Thalia r Dansschool JOHN STOL V.S.V. moet oppassen tegen Neptunus Jlex 5Jhzatet Honderd jonge arbeiders logeren" in Wijk aan Zee Gehuwden! Santpoort 2 VRIJDAG 23 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT Voetbaloverzich t De laatste tijd demonstreert de voor hoede van Stormvogels weer een opval lende onproductiviteit en de IJmuidenaren mogen zich dan ook gelukkig prijzen, dat zij in de eerste helft van het seizoen nog al wat punten hebben binnengehaald en dat er in hun afdeling meer clubs zitten, die zouden kunnen uitroepen: „Een ko ninkrijk voor een schutter!" Zondag a.s. wordt in een opnieuw ge wijzigde opstelling tegen Sparta gespeeld. Ook de Rotterdammers zijn de laatste we ken niet zo op dreef. We verwachten een gelijk spel of een kleine zege voor Sparta. VSV geeft de laatste tijd al evenmin te zien, wat de wedstrijden in de aanvang van het seizoen beloofden. Opvallend was het Zondag jl., dat De Vries de voorhoede moest gaan helpen, om twee doelpunten te maken. We dachten, dat de voorhoede in Sterk en v. d. Lugt toch wel schutters van formaat bezat! (Van Onselen was niet van de partij). En nu Zondag tegen Neptunus! De Rotterdamse positie is verre van veilig te noemen en daarom kan VSV er zich van verzekerd houden een vastberaden ploeg tegenover zich te krijgen. Wij geven de Rotterdammers kans op een gelijk spel. Velsen, dat de ontmoeting tegen Emma niet door zag gaan, trekt Zondag naar Coal. In de eerste helft van het seizoen verloor Velsen vrij onverwacht met 1—0 van de Rotterdammers en daar deze hun positie nog wel even zullen willen verbe teren, moet Velsen vooral niet denken, dat revanche nemen een gemakkelijke opgave zal zijn. In de wedstrijden, welke nog resten, gaat De Kennemers proberen de onderste plaats te ontlopen. In de eerste wedstrijd van dit vijftal gaat het tegen Sliedrecht, waarvan de roodzwarten nog niet gewon nen hebben. Maar één puntje heeft óók waarde! Van de derde klassers verraste Terras vogels door met 4—1 van HFC te winnen en Beverwijk door met 71 van HRC te. verliezen. Zondag Terrasvogels—Bever wijk. We verwachten een gelijk spel. Kinheim blijft de goede weg bewandelen en als dat zo blijft doorgaan, ontspringen de Velsenaren de dans enwinnen van Always Forward. WE geven we tegen HFC in ieder geval een gelijk spel. GVO—DEM isuitgesteld. WB speelt thuis tegen HSV en kan, mits meer volledig uitkomende dan tegen CSV, winnen. IEV trekt naar WSV, waar van destijds met 2—1 werd verloren en brengt het hoogstens tot een gelijk spel. Stormvogels 2 ontmoet in Amsterdam zijn zwaarste concurrent Ajax 3. Als ook dtze lastige klip omzeild wordt maar dat zal niet meevallen dan zijn de Vo gels aardig op weg naar het kampioen schap. Voor VSV 2 is geen wedstrijd vastge steld. VSV 3 speelt tegen OSV 3, tegen welke club in Oostzaan gelijk werd ge speeld (1—1), een uitslag, waarvoor we ook thans iets gevoelen. Kennemers 2 trekt naar het niet al te sterke ZFC 3 en neemt (Het theater met de beste films) Van Vrijdag t'm Woensdag De grote Amerikaanse succes-film MUZIEK VOOR MIIXIOENEN (Music for millions) Een der onderhoudendste films ooit vertoond met de aantrekkelijke jeug dige ster MARGARET O'BRIEN, de kostelijke JIMMY DURANTE, de we reldberoemde pianist JOSE ITURBI. Een film om nooit te vergeten VOORSTELLINGEN Vrijdag en Zaterdag 7 en 9.15 uur. Zondag 3, 7 en 9.15 uur. Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur. IJmu ideas ongeplaveide wegen vragen de aandacht Wie een paar weken na de bevrijding IJmuidens grond betrad had moeite som mige straten en wegen te herkennen. Ge leidelijk aan zijn de gemeentewerklieden erin geslaagd vele onbegaanbare wegen weer toegankelijk te maken. Maar thans, ongeveer drie jaar na de vreugdevolle feest dag van 1945 zijn er nog steeds plaatsen in de gemeente, die nimmer een beurt hebben gehad. Halverwege de Burgemeester Rambonnet- laan, ter hoogte van de kerk, is de open bare rijweg over een flink gedeelte voor ongeveer de halve straatbreedte bedekt met puin, dat afkomstig is van de daar tijdens de oorlog gesloopte huizen. De Rambonnet- laan wordt tamelijk druk door auto's be reden en ongelukken zijn op den duur zeker niet uitgesloten. Wanneer een auto moet passeren, worden kinderen en voetgangers genoodzaakt in het zand te vluchten, willen zij er heelhuis afkomen. Ook voor de auto bestuurders is deze weg levensgevaarlijk. Het is te hopen dat de bevoegde autori teiten zich van de toestand ter plaatse op de hoogte zullen gaan stellen en dat een 6poedige wegverbetering daar het resultaat van zal zijn. Want ongelukken voorkomen Is beter dan ze genezen. De Tabian op de thuisreis Het motorschip „Tabian" van de Stoom vaart Maatschappij Nederland, dat onder commando staat van kapitein H. Schol en op reis is van Indonesië naar Amsterdam, wordt Vrijdagavond te IJmuiden ver- Wacht. Agenda yoor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 23 JANUARI. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Muziek voor mil- lioenen". Rex, 8 uur: „Ik ontmoette Ann Johnson". De Pont, 8 uur: „Kitty". Flora, 8 uur: Nuts-declamatieavond. Oud-Katholiek Verenigingsgebouw, 8 uur Rector Kraakman, „De gouden ring". ZATERDAG 24 JANUARI Thalia, 7 en 9.15 uur: „Muziek voor mil- lioenen". Rex, 7 en 9 uur: „Ik ontmoette Ann John- Bon". De Pont, 8 uur: „Kitty". Patronaat, 8 uur: Wiljo-cabaretavond, bate T.B.C. waarschijnlijk een punt mee. Als het een beetje vlot, brengt Kennemers 3 het tegen KW 2 ook zo ver. Velsen 2 zal wel van ZW 2 winnen. Opstellingen. SpartaStormvogels. De blauw-witten vertrekken als volgt: Kraak; Schuit, Van Dongen; Goedhart, Schoorl, v. d. Kuyl; Luppens, Meyer, Snoeks, De Boer, Op bergen. Ajax 3Stormvogels 2. In deze belang rijke wedstrijd komt Stormvogels uit met: Rechsteiner; v. d. Oever, Schriemer; Mors, Zwemmer, Glas; Venus, Hoogendijk, Van der Linden, Snoeks, Broek. TerrasvogelsBeverwijk. De thuisclub komt als volgt uit: Glas; De Ruyter, Röb- ken; Zaal, Dordtmunt, Schoon; Akkerman, De Jonge Sr., Kraak, Cobben, Goedhart. DANSSCHOOL D U II N Aanv. cursus Zaterdag 31 Jan. INSCHRIIVINGEN: Zaterdags 810 uur in Royal, Wijk aan Zeeërweg 29. IJmui- den-Oost. Woensdags 810 uur Zomer lust, Santpoort en dagelijks aan ons privéadres Hoofdstraat 40,- Sant poort (Adv.) Vanaf heden t/m Woensdag 28 Jan. brengen wij Ik ontmoette Ann Johnson (I'll walk beside you) Express Film Het Leger des Heils heeft een nieuwe leidster De nieuwe leidster van het Leger des Heils in IJmuiden, kapiteine G. Trip, is gisteravond onder grote belangstelling ge ïnstalleerd. Trompetsignaal en tromgeroffel verwelkomden haar. Na de officiële opening werd de kapiteine toegesproken door enige leden en mocht zij bloemen in ontvangst nemen. De eerste rede die de geïnstalleerde offi cier hield, was naar aanleiding van Johan nes 1 vers 1 tot 12, waarbij zij er speciaal de nadruk op legde, dat zij gekoméfi was om over het Licht te spreken, dit te laten schijnen en door haar levenshouding ande ren te helpen tot dit Licht te komen. UIT DE DUISTERNIS. Op de Julianabrug zijn twee straatlan taarns aangebracht. Geruime tijd geleden werd de grote lichtmast op de vluchtheuvel door een militaire auto omver gereden. „WESTERDUIN" IN DE PRAKTIJK rr Friezen hebben hef wel naar de zin „It foldocht üs hjir mar skoan". Deze Friese uiting van tevredenheid is de beste pluim, die de Hoogovendirectie zich op de hoed zou kunnen wensen, want een Fries in de vreemde aardt waarachtig niet zo vlug. Zij werd op getekend uit de mond van een jonge boerenarbeider, die met een bezem bezig was, zijn kamer in het arbeiders pension „Westerduin" te Wijk aan Zee, een goede beurt te geven, en zij was gemeend. Dat er in deze weinig aanlokkelijke dagen gasten in Wijk aan Zee te vinden zijn, ligt minder aan de nabijheid van de zee dan wel van die der Hoogovens. Daar werkt namelijk momenteel een uitgebreid contingent „geïmporteerde" arbeiders uit verschillende delen des lands, als gevolg van een wervingsactie buiten de provincie grenzen, die de Hoogovens verleden jaar onder meer in Friesland met succes bekroond zagen. Toen echter de jonge zonen van Friso eenmaal besloten hadden Hoogovenarbei ders te worden, kwam de moeilijkheid van het onderdak. Op en neer reizen ging na tuurlijk niet en de woningtoestand in Vel sen. nou ja, dat is een bekend verhaal. In Wijk aan Zee stond de bouwval van het pension „Westerduin" en de Hoog ovens besloten het aan te kopen om het te restaureren. In December namen de eerste Noorderlingen hun intrek in de lichte kamers en nu is de top-capaciteit van 110 man bijna bereikt. Het idee om de arbei ders uit overvloedige „werkkrachtreser voirs" naar een of andere industrie te halen, is niet nieuw; sinds de bevrijding kennen wij de DUW-kampen voor weder- opbouw-arbeiders, vooral in het getroffen Zuiden; maar een werkelijk kamp met pension-allures (zo, dat de naam „kamp" niet eens meer van toepassing blijft) is een andere zaak. In „Westerduin", dat evenals de gewone kampen door de in dit opzicht geroutineerde Dienst Huisvesting van de Wederopbouw beheerd wordt, sla pen de ongetrouwde arbeiders met z'n zessen op kamers en elk half dozijn heeft de beschikking over een aparte zitkamer, waar de persoonlijke noot kan doorklinken en dus.de kaarten en stadsgezichten uit Friesland de wanden versieren. Mochten deze vertrekken de bewoners niet gezellig genoeg zijn, dan bieden een leeskamer en een recreatiezaal voldoende mogelijkheden tot rust, een spelletje biljart of een meer culturele ontspanning in de vorm van een lezing, een filmvoorstelling of wat dies meer de mens leren en ver maken kan. Een speciale commissie van toezicht houdt een oogje in het zeil, zulks in overleg met de Beverwijkse vroede va deren en de vereniging „Hoogovenstaten" heeft zich voor het amusement of de ont wikkeling der Westerduiners gespannen. Ook wel eens wat te mopperen. Deze arbeiders, meest potige kerels van de Friese klei en niet benauwd voor een zware dienst in walserij-Oost of bij de staalovens, kunnen zich wonder wel thuis voelen in de Kennemer duinen. Ze hebben natuurlijk wel eens wat te brommen: de ene vindt de „pensionprijs" van twee gul den per dag onder meer voor een wel zeer stevige pot wegens de „zware ar beid" aan de hoge kant, nummer twee wou het potkacheltje van thuis wel laten oversturen, omdat de centrale-verwar mingsradiatoren niet groot genoeg zijn en die zeewind zo door de kieren blaast en een derde vindt het in Rottevalle nu een maal knusser, maar verder stemmen ze in met de man, die zijn mening in het Fries uitdrukte.„it foldocht üs hjir mar skoan" (Het bevalt ons hier uitstekend). Het is een levenslustige familie in Wes terduin. De wel zeer moderne wasgelegen heden zijn de stomme getuigen van het frisse lawaai, als een ploeg, vuil en wel, van „het werk" komt, en de continu dienst in de keuken maakt een vrolijk aardappeljas-festijn telkens weer moge lijk. Niet, dat de werkers overigens bij thuiskomst „in de huishouding" moeten, want een beheerder zorgt er met zijn staf voor, dat de zaak zonder hulp van de jongens, draait. Maar het is toch wel eens leuk, om te zien, hoe ze een ijverige pie pers- jasser in de schil-teil laten pootje badenWat apart van de ongehuwden, wonen de echtparen waarvan de man bij de Hoogovens werkt in eigen kamers en dus is het te begrijpen, dat „Wester duin" eigenlijk alweer wat uit te kleren begint te groeien. Ook voor huizenbouw. Daarom is een kamp-complex aan het Rooswijkerlaantje in aanbouw, waar in Maart 240 man een onderdak kunnen krijgen. Dan wordt het vraagstuk van de ontspanning ook gemakkelijker op te los sen: het loont nu wel eens de moeite niet om voor de veertig mensen die tezamen op één moment in „Westerduin" zijn, een gezellige avond te organiseren, maar wan neer de 240 arbeiders aan het Rooswijker laantje gehuisvest zijn, kan het deel, dat ervan thuis is, met de op dat ogenblik niet- werkende Wijk aan Zeeërs worden samen gevoegd. De toekomstige bewoners van het tweede „kamp" zullen hoofdzakelijk gebruikt worden ten behoeve van de woningbouw in Velsen-Noord en de nieuwbouw op het Hoogoventerrein, die, getuige onder meer het snel vor derende nieuwe laboratorium, gestaag voortgaat. Met „Westerduin" hebben de Hoogovens min of meer een experiment uitgevoerd waardoor op zijn minst drie belangen wer den gediend: de Hoogovens kregen hun arbeiders „naast de deur", een beschadigd pand smaakvol hersteld en een aantal harde werkers ontving een comfortabel „tehuis". GRAAN VOOR NEDERLAND Het stoomschip „Rembang", dat 15 dezer in Amerika aan de Maatschappij „Neder land" is afgeleverd en dat een lading graan van New Orleans naar ons land zal ver voeren, kan omstreeks 9 Februari te Am sterdam of Rotterdam worden verwacht. ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Donderdag viel bij het monteren van een ijzeren balk bij de nieuwbouw van de staalfabriek deze balk van geringe hoogte naar beneden en trof hierbij de montage arbeider van de firma Werkspoor, W. v. d. Linden uit Utrecht, aan het hoofd. Met een hersenschudding is hij in het Rode Kruis-Ziekenhuis opgenomen. Geanimeerde vergadering van Driehuis' Oranjemannen Onder voorzitterschap van de heer B. Q. Schouten heeft in de feestelijk met vlaggen versierde koffiekamer van de begraafplaats Westerveld de Oranjevereniging „Driehuis" haar eerste jaarvergadering na de herop richting gehouden. Een jaarvergadering is uit de aard der zaak geen ontspannings avond, zoals de heer Schouten terecht op merkte, toch droeg deze bijeenkomst een enigszins feestelijk karakter, hetgeen te be grijpen is na de jaren van onderdrukking, die nog vers in het geheugen liggen. Er heerste een aangename sfeer, waarbij nochtans ernstige zaken werden behandeld. De secretaris, de heer J. van der Linden, gaf een wei-gefundeerd jaarverslag te be luisteren en uit de optimistische woorden van penningmeester C. J. de Wijs bleek, dat de stand der financiën reden tot opge wektheid gaf. Er is een behoorlijk batig saldo. Gezien de plannen die er bestaan het re geringsjubileum van Hare Majesteit op grootse en waardige wijze te vieren is dit bedrag niet te veel. Nadat er enige veran deringen in reglement en statuten waren aangebracht, werden deze door de aan wezigen goedgekeurd en ging men over tot een bestuursverkiezing. Dit had tot resul taat dat voor het komende jaar het bestuur er als volgt uitziet: B. Q. Schouten, voor zitter J. van der Linden, secretaris; C. J. de Wijs, penningmeester; mevrouw A. E. van KarsbergenBrilman, mevrouw A. van der WeeleGeelhoedt, M. de Haan, P. van Rensen, E. Polderman, P. F. Gozeling, J. Groen, J. Meesters. D.C.II.'ers in ere-afdeling Nationaal Damtournooi Op de 2e Paasdag zal te Leiden een groot Nationaal damtournooi worden georgani seerd, waaraan circa 200 spelers uit Noord en Zuidholland deelnemen. Voor de ere-groep zijn de D.C.IJ.'ers Ligthart, B. Dukel en H. Laros uitgeno digd; J. v. Straaten zal in de hoofdklasse uitkomen. Verder zullen de volgende sterke Neder landse spelers deelnemen in de ere-afde- ling: J. W. v. Dartelen uit Heemstede; J. H. Vos uit Amsterdam; W. C. J. Polman uit Den Haag; J. J. Kalden uit Den Haag en W. Huisman, de kampioen van Leiden. Samenwerking Hoogovens—Wederopbouw Naar wij vernemen en wethouder Visser onlangs zijdelings in de Raad mededeelde, zullen de Hoogovens de wederopbouw van Velsen trachten te steunen, door hun in koopafdeling bij de materiaal-voorzie ning voor de huizenbouw zo nodig in te schakelen. „Felle aanval'' op Velsens burgerij Aan een gezellig intiem dansclubje Privé-adr. I3m.str.weg 33, l3m.-Oost iAdv.> Uit de verschillende reacties van het pu bliek, dat in de postkantoren het te veel kunnen nog enige dames en neren betaalde kolengeid kan omzetten in certi- deelnemen (Beginners), ficaten blijkt, dat bij velen de mening heefi postgevat, dat dit geld uitsluitend wordt gebruikt om de kosten van het Nationale Inlichtingen monument te dekken Dit is echter onjuist. De mannen, die, op welke wijze dan ook. I vielen in de strijd voor een vrij Nederland lieten veelal gezinnen en familie na, die, doordat zij hun kostwinner verloren, thans in financiële moeilijkheden verkeren. Het plaatselijk comité kwam in vergade ring bijeen en besloot uit zijn midden een werkcomité te benoemen, dat zich zal be lasten met de uitvoering van een groot scheepse actie, waarbij de certificatenver- koop in het middelpunt zal staan. De heer A. P. Bakker deed toezegging dat hij, met de Rode Kruiscolonne, voor genoemd doel er op uit zal gaan, de heer Gualthérie van Weezei beloofde auto's be schikbaar te zullen stellen. Uit de gegevens van mevrouw H. Hom burg bleek, dat de actie op- de postkanto ren een succes is. Men zal nu ook in de komende weken alle bedrijven, scheep vaartkringen, verenigingen, kortom alle in woners van Velsen gaan „bewerken". Deze vredelievende maar felle aanval zal zeker niet worden „afgeslagen". In het werkcomité hebben zitting mem H. Homburg, Ken nemerlaan 116, telefoon 5129, mej. C. A. de Hey, Hagelingerweg 9, de heren W. Chr. Suwerink, Harddra verslaan 28, telefoon 8855. J. L. Poppinga, Van Dalenlaan 16, telefoon 8997, G. Schilling. Trompstraat 59, J. de Graaf, De Genestetlaan 15, telefoon 5684, C. Spoor, Hoofdstraat 17, telefoon 8951, ir. W. Bakker. Nieuwe Schulpweg 1. Genoemde dames en heren zijn niet slechts bereid alle gewenste inlichtingen te verstrekken, het is ook mogelijk bij hen certificaten te kopen. Zo men weet is men voor het luttele bedrag van 0.50 reeds „grondbezitter". Oproep aan de dames. Mevrouw C. Anten-B utzelaar, De Ge nestetlaan 1, telefoon 4937, die secreta resse is van de U.V.V. doet een dringend beroep op alle dames, die enkele uren „vrij" zijn van huishoudelijke beslomme ringen, om zich in deze uren één of en kele malen beschikbaar te stellen voor de certificaatverkoop in de postkantoren te IJmuiden, Velsen, Santpoort-dorp of Sant poort-station. SANTPOORTS ELFTAL VOOR ZONDAG. CoalVelsen. De Santpoorters vertrek ken in de volgende opstelling: Demmers; Tromp Jr., Kuipers; Wijker, Nijssen, Zuur bier; Ninaber, v. d. Pol, De Bruyn, Bak- kum, Tromp Sr. G. v. Eek 25 jaar bij de gemeente Bloemendaal De heer G. van Eek, gemeente-secretaris van Bloemendaal, die gisteren vijf-en- twintig jaar in dienst der gemeente was, had in de loop van de morgen reeds vele blijken van belangstelling ondervonden. In de Raadszaal werd hij op hartelijke wijze gehuldigd door het gemeentebestuur, ambtenaren ter secretarie en hoofden van takken van dienst. Na een inleidend woord van de heer J. F. Cassée sprak mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeels zaken, namens het gemeentebestuur. Uit naam van de ambtenaren, werkzaam ter gemeente-secretarie, voerde het woord de heer G. J. van Abs, die een schilderij, voorstellende een plekje in Bloemendaal, aanbood, benevens een oorkonde, gemaakt door een der* ambtenaren, de heer Van Steenwij k. Ook sprak nog de heren J. de Jong Czn., directeur van Publieke Wer ken, namens hoofden van takken van dienst en T. Steeman, namens de afdeling, waar de heer Van Eek vroeger werkzaam was. Gistermiddag is de jubilaris in de verga dering van de gemeenteraad door.de bur gemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, ge huldigd worden. De heer G. J. van Abs bood aan de jubile rende gemeente-secretaris, de heer G. van Eek, namens de ambtenaren van de ge meente-secretarie een schilderij aan. 9>- ,Kijk Uit" 's onderlinge competitie Doordat er deze week geen bondswed strijden waren, konden de schakers van „Kijk Uit" weer eens naar hartelust „vech ten" in de onderlinge competitie-wed strijden. Zo wist Visser zijn partij, die hij reeds verloren waande toch nog te win nen. Muntz werkte liefst 3 partijen af, door een afgebroken partij die er nog stond, remise te geven, een andere uit te spelen en nog een nieuwe partij te spelen. De verdere uitslagen zijn als volgt: Groep 1. J. Kroon-R. Visser 01. Groep 2 A. A. Zeylmans-A. Moleman 10; A. Rijke-J. Verlaak 01; F. Huis- man-H. J. Spuls 01; P. de Boer-A. Burggraaf 10. Groep 2 B. C. M. Muntz-J. Verschoor 01; J. Verschoor-C. M. Muntz y2V2! C. M. Muntz-P. Scheurkogel y2\'2\ P. Scheurkogel-W. Deelder 10; J. A. Kra mer-J. Plugboer 01; J. Veenhuysen-S. Kistemaker 01. Groep 2 C. T. Beets-A. J. v. Niekerken 0—1. Crematie A. J. B. Prinsen Gisteren had te Westerveld de cre matie plaats van wijlen de heer A. J. B. Prinsen, oud-chef der comptabili teit van de K.N.S.M. De baar werd gevolgd door leden van de directie der K.N.S.M., oud-collega's, fami lie, vrienden en belangstellenden. De beman ning van het opleidingsschip „Pollux" werd vertegenwoordigd door de commandant A. M. Willcmsen en twee matrozen. In de aula trad als eerste naar voren de heer J. P. Kruseman, die een woord van herdenken en waardering sprak namens de directie der K.N.SM, en het gehele perso neel, als ook namens het bestuur en de bemanning van de Pollux. Spreker wees op de goede eigenschap pen van de overledene en schetste hem als iemand die een hekel had aan holle rhetoriek, een employé die zijn taak gedu rende 40 jaren op voortreffelijke wijze heeft vervuld. In het Scheepvaarthuis, op de kade hier en overzee laat hij een groot aantal vrien den na, besloot de heer Kruseman. De heer E. Smit sprak als huisvriend woorden van afscheid en noemde de heer Prinsen een man op wie men bouwen kon. Onder de tonen van het slotkoor uit de Mattheüs Passion daalde de kist. VARA-avond in Thalia De Vara heeft in deze gemeente nog niets aan populariteit ingeboet; dit bewees de volle zaal van het Thalia-theater toen voor zitter Boersma zijn begroetingsrede voor de plaatselijke leden uitsprak. Deze bijeen komst was de eerste Vara-avond, die men te IJmuiden na de oorlog organiseerde. Spr. hield een pleidooi voor een grotere aanwas van het ledental en schetste met enkele klare zinnen de positie van deze omroep in het heden. Woord en daad waren daarna aan Charles Aerts met zijn gezelschap in hun zoals het programma vermeldde cabaretrevue „Hallo aansluiten". „Cabaretrevue" is wel een wat al te weidse aanduiding voor een genoegelijke aaneenschakeling van voordrachten, liedjes en schetsen in de vorm van sober kleinkunst-toneel. De ditmaal zes mannen en één meisje hebben in radio-tempo de zaal "op beschaafd amusement onthaald. Het valt moeilijk, steeds weer" origineel te zijn; zo was de proloog ietwat versleten qua grapjes en zaten we (om met Bach te spreken) in tra nen neder bij de gedachte aan wat nog komen zou. Maar er kwam climax, ook in de kwaliteit van hetgeen volgde. Ik denk aan de door Willy Rex uitstekend gespeelde schets van het oude mannetje op het bankje in het park en zijn alleenspraak met de denkbeeldige vogeltjes. Dat was een goed brok toneel. En de door Jan Lemaire Sr. gezegde gedichten, o.m. van Martin Riket, waren zeker niet het minst gewaardeerd. Gevoelvol droeg deze in dit werk zo gerou tineerde recitator de Ballade op de Slag om Arnhem voor, van welke vertolking grote. suggestie uitging. Elly Rexon zong haar herinneringen aan het Rosian-orkest, en Tonny Bakkenes be speelde met innerlijke en uiterlijke bewo genheid zijn trekpiano, die tussen haakjes een prachtig instrument is zowel om naar te luisteren als om naar te kijken. En hoe heviger Tonny zijn harmonica liet klagen en zuchten hoe ademlozer men in de zaal luisterde, solidair met het instrument dat óók te vaak een tekort aan lucht had. Bakkenes, begaafd, musicus als hij Is, toon de zich ook een bekwaam pianist en bege leider, Charles Aerts zong op vlotte, aan gename wijze zijn nieuwste gramophoon- p.'aatsuccesseii, kortom de avond was om voordat men het wist. En is dat niet het grootste comoliment voor het gezelschap? A. J. v. d. WEIJDEN. VALLENDE RUIT MET GEVOLGEN. De persoon die verleden week een stuk ijzeren raam met glas op zijn hoofd kreeg is uit het ziekenhuis ontslagen maar nog niet geheel, hersteld. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 21) „Zodat je nu aan de schatkist een zeer groot bedrag schuldig zult zijn". Geen antwoord. „Hoe oud is de oudste?" vroeg Christo pher na enig zwijgen. „Tien". „En hoe lang was je getrouwd toen het kind werd geboren?" Henry fronste zijn wenkbrauwen en streelde zijn baard. „Ik heb eerst Jim een kans gegeven", zei hij gemelijk. „Dat was sportief van je". Henry bleef staan op het haardkleedje en zijn vingers trommelden een geruisloze taptoe op de schoorsteenmantel. Hij vond, dat Christopher niet voldoende overtuigd was van de zuiverheid van zijn motiev -n, en hij zei met een stem, die trilde vai medelijden met zich zelf: „Het was een poëtisch idee, ik kon niet leven in het verleden, het verleden was afgesloten, dus leefde ik in de toekomst: ik leefde in een land, dat ik zelf had ge schapen, Josephine was er, zij was mijn vrouw, zij had nooit opgehouden van mij te houden, onze kinderen waren er, de I kleine Barbara, die de'ogen had van haar moeder. Michael, dat ondeugende, kleine kereltje, dat op mij leek, Evelyn en de baby. „We hebben de eerste jongen naar jou genoemd", verklaarde Henry. „O ja, dat begrijp ik, dank je". „En die baby", vroeg Christopher pro zaïsch, „is dat een jongen of een meisje?" „Ja...." Henry streelde zijn baard. „Daaromtrent ben ik nog niet geheel ze ker. Misschien een jongen. „Of een meisje", stelde Michael voor. „Nee, dat is een jongen", beslopt Henry, „want het moest zijn een meisje, een jon gen, een meisje, een jongen en tenslotte de tweelingen". „De tweelingen!" riep Michael. „Die zijn nog niet geboren", werd hem medegedeeld. Maar Michael stond op het punt zelf te trouwen en het geval begon hem zeer te interesseren. „Bedoel je, dat je dat allemaal met Jo sephine hebt besproken?" „Natuurlijk". „En ze wilde zes kinderen hebben?" „Ja, dat wilde ze". „En het zou eindigen met de geboorte van een tweeling?" „Ja, dat hadden we zo afgesproken". Michael haalde diep adem. „Geen won der, dat ze met Jim is getrouwd", mom pelde hij. „Vertel mij eens", onderbrak Christo pher, die diep had zitten nadenken, „stel de die mijnheer Robinson belang in de kinderen?" „Ja". „Vroeg hij je naar ze?" „Hij vroeg me, hoeveel ik er had". „En je herinnerde je het aantal?" „Natuurlijk herinnerde ik me dat", klonk het nors. „Maar mijnheer Robinson herinnerde het zich niet?" „Nee, ik geloof, dat hij zich helemaal niet herinnerde, dat ik kindei'en had, maar klonk het verdrietig, „hij heeft het alle maal uit mij, weten te krijgen". „Heb je hem verteld, dat je er vier had?" Een zeer diepe zucht. „Ja, dat heb ik hem verteld". „En wat heb je hem verteld van de baby? Heb je gezegd, dat het een jongen was?" „Ik weet het niet meer precies, wat ik hem heb verteld", steunde de ongelukkige vader. „Ik weet alleen, dat hij me heel veel gevraagd heeft en dat ik zo'n beetje op goed geluk heb geantwoord. Ik herinner me dat hij zei, dat de lucht hier gezond was voor de kleinen, en daar was ik het natuurlijk mee eens". „O, dus de kinderen zijn hier?" „Ik denk het wel". Henry was nu lusteloos en moe en hij liet zich met een verdrietig gezicht in zijn stoel vallen. In de stilte, die nu volgde, bekeek Christopher het probleem van alle kan ten. Het was werkelijk een zeer lelijke geschiedenis. Henry was met zijn vrouw en kinderen uit Londen vertrokken naar zijn buitenhuis. Maar de streek, die hij had uitgezocht was zo gezond en lag zo gunstig, dat er vele mensen waren komen wonen. En onder die mensen bevond zich een zekere mijnheer Robinson. De heer Robinson was belastinginspecteur in het district, waar Henry zijn belastingbiljetten inleverde. De heer Robinson kende Henry het is waar, slechts zakelijk, maar nu zij buren waren geworden, zou de omgang van meer vriendschappelijke aard worden. Natuurlijk alles was tot nu toe heel nor maal gegaan. De heer Robinson had ge vraagd hoe het ging met Henry's vrouw en kinderen. Dat was een heel gewone vraag, maar Henry, die een slecht geweten had, was in de war geraakt en hij her innerde zich nu niet meer, wat hij had gezegd. Voor het ogenblik was het zeer onwaarschijnlijk, dat de heer Robinson ook maar een begin van achterdocht koesterde. Maar als hij straks hoorde van de beide vrienden, met wie Henry woon de dan zou hij zich verbazen en dan zou hij zich ook herinneren, dat Henry nog al in de war was geweest. Dan zou hij ach terdochtig worden en een onderzoek doen instellen. En omtrent het resultaat van dat onderzoek kon niet veel twijfel be staan. Christopher klemde zijn lippen op elkaar en schudde zijn hoofd. Hij wist geen oplossing. (Wordt vervolgd). KNUTSELAARS VOOR! De Velser Luchtvaartclub, die in zweef- vliegkringen een goede bekendheid ge niet, wil nog meer knutselaars tot zich trekken en heeft daarom in één der étala ges van magazijn „Nederland" een ten toonstelling ingericht. Daar zijn verschil lende fraaie modellen zweefvliegtuigen te bewonderen, attributen, benpdigd vopr de bouw dezer" vliegtuigen, tijdschriften enz. Jan Westra, die daarvoor de nodige be scheiden afstond, laat zien, welke brevets al zo te halen zijn. Al met al loont het zeker de moeite even een kijkje te gaan nemen. DE „VRIJE VOGELS" BESTAAN VIJF JAAR Op 6 Februari is het al weer 5 jaar ge leden. dat de kerkelijke jeugdvereniging „Vrije Vogels" werd opgericht en op die dag vieren dus de heren Bijtelaar en Doevedans en hun jongens en meisjes hun eerste lustnim. Dit feit zal niet onopge merkt voorbij gaan. Men is momenteel druk het sprookje „Sneeuwwitje" aan het instuderen en heeft het plan, dit niet min der dan driemaal voor het voelicht te brengen en wel op 6 en 7 Februari Op laatstgenoemde datum wordt des middags voor de jeugd een speciale kindervoorstel ling gegeven. "\geoda voop Beverwijk Luxor Theater 7 en 9.15 uur: „De Ze vende misdaad" (18 jaar). Kennemer Theater: 7 en D.15 uur: „In vrede leven" (14 jaar). W.B. Theater 8 uur: Baby zonder ver gunning (18 jaar). Kennemer Theater 8 uur: Uitvoering to neelvereniging „Oefening Baart Kunst". Adrichem 8 uur: Ledenvergadering Coöperatie „Algemeen Belang". 't Centrum 8 uur: „De zaak A.D." door gezelschap Bouber. Ver. Gebouw Schans: Ontspannings avond van „De Jonge Kerk". ZATERDAG 24 JANUARI Bioscopen als op Vrijdag 23 Januari. Kennemer Theater 8 uur: Buurtvereni ging „Nederland Herrijst" met toneelstuk «Haai andere maa".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3