IJmuider Courant Onze Toestand Noors stoomschip vergaan voor de Nederlandse kust Extra vlees Kerstviering met de troepen Kerstboodschap van de Koningin aan de strijdkrachten Vermanende woorden van leidende figuren in de wereld Krankzinnige Italiaan vermoordde Italiaanse gezant te Stockholm 62e Jaargang No. 18822 Bureaux: Kermemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 27 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TVE ECONOMISCHE TOESTAND van ons -L/land is miserabel. Een beter woord past er niet op. Iedereen, die het zelfbewustzijn en de moed heeft gehad om zich na de oor log van deze dingen op de hoogte te stellen, weet dat de plunderende bezetting met het straatrovers-beheer van Seyss-Inquart c.s. ons heeft achtergelaten met een staats schuld van ver over de twintigduizend mil- lioen gulden ep dat wij sindsdien in finan ciële zin niet anders hebben kunnen be reiken, dan die staatsschuld met milliarden te vermeerderen. Want wij komen er met onze exploitatie-rekening op geen stukken na. Onze staatshuishouding is te duur, maar dat is het enigè en ook het ergste niet. Het ergste is, dat onze grootste bronnen van nationale welvaart Indië en het Duftse achterland, ongeveer gelijkwaardig in op brengst beide, zijn drooggelegd, dat bo vendien onze productie nog steeds niet op peil is en dat de hoop, dat onze welvaart wel zou toenemen, tot dusver niet is be waarheid. De verklaring van dit laatste feit is niet moeilijk te vinden: andere landen verkeren in dezelfde omstandigheden als wij, beproeven hetzelfde beleid toe te pas sen en zitten ons dus dwars. Verscheidene afzetgebieden buiten Europa zijn in de* oorlogsjaren hun eigen industrie gaan ont wikkelen en hebben Europa niet of in veel minder mate nodig. Geef hun ongelijk. Probeer trouwens ook eens, hun ongelijk te geven in hun dalende sympathie voor het eeuwig-verdeelde, eeuwig-vechtende Euro. pa, dat zij begrijpelijkerwijze zien als de bron van alle onheilen op aarde. Het is niet prettig dat te moeten vaststellen, maar wie ook maar een oppervlakkige poging doet, om zich in de gedachten van Aziaten en Amerikanen te verplaatsen, zal de begrij pelijkheid van hun gedachtengang moeten erkennen. Hoe is onze toestand? Laat ik eens even Max van Poll citeren, lange jaren bekend als Tweede Kamerlid en daarna als lid der Commissie-Generaal. In een artikel in het weekblad De Linie onder de titels „Hoe het zal worden De vooruitzichten getoetst aan de realiteit" toont hij ten eerste aan, dat wij vooreerst zijn aangewezen op geld leningen bij anderen. Accoord. Dat is op deze plaats ook al menigmaal toegelicht, met een beroep bovendien op het Plan- Marshall, van welks verwezenlijking wij in waarheid afhankelijk zijn. Max van Poll redeneei-t nu aldus: „Die geldleningen zijn onvermijdelijk en ook het opladen van de daaraan verbonden rentelast. „De cost gaet voor de baet uyt" en als wij nu straks maar ons veredelingsapparaat voldoende hebben uitgebreid, zullen wij onze uitvoer dusdanig kunnen verbeteren dat wij daaruit en uit scheepvaart- en andere diensten onze ge hele invoer, die wel zal stijgen door de grotere behoeften van onze toenemende bevolking en door het einde der versobe ring, maar zal dalen door minder behoefte aan kapitaalgoederen, mitsgaders rente en aflossing van de gesloten leningen kunnen voldoen." Als deze ervaren politicus deze nogal zwaargeladen zin heeft neergeschreven, stelt hij vast dat dit het toekomstbeeld is,, de verwachting, de koers waarin wij varen. En dan vraagt hij zich benauwd af of dit beeld ooit bereikt zal worden, of deze ver wachting ooit zal worden verwezenlijkt; of deze koers juist is. Hij komt met enige cijfers. Onze uivoer is over November gë- daald en had slechts een waarde van 202 millioen gulden (over October: 217 mil- lioen). Onze invoer heeft over diezelfde maand de fantastische waarde van 409 mil lioen bereikt, hetgeen 28 millioen meer is dan over October. Dientengevolge zal de invoer voor het jaar 1947 het door minister Lieftinck geraamde waarde-totaal van 3470 millioen ver overschrijden en wel de vier milliard bereiken. Wat voeding en kleding betreft heeft onze productie nog lang niet het peil van 1938 bereikt, ofschoon onze bevolking sindsdien met 800.000 zielen is toegenomen en op SVz millioen gekomen. En over November 1947 dekte onze uitvoer nog niet voor de helft de invoer! En het invoersaldo over de eerste elf maanden van 1947 was op 30 November al gestegen tot 2210 millioen! De afstand die moet' worden afgelegd om het doel te bereiken, waarop onze volkshuishouding wordt aangestuurd, is dus enorm. Op de weg naar dit doel wor den wij trouwens voor de voeten gelopen door tal van staten, die elk voor zich pro beren door een verhoogde uitvoer dezelfde moeilijkheden te overwinnen, waarmee wij kampen. Ook worden wij nog afgeweerd door vele staten, die hun invoer beperken en moeten beperken. Is er dan wel eên redelijke grond voor de hoop, dat wij het doel, waarop wordt aangestuurd, toch zul len bereiken? Met deze vraag eindigt Max van Poll zijn artikel. Hij beantwoordt haar niet. Wellicht zal hij het in een van zijn volgende be schouwingen doen. Er op vooruitlopend ge loof ik, dat het antwoord op zijn vraag is: Neen. Wij zullen er zo nooit komen. Zelfs door het nageslacht met een astronomische - staatsschuld en onzinnig-zware belastingen te blijven drukken zullen wij er op deze manier niet komen. En de andere landen van West-Europa, die in de oorlog geweest zijn, evenmin. Wij hebben teveel geleden en wij hebben te belangrijke markten ver loren. Wij zullen nog jarenlang doorgaan met onze staatsschuld te blijven vergroten en ons steeds dieper in de economische -misère blijven werken, tenzij anderen en wij de moed hebben om de bakens radicaal te verzetten en West-Europa economisch aaneen te sluiten, zodat wij er een ren derende grote onderneming inplaats van een elkaar kapot-concurrerend aantal kleinp onderneminkjes van maken. Is dit de redenering van een dromer, een gevoels mens? Neen. het is de redenering van een zakenman. En ik heb verscheidene zaken lieden gesproken, die het glad met mij eens zijn en die' evenals ik beseffen, dat het krampachtig vasthouden aan de veronder stelde „volledige souvereiniteit" van al die afzonderlijke staatjes op niets dan gevoels- motieven en een dromerige behoudzucht gegrond is. Laat men toch de moed hebben, de waarheid onder ogen te zien! Het oude Europese bestel is stuk en heeft afgedaan. In het eerste jaar na de oorlog warén er veel mensen, die zich teleurgesteld voelden in hun plannen voor vernieuwing. Weet u waarom die' niet slaagden? Omdat zij te' klein waren. Omdat de tijd rijp is voor grote vernieuwing alleen! R. P. Biscuits, welke met chocolade zijn be dekt of samengesteld, mogen niet op de keuzebroodbon, maar uitsluitend op versna pering- of suikerbon worden verkocht en wel 200 gram op een bon van 200 gram. Alle opvarenden op één na om het leven gekomen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot 4 Januari 1948 de bonnnen 060 Algemeen en 581 Algemeen zijn aan- gewezjgi voor het kopen van 50 gram vlees. .Donderdagavond om zes uur zijn de red dingboten „Neeltje Jacoba" van IJmuiden en de „Dorus Rijkers" van Den Helder uit gevaren op zoek naar overlevenden van een Nooirs schip, dat benoorden IJmuiden tengevolge van een explosie is vergaan. Een sloep van het schip is met twee man aan boord, van wie een reeds was over leden, bij Kamperduin aangespoeld. Vol gens verklaringen van de overlevende*de 24-jarige Arnt Rökker uit Trondjem, had den zich 27 personen aan boord bevonden. Uit de mededelingen, welke de overle vende van de scheepsramp, na zijn redding op het strand van Kamperduin heeft ge daan, is gebleken, dat het Noorse schip Woensdagnacht om twee uur moet zijn vergaan. Het betreft hier het 1950 brt. metende Noorse s,s. „Skoghaug" van de rederij Alf Lindö .te Haugesund. De schipbreukeling vertelde, dat des nachts een zeer hevige explosie het schip uiteen had gereten. Hij meende, dat het geen mijnontploffing is geweest, doch kon de oorzaak van de ramp niet opgeven. De beide motorreddingboten „Neeltje Jacoba" en „Dorus Rijkers", zijn Donder dagavond tegen negen uur onverrichter zake van hun speurtocht over de Noordzee teruggekeerd. Het s.s. „Skoghaug" dat met kolen op weg was naar Oslo, was Woensdagmiddag om twee uur uit Rotterdam vertrokken. Plaats van de ramp niet vast gesteld. De plaats waar het schip zich bevond toen de ramp geschiedde, is niet met zekerheid vast te stellen. Gezien de sterke Zuidwestelijke wind en de ver klaringen van de enige, overlevende acht men de volgende reconstructie van de ramp de meest waarschijnlijke: De „Skoghaug" is ten gevolge van de sterkewind na het verlaten van de Waterweg iets uit de koers geslagen en naar men, in tegenstelling tot de indruk van de overlevende, aanneemt, Woens dag in de avonduren op een mijn ge lopen. Men acht het waarschijnlijk, dat dit ter hoogte van Egmond aan Zee is gebeurd. Uit het ietwat verwarde relaas, dat de uitgeputte 24-jarige Arnt Rökker over zijn wederwaardigheden in zijn eigen taal, aan gevuld met gebrekkig Duits en Engels, in Kamperduin^ieeft afgelegd, heeft men be grepen, dat deze stoker van het schip zich op de pl&at bevond en onmiddellijk na de hevige ontploffing naar het dek klom. Daar heerste een onbeschrijfelijke chaos. De ka pitein gaf bevel de twee goed geoutilleerde reddingboten te water te laten. Verschil lende leden der bemanning waren door het geweld der ontploffing te water geslingerd, Amerikaans kolenschip vergaan Lloyd's meldt uit de Finse havenstad Abo, dat het 7.606 ton metende Ameri kaanse kolenschip Park Victory op het rotseiland Utoe aan de grond gelopen en vergaan is. Negen leden der bemanning worden vermist. De overige 39 zijn aan land gebracht. De lading bestond uit steen kool. At woord is aan.... Denis de Rougemont! Het geheim van het enig moge lijke vertrouwen, dat tenslotte geen illusie bl\jkt te zijn, ligt in de eenvoudige zekerheid, dat wij geen goden, dat wij geen God zijn. Want dan hangt niét alles van ons af. Uit: La part du Diable. MINISTERS IN INDIE De beschadigde sloep van het Noorse sloom schip „Skoghaug", waarmede de enige over levende, de stoker Arnt Rökkerbij Kamperduin aanspoelde. anderen gedood. Of de radio-installatie on klaar wasg eraakt dan wel de marconist gewond of gedood, of dat deze in de ver warring geen kans meer heeft gezien tijdig noodseinen uit te zenden, is niet bekend. Zeker is, dat geen enkel schip of kuststation soortgelijke semen heeft opgevangen. Nauwelijks waren de twee reddingboten te water of het stoomschip verdween in de golven. Op dat moment bevonden zich slechts een vijftal schipbreukelingen aan boord van de sloepen. Of deze er nog in zijn geslaagd andere drenkelingen aan boord te hijsen is onbekend. Met Arnt Rökker za ten twee gewonde opvarenden aan boord van de ene sloep en wat de andere aangaat, met zekerheid kan slechts worden gemeld, dat twee Noren daarin plaats hadden ge nomen. Nog een sloep aangespoeld. Deze laatste sloep is in de nacht van Donderdag op Vrijdag, tien uur nadat de eerste bij Kamperduin was aangespoeld en ruim een etmaal na de ontploffing) tussen Petten en Den Helder bij Callantsoog aan getroffen. De beide mannen, die erin wer den aangetroffen, waren bezweken. De ministers Beel en Neher en dr. Beel's secretaris H. Hermans hebben Kerstmis niet te Batavia doorgebracht, doch bij de troepen aan het front, hetgeen door de Ne derlandse soldaten ten zeerste is gewaar deerd. Dr, Beel verscheen geheel onverwacht op eerste Kerstdag met zijn gezelschap in de streek van Salatiga. Te vier uur 's nachts maakten zij de nachtmis mee bij de voor post Kpeng op 300 meter afstand van de demarcatielijn in - een geïmproviseerd kerkje, dat versierd was met dennegroen uit de bossen op de berghellingen. Voordien hadden de ministers aangezeten aan een kerstontbijt met de soldaten, die gelegerd zijn in het dorpje Getasan en hadden zij een protestantse kerkdienst en een nachtmis te Salatiga bijgewoond. Te Salatiga had het bezoek van de mi- Wallace, de vroegere minister van Handel 'en ex-vice-president der Verenigde Staten, heeft plannen om zich candidaat te stellen bij de presidentsverkiezingen' buiten de democratische partij om. Zijn kansen wor den klein geat^it, aangezien hij veel steun heeft van de Amerikaanse communisten. Van htm stoffelijke overschotten zijn foto's genomen, die aan de enige overleven de zullen worden voorgelegd ter identifi catie, zodra diens gezondheidstoestand dit toelaat. De beide slachtoffers hadden geen papieren bij zich. In hun trouwringen zijn naar Noorse ge woonte de voornamen gegraveerd van hun echtgenoten: Kari en Alma. De sloep welke bij Kamperduin aanspoelde, was van een goed-fungerende motor voorzien, maar helaas slaagde Rökker er niet in deze op gang te brengen. Zelfs bevond zich een uitstekende radio-appara- tuur aan boord waarvan evenmin gebruik is gemaakt. Ruim twaalf uur lang dobberde de sloep stuurloos langs de kust, voortgedreven door de storm. Een der gewonden bezweek al spoedig en werd aan de zee prijs gegeven. De ander bleef langer in leven, maar be zweek eveneens door de koude. De stoker 'was toen reeds zo uitgeput, dat dit niet meer tot hem doordrong. Op Eerste Kerstdag spoelde de boot ten slotte tegen de strekdam bij Kamperduin en sloeg om. Onverwijld begaf zich een tiental wandelaars te water, waarbij de voorste tot zijn hals toe in de zee waadde. Zo slaagde men er in Rökker op het droge te brengen. De andere drenkeling' spoelde drie kwartier later op het strand aan. On middellijk baracht men de geredde schip breukeling naar de vlak achter de zeedijk woonachtige familie Eduwaard, waar dr. F. H. Risselada uit Groet de eerste hulp verleende. De volgende morgen is de stoker naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar tot dusverre niemand bij hem wordt toegelaten. Van de zeven-en-twintig opvarenden zijn er dus tot dusverre vier gevonden. Van deze vier was slechts Rökker nog in leven toen de sloepen aanspoelden. Zijn toe stand is redelijk. Langs de kust benoodien Sclioorl zijn talloze reddingsboeien van de „Skoghaug" aangespoeld. Ook heeft men wrakhout van het vergane schip aangetroffen. De Koningin heeft de volgende Kerst en Nieuwjaarsboodschap gericht aan hen, die deel uitmaken van de strijdkrachten, zowel hier te lande als in Suriname en Curagao; „Aan'allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee, te land en jn de lucht, zowel hier te lande als in*Suri name en Curasao, zend ik mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Ik weet, dat veel van u gevraagd wordt, doch ik vertrouw dat ieder zich met zijn gehele persoon en al zijn krachten zal wijden aan de opbouw van onze strijdkrachten. Dijkverzakking bij Gouda werd bijtijds ontdekt Aan de oplettendheid van een arbeider van de Provinciale Waterstaat uit Gouda hebben de inwoners van deze stad het te danken, dat de straten van hun stad en de kelders van hun huizen op de Tweede Kerstdag niet onder water zijn gelopen. De arbeider ontdekte een ernstige verzak king in de dijk aan de Oostzijde van de Gouwe. Een ploeg van ongeveer vijftig arbei ders van de Proviniale Waterstaat heeft de dreigende dijkdoorbraak met zakken zand en stenen weten te voorkomen. De Koningin heeft tevens de volgende Kerst- en Nieuwjaarsboodschap gericht tot de troepen in Indië: „Ter gelegenheid van het Kerstfeest en de jaarwisseling zend ik allen, die deel uitmaken van zee-, land- en lucht macht in Indonesië, mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Het afgelopen jaar heeft aan u allen zware eisen gesteld, aan welke gij ten volle hebt voldaan. - Ik verwacht van u, dat gij ook het nieuwe jaar uw taak op dezelfde-voor treffelijke wijze zult volbrengen. Voor velen uwer is het uitstel van de terugkeer naar het vaderland een ware teleurstelling. Ik vertrouw dat ook diegenen, ondanks deze teleurstelling, met hun kameraden hun taak met dezelfde toewijding zul len blijven vervullen. In het programma van de Nederlandse Strijdkrachten van Donderdagavond richt te een soldaat van 3-VII R.I. zich van Indië uit per radio tot de Koningin. Deze soldaat, sprekende namens alle Nederlandse soldaten in Indië, dankte de Koningin voor haar wensen en wenste haar en de leden van het Prinselijk gezin een gelukkig Kerstfeest en een voorspoe dig nieuwjaar. „Majesteit", zo besloot hij, „wij zullen uw verwachtingen niet be schamen. U zult ook in het komende jaar op ons kunnen rekenen",/ KERSTBOODSCHAPPEN Truman. Bij de viering van het Kerstfeest in het Witte Huis heeft president Truman de woorden-van Paulus: „en nu blijft geloof, hoop en liefde" het grondbeginsel ge noemd, dat de Amerikanen als basis van hun leven hebben gekozen. Truman wees er op, dat velen in Europa en Azië het Kerstfeest niet thuis kunnen vieren, zoals voor het eerste Kerstfeest ook geen plaats in huis gevonden kon worden. „Zij, die wederom in armoede en verbanning en ge scheiden van wie hun lief en dierbaar zijn, het Kerstfeest moeten vieren, zullen zich weinig golukkig voelen. Nu wij ons dit jaar in een land van overvloed op het Kerstfeest voorbereiden, zouden wij har teloos zijn, indien -wij onverschillig waren voor de situatie van minder gelukkige men sen overzee". „Door hulp te verlenen", aldus Truman, „doen wij de hoop in hun harten herle ven en hiermee zal ook het geloof terug keren het geloof in de waardigheid van het individu en in de broederschap der mensen". De Engelse koning. De koning van Engeland heeft van zijn buiten te Sandringham uit via de radio een Kerstboodschap tot het Britse volk ge richt. Hjj werd ingeleid door de vrouw van een mijnwerker. De koning wees er op, dat tijdens de strijd voor de vrijheid samen met de broe ders overzee, geen kosten gespaard zijn en alles in de strijd geworpen is. „Wij zullen nu nieuwe hulpbronnen moeten aanboren en ons zelf. daarbij weg moeten cijferen. Nie mand die zich 1940 herinnert kan aan het succes twijfelen en niemand kan er aan twijfelen, dat ieder zijn uiterste best doet het succes te verzekeren". „Moge God geven", zo besloot hij, „dat de geest van goede wil, die nu de huizen verlicht, zich steeds meer en meer ver breidt, tot dat hij in de volheid der tijden het gezicht van de wereld verandert". Paus Pius XH. De Paus heeft op Kerstdag een half uur tot de Christenheid der wereld gesproken. Hij zeide: „Donkere wolken overschadu wen deze Kerstmis. De eerlijke pogingen van enkelen om een rechtvaardige vrede te bereiken en de hardnekkige pogingqn van anderen om deze opzet te verijdeièn lijkt op een dobbelspel met leven en dood als inzet. Onoprechtheid heeft aan de ene kant te veel de nadruk gelegd op eigen réchten en aan de andere kant overgevoe ligheid en te veel, zelfzucht opgewekt. Het gevaar bestaat, dat er een strijd komt van allen tegen allen. Hij is een verrader, die zijn stem op een partij uitbrengt die God negeert, leugens ingang doét vinden en aanstuurt op een revolutie van de massa's. De vrede van Kerstmis en het naderende nieuwe jaar brengen met zich onmisken bare tekenen, die als een waarschuwende vinger naar de toekomst wijzen. De ernst van de crisis is onloochenbaar. Hierin liggen onnoemelijk kwaad en onvoorziene gevolgen opgesloten. Het over boord wer pen van alle gevoel van goed en kwaad is een integrerend bestanddeel geworden van de moderne techniek van de vorming der openbare mening, die voor politieke doel einden gebruikt wordt. De uitvoerders wil len koste wat het kost de strijd van klas- sebelangen en theorieën, ideologieën ei machtspolitiek winnen. Typhoon over Manilla Zesenvijftig doden, zevenenvijftig vermisten Manilla is gistermorgen door de ergste typhoon sinds 1934 geteisterd. In de straten liggen de wrakstukken opgehoopt. Behalve in het CQ»trum is het electrische net in de gehele Sffid gestoord. In de warenhuizen liggen de goederen blootgesteld aan wind en regen, daar de daken afgerukt zijn. Het Deense schip „Kina" liep ten Zuiden van Manilla aan de grond en werd stuk geslagen. Het heeft slechts een olievlek achtergelaten. Van de „Kina" worden 57 personen ver mist en er zijn vier overlevenden opgepikt. Het schip had een bemanning van 48 kop pen en 13 passagiers aan boord en was met 6000 ton vracht op weg naar Europa. Tot dusver zijn tengevolge van de typhoon 56 personen om het leven gekomen. De wind had een snelheid van ongeveer 200 krh per uur, 1 Er kan slechts een uitweg zijn uit het lot, waartoe een stroom van onoprechtheid de wereld gebracht heeft: terugkeer tot theorie en practijk van een onvoorwaar delijke eerlijkheid. Indien alle eerlijke mensen zich zouden verenigen, hoe snel zou dan de broederschap der mensheid verwezenlijkt zijn en met haar het hersel der wereld. Dergelijke mensen vormen reeds een aanzienlijk deel der openbare mening en zij tonen, dat zij werkelijke menselijke instincten en politieke wijs heid bezitten. Maar er zijn anderen, even talrijk en wier woorden alleen al van grote betekenis zijn voor de bevordering of de belemmering van de Europese vrede, die juist de tegengestelde koers volgen. Misschien zijn zij bevreesd, dat Europa, indien het zich herstelde en zich zijn chris telijke zending weer bewust werd, zich zou wensen te bevrijden van de dodelijke kiemen van atheïsme en revolutie. Op de plaatsen waar de mensen bijeen-® komen- dringt ongezien de geest van het kwade binnen, de vijand der waarheid, de aanstoker van haat, de vernieler van elke broederschap. In het geloof dat zijn uur nabij is, gebruikt hij alle middelen om het nog te verhaasten. Niettemin wensen wij onze Kerstbood schap te besluiten met een onweerstaan baar beroep op hoop en vertrouwen". nisters, die zich met de militairen onder hielden en zich op de hoogte stelden van de onder de manschappen levende vraagstuk ken, grote indruk gemaakt. Toen de minis ters echter NDm drie uur 's nachts voor het Kerstontbijt in de cantine te Getasan ver- schen, was de verrassing zo mogelijk nog groter. De reis daarheen werd in een pantserauto afgelegd. Weer later in de nacht werd in het voor malige vacantieoord van Semarang, Ko- peng, in een zo goed en zo kwaad als het ging tot kapel ingericht eenvoudig zaaltje de nachtmis opgedragen voor de 30 solda ten, die deze post vormen. Een bordpapie ren stalletje en een versiering van denne- takken waren hier de enige uiterlijke attri buten voor een Kerstsfeer. De terugreis naar Batavia ging weer via Semarang, waar nog kransen gelegd werden op het ereveld, waar 166 gesneuvelden van een divisie begraven liggen. Ook de ministers Drees en Jonkman hebben met Kerstmis een bezoek aan de troepen gebracht. Op eerste Kerstdag ver schenen de beide ministers bij de militai ren van de 7 December-divisie in het Bui- tenzorgse. Zij bezochten verschillende troe penonderdelen en onderhielden zich met de manschappen. Op tweede Kerstdag waren de vier ministers aanwezig op een receptie in Batavia. Deze receptie werd eveneens bezocht door Paul van Zeeland, generaal Spoor en vice-admiraal Pinke. Overeenstemming inzake lerarensalarissen Naar het A.N.P. verneemt is de commis sie van advies inzake de salarissen van directeuren, rectoren en*leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs erin geslaagd, een oplossing te vinden voor de salariëring der docenten bij deze tak van onderwijs en heeft zij heden een eenstemmig advies aan de minister van Onderwijs uitgebracht. Dit advies biedt de mogelijkheid voorlopig de bestaande moei lijkheden te ondervangen, aangezien de minister zich ermede kan verenigen. De inhoud van het advies zal binnenkort be kend worden gemaakt. Vroege bonnen De bonnen voor koffie en thee zullen reeds op 29 December worden bekend ge maakt inplaats van op 3 Januari. Tijdens Kersflunch met een schaar doodgestoken De italiaahse gezant in Zweden, Bellardo Ricci, is in zijn woning te Stockhólm door een landgenoot vermoord. Ricci zat aan de kerstlunch toen hü van tafel werd geroe pen om een bezoeker te woord te staan, die hem met een schaar dodelijk ver wondde. De morydenaar, die Giuseppe Capocci heet, vertelde de gezant, dat hij een be langrijke uitvinding wou laten zien en haalde een grote schaar en een schroeven draaier uit zijn zak. Ricci trachtte hem toen de deur uit te krijgen via de keuken. (Dé woning van de gezant bevindt zich in het gebouw van de legatie). Bij de deur keerde de moordenaar zich plotseling om en stak de gezant enkele malen met zijn schaar in de borst. De bedienden kwamen op het hulpgeroep toesnellen, doch kon den niet verhinderen, dat de moordenaar nog meer steken toebracht. De gezant, die hevig bloedde, werd op een divan neerge legd, Hij stierf spoedig na aankomst in een ziekenhuis. De bedienden en het keuken- personeel slaagden er tenslotte in de moor denaar te overmeesteren en hem aan de politie, die telefonisch gewaarschuwd was, over te leveren. Hij zou in Februari uit Zweden vertrek ken. Zijn vrouw en twee zoons waren reeds naar Italië gereisd. Het is niet bekend waaraan Capocci de moord pleegde. Men weet, dat hij meer malen in krankzinnigengestichten in Zwe den en andere landen heeft verbleven. Men neemt aan, dat hij voornamelijk door zijn vrouw wordt onderhouden, die in de Stockholmse parken ballonnetjes verkoopt. De politie is in ieder geval van mening, dat Capocci krankzinnig is en de moord niet uit politieke overwegingen heeft ge pleegd. Capocci zal door de rechtbank te Stockholm worden berecht, nadat enkele juridische formaliteiten, in verband met het feit, dat de Italiaanse legatie Italiaans gebied is, zijn afgehandeld. De moordenaar was sinds 1940 in het gesticht Langbro buiten Stockholm opge nomen. Voor Kerstmis mocht hij naar huis op voorwaarde, dat zijn vrouw hem zou halen en brengen. Hij ontsnapte echter Wordt tunnelbouw te Velsen in 1949 hervat? De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn Departement meegedeeld, dat hij de hervatting van de tunnelbouw te Velsen van groot belang acht en dat hij hoopt, dat het mogelijk zal blijken voor 1949 op de begroting een post voor dit werk op te aemen. aan zijn vrouw en ging naar de legatie. Men meent, dat de krankzinnige gedacht heeft, dat de Italiaanse gezant met zijn op sluiting te maken heeft gehad. Hij schijnt zich niet gerealiseerd te hebben, dat de tegenwoordige gezant pas na de oorlog is benoemd. Een duel Giuseppe Capocci heeft bekend de moord begaan te hebben. Hij verklaarde tegen over de openbare aanklager, dat hij Ricci tot een duel had uitgedaagd. Men gelooft, dat Ricci dit aanvaard heeft om Capocci zijn zin te geven. Volgens de openbare aanklager hield Capocci de gezant vervol gens de losse delen van de schaar voor en vroeg Ricci zijn wapen te kiezen. Ricci koos de botte helft en Capocci viel hem met de scherpe aan. Op een vraag van de aanklager, of hij zijn misdaad betreurde, antwoordde Ca pocci: „Neen, en indien u me vrijlaat zal ik iedereen in de Italiaanse legatie ver moorden". C.P.N. zoekt contact met de „Kominform" Op liet party congres van de Communis tische Partij Nederland dat op Eerste Kerstdag in Amsterdam begon, heeft de partijsecretaris de heer Paul de Groot me degedeeld dat de C.P.N. in contact zal tre den met het onlangs opgerichte interna tionale communistische informatiebureau „Kominform". De heer De Groot keerde zich ïn een rede tegen Amerika en laakte 't Marshall plan. „De Amerikanen", zo zeide hij, „hebben in de oorlog grote winsten ge maakt en zoeken in het verarmde Europa beleggingen voor hun grote geldreserves. Het Marshall-plan bevordert het herstel van het nationaal-socialisme in Duitsland. Volgens dit plan wil men de Ruhr-indus- trie herstellen en van West-Duitsland een, onafhankelijke staat maken". VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Krachtige, aan de kust tijdelijk storm achtige wind tussen Zuidwest en West. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en hu en dan regenbuien. Temperatuur boven normaal, 28 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur Maan op 16.58 uur, onder 9.55 uur 29 December: Zon op 8.48 uur. onder 16.35 uur Maan op 18.23 uur,/Onder 10.45 uur SauuuuuiuuuiiBuuiuiiuuauiuiiDiuuuiiUk*

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1