bitsëHQIIEM NE0PH0T0 NOURY NOURY LAAT SNOEIEN EN SPUITEN Franse devaluatie nieuw lapmiddel een bastaard Vergeten gebiedsdelen op het witte doek Kort en Bond U BELT 16990 17696 Stofzuiger Hartendorp DE KOFFIE- EN THEEZAAK STEPHEN FOSTER Luidsprekers G. H. DANGERMAN BOEKHOUDEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 IJ MUIDER COURANT Effecten- en Geldmarkt De devaluatie van de Franse franc, waar op wij enige da£en geleden in dit blad een korte toelichting gaven, is symptomatisch voor de ontreddering, welke er thans, meer dan twee en een half jaar na de oorlog, op economisch gebied nog altijd in de wereld bestaat. Men heeft door talloze conferenties en internationale overeenkomsten getracht de scheef getrokken verhoudingen tussen de economisch van elkaar afhankelijke lan den te herstellen, maar het resultaat is tot dusver nog niet anders geweest dan dat men alleen met kunstmatige hulpmiddelen de radicale ontwrichting van het econo misch leven heeft gecamoufleerd. Ook Bretton Woods was in feite niets meer dan een palliatief, dat thans door de devaluatie van de Franse Franc in zijn gebrekkigheid zichtbaar wordt. Men heeft valutaverhoudingen vastgesteld, die niet gebaseerd waren op de werkelijk economi sche verhoudingen, met het gevolgt dat de noteringen van de meeste West-Europese valuta in meer of minder sterke mate van de gefixeerde koersen afweken. In Frankrijk was het al heel erg gewor den. Hoewel de dollar officieel frs. 120 waard was, betaalde men er vlot fi"s. 350 voor en de voortdurende waardeverminde ring van de franc in het binnenland leidde tenslotte tot een zo sterke prijsstijging, dat export nagenoeg onmogelijk werd met alle gevolgen daaraan verbonden. In zoverre kan het niet verwonderen dat de Franse regering tot devaluatie van de franc is overgegaan, ook al moet hier aan stonds aan worden toegevoegd dat dit een nieuw lapmiddel is om de werkelijkheid te verdoezelen, vooral nu men tot de instel ling van een z.g. gedifferentieerde valuta is overgegaan. Immers zal de met 44.4 ver laagde koers van de franc alleen gelden voor de exporteurs, die voor de verkregen buitenlandse valuta de helft in francs tegen de nieuwe vastgestelde koers ontvangen en de helft op de vrije markt mogen verkopen, waardoor ze gemiddeld c.a. frs. 280 per dollar ontvangen. De consequentie hiervan heeft men echter niet aangedurfd, zodat voer de invoer van z.g. essentiële goederen de hogere franckoers niet behoeft te wor den betaald en het deviezeninstituut zal op deze wijze dus francs tekort komen, waarin op economisch verantwoorde wijze zal moe ten worden voorzien. Het is dan ook zeer de vraag of, zo de regering haar. plannen tegen de wil van socialisten en communisten weet door te zetten, de jongste valuta-operatie een wer kelijke verbetering van de economische toe stand in Frankrijk zal brengen. Want als Frankrijk zijn Renault, die frs. 167.500 of 1395 koste, thans voor 636 kan leveren, dat is c.a. de helft minder dan de prijs van de Engelse Austin, wil dat zeggen dat de Franse arbeider met een aanmerkelijke verlaging van de levensstandaard gerioegen neemt. De socialisten en communisten voe len het wel juist aan als zij menen dat ook Ageodla voor Beverwijk DINSDAG 3 FEBRUARI. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De Woeste Hoogte" (14 jaar). Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Min nebrieven" (14 jaar). Kennemer Theater, 7.30 uur: Toneeluit voering van „Pietje de duivel" door K.D.O. K.S.A.-gebouw, 8 uur: Gymnastiekde- monstratie Gymnastiekvereniging ê.S.H. Veiling Kennemerland, 7.30 uur: Voor lichtingsavond voor Tuinbouw door de Rijkstuinbouwconsulent. WOENSDAG 4 FEBRUARI. Raadhuis, 10.30—12 uur: Spreekuur Bur gemeester. Bioscopen: als op Dinsdag. K.S.A.-gebouw, 8 uur: H.O.V.-concert. Kennemer Theater: „Filmmaniakken" (door de amusementsafdeling van de voet balvereniging „Beverwijk" Adrichem, 7.30 uur: C. Maters C.V. cau serie over wichelroedelopen. van deze devaluatie de arbeider in eerste instantie de dupe wordt, tenzij de Franse export een zodanige vlucht neemt dat een krachtige opleving der industriële bedrij vigheid het gevolg is. Maar hier raken wij aan de buitenkant van de kwestie. Terecht voelt Engeland zich door de Franse valuta-operatie be dreigd, met name door de instelling van een vrije goud- en valutamarkt (nominaal al leen voor dollars en escudos) en er worden reeds onderhandelingen gevoerd om door nieuwe handelsovereenkomsten de nadelen voor Engeland af te wenden. Maar dat wil dan weer zeggen dat de Franse export zich niet vrij zal kunnen ontwikkelen en de maatregel dus in het binnenland het ver wachte effect zal missen. In elk geval betekent de Franse devalua tie, gelijk door Camille Gutt van het Int. Monetaire Fonds is opgemerkt, een nieuwe ontwrichting van de internationale handels verhoudingen met de mogelijkheid dat an dere landen het voorbeeld van Frankrijk zullen (en moeten) volgen, gelijk dit bijv. ook in het najaar van 1936 het geval was. Met grote dankbaarheid mag worden ge constateerd dat de financieel-economische politiek van Nederland, welke aanmerkin gen men er ook op moge hebben, uitermate gunstig afsteekt bij die van Frankrijk, door dien men hier, zij het ook met kunstmatige middelen, het loon- en prijspeil heeft weten te beheersen, zodat .hierin geen noodzaak schuilt voor een devaluatie van de gulden. Het is intussen begrijpelijk dat ook de Amsterdamse Beurs in navolging van haar Engelse en Belgische zusters de natuurlijke reacties op de Franse maatregelen vertoon de. In Londen liepen de 2V2 Consols tot beneden 90 terug, een nieuw dieptepunt voor Engelse Staatsfondsen, de aandelen, met name die der goudmijnen, stegen scherp Dit laatste was ook te Brussel en te Amster dam het geval. Op het Damrak heeft men het hoofd echter niet verloren. Na het mid den der week kreeg een kalmere stemming de overhand. De 3 Nederlandse Dollar lening, thans het schibboleth voor de de valuatieverwachting, steeg van goed pari tot 104 maar zakte later weer een paar punten in. Vooral nu er duidelijke symp tomen zijn van een wezenlijk economisch herstel, zou het te betreuren zijn als ook hier tot een valutamanipulatie moest wor den overgegaan, tenzij dan in het raam van een nieuwe internationale valutaregeling. Dat deze «Qlleen bij uitvoering van het Marshall-plan mogelijk is, behoeft geen betoog. Want zolang de betalingsbalansen der West-Europese landen uit het lood liggen, missen de vastgestelde valutaverhoudingen hun basis en zweven zij feitelijk in de lucht. Marshall en Europa hopen op twee wonderen In officiële kringen te Washington wordt verklaard, dat er een wonder zou moeten gebeuren om het plan-Marshall voor de oorspronkelijke vastgestelde datum 1 April bij door Congres aangenomen te krijgen. Bovendien geeft men openlijk toe, dat eveneens iets dergelijks moet gebeu ren om te verhinderen dat één milliard dollars of meer wordt afgetrokken van de 6.800 millioen, die voor de eerste 15 maan den waren geraamd. 45 Dagen zijn verlopen, sinds president Truman de maatregel officieel aan het Congres voorlegde. De Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken zou deze week het aanhoren van verklaringen moeten be ëindigen, doch zij zal er waarschijnlijk nog 14 dagen mee doorgaan, alvorens tot een besluit te komen en een rapport op te stellen. De republikeinen hebben besloten, dat de debatten in de Senaat niet vóór 1 Maart zullen beginnen. In de derde Week van Maart kan een beslissing van de Se naat verwacht worden, doch hierbij wordt geen rekening gehouden met de behande- Meermalen heb ik met enige verbazing lijvige advertenties gelezen, die dienen moesten tot het opsporen van een ver miste hond. Sinds de onze een tafelkleed, een matras en de laatste dweil mijner' ega heeft geconsumeerd, heb ik gedacht, dat deze adverteerders dwazen waren, om een vernielzuchtig individu als een canis fa- miliaris middels een annonce te proberen terug te krijgen. Mijn mening is echter sinds gisteravond aan het veranderen. Hij was toch wel aardig, die zwartjak van ons. Als 'ie met zijn wit-bespikkelde voorpoten op mijn knie kwam met een gezicht, alsof hij morgen in de echt ver bonden zou worden en daarom zijn nieuwe trouwhandschoenen had aangedaan, dan was 'ie toch wel aardig. Op straat werd dat hard minder. Trekken als een leger- vrachtauto en hijgen als een rangeerloco motief. Geen andere hond bleek veilig voor zijn blikkerend gebit.-Roeff. wrauwen een wapperende zwarte staart toonde aan, dat mijn bastaard over won in kracht, waar hij in schoonheid het loodje moest leggen. Gisteravond ook. Laat hem maar even los, had mijn g. gesmeekt en de hond lekte zich de lippen in het vooruitzicht, straks de wijde wereld te mogen exploreren, zoveel en zover als hij dat wenste. Met een kletterend geluid van benagel- de poten is hij achter een onwaarschijnlijk grote Kees aangetrokken en onze verma nende, boze en tenslotte wanhopige kreten hebben hem niet kunnen weerhouden van een tweegevecht, dat in de smadelijke af tocht van de tegenstander eindigde. Ook toen bleef het gedierte ongehoor zaam. „Hij kan het rambam krijgen", vloekte ik en verdween in het benepen vestibu- letje, dat wij portaal plegen te noemen. Mijn echtgenote is gedwee, zoals dat écht- genoten betaarnt, maar met aanhoudend fluiten en roepen, achter mij aan gedren teld. De honti bleef weg. „Als hij nou maar geen kou vat", zei zij in de avond. „Waar zou hij slapen", vroeg zij later. Ik antwoordde, dat mij dat geen steek interesseerde en dat diehond weg kon blijven, wat mij betrof. Eerlijk gezegd ben ik zeven keer op het balcon wezen kijken. Er scheen iets te lekken of zo. Geen blafje, niets dan grondeloze duisternis. Toen is hij gekomen. Nat en terneerge slagen, met zijn zwaaistaart tussen de poten genepen en uit een bruine ooghoek peilend naar de stemming en het etens bakje. Met een zucht van innig welbeha gen heeft hij de mand na het omvangrijke diner opgezocht en is er eerst deze ochtend rekkend en kwispelend, uitgestapt. Eigenlijk maar beter zo, want het had me zeker een advertentie gekost. Mijn vx-ouw tvas natuurlijk blijven aanhouden. J. F. ling in het Huis van Afgevaardigden, waaromtrent men nog veel meer in het duister tast. Ook is het langdurige en ge vaarlijke proces van de verhoren van de toewijzingscommissie buiten beschouwing geïaten. Zelfs nadat het wetsontwerp be treffende het plan-Marshall 'formeel is goedgekeurd, moet het nog door de toewij zingscommissie beoordeeld worden, voor dat het geld ter beschikking gesteld kan worden. De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden zet haar verhoor nog steeds voort en het einde is nog lang niet in zicht. Dit voorspelt weer een veel langere be handeling in het Huis van Afgevaardigden, waar de oppositie het sterkst vertegen woordigd is. Officiële kringen betwijfelen het, of een nieuwe en gevaarlijke econo mische crisis, die zich in Europa intussen mocht ontwikkelen, voor de leden van het Congres een aansporing zou zijn om haast te maken. Er bestaat ontegenzeggelijk sedert de be vrijding voor de West-Indische gebieds delen heel wat meer belangstelling dan vóór de oorlog. Deze interesse wordt niet zozeer aangewakkerd door de ook daar tot uiting komende drang tot het in handen nemen van eigen lot politieke problemen spreken nu een keer niet erg tot de ver beelding van de gemiddelde mens maar vaak vooral door het onberedeneerde ge voel, dat er van die tot nu toe verwaar loosde gebieden met uitzondering dan van Curagao dat een lot uit de loterij ge trokken heeft nog wel iets te maken zou zijn. Men heeft van deze stemming in het moederland daarginds onmiddelijlk profijt getrokken en daartoe alle registers van het publiciteitsapparaat aangeslagen. Eén daar van was de film. Uit een initiatief van Ne derlands Volksherstel ontstond de „Film stichting West-Indië", waarin behalve de gouvernementen van de betrokken gebie den ook enkele grote ondernemingen finan cieel participeren, die een aantal goede films over deze landen wilden laten op nemen. Polygoon-Profilti had eveneens plannen in die richting en een gelukkige samenwerking was het gevolg. In het voorjaar van 1947 vertrokken de cineasten L. J. A. van Dijk en P. N. Buis naar de West om wat journaals te maken, die inmiddels in de Nederlandse theaters gerouleerd hebben. In de zomer keerden zij met een grote opdracht terug: het maken van zeven documentairen (vier over Suri name en drie over Curagao) en twee kleine touristische films voor reclame-doeleindèn in Noord- en Zuid-Amerika. Beide heren zijn sedert een veertien dagen weer in Ne derland en gisteren kregen wij een voor proefje te zien van het resultaat van hun inspanning en toewijding: 16000 meter film die tot banden van 3 tot 400 meter zullen worden versneden. Zij hebben het woeste binnenland van Suriname niet geschuwd en zijn tot dicht bij de Braziliaanse grens door gedrongen. Hieruit is een zeer gedétailleerd verslag ontstaan over het doen en laten van de iplandse bevolking, dat kenschetsend is voor de primitieve levenswijze der Surina- mers. Uit toeristisch oogpunt waren de opne mingen interessant, die op de kleine Antil len gemaakt werden. De beelden van het Zwitsers aandoende Philipsburg op St. Maarten, van de uitgedoofde vulkaan Saba en de goudrots St. Eustatius zullen in menig hart het verlangen opwekken eens een vacantie in deze verlaten oorden door te brengen. Daarnaast hebben Van Dijk en Buis de talloze aspecten van de olie-eilanden Cura gao en Bonaire niet vergeten en de filmi sche mogelijkheden, die de waarlijk gigan tische apparatuur der raffinaderijen biedt, terdege uitgebuit. 5>e cineasten bleken trouwens een gevoelig oog te hebben voor kleine, fijne trekjes, wisten door een oor spronkelijke visie de bij documentairen al tijd dreigende monotonie steeds te vermij den en mengden op gepaste wijze in de beelden van zeeën en schepen, van rotsen en grotten, van oerwoud en stroomversnel ling een vleugje romantiek. Een gedeelte van deze documentairen, die over ongeveer drie maanden in circulatie zullen komen, zal door inheemse'muziek opgenomen met een magnetofoon, worden geïllustreerd. SCHEEPVAART IJMUTDEN Maandag 2 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Normandia van Antwer pen. Singkep van Aalborg. Durward van Grangemouth. Draco van Aarhus. Rijnkerk van Rotterdam. Granville van Casablanca. Vertrokken: geen, vastgemaakt 7, wegens slechte weersomstandigheden. Binnengekomen vissersschepen. 2 Februari. RO 53, Dirkje, 28 Jan. vertr., met haring. SCHEEPVAART K. N. S. M. Aspen 1 Febr. te Rotter dam van Valencia. Iris 31 Jan. te Amster dam van Rotterdam. Trajanus 31 Jan. van Rotterdam naar Oran. Cottica 30 Jan. van Dover naar Madeira. Roelf 30 Jan. van Pasajes naar Santander. K. H. L. Rijnland 31 Jan. van Pernam- buco naar Cabedello (thuisreis). Nederland. Tabinta 1 Febr. van Aden naar Sabang. Holl. Oost-Afrika Lijnen. Boschfontein 31 Jan. te Dar-es-Salaam, van Tanger naar Zanzibar. Nijkerk 1 Febr. te Genua, van Antwerpen naar Marseille. Oranjefontein 1 Febr. van Southampton naar Teneriffe. Randkerk 1 Febr. te Beha, van. Mozam bique naar Lorenzo Marques. Boschfontein 31 Jan. te Dar-es-Salaam verwacht. Holl. West-Afrika Lijnen. Maaskerk 31 Jan. van Dakar, wordt 8 Febr. te Ply mouth verw. Meliskerk 31 Jan. van Bor deaux naar Dakar. Oceaan. Euriades 28 Jan. van Makas sar, komt via Batavia naar Amsterdam. Melampus 29 Jan. te Suez, op weg naar Amsterdam. Polydorus pass. 30 Jan. Lands- end op weg naar Batavia. Aeneas 29 Jan. te Aden op weg naar Amsterdam. Alcinous 24 Jan. van New Orleans naar New York. Denbighshire 27 Jan. te Singapore, van Shanghai naar Rotterdam. Vinke. Britsum pass. 2 Febr. Scilly eilanden op weg van Baltimore naar Rot terdam. Larenberg 1 Febr. van Antwerpen naar Bordeaux. Loppersum pass. 2 Febr. Dover op weg van Rotterdam naar Sfax. Winsum 31 Jan. van Delfzijl naar Rotter dam. Grote vaart. Alcyone, 2 Febr. van Matadi te Tacoradi; Britsum, Baltimore-Amsterdam, pass. 2 Febr. Scillies; Hei-mes, 1 Febr. van Callao naar Pisco, alwaar 2 Febr. verwacht; Som- melsdijk, Lissabon-Havana, pass. 1 Febr. Eleuthera eilanden (Bahama's); Stad Maastricht, 2 Febr. n.m. van Savona te Bona verwacht; Stuyvesant. 2 Febr van Trinidad te Pontadelgada;Telamon, 2 Febr. van Curagao naar Aruba; Triton. 1 Febr. van New York naar Cui-agao; Veendam. Rotterdam-New York, 1 Febr. 16.30 G.M.T. op 41' 48" nrd. en 63' 08" west. Agamemnon, 31 Jan. van Puerto Cabello naar Aruba; Alamak, 31 Jan. van Kara chi te Bombay verw.; Algenib, vertr. 31 Jan! ongeveer 17 uur van Antw. naar Rot terdam: Alphard, ?30 Jan. van Bania naar Cabadello: Duivendijk, Rotterdam-Vancou ver, 31 Jan. van Acajutla; Helicon, 31 Jan. van Carupano naar Port of Spain; Hestia, 31 Jan. van Curagao naar Paramaribo; Joh. van Oldenbarnevelt, Java-A'dam, 31 Jan. te Suez; Leuvekerk, A'dam-Perzische Golf, vermoedelijk 1 Febr. van Londen; Ossen- drecht, Sfax-A'dam, pass. 31 Jan. Gibral tar; Amstelkerk, 31 Jan. van Dakar te Freetown; Grootekerk, 31 Jan. van Mel bourne naar Sydney; Pericles, 31 Jan. van Talcahuano te Buenos Aires verw.; Prins Frederik Hendrik, Tel Aviv-Engelarid, pass. 31 Jan. Pantellaria; Valerius, 31 Jan. van Macassar te Tarakan: Van 't Hoff, 30 Jan. van New York naar New Orleans. Kleine vaart. Actinia, 31 Jan. van Rotterdam te Emden. Algarve, 31 Jan. van Lissabon te Leixoes. Bardal, 1 Febr. van Tanger naar Barcelona. Ba^ndsz, 1 Febr. van Par te Amsterdam. Biervliet, 1 Febr. van Fowey te Ardrossan. Bree Helle, 30 Jan. van Rotterdam te Leixoes. Brem, 30 Jan. van Portishead naar Greenock. Con stant, 31 Jan. van Terneuzen te Niel. Evertsen, 31 Jan. van Hamburg te Kings- lvnn. Ferocia, Rotterdam-Oran, pass. 1 Febr. Ouessant. Franka, 6 Febr. van de Thames te Rotterdam verwacht. Gaaster- land, 31 Jan. van Blyth op de Thames. Goote, Stettin-Zaandam, 1 Febr. schuilend bij Cuxhaven. Hada, 1 Febr. van Antwer pen te Middelfahrt. Hast 5, 31 Jan. van Lissabon te Leixoes. Hoogland, 31 Jan. van Lubeck naar Terneuzen. Java, 31 Jan. van Blaye naar Swansea. Kaap Falga, 1 Febr. van Kopenhagen naar Gothenburg. Karei, 1 Febr. van Plymouth naar Dover. Luossa, (charter Hammerstein), 30 Jan. van Nar vik naar Rotterdam. Maartje, 31 Jan. van Hamburg naar Kingslynn. Magrietha, 31 BINNEN Twee jongens vonden bij Nijme; e= granaat, waarmee zij gingen spelen, jectiel ontplofte, waardoor een der -.A/ werd gedood en de andere zwaar gev' Tien winkelbedienden van eer - meubelzaak in Rozendaal zijn gear: omdat zij in totaal voor f 8000 aan g hebben verduisterd. Te Genève is op zescnzestigjarlj tijd overleden de Nederlandse jo; jhr. B. de Jong van Beek en Donk, cof dent van de „Nieuwe Rotterdamse C Toen een 23-jarige student uit dam met zijn auto een ritje maakte 41 strand in Kijkduin, bleef de wagen golfbreker vastzitten. De politie tract een jeep de wagen los te trekken r enig resultaai, dat de jeep zich vctei vastwerkte in het zand. Toen de vl na kwam werden beide auto's door de Li spoeld. Later zijn zij bij eb geborgen. g( liet Groninger Dagblad, dat ini f jaren van zijn bestaan steeds een eige i in de stad Groningen en omgeving h genomen, is op 31 Januari voor de *e maal verschenen wegens financiële it heden. Het blad dat na September last van de Duitsers niet meer mr>c*ei schijnen, was kort na de bevrijdiiCO uitgekomen. ge Dc Koningin, die dit weekend o: oo Soestdijk vertoefde, zal wegens een' de verkoudheid enkele dagen haar kanv -i- ten houden. Op 6 Januari is in Rotterdam een V£ handelaar ontvoerd, doch na bel- \c losprijs te betalen, naar zijn wonin; R' gebracht. De politie wist drie ontvoe la arresteren. Een hunner, de 33-jarige st: dammer P. van D., is Maandag toen ei een medisch onderzoek naar het gebo de G. G. D. werd overgebracht, ontvl Uit alle delen van ons land komt bij het AVAK-comité (Actie voor jv/' kinderen) gelden binnen, bestemd re verpleging van de twintig Nedï v*c aslhmapatiëntjes, die te Glion sur k te in Zwitserlanl herstel van gezondhe D ten, doch wegens gebrek aan geldn 2a naar Nederland zouden moeten wo; ruggestuurd. Het comité heeft that hoop, dat deze patiëntjes,- die tot de Y,e gezinnen van ons volk behoren vooii V; Zwitserland kunnen blijven. Giften i Bi .worden gestort bij de Amsterdamse i re Bussum onder vermelding: AVAK of be giro, 129220 Bussum. VJ HAARLEM EN OMG te ve Ds. S. Datema, em. predikant t< ve bergen en thans nog hulpprediker ti de geloo, die van April 1916Dec. 192! kant is geweest bij de Geref. Kei w Haarlem viert a.s. Donderdag zi; verjaardag. Vf Ds. J. D. Speelman, Geref. predi Nieuwveen, die van 19081912 pt< was te Velsen, viert 23 Februari zijn: Vr ambtsjubileum Hij gaat thans met en ee Ds. H. W. Eerland te Dokkum hei D het beroep naai- de Chr. Geref. Ke: IJmuiden bedankt. De Democratisch-Socialistische Ju Vereniging „Nieuwe Koers" houdt op lr bruari een propagandavergadering n; tuinzaal van het gemeentelijk Cor. a: bouw. Arie van Nierop zal spreken di cabaret „Rode pijl" zorgt voor humc b; st te Jan. van Lysekil te Harlingen. Na? M ven, 31 Jan. van Lysekil naar Dor: h< Nautilus, Vlissingen-Oslo, pass. 1 la Holtenau. Nottingham, 31 Jan. van II Mi gen naar Goole. Palma, 1 Febr. van! Ik rikstad te Zwijndrecht. Prima, 1 Feb: d; Garston naar Bideford, Rose Ma.-in Jan. van Dublin naar Gax-ston. Sa:w Febr. van Inverkeithing naar L P< Spica, 1 Febr. van Oporto naar i Taurus, 31 Jan. van Middlesbro te! Tervia, 31 Jan. van Mulroybay naa mouth. Ux-majo, 31 Jan. van Par te g; dee. Vrede, 1 Febr. van Vlissingen js Gothenburg. Wim (Vermaas), 1 Feb Hax-lingen te Emden. Express, 31 Jan. van Rouen naa: terdam; Oise, 31 Jan. van Parijs naa: L werpen. Hoogwater Dinsdag 3 Februari: 10.05 22.43 tr. Woensdag 4 Februari: 11.15 uur. Onverwachts is van ons heengegaan onze lieve Moeder. Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder JOHANNA JACOBA ANTONIA HENDRIKS Weduwe van Pieter van der Wijk in de ouderdom van 75 jaar. Zij ruste in vrede. Amstex-dam. 30 Jan. 1948 Amsterdam: F. Greve A. Gx-eve-v. d. Wijk Beverwijk: C. A. D. v. d. Wijk E. v. d. Wijk-Zwart Amsterdam: Willy en Tom Max-seille: Jopie Alkmaar: Wim en Ans Beverwijk: Annie en Glijnïe Alkmaar: Hanne en Ingeborg Teraardebestelling heeft (hedenmiddag) plaats gevonden op de Algemene Begraafpl. te IJmuiden. Bij mijn vertrek naér Indië roep ik allen eexx hartelijk vaarwel toe. FRANS VAN SCHOOR A. b. troepentransportschip „Nieuw Holland". Kerkweg 18, Velsen. Kunstzinnig portret SCHOTERWEG 92 Telefoon 21941 en wij komen direct uw balen Electro Technisch Bedrjjl KENNI K «KAAI i\ SPAARNE 3 en KRUIDBERGERWEG 51, Santpoort CENTRAAL DRANKWEER COMITé VELSEN FILMAVOND op a.s. Donderdag 5 Febr. in de zaal van het Leger des Heil6, Edisonstraat, IJmuiden. Aanvang 8 uur. Vertoond wordt de prachtige geluidsfilm Amerika's meest geliefde ti-oubadour. Prachtige natuurtaferelen - Neger spirituals. Vrolijkheid en èrnst. KINDERVOORSTELLING tekenfilms Sprookjes ALADDIN, POPEYE enz. Aanvang 4.30 uur precies. Prijzen der plaatsen avondvoorstelling 40 cent. Kindervoorstelling 20 cent. PAKHUISRUIMTE te huur gevraagd voor het bergen van materiaal. Aanbiedingen Zeevishandel G. DEKKER, IJmuiden. B. z. a. bekwaam CHAUF FEUR, 28 jaar, gehuwd, voor IJmuiden en Haarlem. Adres Dirk Hartoghstr. 22, IJm. Net meisje zag zich gaarne geplaatst als LEERLING VERKOOPSTER, onversch. wat, leeftijd pl.m. 18 jaar. Brieven L 2149 bur. v. d. bl. Een weduwe, 58 j. P.G. zag zich gaarne geplaatst als HUISHOUDSTER bij enig heer, omg. Velsen. Brieven L 2158 bur. van dit ttlad. Verlox-en: rijk gekleurd DA- MESVEST vermoedelijk in in de Cederstraat. Terug te bez. bij Slager J. Schipper, Zeeweg 229, IJm.-O.- VERLOREN: portemonnaie met inhoud, gaande van Vishal n. Sluis. Tegen bel. ter. bez. Breesaapstraat 34, IJmuiden. Te huur GEM. KAMERS m. prima pensión te Driehuis. Br. L 2150 bur. v. d. blad. WONINGRUIL van Den Hel der naar IJmuiden. Stakman- bossestraat 54* Den Helder. WEGGELOPEN: kleine witte kater, grijs vlekje op zijn kop en litteken op linker schouder. Tegen beloning te rug te bezorgen Nachtegaal laan 13. Wie wil ruilen WONING Leeuweriklaan voor gi-ote woning omg. IJm.-O. Drie huis. Bx-ieven L 2152 bur. v. d. blad. Te koop aangeb. nieuwe BOEKENKAST. Leeuwerik laan 11. TE KOOP: v. billijke prijs motor binn. b. 26 x 2.50. mo tor buit. b. 20 x 300. Losse Villiers Motor 148 c.c. niet compl. Koningstr. 7. Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem. Tel. 13728 Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling in begrepen. Spr uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr uren: Maandag Woensdag. Vrijdag 58. Zo'n lichteverkoud- heid is spoedig opgelopen I Een simpel kuchen kan de voorbode zijn van een ernstige aandoening der ademhalingsorga nen I N O U R Y Hoestsiroop Rood- band is het aange wezen middel om een verkoudheid in de kiem te HOESTSIROOP Als dat kuchje van verleden week erger is geweest dan U dacht en het tot een bron chitis is verworden, zorgt er don voor NOURY Hoestsi roop Blauwband bij de hand te hou den I NOURY Hoestsiroop Blauw band brengt di rect blijvende ver lichting. HOESTSIROOP GEMAAKT DOOR z/Sourtf* DUS BETROUWBAARI Was nóóit Uw haar met zeep! De „zeep film" maakt het dof en kleurloos. Het veilige Blondona/Brunetta echter geeft het juist charme en gezondheid I Het haar wordt er volkomen schoon van en krijgt een benij- "j^Q^ON Aalwaardige glans! iSCkjOÜMy haar is mooi haar EEN VINOIIA PRODUCT vroegtijdig Uw vruchtbomen AANLEG EN ONDERHOUD VAN TUINEN Velserduinweg 193 - IJmuiden (O.) voor iedereen en onder alle omstandigheden HET UNIVERSELE GEHOORAPPARAAT geschikt voor alle typen gehoor-batterijen Uil voorraad leverbaar Vraagt Inlichtingen ot VRIJ 6 KOOL huit ORANJE NASSAULAAN 162 - tree 1*057 (k 2500) overveen (bus halte stoop's bad) Donderdag 12 Februari vangen cursussen aan voor het praktijkdiploma Volledige opleiding met 3 lesuren per week voor het Associatie-diploma December 1948 In Juli j.l. slaagden 105 candidaten, meer dan 30 met bet cijfer 9. Van de examens December 1947 ontvingen wij reeds van 76 candidaten bericht, dat zij zijn geslaagd. 48 mensen behaalden de cijfers 8 en 9. De uitstag van het z.g. avondexamèn is op dit moment nog niet bekend. Voor deze 11 maands cursus gelden geen bijzondere toelatingseisen. Inlichtingen en inschrijving dagelijks van 9-6 en van 7-9 uur aan het lesgebouw Frans Halsplein Telef. 16372 KM 'HUGAS. ELGERSMA.POTGIES ER DEN HA AG HAARLEM-ROTTERDAM-UTRECHT

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4