De Kerstboodschap1947 Hef „pensioen" der oudjes r Tribunaal behandelt „de greep uit de provinciale kas" Jiex 5Aeatet Santpoort Beverwijk Velsen-Nfoord RUBBERSTEMPELS Jn. de Roos, Beverwijk P. de Groot, Juwelier Luidsprekers WOENSDAC ?4 DECEMBER 1947 TJMUIDER COURANT Velen ontvangen hun uitkering al, met de afwerking der andere aanvragen wordt veel spoed betracht Een wet maken en een wet uitvoeren zijn twee dingen. De Noodwet-Ouderdoms voorziening toont dit wel heel sterk aan! Minister Dree.s stelde de oudjes hun „pen sioen'"' met October 1947 in het uitzicht, maar reeds dadelijk was men er van over tuigd, dat dit slechts in sporadische geval len mogelijk zou zijn. Er moet namelijk heel wat werk verzet worden voor het zover is; elk geval en men verwachtte er 500.000! dient op zichzelf bekeken-te worden. In het ressort van de Raad van Arbeid te Haarlem (omvattend 16 gemeenten) werden 16.000 aangiftebiljetten uitgegeven. Er werden er evenwel niet meer dan 9781 ingevuld terug ontvangen, waaruit blijkt dat vele aanvragers al zelf tot de conclusie kwamen dat zij niet in de termen voor een uitkering vallen. Die 9781 biljetten slaan op 13,000 gegadigden, want echtparen vulden één biljet in. Van die 9781 biljetten werd door dé Raad van Arbeid tei-stond een dossier aangelegd. Al een heel werk. De stukken werden doorgezonden naar de plaatselijke commis sies van onderzpek, die de opgaven moesten controleren. Een nóg omvangrijker werk. Die commissies hebben reeds 9192 gevallen afgewerkt en met advies naar de Raad doorgezonden. Slechts 589 (6 proeent) moe ten nog behandeld worden; dat zijn voor namelijk gevallen die een nader onderzoek vragen, Van de 9192 adviezen die de Raad kreeg zijn er op dit ogenblik al 8315 ("91 procent) afgewerkt. Het was natuurlijk niet mogelijk alle zaken aaix „de lopende band" af te doen, want sommige moeten nader bekeken worden. Van de 8315 door de Raad berekende gevallen zijn er 2543 (26 procent) reeds betaalbaar gesteld. 4517 werden dooi-ge- zonden naar de Rijksverzekeringsbank, omdat de betrokkenen reeds in de een of andere vorm (Ouderdomsrente, Ongeval lenwet-uitkering enz.) ondersteuning ont vangen. Het is namelijk de bedoeling, dat deze mensen in het vervolg alle uitkeringen in eens ontvangen, wat veel administratie uitspaart. De Rijksvei-zekeringsbank werkt die aanvragen regelmatig af; er kan worden aangenomen dat aan het einde van het jaar ongeveer de helft klaar zal zijn. Dat bete kent dus, dat van de 4517 aanvragen uit Haarlem er door de Rijksvei-zekeringsbank nu ongeveer 2200 behandeld zullen zijn. Bij elkaar krijgen dus van het ressort Haarlem ongeveer 4743 oudjes (echtparen voor cén gerekend), thans reeds hun uit kering. Reeds een mooi resultaat! Er is door allen, die een aandeel hebben aan het vporbereidende werk, hard ge werkt. Allen deden het met veel ambitie, want in het algemeen wordt het een sym pathiek werk beschouwd. De ambtenaren van de Raad van Arbeid moesten vrijwel elke dag overwerken. Ook door de leden der Plaatselijke Commissies is in een snel tempo gewerkt. Hetzelfde kan gezegd wor den van het personeel der Rijksverzeke ringsbank. Nog duizenden oudjes zitten het kan niet anders te wachten op de beslissing op hun aanvraag. Vrees vervult hun hart Zullen zij hun „pensioen" krijgen? Ter geruststelling kunnen wij zeggen dat, als de oudjes thans nog geen bericht ont vangen hebben dat hun aanvraag is afge wezen, in het algemeen kan worden aan genomen dat zij hun uitkering krijgen. Zij moeten dus nog even geduld hebben. Maar ook al duurt het nog even, financieel na deel hebben zij van dit wachten niet, want de uitkering gaat toch met October j.L in. Ongeveer 10 procent, van' de aanvragen wordt afgewezen omdat de aanvragers niet voor een uitkering in aanmerking komen. Niet alle aanvragers hebben begrepen dat deze uitkering geen verzekering is, maar uitgaat van het behoefte-element. Vandaar dat er rekening gehouden wordt met eigen inkomsten en bezit. Iemand die f 40.000 kapitaal heeft trachtte ook zelfs nog in aaix- merking te komen, maar dit gelukte hem toch niet. Aangenomen wordt d$t in het ressort Haarlem ongeveer 115000 oudjes hun uit kering zullen krijgen, Een deel daarvan is gehuwd. Verwacht wordt dat zij in het jaar ongeveer f 4 200.000 zullen ontvangen. In geheel Nederland zijn tot dusverre ingezonden 340.000 aangiftebiljetten, die betrekking hebben op 440.000 mannen en vróuwen. Van het aantal ingekomen aan vragen zijn er van de Commissies van On derzoek 310.000 biljetten terug ontvangen. Hiervan hebben de Raden er reeds 275.000 beoordeeld. Verwacht wordt dat in totaal aan de oudjes ongeveer f 140.000.000 per jaar zal worden uitgekeerd. Van de aanvragen die in Haarlem be oordeeld werden betreft 1/3 ongehuwden. 40 procent der aanvragers zijn mannen, 60 procent vrouwen. Uit deze omstandig heid blijkt, dat er veel mannen boven de 65 jaar zijn die nog werken, hetgeen wel een bewijs is van het tekort aan arbeids krachten. De welgesteldheid in Haarlem en omgeving Het is mogelijk een vergelijking te maken over de welgesteldheid der bewoners van de verschillende gemeenten. Het ressort omvat 12 gemeenten, waar van er 8 in Haai-lem en omgeving gelegen zijn. (De overige vier zijn Aalsmeer, Nieu wer Amstel, Ouder Amstél en Uithoorn). Voor die 8 gemeenten zijn de cijfers: Aantal Aantal inwoners aanvragen Haai-lem 156.000 5477 3.5 Heemstede 24.000 538 2.4 Bloemendaal 20.000 318 1.6 Bennebroek 3.200 79 2.5 Zandvoort 9.500 256 2.8 Velsen 42.000 933 2.2 Haarlemmermeer 36.000 1002 2.8 Haarlemmerliede. 3.600 68 1.9 Hieruit blijkt dus dat het aantal ouden van dagen dat in aanmerking kwam voor de nooduitkering (die alleen gegeven wordt als de oudjes geen of onvoldoende eigen inkomen of verdiensten hebben) verhou dingsgewijze nogal uiteenlopend is. Het percentage berekend over het aantal in woners is voor Haai-lem 3.5; alle andere gemeenten blijven daaronder. Bloemendaal is het laagst met 1.6 procent, dan volgt Haarlemmerliede met 1.9 pet., Velsen met 2.2 pet., Heemstede met 2.4 pet., Bexxxxe- broek met 2.5 pet., daarna komen Zand- voort en Haarlemmer-meel elk met 2.8 pet. Velsen neemt een bijzondere positie in; daar is het percentage laag, maar dat komt natuurlijk omdat daar bij voorkeur alleen woningen gegeven worden aan mensen die in liet arbeidsproces zijn opgenomen, zodat er in verhouding minder ouden van dagen zijn. (Het theater met de beste filmsi A Presenteert haar bijzonder Kerstprogramma Van Woensdag 24 tfrn Vrijdag 26 Dec. HET DOLKOMISCHE FILMWERK „GEKKE TOERISTEN" (Pardon my Sarong) met Amerika's populairste komieken Bud Abbott en Lou Costello Een allerdwaaste film vol zonderlinge avontoiren op een Zuidzee-eiland-, afge wisseld met vlotte muziek en dans, waarbij U zich kostelijk zult amuseren. Toegang elke leeftijd. Voorstellingen: Woensdag aanvang 8 u. Beide Kerstdagen 3, 7 en 9.15 uur. Vanaf Zaterdag 27 Dec. GEHEEL NIEUW PROGRAMMA (zie advertentie van Zaterdag in dit blad). THALIA: Gekke touristen. De Ameri kaanse nonsenskraan heeft zelden zo wijd opengestaan als in het vervaardigen van deze klucht. Een zotte historie met overal mogelijkheden voor situaties, die kan noch wal maar slechts de lachspieren raken, wordt in zulk een verbijsterend tempo voorgeschoteld, dat de toeschouwer zich moeilijk kan voorstellen, dat Bud en Lou alweer van de eerste dwaasheid bekomen zijn, als zij in de tweede rollen. Toch, hoe uitgesproken zot deze film van twee ferme jongelieden en een Zuidzee-eiland ook is, toch komen zij nergens aan de grens van de weemoed, de satyre of de zelfbespot ting, die hun broeders Stan, en Olly soms zo meesterlijk weten te overschrijden en hun pret is overal te mechanisch om spon taan te zijn. Overigens is de vondst-van de pi-ompt aanslaande ruitenwisser tijdens de onder-water-bus-tocht een aparte waar dering waard en ook de manier, waarop de wel zeer ver-swingde wilden van op perhoofd Holua door het rare duo worden belaagd, kost stromen van lach tranen. Het grote bezwaar, wat wij echter tegen deze gekke toeristen hebben, is het feit, dat de keuring hen ook voor kinderogen geschikt achtte, wat zij, gezien hun avonturen met uigebreide hoeveelheden Hoela-meisjes, zeker niet zijn. REX: Tarzan en de verborgen schat. Een juichende en als gewoonlijk uiterst ge spierde Tarzan beleeft in dit verhaal het avontuur van zijn leven. Zijn gezin wordt namelijk bedreigd door de goudzoekende expeditie van 'n verbeteten professor, wilde stammen zorgen voor een grote hoeveel heid spanning, door Tarzan's gade en zoon in gijzeling te houden en met een hele ceel marteldoden te bedreigen. De historie zit goed in elkaar en wordt op vlotte wijze vertolkt in een oerwoud, waar toevallig altijd lianen of klimtouwen klaarhangen, om Tarzan onder luide „yells" naar bedreigde punten te vervoeren en het enige water, dat er in deze wildernis te zien is, komt verscheidene malen terug, vermoedelijk omdat de aanleg van meer dan een kleine biixnenzee in een Holly- woodse studio teveel van de financiën der filmers vei-gt. Deze film zou als nummer twee in de rij van Tarzan-gesehiëdenissen geplaatst kunnen worden: Tarzan in New York is namelijk nog een beetje aardiger. Inmiddels heeft het werk nog een moraal ook, namelijk dat de mens, die geen ge win en weelde zoekt in zijn oerwoud beter af is, dan de zenuwachtige jager op goud en geld. Kerststemming in Beverwijk Van een spel en een kinderfeest Gisteravond heeft de Katholieke Arbei ders Beweging getracht met het opvoeren van het toneelstuk door de toneelvereniging „Die Wijcker Gilde": „Kermisvolk op Kerst mis" het Kerstfeest weer op intieme wijze te vieren en zij is daarin uitstekend ge slaagd. De voordracht had niet de pretentie, van groots spel te zijn. Het was het Kerstver haal zoals enkele gelovige zigeuners het met hun rijke fantasie, voor zich zien, zoals zij hetuitbeeldden en speelden voor het nieuwsgierige dorpsvolk. Een simpel ver haal was het slechts van simpele mensen, die de ware Kerstvreugde voelden bran den in hun harten. De vertolkers van dit spel hebben ver dienstelijk spel geleverd. Het zangkoortje „Laudate Dominum" onder leiding van mej. B. Luyken, zong diverse stemmige Kerstliederen en comple teerde deze mooie avond op verfijnde wijze. Kerstfeesten Jeugdclubs Hoogovenstaten, De Kerstfeesten van de jeugdclubs van Hoogovenstaten behoren weer tot het ver- leden. Maandagavond werd er een Kerst maaltijd gehouden voor de oudste jongens en meisjes in het sportpaviljoen Watervliet. De erwtensoep smaakte best en ook het gezellig samenzijn na afloop, met stoelen dans en andere spelletjes viel in de smaak. Voor de jongeren was er Dinsdagmiddag een speciale Kerstbijeenkomst in de gróte zaal van het Statenhuis aan de Velsex'weg ixx Beverwijk. De vele kaarsjes verlichtten de gezichten van de ongeveer zestig kinde- die vol aandacht hoerden naar het altijd weer nieuwe Kerstgebeuren en met spanning luisterden naar het verhaal van Heggehannes. Aan het eind van deze laatste samenkomst in het jaar 1947, ontvingen alle kinderen een Kerstverrassing in de vorm van een kandelaar met kaars. Tentoonstelling werpt haar schaduwen vooruit Het tentoonstellingscomité voor de grote tentoonstelling van Handel, Industrie en Ambacht in Beverwijk werkt met voort varendheid aan de voox-bex-eiding ex-van. Zoals bekeixd zal een viertal exposities wor den gehouden, naixxelijk van Handel, In dustrie en Ambacht, vaxx Bloemen, Gx-oen- ten en Fruit, van Pluimvee en van „Groeiend Beverwijk". De tentoonstelling van Handel, Industrie en Ambacht zal wor den ondergebracht in een tentoonstellings ruimte van 50 x 40 meter, opgebouwd op het terrein aan de Zeestraat ter grootte van ruim 40.000 m2 en zij wordt gehouden van 715 Augustus 1948. Het texxtoonstellings-comité wordt terzijde gestaan door een technische commissie. Déze commissie zal de standruimten aan wijzen volgeus een door haar vastgesteld plan. waarbij zoveel mogelijk met de wen- sexx der aanvragers zal worden rekening gehouden. Indien het aantal aangevraagde stand ruimten het beschikbare oppervlak van de tentoonstellingsruimte overtreft, zullen de aanvragen door de technische commissie wox-den toegewezen. Inzendingen, die xxaar het oordeel van deze commissie niet aan redelijke eisen voldoen, zullen worden ge weigerd. „Us Memmetael" gaf filmavond Voor een ovei-volle zaal heeft de heer G. Aalfs uit Harlingen, die op verzoek vaxx het bestuur der Friese Vereniging „Us Memme tael" naar Beverwijk gekomen was, een filmavond gegevexx, waax-bij hij de aan wezigen meenam op een belangwekkende reis door Vaderland. Hij draaide films, welke door hem zelf waren opgenomen. De heer De Vries, voorzitter der Vereni ging heette allen van harte welkom en spe ciaal de filmoperateur van deze avond. Ook de Bevei-wijkse Boekhandel vaxx de heer J. W. vaxx der Velden had zijn opwach ting gemaakt met eeix expositie van speciaal Fi-iese lectuur, die in de pauze aller aan dacht trok. Na afloop dankte de voorzitter de heer G. Aalfs voor alles wat hij aan de leden had geboden en het applaus vertolkte de waai-dering der aaxxwezigen. Al met al was het een zeer prettige exx leerzame avoxxd, waarop ook de Friese Ver- enigixxg met genoegen terug kaxx ziexx. MET NIEUWJAAR FUSIE NED. HERV. GEMEENTEN. Aan de gemeenteleden van de Ned. Her vormde Kerken te Beverwijk en Wijk aaix Zee is medegedeeld, dat de samenvoeging van de beide gemeenten is goedgekeurd door de hogere kerkelijke instanties en ingaat 1 Januari 1948. Zo mogelijk wordt voor de thans uitge breide gx-ote Ned. Hervormde Gemeente van Beverwijk een dex-de predikantsplaats ingesteld. „KERSTAANDACHT" N.P.V. Hedenavond zal in het kerkgebouw van. de Vereniging vaxx Vrijzinxxig Hervornxdexx aan de Princesselaan een „Kerstaand acht" gehouden worden van de padvinders exx padvindsters der Nederlandse Padvinders vereniging. Dr. H. J. Rooyaards en hopman A. Sche- rer zullen het woox-d voeren. „Pake" komt Op 13 Januari zal de Friese Vereniging .Us Memmetael" een toneelstuk -opvoeren in het Centrum getiteld „Pake" (Groot vader), waarna op 23 Februari xxog eexx toneelstuk zal volgen. In Apx-il hoopt deze vereniging haar jubi leum te vieren vaxxwege het 12y2-jarig be staan, hetwelk eveneens plaats zal hebben in het Centrum aan de Koningstraat. Agenda voor Beverwijk Luxor Theater: 7 en 9.15 uur: „De Ruwe Bascomb" (14 j.). Kennenxer Theater: 7 exx 9.15 uur: „Ge vaarlijk Spel" (18 j.). W. B. Theater, 8 uur: „Het Spookhuis" (alle leeft.). DONDERDAG 25 DEC. (Ie Kerstdag). Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De Ruwe Basconxb" (14 j.). Kennenxer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: „Gevaarlijk Spel" (18 j.). W. B. Theater, 2.30, 5 exx 8 uur: „Het Spookhuis" (alle leeft.). VRIJDAG 26 DEC. (2e Kerstdag). Bioscopen als op 25 December. Statenhuis Velserweg: Opening Kerst- toonstelling vaxx schilderijen van het „St. Lucasgilde". Grote Kerk, 7 uur: Litui-gische kex-kdienst Ned. Herv. Genxeexxte. Populierexxlaan, Ver. Gebouw, 4 uur: Kerstviering Ned. Herv. Zondagsschool Wijk aan Zee en Duin. Volgens de verdediger is ervan eer, tekort geen sprake Aan de zestigjarige gewezen griffier der Staten van Noordholland mr. H. J. v. U., die Dinsdagmiddag voor de Tweede Kamer van het Haarlemse Tribunaal terecht stond, was o.a. ten laste gelegd, dat hij leidexxde functies had bekleed bij het Nederlands Arbeidsfront, dat hij in het Weekblad „Ge- meexxtebelangexx" hoofdartikelen in natio- naal-socialistische geest had geschreven, dat hij gesolliciteerd had xxaar en aanvaax-d had de functie van griffier der Statexx, dat hij van 5 September 1944 tot December d.o.v. als gemachtigde vaix de coxxxmissaris der provincie was opgetreden en dat hij van de rekenplichtig ambtenaar een be drag van 33.302 had ontvangen, waarvan hij N.S.B. aixxbtexxax-exx salaris had uit betaald en eexx bedi-ag van. 24.477 teix eigen bate zou hebben gebruikt. Ilx het bijzonder besteedde de voorzitter mr. F. W. v. d. Goot aandacht aaix de tijd door mr. Van U. in Haarlem doorgebracht. Beschuldigde deelde mee het insigne alleen op vex-gaderingen gedx-agen te hebben, omdat „de commissaris er zeer op gesteld" was. „Ik beix socialist van aanleg", ver volgde hij „en ik werkte graag iix functies, om sociale belangen te behartigen. In de hongerwinter heb ik zo veel mogelijk voor het griffie-personeel gedaan, niet uit pro pagandistisch oogpunt of om ixx het gevlei te komen." Coixtact nxet Duitsers had hij niet. Dat geschiedde uitsluitexxd door het kabinet van de commissaris. Er zijn xxooit ambtena ren naar Duitsland gezondeix. Wel hebben er drie tijdelijk in Haarlemse bedrijven gewerkt. De secx-etax'is las verklaringen vaxx drie anxbtenarexx van de griffie voor. Eén vaxx hen merkte op, dat er nxet geld gesmeten is. Een juist beeld van de financiën koxx hij niet geven, omdat de uitgaven niet ge boekt werden. Een axxder meende, dat de houding van de vroegere griffier nogal meegevallen is. Eexx geheim archief is kort voor „dolle Dinsdag" verbrand. Mr. A. W. Hellema, die als verdediger op trad, gaf een uitvoerige levensschets vaix beschuldigde. Deze heeft een moeilijk leven gehad en hard gewex-kt om wat te berei ken. Door het geven van lessen voorzag hij zijix ondexixoud en des nachts stu- deex-de hij rechten. Volgens pl. is Van U. lid van de N.S.B. gewordexx doordat hij in het begixx van de oorlog ixx contact kwam j met Duitsers. Mr. Hellema was vaix mening, dat de beschuldigde door .het solliciteren naar en het naixvaarden van de functie van griffier geexx hulp en steun verleend heeft aan de vijand eix steunde die mening op een, uitspraak vaix het Bijzonder Ge rechtshof. De griffier trad correct .en neu traal tegen het personeel op en werkte niee aan het verstrekken van voedsel, brandhout enz. Vooral weidde pleiter uit over „de greep uit de kas" in September 1944. Dit geschiedde op last van de com missaris. Bijna al het geld is terecht en er kan ïxiet gesproken worden van een tekort van 24.000. Op „dolle Dinsdag" zijn sala rissen uitgekeerd aan ambtenaren, die lid waren van de N.S B en later zijn uitgaven gedaaix voor reis- en vex'blijfkosten vaix de commissaris eix ambtenaren, die ixx Am sterdam werkten, voor de aankoop van beixzine, enz. Enige tijd geleden heeft plei ter een schrift aan het Tribunaal overhan digd, waarin de boekhouding is opgenomen. Pleiter zeide, dat het rapport, dat een amb tenaar van de Griffie aan de haixd vaix de aantekeningen uit dit schrift heeft opge steld, vele insinuaties bevat. Er is gx-etig gebruik gemaakt oxxx allerlei feiten op te sommen. Voorts deelde mr. Hellema mee, hoe en'op welke wijze twee schulden afge lost zijn. Nadat het Tribunaal in raadkamer ver gaderd had, deelde de voorzitter- mee, dat Vaix U,. onmiddellijk in vrijheid werd ge steld eix dat het advies op Dinsdag' 30 De cember bekend gemaakt zal worden. „Mij niet willoos laten drijven als een armzalig stuk wrakhout in de branding, maar deelnemen aan de strijd, die het Leven is". door A. den Doolaard WIE ZIJN DE GELUKKIGEN De prijzen iix de grote Terrasvogels- Kerstloterij zijn gevallen op de nummers 1900, 1175, 6804, 1441, 4730, 5830, 4670, 542, 1899, 430, 4773 eix kunnen worden afge haald Hoofdstraat 181. BIJZONDERE KERKDIENST IN DE KAPEL. In de Kapel wordt Eerste Kerstdag een bijzondere „Youth for Christ" kerkdienst gehouden, waarin de heer-. H. Meyer zal voorgaan. TONEELVERENIGING „JAN VAN DOMMELEN. De toneelvereniging .,Jan van Domme len" heeft voor haar tweede opvoering in studie genomen „Leveixsschaduweix" van Joh. v. Eekelen. LEDENVERGADERING COÖPERATIEVE LAND- EN TUINBOUWBANK. Gistermiddag heeft de Coöperatieve Land en Tuinbouwbank een ledenvergadering gehouden in de bovenzaal vaix „Kennemer- land", waarbij aan de leden de rekening en de balans over het jaar 1946 ter goed keuring en vaststelling, werd aangeboden. De kas bevatte op 31 December 19.46 een bedrag van 6933.32, waarnaast de winst van het boekjaar 1946 een batig saldo liet zien van 7735.84. Uit deze cijfers blijkt wel dat de omzet belangrijk boven het normale uitgaat. Nadat de notulen waren goedgekeurd, volgde de aanwijzing van twee stemop- nemers exx een secretaris, waarvoor respec tievelijk werden gekozen de heren A. M. Aardenburg, P. C. Commandeur en de heer R. de Ruijter. Nadat voorts ook de twee bestuursleden de herexx Th. Hofland en J, H. Weterings en een lid van de Raad van Toezicht, de heer C. A. Veldt, wegens periodieke aftre ding herkozen waren, werd na afloop der vergadei-ing eexx verloting onder de aanwe zigen gehouden, waarvoor ook dit jaar weer een grote collectie prijzen beschikbaar was gesteld. BUREAU BURGERLIJKE STAND TOCH NOG OPEN. Het bureau van de J3urgex"lijke Stand, gevestigd Velserweg 6, zal op Zaterdag 27 December des voormiddags van 9 tot 10 uur geopend zijn, echter alleen voor het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Als bij de herdenking, thans, van de ge boorte vaix de Vredevorst eexx Engel tot ons neei-daalde uit de Hemel zoals vóór^l947 jaren een Exxgel kwam tot cle herders met zijn blijde boodschap welk eexx wereld zou hij vinden! Een wereld, jammerlijk gebarsten, ge spleten, gescheurd. Iix letterlijke zin: eexx wereld van puin en ruïnes, van armoede exx ellerxde, van verwarring exx verwaar lozing; en erger: een wereld vol haat en wraaklust, vol nijd en verraad, vol vernie ling en vernietiging, boordevol van alle zoxxdexx. Een wex-eld van mensen, die elkaar hun plaats op aarde misgunxxexx, elkaar naar het le'ven staan in verblindende woede, voortgezweept door de laagste dierlijke ixx- stinctèxx, ja door duivelse boosheid, opge jaagd door redeloze rassenhaat, door mas sale zelfzucht, hebzucht, machtswaén, sa distische wreedheid, dolle bloeddorst; eexx wereld van broedermoord op reusachtige schaal. Een wereld zonder idealen, zonder moraal, zonder beschaving. Een wereld, die pas is opgedoken uit het bloed en de vlam men vaxx een slaclxtings- en vernielingsoor - log, groter, algemener en verschrikkelijker dan alles wat tevoren ooit werd beleefd. Eeix wereld, die door menselijk vernuft ge schapen vernietigings- en verdelgingsmid delen in werking heeft gezien, afschuwe lijker daix helse geesten zouden kumxen uitdenken, tot de aan het fantastische gren zende atoombom toe. Een wereld, die in verlammende doodsangst leeft voor een nog afgrijselijker oorlog met ïxóg helser moord- en vernielingstuig, op ïxóg groter schaal gebruikt en waarmee het bestaan zélf van de mensheid op korte termijn schijnt te wox-den bedreigd. Een mensen wereld zonder hoop, zonder levensvreugd, zonder levenskracht, zonder levensmoed. Klinkt bij dit alles het „Vrede op Aarde" van bet Kerstfeest niet als een bittere hoon? Was het niet beter, eerlijker vooral, als wij de hex-innex-ing aan de blijde boodsclxap van het „Vrede op Aarde" voor altijd uitbanden en alle hoop op een vx-edige aarde, waar het de mensheid goed is te leven, maar lie ten varen? Neen! En nogmaals neen! Juist nu, nu de wereld diep is gezonken en zo groot gevaar voor vex-dex-e ondergang schijnt te dreigen, juist nu moeten wij tegeix wanhoop, lafheid, willoosheid, onverschil ligheid, ons verzetten met alle geestkracht, die in ons is. Juist nu moeten allen, die „van goeden wille" zijn, zich moedig tonen, sterk eix onverzettelijk. Chx-istus is niet géboren om aan de we x-eld van de levenden de vrede van de dood te brengen, maar het ware Leven, dat strijd is. Stx-ijd van het goede tegen het kwade, van de goeden tegen de kwaden. Het wa pen van de goeden is anders dan in uiter ste geheiligde noodzaak niet het zwaard, dat verdelgt wie het trekt, maar de géést, gehanteerd door een vaste wil-ten-goede, de kracht van het x-eine geweten., nxet de moed van de overtuiging cn het geduldige vertrouwen in de overmacht van het goede boven het kwade in hun nimmer besliste strijd. De eerste grote vraag, waarvoor ieder, die zich x-ekenschap geeft van zijn bestaan, zich altijd, maar nu meer daxx ooit, ziet gesteld, is deze: Mag ik werkeloos blijven in die grote strijd der mensheid en mij willoos laten drijven en heen eix weer slin geren als een armzalig stuk wrakhout ixx de branding of is het de bestemming van mijn meixs-zijn, dat ik xxaar mijn krachten op de plaats, waarop ik bexx gesteld, deel neem aan de strijd, die het Leven is? Voor wie de onwaardigheid -beseft van zulk eexx levenshouding die de naam „houdixxg" eigenlijk niet verdient en ovex-tuigd is van zijn onafwijsbare plicht om als afzon derlijk mens èxx als lid van de gemeenschap der mensen zijn aandeel bij te dragen in de strijd des Levens, voor hem is de' tweecle vraag géén vraag meer: Welke zijde moét ik kiezen? Hij zal zelfs al mocht hij zich geen Christen noemen -r- de zijde kiezen van Chx-istus, wiexxs geest na de marteldood van het lichaam op aarde is weergekeerd om ons de goede weg te wijzen. Voor ons allen,maar vooral voor de jeugd, is de keuze vaxx het allex-grootste belang. Er wordt veelvuldig geklaagd, dat de tegenwoordige jeugd verdorven is, ïxxo- raalloos, tot het kwade geneigd of onver beterlijk onverschillig en waardeloos voor de toekomst. Voor een deel moge dit waar zijn: de verschrikkingen vaxx de ooi-log en hun gevolgen hebben niet alleen materiële verwoestingen aangei'icht, maar ook in de ziel van jonge en zeer jonge mensen ook van ouderen trouwens veel goeds vernield of onderdrukt en veel kwaads naar boven doen komen. Men verguize deze jeugd deswege niet, maar beklage haar: zij is slachtoffer. Doch laten wij daartegenover dankbaar erkennen dat wij, nu hier, dan daar, onder jonge mensen een zeer ver blijdend exx dikwijls sterk opleven van ac tief idealisme kunnen waax-nenxen, gebo ren uit een vernieuwd vertrouwen in liet Leven en in het goede, dat het leven voor j de mensheid levenswaard maakt, een be reidheid ook om nxet moed en offervaar digheid de strijd des geestes vóór het goede en tégen het kwade te aanvaarden;, een strijd, die gelukkig door vele ouderen nog steeds wordt gevoerd ondanks of wel licht juist om de geweldige kracht van de tegenstand. Zeker: de wereld is deerlijk gescheurd en gespleten en zij schijnt te wentelen in een uitzicht-benemende duisternis. Maar in die duisternis schemert licht, het niet te doven licht van de betrekkelijke aardse vrede, voor wie de ware zin van die vrede verstaat. Dit vertrouwen in het lot der mëhsheid is de blijde boodschap, welke de Engel verkondigde in de eerste Kerstnacht, de blijdschap, waaraan alle volken deel zullen hebben zolang de mensheid met vertrouwen en hoopvol deel zal hebben aaxx het grote hxystei-ie, dat Leven heet. Dc Koningin heeft tot ceremoniemeester benoemd jhr. D G. de Gvaeff. kamerheer in buitengewone dienst. De beurzen voor de geld- en fondsen handel zullen op 31 December gesloten zijn. Kerstvergadering Partij van de Arbeid In het clubgebouw „Kindervreugd" ■waren Dinsdagavond vele leden vaix de af deling Velseix-Noord vaxx de Partij vaix de Arbpid bijeeix voor de traditionele Kerst- bijeenkomst. In verband ïxxet de vermoe delijke Kamerverkiezingen in 1948 deed de voorzitter, de héér K. Marks, reeds thans een beroep op de activiteit vaix de leden. Onder leiding -van mevr. v. d. Hulst zong meix gemeenschappelijk enige partijliede ren, waarna de heer A. Mozer, redacteur van „Paraat", zijn lezing aanving met te wijzen op de diepere betekeixis van de Kerstbijeenkomst, zoals deze in de oude SDAP bestond en nu in de Partij van de Arbeid haar voortzetting vindt. De toe komst van het -socialisme in ons landbe- sprekend, schetste spreker de grot'e ar moede vaix Nederland. Met duidelijke cijfers eix omschrij vingen tooixde de heer Mozer aan wat de tweede wereldooi-log kostte en hij schatte de Nederlandse ooi-logsschade alleen al vijftig maal de belasting inkomens van 1938. De Partij van de Arbeid schroomde ïxiet in deze armste tijd mede-yerantwoordelijk- h'eid te dragen in de Regeling. De heer Mozer zag de toekomstige positie vaxx Ne derland in de wereld als een wig tussexx de machten van Oost eix West. Door ondervinding op zijix reizen was spreker overtuigd van de gelijk-geaardheid van het nationaal-socialisme en de macht van Moskou. Daar communisme dezelfde sfeer schept als onze beleving in bezet- brengt vanaf heden Pm Vrijdag 26 Dec. Johnny Weismuller in: Tarzan 's verborgen schat Voorstellingen: Woensdag 7 u uur. Donderdag en Vrijdag 3, 7 en IJ uur. Vanaf Zaterdag 27 t/m Dinsdag 30 Dec. Al Jolson in de grootse film: Rhapsody in Blue Voorstellingen: Zaterdag 6.30 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Maandag en Dinsdag 8 uur. Oudejaarsavond gesloten. Toegang 14 j. M. P. Film tixxgstijd is dit voor sociaal-democraten onaanvaardbaar, want in de Russische zóne bevinden zich dezelfde concentratiekam pen als tijdens het Hitleilsme, alleen met anders geklede bewakers. Samenwerking tot herstel in Europa kan alleen een bot sing voorkomen en de dragende gedachte van het socialisme verwerkelijken. Zo kan ook eexx geestelijke brug worden geslagen om te geraken tot „Vrede op aarde". De avoxxd werd verder gevuld met mu ziek vaxx de A.J.C., afdeling Beverwijk, en zang. Klaverjascompetitie voortgezet De uitslagen van de klaverjasclubs van de Federatie Midden-Kennemerland, waar thans ook de A-klasse de eerste lxelft ach ter de rug heeft, waren: Klasse A: De Nolle—Allen Present IA 18420—21644 All. Present 2A-De Vriend schap 2A 2135020957 ViersprongScheiwijck 2246019530 Ruitën AasDe Vriend schap'IA 17894—22120 Bij het klavei-jasspelerx zijn verschillen van 5000 punten bij een competitie wel niet zo heel spoedig ingelopen, maar ïxxet geluk is dit cijfer toch nog wel te bereikexx en zo is het dus mogelijk, dat de ranglijst thaixs eeix zeer grote spanning aangeeft ixx de A-klasse. Hier is De Vriendschap IA een flink eind uitgelopen. Doch deze ploeg wordt achtervolgd door een vijftal concur renten, die onderling in puntenaantal ver schillen. Op het oog lijkt De Vriendschap 1 A de komeixde kampioen, maar vei-ras- singen zijn niet uitgesloten en dus zal er nog fel gestreden worden. Gezien de prestaties in deze halve com petitie is eexx eventueel landskampioen schap van een der Fecleratie-clubs A xxiet - onmogelijk en zal de strijd, zoals deze zich thans laat aanzien, voornamelijk beperkt blijven tot De Vriendschap IA en Allen Present 2A. Tot predikant bij de Evangelische Broe dergemeente te Haarlem is benoemd Ds. H. Schutz van Zeist. op elk gebied leverbaar, bixxnen enkele dagexx. BERKENLAAN 32. Gisterenmorgen weggelopen Jong Zwart Hondje met bruine vlekjes en br. pootjes. Vriendelijk verzocht dit terug te brengen Da mes Kapsalon Alb. v, Pel, Kexxnemerlaan 94, IJmuiden. I'aml heelkundige Inrichting W. SWAAP Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling In begrepen Spr uren van de Tandarts dagelijks van I -2 uur en volgens afspi Avondspi uren Maandae Woensdae Vrijdag 8 RODE KRUIS SANATORIUM, SANTPOORT-STATION VERPLEGERS A en/of B kunnen spoedig worden geplaatst ixx het Rode Kruis Sanato rium te Santpoort-Station. Goede salariëring, vrije voeding. Sollicitaties worden gaarne ingewacht door de adj.-Directrice. Mondelinge aanmelding dagelijks na 3 uur 's middags. Tel de kaarsen in de KENNEMERLAAN 30 is ookdeelnemer op no Te huur per Januari: geixx. SLAAPKAMERTJE, vaste wastafel. Santpoort-Station. Brieven L 1759 bur. v. d. bl. Gevraagd: flink DAGMEIS JE. Loendcrsloot's Warenhuis Kennemerlaan 26-28 IJm. Te koop: 1 DAMESMANTEL m. 46. Zeeweg 267, IJm.-O. Jong gezin, van twee pers. zoekt HUIS of GED. VAN HUIS in de genxeexxte Vel sen (niet Santpoort)Brie ven no. 112055. VERLOREN in Dr. Kuyper- laan rood-witte doek met rose breiwerk. Vriendelijk verzoek terugbezorging Dr. Kuypei-laan 7, Velsen. Verloren: br. lederen DA MESHANDSCHOEN, van Loreixtzstr. n.. de Pont. Teg bel. terug bezorgen Lorentz- straat 26. Te koop in goede staat vijf delig JAVA KAPOK BED- STEL, twee pers Rijksweg 324. Santpoort. Te koop nieuw DRESSOIR Pres. Krugerstx-aat 1, IJm. Aangeb. ZWARTE MANTEL met bont m. 42, zw. mantel, m. 38, j. schoenen m. 37, d. schoenen m. 37. Terrasweg 75, Santp. Tel. 8796. Te koop: wollen BABY JASJES en stof jasje voor 1. 3 j. eix windjack 1, 16 j. en eiken spiegel. Hyacinthen- straat 9, Santpoort. Na 6 uur. TE KOOP: prachtig. 12 els vloerkleed en zw. d. man tel f 25. Planciusstr. 43, IJm.- Oost. TE KOOP: 8 kippen. 4 W.L. en 4 Red Isl. met Haan tegen de leg. Stephensonstraat 62, IJmuiden. TE KOOP: z. g. a. n. bruin lederen damesjas, m. m. 1 Battle Dress, 1 baaien hemd 2 p. nw. werkschoenen m. 43 1 p. nw. lage h. schoenen m. 42, 1 p. nw. d. sportsch. m. 40. Adres: Dirk Hartoghdw.- straat 18, IJm.-O. Na 6 uur. ■A

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 8