Van Scheltinga streeft Prins terzijde Velsens monument nadert zijn voltooiing Nieuwe activiteit van de W.F.A. in Velsen Nieuwe salarisregeling voor 'de H.O.V. door Rijksbemiddelaars goedgekeurd Velsen-Noord Beverwijk Santpoort John Stol DONDERDAG 8 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT 4 HOOGO VENSCHAAKTO URNOOI D< panning neemt toe Prins kon gisteren van de Tsjech Kott nauer niet winnen, waardoor hij op zijn oude stand is blijven staan namelijk met 3'A punt aan de kop. Het Hoogoveritournooi wordt hierdoor aanmerkelijk spannender, want Van Schel tinga is met sprongen naar voren geko men. Hij wist namelijk over de Engelsman Wood te zegevieren en sleepte tevens nog een punt in de wacht door zijn afgebro ken partij tegen Kramer in een overwin ning om te zetten. De afgebroken partij tegen Van Steenis, die n|g gespeeld moet worden, zal waarschijnlijk remise worden. Vandaag heeft een veelbelovende wed strijd plaats tussen de twee kopleiders, namelijk: Prins en Van Scheltinga. De uitslagen van de hoofdgroep van de gisteren gespeelde partijen luiden inmid dels: Henneberke-Van Steenis 0-1, O'Kelly- Rossolimo V2-V2, Kottnauer-Prins 1-0, v. Scheltinga-Wood afgebroken. Cortlever- Kramer afgebroken. De stand in de hoofdgroep is dus nu als yolgt: Van Scheltinga 3V2 punt met 1 af gebroken partij; Prins 3',2 punt; Van Steenis 3 punten met 1 afgebr. partij; Kottnauer 3 punten; O'Kelly 2^* punt; Rossolimo 2 punten; Cortlever en Wood beiden l'/2 Punt en de eerste met 1 afgebroken partij, Henneberke II2 punt; als laatste volgt Kramer met 1 punt en 1 afgebroken partij. De wedstrijden van de hoofdgroep Veldheer de zeskampen. Speciaal de vrou welijke deelnemers werden hartelijk be groet, evenals de Antwerpse schaker J. Moltekens, die de eerste buitenlandse in schrijver voor de zeskampen is, hetgeen wel een bewijs is dat het Hoogoven Schaak- tournooi meer en meer in het buitenland bekend begint te worden. De eerste ronde leverde de volgende re sultaten op: Afd. A: Bosch-van Drakensteyn-Nijman 0-1, Holtes-Mollekens V2-&, Beentjes- mevr. Jonkers onbekend. Afd. B: Mooy-v. Raap 1-0, Meier-v. d. Does 1-0, Zadek-Hendriks 1-0. Damesgroep: mevr. Roodzand-mevr. v. Schaik 1-0, mevr. Penning-mevr. Klïjn 0-1, mevr. van der Veen-mevr. v. Aals 1-0. Onder grote belangstelling vonden de bridge-wedstrijden plaats. Na een geanimeerde drive werden door loting de volgende prijzen toegekend: Groep A: le Ter Plegt en partner; 2e. Saus en partner Schilder valt op betonnen vloer De schilder C. Jonk, van de firma Hens- kens uit Wormerveer, moest Woensdag ochtend in de kalksalpeterfabriek van de MEKOG een stilstaande, verrijdbare hand kraan verven en stond daartoe op een lad der die hij tegen de kraan had geplaatst. Door de druk van de ladder ging de kraan plotseling rijden, waardoor Jonk met de ladder op een betonnen vloer viel. Hij is ter- observatie in het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk opgenomen. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: G. LangbroekDukel, z., Den nenstraat 6, IJmuiden-O.; T J. Gorter—Thicl, a.. Trawlerkade 14, IJmuiden; C. Mudde Goulooze, d., Bloemend.str.weg 27, Santpoort; W. MulderPirovano. d.. Trompstraat 164, IJmuiden-O-; J- SibumKorf. d., Esdoorn straat 41 rd.. IJmuiden; M. C. Visvan Herle, d., Oranjestraat 41 rd., IJmuiden: L. L. Pen- nockDaamen, d.. Zeeweg 327, Driehuis; J. Mooijvan den Bos, d., Elzenstraat 11, IJmuiden-O.: E. GoosKlinge, d.. Spilber genstraat 3, IJmuiden; J. M. SiebersBurger, Tuindorpstraat 1, Velsen-Noord. Onthulling waarschijnlijk op de vijfde Mei OVERLEDEN: E. Minkema, 61 j., echtge- r, o 1note van H- Martens, Edisonstraat 13. Groep B: le Blom en partner; 2e Groos ijmuiden; A. Meijer. 65 j, echtgenote van B. en partner. I Ruig. Velserduinweg 141, IJmuiden-O. Cortlever-Kramer: Opening damegam biet met op de 4e zet Lf5. In het midden spel wist Kramer een pion te veroveren. Later nam hij er nog één en bij het af breken had Kramer een zeer gunstige stelling. Van Scheltinga-Wood. In het midden spel wist wit (Van Scheltinga) een voor uitgeschoven pion op de a-lijn te krijgen. Op de 41e zet werd afgebroken en later won Van Scheltinga. Kottnauer-Prins: Opening met Koning- Indisch. De Tsjechische schaakmeester ontketende een sterke aanval, welke effec tief doorsteeg waarna Prins op de 26e zet opgaf. Daar deze partij de belangrijkste van deze avond was laten wij haar hier vol gen: Wit (Kottnauer): d4, c4, Pc3, Pf3. Db3, Dc4:, e4, Le2, d5, d6, Lg5, Lf4, Pb3, Tdl, h4, h5, h6, hg7: schaak); e5, Dc2, Del Df4:, Dh4, Th3, Tg3, Pf5. Zwart (Prins): Pf6, g6, d5, Lg7, dc4, 0-0.' Pa6, c5, e6. Pd7. f6, PÏ6, Kh8, Ld7, Dc8. g5, gf4:, Kg7:, f5, Th8, Dg8, .Kf8, Dg7, h6, Df7. O'Kelly-Rossolima: Opening Nimzo- Indisch, met als 4e zet Db3. Na gelijk op gaande strijd en na ruiling der zware stukken werd op de 36ste zet tot remise besloten. Henneberke-v. Steenis: Opening Zwolle- systeem. Tegen Henneberke voelde van Steenis zich in zijn element en hij bouwde een aanval op die Henneberke niet wist te pareren, zodat hij op de 39e zet capi tuleerde. Uitslagen andere tienkampen Weer een kans op uitwisseling Menig jonge Nederlander(se) heeft geprofiteerd van de mogelijkheden, die de W.F.A. (World Friendship Associa tion) bood om vriendschap te sluiten buiten de landsgrenzen. De x-eizen naar Engeland, Zwitserland, Denemarken, hebben de blik van vele veertien- tot achttienjarigen verruimd en de „good will" sterk bevorderd. De aanvraag voor deze na-oorlogse reizen uit en naar Nederland was zo groot in het afgelopen jaar, dat de zaak ten slotte de instelling over het hoofd groeide. Thans heeft een x-eorganisatie plaats ge had en bestaat het gehele comité in Neder land nog slechts uit zeven personen, die op hun beurt de nodige helpers en helpsters aanstellen, om tot vorming van plaatselijke comités te komen. Het werkend comité voor Velsen bestaat uil de heer II. Rutgers, mej. C. H. M. de Hey, G. Bouwmeester, A. Wiedemeyer, ir. J. A. Spruyt en vele anderen uit onderwüs- en bedrijfskringen. Het middelpunt van de beweging is het DAMCOMPETITIE D.C.IX Afd. Al: de Lange-Suiker Vs-Vz, Van Epen-Kroone Vz-Vz, Hoffsommer-Bas af gebroken. Van de Velde-Mulder Vz-Vz- Siewald-Kayser afgebroken. Afd. A2: de Waal-v. d. Zanden 1-0. Ver- donck-Donner uitgesteld. Zoontjes-Bos 1-0, Van Vloten-Marwitz 0-1, Zonderland- Prahl y2-yz. Afd. I: Wulms-Spijker afgebroken. Sil- leraad-Bujama Vz-Vz, Diks-Foreest afge broken. Kruit-Heyer onbekend, v. Pam- pus-Steeman Vz-Vz- De derde ronde van de achtkampen ver liep zeer rustig en bracht geen verrassen de uitslagen. Afd. A: v. Saus-Witsmeer Vz-Vz, v. Om- meren-Donck 0-1, Ter Plegt-Palm 1-0. Geuzebrcek-Honing 0-1. Afd. B: Zwart-v. Dorp afgebroken. Nij- kamp-G. Krijgsman onbekend. Raadsheer van 't Hoff afgebroken. Verhoekx-Groos 0-1. Afd. C: Krijgsman-Sleeuw 1-0, Geyte- man-v. Steeg Ö-l, v. d. Brissen-Ploeg 0-1. Vergunst-Bos 0-1. Gistermiddag opende de heer P. A. Nieuwenhuizen verrast Postma De grote verrassing in de negende ronde der onderlinge damcompetitic van de Damclub IJnjuidcn was de overwinning, die Nieuwenhuizen behaalde op Postma. Aangekomen schepen in Amsterdam in 1947 Aantal. m3 bruto. n. r. t. Januari 185 1.035.148 158.437 Februari149 911.715 187.680 Maart 146 1.013.476 210.285 April 176 1.220.364 251.177 Mei 215 1.139.508 232.727 Juni 215 1.188.033 242.629 Juli 201 1.099.342 224.022 Augustus 234 1.248.954 254.678 September 222 984.974 198.454 October 243 1.283.568 261.960 November 227 1.318.805 267.809 December 130 1.374.707 179.604 Totaal 2443 13.818.594 2.669.462 Gevaarlijk experiment Een drietal knapen had in de duinen ach ter 't Stormvogelsterrein een aantal kleine staafjes gevonden. Trots op hun buit ver voerden zij deze naar de Alexander Bell- straat en wierpen ze in een rioolput. Tot hun grote schrik begon het zaakje te bran den en spoedig stegen vlammen uit het riool op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar het mag wederom een waarschuwing zijn niets uit een duinterrein mee te nemen, al lijkt het nog zulk aardig speelgoed. AANRIJDINKJE. Op de hoek ZeewegTrompstraat kwam gistermiddag een vrachtauto uit Wormer veer in botsing met een bakfiets van de vis venter Van S. De bakfiets wer$3 deerlijk gehavend, maar persoonlijke ongevalen kwamen niet vooi De politie onderzoekt de schuldvraag. Agenda yoor Velsen en MrrmMem DONDERDAG 8 JANUARI Thalia: 8 uur. Cabaretavond D. S. S. Patronaat: 8 uur. Kerstavond Katholieke Actie. De Pont: 7 30 uur. Toneeluitvoering E.V.C. VRIJDAG 9 JANUARI Bioscopen: Nieuwe voorstellingen. Wel verhaastte Postma zijn ^ïederlaag door een kleine blunder, maar toen stond het spel strategisch bekeken reeds verloren. De overige uitslagen luiden als volgt: G. PostmaJ. Smit 11. B. DukelJ. Jon ker 20. H. de BoerJ. v. Straaten 11. H. NieuwenhuizenT. Postma 20. G. PostmaR. Hühl 02. Berste klasse; J. WaalL. Koetsier 11. J. NanneH. Lichtendahl afgebr. D. Ott J. Broek afgebr. C. KaanPum Swier 0-2. Tweede klasse: J. LichtendahlC. Prins 02. H. Leeuw-K. Groen 0-2. Th. Groen- W. Goos 1-1. v. d. Steen-Ras afgebr.' v. Beelen-A. Swier 0-2. Goos-Prins 0-2. In de eerste klasse promoveerde Ott door een overwinning op J. Broek naar de hoofdklasse. De stand is momenteel: Hoofdklasse: Dukel 11 gesp., 18 pnt. Ligthart 8 gesp. 13 p. J. v. Straten 9 gesp. 12 pt. T. Postma 8 gesp. 9 pt. R. Hühl 8 gesp. 9 pt. K. Kriklce 7 gesp. 8 p. H. de Boer 7 gesp. 7 p. J. Smit 7 gesp. 5 p. J. Jonker 6 gesp. 3 p. F. Dukel 4 gesp. 3 p. H. Nieuwenhuizen 8 gesp. 3 p. G. Postma 6 gesp. 2 p. Schol 5 gesp. 1 p. Eerste klasse: D. Ott 9 gesp. 12 p. J. Nanne 6 gesp. 9 p. Pum Swier 9 gesp. 11 p. J. Waal 8 gesp. 8 p. J. Broek 7 gesp. 7 p. H. Lichtendahl 5 gesp. 6 p. v. d. Gaag 6 gesp. 6 p. C. Kaan 9 gesp. 8 p. L. Koet sier 4 gesp. 4 p. P. v. d. Velde 6 gesp. 5 p. J. Kramer 3 gesp. 3 p. v.d. Bos 10 gesp. 3 p. In deze klasse staat het reeds vast dat de 71-jarige speler de heer v. d. Bos het volgend seizoen in de tweede klasse uit moet komen. Zware promotiestrijd in II In de tweede klasse is de promotiestrijd zwaar: Prins verbeterde zijn kansen aan merkelijk door twee overwinningen en de jeugdige leider Swier moet uit zijn reste rende zeven partijen nog zes punten halen. De stand luidt hier tenslotte: A. Swier 15 gesp. 25 p. Th. Groen 16 gesp. 22 p. v. Beelen 13 gesp. 16 p. C. Prins 14 gesp. 15 p. v. d. Steen 12 gesp. 14 p. J. Lichtendahl 14 gesp. 10 p. H. Leeuw 14 gesp. 9 p. Ras 10 gesp. 6 p. K. Groen 3 gesp. 5 p. W. Goos 1 gesp. 6 p. Van Pijkeren 5 gesp. 2 p. Rie- deman 3 gesp. 0 p. De volgende week wordt het tournooi voortgezet. raadhuis, waar mej. De Hey het secretariaat van de W.F.A. waarneemt. Op de eerste bijeenkomst van dit jaar in Velsen voerde de heer Schilt, voorzitter van het comité Amsterdam het woord. Deze wees er op dat het even noodzakelijk is de culturele belangen van de leden te verzor gen, als de uitwisseling te bevorderen. Ten einde een begin te maken met het eerste, heeft men plannen beraamd in de tweede helft van Februari een filmavond te geven, waar degenen, die Engeland reeds in groeps verband bezochten, oude vertrouwde plek jes op het doek weer kunnen zien. Ook in 1948 hoopt men weer tot groeps- uitwisselingen te komen, zodat velen, d^e teleui\esteld waren toen de reizen bleken volgeboekt, thans weer een kans hebben. De F van „Friendship". Dat het woord „vriendschap" sluiten geen holle phrase is; blijkt uit de vele cor respondentie die nog steeds wordt onder houden tussen de jeugd der beide landen en die zowel in Nederland en Engeland als ook in Denemarken de post handen vol werk heeft bezorgd voor en na de afgelopen feestdagen. Scheveningen-Radio kreeg een December-lawine In de maand December heeft Scheve- ningen-radio in IJmuiden een aantal ver bijsterende records gevestigd. Het aantal telegrammen,- dat in de school aan de Houtmanstraat en de administratieruimte bij de sluis werd behandeld, bedroeg ruim 41.000 bij een daggemiddelde van 2.000. Het maandcijfer is meer dan het aantal telegrammen over het jaar 1935! Gisteravond vergaderden ten huize van de heer C. Spoor de leden van het comité „Herdenkingsmonument" en de Raad der illegaliteit. Als waarnemend voorzitter van deze raad en tevens president van het comité had de heer Spoor de leiding. De praeses begon met een toelichting op de werkzaamheden van het comité en bracht het doel naar voren: een blijvende herinnering te stich ten aan hen, die voor de vrijheid vielen. Minister Gielen heeft deze week zijn goedkeuring aan het plan gehecht, zodat thans kan worden voortgegaan met de uit voering ervan. Er is een bedrag van onge veer 12.000 beschikbaar, de kosten be dragen 13.000 en het comité is er van overtuigd dat het bedrag spoedig geheel bij elkaar zal komen. De aanwezigen hebben ter vergadering een erecomité gekozen, waarin zitting heb ben vele mannen en vrouwen uit de ge meente Velsen, op wier gedragingen tij dens de bezetting niets is aan te merken geweest. Ook werd een commissie van ontvangst samengesteld, want het ligt in de bedoeling, zowel Hare Majesteit de Koningin uit te nodigen de plechtige onthulling bij te wo nen, als enkele ministers. Hoewel het comité van plan is het monument te schenken aan de gemeente, mag het toch een natio naal gedenkteken worden genoemd, daar hierin allen worden geëerd, die waar ook ter wereld in deze str^d voor vrijheid hun leven lieten. Hoe het monument er uit ziet. De kunstenaar Van der Kreek uit Bussum is reeds enige tijd aan het monument werk zaam. De uitvoering is in envie-zandsteen, een natuursteensoort uit Midden-Frankrijk, bestand tegen de invloed van zeewind. De totale hoogte bedraagt 3.60 m, de figuren worden 2 m lang. Op elke zijde van het zeshoekig voetstuk staat een toepasselijke spreuk. De hoofdspreuk luidt: Eén koers, één strijd: de vrijheid. Op de daaropvolgende zijde staat te lezen: 1940'45. In dankbare herinnering aan hen, die vielen voor het vaderland. De onthulling. Een punt van ernstige overweging maakte de dag en het tijdstip van de officiële ont hulling uit. Men gaat namelijk van deze gedachte uit, dat elke arbeider in de ge legenheid moet worden gesteld, hierbij tegenwoordig te zijn. Gezien de continube drijven hier ter plaatse leverde dit enige moeilijkheden op. Tenslotte werd men het er over eens, dat de bevrijdingsdag de beste kansen bood. Nadat nu op de avond van de 4e Mei de stille omgang naar Westerveld zal zijn ge houden, wordt 5 Mei des morgens te 11 uur waarschijnlijk het monument plechtig ont huld. In verband hiermede verzoekt het comité de inwoners van Velsen hun medewerking te willen verlenen aan het opgeven van namen van hen, eertijds inwoners der ge meente, die gedurende de Meidagen van Subsidieverhoging onvermijdelijk Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars de, nieuwe salaris regeling voor de Haarlemse Orkest Vereni ging goedgekeurd. Bij deze salarisregeling die eveneens geldt voor de orkesten te Groningen en Arnhem zijn de orkestleden in vijf groepen, waarvan de salarissen variëren naar gelang de vaardigheid die van hen Onvoldoende verlichting veroorzaakt ongeluk Een grote ti'ailer bleef op de Wijker- straatweg tengevolge van motorpeeh ste ken. t)e accu leverde niet voldoende stroom meer om de lampen te doen bran den en de chauffeur had niet gezorgd voor een noodverlichting. Een 20-jarige wielrijder uit Beverwijk reed tegen het onverlichte voertuig op waardoor zijn rijwiel ernstig werd be schadigd. vervulling van DOOPSGEZIND ZANGKOOR ZINGT TE HAARLEM. Het Doopsgezinde Gemengde Zangkoor, directeur de heer H. van Dijk, zal Woens dag 14 Januari medewei'ken aan een door de V.P.R.O. in de Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem te organiseren bijeenkomst waar als spreekster optreedt dr. Nicolette Bruining. 'geëist wordt tot een hun taak, ingedeeld. Het maximum-salaris van de hoogste gx-oep bedraagt 5250 per jaar; het mini mum van de laagste gi'oep 2200. Voor iedere groep zijn tien tweejaarlijkse vei-hogingen vastgesteld. De telling van het aantal dienstjaren begint bij 24 jaar, zodat dan op 44-jarige leeftijd het maxi mum bereikt is. De regeling gaat in met terugwerkende kracht tot Januari 1947. Daar naast zijn verschillende sociale voorzieningen vastgesteld. De H.O.V. heeft, in afwachting van die vex-hoging, al voorschotten op de salaris sen aan het personeel gegeven. Een vex-hoging der subsidies is door deze salarisverbetering onvermijdelijk gewor den. Tot nu toe gaf de gemeente Haarlem 65.000, de Provincie Noordholland 10.000, een aantal kleinere gemeenten in totaal 4500. Het Rijk deed dan een aan de som van deze subsidies gelijk bedrag erbij: 79.500. Het is wel aan te nemen, dat de ver hoogde salarissen uit de exploitatie be taald kunnen worden, maar dit geldt niet voor de sociale lasten, die ook in even redigheid gestegen zijn. „Het verleden keert weer" Woensdag 21 Januari geeft „De Kunst kring" haar tweede uitvoering in dit sei zoen in Thalia. Opgevoerd wordt het dramatisch toneel spel in drie bedrijven van Christoffel Pfeif fer en Peter v^n de Vogelen: „Het vex-leden keert weer". Inplaats van de heer A. H. Holtslag heeft de heer T. Scherpenzeel uit Amsterdam ditmaal de regie. 1940 zijn omgekomen, alsmede van diegenen uit de gemeente die tijdens de bezetting zijn gefusilleerd, in concentratiekampen of gevangenissen zijn omgekomen, bij razzia's zijn weggevoerd en niet weergekeerd, die het leven in dienst van de geallieerden ter zee, te land of in de lucht verloren^ kortom van allen, die voor het Vaderland vielen of worden vermist. Speciaal wordt door hen de hulp inge roepen van de achtergebleven familieleden, ook al zijn zij thans nog geëvacueerd, om zo spoedig mogelijk tot een overzichtelijk geheel te komen. Men wordt verzocht deze opgaven schrif telijk te doen aan een der onderstaande adressen, met korte mededeling van de oorzaak: C. Spoor, Hoofdstraat 17, Sant poort-dorp; P. v. d. Berg, Duinlustparkweg 62, Santpoort-Station; G. van den Brink, Kennemex-laan 105, IJmuiden; C. Beentjes, Meeuwenlaan 42, IJmuiden-Oost en mevr. G. KammingaBos, Bex-kenstraat 41, IJmuiden-Oost. DE IJSLANDSE VISFILETS Ministerie zwichtte voor aandrang der handelsmissie De reacties over de aankoop van de IJs landse visfilets hebben de afdeling Voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanleiding gegeven een uiteenzetting te geven over de wijze waarop deze aankoop is geschied. In het algemeen geldt, zo vex-klaart de afdeling Voorlichting, dat de regering bij handelsverdragen nimmer contracten af sluit. Zij stelt alleen contingenten vast, waardoor de afgifte van invoer- en uit- voermachtigingen gegarandeerd wordt en waardoor de uitwisseling van de goederen, waarover besloten is tot wederzijdse leve ring, kan geschieden. Voor de eerste maal na de bevrijding zijn de besprekingen over een handelsovereen komst met IJsland gevoerd door een missie uit het georganiseerde Nederlandse bedrijfs leven zelf, in plaats van door een regerings delegatie. De handel was ook vrij in de samenstelling van zijn afvaax-diging. Deze handelsmissie heeft met een IJslandse dele gatie een ontwerpovereenkomst opgesteld, waax-in zowel hoeveelheden als prijzen wer den vastgesteld. Dr. Tj. Bakker, landbouw- attaché te Londen, vergezelde deze missie als waarnemer. Als zodanig was dr. Bakker niet gemachtigd enigerlei overeenkomst af te sluiten. Wel nam dr. Bakker op zich de ontwerpovereenkomst welke door de IJs landse regex-ing was goedgekeurd, ter ken nis van de Nederlandse regering te brengen en als een basis voor eventuele verdere on derhandelingen aan te bevelen. Daarbij zij opgemerkt, dat dr. Bakker zich op het standpunt stélde, dat over de prijzen nog te onderhandelen viel. Tegen deze opvatting van dr. Bakker heeft de handelsmissie zich sterk gekant. Naar haar mening vertegenwoordigde zij de Nederlandse handel en aan hetgeen zij tot stand bracht moest niet getornd worden. Het was naar haar mening een kwestie van accepteren of afwijzen. Inmiddels was een IJslandse delegatie in ons land aangeko men, die met de handelsmissie de bespre kingen voortzette. Toen bleek, dat de IJs landse delegatie over regeringsvolmachten beschikte, werd het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening bij de besprekingen betrokken. De vertegenwoor digers van dit ministerie brachten daarbij ook de kwestie der prijzen ter tafel, waar tegen door de handelsmissie bezwaai" werd gemaakt. Het centraal orgaan van de han del voor de Nedei-landse economische be trekkingen in het buitenland heeft daarna sterke drang uitgeoefend op de ovei-heid, om de overeenkomst in haar geheel te ac cepteren. Het wees hierbij op de belang rijke exportmogelijkheden, die de ontwerp overeenkomst bood. Om de goede naam van de Nederlandse handel in het buitenland 'en de door het centraal orgaan en de han delsmissie als zeer belangrijk geschilderde mogelijkheden voor de Nederlandse handel niet te schaden, heeft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gemeend tenslotte niet in een afwijzende houding te mogen volharden en heeft de overheid de overeenkomst geaccepteerd. Beververhuizing op komst Naar wij vernemen gaat de Nutria- Beverfarm van de heer G. v. d. Steen in de Hyacinthenstraat haar wat benauwde behuizing in de achtertuin van het pand nummer 62 verlaten, om naar de Biezen- weg te vertrekken. Op de „Lichthoeve" wordt een perceel ter grootte van 2500 are ingericht om de beverkolonie onderdak te verschaffen. Het komend voorjaar zal de verhuizing plaats hebben. Een naam voor de farm is nog rxiet ge vonden. R. K. GEMENGD KOOR. Het R.K. Gemengd Koor te Santpoort geeft een concert in de Weyman op 12 14 Januari. "OOO0O00OO00O000O000OO000OOOO Dansschool Zaterdag 10 Januari aanvang NIEUWE CUR SUSSEN. Nog enkele dames en heren kunnen inschrijven. Dagelijks SNELPRIVéLESSEN Inlichtingen; ÏJMUÏDERSTRAATWEG 33 10OGOGO0OOOOOGOOGGGGOGOGOC0O0 (Adv.) FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderli|ke fantasie door W. H. Lane Crawford 14) Om kort te gaan, de vrede en de rust, die Hemy had verwacht te vinden in Widdington, waren verdwenen. Hij begon de beroemde waarheid in te zien, dat de rustigste plaats'ter wei-eld een Londens pleih was. En op zulk een plein hadden zij gewoond! Als de nacht eenmaal ge vallen is, dan heerst er volmaakte stilte op een Londens plein. Een stilte, waarbij vex-geleken de stilte van het platteland een broeinest van geluiden is. Het schi-eeuweix van uilen en van andex-e nachtvogels, het loeien van het vee in de^/elden, het blaf fen van vossen en honden; alle soorten van dierengeluiden, van het angstig piepen van muizen en ratten af tot het triomfantelijk kraaien van de hanen, als zij bedrogen wox-den door de lichten van voorbijkomen de wagens. En om Henry's teleurstelling nog gi'oter te maken, had de buitenlucht een zeer slechte invloed op Michael zowel als op Tobias. Het was dus niet te verwon deren, dat hij prikkelbaar was. En het was niet te verwonderen, dat hij nu in de ka mer op en neer liep, met gefronste wenk brauwen en stijf opeen geklemde lippen. Henry en Christopher hadden nog geen woord met elkander gesproken over Mi chael's gedx-ag, Het was altijd karakteri serend voor hun vriendschap geweest, dat nooit twee van hen de, derde critiseerden. Alle zaken, die een van hen betrof, werden altijd besproken, als ze alle drie tegen woordig waren. Maar een situatie als de tegenwoordige was nog nooit vooi'geko- men. Dit alles was zonder antecedent en het was werkelijk geen wonder, dat Henry niet langer in staat was alle opgepropte emoties voor zich alleen te houden. Hij stond stil en zei vastberaden en sti*eng: „Dat khn zo niet langer doorgaan". Christopher Reek hem vragend aan. „Michael kan niet op alle mogelijke en oixmogelijk uren thuis komen, dat is tegen de principes, waax-op onze samenleving is gebaseerd; het is onmogelijk op die manier een behoorlijke huishouding te voeren; het verdubbelt het werk der bedienden: het brengt alles in de war". Christopher bromde iets onverstaanbaars en Henry begon opnieuw op en neer te lopen. „Wie is die vriend van hem?" vroeg hij toen. „Dat zou ik ook wel willen weten". „Heeft hij je niets verteld?" „Geen woord". Henry beet op zijn onderlip. „Het is on aangenaam", zei hij, „zeer onaaangenaam". „Ach", zei Christopher, „zo verschrik kelijk kan ik het niet vinden". Een ogenblik zwegen zij beiden, toen zei Henry op sombere toon: „Ik moet je iets vertellen". Er was geen twijfel mogelijk, dat dit iets zeer belangrijks was en Christopher was dan ook vol aandacht. „Vanavond ben ik in Michael's kamer geweest de foto van Maud is ver dwenen". Christopher sperde zijn ogen wijd open. „Bedoel je, dat ^ie foto niet meer op zijn tafel staat?" „Ik bedoel, dat die foto er niet meer is!" Er was een ogenblik van diepe stilte. De foto van de donkerharige Maud met die diep-ernstige ogen had op Michael's tafel gestaan, sinds haar ontijdige dood. Michael aanbad die foto, zoals Henri de foto van Josephine aanbad en Christopher die van Cynthia. Het was ongelofelijk, dat die foto verdwenen was, maar, het was waar, Michael had de laatste tijd zoveel dingen gedaan, die ongelofelijk waren. Christopher zei maar zijn stem klonk weinig ovex-tuigend: „Misschien is het glas gebroken' „Daar heeft Michael niets van gezegd". „Neen neen, dat is waar". De stilte, die nu volgde, hield zeer lang aan. „Zou die vriend van hem niet eens Henry zweeg, de woorden wilden niet over zijn lippen komen. „Niet een...." hielp Christopher hem. vZou die vriend geen vrouw kunnen zijn?" Het was er uit. Henry hield zijn adem in. „Dat zou mij niet verwonderen". Henry haalde zijn wenkbrauwen zeer hoog op. Hij was ontzet over Christophers onverschilligheid. „Maar. maar, begrijp je niet, wat ik bedoel?" vroeg hij aarzelend. „Je bedoelt, dat hij die dame het hof maakt". Henry huiverde, die uitdrukking deed hem pijn. „Ik bedoel, dat ik het niet uitge sloten acht, dat Michael de een of andere dwaze bevlieging heeft". Hij kuchte Een vonkje, dat overgebleven Is van zijn ver- Ioi-en jeugd. Een vonkje, dat om zo te zeg gen, weer ontvlamd is en zijn denkvermo gen heeft vei-ward. Zodat hij nu ideeën heeft, die helemaal niet overeenstemming zijn met zijn leeftijd". Christopher slaakte een diepe zucht. „Het is mogelijk", zei hij tenslotte. „Maar ik zal het spoedig weten", klonk het woedend. ,Hoe?" (Wordt vervolgd). DISTR1BUTIENIEUWS Bewoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letter Q tot en met U, kunnen Vxijdag 9 Januari nieuwe bon- kaaxien voor levensmiddelen, tabak- en versnaperingkaarten halen in het Badhuis aan de Wüstelaan. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. eindigt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. SCHEEPVAART H. WEST AFRIKA LIJN. Salatiga, 5 Jan. van Porto Amboim naar Boma. H. OOST AFRIKA LIJN. Sibajak. 6 Jan. te Kaapstad van Holland naar Holland. Oran jefontein. 7 Jan. Vlissingen gepasseerd op weg naar Antwerpen. MIJ. NEDERLAND. Amsteldiep, 2 Jan. te Batavia van Holland naar Holland. Groote Beer. 5 Jan. te Suez van Indië naar Holland. Lawak, 3 Jan. te Vancouver van Hollandia naar Indië. Oranje. 5 Jan. Ouessant gepass. van Holland naar Indië. Poelau Laut. 6 Jan. te Pangkal Penang van Amsterdam naar Ba- likpapan. Rondo, 1 Jan. te Soengei Gerong v. New York naar Halifax. Talawati, 5 Jan. te Buenos Aires van Kaapstad naar Holland. Talisse, 5 Jan. te Baltimoi'e New YorkCuba. VINKE EN CO. Rossum, 5 Jan. van Port of Spain naar Paramaribo. K. N. S. M. Bacchus, 6 Jan. van Amster dam naar Gibraltar. Deo Duce, 6 Jan. te Odense AmsterdamKopenhagen. Draco, 6 Jan. Brunsbuttel gepasseerd Kopenhagen Amsterdam. Euterpe. 6 Jan. te La Pallice BordeauxHolland. Ilos, 6 Jan. van Oran n. Gibx-altar. Juno, 6 Jan. te Lissabon Albufeira Amsterdam. Odysseus, 5 Jan. van Lissabon naar Hoek van Holland. Tiberus, 6 Jan. te Istanboel MutsunaPiraeus. Trajanus, 6 Jan. te Sfax AlexandriëEngeland. K. P. M. Kalianda, 6 Jan. van Aden naar Colombo. Grote vaart. Adinda, 3 Jan. van Singapore naar Pladjoe. Agatha, Mai-acaibo—Curagao, 6 Jan. 800 mijl West van Willemstad. Berkel, 6 Jan. van Zaandam te Schiedam. Blijdendijk, 7 Jan. van Norfolk te New Yoxic. Boissevain, 4 Jan. van Dui'ban naar Poi-t Elisabeth. Ceronia, Abadan Havre, pass. 6 Jan. Kaap St. Vincent. Cislu- la, 6 Jan. van Singapore naar Manilla. Cido, 3 Jana. van Cristobal te La Guaira. Grïnna, 6 Jan. van Shanghai naar Miri. Groote Beer, JavaAmsterdam, 6 Jan. te Port Said. Groo- tekerk, RotterdamSydney, 7 Jan. te Fre- mantle verwacht. Java Mail (charter), 3 Jan. van Singapore naar Batavia. Joh. van Olden- barnevelt, AmsterdamBatavia, pass. 6 Jan. Singapore. Kalianda, Rottei'damBatavia, 6 Jan. van Aden. Kamerlingh Onnes, 7 Jan. v. Semarang te Soerabaja. Kedoe. Batavia—Rot terdam, 3 Jan. van Aden, 6 Jan. in de Rode Zee ter hoogte van Djeddah. Kota Inten, 7 Jan. van Soerabaja te Makassar. Limburg, 7 Jan. van Seattle te Portland Or. Loosdrecht, AntwerpenMarseille, 6 Jan. in Straat van Gibraltar. Macuba, 5 Jan. van Abadan te Melborne. Maitena (zelfstomende hopper), RotterdamDakai-, 6 Jan. te Brest (schui lend). Marken, RotterdamJava, 5 Jan. te Marseille. Paula, 3 Jan. van Singapoi-e naar Madras. Nieuw Holland, Java—Amsterdam, pass. 6 Jan. Kaap Finisterre. Poelau Laut, 6 Jan. van Singapore te Pangkalpinang. Ridder- kex-k, 6 Jan. van Shanghai te Rotterdam. Roepat, 5 Jan. van Colombo te Port Swet- tenham. Ruys, 6 Jan. van Dui-ban naar Mau- ritius. Rijnkex-k, BombayRotterdam, pass. 6 Jan. Gibraltar. Salatiga, 7 Jan. van Porto Amboina te Boma. Samai-ia, 8 Jan. van Mar- seille te Dakar verwacht. Sloterdijk, 6 Jan. van Batavia naar Rotterdam (6 Jan. v.m.). Straat Malakka, 4 Jan. van Cebu naar San Fi-ancisco. Talisse, 3 Jan. van New Yoi-k niar Rotterdam, Utrecht, 7 Jan. van Portland te San Fi-ancisco verwacht. Van Heutsz, 4 Jan. van Penang naar Hongkong. Veendam, 6 Jan. van New York naar Rotterdam. Zeeland, (SSM), 6 Jan. van Rotterdam naar Gdansk. Zuiderkruis, RotterdamJava, pass. 6 Jan. 18 uur Dondrahead. Colytto, SfaxNeder land, pass. 5 Jan. Finistexre. Ena, Rotterdam Curasao, pass. 5 Jan. Wight. Helder, San AntonioAmsterdam, 6 Jan. te Balboa. Heli con, 5 Jan. van Fort Liberte (Haiti) naar New York. Hestia, 2 Jan. van La Guaira naar Puei-to Cabello. Kelbergen, Rotterdam Savona, pass. 6 Jan. Dungencss. Kota Agoeng, 6 Jan. van Makassar te Soerabaja. Prins Alexander, 6 Jan. v. Glasgow te Haifa. Rotti, 6 Jan. nog op rede Ras Tanura. Stuyvesant, 6 Jan. van Port of Spain naar La Guaira. Telamon, 6 Jan. van Paramaribo te Demex'ara. Volendam, JavaRotterdam, werd 6 Jan. te Aden verw. Annenkerk, RotterdamSydney, pass. 6 Jan. Gibraltar. Balanipa (KPM), 6 Jan. (12.15) van Rotterdam naar Batavia. Kota Baroe verm. 13 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 4 Jan. van Aden te Bahrein. Lissekex-k. 6 Jan. van Co lombo te Madras. Noordwijk, wordt 7 Jan. 0.40 van Huelva te IJmuiden verwacht. Prins Willem van Oranje, OranHull pass. 5 Jan. Ouessant. Sibajak, 6 Jan. van Rotterdam te Kaapstad, vertrekt verm. 8 Jan. 14 uur) van Kaapstad naar Rotterdam terug. Alkaid, RotterdamZ. Amerika, pass. 5 Jan. Madeira. Dordrecht, 2 Jan. van Abadah naar Land's End VvO. Iran (chai-ter VNS), 5 Jan. van Coconada naar Madras. Keilehaven, 5 Jan. v. Mondah te Owendo. Muiderkerk, 5 Jan. van Aden te Karachi. Noordwijk, HuelvaAm sterdam, pass. 5 Jan. Wight. Prins Willem 4, 6 Jan. van Londen te Pernis. Rijn, 5 Jan. van Amsterdam te Lübeck. Salanda, 3 Jan. van Jacksonville te Norfolk. Stad Arnhem. 5 Jan. van Bona naar Rotterdam. Wiixterswijk. Rot terdamHuelva, pass. 5 Jan. Finistex-re. Galilea. 6 Jan. des middags van Konakry te Bordeaux verwacht, Wickenburgh, 5 Jan. v. Antwerpen naar Londen. Kleirfe vaart. Actief, 6 Jan. van Rostock te Kopenhagen. Algarve, 4 Jan. van Lissabon te Albufeira. Bill S, 5 Jan. van Ardrossan te Cork. Bir mingham, 5 Jan. van Blyth naar de Thames. Coolhaven, 5 Jan. van Stockholm naar Abo. Democraat, 6 Jan. v. Maassluis naar Londen. Depa, 1 Jan. van IJmuiden te Hambux-g. De Ruyter, 5 Jan. van Emden te New Castle. Duiveland. 5 Jan. van Rotterdam te Leith. Elizabeth (RKC), 5 Jan. van Antwex-pen te Oslo. Escaut, 5 Jan. te Parijs. Frejo, 4 Jan. v. Preston naar St. Malo. Glashaven, 4 Jan. van Gothenburg te Kopenhagen. Goote, vermoe delijk 6 Jan. van Lübeck naar Amstex-dam. Hast 5, 5 Jan. van Rotterdam te Londen. Hel- levoetsluis, 5 Jan van Antwerpen te Oslo. Mix-a, 4 Jan. van'Par te Rouen. Nottingham, 5 Jan. van Rotterdam te Kingslynn. Rose Marie, 5 Jan. van Lübeck te Delfzijl. Seaham, 6 Jan. van Blyth op de Thames. Trompen- burgh, 5 Jan. van Bordeaux te Port Lyautey. Vrede, 5 Jan. van Wisbech te Guersney. Wil lem Bax-endsz. 5 Jan. van Antweipen te Oslo. Woensdag 7 Januari voeren de sluizen van IJmuiden binnen: Tyro van Drogheda. Noordwijk van Huelva. Draco van Kopen hagen. Irwell van Goole. Patria van Huil. Bonn van Sharpsborg. Vertrokken zijn: Wikla naar Rotterdam. Storo naar Zweden. Patria (Zweden) naar Antwerpen. Bravo I naar Oslo. Sevan naar Swansea Dina naai- Bremen. Van Ostade n. Antwex-pen Amstelveen naar Antwerpen Hoogwatertijdea Dondei-dag 8 Januari: 1.43 14.03 uur. Vrijdag 9 Januari: 2.30—14.46 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6