2 „Uitgangspunt van Linggadjati dient gehandhaafd te blijven" Droef relaas van Arnt Rökker over de ramp met de „Skoghaug Het spoorwegnet heeft vrijwel de vooroorlogse lengte bereikt Sport in het kort Rhapsodie in zwarf DINSDAG 30 DECEMBER 1947 PROF. SCHERMERHORN: In een gisteravond door de federatie Amsterdam van de Partij van dc Arbeid gehouden bijeenkomst in het R.A.I.-gebouw heeft pfof. ir. Schermerhorn 'gesproken over het Indonesische probleem. Hij loofde, dat het probleem iri vele opzichten waq „doodgepraat", dat de kansen, die Linggadjati bood, waren gemist, omdat „al te velen aan onze kant zich er tegen ver zet hebben". Narfr zijn mening diende .de technische eritiek op de 17 artikelen maar al te vaak om onwil tot aanvaarding v.an de idee te camoufleren. Prof. Schermer horn keerde zich tegen sommige oude tegenstanders van de overeenkomst, die zich thans op het accoord als staatkundig program--beroepen. „Tussen de souvereini- teit van de Verenigde Sfaten van Indonesië aan de ene kant en een koloniale gezags uitoefening aan de anderè liggen geen andere mogelijkheden," zo betoogde hij. Hij noemde dit de theorie van „een beetje gezag door een beetje macht". Wie nu kolo niaal gezag wil handhaven kan dat alleen doen rusten op macht en moet bereid en in staat zijn die daar te handhaven. Een poli tiemacht ter "ondersteuning van een waar lijk Indonesisch gezag is echter een andere zaak. Prof. Scherraerliorn stelde zich achteb diegenen, die vrezen, dat een Indonesisch .zelfbestuur ontoereikend is voor de mate riele verzorging van het millioenenvolk. Hij sprak over politiek onvermogen van de republiek en geloofde, dat een Indonesisch bestuur corruptie in; allerlei vorm niet zou kunnen tegenhouden. Niettemin zag hij voor een blijvende samenwerking tussen Nederland en Indonesië geen andère weg, dan die der aanvaarding van dit „onvol dragen Indonesisch stqptsbestcl". „Men zal dit staatkundige kind op eigen benen móeten zetten," aldus prQf. Scher merhorn, „en zelfs met messen en vorken moeten laten Omgaan in de wetenschap, dat het zich tot bloedens toe zal wonden, want het wil en het kan niet meer door ons leren lopen. Eerst indien wij dit in onze politiek als erkenning tot uitirig laten 'komen, zullen de Indonesiërs .ons weer aan vaarden." De oud-premier zeide zich ongerust te maken over de in Batavia postvattende mening, als zou Linggadjati niet meer nodig zijn. Voor handhaving' van de> over eenkomst als programma is het nodig te durven zeggen, dat verscheuring van Java geen Nederlands doel is en dat Nederland 4 en hoogste-provinciale autonomie van de delen wenselijk acht. Indien alles wat thans gedaan wordt een -tussenfaze is naar het zelfde doel, dan eiste spreker, dat dit open lijk gezegd zou worden. „Voor iedere andere politiek", aldus prof. Schermer horn „voorspel ik, dat wij de- rekening ge- présenteerd zullen krijgen, niet alleen in Djokja, doch ook in Makaêsar. Wij ver langen, dat het uitgangspunt van Linggad jati gehandhaafd blijft en dat de republiek niet onder de tafel wordt gemoffeld. Het Is mijn heilige overtuiging, dat dit in het belang van Nederland is." Prof. Schermerhorn betreurde het dat militair geweld was gebfulkt. Het resultaat is gering geweest.en nu wijt men dit aan het uitblijven van de beze'tting van Djokja. Prof. Schermerhorn zeide met deze legende af te willen rekenen: vóór 20 Juli is van geen enkele zijde uit de Nederlands- Indische regering serieus voorgesteld Java geheel te bezetten. Eerst toen de actie een week oud was zijn de eerste gedachten in deze vorm naar voren gekomen. Het tweede onderwerp van zijn rede was „Daemonic van de moderne st^atsadmini- stratie". Hij noemde de bureaucratie een der grootste plagen van deze tijd. Het cen tralisme is de inwendige daemonie van een ambtelijk apparaat: de zucht' om van één punt uit de macht uit te oefenen. Dit moet radicaal gebroken worden, Sldus prof. Schermerhorn. De tweede spreker, het Tweede Kamer lid Evert Vermeer keerde zich hoofdzake lijk tegen de communisten en prees hetgeen de socialistische ministers in Nederland tot stand hadden gebracht. Wijziging Pensioenwet voor spoorwegambtenaren Bij de Tweede Kamer is ingediend een \Vetsontwerp tot wijziging van de Pen sioenwet vooi? de spoorwegambtenaren 1925. Het wetsontwerp beoogt "in de Pep- si oen wet voor de Spoorwegambtenaren 1925 overeenkomstige wijzigingen aan te brengen als voorgesteld wórden in -een ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922, dat tegelijk met dit ontwerp aan hangig wordt gemaakt. De materiële pensioenbepalingen van beide regelingen stemmen reeds sedert 1925 vrijwel overeen, zodat het gejwenst en noodzakelijk moet worden geacht om de wijzigingen, welke in de burgerlijke pen sioenwet worden voorgesteld, voor zoveel nodig ook in die voor de spoorwegambte naren op te nemen. Laatstgenoemde wet geldt uiteraard slechts voor één grpep, na melijk voor hen, die onder rijksdienstver band bij de N.V. Nederlandse Spoorwegen werkzaam zijn. SCHEEPSDRAM.4 IN DE KERSTNACHT „We konden de motorboot niet loskrijgen In de Amerikaanse zóne van Oostenrijk, nabij Kaprun, wordt thans het grootste water kracht-station van Europa gebouwd. Op 2000 m hoogte komt een waterreservoir van taahtig millioen m3. Een stuwdam-van 125 m. hoogte zal het van de gletschers komen de water stuwen. Het dorpje Limberg, dat in het bekken ligt, zal onder het op te stuweii water verdwijnen en moet dus ontruimd worden. Een foto van het dorp 'Lim berg, zoals het nu nog ongestoord tussen de bergen ligt. In een gesprek, dat ruim een uur duur de, heeft Arnt Rökker de 24-jarigc stoker' uit Haugesund, in. zijn eigen taal precies verteld, wat er op Kerstavond is gebeurd met de „Skoghaug" en zijn bemanning en daarmede de sluier opgelicht, die vele da gen over dit scheepsdrama heeft gelegen. Het verhaal wijkt op vele punten af van de theorieën, welke'in de afgelopen dagen óver de ramp met het Noorse schip »ijn opgezet. „Ik was in mijn hut, die ik deelde met Peder Follesö, die pok uit Haugesund kwam. Ik zou 's nachts wacht hebben van vier tot acht en daarom wilde ik voordien behoorlijk slapen. Ik sliep in het bovenste bed, Follesö lag beneden. Om half elf des avonds kwam de explosie. Alles werd in elkaar gedrukt en wij werden uit de kooi gesmeten. Met Follesö bén ik naar het dek éerend. Het was echter bijna onmogelijk iets te zien, want er was een geweldige rookont wikkeling. Er waren twee reddingboten aan boord, maar de motorboot konden we niet los krijgen. We hebben daarom de andere sloep genomen en daar is de hele bemanning in gegaan. Aardolieproducten worden duurder De 'wereldmarktprijs voor alle aardolie producten is de laatste maahden opnieuw belangrijk gestegen. Bovendien zullen met ingang van 1 Januari 1948 invoerrechten worden geheven. Dit heeft tot gevolg, "dat ook in ons land lichtpetroleum, tractor- petroleum, speciale benzines, stookolie, minerale terpentijn en verfverdunner uit minerale, terpentijn* met ingang van 1 Januari 1948 duurder zullen worden. De prijs voor lichtpetroleum zal met 2 cent per liter stijgen. De maximumprijs zal in de verschillende zones 0.14Va> f 0.15 en 0.15J4 bedragen. NIEUW LEVEN IN NIJMEEGSE PAftKEN De plantsoenen, welke de trots uitmaak ten van de stad Nijmegen en die veel van de oorlog «geleden hebben, zijn* thans zo goed als hersteld. De Goffert, het ruim 60 ha omvattende park, dat in 1939 geheel klaar was en dat een der grootste in zijn soort in Nederland genoemd mag worden, werd door de oorlog zwaar jbeschadigd, vooral toen de Duitsers er hun afweerge schut opstelden. De geallieerden ruïneer den later, hetgeen de Duitsers, die ook het .gehele hertenkamp hadden leeggeroofd, nog ongeschonden gelaten hadden. Thans wordt de Goffert met als centrum het be kende Goffert-stadion en het openlucht- theater weer in orde gebracht. Duizenden bomen en heesters zullen geplant worden. De Nederlandse Heidemaatschappij kreeg daarvoor reeds opdracht van de gemeente. Een leger- van arbeiders is het „Goffert- park" ingetrokken om hét herstelwerk te verrichten. .Alle gazons worden omge ploegd, waarna men in het begin van het volgend jaar gaat inzaaien. Midden 1948 hoopt men een heel eind klaar te zijn. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Operette.. 9.30 Klarinet kwintet. Mozart. 10.00 Morgenwijding.-10.20 Onze keuken. 10.45 Voordracht. 11.00 Platen. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerpraatje. Voor bet platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.20 Tango's en rumba's. 14 00 Rond het nieuwe jaar. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Voor zieken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.35 Lichte muziek. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Klankpanorama „In 1947". 19.30 Oudejaars- avonddienst. 20.45 Ds. E. D. Spelberg spreekt 21.00 Gevarieerd programme 23.15 Nederlan ders op Oudejaarsavond. Interviews en vraaggesprekken. 23.57 uren. dagen, maan den, jaren. 0.00 Klokslag Westertoren Am sterdam. 0.02 Toespraken. 0.15 Platen. 0.30 Strijdkrachten. 1.00 Nieuwsjaarswens. 1.05 2.00 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Orgel. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Elgar- concevt. 10.30 Morgendienst. 11.00 Handel. 11.15 Kerstdeclamatorium. 12.15 Gewijde mu ziek. 13.15 Franse pianomuziek. 13.45 Orgel werken van Césalr Franck. 14.30 Tuinpraatje. 15.00 Strijkkwartet, Tsjaikofski. 15.45 Kleu- terVertelling. 1'6.00 Piano. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.45 Het rijk* over zee. 18.00 Weense muziek. 18.30 Ds. J. Blauw „Versperring en doortocht in de zending". 19.15 Causerie. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Pla ten. 20.00 Oudejaarsavonddienst. 21.30 Ne derlandse muziek. 22.15 Epiloog 1947. 23.15 Strijkkwartet, Haydn. 23.30 Vocaal kwartet. 23.45 Prof. dr. A. Edclkoort spreekt. 0.00 Klok. 0:05 Nieuwsjaarsklanken. 0.30 Kort woord 0.352.00 Platen. Nog meer ex-N.S.B.-ers naar Indië Proef met eerste groep heeft goed voldaan Waarschijnlijk zullen binnenkort op nieuw tweehonderd politieke delinquenten naar Indië vertrekken. Het eerste contingent van 119 man, dat in Mei 1947 vertrok en op arbeidscontract voor twee jaar tewerk is gesteld op-Biak* voldoet uitstekend. Alleen goed reclasseer- bare mannen, die zich door arbeid willen rehabiliteren, komen voor uitzending in aanmerking. Op Biak, op Tarakan, bij Hollandia en Morotai zijn opslagplaatsen van Ameri kaans - oorlogsmateriaal. Deze goederen werden door de Nederlandse regering over genomen. De d^ar werkende politieke delinquenten inventariseren en verzorgen deze goederen. Men is over hun werk, dat millioenen dollars aan deviezen bespaart en. vernieti ging der goederen en materialen voorkomt, uiterst tevreden. De stiqhting Toezicht Politieke Delin quenten selecteert uit te zenden vrijwilli gers. Na hun vertrek uit Nederland 'worden zij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zij moeten zich echter houden aan de aan wijzingen van de stichting. Na twee jaar keren zij terug naar ons land en zijn dan vrij. Onder het eerste contingent bevon den zich ménsen van 20 tot 55 faar. Zij werden voornamelijk uit technici en am bachtslieden gekozen. Intellectuelen, be halve artsen, maken weinig' kans. De eer ste groep betrof uitsluitend tribunaalge- vallen. Men overweegt thans om ook uit andere groepen, behalve oorlogsmisdadir- gers, vrijwilligers op te roepen. Ongeveer tien procent van de eerste groep bestond uit mannen, die reeds in vrijheid gesteld waren of binnen enkele maanden vrij zou den komen. De vrijwilligers werken onder uiterst moeilijke orfistandigheden^ Op Biak vond men slechts twee plaatijzeren loodsen, waarin Japanse krijgsgevangenen hadden gehuisd. De mannén bouwden hun eigen woningen en zijn thans bezig uit een aan tal barakken een ziekenhuis te bouwen. De verhouding met de inwopers van Biak is boven verwachting goed. Klachten wer den niet vernomen. Geruggesteund door deze ervaring durft men de uitzending van 200 nieuwe vrijwilligers dan ook aan. Voor hun arbeid ontvangen de vrijwilligers voedsel en verzorging, alsmede 28.50 per maand.' De toelagen aan gezinnen van- gehuwden en kostwinners bedragen 125 tot 175 per maand. Bij goed gedrag ontvarigt de betrokkenen na afloop van het contract een toelage van 25 procent. Franse communisten gede-motoriseerd De Franse minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, heeft in de Assemblée meegedeeld, dat hij de speciale benzine toewijzing voor de communistische partij voorlopig intrekt, omdat leden van de par tij gedurende de staking „kleine hoeveel heden hebben gestolen" in de fabrieken en werkplaatsen. Ook zouden de communisten zich toen aan andere overtredingen ten op zichte van het benzineverbruik schuldig hebben gemaakt. Moch werd geïnterrumpeerd met uitroe pen zoals „leugenaar" en „fascist". Op een vraag van communistische zijde voegde Moch toe: „Ik zou niet accoord kunnen gaan mensen te stijven in hun op standigheid tegen de wetten van de repu bliek. Door de stakingen zijn bovendien onze benzine-voorraden sterk geslonken." Dè communisten zo.uden vooral in de mij nen van Noord-Jrankrijk benzine hebben gebruikt voor stakings-dóeleinden. Helicopter neergestort Een helicopter van het Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Midway" is in een voorstad van Napels neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. De helicopter verloor volgens ooggetui gen hqar rotor. De piloot trachtte nog het evenwicht 'te bewaren op de korte stompe vleugels, maar daarna volgde een explosie, waardoor de machine uit elkaar sprong. De bereikte resultaten in 1947 "geven de directie der Nederlandse Spoorwegen re den tot tevredenheid, maar op verschei dene punten bleef het jaar toch achter bij hetgeen er van venvacht werd. Het slaal- tekort over de gehele weteld en de natio nale deviezennnood verhinderen een snel lere voortgang van het herstel. De voor oorlogs lengte van het spoorwegnet, welke 3159 km. bedroeg, is met de tegenwoordige van 3129 km. weer bijna bereikt. Verschei dene voormalige dubbelsporige baanvak ken hebben echter nog slechts enkel spoor, hetgeen meermalen aanleiding geeft tot Ireinvertragingen, bijvoorbeeld op de lijn Meppel-Leeuwarden, waarvan zo spoedig mogelijk het dubbelspoor zal worden her steld. Ook 2ijn er nog baanvakken waaróp geen treinen lopen en de busdiensten nog vervanging moeten bieden. Her-electrificatie. Alle vóór, de oorlog geëlectrificeerde lijnen, met uitzondering van Amsterdam- Utrecht en Utrecht-Arnhem-Nijmegen, zijn thans weer in gebruik. Er werd een be scheiden begin gemaakt mét de electrifi- catie van de'lijnen Eindhoven-Maastricht- Heerlen en Dordrecht-Lagë Zwaluwe. In 1939 mat het electrische net 556 km., thans 496 k.rrj.,- waarbij mag worden opgemaakt, dat het herstel in Mei 1945 uit de nul stand is begonnen, daar de Duitsers geen kilometer electrisch baanvak intact had den gelaten. Ook in 1948 zal herstel van een electrisch baanvak nog niet „electristh rijden"«betekenen. Gebrek aan rollend, ma terieel belet dit. Bruggen en treinen. Op één na alle in de oorlog, vernielde grote spoorbruggen en ook de meer dan duizend kleine bruggen zijn weer in dienst. Vele "bruggen zijn echter slechts enkelsporig en tijdelijk gerepareerd en hebben geen lange levensduur. Voor het definitieve herstel vormen de staal- en deviezennood de voornaamste belemme- Terrein van H.F.C. is weer in orde gemaakt Maandagmorgen vroeg waren op het ter rein van HFC timmerlieden aanwezig, om de schade raan de opstallen van het veld te her stellen, opdat Donderdag a.s. een groot aan tal toeschouwers de wedstrijd HFCOud Internationals zal kunnen volgen. In de loop van de dag verschenen de politie en ambte naren van de Bouw- en Wooningtoezicht, om na te gaan, of de tribunes nog geschikt wa ren voor een grote toeloop. Alles werd in orde bevonden en het publiek kan Nieuw jaarsdag rustig de wedstrijd bezoeken. Ook de open zittribune is aan een ernstig onder zoek onderworpen. bedraagt nauwelijks de helft van 1939, waardoor de treinen thans veerkorter zijn. De totale vervoercapaciteit heeft daarom nog lang niet het peil van 1939 bereikt. Rollend materieel. Van de thans aanwezige Nederlandse locomotieven zullen er in de komende ja ren vele buiten dienst^ moeten worden ge steld wegens volledige slijtage. De Engelse locomotieven welke na de 'oorlog werden overgenomen, zijn voor oorlogsdoeleinden gebouwd en hebben een korte levensduur. In 1948 zullen 51 locomotieven uit de dienst moeten worden genomen, in 1949 123 en in 1950 95. De aflevering van nieuw bestelde electrische en Diesel-electrische locomotieven ter vervanging geschiedt in een langzaam tempo. Het tekort aan .goe derenwagons is groot. Het vooroorlogse aantal is nog lang niet bereidt. Er zijn goederenwagens in bestelling, maar de Nederlandse industrie levert slechts langzaam af. De aflevering van de enkele bestellingen in het buitenland blijven tot het ogenblik van levering dubieus. De de- viezenbezwaren, welke voor de Neder landse spoorwegen evenzeer gelden als voor anderen, vórmen dikwijls een belem mering voor aanschaffing. Aan electrisch materieel is slechts ongeveer de helft be schikbaar van 1939. Er is goede hoop, dat iri 1948 ongeveer een vierde deel van het bestelde nieuwe stroomlijn-materiaal zal worden afgeleverd. Schaken Avondzeskampen in het Hoogoventournooi Het Hoogovenschaaktournooi. dat zich tel- kenjare in zo'n grote populairiteit mag ver heugen, wordt ieder jaar grootser en uitge breider. Op veler vèrzoek is men er thans toe overgegaan ook avond-zeskampen te organiseren, zodat zij, die zich gedurende de tournooidagen overdag niet vrij kunnen maken, toch kunnen- deelnemen. Deze kampen zullen gehouden worden op 5r 6, 8, 10 en, 11 Januari. Tot 2 Januari kan men zich aanmelden bij de heer P. A. Veldheer, Duinvlietstraat 101, Beverwijk. Tournooi in Hastings begonnen Maandag werd het schaaktournooi te Has tings geopend met een record aantal van 142 deelnemers. Vertegenwoordigd zijn, behalve Engeland, Oostenrijk, Bplgië, Frankrijk, Ne derland, Duitsland, Hongarije en Zwit serland. Uit de Verenigde Staten en Canada zijn dit joar geen deelnemers gekomen. De voornaamste uitslagen zijn: Sir George ThomasG. Abrahams 10; C. H. D. AlexanderW. A. Fairhurst remise; L. Szabo H. Golombek 10. Ik had nog kans gezien een reddingvest te bemachtigen ei»heb dat aangedaan. We waren een honderd meter van de zinkende „Skoghaug'' verwijderd, toen de prop in de bodem van de sloep lossprong. Het wa ter spoot' omhoog en de boot sloeg om. Alleen de luchttanks, die aan beide einden van de boot zaten, maakten, dat zij niet zonk. Alle mannen en ook ik kwamen in het water terecht en enkele verdronken. De meestén echter wisten zich vast te klemmen aan de rand van de boot. Door de storm en de stroming begon de sloep in de'rondte te draaien en de een na de „ander kon zich niet langer vasthouden en ver dween in de diepte. Zo bleven er zeven levenden in de sloep. Vier man zijn later overboord geslagen, Zij waren doodop en hadden vreselijke krarppen. Zij zijn tegen de wand van de boot gaan leunen en door de zware zeeën weggeslagen omdat ze geen weerstand meer konden bieden. Er bleven toen nog drie man over, een matroos, de eerste stuurman en ik. Toen we ongeveer een uur of vijf op zee hadden rondgedreven zagen we de motorsloep, die we eerst niet los hadden kunnen krijgen, onbemand ronddrijven. Hij kwam zo dicht bij, dat we hem konden grijpen. We zijn toen met ons drieën in die boot overgestapt èn hebben de sloep, waarin we de doden achterlieten, laten gaan. Ook de motorboot was vol water en we konden de motor niet-op gang krijgen. Er was een bus met biskwie en chocolade in de boot. „Als het licht wordt merkt een schip ons misschien wel op", zei de stuurman. In die hoop zijn we de nacht ingegaan. ma troos en de stuurman hadden de armen om elkandèr heengeslagen. Zo zijn ze sa men gestorven. Toen de motorboot de kust naderde was" ik de enige die in leven was. De boot is toen tegen de strekdam gesla gen en de rest weet u. De tweede boot, welke aangespoeld is met twee lichamen op de bodem, is de sloep, waarin wij eerst gezeten hebben tot we de motorboot bereikten". Dit is het vei'haal van Arnt Rökker de enige, die van zijn zeven-en-twintig ka meraden de Kerstnacht heeft overleefd en de enige, die de ware toedracht van de ramp kan vertellen. Aan het einde van het gesprek kwam een vrouw binnen. "Zij had een groot pak fruit voor Arnt meegebracht. Arnt, kende haar niet en zij had hem nog nimmer ge zien. In de krant had zij zijn naam gelezen en nu wilde zij hem iets brengen. Arnt was daardoor zeer geroerd. „Tuseri takk" zei hij, duizend maal dank. Arnt zal niet lang meer in het zieken huis in Alkmaar vertoeven. Hij is vrijwel hersteld en binnenkort hoopt hij per vlieg tuig naar Trondheinv terug te keren. Jeugdtournooi begonnen Opnieuw is de strijd om hetscholieren kampioenschap-schaken van Haarlem be gonnen, ditmaal met een recórd aantal deel nemers, n.l. 88' Zelfs van buiten Haarlem waren de deelnemers gekomen: Den Helder, St. Pancras en Amersfoort waren vertegen woordigd. Maandagmorgen opende de beer J. P. Ar nold Jr., voorzitter van de H.S.S.B het tour nooi. Namens de Kon. Nëderl. Schaakbond stelde de heer L. G. Eggink een schoonheids prijs beschikbaar, tevens prees hij de orga nisatie. De uitslagen van de eerste en tweede ronde luiden: Hoofdtournooi: le rónde: T. Halbertsma— H. Bouwmeester 01; F. BinsbergenL. Roosjen 1—0; P. VerhoeffN. Zwaneveld 10; O. den BoeftJ. Berendonck 10; H. VerleurG. Waardenburg 1.0; F. Kuyken W. de Jong 10;«K. v. d. StolpeW. Bosman 01; W. GeusH. Verhoeff 01;*J. Verleur A. v. Drielen 10; A. Franck—J. Bommel 01; G. VedderP. Kloosterboer 10; A. SchroitzJ Schultz 01; A. HaitsmaJ. v. d. Ende 10: W. ValkP. Rippen 01; R. den BoeftA. v. d. Deyl 01; A. Nagelkerk (n. o.)D.' Bongertman 01. 2e ronde: H, BouwmeesterF. Binsbergen 1—0; P. Verhoeff—O. den Boeft 1—0; H. Ver leurF. Kuyken 10; H. BosmanH. Ver hoeff 01; J. P. BommelJ. Vei'leur 01; J. SchultzG. Vedder 10; P. RippenA. Haitsma 01; A. v. d. DeylD. Bongertman 0—1. le Verliezërsronde: N. ZyaneveldW. de Jong 10; J. BerendonkG. Waardenburg 01; A. v. DrielenP. Kloosterboer 01; J. HalbertsmaA.. Franck V)J. v. d. Ende W. Geus 1—0; W. Valk—R. den Boeft 0—1. TAFELTENNISKAMPIOENSCAPPEN. De keuze- en technische commissie van de Nederlandse Tafeltennisbond heeft de dames- en de herenploeg samengesteld voor de we reldkampioenschappen, welke van 411 Februari in Londen worden gehouden. Bij de dames werden gekozen Margot van Wijk (Den Haag), Henny van Woezik (Den Haag) en Tineke de Zeeuw (Rotterdam). Ina Kiek (Amsterdam) is reserve. Bij de heren: Cor du Buy (Eindhoven), K Huberts (Utrecht), G. Lorsheyd (Den Haag) en W. van Zoelen (Amsterdam). Reserve Wim Onderstal (Nij megen) COR DE BEST IN DE ANTWERPSE ZES DAAGSE? De Haarlemmer Cor de Best is dit winterseizoen evenals zijn stadgenoten Peters en Bijster op dreef. Met Van'Rijn werd hij in Antwerpen derde in een koppelwed strijd over 50 km; .Twintig ploegen versche nen aan de start. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij aan de Antwerpse zes daagse zal deelnemen. 37. Demsultan was gelukkig thuis.en kon hen direct ontvangen. „Huh!" sprak hij. „Ge zijt dus ontsnapt! dat had ik kunnen vermoeden. Ik zal mijn uitspraak wijzi gen!" „Bravo!" riep Joris. „Ik wist wel, dat U zoudt inzien, dat ik onschuldig ben! Ik wist...." „Zwijgt!" donderde de sultan. .Gij zijt .een schurk en blijft een schurk! nog jong én niet helemaal slecht! Ik geef jé Gij zijt de vader'van alle schurken! Ik heb dan ook het genoegen U te verbannen naar het middelpunt van de Sahara! Daar zult gij worden vastgebonden, zonder water en zonder voedsel! Dat is dat! Breng hem weg, agent! En, jij, Panda.... hm.... je bent een kans! Wanneer je er in slaagt om mijn vliegend tapijt te yinden, zal ik je genade schenken. Je hebt een week de tijd; dan moet je terug zijn! En denk niet, dat je kunt ontsnappen, want mijn politie zal je in de gaten houden!" Voor de Economische rechter Gevarieerde schotel bij de Economische rechter Maandagmiddag. Er was een jeugdig ambtenaar van het Haarlemse bevolkingsregister, die handig dacht te zijn door van twee inwoonsters, die naar het buitenland vertrokken, de stamkaarten in te pikken. Van één kaart werd het gemerkt en de man Icreeg een voorwaardelijke veroordeling. Dat was in September. Niettemin ging hij rustig doop met bonner» halen op de overgebleven kaart. Tot ook dat uitkwam. Ter zitting bleek nog, dat de verdachte vijfhonderd textielpunten, die lpj voor een eventuëla uitzending naar Indonesië had ontvangen, te gelde had gemaakt en de officier her innerde zich nog een transactie met zwarte sigaretten. Het pleidooi van mr. W. Glastra, die de merkwaardige jeugd en de wankele gezondheid van zijn cliënt en de goede -invloed van diens vrouw aanroerde, mocht niet bateh. Mr. Bijleveld sloot zich bij de eis van mr. Wiarda aan: vijf maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzetting uit het recht om ambtenaar te zijri. Een ingenieur, beheerder van een me taalbedrijf, dat hydraulische werktuigen voor de export vervaardigde, mag honderd gulden, op de girorekening van Justitia storten, omdat hij te hoge lonen had uit betaald. Dan was er een 42-jarige Beverwijkse automonteur, Oostenrijker van afkomst, thans verblijvende achter het prikkeldraad van een interneringskamp, die koffie en andere heerlijkheden naar het buitenland had trachten te smokkelen - op 7 Novem ber 1946. „M'n vrouw en kinderen zitten nog steeds in Oostenrijk en hebben het slecht", verklaarde de verdachte. „Maar u zat toch in een kamp?" wilds de rechter weten. „Ik had verlof genomen". „Verlof? - O, u bent weggelopen!", be greep mr. Bijleveld, die overigens het geval •wel aanvoelde en van de clemente eis van de officier een maand voorwaardelijk t nog eens de helft'af deed. Toen verscheen er een lief meisje uit hefl Brabantse, die telkens als ze naar Tilburg was geweest haar zusters met enige tien» tallèn knotten wol bedacht. Mr. Wiarda bleek niet in het minst ver tederd door deze zorgzaamheid, toen hij uit het dossier een nieuwe zaak opdiepte ook al oyer wol en van het strafblad een oude aflas. Mr. Bijleveld was wel gevoelig voor haar „Ik zal 't heus niet meer doen" en maakte van de maand van mijnheer-de-officier veertien dagen en voor de twee dames, die haar zuster in het bankje flankeèrden, was de wollen kous met een briefje van vijf-en-twintig af. Er .was nog een jongetje uit de Haarlem mermeer, dat iéts had gedaan met textiel, maar daar mocht niemand bijzijn van wege de minderjarigheid. „Een tientje", zêi "zijn moeder voldaan, toen de deur weer open ging, nu voor een jonge slager uit Bennebroek, die het zwarte vlees gewoon bij zich op de stoep neerge- slingerd kreeg, zoals hij vertelde. Niemand achter de groene tafel geloofde er ook maar een sikkepit van en om dat de vlees houwer goed duidelijk te maken ging da politierechter accoor.d met de eis: twee maanden hechtenis met onmiddellijke ge vangenneming. De restaurateur van een bekend hotel in Heemstede-Aerdenhout, die het zwarta vlees in lekkernijen had omgezet, werd bij verstek tot een boete van honderdvijftig gulden veroordeeld; hij kon niet horen hoe bij herhaling zijn zaak met sluiting be dreigd wordt. Voetbal H.F.C. was,steeds sterter dan de oude garde HFC hééft Nieuwjaarsdag bestemd voor het spelen van een wedstrijd tegen Oud Internationals en van 1923 af bestaat deze traditie. In het eerste jaar kwamen beroemde oudspelers naar Haarlem, om de strijd aan te binden. Göbel stond in doel," Dirk'Lotsy op de spilplaats en Jan Thomee liet in de voorhoede zien. dat hij het spel niet verleerd was. HFC won met 41. Een jaar later was het terrein op de eerste dag van het jaar niet bespeelbaar maar in 1925 kregen de Oud Internationals gelegenheid revanche te ne men van de twee jaar tevoren geleden nederlaag. Met 42 zegevierden zij. Over het algemeen won HFC de jaarlijkse wedstrijd, hetgeen uit het volgende blijkt: 1926 6—3; 1927 3—2; 1928 8—9; 1929 10—7; 1930 4—1; 1931 3—2; 1932 2—6: 1933 3—1: 1934 3—4; 1935 83: 1936 73; 1937 54 (na een voor sprong van 5—0); 1941 2—1; 1946 3—5; 1947 6—5. In totaal zijn zeventien wedstrijden" ge speeld. HFC won er twaalf en verloor er yijf. De Haarlemmers maakten 79 doelpun ten en de gasten 61. Donderdag zal HFC het niet zo gemakkelijk krijgen. In de ploeg der Oud Internationals zijn immers spelers op/genomen, die actief aan de voetbalsport deelnemen. De opstelling is: doel: Leo Halle (Go Ahead); achter: Pienter- (Be Quick) en Van Run (PSV); middenï Paauwe (Feijenoord), Pellikaan (Longa) en Stijger (Volewijckers); voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Smit (Haarlem), Roozeil (Haarlem) en Van Gelder (VUC). Als scheidsrechter treedt dn. J. F. van Moorsel op. Leider van de ploeg der Oud Internationals is de heer K. J. Lotsy. Geen reden. Volgens gezaghebbende, kringert in Washington „bestaat er géén reden, waarom Spanje geen deelgenoot zou worden in het plan-Marshall". Men kon echter geen bevestiging geven van be richten in de Londense pers, volgeh3 welke de ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te Londen overeen gekomen zouden zijn Spanje in het plan op te nemen. Spanje zou als deelnemer geaccepteerd moeten worden door de zes tien landen, die aan de Parijse conferen tie hebben deelgenomen. Op weg. Het grootste contingent Joodse vluchtelingen dat ooit getracht heeft de Britse „vluchtelingenblokkade" te door breken, is op twee schepen, de „Pan Cise'scent" en de „"Pan York" de Bosporus gepasseerd. Aan boord van beide sche pen bevonden zich in totaal 11.951 man nen, vrouwen en kinderen. Zij reizen onder betrekkelijk geriefelijke omstan digheden. De jon'ge Joden aan boord ver-' klaarden, dat het de Engelsen moeite zou kosten aan boord te komen. „Wij zul len ons tegen elke- Engelse poging om ons te enteren, verzetten", zeiden zij. (U. P-) Voetbal. De politie "van Bari (Italië) heeft na een gevecht van een half uur met een woedende menigte de scheidsrechter van de voetbalwedstrijd lussen een ploeg uit Bari en een elftal van Genua, die gevaar liep gelyncht te worden, weten te be vrijden. Vele personen werden gewonai waaronder politieagenten.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2