r v.. Tante Els Bij Zandvoorfs burgemeester thuis Visserij-varia Toonkunstenaarsbond ontevreden over het beheer van de H.O.V. Beverwijk ZATERDAG 10 JANUARI 1948 IJMUTDER COURANT 4 Onze indruk: Mr. H. M. van Fenerfia is een sympathiek man, bekwaam en een harde werker. Wij kunnen Zandvoort gelukwensen met haar nieuwe burgemeester! De indruk die wij kregen bij een langdurig onderhoud dal wij met hem hadden en bovenal de verzekeringen die wij hoorden uit de mond van personen die hem in zijn veel zijdig werk hebben gadegeslagen, zijn zeer gunstig. Zandvoort krijgt een burgemees ter waarvan de gemeente veel goeds ver wachten mag! Een sympathieke verschij ning, een man die een brede kijk op het leven heeft opgedaan in zijn vele func ties, zowel in het ambtelijke als in het par ticuliere leven, die hem veel in het buiten land deden vertoeven een harde wer ker, die van initiatief en doorzetten houdt. Daarnaast is hij iemand die niet alleen vlot spreekt en zijn wil uitstekend weet te ver dedigen, maar die ook de kunst van be langstellend luisteren verstaat. Nadat wij Donderdagmorgen vernomen hadden dat elk ogenblik de benoeming van Mr. van Fenema te verwachten was, trokken wij naar zijn woonplaats: Huis ter Heide bij Utrecht. Weldra zaten wij in de smaakvol gemeubileerde kamer van het aardige oude landhuis aan de Baarnse weg, omgeven door veel antiek en mooie oude schilderijen. Als levend element daartussen de geopende vleugel, die bewees dat ook muziek in ere is. Een hartelijke gastheer en een vriendelijke gastvrouw traden ons tegemoet. Ja het was waar, juM een paar uur te voren was er een telefoontje van het departement gekomen dat zijn benoe ming een feit was. De glazen kwamen op tafel en wij mochten het eerst op het wel zijn van Zandvoorts nieuwe burgemeester klinken. Ik ga zo vertelde Mr. van Fenema graag naar Zandvoort. De gemeente is mij niet onbekend, want de ouders van mijn vrouw een Brantsma wonen in Overveen. Dikwijls gaan wij met de auto daarheen en het is dus te begrijpen, dat wij ook meermalen in Zandvoort kwamen. Natuurlijk ben ik nu was mevrouw aan het woord er ook erg mee ingenomen. In de omgeving heb ik ook vele vrienden en kennissen, want enige jaren was ik leerling van het Kennemer Lyceum. Mr. van Fenema, het gesprek weer over nemend, verzekerde dat hij iy het werk te Zandvoort een levenstaak ziet. Een ge meente die door de oorlog zo zwaar ge troffen is en waar vele moeilijkheden om een oplossing vragen. Als lid van de Maat schappij v%n Nijverheid en Handel woonde ik deze zomer het congres te Haarlem bij en nam deel aan het uitstapje naar Zand voort, waar Burgemeester van Alphen gastheer was en een uiteenzetting gaf over het Wederopbouwplan. Het nieuwe Zand voort dat Ir. G. Friedhoff ontworpen heeft, oefende grote bekoring op mij uit. Toen dacht ik: wat zou ik graag als burgemeester helpen aam de verwezenlijking daarvan. En ziet, nu is die taak aan mij opgedragen! Als burgemeester zal natuurlijk mijn streven zijn alles voor de wederopbouw te doen wat mogelijk is. De voorziening in het nijpende woningtekort staat met de op bouw van de badplaats voorop. Er moet zo gauw mogelijk een einde komen aan de gedwongen samenwoning, want die brengt alleen maar ellende en narigheid! Ook het badbedrijf, die belangrijke bestaansbron van Zandvoort, moet zo snel mogelijk weer opgebouwd worden. Hoe precies daarover mijn denkbeelden zijn, zal pas te zeggen zijn als ik een tijdje in'de gemeente ben, maar wel kan ik al mededelen, dat ik Zandvoort zie als- een recreatieoord voor Amsterdammers en Haarlemmers. Zij moe ten er bij hun korte bezoeken goed ont vangen kunnen worden. Een eerste ver eiste zijn natuurlijk ook snelle en goed kope trein- en tramverbindingen. Daar naast moet Zandvoort ook plaats bieden voor velen die rustig van het strand wil len genieten. Het is een gelukkige omstandigheid, dat Zandvoort voor haar Wederopbouw een omlijnd plan heeft. Daarnaar kan men werken, maar natuurlijk zie ik dat plan als een levend iets, dat practisch uit gewerkt en toegepast moet worden naar de eis der wisselende omstandigheden. Als zich bezwaren voordoen .moet men die met een open oog bezien en steeds naar het goede streven, waarbij ongetwijfeld staat te maken is op veler, misschien zelfs op aller medewerking. Ik ben bij geen politieke partij aange sloten maar kan wel zeggen dat ik sociaal voelend en vooruitstrevend ben. Mijn mening is, dat de burgemeester boven de partijen moet staan, zijn taak is steeds het goede na té streven. De korte tijd die ik na de bezetting waarnemend burgemeester in Woerden en Woubrugge ben geweest, heeft mij geleerd dat dan dn samenwerking veel te bereiken is. Maar daarnaast ook het initiatief nemen, aanpakken. In Wou brugge was een stinksloot nabij de bebou wing, die voor ieder een ergernis was. De dorpsdokter zei mij, u krijgt die ook niet weg, vier burgemeesters hebben zonder succes getracht daaraan een einde te maken, maar het lukte niet. Toch kon het. Nu vindt men daar ter plaatse een mooie laan, die, op voorstel van de leider der K V. P., de Van Fenemalaan gedoopt is. Ik ben er niet trots op, maar vind het toch aardig omdat het illustreert dat er met ge past doorzetten iets te bereiken is. Dat het voorstel om mijn naam op die manier bij de Woubruggers te laten voortleven uit ging van de R.K. raadsfractie, terwijl ik toch Protestant ben (Mr. van Fenema is meelevend lid der Ned. Hervormde Kerk), is een bewijs, dat ik gelukkig met alle par tijen goed kan samenwerken. Een burgemeester moet voor alle par tijen en alle ingezetenen toegankelijk zijn. Het burger vader moet in de praktijk gebracht worden. Ik weet wat het is, want ik kom uit een burgemeestersfamilie. Mijn voorouders waren burgemeesters van Leeuwarden; mijn vader was officier. Mijn vrouw komt ook uiteen burgemeesters familie. Ja, zo viel mevrouw bij ook ik zal gaarne de consequenties daarvan aanvaar den en mijn man zo veel mij dat mogelijk is, bijstaan in zijn werk. Maar.ik heb vier zonen, de oudste is nog pas 6 jaar, zo dat men begrijpen zal, dat het huisgezin ook zijn zorgen heeft. Maar voorzover het mij mogelijk is, kunnen de Zandvoorters ook op mij rekenen. In Huis ter Heide heb, ik medegewerkt aan de oprichting van een kleuterklasje, want hier in de „rimboe" was niets. Indertijd was ik ook leidster van de Padvindsters. Weet U zo viel Mr. van Fenema er weer tussen wat ik van Zandvoort zo prettig vond, daar zie je horizon. Hier zitten wij altijd tussen de bomen en dat vermoeit soms. Over de levensloop van Mr. van Fenema is, na de mededelingen die wij reeds in ons vorig nummer opnamen, weinig meer te zeggen. Wel bleek ons, dat zijn leeftijd on juist is opgegeven, hij is niet 43 maar 47 jaar. Mr. van Fenema heeft aardige her inneringen aan zijn werk als"adjunct directeur van het rijksbureau voor non- ferro materialen. De Duitsers hadden de koper-inlevering bevolen. Zij eisten min stens 8.000.000 kg, 1 kg per inwoner. Maar het was voor ons een sport in alles te sabo teren. Er kwam dan ook niet meer dan 200.000 kg en het was vrijwel waardeloze rommel. Onze grootste zorg was overal betrouwbaar personeel te vinden dat wij konden aanraden de mensen die mooie dingen kwamen inleveren, daarmee terug te sturen. Toen in 1943 de rese'rve-officieren zich moesten aanmelden is Mr. van Fenema ondergedoken. Natuurlijk ging hij (een Fries van geboorte, die zelf een boerderij in Friesland heeft) naar het Noorden. Maar na enige tijd waagde hij het in Huis ter Heide terug te keren, voorzien van een vals bewijs, dat hij S.D.-agent was. Reeds in September 1944 is hij toen opgetreden als commandant van de B.S. iii den Dolder. De benoeming van Mr. van Fenema gaat 1 Februari in. De installatie zal in het be gin van Februari plaats hebben. Standpunt van Suriname Donderdag hebben leden van de Suri naamse delegatie ter rijksconferentie een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij „zouden pleiten voor alge hele onafhankelijkheid in eigen binnen landse aangelegenheden". Suriname wenst deel te blijven uitma ken van het Koninkrijk der Nederlanden. Er bestaat onder de leden van de delega tie geen verschil van mening over de basis voor de reconstructie van het Ko ninkrijk, aldus de verklaring. Hoera, verse vis! De eerste verse vis in het nieuwe jaar werd aangevoerd dooi de stoomtrawler Zeehond IJM 70. Deze trawler 'was twêe Januari naar de visserij vertrokken, doch moest de reis afbreken wegens machineschade. Er werden slechts 30 manden vis gevangen. In dok. De IJmuider stoomtrawler Adelante (IJM 19) is in dok geplaatst voor een schoonmaakbeurt. Lonen en prijzen. Vrijdagavond 9 Januari zal het lid van de Tweede Kamer G. M. Nederhorst, voor leden van de IJmuider Besturenbond - het onderwerp: „Loon en Prijspolitiek" behandelen. De bij eenkomst wordt gehouden in de bovenzaal van het Rex-theater. Onwillige wagon. Tijdens het range ren van goederenwagons op het rangeer terrein nabij de Vishal. werd een der wa gons onwillig en liep uit de rails. Een uur later werd de tegenwerker weer in het rechte spoor gezet. Polen uit. De Poolse trawlers worden in gereedheid gebracht voor'het uitvaren. Reeds zijn er twee vertrokken, welke ter IJsland-visserij zullen gaan. Donder dag kon wegens de zware Noordwester storm geen schip uitvaren. (Deze maand geld terug op de kolenkaart In de tweede helft van deze maand zal een begin gemaakt worden met de terug betaling van het geld, dat teveel betaald werd bij de aanschaffing van brandstof fen. De gezinshoofden zullen f 4.terug ontvangen, de kamerbewoners zullen een bedrag van f 2.40 gerestitueerd krijgen. De terugbetaling geschiedt aan de post kantoren. Op de kaarten TA 707 voor de hoofden van het gezin zullen twee bon nen aangewezen worden. De ene bon geeft recht op een terugbetaling van f 2.40, de tweede op die van f 1,60. Op de kaarten TB 707 voor de kamer bewoners wordt één bon aangewezen, welke op terugbetaling van f 2,40 recht geeft. Het hoekje van Belangrijke telefoonnummers Politie (hoofdbureau)tel. 4745 Politie, Kon Wilhelminakade.tel 5400 Antonius Ziekenhuistel 4444 E. H. B. O tel 5455 Brandweertel 5242 Een adres aan de gemeenteraad „Over de tegenwoordige toestand berei ken ons van de zijde van onze leden bij voortduring klachten. De wijze, waarop het bestuur ztfn taak vervult, is voor hen een bron van grote zorgen. Het ondeskundig geliefhebber van dit bestuur brengt aan het artistieke peil van het orkest grote schade toe en de orkestleden vragen zich af. waartoe dit in de toekomst nog kan leiden." Dit is een zinsnede uit een adres, dat dezer dagen door de Nederlandse Toon kunstenaarsbond, waarin naar deze op geeft, de meerderheid van de orkestleden der Haarlemse Orkestvereniging georga niseerd is, aan de leden van de Haarlemse gemeenteraad werd gericht en dat uiting geeft aan de ontevredenheid, die onder de musici over de gang van zaken bij de H.O.V. zou heersen De adressant is van oordeel, dat de ex ploitatie van het orkest niet in handen mag blijven van uitsluitend particulieren. De gemeentelijke bemoeiing moet volgens hem verder gaan dan het verstrekken van belangrijke subsidies. Naast de gemeente, aldus het adres, zal ook aan de leden van het orkest medezeg genschap en daarmee verantwoordelijkheid in het beheer van het orkest gegeven moe ten worden. Met de zakelijke leiding zou een deskundige, dus een musicus, moeten worden belast, aangesteld door de ge meente, na oveiieg met het Rijk en de leden van het orkest. Een bestuur, samengesteld uit vertegen woordigers uit het orkest, vertegenwoordi gers van de Gemeente en eventueel van het Rijk. en voorts vertegenwoordigers dei- burgerij, zou deze deskundige terzijde moeten staan Misschien zou het over weging verdienen aan de plaatselijke vak- centralen een plaats in het bestuur te geven, waardoor zeer aanzienlijke bevol kingsgroepen een stukje culturele mede zeggenschap en verantwoordelijkheid zou den verwerven, aldus adressant. In het adres wordt voorts op scherpe wijze critiek geoefend op de benoeming van één der dirigenten. De gemeenteraad besloot gisteren het adres in handen van B. en W. te stellen voor het uitbrengen van een prae-advies. Naar wij vernemen zal de Wethouder voor de Kunstzaken, de heer D. J A. Geluk, zich in de naaste toekomst met deze materie diepgaand bezig houden Mening van de voorzitter. De voorzitter van de H.O.V., mr. A. Beets, meende, dat hij tegen een vertegen woordiger van de gemeente in het orkest geen bezwaar zou maken. „Wij hebben niets te verbergen. Trouwens rijk, provin cie en gemeente krijgen jaarlijks een in- en overzicht van ons beleid. Daarop is nog nooit aanmerking gemaakt". Wat de dirigentenkwestie betreft: Mr. Beets herinnerde er aan, dat Eduard van Beinum en Frits Schuurman in het begin van het optreden met de H.O.V. ook "slechte critieken kregen. Toch zijn het achteraf niet zulke héél slechte dirigenten gebleken GOUDEN SCHEEPSJUBILEUM. Het passagiersschip „Batory", eigendom van de Gdynia America Shipping Lines-Ltd dat zijn maidentrip in 1936 hield, maakt in Februari zijn vijftigste rondreis tussen Gdynia $n New York. Minister Fiévez zal de Stormschoo! bezpeken -De minister van Oorlog, de luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez zal op Vrijdag 23 Januari een bezoek brengen aan de Storm- school te Bloemendaal. De minister wordt bij dit bezoek vergezeld door de secretaris generaal van zijn departement, de heer L. C Rietveld en de chef van het militair kabinet, de kolonel M. R. H. Calmeyer. - De minister zal enige oefeningen en de monstraties bijwonen van de militairen die in de Stormschool worden opgeleid. Donderdagavond, werd de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. NI. Cremers, ge ïnstalleerd als beschermheer van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren. De af deling svoorzitter, de heer H J Bouman, speldt mr. Cremers het bondsinsigne met onderscheidingsteken op de borst, terwijl de leden hem het Bondslied toezingen. ZONDAG 11 JANUARI IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg, H. Doop en voorber. H. Avondmaal; 5.30 uur ds. J. Pot van Haarlem. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk: 3.30 uur ds. J. van Buuren. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Lees- dienst. Oud Kath. Kerk. 10 uur Kerkdienst; 7 uur Vesper. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Adj. D. Bergsma. Doopsgezinde Gemeente. Helmstraat n.m. 7.30 uur ds. Alb. Vis van Beverwijk. UMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk 10.30 uur de heer H. Re- miëns; 7 uur Jeugddienst, ds. H. Tonnon van Amsterdam. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van s Buuren; 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur ds. J. de Graaf Van Haarlem. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst^ Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 10 uur Dienst; 4 uur de heer E. W. Pera van Den Haag. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld) 10.30 uur ds. J. van Buu ren. VELSEN. Ncd. Herv. Kerk. 10 uur de heer K. Zwitser; 7 uur School Lange- veldstraat, ds. Johs. Bronsgeest. Geref. Kerk. 10 uur en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. O. Norel, H. Doop en voorber. H. Avondmaal. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. C. Meyer, H. Avondmaal. Maranatha. 10 uur de heer A. Vries van Den Helder. Evang. Luth. Gemeente. Geen dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar, H. Doop en bevestiging Kerkeraadsleden. De Toorts. Geen dienst. Kapel. 5 uur ds. A. Meeter. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. D. Mid delkoop van St. Pancras. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 10.30 pn 5.15 uur ds. J. Keizer. Christ. Gerf. Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ds. H. Marst. HAARLEM. Church of England. Oud- Katholieke Kerk. Kinderhuissingel. 3 p.m. Evensong. Rev. C. E. Elton. Zaterdag 10 Januari 1948. Beste kinderen! Het slechte weer is zeker oorzaak dat ik deze week zoveel brieven kreeg, waar van er verscheidene vergezeld gingen van een aardige tekening. Ik geloof dat deze maand-wedstrijd wél in jullie smaak is gevallen, want de een heeft al mooiere uitbeelding van zijn of haar schuilnaam gemaakt, dan de ander. Ik ben nieuwsgie rig wie met de prijs zal gaan strijken. En nu dan maar weer gauw naar de brieven: Hier heb ik als eerste ZOMERKLOKJE, die nog met de oplossing van de Decem- ber-wedstrijd op de proppen kwam. Jam mer genoeg was je net te laat, Zomer klokje; volgende keer beter zullen we maar zeggen en dan wat vroeger inzenden, hoor! Van ZILVERKRANS kwam een leuke brief over de padvinderij. Je zult wel moe geweest zijn, toen je thuis kwam na die lange wandeling, zeg! Je brief was te laat om verleden week nog beantwoord te worden, maar je ziet dat je toch niet over geslagen wordt. Ook BLAUWDRUIFJE was verleden week te laat zodat ik nu beide brieven van haar tegelijk behandel. Ja, je rapport was keurig meisje, maar die denkbeeldige negen voor babbelen is toch wel een beetje erg. Ik zou die vijf voor schrijven er maar eens mee verwisselen! Je opstel over Kerstmis was werkelijk heel leuk, maar het is jammer dat het te laat was. Het is tenminste maar goed dat je tekening deze keer ex-g vroeg is, dan hoef je geen angst te hebben, dat hij niet meedoet. Wat een ondeugend zusje heb jij! Stopt moeder- de suikerpot niet weg? Of hoeft dat nog niet? Ja, ik heb het Palestina Diorama ook be wonderd. Ben je met de klas geweest of alleen? Ik denk dat je voorspelling over het schaatsen deze winter wel niet door zal gaan! KOOLWITJE, je schuilnaam is aange nomen, hoor! Zo'n lief vlindertje hebben we er nog niet bij. En ik heb ook nog een prettige boodschap voor je: Bruintje Beer wil namelijk graag met je col-responderen, dus zal ik haar jouw adres geven, zodat je wel spoedig iets van haar zal horen. Wat heb jij een fijne verjaardag gehad, zeg. Kun je al op het mondorgel een wijsje spelen? Dank voor. het leuke nieuwjaars clowntje. Van LUPINE kwam ook weer eens een levensteken. Dus jij hebt een nieuwe schooltas? Heb je die op Sinterklaas ge kregen? Schrijf eens wanneer je jarig bent Lupine, en dan meteen je naam er nog eens voluit bij. Fijn, dat je zo goed zwemmen kunt. meisje en ook prettig dat je op de grote" gym mocht. Ik hoop voor jou dat er weer wat sneeuw komt, anders kun je je nieuwe slee niet eens gebruiken, maar het ziet er nog niet ei'g naar uit! SPERWER was heel deftig naar Den Haag geweest, toen er in Haai-lem gevoet bald werd. Maar ik kan het me wel voor stellen. want de wedstrijd in Den Haag was belangrijker, is het niet? Ik kijk al uit naar je mooie Sperwer, doe maar eens goed je best. Hoor ik eens 'gauw het ver slag over je keuring? Het is in ieder geval al prettig dat je weet goedgekeurd te zijn! RESEDA is blij dat ze de December- prijsvraag heeft gewonnen. Heb je je boek al ontvangen en is het naar je zin? Ja meisje, de maand van de feestdagen is jammer genoeg al weer voorbij, maar we gaan de heerlijke zomer tegemoet en dat is ook wat waard! Van TULP kreeg ik een mooi nïeuw- jaarskaartje en een aardige brief. Fijn dat het zo goed gaat met je moeder. Je bent zeker wel blij dat die zware taak van huishouden een beetje van je afgenomen is? Maar je hebt toch flink geholpen, hoor! Keurig rapport had jij, zeg! Maar ik vind, als je voor tekenen een zes hebt, dat je best een mooie tulp kunt maken, want dat is helemaal niet zo'n lastige, bloem. Zou je h,et niet eens proberen? En hier heb ik een jongen, die dacht eens héél slim te zijn! Hij had geen voor beeld van een AREND, zoals zijn schuil naam luidde, maar wèl van een olifant en toen vond hij, dat ie voortaan maar Jumbo moest heten en zond me meteen een teke ning van zo'n dikhuid op m'n dak! VERTROKKEN PERSONEN E. A. v. Kapius, verpleegster, Vondellaan 13 naar Haarlem; P. S. Rumping, tuinder, Baanstraat 96 naar Heemskerk: T. H. Minnee Heyran, zonder beroep. Zeestraat 146 naar Katwijk: J. G. Rooymans, stucadoor, C. Ma- tersweg 66 naar Zuid-Amerika; J. Monter, kantoorbediende. Breestraat 31 naar Leiden; W. Mante, kinderverzorgster, Beeckzanglaan 40 naar Velsen; L. J. K. Tol, technisch em ployé, Westerhoutweg 3 naar Curagao; L- van der Sluys, zonder beroep, Zeestraat 239 naar Bloemendaal; A. Wassenaar, dienstbode, Von dellaan 29 naar Velsen; A. Hamelink—Hom mes, zonder beroeop, Zeestraat 27 naar Haar lem: E. H. R. Wilage, zonder beroep, Alk- maarseweg 204 naar Amsterdam; P. G. Stol- te, kinderjuffrouw. Vondellaan 13 naar Ara sterdam; W. Chr. HubertsWessen, zonder beroep, naar Nieuw-Guinea; G. J. Schut, ver pleegster, Vondellaan 13. J. C. Way. zonder beroep Baansti-aat 72 A naar Castricum. FEUILLETON Miinheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 16) „Maar waarom?" „Ik wilde reizen met een vrienl van me". Er was een diepe stilte, die lang aah- hield. „Een.eh, een damesvriend, een. damefluisterde Michael tenslotte. „Een wat!" riep Henry, hem strak aan kijkend. „Een dame". „Vertel ons de hele geschiedenis", zei Christopher en hij glimlachte, als om te tonen, dat hij de zaak anders opnam dan Henry. Michael schraapte zijn keel. „Het be gon", zei hij, terwijl hij zijn lippen nai maakte, „toen ik dat pakje in de trein vond". Henry steunde. „Zoals ik jullie toen vertelde, was het meisje, dat het pakje had vergeten, het aardigste meisje dat ik ooit had gezien". „Dat heb je ons helemaal niet verteld", bromde Henry. „Je vertelde ons, dat je je krant las en geen notitie van het meisje had genomen". „Dat heb ik wel gedaan", zei Michael kdx-taf. Hij vervolgde snel, om niet weer onderbroken te worden: „En zij heeft ook notitie van mij genomen, want toen ik haar weer ontmoette, bedankte zij mij voor het terugsturen van haar pakje". „Ik vermoed, dat zij niets heeft gezegd over je brutaliteit het te hebben openge maakt?" zei Henry. „Nee, niets". Een stilte. „Wij reisden samen tot haar station; dat is Thaxton, en ik constateerde dat ze even aardig was als ze er uitzag". Henry snoot! het was zijn enig com mentaar. „Onze kennismaking rijpte", ging Mi chael verder. „Terwijl ons diner koud wérd", gromde Henry. „Ik werd voorgesteld aan Betty's fa milie. Zij is de oudste van zeven kinderen, haar vader en haar moeder zijn alleraar digste mensen". „Wat, zijn jullie al zo ver?" vroeg Henry pijnlijk verrast „Wij zijn nog verder", verklaarde Mi- chaelwaardig. „Vanavond heb ik Bétty ge vraagd mijn vrouw te worden, en ik ben er trots op, te kunnen zeggen, dat zij heeft geaccepteerd". Er was een moment van volkomen stilte. „Op jouw leeftijd", stiet Henry ontzet uit. „Mijn leeftijd", antwoordde Michael verontwaardigd, „ik ben pas vier-en- dertig". Henrv verwaardigde zich niet hierop te antwoorden. Hij maakte een vage hand beweging en zei somber: „Je hart is jaren geleden gestorven". „Maar het is .weer levend geworden". „Heb je Maud dan vergeten?" schreeuw de Henry ongelovig. „Heb je haar kunnen vergeten? Heb je de gelofte vergeten die je gedaan hebt aan het doodsbed van dat meisje?" Michael voelde zich onbehaaglijk. „Dat is al zo lang geleden", mopperde hij. „Het was gisteren", zei Henry nadruk kelijk. „Liefde kent geen tijd, ze is eeuwig, ze sterft nooit". Michael mopperde iets onverstaanbaars, hij deed zijn best iets tegen die verklaring in te brengen. „Nee, nee", vervolgde zijn vriend ont roerd, „beweer niet. dat jouw liefde kan wankelen, dat ze kan veranderen, want dat wil ik niet geloven". Michael knipperde met zijn oogleden, hij liet zich meer en meer uit het veld slaan. „Ik weet, dat jouw liefde voor Josephine onwankelbaar en onverstandelijk is", zei hij, „maar je moet niet vergeten, dat Jo sephine leeft en dat je haar nooit geheel Uit het oog hebt verloren". „Nee. nee", zei Henry smeekend, en zijn gelaat vertrok zich pijnlijk. ,laat Jose phine buiten dit gesprek". „Ik wilde je er alleen maar op wijzen, dat wij niet in hetzelfde geval verkeren". „Niet in hetzelfde geval?" zei Henry, zwaar ademhalend. „Index-daad, het is een heel ander geval." Hij zuchtte. „Mijn lief de voor Josephine is een stuk van mij zelf; het is voor mij even onmogelijk op te houden Josephine te beminnen, als mijn hart te doen ophouden te kloppen". „Ja, ja, dat weet ik," suste Michael. „En hoe staat het met die emotie van jou, die je liefde noemt?" vroeg Henry schouderophalend. Er was een gedwongen stilte. „We zullen spoedig trouwen", deelde Michael mede, „er zijn geen redenen om te wachten". „Trouwen!" schreeuwde Henry veront waardigd. „En je hebt het meisje pas ge vraagd!" „En volgt daarop gewoonlijk niet het huwelijk?" „Ja, na een jaar of twee". „Nu, het onze zal plaats hebben na een maand of twee". (Wordt vervolgd). Maar dat zal toch niet gaan. beste i Arend. Jou echte schuilnaam is veel te .mooi, om die zo maar vaarwel te zeggen. Nee, daar zou je later heus spijt van heb ben. Als je nu een flinke kerel bent, wat ik ook van je verwacht, dan stuur je mij een keurige tekening van een arend, (een voorbeeld kun je best ergens opduikelen, denk ik) en schrijf er dan meteen eens bij wanneer je jarig bent. Hoor ik nog eens wat van Leida en Piet? Jammer EEKHOORN, dat je niet even eerder gezegd hebt, dat je 2 Januari jarig was, dan had je op een apax-t plaatsje in ons hoekje een felicitatie gekregen. Maar ja, volgend jaar beter. Ook nu achteraf, nog hartelijk gefeliciteerd, hoor! Je ca deautjes vond ik al even mooi als je rap port. Alleen moeten Taal en Rekenen nog een beetje omhoog, meisje, want dat zijn de belangrijkste vakken. Ik ben nieuws gierig naar je tekening! BRUINTJE BEER, het adres van het meisje zal ik je per brief wel toesturen, anders zou haar schuilnaam verraden zijn. Als je het adreg ontvangen hebt zou ik dus maar eens gauw in de pen klimmen. Tante. Els echter niet vergeten, hoor! Je nieuwe correspondentie-vriendin is even oud als jij dus dat komt goed uit. Hoor ik eens van je of jullie al goede pen-vrien dinnen zijn? Van KRAAY kreeg ik een aardige brief, met zelfs een foto er bij. Leuk. dat ik je nu ook eens echt zien kan, Kraay, want ik moet me mijn nichten en neven altijd maar zo'n beetje uit de brieven voorstel len. Dus jij wou ook corresponderen? Maar natuurlijk niet met een IJmuidense jongen of meisje, of hindert dat niet? Mis schien -is er in Beverwijk nog wel een kind van ongeveer 14 jaar, die dit leest, dan kunnen ze jouw adx-es bij mij vragen. Zo is het ook met Bruintje Beer en Koolwitje gegaan en misschien met jou ook. Afwach ten maar. En hier komt ons clubje van vijf weer eens te voorschijn. Zelfs van drie leden kwam er een tekening bij, dat was leuk! Alleen wilde ik wel graag dat MONKEY, ARREBELLETJE en KNABBELGRAA,G alle dx-ie even duidelijk hun naam en adrea aan mij schreven en ook maar meteen hun vex-jaardagsdatum, want anders kan ik één van hen de prijs niet opsturen, als ze hem eens zouden winnen. Leuk dat je zo'n prettige tijd in Zwijn- drecht hebt doorgebx-acht, Monkey. Ik ben niet boos omdat je toen niet hebt kunnen schrijven, hoor, dat kan ik me best voor stellen. Je rapport was keurig; ik denk, dat lezen en schrijven de volgende keer wel een puntje hoger zullen zijn. ARREBELLETJE, het poesje dat je ge tekend hebt is héél netjes hoor, het doet beslist mee. Ja, ik hoop ook dat je pappie gauw thuis komt. Wat zal dat een feest zijn hè? Ook KNABBELGRAAG kwam met een heel mooi rapport. Ik geloof dat er in Santpoort, IJmuiden, Velsen en Beverwijk alleen maar héél knappe kinderen wonen, of zou dat maar verbeelding zijn? Ik heb je raadsel-rijmpje niet kunnen oplossen, hoor. Schrijf je mij het antwoord eens? ZILVERKRANS: Ik ontving je tweede bx-ief nog op het laatste nippertje, zodat ik hem niet tot volgende week wilde la ten liggen. Prettig dat je in je schik bent met Panda en dat terwijl je er helemaal niet op gerekend had! AVOND VLINDER was erg laat met haar epistel. Volgende keer een dagje eerder je .brief meegeven, hoor! Wat heb jij een prettige tijd in Den Haag gehad, en nog zoveel moois gezien! Ja, ik ben wel een beetje bekend in 't Haagje, in het Ge meentemuseum ben ik zelfs enige malen geweest. Je zult wel genoten hebben van het werk van de grote Breitner of vond je het soms wat somber? Ook is het heel goed dat je één der stukken van Shakespeare eens zelf gezien hebt al is het dan in een Hollandse vertaling; als je dan op school er over hoort spreken, of je moet het stuk lezen in het Engels, dan begrijp je het meteen veel beter. Werd het door het Re sidentie-toneel gespeeld? Wat betx-eft je vraag over de tekeningen-wedstrijd van deze' maand: Als je een gekleurde teke ning inzendt plus een zwart-witte, die voor afdruk in de krant geschikt is, en ze zijn mooi, dan is je kans op de prijs waarschijnlijk iets groter dan wanneer je alléén een zwart-witte instuurt. Je moet dus zelf maar weten wat je doen zult in dit geval. En dit was weer het laatste briefje. Tot volgende week! TANTE ELS. Briefjes bezorgen Kennemerlaan 154 IJmuiden of aan de bezorgen meegeven. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van ver leden week was: 1 Alfred. 2. Daniël, 3. Mathilde. 4. Artemis. Met de naam van Godin Artemis had den de meesten toch wel moeite, alleen BLAUW DRUIFJE had ze alle vier ge vonden. Drie goede antwoorden hadden: Sper wer en Bruintje Beer. Het nieuwe weekraadsel is deze keer afkomstig van BLAUW DRUIFJE. Het geheel bestaat uit twee-en-twintig letters en is een bekend spreekwoord. I. 2. 3. 12 slaapt baby in 7. 20. 19 niet knap 9. 13. 4 deel van het gelaat 6. 10. 17. 15 watexwogel II. 5. 14 -= niet open 8. 16. 21. 18 vervoeging van het werk woord „doen" 22 medeklinker. Hel Concertgebouworkest komt naar Haarlem Het Concertgebouw Orkest zal op Dinsdag 13 Januari wederom een ledenconcert van de H.O.V verzQrgen, ditmaal in de serie B. Aan dit concert, dat onder leiding zal staan van Hein Jordans. werkt als solist mede de cel list Tibor de Machula Deze Hongaarse cel list werd dit seizoen als eerste solo-cellist aan het Concertgeobuw Orkest verbonden, waar hij thans tezamen met Henk van Wezel als aanvoerder van de cellistengroep op treedt Reeds op zeer jeugdige leeftijd debu teerde hij met het Budapester Philharm. Or kest In de jaren 19301933 was hij in Ne derland gevestigd, ^anwaar hij met groot succes uitgebreide Concertreizen ondernam. Ditmaal speelt Tibor de Machula. tezamen met het Concertgebouw Orkest, het cello- concert van Dvorak. Het programma vermeldt voorts nog de vol gende werken: Wagenaar: Cyrano de Berge rac: Debussy: Twee Nocturnes en de Rliapn sodie flamande van Alb. Roussel.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6