Tante Els Taxi tel 4331 OLD CLOTHES NEW Een oud handwerk zoekt in Santpoort naar nieuwe kleur Predikbeurten Uw Maatkledin J- Zonnevel ZATERDAG 31 JANUARI 1948 IJMUIDER COURANT Het hoekje van Zaterdag, 31 Januari 1948. I seda, hè? Zul je steeds m'n groeten over brengen, als je schrijft aan haar, Blauw- Beste kinderen! druifje? Jammer dat je het raadsel niet 1 goed kon oplossen. Het was toch heus niet zo erg moeilijk. Probeer de Februari-wed- striid maar eens. TULP was niet erg tevreden over haar tulp. Nou, ik wel hoor. Hij heeft wel geen prijs gekregen, maar aardig was hij toch en keurig netjes. De datum van mijn ver jaardag heb je goed onthouden, hoor! Het zal wel een teleurstelling voor je zijn, als je je SPERWER niet in de krant ziet Sperwer, maar er waren heus nog meer inzendingen en ik moet ze allemaal heel eerlijk beoordelen. Geloof me, het was erg moeilijk de mooiste er uit te kie zen. Je zult bij een volgende wedstrijd nog eens moeten proberen een prijs in de wacht te slepen, misschien lukt het beter. Fijn dat V.S.V. zo aan de winnende hand is Hou je me op de hoogte van de gebeur tenissen? Ook EEKHOORN verraste mij met een heel mooie tekening. Ik bewaar hem, hoor Eekhoorntje! Wens je vader maar beter schap van me, want het valt niet mee een maand rust houden. Moet hij op bed lig gen of alleen maar binnen blijven? Hoe is het met het zusje van je vriendin? Zijn de brandwonden al wat beter of is het heel erg aangekomen? Een stapel brieven, alle bijna met een tekening er in, heb ik deze week ontvan gen en het kostte mij werkelijk moeite keuze te maken uit al die leuke plaatjes. Ik heb echter besloten TWEE PRIJZEN uit te loven, namelijk één voor de mooiste Oost-Indische-inkt-tekening, die je vol gende week in de krant zult zien, en één voor de mooiste kleuren-tekening, welke ik jammer genoeg niet aan jullie kan laten zien. De eerste hoofdprijs is bestemd voor AVONDVLINDER uit Santpoort. Bravo Vlindertje, je werk zag er keurig uit, hoor! Van harte gelukgewenst! Je krijgt het mooie boek „Ankie's Tweeling zusje" van Minni van den Heuvel zo gauw mogelijk toegestuurd. Een hele mooie kleurentekening ontving ik van KOBOLDUS, die zichzelf op weg naar haar huisje (een paddestoel) afbeeld de en daarbij erge leuke, vrolijke, kleuren gebruikte. Fijn gedaan Koboldus! Het boek „Do en de Berkemannetjes" komt zo snel mogelijk naar je toe! En dan heb ik hier nog een troostprijsje voor één onzer kleinste nichtjes KNAB- BELGRAAG, die pas zes jaar is en toch zo'n leuk portret van zichzelf gemaakt heeft. Ja, Knabbelgraagje kijk jij maar eens uit naar de post volgende week. Er is wat voor je in aantocht, hoor! Volgende week wordt jouw tekening ook afgedrukt, want er is nu met al die brieven geen ruimte voor. De andere nichten en neven, die ook heel erg hun best gedaan hebben, bedank ik natuurlijk hartelijk voor de inzendin gen, want alle tekeningen bewaar ik zuinig. Er was heel veel aardig werk bij, maar ja, niet iedereen kan de gelukkige zijn! Volgende keer beter, moeten de anderen maar denken en gauw bezig gaan met de Februari-wedstrijd waarvan jullie de op gave in dit hoekje zult vinden. En nu maar snel de brieven! Deze week bereikte mij een heel deftige brief uit Zwitserland, afkomstig van onze RESEDA. Ik geloof dat ze wel vooruit gaat daar in Horgen, zo heet het plaatsje waar ze is, want ze schrijft zo opgewekt. Je zult eens zien Reseda, volgend jaar kan je weer beide verjaardagen van Pappa en Mamma meemaken. Stop jij je brief voortaan maar bij die aan Moeder in, hoor, dat vind ik best. Krijg je de Zater dagse kranten erg laat of duurt het niet zo lang? Jammer dat je niet aan deze wed strijd mee kon doen, maar de nieuwe gaat misschien beter, probeer het maar eens! Van KOOLWITJE kwam een keurige brief uit Spaarndam. Leuk, dat je zo goed kunt opschieten met Bruintje Beer en ook fijn dat je daardoor je Tante Els niet ver geet! Doe je best maar bij de Februari- wedstrijd, wie weet ligt er voor jou ook een prijsje in het verschiet! MONKEY heeft 10 Januari een heerlijke verjaardag gehad, schrijft ze. Je brief was verleden week net iets te laat, kleine aap! Wat een leuk voerbakje hebben jullie voor de vogels gemaakt, zeg! Ik wou dat ik ze eens kon zien zitten knabbelen. Het was eigenlijk bijna een opstelletje, zó leuk ver telde je in je brief over de vogels. Ik heb het echt met pleizier gelezen. Van KNABBELGRAAG kreeg ik ook nog een klein briefje. Ze ziet al uit naai de Pinkstervacantie, want dan gaat ze met de boot naar Volendam en Marken! Jammer dat het nog een tijdje duurt, maar wat in het vat is verzuurt niet, zegt het spreekwoord. Als je niet weet wat ik be doel, vraag dan maar eens aan Monkey, die weet het vast wel. ARREBELLETJE vertelt me het nieuws over haar poppen. Je moet die ondeugende Bobbie toch heus eens een flink pak op z'n broek geven, Arrebelletje, want anders blijft hij zo stout, hoor! En feliciteer pop Margriet van me met haar verjaardag en Anneke ook maar vast. Nu volgt een nieuweling: MICKEY MOUSE wil hij heten. Nu dat zal wel gaan hoor, want dat Amerikaanse muisje hebben we nog niet in ons midden. Grap pige namen hebben jullie poesjes zeg! Zijn ze nog klein? Leuk dat je net op de na tionale feestdag jarig bent. Hoe oud word je dan? Krijg ik eens gauw een lange brief van je? KIEVIT vraagt mij nog eens om te zor gen voor een correspondentie-vriend of vriendin. Beste Kievit, dan heb je ons vo rige hoekje niet goed gelezen, want daar in heb ik uitvoerig verteld waarom ik niet aan jouw verzoek en dat van de anderen kan voldaan. Zoek de krant van verleden Zaterdag nog maar eens op, als jullie hem nog hebt en kijk dan goed. Is jullie hond al weer beter? Gelukkig genezen de won den van een dier gauw als ze de plek maar kunnen likken. Van BOODSCHAPSTERTJE kreeg ik een brief waarin ze mij vertelde, dat ze het raadsel deze week zo moeilijk vond. Inderdaad was het niet zo héél gemakke lijk, maar je hebt het toch gevonden, zie ik. Je tekening was aardig maar jammer genoeg niet in Oost-Indische inkt. Krijg ik volgende keer een echte lange brief? HORTENSIA is nieuw en van harte welkom. Jammer meisje, dat het al te laat is om nog aan de wedstrijd van Januari mee te doen, want je kunt aardig tekenen zoals ik zag. Maar er komt nog wel eens een gelegenheid om je talent te tonen, hoor. Alweer een nieuwe: VIOOLSPEELSTER- TJE. welkom in ons midden. Ik heb je schuilnaam maar een beetje veranderd, want je bent een meisje, nietwaar en dan kun je geen „speler" zijn. Je tekening vond ik keurig. TORTELDUIFJE verraste mij met een keurig-nette, lange brief over haar reis naar Rhenen. Jammer dat je maar zo kort kon blijven, hè Tortelduifje? Ik heb erg genoten van je gezellige verhaal en ik kan me best voorstellen dat je doodmoe was toen je thuis kwam. Natuurlijk is er nog een plaatsje in ons hoekje voor jou ZILVERMEEUW en je schuilnaam is ook in orde. Wat ben jij op een grappige manier bij ons terecht gekomen. Maar even welkom, hoor! Krijg ik eens gauw een lange brief van je? Een keurige IRIS had je gemaakt, Iris- je! Ik bewaar hem hoor' Je zult het wel jammer vinden, geen prijs te hebben, maai er is altijd baas boven baas en je moet maar denken: volgende keer beter! Keurig zeg, dat je zelf al een onderjurk kunt ma ken. Dat zal je nog wel eens te pas komen, denk ik. Ben je alweer helemaal opge- knaot? Griep gehad? Beterschap, hoor! BLAUWDRUIF.IE vindt, dat ik maar goed raden kan. Nou dat vind ik zelf ook. Ik had de leeftijd van je zusje toch bijna goed. Het gaat geloof ik wel goed met Re- ZILVERSCHOON stuurde mij twee héél keurig getekende plaatjes van haar schuil naam. Ik bewaar ze zuinig hoor Zilver schoon, want ze waren mooi, maar je be grijpt, niet ieder kan de prijs hebben. Krijg ik nog eens een lange brief van je? WATERLELIE kwam ook weer eens op duiken. Keurig rapport had jij, zeg! Daar valt niets op aan te merken hoor. Wan neer krijg ik eens een langere brief van je? A VOND VLINDER kwam met een lange brief. Had je gedacht, dat je prijs zou winnen? Je had het aardig gedaan, zo bij elkaar was het echt een vlinder in de avond, dus een avondvlinder. Ik geloof dat jij een echte sportsgirl bent, als ik dat zo lees. Maar laat je werk er niet onder lijden, meisje, want meestal gaat studeren en zwemmen of handballen niet samen. Het is heel verstandig dat je het aanbod van de H.V.GJ3. nog even in beraad ge- I houden hebt. Je werk op school gaat toch vóór, nietwaar? Vertel je me eens hoe je eerste bal afgelopen is? Maar beste ORCHIDEA, wat laat je me nu toch in de steek! Je wilt toch geen Narcis gaan heten? Hè nee, ik vind Orchi- dea véél mooier. Blijf jij maar fijn bij je oude naam, hoor! Vind je het goed? Als je eens een week geen tijd hebt om te schrijven, sla dan maar gerust eens over, hoor! Ik herkende je direct toen ik je brief zag, je hoeft niet te denken dat ik je vergeet, Orchideetje! Je tekening vond ik mooi en bewaar ik natuurlijk. Och. och UIL en KAREKIET uit Be verwijk, wat een gezellige brief was dat. Ik wist niet dat jullie uit zo'n groot nest kwamen. Maar dat is juist leuk. Jullie zult wel pret hebben thuis, net als je in Monnikendam gehad hebt. Ja, zo'n auto van je vader heb ik wel eens zien rijden, maar natuurlijk nooit gedacht, dat die van vader Uil of vader Karekiet was! DUIZENDSCHOON heeft fijn gezwom men, schrijft ze. Dus jij zult nu wel in het diepe mogen. Dan maar gauw je di ploma halen, hoor! Hoe is het gegaan met je dagboek, staat er al veel in? Natuurlijk mag je SIMBA heten, Dirk, want die naam is er nog niet. Wat jam mer dat jullie hond overreden is, zeg! Heb je al weer een andere? Wat ga je kweken in je tuin? Het lijkt me leuk om zelf zo'n stukje grond te mogen bewerken. Je raad sel bewaar ik, dat komt nog wel eens te pas. Je tekening vond ik heel mooi en bewaar ik ook trouw. Van SNEEUWVLOKJE kwam een lief briefje. Wat leuk dat jouw pop dezelfde naam heeft als ik. Dat is toevallig! Wat flink, dat jij al fietsen kan zeg, leer maar gauw de verkeersregels anders kun je niet alleen weg, hoor! Hoe was het feest van de buurtvereniging? STORMVOGEL je tekening was werke lijk keurig. Ik kan wel zien, dat je er erg je best op gedaan hebt. Ik bewaar hem zuinig, hoor! Is je zusje al weer wat be ter? Wat een mooie naam heeft ze! Hoe heb je hat gemaakt in Haarlem? Je hebt je brief erg mooi geschreven. Hoor ik nog eens gauw wat van je? MARIETJE P. jij moet nog eens goed naar een andere schuilnaam zoeken, want zoals je al in dit hoekje ziet, een Orchidée hebben we allang. Verzin nog maar eens goed! Vertel je eens gauw wat van je broertjes en zusjes? KOBOLDUS had maar een kattebelletje bij haar aardige tekening. Je had zeker niet gedacht dat je een prijs zou krijgen? Zo zie je, het valt je toch soms mee. Maar een Kobold is geen heks hoor! Het is wel degelijk een kabouter, maar dan een beetje grappige, bijvoorbeeld met een wipneus en een dik buikje en zo. Net als in de film van Sneeuwwitje. Heb je die wel eens gezien? En dit was weer de laatste van de lange rij, deze keer. Tot volgende keer TANTE ELS. Voor jonge hersens En hier is dan het maandraadsel. Uit onderstaand verhaal moet je de fouten zoeken. Als je begint te lezen, zul je mer ken, dat er vreemde dingen in deze ge schiedenis staan. Als je zo'n vreemd geval ontdekt, schrijf je het, netjes genummerd, op een apart papiertje, bijvoorbeeld: „een ronde tafel heeft geen hoek", of „de poes heeft geen vijf poten". Wie de meeste on juistheden in het verhaaltje vindt en zijn of haar oplossing het netste instuurt, krijgt de Februari-prijs. Zoek prettig! Een nare historie Jan had al een paar uur door het asfalt gebaggerd, en huiverde van de warmte. 1-Iet was eind Januari dus nog lekker koud en de vogeltjes zongen vrolijk in de groene bomen, die in lange rijen op de daken stonden. Jan zag het gefluit van de vogels echter niet: hij was op zoek naar een cadeau voor zijn vaders verjaardag. „Zal ik hem een knot wol geven?" dacht de jongen „of een mooie armband?" Telkens als hij in een bloemenwinkel een uitstalling van wol zag, keek hij naar de prijs, en wilde al door het raam stappen, maar bedacht dan plotseling, dat hij niet genoeg boterbonnen bij zich had voor de wol. En niet genoeg geld ook. Al was de hele spaarpot omge keerd: met tweeduizend gulden doe je nu eenmaal niet veel en als je dan ook nog geen bonnen hebt, kun je helemaal wel op houden met zoeken. Maar gisteren was Jan's Grootvader al jarig en de schemering van de ochtend viel al over de stad, zodat elk ogenblik de winkels konden gaan slui ten. Jan wiste zich het water van het voor hoofd en reed verder. Het geld had hij stevig onder de arm geklemd en met de vrije hand baande hij zich een weg door het dichte struikgewas. Daar was nog een winkel, misschien verkochten ze wel lelijke armbanden en daar had je maar één tex tielpunt voor nodig.gauw nog even kijken. Jan drukte zijn achterhoofd plat tegen het raam, om goed te kunnen zien, maar er lagen niets dan armbanden in de étalage en die zocht hij nu juist niet. Moedeloos sjokte Jan de boslaan uit. Twee gulden op zak en dan nog niet eens een presentje voor zijn broertje Kees, die Maandag vijf-en-zestig jaar werd Maar bij de slaapkamerdeur stond moe der hem gelukkig al op te wachten, zodat hij niet hoefde te bellen met al die pakjes. ,Ben je zo warm, jongen?" vroeg ze. .Waarom ga je dan ook zo lang zwem men?" Jan antwoordde, dat hij nergens een kerstboom had kunnen vinden en dat hij daarom zo'n pret had. De volgende morgen sliep Jantje nog niet, of moeder stond al voor zijn bed. „Dag Jan". „Goeienavond moeder". „Raad eens, wie er morgenavond gekomen is^" Jan wist het natuurlijk niet, maar hij zei op goed geluk af: „Vader?" „Ja!" ant woordde moeder bedroefd en Jantje besef te plotseling, dat hij toch niet voor niets de hele dag naar een mooie pijp voor zijn vader had gezocht. De oplossing van het raadsel van verle den week is: „DE POT VERWIJT DE KETEL DAT ZE ZWART ZIET". wortel, zwart, dijk, Piet, heet, zee, vat, tijd, d. Goede oplossers waren: Koolwitje (nog van het eer vorige raadsel), Mickey Mouse, Boodschapstertje, Tortelduifje, Waterlelie, Avondvlinder, Orchidea, Stormvogel Mar iet je P. VAN BISKWIES, TRIANGELS EN KLEEFJES Pottenbakker op de Lichthoeve De bezoekers van de tweemans aar dewerk-industrie 't Santhaes in Sant poort moet over enige lenigheid be schikken, want bij gebrek aan een deur moet hij zich door een raam naar zijn gastheer worstelen, die vriendelijk vertelt, dat Bouw- en Woningtoezicht bezwaren had tegen een deur in de gevel van de „Lichthoeve". Maar als deze bezoeker dan eenmaal bin nen is, waar de gloeiende oven elke ge dachte aan mist en kilheid verbant, zijn de herinneringen aan een minder „joyeuse entrée" snel vervaagd. Waar ouden van dagen, een haringhan delaar en nog andere soorten van lieden hebben rondgekuierd die Lichthoeve heeft al heel wat verschillende Velsenaren geherbergd staat nu een dof-groene kop en schotel naast een purperrode vaas, een .biskwie" naast een „scherf". Waarmee wij direct al midden in het pottenbakkerslatijn zijn verzeild. De jonge eigenaar van het jonge bedrijf, een voor malige machinist ter koopvaardij, die na het onderduiken meer in de klei dan in de zee zag, wil echter graag zijn heilig dommen ontsluiten, als de bezoeker maar niet naar de fabrieksgeheimen, die ook in dit bedrijfje van zeven zegelen zijn voor zien, polst. „Kijk", zegt de heer A. Rijkeboer, „hier hebben we de draaischijf". Daar is dan het eenvoudige instrument, dat de voeten en handen van vele klei-kunstenaars al sinds eeuwen in beweging heeft gehouden, op dat de wereld drinken zou uit kroezen en eten van ronde borden. Een stuk geknede en bewerkte klei uit Tsjechoslowakije gaat er op en de rappe handen trekken en vlijen de vormloze bonk tot een sierlijke pul. Als er een mooi hobbeltje in moet kan dat ook, kijk maar Het mooiste Die scherf is dus klaar. Hoe die naam „scherf" in des bakkers woordenboek is gekomen kunnen wij niet vertellen, maar een scherf is nu eenmaal een scherf en een biskwie een éénmaal gebakken stuk' aar- Met de „Oldenbarnevelt" huistoe Op de passagierslijsten van de „Olden barnevelt", die 15 Februari in Amsterdam verwacht wordt, komen nog de volgende namen van personen uit onze omgeving voor: H. Brouwer, marinier, Laan van Kanaan 4, Beverwijk; A. Eenhoorn, marinier, Waa restraat 40, Beverwijk; W. A. Zweeres, marinier, Eenhoornlaan 4, Beverwijk en P. Rolvink van het K.N.I.L., Velserduinweg 175, IJmuiden-Oost. Voor dat burgemeester H. van Alphen voor het laatst een vergadering van de Zand- voortse raad presideerde, bood het dochter tje van de gemeentesecretaris, Willemientje Bosman, Mevrouw van Alphen bloemen aan. - Van links naar rechts: Wethouder Van der Moolen, Mevrouw van Alphen burgemeester Van Alphen en hun dochter. Ons SPECIAAL SYSTEEM r DRY CLEANING Voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe. Is sneller is beter Chem. reiniging en penserïj KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 IJMUIDEN IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg; 5.30 uur ds. De Jong, van Scheveningen. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. D. van Dijk, van Groningen. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Doopsgez. Gemeente. Helmstraat. 10.30 uur de heer G. de Vries, van Amsterdam. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst. 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Kapiteine G. Trip. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Heiligings dienst; 7 uur Vesper. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. L. A. Bodaan. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 ds. S. E. Wes bonk. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur ds. A. R. de Jongh, van Haar- lem. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst; Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 10 uur geen dienst; 4 uur de heer P. Niemeyer, van Alphen aan de Rijn. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld). 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. Johs. Bronsgeest; 7 uur Ned. Herv. Kerk ds. G. van Leeuwen, van Den Haag, Jeugd dienst. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. Schweit zer Jr. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. C. Meyer. Maranatha. 10 uur de heer F. Niemeyer, van Alphen aan de Rijn. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. 10 uur ds. S. H. J. James, van Amsterdam. Kapel. 5 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. J. Keizer. Chr. Geref. Kerk. Gebouw „Bethel". 3 uur ds. J. C. Maris. dewerk. Daar staat er één, oranje-achtig, zo ongeveer de kleur van een badgasten huid in September 1947. Op zichzelf zijn deze biskwies al sierlijk en voornaam in hun blanke eenvoud, maar nu komt toch heus het mooiste nog, verzekert de „baas" ons. Wij mogen eerst nog even leren,- hoe aardewerk niet alleen gedraaid, maar ook in vormen of in mallen gegoten en elders zelfs geperst wordt, en dan wordt het pot- terij-college voortgezet met een les in gla zuren. Het mooiste. De bewerking, waar een pottenbakker met wat gevoel in zijn cor pus elke vrije avond weer aan schaven en verbeteren kan. Een nieuw rood bijvoor beeld, dat in donkere druppels van een vaas druipt, of in een helder groen over gaat, kan een stille triomf zijn voor de bakker. Dat druipen van het glazuur kan overigens bar lastig zijn ook, vertelt de heer Rijkeboer. Kijk maar eens naar deze beker. Van onderen heeft hij geen glazuur en het lijkt precies, of hij met een voorha mer van een voetstuk is geslagen. Het blijkt het gevolg te zijn van een iets te laag smeltpunt van het glazuur, zodat dit vloeibaar naar beneden zakte, terwijl de klei op goede baktemperatuur was. Het resultaat was natuurlijk een muurvast ge kitte beker aan de stenen vloer van de oven. Natuurlijk staat het product niet „zo maar" op de ovenbodem: kleine „triangels' (driehoekjes, die hun indruk op de onder kant van het meeste aardewerk achter laten) of „vingerhoedjes" (gestapelde, ir elkaar passende bakseltjes, welke, in een driehoek geplaatst, een soort „rek" voor het stapelen van borden of schoteltjes vormen) moeten het voor „kleefjes" be hoeden. Die kleefjes zijn de schrik van iedere pottenbakker. Als de zaak namelijk niet volkomen stevig en vakkundig in de oven wordt gestapeld, is de kans groot, dat de hele voorraad aan elkaar bakt en dan zegt de man, die de deur na vele, lange uren openmaakt, vele, lange woorden Waarom niet meer? Dit mooie handwerk vereist natuurlijk een zekere kunstzin. Maar vooral is er „feeling" voor nodig: gevoel voor een uit zettingscoëfficiënt van klei, opdat het pro duct niet barst voor de plaatsing van de scherven in de oven (die electrisch ver warmd wordt, maar natuurlijk niet overal precies dezelfde temperatuur heeft) en duizend dingen meer. De behoefte aan aardewerk is ontstellend groot. Toch is het vreemd en bedroevend dat de markt overstroomd wordt met vaak lelijke gipsen producten en dat een eerlijk wit bord niet dan na veel moeite te veroveren is. Insiders wijten dit onder meer aan de prijsregeling en de distributie-omstandig heden, die het mogelijk maken, dat bijvoor beeld luxe serviesgoed (dus geen gewoon utility-aardewerk), zonder punten en dus tegen hoge prijzen verkocht wordt. En dat, waar Nederland nog steeds dringend ver legen zit om een normaal bord en een nor male dekschaal. en de grote fabrieken enorme hoeveelheden kitsch op de markt spuiten. „Geef de zaak vrij; het kan!" zeg gen de bakkers, „Dan zakken de prijzen vanzelf en de rommel verdwijnt". In ,,'t Santhaes" wordt natuurlijk geen utility-artikel gemaakt; daar is de outillage te gering voor. Maar deze kleine industrie, die beter met de naam „kunstnijverheid" betiteld kan worden, voorziet in een dringende behoefte aan welgeschapen en aesthetisch verantwoord aardewerk. Velsen Weer werkkleding Van 2 t.m. 14 Februari is het weer moge lijk individueel werkkleding aan te vragen. Hiervoor komen in aanmerking werkne mers, die zelfstandig of wel in een bedrijf met meer dan vijf arbeiders werkzaam zijn, althans voorzover de betrokkene na 30 Sep tember van het vorige jaar geen toewijzing heeft gekregen. De aanvragen kunnen dagelijks in IJmui- den-Oost gedaan worden, de Santpoorters worden Dinsdags, Woensdags en Vrijdags in de gelegenheid gesteld en voor Velsen- Noord is de Donderdag vastgesteld. Belangrijke telefoonnummers IJMUIDEN: Hoofdbureau van Politie 4745 Politiepost Kon.Wilhelminakade 5400 Brandweer 5242 Gasbedrijf 5241 E.H.B.O. („Dokter" Bakker) 5455 Antoniusziekenhuis 4444 VELSEN-NOORD: Politiepost Wijkerstraatweg 3700 Brandweer 3841 Rode Kruiszïekenhuis (B'wijk).. '3541 SANTPOORT: Politie 8300 Brandweer 8230 FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 31) De Garlands zouden een Kerstpartij ge ven. Het zou een tamelijk luidruchtige ge schiedenis worden, want de kinderen zou den opblijven tot na het diner. Henry en Christopher waren uitgenodigd. Henry, die van plan scheen de Kerstdagen zo ver drietig mogelijk door te brengen, had ge weigerd. Christophers eerste neiging was Henry's voorbeeld te volgen. Hij voelde, dat hij niet erg op zijn plaats zou zijn op een familiefeestje. Hij kende mijnheer en mevrouw Garland niet goed; hij kende Ann, maar hij had gehoord, dat er een jonge man op het feest zou komen, die bijzonder op Ann was gesteld, zodat hij, naar hij zich voorstelde, zich hoofdzakelijk zou moeten bezig houden met de jongere leden van de familie. Hij hield van kinde ren, maar hij had heel weinig met ze om gegaan en hij was bang. dat hij verlegen Hij had verklaard, dat Ann zeer teleurge- „Vanavond vertel ik het hem", besliste steld zou zijn indien hij niet kwam. Chris- Henry. topher was voor dit argument bezweken, hoewel hij niet dacht, dat Ann tijd zou hebben om op te merken of hij er was of niet. Hij had Ann nog enige malen gezien. Ze nam vrij dikwijls dezelfde trein als hij. Het was een vrolijk, levendig meisje en werkelijk bijzonder aantrekkelijk. Michael hield erg veel van haar, hij zou een ideaal zwager worden, want hij was nooit moe haar lof toe te zingen. Henry had zijn boek open voor zich, maar hij las niet. Zijn geest was ver weg. Doch plotseling keek hij om zich heen, als iemand, die uit een droom ontwaakt, en deelde zonder enige aanleiding mede: „Ik denk. dat ik Badger het nieuws nu zal mededelen". Twee hoofden hieven zich tegelijk op. Michael en Christopher hadden wel ver wacht, dat Henry het ondërwerp, dat al die tijd niet uit hun gedachte was, weer op het tapijt zou brengen, doch niet op die onverwachte en korte manier. „Ach, dat zou ik niet doen", riep Michael uit. „Maar hij moet het toch eens weten". ,Nu ja, als het eenmaal zo ver is, zou zijn en ze verlegen zou maken. Michael het ergste gebeurt, als.Michael kuch- had zijn bezwaren echter weggeredeneerd, j te verlegen. „Wat vertel je hem?" vroeg Christopher. Henry nam zijn sigaar uit zijn mond en streek het dekblad, dat wat los gegaan was, zorgvuldig vast. Hij scheen te zullen gaan spreken, maar veranderde toen van gedachte, kneep zijn lippen op elkander en deed opnieuw alsof hij las. Wat Henry van plan was Badger te vertellen, kon Christopher zich niet voorstellen, maar hij was er heel zeker van, dat hij hem niets zou vertellen van de moeilijkheden, waar in hij verkeerde. Maar daar het duidelijk was, dat hij het zo lang mogelijk geheim wilde houden, was het enige, dat Christo pher kon doen, te wachten totdat Badger met de dranken binnenkwam, wat om pre cies negen uur zou geschieden. Badger was even precies op tijd als an ders, bij de eerste slag van negen opende hij de deur en bracht het blad met de flessen binnen. Henry scheen in fiet geheel niet gehaast om hem het nieuws mede te delen, want terwijl Badger de dranken in schonk, hield hij zijn ogen stijf gevestigd op zijn boek. Hij keek echter op, toen Badger op het punt stond de kamer te verlaten. „O ja, Badger". „Mijnheer?" Badger draaide zich om en wachtte onderdanig. Henry schraapte zijn keel en sprak ge wild onverschillig. „Ik heb een paar kinderen uitgenodigd om hier de Kerstdagen door te brengen". Badgers wenkbrauwen gingen naar bo ven. Te oordelen naar de uitdrukking op hun gezichten, waren Michael en Christo pher niet veel minder verwonderd. Toch had de verrassing voor hen minder groot moeten zijn, want tenslotte was het idee om de kinderen uit te nodigen, van Chris topher maar sindsdien was er niet meer over gesproken en zij hadden gedacht dat Henry dat idee had opgegeven. Maar hij scheen er over te hebben nagedacht en het geaccepteerd te hebben. Indien zijn woorden letterlijk konden worden opgevat dan had hij de uitnodiging reeds verzon den. Dat ze aangenomen zou worden stond vast, want naar de mening der kinderen zou niet worden gevraagd. „Het zijn de kinderen van mijn zuster", ging Henry verder, met een verontschul digende handbeweging, „met de dood van hun vader zijn ze alleen op de wereld achtergebleven en ik moet iets voor ze doen". Badger kwam geleidelijk aan weer tot de werkelijkheid terug. „Zijn het zijn het kleine kinderen, mijnheer?" vroeg hij aarzelend. (Wordt vervolgd). van japonnen, mantels en herencost* le klas gemaakt door KANAALSTRAAT 54 ik Grote partij kool verloren gegaan Kamerlid stelt vrat aan minister Mansi Het Tweede Kamerlid de heer Borst f. aan de minister van Landbouw, Visser;. Voedselvoorziening gevraagd, of het de' nister bekend is, dat er bij de tuinden Noordholland grote hoeveelheden gelei ten gevolge van de onvoldoende afzetit; lijkheden door een rottingsproces voc consumptie verloren zijn gegaan en dai: de groenteveilingen in Noordholland t duizenden kilogrammen gele en rode bev; kool doordraaien, waarvoor de tuinden' goed als geen vergoeding ontvangen, vragensteller verklaart, dat hoeveel^ gele kool naar Tsjecho-Slowakije a% kunnen worden tegen een prijs, welker de tuinders redelijk is te noemen. Er echter moeilijkheden gerezen, waardoor export nog niet heeft kunnen geschieden vraagt of de minister niet van mening i? deze moeilijkheden zo spoedig mogelijk de weg geruimd moeten worden om J voor de tuinders en voor het verkrijgeni deviezen zo belangrijke export te doen; schieden en of de minister bereid is te ba deren, dat de tuinders voor de doorgedrs kool alsnog de kostprijs uitbetaald krij De gelden, hiervoor nodig kunnen bei worden uit de heffing, welke gelegd ij de geëxporteerde witte kool, zodat de: brengst van deze exportheffing weer goede komt aan de gedupeerde tuinders. Pensioenfonds voor tuinder Het Centraal Bureau voor de Veilig te 's Gravenhage heeft een plan in st! tot instelling van een pensioenverzeka voor zelfstandige tuinders. Door op de:, lingafrekeningen een bepaald percent van de tuinders als premie in te hou; hoopt men een fonds te stichten. Op'; ogenblik wordt bij de aangesloten veilinr onderzocht in hoeverre er animo voor; dergelijke regeling bestaat. Velsen-Noori Watervliet hijst de noodvlag Het uitstapje naar Groen-Geel te merveer is „Watervliet", dat maar ev vier spelers uit het twaalftal miste, i vervangen werden door veteranen, sis; bekomen. Hoewel er hard is gewerkt, o. door de invallers, konden de korfballers! niet bolwerken. „Het schot" ontbrak 1 enenmale en dit was juist het voordeelv: de Wormerveerders, die niet minder i één snijbal en vier afstandschoten zar benut plus een normaal doelpunt. "Wal; vliet kon hier niets tegenover stellen, wat door de kans op degradatie welhaast onve mijdelijk schijnt en dus is de noodvlagji hesen. Met nog slechts enkele wedstrijd heeft Watervliet Zondag de ontmoeting o B.E.P. in Purmerend voor de boeg, s wedstrijd, die reeds tweemaal niet i: doorgaan. Dit wordt de belangrijkste, zei de laatste kans om het vege korfballijf redden. Het Watervliet-twaalftal gaat op r voor de laatste kans in 2 A Nederland Korfbal Bond met: de dames T. Gieze,J.' Vught, R. Weimar, M. v. d. Plas, M. v. Kieft, C. Broeksma en de heren F. Mk man, S. de Vries, J. Wals, B. de Heer,: Gieze en J. Broeksma. Reserve is W. Bei] huis. Watervliet 4, het enige andere twaalft dat spelen zal, ontmoet op eigen terra Sport Vereent 4 uit Santpoort. Dit Wate vliet-elftal is tot goede dingen in staat; nu er terreinvoordeel is, mag zeker op t: overwinning worden gerekend, die groen-gelen althans hun plaats zal dw handhaven. Vis met zand Op het kruispunt Kanaalstraat-Ken straat botste een zandauto tegen een vi wagen, als gevolg van het niet verleat van voorrang. Beide wagens werden w zwaar beschadigd, maar de bestuurde kwamen er met de schrik af. Beverwijl DE HEER BEIMER VERTELDE OVEB ZIJN WERK. Er bestond veel belangstelling van zijde van de Chr. Vrouwenbond afd. Beve wijk-Velsen voor de interessante lezing,i de heer Beimer, leraar van het Doofste: meninstituut „Effatha" te Voorburg, inb Verenigingsgebouw aan de Schans hié Mevr. Leysen heette de heer Beimer kom, waarna hij een interessant en les zaam betoog hield over het dagelijkse te van de doofstomme kinderen. Tevens vertelde hij hoe aan het „stee zijn" genezing gebracht kan worden en: welke wijze aan de doofheid tegemoet? komen kan worden. Met waar engelen? duld moeten de leerkrachten gewapend i om de vele moeilijkheden, die door i doofstom zijn naar voren komen, te ove: winnen. Het gehele onderwijs bestaat 8 spreken en nog eens spreken. Gebaren wc den niet gebruikt. Vroeger was dit wel b geval, doch hiermede heeft men gebrok: Na de pauze werd het gesprokene fraaie lichtbeelden toegelicht. ZEEWEG 275 DAG EN NACH (Adv. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELST INDIVIDUELE AANVRAGEN WERKKLEDING. In aanmerking komen: werkkledingd? gende personen, zelfstandig werkzaam, oi- een bedrijf met minder dan vijf werkkledij dragende arbenders, voorzover men na; September 1947 geen bon(nen) voor we» kleding heeft ontvangen. Aan te vragen de woonplaats, of in de werkgemeente, ges- rende het tijdvak van 2 t.m. 14 Februari»^ te IJmuiden-Oost: dagelijks; te Santpotf Dinsdag, Woensdag en Vrijdag; te VelsS Noord: Donderdag. Distributiestamka*-' mede te brengen. Kantooruren: 912 uur. Ingevulde formulieren met Distributit stamkaart vóór 14 Februari in te leveren-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6