NU HERENHOEDEN Kinderwagens Stalin, ergens achter hef gordijn TAXI BEDRIJF van Jac. C. Vreeswijk BIJ STREEFLAND opknappen Luidsprekers RAAPHORST Zeer BELANGRIJK 'DINSDAG 30 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Wie zal hem opvolgen? Ergens achter het ijzeren gordijn werd Joseph Stalin onlangs 68 jaar. Niemand kon bij benadering zeggen waar de maar schalk zich op zijn verjaardag ophield of hoe zijn gezondheidstoestand was. Men neemt wel aan, dat hij op het ogènblik de strenge koude in Moskou is ontvlucht en naar zijn geliefde buiten in Sochi is ver trokken, doch zeker weet niemand hiervan iets en is het aan correspondenten in Rus land ten strengste verboden enige specu latie in die richting te doen. Het stilzwijgen waarmee Stalin zich ge woonlijk omhulde is in het. afgelopen jaar dieper geweest dan ooit en men vraagt zich met verbazing af waarom hij niet aanwezig was op het Rode Plein bij gele genheid van de viering der October-revo- lutie en de jaarlijkse parade van het leger. Het laatste werd hij door Westerlingen ge zien bij het bezoek van enige Britse par lementsleden, die hem onder leidihg van. Zilliacus een bezoek brachten op zijn bui ten in Sochi aan de Zwarte Zee. Ofschoon herhaaldelijk gezegd wordt dat Stalins gezondheid veel te wensen overlaat, konden deze Britse parlements leden toch niet anders verklaren, dan dat zij hem in de beste gezondheid hadden aangetroffen. Hoe het ook zij zijn greep op d§ politiek van de Sovjet-Unie schijnt ondanks zijn hoge leeftijd en wankele ge- zondheid niet te verslappen. Twee voor name politieke Sovjet-ver klaringen van de afgelopen maanden getuigen, dat Stalin zelf nog steeds een' groot aandeel heeft aan de gebeurtenissen in zijn land. De maatregelen tegen de inflatie staan volgens bekwame waarnemers van de Oost-Europesg situatie, onder directe lei ding van de maarschalk evenals het kop pig Russisch vasthouden aan de'eis tot herstelbetalingen op de Londense confe rentie, waardoor deze tenslotte op een fiasco uitliep. Niemand betwijfelt dat ge- beurtenissen van een zo verstrekkende be tekenis genomen werden met uitdrukke- lijke voorkennis van Stalin. De gissingen omtrent een toekomstige opvolger van de leider v5n het Russische volk twijfelen aan de mogelijkheid, dat nog tijdens hét leven van de dictator een opvolger zal benoemd worden, doch lang zamerhand ziet men steeds meer, dat bij Stalin zelf de tendenz bestaat zijn be voegdheden en werkzaamheden uit handen te geven. Sommigen zijn dan ook van ge voelen dat na Stalips dood de leiding van de Sovjet-Unie niet meer bij één persoon "zal komen te berusten, doch bij een vier manschap. Meer en meer gaan de verplichtingen voor de communistische partij over op de eerste secretaris-generaal van het centraal comité van de partij, Zhdanov. Deze is niet alleen lid van het oppermachtige Politburo, doch tevens chef van de com missie voor buitenlandse betrekkingen en werd enkele maanden geleden belast met de oprichting van de Kominform. Zhatlnov bezit op het ogenblik meer bevoegdheden dan Stalin had toen Lenin stierf. Molotof de „Westerling". De regeringszaken komen meer en meer in handen van Molotof, die van alle Sovjet- autoriteiten in het1 Westen het best bekend is. Men beschouwt Molotof vaak als de meest waarschijnlijke opvolger van Stalin. Beria, evenals Stalin een Georgiër, heeft de macht gekregen over de veiligheids politie en is sedert 1946 belast met een speciale, niet nader bekend gemaakte taak, welke naar men aanneemt in verband staat met de onderzoekingen op het gebied der atoomenergie. Tenslotte hgt leger; dit staat onder lei ding van Bulganin, lid van de commu nistische partij en geen soldaat.' Met voor bijgaan van de door de oorlog zó bekend geworden grote Russische veldheren werd Bulganin in het begin van dit jaar door Stalin benoemd tot minister van de ge wapende strijdkrachten. Scheepsberichten K. H. L. Amstelland, 27 Dec. van Santos 'naar Rio de Janeiro (thuisreis). Amstelstad, 28 Dec. te Santos naar Zuid Amerika. Mer- wede, 28 Dec. te Amsterdam v^n Z, Amerika. Saliand, 27 Dec. van Las Palmas naar Zuid VINKE EN CO. Britsufn, 24 Dec. Lizard gepasseerd naar Hampton Roads. Farihsum. 28 Dec. te Barcelona van Amsterdam, Laren- berg, 28 Dec. Kaap Frio gepasseerd op wee naar Amsterdam. Loppersum, 28 Dec. Kaar Alamak, 27 Dec. van Bahrein te Kuwait. Aldebaran, 27 Dec. van Amsterdam te Bal timore. Alphacca, 27 Dec. van Aden tê Suez. Ceronia, Abadan-Havre, 27 Dec. te Suez. Congostroom, 27 Dec. van Amster dam te Duala, Lievevrouwekerk, Rotter dam-Basra, 28 Dec. te Aden verwacht. Orion, Bourgas-Amsterdam-, 28 Dec. te Al giers verwacht. Pacific Ocean, 26 Dec. van Baltimore naar Nederland. Radja, 28 Dec. van Newport News te Philadelphia ver wacht. Themisto, 29 Dec. van Buenos Aires te Rotterdam v,erw. Aardijk, 23 Dec. van Puerto Mexico te Tampico. Abbedijk, 23 Dec. van New Orleans' naar Rotterdam. Aldabi, 23 Dec. van Montevideo naar Rot terdam. Algenib, 25 Dec. van Sanfra.n- cisco do Sul te Victoria (Brazilië). Algorab 27 Dec. van Rotterdam te Antwerpen. Al- hena, 26 Dec. van Montevideo te Buenos Aires. Alphard, 24 Dec. van Rio de Ja neiro naar Rio Grande. Alwaki, 25 Dec. van Buenos Aires naar Rotterdam. Ara- steldijk 24 Dec. van Mobile te New Orleans. Averdijlc, 26 Dec. van Vera Cruz te Ha vanna. Berkel, Loanda-Zaandam, 25 Dec. Ouessant gepasseerd. Blijdendijk, 16 Dec. van Rotterdam te Philadelphia Edam, 23 Dec. van New York naar Rotterdam. Eem- dijk, Rotterdam-Havanna, 25 Dec. 9 uur van Antwerpen. - Gouwe.Zweden-Neder- land, 27 Dec. ten anker bij Cuxhaven, we gens slecht weer. Hedel, Rotterdam-St. John (N.B.27 Dec. 800 mijl West van Land's End: Java Mail, New York-Java, 26 Dec. te Penang. Leerdam, Rotterdam- New York, 26 Dec. 24 uur te Antwerpen. Mary Luckenbach, New York-Java, 23 Dec. om 15.45 van Suez. IJrins Alexander, Glas gow-Jaffa, 27 Dec. Scilly gepass. Prins Frederik Hendrik, Aalberg-Palestina, pass. Finisterre gepasseerd'naar River Plate. Oot 25 Dm. Finisterre. Prins Maurits, 27 Dec. marsum bevond zich op 27 Dec. op 45 gr. N van Rotterdam te Antwerpen. Prins Wil- Griekse communisten buiten de wet Het Griekse kabinet heeft bij decreet de wet van J929. die de communistische partij' buiten de wet plaatst, weer van kracht doen worden, nadat bericht was ontvangen, dat twee vooraanstaande communisten, die naar het eiland Ikaria gedeporteerd waren, zijn ontsnapt. Het zijn Partsalides, de secretaris-gene raal van de E.A.M. (linkse coalitie) en Paparigas, de vroegere secretaris-generaal van het Algemeen Vakverbond. Zaterdag avond is het decreet in de staatscourant bekend gemaakt. Het trad onmiddellijk in werking. De wet voorziet in uiterste geval len in het opleggen van de doodstraf. Ambtenaren die tot de communistische partij behoren, zullen ontslagen worden. Aan leiders van socialistische partijen, die door de regering er van verdacht worden een dubbel spel te spelen, zal verzocht worden zich openlijk van de communisten te distanciëren. De strijd. Griekse regeringstroepen hebben volgens militaire kringen te Athene een offensief ingezet tegen de guerilla-strijders, die Ko- nitza hebben aangevallen. De verzetslieden zouden zware verliezen lijden en hun stel lingen 'door artillerievuur vernietigd worden. Na zware strijd hebben de Griekse re- geringstroepen de strijdkrachten van de' „vrije regering", die Konitza nabij de Albanese grens aanvielen, teruggeslagen, zo delen de militaire autoriteiten in Grie kenland mede. De guerillastrijders werden zware verliezen toegebracht. Predilkbeuriteini 31 DECEMBER ên 1 JANUARI. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. Woensdag 7 uur ds. J. v. d. Berg; Don derdag 10.30 uur ds. J. v. d. Berg. s Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). Woensdag- 8.30 uur prof. K. Schilder vqn Kampen; Donderdag 10.30 uur prof. K. Schilder. Doopgezinde Gem. Woensdag 7 uur de heer P. H. van Os. r Oud Kath. Kerk. Woensdag 7 uur Lof voor Oudejaarsavond; Donderdag '10 uur Hoogmis. en 40 gr. W. WIJSMULLER. Zweeds s.s. „Plato" op 29 Dec. gestrand op de Zuiderdam van het Noordervaarwater. De sleepboten „Noord holland" en „Nestor" zijn reeds ter plaatse en trachten het schip vlot te slepen. K. N. S. M. Atair. 27 Dec. te Genua van Savona naar Livorno. Breda. 27 Dec. van Antwerpen naar La Orchilla. Cygnus, 28 Dec. van Algiers naar Tunis. Deo Duce, 27 Dec. van Kopenhagen naar Amsterdam. Draco, 28 Dec. van IJmuiden naar Aarhus. Dundee, 27 Dec. te Ceuta van La Coruna naar San Feliu. Hydra, 28 Dec. van Antwerpen naar Amster dam. Ilos, 28 Dec. te. Catania van Fiume naar Messina. Juno, 27 Dec. te Malaga van Carta gena naar Gibraltar. Niobe, 27 Dec: van Hel- singfors naar Amsterdam. Ornen, 28 Dec. van Amsterdam naar Gothenburg. Roelf, 29 Dec. te Amsterdam van Lissabon. Socrates, 27 Dec. van Buenos Aires naar Santos. Tiberius, 26 Dec. van Malta naar Piraeus.' Titus, 28 Dec. van Alexandrië naar Tel Aviv. Van Ostade, 28 Dec. te Amsterdam van de Azoren. Venus, 27 Dec. van Ceuta naar Faro. H. O. A. L. Alphacca. 27 Dec. te Suez van Mombassa naar Port Said. Anth. j^an Leeuwenhoek, 26 Dec. van Lissabon Tiaar Antwerpen. Bloemfontein, 28 Dec. van Tene- riffe naar Kaapstad. Boschfontéin, 25 Dec. te Genua van Marseille naar Port Said. Emanci- oator, 27 eDc. te Dar es Salaam van Zanzibar naar Mozambique. Langlee Scott. 28 Dec. van Port Elisabeth naar East Londen. Nijkerk, 25 Dec. te Hamburg van Antwerpen naar Am sterdam. Sibajak, 25 Dec. van Las Palmas m. Kaapstad. K. P. M. Banggaai, 28 D§c. te Port Said, Rotterdam—Batavia. Batavia, 25 Dec. van Suez naar Rotterdam. Kalianda, 26 Dec. van Suez, Rotterdam—Batavia. MIJ. NEDERLAND. Bali, 24 Dee. te Am sterdam, sroeftocht gemaakt, gaat 3 Jan. naar Indië. Borneo, 24 Dec. te Amsterdam ,paar Atlantic; Celebes. 25 Dec. te Galvestone naar Zuid Amerika. Ceram, 28 Dec. te Port Said naar Batavia. Groote Beer, 28 Dec. te Colom bo, naar Amsterdam. Hugo de Groot, 24 Dec. van Port Said naar Atlantic. Joh. van Olden- barnevelt, 26 Dec. Kaap Guarda Fui gepass. naar Indië. Lombok, 25 Dec. te Calcutta, 7 Jan. naar de Pacifickust. Madoera, 22 Dec. van Batavia n'aar .Soerabaia. Nieuw HoUand, 24 Dec'a van Aden naar Amsterdam. Radja, 24 Dec. te Philadelphia naar Indië. Riouw, 26 Dec. te Alexandrië, 29 Dec. naar Indië. Roe pat, 28 Dec. te Colombo naar Mauritius naar Singapore. Sumatra, 24 Dec. van Batavia ,.n. New York. Tabian, passeerde 29 Dec. Colom- mbo naar Makallah. Tabinta, 27 Dec. te Am sterdam, naar Indië, 17 Jan. Tarakan, 27 Dec. te BÈtnjoewangi naar Makassar. Van der Waals. 24 Dec. van. Baltimore naar Holland. H W. A. L. Alcyone, 26 Dec. te Angola. Amstelkerk, 29 Dec. te Amsterdam verwacht. Congostrootn, 25 Dec. te Duala naar Port Centil. Jaarstroom, 26 Dec. van Dakar naar Konaki. Maaskerk. 30 Dec. te Lagos'verw. Grote vaart: Adinda, 22 Dec. van Singa pore naar Soengei Gerong; Aludra, 29 Dec. van Antwerpen te Rotterdam; Baralt, 21 Dec. van La Guaira naar Cumana; Cleo- dora, 23 Dec. van Melbourne te'Balik Pa pan; Esso Den Haag, 29 Dec. van Aruba te Rotterdam; Gaasterkerk, 28 Dec. van Syd ney ie Rotterdam; Gprdias, 21 Dec. van New York te Maracaibo; Japara, Calcutta- Los Angeles, 28 Dec. van Singapore; Kota Inten, 26 Dec. van Rotterdam te Batavia; Marken, Rotterdam-Batavia, 28 Dec. 11.45 uur van Londen; Nederland, 23 Dec. van Ras Tanura' te Shanghai; Nel Bruynzeel, 23 Dec. van Rotterdam te Batavia; Peri cles, 20 Dec. van Curasao te Maracaibo; Plato, 22 Dec. van Tampico te Vera Cruz; Sibajak, Rotterdam-Kaapstad, pass. 27 Dec. 8 uur Kaap Verde; Stanvac Pendopo, 22 Dec. van Beaumont te Honolulu; Zui derkruis, Rotterdam-Java, ppss. 27 Dec. 4 uur Suez; Agatha, 28 Dec. van Curagao n. Bachaquero; Alderamin, Las Palmas-Ant.- werpen, pass. 26 Dec. Finisterre; Amstel land, 28 Dec. van Santos te Rio de Janeiro verw.; Annenkerk, Rotterdam-Australië, 28 Dec. te Antwerpen; Averdijk, 27 Dec. van Havanna naar Antwerpen; Berkel, -28 Dec. te IJmuiden (Loanda-Zaandam); Bloemfontein, 28 Dec. van Teneriffe naar Kaapstad; Celebes, 21 Dec. van Batavia te New Orleans; Groote Beer, 28 Dec. van Colombo naar Aden;. Grootekerk, Rotter- dam-Sydney, 27 Dec. van Alleppi; Hugo- de Vries, Shanghai-Rotterdam, pass. 27 Dec. Ouessant; Helenq, 27 Dec. van Cura cao naar Barranquilla: Hercules, Istan- Leger des Heils. Woensdag 8 uur Jaar- wisseling. Adj. D. Bergsma; Donderdag i boul-Amsterdam, pass. 28 Ouèssant; Jobs- 8 uur's avonds: Motto-avond. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. Woensdag 7.30 uur ds. J. v. d. Wiel; Donderdag 10.30 uur ds. J.» x'. d. Wiel, bevestiging ouderlingen en diakenen. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. Woens dag 5.30 uur Gecombineerde dienst ds. haven. Las Palmas-Rotterdam, pass. 27 Dec. Finisterre; Juno, Genua-Rotterdam, 27 Dec. te Malaga; Kota Agoeng, 21 Dec. van Tarakan te Balikpapan; Lievevrouwe kerk, Rotterdam-Basra, 28 Dec.- te Aden; Luna, 20 Dec. van Houston naar New Qr- leans; Meerkerk, Rotterdam-Shanghai, 27 Dec. té Genua; Mirza, 28 Dec. van Welling- S. E. Wesbonk; Donderda'g 9 uur Gecom- i ton n^ar Miri; Muiderkerk, Rotterdam- bineerde dienst ds. J. van jBuuren. Ver. van Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. Dr. A. J. van Leuseo. - Verg. v. Gelovigen. Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld). Geen dienst. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 8 uur ds. Johs. Bronsgeest; Donderdag 10.30 uur ds. Johs. Bronsgeest. Geref. Kerk. Woensdag 7.30 uur ds. A. C. van Nood; Donderdag 10 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. Woensdag 7.30 uur ds. J. Ph. Haumersen. Maranatha. Woensdag 7 uur de heer A. Donker van Zaandijk. SANTPOORT. Ned. Ilerv. Kerk. Woensdag 8 uur ds. P. A. Tichelaar; Donderdag 10.30 uur ds. P. A. Tichelaar. Geref. Kerk. Woensdag 8 uur ds. A. Verschoor; Ddnderdag 1 Januari 10 mu ds. A. Verschoor. Australië, 27 Dec. in Suezkanaal; Overijsel, Colombo-Pacifickust, 27 Dec. te Batangas; Prins Alexander, Glasgow-Jaffa, pass. 28 Dec. Finisterre; Prins Frederik Hendrik, Aalborg-Palestina, 28 Dec. 150 mijl West vafl Algiers; Radja, 27 Dec. van Newport- news te Philadelphia: Ridderkerk, Mar seille-Havre, pass. 26 Dec. Gibraltar; Sal- land, 27 Dec. van Las Palmas naar Rio de Janeiro; Saroena, 27 Dec. van Singapore naar Miri; Socrates, 27 Dec. van Buenos Aires naar Montevideo; Spionza, Basra- Rotterdam, 28 Dec. -te Antwerpen; Stad Haarlem, Sfax-Rotterdam, pass. 28 Dec. Ouessant; 'Streefkerk, Rotterdam-Calcutta,. 28 Dec. van Alexandrië; Tarakan, 27 Dec. van Soerabaia nog op de reede Banjoe- wangi; Tjfbesar,' 28 Dec. van Makassar n. Tarakan; Tjikampek, 28 Dec. van Soera baia te Makassar Tjimanoek, Port Said- Gent, pass. 28 Dec. Cape Bon; Zeeland .(R. K. L.), 27 Dec. van New York naar New i Orleans. lem van Oranje, Jaffa-Engeland, 26 Dec. van Malta. Ragneborg (charter Anth. Ve der, 26 Dec. van Alexandrië te Jaffa. Rosa Smith (charter Anth. Veder), Haifa-En ge land; pass 24 Dec. Gibraltar. Stad Haarlem, Sfax-Rotterdam, 23 Dec. van tïibraltar. Stad Schiedam, 23 Dec. van Madras te Rangoon. Stad Vlaardingen, 27 Dec. van Norfolk naar Nederland. Zaan, 24 Dec. van Skutskar naar Nederland. Kleine vaart: Actinia, 25 Dec., van Goole naar Par. Att S, 24 Dec." van Emden te Goole. Bardal, 26 Dec. van Barcelona te Valencia. Birmingham, 26 Dec. van Blyth naar de Thames. Blue ;Boy, 26 Dec. van Lissabon naar Londen. Biervliet, 25 Dec, van Menstad te Odense. Brem, 24 Dec. van Harlingen te Newport Mon. Cateli, 24 Dec. van Ipswich naar Rotterdam. Celebes, 24 Dec. van Guérnsey naar Oporto. Elisa beth R. K. C., 24 Dec. van Rotterdam te Antwerpèn met machineschade. Frejo, 25 Dec. van Par naar Preston. Gaasterland, 24 Dec. van Goole te Harlingen. Heller- voetsluis, 26. Dec. van Antwerpen te Delf zijl. Mariefje Bohmer, wordt 27 Dec. van Lubéck te Terneuzen verw. Mercur, 24 Dec. van Antwerpen te Bodoe. Mies, 24 Dec. van Fowey te Kopenhagen. Not tingham, 24 Dec. van Rotterdam te Kings- lynn. Nijenburgh, 24 Dec. van Nakskov naar Malmö. Seaham, 26 Dec. van Gran gemouth naar Rotterdam. Strijpe, 26 Dec. van Esbjerg naar Halmstad. Tercia,'24 Dec. van Leixoes naar Jersey. Ton S, Milford- haven-Bar Genua, 24 Dec. te Barcelona met machineschader-Trompenburgh. 25 Dec. van Casablanca te' Bordeaux. Van Brakel, 23 Deca van Grimsby naar Jersey. Violette Erica, 26 Dec. van Londen te Antwerpen. Vrede, 25 Dec."Van Falmouth te Lowestoft. Sleepbedrijf: Slbt. „Thames" 23 Dec. v. Aden naar Rotterdam. Slbt. „Witte Zee" metdok, 23 Dec. van Vizagapatan naar La Plata. Slbt. „Zwarte Zee" met dok, 26 Dec. van Aden te Tandjong Priok. Binnengekomen vissersschepen 27 Dec. binnen: IJm. 71, Bloemendaal, De houding van de heren Asscher en Cohen Uitspraak van de Joodse Ereraad De Joodse Ereraad, ingesteld door de contact-commissie der Joodse Coördinatie commissies in Nederland, heeft de uitspraak gepubliceerd, welke hij heeft opgesteld na onderzoek der gedragingen van de heren A. Asscher en prof. dr. D. Cohen. Na uitvoerig te hebben gereleveerd, welke de bronnen waren waaruit hij heeft geput, van welke stellingen hij uitging bij het vast stellen van zijn conclusie en tenslotte deze vaststelling uitvoerig te hebben gemoti veerd, spreekt de ereraad als zijn mening uit, dat het laakbaar is geweest, de op dracht tot vorming van een „Amsterdamse Jodenraad" eri het voorzitterschap van deze raad "uit handen van de Duitsers te hebben aanvaard, „Het Joddse Weekblad" -te blij ven, uitgeven, toen bleek, dat het de Duit sers van meer nut dan de Joden moest zijn, medewerking te verlenen aan een- aanta3 anti-Joodse maatregelen, zoals het uitgeven van de Jodenster en .het verzenden van bevelen om naaf Westerbork te vertrekken. De wijze, waarop de voorzitters de weiger- achtigen tot het geven van de bijdrage vóór de eerste heffing aanschreven en de mede werking, verleend bij de selectie voor de portatie, in het bijzonder de medewerking in Mei 1943, acht de ereraad zeer laakbaar. De ereraad adviseert de heren A. Asscher èn prof. dr. D. Cohen uit- te sluiten van het bekleden van ereambten en bezoldigde functies van iedere aard bij enige Joodse instantie of instelling en wel voor de duur van het leven. Benzinebesparing gevraagd bij sportbeoefening De K.N.A.C. en de K.N.M.V. ontvingen van de Minister van Verkeer en Waterstaat een brief, waarin onder verwijzing naar de drin gende noodzaak tot bësparing van materiaal en benzine, in 's lands belang met de meeste klem wordt verzocht voorshands geen toe stemming te verlenen voor het organiseren van automobiel- en motorsportevenementen, in welke vorm ook. In het kader van de a.s. campagne voor vrijwillige benzinebezuiniging, welke tot doel heeft, het spook der distributie of gedwongen beperking op een afstand te houden.'is zulks begrijpelijk. K.N.A.C. en K.N.M.V. ménen echter, dat er alle aanleiding bestaat om vdör het sport- seizoen 1948. bij de Minister op enige rede lijke verzachting te mogen aandringen, mede in verband met het feit, dat dë grenzen practisch» zijn gesloten. Rekening houdende met de omstandigheid, dat 'ook op ander ter rein niet alles wordt afgesneden, ondanks de mogelijkheid, dat daarmede een besparing zou worden verkregen, vermoeden K.N.A.C en K.N.M.V. dat enkele goed geleide en goed georganiseerde automobiel- en motorsportge- beurtenissèn, waarbij in het bijzonder met de toestand van materiaal en zuinigheid met brandstof rekening wordt gehouden, alles zins te rechtvaardigen zijn en het landsbelang niet op onverantwoordelijke wijze kunnen schaden. Visserijmij. Bloemendaal, 12 Dec. vertr., vis. 28 Dec. binnen: IJm. 72, Condor, rederij Marezaten, 19 Dec. vertr., vis. IJm. 16, Ber gen, 18 Dec. vértr., vis. 29 Dec. binnen": IJm. 183, Vikingbank, rederij Mercurius, 16 Dec. vertr., vis. IJm. 8 En avant, Mij. En avant, 17 Dec., vertr., vis. IJm. 19, Adelante, rederij Protinus, 17 Dec. vertr., vis. IJm. 79, Medan, Visserijmij, Medan, 18 Dec. vertr., vis. IJm. 57, Batavia, Visserijmij. Batavia, 18 Dec. vertr., vis. Hoogwatertijden. Dinsdag 30 December: 5.20'17.40 uur. Woensdag 31 December: 6.12 18.33 uur. Resoluties van congres der Communistische Partij Zondag is het partijcongres van de C P. N. in het City-Theater te Amsterdam gesloten door de partijsecretaris de heer Paul de Groot. Deze deelde mede, dat de voordracht voor het nieuwe partijbestuur, zoals die o^emaakt is door de verkiezingscommis sie, aanvaard is, doch dat de namen nog niet bekend zullen worden gemaakt, aan- .gezien het bestuur nog besprekingen moet voeren over de verdeling der functies. Voorts deelde hij mede, dat het congres in een huishoudelijke zitting twee resoluties heeft aangenomen: éen betreffende de or- nisatie en één betreffende land- en tuin bouw. In de eerste resolutie wordt ver klaard dat er vooral in de grote steden afdelingen met 500, 1000 en zelfs nog meer leden bestaan, welke niet te hanteren zijn en de passiviteit in de hand werken. Daarom moeten er meer' kleinere afdelin gen komen. „Krachtige bestrijding vereisen de hard nekkige en listig doorgevoerde pogingen van niet-communisten om de partij binnen te dringen", aldus wordt verder in de re solutie verklaard. De tweede resolutie somt een aantal maatregelen ten behoeve van land- en tuinbouw op en beveelt de vorming aan van een nieuw agitatie-orgaan der partij, dat' „politiek leiding geeft aan de strijd .der plattelandsbevolking en tevens de vak belangen van de landelijke bevolking be hartigt". Eindresolutie. ,Het congres keurt de politieke lijn goed, welke in de inleiding van Paul de Groot is uiteengezet, roept de partij op, de grootst mogehjke activiteit te ontwikkelen tot het in beweging brengen van de massa van het werkende volk voor brood, zelfstandig heid, vrede en democratie en voor de ver dediging van de Nederlandse industrie, de scheepvaart en landbouw, die door het Marshall-plan bedreigd worden. Het draagt het nieuwe partijbestuur op' een omvattende opklaringscampagne te orga niseren over dé bedreiging van het Marshall-plan en voor het plan der C.P.N voor nationale welvaart; een program van onmiddellijke eisen op te stellen voor de verdediging van het levenspeil van alle <werkers; een massa-beweging van natio nale welvaartscomités in het leven te roepen op de breedst mogelijke basis voor onze nationale zelfstandigheid, voor de mocratie, voor vrede in Indonesië en in de wereld, maatregelen te nemen teneinde de actie tegen de nieöwe oorlogsplannen der koloniale reactie, tegen de afschuwe lijke terreur in Indonesië, voor de terug trekking van het Nederlandse leger en het totstand brengen van vreedzame betrek kingen met de republiek Indonesië kracht bij te zetten: het gehele partij-apparaat te doordringen van de belangrijkheid van het werk- op het platteland; van het werk on der de middènsland, de vrouwen en de jeugd en bij de verbetering van het werk van onze organisatie de nadruk te leggen op het werk in dë bedrijven en op de zelf werkzaamheid van de districten, onder lei ding van sterke districtsbesturen". Belangrijke telefoonnummers Politie (hoofdbureau)tel 4745 Politie, Kon Wilhelmlnakade.tel 5400 Antonius Ziekenhuistel 4444 E. H. B. O tel 5455 Brandweertel. 5242 BINNENLAND De 23-jarige P. van D., die de Kerst, vacantïe bij zijn ouders te Loosdrecht door. bracht, ging met een vriend op de plassen jagen. Toen hij uit de roeiboot stapte, green hij zijn geweer bij de loop vast. De trekker bleef achter een kledingstuk haken, waar. door het geweer afging en Van D'. door dg volle lading hagel in de keel werd getroffen, Hij was op slag dood. JIAARLEM EN OMGEVING De Onderwijzers Sint Nicolaas Commis» sie te Haarlem betuigt haar hartelijke dank aan allen, die dit jaar medewerkten tot het welslagen harer feesten. Een volgend jaar hoopt zij wederom een beroep op steun te mogen doen. De „Mildred" verging door zorgeloos navigeren' Oordeel van de Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart acht het in zijn uitspraak over de stranding en het verloren gaan van het motortankschip „Mildred", eigendom van de N.V. Tank- kustvaart te Rotterdam, op de Westkust van IJsland op 27 October niet aanneme lijk, dat de stranding een gevolg zou zijn geweest van een plotseling opgetreden verkeerde kompasaanwijzing, doch is van mening, dat de zorgeloze navigatie van de kapitein en de beide stuurlieden de oor zaak van de ramp was. Zowel de kapitein als de eerste en twee de stuurman, hebben zich misrekend in de positie van het schip bij het overgeven van de wacht. De kapitein verzuimde de eerste stuurman volledige instructies te geven. De kapitein kan zich, naar de mening van de raad niet beroepen op een door hem bij het begin van de reis in algemene woor den weergegeven order: hem te roepen als er iets bijzonders aan de hand was. De eerste stuurman treft blaam omdat hij, toen het vuurtorenlicht van Oudver- darnes niet werd waargenomen, naliet de kapitein te waarschuwen, de tweede stuur man de wacht overdroeg en hem een ge giste scheepspositie opgaf, waarop deze heeft vertrouwd. Hij heeft zich bovendien in een vüurtören vergist,' en recht op de rotsen aangestuurd Noch de hoofdinspec teur voor de scheepvaart, noch de raad achten echter termen aaifwezig, de drie scheepsofficieren als betrokkehen te be schouwen,--maar wel is de raad van me ning, dat bij zorgvuldiger "navigatie de ramp voorkomen had künnen worden. AMERIKAANS JACHT BINNEN GESLEEPT Het Engelsche s.s. „Irwell". dat met een lading stukgoed Van Rotterdam naar Goole vertrok, zag buiten de Nieuwe Waterweg ter hoogte van hert lichtschip „Goeree" een jacht dobberen, dat de noodvlag gehesen had. De „Irwell" stevende er op af en wist contact te krijgen, waarna het gjacht op sleeptouw kon worden genomen. De „Ir well" keerde met zijn sleep naar de Nieu we Waterweg terug en bracht het jacht in de haven van Maassluis waarna de „Irwell" opnieuw zee koos. Het binnengesleepte jacht was de „Seafarer", varende onder Amerikaanse vlag. Het had in de storm zijn zeil verspeeld en.de-motor bleek de fect te zjjn. In plaats van kaarten. 31 December 1947 gaan zich verloven: MARIA BEKKER en ANTON^ PAAP Pr. Hendrikstr. 4, Sliedrecht De Roetnerstr. 12, IJmuiden Receptie 1 Januai'i van 35 uur de Roemerstr. 12. De 2de Jan. 1948 hopen onze geliefde Ouders W. PRINS en TRIJNTJE WIJKER hun 40-jarig huwelijk te ge denken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kin deren en kleinkinderen. Planciusstraat 33, IJmuiden Zo de Here wil en zij leven hopen de 3de Januari onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders H. v. d. HORST C. V. d. HORST BORGMAN de dag te herdenken, waaróp zij vóór 25 jaar in het hu welijk traden. Hun dankbare kinderen en kleinkind. Groeneweg 38, IJmuiden-O. Heden nam God tot Zich onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader. Zwager en Oom, de Heer TIJS VAN DER VELDEN in de ouderdom van ruim 83 jaar. Dat hij ruste in vrede. Wijk aan Zee 28 Dec. 1947. Zwaanstraat 7. Uit aller naam: Wed. G. vah der Velden- v. Houwefingen. Kinderen en klein kinderen. De overledene is opge baard de Ruijterstraat 188- IJmuideïi-OÓst, vanwaar de teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 31 Dec. a.s. n.m. 3 upr op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. Heden overleed geheel onverwachts* onze lieve Man en Vader PIETER KRAMER in dè ouderdom van 54 jaar. Uit aller naam: Wed. J. P. Kramer- Oosterink Amsterdam, 27 Dec. 1947. Ploegstraat 62. De begrafenis heeft plaats 1 Jan. 1948 a.s. om 10.45 op de Nieuwe Oosterbe graafplaats. Het is beter de wol te geven, dan het schaap (zegt het spreekwoord) Zéker, wanne'er die wol NEVEDA-handbrei- wol is! Want die is speciaal dun-uitgesponnen* elastisch, extra-sterk en breit heel voordelig. Probeer eens 'n paar knotten te bemach tigen. NEVEDA-breiwol is die moeite méér dan waard! EEN FLINKE JONGEN GEVRAAGD P. VAN DAM, AardappeLhandel, Broekbergerlaan poort. HEROPEND: Zeeweg 275 - Tel. 4 3 3 3 DAG EN NACHT BEREIKBAAR Gevr.: 2de KAPPEESBE- DIENDE of aaitk. 2de Be diende. Withaar, Begijnestr. 17, Beverwijk. Huwelijk Net përsoon 26 j., wenst ken nismaking met n. Meisje 20- 25 j., Br. IJ 485 bur. v. d.'bl. Wijnen van f 1.75 tot f 5. Likeuren f 2.60 tot f 2.90 Vruchten f 0.76 tot f 2.10 Bessensap zwart en rood Punch 6iroop x f 1. Bier en Gazeuse Telef. 4918 TUINDERS STRAAT 45 IJmuiden-Oost. tn 1 week klaar Vergroten, ver. klelnep keren, ander model enz enz WORTMAN BREESTRAAT 162 Beverwijk. Dinsdagmiddags winkelsluiting Gevr.: NETTE WERKSTER Borgerding, P. C. Hooftlaan 85, Driehuis. Verloren: DOUBLé MAN CHETKNOOP, gemerkt J. B.-H. E. Terug bez. Groene weg 8, Umuiden-O. Door net persoon wordt ge zocht KOSTHUIS, geen con tinudienst, liefst omgeving Schildersbuurt. Per adres: Gerard Doustraat 35. Verloren 12 Dèc„ Prins Hen drikstr. of'omg. 1 pr. bruine leren HANDSCHOENEN. Tegen bel. terug te bezorgen Creutzberglaan 56, Bever wijk. 'TE KOOP: kinderledikantje, kinderstoel, trelcwagentje Da Costalaan 18. Dinsdag thuis 9-12 en 2-4 uur. Te koop: een Meeuwenlaan 5. OVERALL. TE KOOP: 1 knappe Heren fiets z. b. met torpedonaaf f 35, 1 damesfiets. Noorder- dorpstr. 16, Velsen. Bij het einde of begin van het jaar lekker smullen STUYT'S WILDHANDEL •heeft voor U VETTE EENDEN. BRAAD, en SOEPKIPPEN, POULARDES enz.. STUYT, Terrasweg S3 Tel. 824S K 2550 Verder allen *een goed uiteinde en goed jaar gewenst. r WOPVIECVEEP 81375 Wij komen reeds ruim 35 jaar iedere Woensdag de wa§ ophalen in ümuiden en omgeving. (Ook STOMEN en VERVEN) te koop vanaf 50. e Munnikenweg 18, Beverwijk Binnen enkele daken komen ec weer nieuwe artikelen op de Broodbon. Welke artikelen het meest gevraagd worden weten wij niet, maar door dat wij aangesloten zijn bij de GROTE CENTRA KRUIDENIERSORGANISATIE hebben wij altijd een ruime voorraad goederen en kunnen wij aan Uw wensen zo veel mogelijk tegemoet komen. Daarom wensen wij U voor 1948 een voor spoedig jaar en een ruime toewijzing van levensmiddelen op uw bonnen. Neem dus een w(js besluit voor 1948 M. D. HELMIG als kruidenier, Ivant uw belang js ook ons belang NEFTUNUSSTRAAT 3G bü het Thalia Theater TELEFOON 4197 OUD-IJMUIDEN Verloren: dubbele bruine Te koop: 2 paar br. SCHOE- FIETSTAS. Tegen bel. terug NEN, m. 24. Tussenbeeksweg te bez. Edisonplein 6, IJm. 161, IJmuiden-Oost

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4