IJmuider Courant Ronde lafel „Republiek aanvaardt zes punten der Commissie onvoorwaardelijk" De Franse franc devalueert tot minder dan anderhalve cent Nieuwe regeling voor vergoeding van materiële oorlogsschade Kwartiermakers Lie en Pelt zoeken naar de beste en goedkoopste plaats 62e Jaargang No. 18846 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Maandag 26 Januari 1948 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op 5Jon- en dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem A ANSTAANDE DINSDAG moet de Ronde Tafel Conferentie met de vertegenwoor digers van Nederlands overzeese gebieds delen in de West in de residentie beginnen. Dat is tenminste het plan. Wij leven ruim twee-en-half jaar na de bevrijding. Het is meer dan vijf jaar geleden dat H. M. de Koningin haar vermaarde radio-rede be treffende de komende nieuwe verhoudingen met de overzeese gebiedsdelen hield. Dat die eerste twee-en-half jaar verlopen moes ten, eer er enig gevolg aan kon worden gegeven, was onvermijdelijk. Dat er nog eens een even lange periode van uitstel aan werd toegevoegd, eer men. met de West tot werkelijke onderhandelingen kwam, is onbegrijpelijk. Dit langdurige uitstel, door Den Haag gewrocht, is zeker geen tactisch beleid. Niemand kan er zich over verbazen, dat het daar in het verre Westen stijgende ontstemming heeft gewekt. Dat men het zo druk had met Indonesië lijkt toch waarlijk geen afdoend excuus. Dat vinden de Suri- namers ook. Zij zijn, prompt op tijd, ge arriveerd voor de eindelijk vastgestelde aan vang van de conferentie op 21 dezer. Het eerste dat zij te horen kregen was het be richt van een nieuwe week uitstel. Het zijn blijkbaar opgedekte mensen en zij hebben er zich in geschikt en volgens „De Linie" genoten van een Nederlandse sneeuwbui, die zij prachtig vonden, zonder zich te kun nen voorstellen dat wij er minder van ge nieten. Maar bezwaard voelen zij zich wel: niet door die laatste week üitstel, maar door de gehele loop van zaken. De man van „De Linie" vroeg een hunner, of zij met gewel dige eisen voor de dag zouden komen en hij antwoordde: „Ik ken u te oppervlakkig om min of meer vertrouwelijke mededelin gen te doen, maar dit kan ik u wel zeggen: onze vrolijke en opgeruimde gedelegeerden worden strak en kortaf als de vraag ter sprakë komt waarom eerst thans ruim twee-en-half jaar na de bevrijding de eerste Ronde Tafelconferentie gehouden wordt. Men zegt wel eens, dat de Surina- mers en ook de mensen van Curagao hyper gevoelig zijn en misschien is dat wel zo, tenminste als men hen vergelijkt met Ne derlanders, die wij 'wat stokvis-achtig vin den. Maar hyper-gevoelig of niet, het is toch geen stijl om ons zo lang te laten wachten, terwijl men toch weten kon en ook wist, dat de vraag van staatkundige hervormingen niet maar een mode-artikel is. Dat herhaaldelijk vertragen heeft bij ons kwaad bloed gezet; het heeft wantrouwen gewekt in de bedoelingen der Nederlandse regering en dit. wantrouwen wordt niet weggenomen door een welsprekende rede voering." Het argument, dat de Indonesische quaestie veel tijd en energie van de regering opeiste, wees deze Surinamer van de hand. „Men zegt wel eens, dat wij niet voldoende op de hoogte zijn van de moderne admini stratie, dat ons gouvernements-apparaat niet goéd werkt, en misschien is dat wel zo, al meen ik dat men in Nederland alles en nog wat administreert. Maar in elk ge val heeft dit al te lange uitstel geleerd, dat men bij u evenmin op de hoogte is. Men had in Nederland, met zoveel knappe men sen en zoveel geleerde hoofdambtenaren, in minstens de helft van de tijd gereed moeten zijn en men moet niet aankomen met het excuus, dat men het met andere zaken te druk had. Dat hindert ons en hindert ons nog." Verder wou hij niets zeggen behalve: „Surinamers zijn verstandige lieden. Als uw regering even verstandig is vrees ik geen moeilijkheden." Gisteravond zijn zes leden van de Cura- gaose delegatie op Schiphol aangekomen in een door henzelf te Londen gecharterd vliegtuig. Blijkens de Volkskrant waren zij in slechte stemming en beklaagden er zich over, dat de Nederlandse regering in geen enkel opzicht medewerking voor hun reis had verleend. Van de zijde der regering en der K.L.M. wordt daarentegen verklaard, dat alle service is aangeboden, maar dat deze om onbegrijpelijke redenen werd ge weigerd. Hier zit dus blijkbaar weer een misverstand. Het is merkwaardig dat on derhandelingen als deze weer dadelijk mis verstand moeten opleveren, zelfs over be trekkelijke kleinigheden. De Curagao'ers of liever gezegd: vertegenwoordigers der Antillen, want er was ook een gedelegeerde van Aruba bij verklaarden overigens dat het nog te bezien stond, of de delegatie zou deelnemen aan de Ronde Tafel-conferentie. Zij wenst eerst besprekingen met de Neder landse regering te voeren. Drie van de negen gedelegeerden waren al eerder hier aangekomen en het negental hoopt die voorbespreking met de regering Maandag te hebben. Van het verloop hangt het af, of het gezelschap aan de Ronde Tafel-con ferentie zal deelnemen. De tafel ziet er dus nog niet erg rond uit, of moet ik liever zeggen: het conferentie plan loopt nog niet erg rond. Wij zijn ge wend aan moeilijkheden en zorgelijke toe standen betreffende het Oosten; wij plegen hoopvol gestemd te zijn ten aanzien van het Westen. Ten aanzien van de onderhande lingen met onze eigen gebiedsdelen schijnt op dit laatste nu ook inbreuk gemaakt te moeten worden. Het is niet behagelijk en' wij hebben, na ons in het verleden al her haaldelijk verbaasd te hebben over dit uit stel bij ons zo overvloedig georganiseerde bestuursapparaat in Den Haag, de indruk dat deze conferentie een jaar eerder en in veel betere stemming had kunnen beginnen en dat zij bij een gunstig verloop ook in internationale zin en wellicht zelfs op de verhoudingen in Indonesië een gunstige uitwerking had kunnen doen gelden. Het is betreurenswaard. Van Nederlandse zijde zullen thans wel zeer veel tact en beleid gevergd worden om een goede sfeer te scheppen. Laten wij er het beste van hopen. R. P. Aardbeving op Philippijnen Twintig doden Volgens radioberichten zijn de centrale Philippijnen getroffen door een der hevig ste aardbevingen sinds vijftig jaar. Uit Manilla wordt vernomen, dat tenminste twintig personen gedood en tientallen ge wond zijn. Er zijn in totaal elf schokken waargenomen. Het ergst is Panay er aan toe, waar dertien personen om het leven kwamen. Enige mensen zijn daar bedolven door het puin van de klokketoren van de Tohpling- kathedraal. Ook de eilanden Cebu, Negros «a Leyto zijn getroffen. SOEKARNO SCHRIJFT: Onderhandelingen zullen wellicht Woensdag reeds worden voortgezet In een Zondag uitgegeven communiqué verklaart de Commissie voor Goede Dien sten, dat zij duidelijk wenst te maken, dat zowel de Nederlandse als de republikeinse delegatie de zes punten van de commissie onvoorwaardelijk als basis voor de politieke besprekingen aanvaardden. Het communiqué zegt voorts, dat vanwege het misverstand, dat gerezen is naar aanleiding van de brief der republikeinse delegatie betreffende de zes punten, welke brief op 19 Januari is bekend gemaakt, de Commissie te Bjokja deze kwestie besproken heeft met de leden van de republikeinse re gering. Na deze bespreking, aldus het communiqué, adresseerde president Soekarno een brief aan de Commissie, waarin wordt verklaard, dat de repu blikeinse regering de zes punten van de Commissie onvoorwaardelijk aan vaardde. De Commissie verwacht, dat de onderhandelingen tussen de beide delegaties Woensdag 28 Januari zullen worden voortgezet. Een communiqué van de republikeinse regering zegt eveneens, dat de republikein se regering de betrokken zes punten „ge heel en onvoorwaardelijk aanvaardt". Dit deelt de regering der republiek Indonesia mede zowel aan de Nederlandse regering als aan de commissie van drie. Deze aan vaarding, zo voegt het communiqué er aan toe, is natuurlijk verenigbaar met de voor waarden, waaromtrent men het met de Nederlandse delegatie eens was geworden en die vervat zijn in de brief der republi keinse regering van vijftien Januari. Even als Nederland behoudt de republiek zich het recht voor op enig punt commentaar te leveren of enigerlei kwestie op te werpen, die met de punten samenhangt. Hatta zal zakenkabinet vormen De republikeinse kabinetsformateur, Mo hammed Hatta, heeft na besprekingen met politieke partijen verklaard, dat het nieuwe kabinet voorlopig een presidentieel zaken- Eis van Curacaose delegatie: Onmiddellijke instelling van verantwoordelijk bestuur De delegatie van Curagao is voornemens nog vóór het begin van de rijksconferentie Van de Nederlandse regering de onmiddel- kabinet zal zijn totdat een verantwoorde lijk ministerieel kabinet kan worden ge vormd, aldus deelt radio-Djokja mede. Het kabinet zal het volgende programma tot richtlijn nemen: 1. Voortzetting van de onderhandelin gen op de Renville op basis van de bereikte grondbeginselen. 2. Bespoediging der vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. 3. Rationalisatie. 4. Opbouw. Op een vraag of Sjahrir en Sjarifoeddin in het nieuwe kabinet zitting zullen hebben, verklaarde Hatta, dat hij zulks gaarne zou zien. Sneeuw over New York Hitte in Californië De Oostelijke staten van de Verenigde Staten en in het bijzonder de stad New York worden geteisterd door een hevige sneeuwstorm. Het New Yorkse vliegveld, Laguardia is voor vertrekkende vliegtui gen gesloten. Men vreest, dat een vliegtuig van de kustwacht met vijf personen aan boord als verloren moet worden beschouwd. Het toestel heeft de luchthaven van Baltimore doen weten, dat het door de sneeuwstorm niet kon landen, doch daarna heeft het niets meer van zich doen horen. Reeds 17 personen zijn ten gevolge van het weer overleden. Treinen hadden dik wijls meer dan 7 uur vertraging en het vertrek van de Oceaanstomer Queen Eli zabeth uit New York moest worden uit gesteld. Zuid-Californië beleeft echter zijn 31ste dag zonder regen en de grote hitte brengt de oogst in gevaar. Vanwege, de Chr. Blindeninrichting Sonneheerdfc te Ermelo zal Donderdag 29 Januari een propagandabijeenkomst, in het Jeugdhuis te Bloemendaal worden gehouden. Vertoond zal worden „Arbeid bracht licht". Ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon-Parma ontmoetten elkaar Vrijdag eindelijk in Davos, Zwitserland. Michael haalde zijn verloofde af aan het station en reed haar in zijn jeep naar haar hotel. Engeland en het Internationale monetaire fonds protesteerden tevergeefs Twee milliard meer voor uitkeringen, mede gebaseerd op de draagkracht der getroffenen Bü de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp op de materiële oorlogs schade, dat te beschouwen is als een samenvatting van alle tot dusverre op dit gebied verspreide bepalingen en tevens als een op practische ervaring berustende verbetering van de maatstaven, die aangelegd werden bü de vergoeding van door particulieren geleden schade. stuur. - Ten aanzien van hiermede, samenhan gende wettelijke regelingen staat de dele gatie van Curacao op het standpunt, dat een vergelijkingspunt moet worden ge zocht in de ontwikkelingen in Indonesië, waar zoveel tot stand is gekomen, dat evenmin wettelijk was vastgesteld. Zeer duidelijk móet blijken, zo verklaart men in de kringen van de delegatie, dat de ver langde instelling van een dergelijk ver antwoordelijk bestuur op korten termijn tot stand zal komen. De delegatie van Curagao zou zonder een desbetreffende verzekering niet bereid zijn aan de rijksconferentie deel te nemen. Zij is van oordeel, dat het hier gaat om een principiële regeling, welke niet eerst op de rijksconferentie moet worden be handeld, maar daaraan vooraf moet gaan, aangezien zij vreest, dat, behandeling ter conferentie de totstandkoming van het verlangde verantwoordelijke bestuur te zeer zou vertragen. va,« u*. wiu.muc- Ondanks de protesten van Engeland en lijke"insteiling* van een~'v?ra"ntwöördeHjk de afwijzende houding van het Internatio- bestuur bestaande uit Curagaoenaars, teJia*e Monetaire fonds van Bretton Woods verlangen. Dit zou moeten inhouden een j 's Franse regering Zondag overgegaan onmiddellijke beperking van de bevoegd- j devaluatie van de franc, heden van de gouverneur, die een gedeelte j nieuwe officiële pariteit tussen de van zijn feitelijke bevoegdheden zou moe- franc en de dollar werd bepaald op 214,392 ten overdragen aan dit in te stellen be- francs voor de dollar, vergeleken bij iets minder dan 120 francs voor de dollar onder de vorige koers. Het pond sterling wordt thans gewaar deerd op 864 francs. Bij de laatste deva luatie van 1945 was de verhouding 480 francs voor het pond. In Nederlands geld is de franc thans iets minder dan 114 cent. De nieuwe pariteit tussen dollar en pond aan de ene kant en de Franse franc aan de andere geldt officieel voor de export- en importhandel, maar het theoretische goud gehalte van de franc blijft ongewijzigd. De Franse minister van Financiën, René Mayer, die het besluit Zondag op een persconferentie wereldkundig maakte zeide dat hier sprake was van een voor lopige maatregel, daarbij aangevende dat de volledige devaluatie, met de herwaar dering van de goud-reserve van de Banque de France op een later tijdstip aan de orde komt. Het. regeringsbesluit, waarmede de an dere regeringen reeds in kennis zijn ge steld, trad te middernacht in werking. De Franse minister-president, Robert Schuman, zal vandaag in de Nationale Vergadering een verklaring over de deva luatie afleggen. Tezelfdertijd zal de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, over het zelfde onderwerp mededelingen doen in het Engelse Lagerhuis. Men verwacht, dat Schuman tevens een wet bij de Nationale Vergadering zal in dienen, die gericht is op de vrije uitwisse ling van goud en buitenlandse valuta op de open markt in Frankrijk, waardoor een wettig karakter verleend wordt aan de wijdvertakte zwarte geldmarkt in dit land. Het was dit deel van het „plan Mayer", waartegen de Britten zich zo krachtig heb ben verzet. Sir Stafford Cripps dééd Vrij dag in Parijs een vruchteloze poging om de Fransen in dit opzicht tot andere ge dachten te brengen. De Britten vrezen, dat een open markt in valuta in het uitgestrekte gebied van de franc het reeds onstabiele pond ster ling zal doen tuimelen. In antwoord op de Britse protesten zal het pond sterling niet officieel op de Franse markt genoteerd worden en minister Mayer deed de toezeg ging, dat strenge maatregelen zullen wor den genomen om illegale transacties tegen te gaan. Het Internationale Monetaire Fonds zegt •n zijn heden te Washington gepubliceerde verklaring, dat het Frankrijk niet zal toe staan te profiteren van gelden, die verkre gen zijn in de exporthandel op de vrije geldmarkt. Dit komt niet overeen met de verklaring, die minister Mayer tegenover de pers aflegde. Hij zeide namelijk: „De directeuren van het fonds hebben de vast stelling van een variabel tarief voor com merciële operaties geweigerd". Volgens het plan Mayer dat afhan kelijk is van de goedkeuring van de Natio nale Vergadering, waar het ontegenzegge lijk oppositie zal ontmoeten van de com munisten en tot zekere hoogte ook van de socialisten zal slechts de helft van de opbrengst van de exporthandel op de vrije markt verhandelbaar zijn, de andere helft gaat naar een monetair stabilisatiefonds. „Wat wij gedaan hebben is in overeen stemming met de overeenkomst van Bretton Woods, en wij hebben daartoe het volste recht", zeide minister Mayer tot de jour nalisten. Hij verklaarde met nadruk, dat Frankrijk lid blijft van het Monetaire Fonds en dat het 't fonds onmiddellijk op de hoogte zal stellen, wanneer fouten in het systeem ontdekt mochten worden. „Deze maatregelen zijn absoluut nood zakelijk", verklaarde minister Mayer. „Wanneer de situatie zou blijven zoals zij nu is, zou dit het sluiten van fabrieken, het stopzetten van de productie en omvang rijke werkloosheid betekenen." Hoger belasting f250 millioen 's jaars De regering had niets liever gezien dan de mogelijkheid om in dit ontwerp een integrale vergoeding van geleden oorlogs schade over de gehele lijn te kunnen aan bieden. doch dit is onmogelijk gebleken, aangezien in dat geval een te zware last op de schouders van het gehele volk zou ko men te liggen. Ook financieel-monetaire argumenten verzetten zich tegen een te grote bijdrage van overheidswege. Nu in tegrale vergoeding niet tot de mogelijk heden bleek te behoren, is er naar ge streefd de minder draagkrachtige bevol kingsgroepen volledige vergoeding te ver strekken. Draagkrachtiger groepen worden verhoudingsgewijs minder bedeeld. Voor een groot deel hebben derhalve sociaal-economische argumenten de oplos sing van het probleem beïnvloed. Er bestaat geen enkele aanleiding om te verwachten, dat de kosten van deze oorlogsschadevergoeding bestreden kun nen wordt, uit te verwachten herstelbeta lingen van Duitse zijde, zodat de kosten door het Nederlandse volk zelve moeten worden gedragen. In feite wordt daarmede het gehele probleem een vraagstuk van ka pitaalsoverdracht. De kosten, die de scha deregeling meebrengt, moeten op een of andere wijze door het gehele volk worden gedragen, aangezien anders inflatie niet te voorkomen zou zijn, gezien de astronomi sche bedragen, waarom het hier gaat. Belastingverhoging van 250 millioen per jaar. Eenerziids houdt het wetsontwerp een lang gewenste regeling van dit nijpende probleem in. Het stelt een aanzienlijk ho gere uitkering in het vooruitzicht dan tot dusverre verwacht kon worden, namelijk ruim twee milliard meer. Anderzijds wordt in de Memorie van Toelichting op het wets ontwerp aandacht besteed aan de noodza kelijke belastingverhogingen, die uit die hogere uitkering voortvloeien. Wanneer men uitgaat van de veronderstelling, dat in 50 jaar de oorlogsschadeschuld dient te zijn afgewikkeld, betekent dit dat een jaarlijkse verhoging van de belastingop brengst met 250 millioen vereist is! Deze belastingverhoging stelt de rege ring zich voor te vinden in de invoering van een huurbelasting op de niet-getroffen panden 75.000.000) uit belastingen op onroerende goederen, toebehorende aan instellingen van de dode hand (ƒ10.000.000) het registratie- en het zegelrecht 10.000.000), de personele belasting (f 15.000.000), de inkomstenbelasting 10.000,000), de vermogensbelasting 15.000.000) en voor niet minder dan 115 millioen gulden uit verhoging van de omzetbelasting. Huurbelasting. Omtrent de huurbelasting wordt verklaard dat de regering voornemens is, zodra de prijs- en loonpolitiek dit toelaat, een verhoging van de huur prijzen van onroerende goederen toe te staan. Zij acht het gerechtvaardigd om, zodra het huurpeil aldus kan wor den verhoogd, een huurbelasting in te voeren, te heffen naar de maatstaf van de huurwaarde van gebouwen, zowel woningen als bedrijfspanden en onverschillig of zij al dan niet zijn verhuurd. Deze belastingverhogingen zullen bij aparte wetten geregeld worden, nadat de wet op de schaderegeling tot stand is ge komen. Verwacht wordt, dat de Kamers zich bij de behandeling van dit wetsont- UNO- VERGADERING IN EUROPA De bekende Nederlandse pottenbakker en glasblazer Chris Lanooy is in de leeftijd van 66 jaar vrij onverwacht in Epe (Gel derland) overleden. Vooral zijn keramische producten verwierven door vorm, colorïet en glazuur in binnen- en buitenland grote bekendheid. Lanooy was ook beeldhouwer en schilder en hield zich eveneens bezig met het ontwerpen van patronen voor bedrukte stoffen en met artistieke hout bewerking. Hij_ zou dit jaar naar Zweden gaan als adviseur van de keramische fabrieken van Gustavberg. Forten langs 4e Pools-Duitse grens? De Berlijnse correspondent van de „Sun day Times" maakt melding van berichten, dat de Sovjet-Unie de nieuwe Duits-Poolse -grens langs de rivieren Oder en Neisse met fortificaties versterkt. Het aanleggen der fortenlinie zou onder toezicht en onder leiding van Russische ingenieurs door arbeiders uit de concentra tiekampen in de Sovjet-zóne van Duitsland geschieden. Deze arbeiders, onder wie zich ook vrouwen bevinden, zouden na de vol tooiing der fortenlinie naar de Sovjet- Unie worden overgebracht. De kwartiermakers voor de volgende Algemene Vergadering der UNO, de secre taris-generaal Trygve Lie en zijn assistent A. Pelt, zijn op hun rondreis door Europa ook in Nederland op onderzoek uitgetogen om de plaats te vinden, waar de Algemene Vergadering het meest efficiënt zal kunnen plaats hebben. Zij hebben Zaterdag op 'een persconferentie het een en ander over hun onderzoek verteld, doch veel nieuws bevat ten hun mededelingen niet. De Assem blee zou in Nederland gehouden kunnen worden, evenals in Parijs, in Brussel en in Genève! Wanneer de keuze op Nederland zou vallen, zou het grote geheel der Assemblée met alles wat er bij hoort, ver deeld moeten worden over verschillende centra, die niet te ver uit elkaar liggen. Bijvoorbeeld: Zaal voor de Algemene Ver gadering in Amsterdam, vergaderzaal voor commissies in Utrecht, Den Haag, Rotter- die tijd produceerde men 6000 documenten tot een totaal van 68 millioen bladzijden in vijf talen: Frans, Engels, Russisch, Spaans en Chinees. De zestig landen-delegaties omvatten ongeveer 900 personen. Voeg daarbij 500 man voor Pers, radio en film, plus de ver tegenwoordigers van diverse internationale organisaties en men komt tot een aantal bezoekers van 3 a 4000, die 2 a 2J/2 maand onderdak moeten worden gebracht en in staat moeten worden gesteld op de snelst mogelijke wijze hun werk te doen! Volgens de nu opgemaakte balans is elk van de vier gegadigde landen in staat de assemblée te verzorgen. De vraag is echter: wat is het beste en wat het goedkoopste. Het kosten- probleem speelt nu eenmaal bij alle dele gaties een grote rol. Genève heeft daarbij het onbetwistbare voordeel dat het over het Volkenbondspaleis de beschikking heeft. werp zullen realiseren, welke consequen ties dit heeft ten aanzien van de genoemde belasting-vereisten. Totale vergoeding aan de minst draagkrachtigen. Onder de huidige regeling bedroeg het totaal bedrag aan vergoedingsverplichtin gen 3.104.000.000, volgens de thans ont worpen regeling bedraagt dit ƒ5,132.000.000. Voorts heeft de Staat nog verplichtingen ten aanzien van publiekrechtelijke licha men, wegens de defensieschade, alsmede met betrekking tot de uitvoering van de zee- en luchtvaartverzekeringswet en het zeeschepenbesluit. Deze verplichtingen be dragen 2.601.000.000, zodat de totale ver plichtingen van de staat belopen 7.733.000.000. De verdeling van de ver hoging van 2 milliard geschiedt naar nieuwe maatstaven. De geldige regelingen richtten zich alleen naar de omvang van de geleden schade, thans zal mede de draagkracht? der getroffenen iri aanmer king worden genomen. Als de zwaarst getroffenen kunnen zij worden aangemerkt, die schade hebben geleden aan een door hen zelf bewoonde of gebruikte woning of bedrijfspand (schip). Aan deze categorie komt integrale vergoeding toe, voor zover het kleinere woningen en panden betreft. Als grens hiervoor is gesteld 5,000 voor woningen of bedrijfspanden, 8.000 voor combinatie daarvan en 9000 voor schepen, alles ge rekend naar de bouwkosten van Mei 1940. Het is mogelijk gebleken, in al deze geval len een vergoeding op basis van vervan gingswaarde te verstrekken. Ook de huisraadschaderegeling van het nieuwe ontwerp houdt rekening met de draagkracht. Boven de bijdrage, welke krachtens de oude regeling is toege kend, wordt op de bijdrage, welke in 1943 of later is vastgesteld, een aanvul lende bijdrage verleend, welke het moge lijk zal maken, dat het oorlogsslachtoffer zich in de meest voorkomende gevallen weer in zijn oude staat zal kunnen inrich ten. Oude bijdrage plus aanvullende bij drage zijn gebonden aan de maxima van tweemaal de oude bijdrage en een grens van 11.250 vermeerderd met 300 per inwonend gezinslid benéden de 6 jaar en 500 per inwonend gezinslid van boven de 6 jaar (volgens oude règeling respectie velijk 150 en 250). Aanvullende financiering. In alle andere gevallen dan genoemde kunnen de getroffenen bij de herbouw van hun pand of de wederinrichting van hun bedrijf worden gesteund met overheidsere- dieten of niet een periodieke bijlage in de vorm van een rentevergoeding, welke het hen mogelijk zal maken op de particuliere markt een crediet op te nemen. Omvang van credieten en faciliteiten zullen zoveel mogelijk naar objectieve maatstaven wor den bepaald. Iedere getroffene, die zijn bijdrage wil besteden voor de bouw of aankoop van een woning, beneden de 500 kubieke meter, zal op zodanige faciliteiten kunnen rekenen, dat het pand een renda bele belegging vormt. Door een redelijke bouwsom en niet het gunningsbedrag als basis te nemen, wordt een belangrijke druk uitgeoefend tot goedkoop bouwen, aangezien dit voordelen voor de getrof fene heeft. Bij herstel van bedrijfspanden en -uitrustingen, voor zover het betreft bedrijven met een bedrijfsvermogen bene den vijf ton, kan men eveneens op derge lijke faciliteiten rekenen. Hierbij wordt een meer individuele methode gevolgd. Ook de rendabiliteit wordt hier in rekening gebracht bij de bepaling van de draag kracht. Een bezwaar, verbonden aan het systeem van credieten met financiële faciliteiten is, dat er een band blijft bestaan tussen over heid en getroffene. Aan dit bezwaar valt echter niet te ontkomen, omdat omtrent de toekomstige rendabiliteit thans nog niets met zekerheid valt te benalen. Er wordt evenwel van uitgegaan, dat die band zal worden geslaakt, zodra de rust in de maat schappelijke verhoudingen zal zijn her steld. Dan zullen de financiële faciliteiten worden omgezet in een op dat tijdstip te bepalen aanvullende bijdrage, de in de wet genoemde „uitgestelde bijdrage". In bijzondere gevallen, waarin de band tus sen overheid en getroffene ongewenst moet worden geacht, bestaan mogelijkheden voor een reeds thans te bepalen extra bij drage. Voorts zijn diverse nieuwe bepalingen gemaakt voor de molest-verzekering op onderlinge grondslag met de z.g. aanvul lende clausule. Het ontwerp bepaalt ten aanzien hiervan, dat alle -verzekerden een gelijk percentage van hun zuivere schade ontvangen na aftrek van de rijksbijdrage. dam. Hötelaccomodatie in alle genoemde: is efficient en houdt de kosten van steden. Dat alles in een stad zou kunnen j voorbereiding lager dan elders. Op de uit- gebeuren, is ondenkbaar. De heren Lie en I eindelyke beslissing zou dat van invloed Pelt hebben de verschillende in aanmer- i kunnen zijn. king komende gebouwen bezocht en zullen een balans opstellen, die tegelijk met het resultaat der andere hoofdsteden aan de Commissie van Negen zal worden voorge legd,. die dan een keus moet doen. De beslissing valt half Februari. Veel langer kan men daar niet mee talmen om dat de tijd dringt. Het is immers niet vol doende dat men voor een assemblée goede vergaderzalen heeft. Het vraagt achter de schermen feitelijk om het inrichten van een soort moderne fabriek, welke het geheel behoorlijk moet laten marcheren. Voor het secretariaat alleen is al ongeveer duizend man personeel nodig'! De vorige assemblée duurde 65 dagen. In i Geessien Bleeker krijgt gratie j Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan Geessien Bleeker, die tweemaal tot de doodstraf was veroordeeld, respectieve lijk door de Groningse Kamer en door de Drentse Kamer van 't Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden. De doodstraf is ver anderd in levenslange gevangenisstraf. THEO VINK OVERLEDEN De toneelspeler Theo Vink is Zaterdag avond na een kortstondig ziekbed op 47- jarige leeftijd te Amsterdam overleden. Theo Vink speelde in Theater de la Mar te Amsterdam in Jan de Hartogs „Sehipper naast God". Lord Killearn Naar aanleiding van berichten in de Nederlandse pers, dat voor lord Killearn compromitterende documenten in handen zouden zijn gevallen van de Nederlands- Indische autoriteiten, wordt van officiële zijde verklaard, dat zulks niet het geval is. Van dezelfde zijde wordt leedwezen uitge sproken over het feit, dat deze onjuist heden in de Nederlandse pers werden ge publiceerd. OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het- K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer, Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Oostelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 27 Januari: Zon op 8.29 uur, onder 17.17 uur Maan op 18.52 uur, onder 9.44 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1