D r John Stol Grote belangstelling voor het Hoogoven-jubileumtournooi ■varia Slechte vis doet Engelse criticus naar de pen grijpen Santpoort Vetsen-Noord Noorse walvishonger uit zich in vlootuitbreiding Beverwijk DINSDAG 30 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Zware strijd opkomst Het Hoogoven-Jubileumschaaktournooi belooft een succes te worden; de belang stelling: is evenals vorige jaren zeer groot. Op drie Januari beginnen de TO-kampen, waarvan de internationale groep de grote attractie vormt. Het komt weinig voor, dat de meest' prominente Hollandse meesters in één groep verenigd zijn. Het is dan ook verheugend dat Prins, Van Scheltinga, Cortlever en Kramer, die na dr. Euwe een aparte klasse vormen,, in Beverwijk pre sent zullen zijn. Voor de jeugdige Henne- kerke is dit concours zeer zwagr, evenals voor de onberekenbare Van' Steenis. Van de buitenlanders zijn O'Kelly de Galway en Kottnauer de meest gevreesde 'tegenstanders. De Belgische kampioen is in prima vorm, getuige zijn overwinningen in het zöne-tournooi te Hilversum en verder in -Praag en Venetië, De Franse kampioen Rossolino die uitstekend accordeon speelt en door de tournooi-commissie wordt uitgenodigd op de Bonte Avond op te treden geniet een goede ©reputatie'. In Hilversum begon hij zwak, maar hij kwam daarna in betere vorm. Met belangstelling zien wij zijn ver richtingen op het Hoogoventournooi tege moet, evenals van de Engelse schaakjour nalist Baruch Wood. O'Kelly heeft na het vorige Hoogoven tournooi bijna geen partij verloren; zijn successen' te Hilversum, Praag en Venetië zijn opmerkelijk, maar Prins en Van Schel- tinga kunnen ook op een goed jaar terug, zien. Prins werd in Madrid winnaar; Van Scheltinga was in Hilversum de grootste concurrent van OvKelly en hij werd on langs in Kopenhagen winnaar. Bovendien zal hij zijn overwinning van het vorige Hoogoventournooi willen her halen. De Friese kampioen Kramer loopt ook al met grote plannen rond. In Leèuwarden eindigde hij met 6% punt uit zeven partijen gelijk met O'Kelly. Ten slotte Cortlever, die blijkbaar weinig aan tournooien deelneemt,'maar nog steeds tot de meest gevreesde tegenstanders behoort. Naast de Hoofdgroep zullen tevens twee officialsgroepen gevormd worden, waarin ,in twee vierkampen gespeeld zal wor den en die onder andere worden gevormd door; G. W. J. Zittersteyn, voorzitter van de K.N.S.B.; M. J. Kuyper, voorzitter N.H. S.B,; mr. G. C. A. Oskam, erelid van de Rotterdamse Schaakbond en enige be stuursleden van de N.H.S.B. Ook de- resCBrve-groepen der tienkampen zijn sterk bezet. Hierin zullen onder meer uitlcomen Th. ,P. van der Tol .(Leeuwar den). K. D. Mulder van Leens Dijkstra (uit Wier, Fr.); D. F. de Lange (Laren); J. H. Marwitz en G. Kroone (beiden uit Haarlem) en E. D. de Waal (Amsterdam). Rest nog te vermelden dat de tournooi- commissie van het Hoogoven-schaaktour- nooi er in geslaagd is, nok de plaats van de tiende speler van de ere-groep bezet te krijgen en wel door ir. PI. J. van Steenis. Al met al.jlaat het zich aanzien, dat het Ploogoven-Jubileumtournooi een waardig begin van het nieuwe schaakjaar zal wor den. Bovendien zij nog vermeld dat Za terdag de officiële opening van het" Hoogoven Jubileum schaaktouriiooi plaats zal hebben des namiddags om 4.15 uur, waartoe de burgemeester H. J. J. Scholtens, zich bereid heeft «verklaard. Voorwedstrijden Nederlandse Dameskampioenschap. Tijdens dit met veel zorg «door de tour- noojcommissie, bestaande uit de heren P.- A. -Veldheer, Vöqrzitter; C. J. Mulder, pen- 'ningmeester en G. L. de Haas, wedstrijd leider, voorbereide grootse schaakconcours v/orden ook de vo'orwedstrijden gespeeld Gewezen agent van politie voor het Bijzonder Hof - De vroegere agent van politie A. F. J. Uit Beverwijk zal op Vrijdag 9 November voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam terecht staan, omdat hij van Februari 1943 -tot Mei 1945 te Velsen en op andere plaatsen in Noordholland tal van huiszoe kingen bij en arrestaties van illegalè wer kers, anti-nationaal socialistisch gezinde personen, Joden, onderduikers en personen die aan Joden en onderduikers onderdak verschaften, heeft verricht, hetzij alleen, hetzij tezamen met anderen. Acht feiten zijn hem in de dagvaarding ten laste' ge legd. Wegennet en riolering in Velsen.Noord In het gebouw van Openbare Wer ken aan de Stationsweg werd aanbe- stèed het aanleggen van wegen en rio- lering op 'een terrein, gelegen tussen de Wijkerstraatweg ën despoorbaan Haarlem-Uitgeest, volgens bestek 157. De animo voor dit werk bleek groot, Want er waren niet minder dan elf in schrijvers, waarvan de laagste was de firma A. Bruisschaerf te IJmuiden-Oost, die het kon aannemen voor 71.900. Hierop volgden; G. Hulsebosch te Bloe- mendaal 74.674. Joh. Dienaar te Sant poort 75.600 iFirma A. Dienaar en W. C. van der Giessen te Santpoort 81.390. Fa. Holleman en Zoon te Santpoort, 89.700. Aannemersbedrijf Sanders, Snepvanger en Vlieger te Renswijk 96.600; L. P. van dei- Geer en A..Th. Stuifzand teLeiden 99.800. J.. G. Nelis te Plaarlem 99.989. N.V. Am sterdamse' Ballast Maatschappij te Am sterdam 111.850. C. J. Bosland te Assen delft 125.000 en als hoogste D. R. de Jong en W. Borst te Haarlem-Bakkum f 125.338, De gunning is aangehouden. Succesvolle houd De heer J. C. Bruggenkamp behaalde met zijn zelf gefokte Schotse terrier „Dora Jen, 't Lyts Begjin" op de tentoonstelling in Haarlem niet minder dan drie prijzen: een eerste .voor uitmuntendheid, "de prijs voor de beste Schot, en een prijs voor de beste terrier van de match. Agenda voor en IJmmiden DINSDAG 30 DECEMBER. Thalia. 8 uur: „De vreemdeling". Rex. 8 uur: „Rhapsoclie 'ïn Blue". De Pont. 8 uur: „Yankie, doodle dandy" WOENSDAG 31 DECEMBER. Rdadhuis. 45 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Thalia. 8 uur: „De vreemdeling" Rex. Geen voorstelling. om het Nederlandse schaakkampioenschap voor dames. Deze wedstrijden in een zeskamp, die gelijktijdig Woensdag 7 Januari aanvangen met de andere zeskampen, zullen zes pro minente Nederlandse schaaksters tellen, die mevr. Fanny Heemskerk het Neder landse Dameskaropi.oenschap zullen be twisten. De adspirant-kampioenen zijn mevr. Van SchaikHuineman, mevr. Peening, mevr. Van der VeenBaas, alle te Amsterdam: mevr. Kleindê Bruine te - Wormerveer; mevr. Van Aalstvan Duinen Montijn te Waardenburg en mevr. C. Roodzant—Glim merveen. Het is niet alles goud, wat er blinkt deze vuilnisemmers doen pok mee. Twee duizend van deze nuttige apparaten zijn in de opslagruimten van de Haarlemse ge meentereiniging gearriveerd.'Zij zullen jn de eerste weken van het volgend jaar wor den uitgezetin de binnenstad en de overige wijken, die nog niet aan de beurt kwamen voor deze luxe-uitvoering en met het restant zullen verfomfaaide exemplaren varvangen worden. Wanneer het zover is, pal de dertiende roltrommelwagen afge leverd worden en de „stofvrije belading" van alles wat de Haarlemmers kwijt willen, een feit zijn. De „Bergen" (ÏJm. 16) vertrok de zesde December uit IJmuiden en viste met goed gevolg. Elf dagen later was de boot in Engeland en besomde- daar voor 1000 kis ten 25.000,Er waren nog genoeg kolen aan böord, om ten tweede male het ruime sop te kiezen en met 250 kisten kwam de trawler dezer dagen in IJmuiden binnen, waar Maandag gelost werd. Minder fortuin. De IJm. 72 „Condor" deed het minder goed: na een reis van 10 dagen bracht zij slechts 50 kisten vis thuis. Met het oog op de slechte visserij zijn reeds enige kustboten, de Friesland, de OostZee en de Vios 5 uit' de vaart genomen. Acht Polen. Tijdens de Kerstdagen kwam nog een Poolse trawler in IJmuiden binneri, waarmee er 8 Polen binnen zijn. die Oud en Nieuw hier vieren. Ook al slecht De Batavia (IJm. 99) maakte sinds 6 December evenmin een for tuinlijke reis. Zeshonderd kisten vis wer den in Engeland afgeslagen voor 15.000. Maandag kwam de boot in IJmuiden bin nen met 600 kisten rondvis. De KW 78 (schipper Plug) besomde in Engeland voor 500 kisten 14.000. Zij arriveerde met 60 kisten Maandag in IJmuiden. „Java" de hoogste! De KW 159 (Java) blijkt een 'gelukkig 1947 gehad te hebben. Voor de Katwijker vloot is deze logger tenminste met een totaal-besomming van bijna vijf ton de-recordhouder. Nieuw diploma voor zeevarenden Een nieuwe wet is de eerste October van kracht geworden.-Het is de wet op de Zeevisvaartdiploma's, waarin onder meer de geographische grenzen staan vermeld, waarbuiten een stoomzeevisvaartuïg niet mag komen, tenzij zich iemand^aan boord bevindt, die in staat is de plaats van het schip te bepalen door middel van een zo genaamde „astronomische plaatsbepaling". Om hieraan te voldoen is een aparte cursus in dit nieuwe vak geopend aan de Visserijschool, waar de heer P. Verwayeh en zijn staf deze wijsheid gieten in de hoof den van gediplomeerde sphippers en stuur lieden. Geen^schip, dat de „verre visserij" gaat' beoefenen, mag zonder een ter zake kun dige uitvaren. De Visserijschool van IJmuiden is de eerste onderwijsinrichting waar onderwijs in het -vereiste vak wordt gegeven en 'de heren, die onlangs slaagden voor astrono mische plaatsbepaling, de schft>pers Ph. Prins en J. Klinkenberg, bekende ingeze tenen van deze gemeente, zijn de eerst diplomeerden in Nederland. Hoe het volgens hem beter kan Vroeger was de uitdrukking „Grimsby-vis" gelijk aan „kwaliteits-vis", maar deze Engelse haven heeft gaandeweg haar goede reputatie verloren. Dat dit feit niet onopgemerkt voor bij gaat, wordt bewezen door een aantal critische- opmerkingen en suggesties in het laatste nummer van „Fishing News", die wij hier tot stichting ende vermaeck gaarne laten volgen. De criticus begint met het bekende drei gement, dat de toekomst verbergt, namelijk de omstandigheid van een toenemend levens- middelenpakket, waardoor de vis zich zeer moeilijk als gewild voedsel zal kunnen, handhaven, te. meer, als deze vis niet van de allerbeste kwaliteit is. Daarna maakt hij een belangwekkende vergelijking tussen de jaren 1938 en 1946," wat betreft de hoeveelheden afgekeurde vis, die in Grimsby werd aange voerd. Hoewél de aanvoeren in de te verge lijken jaren ongeveer aan elkaar gelijk waren, is de hoeveelheid „veroordeelde" vis met verbijsterende sprongen gestegen. Werd in 1938 500 ton afgekeurd, in 1946 bleek 2200 ton niet voor menselijke consumptie ge schikt te zijh, en hoewel dit cijfer voor 1947 nog niet bekend is, spreekt de aanklager de vrees uit, dat het nog belangrijk hoger ligt dan in het voorgaande jaar. Voor de- Jkaidense markt Billingsgate bedroeg het afgekeurde kwantum over de eerste negen maanden van 1947 1500 ton en de andere contactpunten tussen producent en consument vertonen de zelfde bedroevende cijfers. De meest uiteenlopende oorzaken voor dit verschijnsel worden door groothandel en visserij aangevoerd. Men zegt onder meer, dat de vis bij de vangst vaak al slecht is. dat de 'maximum prijsregeling de schepen dwingt te lapg op zee te blijven om de vis in goede conditie te houden en dat er in de havens vrij ruwmet de productie Wordt omgesprongen, waarnaast de onderbezetting van vele „'amateur" vissersboten fnuikend is voor dé juiste behandeling van de vis op zee. Is er een uitweg? Na dit sombere verhaal komt onze criticus met een oplossing, die hij niet als een reme- die-voor-alle-kwalen aanbeveelt, maar veel eer als een wegwijzer naar de verbetering, wanneer alle betrokkenen tenminste in 'ge- moede de suggesties willen bezien. Als ant woord op de klacht'over slechte viskwaliteit bij de vangst zelf, geeft hij in overweging, dat de geoefende visserman in zekere delen van het seizoen zekere visgronden gaat ver mijden, en verder dat de duur van de reizen wettelijk beperkt zal worden. De „amateurs" zullen er, volgens hem, vanzelf uitgewerkt worden. Aangaande de „ruwe behandeling" in de havens meent de thans geciteerde Brit, dat dit veelal aan de vis zelf ligt: een slecht product ontvangt allicht minder égards dan een kwaliteits-par-tij. Misschien zou wat meer toezicht van de zijde der reders en van de handel geen kwaad doen. Over de prijsrege ling zegt hij, dat deze niet zo boos is als ze er uit ziet, maar dat de bovengenoemde be korting van de reisduur wellicht gunstig zou werken-op de mopperaars, omdat dan het maximum-plafond zo goed als gegarandeerd zou zijn. MARKTBERICHT 29 December Visaanvoer. 10 kisten tarbot en tong, 20 kisten schol, 1375 kisten schelvis,. 150 kisten kabeljauw, 250 kisten wijting, 70 kisten ■verse' haring, 30 kisten~diversen. Totaal 1905 kisten. Vier trawlers met f 37.101-besomming. Motorlogger: SCH 36 f1180. MUZIEKSUCCESSEN IN DORDRECHT. Enige leden van de muziekvereniging „Wilhelmina" uit Santpoort hebben op het Solistenconcours in Dordrecht een mooi succes behaald. Op dit concours, dat Zon dag heeft plaats gehëd, zijn door de heren A. Schipper? Fr. v. d. Ende en C. Kruiter eerste prijzen behaald. G. Kampkes en J. van Es wisten een tweede prijs te bemach tigen en J. Meyer behaalde een' derde Prijs. Dansschool Inschrijving leerlingen Januari aanvang nieuwe cursussen beginners, gevorderden, gehuwden Ook voor balleiding met prima geluidsinstallatie Dagelijks snelprivélessen op elk uur Inl.: IJMUIDERSTRAATWEG 33 Schaakclub Santpoort ontspande de boog Ter onderbreking van de zware beker wedstrijden nam het bestuur van Sant poort het besluit om een gong-wedstrijd te organiseren. Het doel de spelers gezellig heid en aardige prijsjes te bezorgen, werd volkomen bereikt. Er is hartelijk gelachen om de dolle situaties, die op de schaakbor den ontstonden als gevolg van de ver plichte zetten in -10 en 5 -seconden. Stukwinst zelfs van een Dame be tekende nog lang niet een overwinning. De wedstrijdleider moest dit zelfs ondervin-, den. In ieder geval gingen er veertien ge lukkige prijswinnaars om ruim half twaalf naar huis. Tot de eerste prijswinnaars- behoorden de heren J. v. Dijk (6 punten uit 6), dr. A. de Groot (7y2 punt uit 8) eh Rol (5V2 punt uit 6). Een extra-pluim voor onze nestor dr. A. de Groot is hier zeker op zijn plaats. Heden wordt een dergelijke avond nog eens in het Badhuis gegeven. Onderlinge wedstrijden van de turnvereniging „Santpoort"' De uitslagen van het tweede gedeelte.van de onderlinge gymnastiekwedstrijden, die de turnvereniging „Santpoort" .hield, zijn als volgt: Meisjes 1113 jaar (2e graad). Groep A: 1. Ans van Dijk 29Vj pnt.; 2. Nel Drijver 281A pnt.; 3. Wil van Vuuren 27 pnt.; 3. Frieda Brouwer 27 pnt. Groep B: 1. Jenny Mulder 28 pnt.; 2. Ineke de Lee 27Va pnt.; 3. Ineke Verwaayen 27 pnt. Groep C: 1. Annie de Niet 27'pnt.; 2. Sonja van Dijk 26'.-i pnt; 3. Narda de Vries 25 pnt. Groep D: 1. Wil Bierman 28 pnt.; 2. Jopie van Vliet 26Vi pnt.; 3. Nel v. d. Wateren 25 pnt. Jongens 11—13 jaar (2e graad). 1. Peter Molleman 57 pnt.; 2. Joost Werre 55'1 pnt.; 3. Gerard de Vries 54Vu pnt.; 3e prijs Tom Tiebout 54Vj pnt. - Jongens 1416 jaar (le graad). 1. Gei'rit Wijnbergen 67 pnt.; 1. Lou van Leeuwen 67 pnt; 2. Henk van Quartel 66 pnt.; 3. Kees Kruiten 65V2 pnt. „Rondom de Statenboom" De vereniging „Hoogoven-Staten" heeft haar maandblad, keurig verzorgd met een aantrekkelijke inhoud die ten dele is ge dijd aan de feestdagen en de 'jaai'swisse- ling. De voorzitter, de heer G, Zwaneveld. grijpt in een kort overzicht terug naar ver schillende belangrijke gebeurtenissen en vooral de ingrijpende reorganisatie met de ver- doorgevoerde decentralisatie, welke mede tot' gevolg had de schepping van Raden van Bestuur.- De- heer F. van Rooy vertelt over zijn ondervindingen op de Volkshogeschool te Bergen. De rubriek van de Raad van Ontwikke ling streeft naar goede vrouwenontwikke lingscursussen, de circulatie van een lees portefeuille, het vertonen, van goede films, het houden van waardevolle -lezingen en het leren genieten van muziek door H.O.V.- en andere concerten. Een artikel: „Arbeider en intellectueel" behandelt een probleem van wantrouwen, daar deze partijen elkander ontsnappen, omdat zij in volkomen andere ideeënsfeer leven. „De Statenboom" is ook niet twee loten uitgebreid. „Kijk Uit" de schaakclub uit Velsen-Zuid vormt met de H.O.S.C. ten Noorden van het kanaal nu een twee-een heid. V.C.K. is de afkorting van Volleybal 'Club Kralenberg. Behalve een. kort verhaal, een sporlbe- schouwing en nieuws van. onderscheidene afdelingen is een zeer mooi natuurhisto risch artikel, dat noodt tot aanschouwen en onderzoeken van de natuur, waarin vervat een gave dichtersinspiratie, het lezen de moeite waard. De Van Gelder-jubileumreeks afgesloten De grote reeks van jubilea in. 1947 bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen is Maan dag afgesloten met de huldiging van twee zilveren jubilarissen, die beide reeds Za terdag dit feit herdachten, maar door de feestdagen eerst gisteren de erkentelijk heid ondervonden. Het waren, de heren D. Visser, metaal bewerker-monteur en H. P. de -Nijs van de afdeling pakkamer en expeditie, die des morgens afzonderlijk op.het directiekan toor in-tegenwoordigheid van de staf van bedrijfsi'ngeriieurs zijn ontvangen. Op har telijke wijze heeft de heer J. Smit de feli citaties van de directie overgebracht en hij overhandigde als blijk van waardering een enveloppe, alsmede een schriftelijke gelijkwens van. de hoofddirectie. De bedrijfsingenieur van de papierfa briek, ir. T. F. Hubrecht, schetste de zeer goede verdiensten van de heer De Nijs, die eenvoudig en altijd behulpzaam is en in het- organisatieleven bovendien een goede plaats inneemt. Door collega's was de heer Visser eën hartelijke huldiging bereid in de mecha nische werkplaats, waar de chef, diens nauwgezetheid, plichtsbetrachting en een voud in het licht stelde en gewaagde van een goede onderlinge vriendschap. In het expeditie-kantoor van P.M. 18 memoreerde de- heer G. Duinker, chef der afdeling .de massale hoeveelheid pa pier door de jubilaris verzonden. „PIETJE DE DUIVEL" De toneelvereniging „Kunst Door Oefe ning" heeft voor haar volgende opvoerin gen in studie genomen het toneelstuk Rietje de duivel". De Noren maken ernst met hun walvis- expedities. De rederij „Hv-alfangerselskapet Polaris A. S." uit Sandcfjord heeft een Engelse werf opdracht gegeven, een walvis- jager van het type der „Pol XI" "en „Pol XII", twee catchers, die het afgelopen jaar ook in Engeland van stapel liepen, te bouwen. De kosten van de nieuwe jager bedragen onge veer 123.000 pond sterling en de .voortstuwing geschiedt door een machine van 2300 p.k. Verder heeft dezelfde rederij bij een andere Britse werf een 18.000 ton grote motortanker in aanbouw, die ultimo 1950 zal worden opgeleverd. Ook de „Hvalfangerselkapet Globus" heeft in Groot Brittannië een op dracht voor de bouw'van een nieuwe catcher opgedragen. Inmiddels visSen de Noren ijverig verder in de Antarctische wateren en de ups en downs van dit wisselvallige bedrijf blijven hun allerminst bespaard. De vierde December kwam het moederschip „Suderoy" op de walvisgronden aan maai- de catcher ,Hval IV" moest onderweg de haven van Gibraltar aandoen, om gerepareerd te - worden. Duitse vergane glorie. De drijvende traankokerïj„Jan Wellem" (ex Würthemburg) van 11.776 ton, die in de eerste helft van 1945 in de ha'ven van Kiel half tot zinken werd gebracht, is vorige week in Blyth gearriveerd, om gesloopt te worden. Het gevaarte behoorde toe aan de rederij „Henkei en Co."- uit Hamburg en werd in 1921 op de scheepswerf „Vulkan" gebouwd. Syrische hamsters op Pluimveeshow Met hetoog op de grote nationale pluimveetentoonstelling, welke ter gelegenheid van het vijf-.en-twintig- jarig jpestaan van de „Kennemer Pluimveevëreniging" 9, 10 en 11 Jan. in Veilinggebouw „Kennemerland" wordt gehouden, zijn Maandagavond in het clubgebouw „Parkzicht" aan de Zeestraat belangrijke mededelingen gedaan. De tentoonstelling, die door samenwer king met de vier grote postduivenvereni gingen uit de omgeving, de jubilerende ,De Reisduif" te Beverwijk, „Oranje Nas sau" te IJmuiden en „De Bonte Duif" en „De Snelvlieger", beide te IJmuiden-Oost, wordt gearrangeerd, zal die van vorig jaar verre overtreffen. Want niet alleen de duiven-clubshow is veel groter. Ook wor den prachtige collecties grote- en kriel- hoeners verwacht en bij de konijnen grote en dwergrassen. Collectieve medewer king verlenen .„Marquette" te Heemskerk, Pluimveevereniging „De Eendracht" te Heemstede en de Nederlandse Ancona Club te A-msterdam met een speciaal-in- zending. Inschrijvingen zijn uit vrijwel alle provincies ingekomen, van Groningen tot 'Zeeland. Syrische hamsters. Als buitengewoon zeldzame attractie zal thans een collectie Syrische hamsters Nte bewonderen zijn. Dit diertje is vrij onbe kend en stamt uit het nabije Oosten in de omtrek van de Middellandse Zee, waar het in wilde staat leeft. Het vertoont enige gelijkenis met eën kangeroe, is sléchts 13 cm. lang en heeft een korte, gedrongen bouw. De dekkleur is ongeveer goudgeel, met witte buik en benen en donkerblaiïwe oren. Van Friesland uit wordt' het dier in Beverwijk geëxporteerd. Een ere-comité is inmiddels gevormd en bestaa't uit de heren burgemeester mr. II, J. J. Scholtens, voorzitter, die de officiële opening van de tentoonstelling zal ver richten; mr. A. Moens, voorzitter' van de V.V.V., een directielid van de Hoogovens: hoofdingenieur M. v. d. Lee van de Pa pierfabriek; A. van Oosterom, hoofd-wa terbouwkundige van de Rijkswaterstaat en M. J. de Weyer, directeur Veiling „Ken nemerland". Vrijdag 9 Januari wordt in „Kennemer- ■iand" een jubileum-receptie gehouden, waarna om 5 uur de officiële opening ge schieden zal. Burgerlijke stand van Yelsën GEBOREN: J. 't HartGroen, z., Torricel- listraat 41, IJmuiden; M, Stemfoort—van der Heiden, d., Anemonenstraat 17, Santpoort. OVERLEDEN: P. Clots, 75 j., echtgen. van B. Tijms, Enschedéstraat 42, IJmuiden; J. M. Boeree, 75 j., échtgen. van J. van Zeeland, Meervlietstraat 32, Velsen. ONDERTROUWD: E. D. H. F. Pronker, Craijenesterlaan 38. Haarlem en P. E.Su- rink, Koningsweg 179, Velsen, J:oek- adres: Corn. Douwesweg 1, Amsterdam; A. G. Ar nold, Meeuwenlaan 65, IJmuiden-Oost en A. Fons'. Corverslaan 88, Velsen-Noord; Th.- C. Dam, Velserduinweg 276, IJmuiden-Oost en J. Zijlstra, de Ruijterstraat 77, IJmuiden-Oost, toek. adres: de Ruijterstraat 77, IJmuiden-O.; J. J. Rosier, Wijk aan Zeeërweg 97, IJmuiden ën N. Buis, Koompasstraat 62, IJmuiden,"toek. adres: Wijk jan Zeeërtveg 77, IJmuilen; C. Kossen, Alex. Bellstraat 83, IJmuiden en G. Boonder, van Galenstraat 28, IJmuiden, toek. adres: Alex: Bellstraat 83. IJmuiden. GEHUWD: H. G. Verduin en P. Punt, van Speijkstraat 17, IJmuiden; J. van der «Schoor en M. Groén; W. Schotvanger en E. S, Keirs- gieter, Spieghcllaan 7, Driehuis; F. Beier en C-. Harms, Pres, Steijnstraat 3 rd., IJmuiden; M. Slagboom, en J. A. C. Schuurmans,J. P. Coenstraat 18, IJmuiden; J. Blankert en J. Bennink. Ingekomen en vertrokken personen De volgende personen hebben hier ter stede een woning weten- te bemachtigen; W.. D. Sluirjers, hofmeester, 3e klas der K. M., Dekenwarestraat 30, van Den Helder; D. Bajema, kantoorbediende, Beéckzanglaan 32, van Velsen; M. J. Koning* dienstbode, Prïn- cesselaan 15, van Assendeflt; J. J. Nieuwker- ken, bouwkundig tekenaar, Lijsterbeslaan 25, van Amsterdam: M. Hommes, hulp in de huishouding, Populierenlaan 9 A, van Heemskerk; -M. Chr. Brouwer, werkster, Wilhelnrinastraat 18, van- Soest; C. A. Bos- meier, werkster, Grote Houtweg. 28, van Leidsendam; G. Zonneveld, zonder beroep, Gladiolenlaan 22, van Heemskerk; A. P. C. Lacour, dienstbode, Prinsesselaan 5, van Vel sen;' H. Porte, zonder beroep, Regeliefstraat 78 van Zwitserland; R.*M, van Nassau—Kui per^, zonder beroep, Laan van Kanaan 24, van Duitsland; N. Schouten, zonder beroep, Boer- weg 81,, van- Weesp; A. Kentei, bankwerker, Heemskerkerweg 30, van Velsen; H. Scho tanus, machinist, Groenelaan 69, van Heem stede; A,. B. Pellen, zonder beroep, Groene laan 69,. van Heemstede; L. A. Pennock, be- drijfs-econoom, Vondellaan 29, van Bloemen- daal en M. van der Struys, zonder beroep, Kloosterstraat 20, van Den Helder. Vertrokken personen.. De volgende personen zochten hun heil elders en, wel: A. Kooiman, zonder beroep, Populierenlaan 6, naar Epe (Gld.); S. H. Mol- gerd, huishoudster, Iepeplaan 12, naai' Alk- maar; A. J. .Keestal, kantoorbediende, Groe nelaan 63, naar Amsterdam; J. van den Bos, zonder beroep, Dierluststraat 12, naar Zand- voort; B. Hart, betonwerker, Grote Houtstraat 80, naar Amsterdam; J. Dekker, dienstbode, Vondellaan 15, naar Amsterdam; G. L. Lager- wey, zonder beroep, Baanstraat 72 a, naar Hoorn; A. Wallet, ovenbouwer, Paterswcg 35, naar Hengelo; D. Kok, fabrieksarbeider, Kui-kensweg 157, naar Haarlem; H. R. Hab- ma, kantoorbediende, Boogaardlaan 24, naar Heemstede; C. P. v. d- Hout, buffetbediende, Breestraat 1, naar Tilburg; H. T. L. Wilms Floet, zonder beroep, ^reestraat 158,' naar. Amsterdam; J. S. van SuchtelenDiederik, zonder beroep, Dr. Schuytstraat 1, naai' Ned. Indië; "J. MoekenMol, zonder beroep, Hof- landerweg 2, naar Apeldoorn; A. Bos, schoen maker, Munnikenweg 24, naar Alkmaar; Baron W. Beninck van Schoqnheten, zonder beroep, Dr. Schuytstraat 12, naar Arnhem; G. Schelvis, metselaar, Munnikenweg 94, naar Amsterdam; P. Taffijn Kantoorbediende, Boeweg 23, naar Eindhoven; J. C. M. van Slootën, zonder beroep, Heemskerkerweg 27, naar Velsen; W. Punt,'zonder beroep,'Allc- nfaarseweg 196, naar Noordwijk; P. C. Ver- burgh; priester, Peperstraat 17, naar Rotter dam; C. J. Bouhoof, zonder beroep, Zeestraat 53, paar Velsen; T. Kossen, tuinder, Arends- weg 93, naar Tilburg; Ji. J. Schierbeek, electr. instrumentmaker, Dr. Schuytstraat 2, naar Avereest; J. H. W. Feiten, zonder be roep, Julianaweg 29, naar Amsterdam. „BETJE REGEERT" BIJ GEHEELONTHOUDERS De Geheelonthouders toneelvereniging zal op 20 en 21 Januari een blijspel van U- Bakker opvoeren, getiteld: f,Betje regeert" ën wel in het Kennemer Theater aan de Zeestraat. Bonnen halen Woensdag 31 December zullen de nieuwe bonkaarten klaar liggen voor hen die op de Heemskerkerweg, H. Mandeweg, Hob- besteeg, Hofdijkstraat, Hoflanderweg, Van Hogendorpstraat, Hornlaan, Iepenlaan, Jan Vermeyenstraat en Jan Alsweg woonach tig zijn. ,DE GEHANGENE" VOOR KATHOLIEK BEVERWIJK De tweede toneelavond van „Katholiek Beverwijk" zal gehouden worden op 7 Januari in het K.S.A.-gebouw. Het programma bestaat uit de opvoering van „De Gehangene" van Henri Ghéon door het Nederlands Volkstoneel. FEUILLETON Mijnheer Meivile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford V Er was iets gebeurd, dat Henry's rust had gestoord, iets zeer onbelangrijks en iets, dat in de meeste huishoudingen vrij wel onopgemerkt zou zijn .gepasseerd Michael was te laat voor het diner. Hij .was te laat geweest voor het diner zonder van te voren te hebben gewaarschuwd. Hij was binnen korqen stormen om twintig minuten voor acht en moest toen aan tafel gaan zitten zonder zich te verkleden. Dit zou Henry nooit toestaan. Hij wist hoe ge makkelijk men in slordige gewoonten ver viel en vooral hoe gemakkelijk Michael in slordige gewoonten verviel. Hij wist, dat het slechts door zijn invloed was, dat Michael en Christopher zich de moeite ge ven zich voor het eten te kleden. Wat hen betreft, vonden zij dit eigenlijk niet nodig als er geen bezoek was. Michael had een zeer aannemelijke ver klaring' gegeven voor het missen van zijn trein. Hij had 'Tom Hatherton pntmoet op Trafalgar Square. Hij had Tom sinds ruim een jaar niet gezien en zij hadden elkan der veel te vertellen. Zij waren naar een koffiehuis gegaan en hadden een kop kof fie gedronken. De tijd was vlug voorbij gegaan en Michael had op zijn horloge gekeken, Tom goedendag gezegd en naar 'het station gerend. Hij was juist te laat geweest en had moeten wachten op de volgende trein. Een zeer aannemelijke verklaring, maar Henry had niets gezegd en het was duidelijk, dat hij er" onaange naam door was gestemd. Michael had op zijn tijd moeten letten. Door dat niet te doen bewees hij, .ntet voldoende conside ratie te hebben voor de anderen. In die tijd hoorde Christopher de tele foon, doch hij stond niet op, want hij wist, dat Badger zou antwoorden. Badger deed dit en kwam. de kamer binnen. Hij fluis terde iets aan Henry's oor. Henry stond op' ,en verliet de kamer, Badger verdween even geruisloos als hij was gekomen. „Je hebt ons niet eens verteld, wat Tom voor nieuws had", verbrak Christopher de lange stilte. „Ach", ontwaakte Michael als uit een droom. „Ach, hij had niet veel belangrijks 1e vertellen". Hij dacht een ogenblik na en mompelde toen: „Hij vertel de. me, dat hij verloofd was". „Nu, dat is belangrijk genoeg". „Het een of andere meisje uit het Noor den", zei Michael nadenkerfcL „Ik geloof, dat zij Joan heet". „Is dat alles, wat hij je van haar ver telde?" Michael haalde zijn wenkbrauwen op. „Joan of Jean", mompelde hij en hij voeg de er nadenkend aan ,toe: „Hij heeft mij haar foto,laten zien". „En is zij knap?" „Ehja", klonk het aarzelend. „Maar ze is donker en ziet er tamelijk ernstig uit". „Houd je niet van meisjes, die donker zijn en er ernstig uitzien?" Michael werd rood. „Ja, ja", zei hij snel, „ik geloof het wel". Christopher keek hem aan. Maud, het meisje wier foto op de tafel in zijn kamer stond en wier beeltenis in zijn hart was gegrift, was donker en ze had een ernstig uiterlijk.Waarom dan 'die aarzeling? En waarom had hij dit zeer belangrijke ge deelte van het nieuws, dat Tom hem had verteld, voor zich gehouden? Tom Hather- tons zaken interesseerden Henry en Christopher evenzeer als Michael zelf, want zij kenden hem bijna even goed als hij. Maar toen Michael vertelde van zijn ontmoeting met Tom, was hij vaag ge weest en onsamenhangend, zijn gedachten werden door een ander, onderwerp bezig gehouden. Christopher was nieuwsgierig,- maar voor hij een nieuwe vraag kon stel len, kwam Henry met grote stappen de kamer binnen. Hij ging .niet zitten, fnaar ging- midden op het haardkleedje staan, met zijn rug naar het vuur. ,,-ïk heb slecht nieuws", zei hij ën kuchte. Na een pauze, die de anderen in grote spanning liet, vervolgde hij: „George Dimsley is dood". „Arme kerel", zuchtte Michael. „Het was zijn hart", zei Henry. „Ik wist dat het zwak was". „Het is dus geheel onverwacht gebeurd?" „Ja", zei Henry met een diepe zucht. Christopher schudde meewarig zijn hoofd, hij trok nadenkend aan zijn sigaar en volg.de met zijn ogen de rook. die naar het plafond kronkelde. Hij trachtte van zijn meewarigheid blijk te geven, maar het was een onpersoonlijke meewarigheid, want hij had George Dimsley nooit ont moet. Hij had echter veel over hem ge hoord. George Dimsley had een jaar of acht geleden Henry's zuster getrouwd. Hij was dokter in een klein stadje in de Mid lands. Hij was ongeveer achttien jaar ouder dan Henry's zuster en Henry was tegen het huwelijk geweest. Niet openlijk, want hij had geen autoriteit over een zuster, die ouder was dan hij. Drie jaar geleden was zijn zuster gestorven aan longonsteking. (Wordt vervolgd). Vele Landerijen in Twente zijn overstroomd Dïnteldi-jk bi] Denekamp bezweken De Vele regen welke de laatste dagen is gevallen heeft het water in de Overijsselse beken, rivieren en kanalen zeer sterk doen stijgen. Hier en daar stroomde het water over de oevers en dijken, waardoor lan derijen blank kwamen te staan. De oorzaak- van hét jjoge water is be halve de voortdurende regenval de hoge waterstand in Duitsland, waar verschil lende stuwen em sluizen het water niet meer in toom kunnen houden. In de omgeving van Almelo, Vriezen- veen en Bergentheim heeft men met over stromingen te kampen. In Vriezenveet> liep het water over de verkeersweg na^r het Noorden. Enige woningen in de om geving moesten worden ontruimd wegens wateroverlast. t In de buurtschap „De Pallen" moesten enkele boerderijen worden ontruimd. An dere werden door het water geïsoleerd. Bij de Dinkel werd dag en nacht wacht ge houden om zo mogelijk direct in te grijpen wanneer gevaar dreigt. Bij Denekamp is de dijk echter bezwe ken, waardoor uitgestrekte landerijen blank kwamen te staan. De dijkdoorbraak geschiedde in een vrijwel onbewoond'ge bied, waar het vrijwel onmogelijk is, ma teriaal aan te voeren om het gat te dichten. Men zal dus moeten wachten tot het water, is gpzakt. Monument voor pioniers van het verzet onthuld Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats- té Amsterdam heeft burgemeester mr. A. J. D'Ailly een door de beeldhouwer Hildo Krop vervaardigd 'monument onthuld ter nagedachtenis van achttien pioniers van het verzet, die in de hoofdstad de Februari staking hebben voorbereid. Het gedenkteken stelt voor een jonge vrouw, die de vlag der vrijheid ten hemel heft. Het is geplaatst op een hoge zuil van zandsteen. Aan de voet staat in relieflet- ters: „Wij zullen verder gaan. Waar nie mand slaaf wil zijn, kan geen tiran ont staan". De voorzitter van de C.P.N. Gerben Wa genaar hield ook een korte toespraak, waarna een lange stoet communisten langs het monument defileerde. Er werden vele kransen aan' de voet van het monument gelegd, onder andere door vertegenwoor digers .van enige grote ondernemingen, waar de verzetsstrijders werkzaam waren geweest. voor DINSDAG 30 DECEMBER Luxor Theater 6.45 eh 9.15 uur: „Ma dame Curie" (14 j.j. Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „Ge vaarlijk spel" (-14 j.). 't Centrum, 2 uur: Oudejaarsfeest Aca cialaanPopulierenlaan. WOENSDAG 31 DECEMBER. Raadhuis, 10.3012 uur: Spreekuur Burgemeester. OpOudejaarsavond zullen de bioscopen gesloten zijn.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3