c Dansles Heffing van invoerrechten zal geringe prijsstijging veroorzaken Temperamentvolle autohandelaar voor de Economische rechter Engeland heeft nog hoop r Panda Panda en de Meester-goochelaar Wereldnieuws DINSDAG 23 DECEMBER 1947 IÏMUIDER COURANT 2 BENELUX-DOUANE-O VEREENKOMST Het tarief van invoerrechten, dat deel uitmaakt van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douaneovereenkomst zal met ingang van 1 Januari in werking treden. Echter zullen van deze datum af niet alle in dit tarief vermelde invoerrechten dade lijk worden geheven. Tussen de rege ringen van de drie landen zijn bespre kingen gevoerd over de tijdelijke opschor ting van de heffing van enige invoerrech ten. Er werd namelijk overwogen dat ten aanzien van een aantal goederen de prijs verhogende werking, welke de heffing van een invoerrecht zou kunnen uitoefenen, ongewenst is. De schorsingen, hetzij voor het geheel hetzij voor een gedeelte, hebben betrek king zowel op een aantal eerste levens behoeften als op een aantal goederen, welke onmisbaar zijn voor het economisch her stel. Tot de belangrijkste goederen, waarvoor de heffing van het invoeiTecht geheel wordt opgesdhort, behoren vee, vlees, zuivel, gedroogd fruit, koffie, meel, plant aardige vette olie, margarine en spijsvet- ten, worst van alle soorten, vleesconserven (andere dan leverpastei), vleesextracten (voor zover niet verpakt), sardines en zalm in blik, suiker, deegwaren, kalk en cement, zeep, lucifers, gezaagd hout en triplex, kistplankjes, garens (met uitzondering van zijden en kunstzijdengarens), kousen sokken van wol en katoen, zakken van textielstoffen, delen van rijwielen en ten slotte enkele werktuigen, zoals stoom machines en gereedschapswerktuigen. Tot de goederen, waarvoor de heffing van het invoerrecht gedeeltelijk wordt op geschort, behoren thee, azijnzuur, binnen- en buitenbanden (andere dan voor rijwie len), enkele soorten papier, enkele soorten weefsels van wol, katoen, vlas en jute, voorts schoeisel en glas. Geen invoerrecht bü onderling verkeer. Als op 1 Januari het gemeenschappelijk tarief van invoerrechten voor Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Unie in wer king treedt, zullen beide gebieden voortaan tegenover het buitenland dezelfde rechten heffen. In hun onderling verkeer komt de heffing van invoerrechten te vervallen, hetgeen nog niet het opheffen van de onderlinge douanegrens betekent Nederland hief voor en tijdens de oor log op de meeste goederen eveneens in voerrechten. Na de bevrijding is deze hef fing echter geschorst wegens de grote noodzaak tot goedereninvoer. Practisch betekent dus de invoering van het ge meenschappelijk tarief voor Nederland, dat de prijs van de ingevoei-de goe deren met het volle bedrag van het invoer recht wordt verhoogd. Het zou echter onjuist zijn aan te nemen, dat deze prijsvërhoging uitsluitend wordt veroorzaakt door de Benelux-overeen- komst. De thans bestaande toestand, dat hier te lande in het geheel geen invoer recht wordt geheven, is abnormaal en moet als een zeer bijzondere maatregel van slechts tijdelijke aard worden gezien. Ook zonder, aanvaarding van het gemeenschap pelijk tarief had de regering tot de weder instelling van invoerrechten moeten over gaan, alleen al omdat de schatkist de op brengst daarvan niet kan missen. Een prijs verhogende tendens zou daarvan eveneens het gevolg zijn geweest. De Benelux-overeenkomst is dus alleen in zoverre van invloed geweest, dat het tijdstip van wederinstelling van invoer rechten nu samenvalt met het in werking treden van de overeenkomst en dat bij de vaststelling van het nieuwe tarief ook met Belgisch-Luxemburgse wensen rekening moest worden gehouden. De opzet van het nieuwe tarief kan in het kort aldus worden samengevat, dat ruwe grondstoffen in den regel onbelast zijn, iets meer bewerkte grondstoffen en half fabrikaten door een laag recht worden ge troffen en dat op producten in vergevor derd stadium van bewerking en vooral op voor de consumptie bestemde eindproduc ten hogere rechten worden geheven. gevallen ook wel zonder bezwaar verkre gen zal worden. In de gevallen, dat bepaalde producten hier te lande worden vervaardigd met grondstoffen of onderdelen uit het buiten land zal de verhoogde prijs van deze ge- importeerde bestanddelen tot stijging van de productieprijs van het binnenlands pro duct leiden. Deze stijging mag in de ver koopsprijs worden doorberekend in be paalde gevallen waarbij het aan de fabri kant is toegestaan alle wettelijk ge oorloofde stijgingen van zijn inkoopsprijs in de verkoopsprijs tot uiting te brengen (z.g. calculatieschema's). Daarnaast zijn echter een groot aantal goederen, waar voor dit niet geldt, doch waarvoor een be paalde maximum-prijs is vastgesteld, welke slechts na goedkeuring door de be voegde autoriteiten kan worden verhoogd. In deze laatste gevallen zal men dus weel een aanvrage tot prijsverhoging bij het Directoraat-Generaal van de Prijzen moe ten indienen. In beginsel zal men hier niet afwijzend tegenover staan. Men zal er echter wel rekening mede dienen te houden, dat niet alleen de oorzaak van prijsverhoging in aanmerking zal worden genomen, doch tegelijk ook de andere onderdelen van de productieprijs nauwkeurig zullen worden bezien, teneinde vast te stellen, of bepaalde verlagingen mogelijk zijn. Prijsverhoging van sommige consumptiegoederen. t Ongetwijfeld zullen de prijzen van ver schillende consumptiegoederen een zekere verhoging ondergaan. De omvang hiervan dient men echter niet te overschatten. In de eerste plaats worden op tal van goede ren, grondstoffen en halffabrikaten, geen of slechts zeer lage rechten geheven. Voor zever voor die goederen bovendien België en Luxemburg als leveranciers optreden en dit is in zeer belangrijke en nog steeds toenemende mate het geval blijft heffing van invoerrecht geheel achterwege. Voor alle van deze goederen vervaardigde pro ducten komt in de prijs dus geen of geen namenswaardige wijziging. Slechts voor goederen, die voor een zeer belangrijk deel uit geïmporteerde onder delen zijn samengesteld of die geheel ge reed uit het buitenland worden ingevoerd, zal de prijsverhoging van groter betekenis zijn. Voor de grote massa der consumenten is de betekenis van deze goederen echter niet groot. In het algemeen kan gezegd worden, dat de invloed van het tarief op het prijsniveau voor de consument slechts weinig voelbaar zal zijn. Hiertegenover dient men dan echter in aanmerking te nemen de belangrijke voor delen welke deze douane-unie op den duur voor ons land zal opleveren, voordelen, welke ook voor de consument voelbaar zul len zijn. Voorts zal het tarief een zeer be langrijke bijdrage leveren voor de staats inkomsten en zodoende medewerken tot herstel van ons financieel evenwicht. Semi-offictële instelling kocht zwarte banden bij hem. In het Octobernummer van .,The Knickerbocker", het Nederlands-Amerikaanse tijdschrift, stond een belangwekkend verhaal over een Nederlandse dorpszonderling die, tijdig de schaarste en de daaruit voortvloeiende pi-ijsstijgmg voorzien hebbende, een enorme voorraad van de meest uiteenlopende goederen, waaronder vooral .auto banden en -onderdelen, had ingeslagen. Na de oorlog was het ogenblik gekomen om deze waren weer van 4e hand te doen. Daarbij deed hij de kwalificatie „dorpszonderling" eer aan door aspirant-kopers, die hem niet aanstonden, van zijn erf te jagen; vielen deze bij hem in de smaak, dan leverde hij de gevraagde artikelen volgens „The Knickerbocker" tegen voor oorlogse prijzen of daaronder. Het maandblad vertelde verder hoe de man een groot kindervriend was en zijn gemeente met een juweel van een speeltuin begiftigde. Zijn plaatsgenoten aanvaard den deze schenking in dank, maar vonden het beter hem niet in de besturende commissie op te nemen. Want met zo'n zwarthandelaar kon je je alleen maar com promitteren Hef gaat nu ernst maken met de Wesf-Europese economie (Van onze Londense correspondent) Gevolgen voor bedrijfsleven en consument. Er zijn naar aanleiding van de invpe- ring van het nieuwe tarief enige vra gen gerezen. Voor het bedrijfsleven is het van belang te weten in hoeverre de aan invoerrecht betaalde be dragen in de prijzen zullen mogen worden bex-ekend De consumenten vragen zich af in hoeverre dit tarief tot stijging van de prijzen en dus van de kosten van levensonderhoud zal leiden. Uiteraard dient het invoerrecht als kostenfactor beschouwd te worden. In de meeste gevallen laten de voor importeurs bestaande prijsregelingen automatisch toe de verkoopsprijzen met het invoerrecht te verhogen. In de betrekkelijk weinige ge vallen, waarin dit niet zo is, zal de toe stemming van de bevoegde instanties (het Directoraat-Generaal van de Prijzen) ge vraagd moeten worden, welke in normale De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Engelse muziek. 10.00 Mor genwijding. 10,20 Kookpraatje. 10.40 Gedich ten van H. Roland Holst. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 14.00 Nieuwe kinderboeken. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Voor zieken 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Ka merorkest. 18.00 Strijdkrachten. 19.00 Geert Ruygers spreekt over het beginselprogramma van de Partij van de Arbeid. 19.30 Kerst- dienstje. 20.30 Operette. 21.15 Luisterspel „Zeven maal Kerstmis". 22.00 Chopin. 22.20 Mijlpalen op de weg naar de "vrede. De bur gemeesters van Rotterdam, Londen, Vlis- singen, Wageningen, Duinkerken, Putten, Lidice. Overloon en Bastenaken brengen een Kerstgroet. 23.15 Kerstklanken. 0.001.00 Kerstnachtdienst uit de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem. Voorganger Ds. P- J. Mackaay. HILVERSUM IE 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00. 22.30 uur Nieuws 7.15 Platen. 7.45 Wijdingswoord 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Negende symphonie, Bruckner. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.15 Luisterspel. 12.00 Meisjeskoor. 12.30 Ka mermuziek. 13.15 Pianomuziek van Liszt. 13.45 Orgel werken van César Franck. 14.45 Lichte muziek. 15.30 Kerstliederen. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Ouverture. 18.15 Oude Kerstmuziek. 18.40 Kerstboodschap. 19.30 Kerstfeest in de Jordaan. 20.15 Adventsliederen. 20.40 Orgel. 21.10 Lezing „Rondom de kribbe van Beth lehem". 21.35 Vijfde symphonie van Sjostako- witsj. 22.45 Avondwijding. 23.00 Kamermu ziek. 23.30 Kerstliederen. 0.00—1. Pontificale Nachtmis. De .mislukking van de conferentie der Grote Vier heeft in Londen wel teleurstel ling, maar allerminst paniek veroorzaakt. Daarvoor zijn de Britten veel te nuchter. De pas afgekomen handelsovereenkomst tussen Engeland en de Sovjet-Unie is in elk geval een (belangrijke brug, die de twee werelden blijft verbinden. Juist om erger te voorkomen, is "de conferentie gestopt. De deur blijft open, zij het op een smalle kier. Men herinnert er voorts terecht aan, dat na de vorige oorlog Frankrijk, toen het zwaarst getroffen land, door zijn onverzet telijke houding een spaak in het wiel der geallieerde samenwerking stak. In zekere zin geven de Russen daarvan een herhaling te zien, hoewel als geheel de dingen na tuurlijk anders liggen. De allesbeheersende vraag is ook in Lon den natuurlijk: „Wat nu?" Als het aan de Engelsen ligt, zijn er geen overhaaste be sluiten te verwachten. De zo juist aange kondigde nauwere economische coördinatie der twee zones is niets anders dan een door dollargebrek noodzakelijk gewox-den conse quentie der Brits-Amerikaanse samenwer king. Tot nu toe heeft Engeland zich strikt gehouden aan zijn gedragslijn geen regelin- gen te treffen of voor te bereiden, welke de Russen zouden uitsluiten. Nog^sehijnt Bevin geduld te willen oefenen, in die zin, dat men natuurlijk wel in de Westelijke zones de handen zal ineenslaan, doch geen dingen doen, die de spanning nodeloos zul len vex-hogen. Afkondiging van een afzon derlijke West-Duitse staat, waarmede even tueel een aparte vi-ede zou worden geslo ten, zou een dankbare aanleiding voor de Russen zijn om de door hen verlangde tegenzet te doen door de benoeming van een centrale regering te Berlijn, dat dan door de Westelijken zou moeten worden ontruimd. Zo gemakkelijk wil men het de Sovjets niet maken. En al te geprononceer de afscheiding van West-Duitsland houdt bovendien het gevaar in, dat de Duitse pu blieke opinie met haar nog altijd sterk nazi-element, zou proberen het vuurtje tus sen Oost en West nog aan te wakkeren. Steeds meer stemmen gaan er in Londen op, dat de splitsing van Duitsland, zoals deze thans een feit is, geen ramp behoeft te betekenen, mits West-Duitsland zich als sector kan aansluiten bij een West-Euro- pese economische federatie, welke op zijn Aanvang NIEUWE CURSUSSEN voor Beginners en Gevorderden begin Januari Aparte clubs voor Gehuwden. Privéles op elk verlangd uur. Inschrijving dagelijks Een aparte cursus wordt gevormd voor Tango, Rumba, Samba, Veleta, Kruispolka, Spaanse Wals enz Dansschool Kwekkeboom NIEUWE GRACHT 98 (Adv.) beux-t weer verbonden dient te zijn met het Britse gemenebest. Op die manier kan men voldoende economische ruimte scheppen als compensatie voor de voorlopige isolatie van het Oosten. Zulk een experiment is niet alleen vereist uit zelfbehoud, doch ook om de Russen af "te brengen van hun dwanggedachte, dat de niet door hen beheei-ste landen op den duur moeten ineenstorten. Het antwoord op de Russische uitdaging is dus zich voorlopig neer te leggen bij de scheiding der wegen en er het beste van trachten te maken. De politiek van het voorbeeld kan, juist omdat zij positief is, daar zij dwingt tot scheppende opbouw, alleen maar een heil zame invloed hebben, ook op de verbeel dingskracht van de massa. Meer dan vroeger beseft Engeland thans, dat zijn lot onverbrekelijk met Eui'opa is verbonden. Het gaat nu ernst maken met het Marshall-plan. Zonder veel ophef is het reeds begonnen de eei'ste stap te zetten door de hervatting van een, zij het nog be scheiden, export van steenkool. Ook ons land kx-ijgt waarschijnlijk dezer dagen zijn eerste zending sinds acht jaar. Het is daarom meer dan diplomatiek op timisme, wanneer men hier als zijn over- tuiging uitspreekt, dat de mogelijkheden na de mislukking van Londen niet zijn uitge put. Dit is Engelands hoop, hoe donker de dagen vóór Kerstmis ook zijn mogen „Papierrantsoenering bedreigt de persvrijheid" „De grootste bedreiging van de vrijheid der Britse pers is de macht, die door op eenvolgende regeringen is uitgeoefend om de toewijzingen van krantenpapier te ver minderen" aldus verklaarde de Britse ver eniging van nieuwsbladen tegenover de koninklijke commissie voor onderzoek naar het eigendomsrecht en beheer van de Brit se pers." Het gilde van Britse dagbladredacteuren getuigde, dat „onbillijke en onnodige'' x-antsoenering van krantenpapier de meest gevaax-lijke vorm van regeringsbemoeiïng is, die zelfs zoveel als absolute beheersing van de pers kon betekenen. Het gilde van redacteuren der provinciale bladen voegt er aan toe, dat vooral de provinciale bla den zwaar te lijden hebben door de beperk te papiertoewijzing. St. Servaasbrug in Maastricht is hersteld Woensdag zal de burgemeester van Maastricht de herstelde St. Servaasbrug, die Wijk en Maastricht vei-bindt, openen. De brug, welke begin September 1944 door de Duitsers gedeeltelijk was opgeblazen, hersteld door de ï-ijkswaterstaat. De pijlei-s zijn verlengd, zodat het rijdek aan zienlijk kon worden verbreed. De Maas brug behoort tot de monumentale rivier- bruggen van ons land; reeds in 1280 werd met de bouw van dit unieke romaanse mo nument begonnen. Op Kerstavond, Woensdag 24 December, zal om 9 uur 's avonds in de Ned. Herv. Kapel te Aerdenhout een Kerstwijdings- dienst gehouden worden. Maandagmoi'gen stond de inspirator tot deze legende, de 49-jarige auto-handelaar J. F. uit Bevei-wijk voor de Economische politierechter te Haarlem terecht. H.ij was in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de Tuchtrechter voor de prijzen, die hem 44 boetes had opgelegd tot een totaal van 57.900 gulden wegens het te duur ver kopen van autobanden en andere onder delen. Uit een ellenlange tenlastelegging bleek, dat F. soms het drie- of viervoudige berekend had van de wettelijk toegestane prijzen, die in het algemeen voor gebruikte onderdelen 7-5 procent van de catalogus- waai-de van 9 Mei 1940 bedroegen. Er waren 29 getuigen gedagvaard, waar onder drie deskundigen van de Prijsbe- heersing, doch de verdachte die in de loop van de zitting over een lichtelijk san guinisch temperament bleek te beschikken maakte bezwaar tegen de deskundigheid van één van hen: „Als je aan zulke des kundigen bént overgeleverd, ben je aan de duivel overgeleverd", waarop de president, mr. J. H. H. Hülsmann, repliceerde: „De autobezitters aan zulke handelaren als u ook". Overigens bleek de zaak van F. tot ver in de omtrek gerenommeerd te zijn, want van heinde en vexTe waren de kopers geko men, waaronder een officiële instelling als het Centraal Bureau voor Oorlogsslacht offers, dat voor 2200 gulden aan banden kocht. Verdachte verdedigde zich door op te merken, dat deze instellingen evenals vele particulieren, blijkbaar niet door de Rijks verkeersinspectie aan banden geholpen konden worden, ondanks de enorme voor raden in de dumps. „Ik heb alleen ver kocht om het bedrijfsleven op gang te brengen", zo verweerde hij zich. „Onder tussen voer u er wel bij", merkte de presi dent op. „Bewijst u dat maar eens", riposteerde F., die zijn afkeer van de geleide economie niet onder stoelen of banken 'stak. De deskundigen meenden, dat de han delaar tegen zijn klanten niet coulant was. Verdachte: „Nee, afdingen was er niet bij!" President: „Nee, maar u kunt wel in hoger beroep om bij ons iets af te dingen". Ter illustratie van 's mans eigenaardige wijze van zaken doen vertelde mr. Hüls mann hoe de verdachte eens geweigerd had een bepaalde koplamp, waarvan er op dat moment slechts één exemplaar in Ne derland beschikbaar was, te verkopen. „Ik gooi hem nog liever kapot", had F. gezegd, die dit verhaal overigens heftig bestreed. Drie uur lang trachtte hij de geluige- deskundige op diens onbekendheid met de autobranche te vangen door allerlei fines ses over de geleverde onderdelen te vra gen, zodat deze tenslotte uitriep: „F. heeft altijd iets bijzonders verkocht: of het was van uïtzondei-lijk zwaar metaal, of het was Reserve-officieren brengen hulde aan gevallenen Een hulde aan alle gevallenen vormde een deel van de viex-ing van het dertig jarig bestaan der Algemene Vereniging van Nederlandse reserve-officieren, die vele subalterne- en hoofdofficieren in de hoofdstad deed samenkomen. Velen hunner verzamelden zich des mid dags in het Damplantsoen voor een een voudige plechtigheid. In tegenwoordigheid van mr. W. F. Schokking, die het Amster damse gemeentebestuur vertegenwoordig de, legden de majoors J. Roodenbui-g en J. A. Nuyen een krans van witte chrysan ten met linten in de nationale kleuren bij het voorlopig nationale gedenkteken. Namens de Belgische zustervereniging, die achttien officieren afvaardigde werd eveneens door het leggen van een krans hulde aan de Nederlandse gevallenen ge bracht. Hebben uw kinderen al het boekje en de Meestervlieger? Laat hen in de Kerstvacantie nog eens genieten van de avontuurlijke wed- strijdvlucht van Panda, Oehoe en de verachtelijke Kraan. Voor 65 cent verkrijgbaar aan het kan toor der IJmuider Courant. Kennemer- laan 154. zonder merk, of hij had het zelf gefabri ceerd". Getuigen a décharge bevestigden, dat F. zelf ook onderdelen in elkaar zette zij maakten voorts omstandig duidelijk, dat het pad van de autosloper wat de px-ijs- vaststelling betreft niet over rozen gaat maar de voornaamste getuige a déchai-ge, de secretaris van de vakgi-oep, zal op 19 Januari gehoord worden. Volgexxs de verdachte zou een bespre king met deze functionaris hem in de waan gebracht hebben, dat hij de prijzen van 9 Mei 1940 mocht verdubbelen. Verenigd Europa Voorbereidingen tot het congres in Den Haag Het congres voor Europese eenheid, uit gaande van enige samemvex-kende federa listische organisaties ,zal tegen het einde van Mei te 's-Gravenhage gehouden wor den. Op het ogenblik wordt onderhandeld over geschikte gebouwen, waarin het con gres zou kunnen samenkomen. Ruw geschat verwacht men ongeveer duizend afgevaar digden uxt alle Europese landen. Behalve de Europese landen, waar reeds federalistische verenigingen bestaan of in oprichting zijn, krijgen ook Europese lan den, waar deze xxiet bestaan de uitnodiging een delegatie te zenden. Discrimatie wordt in elk opzicht vermeden. Do delegaties zullen worden samengesteld uit vertegenwoordigers van allerlei bevol kingsgroepen. Men denkt aan parlements leden, vakverenigings-afgevaardigden, ver tegenwoordigers van werknemersorganisa- ties, jeugdbeweging, vrouwenorganisaties, boex-enbenden, kerken, enzovoort. De conferentie zal zich beraden over mo gelijkheden tot samenwerking tussen de Europese volkeren op sociaal, cultureel en economisch gebied. De doelstelling is te geraken tot een federaal georganiseerd Europa met behoud van de nationale waar den der deelnemende landen. Ten behoeve van het te hoxxden congi-es hebben enige organisaties, namelijk de „onafhankelijke liga voor Europese samenwerking" onder presidium van de Belgische minister Paul van Zeeland, de Franse Raad voor Ver enigd Europa onder leiding van de diplo maat en politicus Edouard Heiriot, het „United Eux-ope Committee", opgericht door Winston Churchil en de Europese Federa listische Unie, waarvan dr. H. Brugmans voorzitter is, een commissie ad hoe ge vormd. Oud-minister P. Kersten, lid dezer commissie, zal de leiding van de congi-es- organisatie hebben. Indien hun werkzaamheden zulks toe laten. zullen ook Winston Churchill en Paul van Zeeland aan het congres deelnemen. 33. Het hielp niet, dat Panda protesteerde en zei, dat hij oiischuldig was. De beul bond ook hem en voerde toen Joris Goed- bloed en Panda de doolhof in. Het bleek, dat de man de weg nu kende, want zonder lang te zoeken bracht hij hen naar het middelpunt en duwde ze op de wegzak kende vloer. „Daar gaan we, jonge Pan da" zei Joris Goedbloed„Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in! Laat dit je een les zijn!" „Je kunt je lessen bij je houden!" zei Panda kwaad. Jij bent altijd de oorzaak van ellende. Altijd het zelfde! En ik ben stom genoeg om met je mee te doen, totdat het te laat is! Daar gaan we nu!" „Ja daar staan we nu!" zei Joris droevig in de duisternis turend. „Ge hebt gelijk, Panda! Ik ben een minder waardig iemand. Ik ben een ongelukkige! Ik ben verkeerd opgevoed! Helaas! Nu is het te laat!" De vloer was intussen tot stil stand gekomen en gooide hen met een schok op zij.... De Koningin bezocht vliegveld Schiphol De Koningin bracht Zaterdagmiddag een onofficieel bezoek aan Schiphol. De Landsvrouwe werd ontvangen in een der passagiersloodsen, waar langs de wand kaarten van de wereldluchthaven in wording waren opgehangen. In deze loods was aanwezig de luitenant ter zee der eerste klasse J. L. Grijpma, vertegenwoordiger van de NIWIN in Indië, die des ochtends uit Batavia op Schiphol was aangekomen met een grote mand met diverse soorten fruit en bloemen, een ge schenk van de jongens over zee aan de Koningin. Luitenant Grijpma bood de vorstin het ge schenk aan. De Koningin verzocht hem alle militairen overzee voor deze bijzonder op prijs gestelde attentie haar zeer hartelijke dank over te brengen. Vervolgens maakte de Koningin per auto een rit over het platform en langs de hangars. Ook bezichtigde zij de Constella tion PH-TDG, welke op het platform stond opgesteld. De heer Plesman leidde haar in het toestel rond en gezagvoerder Van der Vaai-t legde haar de werking der diverse instrumenten uit. Aan boord be vonden zich een steward en een stewardess, die enkele verversingen aanboden. De Ko ningin ontbood hier mej. T. Ter windt, chef stewardess van de KLM, met wie zij zich geruime tijd onderhield. Mej. Terwindt heeft een belangrijk aandeel gehad in het verzet tegen de Duitsers. Panama geeft geen bases De Nationale Vergadei-ing van Panama heeft gisteravond de overeenkomst, die in het begin dezer maand voorlopig met de Verenigde Staten werd gesloten en be trekking had op de verpachting vaxx der tien bases voor de verdediging van het Paixama -kanaal, verworpen. Studenten gaven door het houden van optochten uiting aan hun instemming met het resul taat der stemming. Beulen naar liet schavot 23 beulen van het voormalige concen tratiekamp Auschwitz onder wie de di rectrice van het vrouwenkamp, Maria Mandl, zijn door het Poolse hoge gerechts hof te Krakau ter dood veroordeeld. Zes anderen kregen levenslang, en 10 be schuldigden werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërende van 15 tot 5 jaar. Een der vex-dachten werd vrijge sproken. Russische saboteurs op overschoenen De Moskouse politie heeft een aantal arrestaties veiricht in verband met pogin gen tot zwarte handel. Sinds de uitgifte der nieuwe roebels en de algemene prijs verlaging worden winkels en markten door politie in het oog gehouden. Een aantal personen tracht zijn voordeel (e doen met het gebrek aan tijd van ar beiders. die in queue staan. De zwarte handelaren kopen bepaalde goederen (o.a. overschoenen) tegen de nieuwe prijs op en verkopen ze voor een prijs, die iets lager ligt dan de oude. Duitse instrumentenfabriek naar Nederland Naar de correspondent van het ANP verneemt, heeft Nederland bij de laatste toewijzing vaxx het te Brussel gevestigde intergeallieerde bureau voor de herstel betalingen, de vrijwel volledige fabriek van Anschütz und Co. te Kiel-Neumühlen ter waarde van 400.000 RM ontvangen. Het betreft een fabriek voor de vervaardiging van marine- en luchtvaartinstrumenten. - Uit het zgn. „French Emergency Scheme" ontving Nederland machinex-ieën ter waax-de van 410.000 RM (waarde 1936). UNO-corresponrlenten in Amerika aangehouden Enkele uren nadat bericht was ontvan gen over aanhouding op last van de auto riteiten der Verenigde Staten van een Griekse journalist Kyriazedes, correspon dent bij de UNO voor enkele Griekse com munistische bladen, kreeg het comité voor UNO-correspondenten bericht, dat ook een Indisch correspondent, Syed Hasan, ge accrediteerd bij de UNO als correspondent voor een blad te Bombay, dat kortelings om politieke redenen verboden schijnt te zijn, op Ellis-Island was gedetineerd. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO heeft zich terzake van beide arrestaties tot Warren Austin, de leider van de Amerikaanse delegatie ter UNO gewend. C.D.U. en Sovjets Een vooraanstaand lid van de christelijk democratische unie heeft aan het Berlijnse avondblad „Nacht-express" vei-klaard, dat de Sovjet-Russische autox-iteiten geen or der hebben gegeven tot het afzetten van dr. Jakob Kaiser als voorzitter van de partij. Volgens deze zegsman zouden van de zijde der Sovjet-Russische autoriteiten de woorden.gebruikt zijn: „Wij geven geen enkel bevel. Wij verklarerx slechts, dat wij geen vertrouwen hebben in Kaiser doch gij hebt geheel vrije keuze". „De Berlijnse provinciale organisatie van de christelijke democratische unie van Duitsland staat op het standpunt dat Jakob Kaiser en Ernst Lemmer voorzitter en vice-yoorzitter van de partij moeten blij ven". aldus prof. Landsberg, leider van de C.D.U. in de Berlijnse gemeenteraad. „Voor ons in Berlijn bestaat er niet zo iets als een Sovjet-Russische, Amerikaanse, Franse of Britse bezettingsmacht. De ge allieerde Kommandantura is de enige in stantie. die politieke bevelen kan uitvaar digen". LANDDAG VOOR ECONOMISCH ONDERWIJS. Zaterdag is te Amsterdam de vijftiend? landdag voor het economisch onderwij? gehouden. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer G. W. Comello in he' bijzonder dr. S. Elzinga, inspecteur van het M. O. in de 5e inspectie, prof. dr R H. Woltjer, voox-zitter van de Onderwijs' raad, prof. C. W. de Vries van de Rotter damse Economische Hogeschool, het hoofd bestuur van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel en de wethouders van On derwijs van Den Haag, Haarlem. Enschedé, Den Helder en Zaandam. In de ochtendvergadering sprak prof. dr. P. J. Bouman xxit Groningen over „Het economisch onder-wijs in een veranderde maatschappij". Des middags hield drs. M. J. van der Ploeg, administratief directeur van Philips' gloeilampenfabrieken te Eind hoven een inleiding over „De betekenis van de moderne administratie voor het be stuur van het bedrijf en van de staat". Boksen Van Klaveren daagt Van Dam uit Bep van Klaveren heeft een officiële uit daging gericht aan Luc van Dam voor het middengewichtskampioensschap van Neder land. De twee vorige wedstrijden, zijn, naar men weet, in de 8e en 9e ronde gestaakt we gen een oogblessure. De definitieve beslis sing is toen niet bereikt en het is de bedoe ling van Van Klaveren, dat deze in de derde ontmoeting wel bereikt wordt. Van Klave ren hoopt vóór de titelwedstrijd tegen Van Dam nog enkele internationale ontmoetingen te kunnen boksen. Sport in 't kort JOHEZ BOEKTE DE OVERWINNING. Niet VVRA behaalde in de Zaterdagmiddag competitie de overwinning, zoals Maandag meegedeeld is, maar Johez. Het resultaat was 60. Johëz heeft dus de beste kans op het kampioenschap en heeft een voorsprong op Tweede Jeugd. Cholera. In het dorp Muhajo (Syrië) zijn zeven personen aan cholera gestorven en een twintigtal nieuwe gevallen heeft zich alweer voorgedaan, zo meldt een rege- rings-communiqué. De Syrische regering heeft inenting verplicht gesteld en heeft een crediet van een miÜioen Syrische ponden gevraagd om een cholera-epide- mie te besti'ijden. Zuid-Syrië zal tot ge vaax-lijke zóne verklaax-d worden. Tweede man. Het 21-jarige Italiaanse meisje Maria Formicola vex-keex-de wel in een heel oplezierige toestand, toen zij enige dagen geleden te New York aankwam. Haar aanstaande echtgenoot, een gede- mibiliseerde Amerikaanse soldaat, bleek te zijn overleden en de Amerikaanse autoriteiten waren van mening, dat er geen reden meer bestond om Maria in de V., S. toe te laten. Een jonge New Yorkse muziekleraar, Alfidi geheten, die Maria's foto in de krant zag, schijnt nu uitkomst te brengen. Hij heeft Maria een huwe lijksaanzoek gedaan en zij heeft het aanvaard. Alfidi is er reeds in geslaagd haa.r de verlovingsring aan de vinger te schuiven, doch Maria's bevrijding uit het immigratiestation Ellis Island kan hij nog niet bewerkstelligen. Een dolle kat heeft acht personen van een zelfde familie in het dorpje Escou in het Franse departement Hautes Pyrenées gebeten. Zij zijn met spoed naar het Pasteursinstituut te Bordeaux overge bracht. Vitamine T. Na 'n jarenlang onderzoek heeft dr. Wilhelm Goetsch, hoogleraar aan de universiteit van Graz, de vitamine .,T' ontdekt. Tevens heeft deze geleerde de plaats van de vitamine T ten opzichte van de tot dus ver bekende vitaminen kunnen bepalen. Bij vitamine „T" is sprake van een stof waardoor de celassi milatie bij planten, gewervelde dieren en mensen bespoedigd wordt. Protest. Parlementsleden en andere voor aanstaande Engelsen hebben in een tele gram aan de Britse ambassade te Madrid hun protest geuit over de tegen Zoroa, communistisch leider van het onder gronds verzet in Spanje, uitgesproken doodstraf.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2