Griekse krentenNederlandse bokking Velsense actie gaat zich ontplooien Velsen Santpoort Driehuis Velsen-Noord Beverwijk 2 MAANDAG 19 JANUARI 1948 IJMUTDER COURANT >en Samenwerking maakte de rokers sterk i ziji De import van krenten uit Griekenland is mogelijk geworden, doordat de Neder landse rokerijen in staat waren aan een vraag om 350.000 k.g. netto „Golden Her ring", double smoked" te voldoen. De partij is inmiddels afgeleverd aan de stichting „Uitvoerend Comité van de Nederlandse Vereniging voor de Handel in Zuidvruch ten, specerijen en aanverwante artikelen" te Rotterdam. Niet minder dan 26 rokers hebben aan die leverantie van dubbelgerookte bok king deelgenomen. Zij zijn daartoe uitge nodigd door de stichting Exportbelangen Nederlandse Visrokers, waarvan het da gelijks bestuur gevormd wordt door de heren J. Kornet, Rocus van der Zwan en mr. S. Roest Crollius. De stichting is een gelukkige vorm van samenwerking van een groot aantal ex port-rokers, die door dit samengaan ster ker komen te staan op de wereldmarkt, dan zij elk afzonderlijk zouden zijn. Er is voor deze partij een zeer behoorlijke prijs gemaakt, die nodig is ook, want dubbel roken kost veel tijd. Kwaliteit is onze reclame. De goudglanzende bokking is verpakt in kistjes van 10 k.g. netto, zonder firma naam. Elke deelnemer heeft een nummer gekregen. De transactie is gedoopt met de letter A, zodat later is na te gaan wie de leverancier is geweest. Bovendien is de partij gecontroleerd door de Dienst der Nederlandse Haringcontröle en door ma kelaar Dors in Vlaardingen, die voor de stichting is ingeschakeld. Van Nederlandse kant is dus alles ge daan om op de Griekse markt een goede indruk te maken. Griekenland is een oude markt, maar altijd een moeilijke geweest. De concurrentie van Engelse zijde was er niet gering. Daarom hebben de belang hebbende rokers deze zaak goed willen De Visserijschool krijgt een goede beurt E De IJmuider visserijschool kan, door de oorlog natuurlijk, allerminst bogen op een intérieur, dat in overeenstemming is met c het belang van deze inrichting. De lokalen zijn verveloos, de verwar- ming van het tekenlokaal (dat op het Oos- ten ligt) laat alles te wensen over en de i verlichting in de lesruimten met het oog op de vele avond-cursussen is evenmin ideaal. Het stemt dan ook tot vol doening, dat tussen de stukken voor de eerstvolgende raadsvergadering een voor- stel van B. en W. aan de gemeenteraad te r vinden is, waarin een aantal aanbevelingen tot het onderhoud en de restauratie van het inwendige der school is vervat. De directeur en Openbare Werken zijn het er over eens, dat als meest dringende maat- regel, om verder verval van de schooi te voorkomen, het schilderen der lambrize- ring in de gangen, de directeurskamer en de leraarskamer in aanmerking komt. Voorts moet het grote model van de „Rem brandt" in het netten-boet-loliaal nodig gelakt worden. Aangaande de verwarming zijn B. en W. van oordeel, dat een over complete gaskachel in een ander gemeen telijk gebouw de tekenzaal „uit de kou" zal helpen. De verlichting baart meer moeilijkheden. Hoewel de Rijksgebouwen dienst de noodzaak van een betere illumi natie ten volle onderschrijft, laat de mate- rialenpositie de aanleg van een nieuwe leiding voorshands niet toe. Maar twee nieuwe lichtpunten in twee lokalen en garnituren om de lampen van de tekenzaal zouden al een hele vooruitgang betekenen. Om een en ander in orde te maken, zou een ere diet van 1350 nodig zijn. Het col lege van B. en W. stelt dan ook voor, dit bedrag toe te staan. Viskotter uit Harlingen strandde bij Zoutelande De viskotter Harlingen 105 is ter hoogte van Zoutelande op de paalhoofden ge strand. De uit vier koppen bestaande be manning is door een vissersvaartuig uit Vlissingen aan boord genomen. Men ver onderstelt, dat de vier Harlinger vissers de tocht naar de Scheldemonden hebben aanvaard om deel te hebben aan de rijke haringvangsten die daar de laatste dagen worden gedaan. Het scheepje is waarschijnlijk verloren. De sleepboot „Blankenburg" van L. Smit en Co. zal echter nog pogen het te bergen. Kolengeld wordt terugbetaald Aan de kantoren der posterijen kan men tussen 19 Januari en 26 Februari het geld terug krijgen, dat men op de kolenprijzen te veel heeft betaald. Dit geschiedt tegen inlevering van de bonnen 78 B.V. en 81 B.V. van de brandstoffenkaart TA 707 en bon 78 BV van de kaart TB 707. Dinsdag 20 Januari zijn hiertoe de be woners van Velsen, wier naam begint met de letters Be t.m. BI aan de beurt. Afhalen moet geschieden tussen 9 uur V.m. en 3 uur n.m. OORLOGSVERGOEDING VOOR VAKONDERWIJS WAS TE HOOG. Bij besluit van 14 Juni 1944 is door de toenmalige burgemeester voor de Insinger- school en de Comitéschool de vergoeding voor het vakonderwijs in de lichamelijke oefening vastgesteld op een bedrag van 980.respectievelijk 1158.20. Daarbij is niet de hand gehouden aan de daarvoor door diverse departementen geldig ver klaarde regelen. Met inachtneming van deze voorschriften zouden de bedragen moeten zijn vastgesteld als volgt: voor de Comitéschool op 834.63 en voor de In- singerschool op 575.16 dus in totaal op 1409.79. Het schoolbestuur heeft echter reeds ontvangen 2138.20. Het is echter blijkens een overgelegd schrijven, bereid het teveel ontvangene, ten bedrage van 728.41, terug te betalen. Mitsdien wordt voorgesteld door B. en W., om alsnog de juiste bedragen vast te stellen. Agenda voor Velsen en IJnmuideira MAANDAG 19 JANUARI Thalig. 8 uur: „Het' huis der verloren kinderen". Rex 8 uur: „Geef ons het recht, om te leven". De Pont, 8 uur: „Hoog in het zadel". DINSDAG 20 JANUARI aanpakken. De mogelijkheid op meer or ders is zeker niet uitgesloten. De jonge stichting heeft meer mogelijk heden. Het bestuur heeft goede plannen, die geleidelijk-aan moeten worden uit gevoerd. De eerste zending naar Griekenland is vertrokken 15 Januari per m.s. Orion van de K.N.S.M. naar Piraeus. De stichting heeft de volle medewerking van die maat schappij. LEZING VOOR HUISVROUWEN Voor de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, afdeling IJmuiden. komt de heer J. C. Kramer Jr. uit Amsterdam Dins dagmiddag in het Patronaatsgebouw spre ken over: „Opvoeding en onderwijs van het doofstomme kind". Dezelfde middag wordt een kleine ten toonstelling gehouden van het werk, dat door een groep leden onder leiding van mevrouw Dammers voor behoeftige ge zinnen werd gedaan. CHRISTENDOM EN HUMANISME. Op Donderdagavond 26 Februari aan staande zal prof. dr. M. A. Berk uit Am sterdam in het kerkgebouw van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Prinsesselaan een causerie houden over het onderwerp: „Christendom en Humanisme". Russisch bezoek aan Nederlandse haven In de laatste helft van de afgelo pen week is een aantal Russische schoeners de havens van IJmuiden en Rotterdam binnengelopen. Het convooi was op weg naar Plymouth en kwam hier om proviand en olie in te nemen. Een der vaartuigen is Huil binnen gelopen, de overige vier zochten hun toe vlucht in Nederland. Het zijn de Oelwa, de Oemba en de Midija die in IJmuiden liggen cn de Aktinija die Rotterdam aan doet. De route van het convooi is Le ningrad, Stettin, Plymouth, Madeira, Wla- diwostok. De haring houdt het niet tegen de snoekbaars Een totaal-aanvoer van 6.045 kilo verse haring in de week van 5 tot en met 10 Januari doet het IJmuidense cijfer voor de haring sinds 17 Mei 1947 stijgen tot 25.669.656 kilo; het landelijk totaal be reikt er de 33.790.783 kilo door. Vlaan- ingen kreeg voorts in de „magere week" van 5 tot en met 10 Januari zes kantjes volle en 2024 kantjes steurharïng aan. Katwijk deed een duitje in de zak met 245 kantjes steurharing. Zoete waar De aanvoer van IJselmeer vis over die week vermeldt mooie snoeltbaars-cijfers. In totaal werd er namelijk in de IJselmeer- havens 34.263 kilo van dit kostelijk voed sel aangevoerd en met de partijtjes blei, voorn, baars, snoek, paling en karper l<wam de gehele invoer die week op 87.597 kilo. Vandaag begint overal in den lande de restitutie van het kolengeld. Een meevaller voor velen die het financieel niet al te ruim hebben, voor anderen een kleinigheidje, dat men graag zou willen besteden voor „een goed doel." Nederland heeft nog steeds verplichting aan de nagedachtenis van hen, die vielen in de strijd om de vrijheid. Een nagedach tenis, die gestalte heeft verkregen in het nationale monument op de Dam in Am sterdam, waarvoor echter nog niet alle grond is verkocht. Het plaatselijke comité voor het Na tionale Monument heeft, in samenwerking met de Ni win het idee opgevat, het de in woners dezer gemeente mogelijk te maken het gerestitueerde kolengeld om te zetten in „Dam-certificaten". Daarom zullen van 19 Januari tot en met 25 Februari dames van de U.V.V. in het postkantoor aan de Houtmanstraat en in het hulppostkantoor Meervl ietstraat aanwezig zijn om hun die het geld aan de loketten in ontvangst heb ben genomen, de moeite van het opbergen te besparen en desgewenst „landeigenaar" te maken. Zo men weet bedragen de kos ten van 1 cM2 „Damgrond" f 0.50. Ook is het mogelijk de certificaten te laten zetten op naam van bevriende buitenlandse relaties, als dank voor hun aandeel in onze bevrijding. Erevoorzitter van het comité is mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen. In het comité hebben verder zitting: J. H. A. M. Anten, notaris, ir. Bakker, inge nieur van de Hoogovens, J. H. A. K. Gual- thérie van Weezei, commandant van de Stormschool, J. de Graaf, technisch ambte- MUTATIE BIT HET HEILSLEGER Afscheid Adjudant D. Bergsma Voor een geheel gevulde zaal heeft gis teravond de leider van het Leger des Heils in Velsen, adjudant D. Bergsma, afscheid van het korps genomen wegens zijn ver trek naar Winschoten. Door de jeugdafdeling, de padvinders en het zangkoor werden afscheidsliederen ten gehore gebracht. Een paar leden spra ken woorden van waardering voor het werk door de adjudant verzet. Als stoffe lijke blijk van dankbaarheid werden hem, namens de Heilsoldaten een paar boek werken aangeboden. Hierna richtte me vrouw Bergsma zich tot de aanwezigen. Zij sprak over haar verblijf in IJmui den en zeide dat zij met dankbaarheid aan deze plaats terug zal denken. Adjudant Bergsma sprak over de arbeid onder de jeugd en spoorde de leiders van het jeugd werk in het Leger, aan om voort te gaan op de ingeslagen weg. Sprekend over de tijd van zijn werk in Velsen wilde de scheidende adjudant gaarne erkennen, dat dit niet volmaakt is geweest, maar toch was hij er van verzekerd, gedaan te heb ben „wat zijn hand vond om te doen". Met een woord over 1 Cor. 3 10 besloot de adjudant zijn afscheidswoord. Na afloop was er gelegenheid om per soonlijk afscheid van adjudant en me vrouw Bergsma te nemen. Hiervan werd door velen gebruik gemaakt. „ALLES OKé" MET „ONDERLINGE VRIENDSCHAP" De buurtvereniging „Onderlinge Vriend schap" in IJmuiden-West geeft Donderdag 29 Januari een feestavond voor haar leden in het Thalia Theater. Het bestuur heeft beslag weten te leggen op Ronald Wagters variété-revue „Alles Oké". Na afloop zal een bal de avond besluiten. naar bij de Waterstaat, mevrouw A. Hom burg, mejuffrouw C. A. de Hey, G. P. Kül- ler, commandant van de mijnenveegdienst W. G. Meyboom, secretaris redersvereni ging, ir. J. M. de Muinck Keizer, J. de Meza. J. L. Poppinga, administrateur bij het kadaster, dr. R. Rutten, arts, W. Chr. Suwerink, chef de cabinet, G. Schilling, raadslid, C. Spoor, voorzitter comité, W. L. Uitzingei-, dericteur N.V. H. Glastra Zn. en J. P. Weyburg, commissaris van politie. Voortournooi Nederlands damkampioenschap In de week van twee tot en met zeven Februari wordt in Heerlen het „voortour nooi kampioenschap dammen van Neder land" gespeeld. Voor dit tournooi komen de elf provinciale kampioenen bijeen en verder speelt B. Dukel mee. Om het voortournooi wat te verlichten zijn twee ronden vóór de tweede Februari vastgesteld voor alle spelers. Voor de eerste ronde werd in IJmuiden vastgesteld de partij Dukel-Laros op 17 Januari. Deze partij is na een opwindend spel, waarin om beurten de spelers het initiatief hebben gehad, in remise geëin digd. Zaterdag 24 Januari wordt in Rotter dam door de D.C.IJ'ers de tweede ronde gespeeld. Dan spelen tegen elkaar: H. Laros-v. d. Staay, J. Sinke-B. Dukel. Laros speelt tegen de Zuidhollandse, Dukel tegen de Zeelandse kampioen. MARKTBERICHT Visaanvoer. 35 kisten tarbot en tong. 30 kisten schol. 35 kisten rog, 100 kisten kool- vis, 150 kisten kabeljauw, 40 kisten leng, 35 kisten heek, 50 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 25 kisten diversen, 21 kisten haring. Totaal 691 kisten. Besommingen KW 84 f4200, HD 8 f400. 1 trawler met f 10.600 besomming. Sportvelden en particuliere tuinen Met het oog op de aanleg van het sport terrein ten Zuiden van de Verloren van Themaatlaan in Velsen, is het noodzakelijk om de Talmalaan, welke het sportveld doorsnijdt, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Eveneens is dit het geval met het gedeelte van de Tolsduinerlaan, gele gen tussen de ontworpen Van Hogendorp- laan en de spoorweg. Twee Velsenaren hebben bezwaar te gen dit voornemen kenbaar gemaakt en wel op grond van het feit, dat hun tuin in de onmiddellijke nabijheid van het aan het openbaar verkeer te onttrekken deel van de Tolsduinerlaan ligt en dus alleen via dit deel bereikbaar is. Daar het de bedoeling is, het gebruik van het onder havige gedeelte der Tolsduinerlaan te „ge dogen" voor de gebruikers der aldaar ge legen tuingronden, zijn B. en W. van me ning, dat de ingebrachte bezwaren niet de voorgenomen onttrekking in de weg staan, zodat de raad dus wordt voorgesteld, daartoe te besluiten. „UW KONINKRIJK KOME" HEEFT GELD NODIG. Ook het bestuur van de schoolvereni ging „Uw Koninkrijk kome" in Velsen heeft een beroep gedaan op de gemeente, om gelden te krijgen voor het aanschaffen van leermiddelen, die door de oorlogsom standigheden verloren gingen. Na onder zoek is komen vast te staan, dat deze aan schaffingen inderdaad noodzakelijk zijn, zodat B. en W. de raad voorstellen, de gevraagde medewerking te verlenen. Geldleningen voor woningbouw, tekorten en sportterreinen B. en W. van Velsen stellen de raad voor, te besluiten tot het aangaan van de volgen de geldleningen: a. tot een bedrag van 3.745.000.af te lossen in 50 jaarlijkse annuïteiten en een rente van 33l/z ten behoeve van de bouw van woningen; b. tot een bedrag van 600.000.af te lossen in 40 jaren (30 x 16.200.en 10 x 11.400.eveneens tegen een rente van 331/2 waarin is begrepen 120.000. tot dekking van tekorten van vroegere dienstjaren. Het restant is benodigd voor kosten van sportterreinen en inrichting daarvan, zomede voor betaling aan het grondbedrijf van de kosten van aangekochte woningen. GEMEENTEREKENING. De gemeenteraad zal Dinsdagavond worden aangeboden de rekening over 1945 van de gemeente Velsen, die op de gewone dienst een batig slot van 8.211.32 en op de buitengewone dienst van 218.245,54 vermeldt. In de dienst 1945 is verant woord een voorschot op de bijdrage uit de tweede afdeling van het gemeentefonds in het begrotingstekort ad 179.600, zodat het tekort (zonder deze bijdrage) gesteld kan worden op 171.388,68. Het uiteinde lijke tekort (dus met de bijdrage van 40 pet. er af) wordt op 102.833,21 berekend. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: D. W. Schaapvan Es, d„ Napierdw.straat 4. IJmuiden; C. H. de Groot —v. d. Burg, d„ Duinvlietstraat 68, Velsen-N.: P. v. d. PlasGroen, d., Leeuweriklaan 18, IJmitiden-O.; M. MijnaardMoolevliet, z.. Duinweg 25, Santpoort; A. v. d. LugtKoster mans, d., Beukenstraat 34, IJmuiden-O.; E. v. d. BergeBos, Amsterdamseweg 45, Velsen; E. DavindzonEffern, d., Ie Alex, Belldw.str. 4, IJmuiden; P. M. Bilderde Jong, d.. Wille- brordstraat 5, IJmuiden-O.; A. L. van der LaanPersson, z., Stationsweg 94. IJmui- den-O.; A. A. van BrummenKrache, z.. Burg. Rambonnctla'an 42, IJmuiden; A. A. van OpbergenHolman, d., Abeelenstraat 2, IJmuiden-O. OVERLEDEN: G. H. van der Mik. 77 j., weduwn. van K. Ratzen, Hagelingerweg 125, Santpoort. ONDERTROUWD: Th. Böhm, Voorplaats 35, Santpoort en M. H. Wesselman, Wüstelaan 75. Santpoort: A. de Vries, de Clercqstraat 132, Amsterdam en P. H. de Koeyer, Wijn. Da- niëlslaan 29, Santpoort; P. J. S. Janssens. Hoogstraat 28, Roosendaal en Nispen, en M. M. de Kron, de Ruyterstraat 98 rd, IJmuiden- Oost; D. Geyteman, Bloemstraat 14, IJmuiden en H Veldman. Kompasstraat 35, IJmuiden. GEHUWD: C. Zwemmer en J. J. C. Broek, Kanaalstraat 7, IJmuiden: J. de Greef en J. M. Los, Doodweg 51 Velsen; C. Duijn en K. Jonker, Tussenbeeksweg 42, IJmuiden-O.; W. de Krou en P. G. Vissers. Brinkweg 15, Rhe- den; A. H. J. Graaman en A. M. Bol, Hofdijk- laan 3, Driehuis; J. J. Rosier en N. Buis. Wijk aan Zeeerweg 97. IJmuiden; H. A. Peil en J. C. Groen, Burg. Rambonnetl. 107, IJmuiden.. KLEINE INDUSTRIëLE UITBREI DINGEN. B. en W. der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage liggen, verzoeken met bijlagen van de firma A. Bleeker en Zn., te IJmuiden-Oost, om vergunning tot het oprichten van een zand- en grintlaadin- richting en een waterpomp, respectievelijk aangedreven door een electro-motor van 3 en l'/2 pk., alsmede een benzinepomp- installatie met een ondergrondse tank van 2000 liter, nabij het perceel Velserduinweg no. 202 A te IJmuiden-Oost; van de firma A. van Nierop cn Co. („Vico") Visconser- venfabriek te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de visconservenfa- briek door het bijplaatsen van een haring- schoonmaakmachine, een telmachine, een bakoven met gasverwarming en twee elec- tromotoren, respectievelijk van 1 yz en 2 pk., in het perceel Middenhavenstraat no. 28 te IJmuiden; en van P. A. de Boer te Velsen-Noord om vergunning tot het op richten van een inrichting voor het be werken van vleeswaren, waarin geplaatst zullen worden een koelelement met com pressor, een gehaktmalen, een kookketel met gasverwarming, een rookkast en twee electro-motoren, respectievelijk van 3/4 en 1 pk., in het perceel Grote Hout- of Koningsweg no. 2 C te Velsen-Noord. Grond voor Zweedse woningen Voor de bouw van een aantal Zweedse woningen is het noodzakelijk, dat de ge meente de beschikking krijgt over een drietal percelen grond van 3463 m2. totaal, gelegen aan de Broekbergenlaan te Sant poort, in eigendom toebehorende aan de N.V. „Bon Espoir", gevestigd te Velsen (directeur P. P. P., wiens vermogen onder beheer is gesteld). Naar aanleiding van een terzake gedaan verzoek, heeft het Nederlands Beheersin stituut toestemming verleend tot het in eigendom overdragen van de genoemde percelen aan de gemeente. De aankoopsom bedraagt 20.778. B. en W. stellen de raad voor. de be treffende percelen aan te kopen. DE DIENSTEN IN „DE TOORTS". De diensten uitgaande van de Ned. Herv. Kerk in „De Toorts" worden over het ge heel goed bezocht. Dit is voor de kerkeraad aanleiding geweest te besluiten van 1 Fe bruari af elke Zondag in „De Toorts" een ochtenddienst te houden. Tegen Mei zal de kerkeraad overwegen, of deze wekelijks diensten ook des zomers zullen worden gehouden. Santpoorts Bloei" bracht een geslaagd filmprogramma Dat het verbeterde beeld en geluid door de bezoekers van de „Santpoorts Bloei"- filmvoorstellingen op prijs wordt gesteld, blijkt voldoende uit het feit, dat de voor stellingen thans vrijwel altijd zijn uitver kocht. Ook Zaterdag, toen als hoofdfilm de zeer amusante rolprent „Always in my heart" werd vertoond, moesten velen wor den teleurgesteld. Behalve de hoofdfilm misten deze teleurgestelden ook nog een prachtige gekleurde film over een van 's werelds grootste plantentuinen in En geland. Zoals wij reeds meiddon, heeft „Sant poorts Bloei" aan de Commissie voor Ont spanning van Ouden van Dagen heden middag dit filmprogramma gratis aangebo den. Wij zijn er van overtuigd, dat de oudjes in het Jeugdhuis een prettige mid dag zullen hebben. EEN GEZINSVERZORGSTER VOOR DE NED. HERVORMDE GEMEENTE. De kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente heeft de aanstelling van een gezinsverzorg ster overwogen. De wenselijkheid der aan stelling werd algemeen gevoeld, doch de financiële kant vormde het zwaartepunt. Besloten werd nader overleg met enkele zusterverenigingen te plegen. Geen voorrang gegeven Op het kruispunt Bloemcndaalse straat- weg-Duinlustparkweg had een aanrijding plaats tussen een militaire vrachtauto en een personenauto. De laatste werd aan de linkerzijde gegrepen cn op het trottoir gedrukt, waardoor linkerzijde en achter wielen zwaar werden beschadigd. Ook ditmaal was het een kwestie van voorrang, die de aanleiding werd tot het ongeval. Kienen, wedden en peinzen De Velsense afdeling van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde bestaat dezer dagen één jaar. Natuurlijk gaat dit feit niet onopge merkt voorbij en dus zal morgenavond in de koffiekamer van „Westerveld" een ge zellige avond voor de leden worden ge organiseerd. De traditionele jaarverslagen van secretaris en penningmeester hebben ter gelegenheid van het kleine jubileum dit keer een kienpartij en zelfs „paarden rennen voor dames" naast zich gekregen. Voor de heren is zelfs wedden hierbij toe gestaan. Een hersengymnastiekmatch vormt ook op deze avond een attractie, hoewel de minder moderne kienplankjes tot tweemaal toe op de proppen gaan ko men. In de pauze houdt het bestuur een „herkenningswedstrijd" op landbouwkun dig gebied. GEMEENTE KOOPT GROND. De eigenaren van enige percelen grond in Velsen-Noord (C-. A. Bakker uit Heem stede en de Nederduits Hervormde Ge meente in Beverwijk) hebben zich bereid verklaard, deze grond aan de gemeente Velsen te verkopen voor een totaal van 99.630.50. Daar de grond voor de volks huisvesting nodig is, stellen B. en W. de raad voor deze gronden, gelegen aan de Wijkerstraatweg (tezamen 4.28.80 h.a.) en twee stukken elders in Velsen-Noord van 1.16 en 1.38 h.a. aan te kopen. Geslaagde amateursparade Voor een stampvolle zaal gaf Radio Werkend Nederland Zaterdagavond in het Kennemer-Theater een in alle opzichten geslaagde feestavond. De heer P. J. van Helden, plaatselijk voorzitter van R.W.N. sprak een kort inleidingswoord waarna een aanvang werd gemaakt met een wel wat overladen programma. Bert Pijpers verzorgde de conférence, hetgeen hem wel toevertrouwd was. Voor al zijn visie op Beverwijk en de „Wijkers", vervat in een geestig liédje, sloeg in. De accordéon-bengels vertolkten op sublieme wijze diverse populaire wijsjes. Jan Zaayer als tenor nam het publiek voor zich in met zijn op verdienstelijke wijze gezongen liederen, waarnaast ook The Rhythm Stars veel succes oogstten. De twee Willy's met hun parterre-acrobatiek deden het publiek paf staan door hun halsbrekende toeren en de Zaanse chansonnier J. van Wieringen werd evenals de anderen met een dave rend applaus beloond. Joop van Tilburg, „de vlegel aan de vleugel" moet echter ook eens doen wat „des vlegels" is, anders krijgt het publiek de indruk met een pia nola te doen te hebben. De prominenten, het dans- en showorkest onder leiding van Han de Jong, met een bezetting van 11 man heeft, èn in het programma èn tijdens het bal gezorgd voor een behoorlijke be geleiding. Tijdens de pauze sprak de tweede lan delijke voorzitter van R.W.N. de heer J. Dekker, een propagandistisch woord. CLANDESTIENE WAPENS. Op verzoek van de politie te Hoorn werd in Beverwijk een man aangehouden, die verdacht werd van het verhandelen van vuurwapenen. Bij huiszoeking werden een pistool en een boksbeugel gevonden. De man werd op transport gesteld naar Hoorn. re- Bioscopen, 8 uur: Voorstellingen. FEUILLETON Mijnheer Melvile's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 21) Michael keek wat hulpeloos, hij vreesde, dat Henry's moeilijkheden in verhand ston den met zijn aanstaande huwelijk. Maar hij vond dat dit toch wel wat erg overdre ven zou zijn. Henry zou hem missen, zij waren vele jaren samen geweest; maar het moest iets zeer serieus en onmiddellijks zijn, dat hem er toe had gebracht zijn ge woonten zo volkomen te wijzigen. Er was volgens hem maar één mogelijkheid, waar door Henry zo in de war kon zijn en hij vroeg half fluisterend: „Is het Josephine?" Henry scheen verbaasd. „Josephine?" vroeg hij. „Ben je bezorgd over Josephine?" „Het is veel erger dan Josephine", klonk 'iet somber. Henry had zich niet op de gelukkigste manier uitgedrukt, maar hij had in ieder geval te kennen gegeven, dat het geen zorgen over Josephine waren, die zijn neerslachtigheid van de laatste tijd ver oorzaakten. Maar Michael kon zich geen andere redenen voorstellen en hij mom pelde een schuchter: „Toch geen indigestie of iets dergelijks?" „Nee, dat is het niet", snauwde Henry. Hij nam een slok cognac en zijn gezicht nam weer die uitdrukking van diepe me lancholie aan. „Ik vermoed, dat wij je niet kunnen hel pen?" „Nee, niemand kan iets voor mij doen". Hij staarde een tijd lang zwijgend voor zich uit, toen slaakte hij een vreselijke zucht en zei: „Binnenkort kom ik in de gevangenis". Het scheen, dat het toppunt van verba zing was bereikt, toen Henry een cognac met sodawater had besteld, maar nu wa ren Michael en Christopher toch opnieuw buiten adem en als met stomheid geslagen. Henry was de verpersoonlijking van eer lijkheid en eer. Hij was even precies in zijn betalingen als hij in alles was. Hij haatte het schulden te hebben. Hij betaal de onmiddellijk alle rekeningen, die hij ontving, hij stelde nooit uit en wachtte nooit tot er over het geld werd gedispo neerd. Zijn rechtschapenheid was niet te overtreffen; hij zou er zelfs niet aan den ken een spoorwegmaatschappij voor de gek te houden. Zelfs als de bepalingen on billijk waren en wettelijk niet geheel te verdedigen, dan nog hield hij zich aan de voorschriften en hij zou eerder te veel dan te weinig betalen. Dat zulk een man, die eerlijk was uit overtuiging en uit een overgrote angst voor de mogelijke onaan gename gevolgen der oneerlijkheid, in ge vaar zou verkeren in de gevangenis te ko men, leek ongelofelijk. Zijn beide vrien den achtten het een onmogelijkheid; zij waren te verbaasd om iets te zeggen, zij staarden voor zich uit en zwegen. „Binnenkort zit ik in de gevangenis", herhaalde Henry met wanhoop in zijn stem, „en geheel buiten mijn schuld". Dat klonk aannemelijker, het verdreef de plotselinge twijfel, die zich van Christo pher had meester gemaakt. Henry was dus nog steeds de verpersoonlijkte eerlijk heid; indien hij de een of andere overtre ding had begaan, dan was het niet met de bedoeling geweest, om iemand nadeel te berokkenen. „Ik ontmoette Robinson vanavond in de trein", viel Henry plotseling uit. „Hij her kende mij, hij had mij al eerder herkend en hij liep een eind met mij mee toen wij samen uit het station kwamen". „Bedoel je de belastinginspecteur?" vroeg Christopher. „Ja, hij hij woont hier in de buurt". Christopher trok een bedenkelijk gezicht. Hij herinnerde zich Henry's ongerustheid toen hij de belastinginspecteur de eerste maal had gezien en hij wist dat hij hem sindsdien steeds had ontweken. De voor de hand liggende gevolgtrekking was, dat Henry zich vergist had bij het invullen van zijn belastingbiljet en dat de heer Ro binson die vergissing had ontdekt. Maar Henry vulde zijn belastingbiljetten niet haastig en lichtvaardig in, integendeel, hij deed het altijd met veel zorg en besteedde er veel tijd aan. Hij was een van de wei nige mensen, die er van hielden, formu lieren en dergelijke in te vullen en hij stelde er zich bijvoorbeeld nooit mee te vreden om naar de bedoeling van een vraag, die hij niet goed begreep, te raden, maar hij worstelde zich door de instruc ties heen en hij schreef nooit iets op als hij niet volkomen zeker van zijn zaak was. Henry sprak opnieuw. „Hij vroeg me allerhande dingen. Ver schillende vragen waren van persoonlijke aard en ik kwam in de war, ik weet niet precies meer wat ik zei, maar ik zag. dat hij me vreemd aankeek en ik vermoed, dat ik iets heb gezegd, dat ik niet had moeten zeggen". Michael sprak de vraag uit, die Chris topher op de lippen brandde. „Luister eens Henry, antwoord mij openhartig, heb ie je belastingbiljetten te laag ingevuld?" „Natuurlijk niet", klonk het heftig. (Wordt vervolgd). BEELDENDE HISTORIE Boeiende lezing van Prof. Dr. M. A. Beek Donderdagavond hield prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar aan de Gemeente-univer siteit van Amsterdam, in het bijna geheel bezette kerkgebouw van de afdeling Be verwijk van de Vereniging van de Vrijzin nig Hervormden een lezing over het onder werp: De Bijbel in het licht der opgravin gen. Spreker begon met te wijzen op het grote belang voor onze wetenschap van de op gravingen uit zeer vroege tijden, ook van de tijd waarin het Oude Testament zich „afspeelde": was tot in de vorige eeuw deze kennis zeer beperkt, thans is door alles, wat de spade weer in het daglicht heeft gebracht een onuitputtelijke bron van kennis ont sloten. Men vond het spannende drama der histo rie de opkomst en ondergang van wereld rijken en culturen, weerspiegeld in de over blijfselen van talloze steden, door oorlog of natuurrampen vernield. Een pakkend voor beeld was wel de vondst van de stad Soe- mer, weer onder de puinhopen van de ver gane stad Babylon, en die daar omstreeks 2500 jaar vóór Christus door de Soemeriërs was gebouwd. Dit alles leverde overvloedig materiaal voor de oud-testamentische wetenschap en voor de kennis van de volkeren, temidden waarvan het volk van Israël leefde. Dit materiaal is van tweeërlei aard. In de eer ste plaats de beelden en reliefs, die als het ware een illustratie vormen van het Oude Testament. Spreekt het Testament bijvoor beeld over Sanherib, de vorst van het As- syrische wereldrijk, die in 700 vóór Chr. het beleg voor Jerusalem sloeg, in Ninivé zijn van hem talloze beelden gevonden. „Schoolschriften" Maar behalve dergelijke beelden vond men iets, wat voor ons van veel groter be lang iscn wel de kleitafeitjes, de tabletten van klei, waarop de semietische volkeren duizenden jaren voor Christus in spijkerschrift hun lettertekens griften. Men vond behalve complete biblio theken en archieven, waarvan één reeds bestond uit 1200 kleitabletten naast de lemen „schoolbanken" van de Ba bylonische kinderen, hun „school schriften", waarop, onder het nette voorbeeld van de onderwijzer, de on beholpen krabbels staan van de kin deren. Men vond contracten en minne brieven, verheven poëzie en dreige menten, godenverhalen in proza, en zovoorts. Kortom, het gehele leven van deze oude volkeren temidden waarvan de Israëlieten leefden en waarvan zij invloed ondergaan hebben, vindt men in deze kleitabletten weerspiegeld. Dit alles werd, nadat men er met onein dig veel moeite in geslaagd was het spij kerschrift te ontcijferen en te vertalen, van groot belang voor de moderne Oud-Testa- mentische wetenschap. Na de pauze vertoonde prof. dr. Beek een buitengewoon interessante serie licht beelden, die het gesprokene op duidelijke wijze toelichtten. De waarnemend voorzitter van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden sloot deze wel zeer geslaagde avond. De tentoonstelling van Handel en Industrie Drie commissies gevormd Er blijkt een flinke belangstelling te be staan voor de grote tentoonstelling van Handel en Industrie, die tijdens de stads feesten in Augustus in Beverwijk wordt gehouden. Reeds zijn verscheidene aanvragen om expositieruimte binnengekomen. De com missie voor Handel en Industrie heeft de werkzaamheden onderverdeeld in drie sub commissies: commissie verhuur, technische commissie en catalogus-commissie. Gedelegeerde van het hoofdcomité is de' heer G. W. P. Stoutenbeek. De heer J. G. Spruit treedt als voorzitter op en de heer J. B. D. Coppens, Breestraat 116, als secre taris. Stadsfeesten in de maak De voorbereiding voor de Beverwijkse stadsfeesten moeten reeds ernstig ter hand genomen worden, wil men straks op over tuigende wijze naar voren komen en de belangstelling voor Beverwijk en wat hier ter stede leeft, in geheel het land opwekken. De Commissie voor Pers en Propaganda werkt verschillende plannen daaromtrent uit, die spoedig ten dele wereldkundig ge maakt zullen worden. De commissie vraagt de medewerking van verenigingen, bedrij ven en particulieren. Deze werd reeds ge geven bij verschillende gelegenheden, doch kan overtuigender zijn. De commissie heeft de functies als volgt verdeeld: vertegenwoordiger Hoofdcomité: J. L. van Hedel; voorzitter C. F. van Dam, Vondellaan 85: secretaris J. Burger, Stum- phiusstraat 17: 2e secretaris J. Thomas, Adrichemstraat 24; J. L. F. Post en J. Bel terman Jr. BESTUURDER VAN PERSONENAUTO VEROORZAAKTE BOTSING. Door dat de bestuurder van een perso nenauto geen voorrang verleende, botsten op het kruispunt Baanstraat-Kees Delft- weg een vrachtauto en personenwagen te gen elkaar. De matige snelheid van beide voorkwam erger, maar toch boekten de voertuigen schade aan spatbord, bumper en stuurwiel. POOLSE S.S. WISLA NOG NIET VLOT. Het door de stroom losgeslagen en bij Delfzijl vastgeraakte Poolse s.s. Wisla was Vrijdag nog niet vlot gekomen. Verschil lende sleepboten trachten de boot vlot te krijgen, doch men is afhankelijk van de wind en het watergetij. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 19 JANUARI. Luxor-Theater. 8 uur; Het lied van Bernadette (alle leeftijden). Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: Ali Baba en de veertig rovers (alle leeftijden). W. B. -Theater. 8 uur: De spookmijn en Het begon met moord 14 jaar). Kennemer-Theater. 6.30 en 9 uur: Voor drachtsavond van ,,'t Nut". DINSDAG 20 JANUARI. Bioscopen als op Maandag 19 Januari behalve het W. B.-Theater. Raadhuis. 1112 uur: Spreekuur Wet houder Slachthuis, Gasbedrijf en Werk lieden. K.S.A.-gebouw. 8 uur: Toneelvereniging 't Masker met toneelstuk „Onder één dak" Kennemer-Theater. 8 uur: Geheelont houderstoneelvereniging met „Betje re geer*"

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3