Umuider Courant Amerikaanse" Grieken in actie in de strijd tegen guerilla's Autobus op overweg bij Breezand door een trein meegesleurd Frankrijk wil conferentie van drie Weerbericht 62e Jaargang No. 18827 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B Spaarne 12. Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 3 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Zuiveringsacties in de heuvels bij Konitza Griswold. het hoofd van de Amerikaanse missie in Griekenland, heeft in hartelijke bewoordingen de prestatie van het Griekse leger geprezen, dat het omsingelde Konitza heeft bevrijd en de guerilla's verdreven. Volgens hem zou de slag om Konitza geen wijzigingen brengen in de plannen van de Amerikaanse missie, welke onder meer inhouden de opleiding van 42 bataljons van de Griekse nationale garde, elk ter sterkte van 500 manschappen. Griswold onthulde dat met de uitvoering van deze plannen reeds een aanvang is gemaakt, dat enkele der genoemde eenheden reeds in actie zijn en dat andere thans een vooropleiding vol gen. Griekse regeringstroepen zijn inmiddels de heuvels rond Konitza ingetrokken om deze van rebellen te zuiveren. Persberichten maken er melding van, dat tal van guerilla's op hun terugtocht zijn verdronken in de rivier Aoos. Een groot aantal houdt zich echter nog schuil in de omliggende heuvels. In militaire kringen meent men te weten, dat de rebellen order hadden ontvangen, koste wat het kost Ko nitza te veroveren en deze stad, al was het slechts voor enkele dagen, bezet te houden. Wanhoopsdaad mogelijk. Uit militaire bron wordt gemeld, dat de guerillatroepen na de zware verliezen, die zij bij de strijd om Konitza geleden hebben, gedwongen zijn te vluchten naar de Alba nese grens, waardoor hun hoop om ge noemde stad tot „rebellenhoofdstad" uit te roepen, definitief in rook vervlogen is. De militaire kringen' achten de strijd in hoofd zaak geëindigd en spreken van zuiverings acties, die thans nog gaande zijn in de heuvels, die Konitza omgeven'. Echter iiet de Griekse minister van Oorlog, Stratos, zich gisteravond wat voorzichtiger uit. „Het is nog altijd mogelijk, dat dé rebellen tot een wanhopige tegenaanval overgaan om hun strijdkrachten te bevrijden", zeide hij. De juiste cijfers over de verliezen aan beide kanten tijdens de gevechten op de Kerstdagen zijn niet bekend, doch volgens minister Stratos, hebben de communisten een getal van vijfhonderd doden en ge wonden aan hun zijde genoemd. Van het Griekse geregelde leger zijn tot nutoe de volgende verliezen bekend gewor den: Veertig doden waaronder drie officre- ren, zestien officieren gewond. (U. P.) Nieuwe anti-inflatiewet Woensdag voor Franse Kamer De financiële commissie van de Franse Nationale Vergadering nam Vrijdagavond met 22 tegen 19 stemmen en twee onthou dingen de nieuwe financiële wet van Robert Schuman aan. In kringen die nauw met de financiële commissie in verbinding staan, werd gezegd, dat er geen merkbare wijzi gingen waren aangebracht. In de nieuwe tekst van het anti-inflatie program, dat Vrijdag door de regering ge publiceerd werd, worden enige kleine con cessies aan de verlangens van de Kamer gedaan. Woensdag wordt de wet in een bui tengewone bijeenkomst van de Nationale Vergadering behandeld. Stremming bij veerdiensten Watersnood in de Saar, de Vogezen en Luxemburg De A.N.W.B. deelt mede dat ten gevolgd van het hoge water verschillende veer diensten genoodzaakt zijn hun dienst te wijzigen. Het veer KesterenRhenen functïon- neert van 6 tot 20 uur, doch niet voor zware vrachtwagens. Het veer Tiel Wamel functionneert van 6 tot 22 uur alleen voor voetgangers. Bij mist. zal de dienst geheel stilgelegd worden. Het veer bij Druten is geheel gestremd. Met het veer bij Opheusden kunnen alleen voetgangers en fietsers van 7 tot 17 uur overgezet worden. De veren Eek en Wiel en Culemborg functioneren nog normaal. Moeilijkheden voor automobilisten aan de Belgische grens De Belgische douane verlangt van heden af, dat de merken, maten en nummers van de autobanden op de grensdocumenten worden vermeld. Tegen deze maatregel welke zonder enige waarschuwing van toe passing is verklaard en dientengevolge aan enkele grenskantoren tot grote verkeers opstoppingen leidde, heeft de A.N.W.B. in Brussel geprotesteerd. Ieder, die per auto naar België gaat, wordt aangeraden de benodigde gegevens bij de hand te hebben voor het geval men vermelding daarvan op de grensdocumen ten verlangt. Vier passagiers doodvier ernstig gewond Drie personen werden gedood, 23 brug gen weggeslagen en ter waarde van twee milliard franc vernield door de overstro mingen der laatste week in de Vogezen. Hele dorpen die door de oorlóg waren verwoest en door de bouw van barakken v/aren hersteld werden door het water weggespoeld. In de straten van Epinal be vinden zich geulen die een meter diep zijn. De stad heeft een formele aanklacht in gediend tegen de commissie voor de over stromingen, daar zij de stad niet tijdig hee^t gewaarschuwd voor het naderend on heil. (U. P.) In de gehele Moezelstreek van het groot hertogdom Luxemburg stijgt het water nog steeds en het heeft thans reeds de eerste verdieping der huizen bereikt. De tele fooncentrale te Remich is buiten gebruik en het treinverkeer is stopgezet. De inwo ners worden door de brandweer, die in sloepen van huis tot huis vaart, van voed sel voorzien. Naar verluidt zou er gebrek aan brood beginnen te heersen. Het verkeer met Zwitserland ondervindt grote moeilijkheden. Het telegraafverkeer met Zwitserland heeft plaats via Brussel en Parijs. Duitsland. Door overstroming van de Saar in West- Duitsland zijn bruggen weggeslagen en kwamen verschillende mensen om het leven. Saarbrücken is thans geheel door water omgeven, evenals Neuwied en andere plaatsen aan de Rijn. De door het water meegevoerde wrakstukken vormen een gevaar voor de voor anker liggende schepen. Het laat zich aanzien, dat de over stromingen, veroorzaakt door het smelten van de sneeuw in het Eiffel-gebergte, zich nog zullen uitbreiden. Cacaoranfsoen zal gehalveerd worden Chocoladeproducten worden duurder De stijging van de wereldmarktprijs van cacaobonen maakt een herziening van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten noodzakelijk. Daar in ons land nog partijen cacaobonen aanwezig zijn, welke tegen lage prijs zijn aangekocht, behoeft door deze partijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van de binnen landse prijzen niet evenredig te zijn aan die van de wereldmarktprijs. Hierdoor wordt de prijsstijging tot het uiterste be perkt. Met ingang van 5 Januari zijn de maximumprijzen: cacaopoeder, los uitgewo gen per 100 gram 24 cent (18 cent); stuk goed (repen) ongevuld 36 cent (30 cent), gevuld 31 cent (27 cent); wichtgoed onge vuld 45 cent (35 cent), gevuld (bonbons enz.) 35 cent (32 cent); chocoladekorrels los uitgewogen 28 cent (22 cent). De oude prijzen zijn tussen haakjes geplaatst. Speciale kwaliteitsartikelen met uit zondering van repen en ander stukgoed mogen tegen hogere prijzen worden ver kocht en wej chocolade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bonbons voor ten hdbgste 63 cent (oude prijs 60 cent) per 100 gram. In dit geval moeten de artikelen echter verpakt, dan wel uit toonbankdozen worden verkocht. De prijs en de naam van de fabrikant moe ten op de verpakking vermeld zijn. De prijsstijging van cacaobonen heeft tevens tot gevolg, dat er bezuinigd moet worden op het binnenlandse verbruik. In het versnaperingen-assortiment zal een verschuiving naar de suikerproducten op treden. Het cacaopoederrantsoen zal bin nenkort ongeveer gehalveerd moeten wor den. Kinderen vonden flesje mét fosfor Kleren raakten in brand Spelende kinderen vonden gistermiddag in Sassenheim een flesje, waarin zich, zoals later toleek, phosphor bevond. De. kinderen zijn "et het flesje gaan spelen, waardoor dè kleertjes van een hunner in brand ge raakten. Het kind liep brandwonden op, doch behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. Ook de kleren van een voorbijganger, die de plaats waar het flesje werd gevonden, met een stok onderzocht, geraakten in brand. Hij kreeg wonden aan armen, handen en benen. Rookwolken boven New York In de buurt van „Times square" in het Westen van New York is een hevige brand uitgebroken, die zich over twee huizenblok ken heeft verbreid. Volgens de brandweer lieden is dit dé ergste'brand, die zij in 20 jaar hebben meegemaakt. Een aantal per sonen werd in nachtgewaad langs de lad ders in veiligheid gebracht. Acht brand weerlieden verloren door de rook het be wustzijn. MOTORRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD. Vrijdagavond omstreeks half tien trof de heer Maarse uit Aalsmeer, die per auto op de rijksweg AmsterdamDen Haag reed, op de weg het lichaam aan van een motor rijder, die zwaar gewond was. De politie in Hoofddorp werd gewaarschuwd. Een dokter constateerde de dood. Het slachtoffer, de 28-jarige P. C. Pico uit 's Gravenhage, huwd en vader van vier kinderen, is op het gedeelte van de rijksweg tussen de Schip- holweg en de Vijfhuizerweg op de voor hej verkeer van Amsterdam naar 's Graven hage bestemde baan, vermoedelijk door een vrachtauto aangereden. Deze vrachtauto is doorgereden. Ieder die inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de rijkspolitie te Hoofddorp, tel. 214. Vrijdagavond omstreeks acht uur is een NACO-autobus van de dienst Den Helder Wieringen op de onbewaakte overweg te Breezand in botsing gekomen met een uit Den Helder komende trein. De bus werd enige tientallen meters meegesleurd en zeer zwaar beschadigd. Van .de zeventien passagiers werden er twee vrijwel op slag gedood, een derde is later overleden. Van de overige inzittenden werden er vijf ern stig en vijf licht gewond. De slachtoffers zijn de 50-jarige heer W. Hoep uit Anna Paulowna; de 19-jarigé mej. M. van Oosten uit Breezand, die door de schok uit de bus werd geslingerd en kort na het ongeluk in een sloot' werd gevonden. De 19-jarige mej. N. van Dalen, eveneens uit Breezand, is in een ziekenhuis bezwe ken. Vijf inzittenden werden zwaar gewond, onder wie de conductrice mej. De Jong uit Hippolytushoef, die onder de bus gevonden werd. Zij had een schedelbasisfractuur op gelopen. Met ziekenauto's zijn de gewonden naar het gemeente-ziekenhuis en naar de St. Li- dwinastichting in Den Helder overgebracht. De chauffeur kreeg enkele snijwonden aan het gelaat. De gewonden hebben ongeveer anderhalf uur moeten wachten voor de eerste ziekenwagen arriveerde. Wel was kort na het ongeval medische hulp aan wezig. De bus was op normale tijd vertrokken. De chauffeur reed dagelijks dit -traject. Honderd meter voor de spoorwegovergang was nog een passagier uitgestapt. Toen de bus de overgang passeerde, brandden de lichten in de wagen nog. Het is mogefijk, dat door de weerkaatsing van het licht op de voorruit het uitzicht van de chauffeur belemmerd is geweest. De machinist van de trein, die de bus zag naderen, heeft nog getracht door fluit signalen de chauffeur te waarschuwen. Toen de bus geen vaart verminderde, heeft hij geremd, doch het was reeds te laat. De locomotief botste tegen de rechterachtpr- zijde van de bus, welke werd ingedrukt. De passagiers, die aan deze zijde zaten, zijn er het slechtst afgekomen. De zitplaatsen aan de linkerzijde zijn alle intact gebleven. Nog een dode. Hedenochtend is een van de zwaarge wonden, een nog niet geïdentificeerde vrouw, na een operatie in het gemeente ziekenhuis in Den Helder overleden. C.D.K. is niet betrokken bij de Unilever-fraude Op vragen van het Tweede Kamerlid Haken over wantoestanden bij het Cen traal Distributiekantoor welke verband zouden houden met de bonnenfraude bij de Unilever heeft de minister van Economi sche Zaken geantwoord, dat de justitie na een uitvoerig onderzoek tot de conclusie is gekomen, dat de door de heer Haken genoemde feiten geen verband met elkaar houden. De minister heeft dan ook geen aanleiding gevonden, maatregelen te dezer zake te nemen. De minister kan geen vrijheid vinden, de namen te noemen van personen, die van de Unilever afkomstig zijn en die daarna als ambtenaar bij het Centraal Distributiekantoor in dienst traden. Hier door zou volgens de minister volkomen onverdiend een blaam worden geworpen op personen, aan wier integriteit niet be hoeft te worden getwijfeld en aan wier medewerking het Centraal Distributie kantoor veel te danken heeft Voorts kan de minister mededelen, dat mede op verzoek van Lever Brothers en Unilever N.V. zelf verschillende van deze onderneming afkomstige employés hun dienstbetrekking bij het Centraal Dis tributiekantoor hebben opgezegd. Dagelijks doden in Palestina Vrijdag zijn in Palestina 11 personen ge dood en 27 gewond. Rond de stad Safad in het Noorden werd hevig gevochten. Offi cieel is medegedeeld, dat drie zware explo sies zich voordeden en alle verbindingen verbroken werden. De 4500 Britse officieren en manschap pen van de Palestijnse politiemacht hebben hun khaki-uniformen verwisseld voor blauwe pakken, zodat zij gemakkelijker te herkennen zullen zijn bij gevechten tussen Joden en Arabieren, die de laatste tijd veel gebruik maken van Britse uniformen. Britse leden van het Palestijnse politie corps mogen voortaan buiten dienst ook niet in burger rondlopen. De autobus werd door de botsingrzwaar beschadigd en kwamna tientallen meters meegesleurd te zijn, in de berm van de spoordijk terecht. Onderhandelingen over „TRIZONIË" Naar United Press meldt is via diploma tieke kanalen een begin gemaakt met on derhandelingen tussen de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk over de vor ming van een „Trizonië", een combinatie der Amerikaanse, Britse en Fransfc zóne in Duitsland. Volgens Franse kringen in Londen zijn de besprekingen nog informeel en infor matief en beogen in de eerste plaats vast te stellen hoe de vooruitzichten zijn. Men verwacht dat de diplomatieke on derhandelingen enige tijd zullen duren, voordat deskundigen kunnen gaan praten over de methode eft de voorwaarden van de fusie. Tot dusverre heeft nog geen der par tijen definitief besloten of, en zo ja, hoe die fusie tot stand zal moeten komen. Een Brits bericht zeide dat Frankrijk voorstander is van een ontmoeting der ministers van Êuitenlandse Zaken der drie landen, teneinde zowel de zönesamensmel- ting als Frankrijk's speciale bezorgdheid over de toekomstige status van West- Duitsland te bespreken. Bevin zou zich hiertegen evenwel verzetten, omdat hij van mening is dat de aangevangen onder handelingen langs diplomatieke weg voor lopig vruchtbaarder kunnen zijn. Het schijnt dat de Britse minister vooral de deur wil open houden voor een moge lijke overeenstemming van alle vier de bezetters op een later tijdstip. Hulp in werking. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, ondertekende Vrijdag de overeenkomst tussen Frankrijk en i\merika, waardoor Frankrijk voor de eerste drie maanden van dit jaar meer dan 200 millioen dollar zal ontvangen in het kader' van de tussentijdse hulpverle ning. In een korte rede zei Bidault: „Iedere Fransman zal weten dat een deel van zijn dagelijks brood, een deel van de materialen waardoor ziin fabrieken kunnen draaien, van de meststof die de oogst vergroten zal geschonken is zonder cpnditie voor terugbetaling door het edelmoedige Amerikaanse volk". Terzeifdertijd vond een soortgelijke plechtigheid plaats op de federale kanse larij in Wenen, waar de Oostenrijkse kan selier. Leopold Figl aan de Amerikaanse hoge commissaris voor Oostenrijk bij de ondertekening, van de overeenkomst zei: „Ik kan u verzekeren dat Oostenrijk zijn belofte gestand zal zijn om bij te dragen tot herstel van gezonde voorwaarden in Europa". Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat Frankrijk in het kader van het hulpverleningsorogram voor de winter steenkool en graan krijgt toegewezen ter waarde van 69.300.000 dbllar. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft eveneens medege deeld, dat aan Oostenrijk voor Januari 45.000 ton graan, 24.000 ton steenkool en kleinere hoeveelheden suiker en andere producten zijn toegewezen. Drie doden bij de jaarwisseling in Indië Van officiële zijde wordt gemeld dat de Nederlandse verliezen op 31 December en 1 Januari bedroegen 3 gesneuvelden en 22 gewonden. Jegens Nederlandse posten en patrouilles vonden „de gebruikelijke vijandelijkheden" plaats. Ten Zuid-Oosten van Garoet beschoot een bende onruststo- kex-s eep Nederlandse afdeling met pijlen. In Oost-Ja va werd een aantal kwaadwilli gen gedood en een aantal gearresteerd. In Noord-Sumatra. ten Westen van Katandja- he, vond een botsing met republikeinse strijdgroepen plaats. In Zuid-Sumatra kwamen bij Martapoera en Batoeradja schermutselingen voor. Communistisch plan voor Engeland Naar de Times meldt, heeft de Britse communistische partij het, ontwerp voor een drie-jaren plan gepubliceerd, dat de herleving van de Britse welvaart tot doel heeft. Volgens dit ontwerp moet een „linkse Labour-regering" een programma uitvoe ren, waarbij, de buitenlandse handel ver groot wordt en de productie van verbruiks- goederen voor de binnenlandse markt toe neemt. Het plan voorziet in staatscontrole op de huizenbouw en op de industrieën. Verliezen der Nederlandse strijdkrachten De regering maakt bekend, dat tot haar leeuw ezoi. in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd'. Koninklijke Landmacht: sold. J. Persons, uit Oss (N. Br.). Serg.majoor P. v. Rooyen uit Leiden. Serg. J. Janssen uit Putten. Sold. A. Sluiter uit Groningen. Sold. H. G. Velthuizen uit Nijmegen. Korp. K. Maurick uit Dinxperlo. Sold. S. de Jong uit Wijm- britseradeel. Sold. A. B. Sintenie uit Sant poort. Opperwachtmeester H. L. M. Hors man uit Den Helder. Korp. W. J. Ouwer- kerk uit Amsterdam. Sold. J. Pijlman uit Steenwijk. Sold. H. 'A. C. M. de Rooij uit Amsterdam. Korp. J. A. P. van der Wielen uit Eindhoven. Serg.-majoor T. A. Kramer uit Groningen. Sold. Ie kl. A. van Ouwen- dyck, uit 's-Gravenhage. Korp. F. J. Stege- man uit Weststellingwerf. Sold. C. Jansen uit Losser. Sold. D. Wiersema uit Smilde (Dr.). Sold. N. Kuypers uit Esbeek gem. Hilvarenbeek. Sold. A. L. Adriaansen uit Gilze-Rijen. Sold. C. Magne uit Maastricht. Sold. J. C. J. van der Brugge uit Willem stad. Sold. G. E. van Gent uit Leerdam. Sold. L. J. Paaijmans uit Udenhout. 2e lt. D. W. Rookmaker uit Hilversum. Kon. Ned. Ind. Leger: Sold. G. Kroos uit Middelharnis. Serg. H. T. Krikhoff, uit Ned. Indië. Boeg. sold. 2e kl. Baso uit Ned. Indië. Soend. sold. 2e kl, Wardjoe uit Ned. Indië. Soend. corp. Atim uit Ned. Indië. Mad. sold. 2e kl. Singram uit Ned. Indië. Jav. korp. Madisman uit Ned. Indië. Man. sold. 2e kl. W. M. Rumopa uit Ned. Indië. Jav. sold. Ie kl. Oemar uit Ned. Indië. Jav. sold. Ie kl. Sanrasidi uit Ned. Indië. Jav. sold. 2e kl. Sorip uit Ned. Indië. Koninklijke Marine: Geen verliezen. Kritieke week voor de „Renvi I le"-conferentie Naar United Press meldt, heqft de Indo nesische delegatie aan de commissie van drie verzocht twee vliegtuigen in gereed heid te houden om de delegatie op Zondag en Maandag naar Djokjakarta over te bren gen. Volgens betrouwbare bronnen is dit verzoek toegewezen. Een woordvoerder van de delegatie weigerde commentaar te leve ren, doch merkte op dat de onderhandelin gen niet op het meest kritieke punt waren gekomen. Welingelichte kringen zijn van oordeel, dat men thans voor de belangrijkste \veek der besprekingen staat. Of er wordt een overeenkomst over de wapenstilstands kwestie bereikt, of het zal duidelijk wor den, dat de beide partijen niet tot over eenstemming kunnen komen. Dit laatste zou een mislukking van de conferentie op de „Renville" betekenen (Un. Press.). Verkiezingen in Rusland brachten verrassing Volgens een correspondentie aan de Volkskrant uit Moskou hebben bij de Rus sische gemeenteraadsverkiezingen van 21 December de candidaten van het bloc der communisten en partijlozen in 84 distric ten de nederlaag geleden, daar zij niet ge kozen werden. De betreffende districten worden in de Sovjet-pers niet met name genoemd, doch volgens Tass, het Sovjet- Russische persbureau, waren twee dezer districten in de Tartaarse republiek gele gen De kiezers van deze 84 districten zul len binnenkort in de gelegenheid worden gesteld opnieuw hun stem uit te brengen op andere communistische candidaten. Te gelijk met de publicatie van deze pijnlijke aangelegenheid openen de communistische bladen een aanval op „spionnen, die een weergaloze activiteit in de Sovjet-Unie ontwikkelen". De coïncidentie van deze verschijnselen doet de veronderstelling rij zen, dat een nieuwe zuiveringsactie dreigt. Het woord is aan Laurillard: Velen geven liever trompetten de een gulden, dan in stilte een cent. Directoraat voor Scheepsbouw en Scheepsreparatie De minister van Economische Zaken heeft een Directoraat voor Scheepsbouw en -Reparatie ingesteld. Het directoraat bestaat uit door de dagelijkse besturen van de bedrijfsgroepen Scheepsbouw, Machi nebouw en Electrotechnische industrie aan te prijzen personen. De voorzitter van de Bedrijfsgroep Scheepsbouw is belast met de leiding van het directoraat. Het directoraat heeft tot taak een productieplan vast te stellen Voor scheepsbouw en -reparatie en de -uitvoe ring daarvan te bevorderen. HOTELHOUDER KREEG BOETE WEGENS „ZWART" VLEES. Op 29 Juli 1947 werd de Haarlemse hotel houder en restaurateur L. J. W. door de politierechter belast met Economische Za ken tot een boete van 2000, twee maanden sluiting van het bedrijf en publicatie van het vonnis veroordeeld. Dezer dagen heeft W. in hbger beroep terecht gestaan voor het Gerechtshof te Amsterdam, dat de boete voldoende achtte ter compensatie van het „zwarte" vlees, dat hij zijn gasten wel eens voorzette. President Truman vertrouwt op vrede ^Geen andere keus" President Truman heeft in een nieuw jaarsboodschap uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat de wereld een bruikbare vrede en een juiste vervulling van de taak der UNO kan bereiken. Op een persconfe rentie op Oudejaarsavond verklaarde hij: „1947 is een goed jaar geweest niet zo goed als wij gehoopt hebben, doch dat is altijd het gevai. Ik heb nog het vertrouwen, dat wij in staat zullen zijn een vrede te verkrijgen, waar alle landen mee kunnen instemmen, eti deze ook daarna op de juiste wijze kunnen nakomen". President Tru man zeide opnieuw te vertrouwen, dat vrede en voorspoed kunnen bereikt worden ondanks de feilen van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken en de con flicten in de boezem der UNO. „Alleen al uit eigen belang staan wij voor geen andere keuze. Alleen al uit eigen belang staat de gehele wereld voor geen andere keuze", aldus Truman. Balkan-commissie ziet geen kans De Balkan-commissie van de UNO heeft uit Saloniki een rapport naar Lake Success gezonden, waarin gezegd wordt, dat de loop der gebeurtenissen de commissie mis schien er toe zullen brengen het bijeenroe pen van een speciale zitting van de Alge mene Vergadering aan te bevelen. In het rapport werd de afwezigheid van twee leden van de commissie, namelijk de ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie en van Polen, betreurd. Drie van de vier rechtstreeks bij de kwestie betrokken mo gendheden, namelijk Joego-Slavië, Bulga rije en Albanië, verlenen geen medewer king, aldus meldt het rapport, en daardoor kan de commissie in het geheel niet vor deren met haar werkzaamheden. In de hui dige omstandigheden is het onmogelijk tot een vreedzame oplossing van de kwestie te komen. De drie ministers Zondag nog niet naar liuis De ministers Beel, Drees en Jonkman zullen Zondag nog niet naar Nederland vertrekken, zulks in verband met bespre- kingen met hoofden van Negaras en Daerahs, welke Zaterdag en Zondag zullen plaats hebben en waarvoor reeds de sul tan van Pontianak te Batavia is aangeko men. De Oost-Indonesische minister-president, Anak Agoeng Gde Agoeng, en de minister van Economische zaken, Hoesein, worden hedenmiddag te Batavia.verwacht, evenals dr. Mansoer en Dzoelkarnain van Sumata's Oostkust en een vertegenwoordiger van de Daerah Istimewa Palembang. Inmiddels hebben de leden van de com missie voor goede diensten een zeer grote activiteit aan de dag gelegd. Zij hebben waarschijnlijk een nieuw plan als ant woord op de reacties van Nederlandse en republikeinse zijde ten aanzien van het reeds gedane voorstel der commissie van drie. Nederlandse hopperzuiger naar de Franse ivoorkust Uit "Rotterdam vertrok een nieuwe zelf- stomende hopperzuiger naar dc Franse ivoorkust. De „Maitena", zoals dit vaartuig is gedoopt, werd voor rekening van de „Société Frangaise d'Entreprises de Dra- gage et das Travaux Publiques" gebouwd door Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek te Amsterdam, een der zes participanten in de Industriële Han delscombinatie Holland te 's-Gravenhage. Het schip, dat bemand is met personeel van L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam, zal ongeveer drie weken over de reis naar Abidjan, welke het op eigen kracht maakt, doen. In Abidjan, een kleine stad aan de kust van de Franse ivoorkust, is men sedert jaren bezig een haven te bouwen, welke thans bijna voltooid is. De „Maitena" zal in Abidjan aan de Franse maatschappij worden overgedragen en dan van zee uit de haven open maken. Zij bezit daartoe een bagger- en zuig- installatie, waarmeede dam, welke de haven nog van de zee scheidt, wordt weg- gegraven. Het zand kan tot een hoeveel heid van 1000 m3 in het schip worden op genomen om daarna in zee gestort te worden. Vóór Mei 1948 moeten de werk zaamheden zijn geëindigd. Het project voor de haven van Abidjan is afkomstig van het Waterloopkundig La boratorium te Delft. Toch visexport via Urk De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de beslissing van het Bedrijfschap voor Visserijproducten en het scheidsgerecht van, het ministerie van Voedselvoorziening, welke een aanvraag voor een exportvergunning van Hakvoorts Vigroothandel te Nunspeet v/eigerden, om dat deze firma geen basisjaren voor ex port had. vernietigd en alsnog de export vergunning verstrekt. Deze firma had destijds verzocht een deel van de op Urk aangevoerde vis te mogen exporteren. "1 I Een plaatje van de Werkspoor-Lugtmotoreen nieuwe vinding, in de oorlog als gees teskind ontslaan en thans gerealiseerd. Hij die het hoewat en waarom er van wil wetenvindt er op pag. 3 een verslag over. TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De'Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Weer toenemende Zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, maar later iets kouder 4 Jartuari Zon op 8.48 uur. onder 16.41 uur Maan op 1-34 uur. onder 12.46 uur 5 Januari Zon op 8.48 uur. or.der 16.43 uur Maan op 2.52 uur, onder 13.00 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1