J c Problemen van deBekische a utomobilist De 9 Muzen Man door vrouw en dochter verraden Eis: acht jaar Nederlandse en Vlaamse studenten zoeken contact met elkaar HHdrKhMj; Sportprogramma'; voor Zondag Wereldnieuws VRIJDAG 23 JANUARI 1948 Amerikaanse wagens thans het meest gevraagd amraaaA V (Van onze Brusselse correspondent) In 1947 importeerde België 46.765 auto's wat vier keer meer is dan in 1946. In dit laatste jaar was Engeland de grootste le- verander met 3.824 auto's, gevolgd door de Verenigde Staten, die 3400 wagens lever den. In 1947 ging de voorkeur der Belgen zeer sterk naar de Amerikaanse wagens uit. Niet minder dan 18.625 USA-wagens werden op de Belgische markt geplaatst. Engeland verloor niet alleen de eerste, doch ook de tweede plaats als leverancier, want Frankrijk leverde 14.800 wagens, ge volgd door Engeland met 10.100 stuks. Op het eerste gezicht is deze uitgespro ken achteruitgang van de Engelse automo biel in België moeilijk verklaarbaar. Wij zijn daarom eens gaan praten met een groot auto-handelaar te Brussel, die ons de zaak heel wat duidelijker heeft gemaakt. Men kan in België zo zei hij niet dezelfde berekening maken als in de Europese lan den, die over een wegennet beschikken, dat over het algemeen in goede conditie is. De Nederlandse automobilisten, die buiten de mooie autoweg van Brussel-Antwerpen ook de provinciale wegen kennen, weten daarvan mee te spreken. Welnu, de rela tief goedkope Britse wagentjes blijken na enige tijd voor hun Belgische bezitters een dure geschiedenis te zijn. Het breken van de véren is bij deze modellen geen zeld zaamheid, terwijl anderzijds toch bekend is, dat zij in Nederland, dank zij de uitstekende wegen, normaal hun dienst doen. Werd niettemin een belangrijk contingent van deze wagens in België verkocht, dan was dit het gevolg van de korte leveringster mijnen der Britten. In 1947 is het al anders geworden. De Fransen verschenen toen op de markt. In verband met het gebrek aan Belgische francs hebben de Parijse instan ties er blijkbaar op aangedrongen om de Belgische bestellingen eer, prioriteit op die van andere landen te geven. In elk geval zijn de in België zo goed bekende Citroen, Peugeot en Renaults momenteel met een termijn van 2 a 3 weken verkrijgbaar. Hier schuilt echter een grote moeilijkheid in de prijsverhoging ya*1- de Franse wa gens, waartoe, na de grote stakingen onlusten in Frankrijk, besloten werd. Het is dus zeer de vraag, of het zuinig verbruik en de wegvastheid van de Franse wagens het zullen halen tegen de steeds scherper wordende concurrentie met de Amerikanen. De Ford Mercury, die hier tegen ca. 120.000 frs. geleverd wordt, zal weldra goedkoper zijn dan de gemiddelde Franse modellen. Een andere Amerikaanse wagen, de zware imposante Kaiser-Frazer, vormde in het Belgische parlement het onderwerp van een debat in verband met de beper king van de „nutteloze" invoer uit de USA, waarmede gedoeld werd op de dollars, die voor aankopen van allerlei ingemaakt fruit, nylons en dure Pax-kervulpennen be steed worden. Een lid van de Tweede Ka mer verklapte, dat de Kaiser op de Ameri kaanse wegen bijna niet te zien is en spe ciaal in België afzet vindt om het daar heersende snobisme van de „dure" wagen. Er is inderdaad een waardegrens vastge steld: wagens boven de 1500 a 2000 dollars mogen niet ingevoerd worden en alleen de Prins-Regent en de Aartsbisschop van Mechelen verkregen toestemming om en kele Rolls-Royce wagens te bestellen. Naast hun relatief billijke en in elk geval renderende prijzen bieden de Amerikaanse wagens het voordeel een veel grotere „ser vice" ter beschikking van hun Europese clientèle te stellen. Bovendien wordt het grootste gedeelte van de Amerikaanse wa gens te Antwerpen bij Ford en General Motors gemonteerd met de geïmporteerde onderdelen. Dit brengt dan nog eens het voordeel mede, dat de Belgische arbeiders in deze montage-industrie een broodwin ning vinden, dat de textielindustrie grote hoeveelheden ameublementstoffen besteld krijgt, evenals de electrotechnische indus trie. radio's, lampen, rubber, leder etc. Het nieuwe Benelux-toltarief heeft deze tendenz tot de montagebouw in de hand ge werkt. Terwijl op de afgewerkte, geheel met koetswerk en onderdelen voorziene, auto's een hoog invoerrecht van 24% van de waarde wordt geheven, is het invoer recht op auto-onderdelen vrij gering. Geen stijging der prijzen. In vérband met het in werking treden van het Benelux-tarief ,per 1 Januari had men een stijging van de autoprijzen ver wacht. Dit gevaar blijkt echter voorlopig niet te vrezen. Veel wagens worden nog uit voorraad geleverd tegen de oude prij zen en wat de nieuw geïmporteerde mo dellen betreft, zijn de handelaars van oor deel, dat de prijs ongeveer dezelfde kan blijven, mits de winstmarges worden her zien en de productie wordt opgevoerd. In Amerika is men druk bezig de mogelijkhe den te onderzoeken om in de constructie het nog steeds schaarse staal te vervangen door aluminium, tenminste voor zekere on derdelen. De mollen, die dit jaar nog op de markt komen, zouden reeds een be langrijke wijziging in de constructie hebben ondergaan, maar mén kan zich terecht af vragen, of het ten goede zal zijn. Internationaal festival' militaire muziek corpsen. Op initiatief van de dirigent van de Militaire Kapel luitenant Rocus van Yperen, zijn plannen in voorbereiding om in samenwerking met het Haags jubileumcomité een internationaal festival van militaire mu ziekcorpsen te organiseren, dat in Den Haag en andere steden zal worden gehouden en waarvan de baten ten goede zullen komen aan liefdadige instellingen. Late première. Verwey's „Jacoba van Beieren" zal op 16 en 20 Februari door leer lingen van Het Nieuwe Lyceum te Hilversum voor het eerst worden opgevoerd. Johannes Röntgen heeft voor deze gelegenheid de lie deren getoonzet. Een herdruk met toelich ting van dit drama verschijnt bij de Verwey- uitgeverij: Uitgeverij v.h. C. A. Mees te Santpoort. Litteratuur in celluloid. De techniek van de microfilm een Franse uitvinding van Dagron is de laatste jaren met grote schre den vooruitgegaan. Vooral de laboratoria van de Franse Bibliothèque nationale hebben deze geperfectioneerd, Op het ogenblik is er sprake van dat de Bibliothèque nationale van de Library of congress te Washington de op dracht zai krijgen om 80.000 boeken te ver filmen, die zich in boekerijen in Parijs en in de provincie bevinden. Wolf—Ferrari t. Dezer dagen overleed op 72-jarige leeftijd te Venetië de Italiaanse componist Ermanno WolfFerrari, die be kend werd door zijn opera's „Het geheim van Suzanna" en „De juwelen van de madonna" Een Drents volkslied. Het jonge Drentse genootschap, op.welks initiatief het vorige jaar door het gewestelijke bestuur een offi ciële Drentse vlag is aangenomen, heeft thans plannen ontworpen om te komen tot een algemeen aanvaard Drents volkslied. Daar voor heeft het thans een prijsvraag uitge schreven om allereerst te kunnen beschik ken over goede teksten. Men stelt zich voor een lied in Drents dialect van hoogstens drie coupletten. Uitwisseling op toneelgebied Vijftien jaar geëist tegen Tinus Osendarp De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag heeft 15 jaar ge vangenisstraf geëist tegen de vroegere be kende athleet Tinus Osendarp, die in 1941 lid werd van de N.S.B. en later in dienst trad bij de Sicherheitspolizei. Hem was hulpverlening aan de vijand, het blootstel len van landgenoten aan opsporing en het arresteren van Nederlanders ten laste gelegd. De verdediger zeide onder andere, dat O. in 1944 bij de „Sipo" geplaatst werd. Wei geren kon hij niet, aangezien dit als dienst weigering werd beschouwd. Zoveel hij kon heeft hij onderduikers en illegale werkers ongemoeid gelaten. O. die bij het vernemen van de eis in tranen was uitgebroken, erkende dat hij fout was geweest. „Ik betreur het, dat ik een schandvlek voor mijn vaderland was." Het Hof zal op 5 Februari uitspraak doen. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Platen. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Engelse ka mermuziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Wer ken van Franck en d'Indy. 11.00 Voor zieken. 11.45 Guitaarmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Pianomuziek van Schubert. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Dans orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Vera Lynn en Gracie Fields. 14.20 Engelse les, 14.40 Ka merorkest. 15.15 Cello en piano. 15.45 Kiosk. 16.00 Franse muziek. 16.20 Braille-bibliotheék. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Negerliederen. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Voor Neder landers in Duitsland. 19.30 Orkest. 19.50 Klankbeeld ,Atjeh". 20.05 De gewone man. 20.13 Hoe heet deze plaat. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Dansles. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.20 Kamer muziek van Mozart. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Sylvestre-kwartet. 8.35 Platen. 9.35 Orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Russische liederen. 31.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 32.00 Koorzang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Or gel. 13.15 Kalender. 13.20 Millersextet. 13.50 Musetteklanken. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.35 Harmonie-orkesten. 15.00 Lezing over Lager Onderwijs. 15.15 Platen. 16.00 De grondrechten van de staatsburger. 16.15 Amateurs. 16.45 Artistieke staalkaart 17.15 Vioolconcert van Beethoven. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Fragmenten uit „De Vrek" van Molière. 19.00 Mozart en Debussj'. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 „De Bijbel in steen". 20.08 Dingen van de dag. 20.15 „De winkel van Sinkel". 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Schrammejmuziek. 22.00 Luisterspel „Lady Dona". 22.30 Dansorkest 23.15 Hobby hoek. 23.30 Platen. In een wereld vol desillusies streeft de studentengemeenschap onverdroten naar versterking van het internationale contact. Het taalgebruik speelt daarbij een belang rijke rol en zo voelt zich in het bijzonder de studerende jeugd van die landen tot elkaar aangetrokken, waar men dezelfde taal, in casu: Nederlands, spreekt. Een in dit verband in België gehouden gecombi neerde senatenvergadering werd verleden jaar bijgewoond door afgevaardigden uit Vlaanderen, Nederland, Zuid-Afrika en van de Nederlandse faculteit te Melbourne. Er bleek dat men vooral contact prefereer de op die tei-reinen, waarop men zich in dezelfde taal uitdrukken kan. Toneel dus en pers! Op die toen gevoerde besprekingen is ge leidelijk voortgebouwd, waarbij het contact tussen Nederland en België in gezamen lijk overleg over twee groepen is ver deeld: de katholieken en de niet-katholie- ken. Voor de laatste groep wendde de ge combineerde senatenvergadering, als over koepelend lichaam van de Unitates en Bon den in Nederland, zich tot de Vlaamse stu denten van de Universiteit te Gent, de Ka tholieke Unie houdt sindsdien nauw contact met de, eveneens Katholieke universiteit van Leuven. Nadat de Leidse studenten het vorige jaar, buiten deze besprekingen om, reeds een toneeluitvoering in Brussel hebben ge geven, heeft thans, naar wij vernemen, juist deze week de eerste officiële uitwisse ling op toneelgebied plaats gehad. Utrecht, Groningen en Amsterdam hebben alle drie ambitie gehad om voor deze eerste maal de Unitates en Bonden in Gent te vertegen woordigen. Amsterdam werd tenslotte uit- verkaren en zo heeft de toneelgroep van het Amsterdamse corps, de T.S.U.A., ginds met veel succes Molnar's „Nachtrepetitie" over het voetlicht gebracht. Uit de aard der zaak was men liever met een Noord-Neder lands stuk voor de dag gekomen, en een volgend maal zal daar ook sterk naar wor den gestreefd, maar de keus was zeer be perkt en men vond geen stuk dat men voor dit doel werkelijk speelbaar vond. Als tegenprestatie is een groep Gentse studenten mee naar Amsterdam gekomen om daar heden (Vrijdag)-avond in de Doe lenzaal een opvoering te geven-van „Niets zonder de proef", een blijspel in vier be drijven, van de in Vlaanderen momenteel zeer populaire schrijver Erwich Hensen. Welke Nederlandse universiteit voor een Vrachtauto reed op een landmijn In Den Haag reed een vrachtauto, zwaar beladen met zand, op het IJsclub-terrein aan de D.aïenburgse Laan op een landmijn, welke ontplofte. De rechterkant van de wagen werd volkomen vernield. Zowel de bestuurder als een tiental arbeiders, dat achter de auto liep, hebben geen letsel gekregen, hetgeen men toeschrijft aan het feit dat de zandlading van de wagen de explosie heeft gesmoord. Men heeft onmiddellijk het terrein met detectors afgezocht, doch andere mijnen werden niet aangetroffen. volgende uitwisseling in aanmerking zal komen is nog onbekend. Intussen wordt het contact tussen de stu denten van Nederlandse stam niet minder versterkt door het uitwisselen van boeken en tijdschriften en zal binnenkort naar wij vernemen het eerste nummer het licht zich van een blad, dat zowel voor de Vlaamse studenten van Gent als voor de leden van de Unitates en Bonden in Neder land zal worden uitgegeven. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Drie weken gevangenisstraf voor dierenbeul De Roermondse rechtbank veroordeelde een inwoner van Reuver tot drie weken gevangenisstraf wegens dierenmishande ling. Hij had zijn hond met een touw aan een boom opgehangen. Toen het touw brak, waardoor de hond in een kuil viel, sloeg hij het dier bewusteloos met een ketting en stopte het daarna in de grond, zonder er nog naar om te zien. Later werd de hond door voorbijgangers met de kop bo ven de grond nog levend aangetroffen en bevrijd. Lager belasting bij vertoning van Nederlandse films De minister van Binnenlandse Zaken heeft met betrekking tot de door hem gewenste verhoging der vermakelijkheidsbelasting aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hij een verhoging van het percentage tot 50 redelijk acht. Voor voorstellingen, waarin Nederlandse films, (ook journaals) worden vertoond, kan het percentage voor de vermakelijkheidsbe lasting echter op 35 gesteld worden, mits de totale lengte van de in elke voorstelling ver toonde Nederlandse films ten minste vijf honderd meter bedraagt. VET VOOR BANKETBAKKERS. Voor het vervaardigen van producten, welke thans op de keuzebon voor gebak verkrijgbaar zijn, krijgt de banketbakker en de z.g. gemengde bakker vet toegewezen. Tot nu toe bedroegen de vettoe wij zingen voor deze bakkers en de koekindustrie respectievelijk 15 en 25 pet. van het voor oorlogse verbruik. Met ingang van Februari worden deze percentages voor beide groe pen vastgesteld op 22 \'2 procent „Nee, daar weet ik niets van, dat heeft m'n dochter gedaan", was het stereotiepe verweer van de 47-jarige M. G. S.K. uit de Tulpenstraat te Haarlem voor het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam, waar zij zich Donderdagochtend tezamen met haar 31-jarige dochter M. S. had te ver antwoorden wegens het verraden van haar man en diens vriend, die bij de verspreiding van het illegale blad „De Waarheid" be trokken waren en van twee huurlieden. De verdachte verklaarde haar daden uit een buitengewoon slecht huwelijksleven. Haar oudste dochter, die jarenlang in een gesticht was opgevoed, gedurende welke tijd zij geen enkel contact met de moeder onderhield, kwam omstreeks 1941 weer thuis, voor zover de vader haar niet de deur wees. Zij werkte bij de Wehrmacht, met de leden waarvan zij omgang had. Moeder en dochter beraamden toen plan nen om de vader van het toneel te laten verdwijnen. Eerst gingen ze naar het Ar beidsbureau. S. werd gearresteerd, maar moest weer worden vrijgelaten, want hij werd afgekeurd voor Duitsland. De man dook onder. De vrouwen zochten het ver volgens „hoger op" en gingen naar de In lichtingendienst op het Nassauplein. „Ik heb nooit geweten wat de Inlichtin gendienst was", aldus verdachte. „Waarom vertelde u daar dan dat uw man en zijn vriend „De Waarheid" lazen?" En verdachte herhaalt haar verdediging: „Dat deed ik niet, maar m'n dochter." Door het verraden van de illegale werker Van den Berg vielen heel wat slachtoffers. Een groep werd opgerold en verscheidene leden sneuvelden voor het vuurpeloton. Toen Van den Berg met het blad erop uit trok. liet verdachte één van haar kinderen de Duitsers waarschuwen. „Dit is één van de smerigste zaken, die ik ooit behandeld heb", zegt mr. Van Vugt. „Als mijn dochter niet bij mij in huis was gekomen, was er niets gebeurd", klinkt het uit het beklaagdenbankje. Een jongen, die in 1944 bij de „Arbeits- kontrolidienst" was, verklaart: „Het was de moeder, die mij vertelde, dat de buur man H. Makelie, die zij met diens broer bij het Arbeidsbureau had aangewezen ter deportatie, omdat hun vrouwen de dochter van verdachte minder elegant maar zeer openhartig haar omgang met Duitse militai ren hadden verweten, op een bepaald uur Willemsen liep lichte hersenschudding op De gewezen rechercheur van de Haar lemse inlichtingendienst W. M. Willemsen die verleden week Donderdag tijdens een zitting van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof president mr. M. van Vugt naar de keel vloog, wordt op het ogenblik nog steeds op de ziekenzaal van het Huis van Bewaring te Amsterdam verpleegd. Hij heeft bij de korte worsteling een lichte hersenschudding opgelopen. Voorlopig zal hij nog niet als getuige kunnen optreden. Beruchte S.D.-spion zal in April terechtstaan De 45-jarige voormalige SD-spion An ton van der Waals uit Rotterdam zal in April voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof terechtstaan om zich te verantwoorden voor het feit, dat hij door zijn activiteit als lid van de Duitse contra-spionnage de arrestatie en de dopd van duizenden illegale werkers heeft be werkstelligd. Werkend onder de schuil namen van belangrijke illegale werkers en gebruikmakend van talloze geheime adres sen, wist hij zich in te dringen in illegale kringen, niet alleen in Rotterdam, maar ook in Den Haag en Amsterdam. Zelfs Ne derlanders in Engeland koesterden niet het minste wantrouwen tegen hen. Hij wist zich ook het vertrouwen te verwerven van het „Vaderlands Comité" en de „Commis sie van Vijftien". Verscheidene leden van deze commissie, onder wie de heren Schouten, Vorrink, Verschuur en Ringers hebben het aan hem te wijten, dat zij ge arresteerd werden. Hij vreesde echter, dat de illegaliteit zijn ware aard zou doorzien en wraak op hem zou nemen. Daarom werd in Juli 1943 een „schijnmoord" georganiseerd en het be richt verspreid, dat hij in Rotterdam zou zijn doodgeschoten. De Duitsers deden aan dit spelletje mee door tien duizend gulden uit te loven voor degene, die inlichtingen kon verstrekken, welke zouden kunnen leiden tot de arrestatie van de dader. Anton van der Waals was echter in leven en kon veiliger dan voorheen zijn verderfelijk werk voortzetten. Na de bevrijding is hij in de Britse zóne van Duitsland gearresteerd. De stem van het geweten Een Amsterdamse dame stuurde aan het gemeentebestuur een bedrag van f 2,90 met een brief, waarin zijmededeelt, daarmede de tramritten te willen beta len, die zij in het afgelopen jaar als ge volg van het gedrang zonder betaling heeft moeten maken. - Zij hoopt, dat velen harer stadgenoten dit voorbeeld zullen volgen en doet tenslotte het voor stel in de trams bussen aan te brengen, waarin men het eventueel door de con ducteur niet geïnde tramgeld kan deponeren. te vinden zou zijn. Deze man werd inder daad gearresteerd, poogde te ontvluchten en werd door zijn achtervolger, die zeer snel met het pistool was, zwaar gewond. „Geen verzachtende omstandigheden aan te wijzen", vindt mr. Besier, „tenzij dan dat het een vrouw is." Eis: acht jaar met aftrek. De verdediger, mr. Gonzales Guadalajaro heeft wel reden tot clementie: een slecht huwelijksleven en een groot gezin, dat de moeder node mist. Uitspraak op 5 Februari. De zaak tegen de dochter werd tot 29 Januari aangehouden. KLEIN ABUIS Augustus 1944. In Hotel Lion d'Or bivakkeren de trawanten van de „Ar beits Kontroll Dienst", vaak jongens van negentien, twintig jaar. Er komt een opdracht. Twee knapen worden naar een huis in de Jansstraat gestuurd. De gezochte verweert zich, een korte wor steling, de man wordt bij de keel gegrepen, krijgt vervolgens een schot door de hand en een door de rug. Des ondanks poogt hij de indringers buiten de deur te houden. Wanneer zijn krach ten hem begeven, vlucht de gewonde naar achteren. Eén der achtervolgers lost op twee meter afstand een schot. In de tuin zijgt het slachtoffer, zeven keer getroffen, neer. „Zal ik er een eind aan maken?" oppert de één. „Och, dat is niet nodig", meent de ander. Later, in de ziekenauto, wil één der schutters weten: „Bent u een terrorist?" En dan kreunt het slachtoffer: „Nee, N.S.B.'er." Waarop blijkt dat de „contro leurs" een Fries en een Amsterdam mer Jansstr'aat met Jansweg ver wisseld hebben. „Poging tot doodslag" concludeerde mr. Besier voor het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam, waar de zaak be handeld werd en eiste mede om andere schanddadentegen ieder vijftien jaar gevangenisstraf. Panda en de Meester-gooelhelaar 57. Pijnlijk en duizelig van de smak richtte Panda zich overeind. „Neem me niet kwalijk!" sprak een bekende, vrien delijke stem. „Dat gehol leidt tot niets, waarde Panda! Ge verliest Uw adem en Uw xoaardigheid!" J-Jorishakkelde Panda versuft. „Inderdaad!" knikte de ander glimlachend. „Ik moest Uw dolle vaart stuiten. Verschoon mij! Het spijt mij, dat ik U leed moest aandoen! Doch nu alle scherts terzijde! Ginds naderen Uw achter volgers! Kom! Hier is haast geboden!" Zo sprekende trok Joris Panda op het tapijtje, dat achter de straathoek lag. En precies op het moment, dat de lijfwacht van de Sultan met daverende voetstappen en luide kreten naderde, ging het kleedje de lucht in en suisde over de hoofden van de ver baasde schildwachten heen naar het Wes ten. Spoed achfer hef Kanaaltunnel-plan Voordat de huidige Engelse regering moet aftreden (1950) zal aan het Britse parlement verzocht worden het voorstel voor de aanleg van een tunnel tussen En geland en Frankrijk op de agenda te plaatsen, meldt Reuter uit Londen. Na de besprekingen met de Kanaal tunnelcommissie van het Franse parlement heeft Christopher Shawcross, voorzitter van de overeenkomstige Engelse commis sie, verklaard, dat zijn commissie spoed achter de zaak wil zetten. De gemeen schappelijke Engels-Franse commissie zal de volgende maand te Londen bijeenkomen om het ontwerp van het object te bestu déren. Volgens Shawcross handhaaft de Engelse generale stal; zijn bezwaren tegen dit plan. Shawcross wees echter op het po litieke belang van een directe verbinding tussen Engeland en Europa. Nederlander maakte deel uit der Hongaarse illegaliteit _De kapitein der Koninklijke Marechaus- sée H. J. Lieneman van de 7 December- divisïe te Buitenzorg ontving van de Hon gaarse president Zoltan Tildy de hoogste onderscheiding voor zijn dapperheid bij het verzet tegen de Duitsers. Hem werd de Hongaarse vrijheidsorde in zilver verleend. Kapitein Lieneman, die 34 jaar geleden in Bloemendaal werd geboren, werd tij dens de bezetting als eerste luitenant bij de infanterie in Stanislau geïnterneerd. Dit kamp werd tijdens de Russische opmars begin 1944 verplaatst. Gedurende het trans port wist hij met enige medegevangenen te ontvluchten. Na een moeilijke reis door Roethenië en de Karpathen kwamen zij in Hongarije. In Boedapest kwam luitenant Lieneman in contact met anti-Duitse Hon garen. Toen de Duitsers in Maart 1944 Hongarije bezetten, drukte hij valse iden titeitspapieren en „Ausweise"'en „stuntte" bovendien op grote schaal explosieven en ander oorlogstuig voor de Hongaarse on dergrondse. Na de verovering van Boeda pest door de Russen verstrekten deze hem en zijn verloofde, de zuster van een der leiders van het Hongaarse verzet, Russi sche uniformen en gaven hem uit erken telijkheid verlof, via Odessa naar Engeland te reizen. Zij kwamen juist in Londen, toen de Duitse capitulatie werd afgekon digd. In Londen werd bruiloft gevierd. Luitenant Lieneman kreeg in Engeland een moderne militaire opleiding en had daarna een werkzaam aandeel in de traming van de „Zeven Decemberdivisie", met welke divisie hij later als kapitein der marechaus- sée naar Indië ging. Insigne voor gedemobiliseerden De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan militairen van de Koninklijke Landmacht (ook aan het personeel van de luchtstrijdkrachten) bij hun demobilisatie een demobilisatiespeld zal worden uitge reikt, indien zij ten minste drie maanden in Indië zijn geweest. De militairen ontvangen dit embleem, dat alleen op burgerkleding gedragen mag wor den, bij hun aankomst in Nederland in het demobilisatiecentrum Huis ter Heide. De speld gaat vergezeld van een op naam ge stelde en door de minister van Oorlog on dertekende oorkonde. Zij, die in het tijdvak 10 Mei 1940—1 November 1945 gedurende tenminste zes maanden werkelijke dienst hebben ver richt bij de Koninklijke Marine krijgen eveneens een speldje bij hun demobilisatie en bovendien een certificaat indien zij ac tief aan de tweede wereldoorlog hebben deelgenomen. Het demobilisatie-insigne wordt bij demobilisatie ook uitgereikt aan die militairen van de Koninklijke Marine, die in het tijdvak, gelegen tussen 15 Augus tus 1945 tot een nader te bepalen datum, gedurende tenminste 6 maanden hun plicht hebben vervuld in Nederlands-Indië. NAAR DE BODEM. Drie Engelse geleerden maken zich ge reed om met een onderzeeboot de bodem van het Engelse kanaal te onderzoeken met het oog op een eventueel te boren tunnel tussen Engeland en Frankrijk. Het onder zoek zal ongeveer vijf weken duren. De geleerden hopen tevens het bewijs te kun nen leveren, dat Engeland vroeger deel var, Ijet Europese continent heeft Uitge maakt Nieuwe uitgavee Jeanne van SchaikWilling, Leer. school, De Eik (J. M. Meulenhoff) Drie novellen, De zondaar en het Meisji Jeugd 1913 en Het zakdoekje, zijn verenig in Leerschool. Er de inhoud van weer t geven zou een miskenning van de stukke zijn, daar de atmosfeer eerder dan het vej haal de kracht vormt. Dat is een verdiens! enerzijds, daar de warmte waarmee de in, pressies verwerkt zijn de atmosfeer van ee. zeer bijzondere aard maakt: er is altijd leve» niet in een onmiddellijke realiteit, maar öa* evenmin los van. De warmte van een ha* geeft aan de werkelijkheid gedaante in ee waarlijke schoonheid. Anderzijds heeft de overheersing van h-t hart toch ook het nadeel, dat de vorm het verhaal er onder lijdt. Het tweede, kortst verhaal is aan die verzwakking van de vor; naar het eind ontkomen, zo maakt het t meeste indruk, dank zij de beheersing vg de inhoud door de kristallen vorm. H> eerste verliest naar het eind de stramhej van zijn vorm, waardoor de gewaarwordingt van het hart vrij spel krijgen en, niet me? geleid, aan sterkte inboeten. In plaats v? tot klaarheid te komen, gaan zij er van wq Dan wordt de psychologie van de figure vaag, zoals trouwens ook in het derde ve haal enigszins het geval is. Daar is het eve: wel van ondergeschikt belang, omdat In, gegeven eerder van daemonische dan ve psychologische aard is. En met dat karaktï is Het zakdoekje voortreffelijk. De drie ve; halen samen zijn trouwens een illustraü van de mogelijkheden en onmogelijkhed* voor deze vorm van zeer korte novelle, f ze maken een heel bijzonder boekje. S. Voor de Koninklijke Nederlandse Voefbi bond zijn vastgesteld: District I, eerste kki XerxesHaarlem: Zeeburgia't Gooi; H£ Ajax; VSVNeptunus; Hermes DVS- RFC. District II, eerste klas: Excelsior. Blauw Wit; SpartaStormvogels; DHC. ADO; EDO—DOS; DWS—Feijenoord. Tw» de klasse A: FortunaEmma; CoalVelstt SliedrechtKennemers; VUCVIOS; Sc§ veningenGouda. Tweede klas A: CVY- SVV; OvermaasHVV; BMTQuick; RC! VFC; ODSUnitas. District I, derde klü TerrasvogelsBeverwijk; KinheimAlwan Forward; HRC—Ripperda; HFCWl ZandvoortmeeuwenDEC; Schotenft Meer; BloemendaalPurmersteyn; Aalsme Halfweg. Vierde klas: VVBHSV; WSV- IEV; ZRCTHB; JOS—DIO: NAS—VS BDKEHS; DCOADW; TDO—Onze G> zeilen; Vliegende VogelsTIW: DVA7- ETO District II, derde klas A: TYBB—HE Vierde klas C: Lisse—Bodegraven; Hillego Rijswijk. In de afdeling Haarlem worden e? speeld: eerste klas B: DSKDEM 2; Haat. lem 3a—EDO 4: Hillinen 2—HFC 3; Hoofi dorpse Boys—RCI-I 5; Spaarndam—Schole 2. Tweede klas A: Kennemers 4—Spaan» stad; Haarlem 5—Vogelenzang: DCO 2- VVH; HFC 4—Terrasvogels 2; Ripperda 2- DEM 3. Andere tweede klassen geen wedstrijdei Zaterdagmiddagcompetie, afdeling A: Té? foniaKennemerland 2: VEWWBA IJmuiden 2—SIZO 2: afdeling C: Kennems- land 5Kinheim 2. Het hockeyprogramma luidt: heren eerste klas kampioenscompetitie: Gooi- TOGO; HilversumHHYC; HDMBMHC; degradatiecompetitie: HOCAmsterdam; Delftse StudentenLeiden; Be Fail*Leiden Promotieklas: BMHC 2—Alkmaar; Strawber. ries—AMJV: HBS—Amsterdam 2. Tweed! klas C: BMHC 3—Hurley 2; Zuidwijck—Ai. liance. Na-competitie, eerste klas, dames: BDHC—Rood Wit; Amsterdam—HHYC. Pro- motieklas: StrawberriesRBC; TOGO 2- HBS; Rood Wit 2—Victoria (beslissingswed. strijd): Kampong—BDHC 2. Tweede klas Rood Wit 3—Leiden 2; BDHC 3—Zuidwijck; Ever SwiftZandvoort. Het programma voor de Korfbalboni luidt: Eerste klasse: Westerkwartier—A'dam Zuid; Allen WeerbaarRohda; KZSVK, Blauw Wit—Archipel; Luto—Swift. Tweed! klasse B: BEP—Landlust; Aurora—Amum; Groen GeelWatervliet; DVDZKV, 12 uur; Sport VereentOosterkwartier. C: DTV 2- Oosterkwartier 2; KZ 2Blauw Wit 2, 12 uur; Westerkwartier 2Swift 2, 12 uur. Der de klasse B: AnimoReady—OKV. 2 uur. VictoriaN'dam; RodaOBZB. F: Swift I —Luto 2. In de Haarlemse Korfbalbond worde: gespeeld: Eerste klasse: Nieuw Flora I- Aurora 3; Oosterkwartier 3Watervliet 2, Oosthoek 1—THB 1. Tweede klasse: Haar lem 2N. Flora 2. B: Oosterkwartier 4"Wa tervliet 3; THB 2—A. Ready 3. Derde klasse; Watervliet 5Aurora 5; SV 4Oosthoek 2, Schaakkring vergaderde In dq vergadering van de Schaakkring Haarlem deelde de voorzitter, de heer J. Lankamp, mede, dat het conflict tus sen de kring en het Haarlems Schaak Gezé- schap opgelost is. De besturen hebben zich bereid verklaard in goede harmonie same: te werken. De vergadering keurde reglemen ten goed over de werkwijze van de kring en over de organisatie van het persoonlijk kampioenschap. De besturen der aangesloten dubs zullen candidaten aanwijzen voor hel hoofdklassekampioenschap. In 1948 geldt de volgende regeling: HSG zeven spelers; Schaakclub „Haarlem" vijf, Heemstede en Het Oosten drie, Bloemendaal en Rolland één. Ook kunnen de besturen reserves opge ven. H. Bouwmeester, G. Kroone en G. B, van der Velde komen in de finale. W. Miede- ma zal voor de voorronde worden uitgeno digd. Jaarlijks zal een wedstrijd tussen Haarlem en Leiden worden gehouden. Het bestuur, dat uitgebreid werd tot zeven leden, werd als volgt samengesteld: J. Lan kamp (Bloemendaal), voorzitter; J. E. Stren- gers (Haarlem) secretai'is; J. J. van Kampen (Het Oosten), penningmeester; F. Kuyken (Heemstede); W. Saeys (HSG), P. de BruyH (Kennemerland) en F. Groos (Rolland). Porder. De machinist van de trein, dia tegen half zeven des morgens uit Has* tings naar Ashford (Engeland) vertrekt, ontving de volgende brief van eei) zox-gzame huismoeder: „Zoudt ge, zo goed willen zijn een stoot op de stoom fluit te geven wanneer ge over de ijze ren brug rijdt achter het station Rye, want mijn man rekent op uw trein voor het opstaan, daar wij geen wekker kunnen krijgen". Een P.S. luidde nog: „Mijn man vraagt of u niet al te hard wilt fluiten, maar ik vind: fluit er maar op los!" Redmiddel. Twee politxe-agenten in Detroit zijn er achter gekomen wat de beste behandeling is voor een bevroren eend. Zij troffen er namelijk een aan in de Detx-oit en hakten haar los uit het ijs. Het beest gaf geen teken van leven meer. Een van de agenten wrong echter de snavel van het beest open en goot er een scheut whisky in. De eend be gon terstond te kwaken, klapte met zijn vleugels en vloog er vandoor. Leeuwenkuil. In een circus te Manchester is een koorddanser uitgegleden en in een kooi met vijf leeuwen gevallen. De leeuwentemmer snelde met een stalen vork te hulp en droeg daarna de acro baat naar buiten. Tijdens de voorstel ling trad de koorddanser, weliswaar met zijn arm in het verband, weer oifc

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2