Meer Engelse en Amerikaanse wapens voor Griekse regering f 9anda v y Heeft Bevin de moed opgegeven? „Het belangrijkste punt van onze buitenlandse politiek is: Europa" Drie smokkelbendes in West Brabant beconcurreerden elkaar Bange uren op „De Jonge Klaas" Stakingsgolf in het Ruhrgebied Weerbericht 62e Jaargang No. 18832 Vrijdag 9 Januari 1948 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en II 1 T 1 I 1 T "f" Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest- Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ttBIllBfi B S jg EHbS fij ■Ijj jf Hal dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. V# A JL JL A A VA A %»^L AAW kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro- Drukkerfc' Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Guerilla-oorlog zou de zomer niet meer beleven Griekenland zal 40.000 geweren met toe behorende ammunitie ter waarde van 750.000 pond sterling van Engeland kopen met particuliere Griekse fondsen in Enge land, die vrijwillig aan de regering ter be schikking zijn gesteld. De Griekse minister van Coördinatie, Stenafo Oelos, heeft de buitenlandse be richten bevestigd, dat de Griekse ambas sadeur te Washington een overeenkomst met de Amerikaanse regering heeft ge tekend betreffende de levering van oor logsmateriaal ter waarde van 25 millioen dollar, dat zich in Duitsland bevindt. Hij heeft eveneens bevestigd, dat een over eenkomst aanstaande is voor ander Amei-i- kaas oorlogstuig ter waarde van 15 mil lioen dollar. Generaal Live say, hoofd van de gecom bineerde Amerikaanse staf in Griekenland, heeft voorspeld, dat de verzetsstrijders in het late voorjaar geheel verslagen zullen zijn. Naar verluidt, heeft Griekenland de Export and Import Bank verzocht voor de wederopbouw 11 millioen dollar te ont dooien. Livesay, die gisteren in Athene is te ruggekeerd na in Washington overleg ge pleegd te hebben met ambtenaren van het ministerie van Oorlog en van Buitenlandse Zaken, zeide verder nog, dat hij tijdens zijn bezoek had aanbevolen, het geregelde Griekse leger met 12.000 man te verster ken en tevens, het Griekse nationale ver dedigingscorps te brengen van 42 op 100 bataljons van in totaal 50.000 man. Hier door zou het gehele Griekse leger voor gevechts-operaties vrijkomen. Bij de be sprekingen in Washington waren ook de functies van de Britse en Amerikaanse militaire missies duidelijk als volgt om schreven: de taak der Britten is de orga nisatie en opleiding van het Griekse leger en het nationale verdedigingscorps, die der en de MEESTERVL1EGER kunt u ook bij onze bezorgers bestellen. 0.65 per exemplaar. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft Donderdag aan het kabinet het ontwerp van een nieuwe Britse buitenlandse politiek voorgelegd en volgens waarnemers is deze gebaseerd op de overtuiging, dat verdere samenwerking tussen de grote vier moeilijk, zó niet on mogelijk zal zijn. In officiële kringen bewaart men het stilzwijgen over de inhoud van Bevins voorstellen en bepaalt men zich tot de op merking, dat zij de gehele wereld aangaan. Het schijnt, dat de nieuwe politiek niet bekend zal worden gemaakt voor het grote debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, dat op 22 Januari begint. Geruchten rond Stalin Zwitserse bladen van verschillende rich ting hebben gisteren berichten uit „door gaans zeer goed ingelichte bron" gepu bliceerd, volgens welke maarschalk Stalin zou zijn gestorven. Het blad „Der Bund" haalt berichten uit andere bron aan, volgens welke de dood van Stalin het gesprek van de dag onder de bevolking van Moskou zou zijn. De socialistische „Tagwacht" voegt daar aan toe, dat hoewel tot dusver dergelijke berichten onmiddellijk werden tegenge sproken, zij in dit geval van Russische zijde bevestigd noch tegengesproken worden. De „Nieuw-Holland" gearriveerd Geassisteerd door de „Churchill" en de „Henriëtte Jacoba" van de firma Goed koop kwam hedenmorgen te elf uur dertig de Nieuw-Holland in IJmuiden binnen. Hiermede komt het eerste grote contin gent afzwaaiende troepen in Nederland terug ten getale van 1191. Gezagvoerder is J. Ellerts. De troepen staan onder leiding van generaal A. H. Nijhoff. In IJmuiden ging aan boord de vei-tegenwoordiger van H.M. de Koningin kapitein-adjudant J. C. Buurman, die de troepen namens H.M. toesprak. Het schip meert aan de Java- kade te Amsterdam en de debarkatie vindt morgenochtend om 9 uur plaats. Veel Amerikaanse touristen deze zomer naar Europa In 1948 staat Europa een nieuwe invasie te wachten. Ditmaal van vreedzame Ame> rikaanse en Canadese touristen. Volgens reisbureau-functionarissen zal het aantal passages naar Groot-Brittannië en het Europese continent tussen Mei en October aanstaande waarschijnlijk een totaal van honderdvijf-en-twintigduizend bedragen, het hoogste cijfer van de laatste jaren. De vliegtuigen van twaalf luchtlijnen en een met een twintigtal schepen versterkte vloot van passagiersboten zullen de inva sie 1948 mogelijk maken. Veel bezoek zal getrokken worden door de Olympische Spelen te Londen in de aanstaande zomer. ROEMEEN GEDOOD BIJ AUTOBOTSING IN BELGIë Een tien tons vrachtauto van een firma uit Ierseke, welke met mosselen op weg was naar Frankrijk is bij Doornik in Bel gië in botsing gekomen met de auto van de Roemeense consul te Parijs. De consul Werd bij de botsing zwaar gewond en over leed enkele minuten later. De drie inzitten den van de auto uit Ierseke kregen geen letsel. De chauffeur wordt in België voor het onderzoek naar de schuldvraag vast gehouden. De vrachtauto is, na eerst in beslag genomen te zijn, vrijgegeven. De beide andere inzittenden zijn naar Ierseke teruggekeerd. Amerikanen de ravitaillering en het geven van advies inzake operaties. De strijd. De strijdkrachten der Griekse regering achtervolgen de terugtrekkende guerilla- strijders in de bergen ten Noorden van Konitza in Epirus, aldus meldt het Atheense nieuwsbureau. Ten Westen van Konitza is het gebied tussen de rivieren Aoos en Sarandaporos van guerillastrijders gezuiverd. Het nieuwsbureau haalt berichten aan, dat het falen der guerillastrijders om Ko nitza te nemen is gevolgd door een ver vanging van de commandenten, die voor deze mislukking verantwoordelijk worden geacht, door Slavische militairen. Middenstandsexamens voor militairen in Iudië Binnenkort zullen de eerste midden standsexamens algemene handelskennis voor leden van de Nederlandse strijdkrach ten overzee worden afgenomen en wel op 19 en 20 Februari. In totaal zijn 238 candidaten ingeschre ven, voor Batavia 24, Bandoeng 86, Sema- rang 24, Soerabaja 70, Palembang 17, Pa- dang 9 en Medan 8. Het examenwerk zal naar Nederland worden gezonden. Djokja nodigt minister.president van Oost.Indonesië uit In een Donderdagavond uitgegeven repu blikeins communiqué wórdt medegedeeld, dat de republikeinse regering een uitno diging heeft gericht tot de minister-presi dent van Oost-Indonesië, Ide Anak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djokja „teneinde besprekingen te houden over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië". Het begin des jaars betekent voor de huisvrouw UitverkoopOok in Engeland ver kopen de warenhuizen en winkels hun restanten tegen spotprijzenDe Londense huismoeders staan in lange rijen op hun beurt te wachten. MARSHALL WAARSCHUWT CONGRES „Mijn plan is een weloverwogen risico" George Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft tegen over de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen ronduit verklaard, dat indien de republikeinen in het Congres zouden blijven dreigen met verlaging van het totaal der Amerikaanse bijdrage tot het plan-Marshall, zij evengoed het gehele plan zouden kunnen prijsgeven. ,,Een ontoereikend program zou verspilling van onze hulpmiddelen betekenen", aldus Marshall. „Deze ongeëvenaarde poging van de nieuwe wereld om de oude te helpen is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dusver gekend hebben, staat daarbij op het spel." Marshall waarschuwde de commissie, dat het hulpprogram uiterlijk 1 April in wer king zou moeten worden gesteld; daar an ders enkele van de voornaamste voorwaar den, waarop het gehele project was geba seerd, in onvoldoende mate aanwezig zou den zijn. De Amerikaanse bijdrage van 6.800.000.000 dollar voor de eerste 15 maan den is het absolute minimum, de totale kos ten voor de gehele periode van 4 en een kwart jaar zullen tussen de 15.100.000.000 n 17.800.000.000 dollar komen te liggen. Marshall stelde de eis, dat de leveran ties niet gebruikt mochten worden om de souvereine rechten van de Europese landen afbreuk te doen of er voorwaar den aan te verbinden, die de gehele morele rechtvaardiging voor de hulp verlening zou wegnemen. Indien het plan er in het Congres niet door zou komen of zou mislukken, zou de veilig heid der V. S. bedreigd worden en Amerika feitelijk met het geweer aan de voet leven. „Indien Europa niet meer economisch gezond zou worden," aldus Marshall, „zou den de gevolgen voor Amerika niet te over zien zijn. Aan zijn lot overgelaten, zou Europa een prooi worden van economische, sociale en politieke chaos en tyrannïe. Het zou beheerst worden door machten, waaruit oorlogen worden geboren. De Sovjet-Unie en de communistische partijen hadden ver klaard, dat zij vastbesloten waren zich tegen het herstelplan voor Europa te ver zetten. De economische verwarring moest dienen voor de verwezenlijking van poli tieke doeleinden. „Geen voorwaarden" Nadrukkelijk betoogde hij, dat het Con gres niet moest trachten stuitende politieke of economische voorwaarden aan de hulp verlening vast te knopen. „Wij hebben te doen met democra tische regeringen, waarvan wij niet kunnen verwachten, dat zij zichzelf verplichten tot aanvaarding van voor waarden, die het volk tegen de borst stuiten. Wanneer ons program van stapel is gelopen, mogen wij van haar wachten dat zij haar multilaterale overeenkomsten nakomen." Marshall prees Europa voor de vorderin gen, die reeds op het gebied van de weder zijdse hulp waren gemaakt. Als voorbeel den noemde hij de stappen van Frankrijk en Italië naar monetaire tolunie. Marshall besloot met de woorden: „Het zou dwaas zijn de ogen te sluiten voor hin derpalen en risico's. Het weer en de om vang van de wereldoogsten zijn onberekem bare factoren. Ook kan men niet voorzien, welke omvang de politieke sabotage van het Europese herstelplan zal aannemen. De V. S. staan echter voor een geweldige be slissing. Wij kunnen besluiten de weder opbouw van West-Europa niet te steunen, maar moeten er dan ook de cónsequenties van aanvaarden." Na zijn rede legde Marshall voor de com missie nog een verklaring af. „De wereld situatie is uiterst critiek", aldus Marshall. „De gehele wereld staat op het spel en is afhankelijk van hetgeen wij doen". Mar shall noemde het Europees herstelprogram ma op het ogenblik het belangrijkste punt van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Marshall verklaarde niet te geloven, dat er gevaar bestaat, dat de Europese landen door het plan-Marshall de Verenigde Sta ten permanent als „hun pleegvader" zullen beschouwen. „Het tegendeel is waar. Zij slaan reeds de handen ineen en doen ge combineerde, intelligente §n agressieve po gingen om zichzelf te helpen", aldus Mar shall. Wij hebben te doen met zieke naties. Een ziek man moet eerst weer op de been worden geholpen voor hij veel voor zich zelf kan doen. Wat West-Europa betreft hopen wij, dat dit ongeveer vijftien maan den in beslag zal nemen. Reeds het idee alleen is een geweldige stimulans geweest. Wij onderschatten de trots, die in deze naties 'leeft." SAMENWERKING TUSSEN DELI MIJ. EN DELI-BATAVIA MIJ. Sedert medio 1947 zijn de omstandig heden op Sumatra's Oostkust zodanig verbeterd, dat een begin kon worden ge maakt met het herstel van de tabakscul tuur. Dit herstel gaat echter gepaard met belangrijke geldinvesteringen. Teneinde dit onder de huidige moeilijke en onoverzich telijke omstandigheden zo efficiënt moge lijk te doen geschieden, hebben de N.V. Deli-Maatschappij en de N.V. Deli-Bata- via Maatschappij besloten, een overeen komst aan te gaan, waarbij beide maat schappijen zich hebben verbonden de tabakscultuur op haar ondernemingen in Deli en Langkat voor gezamenlijke reke ning uit te oefenen. Deze overeenkomst tast niet de zelfstandigheid van de maat schappijen aan. Critieke situatie in Indonesische kwestie Nederlands ultimatum wekt republikeinse bezorgdheid De republikeins-Indonesische vice- premier Sjarifoeddin en minister Sa- lim zijn van Djokja uit per vliegtuig naar Singapore vertrokken, waar zü inmiddels reeds aankwamen en be sprekingen voerden met Sjalirir. Men verwacht dat Sjahrir met hen terug zal vliegen via Sumatra, waar Moham med Hatta zich waarschijnlijk bij het gezelschap zal voegen. Deze over haaste samenkomst van de leidende republikeinen wordt verklaard uit hun vrees voor een hervatting der Ne derlandse politiële actie, nu de bespre kingen op de „Renville" niet tot een oplossing hebben geleid. In Batavia werd door een Nederlands woordvoer der aan United Press medegedeeld, dat de Nederlandse regering een ultima tum aan de republiek heeft gesteld, dat 15 Januari afloopt. Dit ultimatum zou reeds op 2 Januari via de commissie voor goede diensten aan Djokja zijn toegezonden, met een afloop datum van 6 Januari. De commissie zou hebben bereikt dat deze datum tot 15 Januari werd verschoven. Het ultimatum zou van Djokja de instemming met de Ne derlandse voorstellen betreffende het sta ken der vijandelijkheden eisen, welke in stemming dus op 15 Januari zou moeten worden overhandigd aan de Commissie. In een tegenovergesteld geval zou Nederland „zijn vrijheid van handelen hernemen". Deze ontwikkeling heeft de republikei nen blijkbaar tot de overtuiging gebracht, dat de situatie hoogst «ritiek is. Vandaar de overhaaste reis van Sjarifoeddin en Salim. Men neemt aan dat de opmerking in het ultimatum, volgens welke Neder land zijn vrijheid van handelen zou her nemen bij een republikeinse afwijzing, in republikeinse kringen de indruk heeft ge wekt dat een hervatting der politiële actie voor de deur staat. De commissie van goede diensten zal morgen naar Djokja vliegen om met de republikeinse regering te beraadslagen over de ontstane situatie. Volgens waarnemers te Batavia, aldus United Press, zijn de besprekingen op de Renville afgebroken. Regeringsverklaring. Verwacht kan worden, dat de regering Dinsdag a.s. 13 Januari, in de vergadering der Tweede Kamer een verklaring zal af leggen met betrekking tot de toestand in Indonesië. Een heden uitgegeven communiqué van de commissie van drie zegt, dat de com missie Zondagochtend 11 Januari een be spreking met Soekarno, Moh. Hatta, Sjari foeddin, Sjahrir en leden van de republi keinse regering te Djokja zal hebben. Verder meldt dit communiqué, dat een Amerikaanse Dakota thans Moh. Hatta en Sjahrir ophaalt. Ten aanzien van de acti viteit der commissie in de laatste dagen wordt gezegd, dat in antwoord op de in formele suggesties, welke de commissie van drie aan beide partijen gedaan heeft, de Nederlandse delegatie kortgeleden haar laatste amendementen op de voorstellen inzake het „cea fire" heeft aangeboden en een aantal „richtlijnen" als een basis voor een politiek vergelijk heeft geformu leerd. Deze voorstellen en richtlijnen zijn informeel door de commissie van drie met de Nederlandse ministers, toen deze nog in Indië vertoefden, en met beide delega ties te Batavia en op de „Renville" be sproken. De ontmoeting van de commissie met de republikeinse regering op Zondag a.s. zal deze bespreking completeren. Zij stalen zelfs eikaars pantserauto's Bij het onderzoek naar de grote smokkelzakcn in West-Brabant is ge bleken, dat de wielrenner John Bras- penningx de leider is geweest van één der organisaties, welke goederen uit België naar Nederland smokkelde. Er bestonden namelijk drie benden, welke elkaar beconcurreerden en zelfs el- kaars pantserauto's stalen. Het smokkelen met militaire wagens is van de Duitsers afgekeken. Leden van de „Wehrmacht" gebruikten hun auto's voor de smokkelarij. Na de bezetting zetten een aantal geallieerde militairen en ook enkele grenswachten de zaak op dezelfde manier voort. Toen de maatregelen werden afge kondigd, waarbij voor het vervoer van goederen bepaalde papieren werden ver eiste, maakte men deze papieren na. Grens wachters gingen zelfs wekelijks hun geld halen voor het doorlaten van de wagens. Toen eind 1946 uit Belgische dumps pant serauto's konden gekocht worden, kreeg de smokkelwereld een nieuwe kans. De eerste pantserauto werd in April 1947 onbeheerd aangetroffen onder Rijsbergen, geladen met zeep, tabak, katoen, wol en kauwgummi, De inzittenden hadden na een achtervol ging de vlucht weten te nemen. In de nacht van 23 op 24 April van het vorig jaar zag men andermaal een pantserauto, die in Breda kon worden aangehouden, doch daarna weer wist te ontkomen. De derde keer, dat men een pantserwagen zag, was in de nacht van 30 op 31 Augus tus, weer in Rijsbergen. In October werd een dergelijke wagen ongeveer tien keer in West-Brabant gesignaleerd, doch de smok kelaars kon men niet vatten. Zelfs speciaal aangelegde versperringen hielpen niet. Door de concentratie van verschillende op sporinginstanties wist men in de grensstreek nu zwalkende door de aanrollende gol- van September af een dusdanig controle systeem te verkrijgen, dat al spoedig heel wat smokkelaars in de cel terecht kwamen. (Bij de opsporing gebruikte men ook walkie-talkies" en auto's met zend- en ontvanginrichting. Het was de eerste keer, dat deze middelen zijn toegepast voor het opsporen van strafbare handelingen. Ge leidelijk kreeg men gegevens over de drie smokkelorganisaties. Eén der hoofddaders arresteerde men in de nacht van 5 op 6 December van het vorige jaar. Bij een huiszoeking vond men een gebrekkige boekhouding, waarin de namen van verschillende leden van de bende en bovendien allerhande interessan te aantekeningen stonden. De pantserwa gens bleken bestuurd te worden door er varen chauffeurs, meest Belgen. Zij waren bemand met een „wegverkenner" en iemand die spijkers of spijkei-planken op de wegen moest werpen om achtervolgende auto's tegen te houden. De drie leden der bemanning'" kregen voor hun karwei ge-* middeld 3000 gulden. In totaal gingen drie wagens van da smokkelaars verloren, een bij Rijsbergen, een in Amsterdam en een in België in de omgeving van Loenhout. De waarde der bij Rijsbergen in beslag genomen goederen bedraagt 551,000 Belgische francs; de ge middelde waarde van de pantserwagens wordt geschat op 45.000 francs. Per tocht werd naar schatting voor f 40.000 aan wa ren ons land binnengesmokkeld Hachelijk avontuur vari schipper A. Visser Na enige bange uren op een gvoeste zee beleefd te hebben is gistermiddag de vis sersboot Urk 172 in Ilock van Holland binnengelopen. De schipper had het nood sein gehesen, waarna de „President Wiers- ma" van de N.Z.II.R.M. was uitgevaren. De Urk 172 wist echter op eigen kracht de haven te bereiken. De Urk 172 „De jonge Klaas" had reeds urenlang „voor het gat" gelegen. „Ik ben al dertig jaar schipper en heb al een paar schipbreuken meegemaakt, maar nu dacht ik toch werkelijk, dat dit mijn laatste reis geweest was", vertelde schipper A. Visser uit IJmuiden. „Als ik weer een nacht had moeten meemaken in deze hel van water, wind en duisternis zou het vast met ons gedaan geweest zijn. Een licht had ik niet meer. Volle zee opgaan was nog erger spe len met het leven, want overal loeren nog de mijnen. Wat was ik blij, dat de redding boot versenpen. Het gaf me moed. Wat kan me nu nog gebeuren, dacht ik. Ik durfde Internationale Bank naar Amsterdam? Te Washington oordeelt men het steeds meer waarschijnlijk, dat de zetel voor Europa van de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling' te Am sterdam gevestigd zal worden. Een woord voerder van de bank verklaarde, dat voor Maart geen definitieve beslissing genomen zal worden, doch dat Amsterdam wel zeer behulpzaam bleek wat betreft het aan bieden van faciliteiten. Zoals bekend heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, tijdens zijn bezoek aan Washington voorgesteld de zetel voor Europa van de bank te Amsterdam te vestigen. Zondag beslissing over: „werken of staken" Na vier dagen gestaakt cte hebben uit protest tegen de voedselschaarste, zijn de 12000 Ilamburgse arbeiders heden weer aan het werk gegaan. Gisteren hadden zich nog 5000 havenarbeiders bij hun stakende collega's gevoegd. Er waren maatregelen getroffen om de schepen naar andere ha vens tp zenden. Onder de mijnwerkers in het Ruhrge bied zijn door het Brits en Amerikaans bestuur 325.000 pakketten met elk 10 kilo gram levensmiddelen verdeeld. De vakver enigingen te Essen hebben tot een alge mene staking besloten uit protest tegen de onvoldoende voedselvoorziening. Deze staking zou hedenmiddag beginnen. In het centrum der staalindustrie So lingen zijn 35.000 arbeiders voor 48 uur in algemene staking gegaan. Hun vakver- Een Engels vliegtuig, afkomstig uit Glasgow en met achttien inzittenden op weg naar het vliegveld Northolt, is Dinsdag tijdens e en hevige regenbui, doordat het te veel hoogte verloor, met een boom in botsing ge komen en neergestort. Er viel slechts één dodede piloot. De anderen werden merend eels ernstig gewond. De ruïne van 't toestel. eniging eist, dat de arbeiders hun rantsoe nen, voor normale en zware arbeid volledig krijgen en dat de zwarte handelaren wor den gestraft. Tijdens het weekeinde zullen de vak- verenigingslciders besluiten, of tot alge mene staking in het Ruhrgebied zal wor den opgeroepen. Er heerst hierover nog geen eenstemmigheid onder de vakvereni gingen. De plaatselijke ontevredenheid over de rantsoenen is groter geworden, nu bekend is gemaakt, dat het broodrantsoen de vol gende week van 2500 op 2000 gram ge bracht zal worden. Geen communisten. Een Britse functionaris hegft verklaard, dat het „nonsens" is te menen, dat de hui dige stakingen aan „communistische agi tatie" te wijten zijn. „Zij zijn te wijten aan het feit, dat de arbeiders eenvoudig niet genoeg te eten hebben en geen ver trouwen stellen in het Duitse bestuur". De centrale vakverenïgingsraad voor de Britse zóne in Duitsland heeft het militaire bestuur en het provinciale bestuur van Noord-Rijnland-Westfalen gewaarschuwd, dat, tenzij er in de huidige voedselcrisis een spoedige actie wordt ondernomen, de mijnwerkers en transportarbeiders zich bij de huidige stakingen in het gebied zullen aansluiten. In verscheidene mijnen te Essen is het werk gisteren voor korte tijd onderbroken. Te Düsseldorf werd gisteravond een eis der communisten om een algemene protest staking van 48 uur te houden, tijdens een stormachtige bijeenkomst van vertegen woordigers van werknemers verworpen. Er werd een resolutie aangenomen, waarin de Duitse autoriteiten aansprakelijk worden gesteld voor de huidige voedseltoestand in het Ruhrgebied en een beroep wordt ge daan op de geallieerde autoriteiten en de volkeren der wereld om de arbeiders van het Ruhrgebied te héjpen. 8000 arbeiders, die te München in sta king waren gegaan en de 5000 Münchense arbeiders, die zich heden bij hen hadden aangesloten, hebben het werk hervat, na dat het Beierse vakverbond hen had ver zekerd, dat de voedseldistributie normaal voort zal gaan. ven heen te laveren, midden tussen da pieren door, wetende dat in het ergste ge val hulp nabij was. Want de reddingboot „President Wiersma" schonk ons met z'n vijven aan boord zulk een morele steun, dat ik plotseling alles durfde wagen. Mijn 14-jarig zoontje, dat voor het eerst een reis meemaakte, had ik al de reddingsgor del omgeknoopt, zo angstig waren wij ge worden. Maar we zijn er heelhuids afge komen. "Wilt u", zo besloot de schipper, „vooral de mannen van de N.Z.H. Red dingsmaatschappij mijn warme dank over brengen?" Dit alles vertelde de kleine IJmuidenaar, op het oog een goede veertiger, toen alle narigheid voorbij was en hij, na eerst aan boord wat orde geschapen te hebben, weer vaderlandse bodem onder zijn voeten voel de. Woensdagmiddag om één uur was hij uit IJmuiden vertrokken om te gaan vis sen in het Kanaal bij Ostende. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn, zo kalm was het weer en vredig het water. Maar ter hoogte van boei HK 5, dwars van Wal cheren, begon het lieve leven en dat. in een nauwe vaargeul, waarbuiten men zich niét wagen ,moet omdat het nog vol met mijnen zit. „Ik ga niet op het Oostgat aan", zei hij tot, zijn mannen. „Dat is me te gevaar lijk. Dan maar liever terug". En hij ging terug, in het holst van de nacht. Maar om vier uur blies de storm een van zijn zeilen weg. Dat was een ge duchte handicap en om alle verantwoorde lijkheid voor het tuig voor zichzelf te ne men. nam hij zelf het roer in handen, om dit niet meer los te laten voo,r hij in de Hoek lag gemeerd, Donderdagmiddag te gen vijf uur. Reeds om elf uur was hij voorgaats gekomen, maar tegen het woe den der elementen scheen niet opgetornd te kunnen worden. Nog een zeil verspeeld. Tot overmaat van ramp sloeg de storm zijn tweede zeil overboord. Zijn enige stro halm was: de Nieuwe Waterweg binnenlo pen, want naar IJmuiden doorvaren was onmogelijk. Maar de wind kromp niet, de golven bleven rusteloos aanrollen en het - scheepje van nauwelijks 42 voet werd als een notedop heen en weer geslingerd. Toen men teneinde raad was en voor een nieuwe nacht vreesde, ging de „bal", in top, bij wijze van noodsein. De wachtpost op het strand ontging dit niet en binnen tien minuten konden de mensen op het strand, die vol onrust de capriolen van het notedopje gadesloegen, de reddingboot zien uitvaren. Het was een hachelijke on derneming. Nu eens lag ze hoog op de kruin van een golf, dan weer scheen ze verdwenen. Maar de „President Wiersma" kwam waar ze wezen wilde. En toen de hulp nabij was, gaarde de schipper al zijn moed bijeen en dacht: „Wat die mannen kunnen, kan ik ook". Zijn durf werd zijn redding. „Ik dankte God, dat ik de red dingboot zag", verklaarde hij bewogen. Nu vertrouwde hij er op door „het blok zee" zoals hij het noemde, te boren en naar Hoek van Holland koers te zetten. Het eerste wat hij deed, toen hij na de eerste reddering aan boord de wal betrad, was een telegram naar „moeder de vrouw" zenden. Zij moest immers weten, dat alles goed was afgelopen en ook de zoon be houden was. Koninkli jk rendefc-vouz Prinses Anne de Bourbon-Parma heeft, vergezeld van haar moeder, Kopenhagen per sneltrein verlaten om op een onbeken de plaats een rendez-vous met ex-koning Michael te hebben. DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.L' in De Bilt, geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, voornamelijk in het midden en 1 Noorden van het land plaatselijk over- gaand in sneeuw bij daling van tem- peratuur ongeveer tot het vriespunt. Weer toenemende wind, aanvankelijk uit richtingen tussen Zuid en Oost, later draaiend naar Noordelijke rich- tin,gen. 10 Januari: Zon op 8.46 uur. onder 16-49 uur Maan op 8.44 uur. onder 15.34 uur (Nieuwe maan)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1