John Stol Fraaie jubileum-tentoonstelling Kennemer pluimveevereniging Wijh aan Zee OLD CLOTHES NEW Prins behoudt zijn voorsprong Rede namens de Koningi n bij het weerzien Velsen-Noord Santpoort ZATERDAG 10 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT 5 Opening door burgemeester Scholtens Na maandenlange voorbereiding en grote inspanning tijdens de laatste dagen heeft de Kennemer Pluimverenïging Vrij dagmiddag haar grote tentoonstelling ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan in het ruime Veilinggebouw „Kennc- merland" geopend. De moeiten en zorgen zijn niet vergeefs geweest, want de expositie is groots door het prachtige dierenmateriaal, dat het aan schouwen ten volle waard is. Niet minder dan 1200 inzendingen maakten het nodig de hal van „Kennemerland" geheel te ge bruiken en ook de grote gaanderij in de show te betrekken. „Vogels van diverse pluimage" zijn er overvloedig. De gezamenlijke postduiven verenigingen, de jubilerende „De Reis duif" te Beverwijk en „Oranje Nassau", „Bonte Duif" en „De Snelvlieger", allen uit IJmuiden, hebben voor hun postduiven, 366 in getal, een mooie plaats gevonden op de galerij; de sierduiven tronen bij het andere gevogelte. Zeer fraaie hoender exemplaren, vaak wonderlijk getekénd en keurig onderhouden vragen de aandacht. Ook de vele konijnensoorten tellen een keur van bijzondere exemplaren. Voorts zijn er nog watervogels en cavia's. De districts-show van de Ned. Anconaclub is eveneens een pracht staaltje van teel- kunst. De tentoonstelling wordt verder ver fraaid door de aanwezigheid van een tweetal kalkoenen, mooie exemplaren, ter opluistering afgestaan door de heer mr. M! M. Kwint, burgemeester 'van Velsen. Een combinatie van enkele zeldzame soorten kleine siervogels bevindt zich in een mooie volière van de vereniging „Vo gelvreugd" uit Beverwijk, welke zich uit sluitend toelegt op het telen van kleur- en zangkanaries. Voorts is er een broed machine, een amateur-experiment van de heer A. de Rooy te Wijk aan Zee, die deze kleinste motorbroedmachine met een ca paciteit van 120 eieren ontwierp en ver vaardigde. De hamsters. Zij, die verwachten als de attractie van de expositie enige grote dieren te vinden, zijn er naast, want het viertal „Syrische hamsters" met moeite door de heer Boen der te Leeuwarden geïmporteerd via Engeland uit het nabije Oosten (Aleppo) zijn slechts kleine'wezens van circa 13 cm lengte, veel gelijkenis vertonend met een marmot. Deze diertjes, nog vrijwel onbe kend in ons land, eisen toch wel aandacht genoeg, zoals reeds gisteren bleek. Om uit de vele prijzen voor de 600 hoen ders, ruim 200 konijnen en 360 duiven een keuze te doen, hebben de onderscheidene keurmeesters ongetwijfeld enige moeilijke uren doorgebracht. Prijzen. Met Langshan zwart jonge haan viel mevr. van Heyst-Groot het kampioenschap van de expositie ten deel en zij ontving tevens de herinneringsmedaille voor de Jonker Wisselplaquette. De eerste prijs verwierf de heer G. Nees- kens, de herinneringsmedaille voor de Vepzijlbergh Wisselbeker met de mooiste hen Gr. Wyandotte, waarna wederom mevr. Van Heys't de Parkzicht Wisselbeker kreeg als no. 3 voor de mooiste haan der tentoonstelling. Achtereenvolgens verwier ven hoofd-ereprijzen: 4. K. Stiemer; 5. J. A. Stikvoort; 6. H. L. Witman; 7. mevr. Vessies-Nijman; 8. H. J. Vessies; 9. P. Win ter; 10. H. W. N. Ruijken; 11. H. Smit; 12. J. A. Stikvoort; 13. mevr. Vessies-Teeling; 14. J. Piepers; 15. J. A. Stikvoort; 20. J. J. Koek; 21. H. Groen; 22. H. C. Witman; 23. H. J. v. d. Ploeg; 24. mevr. v. Heyst-Groot; 28. H. J. Pools Jr.; 30. J. Mertens; 31. H. J. Vessies; 32. J. A. Stikvoort; 33. P. Winter; 34. H. H. Kruize; 35. M. v. Iperen; 36. S. de Vries; 37, 39 en 40. H. T. Meerens. De ontbrekende nummers werden niet toegekend. De lauwertak voor de fraaiste inzending van de Kon. Ned. Hoogovens employés verwierf de heer A. C. Holleman te Velsen-Noord. De expositie, die een bijzonder mooie indruk maakt, is ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan de heer C. F. van Dam, die vorig jaar als voorzitter groten deels de organisatie verzorgde en op wiens werk thans is voortgebouwd. Alvorens de tentoonstelling geopend werd hield het bestuur een receptie in de boven zaal van „Kennemerland", waar, behalve de ere-comitéleden onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, talrijke vertegenwoordigers van verschil lende verenigingen hun gelukwensen aan boden. Als inleiding tot de officiële opening gewaagde de heer H. J. Vessies van de trots, die de K.P.V. vervult bij dit jubileum. Namens „De,. Reisduif" en de gezamen lijke duivensportclubs complimenteerde de heer G. v. d. Windfen de jarige vereni ging. IOO0OOOOOOOOOO0OO0OOOO0OOOOQ0 Dansschool Zaterdag 10 Januari aanvang NIEÜWE CUR SUSSEN. Nog enkele dames en heren kunnen Inschrijven. Dagelijks SNELPRIVéLESSEN Inlichtingen: IJMUIDERSTRAATWEG 33 JOO0OOOOOOOOOOGOQ0OO00OOOCOO0 (Adv.) VERTROKKEN PERSONEN. De volgende personen hebben de badplaats een vaarwel toe geroepen om hun geluk eens ergens anders te beproeven: P. E. M. Witteman, dienstbode, Rilweg 1, naar Heem stede; A. de Leeuw, hulp in de huishouding, Julianaweg 51 A, naar Maartensdijk; A. J. Hogeraats, Voorstraat 42, kinderverzorgster, naar Groot-Brittannië; W. J. Dorenbos, mach.bankwerker, Rilweg 57, naar Laren; W. M. Nanne, kantoorbediende, Rilweg 51, naar Breda; M. de Niet, zonder beroep, de Zwaan straat 7, naar Haarlem; B. van Kempen, per ser, Rilweg 57, naai' Zevenaar; C. J. van Rijn, boerenknecht, Rilweg 57, naar onbekende woonplaats; J. F. H. Willems, zonder beroep, Verlengde Voorstraat 6, naar 's Gravenhage; J. M. van Tuyl, zonder berqep, Rilweg 51, naar Eindhoven; J. M. Mathezing, 2e ver pleegster, Verlengde Voorstraat 42, naar Am sterdam; G. A. Ronderen, dienstbode, Ver- lanagde Voorstraat 8, naar Rist; B. Lubacks, zonder beroep, Rilweg 51, naar Oostkapelle; J. Bob—Dolman, zonder beroep, Verlengde Voorstraat 5, naar Amsterdam. Burgemeester Scholtens bracht vervol gens een ere-saluut aan de K.P.V., die met kennis van zaken deze expositie heeft ge organiseerd en hij wilde de tentoonstelling zien als een jaarlijks terugkerende gebeur tenis in het maatschappelijk leven van Beverwijk. De afgelopen kwart-eeuw is voorspoedig geweest en mr. Scholtens wenste, dat ook de toekomst zo mocht zijn. In het vooruit zicht deze zomer tijdens de stadsfeesten te mogen rekenen op het aandeel van de K.P.V. bij de tentoonstellingen, verklaarde burgemeester Scholtens de tentoonstelling voor geopend. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING Voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe. Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN Nieuws van de groenten- en bloemenveiling De eerste week van het nieuwe jaar is de groentenmarkt zeer wisselvallig begon nen. Waren de prijzen in het begin aan de hoge kant, geleidelijk viel er daling te be speuren, doch daar de aanvoer steeds aan groeide, kwam er op een gegeven ogenblik te veel van het goede. De prijs van sprui ten viel van een gulden per kg terug op 0.50, ook de boerenkool liep terug tot 0.06 en 0.13 per kg. Andijvie kwam in bescheiden partijen, de vraag was groot, zodat hier de prijzen varieerden van 0.581 per kg. Prei bracht op 0.230.38 en voor de kool soorten was de vraag redelijk. Witlof kwam in pracht kwaliteit en ruime aanvoer op 0.450.54 per kg. Tot zover de groenten. Het aanbod van bloemen wordt groter en er komen langzamerhand meer soorten tul pen en narcissen ter markt. De kwaliteit laat echter soms wel iets te wensen over. De vraag neemt iets af en de hoge prijzen lopen wat terug, wat te voorzien was. Voor tulpen werd van 0.581.45 per bos be taald, de narcissen gingen voor 0.45 0.75 per bos. Van betekenis wordt ook reeds de aanvoer van „blauwe druifjes", voor goede partijen van deze bloempjes werd 0.45 per tien stuks betaald. Het aanbod van crocussen en hyacinten is nog niet groot, in tegenstelling met de potplan ten, waarvan de prijzen na de feestdagen aanmerkelijk zijn teruggelopen en die nu weer op peil zijn. Haarlemmer verkocht kolenbonnen Ambtenaren van de C.C.D. arresteerden een Haaidems persoon, toen hij in de ge meente Velsen kolenbonnen verhandelde. HOOCO VENSCHAAK TO URNOOI Henneberke verslaat ook Kottnauer De spanning in de kopgroep van het Hoogovenschaaktournooi neemt met de dag toe. Verbeten wordt er gevochten om de overwinning te behalen. Verrassend zijn de resultaten die gisteren bereikt werden. De strijd van de dag tussen Cortlever en Prins werd na 40 zetten afgebroken, nadat Cortlever een eminente partij geleverd had. Prins verklaarde zelf, dat hij er te laat achter kwam dat hij één pion verspeeld had. Een nog verrassender uitslag was, dat de nog zo jonge Henneberke, voor wie dit tournooi zeer zwaar- is, een overwinning behaalde op de Tsjechische meester Kott nauer. O'Kelly wist over Van Steenis te zege vieren en behaalde-daardoor een kostbaar punt. De afgebroken partij tussen Van Steenis en Van Scheltinga is bij de 72ste zet ten tweede male afgebroken en zal vandaag verder gespeeld worden. Bij dit spel is het nog moeilijk te voorspellen wie de winnaar zal worden. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden luiden dus als volgt: Van Stee- nis-O'Kelly 0-1. Kottnauer-Henneberke 0-1. v. Schelt inga-Rossolimo 1/2-1A- Cort- lever-Prins afgebroken. Kramer-Wood De wedstrijden Cortlever en Prins: opening Konings- Indisch, waarin zwart op de damevleugel vooruitgeschoven pionnen bemachtigde, welke stelling bij het afbreken geen zicht baar voordeel voor een der partijen op leverde. Later zal beslist worden. De strijd tussen Van Scheltinga en Ros- solimo werd Engels geopend. De witte da me drong al spoedig de zwarte stelling binnen en stichtte daar ernstige verwar ring, echter niet voldoende om positief voordeel te behalen. Remise was het resul taat. Tussen Kramer en Wood werd het punt eveneens gedeeld. Het spel werd ook al Engels geopend, waarna het in het mid denspel aan wit (Kramer) 'gelukte de zwarte Koningsstelling te forceren. Er ontstond een eindspel van ,vier torens, waar geen der partijen een overwinning1 in zag en dus werd tot puntenverdeling besloten. Een bijzondere wedstrijd was wel de ont moeting tussen Kottnauer en Henneberke, die, zoals reeds vermeld is, door de jeug dige schaker werd gewonnen. De opening was Koning-Indisch. Henneberke wist een pion voor te komen, waarna een eindspel volgde van loper tegen paard en vier tegen drie pionnen. De strijd tussen Van Steenis en O'Kelly begon «net een Italiaanse opening. Van Steenis geraakte in materiaalnadeel, dat echter ten koste ging van zwarts ontwik keling. O'Kelly behield echter voordeel en zag zijn werken beloond met een winstpunt. De stand in de hoofdgroep is nu als volgt: Prins 41/2 punt en 1 afgebroken partij. Van Steenis 3Vs punt met 1 afgebroken partij. Rossolimo, Henneberke en O'Kelly allen 3y2 punt, waarna Van Scheltinga volgt met 3 punten en 1 afgebroken partij. Als zevende staat Kottnauer met 3 punten genoteerd, Cortlever met 2 punten, en 1 afgebroken partij volgt, dan komt Wood met 2i/2 punt en als hekkensluiter fungeert Kramer met 2 punten. De uitslagen in de andere tienkampen luiden: Afd. Al: Suiker-Van Epen y2-Vz, Hof- sommer-de Lange 0-1, Van der Velden- Kroone 0-1, Seewald-Bas afgebroken. Kayer-Mulder van Leens-Dijkstra '/a-Vfe- Afd. A2: van der Zanden-Verdonck af- gebr. Zoontjes-de Waal afgebroken, v. Vlo- ten-Donner 0-1. Zonderland-Bos afgebro ken. Prahl-Marwitz afgebroken. DISTRIBUTIENIEUWS Van 12 tot en met 24 Januari bestaat ge legenheid tot afhalen en indienen van for mulieren tot het verkrijgen van transport banden, rijwielen en inschrijvingsbewijzen voor toerrijwielbanden. Inschrijvingsbewijzen zullen worden uit gereikt aan hen, die in de maanden Februari tot en met Juni 1947 voor de laatste maal bonnen voor toerbuitenbanden hebben ontvangen. Zij die voor Februari 1947 bandenbonnen hebben gehad en na-g dien geen inschrijvingsbewijs hebben ont vangen, kunnen dit nu alsnog aanvragen. Aanvragen, ingediend na 24 Januari ko men niet meer voor behandeling ió- aan merking. Uitreiking bonkaarten. Voor zelf verzorgers van 26 tot en met 30 Januari. Niet zelf verzorgers van 2 Febru ari tot en met 2 Maart. Na-uitreiking 12 Maart te Beverwijk. Aanvragen werkkleding. Collectieve aanvragen voor bedrijven met 5 óf meer wérkkleding dragende per sonen. Aanvraagformulieren afhalen en indienen tussen 5 en 24 Januari 1948. Afd. B: Spijker-Silleraad afgebr. Dicks- Willems afgebr. Kunst-Bujama afgebr. Van Pampus-v. Foreest 1-0. Steeman-Heyer afgebroken. De vijfde ronde van de achtkampen bracht geen bijzondere uitslagen. Afd. A: Van Ommeren-van Sans afgebr. Ter Plegt-Witsmeer 1-0 Geuzebroek-Donck 0-1. Honing-Palm afgebroken. Afd. B: Nijkamp-Zwart Raads- heer-v. Dorp 0-1. Verhoekx-Krijgsman 1-0 Groos-van 't Hoff 1-0. Afd. C: Geytema-Krijgsman 0-1. Van der Biessen-Sleeuw 1-0. Vergunst-van der Steeg afgebroken. Bos-Ploeg afgebroken. Dr. Euwe aanwezig Voor de tweede maal verscheen gister middag dr. M. Euwe op het tournooi. Hij onderhield zich geruime tijd met de spe lers uit de hoofdgroep. Ook de bonte avond zag hem onder de gasten. De bonte avond Toen de heer P. A. Veldheer de gezellige avond met een kort inleidingswoord open de, was de zaal tot aan de laatste plaats toe bezet. Het uitgebreide publiek heeft genoten van de proloog af tot aan de finale toe. Zaterdag en Zondag worden de laatste partijen gespeeld; de gemeenschappelijke maaltijd met de „beruchte" erwtensoep- fuif zit dus nog in het vet. De „ups and downs" van „Kijk Uit" De IJmuider schaakclub „Kijk Uit" heeft in de afgelopen wedstrijden ondervonden, dat de kansen in het edele schaakspel wel zeer wisselvallig zijn. Wist het tweede tien tal op 22 December te winnen van West- zaan I met 5 y>4y2, het eerste staat er sinds de wedstrijd van 8 Januari tegen Kennemerland I niet zo best voor. Na arbi trage van de afgebroken partijen zal het waarschijnlijk een klein verües moeten boeken. Hier volgen de diverse uitslagen: Westzaan IKijk Uit I: A. LienosJ. Verlaak 10, G. v. d. HamJ. Ringers V2—V2, H. Verwer Sr.—H. J. Spuls i/2—1/2, R. HeeremansJ. J. v. Stekelenburg y2V2 A. v. d. HorstC. M. Muntz 0—1, K. For tuinP. Scheurkogel 10, J. KroeseA. J. van Niekerken 01, M. JongejansF. Huisman 10, A. Prins—S. Kistemaker 01, M. BlaauwA. Zeylmans 01. (Wed strijd van 22 December.) Kennemerland IKijk Uit I (gespeeld 8 Januari te Haarlem): J. BuizinkP. Lanser 01, A. ArentsenR. Visser 01, H. Ver hoefJ. A. Stals afgebr., K. BaartseJ. v. d. Plas afgebr., L. J. HarmsJ. M. Hey- koop 10, H. BuddeA. Burggraaf afgebr.. G. J. M. BrandsmaA. J. van Niekerken 10, H. v. NimwegenP. de Boer 01, R. Wesselius Jr.J. Verlaak 10, H. WestraJ. J. van Stekelenburg afgebr. Onderlinge competitiewedstrijden 7 Januari: Groep I: J. A. StalsJ. M. Heykoop 10, Groep 2A: A. RijkeA. Jansen 10, A. MolemanP. Huisman 10, A. Zeylmans A. Burggraaf 01. Groep 2B: J. PlugboerJ. Verschoor y2-y.. Groep 2C: J. StrijkerJ. J. van Steke lenburg 01, A. J. van NiekerkenC. Gra- vemaker 10, J. J. VisJ. Ringers 01. Groep 3: W. BraakJ. Veenhuisen 01. Volgende week Woensdag moet „Kijk Uit II" uitkomen tegen „Morphy II" uit Den Helder, welke wedstrijd in Alkmaar gespoeld wordt. VIJF D.C.IJ.'ers IN HET KAMPIOENEN- TOURNOOI? De ex-D.C.IJ.'er P. Leijte, die in het laatste landelijke damtournooi het kam pioenschap der provincie Utrecht ver overde, heeft de strijd moeten aanbinden tegen 55 deelnemers uit de hoofdklasse. Na een serie voorwedstrijden was de be slissende eindstand: gesp. gew. rem. verl. pn-t. Leijte 7 3 4 0 10 A. Kooymans 7 3 3 1 9 L. v. d. Poel 7 3 2 2 8 H. J. Hofman7 15 17 H. Damkat7 2 3 2 7 W. Lensink 7 1 4 2 6 N. Notenboom 7 2 2 3 6 A. de Vos7 115 3 Leijte stond één punt voor de heer Kooy mans welke speler titelhouder was. Reeds in de derde ronde zal Leijte te Heerlen tegen Dukel uitkomen. De kans bestaat dat vier leden en een ex-lid van D.C.IJ. in de finale om het „persoonlijk kampioen schap 1948" zullen uitkomen. DE GESTOORDE BRUILOFT. In de nacht van Woensdag op Donder dag zag een agent van politie een autobus met een geopend portier voor een perceel in de Trompstraat staan. Nadat men de chauffeur, die op een bruiloft was, geroe pen had, kon worden geconstateerd, dat onbevoegden een bezoek in de bus hadden gebracht. Vermist werden een krik en een overall. L'ournooj-figuren Eerlijk gezegd is het verschil tussen een koning en ee^ dame in het schaakspel dan altijd mij tot voor kort vrij duister geweest. Daarom werd een bezoek aan het Kennemer Theater, waar het al een poosje doorlopend wemelt van koningen, dames, lopers en wat er meer op vier-en-zestig wit-zwarte velden voorkomt, met enige huiver mijnerzijds tegemoet gezien. Toen een vriendelijke ober echter de krakende deur had opengedaan van het Beverwijkse .schaakheiligdom en de confrontatie met de godin Caïssa (of was het een god?) als een rokerige gemoedelijkheid over mijn be dremmelde persoon kwam, heb ik besloten het bord en de stukken van oom Frederik zaliger toch eens op te zoeken. Maar ter zake. Met een volkomen negatie van het gestyleerde vrouwelijk schoon aan de wanden des schaaktempels zijn onge veer driehonderd zetten en tegenzetten, veertig fronsende voorhoofden en één ster ke kop koffie aan mij, leek, voorbijgetrok ken. Vroeger daqjit ik aan Euwe als aan een topzware filosoof, maar sinds ik weet, dat de jonge meester Prins in zijn oor peutert, als een zet niet lukken wil, en dat de hoog verheven Van-Scheltinga op huiselijke ma nier met de vingers langs de neus gaat zitten, wanneer het ingewikkeld wordt, is ook dokter Max weer een gewoon mens voor mij geworden. En die statige Kottnauer dan? Een joviale Tsjech, met een voorliefde voor de Beverwijkse keuken. Hij is het met de beweeglijke Wood uit Engeland eens, dat Hastings lang zo leuk niet meer is als de aardbeienstad. Beverwijk is zo herrlich gemoedelijk, wissen Sie, zegt Kott, zoals de vriendelijke ober hem noemt. Beverwijk is ook gemoedelijk. Steven er maar eens binnen, met uw Zondagse schaakgezicht op en een notitie boekje in de hand en hoor de hersens maar eens kraken. Dan mag voetbal misschien een weinig levendiger zijn en wielrennen wat sensationeler, maar schaken blijft toch knus. Zo'n eigenwijs manneke van twaalf in zijn korte broek, die het ene stompje krijt na het andere om zeep helpt op het notatie-bord en soms door de spelers een handje geholpen moet worden, omdat hij de witte dame molesteert, zo'n lieve oude schaakster achter een ernstige stelling, die de sigaret vah haar partnerin lastig vindt, maar het niet zeggen wil, zo'n hartelijke tournooi-commissie-met-rondleiding: Be verwijk is een schaak-bastion, maar ook eën oord der verbroedering tussen Italianen Tsjechen, Belgen en Engelsen, met de Hol landers alsgewaardeerde gastheren. En ondanks de knusheid van: „wilt u ook een sigaretje draaien?" tegenover de man, die des aanbieders koning ernstig naar het palmhouten leven staat, is er een strakke organisatie. Vele lieden, die het Kennemer Theater weer uit komen, zullen ook naar het ver stopte bord van oom Frederik en de stuk ken met de groene viltjes eronder gaan zoeken. Schaken is helemaal niet moeilijk. Al doet Prins het voorlopig beter dan u en ik. Schaken is alleen maar evenwichtig en rus tig. Want deze veertig fronsende en pie kerende mensen in Beverwijk waren be halve joviaal, Italiaans en vriendelijk: even wichtig. J. F. GEEN ZIEKEN OP DE „NIEUW HOLLAND" Groot was de belangstelling, bij de Noor- dersluis in IJmuiden toen de Nieuw Hol land gistermiddag binnenvoer met de eerste militairen, die vrijwillig twee jaren in de tropen hebben gediend. Reeds Donderdag hadden de wachters op het havenkantoor het zwaar te verduren gehad, geen ogen blik zweeg het telefoongerinkel en legio waren de vragen: „Wanneer verwacht u de Nieuw Holland?" Tot zelfs in de nacht klonk deze vraag en toen de morgen daag de was er geen bijhouden meer aan. Om tien uur kwamen de eerste officiële per sonen in IJmuiden aan. Kapitein-adjudant J. C. Buurman, die de Koningin vertegen woordigde, overste P. T. A. Goossens na mens „Debarkatie-vervoer", de verbindings officier kapitein H. Vader als vertegen woordiger van de directie coördinatie mili tair vervoer en kolonel J. J. van Diepen- brugge van de generale staf. Na de moeilijke jaren Harer Majesteits adjudant begaf zich te half twaalf aan boord van het inmiddels gemeerde schip en sprak namens de Ko ningin de manschappen als volgt toe: Na de moeilijke jaren, welke gij in In donesië hebt doorgebracht, heet ik u harte lijk welkom in het vaderland. De zieken en gewonden wens ik een voorspoedig her stel toe. Moge God aan hen, voor wie al geheel herstel niet mogelijk is, de kracht schenken deze beproeving te dragen. Aan allen, die gedemobiliseerd worden, wens ik toe, dat zij spoedig hun plaats zullen vin den in de burgermaatschappij, om mede te werken aan de wederopbouw van ons land. Verlofgangers, geniet met uw familie leden van de rustperiode, die voor u is aan gebroken. U allen wens ik een gelukkige thuiskomst. In diepe stilte hoorden de troepen, die onder bevel stonden van generaal A. H. Nijhoff, directeur van het militaire ver keerswezen deze toespraak aan. Medisch onderzoek. Daar het schip Egypte op de thuis reis had aangedaan, ging de quaran tainearts G. W. Pot Hofstede aan boord ter controle, doch alle opvarenden ver keerden, naar hij vertelde, in uitste kende welstand. Militairen brachten gezinnen mee. Aan boord van dit troepenschip, dat niets met een gewoon répatriëringsschip heeft uitstaande, zoals kapitein Vader zeide, wa ren: 83 militairen I.K., 244 L.S.K. (lucht- strijdkrachten)met 11 medereizende gezins leden, 388 mariniers, 150 man marineper soneel met hun gezinnen, 315 man K.N.I.L. (Koninklijk Nederlands-Indische leger) met gezinnen. Bloeddorst? Een bewoner van de Briniostraat te IJmuiden-Oost heeft aangifte gedaan, dat twee hem toebehorende schapen, die op het sportterrein achter de R.H.B.S. liepen, vermoedelijk door een hond zijn doodge beten. Nadat alle officialiteiten waren vervuld, voer het schip op naar Amsterdam, waar het aan de Jav^kade voor de loods Holland werd vastgemaakt. THALIA brengt van Vrijdag tot Woens dagavond Alfred Hitchcocks beroemde film: Obsessie, waarin Ingrid Bergman en Gregory Peck de hoofdrollen vervullen. „Spellbound" is de geschiedenis van een jongeman, die aan geheugenstoornis lijdt en die zich uit zijn vroeger leven niets meer weet te herinneren. Er zijn verschil lende aanwijzingen, waaruit men zou kun nen opmaken dat hij een moord zou heb ben gepleegd. De schijn is zodanig tegen hem, dat hij tenslotte zelf gelooft het mis drijf te hebben begaan. Een vrouwelijke psychiater, Dr. Con stance Peterson (Ingrid Bergman), spant al haar krachten in om langs psycho analytische Weg zijn onschuld te bewijzen. Het is zeker de moeite waard te gaan zien op welke wijze haar dit gelukt. Deze film is wetenschappelijk verant woord, speciaal waar het het droomexpe- riment betreft. Het is een gewaagde on derneming gestalte te geven aan de ge schiedenis van een schuldcomplex, maar Hitchcock is er wonderwel in geslaagd. REX. „De speurder van Parijs" is de ti tel van een detective-film van bizonder maaksel. Het is een geestige, spannende thriller, waar vaart in zit. In de onder wereld van Parijs beleeft een journalisten echtpaar zeer geheimzinnige avonturen als zij op zoek zijn naar kopij in een „vals geld"-affaire. De politie helpt hen, maar toch worden ze door de bende overwel digd en in een kelder opgesloten. Simon Drake (Barry Barnes) is echter voor geen kleintje vervaard en tenslotte komt door hem de ontknoping van het drama, waarna hij met zijn vrouw en een pracht van een verslag op zak naar Lon den terugkeert. Een vlotte, humoristische film! DE PONT vertoont deze week de span nen Centrury Fox-film: „Het huis aan de 92e straat", waarin men onder de knappen regie van Henry Hatha way door medewerking van perso neel van de grootste Amerikaanse spion- na'gedienst, het F.B.I. een buitengewoon interessant beeld krijgt van de dramatische verwikkelingen, actie en spanning tussen F.B.I. - en de Duitse spionnagedienst in Amerika. William Eythe als Bill Dietrich, Amerikaans zoon van Duitse ouders, wordt aangezocht voor Duitsland te spionneren, maar ook het F.B.I. wenst dit. Hij gaat naar Hamburg, waar hij de spionnage- school doorloopt. De vrouwelijke charme een geheimzinnige mister Christopher en het „proces 97" houden deze knappe thril ler op de gewenste hoogspanning. Zondagsdienst dokters IJMUIDEN Dokters. In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmoi-gen te raadplegen de artsen: P. Brouwer, tel. 4507 en A. J. van Leuscn, tel. 4328 voor de „Maatschappij doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar arts: W. Ant. Oepts. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wórdt deze week waargenomen door de LJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. Zwart, Meeuwenlaan 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmid dag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts M. A. de Ruiter tel. 3553. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Sepp, Zeestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts Th. M. B. Mak, tel. 8570 te consulteren van Zaterdag middag tot Maandagmorgen. Apotheken, Zondags- en nachtdienst wordt waarge nomen door de Bloemendaalse Apotheek. Reserve Misrekening kostte de „Lungo" een deel van f I van haar lading Het Zweedse stoomscheepje „Lungo", dat gisteren in de middensluis te IJmuiden werd geschut, blijkt een vrij onfortuinlijke reis te hebben gemaakt. Het met hout ge laden vaartuig vertrok dezer dagen uit Hernosand met, naar men vermoedde, vol doende kolen in de bunkers. Ter hoogte van Terschelling kwam het bericht op de brug binnen, dat er „geen schop kolen' meer was, zodat er hout gestookt moest worden. De Lungo had bovendien nogal wat van de storm te verduren, waardoor de lading ging werken. Met slagzij, die in de sluis verergerde, is de houtboot daarop de IJmuider haven binnengestoomd, om te bunkeren. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: K. M. SchoemakerArisz. z. van Dalenlaan 31. Santpoort: J. PutDrenth. z., Wustelaan 18. Santpoort: P. G. A. Boot van Rijn, d., Acaciastraat 7. TJmuiden-O.: H. Broekvan Bentem, d., de Sav. Lohmanlaan 15, Velsen. ONDERTROUWD: K J. Krokké. Wiesba den 20. Zaandijk en H. A. Versteeg, Kerkweg 14, Velsen, toek. adres: Kerkweg 14. Velsen; J. Kleinhout, Roemer Visserstraat 187, Haar lem en J. van der Pijl, Centrumstraat 6, IJmuiden, toek. adres: Roemer Visserstraat 187: W. Roodnat, Huizerstraatweg 32, Naar- den en C. C. Suijk, Stationsweg 68, IJmui- den-O., toek. adres: Stationsweg 68, 'IJmui- den-O.; A. Paap, de Roemerstraat 12, IJmui den en J. M. Bekker, de Roemerstraat 12, IJmuiden, toek. adres: de Roemerstraat 12, IJmuiden: R. J. Vegelin, Eind 3, Gorinchem en J. A. Visser, Ahornstraat 19, IJmuiden; H. A. Peil, Velserduinweg 159, IJmuiden-O. en J. C. Groen, Casembrootstr. 55, IJmuiden-O. GEHUWD: H. Groenier en V. B. Hale, Harddraverslaan 32, Santpoort; C. Kossen en G. Boender, Alex. Bellstraat 83, IJmuiden- O.; H. J. de Heer en A. van eBilen; D. van den Oever en H. Zeilmaker, J. P. Coenstraat O.; H. J. de Heer en A. van Beilen; D. van 119, IJmuiden-O.; E. D. H. F. Pronker en P. E. Surink. C. Douwerweg 1, Amsterdam. Het is maar dunnetjes in de hal. Het schoonspuiten van de luttele viskisten, die nodig zijn voor de wel zeer kleine aan voer is meestal al vroeg het laatste geluid, dat deze dagen in en om de hal te horen is en dan wordt er nog wat zwaarwichtig geboomd over de maximumprijs natuurlijk, de IJslandse visfilets en wat er meer de belangstelling gaande houdt. Ook over de „Jonge Klaas" (UK 172) zijn sterke verhalen gedaan deze week. Donderdag heeft schipper A. Visser een benauwd „uurtje" beleefd met zijn note- dop voor de I-Ioek en bij Walcheren. Alle maal mijnen en een wind als een orkaan, waardoor het tweede zeil het begaf. Maar met de reddingboot „Jan Wiersma" als voorbeeld heeft Visser het geklaard: dwars door de heksenketel heen naar de Hoek. - In Engeland zijn ze druk bezig met het onderzoek naar de kwaliteit van de vis. Amerika heeft echter nu weer een voorsprong door haar „drukproeven". Men meende namelijk, dat de visruimen van diverse trawlers niet erg bevorderlijk wa ren voor de „gezondheid" van de vangst. Met een vernuftig instrument is de druk in de ruimen gemeten, waaraan de vis op de bodem ervan bloot staat en de geleerden maakten uit, dat de onderste kabeljauw in een stapel van zestig duim 346 Engelse ponden per vierkante voet druk moet pro beren te verduren. Ondiepere ruimen worden dan ook ten zeerste aanbevolen om de kwaliteit van de waar te verbeteren, want als practisch resultaat kreeg men een gewichtsverlies van 10 pCt. bij het stouwen van de kabel jauw in een diep ruim na een normale reisduur.. In de nieuwe wereld vindt men ruimen van ongeveer 30 duim (zeg dus maar vijf en zeventig centimeter) diepte de beste, om kwaliteitsverlies te voorko men. We zijn zeer benieuwd, hoe men er in de praktijk over denkt! MARKTO VERZICHT Visaanvoer. 25 kisten verse vis. Stoomtrawler: IJM 70 Zeehond £713 (gebro ken reis). Graan voor Nederland Het stoomschip „Rempang" (eertijds „Khedive"), dat bij de „Gulf Shipbuilding Corporation" te Mobile in de Verenigde Staten werd verbouwd van baby Flattop tot C-3, zal op 15 of 16 Januari aan de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" worden afgeleverd. De dag claarop vertrekt het schip in ballast van Mobile naar Van couver om vandaar een lading graan naar Nederland te vervoeren. HOUTSTOF AANGEVOERD. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdag aangekomen het Noorse m.s. „Arcturus", dat via Rotterdam uit Nam- dalen (Noorwegen) voor dit bedrijf een lading van 500 ton houtstof aanvoerde. „MAIDENTRIP" VAN DE „BORNEO". Het motorschip „Borneo" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" zal op 14 Januari zijn proefreis maken van Amster dam naar Newport News, om na aankomst aldaar in de J. N. L. te worden ingelegd. Vraclilauto kwam in onzaclile aanraking met hek De bestuurder van een vrachtauto wilde, komende van de Nieuwe weg te Beverwijk, links de Wijkerstraatweg inrijden. Voor de gesloten overweg stond een file auto's. Op het ogenblik dat de chauffeur linksaf sloeg kwam van de tegenovergestelde richting een autobus aanrijden, die de Nieuwe weg moest inslaan. Om een aanrijding te voor komen haalde de vrachtauto uit en kwam hierbij in botsing met een ijzeren hek van een woonhuis,' dat geheel werd vernield. WIELRIJDER KNEUSDE RIBBEN'. Vermoedelijk tengevolge van de hevige storm kwamen twee wielrijders met elkan der in botsing op de betonbrug aan de Nieuwe Schulpweg te Velsen-Noord. Bei den maakten een buiteling, waarbij een van hen een paar gekneusde ribben opliep. De patient werd voor nader onderzoek naar het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk overgebracht. WAT IN VELSEN WERD GEVONDEN. Opgave van gevonden voorwerpen van 2 tot 9 Januari, waarover men inlichtingen kan bekomen aan het hoofdbureau van po litie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uitzondering van Zaterdagmiddag. 1 pop, een bedrag van 23.50, 1 schoen (linnen), 1 stempel (Tekamp), 1 sjaal. 2 leesboeken, 2 vlaggestokken, enige honden, 1 rijwieltas, enige wanten, 1 autoped, 1 armband, 1 muts (alpino), 1 ceintuur, 1 reductiekaart (Santpoorts Bloei), 1 hand schoen (gebreid), 1 biljet 1, 1 portemon- naie, 1 étui (rood, dames), 1 portefeuille (rood, dames), 1 bril, 1 zakmesje, 1 hor loge (pols), 1 vulpen, 1 beenkap, 1 jas '(jongens, lak), 1 inlegvel. 1 rozenkrans, 1 halsketting (koralen), 1 biljet 10, 1 tabaks kaart, 1 pak kleermakerswatten, 1 heren rijwiel. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letters V t.m. Z, kunnen Maandag 12 Januari nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen, tabak- en versnape- ringkaarten halen in het Badhuis aan de Wüstelaan. Schoenenbonnen voor hen, wier T.D. eindigt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. Agenda yoor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 10 JANUARI. Tlialia. 7 en 9.15 u.: „Obsessie". Rex. 7 en 9 uur: „De speurder van Pa rijs". De Pont. 8 uur: „Het huis aan de 92ste straat". ZONDAG 11 JANUARI. Thalia. 3 u.: „The Lambeth Walk"; 7 en 9.15 uur: „Obsessie". Rex. 3, 7 en 9 uur: „De speurder van Parijs". De Pont. 2.30, 5 en 8 uur: „Het huis aan de 92ste straat". Patronaat. 8 uur: K.Z.OO.S. „Het lied van alle tijden". MAANDAG 12 JANUARI. Raadhuis. 912 u.: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Raadhuis 1012 uur: Spreekuur Burge meester. Bioscopen. Voorstellingen. Patronaat. 8 uur: K.Z.O.S. „Het lied van alle tijden".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3