IJmuider Courant Wallace, stelt zich aan Het hoofd ener derde partij VelserTunnel „Noord-Holland" en „Nestor" sjorren „Plato" vlot Bij Calais gestrande Jogger Sch. 84 na vijftien dagen weer thuis Markos voert guerilla's aan in felle strijd om Konitza 62e Jaargang No. 18824 Bureaux: ICennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 107£4. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerg Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD clag 30 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\AT DE MINISTER van Verkeer en ^Waterstaat per Memorie van Antwoord heeft medegedeeld, dat hij op zijn begroting voor 1949 een post voor de verkeers-tunnel- bouw te Velsen hoopt te brengen, heeft zeker menigeen geïnteresseerd. Sterker zou ik het niet willen uitdrukken, want de minister maakt zoveel voorbehoud. Hij heeft gezegd dat hij „hoopt dat het mogelijk zal blijken". Wij staan er dan ook financieel slecht voor. In dit blad is in de laatste twee jaar herhaaldelijk betoogd, dat de betrek kelijke welvaart, waarin ons land verkeert, meer op schijn dan op werkelijkheid berust, dat wij boven onze reële standaard leven en dat dit onvermijdelijkerwijs tot aller be sef moet doordringen. Het. begint nu 'inder daad tot veel meer mensen door te dringen en minister Mansholt is boven dien "tien dagen geleden met. de mededeling voor de dag gekomen, dat de regering h%t volk niet voldoende heeft ingelicht en'dat door een veel te .groot verbruik van niet-noodzake- lijke goederen een gevaarlijke schijn-wel- vaart is ontstaan. Al deze verduidelijking van de toestand zal zich in het komende jaar 1948 ongetwijfeld in versneld tempo voortzetten en het verbruik vari niet-nood- zakelijke goederen waartoe men dus niet voeding en kleding en enkele andere on misbaarheden rekent zal moeten afne- men. Als ik aan de tijd denk, waarin de begroting voor het jaar 1949 samengesteld zal worden, ben ik er zeker van dat men in Den Haag in een veel „besnoeiender" geest te werk zal gaan dan bij de samenstelling van de begroting voor '48, om te zwijgen van die voor^'47. Dit ten einde spoedende jaar zal trouwens, zoals al is bericht, een tekort op de rekening aanwijzen, dat onge veer vierhonderdmillioen groter is dan geraamd was. Zulk resultaat moet wel ver soberend werken op Den Haag. Over een jaar zal de stemming nog zuiniger zijn. En als men over de bouw van tunnels praat moet men bedenken dat daar veel meer dan een jaar mee gemoeid is, zodat de pöst op verscheidene achtereenvolgende' begrotin gen zou moeten verschijnen. Het is te voor zien dat eind 1949 nog "heel wat kariger gedacht zal worden dan eind '48. Over latere 'jaren zullen wij nóg maar niet praffen. Dit alles stemt niet hoopvol voor de Vel ser verkeerstunnel, tenzij men-hem onder de noodzakelijke werken mocht plaatsen. Want er zullen werken zijn, welker uit voering in het belang van de opbouw in elk geval zal worden voortgezet. Wat nu in de mededeling van minister Vos vooral ver heugt is zijn verzekering, dat hij hervatting van de tunnelbouw Je Velsen van groot belang acht.. Dat doen wij ook. Niet uit een soort „locaal' patriotisme", maar omdat het Noordzeekanaal in de huidige toestand §en geduchte hindernis is geworden en het een der belangrijkste provincies van ons land in tweeën splitst en belemmert in haar ac tiviteit. Het Noordelijk deel der provincie benoorden het Kanaal is van de lande lijke bijenkorf „Het Westen" feitelijk ge scheiden. Het herbergt wel een grote en belangrijke land- en tuinbouw, maar heeft zich als geheel niet in gelijk tempo met het Zuiden der provincie kunnen ontwikkelen. Het is, behoudens een klein gedeelte,' sterk „provinciaal" gebleven,, in de zin waarin iedere reiziger dat pleegt te voelen, als hij in Oostelijke richting Amersfoort passeert. Dan gaat men, zoals zo velen al getuigd hebben, „de provincie in". Hetzelfde geldt als men, na een vertraging bij de Velser pont die op spitsuren vaak'langer dan een half uur duurt, het Noordzeekanaal is over- - gestoken. Ik bedoel er. niets, onvriendelijks of minachtends mee en erken, dat ik vaak een weldadige rust over mij heb voelen komen als ik Amersfoort of de Velser pont achter mij. had en het landelijke binnen rolde. Maar ik geloof dat het Noorden van onze provincie voof opneming in de bijen korte Het Westen bestemd is en dat de fei telijke gevolgen -van een betere verkeers verbinding met het centrum des lands zich snel zullen doen gelden door vergroting van de ondernemingsgeest en uitbreiding van industrie en handel. Enige tijd geleden hebben wij in een be schouwing over de kwestie medegedeeld, dat men aanneemt dat met de bouw van de Velser tunnel nog minstens vier jaar gemoeid zullen zijn en dat de Spoorwegen een nieuw probleem hadden opgeworpen. De directie der Nederlandse Spoorwegen "had er namelijk bij de regering op. aange drongen om niet de wegverkeers- en Re spoorwegtunnel naast elkaar te bouwen, zoals het plan was, maar de laatste op een ander punt te maken. Wij hebben toen uit eengezet dat dit twee bouwputten en der halve een kostbaarder werkmethode zou vereisen en dat al anderhalf millioen voor de gezamenlijke tunnelbouw is verwerkt. Mocht het oude plan gehandhaafd blijven, dan zouden-de tunnels gelijktijdig gebouwd moeten worden. Mochten de Nederlandse Spoorwegen hun zin krijgen, dan zou dit niet meer nodig zijn en zou de wegverkeers- tunnel ongetwijfeld voorrang krijgen. De kans, dat de Spoorwegen het plan gewijzigd zouden krijgen, werd evenwel op het bureau „Sluizen en Stuwen" van de Rijkswater staat niet groot geacht. - Wij volgen de verdere ontwikkeling van zaken met grote belangstelling. Het betreft hier geen plan dat snelle veranderingen belooft, maar wel een zaak, die van grote betekenis is voor de toekomst. Anti-inflatiewet zoek Charles Ross, secretaris van president Truman, heeft medegedeeld, dat de origi-., nele tekst van de anti-inflatiewet, die de president Maandagochtend (onder protest) zou tekenen, door een onverklaarbare oor zaak zoekgeraakt is, waardoor de wet nog niet door Truman is. getekend. Een af schrift van het origineel werd Maandag avond per vliegtuig naar Joseph Maytm, voorzitter van het Huis van Afgevaardig den te North Attleboro (Massachusetts) gezonden. Daarna zou Truman moeten tekenen. Deze copie werd in de loop van Maandag door senator Vandënberg gete kend, nadat de originele tekst was zoekge raakt. Senator Vandenberg en Martin als voorzitters van de Senaat en het Huis vaft Afgevaardigden moeten eerst tekenen voor dat president Truman het wetsontwerp tot wet kan verheffen. DEENS VLIEGTUIG DUIKT ONDER Een Deens Vickers-vliegtuig, dat uit Parijs kwam, is op 500 meter van het vliegveld Kastrup in het water gestort. Alle 11 inzittendën van het toestel kon den worden gered. „Ik bestrijd de taktiek om wapens te geven aan mensen die ploegen wensen" Henry Wallace, de vroegere Amerikaanse minister van Handel en ex-vicepresident der Verenigde Staten, heeft tenslotte toch uitvoering gegeven -aan zijn plannen om buiten de democratische partij om te din gen naar de presidentszetel en tevens een nieuwe politieke partij te stichten. In een autorede te Chicago heeft hij gisteren dezè twee voornemens bekendgemaakt, waarhij hij zijn beweegredenen uitvoerig beschreef. Hij stelde, dat de hedendaagse politiek dei- Amerikaanse regering met steun van de beide bestaande - partijen op oorlog aan stuurt en dat zijn nieuwe progressieve partij de vrede en de veiligheid dienen wilde. Het Marshall-plan bestreed, hij met te zeggen: „Ik bevecht en zal blijven be vechten de taktiek om wapens te geven aan mensen die ploegen willen hebben". Hij ontkende pro-Russisch of pro-communis tisch te zijn, en waarschuwde zijn aanhan gers dat zij onvermijdelijk daarvoor zullen worden uitgekreten. Zijn radiorede was verder een felle aan klacht tegen de wijze waarop Truman en Marshall volgens hem de'wereld in twee kampen verdelen, door met voedsel de po litieke 'aanhankelijkheid te kopen van hen, „die ons' weer spoedig in de steek zullen laten". Wallace pleitte voor werkelijk be grip tussen Rusland en Amerika en voor een internationale politiemacht die ster-, ker is dan de .legers van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Hij hekelde de activi teit der Russische- extremisten, die probe ren de scheuring tussen de twee landen nog groter te maken en keerde zich tegen expansie en imperialisme, van welke zijde die ook komen. Tenslotte deed Wallace een beroep op de Verenigde Staten en de Sovjet Unie om de bestaande r meningsverschillen objectief en vrij van vooroordeel onder ogen te zien om te komen tot een ontwapeningsconfe rentie der UNO, waardoor „de wereld voor altijd zou worden ontdaan van de bedrei ging der atoombommen en andere midde len tot massaverdelging". VS/ie was Wallace? Wallace is gebor.en zoon van een boer in Iowa. Hij ging aan de universiteit van Iowa studeren in landbouwkunde en pro moveerde in korte tijd, waarna hij zich ge heel specialiseerde op de-bevoi'dering van de maatschappelijke en politieke ontwik keling van de boerenstand in zijn staat. In dé verkiezingscampagne van 1931 stelde hij zich' geheel achter Roosevelt, in 1932 werd .hij minister van Landbouw tot 1939. Gesteund door de gunst der boeren wei'd hij gekozen al» candidaat voor de demo cratische partij voor. het vice-president- schap. Tijdens de Verkiezingscampagne van 1943 wérd hij als zodanig vervangen door Truman, tengevolge van de actie der partij-tactici. -Zo w,erd Truman president na de dood van Roosevelt en Wallace mi nister van Handel. Tot de bom barstte in 1946: Een hevige beroering ontstónd rond om de beruchte rede. van' Wallace, waarin hij de politiek der regeraag afviel en aan drong op meer tóegevendïieid jegens Rus land. Byrnes 'destijds nog minister van Buitenlandse Zaken, eiste zijn aftreden en Truman gaf 'hem té verstaan, dat zijn ver dwijnen uit het kabinet niet langer, uitge steld mocht worden, «waarpp Wallace de consequenties van zijn houding aanvaardde en aftrad. {Sindsdien heeft hij op gezette tijden en plaatsen tegen de regeringspoli- 'tiek geageerd en reeds lang was het be kend dat van linkèe zijde aandrang op hem werd uitgeoefend om over te gaan tot de vorming van ,een derde partij. Wallace is thans blijkbaar gezwicht. Een nadeel voor hem is, dat hij openlijk- gesteund wordt door de Amerikaanse communisten, of schoon hijzelf telkens weer blijk geeft van het feit, dat hij zich van hen wil distan- ciëren. Hij voert een .politiek van het mid denpad, die bij de huidige .scheófe. tegen stellingen weinig succes belooft. Zelfs de oprechte aanhangers-van Roosevelts „New Deal", waartoe Wallace zelf ook eens be hoorde, zullen huiverig zijn om met hem in zee te gaan. De sterkste aanhang van Wallace acht men aanwezig in de staten New York en Californië. In deze staten zou hij bij de presidentsverkiezingen steun kunnen onttrekken aan Truman, waardoor de i-epublikeinse candidaat meer kans zou krijgen. Men acht het niet mogelijk, dat Wallace een overwinning behaalt, doch wel dat hij afbreuk doet aan Trumans kansen, waardoor in 1948 wel eens een republikeinse president het Witte Huis zou kunnen betrekken. Wallace geniet krachtige steun van de uiterste linkervleugel der vakverénigings- leden, voorts van de negers en de radicale jongeren, maar men verwacht, dat er geen vakbondsleiders achter hem zullen staan.. Ook de meerderheid der vakverenigings leden zal hem niet steunen wegens zijn vriendschap voor de Sóvj et-Unie. Wallace is thans geen redacteur meer van het liberale weekblad „New Republic". Hij verklaarde de lunctie niet langer te kunnen waarnemen naast zijn leiderschap van" een politieke beweging. Nieuwe strijd in Kasjmir lDr. Beel Sprak met vice-premier Setyadjit Na een lange pauze zijn de gevechten in de Indiase staat Kasjmir weer opgelaaid, nadat de invallers uit Pakistan versterkin gen hadden gekregen. De troepen van India zouden volgens een communiqué van de „vrije regering van Kasjmir" met Kerst mis duizend man verloren hebben. Het zelfde communiqué meldt dat in Zuid- West Kasjmir verscheidene strategische punten op de troepen van India veroverd zijn. Treinverkeer via de Moerdijk door ontsporing gestagneerd In de afgelopen nacht omstreeks half- twee is tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe een goederentrein 'in botsing gekomèn met een losse locomotief en daardoor ontspoord. Beide sporen zijn versperd. Reizigers wor den van Dordrecht naar Lage Zwaluwe en omgekeerd per autobus vei-yoerd. Reizi gers v«or Noord-Brabant en Zeeland wordt aangeraden via Utrecht en Den- I Bosch te réizen. De internationale treinen via Dordrecht-Roozendaal en Dordrecht- Venlo rijden over Utrecht en Den Bosch. Hoog en droog zat de „Plato" Maandagmiddag nog op de IJmuider strekdam, vandaag ligt zij' al weef veilig in de Amsterdamse haven. Zweed de sluizen binnengeloodst en naar Amsterdam geëscorteerd, waar hij in de Rietlanden ligplaats koos. De schade schijnt mee te vallen: het schip maakte tenminste geen water- en er hoefde dus niét direct gedokt te worden. Vanmorgen om kwart over vijf zoemde het door de telefoons op kustwacht en haven kantoor in IJmuiden: „Hij is los". Die „hij" was 'natuurlijk cle Zweedse vracht vaarder „Plato", welke de nacht tevoren door de sterke wind op de Zuidelijke strek dam van het Noorder toeleidingskanaal in de haven werd geduwd en daar de hele lange Maandag twee pittige sleepboten van bureau Wijsmuller in touw heeft gehouden. Na verscheidenemislukte pogingen, om de gestrande 800-tonner los te krijgen, brak de „Noord-Holland" Maandagmiddag in een verwoede „trek" tijdens hoog water een bolder, waardoor eveneens ook nog een tros verspeeld werd, maar toen in de na nacht het water steeg, werd er om een uur of vier zachtjes-aan weer met trekken begonnen, en om kwart over vijf schuurde de „Plató" 'van zijn benauwde positie het diepere water tegemoet. Met veel beleid werd de wat gedeukte Prof. dr. H. Th. Obbink overleden Te Utrecht is op 75-jarige leeftijd over leden prof. dr. H. Th. Obbink, oud-hof prediker en oud-hoogleraar aan de Ge meentelijke. Universiteit te Amsterdam ep aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Obbink werd op 23 Januari 1869 te Aalten geboren. Hij studeerde theologie aan de Utrechtse universiteit, waar bij in 1901 curn laude .promoveerde tot doctor in de theologie, op een proefschrift getiteld: „De heilige oorlog yolgens de Koran". Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins-Bernhar.d werd door hem kerkelijk ingezegend. Prof. Obbink was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Com mandeur in de Huisorde van Oranje, Com mandeur in de Orde van Verdienste met de Ster van Hongarije, ere-professor aan de hogeschool te Papa in Hongarije, lid van de Hollandse Maatschappij van We tenschappen te Haarlem. De teraardebestelling geschiedt Vrijdag om één uur op de begraafplaats Dennen- rust te Bilthoven: Ml Milaan beleefde eenwitte Kerstmis, doch de Mila- nezen hadden er weinig plezier in. Het verkeer werd volkomen ont wricht en de sneeuw storm legde het trein verkeer enige ureji lam De temperatuur daalde tot het ongenietbare en deslechtgeklede en slechtgevoede Italictnen vonden dat alles een uitermate slechtgeslaag- de Kerstverrassing. Dit kiekje van eerstg Kerstdag toont een der drukste punten van Mi laan, gekneld in de ijzigé vuist van koning winter. C'"-* Maandagmiddag vief uur plaatselijke tijd heeft op 'het Amerikaanse conlulaat-gene- raai een informele ontmoeting plaats gehad v tussen de minister-president dr. L. J. M. Beel en de republikeinse vice-premier Setyadjit. De ontmoeting was oorspronke lijk bepaald tussen dr. Beel en de repu blikeinse .(eerste minister, mr. Amir Sjari- foeddin op verzoek van laatstgenoemde. Wegens ongesteldheid van Sjarifoeddin kon deze echter onmogelijk aanwezig zijn. Reuter meldt nader uit Batavia, dat de ontmoeting tussen dr. Beel en Setyadjit geschiedde met voorkennis van de com missie voor goede.diensten. Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Batavia, dat dr. Beel tijdens zijn onder houd met de republikeinse vice-premier Setyadjit zijn „laatste appèl" tot de repu bliek om zich aan te sluiten bij de Neder landse plannen tot vorming van Verenigde staten van Indonesië heeft herhaald. Republikeinse amendementen. Het republikeinse persbureau Antara meldde gisteren dat het republikeinse ka binet besloten heeft de nieuwe voorstellen van de commissie voor goede diensten be treffende het staken der vijandelijkheden te .accepteren, echter „met enige amende menten". Moordenaars van Birmaanse premier ter dood veroordeeld Oe Saw, voormalig premier van Birma, en acht andere beklaagden zijn heden door het spéciale tribunaal, dat hen berechtte» ter dood veroordeeld wegens moord op Oe Aoeng San, premier, en zesministers. Het proces begon op negen October*. Het woord is aan Uit een Slavisch sprookje: Koningen verliezen %hun ko ninkrijk, en aan een dier, de ezel, is het gegeven-het dichtst bij de kribbe te staan. Amerikaanse scheepvaart vreest voor concurrentie In het rapport van de „National Federa tion of American Shipping" .aan hhar leden wordt gezegd, dat de afdeling scheepvaart van het Europese herstelprogramma, waar in wordt voorgesteld 500 Amerikaanse schepen aan 16 Europese landen te ver kopen of te charteren, een ernstige bedrei ging vormt voor de toekomst van de Ame rikaanse scheepvaart. Het genoemde aantal is naar in het rapport gezegd wordt 99 pro cent van de tonnage voor het vervoer van droge lading van de Amerikaanse scheep vaart. De federatie wil redelijke en behoorlijke hulpverlening voor het Europese herstel steunen, doch is sterk gekant tegen de scheepvaartvoorstellen. Daardoor zou de Amerikaanse verdedigingsreserve aan schepen met 25 procent verminderd wor den en zouden 20 tot 25.000 Amerikaanse scheepsofficieren en zeelieden zonder werk komen. Volgens het rapport komen de 500 tijdens de oorlog gebouwde schepen over een met meer dan de helft van de huidige particuliere koopvaardijvloot. Het rapport wijst er op, dat de koopvaardijvloten der 16 Europese landen met inbegrip van de be staande wloten en van het huidige bouw programma, in'' 1951 ongeveer 25 procent groter zullen zijn dan het vooroorlogse tonnagecijfer. Schipper A. de Graaf over zijn avontuur „Zo iets hoop ik niet meer mee te maken" zei de heer A. de Graaf, schipper va?i de Sch. 84 „Voortvaren" v^n de rederij J. 3. van der Toorn te Scheveningen, wiens log ger twee weken geleden in de buurt van Calais aan de grond was gelopen. Het zijn zware dagen geweest voor deze 23-jarige jongeman, die alle moeilijkheden echter glansrijk heeft overwonnen en zijn schip weten te behouden. Nu zit hij rustig te vertellen van zijr; wedervaren, deze kalme, ietwat verlegejj jongeman, die het eigenlijk heel gewoon GRIEKSE BURGEROORLOG NAAR HOOGTEPUNT De strijd in Griekenland tussen de rege ring en de linkse opstandelingen is plotse ling in een nieuw en heftig stadium ge> komen, nadat generaal Markos de vorming van een „vrije guerillaregering" had be kendgemaakt. De guerillas hebben enkele dagen geleden een sterk offensief ingezet tegen Konitza^ waar Markos zijn regerings zetel vermoedelijk zal willen vestigen. Volgens de laatste berichten is dit offensief door de regeringstroepen opgevangen en krachteloos gemaakt, doch de opstande lingen, die door Markos persoonlijk' worden aangevoerd, blijven sterke tegenstand bie den en de verliezen aan heide zijden zijn hoog. Konitza ligt in Wést-Griekenland aan de Albaanse grens ter hoogte van Corfoe. Dit punt was reeds eerder het brandpunt van guerilla-aanvallen, waarbij telkens weer berichten uit regeringskringen spra ken van steun door Albaanse troepen en grenswachten aan de opstandelingen, die bij nederlagen over de Albaanse grens ont kwamen. Kolonel Vlachos, de chef'van de Griekse militaire inlichtingendienst, heeft aan bui tenlandse journalisten medegedeeld, dat de guerillastrijders ongeveer tienduizend man geconcentreerd hebben in Noord-West- Gajekenland, en dat er bovendien nog een zevenduizend guerillastrijders verspreid zijn in Macedonië en Noord-Oost-Grieken land en tweeduizend elders. Volgens rap porten van de inlichtingendienst zijn vijf- en-twiptig procent van de guerilla's uit Albanië en tien procent uit Bulgarije af komstig. Bij de grerfzen van deze landen zouden op zijn minst drie en twintig hos pitalen, opleidings- en verzamelkampen en militaire opslagplaatsen ingericht zijn. Vijf en zeventig procent van de door de guerillastrijders gebruikte automatische wapenen zou door de Slavische buurlanden geleverd zijn, evenals al het zwaardere materiaal, zoals mortieren en lichte artil lerie. Voorts had men een code-boodschap onderschept, gericht aan generaal Ma&cos, welke afkomstig was van de Kominform en de tekst bevatte van een Nieuwjaars proclamatie, waarin Markos een oproep deed tot sabotage en opstand. De situatie. De regeringstroepen hebben de' situatie in handen en hopen met de inmiddels aan gekomen. versterkingen de guerilla's van hun achterhoeden te scheiden. De Griekse luchtmacht, die de guerillastrijdkrachten met bommen en geweervuur gedurende drie dagen heaft bestookt, voert thans om vangrijk materiaal aan Voor de operaties tegen de verzetsgroepen. Het mislukken van de guerilla-aanval, zo wordt van regeringszijde aan United Press gezegd, is voornamelijk het gev.olg van het feit, dat de guerillatroepen niet bij machte bleken de versterkte Griekse rege ringslinies door te snijden, die zich ten Noorden van Trikkala via Metsov naar Konitza uitstrekken. Nog steeds stellen de guerillatroepen pogingen in het werk om de stroom van regeringsversterkingen te stuiten, waarbij zij snelle aanvallen doen Het Griekse strijdtoneel. op wegen, bruggen en tunn'els van hun operatiebases in de bergen uit. In Midden- en Zuid-Griekenland zijn in tussen nieuwe gevechten opgelaaid. Afde lingen ,van het eerst^ Griekse legercorps, achtervolgen guerillastrijdkrachten ten Noorden van de berg Parnos, gelegen in het Zuiden van de Peleponesus en soort gelijke operaties worden gemeld uit het gebied van Geraki nabij Lakonia. De waarnemers, die door de UNO Bal kancommissie zijn aangewezen, zullen naar Janina 'gaan en men verwacht dat zij een bezoek zullen brengen aan Konitza om ge gevens over de gevechten in dit gebied te verzamelen. De Bölkan-commissie van de UNO heeft een resolutie aangenomen, volgens wejke .erkenning van de regering van generaal Markos een „bedreiging van de internatio nale vrede en veiligheid" zou vormen. Volgens onbevestigde geruchten zou het staatshoofd van Joegoslavië, maarschalk Tito, plannen hebben de vrije Griekse re gering van Markos te erkennen. Men. acht het mogelijk dat in dit geval ook de andere landen van het Balkanblok, die de laatste tijd door- bilaterale verdragen nauw met elkander verbonden zijn, eveneens tot er kenning der tegenregering zouden over gaan. De consequenties van een dergelijke daad zouden zeer ernstig kunnen zijn voor de internationale situatie. Griekenland *heeft Joegoslavië er for meel van 'beschuldigd steun te verlenen aan de guerillastrijders die thans in Noord- Griekenland opereren, in een nota welke, naar verluidt, gezonden is aan de UNO en het Amerikaanse en Britse departement van Buitenlandse Zaken. Nieuwjaarsreceptie van de Burgemeester van Haarlem De Burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers stellen zich voor op Vrijdag 2 Januari van half 4 tot half 6 ter gelegenheid v^n de jaarwisseling op het Stadhuis te recipiëren. (Ingang Pandpoort Koningstraat). vindt, dat hij deed wat hij gedaan heeft. „Op Zaterdag 13 December", .zo vertelt hij, „zijn we des morgens om drie pur naar zee gegaan met een bemanning van vijf tien personen. Sinds het begin van het sei zoen- in Mei heH ik met dezelfde mannen gevaren. We stoomden eerst op het lichtschip „Goeree" ^f en toen op he.t vpurschip „Gal loper". Vandaar gingen we naar het Ka naal en een uur later waren we in de buurt van Calais. Acht mijl Noordoost van Calais liep de logger aan de grond. Er was iets met het kompas niet in orde. Dat was ge beurd zonder dat we er erg in hadden en er is op de vissersschepen maar één zoo'n instrument aan boord. Natuurlijk ontstond ér een hele consternatie. Eenmaal in de veertien» dagen staat het water op z'n hoogst' endat moment'was juist voorbij, zodat het 'er naar uitzag, dat veertien dagèn op het zand zouden zitten. Twee dagen hebben we in slecht weer gezeten. De ankers waren uitgezet. De sleepboot „Blankenbui'g" van L. Smit en Co. te Rot terdam kwam in de buurt, doch kon geen verbinding maken. De Sch. 248, „Prinses Margriet" van dezelfde rederij lag in Ca lais en deze heeft een sloep gézondgn, welke verbinding tot stand kon brengen op een afstand van 700 a 800 meter. Deze verbinding is echter gebroken. De Sch. 248 is daarna op visserij gegaan en de „Blan kenburg" is eveneens vertrokken. Zo heeft de Sch. 84 tien dagen vast gezeten. Na drie dagen zijn 12 leden der bemanning aan land gegaan en met fle Sch. 310 uit Calais naar huis gebracht". Schipper De Graaf bleef 'met zijn stuur man en machinist alleen aan boord. De Sch. 248 was Donderdags'weer naar Calais ge komen, omdat van Zaterdag op Zondag het water weer' op zijn hoogst zou zijn en er dan een goede kans was de Sch. 84 vlot te kgijgen. Door het stormweer kon echter geen verbinding tot stand gebracht worden. Jntussen.was ook de machinist in de nacht van Donderdag,op Vrijdag van boord ge gaan. Het schip ging geweldig te keer in de storm en de machinist, die naar de Sch. 248 twas gegaan, vond 'het hopeloos, om aan boord te blijven. De schipper van de Sch. 248, de heer A .Rog, heeft toen voor hulp verlening aan het gestrande schip vrijwil ligers gevraagd, waarop de heren C. van der Zwan, een halfbroer van schipper De Graaf, P. de Jong en J. den Duik zich heb ben opgegeven om naar de Sch. 84 te gaan. De beide mannen^ die er nog aan boord waren, Hadden hulp hard nodig. Bij hoog water heeft men toen het schip weten los te krijgen, waarbij een anker is gèbroken. De Sch. 84 is daarop naar zee gestoomd en de Sch. 248 werd per radio .gewaarschuwd dat men zover was. Deze logger is daarop Vrijdags om 12 uur uitgevaren. Tengevolge van het slechte, zicht duurde het drie uur voor hij de Sch. 84 bereikte. Maar toen het eenmaal zo ver was, duurde het maar vijf minuten om de verbinding tot stand te brengen. De „Voortvaren" was lek gesla gen, zodat men steeds met de pomp had moeten werken.- Zondagmiddag twee jiur kwamen de beide schepe® in Maassluis aan. Schipper De Graaf was vol lof over de prestatie van schipper Rog en zijn bemanning, die vrij willig in Calais bleven om bijstand te kun nen verlenen en daardoor him werk in de steek moesten laten. Een ei op 8 Januari Naar wij vernemen zal op 8 Januari wederom een bon voor een ei worden aan gewezen. VERDERE DALING VAN TFMPERATUUR Verwachting,.medegedeeld- door het K-N.M.I, in De Bilt»» geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide sneeuwbuien. Over het alge meen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst en in het Oosten van het land ook morgen overdag enkel'e gra den onder het vriespunt, in het overige gedeelte van het. land in de middag temperaturen om het nulpunt 31 December: Zon op 8.48 uur,»onder 16.37 uur Maan op 21.55 uur, onder 11.45 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1