Voetbal in Kennemerland Stoffelijke resten van opvarenden der „Skoghaug" aangespoeld Kort en Bondig De verdere inpoldering van het IJselmeer wordt bestudeerd Beverwijk MAANDAG 29 DECEMBER -1947 IJMUIDER COURANT Onderzoek naar de plaats van de ramp wordt ingesteld Tussen Bergen en Den Helder zijn de stoffelijke overschotten van tien opvaren den van het Noorse s.s. „Skoghaug", dat Woensdagnacht ten gevolge van een ex plosie is vergaan, geborgen. Thans worden nog 16 leden van de bemanning vermist. Bij Kamperduin zijn, behalve het lijk van de in de motorsloep op het strand gewor pen lichtmatroos Stadlesen, de resten van twee opvarenden door de zee prijs gege ven. Op het strand van Bergen spoelden Zaterdag vier lichamen aan. Bij Petten is het stoffelijk overschot van de enige vrouw, die zich aan boord bevond, aan land gebracht. Vermoedelijk was zij de vrouw van de eerste machinist. Tenslotte zijn er de twee mannen, die in de sloep bij Callantsoog werden aangetroffen. De stoffelijke resten worden naar Am sterdam overgebracht om daar in het Zee manshuis te worden opgebaard. Men stelt zich voor de resten of de as met een Noors schip naar Noorwegen over te brengen, opdat de omgekomenen in vaderlandse bodem zullen rusten. Zondagavond is in de Noorse kerk aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam een herdenkingsdienst voor de overledenen gehouden, waarin ds. Iversen voorging. - De veronderstelling van de enige over levende van de ramp de stoker Arnt Kok ker dat de explosie op het schip veroor zaakt werd door een ketelontploffing, vindt bij Nederlandse scheepvaartdeskun digen weinig geloof. Het lijkt namelijk on waarschijnlijk, dat Kokker, de stoker, die zich op de vuurplaat in het schip bevond, in dat geval de ramp zou hebben overleefd, en andere leden der bemanning door de explosie werden gedood. De marine-routeringsdienst in Den Haag stelt thans een onderzoek in. Het hoofd van deze dienst kolonel H. W. Hettema ziet zich daarbij voor een moeilijke taak ge steld, nu er slechts één overlevende van de ramp is, die zich bovendien tijdens de ontploffing niet aan dek doch op de vuur plaat bevond. Het onderzoek beoogt in hoofdzaak d'e plaats vast te stellen, waar het schip is vergaan. Zou blijken dat dit in de zogenaamde vrije vaargeul is ge schied, dan is er reden om te onderzoeken of in deze geul tengevolge van de storm los geraakte mijnen verzeild zijn geraakt. Mocht het schip buiten de geul zijn ge raakt, dan is het volgens kolonel Hettema zeer waarschijnlijk, dat de explosie door een mijn is veroorzaakt. Buiten de geul bevinden zich in de 'Noordzee nog vele mijnen. Anderzijds wordt de mogelijkheid van een explosie in de lading van het 'schip of zelfs van een ketelontploffing onder ogen gezien. Voor zover bekend was het schip met kolen geladen. Met de mogelijkheid van sabotage wordt ook rekening gehou den. Kolonel Hettema verklaarde dat de meeste van de schepen, welke de laatste twee jaar door explosies zijn vergaan, van Noorse nationaliteit waren. .Moeilijkheden bij identificatie. De identificatie der slachtoffers blijkt zeer moeilijk te zijn. Enkele der stoffelijke overschotten vertonen verminkingen. Van alle tiei^ zijn foto's genomen, die aan het in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar op genomen enige overlevende lid van de be manning zijn voorgelegd. Het bleek echter, dat deze eerst veertien dagen geleden op het schip had gemonsterd. Hij kon slechts be- Het scheepvaartfonds heeft een tekort van 22+ millioen Vlootreconstructie kost ruim 102V3 millioen De stand van de administratie van het Scheepvaartfonds laat thans een verant woorde raming van het totale tekort toe, aldus deelt de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer mede. Afdeling A van het Scheepvaartfonds om vat twee perioden: de oorlogsperiode en de periode na afloop van de oorlog tot de „ontvordering". De eigenlijke oorlogspe riode laat naar raming een deficit van. 38.500.000, de gehele vorderingsperiode een deficit van 22.500.000, waaruit volgt, dat de na-oorlogse periodg een aanmerke lijke winst opleverde. Hef deficit over de oorlogsperiode is ontstaan, doordat tegen over hoge en steeds stijgende lasten voor de regering, een lage huurvergoeding van dê geallieerden stond. Over de periode na de bezitsvordering kan reeds thans worden medegedeeld dat de exploitatieresultaten gunstig zijn. Over de reconstructie vam de vloot, welke nauw verwant is aan de regeling van de materiële oorlogsschade in. het al gemeen deelt de minister mede, dat de verplichtingen van de staat zich niet uit strekken tot de vergoeding van scheeps- verliezen in de periode, welke aan de be zitsvordering voorafging: Aanspraken op de stakt voor vergoeding van scheepsver- liezen zijn gegrond op het Zeeschepenbe sluit en de Zee- en Luchtvaartverzeke ringswet 1939 en de regeling „Vlootrecon structie grote vaart 1946". Be vergoeding bestaat uit de waarde der verloren schepen op de verliesdatum naar het prijspeil Augustus 1939,. vermeer derd met een zodanige toeslag wegens prijsstijging als overeenstemt met de'prijs stijging, welke ten opzichte van Augustus 1939 telkens geldt bij de verwerving van een vervangend schip. De toeslag kan ech ter nimmer 150 pet. (bij de kustvaart 165 pet.) der basiswaarde te boven gaan. De toeslag wordt slechts gegeven indien de reder zijn tegoed voor vervanging van verloren tonnage besteedt. Bij toewijzing van tonnage uit de staatseigendom ge schiedt de verrekening zoveel mogelijk met gesloten beurzen. De totale kosten der vlootreconstructie, welke aanvankelijk v/aren geraamd op 115.523.000 zullen volgens de thans bekende gegevens 102.668.000 bedragen. Contactavond van de A.B.V.A. De algemene bond van ambtenaren be legt een contactavond op 14 Januari in het Patronaatsgebouw. „De Stem des Volks" verleent muzikale medewerking en mevrouw BarbiersSeelemeyer, die vele jaren raadslid van Velsen is geweest en thans de functie vervult van adjunct-con sulente van het ministerie van Sociale Zaken zal het woord voeren. De hoofd schotel is echter de vertoning van de ge luidsfilm: Een hoera van Miss Bishop. DE „BALI" GAAT LATER WEG. Het vertrek van het nieuwe m.s. „Bali" van de St. Mij. „Nederland", dat bestemd was om op Nieuwjaarsdag van Amsterdam naar Indonesië te vertrekken, is uitgesteld. Thans ligt het in de bedoeling om de „Bali" 3 Januari uit Amsterdam te laten vertrekken. voor en IJ meiden MAANDAG 29 DECEMBER. Thalia 8 uur: „De vreemdeling". Rex 8 uur: „Rhapsodie in blue". De Pont 8 uur: „Yankie, doodle dandy". DINSDAG 30 DECEMBER. Bioscopen 8 uur: Voorstellingen. Verslapen.... Een 21-jarige Engelse visser uit Fleetwood kwam verleden week niet Op tijd aan boord van de trawler Ben Dearg en toen de rechter hem vroeg, hoe dat wel kwam, antwoordde de jongeling, dat zijn tante niet de trap op kon komen, om hem te wekken. Toen de walschipper de slaper had willen halen, had de hond van tante hem aangevallen en de schipper nam de benen. „Zestig shilling boete" ant woordde :de rechter. „Wij ook." De gemeenteraad van Port- knockie heeft, evenals die van Grimsby gevraagd aan de Engelse regering, om de vissers dezelfde voorrang te geven bij de bouw van woningen, als de boeren en mijn- Werkers genieten. De Portknockianen kun nen niet inzien, dat een landbouwer of een mijnwerker belangrijker is dan een visser, waar het om het herstel van Engelands welvaart gaat. Warm i De koelinstallatie van een vestigen, dat de overledenen weliswaar vishandelaarster in Derbyshire vloog in leden van de bemanning waren geweest,maar kon geblust worden door het doch niet hun namen verstrekken. i condenswater. Door bemiddeling van het Noorse consu laat is men'er in geslaagd de twee slacht offer^ te identificeren, die in de sloep bij Callantsoog zijn aangespoeld. In hun trouw ringen waren de namen van hun echtgeno ten gegraveerd. Het zijn de 30-javige derde machinist Konrad Pedersen uit Haugesund en de 21-jarige telegrafist Ernst Larsen uit Kopervik. Óp een ander stoffelijk overschot trof men enige papieren aan, waaruit bleek, dat. hij de. 24-jarige Arthur Stemersen uit Ma- lancen was. Tenslotte bevond zich, zoals reeds is gemeld, met Arnt Kokker de 17- jafige lichtmatroos Tore Stalesen uit Hau gesund aan boord van de sloep, wélke bij Kamperduin aanspoelde: In contact met de Vrijzinnig Hervormden In het maandblad „Contact", het orgaan van de vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Velsen spreekt het bestuur ef zijn teleurstelling over uit, dat binnen af zienbare tijd het vooroorlogs radiobestel terugkeert. „De grote vier" zo zeggen zij, zullen weer als van ouds het leeuwenaan deel van de zendtijd opslokken. De V. P. R. O. kan misschien een bescheiden deel van de zendtijd krijgen, maar, dan moet zij kunnen aantonen een groot aantal luiste raars te vertegenwoordigen. Niet gaarne, zo gaan zij voort, zouden wij de uitzendin gen van de V.P.R.O. uit de aether missen en daarom wordt thans een intensieve actie gevoerd om het ledental op te voeren. Woensdag 14 Januari zullen in de Ge meentelijke Concertzaal van Haarlem ds. Nicolette Bruining en dr. J. Spelberg spre ken, waarbijals intermezzo de V.P.R.O.- film wordt gëdraaid. Men hoopt op die avond het landelijk bestuur een groot aantal nieuwe leden te kunnen aanbieden en daarom is men in Velsen reeds druk bezig, geholpen door de V.C.J.-ers, leden te werven. Wat deze laat- sten betreft, in hetzelfde nummer van Contact wordt een overzicht gegeven van de werkzaamheden dezer jongeren in het welhaast afgelopen jaar. liften spreekt in optimistische zin over de bereikte resultaten en geeft daarbij elkander de aanmoediging het nieuwe jaar in te gaan bezield met de gedachte anderen iets te brengen in de geest van Christus uit' naam van de V.C.J.B. DE ENGELSE TANKERVLOOT WORDT BELANGRIJK UITGEBREID. Toen onlangs het' Engelse tankschip „British Ranger", dat voor rekening van de „British Tanker Company" bij een En gelse scheepswerf in aanbouw was, te water werd gelaten, merkte mr. Gillespie van deze maatschappij hierbij op, dat zijn rederij opdrachten heeft geplaatst voor het bouwen van niet minder dan 29 tank schepen, waarvan 20 van 12.000, drie van, 16.000 en zes van 8400 ton. Wanneer deze schepen zijn opgeleverd zal de vloot van de „British Tanker Com pany" ongeveer 1.500.000 ton groot zijn. KERSTMIDDAG. Zaterdagmiddag heeft het Leger des Heils de buitenkerkelijke ieugd op een Kerstmiddag onthaald. Adjudant Bergsma vertelde een Kerstverhaal, er werden films vertoond en de kinderen ^jerden onthaald op allerlei lekkernijen. TWEE COASTERS' VOOR ONS ZELF. Onlangs deelden wij mede, dat het grootste deel van de kustvaarders, die op de Groningse werven gebouwd worden, voor de export bestemd is. Een bericht in het „Dagblad Scheepvaart" vermeldt de tewaterlating in Foxhol van de coaster „Spurt" van 570 ton voor rekening van Fiege en Hoff in Rotterdam. Na de doop werd de kiel gelegd voor een tien ton grotere kuster voor de gebroeders Damhof in Delfzijl. „NEDERLAND"-KALENDER. Voor het jaar 1948 heeft de maatschappij Nederland" een smaakvolle weekkalefider doen uitgeven, die verlucht is met een serie afbeeldingen van haar vlaggeschip de „Oranje". Een kleurenfoto van 'het sierlijke vaartuig en een aantal zwart-wit snapshots uit hetinterieur maken de kalender tot een begerenswaardige wandversiering. Ga jeDe Ierse vissers maken zich nogal druk over de verscheidene vreemde" trawlers, die in de nabijheid van hun eiland de visserij beoefenen. On langs was er een brutale vreemdeling tot op een halve mijl van de kust aan het vis sen en het patrouilleschip „Cliona" werd er op uit gestuurd, om de vreemde eenden te vragen, wat ze in de Ierse bijt uit voerden. De „Oranje" in 1948 De Oranje, die aan de etablissementen van de Mij. „Nederland" aan de Javakade in Amsterdam gemeerd ligt en een inwen dige verbouwing heeft ondergaan, zal, evenals in het afgelopen jaar het geval was, in 1948 ook weer vele „snelle rondreizen" naar Indonesië maken. Het vaarplan van de eerste trip is als volgt: van Amsterdam, 1: 3 Jan.; II: 12 Maart; III: 4 Mei; IV: 25 Juni; aankomst Batavia: 23 Jan., 1 April, 24 Mei, 15 Juli; van Batavia: 2 Febr., 9 April, 1 Juni, 23 Juli; aankomst Amsterdam: 21 Febr., 28 April, 20 Juni, 12 Aug. Hoewel de Óranje dus Zaterdag de derde Januari omstreeks 5 uur in de middag yan Amsterdam via Southampton naar Batavia moet vertrekken, is het vertrekuur ver vroegd, opdat de boot op tijd in South ampton kan aankomen. Passagiers zullen reeds op Vrijdag 2 Ja nuari, des middags tussen 2 en 6 uur wor den ingescheept, zodat het vertrek eerder kan geschieden; De „Oranje" -staat wederom onder com mando van kapitein I. Bakker en zal de eerste uitreis ongeveer 1000 passagiers ver-, voeren. a VNS-vloot breidt zich uit De vloot van de V.N.S. in Den Haag is weer met een nieuw motorschip uitgebreid en telt thans 32 schepen. De „Annekerk", waarvan de opdracht van de bouw reeds in Februari 1940 aan de scheepswerf „Wilton-Feijenoord" werd gegeven, is bestemd voor de dienst, welke door de V.N.S. tussen Holland en Australië wordt onderhouden. Het schip meet 11.500 ton en wordt voortbewogen door een twee tal „Feijenoord-M.A.N." motoren, elk met een vermogen van 5500 p.k. UITBREIDING WALSERIJ-OOST. Burgemeester 'en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat door hen vergunning is verleend aan de Hoogovens tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf door het opstellen van een aanzetmeehanisme, twee walsenpolijst- machines en een halfportaal-kraan in de Walserij-Oost van het hoogovenbedrijf. PREDIKANT NAAR INDIë. Dominé C. Meyer, predikant van de Ge reformeerde Kerk te Beverwijk heeft een benoeming aangenomen als veldprediker in Indië. Velsen nam geen halve maatregelen Er stond een stevige bries ongeveer van doel tot doel en deze maakte goed spel tot een uiterst lastige opgave.;Voor de rust viel er dan ook maar uiterst -zelden van wer kelijk goed spel te genieten. VIOS was in deze periode, gesteund door de wind het meest in de aanval; vooral wanneer rechts buiten Nertens in deze aanvallen een aan deel had, dreigde nog al eens gevaar, doch het binnentrio der Hagenaars wist van de kansen geen gebruik te maken. Daarentegen wist „veteraan" Ninaber op werkelijk uit nemende wijze de doelman van VIOS te passeren. Rust 10. Na de hervatting wendde VIOS verwoede pogingen aan de achterstand in te lopen en de Santpoortse verdediigng kreeg het het eerste kwartier dan ook zwaar te verant woorden, doch ze hield stand. Toen Bakkum middenvoor ging spelen en De Bruyn rechtsbinnen, lukte het bij Vel sen beter. Uit een strafschop slaagde Bak kum er in de voorsprong te vergroten. Velsen kwam nu in de meerderheid, doch de achterhoede van VIOS speelde niet kwaad en Van der Pol kon maar niet op dreef komen. Twee minuten voor het einde besloot. Ninaber het dan nog maar eens te proberen en inderdaad, hij slaagde er in uit een voorzet van Tromp Sr. de Haagse doelman ten derde male te passeren (30) Beverwijk won van Q.S.C. QSC had het voordeel van de wind en zette gevaarlijke aanvallen op. Het resultaat was, dat de thuisclub na tien minuten een voorsprong had. Hierna kwam Beverwijk opzetten, maar slaagde er niet in de par tijen op gelijke voet te brengen. De tweede helft werd bijna voortdurend vod? het doel van QSC gespeeld. Beverwijk vertoonde e'en behoorlijk spel en na tien minuten was de stand gelijk door H. van Lent. Vijf minuten later gaf Holman een goede voorzet en Van Lent bracht de stand op 12. Hierna werd QSC weer sterker, maar jie verdediging van Beverwijk hield stand. Kinheim versloeg Terrasvogels (4-0) Waren "de geel-zwartcn in de eerste helft iets sterker, na de rust domineerden zij be houdens enkele góede tegenaanvallen van de Vogels, die echter werden afgeslagen of door schotloosheid geen resultaat oplever den. Nadat Douma enige keren in actie was geweest, gaf De Boer de bal af aan v. d. Waterën, die na bijna een half uur vier tegenstanders fraai passeerde en onhoud baar scoorde (10). Even daarna miste A. Pxynssen een mooie kans. De Johge schoot een vrije trap hoog over. Aanvankelijk nam Terrasvogels na de 'hervatting hét initiatief maar spoedig was Kinheim weer in de aanval. De aanvallen van Kinheim hadden door het ontbreken van een behoorlijk schot aanvankelijk geen succes, totdat A. Prinssen na 17 minuten de bal voorzette en Raaymakers de bal keurig inschoot (20). Ongeveer zes mi nuten voor het einde, toen de geel-zwarten voortdurend in de meerderheid waren en de Vogels wat fors werden, kon Prinssen door toedoen van Raaymakers doorbreken en hij doelpuntte (30). Tenslotte schoot invaller Rademaker van grote afstand de bal via de paal in doel (40). Zege van 20 voor Stormvogelen Ondanks het feit, dat Van Opbergen, Nieuwenhuizen, Broekhuizen en Van dei- Kuil op het appèl ontbraken, is Stormvo gels er in geslaagd Zeeburgia met een ne derlaag, van 20 huiswaarts te zenden. Vóór de rust werd er aan beide kanten niet best gespeeld, maar de Amsterdammers trachtten althans om er iets goeds'van te maken, hoewel zelfs die wil bij de meeste Stormvogels ontbrak, ondanks het goede voorbeeld, dat aanvoerder Zwemmer gaf. Toch zag Van der Linden kans zijn club de leiding te geven. Na de hervatting ging het iets beter bij de Vogels, maar toch waren de Amster dammers vaak in de aanval. Doelman Rechsteiner had er echter deze middag goed het oog in en'stopte enige harde schoten op werkelijk fraaie wijze. Stormvogels beging de fout linksbuiten Botvliet te weinig in het spel te betrekken. Na goed werk van de vleugel SnoeksVenus slaagde Van Duyn V.V.B. weer op het goede pad WB was over het algemeen beter dan'in voorgaande wedstrijden, ondanks het vrij- forse spel van de bezoekers. Hoewel de strijd gelijk opging, was VVB iets beter in de aanval, maar miste verschillende kan sen, totdat Michel uit een vrije trap na een kwartier ineens doelpuntte (10). Zee vogels trachtte het spel te verplaatsen, maar WB'-kon de strijd in veldevenwicht hou den. Na de hervatting nam Zeevogels het initiatief, maar toen WB er beter in kwam zag Michel na tien minuten opnieuw, kans, onhoudbaar te doelpunten (20). Even daarna doelpuntte Zeevogels tegen uit een vrije trap via de paal en Van Veelen (21). Een aanval over rechts stelde Vlietstra in staat er 31 van te maken. Zeevogels gaf niet op en toen de WB-spil terugspeelde op zijn doelman, kreeg Zeevogels een goed koop doelpunt, want de bal verdween over Van Veelen in het doel (32). I.E.V. door H.S.V. verslagen (4-1) 'De nederlaag voor IEV was reeds in het eerste half uur zeker. Fouten van doelman v. d. Bos waren daaraan debet. HSV gesteund door de krachtige wind in de rug, waar ÏEV tegen op moest tornen, zette direct alles op de aanval en bleef verre de meerdere van de bezoekers, die door de harde en verre schoten waren genoodzaakt verdedigend te spelen. In korte tijd stond het 30 voor HSV, dank zij grove fouten van de doelman. IEV werkte zich wel wat los, maar HSV scoorde aan de andere kant (40). Na de hervatting ging HSV ver dedigen en vormde een muur, die niet te doorbreken was, vooral toen Schavemaker na een kwartier de eer had gered (41). Velsen II verspeelde een punf Met invallers voor Maarschalk, Gerrits, Meyer en Nyssen trok Velsen II naar HRC. Ondanks deze handicap slaagde Donker er in zijn club de leiding te geven. Deze voor sprong wisfen Hirs c.s, tot kort voor het einde te behouden. Toen was een der Vel sen-verdedigers zo onfortuinlijk de bal in eigen doel te érappen. Velsen II verspeelde hierdoor een kost baar punt en hoewel de ploeg zeker over de tot dusver behaalde resultaten niet on tevreden behoeft te zijn, is de achterstand op het leidende Watergraafsmeer toch lang zamerhand van die aard geworden, dat slechts een de kluts kwijt raken door de Amsterdammers Velsen nog in de running kan brengen. BINNENLAND Op het strand van Schiermonnikoog is een in staat van ontbinding verkerende pot vis aangespoeld. Het dier is ongeveer acht meter lang en moet naar schatting ongeveer drieduizend kilo gewogen hebben. Als een der eerste in ons land heeft de gemeenteraad van Naarden besloten de ver makelijkheidsbelasting volgens de richtlijnen van de minister te verhogen tot 40 pet. Voor uitvoei-ingen ('van culturele aard blijft het percentage van 20 gehandhaafd. De gemeenteraad van Den Bosch heeft goedkeui'ing gehecht aan een voorstel van B._ en W. tot stichting van een groot sport park als onderdeel van een sociaal en econo misch welvaartsplan. Naar raming is met c het plan ongeveer f 1.200.000 gemoeid. Daags voor Kerstmis hebben ambtenaren van de CCD een achttal slagerijen gecontro leerd op vermoeden van economische delic ten. Het resultaat was, dat de acht winkels werden gesloten. Het aanwezige vlees is in beslag genomen. HAARLEM EN OMGEVING De kerkeraad der Gcref. Kerk onderh. art. 31 K. O. heeft op verzoek van de kerke raad der Chr. Geref. Kerk van Haarlem zijn kerkgebouw beschikbaar gesteld voor het houden van diensten voor de in Santpoort wonende Chr. Geref. leden dezer gemeente. „Zang en Vriendschap", dirigent Jack P. Loory, geeft Vrijdag 9 Januari een concert in de Gem. Concertzaal. Als solisten werken mede Pierre Palla, piano en Tonny Diamant, tenor. Emmy van Eden heeft de begeleiding op zich genomen. Alleenwonende man vermoord in Beekbergen Bewoners van de Loenenseweg in Beek* bergen waarschuwden op de tweede Kerst dag de Apeldoornse politie, dat zij de 49- jarige Tj. F. de Bo, een alleenwonende man sinds enkele dagen niet hadden ge zien. Toen de politie zich toegang tot de wo ning had verschSft, vond zij in de hal het lijk van de man. Uit wonden aan het hoofd kon worden afgeleid, dat De B. was ver moord. Onder leiding van de officier van justitie te Zutphen i£ een uitgebreid onderzoek' gaande. Verbinding tussen Marken en de vaste wal? De minister van Verkeer en Waterstaat verklaart in de memorie van Antwoord over de begroting van het Zuiderzeefonds in te stemmen met het betoog van ze,er vele kamerleden, dat het voor de uitbrei ding van de oppervlakte cultuurgrond in Nedexland nodig is, de verdere inpoldering van het IJselmeer te doen geschieden, zodra de omstandigheden dit mogelijk maken. De dienst van de Zuiderzeewerken gaat voort met de bestudering en uitwerking van de plannen voor de beide nog te maken inpolderingen. Het zal waarschijnlijk mo gelijk zijn in 1948 een aantal beslissingen te nemen van verstrekkende betekenis. In de eerste plaats zal dan (Je uiteinde lijke vorm van de polders kunnen worden vastgesteld, waarbij kan worden beslist over de in de plannen opgenomen brugver- binding tussen de Zuidoost- en Noordoost polder. Hiertoe zal de IJselmeerarm tus sen beide polders, welke een breedte heeft avan ongeveer 4 Ion, plaatselijk tot ongeveer er in de stand op 2—0 te brengen. Hierin 1 km dienen te worden versmald. Tussen kwam geen Verandering. De training van de Nederlandse schaatsenrijders die eventueel in aanmerking komen voor een plaats in de Olympische ploeg, is in volle gangLangedijk, Broekman..en Kostenoevér maken een rondje op de prachtige haan in Hamar. de Zuidoost- en de Zuidwestpolder, welke gescheiden zullen zijn door een 400 m breed kanaal, is ook een brugverbinding in de plannen opgenomen. Een tweede belangrijke beslissing zal ook in de loop van 1948 kunnen worden genomen, over de vraag, of eerst de Zuid west-'dan wel de Zuidoostpolder tot stand zal worden gebracht. De minister is bereid te doen onderzoe ken of het economisch voldoende verant- Caféhouder doodgestoken door bezoeker In Sliedrecht gingen onlangs de 24- jarige P. B. en de 23-jarige P. L. in enigs zins beschonken toestand naar het café Meyer om te biljarten. Nadat zij een par tijtje hadden gespeeld en enige glazen bier hadden gedronken, ontstond tussen beide vrienden een twist. De caféhouder kwam tussenbeide en wist hen te scheiden. Plot seling trok B. echter een dolkmes en stak de caféhouder daarmee- in de hartstreek, waardoor deze enkele ogenblikken later overleed. De beide bezoekers vluchtten, maar werden in hun woningen gearres teerd. De dader B. staat als ongunstig bekend. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 6) Hij zwelg en terugleunend in zijn stoel, staarde hij naar het plafond. Hij was heeT sterk in ••dat soort speeches, zij waren on geveer in dezelfde stijl als de kopij, die hij aan sommigen van zijn klanten leverde. Het gemompel van bijval, dftt hij ver wachtte, bleef dan ook niet uit en tevre den hervatte hij zijn lectuur. Michael en Christopher volgden zijn voorbeeld en in de stilte, die thans intrad, werd slechts het tikken van de klok gehoord. HOOFDSTUK II. Vergissen is menselijk. Het duurde niet lang voor de drie heren op Millwood waren ingeburgerd en hun dagelijks leven met voorbeeldige regelmaat was ingedeeld. Hoewel Henx-y graag door ging voor een artist, had hij de gewoon ten niet, die men gewoonlijk aan artisten toeschrijft. Hij stippelde zijn dagplan met de grootste nauwkeurigheid uit en hij hield helemaal niet van plotselinge ver anderingen. Met betrekking tot het ontbijt, had hij enige tegemoetkomingen betoond; het Spartaanse idee van ontbijten om ze ven uur was gewijzigd, vooxna'melijk om dat Badger bezwaren had gehad, maar Henry naih toch altijd een vroegere trein dan Michael en Christopher. Hij kwam dan ook altijd vroeger terug, want hij hield er van veellijd te hebben om zich te kleden. Het diner „werd om klokslag halfacht opgediend. Michael verliet het departement altijd op hetzelfde uur en daar Christopher zijn eigen baas was, kon hij weggaan wanneer hij wilde? Het kon echter voorkomen, dht hij eens opgehou den werd en Henry had dit voorzien. Hij had Christopher verzocht, Badger in de loop van de dag telefonisch te waarschu wen, als hij eens niet op tijd voor het diner kon thuis zijn. De tijd van het diner zou dan niet worden veranderd; Henry zou gewoon om half acht beginnen, maar Christopher's diner zou warm worden ge houden. Iets dergelijks was echter nog niet voorgekomen. Zij woonden nu drie weken op Millwood; drie weken van volmaakte kalmte, zoals Henry had voorspeld. De nieuwigheid van hun omgeving begon er af te gaan en de rust, die zij alle drie zo boven al bemin den, nam steeds meer haar intrek in het huis. Zij beschouwden de dagelijkse reis naar en van Londen als een noodzakelijk kwaad en vonden het lang niet zo erg als zij hadden gedacht. In de stad gingen hun wegen uiteen; Henry's werkzaamheden lagen in de City, werkzaamheden, die veel geld opleverden; Michael worstelde de dag door op zijn depar-tement met droog werk en veel ledige tijd; Christopher te kende plannen en ontwerpen en sprak met opdrachtgevers, als hij opdrachtgevers had. Maar 's avonds waren zij weer bij elkan der. Dineren en dan een rustige avond in een leuningstoel, met Tobias dommelend op het haardkleedje. Tobias was een def tige kater. Hij was even stipt in zijn ge woonten als de andere bewoners van het huis. Hij dronk zijn schoteltjes melk iedere dag op hetzelfde uur en hij nam zijn plaats op het. haardkleedje iedere avond op het zelfde uur in. Gewoonlijk wennen katten niet gemakkelijk aan een vreemd huis, maar Tobias was op Millwood onmiddellijk geweest als een eend in het water. Er zijn mensen, die instinctief een hekel hebben aan katten. Henry had een instinc tieve sympathie en voorkeur voor ze. Hij was niet, wat men noemt, een groot die renvriend. Hij hield genoeg van honden om ze tijdens een jachtpartij te waarderen, maar hij had ze niet graag in zijn huis. Ze waren onhandig, ze brachten modder van de tuin in huis en ze lieten hun haren op het tapijt achter en op de stoelen. Ze wa ren altijd binnen als ze buiten wilden zijn en buiten als ze binnen wilden zijn en ze krabden de verf van de deuren om de aandacht op dat feit te vestigen. Katten waren heel anders. Die liepen nooit in de weg, waren rustig en waren met heel wei nig attentie tevreden. Zij hadden niet, zo als honden, hun ziel aan de mensen ver kocht, zij warten waardig en onafhankelijk. Tobias was dik en glanzend. Als Henry hem over zijn kop streelde, dan spinde"hij, maar hij koesterde geen echte liefde voor Henry, hij was hem absoluut onverschil lig, indien het koud zou zijn geweest in de' kamer, dan zou Tobias in de keuken zijn gebleven. Hefiry wist dit, maar hij be wonderde Tobiasi omdat hij zo goed zijn belangen kende en zo goed voor zichzelf kon zorgen, bovendien vond hij het prettig naar hem te kijken als hij zo tevreden naar het vuur lag te knipogen, altijd zo correct in zijn zwarte vacht met wit front je. Die avond was er, voor het eerst sinds zij op Millwood woonden, een lichte rim pel in Henry's voorhoofd. Het was niet omdat het diner niet goed was. Mrs. Badger had even voortreffelijk gekookt als altijd, de soep was heet opgediend Henry was daar bijzonder op gesteld de kip was heerlijk mals, het dessert uitstekend en de cognac van een kwaliteit om de moeilijk ste kenner tevreden te stellen. En toch was de conversatie die avond aan tafel ta melijk geforceerd geweest en zij zaten vroeger dan gewoonlijk in hun armstoelen over hun boeken gebogen: (Wordt vervolgd). woord is een verbinding tussen Marken ea de vaste wal te maken. In 1947 waren in de Noordoostpolder bruto ongeveer 21.000 ha. in cultuur. Dit cijfer zal voor 1948 ongeveer 28.000 h.a. bedragen. Indien in dit zelfde tempo zou kunnen worden doorgegaan, zouden nog drie jaar nodig zijn om de 20.000 h.a. nog braak liggende gronden in cultuur te brengen. Als de omstandigheden niet gun stiger worden, zullen echter nog 4 jaar ge moeid zijn met de voltooiing van het in cul tuur brengen van de polder. Het maximum aantal politieke delin quenten, hetwelk dit jaar in de polder te werkgesteld is geweest, bedroeg 345. Dit aantal is thans verminderd tot 300, doch zal weer worden aangevuld. De arbeids prestatie dezer geselecteerde gedetineerden is behoorlijk. Indien het gehele voor 1948 voorziene bouwprogramma zal kunnen worden uit gevoerd, zullen eind 1948 in totaal 1577 gezinnen in de polder gehuisvest kunnen worden. De vestiging van WalCherse boe ren in de Noordoostpolder hangt ten nauw ste samen met de mate, waarin woningen en bédrijfsgebouwen kjmnen worden ge sticht. Er wordt naar gestreefd om in de herfst van 1948 zowel voor Walcherse boe ren als voor zg. pioniers een aantal_ bedrij ven beschikbaar te hebben. Toelating van middenstanders geschiedt naar behoefte en naar de mate, waarin woningen en be drijfsgebouwen gebouwd kunnen worden. Er worden alleen diefzaken toegelaten, die ter voorziening in de dagelijkse behoeften der bevolking of voor de exploitatie der gronden onmisbaar worden geacht. Scliildersexpositie een succes De tentoonstelling van het „Sint Lucas- gilde Beverwijk", de vereniging van ama teur-schilders en -tekenaars, die de afge lopen drie dagen in het Statenhuis aan de Velserweg, daartoe welwillend afgestaan, is gehouden, heeft niet slechts door een groot bezoek, maar ook financiëel een zeer groot succes weten te boeken. In totaal hebben meer dan 800 belang stellenden de expositie bezocht en in aan- fnerking genomen 'de slechte weei'óomstan- digheden van Vrijdag en Zaterdag, is dit aantal kenmerkend voor de belangstelling voor de artistieke prestaties van de leden, die hun stukken inzonden. Het Gilde mocht door deze eerste expo sitie, die bijzonder is geslaagd, dank zij het werk en dé bijdragen van alle leden, alsmede van de artistieke leider, de heer J. C. R. Heeek, kunstschilder te Bakkum; verschillende donateurs en leden winnen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna M., dochter van P. Bakkum en D. Visser, Boeweg 10; Antonius J., zoon van C. J. van Stralen en S. Stet, Creutzbei-glaan 108; Anna A. J., dochter van P. C. Snel en J. J. Jansen, H. Burger straat 7; Marianna J., dochter van D. Spek en C. M. Duyn, Eenhoornlaan 3; Gerardus Th. C., zoon van H. P. Wolterman en J. C. de Gelder, Ilobbesteeg 9; Thomas N., zoon van J. C. Th. Vink en A. C. Heijnis, Oos- tertuinen 65. Ondertrouwd: J. J. Wisker, Bree- straat 68 en A. C. Otte, Alkmaarseweg 283; L. J. Kruithof, Zandvaart 63 te Breezand (Anna Paulowna) en T. van Zalinge, Von dellaan 82. Getrouwd: L. Visser en J. van Wijck; H. Romunde en E, Zimmerli. Overleden: A. Huijzendveld, gehuwd met M. M. Zwanenburg, oud 67 jaar, Peperstraat 26; J. 'van Lunzen, weduwnaar van P. Metz, 85-jaar, Vondellaan 84; M. Kors, weduwe van W. H. P. de Wildt, 81 jaar, Hoflanderweg 106. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 29 DECEMBER. Luj?or Theater 6.45 en 9.15 uur: „Ma dame Curie", (14 j.). Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „Ge vaarlijk spel", (14 j.). W.B. Theater 8 uur: „Het Spookhuis"» (a. 1.). i

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3