KERSTMIS KERSTBOOM PUZZLE in de wereldaether m m De sage van de Kerstkraai Santpoort WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 Scheveningen-radio, zonder kaarsen, maar toch... Daar zal morgen geen plekje van de Nederlandse bodem zijn, waar het klok gebeier niet doorklinkt, waar niet een kaars haar stille schijn over dennegroen laat wiegelen en waar het leven niet een moment verstilt in gedenken en overpein zing. Ook daar, waar ons territorium zich door de z%2ën stampt, als vissersboot, als koopvaarder, als troepenschip. Juist daar, want de radio houdt de band met. het verre moederland vast en de tele- g omen zullen deze laatste dagen van het jat .uit zee" vertellen van de innigste ge dachten aan thuis. H Aan de koptelefoon zit morgenavond een meisje, hdar hand betikt de morse sleutel en zij weet zich de zwijgende scha kel tussen de Sloterdijk, de goede logger Dirkje of welke varende boot dan ook en moeder in Holland. Jat meisje heeft ook Kerstmis, al werkt 2 ij een lange rist telegrammen af; de man aan de telefonie-ontvanger, die groetende woorden van de marcpnist op de Indische Oceaan opvangt: ook hij heeft een beetje Kerstmis. PCH, het roepsein van Scheveningen- radio, zal vannacht en morgennacht weer om door de aether zoemen, „PCH's stem is brilliant over de hele aarde op alle golven" zegt een ander kuststation en dat compli ment is gelukkig juist, want PCH moet helder zijn, juist in deze dagen. I Het is druk, overstelpend druk nu in de school aan de Houtmanstraat, waar een zwoegende staf zit samengeperst in een paar schoollokalen, om zoveel mogelijk telegrammen en gesprekken met dichtbije en onbegrijpelijk verre boten uit de an tenne te zuigen, of naar de zenders m Scheveningen te sturen. Kleine gevoeligheden rikketikken van avond en daarna uit de koptelefoons. Van kapiteins en marconisten, die „goede wacht" wensen en er de groeten aan de kleine jongen bij doen, en het is te hopen dat de schrik van Kerstmis 1945 niet meer herhaald wordt toen de Oranje met haar eerste lading repatriërenden onderweg, met een telegram van 7000 woorden Sche veningen-radio in IJmuiden kwam over donderen. Want de huisvesting van de passagiers moest toch geregeld worden. Zevenduizend woorden. gekomen, meneer! ze zijn er uit Och ja, en dan zijn er de surprise-tele grammen uit zee. Stel dat matroos Bram zijn Lien in Santpoort een fles eau-de- cologne wil sturen, dan wordt dat gebak ken in IJmuiden. Er komt een telegram van Brams schip, met een speciaal code nummer, waarvoor hij een tientje heeft moeten neertellen. Maar de geurende fles arriveert bij Lientje, dat is vast. Of een Kerststukje, bestaande uit hulst, sparre- groen en denne-appels voor grootje in Lut- terade? Kan gebeuren! Codenummer 588 en de Lutteradese Kerststukjeshandelaar levert even later een pracht rran een fantasie af, voor f 7.50, want de prijs zit in dat codenummer en als het duurder mag, wordt het 589, zeer tot genoegen van de adressante. „Die jongen toch Ziet ge, al hebben de mensen van Sche veningen-radio liever een vrije Kerstdag evenals u en ik, toch zouden zij deze spe cifieke radio-Kerstmis niet willen missen. Belangrijke telefoonnummers Politie (hoofdbureau)tel. 4745 Politie, Kon. Wilhelminakade.tel. 5400 Antonius Ziekenhuistel. 4444 E. H. B. Otel. 5455 Brandweertel. 5242 Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 24 DECEMBER Raadhuis, 4-5 uur spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 3, 7 en 9.15 uur: „Gekke toeristen". Rex, 7 en 9 uur: „Tar- zan's verborgen schat". De Pont, 8 uur: „Yankee, doodle dandy". Ned. Herv. Kerk Kanaalstraat, Kerstbijeenkomst, zang van „Looft den Heer". DONDERDAG 25 DECEMBER Thalia, 3, 7 en 9.15 uur: „Gekke toeris ten". Rex, 3, 7 en 9 uur: „Tarzan's verbor gen schat". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „Yankee, doodle dandy". VRIJDAG 26 DECEMBER Thalia 3, 7 en 9.15 uur: „Gekke toeris ten". Rex. 3, 7 en 9 uur: „Tarzans verbor gen schat". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „Yankee, doodle dandy". De administratie op het Sluisplein niet, waar de stapel telegrammen voor en van heel varend Nederland aangroeit tot een Kerstnachtmerrie en de meisjes en man nen aan de koptelefoon niet, die zich de handen moe draaien bij het zoeken naar de zich meldende schepen. Maar het gedrang op de band wordt ten minste opgevangen. Bij „binnenkomst" krijgt elk schip een volgnummer en ze hebben netjes te wachten, tot hun voor gangers afgehandeld zijn. 1 Vanavond zal er een rij ingespannen mensen gebogen zijn over seinsleutel. stemschaal en blocnote en in de suizende stilte van deze Kerstmis werken zij met vaste hand aan het onmisbare contact tus sen „thuis" en „de zee". Op de 24 en 36 meter-band. De hele lange nacht. Zonder kaarsen maar met een kleine vonk in eigen hart om de grote vreugde, die ande ren bereid wordt. J. F. Onderwijzers met een zwemdiploma De zwemcursus voor onderwijzend per soneel bij het lager onderwijs is geëindigd. Velen, die het zwemmen reeds machtig waren, maar wier schoolslag moest worden geperfectioneerd, hebben geprofiteerd van de lessen van de heren W. J. Roggeveen, rijksconsulent voor lichamelijke opvoeding en P. Dijkstra, ambtenaar van de lichame lijke opvoeding in de gemeente Velsen. Zoals gebruikelijk, is ook deze cursus besloten met „diploma-zwemmen". De heer J. den Duik zwom voor diploma I en de dames G. P. Janssen en G. J. Krab be haalden, evenals de heren D. de Bruyn, C. Peet, P. Bosua, H. Tibben, J. de Weert, G. Brunink, W. J. Lammërs, Chr. H. J. Hey- nen, B. Q. Schouten, J. Melis en P. H. van Os het diploma voor „geoefend zwemmer". Wat niet inhoudt dat de overige dames en heren nu niet bevoegd zouden zijn te helpen en te instrueren bij het school zwemmen. De heer Roggeveen wenste de dames en heren geluk met het behaalde succes en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de deelname aan en het enthousiasme ge durende de lessen zo groot is gebleven, dat er zelfs de vraag naar verder onder richt en meer training naar voren is ge komen. De heer P. Dijkstra wenste de candida- ten namens het gemeentebestuur geluk, dankte de heer J. J. Waagmeester voor zijn hulp en beloofde dat er na de Kerst- vacantie nog een v aanvullingscursus van voorlopig tien lessen zou volgen. De heer G. Brunink sprak namens allen woorden van dank aan het adres van de heren Roggeveen, Dijkstra, J. Brondsema en P. de Groot voor hun onderricht en ver eerde hen met een klein blijk van erken telijkheid. Als straks in Januari de Velser jeugd eenmaal per week het vak schoolzwemmën gaat beoefenen, kun nen de ouders er van verzekerd zijn, dat hun kinderen onder de hoede van de onderwijzer veilig zijn in het natte element. Tonnage van de „Nederland" nadert vooroorlogs peil Binnenkort vier nieuwe schepen in de vaart De vloot der maatschappij „Nederland" zal in de maanden December en Januari een uitbreiding ondergaan: niet minder dan vier nieuwe schepen komen in deze periode in de vaart, te weten het s.s. „Riouw", het s.s. .Rempang" en de motorschepen „Borneo" en „Bali". De vloot van de „Nederland" zal dan be staan uit 32 schepen met een totale tonnage van 289.327 b.r.t. In September 1939 be schikte de „Nederland" over 33 schepen met een tonnage van 308.874 b.r.t. Hierbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat de vervoerscapaciteit wat de vracht betreft thans is toegenomen. De „Riouw" en „Rempang" zijn verbouw de kleine vliegkampschepen, z.g. „baby- flattops". Van deze 8320 b.r.t. metende sche pen, welke te Mobile (Alabama) in de Ver enigde Staten werden gebouwd, is de „Riouw" reeds in de vaart, de „Rempang" zal binnenkort volgen. De dienstsnelheid van beide schepen is ruim 16y2 mijl. Reeds vóór 1940 werd bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotterdam de kiel gelegd voor het nl.s. „Bali", dat in Mei 1943 van stapel liep. Het werd echter in September 1944 door de Duitsers in beslag genomen en naar Dordrecht overgebracht. De Duitsers brachten het schip in de Dordtse Kil tot zinken, doch het kon na de bevrijding in Juli 1945 door de Britse admi raliteit worden gelicht. De „Borneo" liep in Juli 1943 te Vlis- singen van stapel en werd dezelfde maand op last van de Duitsers van Vlissingen naar Dordrecht gesleept en in Februari 1944 ver haald naar Rotterdam, waar het in Septem ber van hetzelfde jaar door de Duitsers werd gevorderd. In Mei 1945 werd de „Bor neo" in de haven van Rotterdam aangetrof fen en in December naar Vlissingen ver haald om op de werf van „De Schelde" te worden voltooid. Gebrek aan materiaal en arbeidskrachten heeft de bouw van de „Bali" en de „Borneo" aanzienlijk vertraagd. Na de proeftocht zul len beide schepen echter vermoedelijk eind December van de werven kunnen worden overgenomen. Het s.s. „Singkep", dat enige maanden te Amsterdam in reparatie is geweest, werd van kolenstoker tot oliestoker verbouwd en zal. in de loop van Januari van Amsterdam naar Indië vertrekken. AANGEKOMEN EN VERTROKKEN SCHEPEN. Overzicht van de te Amsterdam aange komen en vertrokken zeeschepen, verdeeld naar de nationaliteit, in de week van 14 tot en met 20 December. Aangekomen Vertrokken inh. in inh. in Aant. m3 brt. Aant. m3 brt. 28 130.606 30 164.845 Niet in de duinen Het zachte weer in de maand December lokt menige liefhebber van de wandel sport naar buiten. Wie met de Kerst dagen de neiging krijgt zijn wandeling uit te strekken tot in de duinen, leze. eerst de volgende waarschuioing van de commissaris van politie: Door de politie zal met de meeste ge strengheid worden opgetreden tegen personendie zich onbevoegd in het iuinterrein bevinden. Tegen overtreders wordt ongeacht eventuele andere maat regelen, onmiddellijk zonder verdere waarschuwing proces-verbaal opge maakt. Nationaliteit. Nederlandse Zweedse IJslandse Engelse Finse Amerikaanse Griekse Noorse Deense Argentijnse 1.757 7.692 10.518 21.528 15.792 25.066 5.696 1 51 302.193 of brt. 106.782 10.144 1.757 95.910 8.556 21.528 2.500 31.943 3.158 21.521 361.826 127.866 Visserij-varia Kerstvacantie I. Zowel de reders als de vishandel hebben ervoor gezorgd, dat er de 27e geen visaanvoer in IJmuiden is. Mochten er toch enige schepen met vis binnen zijn. dan zullen ze blijven „over liggen" tot Maandag. Ook het ijsfabrieken- personeel zal zoveel als mogelijk is, van de eerste Kerstdag tot Maandag vrij zijn. Kerstvacantie n. Vissers, die reeds Zaterdag de 20ste moesten gaan varen, mogen hun Kerstfeest in huiselijke kring doorbrengen; er zijn deze week dan ook geen schepen vertrokken. - Hup, ElburgT De gemeentelijke vis- afslag van Elburg heeft medegedeeld, dat deze maand het omzetcijfer de één millioen gulden heeft bereikt. Burgemeester Scholtens opent Kersttentoonstelling Naar men ons meedeelt heeft mr. II. J. J. Scholtens, burgemeester der gemeente Beverwijk, zich bereid verklaard, de ten toonstelling van liet Sint Lucasgilde offi cieel te openen. Deze opening heeft plaats in tegenwoordigheid van leden, donateurs en genodigden op Vrijdagmiddag in het Statenhuis aan de Velserwcg te Beverwijk, waarna de expositie om half vijf voor het publiek toegankelijk wordt gesteld. Hoe in IJmuiden Kerstfeest wordt gevierd Behalve de gewone kerkdiensten wordt het Kerstfeest bij het Leger des Heils ge vierd in bijzondere samenkomsten. Don derdagmorgen om zes uur is er in het ge bouw aan de Edisonstraat een speciale wij- dingsdienst, waarin een Kerstspel in Oos terse kledij wordt opgevoerd. Na de Kerst- prediking van half elf volgt om drie uur een 'jeugd-Kerstdemonstratie en des avonds om acht uur volgt het spel: „Omar, de vierde Wijze". Tweede Kerstdag des avonds om acht uur wordt „Grootjes Kerstgeschenk" dooi de Gezinsbond opgevoerd. Leden van de Nederlands Heiwqrmde- Kerk van IJmuiden komen Donderdag morgen om zeven uur tezamen voor de kerk aan de Wilhelminakade. Van hiei-uit zullen zij gaan naar zieken en &ude;i van dagen om in de ochtendschemering hun Kerstgroet te brengen in de vorm van Kérstliederen. In de Goede Herderkerk wordt op die zelfde tijd een vroeg-jeugddienst gehouden, waarin ds. J. v. d. Wiel zal spreken over „Het lied in donkere nacht". Burgerlijke stand van Velsen Geboren T. KramerFormer, z.,. Julia- nakade 21, IJmuiden; C. S. NanneMaat huis, z., Feithlaan 16, Driehuis; N. Dekker Olyrhook, z., Geelvinckstraat 33, Velsen- N..; P. A. KortekaasEijking. z., Corvers- laan 83, Velsen-N.; C. J. RonsPelk, z.. Schulpweg 78, Velsen-N.; H. van Ewijk van Noort, d., J. P. Coenstraat 9, IJmuiden; J. A. CorthalsBeun, d., Julianakade 12, IJmuiden; M. P. H. Koelemeyvan Leu ven, z., Hagelingerweg 201, Santpoort; J. van ToorEngel, d., Fazantenlaan 47, IJmuiden-Oost; C. G. HooglandBruins, d., van Valkenburgstraat 5, Velsen-N.; G. PlantBos, z., Kompassstraat 60, IJmui den; G. van LeeuwenWinsemius, z., Va- reniusstraat 13, IJmuiden; Th. J G. de Graaffvan der Kort, z., Kerkerinklaan 64, Santpoort; R. E. VisserSchoen, z., Kwekerslaan 5, Santpoort; T. M. Menger de Pagter, d., Eksterlaan 6, IJmuiden- Oost; L. Jaspers-Post, d., Drïehuizerkerk- weg' 90, Driehuis. Overleden: G. Looten, 66 j., echtgenote van K. H. Israël, Sparrenstraat 41, IJmui den; A. M. Ombergen, 42 j., echtgenote v. Th. A. Braam, I-Iagelingerweg 95, Sant poort; N. Komen, 76 j., weduwnaar van J. I Kaandorp, Cederstraat 7, IJmuiden-Oost; I A. M. Krab, 42 ;j., weduwe van J. Reekers, de Ruyterstraat 76, IJmuiden; J. W. C. Meyer, 76 j„ weduwe van S. de Groot, Lau- rillardlaan 8, Santpoort. „SUOMI" TRAINT NIET. Het bestuur van de H.A.V. „Suomi" heeft in verband met Kerstavond de oefeningen, welke anders op Woensdag worden gehou den, zowel voor de dames- als herenleden afgelast. Een uurtje puzzlen ver drijft de zorgen. De op lossing van dit interes sante kruiswoordraadsel is niet moeilijk, doch kost even tijd. In ons nummer van a.s. Zater dag zal men kunnen zien of men alles goed heeft ingevuld. waar de mot niet in mag komen. snel naderbij komen, voegwoord (Frans). t mokken. Rijkscommissie, meisjesnaam, prul. lage vrouwenstem, ieder. ten aanzien landbouwwerktuig, scheikundig begrip, dier. windrichitng. twee medeklinkers, met pensioen gegaan, hardste deel een een blad. twee medeklinkers, plaats in Noord Afrika, muzieknoot, ten aanzien. Chinese naam. heilige, verstand, dansfestijn. vervoeging van zijn. eenheid in de electro- techniek. noodzaken. groot tentoonstellings gebouw, gewoon, voorbijganger, zwakke plek in kleding, in dat geval, geestelijke, veiligheidsapparaat, voegwoord. geeft door tekens te kennen. verlichtingsmiddel, dat in deze dagen veel ge bruikt wordt, niet dezelfde, voegwoord. Griekse letter, meisjesnaam, dier. muzieknoot. schijngestalte van de maan. rondje, munt. vlotheid. lid van zeer oude volks stam, wending, nuttig gevogelte, spreekgestoelte, sierlijk gebouwd, voorstaande, waarop de hoop van de wereld gevestigd was. groet. onderdeel van een ten nismatch, half edelgesteente, tweeklank, gebied. een twijfelachtig leger. wie de laatste zal blijken te zijn. lot. slaapkamer. geliefde verblijfplaats van ratten. onbeschaamd. dichtstbijzijnde. enige jaren geleden een heldhaftige strijdorganisatie. deel van een boot. deql van de Bijbel. soort N.V. (Duits). de onbekende. meisjesnaam. aanlegplaats van schepen. hard materiaal. gewicht. papier voor copiërep. weg met bomen. slim dier. oppervlaktemaat. wegkant. een actueel feest. verdelgingsmiddel. bloem. ijzerhoudende grond, scheikundig bggrip. wat deze zomer was. voornaam van bekend Vlaams figuur, omschrijving van modern fascisme, wat zonder, de ander niks is maar daar mee op toneel staat, voor. telwoord. officieel document. begrip dat funest is voor onze wereld, waarvan er alleen een plaatsvervan ger is. wat in 1943 brak en in 1945 verdween, dier. meisjesnaam, nationaliteitsletters. twee medeklinkers, sledevaren, vogel. bestemming van Nederlandse astronomi sche expeditie, middaguur. letters voor de naam van ondergeteken de in een afschrift, dwaas. persoonlijk voornaamwoord, losgelaten naad. wat men heden ten dage niet meer ziet. bepaald soort liedje. gravure. bongerd. 192. meisjesnaam. 195. dier. 196. twee medeklinkers. 197. plaats. 198. regelmaat. 199. de oudste. Verticaal: 1. onlangs. 2. hulpmiddelen bij leren rekenen. 3. verdieping. 4. uiteengaan. 5. balsem op smart. 6. verloren. 7. moraal ondex-mijnend. 8. lijkt naar niets. 9. ook. 10. in gewone doen. 13. vaas met bepaalde bestemming. 14. zegelmateriaal. 16. hemd. 21. van banden ontdaan. 27. recht overeind. 32. eei-ste klasse voetbalclub. 33. bedriegen. 38. oorspronkelijke aai'd ontnemen. 40. vuurzee. 43. familielid. 44. smalle weg. 45. vlotheid. 47. Griekse verzetsorganisatie. 50. koorzang. 52. vreemde munt. 55. dier. 56. twijfelachtig leger. 60. insect. 62. lang binnenschip. 66. beweegbaar deel van een müur. 67. deel van de voet. 68. riviertje in Oostenrijk. 69. voegwoord (Frans). 70. familielid (aanspreeknaam). 71. voorzetsel. 72. getijde. 73. bergruimte. 75. godsdienstige richting. 76. boom. 77. Romeins keizer. 78. leverancier voor de huisvrouw. 80. door ovex-lijden vei-krïjgen. 81. jongensnaam. 83. water in Zeeland. 84. pii-aat. 87. stoei-e. 88. vreemde munt. 90. dwaas van professie. 91. geldreservoix-. 94. kleine woning. 95. vis. i. dwingeland. I. wat een domine doet in zn gemeente. wat een dominee dóet in zijn gemeente. stuk hout. - plaats in de Betuwe. uitroep. voegwoord (Frans). waar je niet op moet komen, maar wat je nu toch niet missen kunt. Griekse letter, storm. jongensnaam. opening die er niet zijn moet. opvolger van de Volkenbond, deel van de mast. riviertje in Limburg, hemellichaam, verpakkingsgewicht, lokmiddel, gekant tegen, bijbelse figuur, gebx-uikelijk verschijnsel in het huidige Frankrijk, dox-psplein. deel van een vis. dier. deel van de mast. loot. betalend logé. bepaald soort onderwijs, rest van de wijn. apparaat. persoonlijk voornaamwoord, man aan het stuur, verbeelde belevenis, onverantwoordelijk gesjacher, meervoud (Lat. afk,). bevordering van eigen industrie, voox-zetsel. een van de grootste mogendheden, voegwoord, lengtemaat. indrukwekkend omvangrijk, bekend Amerikaans politicus, groot figuur, slot. deel van de mast. soort gravure. Eui-opeanen. breed pad. doorzichtige stof. gangbare dracht, typische vrouwennaam, aanwijzend voornaamwoord, deelgenoot, muzieknoot, lidwoord, jongensnaam, bijwoord. KERSTVERHAAL VOOR DE JEUGD „Oei" zuchtte de Kerstman. Zijn voeten waren zo moe en zijn baard was helemaal nat van de sneeuw en de zak op zijn rug drukte als honderd pond lood op zijix oude botten. Hij veegde met een slip van zijn rode mantel een pluk sxxeeuw van een boomstronk en liet zich voorzichtig zak ken, de vracht van zijn rug kantelde met een lichte plof in de poederige sneeuw en met een paar bewegingen klopte de oude man de ergste nattigheid uit zijn pluizen baard. „Oei" zei hij weer. Niemand kon het horen, en dat was maar goed ook, want de mensen denken altijd, dat de Kerst man nooit moe wordt en daar moest het maar bij blijven. „Moe?" vroeg een kleine stem uit de diepte. „Hè, wat zeg je.wie is dat?" schrok de rustende oude. .Waar ben je, stem?" „Hier", antwoorde de stem en een kraai wipte op de knieën van de grijsaard, die met een verwonderd gezicht naar de grau we vogel keek en vroeg: „Moet jij niet slapen, kraai?" „Eigenlijk wel", antwoordde de kraai en hij verbeterde meteen: „Eigenlijk wel, Kerstman. Maar ik werd'wakker, toen u ging zitten en...." „Hoe kun jij nou wakker worden van iemand, die gaat zitten?" wilde de ander weten, waarop de kraai antwoordde: „Nou ik woon toch zeker in die boomstronk en opeens dacht ik, dat m'n slaapkamer in stortte hè, en toen ben ik gaan kijken, wat er aan 't handje was! Zeg, Kerstman, moet je nog veel doen, vanavond?" „O, zo veel, zo veel mijn jongen" vertelde de oude, „er zijn wel hónderd arme men sen die allemaal een pakje willen hebben en ik moet nog honderd maal honderd stappen door de sneeuw doen, voor ik die honderd arme mensen heb afgewerkt. En daarom moet ik maar weer eens gaan". De grijsaard stond alweer overeind en wilde de zak op zijn rug sjorren toen de vogel er boven op sprong en haastig zei: „Nee Kerstman, dat gaat niet. Trek maar lekker uw jas om u heen en probeer een klein slaapje te doen, geef mij de adressen en dan zal ik wel even de pakjes bezorgen". „Ja maar. „Niks te ja-maren" deed de vogel bazig, Aan de nichten en neven TANTE ELS WENST HIERBIJ ALLE HONDERD-EN-ZOVEEL NICHTEN EN NEVEN UIT VELSEN PRETTIGE KERSTDAGEN TOE. ik ben zo terug en mijn vleugels kunnen best tegen de sneeuwvlokken, hoor!" Da's allemaal goed en wel" pruttelde de Kerstman, „en ik vind het erg lief van je, dat je me helpen wilt, maar de mensen. „Laat die mensen nou maar koeteren", kraakte de kraai, „ik zal er bij zeggen, dat het van het Kerstmanxietje is en dan vinden ze het vast even fijn als wanneer u het zelf had gebracht. Tenslotte kan een ouwe heer Hier hield de kraai op, want de oude heer was knikkebollend in slaap gevallen, zijn vriendelijke ogen waren toe en de baax'd golfde in lange flarden over de be sneeuwde pels. „Prachtig", zei de kraai en hij pikte het eerste het beste touwtje uit de volle zak en Vloog met een pakje naaroch, naar ovex-al en nergens. Hier naar een huisje, daar naar een hutje, ginds naar een stulp. Zijn grijze wieken klapten door de koude lucht en elite keer, als hij bij de slapende Kex-stman terug kwam, veegde hij met een vlerk de stu wende sneeuw van-'diens wenkbrauwen en uit zijn snor. Het licht keek om een hoekje van de wex-eld en een haan kx-aaide verbaasd tegen de witte deken over het wijde land. De kraai had nog net voor zonsopgang het laat ste pakje uit de zak weggebracht en kwam nu met trage vleugelslag naar de boom stronk terug. Moe was hij, ex-g, erg moe. Met moeite hield hij zich recht in de lucht, maar met vreugde dacht hij aan de blijde gezichten vaxx de mensen, die deze avond de papieren en de touwtjes hadden losge maakt. „Fijn moest dat zijn, om Kerstman te wezen", dacht hij. Op dat moment was de oude slaper van de stronk verdwenen en de kraai voelde tot zijn verwondering zijn veren veranderen is rood fluweel met witte hermelijnen zo men. Wanneer de Kerstman moe wordt, en dat gebeurt niet zo heel vaak natuurlijk, dan komt er een vogel, een eenvoudige vogel om hem te helpen. De eenvoudige vogel krijgt door zijn dienende liefde in de Kerstnacht het karmijnen gewaad van een goed mens. Want zo gaat het in du wereld. En zo blijven de Kerstmannen in de wereld. J- F-« „Er is uitzicht" De twee opvoeringen van het lekenspel „Er is uitzicht" door de Ned. Hervormde Jongeren, onder regie van de heer Hun- sche, zijn een groot succes gewox-den. Beide avonden was de zaal van „De Weyman" geheel gevuld en beide keren kwamen de aanwezigen onder de indruk van het gesproken woord en de fraaie tableaux. In zijn inleidend woord zeide de heer Van Eyck onder meer, dat „Er is uitzicht' een inleiding is op het Kerstgebeuren. Het gx'ijpt terug op de historie, maar het werpt ook een blik vooruit. Wij, mensen van 1947, kijken angstig of niet naar Rusland en (of) Amerika, maar wij vergeten, aldus spr., dat het wereldgebeuren bestuurd wordt door het Grote Licht, dat nu bijna 2000 jaren geleden straalde uit de stal van Bethlehem. .,Er is uitzicht" wil de ver wachting en profetie op sobere wijze uit beelden. Het lekenspel bestond uit fragmenten en 9 tableaux. Door de aankleding van het toneel en de passende costumes wai"en deze tableaux uitstekend geslaagd te noemen vooral het slottableau: de overwinning van het Licht op de duistere machten, maakte een diepe indruk maar voor ons was het meest aangrijpende het gesprek van de beide jonge vrouwen aan de bron. De diep gevoelde overtuiging van de waarheid van de voorspelling over de komst van de Mes sias, kwam door de grote zeggingskracht prachtig tot haar recht. Elk fragment en tableau wex-d gevolgd door passende kwar tetzang en samenzang der aanwezigen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6