IJmuider Courant Roemeens koningschap opzijgezet Twaalf Slagen Koning Michael wijkt voor „nieuwe verhoudingen" Roemeense"Volksrepubliek uitgeroepen Joodse bom had slachting van Joden tengevolge te Haifa Van Meegeren plotseling overleden Drie ministers keren Zondag uit Indië naar ons land terug rr 62e Jaargang No. J882S Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ën Administratie 5437 - HaarlemGr. Hoütstr. 93, Telefoon 10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD oeiistlag 31 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Girn rekening 273107 ten name van Haarlems Dagb' Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TT ET WONDERLIJKE IS, dat er bij die -"overgang vail oud naar nieuw jaar wer kelijk iets gebeurt. Men kan wek beweren dat het niet zo is, zichzelf erg nuchter en verstandig vinden en het uitsluitend als een kalender-kwestie beschouwen. Maar de meeste mensen vatten het anders op en daarom klopt deze redenering niet. De meeste mensen nemen vanavond een af scheid en zullen ..morgen met nieuwe voor nemens bezield zijn. Daarom gebeurt er werkelijk iets. Want het zal hun handelen' beïnvloeden. En morgen zal daarom de wereld om ons' heen, vreemd genoeg, iets nieuws in zich hebben. Het zal niet meer 'de wereld van 1947, maar die van 1948 zijn. Er zal iets pittigs in de atmosfeer zijn, dat vandaag ontbreekt en overal een stemming van: nu ga'at het beginnen. Daarom gebeurt er werkelijk iets: namelijk in de mensen en wij zullen dat allemaal ondervinden, of wij er aan mee willen doen of niet. Van sommigen zouden wij wel graag'de goede voornemens willen k^nnenf Niet al leen van onze naasten, maar ook van lieden die bijzonder verantwoordelijke posten be kleden. Ik zou het aardig vinden te weten wat bijvoorbeeld Molotof's goede voor nemens zijn. En die van de Commissie van Goede Diensten. Als men lid is van een commissie van Goede Diensten moet men de verplichting van dienovereenkomstige voornemens wel bijzonder sterk voelen. En in Indonesië zal morgenochtend alles er ook nieuw uitzien. Mogen de heilzame gevolgen niet uitblijven. Wi.i verwachten een nieuwe gast in ons midden. Hij zal een jaar blijven. Hij„heet 1948. Dat hij niet makkelijk zal zijn staat vast. Maar dat er heel^wat pit en onder nemingsgeest in hem zïHlen.zitten ook. Hij zal ondernemender zijn dan zijn. voorgan ger. Hij zal blunders begaan en onrust wekken. Hij zal goede dingen tot stand brengen en ons verheugen. Ik geloof dat de laatste zullen overwegen. Ondanks alle te-' leurstellingen en tegenslagen van het oude jaar heeft het wel doen blijken, dat de mensheid bezig is de moeheid der naoorlog se jaren van zich af te schudden en nieuwe energie ontwikkelt. Dat is ook in dit land heel merkbaar geworden. Wij kijken niet meer om naar de oorlogstijd. Wij praten er haast niet meer over. Wij willen vooruit. Dat is zo veelbelovend', dat wij 1948 wel met een gevoel van spanning en nieuwsgie righeid moeten zien komen. Wat zal hij brengen? Het zal in elk geval interessant zijn en boeiend: een nieuwe spannende phase in het grote avontuur,- dat Leven heet. Dit Nieuwe Jaar zal ook grote herdenkin gen brengen. Driehonderd jaar .geleden, in 1643, werd de vrede van Munster gesloten, die een einde maakte aan de, vrijheidsstrijd onzer voorvaderen «tegen Spanje. Een eeuw geleden, in 1848,-verkeerde Europa in een staat van omwenteling die grote gevolgen had en die dit land wel niet in oproer bracht, maai: toch leidde tot de schepping van een Grondwet, die ons staatkundig léven in geheel nieuwe banen leidde. Ik geloof dat het góed is dat deze herdenkin gen tot bezinning op de historie zullen nopen. Er is, sinds jaren, bij velen geen of weinig bezinning op de historie geweest. Zij is meer dan een wetenschap voor de stu deerkamer. Zij beïnvloedt dagelijks ons leven en onze menselijke verhoudingen, die gegroeid zijn uit de daden en de ervaringen en ook de wijsheid van hen, die vroeger ge leefd hebben. Het'is verkeerd die wijsheid "te «onderschattenzij zijn vaak wijzer dan wij geweest. Als de historici straks aan'het woord komen, om de grote gebeurtenissen van drie eeuwen en een eeuw geleden in hèrinnering te brengen en er hun toelich tingen op te geven, zal hun lezers- en toe hoorders menig licht opgaan. En er .zullen mensen zijn die met verrassing beseffen, dat de geschiedenis toch wel heel iets an ders betekent dan vervelende rijtjes jaar tallen en veldslagen uit hun schoolse herin nering. Anderen, die er meer vertrouwdheid mee hebben, zullen de drang voelen om meer te weten. En vooral de Herdenking van 1848, als een groot jaar in de wording der moderne democratie, za^ volle aandacht verdienen en van heilzame betekenis kun nen zijn. In de vaart der eeuwen is zij nog heel jong en voor verbetering ruimschoots vatbaar, deze democratie van het Westen. En wat kan men beter van een stelsèl zeg gen, dan dat het verbeterd moet worden? heeft een groot geleerde gevraagd. Want dat bewijst, dat men het in wezen goed acht en behouden wil. - In het Nieuwe Jaar zullen wij ook het gouden regeringsj ujaileum van H. M. de Koningin vieren. Het zal getuigen van grote en onverminderde toewijding aan Haar en Haar Huis. De Koningin heeft zich 'een grote en zware taak tenvol'ie waardig ge toond en het is een machtig voorrecht voor een volk, te kunnen getuigen dat het een halve èeuw lang in eerbied en volsttekt. vertrouwen, tot zijn Staatshoofd heeft op gezien. Dit geldt: geen waarden, die men in enige nuchtere berekening kan uitdrukken. Maar wie er aan denkt, wat van pns land en volk had kunnen worden als wij in deze door zo zware stormen 'gekenmerkte halve eeuw onze Koningin niet gehad hadden, beseft wat zij betekenen. Een nieuw jaar dient zich aan. Het- zal veel van onze werkkracht, van ons begrip voor het eerlijk streven van anderen en vooral van onze bereidheid tot samenwer king vragen. Zijn welslagen zal afhangen van het aantal diergenen, die bereid zijn m grote of "kleine kring te dienen. Die bereid zijn, naar Kun krachten. God te dienen. Ik wens u een gelukkig Nieuw Jaar. R. P. Vijandelijkheden op Java en Sumatra Naar van officiële zijde gemeld wordt, kwamen op Java en Sumatra wederom vijandelijkheden tegen Nederlandse posten voor. In Midden-Java, ten Oosten van Bawang, had een botsing met republikeinse strijd groepen plaats. Ini West-Java werd een hospitaal, ten Oosten van Djatibarang, door sluipschutters beschoten. 1^ de Oosthoek van Oost-Java* is een aantal kwaadwilligen gearresteerd. Ook in Noord-Sumatra, ten Westen van Brastagi vond een botsing met een republikeinse bende plaats. In Zuid-Sumatra hebben bii natrouille- gang in dn omgeving van Martapoera, Goen<?eng Batoe en'Tandjongradja scher mutselingen met republikeinse strijdgroe pen plaats gehad. „In de loop van de laatste jaren zijn er ingrijpende politieke, economische en sociale wijzigingen opgetreden in de Roemeense staat,, waardoor nieuwe verhoudingen tussen de voornaamste factoren van het staatsleven ?ijn ontstaan. Deze verhoudingen passen thans niet meer in de omstandigheden, zoals die geschapen zijn door dé grondwe' van het land, en maken een snelle en fundamentele wijziging noodzakelijk. Gezien deze feiten, in volkomen overeenstemming met de verantwoordelijke krachten van het land en mij bewust van mijn eigen verantwoordelijkheid, meen ik, dat het insti tuut van de monarchie niet langer past in de levensomstandigheden van onze staat, daar het een ernstige hindernis betekent op de weg van Roemeniës ontwikkeling. Aldus, mij ten volle bewust van de belangrijkheid van mijn daad, die ik stel in (iet belang van het Roemeense volk, doe ik afstand van de troon en van alle rechten, die ik genoot als koning van Roemenië zowel uit naam van mijtelf' als uit die van' mijn nakomelingen. Ik laat het aan het Roemeense volk over de nieuwe staatsvorm te kiezen". Aldus luidde de proclamatie, ondertekend door koning Michael, die Dinsdag te Boeka rest werd uitgegeven. tot het doen van troonsafstand door ko ning "Michael gevormd zijn door zijn wei gering een regevingsdecreet te tekenen, waarbij Enrie Bodinaras, de voormalige chef van de geheime politie, benoemd werd tot minister Man Oorlog. *Dit bericht werd ontvangen door Dmitri Dimanceseo, die zijn functie van Roemeens legaticraad te Londen heeft neergelegd. Volgens de ipededelingen van Dimanceseo zou het af treden van Michael niet het gevolg geweest zijn van kwestie over zijn huwelijk. v Engelse pers. Alle Engelse bladen hebben grote aan dacht- gewijd aan de troonsafstand van koning Michael. De liberale Manchester Guardian zegt, „dat beide partijen klaarblijkelijk besloten hebben een eind te maken aan de comedie en het doek te laten zakken zonder te veel prestigeverlies". De thans afgetreden koning van Roemenië bij de plechtigheden tijdens de bevrijdings herdenking in 1944 in gezelschap van de Roemeense patriarch Ni'cödem en premier Grosza. Ex-koning Michael is Dinsdag met onbe kende bestemming uit Boekarest vertrok ken. Het parlement heeft Dinsdagavond in buitengewone zitting eenstemmig de wet aanvaard', waarbij de Roemeense volks republiek wordt uitgeroepen. De voorlezing van de abdicatie-verklaring geschiedde on der toejuichingen van de Kamer en onder kreten als: „weg met de monarchie, de erg- stè vijand van het volk en de democratie." Volgens de aangenomen wet vervallen de grondwet van 1886 en alle sedertdien aan gebrachte wijzigingen. t Volgens de door het parlement aangeno men wet zal dé wetgevende macht tot aan de verkiezing van een Constituerende Ver gadering worden uitgeoefend door de ver gadering van afgevaardigden. De uitvoe rende macht is gelegd in handen van een vijf leden tellende Raad van State. De re gering heeft bij de Raad van State' collec tief haar ontslag ingediend, doch is terstond door Groza opnieuw gevormd, in dezelfde samenstelling als voorheen en heeft de nieuwe eed op de onafhankelijkheid van de Roemeense republiek afgelegd. Michael blijft Roemeens burger onder een zelf te kiezen naam. Men meent te weten, dat hij zich zal noemen: Michael Hohenzollern-Siegmaringen. Pauker acljter de schermen. De voorgeschiedénis van dit aftreden wordt gedomineerd door de figuur van Roemenië's vrouwelijke minister van. Bui tenlandse Zjalten, Anna Pauker, een hecht met het Kremlin verbonden ^communiste, die de laatste tijd radicale hervormingen in Roemenië heeft doorgevoerd, hervormin gen, waarbij het in een g'toot deel van het volk verankerde koningschap een sta-in-de- weg betekende. De huwelijksplannen van Michael met prinses Anne de Bourbon- Parma waren haar onwelgevallig en of schoon het Roemeense kabinet in meerder heid bereid was zijn toestemming tot dit huwelijk te geven, heeft Anna Pauker al of niet op advies van Moskou een spaak in het wiel van Michaels bruidskoets ge stoken door te verklaren, dat de Roemeense staat de kosten van een vorstelijk huwelijk niet kon dragen. Waarop prompt een aan bod van Amerikaanse particuliere zijde kwam om het bruidsfeest-te financieren! In tussen was de positie van de Roemeense koning onhoudbaar geworden. De jonge vorst 'verzette zich meermalen tegen de communistische hervorming van de_ staat en moest uiteindelijk als de laatste hinder paal voor een volledige oriëntering op de Sovjet-Unie worden beschouwd. Die hin derpaal is thans uit dé weg geruimd. Hoe dat is voorlopig nog een raadsel. De abdicatie lijkt een vrijwillige daad van de koning, dóch achtei* de schermen heeft Anna Pauker wellicht „enige invloed" uit geoefend. „Democratisering". De Roemeense regering heeft Dinsdag avond naar aanleiding van het aftreden van koning Michael een proclamatie uitge vaardigd, waarin aan het Roemeense volk wordt verklaard, dat het de vrijheid is ge geven zelf een nieuwe staatsvorm te kiezen en dat het zijn lot in eigen hand genomen heeft. „Onder leiding van de gewetensvolle en vastbesloten arbeidersklasse, Verbonden met de vlijtige boerenstand, heeft het Roe meense volk het regiem van de grootgrond bezitters van zich af geworpen, de ver raders van de belangen van het volk ge straft en al degenen, die de belangen van hun onderdrukkers dienden, uit het bestuur van de staat gestoten. Het Roemeense volk is er in geslaagd een democrltisch regiem verstoppen. De Arabieren waren verreweg in te stellen,"-aldus de proclamatie, die in de meerderheid en sleepten al- het verder nog inhield: „De afschaffing vanJ Joodse personeel, tot de Joodse typistes de monarchie heeft prachtige vooruitzich-i toe, naar buiten. De Arabieren gebruikten ten voor onze volksdemocratie geipend. hun messen, sloegen en schopten hun Arbeiders boeren, intellectuelen, soldaten Joodse slachtoffers en probeerden hen zelfs en officieren, burgers, laat ons de levens- in de vaten van de raffinaderij te werpen, standaard tot nieuwe hoogte bren'gcn in Deze gevechten duurden iets meer dan onze staat: de Roemeense volksrepubliek, feen uur tot Britse soldaten te hulp snel- het vaderland van allen, die zich wijden den de bajonet op de geweien. De aan hand- of hoofdarbeid, in onze dorpen ^andwe*,r van .de traff1made"J kreeg op en onze steden." De proclamatie was onder- «J^cht de waterstraal op de -vechtende - - - Arabieren te richten waarop de aanvallers zich langzaam verspreidden. Een aantal Britse officieren vuurde enkele schoten af met de pistolen vlak over de hoofden van de oproermakers, waardoor dezen genoeg ontzag werd in- Twee manl ex-koning De afgetreden koning Michael is drager van de hoogste Russische militaire onderscheiding, de Orde van de Victorie, en vai$ de Amerikaanse Legion of Merit. Hij bracht in 1944 de Duits-gezinde regering van Antonescu ten val en steunde de coördinatie van de voor naamste politieke partijen bij dé vor ming van een regering, die zowel voor de Sovjet-Unie als voor de Westerse democratieën aanvaardbaar was. Michael werd in 1921 geboren. Zijn va der,' destijds koning Carol, deed in 1927 afstand, waarop Michael onder regent schap de trobn besteeg. In 1930 kwam Carol echter terug om tot 1940 te blij ven zodat Michael dlis eigenlijk thans voor de tweede keer koning-af is. Nadat Michael in 1940 weer koning was ge worden, leefde hij onder de hiel van Antonescu, die hij, zoals boven ver meld, in 1944 opzij schoof. De geallieer den erkenden de verdiensten van de jonge koning ten opzichte van Roeme niës bevrijding van de Duitse overheer sing en-accepteerden hem als Roemeens staatshoofd. Nu Michael is afgetreden, is er-in de Balkan nog slechts één monarchie over. liet is Griekenland, waar koning Paul zijn broer George in April 1947 is op gevolgd. Sinds 1939 zijn zes Zuid-Europese vor sten afgetreden of verwijderd. Albanië werd in 1946 een republiek. In 1940 deejd koning Carol van Roemenië (Michael's vader) afstand onder de 'druk der Duitsers. Koning Peter II van Joego-Slavië is afgezet in 1945. Koning Simeon'II van Bulgarije, verdween, na dat een referendum ten gunste van de republiek' was uitgevallen. Ip Mei 1946 jrad koning VictoT Emanuel III van Italië af. Na een referendum, waarbij de bevolking zich uitsprak voor de repu bliek, eindigde het koningschap van Victor Emanuel's, zoon Umberto. Bijna vijftig doden bij relletjes in olieraffinaderij Zes Arabieren werden gisteren op slag geboezemd om hun slachtoffers los te gedood door een bom, die door enkele leden van de Irgoen Zwai van een auto werd geworpen tussen een, groep Arabische werklieden die opgesteld stond voor de kantoren van een internationale olieraffi naderij in Haifa. Terstond zetten de overlevenden een achtervolging in op de Joodse aanvallers, onder de kreten „ten aanval, ten aanval". De Joden op de kantoren trachtten tever- ieefs zich achter deuren en in kasten te tekend door dr. Petru Groza, de Roemeense 'minister-president. Volgens Dinsdagavond te Londen ont vangen bericht zou de naaste aanleiding laten. De raffinaderij werd tot nader order op last van de autoriteiten gesloten. Op het „slagveld" bleven de lijken van 41 Joden en 6 Arabieren; 42 Arabieren en 7 Joden werden gewond. Truman tekent "met tegenzin President Truman heeft „met tegenzin" een copie van de anti-inflatiewet onderte kend, nadat men die copie inderhaast ver vaardigd had. Intussen tracht de Amerikaanse geheime dienst de op mysterieuze wijze verdwenen oorspronkelijke tekst terug te vinden. Het woord is aan Mr. 5. E1 i a s Het is merkivaardig, denken wij, dat Molotof ons onze vreugde om het leven niet kan vergallen, doch dat twee bedorven garnalen-croquetten dat wel kunnen.... Men moet zo peinzen wij bedorven garnalen-croquetten gegeten hebben om. te weten, hoezeer de toestand van 's mensen mUag zijn uitzicht op de wereld beïnvloedt.... Zeer nietig is de mens, denken wij. (In Elseviers Weekblad). Voor zieke militairen in Indië H.K.H. Prinses Juliana heeft het be schermvrouweschap op zich genomen van het comité tot verzorging van zieke mili tairen. Mevrouw van Mook-Moreau, de echtge note van de luitenant-gouverneur-gene- raad, aanvaardde het ereJvoorzitsterscliap. Het comité heeft, op initiatief van de B. P. M. en gesteund door vele particulie ren, voor alle zieke en gewonde militairen in de gehele archipel de St. Nicolaas- en Kerstpakketjes verzorgd. Het staat onder voorzitterschap van mevrouw Pinke. In de Valer iuskliniek te Amsterdam is gisteravond plotseling overleden de schil der Han van*°Meegeren. Kort na het pro ces, dat tegen hem werd gevoerd wegens de valse „Vermeers" was Van Meegeren in deze kliniek opgenomen, daar zijn ze nuwgestel niet bestand bleek te zijn tegen de emotie van de laatste tijd. Gistermiddag 9mstrecks zes uur was een der doktoren nog bü Van Meegeren ge weest. Niets wees er op dat de dood een uur later plotseling een einde zou maken aan dit. leven. Van Meegeren bereikte de leeftijd van 58 jaar. Han van Meegeren, die in 1889 in De venter geboren werd, studeei'de na zijn H.B.S.-tijd voor bouwkundig ingenieur aan de Technische Hogeschool in Delft, maar zijn picturale gaven bleken stei-ker .te zijn dan zijn architectonische. Zonder veel moeite behaalde hij de acte middelbaar tekenen, doch een aanbod, leraar te wor den aan de Haagse tekenacademie' wees hij af, omdat hij zelfstandig wilde blijven. In die- tijd maakte hij reeds, naam in de residentie- met zijn portretten, kerkinte rieurs en strandlevens. De critiek ging hem echter meer en meer beschouwen als een kunstenaar 'tan het tweede plan. Men vergeleek zijn werk met dat van anderen en constateerde dat het sterk aan sommige oude meesters her innerde. Amerikaans vermaan aan Balkansfaten De Amerikaanse regering heeft Albanië, Bulgarije ën Joego-Slavië gewaarschuwd, dat zij zich zouden schuldig maken aan „openlijke miskenning" van de Algemene Vergadering der' UNO, wanneer zij de te genregering van generaal Markós in Grie kenland zouden ei-kennen, en dat zij hier door de beginselen van het Handvest zou den scljenden. Proeven met atoombom Dè Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft bekend gemaakt, dat na 31 Januari proeven met atoom-energie ge daan gullen worden op de Atol Eniwetok in de Stille Oceaan. Na die datum wordt een gebied van 30.000 vierkante mijl rond om de Atol als gevaarlijke zone aange merkt, hetgeen in publicaties voor de zee- en luchtvaart bekend is gemaakt. De Verzekering werd gegeven, dat alle voorzorgsmaatregelen ter beveiliging van mensenlevens en bezit .getroffen zijn en dat, indien het gevaar zich buiten de aan- gegetan zone mocht gaan uitstrekken, ge waarschuwd zal worden. Nieuwe voorstellen der commissie van drie zouden ontruiming van bezet gebied eisen HH|p Zo gaat Palestina het nieuwe jaar in, mei het geweer in de aanslag. Soldaten van de J.S.P.. (Jeioish Settlement Police) worden getraind en bewapend voor hun taak tot verzekering van orde en rust in de Joodse staat. Het ziet er. naar uit dat deze troepen een zware taak zullen krijgen. Inmiddels duren de ongeregeldheden In de randgebie den 'voortDagelijks stijgt de lijst der slachtoffers van bomaanslagen en beschietingen, jheid kan waarborgen. Drie Nederlandse ministers - zullen op Zondag 4 Januari uit Indonesië naar Neder land terugkepen. Minister Neher blijft nog in Indonesië. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat zij over hun bezoek aan Indonesië een verklaring in de Tweede Kamer zitllen afleggen. In een "gisteren door de regeringsvoor lichtingsdienst uitgegeven verklaring'1 over Indonesië werd de nadruk gelegd op de Nederlandse sóuvereiniteit,- over Indonesië ,en de Waarschuwing uitgesproken, dat zolang de handhaving van rust en orde nog niet kan worden overgedragen aan de Indonesiërs, de Nederlanders voor vrede en veiligheid verantwoordelijk zijn. In de verklaring wordt gezegd: „Het schijnt wenselijk nog eens duidelijk de hopding van de Nederlandse regering met betrekking tot het conflict uiteen te zet ten". De Nederlandse verklaring' legde er de nadruk op, dat, tot een interim federale regering van de verenigde staten van In donesië gevormd 2al zijn, totdat de Ne derlandse sóuvereiniteit aan dit lichaam kan worden overgedragen en totdat de Nederlands-Indonesische, unie een feit 0 worden is, de Nederlandse regering met alle ten dienste staande middelen in laatste instantie verantwoordelijk zal blijven voor de veiligheid en de vrijheid van al die genen, die thans onder haar bescherming staan. De Nederlandse regering acht overdracht van sóuvereiniteit slechts gerechtvaardigd indien die kan geschieden aan een federale regering, die dezelfde veiligheid en vrii- Volgens deze verklaring had het con flict met de republikeinen twee oorzaken: De weigering van de republiek om de Ne derlandse sóuvereiniteit te erkennen, en de onwil of onmacht van de republiek om de vijandelijkheden te doen ophoudeq en het Nederlandse aanbod tot samenwerking ten einde vrede, orde en veiligheid te her stellen eindelijk te aanvaarden. (United Press) De nieuwe voorstellen Naar het Franse persbureau A.F.P. uit gezaghebbende bron te Batavia verneemt, zouden de nieuwe voorstellen van de com missie voor goede diensten inhou den, als de demarcatielijn de z.g. „Van Mooklijn" te aanvaarden. De Nederlanders zouden dan als 'tegenwicht de gebieden, welke na 20 Juli zijn bezet, tijdens een periode van drie maanden moeten ontrui men in afwachting van de nadere regeling van het conflict. De handhaving van orde en rust in deze gebieden zou worden ver zekerd door de Indonesische burgerlijke politie. Het valt te betwijfelen of Neder land de geleidelijke evacuatie voor de voormalige republikeinse gebieden door de Nederlandse troepen zal aannemen, aldus A.F.P. Daarom blijft in republikeinse krin gen aen zeker pessimisme met het oog op de toekomst voortbestaan. In ieder ge val is men het in kringen, welke in nauw contact staan met de commissie van drie er over eens; dat deze voorstellen de laat ste zijn, die zullen beslissen of er al dan niet een oplossing van het'conflict zal ge vonden worden zonder opnieuw bloed te vergieten. Gedesillusioneerd ging Van Meegeren naar Parijs, waar hij voor vermogende Engelsen en Amerikanen vele opdrachten uitvoerde. Zijn bewondering voor Vermeer, het ge voel dat hij door zijn landgenoten werd miskend en zijn streven, nog eens beroemd te worden, brachten hem- er toe, valse „Verméers" te vervaardigen. Voor deze falsificatie werd hij in Octo ber door de Amsterdamse rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, na dat de Officier van Justitie twee jaar had geëist. Hij ging4 tegen dit vonnis niet in. hoger beroep. Wrak van de „Skoghaug" waarschijnlijk ontdekt In een telefonisch onderhoud deelde schipper Ouwehand hedenmorgen mede dat hij het wrak met. de masten ongeveer zes meter boven water heeft zien uitste ken. De lamp in de achtermast was nog aanwezig en in de voormast bevond zich een ra. Bovendien kwam een deel van h#t schip, dat niet nader gedefinieerd Icon wórden, af en toe boven de oppervlakte. De schipper schatte de lengte van het wrak op 200 voet en de grootte op 2000 a 3000 ton. Volgens onze zegsman lag het schip uiterst gevaarlijk: de zee „kookte er op". Er werden geen wrakstukken in de nabijheid aangetroffen: wel ontdekte men een grootStuk hout, dat langs de romp neerhing. De kop van het schip ligt Zuid west. De, stoomtrawler IJM 58, die gistermid dag van Grimsby in Engeland terugkeerde naar IJmuiden, heeft des middags oip 4.20 uur 10 mijl Noord-West half Noord van IJmuiden twee masten boven het zèe- opperylak zien uitsteken. De trawler,dia onder commando staat van schipper H. Ouwehand, had in Grimsby zijn vangst aan de markt gebracht en liep gisteravond tegen 7 uur de haven van IJmuiden bin nen om kolen voor de volgende vaart in te nemen. vHet wrak ligt ongeveer 8 mijl uit de kust voor Egmond aan Zee, circa drie mijl buiten de geveegde route. Men neemt aan, dat hiermede de plaats ontdekt is van het Noorse s.s. „Skoghaug", dat in de Kerst nacht i^ vergaan. Nieuwe bonnen voor fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelj mede, dat tot en met 29 Februari 1948 op de bon D 46 van het inschrijvingsbcwiis voor vervanging van fietsbanden BI 701 een binnenband verkrijgbaar is. Verder is, eveneens tot en met 29 Febru ari op de bonnen A 04, A 19 en A 23 van de inschrijvingsbewijzen voor eerstè mon tage een buitenband en op dë bonnen B 04, B 19 en B 23 van deze inschrijvingsbewij zen een binnenband verkrijgbaar. Twintig textielpunten aangewezen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 20 punten op de tex- tielkaarten VA 705 worden aangewezen. Met ingang van 1 Januari worden geldig verklaard de bonnen gemerkj: /.Textiel G: één punt", „Textiel G: vijf punten", „Tex tiel H: één punt" en „Textiel H: vijf pun- ten". De bonnen „Textiel G - Reserve" en „Textiel H - Reserve" zijn n,i e t aangewe zen voor aankoop van textielgoederen. Verwoestingen op de Philippijnen Volgens verlate berichten, die gisteren in Manilla binnenkwamen, hebben zware aardbevingen en iyphonen «op het schier eiland Bicol, ten Zuiden van Luzon, hele steden en dorpen weggevaagd. In de ha ven Legaspi, werden ziekenhuizen, copra- palchuizen, dokken en huizen vernield. Het centrum van de'hoofdstad van het eiland Leyte, Taclqban, werd door een brand met de grond gelijk gemaakt. Ons eerstvolgende nummer verschijnt op 2 Januari. STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Toenemende wind tussen Zuid en Zuid west, Tijdelijk sneeuw, overgaand in regen. Vooral na vannacht weer een aanzienlijke stijging van temperatuur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1