Er dreigt meer werkloosheid Wilde planten groeien in de theetuinen van Java Boilengrond voor bollenteelt! Sportprogramma's voor Zondag „Helaas' Terreinkwestie voor voetballers is hopeloos Sport in het kort DONDERDAG 8 JANUARI 1948 ,,Op de arbeidsmarkt zijn tekenen waar te nemen die minder gunstige verwachtingen wekken Inderdaad zo zei ons de heer A. P. M. van Riel, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau voor Haarlem en Omgeving op de arbeidsmarkt zijn helaas tekeneri waar te nemen, die minder gunstige ver wachtingen voor de toekomst wekken. Er is thans meer werkloosheid dan enige tijd geleden, ook al laten wij bij deze verge lijking de vorst- en seizoen werkloosheid buiten beschouwing. In 1946 was het verschil tussen het laag ste aantal werklozen in de zomer en het hoogste in de winter in Haarlem en Om geving 800, maar in 1947 1300. Een ongun stig verschil dus van 500; Het aantal ingeschreven werkzoekenden is in de gemeente Haarlem op dit ogenblik 1513; in de afgelopen zomer was het niet meer dan 600, dus 900 minder. Een maand of vier geleden vroegen alle grote bedrijven in Haarlem nog steeds werkkrachten, maar nu zeggen zij: wij zul len pogen aan tq houden die wij hebben, doch nieuwe mensen nemen wij niet meer aan. Alleen naar geschoolde metaalbewer kers is nog vraag. De kleine bedrijven die minder kapitaal krachtig zijn (in de oorlog en kort daarna ontstonden er verscheidene) vragen thans reeds bijna zonder uitzondering vergunning om personeel te mogen ontslaan. Deze minder gunstige toestand is ont staan doordat de afzet op de binnenlandse markt verminderd is en doordat het moei lijker wordt te exporteren in verband met de sterke buitenlandse concurrentie. Een feit is trouwens dat voor ons land de grond stoffen die in het buitenland gekocht wor den, duurder worden, wat natuurlijk in vloed heeft op de prijzen die wij bij export moeten vragen. Een jaar geleden plaatste het Geweste lijk Arbeidsbureau gemiddeld 300 werk zoekenden, nu is dit gedaald tot 130. De werkloosheid onder de bouwvakarbei ders is ook stijgend. Voor de schilders is het op dit ogenblik geheel mis, behangers en stoffeerders hebben ook weinig te doen. Dezer dagen zijn 15 timmerlieden uit Haar lem in de scheepsbouw te Vlissingen ge plaatst, daar er hier in hun eigen branche geen werk voor te vinden was. Ook de toestand in de visserij is niet gunstig. De conserven-industrie gaat op grote schaal personeel ontslaan. De prijzen van verse vis zijn nauwelijks lonend. Als de gedemobiliseerden komen Het is te verwachten dat in de loop van dit jaar een deel van ons leger dat in Indië is. gedemobiliseerd zal worden. Daar zijn nu 2000 Haarlemmers, die dus dan aan het werk gezet zullen .moeten worden. Het is aan te nemen dat de jeugdige vak lieden, voor zover zij geestelijk normaal zijn, zonder veel moeite in het bedrijfs leven zullen worden opgenomen, maar het is te vrezen, dat dit dan zal gaan ten koste van oude en minder-geschoolde krachten, die nu aan het werk zijn. Uitlatingen van verschillende werkgevers wijzen er op, dat het die kant zal uitgaan. Wanneer wij al die dingen in aanmerking nemen, moet wel gevreesd worden, dat wij in de naaste toekomst moeten rekenen met- de kans, dat het aantal werklozen zal ver meerderen. Dit vestigt de aandacht op de kwestie der verplichte verzekering tegen werkloosheid. De werkloosheidsverzekering Op dit ogenblik is er geen werkloosheids verzekering. Alle lasten die aan de werk loosheid verbonden zijn, komen geheel ten laste van de overheid. Er ligt evenwel een wetsontwerp op het departement van Sociale Zaken gereed om opnieuw tot verplichte werkloosheidsver zekering te komen. De bedoeling is dat de werklozen de eer ste drie maanden verbonden blijven aan het bedrijf. De financiële lasten die daarvan het gevolg zijn, zullen voornamelijk ge dragen moeten worden door werkgevers en werknemers in het bedrijf. Uit dè over heidskas zal slechts éen klein gedeelte komen. Na die drie maanden worden de werk lozen naar de arbeidsreserve overgeschre ven. Nieuwe urgentielijst voor scholenbouw De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een nieuwe ui'gentie- lijst van scholen voor 1948 opgesteld. De bestaande lijst is ingetrokken. Teniende met het beschikbare bouw volume aan een zo groot mogelijk deel der verlangens tegemoet te kunnen komen is in onderling over-leg door de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en On derwijs, Kunsten en Wetenschappen be paald, dat voorlopig tot en met 1952 de bouw, herbouw en uitbreiding van scho len, alsmede het herstel van zwaar bescha digde scholen in de regel slechts in send permanente bouwwijze zal worden toege staan en dat geen toestemming zal worden verleend voor de bouw van gymnastiek lokalen. Fatale lijsten voor collaborateurs Iedereen, die in de oorlog zaken deed met de Duitsers en daaraan verdiende, moest belasting betalen aan de „Zentrale Auftragstelle", een soort Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag. Eén pro mille van de omzet moest de collaborateur afdragen en al deze inkomsten werden door de Duitsers keurig op papier gezet. Wanneer iemand dus voor f 100 genoteerd stond, betekende dit, dat hij voor een ton met de bezetters zaken had gedaan. Deze voor de collaborateurs zo compromitterende lijsten zijn terug gevonden. Zo hebben vele mattenvlechters in Gene- muiden, die het in de oorlog zeer druk had den met werk voor de „Wehrmacht" (ca- mouflagenetten, bunkerpantoffels), ge merkt, dat er dergelijke lijsten bestonden. Hun portemonnaies zijn thans een paar millioen lichter gemaakt. Van 1 Januari af hebben de procureurs- fiscaal bij de vijf Bijzondei-e Gerechts hoven de collaboratiedienst onder zich ge- kregen, die het werk gecentraliseerd zal voortzetten. De kleinere zaken zullen aan de belas tingautoriteiten worden overgegeven, Toen de yerkloosheidskassen der vak organisaties in de ooidogstijd door het Na tionaal Arbeiders Front werden opgevor derd. heeft men toch kans gezien die uit de handen der Duitsers te houden. Die 20 millioen zijn nog in 's rijks kas.k Er is nu evenwel een verschil van mening tussen Sociale Zaken en de vakbonden. Sociale Zaken wil dit geld gebruiken voor de ko mende werkloosheidsverzekering, hoewel de vakbonden van oordeel zijn, dat zij recht hebben op dit geld. Een oplossing in deze kwestie is nog niet gevonden. „Gaslicht" ontstoken. Het „Rotterdams toneel" gaf te Den Haag een eerste opvoering van „Gaslicht" van Patrick Hamelton. Dit werk, dat vooral bekendheid heeft gekregen door de film, welke er van ge-maakt is, wordt geregisseerd door Cruys Voorbergh. Ko van Dijk vertolkt de rol van mr. Manningham, terwijl Willy Haak voor zijn vrouw speelt. De directeur van het „Rotterdams toneel", Ko Arnoldi, creëei't de rol van inspecteur Roygh. „Schipper naast God" heeft succes. De New Yorkse première van Jan de Hartogs „Schipper naast God" heeft gunstige critie- ken in de pers gekregen. De „Herald Tri bune" noemt het werk „een stuk van be langrijk formaat". WAT KOST EEN KOPJE THEE? Pioniers doen hun best (Van onze correspondent te Batavia) Wanneer men in Nederland onder een aangename conversatie in zijn kopje thee zit te roeren, zal men zich wel weinig re kenschap geven van de problemen, welke met de verschaffing van thee gepaard gaan. Men beseft die pas, wanneer men een reis maakt langs de verwoeste en verwaarloos de theetuinen van Java, dat vóór de oor log in 20 van de wereld-theeproductie voorzag. Onder de Japanners is de theecultuur zeer verwaax-loosd. Naar schatting zijn on geveer twintig procent van de theegronden verloren gegaan door het rooien van de struiken, teneinde grond vrij te maken voor het verbouwen van volksvoeding. Vóór de oorlog werd dit van elders aangevoerd, doch de Japanners stelden hiervoor geen transport ter beschikking, zodat men de cultures moest opofferen aan de plaatse lijke behoeften. Aan thee was in die tijd overigens wei nig behoefte, daar de wereldmarkt ervoor ontbrak. Zo heeft men de tuinen laten ver waarlozen, en in de vruchtbare bergstreken van Java heeft de natuur er niet lang voor nodig om een niet onderhouden aanplant in een wildexmis te herscheppen. Enkele on dernemingen in de omgeving van Pengalen- gan hebben gedurende de bezettingstijd en onder de republiek doorgedraaid op een derde van hun vooroorlogse productie. Deze lagen dan gewoonlijk gemakkelijk bereik baar op de hoogvlakte. Alles wat hogerop lag, in het moeilijke bergterrein, heeft men prijs gegeven. De próblemen, waarvoor de planters zich gesteld zagen om hun ondernemingen weer aan het draaien te krijgen, waren enorm. Ondernemingen als .Poerbasari, Taloen, Se- dep en Negla, die hoog in de bergen liggen, aan de rand van het plateau, werden zo verwaarsloosd, dat men zelfs de onder nemingswegen niet terug kon vinden. Het asphalt w.egdek werd voledig opgebroken door de wilde plantengroei, die er door heen is gebroken, en slechts door moeizaam kappen kan men aan de hand van platte gronden de vroegere constructie van de tuinen terugvinden. De theestruiken zijn bomen geworden, die 8 meter hoog de lucht in zijn geschoten en daaroverheen hangt een net van lianen en slingerplanten, De administrateurVah Poerbasari vertelde ons naar omhoog wijzend: „Die blauwe bloe metjes, die u- daarboven ziet, zijn geen thee en die oranje bloemen daar tussendoor ook niet. Die moeten er eerst af, want dat is alleen maar overwoekering. Wat er dan overblijft is thee, maar daar moet dan nog zeven-en-een-halve meter van afgekapt worden en dan hebben we onze theetuin weer zowat terug. Dat wil zeggen de vuile. Want daarna moet er nog een geweldige hoeveelheid werk worden verzet om een „schone" tuin te krijgen." Te weinig pioniers. De mannen, die het als hun plictft be schouwen om ondanks alle moeilijkheden, gevai'en en ontberingen, dit land weer op te bouwen en de geweldige druk, die het momenteel op de Nederlandse schatkist oefent, te verlichten, moeten pioniers zijn in hart en nieren. De voornaamste beloning, welke zij voor hun werk ontvangen, is de voldoening de bevolking van cle streek weer een levens basis te scheppen, en deze bevolking is zich terdege bewust, wat die mannen voor hen betekenen. Toen ik mij in het begin van December naar de onderneming Gamboeng in Tjividej wilde begeven, waren daar juist twee planters vermoord door leden van hun eigen cultuurpolitie, die klaarblijkelijk door TNI-elementen geïnfiltreerd was. On middellijk vroeg de bevolking zich angstig af, of er nieuwe „toeans" zouden komen, want zonder deze leiders voelde zij zich niet veilig. Helaas, zijn de mannen, die ge neigd zijn de uiterste consequenties van hun levenstaak te dragen, hier in Indië niet dicht gezaaid en komen de risico's neer op de schouders van enkelen, waaronder wij dan nog herhaaldelijk oude planters tref fen, die reeds met pensioen vertrokken waren, doch vrijwillig terugkeren naar een hard en gevarenvol bestaan, omdat zij dit aan Indië verschuldigd menen te zijn. Want zo zeggen zij zeer terecht, waarom moeten de jonge militairen, die van dit land nimmer enig voordeel hebben gehad, hun leven er voor riskeren, terwijl wij rustig thuis zou den blijven zitten? Het is dank zij deze mannen, dat we Indië economisch weer op de been zullen krijgen, en wanneer men in Nederland zijn kopje thee geniet, moge men daarbij van tijd tot tijd eens be denken, dat dit genot door deze enkelen wordt mogelijk gemaakt. Voelballers gaan naar school in Eindhoven In Eindhoven is een school voor voetballers opgericht. Het doel is, om jonge spelers op te leiden en hen de grondbeginselen van voet bal op brede basis bij te brengen. De cursus bestaat uit 27 lessen, waarvan tien theore tisch en zeventien practisch. Bij de theorie wordt aandacht besteed aan opvoedkunde, spelregels en voetbaltechniek. Na 15 Maart beginnen de practisehe lessen onder leiding van de heer J. Coomans uit Tilburg. De school telt acht en tachtig „leerlingen" n.l. acht verenigingen met een elftal* Olympische Spelen Weinig sneeuw in Zwitserland De „Evening News" meldt uit Zwitserland dat de wintersporthótels vrijwel verlaten zijn en de winter zo zacht is, dat de Olympische winterspelen gevaar lopen, aangezien er niet voldoende sneeuw is gevallen voor de ski- wedstrijden.. De Franse skiploeg heeft zelfs bij gebrek aan sneeuw nog niet kunnen oefenen. Schaken Tournooi te Hastings Voor de achtste ronde van het internatio- fiaal schaaktournooi te Hastings werden ge speeld de partijen: FairhurstSpanjaard 10 en Raizman- Grob 0—1. De stand na de achtste ronde luidde: Szabo 6Va pnt.; 2. en 3. Muhring en Sir George Thomas 5 pnt.; 4., 5. en 6. Abrahams, Fairhurst en Grob 4V> pnt.; 7. en 8. B. Alexan der en Golombek 3'/2 pnt.; 9. Raizman 2Vi pnt.; 10. Spanjaard Ys pnt. Prijsvraag voor een vervolgverhaal Ter aanmoediging van Nederlandse schrijvers, die op deze wijze een kans krijgen aan htm werk meer bekendheid te geven, heeftde Vereniging „De Grote Provinciale Dagbladen" (GPD) besloten tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een feuilleton. Het verhaal mag niet groter zijn dan 50.000 woorden, moet oorspronkelijk zijn en hoofdzakelijk in Nederland spelen. De jury zal bestaan uit de heren Robert Peereboom, te Haarlem, voorzitter G.P.D., directeur-hoofdredacteur van Haarlems Dagblad; J. W. F. Werumeus Buning, jour nalist-letterkundige te Amsterdam; Ben van Eysselsteyn, journalist-letterkundige, te Rijswijk. De bekroonde inzending zal gehonoreerd worden niet een prijs van 1500 en zo mogelijk, gelijktijdig in alle bij de G.P.D. aangesloten negen bladen (Arnhemsche Courant, Arnhem; Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum; Haagsche Courant, Den' Haag; Haarlems Dagblad, Haarlem (met de IJmuïder Courant, Kennemer editie van Haarlems Dagblad); Leidsch Dagblad, Leiden; Nieuwsblad van het Noorden, Groningen; Twentsch Dagblad Tubantia, Enschede (met het Hengelosch Dagblad); Utrechtsch Nieuwsblad, Utrecht; Ov. en Zwolsche Courant, Zwolle) worden opgenomen. In geval ook andere manuscripten zich, naar het oordeel van de jury, voor publi catie als vervolgverhaal lenen, heeft het bestuur van de G.P.D. het recht-van optie van het copyright hiervan tegen nader met dê auteur vast te stellen voorwaarden. Inzendingen worden tot uiterlijk 1 Sep tember 1948 ingewacht aan het secretariaat van de GPD, Witte singel 1, te Leiden, waar men alle nadere bijzonderheden om trent de Prijsvraag kan inwinnen, die op aanvrage gaarne worden toegezonden. Het belang.van bodemkartering In het begin van 1947 werd door de afd. Agrarische Plannen van het Departement voor Landbouw, Handel en Visserij op dracht gegeven tot bodemkartering in de Bollenstreek, opdat de kostbare bollen- grónden konden worden geïnventariseerd. Ir. K. v. d. Meer werd met de leiding van deze arbeid belast. Het werk van de bodemkartering ge schiedt vrijwel onopvallend. Zo hier en daar kan men de mannen van de Dienst aan 't werk zien met spade en boorappa raat, om monsters van de grond te nemen en deze ter plaatse te onderzoeken. Grond onderzoek op zichzelf is volstrekt niets nieuws, maar tot nog toe geschiedde dit incidenteel en in laboratoria. Thans echter wordt stelselmatig de gehele bollenstreek afgewerkt, zodat men zich als de arbeid is afgelopen,volledig een beeld kan vormen van de grondgesteldheid in deze streek, van de omtrek der veenlagen die zich uit strekken tussen de zandgronden, hun diep te en dikte, en met name van de ligging der voor hyacintenteelt geschikte gronden. De bloembollenteelt; bepaalt zich nog grotendeels tot de kuststrook tussen Hoek van Holland en Den Helder,- met het ge deelte tussen Haarlem en Leiden als baker mat en centrum. Weliswaar zou het mis schien mogelijk zijn, ook op andere zand-, zavel- en zelfs kleigronden in Nederland bloembollen te telen (het geschiedt reeds met succes in de Haarlemmermeer) maar alleen voor tulpen, narcissen en gladiolen. Voor hyacinten is de kans uiterst gering. In hoeverre een uitbreiding van het bloem bollen-areaal noodzakelijk zou zijn, is ech ter een vraag die thans niet urgent is, daar inkrimping meer dan uitbreiding aan de orde is! Het grote voordeel van deze werkwijze der bodemkartering is niet alleen, dat men een volledig overzicht' krijgt van de voor bollenteelt beschikbare gronden, maar ook Schaatsenrijden Vorderingen van de rijders in Hamar Woensdagavond zijn op de baan te Hamar wederom selectiewedstrijden gehouden voor de rijders, die in de voorlopige Olympische ploeg zijn opgenomen. Eerst werd de 500 me ter gereden, waarbij het 20 graden vroor. Hel ijs was tamelijk goed. Langedijk reed het eerst en wel tegen De Koning (bij loting), waarbij de jongste van de ploeg het van de oudste won me<t precies één seconde verschil. Zijn tijd was 46.6 sec. Van der Voort kwam uit'tegen Huiskes en wederom was er een seconde verschil, ten gunste van Van dei- Voort. Pannekoek lootte tegen Broekman, welke rit door Broekrqan werd gewonnen in 47.6 seo., dezelfde tijd van Langedijk. Ten slotte reden Koi'tenoever en Buyen tegen elkaar, waarin Buyen zegevierde. Bij de 5000 meter was de vorst nog iets strenger en het kwik 'liep tot 23 graden onder nul. In de eerste rit startten Huiskes en Koning. Evenals op de 500 meter' bewees De Koning, dat hij grote vooruitgang tij- doens de training heeft gemaakt en zijn tijd van 8 min. 55 sec. was, de omstandigheden in aanmerking genomen, uitstekend te noe men, Huiskes gaf hem goed partij en het verschil bedroeg tenslotte maar twee secon den. In de tweede rit startte Broekman tegen Van dei- Voort, Broekman won met flinke voor-sprong en maakte de snelste tijd, 8 min. 50.7 sec, Van der Voort viel wat tegen en bleef een stuk boven de negen minuten-grens. Na de rit tussen Buyen en Parinekoek kwa men tenslotte Langedijk en Kortenoever tegen elkaar uit. Met 9 min. 0.7 sec. moest Langedijk zich met de vierde plaats in het klassement over deze afstand tevreden stellen. Over het algemeen is het wel duidelijk, dat de rijders langzaam maar zeker in vorm ko men, hetgeen ook in de tijden tot uitdrukking komt. De zware -vorst is echter oorzaak, dat men op het ogenblik nog weinig of geen ver- gelijkingsmogelijkheid heeft met de tijden van de Noorse rijders, gemaakt in hun selec tiewedstrijden. dat het onderzoek door het daarbij gevolg de systeem veel meer afdoende kan ge schieden. De bodemdeskundige toch ziet de toestand ter plaatse, en kan gebruik maken van de gegevens, hem door de kwe ker op grond van jarenlange ervaring ver strekt. Hij vei-gelijkt deze met die, welke hem door diens buren zijn medegedeeld. Meestal wordt tot hoogstens 1.5 meter ge boord. Soms is het wel eens geweest wat dieper te gaan, wanneer grondvei-bete- 'ings- en cultuurtechnische plannen dat nodig maken. Hoewel de dienst voor de bodemkarte ring systematisch werkt en dus geen grondonderzoek „op bestelling" verricht, wordt, wanneer dit in het schema der werkzaamheden past, ook wel gehoor ge geven aan vex-zoeken van grondeigenaren, hun boilengrond te analyseren. De resulta ten geven de eigenaar kostbare gegevens, en in boeverre hij daarvan gebruik wil en kan maken, hangt grotendeels van de eco nomische omstandigheden af. Een belangrijk voordeel van het werk der bodemkartering is, dat op deze wijze de kostbare bollengronden ook inderdaad voor de bollenteelt blijven gereserveerd. Op het ogenblik bx-engen ze ons millioenen aaxx deviezen in, en ook wanneer de huidige moeilijke omstandigheden hopelijk tot het verleden zullexi behoren, zullen ze nog immer een belangrijke post op onze han delsbalans vox-men. Daarom moet ex- zuinig met deze grond wordexx omgesprongen. De neiging bestaat, ook in de Bollenstreek, om deze gronden voor huizenbouw of wegen aanleg te gebruiken, daar de zandgrond voor dit doel verre te prefereren is boven het veen, dat in het algemeen ten Oosten van de straatweg Haarlem-Leiden woi'dt aangetroffen. Maar zodoende slacht men de kip met de gouden eieren. Er zijn gemeenten, die dit inzien; bij lang nog niet alle is zulks echter het geval. Het is de taak van de bodemkartering, in samenwerking met de betrokken gemeen telijke diensten, ervoor te zox-gen dat in de uitbreidings- en wegenplannen de kost- bax-e bollengronden zoveel mogelijk wor den ontzien. Hiervoor zal het nodig zijn, dat het wex-k van de bodemkartering steeds meer bekend en gewaardeerd wordt. Deze tak van dienst is nog jong. Eerst vijf jaar geleden is men met dit werk be gonnen iix de Bommelerwaard. Sixxdsdien bodemkartex-ing op tal van plaatsen toegepast. Een prachtig en leerrijk object had men in het verdi-onken Walcheren. Het Westland heeft er ook al van geprofi teerd. Ir. K. v. d. Meer, de leider van het wex-k in de Bollenstreek, heeft een inten sief aandeel gehad in de kartering van Walcheren. Het belang van de bodemkartering is groot, met name voor het bloembollenvak. Een nauwkeurige inventarisatie van de bollengronden kan voor de kwekers indivi dueel zowel als voor het vak de koers be palen waarop men in de toekomst zal moe ten vai'en, vooral wanneer men de huidige tendenz volgt, door het kweken van nieuwigheden en uitstekende kwaliteiten de voorsprong op het buitenland terug te winnen en te behouden. Wij spraken: een zwart schaap Aanleg van nieuwe velden urgenter dan ooit Het volgend jaar is het vijftig jaar gele den, dat de Haarlemse Voetbalbond werd opgericht. De wens is reeds uitgesproken, dat de bond dan tienduizend leden telt, een wens, welke in vervulling kan gaan, want de bond heeft thans de negenduizend reeds gepas seerd en de animo voor het voetballen neemt steeds toe. Toch ziet het bestuur van de af deling Haarlem van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond, zoals de HVB thans heet, met enige angst de uitbreiding van'het aantal leden tegemoet. Hetzelfde doet zich voor bij verenigingen, en speciaal bij die, welke terreinen in de gemeente Haarlem hebben. Het terreinvraagstuk houdt de be stuiten bezig en al zijn er voor de toekomst gunstige perspectieven, op het ogenblik moe ten er vele moeilijkheden overwonnen worden. „De toestand is thans hopeloos en als een programma samengesteld wordt, lijkt het wel, of wij met een legkaart te doen hebben", verklaarde de afdelingsvoorzit ter, de heer A. van der Aart ons. „Geluk kig helpen de verenigingen elkaar bij zonder goed en de competitie heeft door het goede weer een zeer vlot verloop". De heer Van der Aart herinnex-de aan de situatie, waarin enige verenigingen vex-kex-en. Schoten is van de Vergiex-deweg verdreven, omdat een riolering aangelegd moest wor den. Hier en daar hebben de leden gelegen heid om te voetballen. Aan het bestuur van „Schoten" is toegezegd, dat het het eerst in aanmerking 'komt, als een terx-ein in de ge meente beschikbaar is. TYBB heeft op het ogenblik één en twintig elftallen en één veld en clubs als Ripperda en DIO moeten zich behelpen. EHS is naar Heemstede verhuisd, hoewel de leden over het algemeen in Haar lem-Noord wonen. Gelukkig hebben de clubs in de omliggende gemeenten de beschikking over meer terreinen, hoewel de 'voetballers in Velsen moeilijkheden moeten overwinnen. Met kurist en vliegwerk wordt het voetbal- programma samengesteld. Het is noodzake lijk een gi-oot aantal wedstrijden op twaalf uur vast te stellen. Dat is minder prettig voor de spelers, die niet op tijd met hun gezinnen kunnen eten en als zij nog een. wedstrijd wlilen bezoeken, komen zij te laat. Het be stuur van de afdeling is voornemens de wedsti'ijden voor de junioren in bet volgend seizoen op Zaterdagmiddag vast te stellen. Het programma voor Zondag wordt dan kleiner. „Als wij er bijvoorbeeld zes velden in de gemeente bijkregen, dan schoten wij weer wat op in de goede richting", zeide de heer Van der Aart. die de overtuiging heeft, dat het gemeentebestuur wel medewerking wil verlenen. Haarlem heeft vroeger over enige terreinen de beschikking gehad, doch zij lagen in de uitbreidingsplannen en inmid dels zijn er huizen op gebouwd. In andere steden, b.v. Rotterdam, Amsterdam en Schie dam is dat niet gebeurd. Daar vindt men sportterreinen midden in volkrijke buurten. In Haarlem verplaatste de gemeente de terreinen steeds naar de buitenkant van de stad. De plaatselijke bond is tevreden, als er nie.uwe velden zijn. waarop gevoetbald kan worden, doch het is ook nodig, dat de ge meente over een terrein beschikt met een behoorlijke accomodatie. Dan zal zich een toestand, als tijdens de wedstrijd Haarlem Ajax niet herhalen en belangrijke wedstrij den, welke thans elders gehouden worden, kunnen ook in de gemeente gespeeld worden, Jammer is het daarom, dat „Haarlem" nog geen vergunning voor de bouw van*"tribunes heeft. "Op het ogenblik is de situatie critiek, maai de toekomst houdt beloften in. Het eerste object, dat de gemeente, onder handen za" nemen zijn 'de gronden nabij de Schalkwij kerweg. Dan zijn er plannen aan de Vergier deweg terreinen aan te leggen. De gemeen! kocht de ijsbaan aan de Kleverlaan aan. Voo; zomersporten is dat terrein geschikt, echtei niet voor voetbal, omdat het laag gelegen is en de kans op onder water lopen groot is. De kwestie van aanleg van sportvelden is niet te forceren, maar in het belang van de licha melijke opvoeding is spoed toch wel gewenst. In St. Moritz in Zwitserland oefenen de deelnemers aan de Olympische Winterspe len. Greta Merill, een der ernstigste candi- daten voor de titelgekiekt in het vuur van haar verrichtingen. Het prograinma van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond voor Zondag a,s. luidt; District I, eerste klas: ZeeburgiaNeptumïs; XerxesAjax; VSVHermes; Volewijckers 't Gooi; HBSRFC. District II, eerste klas: ExcelsiorStormvogels; DHCDOS: Sparta DFC; EDO—DWS; Blauw Wit—ADO Tweede klas A: FortunaVelsen; Emma Kennemers; CoalVIOS; Sliedrecht.Gouda; ScheveningenDOV. Tweede klas B: CVV RVV; SW—Quick; Overmaas—UVS; BMT VFC-; RCH—ODS, District I, derde klas: DTS—DEM; HFCZaandijk; KinheimBe- rerwijk; HRCTerrasvogels; Always For- vardRipperda; QSCVVE; Zandvooi't- meeuwenWA; BloemendaalWMS; Scho tenRKWA. Vierde klas: HeemskerkDSS: THBSNA; NasSpaarnevogels; Ahrends EHS; VVD—ADW; DCOASR; Vliegende VogelsASVK. District II, derde klas A: ASCHillinen; TYBBWesterkwartier. Vierde klas C: LisseDOSR; Lugdunum BSM; HillegomWSB; BodegravenTey-. lingen. In de Zaterdagmiddagcompetitie wor den voor de KNVB-beker gespeeld: Kenne- mei-landVEW: Zandv.meeuwenIJmuiden. Voor de afdeling Haarlem zijn vastge steld: eerste klas A: ConcordiaGeel Wit; TYBB 2Kinheim, Eerste klas B: Spaarndam Zandvoortmeeuwen 4; Hillenen 2Scho ten 2; Hoofddorpse BoysHaarlem 3 a; DEM 2—HFC 3; DSK—EDO 4. Tweede klas A: Haarlem 5Kennemers 4; DCO 2Spaarne- stad; ETO 2Vogelenzang; HFC 4WH; Terrasvogels 2DEM 3. Tweede klas B; Schoten 4DSS 2; Stormvogels 3EHS 2: VSV 4—HFC 5. Tweede klas C: DIO 3— TYBB 3; Haarlem 6Kinheim 3f. Tweede klas D: Velsen 3— Schoten 3. Het hockeyprogi-amma vermeldt voor de heren: promotieklas: Amsterdam 2— AMVJ; HBS—BMHC 2; Zand voort—Straw berries. Tweede klas D: Leiden 2BMHC Dames. Promotieklas: StrawberriesRBC. Tweede klas: Rood Wit 3Zandvoort; BDHC 1Clubhuis Te Werve; ZuidwijckEver Swift; BDHC 4—Pinoke. Het programma van de Kon. Ned. Korf- >albond voor a.s. Zondag vermeldt: Eerste klasse: LutoArchipel; Wester- wartierRohda; AW—SVK; AZKoog Zaandijk; Blauw WitSwift. Tweede klasse B: DVDOostex'kwartier; AuroraSport Vereent; ZKVGroen Geel; AmumBEP. Tweede klasse C: Wester kwartier 2—Blauw Wit 2, 12 uur; Oosterkwartier 2—SVK 2. In de Haarlemse Koi'fbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Oosthoek 1THB 1; N. Flora 1Haarlem 1; Oosterkwartier 3— Watervliet 2. Tweede klasse A. A. Ready 2 Haarlem 2. Tweede klasse B: Oosterkwartier 4Watervliet 3. Derde klasse: Oosthoek 2 SV 4; Watervliet 4—Oosterkwai'tier 5; Aurora 5—N. Flora 3. „Mag ik mij eens voorstellen" zei het keurige oude heertje, dat naast ons zat aan de bar van een gelegenheid, waarvan het meubilair tè old-finished was, om het praedicaat „betere" te verdienen, „mag ik mij eens voorstellen. d'Arnaud de la Fouquetière, graaf d'Arnaud de la Fou- quetière is de naam". Wij moeten wat ongelovig gekeken heb ben, want hij overhandigde ons onmiddel lijk zijn visite-kaartje. Waax-achtig, daar stoncl de naam. Met kroontje. Hij glimlachte eens en zei: „Ach ja, de jeugd van tegenwoordig stefekt haar ver bazing niet me|' onder stoelen of banken. In mijn tijd Met een langzaam gebaar vol onmis kenbare distinctie nam hij een bloem uit een vaasje en stak die in zijn knoopsgat. En ineens wisten wij zeker dat hij niet loog. i Zo vol gratie was hij. „Op deze ontmoeting moet gèdi'onken worden", zei hij met de charme van eeuwen. Wij zwegen onhandig. „Wat zal het weze", zei de juffrouw achter de tweede rangs-bar. „Voor mij héél graag een sherry", glim lachte hij en keek' ons hoffelijk-dankend aan. Wat zou het voor ons na dit anders dan óók sherry kunnen zijn. Op ons lijstje kwamen twee shex-ries te staan. „Sherry", zei hij en voor zijn wat fletse, blauwe ogen kwam een lichte mist van verlangen, „sherry, doet mij altijd denken aan Queensbevry Hill, waar ik met Marion zij was een Viscountess Montmorency op het ten-as altoos sherry placht te drin ken. Zij was allerliefst". Hij zweeg even en zei toen: „Helaas". Dat ene woord legde boekdelen van zijn leveii voor ons bloot en wij voelden ons gelijk een os. .„En ik voel me toch zo raar van binne", gilde een juffrouw met een dansorkest in-' eens op de ï-adio. „Zet dat verschrikkelijke apparaat af, Nellie", beval hij x-ustig tot de bar-juf- frouw. Maar voor Nellie was het feodale tijdperk reeds lang verstreken en zij zei: „Je hoeft geen kapsones te hebbe, meneer de beron". „Het tijdperk van het vulgus", merkte hij op, „maar toch heeft ook deze pex-iode zijn charmes. Poker bijvoorbeeld. Speelt u poker?" Wij speelden poker. „Alla dan", zei hij en ging daar eens voor zitten, „Nellie, de stenen". Wij speelden poker. Hij won. Niet een keer, maar iedere keer. Voordat wij tijd hadden te bekijken wat er precies lag, hadden wij alweer verloi-en. Maar wij lie ten wel na onze verwarring te laten blij ken. Hij wierp met het élan van de geboren speler, met 't.fatalisme van de man die zijn verlies weet te nemen. En het geen enkele keer hoefde te doen. Wij verloren vele sherries, aleer het spel hem mishaagde. Toen deze op waven, zei hij met royaal gebaar: „En nu twee sheri-ies op mijn rekening, Nellie". Maar Néllie schonk niet. Nellie steunde demonstratief haar ellebogen op de toon bank en zei: „En wie zou dat moete be- tale?" Hij keek ons aan het ontwapenende hul peloosheid, hief de handen en zei: „U ziet". En in die woorden lag de hele ondei-gang van gracieuze adellijke geslachten op de .stenen borstwering van een harde, onge voelige tijd. „Wij zien het", zeiden wij, „deze tijd is materialistisch en erkent de Oude Waar- don niet meer". Hij zuchtte en zijn ogen stonden al wat glazig, toen hij zei: „En daarom moet ik mijn geld verdienen met het geven van Fx-anse lessen. U weet, ik ben een telg van een zéér oud Frans-geslacht". Hij greep in zijn grijze haar, zijn wee moed verdween een ogenblik en hij zei: „Als u soms iemand weet voor conversatie lessen, hier is mijn adx-es". Het adx-es was ergens drie-hoog achter. Graaf d'Arnaud de la Fouquetière stond op en zei: „Werkelijk niets meer Nellxe?" Nellie gaf niet eens antwoord. „Dan groet -ik u" zei hij waardig en men hoorde sporen rinkelen en zijden mantels ruisen. Hij wandelde weg. Een weinig be neveld waarschijnlijk. „Dag beron", riep Nellie. N Woedend draaide hij zich om en in zijn woede werd hij ineens pas volslagen be lachelijk. „Gi'aaf!", schreeuwde hij. „Dag lieffie" zei Nellie met dodelijke tedex'heid. W. L. B. DRIEKAMP VOOR ZWEMSTERS. Za terdag 10 Januari organiseert de Haarlemse Zwem- en Poloclub „De Waterratten" een driekamp, in het Sportfondsenbad te Haar lem tussen Amsterdamse Dames Zwemclub, Hollandse Dames Zwemclub en De Water ratten, Het programma vermeldt: 400 meter borstcrawl dajnes, 3 x 33 1/3 m. wisselslag estafette meisjes 13 en 14 jaar, 3 x33 1/3 m. wisselslag persoonlijk meisjes 15 en 16 jaar, 100 m. borstcrawl dames nieuwelingen, 10 x 66 2/3 m. borstcrawl-estafette dames. enz. Aan de start zullen verschijnen H. Termeu- len, HDZ, J. van Waard, DWR en G. Gal- liard, ADZ. DE PARTIJ VAN DE VRIJHEID TE HAARLEM. De afdeling Haariem van de Partij van da Vrijheid zal eerst vergaderen nadat op Za terdag 24 Januari te Amsterdam de Partij van de Vrijheid en de groep Oud zullen zijn overgegaan om de nieuwe Volkspartij voor Vrijheid en Democratie op'te richten, om haar houding te bepalen. voor Haarlem DONDERDAG 8 JANUARI Gem. Concertgebouw: Piano-recital Cor de Groot, 8 uur. Spaarne: „De zwai'te zweep van Zorro", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zigeunerin", ï-4 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Penny sei*enade", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Het Spookhuis", toeg. 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Casablanca", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Rebecca", 18 j., 2.00, 4.30, 6.45 en 9.15 uur. VRIJDAG 9 JANUARI Gcm. Concertgebouw: Koninklijke Liejler- tafel „Zang en Vriendschap", concert 8 uur. Nassauplein: Theosofische Vereniging „Het leven na de dood", 8 u. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5