Utrechtse professor schrijft verzetsroman en wint zeven duizend gulden ÏJmuiden Motie van wantrouwen tegen hoofdbestuur van Bloembollencultuur verworpen Nederlandse vrouw was bevriend met Japanse kampcommandant De Canadezen laten een vooroordeel varen Veisen-Nootrd DINSDAG 23 DECEMBER 1947 IJMUIDER - COURANT 3 Haarlemse uitgever deelt prijzen uit Het waren allemaal gelukkige mensen Zaterdagmiddag in hotel „De Leeuwex'ik" aan de Haarlemse Kruisstraat. Zeven auteurs, die verheugd waren, dat hun in- en transpiratie in klinkende munt zou worden omgezet, een uitgever, die zich in de handen wreef in het vooruitzicht van een paar „best-sellers", een jury. blij van een drukkende last verlost te zijn en een groepje belangstellenden-uit-andere-hoof- de, die het ook niet onaardig vonden eens 26.500 gulden te zien uitdelen. De heer J. H. Gottmer was de gulle uit gever een woord met een dubbele be tekenis in dit verband die eens in de vier jaar geldprijzen uitreikt aan auteurs, die hem een manuscript ter hand stellen, dat volgens een deskundige vierschaar goede ontspanning aan litteraire kwali teiten paart. De heren Jan H. de Groot, piet Bakker, P. W. Assmann, Karei Jonckheere en André Demedts hadden de koek in zeven mootjes gesneden om gelijke behandeling mogelijk te maken tussen een paar handschriften, die weinig voor elkaar onderdeden. Nadat Jan H. de Groot in een geestige 'boutade de legende, dat uitgevers schatrijk worden aan de ingevingen van een ander, nieuw leven had ingeblazen, analyseerde Karei Jonckheere op scherpzinnige wijze de verschillende categoriën, waarin de inzendingen waren onder te verdelen. De Vlaamse dichter roemde het peil waai-op het werk der prijswinnaars stond en het verheugde hem bijzonder, dat ook enige eerstelingen bekroond konden worden, al nioest er hier en daar wat bijgevijld wor den. Hij waarschuwde de laureaten echter tegen het waandenkbeeld dat een bekro ning' een waarborg voor een duurzaam succes zou betekenen.. Begenadigden. Vervolgens maakte de heer J. H. Gott mer de uitslag bekend. V. Sirolf uit Utrecht ontvangt 7.500 voor zijn verzetsroman „De viersprong der grote wegen". De Nijmegenaar Charles Peters schreef een documentaire roman toen hij als tolk bij de geallieerde legers in Duitsland werkte I over de weerwolf-activiteit. „De wolf in het bos" werd met 5000 bekroond, Piet I van de Laan uit Zutfen kreeg 3.500 voor zijn huwelijksroman „Eva en ik". De I Gentse vredex-echter Willy Carsau ontving i voor zijn onder het pseudoniem W. J. Els- j tnan geschreven „Vigneron vlindert voor bij" 3000 gulden evenals Gabriël Gorris 1 voor zijn historische koloniale roman, het 1 op het dagboek van Columbus geïnspi reerde „Mayoba, de goede Kacike". De bekende schrijfster van meisjesboeken Rie van Rossum uit Leeuwarden sleepte met haar vlot verhaal over jonge mensen in benauwde jaren „Het scheepje naar Ar- cadië" 2500 gulden in de wacht. Tenslotte was er een aanmoedigingspx-ijs van 2000 gulden voor de Antwerpenaar Zeger van Grasdonck met zijn boerenroman „Het huis éer Berg". Piet Bakker sprak namens de jury nog een slotwooi-d, waarin hij vei-telde, dat deze prijsvraag voor goede ontspannings- boeken het college heel wat amusement had bezox-gd, al was dat nu juist niet dooi de bekroonde manuscripten veroorzaakt. Recidivist. De eerste prijswinnaar V. Six-olf, achter Welke schuilnaam zich een Utrechtse hoog leraar verbergt, is een recidivist. Reeds bij de eerste prijsvraag van de firma Gottmer in 1943 stak zijn manuscript torenhoog boven de andex-e uit. De schrijver bleef evenwel in' de meest letterlijke zin in het Verborgene, want Six-olf behoorde tot de om hun x-as vervolgdenDe voorzitter Van de Kultuurkamer, dr. J. van Ham, heeft nooit geweten, dat hij de prijs niet ean de ware auteur maar aan diens vriend, die zich daax-voor uitgaf, overhandigde. Dit werk, „De schuldenaar", is juist van Öe pers gekomen. In „De Viersprong der grote wegen" Engelse stoomtrawlers worden tot oliestokers verbouwd 'In een recordtijd zijn op'de scheepswerf van de firma Norstand Ltd., te Grimsby, twee Engelse stoomtrawlers tot oliestokers verbouwd. De vex-bouwing vaxx de trawler „Sisapon" vorderde in totaal 8 weken en 6 dagen; de trawler „Loyal", die zeven weken later bij dezelfde fix-ma werd ver bouwd, was reeds in 8 weken en 1 dag gereed. Daar het verbouwen van schepen tot oliestokers op andere grote Engelse scheepswerven een half jaar en langer in beslag neemt, mag het werk, dat door de firma Norstand is verricht, zeker als een record worden beschouwd. Bovengenoemde trawlers behoreix aan de „Standard Steam Fishing Company", te Grimsby, waarbij de firma Norstand ge ïnteresseerd is. De „Standard Steam Fishing Company" beschikt over 5 stoomtrawlers, die met olie worden gestookt. De verbouwing van de „Sisapon" en de „Loyal" is niet alleen een grote vex'bete- ring, doch betekent tevens een be langrijke besparing aan brandstof. De „Loyal", die voor de vex-bouwing 13 ton steenkolen per dag verstookte, ge bruikt nu slechts 8 ton olie per etmaal. DE MAURITANIA GAAT TOERISTEN- REIZEN MAKEN. Het grote Engelse stoomschip „Mauri tania" van de „Cunarcl White Star Line", te Liverpool, dat thans de passagiersdienst tussen Engeland en de nieuwe wereld on- dex-houdt, gaat de eerstkomende maanden met toex-isten reizen. Er zullen vijf reizen van New York naar West-Indië worden gemaakt, waarbij de plaatsen Nassar-i, La Guaira, Curasao, Pa nama en Havana worden aangedaan. Elke reis zal 14 dagen duren, de vex-trektijden van New York zijn vastgesteld op 10 en 27 Januari, 13 en 29 Febx-uari en 17 Maart. heeft de jury vooral de scherp getypeerde tijdgeest gewaardeerd; de feitelijke ver zetsstrijd blijft op de achtergx-ond. In 1946 werd een verzenbundel van zijn haixd „Tubal Kaïn" en dit jaar een toneel stuk „De aanslag op de zogenaamde graaf van Serdan" door de stad Amsterdam be kroond. ,Doet u dat nu voor uw pleizier?" vroe gen ^fij de professor, die onder geen be ding wilde, dat wij zijn identiteit "ont hulden en zelfs liever de faculteit waax-aan hij verbonden is, niet genoemd wilde zien. ,Och", luidde het antwoord, „als je er ruim 7000 gulden mee verdient kun je moeilijk nog van plezier spreken". De „Weltevreden" in de thuishaven Het 12.000 ton metende m.s. „Weltevre den" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, dat in de oorlog door de Amerika-: nen tot troepenschip werd verbouwd en in de zomer van dit jaar weer als passagiers- vrachtschip in de vaart kwam, liep giste ren na zijn eerste reis de Rotterdamse haven binnen. Het schip heeft voor reke ning van de Franse regex-ing 8000 ton copra van de Philippijnen naar Marseille en Casablanca vervoerd. Het bracht een bijna even grote lading phosphaat ten be hoeve van de Nederlandse kunstmestvoor- ziening van Casablanca naar Pernis. Als passagiers vervoerde het schip een aantal Fransen en Engelsen. Een Kerstspel en een Kerstfeest Onder auspiciën van „Pro Rege" voer den jongens eix meisjes van ÏJmuiden een Kerstspel op, dat door de vele aanwezigen in het geheel gerestaureerde en als nieuw aandoend Gebouw voor Christelijke Be langen, aan de Enschedéstraat, met grote aandacht is gevolgd. Men had geen betere inwijding van het gebouw, waarin men de stoelen van de vernietigde Bethlehemkerk terug zag, kunnen wensen. De zo lange tijd verstrooi de jeugd van ÏJmuiden heeft weer een eigen gebouw, waar te zijner tijd, wanneer het orgel van de Jeugdkerlc er geplaatst zal worden, weer de jeugddiensten in ete kunnen worden hersteld. Ds. J. van den Berg had de algemene leiding van deze avond en hij begroette in de eerste plaats de militairen, voor wie deze kerstvoorbereiding in de eerste plaats was georganiseerd, de wens uitsprekend dat dit gebouw steeds het middelpunt zou zijn voor de jonge mensen van ÏJmuiden. En hierna voerden op treffende, sobere wijze de jongex-en het spel op, waarin de Kerstgeschiedenis werd uitgebeeld. Natuurlijk waren er mensen, die leiding aan zang en gebaar hadden gegeven, maar zij bleven bij dit spel volkomen op de achtergrond en hierdoor werd beantwoord aan de bedoeling van dit gebeuren: De kribbe van Bethlehem was het centrale punt. Wij mogen onze blijdschap uitspreken over het feit, dat ÏJmuiden weer een zaal met zeer goede accoustiek is rijker ge worden. H. K. Wijdingszang in de Geref. Kerk Velsen-Noord Maandagavond is in de Gerefox-meerde Kerk aan de Koningsweg te Velsen-Noord een Kerstwijding gehouden met medewer king van het Evangelisatie-zangkoor en het Chr. Kinderkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer Huib Slings, en de organist de heer J. Pel. De leiding van de avond berustte bij ds. A. C. van Nood, die de liturgische ge deelten en de Schriftlezing behandelde. Ds. A. Schweitzer evangelisatie-px-edikant, mediteerde over: „Kerstfeest; God èn mens". Hij vergeleek de huidige politieke, sociale en economische crisis met die ten tijde van keizer Augustus, waarin de mens voor God blijkbaar evenmin tijd had als thans. De talrijke aanwezigen die het kerkge bouw geheel vulden, bleken steeds meer de prachtige gewijde zang te appreciëren. Uitgevoerd werd de Kerstcantate „Gloria Deo" van J. Nauta, voor het kwantitatief, maar ook kwalitief grote kinderkoor ten dele bewerkt door de heer Slings. Een werk overigens, fijn van modulatie, moeilijk in nuance. Daarbij gevoegd de gemeentezang waren er momenten van massaal, maar gevoelvol zingen, doortrillend het gebouw. De heer Pel begeleidde uitstekend, hoewel de koren a capella het meerdere malen zonder orgel deden en goed. Het blijft jammer, dat deze goede koor zang sleclits enkele malen per jaar te be luisteren is. Een herhaling van deze wijdingsure vindt hedenavond plaats in de Geref. kerk aan het Moensplein te Beverwijk. DE „ANTARCTIC" OP DE WALVIS- GRONDEN GEARRIVEERD. Volgens een bericht in „Norges Han dels og Sjofai'tstidende", is de drijvende traankokerij „Antarctic" 28 November op de walvisgronden gearriveerd.- MARKTBERICHT 32 December Visaanvoer. 20 kisten tarbot en tong, 60 kisten schol, 50 kisten schar. 4000 kisten schelvis, 600 kisten wijting. 200 kisten kabel jauw, 175 kisten makreel, 300 kisten koolvis, 100 kisten diversen. Totaal 5505 kisten. Besommingen. Drie trawlers met f 47.506 besomming. Stoomtrawlers: IJM 15 Cornelia 1' 12,580. IJM 155 Horn Rif f4860. Motorloggers: IJM 283 f '1335, IJM 204 f 1624, KW 28 f 305. Motortrawlers: RO 15 Antje f 10.880, RO 53 Derkje f 14.136. „HET ONSTERFELIJKE LEGER". De propagandafilm van de nationale monumentencommissie voor ooi-logs- gedenktekens wordt in de week van 25 December tot 1 Januari in de twee IJmuidense theaters Thalia en Rex vertoond. DE WEEK DER COLLECTEN. De collecte, die verleden week uitsluitend in IJmuiden-Oost ten bate van de blinden is gehouden, bracht ruim f 530 op. Het Leger des Heils collecteerde voor de Kerstfeestviering in de gemeente Velsen f 1400. De Simavi-collecte, waaraan vele Hogere Burgerscholieren daadwerkelijk meewerk ten boekte een saldo van ruim f 3000. VERTREKKENDE SCHEPEN Het stoomschip „Amstelveen" vertrekt op 3 Januari' van Amsterdam naar Zuid-Afrika. De reis gaat via Antwerpen. Het stoomschip „Nijkerk", dat via Antwerpen, Marseille Genua naar Oost-Afrika vaart, verlaat 7 Januari de Amsterdamse haven. DE EERSTE REIS VAN DE „JOIIAN DE WITT" IN 1948. De „Johan de Witt", die in de afgelopen week uit Indonesië te Amsterdam is ge arriveerd, zal 22 Januari met een groot aantal passagiers van Amsterdam naar Batavia vertrekken; de aankomst in laatst genoemde haven is bepaald op 17 Februari. KERSTFEEST VAN DE KINDERKERK. De kinderen van de kinderkerk van IJmuiden-Oost vieren op eerste Kerstdag hun Kerstfeest in de Goede Herderkerk. Om vier uur komen de kleinsten zien naar de kerstboom op het podiuxxx en luisteren naar de verschillende vex-tellingen, om kwart over zeven wordt het feest gevierd met de grotere kinderen. DE „NIEUW HOLLAND" WORDT VERWACHT. De „Nieuw Holland" van de J. C. P. L., die 11 dezer van Batavia, via Aden, naar Amsterdam is vertrokken, wordt 8 Januari in de hoofdstedelijke haven verwacht. VOOf em IJmeadeo DINSDAG 23 DECEMBER Thalia: 8 uur. „Extra-editie". Rex: 8 uur, „Het mysterie van de' onder wereld", Deel II. De Pont: 8 uur, „De sleutels van het Koninkrijk". WOENSDAG 24 DECEMBER Raadhuis 45 uur, Spreekuur Wethouder Van Onderwijs. Thalia: 3. 7 en 9.15 uur, „Gekke toeristen' Pex: „Tarzan en de vex'borgen schatten". Vertrokken personen W. F. C. van der Duim, inspectricc, van Moensplein 6 naar Indonesië; T. I. J. Bos. bakkersknecht, van Kuikensweg 175. naar Alkmaar; C L. MoojenJansen, zonder be roep van Regelierstraat 82 naar Haarlem; C. van Kalkeren, px-edikant, van Alkmaarseweg 257 naar Schouwerzijl; W. F. Voerman, kan toorbediende, van Creutzberglaan 54 naar Wieringerwaard; P. Stroobandt, landarbei der van Noorderwijkweg 1 naar J. G. de Peter, ziekenverpleegster van Scheybeeck- laan 5 naar Velsen: C. H. G. van Rensbei-gen, vci'pleegster van Vondellaan 13 naar Den Iiaag; A Wassenaai-, dienstbode van Vondel laan 29 naai- Amsterdam; A. van Haagen, directeur, van Vondellaan 29 naar Amster dam; W. L. Uilenbui-g, werktuigkundig teke naar, van Bosweg-72 naar Haai-lem; J. Th. du Pau, zonder beroep, van Populierenlaan 138 naar Beekbregen; A. Klement, naaister van Scheybeecklaan 5 naar Amsterdam; J. Poeder, los arbeidei-, van Heemskerkerweg 239 naar Velsen; C. Heyne, draaier-, van Dr. Schuijtstraat 9 naar Castricum; G. van Ber- kei, naaister, van Wijkermeerweg 81 naar Castricum; M. P. H. van Pelt. boekhouder, van Str. van Linschotenstraat 53 naar Apel- dooi-n; C. H. van den Bos, zonder beroep, van Regulierstraat 7 naar Oudkarspel; C. Hooiveld, kraandi'ijvei-, van Creutzberglaan 160 naar Haarlem; C. Zon jee, banketbakker van Groenelaan 9 naar Hilversum; J. de Ruijter, tuinder, van Gi-ote Houtweg 105 naar Heemskerk; F. W. Hagedoorn, zonder be roep, van Galgenweg 5 naar Uitgeest; H, Brout, Ci-eutzberglaan 28 A, opzichter, naar Curasao. J. Breidenbach, fabrieksarbeider, van Burgei'hartstraat 32 naar Koog aan de Zaan; A. Rietveld, ehauffeui--monteur, van C. Matei-sweg 86, naar Haarlem; F. D. Ram melaar, kantooi-bediende, van Zeestraat 213 naar Velsen; D. van Reisenvan Til, zonder beroep, van Stumphiusstraat 33 naar Dor drecht; J. H. Zwitsex-, vakwei-kman P.T.T., van Duinwïjklaan 12 .naar Enkhuizen; A. C. Floorde Wildt, zonder beroep, van Noorder wijkweg 35 naar Velsen en H, L. Timmer man, zonder beroep van Torenstraat 20 naar Haarlem. Burgerlijke Stand GEBOREN: Gerda Popkje, d. van G. Buijs- man en Froukje Gaasbeek; Helena M. A. L., d. van W. Groen en M. E. Commandeur; Marijke J. A., d. van N. Kroon en G. M. de Bakker; Klazina, A. M., d. van J. Berkhout en C. Zuurbier; Theodorus A, z. van J. Vonk en A. van Assema; Elisabeth M. M., d. van G. Zonneveld en J. Twaalfhoven. GEHUWD: H. Tieehter en J. A. Heysteeg, beiden wonende alhier; J. I. Seijsener en M. A. Smit, resp. te Zaandam en alhier. Ds. D. C. v. Wijngaarden te Honselers- dijk heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te ÏJmuiden aangenomen. Hij bedankte voor Hazerswoude. Verraad van medegevangenen niet bewezen geacht Een 48-jai-ige in Indië geboren Nedex-- landse vrouw, die er van beschuldigd werd enkele harer vrouwelijke mede-gevange nen uit het kamp „Tjideng" bij Batavia aan de Japanse kampcommandant te heb ben verraden, hoorde Zaterdag voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam vijf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen en bevond zich ruim een half uur later, na het pleidooi van haar raadsman, jhr. mr. W. F. C. van Lidt de Jeude, op vrije voeten. Aan de verdachte mevrouw H, R.-K. was ten laste gelegd, dat zij van 1944 tot Juni 1945 gefungeerd had als vertrouwens persoon van de Japanse kampcommandant Sonei in het vrouwen-interneringskamp Tjideng en dat door haar inlichtingen deze Sonei verschillende der geïnterneerde vrouwen had mishandeld. Een zevental thans gerepatrieerde Ne- dei-landse vrouwen was als getuigen a charge in deze eerste „Indische zaak", die in Nederland berecht wordt, verschenen. Uit haar verklaringen bleek, dat de ver dachte onder de andere vrouwen een slech te naam had. Positieve bewijzen van ver raad kon echter geen dezer getuigen leveren. Verdachte, die in Maai't van dit jaar is Indië geïnterneerd was geweest tijdens de Japanse overheersing. Een Nederlander, die zich in Indië aan de zijde van de bezet ter schaarde, was een zeer hoge uitzonde ring. Hij achtte bewzen, dat verdachte ver raad had gepleegd en zich onvaderlands lievend had gedx-agen en eiste een gevange nisstraf van 5. jaar. De verdediger achtte het ten laste geleg de verx-aad niet bewezen en vond dat ver dachte voor haar vriendschap met Sonei voldoende gesti-aft was door de ruim ne gen maanden voorarrest. Hij verzocht een stx-af gelijk aan dit voorarrest op te leggen ,cn verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het Hof willigde dit laatste verzoek in. Op 3 Januari volgt de uitspraak. „Als ik de gang van zaken in de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur beschouw, kan ik u niet verhelen dat deze het hoofdbestuur met ernstige bezorgdheid vervult", aldus zei jhr. di\ O. F. A. H. van Nisper tot Pannerden, voorzitter der ver eniging, gistermiddag tot de afgevaar digden en leden, die in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond bijeenkwamen. „De door het bestuur geopende moge lijkheid, om door middel van een referen dum een diepgaand en gefundeerd onder zoek in te stellen naar de opinie der vak genoten, is op onverantwoordelijke wijze doorkruist door een actie, welke w e l heeft geleid tot verbreding van de klove, welke de vakgenoten gescheiden houdt en tot het in de kiem smoren van elke poging om met beleid tot vermindering van de druk der maatregelen of tot geleidelijke afschaffing van een deel daarvan te gera ken, maar welke niet heeft geleid tot enig resultaat, hetgeen de initiatiefnemers, zulks bij voorbaat ten onrechte, er van hadden verwacht. De actie-Grootebroek is Haar doel ten enenmale voorbijgeschoten en het tijdstip van de -afschaffing der maatregelen is nu eerder vérwij derd daxx dichterbij gebracht". Volgens spreker is onomstotelijk vastge steld, dat de tijd voor afschaffing van alle maatregelen nog niet gekomen is. De on- vex-biddelijke conclusie is, dat dit onder werp niet langer de splijtzwam in de Alge mene Vereniging mag zijn. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan nerden had het Maandagmiddag als voor zitter op de in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond gehouden vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, niet gemakkelijk. De discus sies waren soms zeer verwarrend en fel was de voorzitter, toen de afgevaardigde van Grootebroek een motie indiende, welke als een motie van wantrouwen tegen het hoofdbestuxxr werd beschouwd. Tevoren had de voorzitter in zijn openings rede opgemerkt dat de gang van zaken het hoofdbestuur met ernstige be zorgdheid vervulde. De afdeling Bever- ij k had naar aanleiding van de uitslag van de vergadering van 27 October een motie ingediend, waarin aan het hoofdbe stuur opgedragen wordt, om afschaffing van alle maatregelen in d'e kortst mogelijke tijd te bewerkstelligen. Ter vergadering merkte de afgevaardigde van Groote broek thans op, dat de vereniging onder mijnd wordt door de Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, dat de teelt met twee derde deel verminderd is en dat het vak ongezond is. Het hoofdbestuur is het uit voerend orgaan van de algemene vergade ring. Inzake het besluit van de vorige ver gadering heeft het bestuur zich niet aan de democratische rechten aangepast en in de motie, die de afgevaardigde indiende, werd het in overweging gegeven de houding te wijzigen of af te treden. De afdeling Voorhout had daaren tegen lof voor het hoofdbestuur, dat het besluit loyaal heeft uitgevoerd. Een depu tatie van anti-saneerders woonde de bespre king bij met de minister van Landbouw. welke Beverwijk nu heeft overgenomen, kort voor de bijeenkomst in een „ondei"- onsje" is ontstaan en als officieel is aan gekondigd. De leden der afdeling wisten van niets. Deze wijze van strijden achtte spreker beneden het peil der Algemene Vereniging. Gaarne wil hij werken, echter in een ernstige stemming. Men heeft niet geschroomd twee leden van het hoofdbe stuur in geschriften te misbruiken. Dan wordt het hoofdbestuur in de schoenen ge schoven, dat het onvoldoende gewerkt heeft aan het besluit van de vorige vergadering, hetgeen spreker ontkende. De afdeling Grootebroek deelde mee, dat 'de afgevaardigden vrij mandaat hebben gehad. De motie is later in de af deling behandeld en goedgekeurd. Het be stuur trad echter af. De door deze zaak afgetreden voorzitter van Gi'ootebroek zei, dat de afgevaardigde in de vorige vergadering geen recht had de motie in te dienen. De voorzitter meende, dat de motie- Grootebroek er één van wantrouwen in het hoofdbestuur is. Hij wilde haar onmiddel lijk aan de orde stellen, opdat de hoofd bestuursleden daaruit hun conclusies kun nen trekken. Het is gebleken, dat de in de vorige ver gadering ingediende motie-Grootebroek, Zij gaan te langen leste trawlen Het laatste nummer van „Fishing News" bevat een interessante bijdrage over de Canadese visserij, die, hoewel zij in de nieuwe wereld wordt uitgeoefend, jaren lang op verouderde vooroordelen voer, gearresteerd, had tegenover de P.R.A. ver-1 maar dan tocix tenslotte op de trawl- methode is overgestapt. Langs de Atlantische Oostkust varen heden ten dage nog relikwieën-van schoeners rond, die behalve hun uiterlijk schoon, weinig voordelen te bieden heb ben. Vroeger ondernamen de zeilschepen van de Canadese vissersvloot x-eizen van zes weken en langer en de vangst werd door een sport „moederschip" gezouten. De opkomst van de verse vis-markt braqht een zekere xnechanisatie van de schoeners maar de vloot bleef varen op het toen al verouderde principe van het blote toeval; de trawler kreeg bij de zeer conservatieve Canadezen geen schijn van kans. Als een van cle hoofdredenen werd opgegeven de angst, dat vele vissers door de invoering van het stoomschip brodeloos zouden worden. Maar de Franse en Noord-Ame rikaanse trawlers kwamen de langzame en oneconomische zeilen een geduchte con currentie aandoen, zodat er schuchtere stemmen opgingen, om dan toch maar tot de trawler over te gaan. Invloedrijke per sonen wisten de modernisatie echter steeds weer tegen te houden en de trawlvisserij klaard, dat Sonei een „hoogstaand mens" was en dat het een rechterlijke dwaling was geweest, toen men Sonei als oorlogs misdadiger liet ophangen. Naar haar me ning hadden vele vrouwen in het kamp haar benijd voor de goede verstandhouding die zij met de kampcommandant onder hield. De advocaat-fiscaal mr. P. N. Jansen zeide in zijn requisitoir, dat hij zelf in ARM GEBROKEN DOOR ROLLEND PAPIER. Bij het overladen van rollen papier aan de Levantkade te Amsterdam heeft Za terdagmiddag de Beverwxjker motorschip per K. aan boord van zijn schuit een nogal gecompliceerde armbreuk opgelopen. De linkerarm van K. raakte bekneld tussen een zware rol papier van de Veis ex- Papierfabriek en het ijzeren dek. De schipper is voorlopig ter behandeling in het Binnengasthuis opgenomen. werd zelfs door zware overheidsbeper- ldngen geweex-d en tegengewerkt. Tot de laatste wex-eldoorlog wist de schoener zich langs de Canadese kust te handhaven. De wereldbrand wierp echter ook in Canada oude systemen omver; thans glij den meer en meer stoom- en motortrawlers van de scheepswer-ven aan beide kusten en de ommezwaai is zo volkomen, dat langs de Stille Oceaan Canadese trawlers varen, die echo-zoekers aan boord hebben om de haringscholen op te sporen. Drie S.D.-recliercheurs krijgen levenslang Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft de drie voormalige SD-rechercheurs L., V. en P. tegen wie veertien dagen ge leden de doodstraf was geëist, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. ONTVOERDER VAN OPERA-ZANGER VEROORDEELD. Op 9 April 1946 heeft de Amsterdam mer F. H. de operazanger Chris Reumer ontvoerd om daardoor een voorstelling van „Fidelio" door de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam onmo gelijk te maken, welke toeleg ook gelukte.^ De „ontvoerder" is thans tot 3 maanden voorwaardelijk en een boete van 150 veroordeeld. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie doör W. H. Lane Crawford 3) Henry haalde de sleutels bij de makelaar en zij bekeken het huis ook van binnen. Het was groot, onregelmatig ingedeeld en onhandig, maar het bekoorde Henry. Ex- was geen centx-ale verwarming, geen elec- tx-isch licht en de badkamer leek naar niets. Christopher zette deze nadelen uit een, maar hield zich verder neutraal Mi chael raadde het openlijk af, hij vond dat er een klein fortuin aan gespendeerd zou ■moeten worden voordat het bewoonbaar zou zijn. Was het niet comfortabel in hun flat? Zelfs als dit huis alle moderne ge makken bood, dan voelde hij, Michael, er nog niets voor om te verhuizen. Een paar dagen later vroeg Henry het advies van zijn twee vrienden. Moest hij „Millwood" kopen of niet? Hij noemde de prijs waarvoor hij het huis kon krijgen en zei, dat hij dat bedrag redelijk vond. Hij bood aan zelf voor de koopsom te zorgen, alle kosten van het moderniseren op zich te nemen en Michael en Christopher even veel huur te laten betalen als nu hun aandeel in de flathuur bedroeg. Plet aan bod was aanlokkelijk voor ieder die graag op het platteland wilde wonen, maar Mi chael en Christopher adviseerden Henx-y dringend het huis niet te kopen. Maar Henry bleek zo teleurgesteld door dit ad vies, zo pijnlijk getroffen door Michaels ongevoeligheid voor de schoonheden der natuur en door Christophers vreemde ge brek aan enthousiasme voor de bouw kunst van het verleden, dat zij weifelden en tenslotte zwakjes hun toestemming ga ven. Waarop deze heer, een en al glim lach, zei, dat hij wel wist dat hij op hun oordeel kon vertrouwen, en met zijn plan nen voortging. Christopher hield het oppertoezicht over de veranderingen en zijn smaak besliste in alle boüwkwesties, maar bij de meubile ring en aankleding kreeg hij niet de vrije hand. Henry wist van deze dingen iets af en verkeerde in de mening dat hij er heel veel van afwist, en het was zijn keu rige en methodische geest, die vasthield aan evenwicht en symmetrie en terug schrok voor iedere kleurencombinatie die hem te gewaagd leek. Plet resultaat was een compromis. Een zeer aantrekkelijk en comfortabel huis Henry had gezorgd dat de ramen tochtvrij werden gemaakt en, als dat niet mogelijk was, door andere werden vervangen naar de eisen des tijds verwarmd en verlicht, maar dat an tiek wilde schijnen zonder het nog te zijn. Henry was niet van plan een huis te be trekken waar niet alles tip-top in orde was en dus had hij Mr. en Mrs. Badger voor uit gestuurd, om alles in orde te maken. Henx-y zelf logeerde een week in een van de beste hotels van Londen, terwijl Mi- De woorden „af te treden" werden door Grootebroek geschrapt, hetgeen voor de voorzitter aanleiding was op te merken, dat de motie toch wantrouwen uitspreekt. Dt twee afgevaardigden van Hi 11e- g o m zeiden niet te kunnen stemmen, om dat de afdelingsvergadering niet gehooi-d is. Eén der afgevaardigden was vóór en de andere tegen de motie. Bij de stemming, die daarna volgde, hoorde men eerst „tegen" en daarna' „vóór". Aanvaard werd lietgeen het eerst gehoord was Met 247 tegen 42 stemmen en 78 blaïico stelde de vergadering vertrou wen in het hoofdbestuur. Beverwijk, RoeJofarendsveen, Enkhuizen, Egmond, Grootebroek en Noordwijk stemden voor* de motie. Na ecu bespreking over de motïe- Bevenvük werd deze verworpen met 190 tegen 140 stemmen en 7 blanco. 22 afdelingen stemden vóór en 31 tegen. De verkiezing van een bestuurslid in de vacature-G. van Marei had een spannend verloop. De heer Dan. van Egmond Nicz uit Rijnsburg, die gekozen werd, verwierf 168 stemmen en de heer G. Timmer Pzn. uit Bi-eezand 167 stemmen. In de vacature-D. van Egmond werd gekozen de heer Jac. de Brabander uit Plillegom xrxet 190 stemmen. Op de heer G. Eduard Veldhuizen van Zanten uit Hillegom werden 140 stemmen uitgebracht. Verder keurde de vergadering de begro ting 1948 goed, o nadat met 290 tegen 38 stemmen het verzoek van de afdeling Over- veen-Bloemendaal, om de beurs-entreegel- den niet te verhogen, afgewezen was. Minder chocolade De prijzen van cacaobonen op de we reldmarkt zijn sterk gestegen, waardoor het voor Nederland niet mogelijk blijft do omvang van zijn aankopen te handhaven, zo deelt het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoox-ziening mede. Er zijn echter nog voorraden cacaobonen, die te gen een lagere prijs zijn aangekocht. Door deze tezamen met de duurdere partijen te verwerken kan op de binnenlandse markt de prijsverhoging zeer matig zijn. Teneinde de prijs vast te stellen en een beperkte be- vooi'rading van de handel mogelijk te ma ken is een verbod tot aflevering en ver voer van cacaobonen, cacaomassa, cacao poeder, couverture, chocolade en alle an dere cacao-grondstoffen en cacaoproduc- ten aan of door respectievelijk naar of van cacao- of chocoladefabrikanten uitgevaar digd. Productie en bevoorrading dienen zich aan te passen aan de gewijzigde om standigheden. Daarom zal in het vex-sna- peringen-assortiment een verschuiving naar de suikerproducten plaats hebben. Afgetreden premier van Perzië gearresteerd De pas afgetreden premier van Iran, Ghavam es Sultaneh, werd Zaterdag ge arresteerd, toen hij op het punt stond per vliegtuig via Zwitserland naar de Ver enigde Staten te vertrekken, aldus meldt United Press. Volgens de persberichten is Ghavam gearresteerd op last van de openbare aan klager en heeft de politie zijn paspoort in beslag genomen. Zaterdag kondigde de president van het Iraanse parlement aan, dat een parlementaire commissie van on derzoek zich met de kwestie der arrestatie zal bezighouden. Moskou stemde Stalin Maarschalk Stalin, die Zondag zijn 68ste verjaardag viei-de, had zich candidaat ge steld bij de gemeenteraadsvei-kiezingen die gisteren gehouden werden. Nadat om 8 uur 's ochtends de stem- bureaux waren geopend, hadden alle kie zers in Moskou binnen drie uur hun stem op Stalin uitgebx-acht. Sommige kiezers schreven zelfs groeten aan hem op hun stembiljetten. Izwestia schrijft naar aanleiding van de verkiezingen: „Noch de woede van de ooi-logsophitsers, noch de inspanningen van de impex-ialistische roofvogels zullen ons in onze gestadige en snelle opmars naar het communisme stuiten". chael en Christopher zich tevreden stelden met hun vroegere pension bij Russell Square. Maar nu waren ze dan weer herenigd. Daar het de eerste avond was, die zij in hun nieuwe omgeving doorbrachten, was alles natuurlijk nog wat vx-eemd, maar het .was Henry gelukt, de atmosfeer van luxe en comfort, die hun flat had gekenmerkt, hierheen over te brengen. Het diner was uitstekend geweest en px-ecies op tijd ge serveerd, de wijnkelder was goed voorzien en de eetkamer met de eiken lambrizering en de ondex-danig wachtende Badger be vorderden de eetlust. Hun eerste maaltijd in dit huis was dan ook in alle opzichten een succes geweest en deze behaaglijke zitkamer droeg het hare bij tot die kalme rust die van z'n grote invloed is op de spijsvertering. Men hoorde slechts het tik ken van de klok op de schoorsteenmantel en het tevreden snorren van de kat op het haardkleedje. Alles ademde rust en vrede. De deur ging open en Badger kwam binnen met een serveertafel, waarop een rijtje karaffen stonden. De drie mannen keken even op van hun boeken om echter onmiddellijk weer tot hun lectuur terug te kei-en. Badger kende precies hun sma ken. Hij mengde de dranken zorgvuldig en plaatste een tafeltje naast de rechter- elleboog van elk der heren. Badger bezat ontegenzeggelijk enige waardevolle eigenschappen als butler, maar hij had ook eigenschappen, die min der prettig waren. Zijn uiterlijk kon men zich niet beter wensen. Een welgedaan heerschap met een rood gezicht, gladge schoren kin en bovenlip en bakkebaarden. Op en top een butler. Hij liep geruisloos, was nooit opdringerig exx sprak op zachte, bescheiden toon. Dat hij lui was en zijn vrouw voor veel huiselijke karweitjes al leen liet opdraaien, als hij de ki-ant las, was iets, dat alleen hem exx Mi's. Badger aanging. De heren waren overdag buitens huis, slechts aan het ontbijt en 's avonds hadden ze zijn diensten nodig eri dan wer den ze steeds in de puntjes bediend. Maar er was een aanklacht van ernstiger aard tegen Badger in te brengen: hij had een zwak .voor likeuren en het was al voorge komen, dat hij in zekere graad van dron kenschap had verkeerd. Dit waren echter uitzonderingen gebleven en de mogelijke gevolgen er van waren op doortastende wijze door zijn vrouw voorkomen. Badger was niet erg enthousiast over die verhui zing naar het „platteland". Vermoedelijk miste hij er zijn kroegje op de hoek, maar zijn vrouw was zeer ingenomen geweest met de verandering. Zij was een vlijtige vrouw en een uitstekende kokkin. Dikwijls moest zij voox1 twee werken om de tekort komingen van haar man goed te maken. Nadat Badger er zich van had verzekerd, dat de glazen binnen het bereik der heren stonden, deed hij wat kolen op het vuur en verdween geruisloos. Henry rekte zich uit, ging rechtop in rijn stoel zitten en snoof de lucht op. „Ruiken jullie dat?" vroeg hij en snoof opp-'-uw. (Wordt vervolgd). Dr. van Mook sprak aan het einde der West-Java conferentie Aan het slot van de tweede West-Java conferentie die Zaterdag is geëindigd, heeft dr. v. Mook een toespraak gehouden waarin hij o.m. zeide: „Het behoeft geen betoog dat onder de huidige politieke en economische omstandigheden de bespre kingen met de republikeinen nauwelijks vruchtdragend kunnen zijn. Wij willen echter niets liever dan onze hulp aanbie den aan de UNO-commissie van goede diensten. Sedert Djokja heeft geweigerd een einde te maken aan het „terreur- régime" legt de Nederlandse regering er met klem de nadruk op, dat zij geen troe pen uit de sedert de politiële actie bezette gebieden terug zal trekken. Er zal geen fundamentele wijziging komen in deze houding alvorens de taken kunnen worden overgedragen aan een goed gediscipli neerd politieleger." Van Mook sprak zijn goedkeuring uit over het werk van de West-Java-confe- rentie en zei: ,,Het verheugT mij namens de Nederlandse regering te kunnen instem men met uw verlangen dat de derde confe rentie mag bijdragen tot het vox-men van de nieuwe staat" In een slotopmei'king zeide dr. Van Mook nog: „De strijd van Djokja tegen ons is een zinneloze strijdEr was een tijd dat de samenwex-king nabij scheen, maar Djokja heeft dat ogenblik laten voorbij gaan". (United Press).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3