Velsens raad verdronk haast in de woonruimte.... Vijftien jaar geëist wegens verraad D.F.C. komt op bezoek bij Stormvogels De visimporteurs zijn ontevreden over de aankoop van IJslandse filets Predikbeurten WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Lening van zes millioen als Kerstverrassing Het moest bij half elf worden, voor bur gemeester mr. M. M. Kwint de laatste bij eenkomst der Velsense raadsleden in 194? sloot, maar tussen dit tijdstip en de aan vang hebben juridische debatten, financiële krachttoeren en uitgebreide besprekingen twee dames en negen-cn-twintig heren ge animeerd bezig gehouden. Het begon al met een verrassing in de vorm van een extra-agendapunt, dat be oogde de woningbouw op gang te houden, nu er van het ministerie bericht is, gekomen dat het voorlopig niet mogelijk is, op voet van de Woningwet vergunning te krijgen voor de bouw van plusminus 500 woningen, welke oekase B. en W. van Velsen noopten om aan de noodrem te trekken en de raad in principe voor te stellen, een lening van 6.000.000 te laten goedkeuren, opdat de wederopbouw niet zal stagneren. Natuurlijk ging dit grote bedrag niet zonder meer onder de hamer door: de heer R. Verbeek (Arbeid) schrok een beetje van de agenda-aanvulling en sprak de vrees uit, dat deze noodsprong vele ge meenten zal dwingen, eveneens een beroep op de geldmarkt te doen, wat eenware wedloop kan doen ontstaan. Hij rekende dan ook op de financiële athletiek van wet houder R. v. Eijken (financiën) en meende voor het overige de vrij sombere voordracht te kunnen steunen. De heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezei (Vrijheid) dacht, dat deze lening de gemeente drie ton per jaar aan rente zou kosten en hij wilde er dus niet „zomaar" over beslissen. De heer C. P. J. Maas (Kath..) was minder hevig geschrokken, maar hij prefereerde een tijdelijke voorziening naar het model van het Amsterdamse plan Ingwefsen. Wethouder Visser (O. W-, Arbeid) gaf de door de vorige sprekers gewenste toe lichting en hij legde de nadruk op het feit, dat de voordracht in kwestie allerminst een principiële koerswijzing van het gemeente bestuur inhoudt. De wethouder onthulde, aan de hand van cijfers, dat Velsen met zijn woningbouw op de goede weg was, zo> dat het Haagse bericht als de bekende don derslag bij heldere hemel werkte. De wo ningen op het Hoogoventerrein zijn volgens de heer Visser zeker gesteld, maar voor de rest moest worden overgeschakeld op de financiële regeling 1947, wat niet zo gemak kelijk ging. Een lichtpunt wist het college echter toch in de duisternis te ontdekken in de vorm van een vergoeding van 4 voor het onrendabele deel van het te in vesteren kapitaal, welk deel na 10 a 15 jaar afgelost wordt. Intermezzo, Nadat de heren A. tenBroeke (Christ.) en Verbeek hun bezwaarde gemoederen nogmaals gelucht hadden, kwam de heer G. F. Schilling (Comm.) met een on verbloemde critiek op de herrijzenis van Velsen. Hij merkte op, dat „hier niets ge beurt", waarop van achter de groene tafel het voorbeeld van Velsen-Noord als het tegendeel werd aangehaald. Maar de' heer Schilling bleef op zijn stuk staan en ver klaarde, dat hij „er zo zoetjes aan zeeziek van werd." Wethouder Visser noemde het recente conflict bij Ribberink als een der oorzaken van de vertraging en volgens hem ging het niet aan Wederopbouw of Gemeentebestuur de schuld in de schoenen te schuiven. Ten slotte gaf de heer Schilling ironisch toe, dat het „buitengewoon goed ging" en hij weet een en ander aan de 63.000 ambtenaren, die er rondlopen. „Maar niet in Velsen" was- des burgemeesters weerwoord, waarop de discussie onder ontspannende vrolijkheid eindigde en de lening zonder hoofdelijke stemming in beginsel een feit werd. Woningruimte Dit preludium luidde een langdurig' debat ever de nieuwe woonruimte-verordening in, zoals deze door B. en W. werd voorgesteld. De vraag, of er naast de bestaande huis vestingscommissie een commissie van be roep zou worden ingesteld, bracht vele aspirant-sprekers op het lijstje van de voor zitter en de heer Maas begon een uit gebreid betoog over de wenselijkheid om de bestaande commissie meer positieve richtlijnen te verschaffen met daarnaast dezelfde commissie, welke als beroeps lichaam fungeert in geval van vordering. Hij betreurde het, dat de kwestie van de kosten bij dubbele bewoning door verbou wing en dergelijke niet nader omschreven wordt en verder kwam de heer Maas tot de conclusie, dat de kwestie van het in wonen een minnelijke schikking op grond slag van moreel plichtsgevoel moet wor den. Enige wonderlijke voorbeelden van „hoe het niet moet" gaven aanleiding' tot hilariteit, die echter gedempt werd dooi de heer J. V i s s e r (A.R.) wiens betoog de ernst van de woningsituatie onderstreepte. Namens zijn fractie kwam hij tenslotte met het voorstel, om een aparte en onpartijdige beroepscommissie inzake de vorderings procedure in te stellen, hetgeen de heer Ten Broeke bestreed, tegelijk met de opvatting van de lieer 'Maas, om de advies commissie tegelijk tot beroepsinstantie te bombarderen. De heer D. den Hollan der (Comm.) gooide het over weer een andere boeg en zag het beroep in de huidige situatie wel degelijk geopend, wat de heer H. de Boer (Arbeid) eveneens had ont dekt; bovendien zou een voorstel als uit de rechtse koker kwam, volgens hem geen rechtsgeldigheid bezitten, omdat de wet de adviescommissie als instantie van beroep aanduidt. Hij was er van overtuigd, dat de rechtszekerheid geen enkele schade wordt toegebracht en meende, dat de gemeente naren na aanneming van het onderhavige plan-voor-de-praktijk-der-woonruimtever- del'-ing gerust kunnen zijn over een billijke behandeling, die volgens hem reeds een zeker vertrouwen in Velsen geniet. De heer H. Homburg' (A.ÏL) voelde even eens behoefte aan een beroepsinstantie in zake woningkwesties en wethouder Th. Kruisman (Soc. Zaken, Comm.) beant woordde de verschillende opmerkingen tot in hun onderdelen, waarna de voorzit ter er tussen sprong en de zaak juridisch uit de doeken deed, zodat het de raad dui delijk werd, dat de wet slechts een commis sie van vordering kent en de betrokken „ge dupeerde" in geval van werkelijke vorde ring de gelegenheid krijgt, zijn bezwaren kenbaar te maken. De uiterste beroepsmogelijkheid is die bij Gedeputeerden. Maar Velsen beeft alle toe- wijzingsgevallen bij een commissie onder gebracht en wanneer een bewoner zich wei gerachtig mocht tonen, zijn huis te delen met een ander, dan komt de vorderings commissie er bij, dezelfde commissie overi gens, die reeds over de toewijzingskwestie advies aan B. en W. uitbracht. Burgemeester Kwint gaf als zijn deskun dig advies, het voorstel in de gestelde vorm aan te nemen, opdat de rechtszekerheid on aantastbaar blijve, Met enige onderge schikte toevoegingen en na ampele debatten in tweede en derde ronde werd het plan tenslotte geaccepteerd, nadat het anti revolutionaire voorstel met 19 stemmen tegen was gesneuveld. Salarissen. Punt zes van de agenda het voorstel om de maandsalarissen der gemeente ambtenaren te herzien kreeg eveneens een uitvoerige discussie; de functie van ge meentelijk geneesheer kwam onder het ver grootglas. naast die van Reinigingsdirecteur en wethouder Kruisman pleitte voor verhoging der kleine lonen, die volgens hem nog te schriel afsteken bij de 30. week-opslag van de referendaris. De heer F. J. A. Strijbosch (Kath.) kreeg het met hem aan de stok, omdat ieder volgens deze spreker moet krijgen wat hem toekomt en Velsen er voor "moet zorgen, bekwame ambtenaren te houden. De door de heer Kruisman naar voren gebrachte „liefde voor het vak", die „ook wat waard" is, ontmoette meesmuilend protest uit de raad, waarna de hamer der beslissing viel. Ook de verhoging der weeklonen ont moette enig geredeneer, maar tenslotte werd het staartje van de agenda dan toch met enige snelheid afgewerkt en een aantal dames en heren zag zich benoemd of her benoemd in diverse onder wij s-toezicht- commissies'. Cornwall wil weer ter visserij Ringnetten moeten helpen De visindustrie van Cornwall ligt sinds de bevrijding min of meer op haar rug en er hebben reeds vele injecties plaats gehad, om nieuw leven in deze vroeger zo bloeiende tak van nijverheid te blazen. Als zoveelste experiment, waarvan in Cornwall veel verwacht wordt, heeft men dezer dagen proeven met een nieuw soort ring-net genomen; van de 100 vissers, die twintig jaar geleden langs de kust hun be drijf uitoefenden is er thans niet een meer over en als er slechts een derde dezer mensen terug te lokken zou zijn, ware het wellicht mogelijk een geheel nieuwe visse rij in Cornwall te vestigen. De nieuw ringnetten, die van alle kanten bekeken en getest zijn, zouden buitenge woon geschikt zijn voor de haring- en makreelvangst en een van dë voorvechters van dit nieuwe project heeft het Engelse ministerie van voedselvoorziening reeds aangeraden, het een jaar met de netten te proberen. Wij tekenen hier nog bij aan, dat het ring-net-systeem vermoedelijk van Noorse oorsprong is, waar het zijn bruikbaarheid voor de fjorden bewees. Toen het in Schot land werd geïntroduceerd, stak er een storm van protest onder de vissers op, maar desondanks heeft het ring-net zich in de Engelse visserij een plaats veroverd. Men zegt, dat het -ring-net in korte tijd tot verblijdende resultaten kan leiden, in tegenstelling tot drijfnetten, die zich te veel kenbaar maken en daardoor de vis wel eens aan het schrikken maken. Er wordt verder verteld, dat een ring-net vijf a zes keer zo snel vangt als een drijfnet. VOETBAL O VERZICHT De kansen van VSV op de bovenste plaats zijn door de nederlaag tegen Zeeburgia en dit in combinatie met de constante spel vorm van Haarlem, vrijwel tot nul geredu ceerd. Alleen wanneer de roodbroeken weer eens tot hun vroegere gewoonte om van zwakke tegenstanders te verliezen zouden terugkeren, zouden de VSV'ers nog weel een stem in het kapittel kunnen krijgen, maar veel hoop hebben we er niet op. Bo vendien zal VSV zelf ook nog wel enige verliespunten te noteren krijgen. We heb ben zelfs zo'n vermoeden dat de IJmuide- naren er Zondag a.s. reeds tegen HBS niet zonder kleurseheuren zullen afkomen. Stormvogels, dat de vorige Zondag zo kranig de achterstand van 30 tegen DOS inliep, krijgt DFC op bezoek. De Dordtena- ren, die nog een behoorlijke kans op de bovenste plaats hadden, vërspeéïden die Zondag j.l. goeddeels door van ADO te ver liezen. Toch mag verwacht worden, dat ze zich tegen Stormvogels tot het uiterste zul len inspannen, teneinde het kleine kansje, dat ze nog hebben, te behouden. Velsen komt de laatste weken weer be hoorlijk uit de hoek, zodat voorlopig aan de onderste plaats niet behoeft gedacht te worden. Geheel op veilig' staaf, het sein echter nog' niet en daar dit van VIOS, de tegenpartij van Zondag a.s.,-in nog sterker mate gezegd moet worden, kan aan de Kwekerslaan een pittige partij voetbal ver wacht worden. Wij houden het op een kleine zege voor Velsen. De Kennemers bewezen zich een slechte dienst door met 40 v.an VIOS te verliezen. Daardoor verkeren ze weer in ernstig ge vaar. We houden er ernstig rekening mee, dat Zondag a.s. ook weer van Fortuna ver loren wordt. In de 3e Idas A trekt'DEM naar het vrij sterke IVV. Het zou ons werkelijk mee vallen als het, hoe hoog we .de overwinning van Zondag j.l. ook aanslaan,een puntje rijker huiswaarts keerde. In de 3e klas B trekt vooral Kinheim Terrasvogels de aandacht. De Velsenaren staan lelijk op de onderste plaats, doch er is nog' hoop en één van de mogelijkheden voor hen zien we in de ontmoeting tegen Terrasvogels, dat de laatste tijd ook lelijk- de kluts kwijt is. Beverwijk gaat in Wormerveer trachten de wedstrijd tegen QSC tot een goed einde te brengen en dat zal de Wijkers nog niet eens meevallen. Op eigen terrein wonnen zij destijds metl0, maar we gevoelen nu meer voor een gelijk spel. VVB maakte Zondag j.l. tegen Purmerend wederom een lelijke misstap. Het zal een hele' toer voor de Breesapers worden de leiding weer te veroveren. We achten ze MARKTBERICHT 23 December. Visaanvoer. 30 kisten tarbot en tong, 160 kisten schol, 3400 kisten schelvis, 150 kisten kabeljauw, 200 kisten koolvis, 60 kisten makreel, 550 kisten wijting, 50 kisten diver sen. Totaal 4600 kisten. Besommingen Stoomtrawlers: TJM 87 Neptunus f 3480. IJM 6 Norma Maria f 15.045, IJM 117 Prinses Beatrix f 9538, IJM 4- Knikker f 3868. Motorloggers: KW 107 f1128. Drie trawlers met f38.969 besomming. echter Zondag in staat weer van Zeevogels te winnen. IEV krijgt gelegenheid het appeltje naar aanleiding van de destijds tegen HSV ge leden 21 nederlaag te schillen en we ach ten de Wijkerogers in staat het met succes te doen ook. Stormvogels 2 achten we in staat van Zeeburgia 2 te winnen,/laar de Amsterdam mers de laatste weken de kluts kwijt zijn. VSV 3 legt tegen AFC 4 ongetwijfeld op minstens één punt beslag, maar Kennemers kon aan KFC 4 de handen nog wel eens vol hebben. Velsen 2 zal het tegen HRC 3 evenmin gemakkelijk hebben, maar kan o.i. toch winnen. .Hoewel ik aanvankelijk onaangenaam getroffen was door de schorsing, die het Hof in deze zaak beval, ben ik achteraf toch van mening, dat het nader onderzoek toch zijn nut heeft gehad. Immers door de instructie is overduidelijk aangetoond, dat we hier met een aartsleugenaar te doen hebben, die zich niet heeft ontzien de goede Nederlanders onder de Vclser-politic ver dacht te maken. Rechercheur Kuntkes is uit deze zaak te voorschijn gekomen als een volkomen integere figuur". Aldus ving mr. B. J. Besier zijn requi sitoir aan in de zaak tegen de Haarlemmer R. van R„ waarvan de behandeling, na op 14 Maart door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam geschorst te zijn, Dinsdag werd voortgezet. Van R. werd er van beschuldigd, dat hij een viertal arbeiders uit Velsen en Be verwijk, waarvan hij wist, dat ze hun per soonsbewijzen wilden verkopen en een ar beider van de Hoogovens, die hem een pistool had geleverd, waarom verdachte hem, onder voorwendsel dat het voor de illegaliteit bestemd was, gevraagd had, had verraden. t)e vier verkopers van persoonsbewijzen hadden enkele maanden, de man, die het pistool had geleverd, langer dan een jaar i,n een concentratiekamp vast gezeten. Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat verdachte in de kapperszaak, waar hij werkzaam was, de klanten pro beerde over te halen tot de verkoop van vuurwapens, persoonsbewijzen en distri butiekaarten. In Velsen ging het gerucht, dat hij een handlanger was van de be ruchte Ritman. Inderdaad had hij de oor spronkelijke aangifte van de handel in persoonsbewijzen bij deze inspecteur van politie willen doen. Inspecteur Ytsma had echter aan re chercheur Kuntkes opdracht gegeven dit geval zoveel mogelijk zelf te behandelen om te redden wat er te redden viel. Quist, degene die het pistool verschaft had, was ook door Ritman gearresteerd. Bovendien waren er brieven van Van R„ gericht aan Ytsma, in het dossier aan wezig, waaruit diens bereidheid om hand en spandiensten aan de vijand te verlenen maar al te duidelijk bleek. Van R. daarin bijgestaan door een enkele getuige suggereerde op de vo rige zitting dat Kuntkes in deze zaken een minder fraaie rol had gespeeld. Dinsdagmorgen kwam de rol van deze P.R.A.-rechercheur eerst in het requisitoir ter sprake. Mr. Besier verzekerde, dat hij van de moeilijke positie waarin de politie,- en zeker die te Velsen met haar vele foute figuren in de leiding in de oorlog ver keerde, ten volle overtuigd is. Daarom ook nam hij scherp stelling tegen de pogingen tot verdachtmaking, die er rond de P.R.A. Op Zaterdag 13 September vertrok een semi-officiële handelsdelegatie per speciaal KLM-toestel van Schiphol naar Reykjavik op IJsland, teneinde besprekingen te voe? ren over het verstevigen van de reeds be staande handelsovereenkomsten en het' aanknopen van nieuwe handelsbetrekkin gen tussen IJsland en Nederland. Op 21 September keerde de delegatie in Neder land terug, nadat een concept handels verdrag tot stand was gekomen, dat nog. sleclits door de Nederlandse regering 'goed gekeurd behoefde te worden, aangezien de IJslandse regering reeds haar goedkeuring aan dit concept gehecht had. Naar de ondervakgroep Import van Vis mededeelt, is een partij van vijf millioen kg IJslandse visfilets aangekocht. Naar de ondervakgroep mededeelt ligt de prijs van deze visfilets 30 cent per kg boven de wereldmarktprijs, zodal het niet gemak kelijk zal zijn, hiervoor afzetgebied te vin den. Zij acht bovendien het kwantum van 5000 ton aanmerkelijk te groot voor Ne derlandse consumptie, te meer omdat het vrijwel onmogelijk zal blijken, hiervoor voldoende en. geschikte koelhuisruimte te vinden. Bovendien, zo zegt de ondervak groep, geschiedt de aanvoer thans in een periode, waarin ook de eigen aanvoer van verse vis zich in stijgende lijn bevindt. Naar haar oordeel is deze minder ge slaagde aankoop een gevolg van het feit, dat er aan de genoemde delegatie geen deskundigen op het gebied van vis waren toegevoegd. Indien dat het geval geweest ware, dan zouden deze deskundigen zeker niet aceoord gegaan zijn met de prijs en ongetwijfeld ook tegen het kwantum be zwaar gemaakt hebben. Men wist te voren, aldus de ondervakgroep, wat er van IJs land gekocht zou moeten worden, wilden v/ij daar afzetgebied voor Nederlandse producten vinden. Het had dan toch voor de hand gelegen, dat er een „visdeskun- dig'e" was medegegaan. Volgens de voorzitter van de ondervak groep Import van Vis zou de enige oplos sing zijn, een gedeelte van de 5 millioen kg. weer te exporteren, al zal dan het verlies hierop niet gering zijn. De secretaris van de delegatie, dr. E. D. de Meester, directeur van het Centraal Orgaan voor de Nederlandse economische betrekkingen in het buitenland, noemde de resultaten van het bezoek van IJsland zeer bevredigend, doch hij voegde er aan toe: „Deze onaangename post zit er tus sen". Ook hij noemde het tijdstip, waarop deze partij aan de markt komt, vrij onge lukkig, al staat hier tegenover, dat het vleesrantsoen verlaagd is. Op het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bevestigde men, dat de regering haar goedkeuring aan het concept gehecht heeft. De partij visfilets, aldus deelde men mede, was ge koppeld aan 'n partij vismeel en heringolie, waaraan Nederland grote behoefte heeft. Ter vergemakkelijking van de onderhan delingen was hierbij ruimte gelaten voor de aankoop van een bescheiden hoeveel heid visfilets, welke bovendien een tijdige levertijd moest hebben. Deze hoeveelheid is inderdaad iets te groot uitgevallen. De handel heeft een zeer sterke aandrang uit geoefend om de transactie te handhaven, in het belang van de goede naam van de Nederlandse handel. Ook ten departemente was men van oordeel, dat de delegatie zeer gunstige resultaten bereikt heeft, al noemde men de transactie met de visfilets niet gelukkig. Kerstdiensten Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn eerste Kerstdag te raadplegen de artsen: P. Brouwer, tel. 4507 en A. J. v. Leusen, tel. 4328; tweede Kerstdag: A. J. v. Leu sen en R. Rutten, tel. 4058 voor de „Maatschappij doktoren". - Voor de overige geneesheren nemen waar dokter W. Ant. Oepts, le Kerstdag, W. van Ha- selen, 2e Kerstdag. Apotheken. De dienst wordt de Kerstdagen waar genomen door de IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men beide Kerstdagen mej. J. Winter, Evertsen- straat 3 VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Dienst van het Woensdagmiddag spreek uur af tot aan het eerste spreekuur te Velsen gaande waren. „Er is geen Vel- ser affaire", riep mr. Besier uit, die een zware bestraffing van Van R. wegens het blootstellen van een aantal personen aan vrijheidsberoving, het dienstnemen bij de Wach-und Schutzdienst" en wegens zijn houding op zijn plaats achtte en daartoe vijftien jaar gevangenisstraf vorderde met ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. De president, prof. A. G. van Hamel, herinnerde er aan, dat het Hof, toen het de behandeling schorste, uitdrukkelijk uit sprak, dat het geen blaam wenste te wer pen op wie dan ook. De verdediger, mr. de Jong, was heel wat minder enthousiast over de resultaten van het onderzoek, waarbij zoals hij zeide, de betrokken figuren „ter linker en ter rechter zijde van de rechter-commissaris hadden gezeten". Hij meende, dat bij de nieuwe instructie alleen paden bewandeld werden, die al bekend waren en kwam op tegen de door mr. Besier gebruikte qualificatie van zijn cliënt als aartsleugenaar. „Deze man is al van 1943 af gedetineerd (Van R. had ook een veroordeling door de Duitsers opge lopen) en had geen contact met de buiten wereld. Van een Velser affaire wist hij niets af. Al die jaren heeft hij in zijn verdediging dezelfde lijn gevolgd. Mr. de Jong gaf toe, dat Van R. verraad heeft gepleegd, hij vond het evenwel onbillijk, dat degenen, die het verraad hadden uit gevoerd vrijuit gingen en zijn cliënt zo zwaar gestraft werd. Uitspraak op 6 Januari. le en 2e KERSTDAG. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. le Kerstdag 10.30 uur ds. J. v. d. Berg; 5.30 ds. J. Peters van Den Haag. 2e Kerstdag geen dienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat, le Kerstdag 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. 2e Kerstdag geen dienst. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). le Kerstdag 10.30 en 5.15 uur ds. J. Groen, van Gro ningen. 2e Kerstdag geen dienst. Chr. Geref. Kerk. le Kerstdag 10 en 4 uur ds. H. Velema van Den Haag; 2e Kerstdag 10 üur ds. H. Velema. Oud Kath. Kerk. 24 December 10 uur Voorbereiding, le Kerstdag 6 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Vesper; 2e Kerstdag 10 uur Hoogmis, Doopsgezinde Gem. le Kerstdag 10.30 uur ds. C. F. Brüsewitz uit Utrecht; 2e Kerstdag geen dienst. Leger des Heils. le Kerstdag 6 uur Wij- dingsdienst. 10.30 uur Kerstpredicatie; 3 uur Jongelieden demonstratie; 8 uur Kerstspel: Omar, de 4e wijze; 2e Kerst dag. 8 uur Kerstspel door Gezinsbond. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk, le Kerstdag 7 uur 's mor gens Jeugddienst ds. J. v. d. Wiel, 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Beide diensten koor zang. 2e Kerstdag geen dienst. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk) .le Kerstdag 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 2.30 uur ds. J. van Buuren; 2e Kerstdag geen dienst. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool, le Kerstdag 10.30 uur ds. F. Oort van Naarden; 2e Kerstdag geen dienst. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld). le Kerstdag 10.30 uur ds. S. E. Wesbonk, 2e Kerstdag geen dienst. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. le Kerstdag 10 uur ds. Johs. Bronsgeest.. 2e Kerstdag 1.45 Kerstfeest Zondagsschool; 4.45 uur Kerstfeest oudere kinderen. Geref. Kerk. le Kerstdag 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood; 2e Kerstdag geen dienst. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. le Kerst dag 10 uur ds. J. O. Norel; 2e Kerstdag 10 uur ds. J. O. Norel, 7 uur Gezinsdienst voor jong en oud. Geref. Kerk. le Kerstdag 10 en 5 uur ds. C. Meyer; 2e Kerstdag geen dienst. Evang. Luth. Gemeente, le Kerstdag 10 uur ds. J. Ph. Haumersen; 2e Kerstdag geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, le Kerstdag 10 uur dr. Alb. Vis; 2e Kerstdag 3 uur Kerstfeest Zondagsschool. Maranatlia le Kerstdag 10 uur de heer J. Sevensma van Amsterdam. 3.30 uur Kerstfeest Zondagsschool. 2e Kerstdag geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. le Kerst dag 10 uur ds. P. A. Tichelaar, 2e Kerst dag geen dienst. De Toorts, le Kerstdag 10.15 uur ds. G. Koch, Haarlem-N.; 2e Kerstdag geen dienst. Kapel, le Kerstdag 10.15 uur Youth for Christ; 2e Kerstdag 10 uur dr. H. v. d. Loos, Haarlem N. Geref. Kerk le Kerstdag 10 uur ds. A. Verschoor; 2e Kei-stdag geen dienst. Vrijdag heeft de arts C. Versélewel de Witt Hamer, tel. 3969. 2e Kerstdag arts Muys van der Moer, tel. 3450. Apotheken. Beide Kerstdagen heeft apotheek Duin- wijk, Populierenlaan, dienst. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts Th. M. B. Mak, tel. 8570 op le Kerstdag en Mein- dert de Groot, tel. 8410 te consulteren, le Kerstdag hebben de Elswout- en de Santpoortse Apotheek dienst; 2e Kerst dag de Bloemendaalse Apotheek. SCHEEPVAARTMEUWS K. N. S. M. Aspen, 21 Dec. van Rotter dam naar de Middellandse Zee. Deo Duce, 20 Dec. te Hamburg (van Amsterdam naar Odense). Draco, 19 Dec. van Gothenburg n. Amsterdam Jacoba, 20 Dec. tc Kopenhagen, naar Amsterdam. Marinier, 20 Dec. van Am sterdam naar Hamburg. Orestes. 20 Dec. van Hoek van Holland naar Cardiff. Theseus, 20 Dec. van Lissabon te Rotterdam MIJ. NEDERLAND. Joh. van Oldenbar- nevelt, 21 Dec. van Suez naar Indië, Lombok, 20 Dec. te Madras, naar Colombo. Mapia, 21 Dec. te Makassar, naar Soerabaja. MIJ. OCEAAN N.V. Melampus, 17 Dec. te Cheribon naar Batavia. Polydorus, 20 Dec. van Liverpool naar Amsterdam. VINKE EN CO. Farmsum, 21 Dec. van Rotterdam naar Barcelona. Loppersum, 21 Dec. van Sint Vincent naar Rotterdam. Oot- marsum, 21 Dec. van Baltimore passeerde Scilly eilanden. Winsum, 21 Dec. van Hjielva te Rotterdam. HOLL. OOST AFRIKA LIJNEN. Bloem fontein, 22 Dec. van Antwerpen naar Southampton. Nijkerk, 21 Dec. te Antwerpen, naar Hamburg. K. P. M. Banggaai, 20 Dec. Kaap St. Vin cent gepasseerd. Kalianda, 20 Dec. te Beirout (RotterdamBatavia) Grote vaart. Aalsdijk, Rotterdam—New York, 20 Dec. van Antwerpen. Abbedijk, 21 Dec. op Missis- sipi rivier (MobileNew Orleans). Alhena, 22 Dec. van Rio de Janeiro te Santos ver wacht. Alkaid, 21 Dec. van Pemambuco te Rotterdam, Axeldijk, Mobile—Rotterdam, 20 Dec. van Londen naar Antwerpen. Ceram, Amsterdam—Java, 21 Dec. Lissabon gepas seerd. Gaasterkerk, 21 Dec. van Dakar naar Rotterdam. Groote Beer, 21 Dec. van Soera baja te Batavia, Hedel, 20 Dec. van Rotter dam naar Montreal. Indrapoera, Rotterdam Java, pass. 20 Dec. 17 uur Ouessant. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam—Java, 21 Dec. van Port Said. Kota Gede, Rotterdam- Java, 20 Dec. 13 uur van Suez. Kota Inten, Rotterdam—Java, 20 Dec. 20 uur te Sabang, 23 Dec. 9 uur te Padang verwacht. Lekhaven, 20 Dec. van La Plata te Rotterdam. Lieve- vrouwekerk, RotterdamBasra, pass. 21 Dec. Kreta. Lombok, 20 Dec. van Batavia te Ma dras. Mapia, 21 Dec. van Soerabaja te Ma kassar. Meerkerk, Rotterdam—Shanghai, 20 Dec. van Antwerpen. Oranjefontein, 20 Dec. v. Port Elisabeth naar Kaapstad. Parkhaven, 21 Dec. van Antwerpen naar Bah ia. Paula, 21 Dec. van Pladjoe naar Soerabaja. Poelau Laut, Amsterdam—Java, 20 Dec. Kaap Guar- dafui. gepass. Polydorus, 21 Dec. van Liver pool naar Amsterdam. Prins Frederik Hen drik, AalborgPalestina, 20 Dec. Skagen gepass. Radja, 23 Dec. van Amsterdam t,e Newport News verwacht. Ridderkerk, 21 Dec. van Genua naar Marseille. Samarinda, 22 Dec. van Semarang te Batavia verw. Sïbajak, RotterdamKaapstad, pass. 20 Dec. 9 uur Dover. Tabinta, SingaporeAmster dam, pass. 20 Dec. Pantellaria. Tibia, Rotter dam—Curasao, pass. San Miguel. Tjimanoek, 20 Dec. van Port Said naar Gent, Cosari, 20 Dec. van Amsterdam te Batavia (8 uur). Weltevreden, 22 Dec. 4.30 van Casablanca te Rotterdam. Westerdam, 21 Dec. van New York te Rotterdam. Zuiderkruis. Rotterdam. —Java, pass. 21 Dec. 4 uur Gibraltar. Aldabi, 20- Dec. van Buenos Aires te Montevideo. Aludra, 20 Dec. v. Rotterdam te Antwerpen. Alwaki, vermoedelijk 24 Dec. van Buenos Aires naar Rotterdam. Bantam, 18 Dec. van Singapore te Penang. Coryda, 17 Dec. van Fahaheel naar Haifa. Delfshaven, 17 Dec. van Rotterdam te Ross. Jupiter, 17 Dec. van La Guaira naar Trinidad. Lems'tevkerk, Rotter damBahrein, 21 Dec. van Londen. Leo- poldskerk, Rotterdam—Shanghai, 20 Dec. te Singapore, Melampus, MakassarAmsterdam 17 Doe. te Cheribon. Molenkerk, Rotterdam Oost Azië, 20 Dec. van Suez. Prins Alexander, 21' Dec. van Jaffa te Glasgow. Prins Willem van Oranje, 19 Dee. van Jaffa naar Enge land. Rijnkerk, BombayRotterdam, 20 Dec. te Malta. Salawati, 18 Dec, van Durban naar Buenos Aires. Sarangan, 18 Dec. v. Colombo te Bombay. Stad Arnhem, 21 Dec. van Rot terdam tc Savona. Straat Soenda, 18 Dec. v. Buenos Aires te East Londen. Tabian, Java Amsterdam, 18 Dec. te Singapore. Tamo, 20 Dec. van Montevideo naar Rotterdam. Tjisadane, 17 Dec. van Hongkong naar Bata via. Zonnewijk, pass. 21 Dec. Finisterre, wordt 25 Dec. van Buenos Aires te Rotter dam verwacht. Aagtekerlc, 20 Dec. van New Orleans naar Rotterdam. Aalsdijk, Antwer penNew York, pas. 20 Dec. 22.35 Vlissin- gen. Amstelkerk, West AfrikaAmsterdam, 22 Dec. te Plymouth. Andijk. Antwerpen Rotterdam, 20 Dec. 17 uur bij Vlissingen geankerd, wegens slecht Weer. Arnedijk, 19 Dec. van Rotterdam te New York. Axeldijk, 21 Dec. 13.30 van Londen, te Antwerpen. Cottica, 22 Dec. yan Curagao te Trinidad. Cronenburgh, 22 Dec. van Stockholm te Hel sinki, Edam, 20 Dec. van Newport News te New York. Flandria wordt 24 Dec. van Rouen te Rotterdam verw. Gadila, AbadanAden, 22 Dec. op 650 mijl N.-O. van Aden. Indra poera, RotterdamJava, pass, 21 Dec. 19 uur Finisterre. Kelbergen, 21 Dec. van Mel ilia te IJmuiden. Loosdrecht (ex Filips van Marnix) 22 Dec. van Rotterdam naar Antwerpen. Merwede, Rio de JaneiroAmsterdam, pass. 21 Dec. Madeira. Polydorus, 22 Dec, 15 uur van Liverpool te IJmuiden verw. Samaria, 26 Dec, van Konakri te Marseille verw. Sibajak, RotterdamKaapstad, pass. 21 Dec. 6 uur Ouessant. Sloterdijk, RotterdamBata via, 19 Dec, 9 uur van Aden, Spinoza, Basra Rotterdam, pass, 20 Dec. Gibraltar. Streef kerk, GenuaAlexandrië, 22 Dec. ter hoogte van Sardinië. Venus, 22 Dec. van Rotterdam te Sevilla verw. Wickenbürgh, 21 Dec. van Rotterdam te Casablanca. Willem Ruys, Rot terdam—Batavia, 21 Dec. 14 uur v. Bela'wan. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 4) Michael keek op van zijn boek. „Wat?" „Die lucht". Michael snoof verscheidene malen en keek de ander vragend aan. „De afvoerpijp?" zei hij aarzelend. Christopher, die de lucht oo.k aan een onderzoek had onderworpen), kwam tot een andere conclusie: „Het is je pijp", ver klaarde hij. „Ik bedoel de zuiverheid van de lucht", zei Henry. En na een korte pauze vervolg de hij: „Die is hier zo heel anders dan in Londen. De lucht hier geurt en tintelt". Michael wier een blik over zijn schou der. „Wil je dat ik het raam sluit?" „Nee, nee", kwam het antwoord, met nauw bedwongen korzeligheid. „Ik voel hier tenminste dat ik kan ademhalen. Ik heb dat gevoeld van het ogenblik af, dat ik uit de trein ben gestapt. Er zit iets bruisends en bedwelmends in de lucht. Iets als champagne". Michael dacht aan hetgeen hij had ge voeld, toen hij uit de trein stapte: „Het „Ja, het is erg koud", mompelde Michael en .hij pookte in het vuur. „Maar de winter op het platteland kan erg mooi zijn", hield Henry aan en hij ver volgde met stijgend enthousiasme: „Op een morgen zullen wij wakker worden en de velden met sneeuw bedekt zien, de bomen zullen glinsteren onder hun witte pracht en we zullen denken dat we in een sprook jesland zijn". Michael huiverde. „Ik moet je .eerlijk 'zeggen, dat ik een andere voorstelling van een sprookjesland heb", mompelde hij. „Morgen zul je de zon kunnen zien op gaan", beloofde Henry hem. „Dat kun je in Londen niet zien, daar staan de huizen in de weg'. Hier buiten komt ze op als een vuurrode bal vanachter de bomen; een steeds weerkerend wonder, dat de hemel in een gloed van goud en safier zet". „Maar we staan toch zeker niet zo vroeg op!" riep Michael ontzet uit. „Dat zullen we wel moeten, als we op een behoorlijke tijd in de stad willen zijn!" zei Henry. „En", voegde hij er terloops aan toe: „Wij ontbijten om zeven uur". Michaels ogen drukten duidelijk ontzet ting uit. „Zeven uur!" „Er zijn nu eenmaal mensen, die moeten werken om te kunnen leven", zei Henry en zijn lippen krulden zich in een ironisch lachje. indien men niet van het buitenleven ge niet". Michael zei niets. Hij had er nooit naar verlangd om buiten te wonen en als men, om van de genoegens van het buitenleven te genieten, om zeven uur moest ontbijten, dan was hij er zeker niet op zijn plaats. Op hun flat in Londen hadden zij ten minste nog enige vrijheid gehad wat het uur voor het ontbijt betrof; slechts het avondmaal gebruikten zij altijd gezamen lijk, Henry stond daarop en het stipt aan tafel verschijnen was een der regels van het huis#geworden. „Op de gezondheid van Josephine", Henry hief zijn glas op. Hij had deze toost reeds ingesteld tijdens het diner en de an deren waren verrast over de herhaling, doch zij hieven plichtsgetrouw hun glazen. „En deze is op de' gezondheid van Jim, en dat hij gezond en wel moge terugko men". Henry zei dit met grote overtuiging. Hij wilde, dat de anderen begrepen, dat hij meende wat hij zei en dat Jims gezond heid hem evenzeer ter harte ging als die van Josephine zelf. Christopher wist, dat hij absoluut op recht was, maar het was. een grootmoedige geste, die niet veel mannen in zijn plaats zouden hebben gehad, want Henry hield van Josephine, heeft inderdaad iets tintelends", gaf hij toe. die mensen gaat behoren", gromde Michael, „Dat is de winter", verklaarde Henry, j „Het heeft geen doel buiten te wonen. Josephine was de vrouw van een an- ,Het ziet er naar uit, dat Badger ook tot j der; zij was de vrouw van Jim Thorley, maar desondanks hield Henry van haar en hij hield al meer dan tien jaar van haar. Het was een vaststaand feit, dat Henry v.an haar hield. Josephine wist het en Jim wist het en het stond eveneens vast, dat hij van haar zou houden, zolang hij leefde. Dat was Henry's tragedie. Hij was ver liefd geworden op Josephine, toen hij vier en twintig jaar was. Zij had zijn liefde beantwoord. Zij hadden zich verloofd en de datum van het huwelijk was vastge steld. Sommige huwelijkscadeaux waren zelfs al gearriveerd. En toen ontmoette Josephine Jim Thorley. Alle voorbereidin gen voor het huwelijk werden teniet ge daan. Drie maanden later trouwde ze Jim Thorley. Dit alles was gebeurd voor Christopher Henry kende, maar Henry had hem er over gesproken; hij had hem er vaak over gesproken, want hij was de slag nooit te boven gekomen. Zijn leven was vernietigd, zijn hart was gebroken. En toch, ondanks zijn ellende, had hij Jo sephine een telegram gestuurd op haar trouwdag. Later had hij haar opgezocht en hij was zelfs, dank zij zijn edelmoedige vergevensgezindheid, bevriend geworden met haar man. Josephine en Jim hadden toegegeven, dat zij Henry niet correct hadden behandeld en zij deden wat zij konden om hem te tonen, hoezeer het hun voor hem speet. Als Jim het te druk had, dan mocht Henry met Josephine uitgaan. (Wordt vervolgd).. Kleine vaart. Actinia. 22 Dec. van Emden te Goole. Bier vliet, 20 Dec. van Oslo te Menstad. Birming ham, 20 Dec. van Blyth op de Thames. Catelï, 21 Dec. van Middelharnis naar Ipswich. Escaut, 21 .Dec. van Parijs, naar Rotterdam. Ferocia, 20 Dec. van Bordékux naaf Rotter dam, Fiat. 20 Dee. van Lenden naar Rotter dam. Frejo, 20 Dec. van Goole te Par. Gaasterland, 20 Dec. van Harlingen n. Goole. Import, 20 Dec. van Vlaardingen te Newport Mon. Ivan. 21 Dec. van Kotka naar Zaandam. Kaap Falga, 20 Dec. van Kopenhagen te Nakskov. Libelle, 19 Dec. van Glasgow te Lissabon. Mi ra, 20 Dec. van Middlesbro te Blyth. Nassauhaven, 20 Dec. van Middelfahrt naar Gothenburg. Nato, 20 Dec. van Oporto te Lissabon, Oise, 21 Dec. van Rouen te Ant werpen. Sambre, 20 Dec. van Rouen naar Parijs. Vrede. 21 Dee. van Limmerick te Fal mouth. Actief, 20 Dec. van Kopenhagen te Odense. Barendsz, 21 Dec, van Karlsham n. Dordrecht. Elisabeth (Vermaas), 21 Dec. van Londen naar Antwerpen. Muron, 20 Dec. van Sables d' Olonne te Irvine. Nautilus, SouthamptortGrangemouth, 21 Dec. te Vlis singen wegens motorsehade. Prima, 20 Dec. van Aabenraa naar Goole. Sian, 20 Dec. van Wismar te Kalmar. Urmajo, 21 Dec. van Nykoping naar Dordrecht. Van Brakel, 21 Dec, van Great Yarmouth naar Grimsby. Van Gelder, 21 Dec. van Emden naar Hull. Wim (Vermaas), 20 Dec. van Lysekil te Harlingen. Dinsdag 23 December voeren de haven van IJmuiden binnen: Wolanda van Antwer pen. Drako van Gothenburg. C. A. Bank van HernÖsand (voor Zaandam). Danae van Ant werpen. Orpheus van Antwerpen. Jane Lolk van Londen. Sevan van Leningrad. Linge- stroom van Siglufjord. Ary Scheffer van Kopenhagen. Vertrokken zijn: Northdawn naar Belfast. Santa Lucia naar Emden. O. B. Sörensen n, Curagao. Brattingsborg naar Safi. Hoogwatcrtydcn. Woensdag 24 December: 0.23 12.47 uur. Donderdag 25 December: 1.16 13.38 uur. Vrijdag 26 December: 2.05 14.22 uur. Zaterdag 27 December: 2.53 15.10 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 7