IJmuider Courant De Amerikaan Graham als lid der Commissie van Drie vervangen Oud-Consul te Batavia zijn opvolger Arabische vrouwen en kinderen maken plaats voor invasieleger Frankrijk protesteert krachtig tegen „bizonale" maatregelen 62e Jaargang No". 18849 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie 5389, Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 29 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,— Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem In een Woensdagmiddag aan boord van de Renville" gehouden vergadering van de Nederlandse en republikeinse delegaties werden twee subcommissies ingesteld: een om te onderzoeken, waar het best een nieuwe vergaderplaats voor de onderhan delingen kan worden gevestigd, opdat de „Renville" vrijheid heeft om te vertrek ken en voorts een organisatorische sub commissie voor de werkverdeling. Beide subcommissies moeten zo spoedig mogelijk haar rapporten uitbrengen. Na afloop der vergadering vernam Aneta uit gezaghebbende bron, dat waar schijnlijk zal worden uitgegaan van de mogelijkheid van aanwijzing van alterna tieve vergaderplaatsen, in dier voege dat, als er een vergadering is gehouden in de ene plaats, de volgende vergadering zal plaats hebben in de andere, gelijk dit voor de aankomst der „Renville" geschiedde te Batavia en te Kali-Oerang. Aneta vernam voorts, dat voor de Ame rikaanse delegatie een plaatsvervanger voor de heer Graham is benoemd, daar de heer Graham „hoogstwaarschijnlijk niet meer terug komt". Opvolger van Graham is de heer Coert Dubois, die van 1927 tot 1930 consul-generaal te Batavia is geweest. De heer Graham vertrok, gelijk in de bedoeling lag, hedenochtend per Constella tion naar Nederland, ondanks het feit, dat het Australische lid Kirby niet te Batavia is aangekomfen, daar het vliegtuig, waar mede hij reisde, wegens slecht weer niet uit Singapore kon vertrekken. De bedoe ling is thans, dat de heer Kirby onderweg, waarschijnlijk te Bangkok, het toestel van Graham zal inhalen. Glenn Abbey blijft inmiddels voorzitter der commissie tot staking van het vuren van de Commissie voor Goede Diensten en neemt tijdelijk de functie van de heer Graham waar. Voorlopig staan er geen vergaderingen der delegaties op het program. Een afscheidswoord. Voer zijn vertrek uit Batavia zeide Graham tot de leiders der beide delegaties: „Nu ik op het punt sta om te vertrekken, om tezamen met mijn collega's van Zee land en Kirby rapport uit te brengen aan de Veiligheidsraad, wil ik met enige een voudige woorden uiting geven aan mijn gevoelens, welke kunnen worden samen gevat in de woorden: gelukwens, voor zichtigheid en hoop". De heer Graham Franse valuta-wet aan zijden draad Socialisten zullen heden beslissen Reuter meldt, dat de Franse socialis ten „na een stormachtige vergadering, die vier uur duurde", Woensdag beslo ten hebben zich bij de behandeling van het wetsontwerp der regering aangaan de de vrije goudmarkt en de vrije markt voor harde valuta, te onthouden van stemming. Woensdag heeft ook het Franse kabinet langdurig vergaderd. Na afloop van de ka binetszitting verklaarde minister-president Schuman, dat men de politieke toestand had besproken, doch niet voornemens is het wetsontwerp tot instelling van een vrije goudmarkt te wijzigen. „Wij hebben beslo ten Donderdagochtend opnieuw bijeen te komen om een uiteindelijke beslissing te nemen", aldus Schuman. Op de vraag, of hii de vertrouwenskwes tie in de Nationale Vergadering zou stellen, weigerde de premier in te gaan. Men neemt aan, dat in de kabinetszitting van Donder dagochtend hierover zal worden beslist. De socialistische fractie zou. naar men verwachtte, zich heden vóór de bijeenkomst van de Nationale Vergadering opnieuw be raden over een definitieve beslissing. Na een dag van kabinetsbesprekingen en indi viduele onderhandelingen tussen Schuman, de minister-president, en de zeven socialis tische ministers, scheen de spanning ietwat afgenomen te zijn. Tevoren had men reeds openlijk gesproken over de mogelijkheid van aftreden van de regering ingeval haar voorstellen afgestemd zouden worden. Voordat de Nationale Vergadering gister avond laat werd verdaagd, verklaarde René Mayer, de radicale minister van Financiën, ter verdediging van zijn wetsontwerp, dat het verschil van inzicht bij de Britse en de Franse regering omtrent de op financieel gebied te nemen maatregelen niet van in vloed was op het karakter van de algemene betrekkingen tussen beide landen. ramp in Californië Drie en dertig doden Een groot transportvliegtuig is bij Fresno In Californië neergestort en in brand ge vlogen. Er zijn 33 doden te betreuren. Er waren 29 passagiers aan boord 28 Mexicanen en een Amerikaan en een bemanning van vier koppen. Tot dusver Zijn 19 lijken geborgen. De Masjoemi draait bij Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat de .Masjoemi heeft besloten deel te nemen aan het nieuwe kabinet. Daarbij overweegt zij, aldus Antara, het volledig vertrouwen in de positie der republiek in binnen- en buitenland te kunnen verbete ren door gebruikmaking van alle verdui delijkingen door de Commissie voor Goede Diensten omtrent de status der republiek gegeven. De Marine gaat IJmuiden verlaten Naar wij vernemen zal de Koninklijke Marine in Februari IJmuiden verlaten. Op 10 Februari gaat de „Cornells Drebbel", het hospitaalschip van de M.M.O.D. naar Nieuwediep en op 17 Februari volgt de ulkaan", het in het Noordzeekanaal ge- stationneerde reparatieschip. Vlieg voegde er aan toe, dat hij persoonlijk zo wel als in zijn officiële functie „vertrou wen heeft in de oprechtheid van de Ne derlandse en van de republikeinse rege ringen voor wat betreft hun dynamisch en vooruitziend leiderschap in een der grootste democratische avonturen van onze tijd", „Met het aanbevelen van voorzichtig heid aan beide regeringen bedoelen wij, dat zij beide gedurende de overgangs periode niet uit het oog zullen verliezen de fundamentele grondslagen en het pro gram waarvan een spoedige verwezenlij king van zulk een diepgaand belang is voor tachtig millioen mensen". De heer Graham vervolgde, dat het niet verstan dig zou zijn, als een der partijen de nieuwe geest, die zich weerspiegelt in de bereikte wapenstilstand zou breken door weer te rug te vallen op de oude aanklachten en beschuldigingen over en weer. „Laten beiden het tot hun eerste plicht rekenen, er voor te zorgen, dat zulke aanklachten onbestaanbaar zijn". Negentien millioen voor Schiphol De gemeenteraad van Amsterdam heeft op voorstel van B. en W. een crediet van negentien millioen gulden beschikbaar ge steld voor het uitvoeren van uitbreidings werken op het vliegveld Schiphol. B. en W. deelden mede, dat zij een com missie hadden benoemd, welke een onder zoek zal instellen naar de economische be tekenis van het vliegveld voor Amsterdam. Voorzitter van deze commissie is de oud burgemeester van Amsterdam F. de Boer, directeur van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij. Twintig per sonen uit de kringen van handel, verkeer en industrie, maken deel uit van deze com missie, waarvan ook dr. A. Plesman, pre sident-directeur der K.L.M. lid is. Bij de discussie werd ook de recente rede van dr. Plesman ter sprake gebracht, waarin deze de wenselijkheid van een cen trale luchthaven bij Burgerveen bepleitte. Men hoopte dat de commissie ook over deze aangelegenheid rapport zal uitbren gen. „Het is bijna zeker" dat de Europese zitting van de Algemene Vergadering der UNO te Parijs zal worden gehou den," aldus heeft Pierre Abelin, woord voerder der Franse regering verklaard. De Turkse vrouw, eer tijds een geheimzinnige, gesluierde verschijning die angstvallig binnen haar kemmenade bleef en zowel in haar kle ding als in haar doen en laten de strenge zede van haar land demon streerde, heeft een waarlijk revolutionnaire emancipatie doorge maakt en werd in korte tijd hoogst-modern. De snelle ontwikkeling van het Turkse leven in alle opzichten van Oosterse isolatie tot Europese normen manifesteerde zich vooral op het ge bied der bewapening, natuurlijk niet het minst onder druk van de ver houdingen in Oost- Europa, die aan Turkije de last van een onbe stemde bedreiging op legde. De Turkse vrouw deed haar intrede in het leger en aangezien men geen kanon kan bedie nen met een sluier voor het gezicht, kwam de legeroverall het sierlijke gewaad vervangen, zo dat er op dit moment geen enkel verschil meer valt te bespeuren tussen een Engels ATS girl en een Turks vroti- welij-k soldaat. - De foto toont de Turkse meisjes in serieuze actie PALESTIJNSE IN- EN UITTOCHT: United Press meldt uit Beiroet, dat de Arabieren bezig zijn ongeveer drieduizend man gewapende troepen over de Palestijn se grens te sturen, terwijl de vrouwen en kinderen uit het gebied worden verwijderd, dat spoedig oorlogsterrein zal worden. Uit alles blijkt, dat de Arabieren in zo wel als buiten Palestina zich opmaken voor bloediger gevechten dan die van de laatste, weken. Er stromen voortdurend vrijwilligers van Syrië, de Libanon en Transjordanië naar Palestina, terwijl van de andere kant de uittocht van vrouwen en kinderen naar de Libanon aanhoudt. Iedere nacht worden wapens Palestina binnengebracht en naar verluidt zou de organisatie thans aldus geregeld zijn, dat de Arabieren binnen en buiten Palestina onder één bevel staan. Bij Nakuora, Bint Jebeil en Alkhiyyam zijn verbandplaatsen ingericht; Rode Kruis delegaties zijn onlangs in Amman bijeen geweest om de toevoer van medische voor raden en hulp te bespreken. Benelux antwoordt op Brits-Frans aanbod Naar uit Luxemburg wordt gemeld, zal de interministeriële conferentie der Bene- luxlanden, die heden aldaar zal worden ge opend, een gezamenlijke verklaring opstel len in antwoord op het Engels-Franse aanbod tot vorming van een „Westelijke Unig". De Brits-Franse delegatie, die ïjuropese hoofdsteden bezoekt om besprekingen te voeren over de uitvoering van het plan- Marshall, is gisteravond uit Bern vertrok ken na een conferentie van twee dagen met Zwitserse autoriteiten. Over enkele dagen zullen Brussel, Kopenhagen en Stockholm bezocht worden. Voor het ver trek uit Bern deelde de delegatie mede, dat eerlang een permanent secretariaat in Parijs zal worden gevestigd ter verwerking van de gegevens, die betrekking hebben op de verwezenlijking van het plan-Marshall. De berichten, dat Zwitserland zich zou willen distanciëren van het plan-Marshall, werden in ambtelijke kringen te Bern cate gorisch tegengesprokeh. OOK NA 1 FEBRUARI GAAT VERKOOP DAMPLANTSOEN DOOR. Het blijkt noodzakelijk de sluitings datum (1 Februari) van de inzamelings actie der Nationale Monumentencommissie te verschuiven. Vele van de ongeveer 800 plaatselijke comités zijn eerst in staat om in Februari de certificaten-verkoop krach tig ter hand te nemen. Er blijft dus de vol gende weken gelegenheid bestaan certifi caten voor de vierkante centimeters Dam- plantsoen te kopen. De vrouwen en kinderen die geëvacueerd worden, gaan naar vluchtelingen-centra bij Beiroet, Tyre en Angar. Sommige families komen met hun gehele huisraad, opgesta peld op hoge karren of vastgebonden op de ruggen van ezels. Over de militaire voorbereidingen is het nieuws schaars. Voor buitenlandse journa listen is het bijna niet mogelijk iets los te krijgen, maar alles wijst erop, dat een grote aanval in voorbereiding is. (United Press). ONTEIGENING OP HET GEBIED VAN HET PERSWEZEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter vaststelling van een aantal bepalingen over onteigening op het gebied van het perswezen. Het ontwerp bedoelt te zijn een vervan ging en verbetering van de regeling, vervat in de art. 1828 van de wet Noodvoorzie ning Perswezen. Materieel verschilt het slechts op betrekkelijk ondergeschikte pun ten, doch doordat de grondslag van de ont eigening een andere is, mag er rekening mee gehouden worden, dat ze effectiever kan worden toegepast. Naar officieel in Parijs werd bekend gemaakt heeft Frankrijk bij de Verenigde Staten en Groot-Brittannië een krachtig protest laten horen over de bizonale over eenkomst van de generaals Clay en Robert son die op 7 Januari in Frankfort gesloten werd. Deze overeenkomst leidt volgens het Franse memorandum onvermijdelijk tot het herstel van een krachtig gecentrali seerd Duitsland. „De angelsaksische machten zijn een weg opgegaan, die tot herstel van een ge centraliseerd Duits rijk zal leiden", aldus verklaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren ten aanzien van de Anglo-Ameri- kaanse economische maatregelen in Duits land. „De Franse regering heeft aan Lon den en Washington een nota gezonden, waarin het Franse standpunt uiteengezet wordt, een aantal concrete voorstellen wordt gedaan en de voornaamste reden voor Frankrijks gereserveerde houding wordt toegelicht. De Franse regering is van mening, dat er slechts een alternatief is: Een beroep doen op de welwillendheid van de Duitse staten afzonderlijk of ge weld gebruiken om te vertegenwoordigers der verschillende staten op zij te zetten, hetgeen de heroprichting van een opge legd Duits centraal bestuur, uitlopend op een nieuwe totalitaire staat, onvermijdelijk zou maken". Naar te Parijs wordt vernomen, beveelt de nota die de Franse regering aan Washington en Londen heeft doen toeko men, de terugkeer naar een sterker Duits federalisme aan. De Franse regering zou in haar nota de volgende vijf vragen hebben gesteld: 1. Waarom moeten de provincies min- Beverwijk Tekort aan prei op de markt Nieuwe perspectieven werden niet ge opend op de markt. Men kan wel zeggen dat alles „op de oude voet" werd voort gezet. Spruiten, in ruime mate aangevoerd, maakten van 0.300.75 per kg. De prijzen van boerenkool die in grote par tijen ter markt komt, varieren van 0.07 0.14 per kg. Witlof is traag te plaatsen en brengt het met de prijs niet verder dan 0.13 0.26. Veel vraag en weinig aanbod van groene kool brengt de prijs op 0.34 per kg en met de gele kool blijft men zo goed als zitten. Savoye kool gaat daarentegen voor hoge prijs weg. Prei is en blijft duur, er is een tekort aan en dit komt in de prijs sterk tot uiting. Andijvie voor zover nog aanwezig ging voor 1.17 per kg. De vraag naar selderij knollen was goed, evenzo was dit het ge val voor waspeen. Uienaanbod is klein met prijzen van 0.130.17 per kg. Bloemenmarkt Op de bloemenveiling begint de aan voer van tulpen van enige betekenis te worden, er komen meer soorten en de kwaliteit wordt beter. Rose Copland, Van der Eerden, Krelage Triumph en William Pitt gingen weg voor 0.701.35 per bos. Het aanbod van narcissen is niet zo groot, goede kwaliteiten brachten 0.80 per bos op. Blauwe druifjes zijn schaars met hoge prijzen tot 0.51 per bosje. Cro- cussen komen ook los, maar de prijzen zijn laag, vaak niet boven 0.05 per stuk. Hyacinten ziet men sporadisch, de eerste anemonen brachten 1.55 per bosje op. Het aanbod van potplanten is klein: enkele cyclamen en wat primula's met prijzen naar evenredigheid. Mensen passeerden de revue Woensdagavond, bij de voorstelling van het cabaretgezelschap van Wim lbo voor de vereniging „De Gieteling", was de zaal van het Kennemer Theater geheel gevuld. De voorzitter, ir. A. Rijkeboer, heette het publiek van harte welkom. Doordat de pianist Tonnv Schiffersteyn zich enigszins verlaat had duurde het enige tijd voor het programma begon. Conférencier Wim lbo maakte kennis met het publiek en Fien de la Mar zong een liedje uit Parijs en de stemming was er volledig. In de schets „De kalverliefde" lieten Hetty Blok en Wim lbo de aanwe zigen van harte lachen om de raak gete kende „grote verlegenheid" die een grote liefde voorafgaat. Zo is dit wel zeer beschaafde cabaret gezelschap debet geworden aan een avond Voor algehele onteigening zullen in de van plezierige en nergens vergravende leut, regel drukkerijen in aanmerking komen, welker leiding zich gedurende de bezetting heeft misdragen en die thans slechts als loondrukkerij fungeren. waar slechts een ontstemde piano bij een overigens virtuose Tonny Schiffersteyn roet in het eten gooide. Het traditionele bal besloot het festijn. De Belgische regering heeft enige tijd geleden de prijzen van enkele artikelen verlaagd en toen een reclamecampagne tegen de zwarte handel op touw gezet. Zo werden de locomotieven der Belgische spoorwegen beschilderd met leuzen als: „Laat u niet beet nemen, koop niet voor te hoge prijzen." Een der prijsverlagingendie der spoor wegen zelfmoest echter weer teniet worden gedaan omdat de exploitatiekosten niet werden gedekt. Een onbekende spotvogel beschilderde toen een locomotief met het op schrift, dat men op de foto ziet en dat voor zichzelf spreekt Het woord is aan der macht hebben dan de executieve com missie te Frankfort, die niet direct uit de provincies voortkomt? 2. Waarom komen de fiscale ontvang sten aan het centraal bestuur en niet aan de provinciale regeringen? 3. Waarom wordt de president van de executieve commissie niet gekozen door de leden van de consultatieve raad in plaats van door die van de economische raad? 4. Waarom wordt de taak van de ver schillende provinciale ministers niet ge coördineerd met die van de gelijkwaardige uitvoerende functionarissen te Frankfort, zodat er geen twee onafhankelijke autori teiten op een verschillend niveau werken? 5. Waarom wordt er niet in elke pro vincie een hoogste gerechtshof ingesteld in plaats van het voorgesteld centrale ge rechtshof? Kolen in December De economische commissie voor Europa, die op 1 Januari de functie heeft overgeno men van de Europese steenkoolorganisatie, heeft de voorlopige cijfers gepubliceerd van de Europese steenkoolproductie in December 1947. Volgens deze cijfers heeft West-Duitsland in deze maand 6.559.000 ton steenkool ge produceerd tegen 6.714.000 in November, het Saargebied 867.000 ton (890.000 ton). Polen 5.219.000 ton (5.421.000 ton), België 2.057.000 ton (1.911.000 ton), Nederland 801.000 ton tegen 844.000 ton in November Van de kolenproductie van Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Turkije en Sardinië werden geen cijfers gegeven. Polen was het enige land, dat in- Decem ber j.l. meer steenkool produceerde dan het vooroorlogse maandelijks gemiddelde be droeg. De Poolse productie in December bedroeg 103 van dit gemiddelde. De Britse kolenuitvoer naar de andere landen van Europa steeg van 51.000 ton in November tot 85.000 ton in December. Het grootste gedeelte van de Britse uitvoer ging naar Ierland. De Amerikaanse uitvoer naai de landen, die in de economische commis sie voor Europa vertegenwoordigd zijn daalde van 2.987.000 ton in November tot 1.220.000 ton in December. De uitvoer uit West-Duitsland daalde van 1.0.58.000 ton tot 786.000 ton en de uitvoer uit Polen van 909.000 ton tot 722.000 ton. Volksstemming in Kasjmir De Belg van Langenhove, de voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft Woensdag bij de opening van de vergadering van de raad verklaard, dat India en Pakistan tot overeenstemming zijn gekomen over de wijze, waarop over de toekomst van Kasjmir zal worden beslist, Van Langenhove zeide, dat beide par tijen hadden toegestemd in het houden van een volksstemming door de UNO in het betwiste gebied. Anonymus: Het gebrek aan geld is een belang rijker werkelijkheid dan het bezit ervan. „Willem Wifsen en zijn vriendenkring" Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum te Haarlem In het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt een tentoonstelling gehouden „Wil lem Witsen en zijn vriendenkring". De opening zal geschieden in de Renais- sancezaal van het museum op Vrijdag 30 Januari te 3 uur. Het openingswoord zal gesproken worden door de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Uitvoering der bestandsniaatregelen Een speciale verslaggever van Aneta, die de bestandsbesprekingen te Poerwakarta bijwoont, seint, dat aldaar Woensdag te 13.00 uur de besprekingen zijn begonnen. Zij werden van Nederlandse zijde gevoerd door de kolonel Uilenberg, commandant der tweede infanteriebrigade, met officie ren van zijn staf, en van republikeinse zijde door de majoor Sadikin, eveneens verge- zeld door stafofficieren. Als waarnemers van de commissie voor Goede Diensten waren bij deze besprekingen aanwezig de Chinese kapitein Lie en een Australisch officier. Dinsdagavond werd door de repu blikeinse militaire delegatie het eerste con tact met de Nederlanders gemaakt. Voor Zuid-Sumatra werd de desbetreffende militaire overeenkomst Woensdagavond getekend door de kolonel Mollinger voor Nederland en de kolonel Hassan Kasim voor de republiek. De besprekingen over de bestandslijn, de uitvoering van de eva cuatie der republikeinse troepen en de te demilitariseren gebieden hadden plaats gehad op 25 en 26 Januari. Bij de onderte kening waren hier aanwezig de regerings commissaris voor Sumatra, dr. J. J. van de Velde en de regeringscommissaris voor Zuid-Sumatra. de heer Wijnmalen. De militaire besprekingen tot uitvoering van de wapenstilstand hebben in West- Java een zeer gunstig verloop gehad. De eerste contingenten der te evacueren repu blikeinse troepeneenheden worden Vrijdag of Zaterdag op de vastgestelde punten ver wacht. De juiste aantallen en sterkte van die groepen zijn echter nog niet bekend. Te Tasikmalaja worden 5000 man verwacht, die via Bandoeng, Porewakarta en Cheribon per trein naar republikeins gebied zullen worden afgevoerd. De correspondent van Aneta meldt nog, dat in West-Ja va door sabotage aan een brug, een werktrein gedeeltelijk in een rivier stortte. Er waren drie doden en 28 gewonden. Het republikeins kabinet laat op zicli wachten President Soekarno zal niet gelijk in het voornemen lag hedenavond de sa menstelling van het nieuwe republikeinse kabinet bekend maken, meldt „Antara". De reden van dit uitstel is, dat verschil lende ministers en leden van de republi keinse delegatie nog te Batavia vertoeven. Het is mogelijk, dat de bekendmaking Za terdag zal plaats hebben. Volgens een mededeling in „Merdeka" zal het nieuwe kabinet-Hat.ta de volgende politieke samenstelling hebben: Vier leden der P.N.I. (Nationalisten), vier leden der Masjoemi, drie leden van de partijen der linkervleugel, twee par tijlozen en een vertegenwoordiger der Parkindo (Partai Kristen Indonesia). Volgens „Merdeka" zullen er de volgen de persoonsbezettingen plaats hebben: Hadji Agoes Salim weer minister van Bui tenlandse Zaken: Mohammed Roem, Bin nenlandse Zaken; Mohammed Natsir, Voorlichting; Sjafroeddin Prawiranegara, Welvaart. Verder blijft ir. Djoeanda, mi nister voor Communicatie; All Sastroa- midjojo voor Onderwijs en ir. Lach voor Openbare Werken. Moh Hatta zou zelf de portefeuille van Defensie nemen. Soetan Sjahrir zou geen zitting hebben in het kabinet. Hij steun Hatta ten volle, doch blijft de post van gevolmachtigd gezant der republiek in algemene dienst bekle den. Volgens „Merdeka" deelde de heer Prawiranegara in een interview mede, dat de huidige regeringspolitiek verschilt van de vroegere. Het zwaartepunt ligt thans niet bij strijd, doch bij wederopbouw en stabilisatie. Trygve Lie's reis ten einde Trygve Lie is Woensdag uit Praag te Londen aangekomen, waar hij bespre kingen zal voeren met McNeil, de Britse minister van staat. Hij zal ongeveer een week te Londen verblijven, waarna hij via Oslo naar Amerika zal terugkeren. BIJZONDERE AMBASSADE NAAR VENEZUELA Dr. A. Loudon, oud-ambassadeur te Washington, lid van de Raad van State, zal aan het hoofd van een bijzondere am bassade naar Venezuela vertrekken. Deze ambassade heeft tot taak de Koningin en het kabinet te vertegenwoordigen bij de ambtsaanvaarding van de nieuwe president van Venezuela. Verder maken deel uit van deze bijzondere ambassade dr. P. Kasteel, gouverneur van Curacao en de heer F. W. Kraandijk, Nederlands gezant te Caracas. Het mooiste vuurwerk dat Zandvoorl ooit zag Het eerste van de vier vuurwerken, dat door de Vereniging Viering Nationale Feestdagen te Zandvoort dit jaar zal wor den ontstoken, zal plaats hebben op 29 Juni op de verjaardag van Prins Bernhard. Kosten noch moeite worden gespaard om dit groots van opzet te doen zijn. Het zal één der allergrootste, zo niet het groot ste vuurwerk worden dat Zandvoort ooit aanschouwde, waarbij men zich tot taak gesteld heeft in dit opzicht niet onder te doen voor Scheveningen. De middenstand klaagt De vergadering van de winkelcombina tie „Plan West", welke plaats had in café „Scheywijck", was zeer druk bezocht. Voor zitter E. v. Rookhuizen, die de bijeenkomst opende, zag de toekomst somber in. zulks in verband met de op stapel staande belas tingverhogingen. De secretaris meende, dat bij de voorlichting van het publiek minder rekening gehoden wordt met de belangen van de middenstander dan met die van de arbeider. Voor de opengekomen bestuursplaatsen werden de heren Eggeraat en Tabak ge handhaafd en de heer Weseman kwam in de plaats van de heer De Bree. Het bestuur kreeg vrij mandaat om de boottochtreclame 1948 zelf voor te berei den. Tevens werd besloten een amusements avond te organiseren en wel op 15 April in het K.S.A.-gebouw, welke verzorgd zal worden door de Rederijkerskamer Alb. Thijm uit Haarlem en deze zal dan ten tonele brengen: „De man, die terugkwam". Bij de rondvraag kwamen nog de ver plichte verlichtingssluiting en Dinsdagmid dagsluiting ter sprake. ZACHTE WEER HOUDT AAN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanhoudend zacht weer met voorna melijk in de nacht enkele buien en morgen overdag weer tijdelijke opkla ringen. Nu en dan krachtige wind tus sen Zuid en Zuidwest. 30 Januari: Zon op 8.25 uur. onder 17.22 uur Maan op 23.17 uur. onder 10-38 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1