r rv|j Coöperatieve gedachte trekt velen aan «j marktbericht Velsens monument komt op het bordes van het nieuwe raadhuis v ylAANDAG 2 FEBRUARI 1948 IJMUIDER COURANT 3 V1SSERIJDA GENTEN EINDE „Kosten omlaageen dringende eis —3, 4mmer genoeg waren er, toen de besprekingen op de Bergense Volkshogeschool \iar een climax snelden, Zaterdagochtend en middag verscheidene lege plaatsen, waar ^e vorige dag enige reders en handelaren uit IJmuiden hadden gezeten. Jammer, de 'want iuist dr H. A. H. Kranenburg, de secretaris der Redersvereniging voor de Ne- ag ierlandse Haringvisserij, wist in zijn middagcauserie veel belangwekkends te ver- V' ®en over de „noodzaak van coöperatie in de visserij". (Eigen reportage). I stander van coöperatie. Verder werden I pleidooien gehoord voor het internationaal h' Een genoeglijk diner met veel uitsteken- 'overleg, om het doodvissen van de Noord- gaf3e vis, waarvoor de dank der gasten^ook 'zee te voorkomen door onder meer het vangen van kuitzieke haring te verbieden, voor betere voorlichting omtrent de bui tenlandse concurrentie en voor bekorting van de weg tussen producent en consument door middel van de coöperatie-vorm. Een aanval op de handel namelijk, dat de verdiensten niet zozeer door de visser man, maar door degenen, wie het product op weg naar de verbruiker moet passeren, worden opgestreken -r- werd door een woordvoerder van de vakgroep Groothan del gepareerd met de bewering, dat de kosten van de handel zeer hoog zijn en dat i-iit de geoorloofde bruto winstmarge zeer perkte "zich geheel tot de visserij, die hij klein is. Verder ging deze spreker in op het ,9a!s een zelfstandige bedrijfstak zag met geopperde idee, om de functie van de han- eigen problemen en de mogelijkheid voor del middels de coöperatie tot zekere hoogte eigen oplossingen ervan. De spreker toon- j te beknotten: de handel zou volgens hem de aan, dat de coöperatieve gedachte ook echter ondanks alles bestaansrecht behou- idcoï dè visserij omhelsd zal moeten wor- den. 4vden, wil het kostencijfer tenslotte omlaag Mr. C. Stapel, die als leider van de Volks maan. En deze kostenverlaging is nodig, om hogeschool de besprekingen twee dagen L^de positie der visserij te behouden en uit lang met tact en zo nodig met vriendelijke dë^te bouwen. De heer Kranenburg gaf in hamertikken in het rechte spoor heeft we- trekken de historie der visserij weer jten te houden, besloot dit tweede Visserij- ■-«om aan te tonen, dat er sinds de „beug" weekend met een woord van waardering 1 JJ 'over inleiders en de geest der gesprekken. móaar IJmuidense gevers uitging, had de Vrijdagavond ingeluid: de Zaterdagochtend r.rJierd geheel in beslag genomen door de laSndbouw. Mr. H. J. Louwes leidde „De jjMeoöperatieve gedachte" m als landbouw deskundige en uit zijn betoog viel voor de mJfsserij veel te leren, wat dan ook duide lijk bleek uit de vragen, die na de toe spraak loskwamen. a: Met wellicht nog hoger gespannen ver pachtingen had men echter uitgezien naar m,ifcet sluitstuk van deze twee volkomen ge klaagde visserij dagen in Bergen: de ïnlei- jjding van de heer Kranenburg. Deze be- r ljmgriipend veel veranderd is. dw Alles wijst er op, dat in de toekomst de 1 Hij sprak de hoop uit, dat de visserman, ibsjkosten exclusief het loon zo laag mo- die blijkens zijn persoonlijke ervaringen leluigelijk gehouden moeten worden, want hoewel eens wat te veel in eigen kring rond- JU «„lr lUbt f.pjrnnnvni* hpt, linidicn killet fin dan nnP vaak nipt. vprrlor dan viin moeilijk dit ook lijkt tegenover het huidige :.d 'prijsniveau: het buitenland houdt geen i"'-rekening met de Nederlandse mogelijkhe- 'yÜnen en concurreert rustig verder. Goedkope export is dus een levenskwestie. Eventuele coöperatie zou, door centrale Pinkopen, het kostencijfer niet alleen druk- ilken, maar tot markt- en afzetbeheersing rkunnen leiden: gezamenlijk zouden de vis iters de dieptepunten in de conjunctuur ïkunnen „dempen", door onderlinge bin- üdende afspraken, voorraadvorming of af zetbeperking. ]j Er is een begin Hoewel dr. Kranenburg op het gebied ifler samenwerking de grote achterstand jvan de visserij bij de landbouw ten volle erkende, kon hij op enige voorbeelden van 'coöperatie wijzen als de Moerdijk-afslag, ,de Haringvisserij-onderlinge en andere Ëichamen van en voor de vissers. Dit [systeem kan echter, zo betoogde spreker, [iten nutte van de hele visserij, verder door gevoerd worden: de zogenaamde „vijf- jiprocents-overeenkomst" uit 1946, waarbij Üvis met verlies naar Engeland moet wor- Ifden geëxporteerd om „in de markt te blijven", was een illuster voorbeeld van Jsamenwerking, zij het dan onder de druk '[der omstandigheden. Het Centraal aan- en 'verkoopkantoor voor garnalen en het dito „lichaam voor mosselen is een tweede. Dr. Kranenburg kwam tot de conclusie, 'dat de kleine bedrijven hetzelfde resultaat 'kunnen bereiken als. een groot concern, 'Wanneer zij coöpereren, bijvoorbeeld door 'koelhuizen, een coöperatieve (goedkope!) "boekhouding, een coöperatieve visserij - ''bank en wat er zoal meer door samenvoe ging van kleine krachten te bereiken is. 2! Deze geestdriftige bespiegelingen liet de Inleider echter direct volgen door een ver standige waarschuwing: namelijk niet ver ader te springen dan cle. polsstok reikt en 1U(|idus bijvoorbeeld niet de gehele taak van n vide handel door coöperatie overbodig te -l taiaken. iBh Wel diende de stok van de coöperatie, volgens spreker, echter achter de vis serijdeur te staan, om de handel er mee i te kunnen dreigen, als „het niet naar de zin gaat". Voor en tegen De nabesprekingen waren ook Zaterdag e Ydnteressant, prettig en geladen met een liefde voor „het vak", mei De heer K. Zwart uit IJmuiden opende Je iniet een pleidooi voor een coöperatief op- :nbjVangapparaat; dat de marktschommelingen d gdoor middel van koelhuizen e.d'. zou moeten l (fcafvlakken, om aldus zowel reders als werk- eminemers eer, betere bestaansbasis te ver- mssschaffen en zijn plaatsgenoot de heer Prin- i psen toonde zich eveneens een groot voor in Weekaanvoer vis In de week van 19 tot en met 24 Januari l„"werd *n IJmuiden aangevoerd 40502 kg. haring, 4250 k.g. tong en tarbot, -'27.750 kg. schol, 53700 kg. kabeljauw, 13750 kg. wijting, 8755 kg. koolvis, 57250 >kg- schelvis en 7350 kg', makreel. Van 17 Mei 1947 af werden in de Ne derlandse havens in totaal aangevoerd 34.076.766 kg. verse haring. Hiervan heeft _jIJmuiden 25.740.939 kg. op zijn naam staan. 11 De IJm. 266 aan de opper vlakte gebracht De UM 266, een stoomlogger, toebeho- am: 6nde aan de Visserij-onderneming voorheen J. C. Pronk, die door de Duitsers •^in 1940 werd gevorderd en die bij Zijpe tot zinken werd gebracht toen het schip - in de bevrijdingsdagen hospitaaldienst D" «eed, is door het bergingsbedrijf van De Wit gelicht. ITfc 31 Januari 1948. Visaanvoer. 7 kisten wijting, 7 kisten schar. tl tö'5 kisten bot, VS 2328 kisten, Haringprijzen f 9—f 8 per kist. kisten verse haring. Totaal Besommingen. Motorlogger: KW 83 f443. io^ KW 155 f 4182' KW 24 f5234, JS/i5i?9, Kw 168 f?- UK 66 f3349> tc' LIM 316 f 1785, IJM 229 f 556. ivoor en IJmuiden •uMAANDAG 2 FEBRUARI. ï^aI^a" 8 uur: <iSport staalt spieren", iec Kex. 8 uur: „Duizend en één nacht". !d£ Pont. 8 uur: „Liever lui dan moe" 18 «Eindexamen". ^„„Patronaat. 8 uur: Filmavond Katholiek ar; Thuisfront. DINSDAG 3 FEBRUARI. Bioscopen. 8 uur: Voorstellingen. l,i Flora. 8 uur: Feestavond buurtvereni ging „Varia". kijkt en dan nog vaak niet verder dan zijn neus lang is, van deze visserij dagen ge leerd moge hebben en dat de uitgestrooide zaden niet in de dagelijkse sleur verstikt zullen worden. Twee sfeerrijke dagen zijn ten einde. De naaste toekomst zal leren, wat zowel vroe gere practische ervaringen als theoretische besprekingen nu in Bergen aan nieuwe verschijningen in de wereld der Neder landse visserij zullen opleveren: welke organisatie dit hele bedrijf zal overkoepe len en in hoeverre coöperatie voor deze tak van nijverheid mogelijk zal zijn. Is hier iets van U bij? In kamer 4 van het hoofdbureau van politie zijn elke werkdag tussen 11 en 12 en 16 en 17 uur, behalve Zaterdagmiddag, inlichtingen te krijgen, betreffende de vol gende voorwerpen, die in de week van 23 tot 30 Januari in de gemeente zijn ge vonden: enige wanten, 1 boekje loten .03-..09), enige handschoenen, 1 pakje pantoffels, 1 ceintuur, 1 kist meu belmakersgereedschap, 1 actetas, 1 bril, 1 portemonnaie, 1 schoenenbon (heer), 1 1 inlegvel (vrouwen), 1 pantalon (groen, Hoogovens?), 1 vulpen, 1 muts (alpino), 1 textielkaart, 1 tabakszak (leder), 1 le vensmiddelenkaart, 1 armband (wit me taal), enige sleutels, 1 tang (combinatie), 1 armbandje (goud?), enige honden, 1 jas (regen), 1 muts (bont randje), 1 biljet 10, 1 sjaal, 1 rozenkrans, 1 kruiwagen (1/10 m3.), 1 pond dierenvoedsel, 1 schortje (kind), 1 sok (nieuw) 1 agenda (geneeskundige), 1 garnituur (wastafel) 1 sigarettenkoker, 1 paar handschoenen (leder m.Rap). Nieuw schip voor de maatschappij „Zeeland" Deze maand zal het motorschip „Ko ningin Anna" door de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" aan de maatschappij „Zeeland" worden afgeleverd. Het ligt in de bedoeling om dit schip behalve voor de dienst op Engeland ook te gebruiken voor het maken van een aantal rondvaarten. De verbouwing van het motorschip „Prinses Beatrix" is zo ver gevorderd, dat het in April in de vaart zal komen. Het is be stemd voor de dagelijkse dienst op Enge land. De marine terug naar Vlissingen Naar aanleiding van een mededeling van de burgemeester van Vlissingen. dat de terugkeer van de marine naar Vlissingen als waarschijnlijk mag worden beschouwd, wordt vernomen dat deze terugkeer be trekking heeft op de matrozenopleiding en het stationneren van regionale oorlogs schepen, de zogenaamde „Schelde-wacht". De marine-autoriteiten, die zich even eens voor terugkeer naar Vlissingen heb ben uitgesproken, vrezen echter, dat het probleem van de accommodatie, zoals het herstel van de haventerreinen en de woon gelegenheid voor officieren, onderofficie ren en manschappen, nog moeilijkheden in de weg kan leggen. De oplossing van dit probleem kan nog zeer veel tijd vergen. Nederland gaat Hongarije haring leveren Od 13 December 1947 is een handels- en betaiingsovereenkomst tussen Nederland en Hongarije tot stand gekomen, die op dezelfde datum in werking is getreden, meldt de Visserijwereld. Na die datum is het niet meer mogelijk geWorden compensatie-transacties af te sluiten. De transacties die vóór die tijd eeds waren goedgekeurd, kunnen nog tot 31 Maart van dit jaar worden uitgevoerd. De betaling loopt over een guldensreke ning, die door de Nederlandse Bank is ge opend op naam van de Nationale Bank van Hongarije. In het verdrag is opgenomen een post voor levering van pekel- en steurharing met een waarde van 53.000 door Neder land. Ook naar Tsjecho-Slowakije en Oosten rijk zal in 1948 van Nederland uit enige vis worden geëxporteerd. Tsjecho-Slowakije ontvangt 800 ton ge zouten en 5.000 ton verse haring, viscon- serven 500 ton en verse vis 1000 ton. Oostenrijk kan rekenen op 1500 ton verse, 500 ton gerookte haring en 300 ton verse zeevis. Koeien worden onderzocht op tuberculose In de Staatscourant van 15 September 1947 is een ministerieel besluit opgeno men, waaruit blijkt, dat alle houders van runderen verplicht worden dit levende bezit te laten onderzoeken op tuberculose. De. stichting Provinciale Gezondheids dienst voor dieren in Noordholland vestigt in het belang van het welzijn van mens en dier en speciaal van het gezin de aan dacht op deze verordening. Rijk en pro vincie, zo zegt de stichting, geven jaar lijks enorme kapitalen uit voor dez'e be strijding en zij roept alle betrokkenen op zich ten spoedigste tot de dierenartsen te wenden, teneinde de dieren, zowel als de mensen, onnodig lijden te besparen. Zij is bereid nadere inlichtingen te ge ven en vermeldt daarom het adres van voorzitter J. C. Gehrels, Vijfhuizen, tele foon 205 en van de secretaris-penning meester H. P. Kwantes, Spaarnwouder- straat 99, Haarlem, telefoon 16237. Schepen van verschillende nationaliteit in Amsterdam In de week van 18 tot en met 24 Januari kwamen 55 schepen van 9 nationaliteiten de havens van Amsterdam binnen. Hierbij waren 31 Nederlandse, 6 Zweedse, 6 En gelse, 3 Finse, 3 Deense, 3 Noorse, 1 Ame rikaans, 1 Panamees en 1 IJslands schip. De gezamenlijke tonnenmaat bedroeg 83.258 bruto register ton. In diezelfde week vertrokken 54 sche pen: van Nederland 30, Zweden 8, Enge land 6, Finland 1, Denemarken 2, Noor wegen 3, Amerika 1, Panama 2 en IJsland 1, met een inhoud van 128.1898 bruto re gister ton. GESLAAGD. Aan de Landbouwhogeschool' te Wage- ningen is geslaagd voor het ingenieurs- examen tuinbouw de heer A. Groot te Vel- sen (met lof). Onthulling door de Koningin? Ten raadhuize heeft burgemeester mr. i lijke taak de ongeveer 20.000 belangstel- M. M. Kwint het comité voor het monument Velsen met de ontwerper en de uitvoerder ervan ontvangen. De burgemeester begon met de aanwezigen het ontwerp van het nieuw te bouwen Raadhuis te tonen en hij wees erop dat in dit plan een plaats is toegekend aan het monument en wel op het bordes. Geen waardiger plaats kan voor dit gedenkteken worden verlangd. Aan de hand van tekeningen en door mon delinge toelichting bleek, dat de voordelen verre de negatieve bezwaren overtreffen en het comité prijst zich gelukkig, dat deze oplossing is gevonden. De bezwaren die men had en die hoofd zakelijk gebaseerd waren op het te lang verblijven van het monument op een een zame plaats, temidden van puin en af braak zijn opgeheven, doordat zowel de burgemeester als de heer W. F. Visser, wethouder van Openbare Werken en de directeur van deze dienst medewerking hebben toegezegd. Zo spoedig mogelijk zal worden be gonnen het tefrein van puin te ontdoen en gaat men het raadhuisplein gedeel telijk aanleggen. Voor het fundament van het voetstuk wordt reeds het eerste gedeelte van het te maken bordes op de juiste verhoudingen ge bracht. Na de bespreking bracht het comité in gezelschap van wethouder Visser een be zoek aan het terrein. De onthulling In een avondbijeenkomst werd in hoofd lenden op die dag van een goede plaats te voorzien, zonder dat dit met ordeversto ringen gepaard gaat. Gezien de belangrijkheid van deze ont hulling en daaraan verbonden plechtige herdenking heeft het comité besloten Hare Majesteit de Koningin uit te nodigen per soonlijk deze onthulling te doen. Tenslotte vestigt het comité nogmaals de aandacht op het verstrekken van ge gevens en namen van ingezetenen der ge meente, die door oorlogshandelingen om het leven zijn gekomen en vermeldt hierbij de adressen waar men zich kan vervoegen: C. Spoor, Hoofdstraat 17, Santpoort- dorp; P. van den Berg, Duinlustparkweg 62, Santpoort-station; G. van den Brink, Kennemerlaan 105, IJmuiden; C. Beentjes, Meeuwenlaan 42, IJmuiden-Oost en mevr. G. KammingaBos, Berkenstraat 41, IJmuiden-Oost. Hoogovens gaan de zoetwater voorziening uitbreiden Burgemeester en Wethouders van Vel sen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie (IVe afdeling) ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, gericht aan Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, om vergunning tot het uit breiden van de zoetwatervoorziening van haar bedrijf, door het opstellen van 15 diepwelcentrifugaalpompen, elk aange dreven door een electro-motor van 5 pk., 2 centrifugaalpompen, elk aangedreven door een electro-motor van 45 pk„ een zaak de aandacht bepaald op de organisatie pomp, aangedreven door een electro-motor voor de onthulling. Het is geen gemakke- Het in de dertiende eeuw gebouwde kasteel Weldamtussen Goor en Diepenveen zal worden betrokken door Dr. D. Hannema, oud-directeur van museum Boymans te Rotterdam, die er zijn belangrijke schilderijenverzameling zal onderbrengen. van 45 pk., verzamelleidingen en een pers leiding, op de terreinen te Velsen en te Beverwijk. DISTRIBUTIENIEUWS De bewoners van IJmuiden, Velsen- dorp en Driehuis wier namen beginnen met de letters Hon tot en met KL kunnen Dinsdag 3 Februari nieuwe levensmidde lenkaarten halen in het Patronaat. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. nummer eindigt op 0, 54," 64, 74, 84 of 94 indien zij nog in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Driehuis VERENIGING VOOR KATHOLIEKE KINDERUITZENDING. In plaats van notaris J. H. A. M. Anten is als voorzitter der afdeling „Velsen" van de vereniging voor Katholieke Kinderuit- zending aangewezen de heer Th. P. J. Snijders. Beverwijk GESLAAGD. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandse bosbouw de heer M. Witkamp te Wijk aan Zee en Duin. ,Visoffensief" bij Cornwall Geen dollars Dan maar pilchards De schaarste aan dollars heeft ook En geland doen omzien naar middelen om de eigen hulpbronnen meer intensief aan te boren en ondanks de moeilijkheden, die John Bul! kent op het terrein van arbei dersvoorzieningen en materiaalbevoorra ding heeft men van overheidswege naar nieuwe wegen gezocht, die de laatste tijd bekendheid krijgen onder de naam „Vis- offensief". In een klein kantoor ergens aan Enge- lands Oostkust houdt een zekere meneer W. C. Hodgson de touwtjes van dit offen sief in handen en hij heeft een nieuws gierige journalist het een en ander verteld over dit vreedzame aanvalsplan. In de eer ste plaats zal er een grootscheepse jacht op pilchards worden geopend, die de import uit Californië op dpn duur moet vervangen. Hieraan is een wetenschappe lijk onderzoek van de wateren bij Cornwall die deze pilchards moeten leveren, vooraf gegaan en thans het drijvende laboratorium van het ministerie van Landbouw en Vis serij er heen gestuurd. De mogelijkheden van het ring-net, dat in de haringwateren zulke voortreffelijke resultaten afwierp, zullen ook langs de CornwaÜ-kust be keken worden. De vissers langs de kust hebben dat „moderne gedoe" aanvanke lijk met wantrouwen aangezien, maar la ten meer en meer him tegenstand varen. De onvermijdelijke kapitaals-investe ringen zullen door de betrokkenen zelf moeten worden gedaan. Amerika fabriceert bevroren „garnalenbroden" Enorme omvang van de snelvriesindustrie De garnalenvisserij, die zowel aan- de Zuidoostkust, als langs de West kust van de Verenigde Staten wordt uitgeoefend, is in de loop der jaren tot een belangrijke industrie uitge- groei d. De garnaal is in het land van „Uncle Sam" een zeer gewild voedsel en wordt zowel vers, gekookt, geconserveerd, ge droogd als bevroren in de handel gebracht. Van de schalen der gepelde garnalen wor den bovendien „zemelen" bereid, welke als veevoeder gebruikt worden. Wat het invriezen van garnalen in- dit land betreft, deze industrie begint vooral de laatste jaren enorme afmetingen aan te nemen. Werd er van de totale vangst, bestaande uit niet minder dan 150 millioen pounds (1 pound 453.592 gram), welke in het jaar 1943 aan de Zuidoost- en golf kust werd aangeroerd, reeds 15 procent ingevroren, thans is het invriezen nog aan merkelijk in omvang toegenomen en deze nijverheid is zich bovendien nog steeds aan het uitbreiden. Het gevolg hiervan is dan ook, dat tegenwoordig in de meeste plaatsen van dit uitgestrekte land, bevro ren garnalen verkrijgbaar zijn. Geen broodje-garnalen, maar garnalenbroden. Het invriezen der garnalen in Amerika geschiedt op de volgende wijze: De garnalen, hetzij vers of gekookt, worden in vormen met een inhoud van 15 of 10 lb. gedaan en de ruimte, die tussen der garnalen in de vorm overblijft wordt met vers water gevuld. Hierna worden de vorm in de „quick freezers" geplaatst. Wanneer het bevriezingsproces is be ëindigd, worden de bevroren garnalen, die zich tot „cakes" of „broden" gevormd hebben, in een hiervoor speciaal gefabri ceerd papier gewikkeld en in cartonnen dozen verpakt, zodat ze onmiddellijk aan de handel kunnen worden afgeleverd, of, indien er geen direct afzetgebied voor te vinden is, in de koelhuizen te kunnen worden opgeslagen. De garnalen, die voor de groothandel zijn bestemd worden in vormen van gro tere afmetingen ingevroren Henry Ford II Bezoek aan ons land De Nederlandse Ford Automobiel Fabriek deelt ons mede dat de tegenwoordige leider van het machtige Ford-concern, de pas 30-jarige Henry Ford II, binnenkort een bezoek aan Nederland zal brengen. Ver moedelijk zal hij op 29 Februari te Am sterdam aankomen. Zijn grootvader Henry Ford I, de stichter en schepper van het grote Amerikaanse bedrijf, heeft in de vooroorlogse jaren ook eens Nederland bezocht. Wij herinneren ons de toen door hem geuite mening, dat wij verstandig zouden handelen door onze kanalen te dempen en er autowegen van te maken. Uit Amerikaanse beschouwingen van de laatste tijd is wel gebleken dat men Henry Ford II als een man van groter betekenis dan zijn vader (Edsel Ford) en als iemand van gans andere inzichten dan zijn grootvader beschouwt. Tengevolge van zijn sociale belangstelling en zijn mo derne opvatting van het arbeidsvraagstuk heeft hij reeds ingrijpende verbeteringen tot stand gebracht, waardoor de verhou dingen onder het enorme personeel zijn herzien en de vreugde in de arbeid is toege nomen. Bij zijn eerste optreden als leider van het concern heeft de jonge Ford onmid dellijk een krachtige sanering van de hogere bedrijfsleiding ten uitvoer gebracht. Visserij-varia Een nieuwe Jana KW. 210. De verle den jaar door de heer M. van der Plas in Groningen aangekochte z,g. Duitse voor- postenkottor is door de scheepswerf Fa. A. Hakvoort Zn. te Monnikendam voor de visserij gereed gemaakt en de vorige week onder de naam Jana en de merken KW. 210 in IJmuiden aangekomen. Het vaar tuig, dat van hetzelfde type is als de IJM. 5 en de IJM. 316 heeft een lengte van 21.70, breedte 6,40 en diepte van 2.50 m en is uitgerust met een 100 p.k. Kromhout motor. Kleine verbouwing. De motorlogger Voorwaarts KW. 140 van de Firma N. Haasnoot heeft in IJmuiden een kleine ver bouwing ondergaan. Achter de stuurhut is een radiohut aangebouwd en de open campagne is thans dicht gemaakt. De log ger zal aan de trawlvisser^j gaan deel nemen. Tonny VL. 74 met schroefschade terug. De van Vlaardingen ter haringvisserij vertrokken motorlogger Tonny VI. 74 van de N.V. Scheepvaart en Visserij Mij. Irene is op de uitreis op een wrak gestoten en Woensdag in Vlaardingen teruggekeerd met schade aan de schroef. Engelse trawler vlotgesleept. De En gelse trawler „Stella Orion", die in Decem ber op de Noorse kust, nabij Vardo, strand de, is door twee Engelse en twee Noorse sleepboten vlotgebracht. De „En Avant" IJM 8 besomde in Engeland voor 800 kisten vis een bedrag van 1950 aan deviezen. Na nog twee dagen vissen kreeg IJmui den het mager resultaat van 40 kisten vis aan de markt. Clandestien. CCD-ambtenaren namen deze week in de vishal drie kisten schel vis in beslag. De vishandelaar had deze buiten de toewijzing om in bezit. Marconi huistoe. Een Belgische sleep boot is in de IJmuidense vissershaven ver schenen, om de aan schroef en roer be schadigde motortrawler Marconi naar zijn thuishaven Oostende te brengen. Ook al pech. De Deltra I, een Poolse trawler, heeft vier dagen voor reparaties in Oostende gelegen, ving daarna 1000 manden haring en kreeg onderweg naar huis een ketelmankement, zodat hij weer in IJmuiden moest binnenlopen. Behalve de Horn Rif, de Dirkje, de Vios IV, de Neptunus en de Batavia is ook de stoomtrawler Bloemendaal om haring naar de Zuid vertrokken. Engeland is lucratief. De „Haarlem" (IJM 9) heeft voor 1800 kisten verse waar in Engeland ruim 39.000 gemaakt, de „Kastoria" besomde er 25.000. Vereniging voor facultatieve lijkverbranding In het laatste nummer van het tijdschrift, uitgegeven door de Vereniging voor fa cultatieve lijkverbranding lezen wij onder meer: „Was het jaar 1946 al reeds een be langrijk jaar voor onze vereniging, het jaar 1947 was dit in toenemende mate. Niet dat het aantal crematies 1221 zo sterk toenam, want zelfs met de cre maties van reeds teraardebestelde over ledenen mee was dit niet het geval; maar wel doordat de belangstelling voor de cre matie in de gehele wereld en dus ook, zij het ook in mindere mate in ons land, dui delijk groeiend is. Het crematorium te Velsen is weer ge heel in orde, er werden enkele kleine ver anderingen en verbeteringen aangebracht. In Den Haag is een pand aangekocht, dat .tot kantoorgebouw voor onze vereniging zal worden ingericht en dat bovendien plaats biedt voor woonruimte aan de ad ministrateur en op de zolderverdieping gelegenheid geeft tot huisvesting van een concierge met zijn gezin. In verband met vele dringende verbeteringen en uit breidingen van de centrale administratie, welke een belangrijke uitbreiding voor kantoor en archiefruimte noodzakelijk maken, werd aankoop verantwoord ge acht, temeer, waar het pand, waarin ons bureau op dit moment is gevestigd, geen uitbreiding der kantoorruimte toelaat. Voor de vereenvoudiging van de afdelings administraties en het scheppen van de mo gelijkheid om van de centrale administra tie een administratie te maken, welke up to date kan worden, is dit de juiste op lossing. Het hoofdbestuur zal in het komende jaar een intensieve propaganda voor de crematiegedachte voeren, o.a. door het plaatsen van een goed en passend uitge voerd reclamebord op vele grotere stations. Santpoort FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 32) „Ja, maar het zijn goedopgevoede kin deren en ik denk niet dat zij je veel moeite zullen veroorzaken". Badger scheen niet veel vertrouwen te hebben op dat punt. „Ik zal ze vermoedelijk adopteren". Henry kuchte en vermeed Badgers ogen. Er was een gedwongen stilte. „Het spreekt vanzelf", vervolgde Henry, „dat ik in dat geval een gouvernante zal nemen, die geheel met de zorg voor de kinderen zal worden belast; er zal een ka mer voor ze worden ingericht en ze zullen niet veel beneden worden gezien". „Hoeveel zijn er, mijnheer?" vroeg Badger met klankloze stem. Dit was eèn delicaat punt. maar Henry antwoordde: „Drie een meisje en twee jongens". Badger stredk met zijn vingers over zijn lippen doch hij zei niets. „Nu, ik zal er met je vrouw over spre ken", vertelde Henry hem, „maar ik wilde het jou toch ook even vertellen, dat de kinderen komen". „Ja, dank u mijnheer", zei Badger stroef. Hij wachtte, maar toen Henry niets meer zei, zuchtte hij diep en verdween langzaam en waardig. „Dus je hebt de kinderen toch uitge nodigd?" merkte Christopher op, na een lange stilte. „Ja, ik vond dat het mijn plicht was". Christopher zei niets; dat spreken over plicht kwam nu wel wat laat. „Is het allemaal al in orde?" „Ja, zij komen de dag voor Kerstmis". Het kwam Christopher allemaal zeer raadselachtig voor. Toen hij had voorge steld de kinderen uit te nodigen had Henry allerlei bezwaren gemaakt en hoewel hij die bezwaren had weerlegd, was Henry toch niet overtuigd geweest. En nu sprak hij er plotseling over om de kinderen te adopteren. Hij vroeg: „Je zei iets van adopteren?" Henry antwoordde niet onmiddellijk. „Ja", zei hij, zijn woorden met zorg „Onder goede leiding", vervolgde Henry gewichtig, „zullen de kinderen niet veel last veroorzaken en het zal interessant zijn om te zien, hoe hun hersenen zich zullen ontwikkelen, als ze volgens een intelligent en zorgvuldig opgemaakt plan zullen stu deren". Hij maakte een bescheiden hand beweging. „Het zal een interessante proef zijn. Hun geest is nog kneedbaar en kan gevormd worden. Ouders zijn gewoonlijk niet voldoende objectief om de fouten van hun kinderen in te zien en de neigingen te ontdekken, die ontwikkeld moeten wor-1 den. Ze worden meestal beheerst door emoties, die hun belet de karakters van hun kinderen te analyseren, zodat een goede, op wetenschappelijke basis berus tende opvoeding tot de grote zeldzaamhe den behoort". „Hm, je hebt misschien wel gelijk, maar volgens mij, kun je dat allemaal beter overlaten aan iemand, die verstand heeft van kinderen", bromde Michael, die niet gemakkelijk onder de indruk kwam van louter theoretische beschouwingen. Christopher was eveneens tamelijk scep- kiezend. „Tot nu toe is het maar een idee, tisch gestemd. „Je verbeeldt je toch niet, maar aangezien Michael spoedig gaat trou- dat jij de kinderen zult moeten opvoeden?" wen, zal het huis wel wat groot zijn voor riep hij uit, terwijl hij Henry aankeek, ons tweeën". I „En waarom niet?" Christopher knikte, maar in zijn ogen„Heb je niet iemand vergeten?" stond duidelijk twijfel te lezen. „Nee, eh..., dat geloof ik niet". „En Josephine dan?" „Josephine!" Henry trok zwaar aan zijn sigaar en zweeg een moment. „Er is niets, dat de veronderstelling wettigt, dat Jo sephine met me wil trouwen", zei hij ten slotte. „Maar natuurlijk, het is vrij zeker, dat Josephine met je wil trouwen", rede neerde Christopher, „en die kans is in ieder geval groot genoeg, dat je wel goed moet overwegen, voordat je iets op je neemt, waarvan je niet zeker bent of Jo sephine het er mee eens is". Henry zuchtte diep, doch antwoordde niet. „Of heb je Josephine reeds geraadpleegd over de kinderen?" „Nee, dat heb ik niet". Christopher keek Henry aan. Deze ont week zijn blik. Christopher voelde plotse ling een grote twijfel in zich opkomen; hij drong deze terug, doch tevergeefs. Hij aar zelde, toen stond hij op en verliet de ka mer. Toen hij terugkwam, was de uitdruk king op zijn gezicht buitengewoon ernstig. Hij ging weer zitten en hij voelde, dat Henry's ogen nu op hem waren gevestigd. „Ik ben in je slaapkamer geweest", zei Christopher koel. (Wordt vervolgd). KERKDIENSTEN VOOR DE JEUGD. Zondag werd in de bovenzaal van het Jeugdhuis, uitgaande van de Jonge Jeugd- kerkdienst, wederom een bijeenkomst ge houden voor de jeugd van 1419 jaar. Op Zondag 15 Februari volgt' in de kerk een soortgelijke dienst, maar dan voor de jeugd van 1430 jaar. NOTABELEN-VERKIEZING. In de consistorie van de Nederlands Hervormde Kerk heeft Donderdagavond de verkiezing van twee notabelen plaats ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het aftreden van mevrouw Dekker- Beaude en de heer Verdoorn. Opsporing van verzetsstrijders Onze aandacht wordt erop gevestigd dat nu weer elke Vrijdag (behalve op iedere derde Vrijdag van de maand) over Radio Hilversum II. vanwege de Vereniging van ex-Politieke Gevangenen en het Informa tiebureau van het Nedei'landse Rode Kruis, appèlberichten worden uitgezonden betref fende de opsporing van politieke verzets strijders, die in Duitse en Poolse concen tratiekampen opgesloten zijn geweest. Naar deze appèlberichten kan men op Vrijdag avond van 19 uur 22 tot 19 uur 30 luisteren. Zij zijn al gedurende enige tyd regelmatig uitgezonden en hebben toen veel resultaat gehad. Door een misverstand kwam een onderbreking, gevolgd door incidentele uit zending, waarbij dit resultaat uitbleef. Men hoopt nu op goede uitkomsten van de her vatting der regelmatige uitzending. Wij vragen hiervoor belangstelling. Er zijn nog zovelen die in onzekerheid over het lot van familieleden verkeren. Men zal zich herinneren dat slechts een minder heid 6000 van de Nederlandse poli tieke gevangenen uit de Duitse hel is teruggekeerd.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3