Gemeenten kunnen het tempo van de Woningbouw opvoeren Tewater in volle zee lating IJmuiden Twee Engelse prominenten van het witte doek brachten een bezoek aan ons land Beverwiih Joeno m de Rai? Santpoort ■DINSDAG 20 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT 3 >0 •vee; 'naa: dza= Een toelichting van Ir. Meijerink, hoofdingenieur, directeur van de icederopbouw in Noordholland op een Haagse aanschrijving a Deze: dagen werd de nieuwe regeling (vvoor de Woningbouw in 1948 gepubliceerd. is de bepaling opgenomen dat voor gereed gekomen woning een andere ev.jnag worden aanbesteed. gp!j- Dit voorschrift heeft de indruk gewekt dat daardoor geen verhoging van de presta- im lie van de Woningbouw mogelijk is. In gemeenten is reeds ongerustheid ont- _p,Staan, omdat gemeend werd dat er nu van jJ/sen inlopen op het woningtekort geen «sprake kan zijn. Het aantal woningen dat /rilv-u ïmmers aanbouw is, is nog niet eens \oldoende om onderdak te verschaffen aan ïe normale bevolkingsaanwas der ge- 3eameenten. Haarlem bouwt nu 300 woningen, iei§erwijl het tekort op 5000 wordt geraamd. Wij hadden over deze aangelegenheid een vonderhoud met 'ir. H. Meyerink, hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuisves ting in Noordholland. Deze gaf ons op de ^'beschikking van Den Haag een toelichting ^waardoor deze in een heel ander en (ge lukkig!) gunstiger licht komt te staan. 31 De „Wederopbouw" heeft juist deZe maatregelen genomen om de bouw van meer systematisch te doen ge- Schieden en bovendien de mogelijkheid te .openen om de bouw te bespoedigen. sOp 1 Januari 1948 waren in ons land ruim 35.000 woningen in aanbouw. De be- arbeidskrachten en ook de aan- enj|voer van de bouwmaterialen maakten het noodzakelijk maatregelen te nemen om ot allereerst alle krachten aan te wenden om 3Sde voltooiing daarvan zoveel mogelijk te 3nbespoedigen. Wat baat het veerhuizen in ««aanbouw te hebben als het tempo waarin nfzij klaar komen veel te langzaam is? Van- ncdaar de maatregel: geen nieuw complex ««huizen aanbesteden voor een complex, dat onderhanden is, klaar gekomen is. en) Als wij aannemen dat thans in Noord holland ongeveer 2500 woningen in aan bouw zijn, wil het niet zeggen dat er in het volgend jaar ook slechts 2500 gebouwd I mogen worden. Integendeel. Nu bouwt men |0|misschïen een jaar over een complex, maar als de gemeenten kans zien de bouw in it) een half jaar te voltooien, wil het zeggen, dat er in de toekomst dubbel zoveel huizen ;rlakunnen verrijzen. Ik neem zo vervolgde ie onze zegsman een sterk voorbeeld, maar yc*öit maakt de bedoeling toch duidelijk. 1 Laten de gemeenten de bouw zoveel mo- !r gelijk bespoedigen, dan betekent dit snel lere aanbouw in de toekomst. 3 K Bovendien kan ik zeggen dat door bij— naiondere omstandigheden verschillende ralgemeenten waren niet tijdig met hun bouw- gereed het aantal woningen dat koin Noordholland thans in aanbouw is, lager is dan net had kunnen zijn. Daarom is aan ideNoordholland toegestaan in 1948 in gunsti- atsge zin af te wijken van het gegeven voor- ierschrift. d .Bovendien wordt de nieuwe toewijzing niet geregeld naar elke gemeente afzonder- cailijk. maar naar de provincies. Er wordt ccnaar gestreefd de nieuwe huizen te bou- viwen daar, waar zij het meest nodig zijn. ncDaarbij wordt een belang van een gemeente wiafzonderlijk bekeken. Velsen is bijvoor- raibeeld een gemeente die zeer sterk door de reeoorlog getroffen is. Daarom zal haar rege- oi-ling voor.de toekomst wel gunstiger wor- ;stden dan zij nü is. Dan Heemstede. Daar zijn thans slechts 9 arbeiderswoningen in aan bouw. Er behoeft geen vrees voor te be staan dat, als die klaar zijn, slechts' met 3^9 nieuwe huizen begonnen kan worden. id^Heemstede heeft de bouw van twee nieuwe necomplexen (10. en 53 huizen) in voorberei- jeeding. Het is waarschijnlijk dat die ook in- ïhtderdaad gebouwd zullen kunnen worden, rd; De Woningbouw wordt aldus ir. Meye- werink beheerst door drie belangrijke fac- ïartoren: aanvoer van materiaal, geld en be- mcschikbare arbeidskrachten. Wij nemen wel aan dat alle bouwvakarbeiders thans werk deihebben, maar wij zijn niet overtuigd, dat zij alleen v/erken waar wij dit het meest achten. Veel bouwvakarbei- htiders zijn, vooral bij kleine bazen, in het onderhoud werkzaam. Onze overtuiging is, dat een groot gedeelte van dit onderhoud [Z)op dit moment niet nodig is, temeer omdat zulk onderhoud vaak, al is het dan ook -gonder toestemming, nieuw werk gekoppeld Ons streven is daarom het onder houdswerk zoveel mogelijk te beperken, fopdat er meer arbeiders beschikbaar komen 'voor de woningbouw en de bouw van fabrieken. Daar heeft Nederland allereerst en het allermeest behoefte aan! - - - - Ook is het streven er op gericht om het zwarte loon in de bouwnijverheid tegen te want dat remt een normale ontwik keling van de bouwnijverheid. Lijster Op de verschrompelde appelboom in de ontluisterde achtertuin heeft vanochtend een lijster tegen de grijze wereld ge kwinkeleerd. Een ivat onwennige lijster ds met zijn burgermanspakje nog aan maar hij heeft desondanks alle registers van zijn kleine strot op de aarde los- po gelaten, alsof het niet op kon. De hond heeft met een scheve kop op het balcon --■» n?.ar zwarte lawaaischopper staan te >ff kijken en even gepiept, toen hij een takje hoger wipte en vandaar een ge heel nieuw lied door de nevel slingerde. Er zit nog geen scheut groen aan de i boom, al krijgen de knoppen onbehoor- lijk vroeg voorjaarskuren en het is nog huiverig om het huis. Maar de lijster 1 heeft in een daagse jas een Zondags lied gezongen. De lente breekt dit jaar wel heel vroeg uit. h< Agenda voor Velsen ti en IJ mui den S 1 DINSDAG 20 JANUARI. e Patronaat. 2.30 uur: Ned. Vereniging ig van Huisvrouwen, lezing. zö Thalia. 8 uur: „Het huis der verloren jj kinderen". zjKex. 8 uur: „Geef ons het recht om te i0 leven". w®e P°nt. 8 uur: „Hoog in het zade"l. WOENSDAG 21 JANUARI. .Raadhuis. 4-5 uur: Spreekuur Wethou- der van .Onderwijs. Patronaat. 3-8 uur: „De amazone ont- ■iij waakt". ro- uur: Ledenvergadering Ned. Chr. a. Vrouwenbond. ^Thalia. 8 uur: De Kunstkring: „Het g, verleden herleeft." re-Rex. 8 uür: „Geef ons het recht om te re leven". jDe Pont. 8 uur: „Hoog in het zadel". ONZINKBARE REDDINGBOOT Tot op heden werd de woningbouw die de gemeenten ondernamen geheel door het rijk gefinancierd. Het rijk verschafte ook het bouw-kapitaal. In die toestand is een wijziging gekomen. Het rijk zal geen geld meer verschaffen aan gemeenten v.oor de woningbouw. De gemeenten moeten daar voor in de toekomst zelf zorgen. Het desbe treffende besluit is al getekend, zodat de volledige publicatie der nieuwe regeling spoedig te verwachten is. De gemeenten kunnen voor de bouwprojecten zelf geld opnemen en daarvoor de te bouwen huizen als onderpand geven. Het voornemen is, dat de regering aan de banken en instel lingen, die voorheen het geld van het rijk leenden voor de woningbouw, zal vragen dit in de toekomst ook aan de gemeenten te verstrekken. Daardoor wordt een spreiding op de leningsmarkt verkregen. Deze wordt van belang geacht. Bovendien wordt daardoor bereikt, dat de gemeenten meer verant woordelijkheid krijgen voor de woning bouw. Ook bestaat de kans dat de gemeen ten tegen gunstiger voorwaarden geld Van hun geldschieters krijgen dan zij nu beta len moeten aan het rijk. De quaestie van de dekking van de tekor ten op de exploitatierekeningen der com plexen woningen blijft onveranderd. Het rijk blijft op dezelfde wijze als nu geschiedt bijdragen in het exploitatietekort. Dit alles wil dus zeggen dat de lasten der gemeenten voor de woningbouw niet verzwaard worden. „Eigen teelt" in plaats van „overzeese" De commissaris van politie te Velsen maakt het volgende bekend: De aandacht wordt gevestigd op enige personen, afkomstig uit 's-Hertogenbosch, die in sigaren reizen. Zij maken zich schul dig aan oplichting en verkoopsbedrog. Hun werkwijze is in het algemeen als volgt: Zij komen bij cliënten en tonen sigaren- monsters, vervaardigd van overzeese ta bakken. Op deze monsters worden be stellingen opgenomen. Als de bestelling uitgevoerd wordt, blijkt, dat sigaren van inlandse tabak geleverd worden. Ook ver voegt men zich bij omwonenden van een sigarenwinkelier en vraagt dezen, om de sigaren, die. door de winkelier besteld zou den zijn, in ontvangst te nemen en te wil len betalen. Het blijkt dan, dat sigaren van inlandse tabak worden afgeleverd; vaak is er in het geheel geen bestelling gedaan. Het wordt ten sterkste ontraden met deze lieden in relatie te treden of handels transacties af te sluiten. Een nieuwe stoomtrawler voor IJsland Van de scheepswerf van John Lewis Sons Ltd., te Aberdeen, is te water ge laten, de stoomtrawler „Sjurdarberg", •welke voor rekening van de rederij J. F. Kjoelbro te Klakhsvig (Faroe-eilanden) is gebouwd. De lengte van het vaartuig bedraagt 193, voet, de breedte 30 voet en de diepte 16 voet; de machine, die voor de voortstu wing moet zorg dragen, is eveneens in de machineafdeling van deze scheepswerf ge bouwd. De verblijven voor de bemanning voldoen aan de hoogste eisen..Verder is de „Sjurdarberg" voorzien van een koelka- mer voor het bewaren van de proviand voor de opvarenden. Wat de'navigatie van het schip aangaat: het is voorzien van draadloze telegrafie, een richtingzoeker, echolood, enzovoort. Vele personen in één Het programma van de toneel-declama tieavond, die onder auspiciën van „het Nut" Vrijdagavondavond in Flora wordt gehouden begint met een schets van Fa- bricius „Jeugdherinneringen" waarin de beide kunstenaars die het programma ver zorgen Tula Schmidtdi Vista en Johan Schmidt een rol vervullen. Ook „De Zee man en de mismaakte" is een werkje voor samenspel. Maar in het transformatiespel van Otto Zeegers, waarin mevrouw Schmidtdi Vista de rol vervult van di rectrice van het toevluchtsoord voor on- behuisden, heeft Johan Schmidt de zware taak vijf personen uit te beelden. De avond wordt besloten met een blijspelletje „Be kentenissen". LUIDRUCHTIGE VEEEMDELINGEN VERNIELDEN TELEFOON. Enige beschonken Amerikanen en Cana dezen bezochten een café in IJmuiden- Oost en zochten ruzie met enige andere bezoekers. De dronken zeelui gooiden een stel gla zen stuk, waarop de caféhouder per tele foon om politieassistentie verzocht. Door de zeelieden werd echter de telefoon van de muur getrokken. De caféhouder, die baas in eigen huis wilde blijven, heeft met beRulp van enige andere bezoekers de druktemakers uit het café „geslagen". De Engelsman H. A. Gasken, die een on- zinkbare reddingboot heeft uitgevonden, is van plan hiermee een afstand van 1500 mijl over de Oceaan af te leggen. Deze boot, die een lengte van 32 voet heeft is voorzien van twee Coventry-motoren, elk van 32 p.k. De vijf ton dieselolie die kan worden meegevoerd is voldoende om de boot 15 dagen varende te houden. Het vaartuig is gebouwd bij de firma Worfolk Sons Kenyan Ltd., te Kingslyn en na de proeftocht, welke de volgende maand in de „Wash" gehouden wordt, zal de boot op eigen kracht naar de „West minster Pier" in de Theems varen. Enige tijd later zal de boot aan het dek van een Oceaanstomer worden ge plaatst en midden op de Atlantische Oceaan te water worden gelaten, waar na de tocht op eigen gelegenheid naar New York een aanvang zal nemen. De nieuwe leidster van het Heilsleger Donderdagavond' worden enige niepwe officieren van het Leger des Heils in IJniui- den tijdens een openbare bijeenkomst ver welkomd. Als- leidster van het Heilsleger in de vacature van adjudant Bergsma is aangesteld de kapiteine G. Trip. Zij is ge boortig uit Emmererfscheiderveen en kwam in 1943 in opleiding vqgr officier. Haar laat ste standplaats is Vlaardingen geweest. Kolengeld wordt terugbetaald Tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaart TA 707 en 78 BV van de kaart TB 707 worden aan de inwoners van Velsen, wier naam begint met de letters Bo tot en met Bre Woensdag 21 Januari kolengeld geresti tueerd, in "het Hoofdpostkantoor aan de Houtmanstraat of in het hulppostkantoor aan de Meervlietstraat tussen 9 en 3 uur. MARKTBERICHT 19 Januari. Visaanvoer. 10 kisten tarbot en tong, 100 kisten schol, 650 kisten schelvis, 225 kisten wijting. 80 kisten koolvis, 80 kisten kabel jauw, 180 kisten verse haring, 40 kisten diver sen. Totaal 1365 kisten. Eén trawler besomde f12.250. IJM 95 Maria f 7110, IJM 19 Adelante f 6720, IJM 87 Neptunus f2760. WEER EEN NIEUWE TANKER VOOR NOORWEGEN De rederij Wilh. Wilhelmsen te Oslo heeft aan de scheepswerf Charles Connell Company Ltd. te Glasgow de bouw op gedragen van een nieuwe motprtanker van 16.000 ton d.w. Het schip dat een vaarsnelheid van 14 mijl zal krijgen, moet in 1950 worden af geleverd. Koppeling der eleclrische centrales Uitgave van 7.500.000 is verantwoord In de commissie uit de Provinciale Sta ten van Noordholland die het voorstel van Gedeputeerde Staten inzake de koppeling der centrales behandelde, is breedvoerig over deze aangelegenheid gesproken. Het lid van Gedeputeerde Staten, ter vergadering aanwezig, wees er op, dat deze centralisatie allerminst gezien moet wor den als een oorlogsverschijnsel. Ook in het buitenland gaat men alom tot een dergelijke koppeling van centrales over. Tijdelijk wordt hierdoor een besparing verkregen ■van de noodzakelijke reserve, terwijl voorts de bedrijfszekerheid wordt verhoogd. In totaal zal deze koppeling een bedrag van 7.500.000.kosten, welk bedrag natuur lijk de kostende prijs van de electrische energie zal verhogen. De verbinding tussen Amsterdam en Velsen zal voor 50 door de gemeente Amsterdam, voor 50 door de provincie bekostigd worden; de verbin ding VelsenLeiden voor 50% door de provincie Noordholland en voor 50 door de provincie Zuidholland. De aanleg van schakelstations zal betaald worden door die provincie, op wier gebied zij gelegen zijn. De koppeling van de electrische centrales stond reeds vóór de oorlog op het program ma van het rijk. De betrokkenen hebben toen vrijwillig contact gezocht. Oorspron kelijk rees in de Raad van Toezicht van het Noordhollandse bedrijf verzet tegen de voorgestelde regeling. Naar het oordeel van het provinciaal bestuur waren aan de di rectie te grote bevoegdl\eden verleend. Op aandi-ingen van Noordholland is toen wij ziging in de statuten gebracht, waarcfoor meer bevoegdheden werden verleend aan de raad van commissarissen. Na deze ver andering kon ook de raad van toezicht met het voorstel accoord gaan. AANVRAGEN OM VERGUNNINGEN EISEN ONDERZOEK. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de beslissing op de ver zoeken van: de Gebrs. Lichtendahl te Hariingen, om vergunning tot het oprichten van een vis- rokerij en -zouterij in 't perceel Industrie- straat no. 49 te IJmuiden; van de Shell Nederland N.V. te 's-Gra- venhage, om vergunning tot het uitbreiden van de benzinepomp-installatie in het per ceel Bik en Arnoldkade no. 15 te IJmuiden; van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de reparatie-werkplaats der buizengieterij van het hoogovenbedrijf; en van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het bijplaatsen van een luchtcompressor in de buizèngieterij van het hoogovenbedrijf, door hen is verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Patricia Roc speelde als kind in Haarlem Christenvrouwen komen bijeen CURIOSA Woensdagavond komen de leden van de Nederlandse Christenvrouwenbond bijeen in een ledenvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in de kleine zaal van het Patronaat. OP WELKE DAGEN EN UREN BELASTING KAN WORDEN BETAALD. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat door de Directeur van s Rijks belastingen en domeinen te Am sterdam is bepaald, dat het kantoor der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen te IJmuiden met ingang van 1 Januari 1948 voor het publiek is geopend: voor de betaling der directe belastingen op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag van 8,30 tot *12,30 uur. Voor de invoerrechten en accijnzen, op alle werkdagen var. 8,30 tot 12,30 en (be halve des Zaterdags) van 14 tot 16 uur. Voor het doen van aangifte van de mo torrijtuigenbelasting en het betalen van daarvoor verschuldigde belasting, alle werkdagen tot 16 uur en voor de betaling van omzetbelasting, loonbelasting, ver eveningsheffing en commissarissenbelas- ting, alle werkdagen tot 15 uur, uitgezon-' derd Zaterdagmiddag. WALVISVLEES IN ARGENTIJNSE KOELHUIZEN. Volgens een bericht in de „Norges Han dels og Sjöfartstidende" is het Noorse motorschip „Presthus 2" met een laadver mogen van 250 ton d;w. van Bergen naar Zuid-Georgië vertrokken. De „Presthus 2", een houten vaartuig, dat in 1943' te Ro- sendal is gebouwd, zal door de firma Salvesan en Co., waardoor het gecharterd worden gebruikt voor het vervoeren van walvisvlees van Zuid-Georgië naar een Argentijnse haven, waar het vlees in koelhuizen wordt opgeslagen om later naar Londen te worden vervoerd. „Humor bij de Nederlandse sphrijvers" ■Het was een uitstekende gedachte van het bestuur van het Nut, de bekende déclama- trice, Janny van Oogen, uit te nodigen om de leden van „de Humor" te laten genieten. Voor een goed bezette zaal heeft deze be gaafde déclamatrice gisteravond in het Kennemer Theater uit „de «Humor bij de Nederlandse schrijvers" voorgedragen. Nadat dr. A. Vis een kort inleidingswoord gesproken had, gaf mevr. Van Oogen een klein overzicht en een korte definitie van- het woordje Humor" en alles wat daar mede samenhangt. Haar eerste fragment uit de Camera Obscura vhn Hildebrant (Nicolaas Beets) hield niet de humor van de schaterlach in, doch zweemde meer naar de weemoedige kant. .Huwelijkstrouw" (of schijn bedriegt) van Justus van Effen was daarentegen weer van een heel ander soort. In Henriette van Eijck ontmoeten we een aparte toon, een wat wrange humor. Tot slot van deze avond werd „Het Aanzoek" van Godfried Bomans gedeclameerd. Dr. A. Vis dankte mevr. Van Oogen in zijn sluitingswoord en het applaus dat daarop volgde, vertolkte de waardering voor het gebodene van het publiek zeer. Acht personen door gas bedwelmd Ronald Howard kwam bloembollen bestellen Het is een publiek geheim dat de bekoor lijke filmactrice Patricia Roc, die Zaterdag een kort bezoek aan Amsterdam bracht, hoewel te Londen geboren, een Nederlander tot vader had. Wat maar. zeer weinigen echter wisten, is dat zij als jong meisje jaar lijks twee heerlijke zomermaanden door bracht bij haar grootouders inHaarlem. Patricia Roc is haar aangenomen toneel naam. Zij heet in werkelijkheid Felicia An- driessen (of Van Riesen de Engelse film maatschappijen zijn bijzonder onnauwkeu rig wat het verstrekken van feitelijke ge gevens betreft en sinds enkele jaren me vrouw Laine. Haar echtgenoot is een prac- tiserend geneesheer. Van de Nederlandse taal kent zij nog slechts enkele woorden, zoals „dank u wel" en „rooie limonade" bij voorbeeld. Maar al pratende breidt haar vocabulaire zich ge stadig uit. Zo vertelt ze mij dat haar groot ouders in de Wilhelminastraat (vijf o zo moeilijke lettergrepen!) woonden en dat zij dikwijls wandelingen ondernam naar Groe- nendaal en het Kopje in Aerdenhout. Ook denkt zij nog wel eens terug aan Zandvoort, waar zij aan het strand mocht spelen als zij „heel erg zoet" was geweest. Dat dit geen verzinsel is, blijkt wanneer zij, die in geen twintig jaar een pas op Hol landse bodem heeft gezet, plotseling op- Ynerkt dat zij daar heen reisde met de „blauwe tram". Zij genoot haar opvoeding op kostscho len in Frankrijk en Engeland, bereisde daarne geheel Europa, Afrika en Brits In- dië, werd op een groot studentenbal in Pa rijs „ontdekte" en trad in 1937 eerst op ih enkele toneelstukken, om tenslotte in 1942 een contract te tekenen met J. Arthpr Rank. Haar laatste films zijn „Tweeduizend Vrou wen", „Madonna der zeven manen", „De Vrijbuitster" en „Bloedwraak". Binnenkort kan men haar zien in „So well remembered" En daarna? Zij heeft grote moeite een ge schikt scenario te vinden, want zij voelt niets voor een tragische rol „omdat er al ellende genoeg in de wereld is en er al veel te veel kapot wordt gesmeten." De lach van Patricia Roc is haar grootste charme. Als zij lacht fonkelen er duizend blauwe sterren in haar levendige ogen en golve haar zware donkerblonde krullen om haar tengere schouders. Zij is klein van stuk, doch dat bemerkt men nauwelijks als gevolg van de nieuwe mode. Als men vijf minuten naar haar spraakwaterval luis tert weet men, behalve het bovenstaande, niets anders dan dat zij houdt van antieke vazen, zeilen, schaatsenrijden,. Bing Crosby, glaswerk en vrolijke mensen. En bovendien dat zij vijf paarden heeft en als eerste En gelse actrice werd uitverkoren om in Holly wood te spelen in het kader van de leen- en pachtwet. De mogelijkheid is geopperd, dat de Assemblée van de Verenigde Volken (U.N.O.) in het najaar in ons land zou ver gaderen. Zij komt naar Europa en nu is het maar de vraag welk land het voordeel zal mogen genieten, de vertegenwoordigers van vijftig natifcs op zijn grondgebied te ontvangen. Het voordeelen natuurlijk ook de eer. Omdat het aardig wat geld in het laatje zal brengen en wij dat zo nodig hebben, is het vergefelijk eerst het voor deel te noemen Twintig jaar'geleden zou den wij het alleen over de eer hebben gehad. Maar toen heerste in Nederland hoogconjunctuur. Hebben wij ruimte om al die mensen te huisvesten? Het zijn er zeker een paar duizend. Maar Amsterdam meent dat het kan. Het wil de algemene vergadering der wereld in het R.A.I.-gebouw bijeen laten komen, net als een automobiel-tentoon stelling. Het wil andere Joeno-bijeenRom- sten in Den Haag laten plaatsvinden. Op een beetje afstand kijkt men in Amerika immers niet. En het meent dat er hotel ruimte genoeg is, als behalve de hoofdstad en de residentie ook Haarlem en het Gooi bijspringen. Misschien krijgen wij dan Molotof wel op Duin en Daal of in Lion d'Or en zal hij bereid blijken, op een gala-avond in het Concertgebouw enige malen zijn authentieke Neen te doen horen en zijn veto over ons allen uit te spreken. Eerstdaags komt Trygve Lie in Neder land kijken. Deze Noor is de secretaris generaal van de U.N.O. en dus moeten wij maar hopen dat het dan mooi weer is en het R.A.I.-gebouw hem bekoort. Ofschoon ik niet begrijp hoe dat lukken moet, want ik heb zelden iets lelijkers gezien dan het R.A.I.-gebouw. Als België ook in de markt is voor de Verenigde Visite, zoals beweerd wordt, lijkt hét waarschijnlijk daf"Brussel een aardiger vergader-lokaal zal hebben aan te bieden. Zelfs als Lie vergezeld mocht worden door de adjunct-secretaris generaal Adriaan Pelt, die een Nederlan der is en dus zijn best voor ons moet doen, lijken onze kansen nog maar matig. Zou het' daarom niet wijzer wezen als wij, inplaats van met België om de klant te kibbelen, sam-sam deden en tevens een mooie recla me voor Benelux maakten? Het is immers de bedoeling om steeds meer samen met de Belgen te gaan doen en voor de Joeno zou het ook bezielend zijn, twee van haar souvereine leden zomaar in samenwerking te aanschouwen. De vergader-steden (laat- ons zeggén: Den Haag en Brussel) zouden iets verder van elkaar komen te liggen, maar K.L.M. en Sabena zouden een der gelijk verschil met de haar eigen vlot- en luchtigheid wegnemen. Eer Spaak dit denkbeeld oppert, zouden wij het moeten doen. Komaan, minister van Boetzelaer! Laat u de kans niet ont gaan. Reeds zijn er lieden, die Benelux in Spakistan verdoopt hebben. Laat gij zulks op u zitten? Volvoert het brede gebaarl Voorkomt, dat straks de U.N.O. ons ontgaat en Neêrlands Maagd, door vijftig souve- reiniteiten versmaad, te snikken staat in haar boetzelaer! Patricia Roc. Hillegom heeft als het voornemen is uitgevoerd Zaterdagmiddag bezoek ge had van Ronald Howard, filmster en enige ,zoon van de in de oorlog omgekomen fijn zinnige acteur en regisseur Leslie Howard, die daar bloembollen wilde bestellen voor de tuin van zijn achttiende-eeuwse land huis in Berkshire. Tuinieren is namelijk, als bij zovele Engelsen, zijn liefste bezigheid. Officieel gold zijn bezoek echter Amster dam, waar hij in het City theater de bezoe kers van zijn eerste film „Het kan verke ren" heeft toegesproken als afgezant van de onafhankelijke Britse productiemaatschap pijen. DAVID KONING. Hedenmorgen werd de politie te Bever wijk gewaarschuwd, dat in een logement aan de Kloosterstraat een aantal personen door gas was bedwelmd. Inderdaad bleken acht personen het be wustzijn te hebben verloren. Een van hen, is op iast van de drie doctoren, die eerste hulp boden, naar het Rode Kruis^zieken- huis vervoerd. Oorzaak van het ongeval was het laten branden van een sudder-comfoor, waarvan de slang in de nacht is gebroken, zodat het uitstromende gas-vrij naar de bovenverdie ping kon stijgen. Slechts de kanarie-piet liet het leven. Grote nederlaag voor Beverwijk Beverwijk stelde in de voetbalwedstrijd 'tegen HRC bijzonder teleur en verloor met 71. De gasten vertoonden een goed spel en hadden met rust reeds een voorsprong van 30. Na de hervatting waren de spe lers uit Den Helder nog beter op dreef, mede dank zij het voordeel van de wind. De voorsprong werd 70. Daarna kwam Be verwijk opzetten, maar de voorwaartsen boekten tegen de sterke verdediging weinig succes. Vooral de doelman was op dreef. Rechtsbuiten Dekker slaagde er toch in de eer te redden. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 20 JANUARI. Luxor Theater. 8 uur: „Het lied van Ber- nadette" (alle leeft.). Kennemer Theater, 8 ur: Geheelonthou- Baba en de veertig rovers" (alle leeft.). K.S.A.-gebouw, 8 uur: Toneelvereniging ,,'t Masker" met toneelstuk „Onder één dak". Kennemer Theater, 8 uur: Geheelotnhou- derstoneelvereniging met „Betje regeert". ♦WOENSDAG 21 JANUARI. Raadhuis, 10.3012 uur: spreekuur bur gemeester. Bioscopen: als op Dinsdag. Kennemer Theater: Geheelonthouders toneelvereniging met: „Betje regeert". Gebouw „Adrichem", 8 uur: Jaarverga dering gezamenlijke speeltuinverenigingen. Misschien hebt gij, lezer, intussen be dacht dat bij Genève (Zwitserland) een ge weldig Palais des Nations ligt, dat door de vorige Volkenbond is gebouwd. Misschien hebt gij gedacht: als zij nu toch naar Europa willen, waarom gaan zij daar dan niet. heen? Het ligt ook bij een meer, al is het dan geen Lake Success, En het is groter dan het R.A.I.-gebouw. StiL Niet over praten. H. R. Welke vis naar Engeland? Zoals reeds eerder werd gepubliceerd, mag naar Engeland tussen 5 Januari en 1 Februari 50 ton verse zeevis worden geëxporteerd. Thans wordt bekend gemaakt, dat de soor ten zijn: soles, brill, turbot, halibut, plaice, dabs, lemon soles/ wiches, megrims, cod, saithe pollock en haddock, whiting, hake, ling, bream, conger eels, ray en skate wings, dogfish, catfish, monkfish, tusk en roes. Er mag geen gefileerde vis worden ingevoerd. Een hoop voor De Hoop! Voor het hospitaal-kerkschip „De Hoop" bestaat onder de vissers een warme belangstelling. Dit blijkt eens te meer, nu de inzamelings- busfles van de thuisgevaren Scheveningse loggers geleegd worden cn een totaal op brengst van 4200 binnenvloeide. Tussen haakjes: dit jaar bestaat het werk onder de vissers een halve eeuw. Natuurlijk wordt het jubileum gevierd. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lané Crawford 24) Michael slaakte een zucht van Verlich ting. „All right", zei hij levendig, „en ver tel nu eens, wat vroeg die mijnheer Ro binson eigenlijk?" „Hij vroeg mij, waar ik woonde". „Nou dat heb je hem natuurlijk ver teld". „En hij vroeg mij hoe lang ik er woonde" „Dat heb je hem ook verteld?" „Ja en hij kent dit huis en hij wilde weten, of ik het had gekocht". Michaels verbazing werd steeds groter. „Nu, er stak toch geen kwaad in om hem dat te vertellen?" „Nee, maar toen Henry stopte en slikte iets weg „hij vroeg mij, hoe het met mijn vrouw ging". „Je wat?" „Mijn vrouw". Michael lachte kort en onhandig. ,.Nu, je hebt hem natuurlijk verteld, dht je geen vrouw hebt". „Nee nee, dat heb ik niet". „Je hebt hem niet verteld, dat je geen vrouw hebt!" Michael's ogen sprongen bij na uit hun kassen. „Nee", zei Henry met een beweging van wanhoop, „want hij denkt, dat ik er een heb". Michael haalde diep adem en zei niets meer. Zijn verbazing was echter niet gro ter dan die van Christopher die Henry ontzet aanstaarde. „Het is allemaal elf jaar geleden begon nen", zuchtte deze, terwijl hij nog een slok cognac nam. „Zo lang al", mompelde Michael, die vermoedde, dat er enig commentaar van hem werd verwacht. „Het begon allemaal als een onschuldige grap". Henry leunde voorover en staarde in het vuur. „Ik zat toen vol grappen; het leven was heerlijk; ik was gelukkig, iedere dag weer opnieuw; want ik was verloofd met het meisje, dat ik beminde en waar mede ik spoed'ig zou gaan trouwen". „Josephine?" informeerde Michael. „Natuurlijk Josephine!" vloog Henry op. „Zij is het enige meisje, dat ik ooit heb bemind". „Ja, ja, ik herinner me", knikte Michael. Wat hij zich precies herinnerde, was niet duidelijk. Maar hij had Henry tijdens zijn jeugd gekend en misschien herinnerde hij zich diens vrolijke lach en leuke grappen. „Ik was toen nog jóng", vervolgde Henry. „Ik was zonder zorgen en ik had nog niet veel verantwoordelijkheidsgevoel. Ik was bezig een biljet van de inkomstenbelasting in te vullen. Ik had niet veel geld en om sommige vragen, die werden gesteld, moest ik lachen: het leven was toen een grap voor mij en'ik lachte.om bijna alles". Hij zweeg even, verdiept in zijn herinnerin gen. „Ik herinner mij, dat ik.^ieder antwoord dat ik neerschreef, hardop herhaalde en dat ik er graag enig commentaar bij had gegeven, iets flauws vermoedelijk, maar dat mij toen zo geestig voorkwam, dat ik er om moest lachen". Dit beeld leek niet veel op de tegenwoor dige Henry, als hij bezig was zijn belas tingbiljet in te vullen. Christopher herin nerde zich heel goed de diepe rimpels in zijn voorhoofd en zijn volkomen concen tratie. Maar, natuurlijk hij had nu heel wat meer geld en hetgeen hij nu invulde, was van veel meer betekenis. „Ik herinner mij", vervolgde Henry met een stem, die als van ver weg klonk, als een stem in een droom, „dat ik aan de vraag kwam naar de voornamen van mijn vrouw, die met mij leefde en geheel door mij werd onderhouden. Ik hérinner mij, dat ik inwendig gelukkig lachte, want over enige weken zou ik een vrouw heb-1 ben, die met mij leefde en volledig door mij werd onderhouden. De datum van het huwelijk was vastgesteld, er waren al enige huwelijkscadeaux gekomen en tegen de tijd, dat dit biljet* in behandeling zou worden genomen, zou ik getrouwd zijn. Het leek mij heerlijk op de stippellijn achter de. vraag te kunnen schrijven „Jo sephine Louise". En hoe groot was de verleiding om het te doen!" „Maar je weerstond elie verleiding?" vroeg Michael haastig. „Nee," zei Henry eenvoudig. „Ik zei jullie reeds, dat ik vol ondeugende grap pen zat. Mijn pen weifelde een seconde of tien op het papier en toen kwam er te staan Josephine Louise". „En dat biljet zoqd je in?" onderbrak Christopher hem. „Ik postte het onmiddellijk". Hij maakte een lusteloze handbeweging en veront schuldigde zichzelf: „Ik zag er geen kwaad in, begrijp je, ik liep alleen maar wat vooruit op de normale gang van zaken". Het was even 'stil. Zoals Henrv de zaak voorstelde, scheen het werkelijk niét zo ernstig, en indien hij Josephine een paar dagen later had getrouwd, dan zou zijn overtreding er een van zeer lichte aard zijn geweest. Maar het huwelijk had niet plaats gehad en daardoor ontstond er een finan- I ciële kwestie. (Wordt, vervolgd). Tweehonderd „genietende oudjes" in het Jeugdhuis „You are always in my heart" was de titel van de film, die „Santpoorts Bloei" de ouden van dagen te zien bood in het Jeugd huis. Om drie uur waren bijna alle stoelen in het gebouw bezet en gewaagde de voor zitter van het comité, de heer P. Waarden burg, van het grote genoegen, om namens de ontspanningscomité de aanwezigen wel kom te heten. Spreker herinnerde aan de boottocht van verleden jaar en de ont spanningsavond in „De Weyman" en bracht de vereniging „Santpoorts Bloei" dank voor deze filmmiddag. De heer J. H. Visse, voorzitter van Sant poorts Bloei aanvaardde de dank en ver telde dat een der aanwezigen onderweg gezegd had: „Ja, die film heet nu wel You are always in my heart, maar mijn hart rit nog altijd op de rechte plaats".... De dames en heren hebben na deze of ficiële opening enkele uren genoten van een film die men gerust een rolprent van formaat mag noemen en van een uitge zocht voorprogramma waarin wereld nieuws, jaaroverzicht van 1947 in beeld, een tekenfilm en zeker niet te vergeten de wondermooie kleurenfilm van de En gelse botanische tuin in Kew bij Londen een plaats hadden. Men kon een speld horen vallen en zelfs de korte pauzen werden niet door luidruchtigheid onderbroken. De bestuursleden van de beide vereni gingen, waarbij we onder meer opmerkten dr. P. C. de Weerdt. de heer J. Hühl, de heer W. de Meza zullen evenals wethou der Th. Kruisman, die het gemeentebe stuur vertegenwoordigde geen spijt gehad hebben, dat zij de voorstelling tot het einde gevolgd hebben. Waar allen vol lof over waren was de beeldscherpte, we hebben inderdaad zel den zulk een duidelijke projectie gezien. H K."

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3