De Westeuropese volken moeten zich thans nauw aaneensluiten" De eerste stap Reacties in Europa Trygve Lie en zijn medewerkers onderzoeken mogelijkheden De volksvertegenwoordiging werd opnieuw onvolledig ingelicht Voorstel tot naasting van de Nederlandse Bank aangenomen Weerbericht 62e Jaargang No. 18844 TT 1 Vrijdag 23 Januari 1948 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, B B TF *B Ir ft Tj T Tj^ "l" Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest- Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Bafl||lBI I ft ft P-A fill jg ft 1 lil dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. J* JL «Si JL Ja JL ^Tni^tf eL JL ftfc kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro- Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Bevin neemt historisch initiatief De Britse buitenlandse politiek richt zich van nu af krachtig tegen Russische overheersing De Britse buitenlandse politiek heeft Donderdag in het Lagerhuis haar duidelijke formulering gekregen in de rede, waarmede de minister van Buitenlandse Zaken de debatten opende. Bevin gaf een duidelijke en krachtige definitie van de koers, die Engeland wenst te varen en liet daarbij verstaan, dat de voornemens van Rusland ten opzichte van Europa deze koers wettigen en noodzakelijk maken. Hij verklaarde dat Engeland zal streven naar een verenigd West-Europa en naar een gezamelijke mobilisatie van alle Westeuropese hulpbronnen en morele krachten om te voorko men, dat Europa zal worden overheerst door één macht. „De Sovjet-Russische uit daging is door Engeland aangenomen het antwoord zal moeten zijn een krachtige Westeuropese economische unie, die alle Westeuropese landen met hun overzeese gebiedsdelen verenigt". Als eerste stap naar de consolidatie van West-Europa zullen, aldus deelde Bevin mede, onmiddellijk onderhandelingen wor den gevoerd met de drie landen der Bene lux en Frankrijk tot het sluiten van ver dragen, waardoor deze landen met Enge land de kern zullen gaan vormen van het verenigd Europa. „Een dichtgeweven ge meenschap der Westelijke mogendheden, gesteund door hun overzeese gebiedsdelen, die zich uitstrekken door geheel Afrika tot in het Vere Oosten, zal een krachtcentrum vormen, waarbij ook andere historische lan den als Italië zullen moeten worden ge voegd." In de rede gevallen door commumstische parlementsleden vervolgde Bevin: „Er is een Russische politiek aan het licht geko men, die alle middelen die in haar bereik liggen gebruiken wil om in Oost-Europa een communistische controle te verkrijgen, en zoals nu blijkt, willen de Sovjets dit eveneens in het Westen. Deze politiek was aansprakelijk voor de recente stakingen in Frankrijk." Vervolgens gaf de Britse minister een overzicht van de communistische vorderin gen in Oost-Europa en voegde hieraan toe: „Wij hebben thans inlichtingen in ons be zit, waaruit blijkt, dat wellicht elders soort gelijke pogingen in het werk worden ge steld." Bevin waarschuwde, dat een vervol gen van een politiek om te trachten de macht in Europa te verkrijgen, onver mijdelijk tot oorlog moet leiden en voegde hier de belofte aan toe, dat En geland zal voortgaan de ontwikkeling van een overheersing door welke natie dan ook te bestrijden. De naburen van Griekenland in de Balkan hebben de spot gedreven met de Verenigde Volken. Er bestaat zeer groot gevaar, dat zij en hun Sovjet mentors hier een grote missïag begaan. Ik zou hier plechtig tot de grootste voorzichtigheid willen adviseren. Pro vocaties van deze soort leiden soms tot ernstige verwikkelingen, waarvan wij hopen, dat zij vermeden zullen worden. Als men voortgaat met een politiek, waarbij getracht wordt Europa direct of indirect te doen beheersen door één macht, waarbij van elk middel gebruik wordt gemaakt, zijn wij genoodzaakt de conclusie te trekken, dat dit zal leiden tot een nieuwe wereldoorlog. Ik hoop, dat dit denkbeeld door niemand van ons zal worden geapprecieerd." Bevin zeide verder: „De Britse regering zal kleine mogendheden niet als politiek instrument gebruiken om moeilijkheden tussen de grote mogendheden te veroor zaken, maar de Britse regering kan geen samenwerking tussen vier mogendheden aanvaarden, als een van die vier blijft voort gaan zijn politiek en economisch systeem aan kleinere landen op te leggen. Ik heb altijd de ruimste voorstelling aangaande Europa gehad met inbegrip natuurlijk van de Sovjet-Unie. Niets van hetgeen onze regering gaat ondernemen zal gericht zijn tegen de Sovjet-Unie of tegen enig ander land, maar wij hebben het recht de ver wante zielen in het Westen te organiseren zoals de Sovjet-Unie de verwante zielen in bet Oosten georganiseerd heeft." Afrika en Azië. Voortgaande verklaarde Bevin: De ver tegenwoordigers van West-Europa werken op vlugge en effectieve wijze samen. Dat is een goed teken voor de toekomst en wij zullen moeten doen wat wij kunnen om de geest van samenwerking te bevor deren. Ik zou er de nadruk op willen leg gen, dat ik hier niet alleen het oog heb op Europa als een geografisch geheel. Europa heeft zijn invloed over de gehele wereld uitgestrekt, zodat wij verder moe ten kijken. In de eerste plaats wenden wij onze ogen naar Afrika, waar wij een grote verantwoordelijkheid delen met Zuid- Afrika, Frankrijk, België en Portugal. Het zelfde geldt voor alle overzeese gebieds delen, meer speciaal in Zuid-Oost-Azië, waartoe de Nederlanders in nauwe betrek king staan. De organisatie in het Westen van Europa moet economisch gesteund •worden. Dit sluit in: de nauwst mogelijke samenwerking met het gemenebest en de overzeese gebiedsdelen, niet alleen de Britse maar ook de Franse, Nederlandse, Belgische en Portugese. Deze gebiedsdelen zijn uitgestrekte en hoogst belangrijke Voortbrengende landen en grote ontwik keling is hier mogelijk. Zij bezitten grond stoffen, voedsel en hulpbronnen, die tot groot wederzijds voordeel aangewend kun nen worden en in het belang van de be volking van het gebied zelf en in dat van Europa en de hele wereld. Er is, zo zei Bevin, geen aanleiding voor wrijving met twee andere grote mogendheden, nl. de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, daar deze ontzaglijke hulpbronnen bezitten. Bevin ging vervolgens na, hoe de reactie van Rusland in 1945 was geweest, toen Bevin aan Stalin mededeelde, dat Engeland veiligheidsovereenkomsten met Frankrijk en andere landen wilde hebben. Stalin had hiertegen geen bezwaar gemaakt. Toen Bevin verzekerde dat geen van Engelands overeenkomsten tegen de Sovjet-Unie zou zijn gericht, zeide Stalin: „Ik geloof u." Later is echter een verandering in de Rus sische houdingen gekomen, toen de bespre kingen over het Marshallplan in Parijs be- Conservatieven vóór Na Bevins rede heeft Anthony Eden namens de conservatieven verklaard, dat de door Bevin geschetste politiek alle hoop gaf voor het herstel van de politieke stabiliteit in Europa en der-° halve een basis schiep voor een duur zame vrede. De uiterst-linkse Labour-afgevaar- digde Zilliacus zeide, dat Bevins plan een terugkeer tot de machtspolitiek betekende. Hij vreesde, dat het plan- Marshall een rampzalige mislukking zou worden, tenzij het gepaard ging met een gewijzigde houding ten aanzien van de Sovjet-Unie en de andere Oost-Euro- pese landen. Een andere Labour-afgevaardigde stelde voor, dat Bevin aan het hoofd van een groep der beste Britse staats lieden een bezoek aan het Kremlin zou brengen om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen. De communist William Gallacher zei de, dat hij nimmer een rede gehoord had, die zo vol was van misvattingen en verdraaiingen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin: Een krachtige onderstreping van de Engelse politiek tot Europese samenwerking. gonnen. Amerika's vrijgevigheid wordt door Rusland meer gevreesd dan een Westelijke Unie, zo besloot Bevin zijn beschouwing over dit onderwerp. Hij vervolgde met de mededeling, dat spoedig besprekingen tus sen Amerika, Frankrijk en Engeland zullen beginnen over de Duitse kwestie. Bevins rede heeft stormachtige reacties verwekt, niet alleen in het Lagerhuis, dat in een donderend applaus zijn goedkeuring van de gewijzigde koers van de Britse bui tenlandse politiek kenbaar maakte, doch ook in het buitenland. Bevins plan is door het grootste deel van de Britse pers begroet als het begin van een nieuwe faze in de geschiedenis van het na-oorlogse Europa, maar tevens met de waarschuwing, dat er geen eenvoudige korte weg naar de verwezenlijking van het plan bestaat. De nadruk wordt gelegd op de vitale noodzaak om Duitslands proble men op te lossen en tevens op de noodzaak van politieke zowel als economische banden. In politieke kringen te Parijs wordt de rede van Bevin gezien als een waarschu wing aan de Sovjet-Unie, dat de Westelijke geallieerden alles in het werk zullen stel len om het evenwicht in Europa te hand haven. In officiële kringen wilde men geen commentaar geven. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, legde geen verklaring af, waarschijnlijk omdat hij deze wenst te bewaren voor de parlementsver gadering van volgende week. In Belgische politieke kringen is men van mening, dat hetgeen Bevin zei een volledige ommekeer zal teweegbrengen in de neutraliteitspolitiek waartoe door de landen van de Benelux was besloten. De poliflek van deze landen was tot de mislukking van de jongste Londense conferentie van ministers van Buiten landse Zaken gericht tegen de vorming van een Westelijk blok en ingesteld op regionale overeenkomsten, waarin het handvest van de UNO voorziet. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, verklaarde: „Ik ben het volkomen eens met Bevins rede. Het is hoog tijd dat Europa ophoudt verdeeld te zijn in hermetisch afgesloten compartimen ten-en precies hetzelfde heb ik heden ge- d tot de Britse, Franse en Italiaanse ver tegenwoordigers, die hier te Rome bespre kingen voeren over het plan-Marshall." Washington vindt het logisch. Het „plan-Bevin" voor de diplomatieke consolidatie van West-Europa is te Washington begroet als een krachtige aan vulling en een logisch gevolg van het plan- Marshall. John Foster Dulles, de Amerikaanse af gevaardigde bij de UNO, voorspelde dat de verklaring van Bevin het Congres zeer zou aanmoedigen bij de behandeling van het plan-Marshall. Senator Arthur Vandenberg, de republikeinse voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen, sprak van een „geweldige rede'\ Hij noem de wat Bevin zei over een samengaan met de landen van de Benelux een der meest hoopgevende geluiden uit Europa. IJmuideit Oude mail aangereden Gistermiddag is een oude man, wonende te IJmuiden-Oost, die op het smalle trot toir van de Stationsweg liep van achteren, aangereden door een vrachtauto waardoor hij tegen de grond werd geworpen en met een vrij ernstige wond aan het hoofd bleef liggen. Dr. De Weert verleende eerste hulp en liet het slachtoffer naar het Antonius- ziekenhuis vervoeren. Oorzaak van de aanrijding was het feit, dat een zware vrachtauto met aanhangwagen niet vol doende aan de rechterzijde heeft gereden, waardoor de bestuurder van de andere vrachtauto om een aanrijding te voorko men op het trottoir terechtkwam. Ontscheping s.s. „Volendam" Het s.s. „Volendam" met ruim 1100 mili tairen uit Indië aan boord wordt Zaterdag morgen vroeg in Rotterdam verwacht. De ontscheping zal om tien uur beginnen. Concert van „St. Caecilia" Het programma voor de uitvoering van de R.K. Harmonie „St Caecilia", welke Zaterdagavond in gebouw Concordia voor de eerste maal onder leiding van haar nieuwe dirigent, de heer J. Laarveld, wordt gehouden, vermeldt: 1. Telefunken, mars van J. Evert; 2. Orkestsuite Rosamunde van F. Schubert; 3. Suite L'Arlésienne van G. Bizet; 4. Les Roses du Midi, wals, van Joh. Strauss en 5. Hier is Londen, mars, van W. Schild. Deze uitvoering wordt aangevuld met het optreden van het R.K. Toneelgezel schap „Opwaarts" onder regie van de heer J. W. Schoot. Hoogo ven-T ournoöi Commissie Na het aftreden van de heer P. A. Veld heer, welke gedurende tien jaar voorzitter tournooileider was bij de Hoogoven- Schaaktournooien, wordt zijn plaats thans, althans voorlopig, ingenomen door de heer C. J. Mulder. De heer Mulder, die tevens penning meester is, zal nu beide functies waar nemen. Het secretariaat en de functie van wedstrijdleider blijven verenigd in de heer G. L. de Haas. Het vertrek van (is. Bronsgeest Reeds thans is bekend, dat ds. Johs. Bronsgeest, die het beroep naar de Nederl. Hervormde Gemeente te Haarlem ter voor ziening in de vacature van ds. I. P. v. d. Waal heeft aangenomen, op Zondag 28 Maart, eerste Paasdag, afscheid zal nemen van de Ned. Hervormde Gemeente van Velsen. Na vooraf door ds. K.-H. E. Gravemeyer, van 's Gravenhage, te zijn bevestigd, hoopt ds. Bronsgeest Zondag 4 April in zijn nieuwe standplaats zijn intrede te doen. Het derde H.O.V.-concert in Beverwijk Het derde H.O.V.-concert, dat Woens dag 4 Februari in het K.S.A.-gebouw, onder auspiciën van de Vereniging „Hoog oven Staten" wordt gegeven, staat onder leiding van dirigent Kees Hartvelt. Het programma bevat de volgende wer ken: „De Italiaanse in Algiers" van Rossi ni; „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart; Vier delen uit de Suite L'Arlé sienne van Bizet; Twee Elegische melo dieën van Ed. Grieg en Espagna van Cha- brier. UNO-vergadering in Nederland? Beslissing vóór 15 Februari Donderdagavond is de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie in gezelschap van onze landgenoot de heer A. Pelt, adjunct- secretaris-generaal en dr. H. M. Fonck, di recteur van de afdeling materieelvoorzie- ning van het secretariaat der UNO per auto uit Brussel in Den Haag aangekomen. Een half uur later arriveerden de overige leden van 't gezelschap van de heer Trygve Lie met de trein. Het waren mej. Gurie Lie, de zeventienjarige dochter van de secretaris generaal, de heer Lethbridge, secretaris der commissie van de UNO, welke thans de Europese landen bezoekt, de heer Clark, hóteldeskundige, en de heer Stoneman van de afdeling voorlichting der UNO. In kasteel Oud-Wassenaar werd het ge zelschap begroet door mej. dr. A. F. W. Lun- singh Meyer, hoofdcommies-titulair van de afdeling Politieke Zaken van het departe ment van Buitenlandse Zaken, plaatsver vangend chef van de onderafdeling UNO. Zij bood de heer Lie een album aan met foto's van ons land namens de Economische Voorlichtingsdienst. De commissie, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid de algemene verga dering van de UNO in Europa te houden, heeft reeds Genève, Bern, Parijs en Brussel bezocht. Hedenmorgen is op het ministerie van Buitenlandse Zaken de eerste bespreking gehouden tussen de commissieleden en ver tegenwoordigers van de departementen van Weer Britse touristen naar het buitenland Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat de Britse regering waar schijnlijk met ingang van 1 Mei tou risme naar een bepaald aantal landen op nieuw zal toestaan. Bevin beloofde in Maart een lijst van deze landen bekend te maken. In welingelichte kringen gelooft men, dat Nederland, Frankrijk en Noorwegen zich onder deze landen zullen bevinden, waarmee bilaterale onderhandelingen zou den worden gevoerd ten einde te verzeke ren, dat Engeland geen dollars of goud zal verliezen, indien Engelse touristen deze landen bezoeken. Binnenlandse Zaken, Economische Zaken, Wederopbouw en Verkeer. Daarna werd een bezoek aan Amsterdam gebracht, waar enige gebouwen werden bezichtigd. Ver volgens zou het gezelschap naar Rotterdam gaan. Zaterdag zal de commissie verschil lende gebouwen in Den Haag bezichtigen. De heer Trygve Lie zal, naar wij vernemen, zelf niet aan deze rondreis deelnemen. Zijn deskundige medewerkers zullen hem na hun bezoek aan de verschillende steden rapport uitbrengen. In het voorlopige plan, dat de Neder landse regering aan Trygve Lie en zijn medewerkers zal voorleggen, is aan het Amsterdamse Concertgebouw en de Rivièrahal in Rotterdam gedacht voor het houden van de algemene vergade ring van de UNO. De commissies zou den in Den Haag bijeen kunnen komen. De hötelaccomodatie zou verdeeld kunnen worden over Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Noord- wijk. De heer Trygve Lie lieeft de indruk, dat er in Zwitserland, Frankrijk en België mo gelijkheden zijn, om er de vergadering der UNO te houden. In elk geval kan reeds gezegd worden, dat de drie bezochte landen ernstige gegadigden zijn, om de UNO te ontvangen. Er zullen ruim 3000 personen moeten worden ondergebracht. De mogelijkheid bestaat, dat dit aantal nog wordt uitgebreid. De heer Lie keert 12 Februari in de Ver enigde Staten terug. Hij brengt dan een technisch rapport uit over zijn bezoek aan de Europese landen. Dit rapport wordt be handeld door de uit negen leden bestaande commissie, welke door de UNO is ingesteld, om deze aangelegenheid te beoordelen en een beslissing te nemen. Men verwacht, dat deze beslissing vóór 15 Februari genomen wordt. De vergadering der UNO zou op 16 September van dit jaar beginnen. De hogere kosten van een bijeenkomst der UNO in een der Europese landen zijn op ongeveer 1 millioen dollars begroot. (Van onze parlementaire redacteur). Met betrekking tot de Indonesische kwestie is de Tweede Kamer in de afge lopen week weer eens onvolledig inge licht. Toen namelijk de minister van Buitenlandse Zaken op 20 dezer aan de Kamer de stukken toezond, die op 17 Janu ari j.l. aan boord van de „Renville" ter tafel waren gekomen, liet hij achterwege, De Engelse kroonprinses heeft talrijke geschenken, die haar bij haar huwelijk wer den toegezonden, verdeeld onder charitatieve verenigingen om uit te reiken aan behoeftigen, zoals oorlogsweduwen met kleine kinderen en gepensionneerden van hoge ouderdom. De prinses hielp zelf bij het verpakken. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van het wetsontwerp tot nationa lisatie van de Nederlandse Bank voortgezet. Na de replieken, waarbij dr. Bierema (Vrijheid), mr. D e Wilde (A.-R.) en mr. Van der Feltz (C.-H.) verklaarden, niet bereid te zijn tot de eerste stap op de weg van nationalisatie en minister L i e f- tinck nogal uitvoerig het naastings- voorstel had verdedigd, werd dit met 52 tegen 23 stemmen (die van de Partij van de Vrijheid, de Anti-Revo'lutionnairen, de Chr.-Historischen en de Staatkundig Ge reformeerden) aangenomen. Toen kwam het wetsontwerp aan de orde betreffende de instelling van een ge wijzigde bankstaat. Zeer lang stond men stil bij de bespreking van allerlei amen dementen op artikel 9, waarin de voor naamste door de bank te verrichten werk zaamheden worden opgesomd. Aanvanke lijk had minister Lief tin ck voorgesteld, ten bleef tot Vrijdag gereserveerd. dat in dit artikel onder meer zou staan dat de regering bij algemene maatregel van bestuur regelen zal uitvaardigen vólgens welke de bank toezicht zal uitoefenen op het credietwezen. Toen het tegen etenstijd liep en de pre sident het tijd vond, het debat Vrijdag te laten voortzetten, bleek de minister al thans op één punt wel enigermate tot toe geven bereid te'zijn. De voorstellers van een wettelijke regeling van de uitoefening van dat toezicht wilde hij namelijk in zo verre hun zin geven, dat hij in het voor gestelde artikel het beginsel van regeling bij de wet op de voorgrond zou plaatsen. In afwachting van een wettelijke regeling van het credietwezen zullen aldus de voorgestelde wijziging bij algemene maatregel van bestuur een aantal bepa lingen betreffende dat toezicht wórden vastgesteld. De verdere behandeling van het artikel en van de daarop voorgestelde amendemen- Mensenjager krijgt levenslang Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam deed Vrijdagmorgen uitspraak in de zaak tegen de gewezen tekenaar van de N.V. Papierfabriek Van Gelder Zonen A. F. Jager, die als lid van de hulppolitie te Velsen deel had genomen aan 32 huis zoekingen, waarbij 74 arrestaties werden verricht, waarvan 22 de dood van de be trokkenen tot gevolg hadden. De •procu reur-fiscaal had de doodstraf gevorderd. Het Hof veroordeelde J. heden tot levens lange gevangenisstraf. LENTEBODEN Deze week trof een IJselmeervisser het eerste glasaaltje in zijn netten aan. Voor zover bekend was de vroegste vangst tot dusver 26 Februari. In visserskringen be staat voor het eerste glasaaltje steeds grote belangstelling, omdat men hierop de berekeningen baseert voor de palingtrek. Ook in de vogelwereld zijn.er tekenen, welke wijzen op een zachte winter. Grote groepen zaagbekken staakten hun trek naar het Zuiden en houden thans verblijf op de Wadden of op het IJselmeer. daar ook de bij diezelfde gelegenheid door de Commissie van Goede Diensten voor gelezen „vijf opinies" van die Commissie toe te voegen, welke niet de beide partijen, doch alleen haar binden, maar toen wel dank zij de voorlezing ter kennis van de beide partijen zijn gebracht. Dit verzuim is, voorzover ik kon na gaan, niet het gevolg van het feit dat de minister van Buitenlandse Zaken op 20 Januari die vijf opinies niet bekend zou den zijn. Dit v/as wel het geval. Ook al is het denkbaar, dat hij gegronde redenen meende te hebben om ze niet te publiceren, dan had hij ze toch in elk geval vertrou welijk aan de Kamer behoren toe te sturen. Maar men is nu eenmaal op het Plein nog altijd zo zeer gewend om karig te zijn in de voorlichting van de volksvertegenwoor diging, dat men hier in dat opzicht opnieuw een verzuim beging. Het zal interessant zijn om, wanneer de Kamer binnenkort iets over die onvolledige, dus gebrekkige, voorlichting zou opmerken, te vernemen, met welke steekhoudende argumenten men van regeringszijde die nalatigheid zal trachten goed te praten. GEZONDE ENGELSE KINDEREN. Het hoofd van de medische afdeling van het Britse ministerie van Onderwijs, Sir Wilson Jameson, heeft verklaard, dat on danks de schaarste de kinderen van de la gere school met een betere gezondheid dan voorheen uit de oorlogstijd te voorschijn zijn gekomen. In vele gevallen zijn de kinderen groter en zwaarder dan voor de oorlog. Ponten „geopereerd" De trouwe ponten over het Noordzee kanaal hebben één voor één een kleine en ongevaarlijke operatie moeten onder gaan. In het haventje aan de Zuidelijke oever heeft een flink uit de kluiten ge wassen bok (van ijzer) namelijk voor zichtig hun masten verwijderd. Deze bleken namelijk niet al te nieuw meer te zijn, zodat laatst een loodzwaar takel blok naar beneden kwam, rakelings langs een geschrokken pont-beambte. De geamputeerde.masten zullen nu ver vangen worden door één mastje op de stuurhut, om een vlag te kunnen beves tigen. Sterker door Strijd" Wapenspreuk voor 6 Rotterdam H.M. de Koningin heeft aan de burge meester van Rotterdam medegedeeld, dat zij een besluit heeft getekend, waarbij aan het wapen van Rotterdam de woorden „Sterker door Strijd" worden "toegevoegd, als herinnering ook voor het nageslacht aan de moed en de kracht, waarmede de bevolking van Rotterdam alle beproevingen van de oorlog heeft gedragen en het be langrijke aandeel, dat zij genomen heeft in de bevrijding des vaderlands. BOOT AANGESPOELD Te Nieuwdorp op Zuid Beveland is een l" enigszins beschadigde, zes meter lange boot aangespoeld met de merktekens E. H. B. A. J Na aankomst in kasteel Oud-Wassenaar poseerde Trygve Lie met zijn zeventien- jarige dochter Gurie voor de fotografen. Belgisch-Nederlandse douane controle in Roosendaal Naar wij vernemen, zal in Juni of Juli de douane-contróle voor treinreizigers naar en van België in Roosendaal worden geconcentreerd. De Belgische controle in Esschen zal dan vervallen. Het tijdverlies dat thans ongeveer anderhalf uur be draagt, zal hierdoor aanmerkelijk beperkt kunnen worden. Op het station te Roosen daal worden reeds enkele afdelingen voor de Belgische douane ingericht Hotelhouder krijgt 10.000 boete De tuchtrechter voor de prijzen te Amster dam heeft de exploitant van een hotel- restaurant te Hilversum P. S. veroordeeld tot een boete van f 10.000 wegens het clandestien kopen van extra-levensmiddelen als vlees, boter en spijsolie. Zijn verdediger die namens Bedrijfs-Horeca een uitvoerig pleidooi hield, betoogde dat het hotel- en restaurantbedrijf zich in een dwangpositie bevindt. Voor de leveranciers, een poelier, enkele slagers en bakkers varieerden de op gelegde boeten van 150 tot 1250 gulden. EXPLOSIE IN SAVANNA. In een fabriek van zwaar geschut te Sa vanna in Illinois heeft zich een hevige ont ploffing voorgedaan, die over een afstand van meer dan 150 kilometer schijnt te zijn gehoord. Legerautoriteiten verklaarden, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. In van 'n 105 mm. granaat, die de andere mu- ken. Het hoofdkwartier van het vijfde leger te Chicago verklaarde, dat de ont ploffing werd veroorzaakt door de explosie van een 105 m. granaat, die de andere mu nitie deed exploderen. - In Westkapellc op Walcheren is men ge reed gekomen met de bouw van het eerste blok van 12 woningen met schuren. OOSTELIJKE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met vooral in het Zuiden van het land plaatselijk enige sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt. 24 Januari: Zon op 8.33 uur. onder 17.11 uur Maan op 14 29 uur, onder 7.31 uur -1

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1