r Thalia Dansschool JOHN STOL r Papierfabriek legt nieuw sportpark aan Rex TJheate? Santpoort Gehuwden! Vetsen IJtnuiden „Het Huis der Verloren Kinderen" Beverwijk VRIJDAG 16 JANUARI 1948 3 VOETBALVERRASSING 5?Tussenwijkwordt Kinheim-terrein De Papierfabriek Va» Geltler Zonen N.V. is reeds enige jaren eigenaresse van ccn deel van „Tussenwijk" in verband met dc bronwatervoorziening voor haar bedrijf. Dit „Tussenwijk", prachtig gelegen in het beboste duinterrein tussen Roos wijk en Wijk aan Zee, zal volgens een besluit der directie van de Papierfabriek gedeeltelijk gebruikt worden om, waar het sportpark aan de Wijkerstraatweg spoedig gedoemd zal zijn, te verdwijnen en plaats te maken voor dc woningbouw in Velsen-Noord een geheel nieuw sportpark aan te leggen, waarin drie speelterreinen zuUen worden ondergebracht De aan te leggen velden zijn reeds geheel gelijk gemaakt en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat bij goed weer de nieuwe velden het komende najaar gebruikt kunnen worden. De egalisatie heeft het mogelijk gemaakt, indien het zachte weer aanhoudt, de velden misschien al eind Februari in te zaaien. Het terrein, dat door de zandgrond vrijwel steeds'te bespelen zal zijn, zal twee nor male voetbalvelden en een bijveld beslaan. Dit laatste kan voor andere doeleinden dienst doen en gebezigd worden voor korf bal, athletiek, hockey en andere sporten. Door de onmiddellijke nabijheid van voor het bedrijf aangelegde waterbronnen kunnen de speelvelden voortdurend worden bevloeid en zal verdrogen van de grond en de grasmat op vrij eenvoudige wijze tegengegaan kunnen worden. Het voornemen bestaat het nieuwe „Van Gelder's Sportpark" hoofdzakelijk té be- Vanaf heden t/m Woensdag 21 Jan. brengen wij: Geef ons hef recht om te leven (Love on the Dole) Een realistisch filmwerk 18 jaar. Lumina Film „Watervliet'' I krijgt het zwaar Het korfbalprogramma bevat voor het eerste twaalftal van „Watervliet" wel een zeer moeilijke taak. De groen-gele korf ballers moeten op bezoek bij het hoofd stedelijke Amstelodamum, dat in de-hoog ste regionen van 2 B in cle Ned. Korfbal- bond vertoeft eïx alles zal doen om min stens-de bereikte plaats te behouden. „Wa tervliet" daarentegen huist onderaan de ranglijst, waar de situatie thans is: Landlust 10 punten uit 14 wedstrijden; Watervliet 10 uit 14; Sport Vereent (Santpoort) 7 uit 13 en B.E.P. 7 uit 12 wedstrijden. Theoretisch hebben deze twaalftallen de zelfde kans tot degradatie, maar „Water vliet" krijgt het zwaai'ste programma met de tegenstanders van Zondag als de sterk- sten. Amstelodamum is buitendien zeer snel met' gevaarlijke schutters. In de tweede helft hebben de Watervlie- tfers nog geen enkele overwinning behaald en derhalve zijn de verwachtingen niet hoog. Het twaalftal is nu echter weer vol- -ledig, wat wel enige hoop geeft. Er zal snel gespeeld en veel geschoten moeten worden voor mogelijk succes. Op eigen tei'rein speelt het tweede tegen Oosthoek I. De Watervligt-xeserves, die over het algemeen een behoorlijk resultaat in de competitie hebben geboekt, krijgen als zij zich ten vole geven, d'e beste kansen op een overwinning. Het vierde. Watervliet- twaalflalgaat te Haai'lenx bij Oosterkwar tier 6 op bezoek. Deze wedstrijd houdt voor Watervliet minstens een gelijk spel in. Voor de adspiranten heeft de Bond nog geen wedstrijden vastgesteld. Watervliet I vertrekt met de dames T. Gieze, M. v. d. Kieft, C. Broeksma, M. v. d. Plas, J. v. Vught, R. Weimar en de heren F..Möhlman, S. de Vries, J. Wals, J. Broeksma, B. de Heer en H. Gieze. Veertig jaar metaalbewerker bij V.G.Z. Van de veertigjarige arbeidsjubilea, welke dit jaar bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek op het programma staan, was de heer J. A. Stapper, me taalbewerker-monteur, Donderdag de eerste. De jubilaris, die vergezeld was van echt genote, zoon en dochter, werd in tegen woordigheid vaxx de bedrijfsstaf van inge nieurs op het directiekantoor door de heer J. Srhit, fabrieksdirecteur, hartelijk gecom plimenteerd. Tevens werd een Schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie overhan digd. Ir. T. F. Hubrecht, bedrijfsingenieur van de papier- en houtstoffabriek, schetste ver volgens hoe de jubilaris, die als metaalbe werker sedert jaren speciaal %is belast met het onderhoudswerk van de houtstoffabriek een belangrijke plaats inneemt. In de mechanische werkplaats, onder welke afdeling de jubilaris ressorteert, gaf zowel het personeel van de houtstoffabriek als dat van de weideplaats blijken van be langstelling. De bedrijfschef vaxx de, houtstoffabriek, de heer W. A. van Ittex-sum, zeide, dat de jubilaris de familietraditie had voortgezet en hij herixxnerde aan zijii komst aan het bedrijf toen cle houtstoffabriek werd 'ge bouwd. De heer A. Mol bracht de jubilaris dank voor de prachtige kameraadschap, waarin ook mevr. Stapper werd betrokken. Bestuur en leden van de Haimonie „De Eendracht'?, waarvan de heer Stapper één der oudste leden is, zorgden voor een ge zamenlijke verrassing te zijnen huize aan de Corverslaan in de vorm van een fruit mand. Een en ander giixg vergezeld van vele stoffelijke blijken van waardering. Kiaverjasuitslagen De deze week door de klaverjasclubs van de' Federatie Midden-Kennemex'land gespeelde competitie-wedstrijden hadden de volgende resultaten: Klasse A: AnimoAllen Present II, 2031520686; De ViersprongDe Vriend schap II, 2146720447; De Vriendschap I Allen Preseixt I, 1984920905; Scheiwijck Ruiten Aas, uitgesteld. Klasse B: AnimoDe Viersprong, 21854- 20000; De Vi'iendschapDe Nolle, 21152 81135; ScheiwijckRuiten Aas, uitgesteld. stemmen voor sportliefhebbers onder het personeel der fabi'ielc, maar door de jaren lange connectie van „Kinheim" in verbaxxd met het tegenwoordige sportterrein, zal deze oudste Velser voetbalclub ook over de niéuwe terreinen kunneix beschikken. Het tegenwoordige kleedlokaal zal mede vex-huizen, xxxaar niet alvorens dit voetbal seizoen is gesloten. Er bestaat een moge lijkheid het kleedlokaal nog uit te breiden, opdat verschillende wedstrijden gelijktijdig kunnen plaats vindexx. De voorziening in de behoefte van toe- schouwex-splaatsen laat slechts toe op een voudige wijze zitplaatsen aan te brengen en deze wellicht later tot tribunes uit te breiden. De voetbalharten van vele Velsen- Noorders kunnen, dank zij het loffelijke besluit vaxx de directie der Papierfabriek voor de toekomst gerust zijn. Klein, maar belangrijk voetbalprogramma Voor de Vélser voetbalclubs, die de vorige week door de weersomstandigheden slechts de ontmoeting VVBOFC zagen doorgaan is wederom een klein programma samengesteld. IEV is voor alle elftallen vrij in verband met. een kerkelijk feest. Al leen Kinheim en VVB spelen dus en voor beide clubs is het programma voor de lagere elftallen'eveneens besnoeid. Kinheim gaat op bezoek bij WE op de dox'psweide in de badplaats Wijk aaix Zee. De WE-ers staan evenals Kinheim op een uiterst gevaarlijke plaats en zujleix dus graag „alles" willen hebben. Kinheim echter weet dit en de combinatie, die zo uitstekend tegen HFC voldeed, zal uiter aard trachten de winst naar Velsen te halen. De geel-zwarten hebben invaller v. d. Wal rechtsachter staan. Back Groene- veld speelt stopperspil en spil Rem is als tweede aanvalsleider in cle voorhoede be land, zodat het elftal thans op zijn sterkst is. Kinheim verschijnt met: J. Kleiberg'en; E. v. d. Wal en A. v. d. Steeg; C. de Boer, W. Groeneveld en Jac. Hout; W. A. Raay- makers, H. Prinssen, A. Pi-inssen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren. Voor de competitie spelen verder I-IBC IIIKinheim III. Zaterdagmiddag is een vriendschappe lijke ontmoeting ingelast tussen Kinheim II van de le kl. HVB en Kinheim I van de Zaterdagmiddagcompetitie. Het gaat WB nog steeds niet voor de wind, voornamelijk door de weinig door tastende aanval. -Deze' is voor de wed strijd tegen HSV te Heiloo weer gewijzigd met opneming van nieuwe krachten, waar mede het gehele elftal tevens is veranderd. Misschien gaat het met de volgende op stelling beter, WB: C. v. Veel en; R. Meyer en D. Aafjes; A. Greshof, J. Wormsbecher exx C. Koen; H. Schaafsma, H. Vers wij vex-en, G. Aris, P. Vlietstra en J. Duineveld. Michel ïsdus ook niet vaxx de partij. Ovei'igens is het „Bi-esaap"-px-ogramma: VVB II—ZSGO II 2 uur; TYBB III—WB III -12 uur; "WB IVHillegom III 12 uur; Zaterdag: WB—WIJ III 3 uur. DANSSCHOOL DUDN Aanvang nieuwe ourstxs einde Januari INSCHRIJVINGEN: /.atexxlags 810 uur in Royal, Wijk aan Zeeërweg 29. IJmui- den-Oost- Woensdags 810 uur Zomerlust, Santpoox-t en dagelijks aan ons priveadres Hoofdstraat 40. Sant poort (Adv.) „WAAR IS MIJN DOCHTER?" De leden van cle Buurtvex-eniging „Schulpen" staat Vrijdag, 30 Januari voor de tweede maal in dit seizoen weer eexx avond van goede ontspanning te wachtexx. De toneelclub der vereniging, die reeds veel succes heeft mog'exx oogsten,- heeft in korte tijd ingestudeerd het toneelspel in vijf bedrijven van Ank van der Moer „Waar is mijn dochter?" Dit stuk is in onze omgeving na de bevrijding nog slechts eenmaal opgevoerden wel in IJnxuiden, zodat voor deze uitvoexing iix het Kexxne- mer Theater te Beverwijk veel belangstel ling zal zijn. JAARVERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. De dfdeling Velsen-Noord van de Partij van de Ax-beid houdt Donderdag 29 Januari ixi het clubgebouw Kindervreugd haar j aarvergadering. FILM EN LEZING VOOR HOOGOVEN- STATEN. De Vereniging „Hoogoven Staten" houdt Maandag 16 Februari in het Luxor Theater te Beverwijk een filmavond, Vertoond zal worden de belangrijke film „Himlaspelêt". Vrijdag 20 Februari heeft een lezing- avond plaats waarop de heer Sal. Tas het onderwerp: „Arbeider en ixxtellectueel" zal behandelen. DAMMENDE SANTPOORTERS. Aan het districtskampioenschap dammen van Noordholland zal o.a. worden deelge nomen door de Stabiel-leden Baklxuys exx Buyck. OPBRENGST KINDERZEGELS. De verkoop van kinderzegeis is, boven vei'wachting geslaagd. De U.V.V.-sters die deze vex'koop georganiseerd hebben, mogen op een opbrengst van 3.662,43 terugzien. Hiervan heeft Santpoort-Dorp 2.626,36 opgebx'acht en Santpoort-Station 1.036,07 Aan een gezellig intiem,dansclubje kunnen nog enige'dames en heren deelnemen (Beginners). Inlichtingen Privé-adr. IJm.str.weg 33, ITm.-Oosl (Adv.) Commandant dépot A.A.T. nam afscheid Wegens opheffing van het in de Ripperda- kazerne gelegen dépöt Aan- en Afvoertroe- peix hebben Woexxsdagnxiddag een af- R. K. Kloppers met groot verlof. De troe pen hebben Woensdagmiddag een afs scheidsdéfilé gehouden. Nadat de schei dende commandant de troepen bij de op stelling aan de Kleverlaan geïnspecteei-d had, volgde het défilé op het terrein voor de Ripper da-kazerne. Voorop liep een muziekcorps van het Tiende Regiment In fanterie en daarna volgden de manschap pen en vele auto's. Bij het défilé waren ook tegenwoordig kolonel Kamexiing, directeur der K, troe pen van de Generale Staf en luitenant kolonel- Geenseix, commandant van de sec tie nxotordienst van het directoraat Ver keerswezen. In. de Ripperda-kazerne blijft de oplei ding vaxx.de school K. troepen onder com mando .van luitenant-koloxxel Geensen. Vrijdag zal lui tenant-kolonel Kloppers enige officieren beëdigen. Des avonds is ixx „De Berg" te Bloemen- daal een afscheidsmaaltijd gehouden, waarbij ook aan zaten luitenant-generaal J. J. C. P. Wilson, kwartiermeester gene raal bij de Generale Staf en Kolonel Ka- rnex-ling. Veel toespraken zijn gehouden. Namens de officieren van het dépot is aan luitenant-kolonel Kloppers een ge schenk aangeboden. Luitenant-kolonel R. K. Kloppers inspec teerde op de 'Kleverlaan het muziekcorps van het Tiende Regiment Infanterie dat medewerking verleende aan het afscheid. Santpoorters schaakten succesvol Dinsdag hadden de wedstrijden Sant- poort IBloemexxdaal I en Santpoort II Bloenxendaal III plaats. De uitslagen waren respectievelijk 52 .(3 afgebr. partijen) exx 55. De vermoedelijke uitslag wordt voor het eerste teanx 64. De afgebroken par tijen 'worden ter arbitrage opgezonden. De gedetailleerde resultaten luidden: Santpoort IBloemendaal I: 1. Pels W. v. d. Werf afgebr.; 2. Schuurman Jr. Boutellier 1—0; 3. KokjeÏJabeliowski, afgebr.; 4. Mr. HeckerR. v. Pampus 01; 5. Dr. M. de Gx'ootP. v. d. Werf, V-zVfej 6. G. SchuurmanVuyk afgebxr; 7. Gor dijnHogenbix-k 10; 8. Bilder Sr.Ver- berne 10; 9. RolH. Lankamp Vzy2; 10. OosterlingTuning 10. Voorlopige uitslag 52. Santp. IIBloemendaal III: 1. Schweit zerCramer 10; 2. Hofman-Phürhop 01; 3. HouternxanWouda 10; 4. Bil der Jr.Enthoven 10; 5. Baljet—Sleeuw 01; Q. HoxnanVerkerk 01; 7. Par doenSchulz 10; 8. LeijsmaHofland 10; 9. Nederhof-v. Rixel 01; 10. v. DijkKruivelbrink 01. Uitslag: 55. HET 150-JARIG BESTAAN VAN DE ZENDING. De dienst van Zondag in de Nedex'l. Herv. Kerk wordt geleid door de heer J. H. Trommel van de Zendingsdienst in Nieuw-Guinea. In deze dienst zal het, 150- jarig bestaan van de Zexxcling worden her dacht. Strawberries naar Zanclvoort De dames vaxx het eerste elftal kunnen, nu de competitie practisch afgelopen is, alle aandacht schenken aan de wedstrij- dexx voor de Dr. Exalto-beker. Zondag komt Victoria uit Rotterdam te gast. De teams zullen., elkaar niet veel ont lopen en het is wellicht beter geen voor spellingen over de uitslag te doen. De reserve-dames hopen er dit keer na de bevredigende laatste Zoixdag B.D.Ii.C. VI onder te houden. Veel moeite behoeft het, gezieix de positie op de ranglijst, niet te kosten. Ook voor Strawberries vermeldt het programma een inhaalwedstrijd, met evexx- eens de kans op een Strawberries zege. De beide laagste elftallen gaan onder ling hun krachten meten. De heren denken het in Zandvoort niet te gemakkelijk te krijgen: waar pi'omotie- en degradatie-cancjidaten elkaar ontxxxoe- ten heerst immers altijd spanning. Toch mag er op een kleine overwirxning voor de Velsenaren gerekend worden. De reserve-heren ontvangen de „Adel borsten", een sterk team, dat over een grote dosis enthousiasme beschikt. Ixx de competitie bezetten zij de bovenste plaats in dezelfde klasse als de Strawbex-ries. Wil len de Aardbeien dus in de volgexxde ronde van de Tresling-beker komen, dan moet er gewoixnen worden. De heren van het derde elftal reizen naar Amsterdam om Ijsvogels II te ont moeten. Het wordt een goede gelegenheid voor de aardbeien, om zich van een plaatsje hoger op de ranglijst te verzeke ren. Hetzelfde geldt voor Strawberries IV, die als gastheren van Ijsvogels III op treden. 1 De meisjes komen texxslotte nog in Wor- merveer. in het veld tegen de „Kraaien". Er is alle hoop op een gunstig resultaat, wat hun weer eexx stapje dichter bij het kampioenschap zal bi'engen. De herexx trekken ixx de volgexxde-opstel ling naar Zandvoort: Doel: D. Hollman; 'achter: J. Ferment en J. Brunirxk; midden: A. Kost, P. Minder- houd, J. Dalhuysen; voor: P. Steyn, H. Brunink. C. Maters, K. Êekker, C. J. Otto. De elftallen voor Zondag STORMVOGELS—BLAUW WIT. De Vogels komen alsvolgt uit: Kraak, Schoórl, Vaxx Dongen; Schuit, Snoeks, Goedhart; Luppens, Meyer, Prins, De Boer, Van der Kuyl. VELSENEMMA.- Velsen ontvangt de leiders zijner afdeling met: D emmers; Tromp Jr., Kuypers; Zuurbier. Nijssen, Wijker; Ninaber, v. d. Pol, De Bruyn, Bakkum, Tromp Sr. TERR AS VOGELSHFC. Terrasvogels bekapipt met de volgende ploeg de Haar lemse blauw-wittexx: Glas; De Ruyter, Röbken; Zaal, Dordtmujxt, Schoon; Akker man", De Joxxge Sr., Kraak, Cobb'exx, Goed-r hart. STORMVOGELS 2—AFC 3. De thuisclub verschijnt *met: Rechsteiner; Van den Oevei*, Schriemer; Mors, Zwemmer, Glas; Veixus, Hogeixdïjk, van der Lindexx, Snoeks, Broek. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 21) „Neen, wat de scheiding betreft niet", was het antwoord, „ze is er onmiddellijk mee begonneix en ze schijnt door te zetten". „Dus ze blijft in Zuid-Afrika?" „Neen, ze "is van plan naar Engeland terug te keren, zodra de zaak aaxxhaxxgig is gemaakt". Michael mengde zich opnieuw ixx het gesprek. „Je moet je maar xxiet te veel met de zaak inlaten". Hij had zich niet bepaald gelukkig uit gedrukt en Henr.y keek hem woest aan. „Ik bedoel, dat je er anders misschien' in betrokken zou kunnen worden". Dit maakte de zaak niet beter en met een staalharde blik in zijn ogen, zei Henry koud en waardig: „Ilc zal slechts doen, wat in het belang van Josephine's geluk is; dat is het enige, dat telt, Josephine's geluk en anders niets". Michael haastte zich het er mede eens te zijn, dat dit het enige was, dat telde. „Dat is een beproeving van mijn vriend schap", zei Henry met verheffing van stem, „ik zal Josephixxe niet teleur stellen". De stilte viel opnieuw. Henry, met eexx uitdrukking van diepe melancholie op zijn gezicht, bestudeerde zijn brief voor de zo veelste maal en Christopher bestudeérde hem. Hij was er van overtuigd, dat Henry, verdoofd dóór het plotselinge nieuws, de zaak niet helemaal zuiver zag. Hij koxx niet anders geloven, dan dat.Josephine's liefde voor haar trouweloze echtgenoot even hecht was als de zijne voor de vrouw, die hem elf jaar geleden zo lelijk had hehan- deld. Christopher dacht hier anders over. Hij twijfelde er niet aan, dat Josephine van haar man had gehouden, maar deze had zich haar liefde onwaardig getoond. Henry's liefde, die buitengewoon stand vastige liefde, die de toets van haar on trouw had doorstaan, moest haar nu wel als iets zeer bijzonders voorkomen. Zij had deze eexis versmaad, zou zij haar, nu zij de waarde er van beter dan ooit zou kunnen waarderen, opnieuw vei-smaden? Dat zou ze niet. Ze maakte haast met haar echtscheiding, ze kwam zo spoedig moge lijk naar Engeland en ze zou met Henx-y trouwen zo spoedig ze vrij was. Ze zou hem trouwen met een zucht van vexTich- ting, gelukkig in de bescherming van een liefde, die sterk en zeker was. Christopher voorzag de dag, dat hij al leen zou zijn; alleen met de foto van Cyn thia, alleen met zijn dromen. Hij wist, hij had het altijd geweten, dat Cynthia eens tot hem terug zou komen. Het zou nog vele jaren kuxxnexx duren, maar het kon ook morgen zijn. Haar oude echtgenoot zou NOOD-COMITé VOOR ZEEMANS GEZINNEN OPGEHEVEN Het nood-comité voor zeemansgezinnen te Anxstex'danx werd ixx de oorlogsjaren op gericht om steun te verlenen aan zeemans- gezirxnen door het uitzendexx van kinderen eix het verstrekken van voedsel. Na de be vrijding werden besprekingen gevoerd met de regering, welke mede hebben ge leid tot het tot stand komerx van de wet van 11 December 1947, welke de uitkering van een buitengewoon pensioen aan zee- lleden-oox-logsslachtoffers, alsmede aan hun nagelaten betrekkingen regelt. Het comité is thans opgeheven. de steek gelaten, of misschien zij hem, het kwam er niet op aan, waxxt zij zou Chits- topher nooit meer verlaten. Hij wreef zijn ogen uit en verdreef die dromen, die steeds terugkerende dromen eri concentreerde zich op de nuchtere fei ten. Michael zou met Betty trouwen en Henry met Josephine. Hij zou uit moeten kijken naar een flat ixx Londen, het enige wat hij nog had te beslissen, was in welk gedeelte van Londen en eigenlijk had hij, wat dit betrof, geen voorkeur. HOOFDSTUK VI. Josephine Louise. Sinds het diner op acht uur was gezet, ging op Millwood alles weer met de oude stiptheid, waaraan Michaels verloving tij delijk een einde had gemaakt. Michael ontmoette Betty iedere avond in de trein en hij bracht de Zaterdagen en de Zonda gen met haar door. De overige dagen van de week was hij stipt om tieix minuten over half acht thuis. En-gewoonlijk was Henry ook op die tijd thuis. Hij kwam nu, zoals Christopher had voox-zien, met een andere trein. Soms nam hij een vroegere, maar nooit meer die, die hij vroeger nam en waarin hijde heer Robinson had ont moet. Zijn afkeer van de belastinginspec- Het Hongaars Strijkkwartet voor de Culturele Vereniging Een avoxxd naar dit musiceren te luiste ren noemde ienxaxxd eens: een rijk ge schenk. der muzen. Terecht; de geache veerdheid der vier musici ieder een solist afzonderlijk gaat hier samen met een innig opgaan in het geheel, het indi vidueel volmaakte spel weet zich te voegen naar de zware eisen die het strijkkwartet als zodanig stelt en dit spel getuigt van een innige genegenheid voor de kunst der muzen. Haydn's minder bekexxd kwartet opus 76 nr. 5 (in D-groot) opende de trits. Als schepper van de klassieke kwaitetstijl is deze componist ongetwijfeld nummer één. Via de eerste schreden der Divertimenti kwam hij tot de z.g. pruisische kwaitet- ten opus 50, zo genoemd omdat de hem verereiide Duitse violisten ze bestelden en aari de koning van Pi-uisen opdroegen. Het uitgevoerde vijfde staat reeds sterk onder de invloed vaxx Mozart, stamt uit de latere levensjaren van Haydn en is in streng polyphone stijl geschx'even. Popu lair gesproken zou men in het algemeexx van het strijlckwai'tet kunnexx zeggen, dat het een democratische eenheid vornxt van vier gelijkwaardige paxtners. Goethe zegt er van: mexx hoort vier verstaxxdige men sen zich met elltaixder onderhouden. Hoe treffend juist demonstreerden deze vier musici dit weer eens. Haydn schiep de stijl en Van Beethoveix toonde alle mogelijkheden vaxx het kwar tetspel. Van de laatste componist voerde men uit opus--59 nr. 3 (in C-groot), ont staan iri de tijd van het zeldzaam schone 4de pianoconcert en het beroemde opus 61 (c.a. 1807). Het is het laatste uit het trio z.g. Russische kwartetten, opgedragen aan graaf Rasoumowski, een der eersten die de componist Van Beethoven naar zijn volle waarde wist te schatten. Zij ondex1- scheiden zich van hun voorgangex's door de bredere, rijpere ti'ans: een nieuwe stijl zei men destijds. Hoe anders staan wij er thans tegenover! Vaxx Beethoven noenxde zijn C-groot- kwaxtet het Heldenkwartet. Er is echter weinig heroïsch aan; iixtegendeel, het ro- mance-aclxtige Andante met bijna voort durende pizzicati der cello wordt nu eexxs ■niet door een schex-zo maar door een me nuet gevolgd. De ernstige finale: een fuga en een verbazend knap geschreven dub- belfuga speelde men in een adembeklem mend tempo. Dvorak brengt ons ïix een geheel ander tijdperk. Hij is als Schubert de ge- nïaal-naïeve muzikant en een groot melo dist; rhythme en xnelodie van zijn compo sities wortelen in de volkskunst. Zijn opus 96 in F-groot, het z.g. negerkwartet, is wel het meest gespeelde. De invloed van 'zijn bezoek aan de Ver. Staten is ex-, even als in zijn Neue Welt symphonie, vaag in verwex-kt. Joseph Suk, Dvorak's leex-ling en schoon zoon, heeft het werk sterk gepropageerd toen „de Bohemex-s" in ons land concer- teerden. Meesterlijk heeft Dvorak in dit kwartet de eigenaai'digheden der neger- muziek met haar gesyncopeerde rhythmen verwerkt, toen hü in 1893 in de Tsjechi sche nederzetting Spilville verbleef en naar hartelust in Ameitka nieuwe impx-es- sies opgedaan had. „De Hongaren" gaven er een boeiende verklanking van, rijk als Dvox-ak's kwartet is aan melodie en cantilene. A. J. VAN DER WEIJDEN. Twee honderd ton kolen naar de bodem Twee dekschuiten, geladen nxet onge veer 200 toxx kolen, werden dezer dagen tijdens hoog water aan een due d'alf in de vissershaven vastgemaakt. De „vastma- kex-s" hadden echter buiten de waard, in casu de daling van het tij gerekend, zodat de twee dekschuiten kapseisden en zon ken. Daarmee verdween de kostbare hoe veelheid bunker-kolen van de firma F. W. v. d. Kolk naar de bodem. Een bok bezig geweest met het lichten van d<# schuiten; men zal pi-oberen nxet een grij per het zwax-te goud weer oixxhoog te halen. □muiden tegen Tweede Jeugd Zatex-dag ontvangt IJmuiden in de strijd om de K.N.V.B.-beker „Tweede Jeugd" uit ITaarieixx. IJmuiden zal er goed aan doen zich niet te laten verschalken. Na een gelijk spel wox-dt IJmuiden reeds in de volgende x-onde geplaatst. Het derde trekt naar V.V.B. en zal daar wel aan het langste eind trekken. Het tweede en vierde elftal zijn vrij. VRIJDAGS GODSDIENSTOEFENING. Ixx 'de zaal van de heer Jansen aan de Wxllemsbeekweg houdt de verenxgixig „Gereformeerde Prediking" iedere Vrij dagavond om 7 uur een godsdienstoefening. Vi-ijdag 16 Jaxxuari gaat voor ds. Lucas. MARKTBERICHT 15 Januari. Visaanvoer. 1150 kisten schelvis. 280 kisten kabeljauw, 850 kisten koolvis, 90 kisten heek, 80 kisten leng, 110 kisten makreel, 750 kisten wijting, 25 kisten diversen. Totaal 3335 kisten. Besommingen. Twee trawlei's besomden f 30.100. KW 134 Katwijk 2 f5760; RO 15 Antje f 11.240; IJM 183 Viking Bank f 13.110. V.. •varia Ia •De „Zee'Trawlers. Wij vernemen nader omtreixt de „Poolzee" exx de „Zwarte Zee", dat deze trawlers voorlopig niet zullen gaaxx varen. Geen werk. Volgens cijfers van het Engelse ministerie van arbeid zijn er op het ogenblik 966 vissers in Groot-Brittan- ïxië zoxxder werk. Ixx het gehele korxinkrijk bedx-aagt dit aantal 1011. Zwarte broeder. Een vishandelaar uit Bromley in Kent is met een boete van 150 bedacht, omdat hij 55 pond suiker, 76 pond olie, 44 vaten zeep eix 7 pond zeep clandestien gekocht had. „Pre-fab". De pre-fabricage schrijdt verder. In Northampton is zelfs een geheel pre-gefabriceerde visbakkerij plus winkel in aanbouw. Kosten: 1250. De stoomtrawler Zeeleeuw (IJM 29) heeft Donderdag het aanzien van trawler gekregen. Afbreken. De motortx-awler Medan IJM 97, welke Vrijdagavond naar zee ver- trok is Dondex-dag met slechts 60 manden vis in de vissershaven teruggekeerd. De trawler moest de x-eis afbreken omdat de winch "defect was. Door het zeer slechte weer werd een „schijnvuur" weggeslagen. Slechte reis. De stoomti*awler Utrecht IJM 73 is Donderdagavond teruggekeerd. Door het slechte weer was er zeer weinig vis gevangen. (Het theater met de beste films) Vertoont van Vrijdag t/rp Dinsdag met SERGE REGGIANI en 400 andere jongens. Het pi-obleem der verwaar loosde jeugd, realistisch en-fascinerend verfilmd! Een film, die iéts te zeggen heeft! Toegang 18 jaar Zondag 3 uur speciale familie-matinée^ „Polletje Piekhaar" Toen Willem van Iependaal zijn aanklacht tegen de maatschappij of zijn pleidooi voor de misdeelden der sainenleving neex-schi'eef, bijna neersméét in, de korze lige verzen van „Over de leuning en langs de kaai" en de smartelijk-lxurnoristische boeken welke daar op volgden, ^al hij niet vermoed hebbexx, dat een zijner eerste pen- nevruchtexx nog eens vaxx de planken af ge stalte zou krijgen. Jan'Lenxaire Jr., zelf socialist in hart en nieren, maakte van „Polletje Piekhaax-" een toneelbewerking, die gisteravond door een halfvolle Thalia- zaal met volle teugen genoten is. Het px-oza van Vaxx Iependaal is niet in de eerste plaats mooi: het wil aanklagen in de taal der ïxxaatschappelijke verschoppelingen en het doet dat met rauwe of humoristische, felle of satyrieke maar altijd met rake beelden. Jan Lemaire heeft zich wijselijk 'strikt aan het boek gehouden, wat het nadeel op leverde, dat het spel- soms uitliep op een rommelig brok „gijn", dat misschien als zodanig te waai'deren viel, maar xxxet toneel niets meer te nxaken had. De wrange histo rie uit Rotterdam's achterbuurten kreeg van Lemaire en de zijnen het volle pond: waren er enkele spelers,' die, zoals de huichelach tige meester Simon Stuimel, volledig uit de toon vielen, rollen als van Nol de Gibber (Cor Zwax-t) en zijn ega en van Sjeekspier, de wel zeer verlopen student, vonden een dermate sterke bezetting, dat de fouten in rolkennis en spel door de vaart van de „kern" werden weggespeeld. Natuurlijk is er van harte gelachen om de onverbloemde en puntige geestigheden van Willem van Iependaal, die wellicht de enige levende schrijver is met een warm begrip voor de „goozei's" en de „gabbers" van de vlakte en hun bargoens. Natuurlijk, want deze humor is eerlijk en oorspronke lijk. Maar wij vragen ons toch af, of deze kleine schilderijen, met felle vegen geverfd naar de zelfkant van het grotestadsleven, de naam „cultuur" verdienen. Temeer, om dat zij soms 'wat al te veel appelleren aan de sensatiezucht van het publiek. F. Ongevraagd logies weer zichzelf was geworden, had die be zorgde uitdrukking Hemy's ogen niet meer verlaten. Zijn gedachten werden vermoe delijk in beslag genomen door op koixxst zijnde belangrijke vex-anderingen en dan was er natuurlijk de moeilijkheid tussen Josephine en haar echtgenoot. Hij koix niet vrolijk zijn als Josephine ongelukkig was. Vei-der maakte hij zich waarschijnlijk nog bezorgd over de kixxdex'en van zijn zuster, er was nog niets geregeld voor huxx toe- koxxxst. Hij was in corx-espondentie met Luke Dimsley, maar die was niet bijster toeschietelijk. Hij beweerde, dat hij bereid was le helpen en dat hij de kinderen graag wilde nemen, maar dat zijn huis niet groot genoeg was exx dat hij geen geld had. Ver moedelijk zou Heni'y die zaak kunxxen re- gelën met financiële steun, maar het bleef toch een vervelende geschiedenis. Wat Josephine betreft, het was meer dein waar schijnlijk, dat die moeilijkheid op een ge lukkige ïxxanier uit de weg zou worden ge ruimd. Het lag zozeer voor de hand, dat Josephine het de normale gang van zaken zou vinden, nu met Hexxi'y te trouwen, dat hij haar ja-woord wel reeds als verkregeix zou mogen beschoxiwen. Echter, een min naar is nooit zeker van zijn zaak, hij zit op hete kolen, totdat de band is gesloten. En Henry had zeker reden om niet te vroeg te juichen, waxxt hij had de bons gekregen teur was vreemd; hij had dit onderwerp bijna op de vooravond van zijn huwelijks- echter nooit meer aangeroerd. I dag. Maar ofschopn de oude volmaakte regel- storven zijn, of misschiexx had hij haar in maat weer was ingevoerd, en zelfs Tobias j (Wordt vervolgd). In een bedrijf zo overladen, mist men lood en koper niet. Deze parodie op Van Alphens'bekende versje werd de grondge dachte van drie bewoners uit Heemskerk, die op het Hoogoventerrein zich onrecht matig materialen toeëigenden. De Velser politie maakte er een einde aan en stelde de mannen in arrest. Nuts-toneelavond Uitgaande van het Nutsdèpartement IJmuiden wordt op Vrijdag, 23 Januari in café „Flora" te IJmuiden-Oost een toneel avond georganiseerd. Deze avond belooft een bijzondere te worden, daar men er in geslaagd is de heer en mevrouw Johan en Tula Schmidtdi Vista, voordrachtkunstenaars, te engage ren. AMATEURSPARADE R. W. N. Zaterdag 17 Januari houdt de afdeling Beverwijk van Radio-Werkend Nederland in het Kennemer-Tlxeater een „Amateurs- parade", waaraan onder andere zullen medewerken Bert Pijpers als conférencier, Jan Zaaier, tenor, The Rhythm Stars, de accordeonbengels en vele anderen. Agenda voor Velsen erni IJimiiiiden VRIJDAG 16 JANUARI Thalia: 7 en 9.15 uur, „Het huis der ver loren kinderen". Rex: 8 uur, „Geef ons het recht om to leven". De Pont: 8 uur, „Hoog in het zadel". Flora: 8 uur, Vereniging Volksonderwijs; Thae Thyssenhei-denking. ZATERDAG 17 JANUARI Thalia: 7 en 9.15 uur, „Het huis der ver- lorexx kinderen". Rex: 7 en 9 uur, „Geef ons het recht om te levexx". De Pont: 3 uur, „Hoog in het zadel".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3