^Gemeentelijk Sportpark fzai in een grote behoefte voorzien 'DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 fJMUIDER COURANT f'ïchoonenberg groeit 1 k Vergissen we ons niet, dan was het in december 1942 voor het laatst, dat IJmui den een wedstrijd voor de eerste klasse tr&n de KNVB beleefde. IJmuiden werd a-Jaarna grotendeels geëvacueerd: Storm- kogels en VSV moesten hun terreinen ver waten. De Stormvogels vonden onderdak bij Vogels, namelijk bij de Santpoortse etrerrasvogels en VSV trok naar Beverwijk, d,m. daar in het Gemeentelijk Sportpark ','djn tenten voorlopig op te slaan...... re Thans zijn we vijf jaar verder; VSV zit Uog steeds „hoog en droog" m Beverwijk; lede Stormvogels, genieten bij EDO in Haar- jfcem gastvrijheid. ati Beide clubs waren na de capitulatie na tuurlijk graag weer naar IJmuiden terug maar hun terreinen verkeerden n een zeer slechte staat vooral dat 0 >an Stormvogels en de accomodatie was verdwenen. ee Aanvankelijk hadden Stormvogels en ttVSV het plan om voor gezamenlijke reke ning op beider terreinen een klein sport park te bouwen, doch toen de tekeningen -^<laar waren, kwam de mededeling, dat in aet nieuwe plan bedoelde terreinen niet pmeer als sportterreinen waren geprojec- e*En thans ligt het in de bedoeling, dat ^beide clubs in het nieuwe Gemeentelijke Sportpark in Schoonenberg gaan spelen. hoofdterrein is zo goed als gereed; het -imoet een genoegen zijn op zo'n prachtig, o root veld, waarover de hoofdconsul van de KNVB, de heer Boeljon, tegenover wet- Van Leusen reeds zijn tevredenheid ^'uitsprak, te mogen spelen een staantri- bune staat reeds op haar bijna 5000 be zoekers te wachten, een ruime kleedge legenheid nadert haar voltooiing en de '^toegangswegen worden onder handen ge- ZomenAlleen de op de tekening zo rfraaie overdekte tribunes zullen, voorlopig "'althans, tot de 'vrome wensen behoren, ^zulks als gevolg van materiaal-gebrek en aan werkkrachten. f Is het hoofdterrein een zoden-terrein, de terreinen zijn ingezaaid. Of zij bij van het komende seizoen reeds kunnen worden, zal onder meer van de weersomstandigheden afhangen. En toch zou dat te wensen zijn, want er ,.3s dringend gebrek aan velden. Waterloo en SVIJ beschikken aan de Driehuizer- Ücerkweg ieder over een terrein, „IJmui- 'uden" heeft onderdak gevonden bij Water- ;ioo en speelt ook wel eens op het VSV- L'terrein, maar zowel Stormvogels als VSV j 'zitten met hun lagere senioren-, alsmede 'hun junioren- en adspiranten-elftallen deliik in de knoop. Een viertal elftallen van Stormvogels speelt zijn wedstrijd op de terreinen van iVelsen; VSV heeft.voor zijn jongere spelers "het verre van ideale HBS-terrein ge annexeerd. Als we daar nog aan toevoegep, e}'dat tal van jeugdige spelers de gelederen „jT.van beide clubs nog willen versterken, dan 'ligt het voor de hand, dat het spoedig ge- jjeedkomen van enige terreinen in Velser- tbeek en aan de Ahornstraat geen luxe zöu si;zijn.. Ook in „Noord" gebrek Aan de overkant van het kanaal is het een „benauwde boel", daar IEV is en onderdak heeft moeten 'vragen aan Kinheim en VVB. Nog drei- gender zag de toestand er uit, toen bekend "'werd, dat Kinheim, óók al als gevolg van IJmuiden Wat (Ie Noordzeesluizen in Januari verwerkten Het totale aantal zeeschepen, dat in de maand Januari in de sluizen te IJmuiden rti werd geschut, bedroeg 513. Hierbij waren 237 binnenkomende en 267 uitgaande sche- pen. Van de binnenvarenden waren 191 bestemd voor Amsterdam, 7 voor dé Pa pierfabriek, 7 voor de binnenhaven van de ba Hoogovens, 16 voor Zaandam, 16 als bij- tre legger. 1K 213 schepen verlieten Amsterdam, 7 de jefi Papierfabriek, 7 de binnenhaven van de »n Hoogovens, 12 Zaandam en 28 bijleggers in voeren uit. De buitenhaven van de Hoog- ovens ontving 9 ^ertsboten, wier inhoud voor het bedrijf was bestemd. Katholiek thuisfront „leefde mee, met de jongens overzee" De vereniging Katholiek thuisfront mag terugzien op een geslaagde feest-film- avond, waarop de aanwezigen een blik gij hebben kunnen slaan in het leven van de V( Nederlandse militair in Indonesië. vf. „Het leven van één dag soldaat in In- a£ dië" zowel als „Werken der barmhartig heid" en andere smalfilms hebben er voor gezorgd dat menige moeder en menig :'r' meisje zich een voorstelling kunnen maken van het leven van „haar jongen". Kapelaan B. C. Hoogeveen zeide dat 01 deze avond belegd was om de mensen in IJmuiden iets te laten zien van het werk j in Indië, want het ware leert men slechts kennen door het zien. De films, vervolgde spreker, ggven een juiste kijk op de zaak, !f want niet slechts de mooie kant, ook de rauwe werkelijkheid wordt er weerge- o" geven. Kapelaan Hoogeveen beval de vereni- c ging in aller belangstelling aan, opdat het uit; werk in het Oosten door deze interesse ins gestimuleerd zou worden, val: Mejuffrouw L. Diepenbrock, radio-de- tiamatrice uit Overveen vulde de pauzes r tussen de films met declamatie van herden- kings- en bevrijdingspoëzie. de nieuwe uitbreidingsplannen, zijn ter-rei- nen zou verliezen. Gelukkig heeft de direc tie van de Papierfabriek voornemens be kend gemaakt om op „Tussenwijk" nieuwe sportterreinen aan te leggen, waardoor „Kinheim" weer gered zou zijn. Maar pas voldaan zal men ten Noorden van het kanaal over de toestand zijn, wan neer ook daar de gemeentelijke sportvel den gereed zijn. Stormvogels II nog steeds op de goede weg Helder II. heeft het de Stormvogels- reserves zeker niet gemakkelijk gemaakt, maar tenslotte kon het toch niet tegen de IJmuider ploeg op. Vóór de rust speelde Stormvogels tegen de sterke wind in en slaagde er toen niet in te doelpunten, mede doordat de beide bin- nenspelers Snoeks en Hoogendijk wat ver achter bleven en Venus op de rechtervleugel niet zo op dreef was. Doelman Rechsteiner werd een paar maal geducht aan de tand gevoeld, ondanks het feit, dat vooral Hen- ker en Zwemmer goed stonden te verdedi gen, doch hij bevestigde zijn goede vorm van de laatste weken. Na de rust was Stormvogels over alle linies in de meerderheid. Schriemer en vooral Mors waren nu ook op dreef ge komen en in de voorhoede vlotte het even eens beter. De doelman van Helder hield zich ongetwijfeld goed, maar kon toch niet verhinderen, dat Snoeks hem driemaal pas seerde (30), waarbij nog moet worden aangetekend, dat Stormvogels zich de weel de permitteerde een drietal haast niet te missen kansen om zeep te brengen. DISTRIBUTIENIEUWS De bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis wier namen beginnen met de letters K (restant), kunnen Woensdag 4 Februari in het Patronaat nieuwe levens middelenkaarten halen. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. nummer eindigt op 0, 54, 64, 74, 84 of 94, indien bon 612 van het inlegvel nog in hun bezit is. MARKTBERICHT 2 Februari. Visaanvoer. 15 kisten tarbot en tong, 15 kisten rog en vleet, 350 kisten schol, 290 kis ten kabeljauw. 165 kisten schar. 30 kisten wijting, 25 kisten diversen, 2900 kisten ha ring. Totaal 3790 kisten. Prijs verse haring f 9,80f 7,50 per kist. Besommingen Twee trawlers met f9350 besomming. Stoomtrawlers: IJM 117 Pr. Beatrix f7600 (deel). IJM 89 Irené f6890. Mótorloggers: KW 9 f6380, KW 18 f1737, KW 83 f 2837, KW 168 f 6340, KW 169 f 1567, KW 52 f812 (deel), KW 107 f 1683 (deel), KW 159 f 1924 (deel), KW 129 f4872, IJM 65 f 1854, IJM 5 f 1970. Scheepvaartverkeer te Las Palmas in 1947 Gedurende 1947 hebben niet minder dan 2156 schepen, waarbij 704 Spaanse, 599 Engelse, 198 Zweedse, 168 Noorse, 104 Amerikaanse, 68 Italiaanse, 60 -Nederland se, 59 Deense, 55 Argentijnse, 31 Panamese, 30 Griekse, 28 Belgische, 23 Portugese, 11 Chileense, 10 Finse, 4 Turkse en 4 schepen van andere nationaliteit de haven van Las 'Polmas (Grand Canaria) aangelopen. Bij deze schepen zijn echter niet be grepen de vissersvaartuigen, die ter plaatse thuis behoren en evenmin de locale sche pen, die de verbindingen tussen de Kana rische eilanden onderling onderhouden. Hoewel de buitenlandse schepen, hoofd zakelijk passagiers- en nachtschepen wa ren, waren hierbij 85 tankschepen, 10 wal vismoederschepen, 9 walvisjagers (cat chers), 35 trawlers, 7 sleepboten, 11 zeil- vaartuigen, 15 jachten en bovendien 84 oorlogsschepen. Een gunstig jaar voor de Wieringer vissers Zeer hoge besommingen voor de palingvangst Hoewel de aanvoer van Waddenzee- en Noordzeevis in 1947 aanmerkelijk onder die van 1946 bleef (de IJselmeervisserij gaf hogere besommingen) was de op brengst van de door de Wieringer vissers in dat jaar aan de visafslag te Den Oever aangevoerde vis bijna het dubbele van die van 1946, in welk jaar met een opbrengst van ruim 1% millioen gulden ook reeds een record werd gevestigd. In 1947 echter werd voor bijna drie millioen gulden aan de afslag gebracht. Deze hoge opbrengst valt te verklaren door de zeer hoge besommingen voor de paling na het opheffen van de maximum prijs 0.75 p. p.) waaraan men tevoren was gebonden. Thans kon de paling, die bovendien in grote hoeveelheden in het I.Jselmeer werd gevangen (829.000 pond) •vrij worden verkocht, waardoor gemiddeld ongeveer 2.50 per pond werd besomd. Sommige vissers brachten afgelopen herfst 40 a 50.000 pond paling aan de afslag. Een totaalbesomming van 100.000 tot 150.000 per vaartuig was geen zeldzaamheid. Door 1 Ter gelegenheid van het eenjarig be- het vrijgeven van de palingprijs maat- staan van de Personeelsvereniging „De regel ter opheffing van de bloeiende sluik- Plaatwellerij" wordt Vrijdag in gebouw handel in dit artikel ontvangt de visser j ..Concordia" een bonte avond aan de leden thans de volle prijs, die de consument voor aangeboden. dit artikel wil betalen. De Wieringer vissers I Aan deze avond wordt medewerking ver investeren hun overwinst in het bedrijf leend door Bert Pijpers, humorist-confé- Velsen-IXoord I.E.V. had geen geluk tegen U.S.V.U. De ontmoeting *USVUIEV te Uitgeest is dank zij geluk van de gastheren geëin digd in een 22 spel. Bij IEV stond Van Tunen in plaats v. d. Bos onder de lat. Na een kwartier kreeg Schavemaker een mooie kans, schoot in, maar moest dit herhalen, doordat de doel man de bal stopte en had meer succes (01). IEV bleef in de aanval. Tien minu ten voor rust slaagde Schavemaker er op nieuw in te doelpunten (02). De Uit- geesters, in de verdediging gedrongen, voorkwamen echter verdere doelpunten. Na de hervatting nam USVU het initiatief in handen en na 12 minuten was Van Tunen gepasseerd (12). Toen kreeg IEV weer overwicht en Valk schoot de bal hard in, maar de bal ging tegen de lat. IEV bleef in de aanval, doch succes bleef uit. De Uitgeesters forceerden een hoekschop, welke een doelpunt opleverde (22). Bonte avond voor Plaatwellerij- personeel Nieuwe tankschepen voor Amerika Volgens een bericht in de „Weekly News Report" hebben drie vooraanstaande Ame rikaanse oliemaatschappijen contracten afgesloten voor het bouwen van dertien nieuwe tankschepen, elk van een grootte van 27.000 ton d.w. Elf van deze schepen zullen worden ge bouwd bij de „Sun Shipbuilding and Dry Dock Company" te Chester; de twee reste rende worden door de „Newport News Shipbuilding and Dry Dock Company" ge leverd. Verder wordt gemeld, dat van deze nieuwe schepen, die voor rekening van de „Tankers Company Inc." worden gebouwd er zeven zullen worden gecharterd door de „Secony-Vacuum Oil Company Inc.", vier door de „Standard Oil Company" (New Jersey) en twee door de „Gulf Oil Cor poration". De schepen zullen een lengte van 628 voet krijgen en 16% mijl moeteh lopen. OMZET STAATSVÏSSERSHAVENBEDRIJF In Januari zette het Staatsvissershaven- bedrijf in IJmuidpn f471.288 om tegen f481.248 in Januari 1947. voor het aanschaffen van materialen en voor modernisering van het vaartuig. De vloot verkeert dan ook in goede staat. Aan de afslag te Den Oever werd in 1947 aangevoerd: Noordzeevis 1947 en 1946 in kg): schol 592.373 (874.656), tong 96.313 (120.573), kabeljauw 14.658 (61.151), tar bot 22.603(20.720), wijting 39.648(190.489). schelvis 2606 (68), rog 3189 (3448), heek 165 (170), haai 98 (98), pietermannen 374 (492, poon 19.219 (14.421), haring 164 (39). Waddenzee: bot 331.247 (195.165), schar 33.226 (104.903). sardien 261 (70.236), ansjovis 866 (19-581), spiering 1384 (25.020), garnaal 203.240 (234.594). foters 229 (1562), horsmakreel 6257 (42.157), zalm 117 (1645), kommeraal 6 (3), kreeft 14 st. (13 St.), walken 42.879 (139.235). IJselmeer in kg 1947 en 1946: palin^aal 414.506 (303.197), snoekbaars 51.706 (11.002), witvis 31.096 (19.247). Totaal aanvoer puf en nest 317.373 kg, vorig jaar 2.071.055 kg. Totaal opbrengst 1947: f 2.906.836.58 en in 1946 1.536.651.38. SCHAKERS VAN „KIJK UIT" BESTREDEN ELKAAR. De uitslagen van in de afgelopen week ge speelde wedstrijden der schaakclub „Kijk Uit" luiden: Groep I: J. v. d. PlasR. Visser 01; P. Lanser—J. A. Stals 1—0; J. A. StalsP. Lan- sèr 01. Groep 2 A: A. RijkeA. Zeylmans 01; J. VerlaakP. de Boer li; J. BraakH. J. Spuls 01. Groep 2 B: S. Kfttenmaker-P. Scheur kogel li'i. Groep 2 C: J. RingersC. Gravemaker 10: T. BeestJ. J. Vis 10; J. J. v. Steke lenburgde Ruiter 10. Woensdagavond speelt „Kijk Uit" I tegen „Het Oosten" II in café Royal aan de Wijk aan Zeeërweg. MOSSELHANDEL MET FRANKRIJK STILGELEGD Door de devaluatie van de franc is de rnosselhandel met Frankrijk geheel stil komen te liggen. Er ging van Bruinisse nog slechts 950 ton of slechts een kwart ge deelte van de normale hoeveelheid naar de diverse handelaars, bestemd voor de conservenfabrieken en voor België. Recht streeks naar België ging nog 150 ton mos selen. Velsen Volgende week: de dood aan de rat! Maandag 9 Februari begint in Velsen, ten Zuiden van het Noordzeekanaal de adtie tegen de bruine rat, volksvijand num mer één. In Velsen-Noord is deze actie ten einde. De gemeente heeft de verzeke ring van verscheidene boeren en het Staatsvisserhavenbedrijf gekregen, dat zij alle mogelijke medewerking aan de actie zullen verlenen. De actie duurt tot 14 Fe bruari. NEGRO-SONGS OP HET WITTE DOEK Donderdagavond 5 Februari zal in het gebouw van het Leger des Heils in IJmui den de bekende muziekfilm „Stephen For- ster" worden vertoond. Deze voorstelling van een rolprent, die het leven van de door „Oh Susanna", „Old Foiled at Home" en ander^ negro-spirituals bekend gewor den componist tot onderwerp heeft, gaat uit van het Centraal Drankweer Comité „Velsen". Des middags om half vijf heeft een voor stelling voor de jeugd plaats, eveneens in het Heilsleger-gebouw. Terugbetalen kolengeld Woensdag 4 Februari zijn aan de beurt de letters He tot en met Ho. De postkantoren aan de Houtmanstraat, Meervlietstraal, Santpoort-dorp en Sant poort-station zijn geopend van 9-15 uur. Ijmond I—Concordia TÏ7-4 I Die OU tie gedacfate In een in goede verstandhouding gespeelde 's een oude. tot op de draad ver wedstrijd is het de heren van de IJmond- 'eten gedachte, die van de boze wereld handbalclub gelukt de punten uit de laatste de ,ieve natuur. Die gedachte is al dui- thuiswedstrijd te bemachtigen, hoewel de i<?nd >aar lan? besproken en beschreven overwinning geen moment in gevaar was,t n bezongen en zij is bovendien niet eens rencier; The- Silver Strings met Zuidzee- liedjes in Hawaiiankleding; 'het mond- accordeon-trio The Three Sunfields; SSH- dames in een boerenbruiloft en twee jon gens met een gitaar, Dubbel Eén. Een bal besluit deze gezellige avond. Spanning bij Kinheirti-Beverwijk Met rust stonden de Beverwijkers met 30 voor, doordat de spelers van Kinheim de zaken te kalm opvatten. Weliswaar w3s de thuisclub in het begin meer in de aan val, maar langzamerhand "was Beverwijk in het offensief. Na 13 minuten doelpuntte Holman; Bouvré vergrootte de voorsprong cn kort voor rust bracht laatstgenoemde de stand op 03. In de tweede helft kwam Kinheim op zetten en beheerste het spel. A. Prinssen schoot een door H. Prinsen aangegeven bal in, maar doelman Brandjes redde ten koste van een hoekschop. Kort daarop ver kleinde Kinheim de achterstand. Kinheim bleef in de aanval en voor doel ontston den gevaarlijke ogenblikken. De thuisclub had pech met schoten van A. Prinssen. Eindelijk slaagde hij er in te doelpunten (23). De spanning steeg, pjaar doelpun ten bleven verder uit. Zilveren jubileum bij Van Gelder In verband met het feit, dat de heer W. van Zalinge, schilder bij het bouw bedrijf van Van Gelder Zonen's Papier fabrieken, Zondag zijn vijfentwintig jarig arbeidsjubileum herdacht, is hij Maandag onder grote belangstelling gehuldigd. Vergezeld van echtgenote en dochter werd de jubilaris eerst door de plaatselijke directie in aanwezigheid van de bedrijfs- ingenieurs ontvangen, waarbij de heer J. Smit gelukwensen aanbood en als blijk voor de goede verdiensten een enveloppe overhandigde plus een schriftelijke geluk wens van de hoofddirectie. Hoofdingenieur M. v. d. Lee gewaagde vervolgens van de goede plichtsbetrachting van de jubilaris. Het kantoor van de bouwafdeling be vatte een groot aantal belangstellenden uit het personeel van de afdeling en andere werkplaatsen, toen de bedrijfschef, de heer P. J. Elmers, schetste-hoe de jubilaris zich steeds in zijn werk inleeft en als oudere gardist ten voorbeeld kan worden gesteld aan jongeren, die veelal in mindere mate liefde tot het schildersvak hebben. De manier, waarop de jubilaris ook altijd de weg van overleg zoekt stempelt hem tot een gezien mede-arbeider. De hepr A. Boon vertolkte namens het personeel en de collega's de prettige ge voelens bij dit jubileum, die hun oor sprong vinden in goede kameraadschap in werken en leven van de jubilaris. Deze grote waarden werden beloond met de aan bieding van een vulpen en een lederen portefeuille. Mevrouw van Zalinge deelde in de hulde door overhandiging van een bloeiende plant. ondanks het feit, dat slechts met negen man werd begonnen. Concordia was vol ledig. Met de wetenschap numeriek minder te zijn, liep IJmond vlot van stapel; snel werd de bal doorgegeven en deze vlugheid resul teerde spoedig in het eerste doelpunt. Toen eindelijk cle tiende man verscheen, bleef IJmond sterk aanvallend en hadden de Haarlemmers de grootste moeite. De Vel- ser voorhoede toonde een scholvaardig heid als in de beste dagen. Uitstekend werk van de Concordia-doelman voor kwam echter een débacle, zodat de rust stand 30 was. Na de hervatting behield IJmond het overwicht en' de snelle aan- allen leverden nog twee doelpunten op, 50. Toen was de beurt aan Concordia en na 51 ging de strijd gelijk op, wat ook in de doelpunten tot uiting kwam, want achtereenvolgens werd het 52, 62, 63, 73 en 74, met welke stand het einde kwam. „WATERVLIET" IS „TOT WEDER DIENST BEREID". De Buurtvereniging „Watervliet" biedt haar leden door middel van de toneelclub een vrolijke avond aan, tijdens welke wordt opgevoerd het blijspel in drie be drijven door Piet Mossinkoff: „Tot weder dienst bereid". Deze toneelavond wordt Zaterdag in het Kennemer Theater te Beverwijk gehou den. De medespelenden zijn de dames: Klein, Kuhfus, Beentjes, Fransen en Weg man en de heren Antony sen, Kee, Van Dongen, Commandeur en Kreiner. De heer A. Wegman heeft de regie. Medewerking verlenen de Ge-Pi-He-Tro- boys ter verzorging van de entre-acte mu ziek. Een bal besluit het geheel. JONGERENMIDDAG De ring Kennemerland van de Christe lijke Jongémannenvereniging, onderdeel van 't Nederlandse Christelijke Jongeman- nenverbond houdt Zaterdag in de Neder lands Hervormde Kapel te Santpoort een jongerenmiddag. Behalve toneel en zang staat er een wedstrijd op het programma en na de gemeenschappelijke broodmaal tijd worden enige films gedraaid. Driehuis „ZWITSERLAND EN ZIJN PLANTEN GROEI". Dinsdag 10 Februari komen de leden van de Velsense afdeling der Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de koffiekamer van Wes- terveld bijeen om onder meer te luisteren naar een lezing met lichtbeelden van de heer R. M. v. d. Hart uit Haarlem over „Zwitserland en zijn plantengroei". Santpoort I.E.V.-athleten liepen verdienstelijk in Leiden De veldlopen, welke Zondag te Leiden als opening van het athletiekseizoen dooi de A.V. „De Bataven" over 3500 m waren georganiseerd, hebben de I.E.V.-athleten, welke pas ongeveer een jaar de athletiek beoefenen, de vierde plaats in het alge meen klassement gebracht, geen onver dienstelijk resultaat dus. In de C- en D-klasse legde de Bever- wijkse DEM-ploeg voor de derde achter eenvolgende maal beslag op de Ritz-beker voor de C- en D-klasse en kwam hierdoor definitief in het bezit van de trophee. Gezien de zeer grote belangstelling voor deze eerste veldlopen, waarbij de D-klasse 150 deelnemers telde, hebben de IE Vers zich kranig geweerd. Hun persoonlijke prestaties waren: C. klasse: P. van Roon no. 10; D klasse: B. Kaandorp no. 8; P. v. Hesselingen no. 19; J. Hendriks no. 24; J. Smit no. 25 en B. Melis no. 27. „JAN VAN DOMMELEN" VOOR HET VOETLICHT. Wij meldden onlangs reeds, dat de toneel- vei'eniging „Jan van Dommelen" „Levens- schaduwen" van Joh. v. Eekelen in studie had genomen. Wij vernemep thans, dat men dit toneelspel op 21 en 28 Februari alsmede op 4" Maart voor het voetlicht hoopt te brengen. Beverwijk Renners weer op cle weg Na enkele maanden van winlerzaal- oefening, heeft de Bever wijkse Renners club „Kennemerland" Zondagmorgen een aanvang gemaakt met de wintercompeti tie als voorbereiding van het nieuwe seizoen. Een afstand van 42 km. moest worden afgelegd. In de A-klasse namen A. Vooren en A. Hofland een flinke voorsprong, die zij niet meer afstonden. De tweede ronde was geheel voor Vooren, die er in zijn eentje vandoor ging, zijn vervolgers ver achter zich liet en onbedreigd de eindstreep pas seerde. De uitslagen waren: A-klasse: 1 A. Voo ren, tijd 1 uur 16 min. 30 sec., 2 A.Hofland, 3 N. Henneman en 4 A. Wachtman. B-klasse: 1 R. Bosser, 2 P. Lubbers en 3 F. Hanse. Arie Vooren zal 16 Maart in Italië deel nemen aan de wedstrijd Milaan-San Remo. Dit is een uitstekende voorbereiding voor de Ronde van Nederland en het wereld kampioenschap wielrennen. „KLEUR EN GLORIE ONZER TROPEN". Het bestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft besloten om op 17 Februari voor haar leden een filmavond te geven in het Kennemer Theater. Vertoond zal dan. worden „Kleur en glorie onzer Tro* pen", de documentaire kleurenfilm der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland", wel ke vervaardigd is door mr. A. Hustinx. „IK VERKOOS DE VRIJHEID". Op Dinsdag 10 Februari zal de heer II, Goossens een causerie houden over het be kende boek: „Ik verkoos de vrijheid" voor de afdeling Beverwijk van de Democra tische Socialistische Jeugdvereniging „Nieu we Koers". helemaal waar. want de natuur kan dik wijls helemaal niet lief zijn en de wereld blijkt dikwijls lang niet zo boos te zijn als zij er uit ziet. Maar toch komt ze onher roepelijk weer bij mij op, nu ik dit zit te schrijven voor een venster vol zon, hartje winter, en met het zicht op een blauwe hemel en een bloemenkoopman met zulk een weelde van kleuven in zijn korf, dat ge aan de natuur wel moet denken als aan de grote schenkster van onnoemelijk veel schoonheid en geluk en kleur en warmte en dat het zo tragisch is dat wij haar, die ons die bloemen en dat gouden licht schenkt, nog allerlei geheimen gaan ont futselen die vernietiging en leed kunnen brengen over de mensen, over alle mensen, die achter hun venster zitten, achter een bosje van die rode tulpen. Nee, het is een oude. tot op de draad versleten gedachte, maar vanmorgen heb ik door het park gelopen, dat nog vochtig was en kil van de nacht, maar dat toch reeds alle beloften deed van de heerlijk heden van de dag, die zonneschijn, hartje winter, die alweer de lente voorspelt. Met een vroege tram ben ik naar het park gegaan. Een tram vol stille, zwij gende mensen op weg naar hun werk. De slaap zat nog in hun ogen en in de trekken om hun mond. Zo'n vroege tram in de stad kan grauw zijn van de nacht, die pas voorbij is en van de mensen die nog in zijn grauwheid gevangen zijn. Voor hen is het weer een dag van wer ken als iedere andere. De belofte van die vroege, lichte hemel wordt niet aan hen gedaan. Maar in het park liep al een moeder met haar meisje. Een rode kabouter, die sprong en babbelde als een kleine heraut van de lente. En er was een man met een herdershond. Hij wierp een tak weg met een krachtige zwaai van zijn arm. De hond rende de tak na en bracht hem opgewonden-van- pleizier terug. Dat ging zo vele keren. En de baas en zijn hond waren onvermoei baar, deze heerlijke morgen van deze kos telijke dag. Het is alles zo gewpon. Ieder jaar komt dat weer. De stille vijver met het waas van het voorjaar over haar gladde spiegel. Ge rqikt de lente immers al wanneer ge op het. vers-geteerde brugje staat. En er is diezelfde goede belofte aan de heesters en de bomen. Zo loopt ge maar een uur door de mor genstilte en ge denkt, dat de wereld een wonder is en dat het leven zo lief kon zijn voor alle mensen, wanneer alle men sen van goede wil waren. Een oude, tot op de draad versleten ge dachte, die ge toch gaat opschrijven, terug gekeerd achter uw schrijftafel. Zon in uw venster- Zon op de korf van de bloemenkoopman. En een hemel, stralend van goede belof ten. ELI AS. Agenda voor Veisen ieê en IJmuiden p DINSDAG 3 FEBRUARI. Thalia. 8 uur: „Sport staalt spieren". Rex. 8 uur: „Duizend-en-één-nacht". n De Pont. 8 uur: „Eindexamen". Flora. 8 uur: Feestavond buurtvereni- j fing „Varia"! ,Q° WOENSDAG 4 FEBRUARI. x Raadhuis 45 uur: Spreekuur Wethou- [os der van Onderwijs. lies Rex. 3 uur: Filmvoorstelling Ouden van ii? dagen. ez!| Thalia. 8 'uur: Palvu: „Op hoop van ze- r$ gen". Rex en De Pont. 8 uur: Voorstellingen, es? Concordia. 8 uur: Gemeenschapsavond oud-illegale werkers, set Patronaat. 7.30 uur: Cabaretvoorstelling van „De Spoor". FEUILLETON 33) M Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford „In mijn slaapkamer!" De blos, die plot seling Henry's wangen vuurrood kleurde, was in tegenspraak met de onschuldige blik in zijn ogen. „Het portret van Josephine is weg". Michael uitte een kreet van verbazing. Henry zweeg. Er zou misschien nog een reden voor kunnen zijn geweest, dat het portret niet op de tafel in Henry's kamer stond, maar dit feit werd buitengewoon veelbetekenend als het in verband werd gebracht met Henry's mededeling betreffende het adop teren van de kinderen. Het was Henry geweest, die Christophers aandacht had gevestigd op de verdwijning van Maud's foto van Michaels kamer en die bij die ge legenheid zo plechtig zijn hoofd had ge schud. Christopher die die geschiedenis nog vers in zijn geheugen had, zei zacht: „Ik denk, dat je een meisje hebt ontmoet in de trein?" Henry keek hem kwaad aan. „Ik kijk niet naar meisjes in de trein' hij, „ik lees mijn krant". „Wat is er dan gebeurd met Josephine's foto?" drong Christopher aan, terugke rend op zijn punt van uitgang. Het antwoord liet op zich wachten. Ein-~ delijk kwam: „Die heb ik weggezet". „Waarom?" „Omdat die foto niet op haar lijkt". „Die foto lijkt op haar, zoals ze was". „Ja, maar niet zoals ze is", klonk het uitdagend. Er was een onaangename stilte. „Het komt tenslotte hierop neer", zei Christopher met opgetrokken wenkbrau wen, dat je, nu ja, na al die jaren van stille aanbidding, eindelijk de kans krijgt om je hartewens in vervulling te zien gaan en met Josephine zult kunnen trouwen, je het niet meer verlangt!" Christopher had op verwijtende toon ge sproken, niet zozeer om Henry's verander de gevoelens als wel om zijn huichelarij. Hij kreeg geen antwoord. „En je bent even trouweloos aan Jose phine, als Michael aan Maud". Maar nu verdedigde Henry zich met een stroom van woorden. Hij was trouw geble ven aan zijn liefde voor Josephine of ten minste aan de herinnering aan die liefde. Hij zou nooit meer van een ander houden, illusies te bederven door een huwelijk, dat slechts een schaduw kon zijn van wat het zou zijn geweest. Hij eindigde met een ontroerend: „Ik bemin en ik heb nooit opgehouden te beminnen de Josephine, die ik naar het altaar had willen leiden". „Maar de huidige Josephine bemin je niet", stelde Christopher nuchter vast. Henry zweeg en scheen diep na te den ken. De uitdrukking op zijn' gezicht ver anderde van verbijsterende ongelovigheid in verwarrende overtuiging. „Nee", gaf hij tenslotte toe, alsof die ontdekking hem zelf verwonderde^ ,-,die bemin ik niet". Christopher keek bars. Veel wat hij tot nu toe niet bad vermoed, werd hem nu duidelijk. Het was wel zeker, dat Henry had gedacht, dat zijn liefde voor Josephine nooit zou sterven en hij had oprecht ge loofd, dat toen zij Jim -Thorley trouwde zijn hart was gebroken. Hij had zich toen buitengewoon edelmoedig gedragen, mis schien wel omdat zijn wond niet zo diep was, als hij zelf dacht, maar hoe ook, één ding was wel zeker, namelijk dat zijn hondse trouw aan Josephine reeds sinds jaren een pose was. Hij was genoegen gaan hij was niet meer in staat van een ander te houden, maar die eerste grote extase scheppen in ^ijn rol van de trouwe minnaar was dood en kon niet meer opleven. Het met het gebroken hart. Hij had zelf in die was nu te laat zij was een vrouw van mid- rol geloofd en hij zou er in zijn blijven bulderde i delbare leeftijd. Het was veel beter de I geloven, indien de veranderde omstandig- zaken te laten zoals ze waren, hem te laten heden zijn ogen niet met een schok hadden 1 dromen van wat had kunnen zijn, dari die J geopend. Jaren lang was hij de vertrouwde vriend geweest, vertrouwd zowel door Josephine als door haar man. Niemand twijfelde er aan, dat hij in stilte leed, maar iedereen wist, dat hij nooit door woord of daad de grenzen der vriendschap zou over schrijden. Dat hij er zijn oren voor zou heb ben over gehad, om Jims plaats te mogen innemen, stond vooriedereen vast. Zijn bescheidenheid, zijn betrouwbaarheid zijn strenge opvatting van eer, werden al gemeen bewonderd. En nu als door een wonder, werd hij uitgenodigd Jims plaats in te nemen; uitgenodigd door Jim en aan gemoedigd door Josephine. Beiden waren er van overtuigd, dat hij bij dit vooruit zicht dol zou zijn van vreugde. Die indruk had hij opgekweekt gedurende die jaren van stille aanbidding. Henry was met een schok ontwaakt uit zijn droom over het fantasiehuwelijk; dat hij jaren geleden had gesloten met een jonge, bloeiende Jo sephine. Dit ontwaken stelde hem een werkelijk huwelijk met een rijpe en in alle opzichten geheel andere Josephine in het vooruitzicht. Een Josephine, wier jon- gemeisjesfiguur .hoekig en benig was ge worden. Dit vooruitzicht had hem ontsteld hij was er rillend van ineengekrompen. Dat was niet de Josephine,- die hij had bemind; er was niets beminnenswaard aan deze gekunstelde wereldwijze vrouw. Maar zij zou spoedig in Engeland zijn én dan verwachtte zij zijn sympathie en zijn liefde. (Wordt vervolgd). „Pietje ile duivel" in het Kennemer Theater Bij de opvoering van „Pietje de duivel**, dat door de toneelvereniging „Kunst door Oefening" gebracht werd, was het Kenne- mer-theater geheel uitverkocht. Het lange wachten bij het begin werd geheel beloond door het vrolijke en vlotte spel dat op de planken te zien was. K. en O. heeft met de keuze van dit stuk geen misse greep gedaan, want het spel. dat geleverd werd, was bijzonder goed. In dit komische stuk kwam echter op gezette ogenblikken ook de ernstige noot naar voren, hetgeen aan het spel geen afbreuk deed. De meest komische situaties deden zich voor, welke hoofdzakelijk op rekening kwamen van de zeer goed spelende Pietje (Dirk Adrichem). En het meisje Coby, waar hij „werkelijk veel van hiew" werd op uitmuntende wijze vertolkt door mej. Els van 't Hoff. De rol van de brandstof- fenhandelaar was bij de heer W. Tesse- laar in goede handen, waarnaast J. Zwart als Anneke op waardige wijze de haar toebedeelde taak volbracht. Mocht de heer B. Weterjngs een minder sympa thieke rol toebedeeld zijn, ook zijn spel kon de waardering van het publiek wegdra gen. Mevrouw Berkhout als oude werkster en de heer en mevrouw Hurkmans, (Fr. Brakenhof f en mevr. Martens) en André Monné als de wijnhandelaar completeer den het ensemble. VASTENAVONDBAL. De Toneelvereniging „Kunst door Oefe ning" zal op Maandag 9 Februari een Vas tenavondbal organiseren in het Kennemer Theater. De „zieke mark" verzoent behandelende doktoren" Politieke kringen in Berlijn hebben ver klaard. dat de sanering van de Duitse mark docr de vier geallieerde bevelhebbers in Duitsland in een vriendschappelijke geest is besproken. Generaal Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur, diende een volledig geldsaneringsplan in voor Ameri ka en Engeland, maarschalk Sokolofsky. de Sovjet-bevelhebber, legde een ander plan voor, opgesteld door het Sovjet-Russische militaire bestuur.'De plannen vertoonden een opmerkelijk verschil. De Sovjet-Unie betoogde, dat de grootste last door de ka pitalistische klasse zou moeten worden ge dragen, daarentegen wilde generaal Clay de lasten door de hele bevolking laten dragen. 'De moeilijkheden zouden geenszins on overkomelijk ztjn en de bestuursraad zou op vele punten tot overeenstemming kun nen komen. De vertegenwoordigers van de Oostelijke en de Westelijke zones hebben geen van allen star vastgehouden aan hun oorspron kelijke voorstellen. Zij waren zich ervan bewust, aldus Reuter, dat het hier „de laatste kans" betrof om het probleem op te lossen en dat maatregelen in de afzon derlijke zones zouden bijdragen tot de scheuring van Duitsland en tot beëindiging van de samenwerking tussen de vier mo gendheden. Men beschouwt de bijeenkomst als een duidelijk succes, waarbij weliswaar stand- puntsverschillen maar ook begrip aan de dag zijn getreden Er is meer samenwer king getoond dan enige maanden lang in de bestuursraad is voorgekomen. Wegens het achterhouden van ruim 43.000 blikjes gecondenseerde melk is een melkinrichting in Breda gestraft met een boete van f 10.000 en sluiting van het bedrijf voor zes maanden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3