c J De regeringsverklaring De 9 Muzen Panda en de Meesfer-goochelaar Sport in het kort DINSDAG 13 JANUARI 1948 (Vervolg van pag. 1). Hulde aan soldaat en ambtenaar De minister-president begon zijn ver klaring met de behandeling van een „aan tal aangelegenheden van organisatorische en bestuurlijke aard, waaromtrent in over leg moest worden getreden giet de organen van de Nederlands-Indische regering. Hier onder reken ik in de eerste plaats de toe stand der militairen in Indonesië: mijn ambtgenoot en ik", aldus de minister-pre sident, „hebben ons verblijf in Indonesië als een welkome aangelegenheid aangegre pen om ons van deze toestand persoonlijk op de hoogte te stellen. Wij hebben daartoe enige militaire hospitalen en verschillende troepenonderdelen bezocht. Tijdens deze contacten hebben de militairen hun moei lijkheden en bezwaren met betrekking tot hun uitrusting, hun verzorging, hun toe komst, openhartig ontvouwd. Wijahebben hun zorgen met de legerleiding besproken. Zij hebben de volle aandacht." Minister Beel bracht vervolgens hulde aan de leiding en de manschappen van leger en marine voor de wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak kwijten. Het tweede punt van bespreking te Ba tavia was, volgens de regeringsverklaring de voorziening van het overheidsapparaat in Indonesië met personeel uit Nederland. Na een woord van hulde aan de ambte naren in dienst van de Nederlands-Indische regei'ing, die onder moeilijke omstandig heden hun taak goed vervullen, ging de minister verder: „Mijn ambtgenoten en ik zijn voornemens op korte termijn een com missie in te stellen, welke tot taak zal heb ben 't gehele vraagstuk van de personeels voorziening van Indonesië, met name door de Nederlandse overheidsorganen, nader onder de ogen te zien. Mijn ambtgenoten van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Overzeese Gebiedsdelen hebben voorts een zeer vruchtbare bespreking gevoerd met cura toria en reclores der universiteiten ei hogescholen ter beraming van maatregelen voqr, de opbouw van de verenigde universi teit van Indonesië." een eigen overeenkomst, die de grondbegin selen der nieuwe structuur zou verankeren. Uitvoerige besprekingen met de vertegen woordigers van deze deelstaat hebben ge leid tot een voorlopig ontwerp. Zodra over eenstemming zal zijn verkregen, zal de tekst der ontwerp-overeenkomst aan de Kamer wórden voorgelegd." Betere verstandhouding De minister-president gaf vervolgens een overzicht van de situatie op economisch en financieel gebied, waarbij „ditmaal een ondertoon van gematigd optimisme niet ge heel behoeft te ontbreken." De minister-president ging daarna over op de bespreking van de mogelijkheden om verbetering te brengen in de onderlinge samenwerking tussen Den Haag en BatS- via. Als eerste middel tot verbetering der samenwerking noemde minister Beel het persoonlijk contact met de autoriteiten te Batavia. Als tweede middel tot vergemakkelijking van de goede verstandhouding tussen Den Haag en Batavia mag men volgens de mi nister ook zien de besprekingen, welke zijn gevoerd over het „Collegiale Orgaan",welks De Republiek eOvergaande op de bespreking van de contacten met de republiek wees de mi nister-president er op, dat hoewel de repu bliek een belangrijke uiting blijft van het nationalisme, het een fout zou zijn te menen, dat dit nationalisme alleen in het streven van de republiek tot uiting zou komen. „De ontwikkeling in de laatste maan den". aldus gaat de verklaring verder, „hebben bovendien aan het vraagstuk van onze verhouding lot de republiek, hoe be langrijk ook op zichzelf, zijn overheersend karakter in het Indonesisch beleid ont nomen1 Dc regering heeft, naar minister Beel vaststelde, tegenover de republiek onver anderlijk vastgehouden aan het standpunt, dat van enige vruchtbare politieke onder handelingen geen sprake zal kunnen zijn, zolang het staken van het vuren en van de andere vijandelijkheden niet is ver wezenlijkt. „Bovendien hebben wij erop gewezen, dat het voeren van besprekingen over deze vanzelfsprekende eis niet tot in het eindeloze kan worden gerekt". Over zijn onderhoud met de republikeinse vice- premier, Setyadjit, deelde de minister de Kamer mede, dat hij daarin voldoende ge legenheid had-gevonden om het standpunt van de Nederlandse regering nogmaals duidelijk te ontvouwen. Met betrekking tot de Nederlands- Indonesische Unie verklaarde minister Beel: „In de plaats van het ene souvereine Koninkrijk der Nederlanden treedt een Nederlands-Indonesische Unie, gevormd door twee souvereine staten, te welen: het Koninkrijk der Nederlanden, gedacht als omvattende Nederland. Suriname en Cu racao; de Verenigde Staten van Indone sië, omvattend een aantal deelstaten (Ne gara's). die ieder voor zich weer kunnen zijn onderverdeeld in Daerah's met auto nome bevoegdheden. De Negara's zullen juridisch gelijkwaardig en gelijkgerechtigd zijn. In gebieden, die zich nog niet tot een Negax-a hebben aaneengesloten, treden de in die gebieden reeds gevormde Daerah's in feite in de rechten der Negara's. Beide souvereine staten zijn gelijkwaar dig. Zij zullen beide bij de Ox-ganisatie dei- Verenigde Volken zijn aangesloten. De Nederlands-Indonesische Unie zal een reële gemeenschap vormen, aan welks hoofd het Huis van Oi'anje staat. De Verenigde Staten van Indonesië zul len een democratische staat op federatieve grondslag voi-men". Over de plaats van de republiek in het geheel van de Verenigde Staten van In donesië zeide minister Beel: „Wij hebben leden gezamenlijk de landvoogdij zullen 'ons bereid verklaard de republiek als Ne- uitoefenen. „De wens hiertoe is reeds ge ruime tijd geleden door de luit.'-gouverneur generaal geuit". „In dit orgaan zullen de vx-aagstukken van algemeen bestuur van Nederlands-Indië voor zover zij de alge mene belangen van het Koninkrijk tevens raken, collegiale behandeling vinden." „Bij koninklijk besluit zal worden inge steld een college bestaande uit de luitenant- gouvemeur-generaal als voorzitter en twee leden te benoemen door de Kroon. De lui tenant-gouverneur-generaal zal dit college hebben te raadplegen over alle aangelegen heden, welke de algemene belangen van het Koninkrijk raken." Dr. Beel deelde voorts nog mede, dat het in de bedoeling ligt, om. zodra het betref fende Koninklijk Besluit is verschenen de heren L. Neher, thans minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting en jhr. mr. H. van Vredenburch. chef der directie politieke zaken aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, voor te dragen voor benoeming tot leden van dit college. Malino gewijzigd De ministei--president wijdde vervolgens een afzondex'lijke beschouwing aan elk der gebieden, die bij de politiële actie betrok ken waren. Met betrekking tot de staat kundige structuur van Sumatra verklaarde de minister: „Het i®ons op Sumatra dui delijk geworden, dat de verwezenlijking van de federatieve staat niet geheel zal plaats vinden in de vorm, zoals ons die op de conferentie van Malino voor ogen stond. Onze contacten nu op Sumatra hebben ons tot de overtuiging gebracht, dat het van een verkeerd inzicht zou blijk geven, indien gestreefd werd naar eenheden, die door de bevolking der betrokken gebieden zelf als kunstmatig wordèn aangevoeld. Met name immers op Sumatra zijn de tegen stellingen tussen de verschillende gebieden tussen de bevolking van Sumatra's Oost kust bijvooi-beeld en de Atjehex-s, tussen de Bataks en de Minangkabauers groot. Mitsdien moet worden vei'wacht, dat Su matra niet een Negara zal vormen, doch meer Negara's zal tellen. Oost-Indonesië heeft aangedrongen op De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Engels kerkkoor.' 8.30 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Werken van Grieg. 10,30 Morgendienst. 11.00 Hobo- kwartet van Mozart. 11.15 Musette-orkest. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Ancora- trio. 13.15 Piano. 13.45 Trio en kwartet van Telemann. 14.15 Musette-orkest. 14.30 Praatje over bloemen. 15.00 „Sheherazade" van R. Korsakof. 16.00 Voor kleuters. 16.15 Kiinder- kocr. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Maatschap pelijk werk. 17.35 Viool. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Piano- medlev. 18.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.15 Órgel-impvovisaties. 21.00 School en ge zin. 21.20 Lichte muziek. 21.45 Kamerorkest. 22.45 Ovei-denking, 23.00 Fluilsonates van Bach. 23.30 Symphonische muziek van Tsjai- kofski. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische muziek. 9.35 Koor. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Keuken praatje. 10.35 Platen. 10.45 Voordi'acht. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kilima Hawailans. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Symphonische muziek. 14.00 Lezing over Attlee. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15.30 Kinderkooi-. 15.45 Voor zieken. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Accordeon-orkest. 17.45 Avontuur in de rim boe, 18.20 Piano en orgel. 18.45 Actieve cul tuurpolitiek, 19.00 Jodelzang. 19.15 R'egerings- uilzending. 19.30 De verdeeldheid der kerk. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Dansmuziek. 21.00 Luisterspel „De familie Carx_é". 22.00 „De Troubadour" van Verdi. 22.45 Vlaamse dichters. 23.15 Dans muziek. gara te betrekken zowel in het overleg nopens de inrichting van Unie en Federa tie als in de vorming der pre-federale rege ring van Indonesië, mits de republiek zich bereid verklaart de beginselen der nieuwe staatkundige vormgeving te aanvaarden". Als een van deze beginselen noemde dr. Beel de vrije wilsuiting der bevolking. Uit dit beginsel vloeit volgens de minister president voort: „Vooreerst, dat het aan deze vrije wilsuiting wordt overgelaten, welke deelstaten er tenslotte zullen zijn, en in welke gevallen daarbinnen autonome gebieden zullen worden gevormd en ver volgens, dat ter verkrijging van een zui vere uitspraak omtrent de wilder be volking orde en veiligheid moeten zijn gevestigd en gewaarborgd door een deug delijk politie-apparaat". Tenslotte wijdde de ministex--president nog een enkel woord aan de vraag, in welke vorm de democi-atie in Indonesië zal moeten worden gegoten. Hij verklaarde hieromtrent: „Bij het zoeken naar de con- ci-ete vox-m van de democratie moet enei"- zijds aansluiting worden gezocht bij het geen reeds eeuwenlang bestaat, moet an derzijds echter de ontwikkeling der natio nale en sociale bewustwording op de voet worden gevolgd, moeten hinderpalen op de weg naar de vooruitgang worden weg genomen en de voorwaarden worden -ge schapen. die het begaan van deze weg mogelijk en gemakkelijk maken". Met een korte samenvatting besloot de minister-president zijn verklaring. Nederlandse eieren in Frankrijk niet „vrij" (Van onze correspondent te Parijs. Dezer dagen kon elke Fransman twee Hollandse eieren kopen, met een speciaal stempel op de broze schaal, tegen inleve- ï'ing van één rantsoenbon en betaling van 15 fres. (37 cent) per stuk. Dat betekent dus, dat uiteindelijk de Nedeidandse eieren niet, gelijk de oorspronkelijke bedoeling was, op de vrije markt zijn gekomen, en dientengevolge zeker ook niet die invloeed op de Franse prijzen zullen hebben als men tevoren had verwacht. Tot nu toe zijn de Franse eieren dan ook met niet meer dan een of twee fi-ancs in prijs gezakt. Ze kosten nu omstreeks 29 fres. Geen bunkerkolen meer in Nederlandse havens Schepen worden verwezen naar Antwerpen De voorraden bunkerkool in de Amster damse haven zijn sinds enige dagen zo sterk geslonken, dat het Rijkskolenbureau geen toewijzingen aan schepen meer kan verstrekken. Vaartuigen, Nederlandse zowel als buitenlandse die hier kolen willen in nemen, dienen zich naar Antwerpen te be geven. Van de nog resterende kleine hoe veelheid worden de schepen slechts bijge- bunkerd om Antwerpen te bereiken. In Rotterdam doet zich dezelfde toestand voor. Ook daar moeten de schepen naar Antwer pen verwezen worden. Deze situatie is ten dele een gevolg van onvoldoende kolen- aanvoer uit de Verenigde Staten, ten dele een gevolg van de hoge waterstand, waar door de aanvoer uit Westfalen heeft ge- stagneei'd. Naar aanleiding van het besluit der Ne derlandse autoxdteitcn, dat buitenlandse schepen, welke in Neaeidandse havens ko men bunkei-en, in dollars moeten betalen, heeft „The Baltic and international mai-i- time Confei-ence" in Kopenhagen een mede deling gepubliceerd, waai'in onder andere verklaard wordt: „De Nederlandse autoriteiten hebben be sloten, dat voortaan alle bunkerkolen in Nederlandse havens betaald moeten worden met Amerikaanse dollars. Slechts weinig Europese landen zijn in staat Amerikaanse dollars op te brengen. Het besluit om voor bunkerkool betaling in dollars te verlan gen, werd in Nederland aldus verklaard, dat deze maatregel nodig was om steenkool uit de Verenigde Staten te kunnen invoe ren. Deze verklaring kan echter moeilijk volledig zijn, aangezien veel bunkexdcool in werkelijkheid uit andere bronnen komt, vooral uit Westfalen. Indien de Nederlandse •autoriteiten hun buitenlandse klanten wen sen te behouden, aldus de circulaire, zullen zij hun politiek dienen te herzien en ook andere-valuta's in betaling dienen aan te nemen. Zo deze neiging, om voor het bunkeren en het verlenen van andere diensten op het Europese continent betaling in dollars te eisen, zich zou verbloeiden, zou geen andere keus voor de reders overblijven dan hun nerzijds aan te dringen op betaling in dol lars voor ladingen naar landen waai- dollar betaling verlangd wordt. De autoriteiten in die landen op hun beurt zouden dan weer kunnen trachten eigen schepen te gebruiken voor het vervoer van de te importeren ladingen. In de eigen havens zouden zij kosten en vex-moedelijk ook het bunkeren in de nationale valuta kunnen betalen. Dit toont weer het gevaar aan van de huidige ontwikkeling; aangezien deze tenslotte zou kunnen uitlopen op allei-lei discriminaties en vergeldingsmaatregelen." Door de thans onvoldoende bunkervoor- raad heeft deze zaak nog een nieuw aspect gekregen, waarbij nog komt dat de maat regel inzake dollarbetaling niet in de lijn schijnt te liggen van het plan-Marshall, zo dat, indien zulks het. geval is, de bepaling slechts tot 1 April zou kunnen gelden. Eire gaat stemmen De président van Eire, O'Kelly, heeft medegedeeld dat hij op advies van de premier, De Valex-a, het parlement heeft ontbonden en algemene verkiezingen op vier Februari heeft gelast. De algemene verkiezingen, die normaal in 1949 zouden zijn gehouden, zijn vervroegd door neder lagen van de regeringspartij bij twee der di-ie tussentijdse verkiezingen in Novem ber j.l. Pierre Monteux zal jubileumconcerten dirigeren. De Fi-anse dirigent Pierre Mon teux zal ter gelegenhied van de jubileum viering van het Concertgebouworkest een gedeelte der concerten dirigeren. Het ligt in de bedoeling, dat behalve in Amsterdam en Den Haag alle hoofdsteden der provincies een bezoek van het jubilerende orkest zullen krijgen. Het „Te Deum" van Brückner be hoort tot de uit te voeren werken. - Tonceljubileum. Pierre Balledux, voor de oorlog leider van de „Vei-eenigde Haagse Spelers", tijdens de bezetting één der auteurs, die aan de Duitsers principiële tegen stand boden en thans directeur van het Zuid- Nedei-lands toneel, viert op 20 Januari in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag in een voor hem geschreven bewerking van Tim- mremans' „Boerenpsalm" zijn zilveren toneel jubileum. Joiige kunstenaars aantreden! In het vooi'jaar zal in Scheveningen een internatio naal muziekconcoui-s worden gehouden, ge organiseerd door Philips in samenwerking met de maatschappij Zeebad Scheveningen. Aan dit concours zullen jonge kunstenaars uit alle landen der wereld kunnen deelnemen. Het concoui-s omvat de secties zang, viool en piano. Candidaten zullen niet ouder mo gen zijn dan 30 en niet jonger dan 15 jaar. Voor elke sectie wordt een eerste prijs ter waarde van f2000 ter beschikking gesteld. De eerste prijswinnaar krijgen reeds onmid dellijk de gelegenheid op een kurhauscon- cert op te treden. ProvinciaalElectrisch Bedrijf Tien millioen voor de uit breiding der Centrale te Velsen Op de begi-oting voor het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Noordholland voor 1948 wordt een bedrag van 19.060.000 uit getrokken voor uitbreidingswerken. Een bedrag van 10.000.000 is uitgetrok ken als eerste termijn voor het uitbreiden van de capaciteit van de centrale te Velsen, die opgevoerd zal worden tot 200.000 kw. Bovendien nog 1.000.000 voor andere voorzieningen aan deze centrale. Verder wordt 1.500.000 gevraagd ls derde tei-mijn voor het aandeel der provin cie in de kosten van de 150 kv koppel- vei'binding Leiden-Velsen-Amsterdam. Er is reeds 6.000.000 daarvoor toegestaan. Ook wordt gevraagd 250.000 voor de hogere kosten van het maken van een 50 kv verbinding van Velsen naar Haarlem en 2.750.000 voor het versterken van de 50 kv voeding naai- het Gooi. De centrale te Velsen zal dan in capaci teit 50.000 a 60.000 kw voox-uitgaan. Deze uitbreiding is nodig wegens de stijgende omzet. De totale kosten van dit werk zul len 12.000.000 a -15.000.000 bedi-agen. De kerkeraad der Geref. Kerk onder houdende artikel 31 K. O. te iJmuiden ont ving van een onbekende gever een gift van f 1000 voor verschillende kerkelijke doel einden. '^44 Dierenvrienden kunnen gerust zijn; dit plaatje stelt niet een jockey voor, die in een woede-aanval zijn jjaard naar de keel vliegt. Het is jockey C. Laver, die op de Windsorsteeple baan in moeilijkheden raakte, door een verkeerd uitgemïkte sprong vanzijn paard, dat naar de vreemde naam Royal Apron" (Koninklijk Schort) luistert. - Zo te zien heeft de jockey niet veel meer dan de rugbandjes in de hand. H. A. Lunshof in hoger beroep De „Willem Buys" gaat snelle reizen maken De „Willem Ruys", die voor zijn eerste thuisi-eis op 3 Januari van Batavia naar Rotterdam is vertrokken en 24 dezer te IJmuiden wordt verwacht, zal evenals de „Oranje" vanfifle Stoomvaart Maatschappij „Nederland" dit jaar vei-schïllende snelle i-eizen naar Indonesië maken. Het vaarplan van de eerste vier rondi'ei- zen is vastgesteld als volgt: Van Rottex-dam 17 Febx\, aankomst te Bata via 9 Maart; vertrek van Batavia 13 Maart; aankomst te Rotterdam 2 April; van Rotter dam 8 April; aankomst te Batavia 29 April; vertrek van Batavia 3 Mei; t aankomst te Rotterdam 23 Mei; van Rotterdam 28 Mei; aankomst te Batavia 18 Juni; vertrek van Batavia 22 Juni: aankomst te Rottei-dam 12 Juli; van Rotterdam 14 Augustus; aankomst te Batavia 4 September; vertrek van Bata via 8 September: aankomst te Rotterdam 28 September. De havens van Southampton en Singapore zullen zowel op de uit- als op de thuisreis worden aangelopen: Colombo wordt alleen op de thuisreis aangedaan. Men verwacht het schip 18 Maart, 8 Mei, 27 Juni en 13 September te Colombo. HAARLEMSE ARBEIDER VERLIEST VIER VINGERS. Bij het „knippen" van proefstaven in de walser ij-west trad Zaterdagmorgen bij de schaar een technische storing op, waar door deze onverwachts naar beneden kwam en de sehaarman A. H. v. d. Berg uit Haarlem met zijn vingers onder de schaar raakte. Vier vingex-s van zijn rech terhand werden hierdoor voor de helft afgeknipt en hij verloor ook het topje van zijn linker middelvinger. Van der Berg is opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. Procureur-generaal eist 250.boete Op 15 October werd de heer H. A. Lxxns- hof, voormalig hoofdredacteur van „Else- viers Weekblad" door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een geldboete van 10. De heer Lunshof was gedagvaard omdat hij voor de rechter-commissaris geweigex-d had de naam te noemen van degene, die hem inlichtingen had verschaft over de ge heime notulen van Linggadjati. Hij had zich bij zijn weigering bex*oepen op het recht van geheimhouding van de journa list. De heer Lunshof ging in hoger beroep en thans diende de zaak voor het ge rechtshof te Amsterdam. De heer J. M. Liickex*, hoofdredacteur van de Volks krant, werd als getuige a décharge ge- hooi-d. Hij verklaax-de dat de journalist wel degelijk de verplichting heeft onder bepaalde omstandigheden de naam van zijn zegsman te verzwijgen. Indien de joux-nalist de naam van zijn zegsman zou noemen, wordt hij als pers man onmogelijk. De heer Lücker zeide nog, dat met de invoering van de collectieve ax-beidsovereenkomst voor joux'nalisten een joux-nalistieke stand is ontstaan. De journalist is verplicht lid te zijn van een journalistén-organisatie, die hem kan uitstoten, indien hij zich on behoorlijk gedraagt. De procureur-generaal, mr. J. Fabius meende, dat het beroep op geheimhouding voor de joux-nalist niet bestaat. Hij achtte dus een stx-af noodzakelijk en eiste een geldboete van 250 of een maand hechte nis. De verdediger mr. S. Gerbrandy be pleitte overmacht omdat een journalist, die zich niet houdt aan zijn beroepsmoraal zijn beroep niet meer kan uitoefenen. Deze beroepsmoraal eist onder bepaalde om standigheden de verplichting tot zwijgen. Gevecht in Pendsjaab Bijna 100 personen zijn gedood en ver schillende gewond tijdens een gevecht tus sen manschappen uit India, die een ti-ein met niet-Mohammedaanse vluchtelingen escorteerden, en grenswachten uit het Noord-Westen, die Mohammedaanse vluch telingen geleide gaven. Het gevecht had plaats op het spoorwegstation Goedsjrat West-Pendsj aab Paardensport Cross in Lisse 48. De Sultan zat op zijn terras en koes terde zich in de warme zonnestralenHij was moe van het regeren en dommelde een beetje. Maar plotseling werd hij opge schrikt door een fluitend geluid en toen hij opkeek, zag hij het vliegende tapijt voor zijn voeten dalen. Salam aleikum!" groet te Joris beleefd. Hij had zijn doek weer voorgebonden en veranderde zijn stem een beetje. „Hier is Uw vliegend tapijt terug, verheven heerser!" vervolgde hij. „Ik heb...." Luister niet naar hem, Sultan!" riep Panda, naar voren springend. Hij is„Deze jonge Panda werd er door U op uitgestuurd om het kleed te zoeken! zei Joris, Panda naar achteren duwend. „Hij heeft zijn plicht gedaan en het gevon den. Maar aangezien het op dit moment mijn eigendom is, reken ik er op, dat gij mij zult willen schadeloos stellen, groot machtig Heer! Ik heb het zelf gekocht van een schurkachtig fakirdie het van U had gestolen...." „Genoeg!" zei de sultan, te vreden glimlachend„Ik zal U belonen! Volgt mij!" De landelijke rxjvereniging „Nieuw-Venne- per ruiters" organiseert Zaterdagmiddag 17 Januari een grote cross-country op het land goed van gx-aaf van Rechtex-en Limperg, nabij de boex-derij „Phoenix". Er wordt een licht (1500 m.i en een zwaar (1800 m.) parcoux-s uitgezet. Het zware par cours bevat nog enkele extx-a-terrein-hinder- nissen. Men verwacht 50 tot 60 ruitex-s aan de stai-t, waaronder landelijken, politiemensen en bur- gerruiters. Deze drie groepen starten in af zonderlijke klassen. Schaatsen rijden De jonge De Koning kan een goed rijder worden Maandag is op Schiphol aangekomen het viertal Nedei'landse schaatsenrijders, dat dooi de KNSB uitverkoren is om de Nederlandse kleux-en op de Olympische Spelen in St Mox-ilz hoog te gaan houden. Langedijk, Broekman, Huïskes en De Koning werden ontvangen door ir. Van der Scheer, d®heer Taconis en familieleden. Jan Langedijk. als woordvoerder van de vier, vertelde, dat zij zeer tevreden zijn over het vei-blijf te Hamar, waar zij als kinderen werden ontvangen. „Wij hebben ex- veel opge stoken en een harde training gehad. In het begin ging het wat moeilijk, maar iedere week voelden wij, dat het beter ging". Langedijk heeft goede hoop voor de toe komst, vooral voor de jonge De Koning, die een zeer goede rijder kan worden. De Koning die zijn eerste buitenlandse reis maakte, uitte zich enthousiast over het vele schoons, dat hij gezien heeft. Hij vond het in het begin wel wat vreemd, maar spoedig was ook hij in de grote schaatsenrijdersfami lie, die op de boerderij „Fjetre" te Hamar bijeen was, geheel thuis. Met valse Britse passen naar Canada Scotland Yard is op het spoor gekomen van een zwendel in paspoorten, waardoor een vrij groot aantal buitenlanders, hoofd zakelijk Duitsers,- in staat zou zijn geweest op Britse passen naar Canada te gaan. Reu ter meldt, dat hét Britse ministerie van Buitenlandse Zaken geen commentaar wil de verstrekken op het bericht, dat twee functionarissen geschorst zouden zijn. Men meent, dat de passen zelf niét vals zijn, doch dat de inschrijvingen vervalst zijn. De bende in Londen zou aanzienlijke bedra gen ontvangen hebben. De Canadese politie meent, dat vele Brit se paspoorten gedux-ende de oorlog in vreemde handen zijn gekomen en dat deze gebruikt zijn voor illegale doeleinden. Volgens een verklaring zijn de personen afkomstig uit Duitse kampen voor verplaat ste pex'sonen en zouden verscheidene vreemdelingen in Toronto reeds gearres teerd zijn. Verdere arrestaties zijn te ver wachten. De Rederijkerskamer „Alberdingh Thijm" behaalde in de toneelwedstrijd, die ter ge legenheid van het veei-tigjarig bestaan van de Amsterdamse vereniging „Aloysius" ge houden werd, de eerste prijs, een zilveren beker, met oen opvoering van Kees Meekels „De Nar". Mevx-, J. A. Kruyver—Rubeling werd als de beste actrice onderscheiden, GEEN TSJECHISCHE VOETBALLERS NAAR LONDEN. Aangezien de Tsjechi sche Voetbalbond geen ploeg van zuivere amateurs kan samenstellen, zal Tsjecho- slowakije niet deelnemen aan het Olympisch Voetbaltournooi. WESTELIJK HOCKEY-ELFTAL SAMEN GESTELD. Het Westelijk hocliey-elftal. dat op Zondag 18 Januari in Den Haag tegen het Zuidelijk elftal speelt, is als volgt samen gesteld: doel: Richter (Be Fair); achter: De Looper (Hilversum) en Drijver (Leiden): midden: Langhout (Hilversum). Loggere (Laren) en Tiel (HHUC); voor: Van Heel, Boerstra, Bromberg, Kruize (allen HHIJC) en Esser (Togo). Voetbal Haarlem speelt in liet Heemsteedse Sportpark De ongeregeldheden tijdens de wedstrijd HaarlemAjax hebben de aandacht gelxad van het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond. Vorige week is een be- spreking gevoerd en Zaterdag j.l. heeft het bondsbestuur de zaak besproken. Het resultaat is, dat liet bestuur van de KNVB toestemming heeft verleend de wedstrijd Haarlem—De Volcwijckcrs Zondag a.s. in het Heemsteedse Sport park le laten spelen. Het bestuur van Haarlem moet maatregê< len treffen voor nieuwe kaarten. Daarom be gint de voorverkoop pas op Donderdag a,s. Dc kans is groot, dat het bestuur van de KNVB toestemming zal geven de verdere thuiswedstrijden van „Haarlem" in het Heem steedse Sportpark te laten spelen. Het verdere programma. Voor Zondag 25 Januari is de wedstrijd Xerxes—Haarlem in Rotterdam vastgesteld. Een week later wox-den in district I en II in haalwedstrijden gespeeld. EDO speelt Zondag tegen Feijenooi-d en op 25 Januari tegen DOS in het Nooi'der Sport park. Vermoedelijk zal op 1 Februari EDO— DWS wox-den vastgesteld. Overschrijvingen Aan de lijst van ovei-schrijvingen fn De Sportkroniek zijn de volgende namen ont leend: P. A. Bleeker van De Kennemers naar RCH: W. Hazeveld van GVAV naar VSV; K. Aland van Stormvogels naar VSV: J. J. Slikker van Schagen naar Zandvoortmeeu- wen; W. van Gelder van De Vole wijekers naar VSV; J. J. Styger van De Volewijckers naar VSV; P. A. Schoorl van DEM naar VSV en P. van Hooydonk van EHS naar VVB. Schoten zonder terrein, maar wel kampioenseandidaat Ruim driehonderd voetballers, van wie de meesten uitkomen in de zes senioren-, drie junioren- en negen adspirantenelftallen van de Voetbalvereniging en Honkbalclub „Scho ten" zijn zwervende. Dat het eerste elftal toch een bijzondere plaats inneemt in de competitie van de derde klas D is een presta tie, welke de aandacht verdient. Geruime tijd wei-d op het terrein aan de Vergierdeweg ge speeld en in het afgelopen jaar werden fraaie successen geboekt. Het voetbalelftal werd tweede na een beslissingswedstrijd tegen IVV en het negental der honkbalclub behaalde het kampioenschap van Nederland. In het begin van dit jaar moest „Schoten" het veld verlaten en elders onderdak zoeken, zoals het Haarlem gelukt is bij HFC, Storm vogels bij EDO en HBC bij RCH. De club is nog niet geslaagd en desondanks bezet het eerste elftal op het ogenblik de tweede plaats met een gelijk aantal verliespunten als WMS. De thuiswedstrijden worden hier en daar gespeeld. Zondag j.l. zou op 't terrein van Ripperda gespeeld worden en Zondag a.s. komt SDO op bezoek op het terrein aan de Verspronckweg, dank zij de medewerking van „Haarlem". Zo zwerft „Schoten" van het ene veld naar het andere, maar toch blijft de clubgeest uit stekend en het bestuur zit niet bij de pakken neer. Dat is na de bevrijding ook gebleken, toen het voetballen hervat moest woi'den op een terrein, waarvan de opstallen verdwe nen waren. Er wordt hard gewerkt, om dit jaar kam pioen te worden. Om fit te blijven lopen de spelei-s iedere Woensdagavond in de omge ving van het Soendaplein en hét Spaarne enige rondjes. De terreinnood. waarover wij dezer dagen schreven, spiegelt zich bij „Schoten" wel heel scherp af. Het bestuur heeft vertrouwen in de toekomst en hoopt dat als over twee jaar h,et veertigjarig bestaan gevierd wordt, de club over een eigen terrein met een be hoorlijke accomodatie zal beschikken en dat dan de tweede klas weer bereikt is. Olympische Spelen Olympisch attaché benoemd Ingevolge artikel 25 van het Olympisch reglement is. op voordracht van het Nedex-- landsch Olympisch Conxtié benoemd tot Olympisch attaché te Londen luitenant kolo nel L. J. A. Schoonenbei-g, tot voor kort adjudant-militair attaché aldaar. Het zal zijn taak zijn zowel vóór als tijdens de Olympische Spelen al datgene te doen, wat in het belang van de Nederlandse deel nemers kan zijn. Doorn in het oog. Een inwoner uit Lanca- shii-e (Engeland), wiens gezicht steeds slechter werd en die tenslotte aan het x-echtex-oog blind werd heeft een vreem de operatie ondergaan. De oogarts con stateerde achter het oog een koolzaadje, dat op deze warme, en vochtige plaats een goede bodem had gevonden en een wortel had geschoten van twee centi meter. Na een geslaagde opei-atie ^er- kreeg de patiënt zijn normaal gezichts vermogen. Een cyperse flater. Het algemeen vakver bond van Cyprus heeft een manifest gepubliceerd, waarin de leider der Gi-iekse guerilla-stx-ijders, generaal Markos, erkend wordt als „hoofd van een vrije Griekse regering". De Ame rikanen worden beschuldigd van inter ventie in Griekenland en een veroor deling wordt uitgesproken. Bekende maatregel. De Roemeense minister van Binnenlandse Zaken heeft de order uitgevaardigd dat de straten, pleinen, instellingen enz., die de naam van ex- koning Michael of van enig lid van zijn familie dragen, moeten worden Omgedoopt. 5 X 2. De vrouy van een Ierse haven arbeider heeft het leven geschonken aan haar vijfde tweeling. Behalve de vijf tweelingen heeft zij nog twee kin deren. Kankerspecialist. De Zweedse kankerspe cialist, professor Berven, die naar de Sovjet-Unie was geroepen voor een onbekende patiënt, is Maandagmoi-gen per vliegtuig naar Stockholm vertrok ken. Hij kwam de vorige week Dinsdag per trein uit Helsinki te Moskou aan. Hierop deden onbevestigde berichten in Zwitserland de ronde, dat generalissi mus Stalin dood zou zijn. Vaste eenheid. Ghandi heeft tijdens zijn gebi-uikelijke gebedsbijeenkomst mee gedeeld, dat hij van morgen af weer voor een onbepaalde tijd gaat vasten om de eenheid van Hindoes en Moham medanen tot stand te brengen. Veni vidi foetsjie. Het Noorse schip „Veni" dat Zondagmorgen voor de West-kust van Schotland op de rotsen is gelopen, is door bergingsdeskundigen opgegeven. Een sleepboot, die de gehele tijd bij het wrak was gebleven, is naar de haven teruggekeerd. Het schip helt voorover en is zinkende in zware zee. Alle op varenden zjjn gered.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2