IJmuider Courant Vliegtuig verloor vleuge bij botsing met kerktoren Wij Europeanen De piloot vloog evenwel verder en maakte geslaagde noodlanding Zweedse vrachtvaarder op IJmuidense strekdam Sneeuwstorm teisterde acht staten, druk strandvermaak in Californië Bewogen leven eindigde in Egyptische ballingschap Kans op wapenstilstand in Indonesië voor Nieuwjaar Weerbericht 62e Jaargang No. 18823 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie es Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93', Telefoon 10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 29 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „Hier spreekt de stem van Amerika", riepen de communisten onlangs in de Italiaanse constituerende vergadering, toen minister-president de Gasperi zich verhief om een wijziging in de samenstelling van zijn kabinet toe te lichten. „Hier spreekt de stem vari de Sovjet- Unie", riepen de rechtse afgevaardigden, toen de communistische leider Togliatti opstond om de Gasperi's betoog te bestrij den. Toen ik dit las vond ik het alleen maar zielig. Afgezien van de vraag, in hoeverre de slakers van deze kreten gelijk hadden, vond ik het zielig. Het herinnerde mij ook aan die mensen, die indertijd bij Duitsland zwoeren en van wie nu zovelen voor bijzondere gerechtshoven en tribunalen erkennen dat zij een fout hebben begaan. Dat is ook zielig. Wij moeten ons niet aan de een of andere machtige natie verslinge ren in een willoos toegeven aan de dwaze gedachte, dat die alles beter weet en kan en doet dan wij. Want dat is niet zp. Het is integendeel nog altijd zo, dat in Europa de beproefde oude kern van dat inzicht, die beschaving en die wijsheid leeft, die de wereld naar beter samenleving kan leiden. Dat een aantal Europeanen daar niet meer in gelpoft of op vertrouwt ver andert niets aan het feit. Dat zovelen zich bewust zijn van de waarheid, dat al die afzonderlijke kleine naties elk voor zich buiten staat zijn om oplossing te brengen dient ons te doen beseffen, dat Europa zich dus vergnigen moet en een nieuwe koers inslaan, om zijn invloed opnieuw te kunnen doen gelden. Ook als het voorlopig alleen West-Europa betreft, betekent dat toch een bevolking van tweehonderd mil- lioen, in een rijk gebied met grote moge lijkheden. Dr. H. Brugmans, de Nederlandse voor zitter van de steeds in invloed toenemende beweging van Europese Federalisten, heeft in een knappe brochure onder de titels „Chaos of orde? Europa's eigen taak" geschreven: „Wij zijn op nuchtere, con crete overwegingen tot de slotsom geko men dat er in Europa van geen herstel, geen nieuwe bloei, geen veiligheid naar buiten en geen bevrediging naar binnen sprake kan zijn, wanneer ons werelddeel verdeeld, machteloos en zonder perspectief zou blij ven. Daarom willen wij rondom een prac- tisch program werken aan een Europese krachten-concentratie, waarvan de politieke invloed de balans naar de goede kant kan doen doorslaan. Het eerste nodige is daarbij onze volken te verlossen uit de verlam mende malaise die loodzwaar op ons drukt, die ons belet een eigen lijn te volgen en die ons ertoe brengt lijdelijk te aanvaarden wat anderen de zogenaamde „Groten" omtrent ons bepalen. Elke beweging met toekomst heeft dat moment gekend: het verzet tegen de machteloosheid,' tegen het feit dat er over ons leven wordt beslist. Voor alles zijn wij: een beweging van Europese fierheid, van Europese bewust wording". Lij let u dit niet krachtiger en gezonder taal en staat zij u niet veel beter aan dan die van Europese mensen die elkaar toe-: roepen: „Jij spreekt de taal van Amerika", en „Jij spreekt de taal van de Sovjet- Unie" met, de onvermijdelijke uitwerking dat men in Amerika zowel als Rusland, zulk een „debat" lezend, de indruk zal krijgen dat het met de Europeanen droevig gesteld is? De wereld lijdt aan de ziekte van Europa, dat de ervaring, het inzicht en de wijsheid in zijn kern draagt, maar tot schade der wereld de energie nog niet heeft getoond om dat in een nieiiW beleid in daden om te zetten. Gelukkig is de periode van vol komen koersloosheid en besluiteloosheid achter de rug. In tegenstelling met de toestand van nog maar anderhalf jaar ge leden wordt nu door velen krachtige actie gevoerd. Dit ontwaken geeft hoop op wer kelijke resultaten. Mocht het Plan-Marshall in hoofdlijnen door het Amerikaanse Con gres worden aangenomen, 'dan zal deze materiële hulp, waaraan zakelijke voor waarden verbonden zijn die zestien landen tot economische samenwerking nopen, door die voorwaarden zelf West-Europa een verdere aansporing tot vereniging kunnen ggven. Als eigen beleid. Want het moet zichzelf hervinden en besturen. Anderen; kunnen dat niet doen. Met het geluk van| die materiële hulp, die van geen andere zijde te krijgen is, zou Europa dus zijn voordeel moeten doen en daarop zelf moe ten voortbouwen. Doet het dat niet, dan zal de materiële hulp niet baten. Want ook Amerika kan onze toekomst niet verzekeren als wij zelf geen nieuwe wegen gaan. Ik zou hier weer Brugmans willen citeren: „Bij velen be staat de voorstelling, dat wanneer Amerika ons begint te helpen, wij grondig en royaal uit het moeras zullen worden getrokken. Niets is minder waar. Zelfs als de Verenig de Staten niet terugvallen in een afzon- derings-beleid, zelfs als zij diep in hun zak tasten zelfs dan zal er voor ons nog slechts sprake kunnen zijn van een be perkte hulpverlening": Brugmans raadt ons Europeanen het beleid der Europese eendracht als enige uitweg en enige politiek aan. Hetzelfde is op deze plaats sinds de bevrijding voort durend en in vele toonaarden naar voren gebracht. Er is geen andere kans en wij Verknoeien onze tijd als wij gaan dispu teren over pro-Amerika of pro-Azië. Als wij slagen willen moeten wij pro-Europa zijn, niet met het plan om nieuwe tegen stellingen te scheppen en zeker niet in de verwachting van een oorlog tussen Oost en West, die niets oplossen en alleen de "ellen de der wereld vergroten zou. Als wij fede raal in Europa zouden slagen, zouden wij moeten hopen op verdere federale uitbrei ding in de wereld. De betrekkingen van de Europese federalisten met de Wereld federalisten zijn nauw en geen wonder: beide bewegingen streven naar opbouw instede van die vernietiging, die nooit baat en nooit vooruitgang brengt. Bidault heeft pas in Brussel verklaard: „Ik wanhoop niet. De tijd kan komen, dat dopr bemiddeling van Frankrijk een voor allen nuttige oplossing kan worden gevon den. Aan het Plan-Marshall zijn geen politieke voorwaarden verbonden en dat zon ook niet mogelijk zijn". Wij weten niet of het door bemiddeling van Frankrijk zal zijn. Europa heeft Frankrijk wel zeer nodig, maar op zichzelf is het niet genoeg. Het zal veeleer de in vloed van West-Europa moeten zijn, die zich doet gelden. Al lijkt dat nu nog vreemd.. Maar het tempo der ontwikkeling versnelt zich. H- P. Hoogwatertyden. Maandag 29 December: 4.31 16.48 uur. Dinsdag 30 December: 5.20 17.40 uur. Bemanning en passagiers van een tweemotorJg K.L.M.-vliegtuig hebben Zaterdag middag een buitengewoon hachelijk avontuur beleefd. Het toestel, dat van Amster dam kwam en om kwart voor één op het vliegveld bij Leeuwarden moest landen, botste boven de Friese hoofdstad met de linkervleugel tégen de 80 meter hoge toren van de St. Bonifaciuskerk. Een stuk ter lengte van drie metei van de vleugel knapte af en viel op straat zonder onheil aan te richten. De piloot wist de gekort wiekte vogel in de lucht te houden en de buitenwijken van de stad te bereiken, waar hij, na onder de draden van een hoogspanningslijn doorgevlogen te zijn, in een weiland een welgeslaagde noodlanding maakte Niemand kreeg een schrammetje! Het toestel werd hierbij echter nog meer beschadigd. De Douglas PH-TCV van de dienst Am sterdamGroningen werd bestuurd dooi de vlieger F. C. Kroon. Gezagvoerder was de Canadees R. W. Robinson, die op 20 Februari van dit jaar in dienst van de K.L.M. was getreden. Er waren voorts een radiotelegrafist en tien Nederlandse passa giers aan boord. Het toestel naderde omstreeks kwart voor een het vliegveld, dat ten Noorden van Leeuwarden is gelegen. De piloot Wilde op de .gebruikelijke manier landen met behulp van radio-peilingen, doch door het laaghangende wolkendek en de op dat moment vrij hevige regen, zag hij het lan dingsterrein niet tijdig genoeg. Hij trok daarom het toestel weer op, draaide de wielen in en maakte een grote bocht, ten einde opnieuw een landing voor te berei den. Door het slechte zicht kwam de ma chine weer boven de stad en scheerde op een hoogte van ongeveer zestig meter over de huizen. Daarbij raakte de linker vleugel de toren van de op ongeveer drie kilometer afstand van-het vliegveld staande St. Bonifaciuskerk. Ongeveer de helft van de ruim zes meter lange vleugel brak af. Tot grote verbazing van de hevig geschrok ken ooggetuigen vloog de machine even wel door en bereikte een weiland even buiten de stad, nabij het dorpje Boxum. Daar dook. het onder een hoogspannings leiding door en streek met nog in getrokken wielen neer, juist over de weg naar Boxum. De luchtschroeven, de romp en de rechtervleugel werden bij deze wel geslaagde noodlanding beschadigd. Geen der inzittenden werd echter gewond. Passagiers bleven kalm. „Wij schrokken natuurlijk heel erg door de ^flinke schok, welke het toestel kreeg op het moment van de botsing met, dè kerktoren. Maar wij bleven vrij kalm dp er ontstond geen paniek", vertelde een der passagiers, mr. Maas uit Den Haag. „De piloot zag plotseling de toren voor zijn machine opdoemen. Hij zwenkte onmid dellijk, maar kon niet vermijden, dat een vleugeltip de toren raakte. Het was een bizonder angstig moment, maar- het stelde ons enigszins gerust dat het toestel door vloog", aldus mr. Maas, die de gfbotste be wondering had voor de wijze, waarop de piloot zich uit de hachelijke situatie had weten te redden. „Ongelooflijk!" Een luchtvaartdeskundige verklaarde dat de geslaagde noodlanding één kans op de duizend is geweest. „Het grenst bijna aan het ongelooflijke", zo zeide hij, „dat de piloot het vliegtuig na de botsing met de torenspits in de lucht heeft weten te hou den en het is zonder twijfel een hewys van zijn grote bekwaamheid". Het vliegtuig ligt drie honderd meter ten Oosten van de spoorweg Leeuwardén Sneek. Beide luchtschroeven zijn afgerukt en liggen een honderd meter verder in de weide. De gehalveerde vleugel ziet er uit als een pak papier, dat doormidden is gescheurd.. Het gedeelte van de vleugel, dat aan de romp is blijven vastzitten, is vrijwel onbeschadigd. Een fietser, die op een weg bij het dorpje Slachting door de Joegoslavische politie De Joegoslavische politie heeft 44 personen gedood en verscheidene gewond, doordat zij het vuur opende op een menigte, die pro testeerde tegen de voedselbeperkingen in het stadje Salcano nabij Gorizia in het deel van Venezia Giulia, dat krachtens het_ vredes verdrag met Italië aan Joegoslavië is toe gewezen, aldus melden Italiaanse bladen. Het incident zou op eerste Kerstdag hebben plaats gevonden. Boxum reed, zag het vliegtuig op zeer ge ringe hoogte op anderhalve vleugel uit de richting Leeuwarden naderen. „Het was het vreemdste schouwspel, dat ik ooit ge zien heb", zei de man. Het vliegtuig na derde hem met vrij grote snfelheid, maakte een zwenking en voerde een buiklanding uit op de weide. Binnen een afstand van vijftig meter werden drie greppels „geno men". In de vierde bleef- het toestel steken. Een speciaal toestel heeft nog Zaterdag middag een commissie van de rijkslucht vaartdienst naar Leeuwarden vervoerd. Omstreeks vijf uur was deze bij het vlieg tuig aanwezig. Het vliegtuig zal gedemonteerd moeten worden en per schip naar Schiphol worden vervoerd. Toren niet beschadigd. De kapelaan van de St. Bonifaciuskerk, diezich op het ogenblik van de botsing in de pastorie bevond, heeft verklaard dat de toren niet beschadigd is. Bonnen voor Koffie en Thee Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari bon 118 Algemeen wordt aangewezen voor 125 gram koffie en bon 119 Algemeen voor 50 gram thee. Men kan reeds van morgen, Dinsdag af op deze bonnen kopen. Verliezen Nederlandse strijdkrachten Van - officiële zijde wordt medegedeeld, dat op 23 December'de Nederlandse ver liezen bedroegen: een gesneuvelde en drie gewonden. Van officiële zijde wordt gemeld, dat.de Nederlandse verliezen van 18 tot 22 De cember vijf gesneuvelden en vier gewon den hebben bedragen; een militair kwam door verdrinking om het leven. Op Java en Sumatra werden wederom aanvallen op Nederlandse postên en patrouilles gemeld. Op 27 en 28 Decem.ber bedroegen onze verliezen zes gesneuvelden en veertien ge wonden. Expeditieknecht verduisterde 45000 zeepbonnen Bij een zeepfabriek in Zaandam ontdekte men, dat er bonnen voor 45.000 rantsoenen zeep verdwenen waren. De recherche hield de 29-jarige expeditieknecht K. aan, die be kende, dat hij de bonnen had verduisterd. Hij had ze door zijn broer in Amsterdam laten verkopen. De broers zijn in het Huis van Bewaring in Haarlem opgesloten. Veiligheidsraad in nieuwe samenstelling De Veiligheidsraad komt Dinsdag voor de laatste maal in zijn huidige samenstel ling bijeen. Op deze vergadering zullen Brazilië, Australië en Polen uittreden en worden vervangen door Argentinië, Canada en de Oekraine. Het'enig overgebleven punt op de agenda is de Indonesische kwestie. Begin Januari zal naar verwacht wordt de kwestie Pales tina in de nieuwe raad ter sprake komen. De Plato" overdivars op de keien. Tussen de witbeschuimde golven van de IJmuidense pieren verrijst sinds vannacht de romp van de Zweedse vrachtboot,,Plato", een schip van 850 ton, dat müurvast op de Zuidelijke strekdam van het Noorder in- vaartkanaal zit. Om half vier kwam de Zweed uit Ant werpen bij woelig weer binnen en wilde zonder loods de haven invaren. De loods was echter in de nabijheid op een zoge- Na de botsing met èeft kerktoren streek de P.H.-T.C. V zeven kilometer verder neer in een weiland bij Leeuwarden, waar de tien passagiers, hoewel hevig geschrokken, het toestel ongedeerd konden verlaten „HONDENWEER" IN DE VERENIGDE STATEN Een hevige sneeuwstorm heeft Zaterdag acht der Verenigde Staten geteisterd en aan minstens 56 personen het leven gekost. New York had een record sneeuwval van 60 centimeter. 15.000 man'gemeente-per soneel waren Zaterdag de gehele dag bezig met sneeuwruimen; 's nachts werd het werk door 5.000 andere voortgezet en Zon dagochtend 'verschenen weer 15.000 sneeuwruimers op het appèl. Zondagoch tend sneeuwde het weer hevig gedurende een uur en er viel weer 5 cm. sneeuw. De hoofdwegen zijn sneeuwvrij gemaakt, doch honderden zijstraten zijn door het verkeer niet te gébruiken. De voedsel- en brand stofvoorziening was in New York 50 tot 80 procent van normaal, doch in de buiten wijken werd het vervoer volkomen lam gelegd. Burgemeester William O'Dwyer was met vacantie aan de We&tkust, doch hij keerde per vliegtuig terug om de leiding van het opruimingswerk op zich te nemen. Bij dit werk wordt van duizenden gemo toriseerde sneeuwploegen gebruik gemaakt. Aangezien het zicht miniem was, kon van enige activiteit in de haven van New York-ook geen sprake zijn. De Queen Mary, die op die dag zou vertrekken, moest noodgedwongen blijven wachten. De luchtvaartlijnen zetten alle diensten stop. Op La Guardia waren de startbanen 'niet sneeuwvrij te krijgen. Tegenhanger. Een record hittegolf heerst in Zuid- Californië en duurt nog steeds voort. Gisteren werden voor December abnor maal hoge temperaturen geregistreerd. Duizenden trokken dan ook naar het strand om daar verkoeling te zoeken, aldus meldt United Press. VICTOR EMMANUEL OVERLEDEN Op 78-jarige leeftijd is in Alexandrië de vroegere koning van Italië, Victor Emma nuel, overleden. In Mei 1946 verliet hij de Italiaanse troon ten gunste van zijn zoon Umberto, die later door de uitslag van het referendum, waarbij de monarchisten in de minderheid hieven, tot aftreden ge dwongen werd. Dit referendum werd op 2 Juni 1946 gehouden. De Italianen stem den met een verschil van ongeveer 2 mil- lioen stemmen vóór de republiek, waarop Umberto in ballingschap ging naar Portu gal. De overleden koning was een van de rijkste vorsten van Europa. Victor Emmanuel werd genoemd: „De man die de deur opende voor het fascis me". Hij hield hardnekkig vast aan zijn ideaal van een nieuw Romeins keizerrijk en offerde daaraan herhaaldelijk Italië's politieke principes op. In twee oorlogen veranderde hij van bondgenoten en tijdens het fascistische regiem van Mussolini toonde hij zich volledig verbonden aan de as. Hij aanvaardde de titel van keizer na de aanslag op Abessinië en zond een feli- Ex-koning-keizer Victor Emmanuel f citatietelegram aan de Japanse keizer toen Japan zich bij de as aansloot. Toen Italië's nederlaag dreigde ontsnapte Victor Emmanuel uit Rome en hij slaagde er in Zuid-Italië te bereiken, dat reeds door de Britse en Amerikaanse legers be zet was. Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 omver werd geworpen gaf de koning zijn steun aan maarschalk Badoglio, zijn nieuwe' eerste minister, en beloofde de geallieer den te helpen, na Italië's onvoorwaarde lijke overgave in' September 1943. Naar te Rome verluidt, hebben de Ita liaanse monarchisten de regering verzocht een openbare rouwbetoging te mogen hou den. Vele monarchisten, waarvan er, als men afgaat op de stemmen die in Juni 1946 legen de republiek werden uitgebracht, bijna 11 millioen in Italië zijn, dragen rouwbanden en treffen voorbereidingen voor het lezen van requiem-missen. Ge meld wordt, &atv monarchistische groepen condoleantie-telegrammen hebben gezon den aan Umberto, die in Portugal vertoeft. De Italiaanse regering, die alle konink lijke eigendommen in Italië verbeui'd ver klaard heeft, zou aanspraak gemaakt heb ben op de verzekeringspolissen van Victor Emmanuel, die bij Londense banken be rusten. Deze polissen, waarvan men de waarde niet weet, maken het grootste deel van het vermogen van de overledene uit. Victor Emmanuel, die een der rijkste vorsten van Europa zou zijn, heeft het vorig jaar zijn beroemde muntcollectie, die op meer dan 500.000 pond sterling wordt geschat, aan de Italiaanse staat ge schonken. Hel woord is aan Dr. C. J. D i p pel Jeugd is een overgangsstadium van het beschermende milieu van het gezin naar de wer kelijkheid en de schijn van de samenleving en de arbeid. Het is een ontdekkingsstadium, een afbraak- en een opbouw- periode. naamde „afhaler". De waterstand was op dat moment 121 palm of ongeveer 16 AP. Hoe het precies gekomen is, kan on mogelijk naverteld worden, maar de „Plato" is door de sterke wind over dwars op de strekdam gevaren, zo, dat zij ter 'hoogte van het ketelruim de stenen raakte en vlak voor de lichtop- stand tot stilstand kwam. De „Nieuw Holland" en de „Nestor" van de rederij Wijsmuller voeren ter assistentie uit en ook de Neeltje Jacoba heeft later geprobeerd,, of zij hulp kon verlenen. In de loop -van de ochtend is getracht de Plato, die bij vallend tij met de schroef boven water kwam, los te trekken, maar het zal wel een uur of vier in de middag moeten worden, voor deze pogingen met kans op succes herhaald kunnen worden. Het onfortuinlijke schip behoort aan de rederij B. Henckél in Gothenburg en voer op het moment van de stranding in ballast Voor zover bekend is, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Met het oog op het rauwe weer is de loods«- dienst hedenochtend gestaakt. Verzamelaars verzamelden zich in Den Haag Tal van personen verzamelen de merk waardigste dingen. Bij de een gaat de voor keur uit naar postzegels, anderen leggen zich toe op het bijeenbrengen van lucifers merken, weer anderen verzamelen „ex- libris", munten, sluitzegels, maximumkaar- ten, schelpen, autonummerplaten, biervilt jes, of vlinders. De 23-jarige Hagenaar R. J. Gelinlc heeft het initiatief genomen tot een con tactmiddag voor al deze verzamelaars, welke Zaterdagmiddag 3 Januari zal wor den gehouden in „Hof van Holland", Wa genstraat 44 te 's Gravenhage, Er zal een expositie worden gehouden van hetgeen verzamelaars bijeenbrachten. De initiatief nemer is een verzamelaar van maximum- kaarten, waaronder men prentbriefkaarten verstaat, met een postzegel waarop dezelfde afbeelding voorkomt als die op de prent briefkaart, afgestempeld bij voorkeur in een plaats, welke verband houdt met het afgebeelde en op een datum, welke daarop betrekking heeft, bijvoorbeeld een prent briefkaart met een afbeelding van Michiel Adriaansz. de Ruyter met een postzegel van deze zeeheld, afgestempeld te Vlis- singen op zijn geboorte- of zijn sterfdag. Distributie-ambtenaren verduisterden bonkaarten De rijkspolitie te Schoorl is er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd een fraude aan het licht te brengen op het distributie kantoor te Schagen. Door bemiddeling van de 39-jarige H. te Amsterdam, een vroe gere landbouwer uit Warmenhuizen thans zwarte handelaar, was de 51-jarige distri butie-ambtenaar S., eveneens uit Warmen huizen, in het bezit gekomen van 90 wissel bonnen. Met behulp van deze wisselbonnen zijn 300 levensmiddelen- en 160 tabaks- kaarten verduisterd en daarna op de zwarte markt verkocht. S. en H. zijn aangehou den. Bij de huiszoeking werden in de wo ning van S., verborgen in de oven van een fornuis, de 90 wisselbonnen aangetroffen. Verder is gearresteerd de 29-jarige D. uit Warmenhuizen, eveneens werkzaam op het distributiekantoor te Schagen, die bij deze onregelmatigheden is betrokken. Naar uit welingelichte Nederlandse bron verluidt, hébben de Nederlanders 80 a 90 procent van de nieuwe voorstellen met betrekking tot de staking van het vuren, die Vrijdag door de commissie van goede diensten zijn ingediend, aanvaard. De Nederlanders hebben na een informele ver gadering vair de leden der commissie, dr. Beel en de Nederlandse delegatie, de com missie van goede diensten schriftelijk van hun standpunt ten aanzien van de voorstel len op de hoogte gesteld. In welingelichte Nederlandse kringen wijst men er op, dat deze aanvaarding niet van toepassing is op de politieke principes, die de commissie van goede diensten zou hebben vervat in. haar plan, dat de basis moet vormen voor een regeling van het geschil. Tot dusver is van republikeinse zijde nog geen antwoord op de voorstellen van de commissie ontvangen. Over de politieke activiteit in Indonesië met betrékking tot de nieuwe voorstellen der commissie voor goede diensten tot sta king van het vuren wordt nader vernoinen dat Frank Graham Zaterdag uit Djokja terugkeerde om aan de rondvaart op dé „Willem Ruys" deel te. nemen. Aan deze rondvaart werd, behalve door de vier ministers, eveneens deelgenomen door de luitenant-gouver neur-generaal, dr. Van Mook, de leden dér commissie van goede diensten en de heer Glenn Abbey, de voorzitter der technische commissie tot staking van het vuren. Na zijn terugkeer te. Batavia verklaarde de heer Graham, dat zijn reis „zeer belang wekkend" was geweest en dat het republi keinse kabinet heeft vergaderd om te beraadslagen- over de nieuwe voorstellen tot staking van het vuren. Voor het overige wenste de heer Graham zich niet uit te laten over het doel van zijn korte reis naar Djokja. Zowel uit Nederlandse als republikeinse welingelichte bronnen wordt heden ver nomen, dat er een goede kans bestaat, dat de ondertekening der wapenstilstands overeenkomst nog voor de aanvang van het nieuwe jaar zal kunnen plaats hebben, daar beide partijen bereid zouden zijn, de nieuwe voorstellen der commissie voor goede diensten te aanvaarden. De winter is in aantocht De periode van zacht weer is thans ge ëindigd, verklaart het K.N.M.I. in De Bilt. Dagen lang heeft een stroom van warme oceaanlucht grote delen van Europa over spoeld. In de afgelopen 24 uur is de warme luchtstroom geleidelijk meer naar het Zui den verschoven. De grenslijn ligt nu boven jynddeh-Frankrijk en Zuid-Duitsland. De verplaatsing van de warme luchtstroom naar Zuidelijken breedten hangt samen met het doordringen van een koude, van de pool afkomstige luchtstroom, welke gisteren de Britse eilanden bereikte en vannacht ook onze grenzen heeft over schreden. Hoewel de poollucht oorspron kelijk een temperatuur heeft van tien tot twintig graden onder nul, is deze op zijn tocht over de oceaan zoveel verwarmd, dat de temperatuur op de breedte van Schotland tot omstreeks het vriespunt is opgelopen. Aangezien de wind voorlopig nog blijft waaien tussen West en Noord zal de tem peratuur in ons land overdag boven het vriespunt blijven, maar in de nacht kan vooral bij heldere hemel en tijdelijk wat minder wind plaatselijk flinke vorst op treden. Volgens inlichtingen uit Nederlandse bron bestaat de mogelijkheid, dat de Ne derlandse plannen tot vorming ener fede rale interim-regering een weinig zouden worden veranderd, indien het voor het nieuwe jaar zou komen tot een staking van het vuren en dus de politieke onderhande lingen op de Renville voortgang souden kunnen hebben. Re-evacuatie van „in Indië gewortelden" De directeur van Sociale Zaken te Bata via maakt bekend, dat van de regering machtiging is ontvangen om over te gaan tot re-evacuatie van Nederland uit van personen, die na de oorlog daarheen ge- evacueerd zijn. doch wier positie in Neder land moeilijkheden oplevert. Elk geval wordt op zichzelf bezien, al vorens toestemming tot re-evacuatie wordt verleend. Dit onderzoek geschiedt in eerste aanleg door de afdeling B 3 (Sociale Zaken) van het commissariaat voor Indische Zaken bij het ministerie van Overzeese Gebieds delen, Van Speykstraat 54, te 's Graven hage. Met gebruikmaking van de bevindin gen van deze afdeling wordt vhier te lande beslist wie voor re-evacuatie in aanmerking komt. Met nadruk wordt hierbij de aandacht gevestigd op het feit, dat de bovengenoemde re-evacuatie-regeling uitsluitend ten doel heeft een oplossing te brengen voor evacua ties, welke in het verleden op onjuiste gron den plaats vonden. Nieuwe gevallen zullen zich nimmer op deze regeling kunnen be roepen. Voor re-evacuatie van niet-verlofgerech- tigde particuliere werknemers, behorende tot bovenbedoelde groep, welke in het ver leden werd geëvacueerd, werd met de Indi sche Ondernemersbqnd een speciale rege ling getroffen. Deze regeling komt hierop neer, dat bij oproep door de werkgever, na genomen gunstige beslissing hier te lande, de re-evacuatie van de werknemer ge schiedt op kosten van de overheid. Men houde dus in het oog, dat een werknemer, die zonder instemming van zijn werkgever, gebruik maakt van de evacuatieregeling, een belangrijk risico voor hem en zijn ge zin op zich neemt. Immers, doordat zijn werkgever hem niet terugroept, zal hij de kosten van de terugkeer naar Nederlands- Indië voor eigen rekening hebben te nemen. Auto in botsing met sneltrein Zaterdag is op de onbewaakte overweg bij het station Vries-ZJuidlaren een auto door een sneltrein aangereden. De drie inzittenden dr. P. W. K. Koppius, J. Douma en mr. H. J. E. Engèlkens, rechter-com- rpissaris bij de rechtbank te Groningen, werden gewond, de laatste vrij ernstig. De auto werd zwaar beschadigd. BUIÏG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige Westelijke wind. Wisse lend bewolkt met. regen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud. 30 December: Zon op 4-48 uur. onder 16.36 uur Maan op 19.54 uur, onder 11.21 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1