanse en Engelse autoritei ten, dat zij een geheel verkeerde voorstel ling hebben gehad van de feitelijke toe stand, doordat Nederland tevoren ver zuimd heeft, hun juiste voorlichting te geven". Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor de week van 28 Deember tot' en met 3 Januari de volgende bonnen zijn aangewezen voor het kopen van brood: 079 Algemeen 2000 gram brood 074 Reserve 800 gram brood 078 Reserve 400 gram brood 579 Algemeen 800 gram brood 574 Reserve 400 gram brood Voor het tijdvak van 28 December tot en met 10 Januari zijn voorts de bonnen Tabak U 01 en U 03 aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen tabak of siga retten. Grimmig staan de gezichten en hol de ogen van deze vroegere soldaten van de Wehr- macht, die in Russische' krijgsgevangen schap raakten en drie, vier jaren door brachten in Russische kampen. Zij zijn lichamelijk verzwakt en zonder hoop op de toekomst teruggekomen bij hun gezinnen. Frans verzet tegen speciale belastingen In en buiten het parlement Communistische en Gaullistisch-gezinde gedelegeerden in het Franse parlement hebben Maandagavond meegedeeld, dat zij tegen een. onmiddellijk debat over het re- gexlngsontwerp voor een speciale belas tingheffing tot bestrijding van de inflatie zouden stemmen. Dit samengaan van Gaul listen en communisten lokte een smalend geroep uit van de socialistische en katho lieke vertegenwoordigers. De Nationale Vergadering besloot met 312 tegen 265 stemmen het wetsontwerp voor bijzondere belastingheffing onmid dellijk in bespreking te nemen. Minister-president Schuman maakte een toespeling op gx-oeiende animositeit tussen de aanhangers van de Gaulle en de rege ring, toen hij sprak over „ernstige sabo tage". Het verbond van kleine neringdoenden in Frankrijk heeft gedreigd met een pro teststaking op 6- Januari tegen de bijzon dere heffixxg op handelswinsten, welke een voornaam deel uitmaakt van het financiële plan van minister Mayer, dat thans in het parlement aanhangig gemaakt is. Het vex-bond, dat zegt meer dan een millioen winkeliers, handwerkslieden en kleine industriëlen te vertegenwoordigen, heeft verder gedreigd met bestrijding bij de eerstkomende verkiezingen van alle afge vaardigden, die voor het wetsontwerp stemmen. Minister Mansholt naar Londen De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, is gisteren per KLM-vliegtuig naar Londen vertrokken. De minister zal na mens de Nedex-landse regering een groot aantal vaarzen, aan de Engelse regering ten geschenke aanbieden als dank voor de vele hulp, welke Nederland na de oorlog van Engeland heeft ontvangen. Het woord is aan..... S h u n-T z e Wie de toppen der bergen mijdt, weet niet hoe hoog de hemel is', wie weigert af te dalen in het diepe ravijn, kent niet de massiviteit der aarde. TWEEDE KAMER Het kwartje van mevrouw Kruis (Van onze parlementaire redacteur) Nu we nog steeds onze draai niet hebben gevonden zeker niet definitief wat doelstelling en taakomschrijving van ons defensie-apparaat betreft, is het te vroeg om de opbouw van ons leger voor goed te ox-ganiseren. Hierover waren mr. Vonk (Vrijheid) en de heer V o r r i n k (Arbeid) het eigenlijk wel eens. Daarentegen scheen de heer T i 1 a n u s (C.-H.), hoezeer ook hij erkende dat de aard van onze leger- organisatie moet samenhangen met het politieke doel, het toch wel mogelijk te achten een en ander in elkaar te gaan zet ten. Overigens bleek deze afgevaardigde weinig te kunnen ontdekken van werke lijke bezuinigingen „stx-aks komt er wel weer een of andere suppletoire begroting", merkte hij min of meer schamper op en in dit verband moest men misschien ook zijn critische vraag zien, wat de anderhalve ton betekent voor de functie van inspec teur generaal (bekleed door Prins Bern- hard). De heer Vorrink kreeg van twee kanten een hartig wederwoord te horen. Zijn kritiek op het schema voor aflossing van de troepen in Indonesië gaf de heer ■Tilanus aanleiding de vraag te stellen of de hoofdverantwoordelijkheid hiervoor niet te zoeken is bij hen, die voorkomen hebben dat de politiële actie ten volle doeltreffend werd door haai- beperktheid te verlangen. Hier ontmoette de C.-H.- woordvoerder even dr. Bruins Slot (A.-R.) die betoogde, dat de daling van het moreel van onze troepen ginds vooral een gevolg zou zijn van het achterwege laten van het. enige dat wèl uitzicht zou bieden: oprukken naar D.jokja. Natuux-lijk greep de heer Schoonen- berg (comm.) met beide handen de ge legenheid aan, om de heer Vorrink wegens zijn houding "inzake Ixxdonesië en wegens zijn ijveren voor regionale veiligheids overeenkomsten aan te vallen. De heer Vorrink kreeg te horen dat hij eigenlijk een handlanger van het kapitalisme was door te kiezen vóór Marshall, vóór de ko loniale ooi-log en het louter op winstbejag uit zijnde reactionnaire imperialisme. En de regering moest het verwijt incasseren, dat zij onze legerorganisatie aan het Ame rikaanse imperialisme ondergeschikt wilde maken, instede van zich te richten op de enige stabiliserende vredesfactor: Rusland! In de middagvergadering had voorts de heer Vermeer (Arbeid) meer democra tisering van onze weexmacht bepleit en een betere opleiding van de naar Indone sië uit te zenden contact-officieren,1 die meer begx-ip moeten krijgen van het al gemeen regeringsbeleid. In de avondvergadering kwamen nog tal van sprekers aan het woord, zoals mr. R o o s j e n (A.-R.) die het over de moei lijke taak van de legervoorlichtingsdienst had en jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) die tal van détails besprak, onder andex-e hét Vrouwen Hulpcorps, dat in zijn ogen geen genade kon vinden. Te midden van veel saaiheid bracht ds. Fokkema (A.-R.) enige vrolijkheid toen hij het had over het kwartje van mevrouw Kruis, de echtgenote van de chef van de genei-ale staf, die voor elke nacht, dat zij buiten de kazerne slaapt, een kwartje zou ontvangen, zulks als kapitein van het Vrouwen Hulpcorps, in welke functie zij 3000.en bovendien militaire rantsoe nen zou krijgen. Na nog te hebben aange stipt, dat er tevens allerlei ander kleingoed besproken werd, kan ik het hierbij laten. De minister zal er wellicht in slagen meer lijn in het debat te brengen dan in het bijzonder Maandagavond te ontdekken viel. v. Nederlandse verliezen op Maandag Volgens officiële mededeling bedroegen de Nederlandse verliezen gisteren 1 gesneu velde en 4 gewonden. Ten Zuid-Oosten van Cheribon werd opgetreden tegen ram- pokkers. In de grensgebieden van Midden- Java, bij Modjokerto, in het greixsgebied van Noord-Sumatra en bij Loebeck-Aloeng in Midden-Sumatra werden geïnfiltreerde republikeinse strijdgroepen verdreven. Bij Soemedang in West-Ja va werd een Rode- Kruis team door republikeinse sluipschut ters onder vuur genomen. TREINBOTSING BIJ KOBLENZ Maandagavond zijn bij Neuwied bij Ko blenz twee expresse-treinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens berichten aan gehaald door de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne zijn er bij het ongeluk 35 personen om het leven gekomen en 100 gewond. BIDAULT: Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Natio nale Vergadering verklaard, dat hij de aanwezigheid van Amerikaanse invloed in Europa van groot belang acht voor de vrede en veiligheid in de wereld. Gevraagd naar de vooruitzichten van een driemo- gendhedenverbond zei de minister, dat niemand daarover met hem had gesproken waarmede hij echter niet wilde zeggen, dat hij een dei-gelijke overeenkomst niet zou willen aangaan. Bidault was van mening, dat de Geal lieerde Bestuursraad voor Duitsland zal blijven bestaan. Hij dacht evenwel niet, dat deze i-aad onder de huidige omstandig heden veel zou kunnen uitrichten. De minister, die «en uitvoerig verslag gaf van de Londense ministerconferentie, meende dat het beter was de besprekingen uit te stellen tot een tijdstip, waarop zij met meer succes kunnen worden gevoerd. Hij wanhoopte niet: De tijd kan komen, dat door bemiddeling van Frankrijk een voor allen nuttige oplossing kan worden gevonden. De kwestie van herstelbetalin gen uit Duitsland is voor .Frankrijk van het grootste belang. Zij moesten echter niet het excuus worden voor het opvoeren van het overeengekomen peil der Duitse pro ductie. Bezoek aan Brussel. Tijdens een conferentie in het Brusselse paleis' voor Schone Kunsten, heeft Bidault verklaard, dat er aan het plan-Marshall geen politieke voorwaarden vex-bonden zijn en dat dit ook niet mogelijk zou wezen. Bidault zei voorts, dat alle regeringen, die vrij waren geweest om zelf te oordelen, het aanbod der Vex-enigde Staten aanvaard hebben, Voor de overige stond de deur echter nog open. De Belgische premier, Paul Henri Spaak, was bij de conferentie aanwezig. Bidault was laat uit Parijs te Bx-ussel aangekomen. Hij was vergezeld van zijn echtgenote en enkele functionarissen van zijn ministerie. Hij werd verwelkomd door Spaak, leden van de Franse ambassade en bestuursleden van de „Grandes Conférances Catholiques", op welker uitnodiging hij Zondagmiddag voor een gehoor van onge veer 3000 personen zijn lezing hield over „de toekomst van Europa". Bidault prees het „moedige voorbeeld" door de Benelux gegeven en zeide, dat Frankrijk besprekingen voerde over een tol-unie met Italië. Extra kunstmest voor Gelderse boeren De provinciale voedselcommissaris voor Gelderland ir. W. Kooy heeft een Kerst verrassing voor de Gelderse boeren aan gekondigd in de vorm van een ruimere toewijzing kunstmest. In September zijn de toewijzingen voor 1948 reeds bepaald, doch de overheid is thans in staat een extra toewijzing van 20 kilo zuivere stik stof per ha grasland en koolzaad en tevens een extra kalitoewijzing voor hakvruchten van 40, 60 of 80 kilo per ha te verlenen. De toewijzing hangt af van de gx-ondsoort. Ir. Kooy zeide voorts, dat er geen reden is om verdere verlaging van het rantsoen vet, vlees en brood te vrezen. De regering beschouwt de huidige i-antsoenen van deze voedingsstoffen als het minimum dat de mens nodig heeft. De graanpositie is moei lijk doordat de oogst 1947 is tegengevallen maar tot April is de graanpositie verzekerd. De veevoederpositie is in vergelijking met de graanpositie gunstiger. Een belangrijk kwantum extra veevoeder is gekx-egen voor de verdroogde gebieden, waarvan Gelder-- land een grote portie kreeg toebedeeld. Strijd tegen terreur Over de Nederlandse actie in het Kra- wangse, waarover een republikeinse .be schuldiging is uitgegeven die wij gisteren vermeldden, is" van officiële Nederlandse zijde een toelichting uitgegeven, waaraan het volgende wordt ontleend: Gedurende de eerste maanden na de be ëindiging der' politiële actie heerste er in het Krawangse een betrekkelijke rust. Allengs had er echter infiltratie plaats van republikeinse elementen, die een goed ge organiseerde actie op touw zetten. Het was voor deze elementen niet zo moeilijk de gehele bevolking in het Krawangse onder hun dwang te brengen. Er werden op grote schaal vernielingen aangericht aan bx-ug- gen, rijstpellerijen en spoorlijnen, en ook tankvallen werden gegraven. Deze organisatie oefende een krachtige terreur uit. Zij, die niet met haar wensten mede te werken, liepen gevaar, te worden afgemaakt. Vele mensen werden onthoofd, waarna de lijken in een kali werden ge- worpen. Zo wei-den uit de Tjitaroem reeds 28 onthoofde lijken opgevist. De toeneming van al deze terreurdaden maakte het noodzakelijk, op 9 December een actie in te zetten tot afsluiting van het gebied, waarin zij werden gepleegd./Hier bij kwam vast te staan, dat de kampong Rawagedeh het centrum was, van waaruit de bende opei-eerde. Toen deze kampong werd omsingeld, openden de bendeleden het vuur op de Nederlandse troepen, waar op deze 15Cf verzetslieden neerlegden en 8 gevangenen maakten, waaronder een Voor-Indiër. Van Nederlandse zijde werd bij deze actie geen gebruik gemaakt van zwaarder wapens dan lichte mortieren. In de vol gende algehele doorzoekingen van het ter rein kwam het tot een reeks kleine ge^ vechten met vijandelijke benden, waarbij deze verliezen leden, meestal ter grootte van om en nabij de 5 man. De .toelichting vervolgt: „Wanneer dergelijke benden bij de nadering der Nederlanders in de kam pongs vluchtten, staakten onze troepen het vuren, teneinde te vooi-komen, dat onschul- digen zouden worden getroffen. Er zijn ner gens gevallen geconstateerd, dat dit loch is gebeurd." De actie is nog steeds niet be ëindigd. „De beschuldigingen over door de Ne derlandse troepen bedreven roof en wreed heden zijn volkomen onwaar". Daders van textieldiefstallen in Tilburg aangehouden Het afgelopen jaar werd veertien maal ingebroken in de wollenstoffenfabriek der firma G. Droge te Tilburg. In totaal werd voor een waarde van 15.000 aan dames- en herenstoffen ontvreemd. De recherche heeft thans tegen veertien personen, waar onder twee vrouwen, proces-verbaal opge maakt wegens diefstal, medeplichtigheid aan diefstal en heling. Acht personen wer den ter [beschikking gesteld van de officier van justitie te Breda. Vier der aangehou denen bekenden bovendien ingebroken te hebben in de textielververij „Tilvetex" te Tilburg, waar 90 kilogram breigaren werd gestolen. VRIJ ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in Dé Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen. Plaatselijk enige regen of motregen. Nu en dan krachtige gelei delijk weer naar Zuid-West krimpende wind. Weinig verandering van tempe ratuur. 24 December: Zon pp Maan op 8.47 uur, onder 16,32 uur 14.03 uur, onder 4.29 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1