Tante Els Hoe Huishoudschool en huishoudcursussen groeiden OLD CLOTHES NEW „De visser heeft een gezonde body Uit de tijd van vrije wandeling en „koffiemolen" -rf 1 2 10 ZATERDAG 17 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT 16: Deze week is het alweer drie maanden geleden, dat de Gemeentelijke Huishoud school haar deuren opende voor een hon derdtal leerlingen. In de loop van dit kwar taal is er Sinterklaasfeest gevierd, en de eerste vacantie is ook al weer achter de rug. maar tevens is in die maanden het lerarencorps voltallig geworden: het laatst werd de zangleraar benoemd. Het huishoudkundelokaal heeft het langst op afwerking moeten wachten en ook de verwarming is nu hersteld. De inventaris is langzaam maar zeker gegroeid; het elec- trische gedeelte der kookinstalalti^ is in aantocht, en de boilers zijn gekomen. Met het opbouwen van een bibliotheek is een begin gemaakt. De leerlingen hebben weer textielpunten ontvangen en de school kan nu voor de naailessen het materiaal ver schaffen, waar veel nuttigs uit vervaardigd ra) worden. In de maanden, die achter ons liggen zijn ook de eurèussen van de Huishoudelijke Voorlichting begonnen en wel op drie plaat sen ip de gemeente voor de naaivakken; voor koken in het kooklokaal van de Huis houdschool en tenslotte voor kinderverzor ging en opvoeding in de huishoudschool. Deze cursussen zijn later geopend dan in voorafgaande jaren, want éérst moest de Huishoudschool op gang komen. Huishoudelijke voorlichting De Huishoudelijke Voorlichting is in 1937 op touw gezet door de toenmalige wethou der van Sociale Zaken in overleg met het ministerie, voor de vrouwen van werk lozen. Er is dadelijk contact gelegd tussen de leidsters van deze Voorlichting (de da mes Thomassen en Snoek) en de nu reeds 25 jaar bestaande Huishoudcursussen voor de niet meer leerplichtige vrouwelijke be volking. Door het gebrek aan lokalen sinds de mobilisatie, heeft de Huishoudelijke Voorlichting zich ook over de leerlingen van de oude huishoudcursussen ontfermd. Gedurende de oorlogsjaren, zelfs tijdens de evacuaties in de gemeente Velsen, hebben mevrouw Snoek en mej. Handgraaf de lerares voor de naailessen de cursussen gaande weten te houden. Alleen in de hon gerwinter heeft alles stil gelegen, toen na tuurlijk ook de lerares IJmuiden niet meer kon bereiken. In het najaar van 1945, toen zij zelf nog geëvacueerd was, heeft mevrouw Snoek de cursussen weer laten beginnen: die winter hebben mej. Handgraaf en mej. Kooiman aan pl.m. 550 vrouwen les gegeven. Het jaar daarop, in 1946, waren er maar 300 deelneemsters: de kleren raakten op, de textieltoewijzing was uiterst gering, en vele vrouwen konden niet meer „van oud nieuw maken". In de nieuwe cursus worden over de hele gemeente vijf avonden en één middag naai- Bedrijfsleider kocht bonnen Klanten voeren er wel bij De Economische dienst van de Haarlemse politie heeft de bedrijfsleider van een Haar lemse coöperatie, de 53-jarige J. J. TV., en een 60-jarige machinebankwerker de M. gear resteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan handel in textiel- en melkbonnen. De bedrijfsleider zou textiel- en melkbon nen gekocht hebben ten behoeve van de cliënten van de coöperatie; de melkbonnen waren in het bijzonder voor de afdeling ban ketbakkerij bestemd. Het zou in totaal om een hoeveelheid van 1800 textielpunten en melk bonnen goed voor 1200 liter gaan. Het perso neel van de zaak werd daarbij als tussenper soon gebruikt. De machinebankwerker bleek een belang rijke leverancier van W. té zijn. Hij zorgde voor melkbonnen ter waarde van 800 liter, die hij voor een kwartje per liter van de hand deed. Zelf zou hij deze melkbonnen van een onbekende gekocht hebben tegen 22 cent per liter. Deze transacties hebben in de periode van Januari tot Juni 1947 plaats gehad. Tevens werd de melkhandelaar C. A. v. E. aangehouden, die voor W. vier toewijzingen voor honderd liter melk tegen f 120 had ge kocht. Op deze toewijzingen leverde hij melk aan de banketbakkerij voor de coöperatie. Deze melkhandelaar is inmiddels op vrije voeten gesteld. De beide andere verdachten bevinden zich nog in voorarrest. De zaak is aan het rollen gekomen, doordat in Den Helder één der betrokkenen wegens een ander economisch delict gegrepen was. Terroristen op Celebes gaven zich over Op 8 Januari heeft de laatste der ver zetslieden in Zuid-Celebes, de Karaeng (hoofd van een adatgemeenschap) van Palembengkeng, zich met zijn strijdgroep van 45 man als gevolg van de gecombineer de activiteit van leger, bestuur en politie, overgegeven. Bij de groep bevond zich de reeds lang gezochte massamoordenaar Basoeloe Daeng Lewa. Bij de overgave werden ingeleverd een geweer, een karabijn, zes revolvers, een groot aantal steekwapens, patronen, twee handgranaten en het gehele archief van de groep. Ruim twee jaar heeft dit voormalig adat- hoofd van Palembengkeng in deze streek terreur op de bevolking uitgeoefend. Er heerste dan ook duidelijk merkbare ver ademing onder de bevolking en het be richt van de overgave werd alom met vreugde ontvangen. De overgave geschiedde in aanwezig heid van verschillende militaire autori teiten. Personenauto te water drie slachtoffers Vrijdagmorgen om zes uur is een per sonenauto uit Twijzelerheide in Friesland, in Franeker in het water van de Zuider gracht gereden. De chauffeur J. Kempe naar uit Twijzelerheide wist zich door een der ramen te bevrijden. De drie andere inzittenden, de bakker G. Zijlstra, de land bouwer J. O. Bosma, beiden uit Twijzeler heide en de landbouwer Tj. van der Meu- len uit Kollumerzwaag zagen geen kans meer uit de omgeslagen auto te komen en verdronken. De 35-jarige bakker Zijlstra wa§ ge huwd en vader van vijf kinderen. De landbouwer Tj. van der Meulen was 40 jaar oud en had een gezin met vier kin deren. De 24-jarige landarbeider J. O. Bosma was ongehuwd. De vier inzittenden van de auto waren op weg naar Den Haag om de laatste pa pieren voor hun emigratie naar Canada in orde te maken. Bij het uitrijden van de Vijverstraat in Franeker werd de chauf feur Kempenaar door een tegenligger ver blind. Hij is toen inplaats van rechts af rechtuit gerèden. cursussen gegeven, verder een goedbezoch te kookcursus en evenals in 1946 een cursus voor kinderverzorging en opvoeding. Ge zien het grote belang èn voor de moeders èn voor de kinderen, kunnen we spreken van veel te weinig deelneemsters, ondanks een voortreffelijk gevoerde propaganda. Thans is mevrouw Snoek, presidente van de Huishoudelijke Voorlichting, met de cursussen, de ziel en motor van pro paganda, voorbereiding, uitvoering en toe zicht. De cursussen worden in de lokalen en met de leermiddelen in de Huishoudschool gegeven; en de Huishoudschool profiteert buitengewoon van de ervaring gedurende 25 jaar in dergelijke lessen opgedaan. Door dat de presidente van de Huishoudelijke Voorlichting tevens secretaresse is van de commissie van toezicht op de Huishoud school, zijn eenheid en samenwerking van dit onderwijs in de gemeente verzekerd. Maar deze dubbele functie betekent dubbel werk voor de bekleedster van beide func ties in de achter ons liggende maanden, toen de Huishoudschool veel voorbereidend werk vereiste. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING Voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe. Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN J. v. d. Bergh v. Eysinga- iElias. Prins Bernhard zal de Stormschool bezoeken Prins Bernhard zal in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht op 4 Februari een bezoek brengen aan de Stormschool op „Wild hoef" te Bloemendaal. Dit bezoek van Prins Bernhard was aan vankelijk op 24 October van het vorig jaar I bepaald, doch moest toen worden uitge steld. zegt de wetenschap ff In de Verenigde Staten bedroeg in de jaren 1922 tot 1924 de gemiddelde levens duur van de mensen ongeveer 48 jaren, zo kan men in de „Fishing News" lezen. De gemiddelde leeftijd van het manlijk deel der bevolking alleen was echter 56 jaar, met uitzondering van de industrie- arbeiders, die onder dit getal bleven. Onlangs zijn opnieuw cijfers gepubli ceerd, waaruit blijkt dat de laatste cate gorie het tot 65 jaren heeft gebracht. Waarschijnlijk hebben hierbij de betere arbeidsvoorwaarden en de hogere levens standaard een grote rol gespeeld. Uit de grafieken is op te maken, dat de lijnen der gehele bevolking en die der industriearbeiders elkaar bijna raken. Onderzoekingen van de laatste tijd, ver richt door employés van een bekende le vensverzekeringmaatschappij, hebben aan getoond, dat de sterftecijfers tengevolge van verschillende ziekten sterk uiteenlopen. De speciale cijfers voor vissers en zeelieden zijn niet hoger dan de ge middelde cijfers. Stellen we het ge middelde voor de gehele bevolking voor longtuberculose op 100, dan heb ben de vissers hiervoor het cijfer 82, voor hartziekten bij hetzelfde gemid delde bedraagt hun cijfer 77, voor longontsteking 99, nierziekten 73, kanker eveneens 73. Met de cijfers voor ongevallen is het anders gesteld. Het cijfer hiervan bedraagt in totaal 203, waarvan de verdrinkings dood er 60 op zijn rekening krijgt, dood door een val 7. Het hoogste percentage van ongelukken werd bereikt in de leeftijds groep van 15 tot 24 jaar. Nooit tijd. Hoewel dus de gezondheidstoestand van vissers en zeelieden in het algemeen be vredigend genoemd mag worden, is er toch op een punt verbetering nodig. Dit doelt op het gejaagde leven dat de zeeman leidt. Het gebrek aan tijd voor rustige ontspanning maakt hem nerveus. Zelfs de Zondag is ingeschakeld in hun leven en werk. Dit is niet het geval met iedereen en overal, maar zeker bij een groot deel der vissers. Slechts korte rustpozen moeten bijdra gen tot vernieuwing van energie en ont spanning van de geest en déze rust is toch even belangrijk en onmisbaar als voldoen de slaap. Op de vraag hoe het komt dat de zeelui van deze tijd langer leven dan vroegere generaties, wordt geantwoord dat men dit voor een groot deel kan toeschrijven aan de verbetering van hygiëne en van de omstandigheden waaronder men werkt. Betere voeding heeft practisch ziekte zoals scheurbuik uitgesloten. De gevaren van besmettelijke ziekten kunnen in de meeste gevallen tot een minimum worden beperkt. Vooruitgang der medische wetenschap is van grote betekenis voor elke leeftijds groep. Ingestelde wetten voorkomen de kinderarbeid, waarvan eertijds velen het slachtoffer werden. Deskundigen beweren dat er reden is aan te nemen dat de leeftijdsgrens nog meer zal worden verhoogd. Belangrijke Haarlemse zaken voor het Amsterdamse hof J. Nederkoorn, G. 3. P. Ver schoor en F. Slot Azn. moeten zich verantwoorden Naar wij vernemen is het vooronderzoek in verschillende belangrijke Haarlemse zaken geëindigd, zodat nu binnen zeer korte tijd de openbare behandeling voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam verwacht kan worden. Daaronder zijn de zaken van J. Nederkoorn, G. J. P. Ver schoor en F. Slot Azn. Nederkoorn was onder andere heerban leider der W.A. te Haarlem. Hij bemoeide zich in die tijd met verschillende politie- aangelegenheden. Ook is hij ingezet in het Oosten, waar hij de functie van verbin dingsofficier vervulde. Verschoor was eerst inspecteur van po litie te Haarlem. Hij sloot zich aan bij de N.S.B. en werd na enige tijd bevorderd tot hoofdinspecteur-titulair.Ook sloot hij zich aan bij de Ned. S.S. Hij werkte veel samen met Krist en andere sterk Duits gezinde politiemannen. O.a. liet hij 24 fa milieleden van ter dood gebrachte Haar lemse gijzelaars naar liet politiebureau brengen. Goedgezinde politiemannen zagen gelukkig al gauw kans allen op vijf of zes na te laten ontkomen. Toen op verlangen der Duitsers het hoofd van de Luchtbe scherming, een goed Nederlander, moest worden weggewerkt, werd Verschoor in zijn plaats aangesteld. Tenslotte werd hij bevorderd tot corpschef der politie te Delft. Ook uit die tijd zijn verschillende feiten van misdragingen in het dossier op genomen. Slot had een café in de Kruisstraat waar steeds veel S.D.-ers kwamen. Hij was iemand die alles deed om de Duitse zaak te bevorderen. Hem werd dan ook toe gestaan een revolver te dragen. Hij leidde hier o.a. de inzamelingsactie voor het Oost front. Ook was hij leider van het front voor Nering en Ambacht, afdeling café houders. Wij herinneren er aan dat Slot kans ge zien heeft om uit zijn voorlopige hechte nis te ontsnappen. Hij is nog steeds niet gepakt. Zijn zaak zal dus tenzij hij als nog gevonden wordt bij verstek behan deld worden. TWEE OVERTREDERS AANGEHOUDEN Op verzoek van de Rijkspolitie te Disse werd een IJmuidenaar aangehouden ter zake van een aldaar gepleegde diefstal. Hij is naar Lisse overgebracht. En een bewoner van Santpoort werd aangehouden, omdat hij nog 14 dagen ge vangenisstraf moet ondergaan. Het hoekje van >jBu Ad Te Dr Zondagsdienst dokters IJMUIDEN Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: D. J. Boosman, tel. 4340 en C. H. de Jonge, tel. 5652 voor de „Maatschappij doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar arts W. van Haselen, tel. 4290. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer-Apo- theek, Wijk a. Zeeërweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts C. Verselewel de Witt Hamer, tel. 3969. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek A. A. Donker, Breestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts M. de Groot, tel. 8410 te consulteren van Zaterdag middag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft deze week de Bloemendaalse Apotheek te Bloe mendaal. Er is, vergeleken met een veertig jaar geleden veel veranderd in Santpoort. We herinneren ons nog goed, hoe in die tijd vele Amsterdamse families hier hun zomer- vacantie doorbrachten, aangetrokken als zij zich gevoelden door de bossen en de nabijheid der zee. Ook voor de Haarlem mers vormden onze bossen des Zondags een heerlijk ontspanningsoord. We denken hierbij aan het Terras-bos en het bos van „De Neethof" en „Boschbeek", dat onge merkt overging in het bos van „Spaarn- berg". Wie niet tegen een fikse wandeling opzag, trok via „Duin- en Kruidberg" naar zee. 't Prettige was, dat in al deze bossen vrije, wandeling was toegestaan. Wel ston den er bordjes met „Verboden toegang", maar deze dienden slechts om eventueel ongewenste elementen te kunnen weren. Wat we echter in die tijd dikwijls ge vreesd hebben is geschied: Met de vrije toegang is het afgelopen. Wij herinneren ons, hoe in die dagen reeds vaak de angst groeide dat de vernie lingen in de bossen voor de eigenaars aan leiding zou zijn ze voor het publiek te slui ten. Vooral het sluiten van „Boschbeek" en „De' Neethof" wordt door velen betreurd, want in dit uitgestrekte boscomplex konden prachtige wandelingen gemaakt worden. Veel verandering heeft ook de aanleg van de nieuwe Rijksweg teweeggebracht. Deze toch heeft het doorgaande verkeer buiten het dorp om geleid, zodat, de oude Rijksweg, thans Hoofdstraat geheten, een weg van de tweede rang is geworden. Men kan zich thans moeilijk voorstellen, hoe deze weg vroeger het hoofdverkeer heeft kunnen verwerken. Wel een bewijs, dat het verkeer toen heel wat minder te be tekenen had, hoewel een kleine dertig jaar geleden langs deze Hoofdstraat toen dus nog Rijksweg de stoomtram reed. De koffiemolen Ja, die stoomtram Haarlem-Alkmaar! Wat is er dikwijls de draak met de „koffie molen", zoals hij wel zeer oneerbiedig ge noemd werd, gestoken! En wat kon er ge mopperd worden, als „dat ding" weer „dik over tijd" was. Maar niet altijd lag dat direct aan de koffiemolen zelf! Soms kon hij niet van de Velserpont afrijden, omdat men met geen mogelijkheid de rails op de pont kon laten aansluiten aan die van de steiger. Een andere keer lag bij „Thorn" bijvoorbeeld gelegen ongeveer daar, waar nu Hoofdstraat en Rijksweg aan de Noordkant van, ons dorp bij elkaar komen de sneeuw zo hoog opgehoopt, dat er voor het oude beestje geen doorkomen aan was. En toch, wat zal deze tram in de loop der jaren een passagiers vervoerd hebben! Want hij kwam langs tal van plaatsen, die vrij ver van de spoorlijn af lagen. Denk maar eens aan Santpoort-dorp. Dat het reizen per tram ideaal was, zouden we niet gaarne beweren. Daar voor werd men te veel door elkaar ge rammeld, was de verlichting twee petroleumlampen per wagen te on voldoende en gaf de verwarming eerst kacheltjes, later warm waterstoven te veel aanleiding tot klachten. Wat de haltes betreft, heeft Santpoort altijd een streepje vóór gehad. Onze plaats had er drie: één bij café Van Donselaar deze werd altijd door de conducteurs aangekondigd als: „Weg Driehuis!", wat niet betekende „weg met Driehuis!", maar „weg naar Driehuis" één bij café „de Uileboom" en één bij „De Weyman". Hier lag achter de oude iepebomen zelfs een soort „emplacement", zodat twee trams el kaar konden passeren. Toen de eerste auto-bussen reden, ging de stoomtram al spoedig de concurrentie van dit nieuwe vervoermiddel ondervinden. Met lede ogen zagen conducteur en machi nist dikwijl^ de volle autobussen aan, als de tramwagens zo goed als leeg waren. Maar eenmaal hadden ze leedvermaak en staken dit niet onder stoelen of banken. Dat was, toen een autobus tussen Sant poort en Schoten thans Haarlem-Noord niet verder kon wegens een lekke band en de passagiers aan de kant van de weg stonden. Toén keken conducteur en machi nist al rijdende met een gezicht van „zie- je-, dat-kan-óns-nou-niet-gebeuren" hun concurrent minachtend aan engnuif den. Maar tenslotte trok de tram toch aan 't kortste eind. LEZING VOOR „HET HUMANISTISCH VERBOND". Zondag 1 Februari komt dr. Garmt Stui veling in de bovenzaal van het Rex-theater spreken over: „De mens tussen oorlog en vrede". Deze lezing, die voor de gemeen-, schap Velsen van het Humanistisch Ver bond wordt gehouden, begint om half elf. Beste kinderen! Regen, regen, almaar regen! Nét als je eens zin hebt om een stevige wandeling te gaan maken en je doet vastbesloten je mantel aan, dan betrekt de lucht weer, de eerste spatten kletsen tegen de ruiten en voor je het weet stroomt het hemelwater de lucht uit en wég is je plannetje om er eens fijn tussen uit te gaan. Dat is na tuurlijk wel eens een strop en je humeur wordt er beslist niet beter van. Maar één ding bedenk je dan maar weer: de mensen in ons land, die met watersnood en over stroming te kampen hebben, zullen niet alleen uit hun humeur, maar zelfs heel erg verdrietig zijn, als ze hun have en goed beschadigd of heel vaak ook vernield zien door het water. Als je daaraan denkt, dan zet je gauw je boze gezicht op zij en je hoopt van harte dat de bui snél over zal zijn: voor jou, maar vooral voor hen! Deze week kreeg ik ook een beetje ver drietige brief bij al de vrolijke. Hij was van de moeder van RESEDA en ze ver telt me daarin dat Reseda plotseling naar Zwitserland vertrokken is. „Is dat nu zo verdrietig?" zullen jelui vragen. Nee, dat niet, het is zelfs erg prettig als je zo'n prachtige reis mag maken. Maar het nare dat onze Reseda een beetje heimwee heeft en eigenlijk liever weer veilig en wel in Driehuis zou willen zitten. Maar nu heeft Reseda's moeder beloofd deze krant naar Zwitsex-land te zullen opsturen en dan zul je zien als ze merkt dat ook wij haar niet vergeten dan gaat haar heimwee ook vast heel gauw over. Als je dit leest Reseda, pak dan maar eens gauw je pen en schrijf één van je bekende keu rige briefjes, dan is het net of je thuis aan tafel zit. Doen hoor! Ik kijk al uit naar zo'n deftige brief, helemaal uit Zwitser land! En hier is maar weer eens een nieuwe- lingetje. BOODSCHAPSTERTJE wil ze helen: nu, dat zal wel gaan hoor! En je bent met je dertien jaren nog van harte welkom in ons hoekje. Ik heb wel nich ten en neven die ouder zijn dan jij, dus je kunt je gerust bij ons aansluiten. Jammer dat je één Onvoldoende op je rapport had, maar dat is nogal gemakkelijk op te halen, lijkt me. Voor welk vak was dat? Je tweede briefje ontving ik nog net op tijd. Flink zeg, om zo'n hele poppen-pyjama zelf te maken! Wat zal ze er keurig uitzien! Het boek dat je noemde heb ik niet gelezen, maar ik hoop dat ik 't eens te pakken kan krijgen. En hier komt onze TORTELDUIF weer eens aan. Zij wilde ook graag een. corres pondentie vriendin of vriend hebben. Nu Tortelt je, als Kraay met je wil correspon deren dan vind ik dat natuurlijk uitste kend, maar dan .moet hij eerst even laten weten of het goed is, dat ik zijn adres aan jou doorgeef. Jullie zijn ongeveer even oud, dus dat komt goed uit. Ik hoop voor jou, dat hij dit antwoord leest. Werk maar hard om de verloren acht weken in te halen, dan blijf je vast niet zitten. Blijf je lang in Rhenen? Prettige tijd daar, hoor en schrijf maar eens gauw hoe het er was. AREND heeft warempel mijn raad op gevolgd en ik zie hier voor me een keu rige tekening van zijn naamgenoot! Dat doet me plezier, Arend. Je broertje Piet is van harte welkom, maar zijn naam zullen we veranderen in PARADIJSVOGEL, dat klinkt mooier en betekent precies het zelfde. Je tekening \yas heel aardig, schrijf je de volgende week (met je mooie nieuwe trui aan) eens hoe oud je bent, Paradijsvogel? VIOLIER is radeloos omdat ze geen tekening kan maken van een violier, om de eenvoudige reden, dat ze niet weet hoe zo'n bloem er uit ziet! Heb je nog niet een oud Verkadé-album, Violier? Als je dat te pakken kunt krijgen staat er vast wel in wat je zoekt. Gaat dat volksdansen van jou van school uit, of is het zomaar een aparte club? Ik zou je wel eens willen zien huppelen. Je moet mij ook eens ver tellen hoe je Engelse vriendin June er uit ziet als je haar foto ontvangen hebt, want ik heb al zoveel van haar gehoord zo lang zamerhand. Een „Girl Guides Diary" is naar mijn mening een meisjes-gidsen-dag- boek, dus een dagboek voor padvindsters. Had ze je al eens geschreven dat ze bij de padvinderij is? Nee, die twee 'boeken zou den mij ook niet bar interesseren. Ik vind dat je meer hebt aan een mooi boek van een goede schrijver. BLAUW DRUIFJE begrijpt niet dat het vori^ weekraadsel echt van haar was. Het is toch zo, Blauwdruifje. Je naam stond onder de brief waarin je het raadsel op stuurde, dus zal het wel in orde zijn, denk ik. Dank voor je nieuwe raadsel, ik bewaar het natuurlijk. En nu niet vergeten, dat het van jou is, hoor! Aha, hier heb ik een nieuwelingetje, dat geen nieuwelingetje is. Beste NELLY P., je kan niet Margriet heten want die naam is er allang, maar een hele tijd geleden schreef je me zulke aardige briefjes onder de schuilnaam ZONNETJE! Daar zou ik nu maar weer op door gaan, dat is een 'véél te aardige naam. Ik kan m'n Zonnetje echt niet missen. Je bent wel een tijd weg geweest, maar daarom vergeet ik je FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 20) Er was geen twijfel mogelijk, dat hij ten prooi was aan zorgen van die aard en van avond scheen zijn stemming slechter dan ooit. Aan tafel had hij nors op zijn bord zitten staren; hij had slechts gesproken als er tot hem gesproken werd en dan waren zijn antwoorden nog zo kort mogelijk ge- weast. Hij was even na Michael thuis ge komen. Sinds Michael Betty geregeld in de trein ontmoette en met haar tot Tliax- ton reisde, zorgde Henry er voor, dat hij nooit in hun coupé stapte, maar af en toe ontmoette hij Michael te Widdington en dan liep hij met hem mee naar huis. Die avond was ,dat niet het geval geweest en men had zelfs even gedacht, dat hij zijn trein had gemist. Michael grijnsde reeds bij de gedachte aan die mogelijkheid, maar toen hoorde men Henry's sleutel in het slot. Hij staarde zijn vrienden verbijsterd aan en liep ze toen, zonder een woord te zeggen, voorbij, om zich le verkleden. Hij was zo vreemd in zichzelf gekeerd geble ven tijdens het diner, en hij was het nu nog, terwijl zij in de zitkamer in hun res pectievelijke leunstoelen zaten. Hij zei zelfs geen woord tegen Tobias, toen hij zijn pantoffels aantrok, wat hij nog nooit had nagelaten. Michael had geprobeerd een gesprek in te leiden door naar Henry's gezondheid te informeren, maar hij had hem op norse toon verzekerd, dat die gezondheid in orde was. Michael had geen nieuwe poging ge waagd en zelfs toen Henry as morste op zijn kleren iets wat absoluut zonder precedent was hacf hij zijn ogen afge wend en gedaan alsof hij niets had gezien. Christopher was even tactvol geweest, maar die luimen van Henry begonnen hém te verontrusten. Michael zou binnenkort trouwen hij sprak over kort na Kerst mis en hij had een flat gehuurd in Fox- leigh en dan zou Christopher alleen zijn met Henry. Enige maanden geleden zou zulk een vooruitzicht helemaal niet onaan genaam zijn geweest, maar dat was een andere Henry een vrolijke, zorgen-vrije Henry. Het zou erg droefgeestig worden avond aan avond te moeten doorbrengen met deze nieuwe Henry. Christopher had echter nog hoop en die was gevestigd op Josephine. Zij zou over enige weken in Engeland terug zijn, en hij- hoopte, dat zij Henry de zekerheid zou geven, die zijn gemoed tot rust zou brengen. Indien zij dit niet deed, dan ging Christopher inder daad een treurige tijd tegemoet, maar hij De klok sloeg negen en nog voordat de negende slag had geklonken, kwam Badger binnen-met het blad met dranken en gla zen. Het was allemaal volmaakt. De klok was op de seconde af precies en Badger was even precies als het uurwerk. „Ik wil vanavond een cognac met soda water". Het was plotseling stil, er stond grote verbazing te lezen op de gezichten van Michael en Christopher, en zelfs de zozeer getrainde Badger kon zijn verwondering niet geheel verbergen. Vijf jaar lang had hij iedere avond om negen uur' een whis ky-soda voor mijnheer Melvil klaar ge maakt; hij wist precies hoeveel whisky - soda mijnheer Melvil verlangde. Mijnheer Melvil was zeer practisch in die dingen en hij zou het onmiddellijk hebben gemerkt als de proporties niet goed waren geweest. Gedurende een korte periode, tengevolge van een lichte nieraandoening had de heer Melvil de whiskey laten vervangen door jenever, maar hij had nog nooit cognac gevraagd. Er stond geen cognac op het blad. Badger moest naar de eetkamer te rug om een fles te halen. Hij kwam met de fles têrug in de kamer, waarin geen woord was gesproken, de drie gezichten waren onbeweeglijk als wassen beelden. Hij schonk de cognac in, zijn oog gevestigd op de heer Melvil, wachtend op een teken kon niet geloven, dat zij Henry opnieuw dat het genoeg was, maar er kwam geen zou teleurstellen. Zij zou hem belonen voor I leken en hij hield op, toen het glas op twee zijn leven van toewijding en alles zou goed vingers na vol was en schonk toen de soda komen. j bij. Het was een stevige borrel, maar daar het vermoedelijk de bedoeling was, er pijn mee te stillen, zou een minder grote hoe veelheid cognac niet voldoende zijn ge weest. Toen Badger over zijn eerste ver bazing heen was geweest, had hij de con clusie" getrokkèn. dat de heer Melvil kies pijn had, het viel hem nu op, dat hij de hele avond al somber en stil was geweest. Badger stelde nooit vragen, hij drukte zijn sj'mpathie uit door een rustige en eerbie dige houding. Toen hij de kamer verliet, voelde hij met zijn tong langs zijn kiezen en tanden, want hij voelde zelf een begin van pijn. De cognac had hij in de zitkamer gelaten, maar misschien zou een glas port voldoende zij om de dreigende aanval te keren. Het moest goede port zijn, maar wat dat betrof, kon hij op mijnheer Melvils smaak vertrouwen. „Henry, je bent ziek". Michael verbrak de stilte en er klonk duidelijk ongerust heid in zijn stem. Henry ging met zijn hand over zijn voorhoofd. „Nee, nee, ik ben niet ziek", verklaarde hij, maar lang niet' met dezelf de zekerheid als waarmede hij tijdens het diner op die vraag had geantwoord. „Je bent wel ziek", hield Michael aan. Het antwoord was een bleke glimlach en een vermoeid hoofdschudden. „Maar dan is er iets anders?" Henry aarzelde een hele tijd. „Ik heb moeilijkheden", bekende hij tenslotte, „grote moeilijkheden". (Wordt vervolgd). niet al zit je achter de wolken! Kom maar weer gauw te voorschijn, hoor! Schrijf je eens wanneer je jarig bent? ZUIDEWIND komt als een echte Zuide- wind hard aanwaaien, maar ze is ook zó voorbij! Dat was maar een kort briefje, meiske! Ik ben het van jou wel anders ge. wend. Januari is dus ook nog een feest, maand voor jullie met al die verjaardagen; wij arme stakkers moeten het maar met de December-maand alleen stellen. En hier is weer een echt nieuwelingetje, Natuurlijk, TINEKE R., ben jij van harte welkom in ons midden, maar je schuil- naam zal je moeten veranderen, want een kleine Erica hebben we al. Schrijf je gauw je nieuwe schuilnaam, maar verzin goedsk want er zijn er al veel, hoor! Vertel je intei de volgende brief eens hoe jullie Bruno er ha uit ziet? fo Hier alweer een nieuwe nicht. Natuur-ge lijk kan je nog met de wedstrijd meedoen, ge IRIS, en je ziet dat je schuilnaam ook inle: orde is. Ik hoop dat ik eens gauw een vs mooie Iris van je ontvang; maar met Oost- aa Indische inkt getekend, hoor! Schrijf jeaa eens, de hoeveelste Maart je dertien jaar Ie wordt? Prettig, dat je de tweede van de Ie: klas bent. Probeer het zo te houden en vt als dat niet gaat, word dan eerste! er ZWALUW is in haar sas met het nieuwe'm mondorgel dat ze op haar club gekregen le heeft. Wat zal je nu goed spelen, zeg. Ja, v< verhuizen valt niet meer, vooral niet in gt de regen, maar misschien zijn jullie droog overgekomen Vind je het prettig in je nieuwe huis? Leuk, dat het boek naar je zin is. la MONKEY stuurt me de namen van haar mede-schrijfstertjes en ik ben blij dat ik Vl nu allen compleet heb. Beertje is toch een zusje van je, hè Monkey? Jammer dat ik n je verjaardag niet eerder wist, maar nog K wel gefeliciteerd, hoor! Vertel je me nog eens wanneer Beertje en Ar rebelletje ja- n rig zijn? DUIZENDSCHOON is weer een nieuwe bloem in ons midden. Hartelijk welkom, hoor! Ik heb deze schuilnaam maar geko- - zen uit de vier, die je me noemde, want hij was er nog niet. Je tekening vind ik erg mooi, maar probeer er eens een met O.-Indische inkt van een Duizendschoon te maken, dan doe je meteen aan de Januari- wedstrijd mee! Vertel je me eens wanneer je jarig bent^ „Alleen op de wereld" heb ik gelezen hoor. Ik heb er ook heel erg van genoten. Dus je eerste brief naar Koolwitje is al j in zee, BRUINTJE BEER, ik hoop dat ze je r gauw antwoordt. Of ze in Spaarndam blij- ven liggen met het schip weet ik heus niet, r dat zul je haar in een volgende brief moer x ten vragen. Ja, ik heb de „Grote Beer" v ook zien binnen komen. Het was een mooi a gezicht hè, met dat zonnige weer. Een nieuweling sluit ook deze week ons hoekje. DIRK D. je bent hartelijk welkom, maar je schuilnaam moet een andere wor den, want een TARZAN zijn we al rijk. Zul je nog eens goed verzinnen? Ik hoop dat je zo'n uitstekend rapport hebt, dat je naar de H.B.S. kunt, maar dan moet je rapport niet met één „P" schrijven, hoorl Schrijf je eens wanneer je jarig bent? Dit was weer het laatste briefje. Tot volgende week TANTE ELS. i Kennemerlaan 154, IJmuiden. 1 Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van ver leden week was: „wie goed doet, goed ontmoet", wieg, dom, oog, eend, toe, doet, t. Goede oplossers waren: Boodschapster- tje, Tortelduif, Violier, Tineke R. en Bruin tje Beer. In onderstaande figuur moet je van bo ven naar beneden de woorden invullen, die in de zinnen ontbreken, maar zo, dat elk volgend woord uit dezelfde letters bestaat als vorige plus één letter. Na num mer zes haal je er telkens een letter af. 5 2 1 De letter is een medeklinker 2 Rooms-Katholiek kort je af als 3 Jan rijdt graag met een 4 „Au, dat is.schreeuwde hij 5 Je moet je niet in de laten kijken 6 Dit is goud van achttien 7 Heb je hem met de steen aan het hoofd ge 8 Dit is jouwmeisje, zorg dat je het af krijgt 9 De heeft vier kleine poesjes gekregen 10 Een kraai heet ook wel eehs een 11 Zie nummer 1. Markfgelden te Haarlem Protest tegen de verhoging De afdeling Haarlem van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivier- handel heeft dezer dagen een ledenver gadering gehouden waarin protest werd aangetekend tegen het raadsbesluit van 7 Januari betreffende het opheffen der be staande abonnementen voor de Maandag en Zaterdagmarkten. De raad heeft daar voor in de plaats gesteld twee abonne menten, nl. één voor de Maandag- en Donderdag- en één voor de Maandag, Donderdag en Zaterdag-mai-kten. Daar door wordt, zo werd opgemerkt, een groep kooplieden, juist de minst draagkrachtï- gen, gedupeerd, omdat zij, die niet aan de Donderdagmarkt kunnen deelnemen, toch hiervoor moeten betalen, of zich an ders zien geplaatst voor het betalen van de dagprijs, hetgeen betekent een flinke verhoging in de kosten. ELFTAL VAN VSV De IJmuidenaren komen tegen Neptunus als volgt uit: Bloemink; v. d. Gevel, N. N.; Spaans, De Vries, Van Eerden; Sghaaper, Strieker, Vaó der Lugt, Balvers* Sterk.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6