c Een nieuwe les De export gaat langzaam omhoog Panda en de Meester-gooefaelaar Wereldnieuws 1 ZATERDAG 17 JANUARI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: Er is deze afgelopen weck een merk waardige ontwikkeling te constateren ge weest in cle procedure „Europees herstel' Amerikatmse hulp", een ontwikkeling die een ogenblik leek op een meningsverschil van ernstige aard tussen de leiders der Europese economische coördinatie enerzijds en de Amerikaanse helpers aan de andere kant. Thans is gebleken, dat dit menings verschil minder betekenis had dan men zou kunnen menen als men slechts afging op de feiten. Die feiten waren de volgende: In Londen kwamen Franse en Engelse ministers bij een voor de bespreking van de mogelijk heid, een. nieuwe Europese conferentie van zestien landen .te beleggen om te komen lot de uitvoering van de besluiten, die destijds in Parijs in principe waren vastgesteld. Dat wil zeggen dat men de noodzakelijkheid voor Europa om een duidelijk blijk te geven van de wil tot economische coördinatie, zeer urgent achtte en dat Frankrijk en Engeland als de aangewezen initiatief nemers voor dit blijk van goede wil de tijd gekomen zagen om de zestien landen in onderling overleg samen te brengen. Reeds was men in Londen zover, dat de voorlopige datum voor het bijeenkomen van deze twee de Europese conferentie was vastgesteld: De tweede week van Februari, op korte ter mijn dus. Toen kwam plotseling het bericht, dat van de zijde der Amerikaanse regering ernstige bezwaren tegen een dergelijke bijeenkomst waren ingebracht. Deze be zwaren waren zo nadrukkelijk, dat zij kon den worden samengevat in de formulering: Amerika wenst geen tweede Europese con ferentie op dit tijdstip. Onmiddellijk begon een druk diplomatiek verkeer tussen de Franse, Engelse en Ame rikaanse wederzijdse vertegenwoordigers. De ambassadeurs liepen bij elkander in en uit en het was duidelijk, dat men van Euro pese zijde ten zeerste verrast was door de Amerikaanse tegenwerking. Wat kon de reden van deze houding zijn? Er kwamen weinig officiële inlichtingen over los. Het ging er op lijken, dat men hier te doen had met de door de vijanden van het Marshall-? plan zo gaarne aangevoerde motieven, als zou Amerika een al te snelle Europese eco nomische samenwerking willen remmen en als zou Europa door de aanvaarding van het Marshall-plan met één slag aan de eco nomische dictatuur van Amerika zijn over geleverd. Dergelijke commentaren kwamen dan ook al dadelijk van bepaalde zijde los, en er was aanvankelijk moeilijk een ant woord op te vinden. Dat antwoord is er thans wel. Er is geen sprake van, dat Amerika een snelle economische coördinatie in Europa wil afremmen tot het tempo, dat voor de Amerikaanse economie het gunstigst is "althans niet door het verhinderen van een nieuwe conferentie. Want tc Londen is thans een andere en waarschijnlijk doel treffender methode gevonden, wellicht on der Amerikaanse suggestie, om de Euro pese samenwerking te stimuleren: het oude procédé om internationaal gedachten uit te wisselen, de conferentie namelijk, is ver vangen door een nieuw en fris idee: Een Brits-Franse commissie van economische experts zal de hoofdsteden der zestien lan den bezoeken en een rapport opstellen van de resultaten, die tot dusver in elk der zestien landen zijn bereikt ten aanzien van de voorbereiding der economische samen werking met het oog op de komende Ame rikaanse hulp. Het is niet te stout te veronderstellen, dat dit in oorsprong een Amerikaans plan is. Want de zakelijkheid en eenvoud dezer procedure, die de nadelen van een tijd rovende en stroeflopende gezamelijke con ferentie mist, stempelen het geval tot een zuivere suggestie van de Nieuwe Wereld. De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 22,30 uur Nieuws. 8.15 Concerto Grosso van Handel. 8.30 Mor genwijding. 9.45 Harp. 9.55 Hoogmis. 11.30 Trio van Chausson. 12.00 Angelus. 12.03 Piano-duo. 12.15 Apologie. 12.30 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13 20 Metropole-orkest. 13.35 Pluvier knapt het op. 14.05 Guitaar. viool en piano. 15.50 Platen. 16.10 Boekbespreking. 16.25 Vespers. 17.00 Oecumenische Jeugddienst. 18.30 Strijd krachtenprogramma, 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Marsmuziek. 19.50 Sportflitsen. 20.05 De'ge wone man. 20.12 Platen. 20.30 Luisterspel „Het Schatteneiland". 21.15 De Zilvervloot. 21.50 Platen. 22.07 Actualiteiten. 22.15 Gebed. 22.50 Symphonische muziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. cn 1875 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens en koperaccoorden. 8,30 Voor het platteland. 8.40 Barcarole-ensemble. 9.12 Sport. 9.15 Platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Jeugddienst. 11.45 Toespraak H. D. Louwes. 12.00 Harmonie korps. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 De Spoorwegen. 14.00 Platen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Con certgebouworkest en Jean Hubeau, piano 16.40 Sportreoortages. 17.00 Gesprek met vrouwen. 17.20 Een gedicht. 17.30 Ome Keesje 17.50 Reportage biljarten. 18.15 Dansmuziek. 19.00 Radiolympus. 19.30 Stradiva-sextet 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroep-orkest met so praan en viool. 21.15 Paul Vlaanderen. 21.50 Orgel. 22.05 Kleinkunst. 22.30 Sonate van Franck. 23.15 Dansmuziek. 23.45 Platen. Maandag De Oude Wereld was er blijkbaar inder daad te oud voor, om het enigszins afge zaagde en vaak zo teleurstellende idee „conferentie" af te zweren en een andere manier te vinden. Die andere manier kan alleen maar voordelen hebben. In de eerste plaats worden alle in aanmerking komende vraagstukken direct bezien door een klein aantal deskundigen en wel ter plaatse. En tweedens wordt voorkomen dat eventueel voor de buitenwereld ontmoedigende ver schijnselen ten aanzien van de samenwer king der Europese landen onmiddellijk uit voerig ten toon worden gesteld. Incidentele blijken van gebrek aan reële kijk op de urgente problemen der Europese samenwerking, zoals die bij de vorige con ferentie der zestien landen te voorschi.ja kwamen, zouden in het huidige stadium on noemelijk veel schade kunnen doen, vooral in Amerika, waar de publieke opinie inten sief bewerkt wordt, om het Congres uit eindelijk tot het besluit van een zo uitge breid mogelijke hulp aan Europa te dwin gen. Thans geschiedt het onderzoek in be sloten kring. Weliswaar komt er tenslotte een rapport, dat natuurlijk openbaar zal moeten worden gemaakt, doch in de fornvi- lering van de ervaringen, die de commissie in de verschillende landen zal opdoen, kan zij voorkomen dat incidentele teleurstellin gen op het grote geheel zouden worden toe gepast. Het liét voor de hand dat de Amerikaan se regering liever het risico heeft vermeden van een Europese conferentie, die zich on danks alle goede wil zou "verliezen in aller lei beuzelachtigheden en futiliteiten en het is merkwaardig dat de Europese vertegen woordigers er bliik van gaven, dit volkomen in te zien. Misschien zijn zij zelfs wel aan genaam verrast geworden door de Ameri kaanse suggestie van het zenden ener des kundigen-commissie langs de zestien hoofd steden. Want op het hoofdstuk „samenwer king" moeten blijkbaar alle lessen van bui ten ons oude werelddeel komen. Het eer biedwaardige Europa is zijn tijd in dat op zicht ten achter geraakt. Vandaar dat het veel moeite en inspanningen kost, weer in de rij te komen. J. L. ARKETVLOEREN de ideale vloerbedekking voor winkel, kantoor of woning. Spoedigst lever baar met onbeperkte garantie Uitsluitend edele houtsoorten, opneembaar en gemakkelijk te onder houden. Onverslijtbaar, dus economisch. Inl. zon der verplichting. Van'! Hoffstr. 1S1 Haarlem, Tel. 20340 (K 2500) Amsterdam, telef. 88087, morsfoort, telefoon 3 037. Inbreker bewaarde zijn buit in gepantserde kluis De reeds lang door de politie gezochte Amsterdamse inbreker, die dezer' dagen dank zij het kordate optreden van een krasse zeventigjarige bewoner van de Lim burg Stirumstraat ingerekend kon worden, bleek de buit van zijn talloze inbraken veilig opgeborgen te hebben. Na zijn ar restatie ontdekten de rechercheurs in een huis aan de Valckenierstraat een van drie Lipssloten voorziene, niet te forceren, ge pantserde deur. Aan de andere zijde van het pand, in de Sarphatistraat, was de kluis met een houten deur gesloten, maar hier achter was een stenen muur opgetrokken, zodat de rechercheurs met mokers zich een toegang moesten verschaffen. In de kluis vonden zij onder andere twintig dames mantels en japonnen, bontmantels, een tandem en een fiets, een radiotoestel, een bijouteriedoos met gouden horloges en arm banden, en twee pakjes met distributie bonnen. Zijn medewerker, een metselaar, is in middels eveneens gearresteerd. Storm aan de kust. Donker en onbewo- gen staat IJmuidens vuurtoren onder een lucht waarlangs de ivilde wolken voortjagen, een uiterste voorpost van een volk, dat op zee zijn brood ver dient. 's Nachts be gint zijn werk wan neer zijn lichtstra len als molenwie ken vegen over de stille kust en over de woeste zee. Nu spelen de meeuwen hun nimmer eindi gend spel van zwe vende gratie en hun schrille kreten mengen zich in de symphonie van de fluitende wind en de rollende bran ding. HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnast. 7.30 Oranje-reveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Sonate van Delius. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Vragen aan voorbijgangers. 10.00 Wei-ken van Coates. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sym phonie van Mozart. 11.15 Voordracht. 11.35 Blaaskwihtet. 12.05 Pianoduo 12.30 Weerbe richt. 12.33 Amati-trio. 12.55 Bachkoraal. 13.15 Marinierskapel. 14.00 Voor de scholen. 14.30 Platen. 14.55 Liederen. 15.25 Trio's van Lan- dré en Pijpers. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Pla ten. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel. 17.45 De Rondetafelconferentie. 18.00 Hawauan- klanken. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachtenpro gramma. 19.15 Bespreking van gedichten. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Nationale Monumen ten Actie. 20.15 Kamerorkest. 20.55 Piano. 21.00 Luisterspel De jeugd maakt werk". 21.30 Kwintetten van Mozart. 22.00 Kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondwijding. 23.00 Mandoh- naia. 23.30 Symphonische muziek van Delius. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Operettemuziek. 8.15 Concert ter ere van Prinses Margriet. 8.45 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Over Pottenbakkers. 11.15 Piano. 11.45 Sym phonische muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Orgel. 13.15 Lyratno. 13.50 Platen. 14.20 Dr. P. H. Ritter. 14.35 Sonate voor cello en piano van Jan Bresser, 15.00 Kleinkunst. 16.00 Serenade van Dvorak 16.30 Over ooera's. 17.15 Dansorkest. 17.45 Voor padvinders. 38.15 Platen. 18.30 Scholieren over muziek. 19.00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Platen. 19.15 Bijzondere bezettingen. 19.45 Inleiding tot muziekbegrip. 20.05 Radioscoop. 22.30 Uitzending over Griekenland. 23.15 Platen. Grondwerker slachtoffer van misplaatste grap? In Erfscheiderveen tussen Emmen en Emmer-Compascuum vond de grondwer ker Knoopen in het gras langs een land weggetje een medicijnflesje met een briefje er in. Dadelijk peuterde hij het pa piertje er uit. Tot zijn. grote verbazing las hij, dat de vinder van het briefje de helft mocht hebben van een hoeveelheid goud, bankbiljetten en andere waardepapieren en dat hij de andere helft moest geven aan een persoon, die met name genoemd werd. Het briefje was ondertekend met de naam Cohen. Op de achterzijde was een vage schets van de omgeving getekend met een zwarte stip erop: de plaats waar de schat begraven lag. Knoopen vertelde zijn vondst aan zijn patroon, die zich in verbinding stelde met de burgemeester van Emmen, Deze vermoedde dat het briefje geschre ven zou kunnen zijn door een Joodse on derduiker, die zich tijdens de Duitse be zetting in de omgeving van Erfscheider veen verborgen had. Hij gaf Knoopen èen politieman mee en na=het kaartje nogmaals goed bestudeerd te hebben togen beiden op weg om de schat te zoeken. De'grond werker begon te graven op de plek die naar zijn mening door de zwarte stip was aangegeven. Hij vond echter niets. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de Joodse landgenoten die onder de bezetting in de buurt van Erfscheiderveen waren ondergedoken. Daarbij is vastgesteld dat er geen Cohen bij is geweest. De politie te Emmen beschouwt deze zaak als een misplaatste grap. Het propje papier, waarmede het flesje was afgeslo ten en het vrij nieuwe velletje uit een bon boekje, waarop de aanwijzing in slecht Nederlands was geschreven, duiden er volgens de politie op, dat het flesje nog niet lang in het gras gelegen heeft. Makelaar verdacht van oplichting en verduistering De Bussumse politie heeft de makelaar J. H. M. K. gearresteerd onder verdenking van oplichting. K., die reeds door de Góoise makelaarsvereniging was geschorst wegens oneerlijke praktijken, zou in de Gooise ge meenten en in Amsterdam personen, voor wie hij huizen moest kopen, voor een totaal bedrag van circa 20.000 gulden hebben op gelicht. Hij had de gewoonte, handgeld te vragen, dat hij, als de koop niet doorging, echter niet teruggaf. Voorts zou hij bij het incasseren van huren herhaalde malen geld hebben verduisterd. Bovendien wordt K. er van verdacht zich goederen te hebben toe geëigend ter waarde van 50.000 gulden, welke toebehoorden aan Joden, welke goe deren hij in opdracht van het Beheers instituut beheerde. Ook zou hij valsheid in geschrifte hebben gepleegd ten nadele van de Pensioenraad. Vrijstelling wegenfs broederdienst is niet uitgebreid De mededelingen omtrent vrijstelling wegens broederdienst, welke wij van het A.N.P. ontvingen, zijn voor een deel niet geheel juist geweest of kunnen althans een verkeerde indruk hebben gewekt. Voor vrijstelling wegens broederdienst is het nodig, dat de ingeschrevene voor .de dienstplicht drie broeders of halfbroeders heeft, die in dienst zijn of zijn geweest. Daarin is geen verandering gebracht. Er is echter een andere regeling getroffen, waar door in sommige gevallen ook degenen vrij kunnen blijven van dienst als gewoon dienstplichtige als geen drie, maai- twee broeders of halfbroeders dienen of gediend hebben. Dit geldt dus niet voor allen. De diverse diensten bij het leger of bij de marine stellen zeer verschillende eisen aan de lichamelijke gesteldheid. Daarom wor den gekeurden in een groot aantal geschikt- heidsgroepen ingedeeld. Zijn er nu bij som mige groepen meer personen dan er van de groep nodig zijn om als gewoon dienst plichtige te dienen, dan wordt uitgemaakt, wie gewoon en wie buitengewoon dienst plichtige wordt en daarbij wordt dan in de eerste plaats tot buitengewoon dienstplich tige bestemd degene, die behoort tot een gezin, waarvan reeds twee zoons dienen of gediend hebben. Het Tsjechisch ministerie van buiten landse handel overweegt de oprichting van een Tsjechoslowaaks bureau voor toerisme in Nederland. Effecten- en Geldmarkt Het moge dan waar zijn wat ir. J. C. Kaars Sijpesteyn schrijft, dat Nederland zonder de Amerikaanse Marshall-hulp aan de grond zit, het kan niet worden ontkend dat wij, gegeven de deplorabele omstan digheden waaronder we nu eenmaal als gevolg van de oorlog verkeren, in de afge lopen week een „goede beurt" hebben ge maakt. In de eerste plaats kan worden opgemerkt, dat de persoonlijke waarneming van de Commissie van goede diensten in Indië de Amerikanen langzamerhand de ogen geopend heeft voor de juistheid van het door Nederland ten aanzien van Djokja ingenomen standpunt, wat ongetwijfeld mede oorzaak is dat de Marshall-hulp, gaat het Congres er mee accoord, voor Neder land zal worden verhoogd. In totaal zul len we, volgens de thans bekende plan?- nen, 2.436 millioen ontvangen, voor de eerste 15 maanden 865 millioen tegen aanvankelijk slechts 630 millioen, met de klaarblijkelijke bedoeling dat een deel van die dollars zal worden gebruikt tot her ontsluiting der Indische hulpbronnen. De totale hulp van het Marshall-plan komt voor ons land op rond f 6 V2 milliard uit, waarmee we een heel eind zullen kunnen springen wanneer bedacht wordt dat onze handelsbalans over 1947 een tekort van 2.4 milliard opleverde en het deficit van de betalingsbalans op rond 2 milli ard mag worden aangenomen. Van meer dan een kant is er de aan dacht. op gevestigd dat deze hulp de Neder landse energie niet mag verslappen, maar moet stimuleren en het is daarom ver blijdend dat af en toe symptomen van doorgaand economisch herstel kunnen wor den waargenomen. Zo laat bijvoorbeeld de Nederlandse export over December zo wel naar gewicht als naar de waarde het hoogste "cijfer zien voor het afgelopen jaar, 732 millioen ton, dat is f 235.6 millioen tegen 702 millioen ton in November en eerf v/aar van 202 millioen. October brak in geldswaarde het voorgaand record met 217.3 millioen en de totale export voor 1947 van 1860 millioen is meer clan het dubbele van 1946, toen ze 785 millioen bedroeg. Ook de productiviteit van ons bedrijfs leven, welke in October een indexcijfer van 109 aanwees bij een basiscijfer van 100 voor 1938, was in November met een cijfer van 105, het kleiner aahtal werkda gen in aanmerking genomen, bevredigend, zodat men over de prestaties van de Neder landse industrie en haar personeel niet mag klagen. Het spreekt wel vanzelf dat we hier- rpede nog op geen stukken na het peil heb"ben bereikt dat nodig is om onze grote invoer, die van 2.3 milliard in 1946 tot 4Li milliard steeg, te dekken en het pleit, dat verschillende economisten voeren voor een krachtige opvoering van de productie, verliest dan ook niets van zijn betekenis. Alleen zal men er hierbij rekening mee moeten houden dat de Nederlandse export in vele gevallen nieuwe afzetgebieden zal moeten zoeken, omdat de industriali satie in tal van landen, die vroeger onze afnemers waren, grote vorderingen maakt. Men denke hier aan Argentinië en Brazilië, ook aan Indië, waar we vermoedelijk voor verrassende structuurwijzigingen van het economische leven staan. Ook het feit dat Duitsland industrieel allengs weer op de been zal worden geholpen, 'noopt tot voor zichtigheid bij de industriële kapitaals investering en zal ons er toe moeten drin gen onze andere economische hulpbron nen niet te verwaarlozen. Daarom is het verblijdend te ziendat de Nederlandse scheepvaart zich krachtig blijft herstellen, dat bijvoorbeeld de „Nederlapd" na korte tijd haar vloot weer op het vooroorlogs peil zal hebben gebracht en Nederland in de scheepsbouwindustrie thans de derde plaats inneemt. In verband met de hoge vrachten is het dan ook geen wonder dat Scheepvaartwaarden te Amsterdam de laatste tijd weer in koers zijn opgelopen. Dat het de Nederlandse regering thans hoge ernst is bij de pogingen om onze fi nanciële positie te versterken, blijkt wel uit het voorschrift dat buitenlandse sche pen, die in Nederlandse havens bunkeren, in dollars moeten betalen. Feitelijk is het een officiële depreciatie van de landsmunt. waartoe ook andere landenzijn overge gaan, doch waax-tegen reeds protesten zijn gerezen en met rancune maatregelen is ge dreigd. Het bewijst eens te meer hoe hoog nodig het is dat voor heel Europa de offi ciële waarde der landsmunt ift overeen stemming wordt gebracht met zijn wer kelijke waarde in het buitenlands verkeer, hetgeen misschien mogelijk is als het Marshall-plan wordt verwezenlijkt en de goederen-arme landen de werkelijkheid hunner economische positie onder de ogen durven zien. Een goede beurt maakte deze week ook Indië, waar het meer en meer duidelijk wordt dat het grootste deel der bevolking zich achter de Nederlandse regering schaart. Ongetwijfeld zou het economisch redres zich krachtiger ontwikkelen als Djokja geheel kon worden uitgeschakeld, maar ook nu komen tal van berichten in waaruit blijkt, dat het bedrijfsleven zich opnieuw begint te ontplooien. Zo zal op 23 Januari a.s. de eerste ta baksinschrijving te Rotterdam worden ge houden. Voor volgende inschrijvingen worden nog 16.000 pakken verwacht, waar bij het buitenland wel met het leeuwen aandeel zal gaan strijken, hetgeen in elk geval deviezenwinst betekent. In het al V riend en vreem gemeen begint de uitvoer van Nederlands- Indië toe te nemen. In Juli werd voor 211/2 millioen geëxporteerd, waarvan 91/2 millioen oliën en vetten, 6 millioen rubber en iy2 millioen aardolie. Op Oost- Java is het aantal ondernemingen, waar de planters zijn teruggekeerd sinds enkele maanden van 30 tot 40 gestegen en wan neer men bedenkt dat voor olie, copra, rubber, koffie, tin etc. thans fantastische prijzen worden betaald in vergelijking met die van voor de oorlog, mag voorzichtig worden geconcludeerd dat de Indische economie voor Nederland langzamerhand weer betékenis krijgt. Het spreekt vanzelf dat de Indische han delsbanken en de Indische handelsvennoot schappen in de herleving van de Indische export een groot aandeel hebben, waarom het begrijpelijk is dat de Amsterdamse beurs de laatste weken haar aandacht op de aandelen van die ondernemingen richtte. Nederland kruipt weer bij de wal op alleen maar. we hebben een duwtje nodig. Zal Amerika er voor zorgen? Schaken ïfaarlemse clubs zijn over liet algemeen favoriet De Haarlemse Schaakclubs spreiden wel haar superioriteit in de eerste klassen van de Noordhollandse Schaakbond ten toon. Tn de eerste klasse A gaat Haarlem regelrecht op het kampioenschap af door een fraaie over winning op Heemstede. De voorlopige stand is 2'44"2 voor Haarlem, maai- het is wel zeker, dat uit de afgebroken partijen Haar lem nog minstens één punt uitloopt, H. Bouw meester was absent. Het Oosten bleef goede tweede na een verdiende overwinning op Rolland. De voorlopige uitslag is 5L3 Bloemendaal zal wel verliezen van SanL poort, voorlopige uitslag 25 voor Santpoort. Bloemendaal en Rolland, die tegen elkaar- na arbitrage gelijk speelden, zijn ernstige can- didaten voor degradatiewedstrijden. In de eerste klasse B is HSG II steviger aan kop gekomen, dank zij de 64 neder laag van Zaandam tegen ASC II! De defini tieve uitslag HSG IIASC II werd 73. Haarlem II won de afgebroken partij tegen Caissa, waarna de uitslag een 5lé4'é over winning voor de Haarlemmers werd. Haarlem II leidt nu in de eerste klasse C met één punt voorsprong op Caissa en Weenink. In de tweede klasse A won HSG III na arbitrage met 5'i4'é van Aalsmeer II. Zaan dam III bleef met 5'-1-4'2 de meerdere van Heemstede II. zodat het er voor deze club wel erg donker gaat uitzien. HSG III verloor met 64 van VAS III, Haarlem III mag blij zijn. als het gelijk spel houdt tegen Aalsmeer III. Dq vooi-lopige uitslag is 44. In de tweede klasse B verraste Rolland II door met voorlopig ö'.'j3'é te verliezen van Bloemendaal II. Haarlem IV maakte hiervan gebruik en kwam aan kop door Het Oosten II met 5'2-4L te verslaan. Ook Bloemendaal II kwam bij de leiders, door na arbitrage met 6!:j3Vj van Kijk Uit (V) te winnen. KennemerlandKijk Uit bleef voorlopig gelijk: 3—3. Dc Torens I staan angstig onderaan in de dei-de klasse C. Met 73 werd van Kijk Uit I (H) verloren. In de derde klasse B bleef Het Oosten III nog steeds ongeslagen en won met 64 van Het Oude Slot II. 't Schouwtje behaalde in de derde klasse C zijn eerste winst en wel tegen Havenkwartier II, na arbitrage: 4125'G. waarmede het de onderste plaats verliet. In de derde klasse F werd -Heemstede IV met 8'2l'é volkomen van de kaart geveegd door Hoofddorp. Heemstede V deed het iets, maar niet veel beter tegen Hillegom, waar van het na arbitrage met 64 verloor. In de vierde klasse E won Weenink III na arbitrage met 5 Va4Va van 't Schouwtje II. In deze afdeling werd tevens de uitslag Wee nink IIIHaarlem VI gerectificeerd: deze wedstrijd werd een gelijk spel in plaats van een 64 nederlaag der Haarlemmers, waarna "Haarlem VI aan de kop gaat, gevolgd met een- punt achterstand door HWP II en 't Schouw tje II. Korfbaloverzicht Oosterkwartier ontvangt a.s. Zondag BEP uit Purmerend en deze wedstrijd zal wel niet al te veel moeite opleveren. Aurora en Wa tervliet zouden Oosterkwartier aan het kam pioenschap helpen, indien zij tegen ZKV en Amstelodarnum een gelijk spel behalen. Dit zal v/el een te zware opgaaf zijn. Oosterkwartier 2 speelt om 12 uur in Am sterdam tegen Swift 2; slechts wanneer de Haarlemmers zonder invallers uitkomen, dan is er een kans op een gelijk spel. Sport Ver eent moet naar Groen Geel, dat zich wel niet zal laten verrassen. Tenslotte spelen Sport Vereent 2 en Aurora 2 in Amsterdam tegen Luto 2 en. Landlust 2, welke wedstrijden onder normale omstandigheden door de gas-, ten moeten worden gewonnen. Sport in 't kort HANDBALWEDSTRIJD H. O. C.—RAPI- DITAS. Zondagmorgen wordt in het Noor der Sportpark de belangrijke handbcflwed- strijd gespeeld tussen de herenploegen van de Haarlemse verenigingen H. O. C. en Rapi- ditas. De wedstrijd is voor de clubs van het grootste belang. Repiditas gaat zonder ver- liespunten aan de kop van de afdeling, op de voet gevolgd door H. O. C. met twee verliespunten. YVATERPOLOYVEDSTRIJDEN. Het pro gramma van de in de week van 18 tot en met 24 Januari te spelen waterpolowedstrijden voor de competitie in de Kring Haarlem luiden: Dinsdag 20 Januari, dames: DWR 2 VZV 1; Woensdag 21 Januari, 'adspiranten: HVGBHPC; Donderdag 22 Januari, dames: HPC 1Haarlem 1; Vrijdag 23 Januari, da mes: HVGB 1DWT 1; Zaterdag 24 Januari, heren: afd. I: Haarlem 1—DWT 1: DWR 1— VZV 1; afd. II: Haarlem 2—HVGB 2; afd. Hl: HVGB 3—PSVH 1; afd.. IV: DWT 3—VZV 3. 52. Panda keek Joris Goedbloed na, ter wijl hij zijn mocco dronk. „Hm!" mompelde hij. „ik ben benieuwd welke zaak Joris wil gaan afhandelen. En ik begrijp ook niet, wat hij met dat kleedje wil. Het is natuurlijk onzin, dat hij een aandenken weer een streek uithalen, maar ditmaal ben ik nog op tijd, hoop ik!" Panda sprong op en holde de straat in, in de richting die Joris Goedbloed gelopen had. En omdat hij wist, wat hij zocht, schoot hij flink op, zodat hij al gauw het paleis van de Sultan wil hebben!Wacht eens even! Hij gaat1 weer in zicht kreeg. Hij had gelijk gehad, want net, toen hij de hoek omsloeg, zag hij de gestalte van Joris Goedbloed, met het kleedje onder de arm, het gebouw binnen gaan. Als je soms nog niet begrijpt, wat Joris van plan was, zal je het overmorgen wel merken. (Tenslotte kent niet iedereen Joris even goed als Panda dat doet.) Een vriend kwam bij me. Net als ii kort, doch adembenemend verhaal. Ik f. hem in geen twaalf jaar gezien. En ik h in geen elf jaar aan hem gedacht. Zo dat. Ik wist dat hij aan de Ivoorkust 1 Daar was hij niet weg-geweest ook. j kwam er regelrecht vandaan. De na; van de hoofdstad ben ik alweer ver get- maar naar wat hij mij er van vertelde, het net zo iets als bij ons. Al maar men; die bij elkaar thee gaan drinken en t bridge-je leggen. Blanken onder elfe Net als bij ons. En van de ivoorküstelin§ trekt men er zich evenmin iets aan als Den Haag, in Utrecht of in Joure. Twaalf jaar hadden wij elkaar niet 1 zien. En toch waren .wij na een uur eig; lijk al uitgepraat. Mien maakt het |oest,, drie spruiten. Een goeie baan. En erg pn tig weer eens een koude neus te kum halen. Eigenlijk een beetje tragisch, dat b mensen zó uit elkaar groeien. Twee leve vroeger min-of-meer dooréén gestreng en nu even ver van elkaar als Leeuw; den van de Ivoorkust. Ik was zo blij ft, té zien. Hij was zo blij mij te zien. D< bleef het dan bij. En de mond vol tand Er zou zovéél te vertellen zijn, wanit ge dat theoretisch overweegt, maar in praktijk was het niet anders dan wane tante Jozefien uit Groningen komt. Er niets ivoorkusterigs aan. En van dat in nieurs vak van hem begrijp ik toch nt Hij vertelde van de havenwerken en knikte maar en zei „o ja?" en „ach kor en „is dat waar?" maar er drong wei van tot me door en ik zou het niet kuni oververtellen. Ik dacht aan de vele uren die wij san hebben gepraat. Twaalf jaar geleden. wij elkaar !s avonds al-maar naar fc brachten. Soms totdat de bronzen k twee sloeg over de stille stad. En hoe\ wij toen aan elkaar te vertellen hadd Nu waren wij vreemden geworden. Ti hij naar zijn hotel ging was dat eigen.' een verlossing.' Ik heb' hem weggebrai Maar de gesprekken van vroeger wil- niet komen. Een vriend kwam maar een vreet is weggegaan. ELIAJ Voetbal Behoudt E.D.O. de leiding De belangrijkste wedstrijd in het "We wordt in Rotterdam gespeeld, waar Fei oord en EDO tegenover elkaar komen. het ogenblikTieeft de Haarlemse club voorsprong van één punt. Winnen de Rot dammers dan hebben zij de leiding. Te wachten is het, dat EDO zich ter dege inspannen, om de leiding te behouden, belangstelling van de zijde van EDO is v .de wedstrijd zeer groot. Het afdelingsbesl verlefende medewerking door geen wed? den voor de lagere elftallen vast, te stel StormvogelsBlauw Wit in het Noo: Sportpark zal eveneens spanning opleve De Amsterdammers staan er ongunstig -. en kunnen de punten goed gebruiken. In het Heemsteedse Sportpark zullen vi met belangstelling de strijd tussen Haar De Volewijckei-s gade slaan. Als de Am; dammers met twee teruggetrokken midh spelers een sterke verdediging vormen, zullen de voorwaartsen der roodbroe niet gemakkelijk een aantal doelpunten k nen maken. Wij zien nieuwsgierig, wat zen en Smit zullen presteren. VSV trekt 1 RFC en zal vermoedelijk niet winnen. Zal Velsen er in Santpoort in slagen de eerste nederlaag in het seizoen toe brengen? In Beverwijk moet De Kennen van COAL winnen, om niet meer te zak op de ranglijst. RCH trekt naar Unitas zal het zwaar te verantwoorden krijgen. De Haarlemse derde klassers verdie enige aandacht. Op het terrein van l speelt Schoten „thuis" tegen SDO en tegen RKVVA, zoals gemeld is. Wij verw, ten een zege voor de Haarlemmers. Rippi kan op eigen terrein aan dë Schalk wij weg van QSC winnen. Van groot 'oelan de ontmoeting TerrasvogelsHFC. De 1 nende ploeg voelt zich veiliger voor toekomst. Opstelling van „Haarlem" v0 „Haarlem" verschijnt Zondag m de volj p de opstelling tegen „De Volewijckers": c w Verkaaik; achter: Zuurbier en Van Ba midden: Van Gooi, Van Daalen en Boa 11 voor: Groeneveld, Roozen, Smit, Poeli en Laan. Beverwijk gestraft Tijdens de voetbalwedstrijd Beverwf Ripperda op 14 September hebben zich ei e ongeregeldheden voorgedaan. Uit een om z zoek is gebleken, dat de schuld gezocht 11 <3 worden bij de thuisclub. Het bestuur var KNVB heeft daarom besloten „Beverw een geldboete op te leggen van f 2,50 én de club opdracht te geven de reiskosten de tegenpartij te vergoeden.'Twee winstp ten zullen in mindering worden gebrach' indien één der partijen bij promotie of dei datie betrokken is, dan zal de niet gespei tijd van 25 minuten van de gestaakte u strijd op het terrein van „Ripperda" wor gespeeld. En v lé 3 Verre vlucht. Een vleermuis, blijk een briefje aan zijn poot, afkomstig Nederland, is in Engeland gevanj I Men beschouwt een dergelijke vlï als een uniek geval. Nog triester. Op het Italiaanse depa^j ment van Buitenlandse Zaken is bek* geworden, dat Italië en Joego-Sli alle onderhandelingen over het gouij neursehap van Triest hebben stopge Wederzijds. Roemenië en Bulgarije het* Vrijdag te Boekarest een verdrag j vriendschap en wederzijdse bijstand tekend. Tijdens de plechtigheid j klaarde minister-president Dimitrof 3 Bulgarije, dat van nu af de vrienden Roemenië de vrienden van Bulgarije len zijn en Roemenië's vijanden óot Vijanden van Bulgarije. Wie niet als vriend hier binnenhup] Thomas Clark, procureur-generaal V. S. heeft drastische cöntröle-maati» len goedgekeurd, die moeten verhii ren, dat vreemdelingen, die de V. S. bezoeker betreden, aan revolutions* acties deelnemen. Flinkerds. De uiterst linkse burgemeeste gemeenteraad van de Italiaanse hai stad Tarente hebben besloten geen te nemen aan een officiële ontvai van de Amerikaanse vlooteenheid, binnenkort een bezoek aan deze stad brengen. Zij achten de aanwezigheid Amerikaanse oorlogsschepen in Italiaanse territoriale wateren in s met de Italiaanse souvereiniteit. zullen zij geen affiches doen aanplak waarmee de aankomst van de Air 1 kaanse „vriendschap-trein" wordt groet.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2