Hoogoven nummer drie en zijo an loENSDAG 4 FEBRUARI 1948 IJMUIDER COURANT Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum En steeds verwonder ik mij weer over het „Stilleven met Perziken" van Marius Bauer, dat als een onverwachte verschijning is in zijn tonalistische zuiverheid tussen de fantastische rijkdom van zijn Oosterse taferelen. Eer. zekere grandezza typeert het werk van de schilders uit 'dit tijdperk. Het felst bij Breitner, het diepst bij Witsen. In Breit- Ora; Malt; •essal' Het raadsel, dat in alle kunst leeft is an Aiisschien wel een van haar grootste be- ^•iooriijkheden. Hoe klaar en zuiver Wit- 5»n's kunst ook is, toch werpt zij op het ïvrtöfezen van de mepster geen duidelijk licht. d2 Breitner is als een wyd geopend boek. aar ;iij vertelt als het ware van zich zelf als mdorij in brede, mannelijke toetsen en bran- 'aar (ende, doorgloeide kleuren Amsterdam nag^üdert. De fantasie-rijke Bauer, die ner's zelfportretten en ook in diens portret na*reemde werelden schiep, een enkele maalvan Erens is die hooghartigheid triomfan- - - c":n-telijk. Soms is zij uitdagend, soms vol ironie. Mysterieus is zij in de Zelfportretten van Witsen, onverklaarbaar, ondoorgrondelijk. In de ogen is een raadselachtige uitdruk king, die zeker iets dromends heeft. Het zijö de ogen van een bijzonder mens. Hard, als in een moment van schrik zijn ze in het zelfportret (foto). Nooit zijn ze in rust. Er is altijd een vraag In, altijd een uitdrukking van iets te willen oplossen. Vreemd, dat tóch de rust, de stilte hem het meest aan trok. De koninklijke voornaamheid van zulk een stilte op een Amsterdamse gracht of onder een Londense brug of over een dromend water ontroerde hem en bracht hem tot etsen en aquarellen waarin een ongeëvenaard meesterschap ligt gedempn- strcerd. Niet het minst is die stilte te be- darQerra^send met een zuiver„Stil leven met jjerziken", stelt verder geen problemen, r Karsen getuigt van zijn dromen in het eimwee naar de schemeringen. Isaac Israëls, die in een schets tot de der uitdrukking kon ge- n iïe:aken, geeft niets meer te raden. >e?,r' De schrijvende schilder en schilderende Schrijver Jac. van Looy heeft niets geheim- innigs. i. vg Maar in Witsen s werk zoeken we naar en moment waarin iets zal worden ge- tpènbaard van zijn gecompliceerdheid, het r Le^eernde van zijn veelzijdigheid. Maar zijn werk zwijgt met onpeilbare H itilte En juist die stilte, van weemoed "ervuld, is het die ontroert en aangrijpt. We worden zelfs stil voor een doek als Winter in Ede", omdat de rust, de klaarte ran het licht, de helderheid van de at- 2 Finosfeer als getoverd zijn. Dan weer ver de schilder met onovertroffen nauw-, tfëzetheid van zijn ideaal, Amsterdam, als an vn „Gevels aan de Oude Waal" of schil- ijk.lert hij een „Smidse" waarin het gebaar en'i/an de smid zó levenswaar is vastgelegd, ss. ijestokl als het ware, en het stilleven zó is istêveperfectioneerd, dat we het bij geen Andere schilder zullen geëvenaard vinden. I?:.; Hij schildert en tekent portretten, die nauwelijks te overtreffen zijn, Xin getuigen van grote mensenkennis, als prachtige schets naar „H. Boeken" of Gi'ie sublieme tekening naar „Jac. van Looy" it- l;n bovenal: het wonderlijke portretje naar ndh*Arthur van Schendel"; hij zwerft door Londense nevel en ziet de stad als in sprookje. Hij lijkt soms melancholisch, eftoms fel hartstochtelijk. In een veelheid n—van stemmingen verschuilt hij zich, waa-r- üt, luit het moeilijk zal zijn die éne te puren, nn>3ie zijn wezen het sterkst zal bepalen, van. Zijn aanleg is zeker een romantische, ï^naar geenszins een sentimentele. Hij is %ls tekenaar sterker dan Breitner, doch pjSninder brillant. Witsen had de stUte meer jilief dan de schittering. De expositie van zijn werk en dat van ïeziijn vrienden, de intieme correspondentie, Mie zulk een merkwaardig licht werpt op 'hun vriendschappelijke verhouding is daarom zo belangrijk omdat het de inte plaats betreft die Witsen's inspi- persoonlijkheid innam te midden jder mannen van tachtig, n-! Hoe ondoorgrondelijk Witsen ook is, hij Jdêbehooft tot de grootste meesters der Ne- Merlandse kimstgeschiedenis. Witsen de Catbpmerker, de levenskenner, die het Am sterdamse licht ontdekte en in meesterlijke d ,doeken heeft gegeven, is van deze expo- j^'sitie het middelpunt. st Rondom hem groeperen zich Bauer, Israëls, Van Looy, Karsen, Breitner, Jan Veth; Meiners en de letter- Ijlundigen Willem Kloos, Hein Boeken, ^Sorter, Albert Verweij en Van Deijssel. .Tezamen geeft hun werk een stuk onzer jhistorie, dat voor de ontwikkeling onzer afgiultuur van het grootste belang is geweest. KaeDaarom mag niemand verzuimen deze 1, pbnieke expositie te bezoeken. Vooral de o.Rijeugd moest er in drommen heengaan. OuNiemand kan in deze tijden zich het gees telijk voedsel ontzeggen dat in het Frans iespalsmuseum 20 kwistig geboden wordt. pa Breitner, die met de verbluffende open- m, hartigheid van zijn techniek wel de krach- figuur onder de tachtigers is geweest, Kis op deze expositie vertegenwoordigd met sen van zijn wonderlijke „Kimonomeisjes" nelsn het portret van „Frans Erens", prachtig geschilderd, uiterst knap van opzet en mee- dogenloos van expressie. Het is een hoogte- :hc;óunt. Met Witsen's „Winter te Ede" en diens onjaquarel uit Teijler's Museum „Voorstraats- haven in Dordrecht" behoort voor mij j^Erens' portret tot het allerschoonste der ^expositie. De schichtige visjes van Dijssel- jhof, het Frans getinte „Aan de Kust" van incW. B. Tholen en Witsen's „Zelfportret" in [ariegenlicht, bieden nauwelijks minder ak-schoonheid. Het is alles zo kostelijk, zo stijl- J;Vol wat geboden wordt. Het is zo door-en- j, :;door rijp. Het getuigt van zoveel weten en e[,kunnen èn studie. Daarbij gaat in al dit Inwerk zulk een charmante eenvoud schuil, (j-waarvan ook de briefwisseling zo duidelijk spreekt. Zonder de minste zucht naar het zonderlinge of ongewone gingen deze kun- pW#tenaarslevens in onderlinge vriendschap |C,,voort. We lezen het in'het briefje van Kloos [U-'aan Witsen, waarin hij schrijft: „Zie Veth fMe bewegen niet te veel te polemiseren tegen o:;zijn medecritici." Hoe weinig lieden zijn er, O.die begrijpen, dat het verschillende oordeel te-van twee artisten naast elkander waarde tèkan hebben als uiting van elks temperament en manier van zien. Ook uit de foto's, die ^Witsen met veel kijk op 't vak maakte, blijken natuurlijkheid, ongedwongenheid en «-'bonhomie. Deze veelzeggende briefjes zonder veel "woorden vertellen over een belangrijk «tukje kunstgeschiedenis. De anecdote t, 'werpt heel dikwijls een helder licht op de persoonlijkheid en een karikatuur open- ""baart vaak meer de verhouding dan een lange historie. Ik denk hierbij aan de heer lijke krabbel van Isaac Israëls naar Paul Verlaine. ivoor Velsen en en IJ miiiden etr-- ov WOENSDAG 4 FEBRUARI. j; Raadhuis 45 uur: Spreekuur wethouder Onderwijs. Thalia, 8 uur: Palvu „Op Hoop van iviZegen". Rex, 8 uur: „Duizend en één nacht", jj; De Pont, 8 uur: „Liever lui dan moe" en n Eindexamen". Concordia, 8 uur: Gemeenschapsavond .oud-illegale werkers. Dj Patronaat, 8 uur: Cabaretvoorstelling ^wDe Spoor". r DONDERDAG 5 FEBRUARI. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken, Thalia, 8 uur: Palvu „Op Hoop van ^Zegen". t Patronaat, 7.30 uur: Uitvoering Sport IJmuiden. c Patronaat, 8 uur: Vergadering Unie van Metaalbewerkers, v Leger des Heils, 8 uur: Filmvoorstelling y Centraal Drankweercomité „Stephen Fos ter". ij 4.30 uur: Kindervoorstelling: sprookjes, Alladin, Popeye. wonderc-n in zijn etsen, die soms wel al te technlsch-volkomen daardoor de aandacht van de inhoud afleiden, maar die de zuivere verhoudingen van de waarde der dingen, het tonalistïsch-zuivere toch meestal delen met de olieverfschilderijen. In déze dingen triomfeert de kunstenaar Witsen het meest, waarin' hij alles hult in een harmonie van waarden en kleur, die geen ander hem verbeteren kan. Dan is er nog iets te zeggen over de diepe ernst waarmede deze mannen van het Réveil van tachtig hebben gewerkt. Een voorbeeldige ernst was het. Zij begrepen de humor, ze zochten er naar. Hun brede kijk op het leven gaf aan de humor een ruime plaats. Ook hun liefde voor de schoonheid, onbegrensd, deed daaraan mee. Ze zochten de tegenstellingen, de ene heftiger en harts tochtelijker dan de andere. Maar als ze werkten gaven ze zich geheel. Ze konden dan ook putten uit een ruime schat, want hun talenten waren rijk. Nogmaals wil ik er op wijzen, dat deze tentoonstelling tot de interessantste en be langrijkste behoort, die in Haarlem ooit zijn gehouden. De generatie van tachtig ligt nog dicht aan onze eigen historie gesloten, daar zijn zelfs persoonlijkheden, die sommigen van ons nog gekend hebben en bewonderd. Heel deze expositie heeft de sfeer van het intieme van een atelier want er ligt het glacis over van het persoonlijke der artis ten. Het is iets heel bijzonders. HERMAN MOERKERK. „Winter te Ede", een olieverf op doek van Willem Witsen.<- werd met enige plechtigheid aangestoken Zoals wij in ons vorige nummer nog in het kort konden melden, is de derde hoog oven gisterochtend in gebruik genomen. Om 9 uur was een groot aantal werkers op het bordes van Hoogoven II verzameld, in de eerste plaats was daar aanwezig de directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate, die de handeling van het aansteken van de hoogoven zou verrichten. Verder zagen wij de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, de hoofdingenieurs Drijver en Rijkeboer, de chef der Hoogovens ir. Vroege, de be- drijfsassistenten de heren Abbas, van Hagen, de opzichters Aris en van Wierin- gen en tal van afgevaardigden van ver schillende bedrijfsafdelingen. In het onderste gedeelte van de hoog oven was een grote stapel brandstoffen opgetast. Prof. ten Doesschate nam een ijzeren staaf ter hand, waaraan een dot brandende poetskatoen was bevestigd, waaima hij deze. in de hoogoven stak. De hete blaaswind werd vervolgens ingescha keld. Hiermede was een nieuw tijdperk van de geschiedenis van het Nederlandse Hoog- ovenbedrijf begonnen, en wel het in pro ductie zijn van drie hoogovens tegelijk. Direct na de bevrijding is hoogoven I Tarief van invoerrechten Het komt nogal eens voor dat de handel bemoeilijkt wordt, doordat men niet met zekerheid kan vaststellen onder welke post zekere goederen bij de inklaring moeten worden onder gebracht. De Kamer van Koophandel voor Noord holland vestigt de aandacht op het vol gende: Bij de Handels voorlichtingsdienst kunnen belanghebbenden kennis nemen van de door de Volkenbond ontworpen Internationale Douane Nomenclatuur, die een uitvoeringe omschrijving geeft van de goederen, die onder een bepaalde post worden gerangschikt. Deze nomenclatuur heeft gediend als grondslag bij het samenstellen van de ta rieven en vormt een redelijke basis voor de rubricering van goederen. de oudste die van 1924 dateert geheel gemonteerd en herbouwd; hoogoven II is van een nieuwe binnenbékleding voorzien, zodat thans de tijd gekomen was om met de nieuwe werkwijze van drie tegelijk werkende hoogovens een aanvang te maken. MARKTBERICHT 3 Februari. Visaanvoer. 40 kisten tarbot en tong, 360 kisten schol, 170 kisten schar, 460 kisten ka beljauw. 40 kisten wijting. 45 kisten kuit, 25 kisten diversen, 1728 kisten verse haring. Totaal 2868 kisten. Prijs verse haring f 13.20f 10.20 per kg. RO 15 Antje f 9026; IJM 4 Knikker f 8780; IJM 95 Maria f 8404; IJM 155 Horn Rif f 8916; KW 159 f 10.113. OOK IN VLISSINGEN EEN RECORD- VISOMZET. De gemeentelijke visafslag te Vlissingen heeft in 1947 een record omzet behaald, namelijk een bedrag van ruim 950.000 gulden. De omzet bedroeg in het toch ook zeer gunstige jaar 1946 ruim 450.000 gul den. Een en ander is te danken aan de grote haringaanvoer in het voorjaar van 1947. Talrijke vissersvaartuigen uit nage noeg alle Nederlandse vissershavens voer den toen te Vlissingen ver boven de twee millioen kg. ijle haring aan met een op brengst van ruim 650.000 gulden. De gar- nalenaanvoer beliep ruim 325.000 kg. met een opbrengst van 199.000. WAT DE NIEUWE WATERWEG IN JANUARI VERWERKTE. Het totale aantal schepen, dat sedert 1 Januari de Nieuwe Waterweg is binnen gekomen bedraagt 572 schepen met een inhoud van 991.539 register ton netto. Dit zijn 172 schepen meer dan in dezelfde preiode van 1947. In de week van 25 tot en met 31 Januari kwamen er 146 schepen met een netto in houd van 254.982 register ton binnen, tegen 95 schepen in dat tijdsbestek in 1947. BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. M. Eerland, uit Dokkum, beroepen bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te IJmuiden, heeft voor dit beroep bedankt. Zeevis wordt duurder De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een wijziging van de prijzenverordening zeevis 1946 van het Bedrijfschap voor Visserijproducten goedge keurd. Deze wijziging, welke 4 Februari van kracht wordt, behelst het opheffen van de maximumprijsregeling voor fijne vissoorten alsmede, afgezien van enkele gevallen van verlaging, een verhoging van de tot nu toe geldende maximumprijzen voor grove zee vissoorten, variërende van f0,09 tot f0.24 per kg. Tot de fijne vissoorten worden gerekend: rode en zwarte poon, zeewolf, pieterman, rog. vleet, griet, tong, tarbot, heilbot, schartong en tongschar, alsmede zgn. hammen (zonder kop). Deze wijziging, welke voor het visserij bedrijf een belangrijke verbetering betekent, vindt haar oorzaak in de voortdurend stij gende materiaalprijzen waardoor bij de tot nu toe geldende maximumprijzen geen lonen de exploitatie meer mogelijk was en dienten gevolge verscheidene schepen werden op gelegd. Voor de zeevissoorten, waarvoor een maxi mumprijsregeling gehandhaafd blijft, blijven de marges voor de handel afgezien van een kleine verhoging voor de kleinhandel praktisch gelijk aan de reeds bestaande marges. De nieuwe maximumverkoopprijzen voor de kleinhandel van grove vis zijn voor niet gestripte vis per kg. netto: toters f0,35, makreel f 0.70. grote schelvis (44 cm. en gro ter) f 1,05, middelschelvis (3044 cm) f0,80. kleine schelvis I (25—30 cm.) f 0,70, kleine schelvis II (tot 25 cm.) f 0,40, grote kabeljauw, hake en leng (72 cm. en groter) en middel kabeljauw, halte en leng (55—72 cm.) f0,75, kleine kabeljauw, halte en léng (tot 55 cm.) f 0,60, koolvis f 0,50, wijting f 0,50, grote schol (40 cm. en groter) f 0,85, middelschol (2740 cm.) f 0,90, kleine schol (tot 27 cm.) £0,60, schar f 0,60, mullets f 0,48, horsmakreel f 0,40. Voor gestripte vis worden deze prijzen met 5 cent per kg. verhoogd, behalve voor toters, kleine schelvis II, schol en schar, waarvoor 10 cent per kg meer en voof muilets, waar voor 7 cent meer mag worden berekend. Voor viskuit en vislevcr zijn de volgende maximumprijzen pr kg. netto vastgesteld: f 0,70 respectievelijk f 1,50. Voor gefileerde grove vis mogen ten hoog ste de volgende prijzen per kg. netto bere kend worden: gefileerde grove kabeljauw, leng en hake f 1,70, gefileerde middelkabel jauw, leng en hakc f 1,55, gefileerde grote schol f 2,05. gefileerde grote schelvis f 2,45 en gefileerde koolvis f 1,45. De „Haarlem" maakt furore in Grimsby De „Grimsby Evening Telegraph" van de 30e Januari bevat een verhaal over de IJmuidense VEM-trawler „Haarlem" waarin dit vlaggeschip van onze vissers vloot verdiende lof wordt toegezwaaid. Het Engelse blad vertelt namelijk, dat de „Haarlem" die dag aan de Grimsby markt kwam met 1640 kit prachtige vis in goede conditie. De besomming was 3743 pond. Volgens de Telegraph was de prijs op het moment van de aankomst van de „Haar lem" juist onder het maximum gezakt omdat er een grote aanvoer van koolvis be stond zodat de besomming beneden de verwachtingen, die zich om de 4000 pond bewogen, bleven. De berichtgever tekent bij zijn verslag aan, dat dit resultaat van de „Haarlem" vermoedelijk de omvangrijkste aanvoer van een Noordzee-schip in de geschiede nis is. DISTRIBUTJENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis, wier namen beginnen met de letters L tot en met Med kunnen Donder dag 5 Februari in het Patronaat nieuwe levensmiddelenkaarten halen. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. nummer eindigt op 0, 54, 64, 74, 84 of 94, indien zij nog in hét bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Velsen Liefhebberij voor athletiek sterk verminderd Het jaarverslag van het district Noord holland van de Kon. Ned. Athletiek Unie is voor wat betreft de ledenstand van de aangesloten verenigingen in Midden-Ken- nemerland niet erg bemoedigend. Men heeft moeten vaststellen, dat 1947 een grote terug gang van het ledental beleefde. In 1946 tel den de vijf verenigingen uit onze omgeving totaal 407 leden, zijnde 11,89 procent van het districts-totaal. Het jaar 1947 echter gaf slechts 186 leden of 7,41 procent, een zeer sterke daling dus. Hoewel vele athleten zich in militaire dienst bevinden kan toch niet worden aan genomen, dat deze sterke daling alleen daaraan te wijten zou zijn. Veeleer schijnt in het algemeen de na de bevrijding plot seling opkomende uiting om een of andere sport te beoefenen van lieverlee te zijn af genomen, omdat intussen velerlei vormen van vermaak beslag op de jeugd hebben ge legd. Toch schijnt er ondanks de huidige cijfers weer wat opleving te komen om de betreffende verenigingen nieuwe bloei te geven. B De H.A.V. „Suomi", die in 1947 nog 86 leden telde, is nog de grootste vereniging gebleven met 65 leden. De grootste teruggang kreeg D.E.M. te Beverwijk van 177 tot 61 leden, gevolgd door I.E.V. te Velsen-Noord, welke van 68 naar 26 leden terugliep. Vitesse in Castri- cum werd eveneens sterk gedecimeerd en liep terug van 37 tot 10 leden. „Velsen" hield zich het beste en verloor van de 29 leden „slechts" vijf. Reparatie brengt stagnatie in het pontverkeer De stormen von de laatste Uld hebben van de ponten over het Noordzeekanaal en de meerhavens heel wat gevergd en vooral de laatste hebben beschadigingen opge lopen. Teneinde deze te kunnen herstellen moet overdag één ponthaven buiten gebruik worden gesteld, zodat de overvaart niet zo vlot gaat als normaal. Terugbetalen kolengeld Donderdag 5 Februari zijn aan de beurt de letters Hu tot en met Ka. De postkanto ren in de Houtmanstraat, Meervlietstraat, Santpoort-dorp en Santpoort-station zijn geopend van 915 uur. MELODIE EN RYTHME. Het vierde concert in de reeks „Een uur muziek" die in de gymnastiekzaal van de Rijks H.B.S. gegeven wordt voor leerlingen van die onderwijsinrichting en hun ouders, heeft Vrijdagmiddag plaats. De pianist en hoofdleraar van het Utrecht se Conservatorium Wolfgang Wijdcvcld zal dit uur verzorgen. Het onderwerp is: „Het vertellende in de muziek, melodie en rythme". Velsen-Noord Nieuws van Suomi In Mei naar Engeland? De Hoogoven Athletlckvcrcniging „Suo mi" heeft sedert haar laatste clubwande ling' als onderdeel van de training besloten wederom een clubwandeling te organise ren, welke Zondag in de omgcvHtg van Santpoort wordt gehouden. De Suomi-leden wacht een mooie tocht. Gestart wordt van Santpoort-station om langs de Ruïne van Bredarode het „Kopje van Bloemendaal" aan te doen. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de Erebe graafplaats om daar enige tijd te vertoe ven. Na het Brouwerskolkje wordt gerust bij „Kraantje Lek" en ten slotte komen de deelnemers (sters-) samen in „De Vier sprong" te Santpoort, waar een erwten soepmaaltijd hun wacht. Naar Edmonton Op uitnodiging van Velsens gemeente bestuur heeft „Suomi", vertegenwoordigd door de heer H. J. Klaver, vice-voorzitter, ten raadhuize een bespreking gehad ten einde de mogelijkheid te onderzoeken om het bezoek, dat de sportbeoefenaars uit Edmonton in Engeland vorig Jaar aan Vel sen hebben gebracht, te beantwoorden. Principieel werd vastgesteld een voet bal- en een athletiekplocg, alsmede een tennisteam naar het Londense voorstadje te zullen uitzenden.. Aan de H.A.V. „Suomi" is daarbij de taak opgedragen om uit de in onze ge meente beschikbare athleten een volledige ploeg samen te stellen, desnoodè aangevuld met enige voetballers. Hiertoe zullen ver schillende verenigingen worden aange schreven en uit degenen, die zich aanmel den wordt een selectie gehouden. Het is de bedoeling, dat deze trip alleen door heren en juniores zal worden ge maakt, hoewel dames, die Engelse relaties hebben buiten ploegverband de reis ook kunnen meemaken. De reiskosten worden door de deel nemers gedragen, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hierin op een of an- dej-e wijze wordt tegemoet gekomen. Het verblijf in Engeland wordt door de gast heren verzorgd. De uitzending geschiedt in de week van 15 tot 21 Mei 1948, zodat liefheb bers reeds vroegtijdig met hun vacan- tieplannen rekening moeten houden. De reis wordt zo mogelijk in groepsver band gemaakt. Het programma voor de athletiek-ont- moeting bestaat voor heren uit: 100 yards, 229 yards, 440 yards en 880 yards sprint, 1 mijl en 3 mijlen lange afstandlopen en verder hoog- en verspringen, 120 meter horden, kogelstoten, speer- en discuswer pen. Het juniorenprogramma vermeldt 100 yards, 220 yards en 880 yards sprint, een mijl lange afstandsloop» 120 meter horden, hoog- en verspringen, speer- en discus werpen. Elk van de nummers zal door twee athleten worden bezet. Uiteraard wordt verwacht, dat vele Suomi-leden zullen trachten deze sport- uitwisseling' op Engelse bodem mee te maken, want zulk een prachtige gelegen heid om op vreemde bodem Nederlandse sportprestaties te tonen zal zich wellicht niet spoedig weer voordoen. Inbreker had trek in snoep Vannacht zag een surveillerende agent een man in Velsen-Noord met een ge vulde zak op de rug. De verdachte wan delaar werd aangehouden maar nam, na dat hij enige ontwijkende antwoorden op de vragen van de gerechtsdienaar had ge geven. de benen in de richting van de polder. De agent zette een achtervolging In en na een schot in de lucht kon de vluchte ling gegrepen worden. Hij bleek te hebben ingebroken bij een levensmiddelengrossier aan de Wijker- straatweg, die hij voor een hoeveelheid snoep en een gering bedrag uit de kas en een aantal bonn'en had trachten te be nadelen. De inbreker is veilig opgeborgen. Gymnastiekuitvocring van „S.S.H." Voor een zeer grote schare van belang stellenden, die Dinsdagavond de grote zaal van het K.S.A.-gebouw te Beverwijk ge heel vulden heeft de IIoogovenstaten-Gym- nastiekvereniging „S.S.H." haar jaarlijkse uitvoering gegeven, welke opnieuw liet zien, dat deze vereniging niet alleen kwan titatief maar vooral kwalitatief tot de beste in onze omgeving behoort. Reeds de opmars toonde het grote aan tal leden, dat S.S.H. bezit, waarbij de jeugdgroepen, adspiranten, jongens en meisjes goede toekomstige turners(sters) verzekeren. S.S.H. heeft verder een flinke damesafdeling en hoewel die van de heren aanzienlijk kleiner is, kan zij er toch zijn in verhouding tot andere verenigingen. Voorafgegaan door de vaandclgroet er» het pittige clublied werd de uitvoering ge opend met een openbare les van de kleuters, onder de rustige leiding van de heer H. van Wijnen. De jongens maakten het zich niet gemakkelijk met paardsprong en ringen en hadden goed geoefend. Een bijzonderheid, die zelden bij een zaaluit voering voorkomt, waren de ringoefenin- gen, zodat nu ook de vorderingen hier konden worden gedemonstreerd. Vooral de meisjes, maar speciaal de dames lieten fraaie staaltjes zien. Bewonderingwekkend waren de vrije oefeningen met muzikale begeleiding' door de dames, dames-senio ren en oudste meisjes, gelijkmatig en keu rig uitgevoerd, hetgeen een zeer goede indruk maakte. Veel studie was gemaakt van de brugoefeningen door dames en heren. Zeer mooi werk viel te bewonde ren bij „hoogrekvoor heren", maar zoals steeds vormden prachtig grondwerk en paardsprong van de herengroep een grote aantrekkelijkheid. Speciaal gelet op de lichaamshouding viel de tot in de finesses doorgevoerde lijn en gratie tijdens de moeilijke oefeningen op. Het publiek toonde zich dan ook herhaaldelijk dank baar. Een pittige klompendans besloot deze keurige uitvoering, waarin, zoals de heer H.-Monné, voorzitter, in zijn opening op merkte, de inderdaad zeer goede vorde ringen van S.S.H. wel duidelijk tot uiting zijn gekomen en nog veel goeds beloven. Santpoort „De vrije vogels" kropen vijf jaar terug uit het ei Toen ons land nog gebukt ging onder het Duitse juk, kwamen in de consistorie van de Nederlands Hervormde Kerk in Sant poort drie meisjes en twee jongens, samen met enige ouderen om de oprichting van een jeugdgroep te bespreken. Dit was op 6 Februari 1943 en de bezetters hebben het nooit geweten. Met enthousiasme is men aan het werk getogen en „De Vrije Vogelgroep" ontstond. Sindsdien heeft deze groep zich niet in haar activiteit laten be perken. De belangstelling hiervoor is nog altijd groot, zodat de club zich gunstig heeft ontwikkeld. Met zeventig leden zal men het eerste lustrum vieren door Vrijdag- cn Zaterdagavond in het jeugdgebouw een opvoering te geven van „Sneeuwwitje". Zaterdag heeft er een jeugdmiddag plaats. Beverwijk FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 34) Deze kinderen, de kinderen van zijn zuster, van welke hij. zich eerst zo weinig mogelijk wilde aantrekken, omdat het hem te lastig was, moesten hem nu redden. Door ze in zijn huis te nemen, was er een zeer grote kans, dat ze hem van de ge vangenis zouden redden en ze zouden hem bijna zeker redden van Josephine. De kin derloze Josephine had zelfzuchtig en wuft geleefd. Er was ongetwijfeld een tijd ge weest, dat zij graag kinderen had gehad, haar eigen kinderen, maar dat was lang geleden, en zij had nooit bijzonder veel gehouden van de kinderen van anderen. Door plotseling met een heel huisgezin voor de dag te komen, zou Henry iedere kans, dat de romance, die jaren geleden zo wreed was afgebroken, weer zou her leven, in de kiem versmoren en dat was juist hetgeen hij wilde. Het was zijn be doeling, twee vogels te doden met één steen Robinson en Josephine. Eigenlijk drie stenen, want er waren drie kinderen, maar het principe was hetzelfde. Echter, welke reden, of redenen Henry mocht hebben om die kinderen uit te nodigen, Christopher was blij, dat zij kwamen. Hij had medelijden met de arme weekjes en hij besloot zijn best te doen ze een prettige tijd te bezorgen. „We moesten de kamer een beetje ver sieren", mompelde hij, terwijl hij om zich heen keek. Henry, die zijn gedachtengang niet had gevolgd, keek hem verbaasd aan. „Voor de kinderen". „En we moeten een kerstboom hebben", riep Michael. „Natuurlijk, en wat speelgoed voor in hun kousen". „O, met die onzin houden wij ons niet op!" zei Henry beslist. Christopher keek hem pijnlijk verbaasd aan. „Maar als je ze uitnodigt voor het Kerstfeest, dan moet je toch iets doen, om ze te vermaken". „Natuurlijk kunnen wij iets doen om ze te vermaken, maar het is niet nodig om ze de gebruikelijke onzin over het Kerstman netje te vertellen", antwoordde Henry scherp. Hij vervolgde met toenemende kwaadheid: „Het is verkeerd kinderen te bedriegen met dat soort fabeltjes en als het lot van mij verlangt, dat ik die kin deren opvoed, dan hoop ik het te doen op een manier, dat zij mij later niet zullen kunnen verwijten, dat ik hun hersens heb volgepropt met een hoop bijgelovig ge- huichel". Kerstmis was tot nu toe altijd op buiten gewoon rustige wijze door de drie vrien-, den gevierd. Het diner was natuurlijk een belangrijk onderdeel geweest en de kwali teit Van de champagne een onderwerp van ernstige besprekingen. Henry kon op zeer leerzame wijze over champagne spreken, hij kende de beste jaren, en zelfs wist hij zijn luisteraars mede te delen, dat sommige goede soorten in de slechte jaren waren gemaakt en sommige slechte soorten in de goede jaren. Na het diner werd de cognac van 1830 te voorschijn gehaald. Deze smaakte, had Henry verklaard, als de nectar der goden, en daarna trokken zij zich in de zitkamer terug en en lazen hun boeken, zoals gewoonlijk. Doch dit jaar moesten zij kinderen bezig houden en het was een grote teleurstelling voor Chris topher, te constateren, dat Henry tegen iedere feestelijkheid was. „Maar wat gaan we dan doen met Kerstmis", bromde hij, „een rustig partij tje domino spelen?" „Nu, ik zie werkelijk niet in, waarom we de kinderen zouden opwinden en ze ziek maken omdat het Kerstmis is", was het antwoord. „Ach, het is maar éénmaal in het jaar", mompelde Michael. Henry stoof op. „Ja maar jullie kunnen immers zoveel lawaai maken en je zoveel opwinden als jullie willen", zei hij met bittere ironie' „want jullie vieren immers het Kerstfeest bij Betty en haar familie". Michael keek verlegen. „Ik had er over gedacht Betty en Ann hier een middag uit te nodigen", waagde hij schuchter. „Hier!" „Alleen maar voor de thee". „Ah, dat is gezellig". Het was Christopher, die de mening uitte. Henry keek allesbehalve vergenoegd. Betty en Ann waren ongetwijfeld aardige meisjes, maar zij waren bewegelijk, ener giek. Zij waren van een bewegelijke, ener gieke familie. Zij zouden zeker de tradi tionele gedachte hebben, dat kinderen op Kerstmis alleen vermaakt konden worden door 'n geforceerde en uitbundige vrolijk heid, die tot uiting behoorde te komen in zoveel mogelijk lawaai. Het in huis halen op Kerstdag van die meisjes bij drie klei ne kinderen, die er maar al te zeer op ge steld zouden zijn zich te laten opwinden betekende, dat het huis zou worden ver anderd in een rumoerige kermistent. Dan zou juist dat gebeuren waartegen Henry zich had willen verzetten. De kinderen waren nu rustig en welopgevoed; hij was op dit punt gerustgesteld door Luke Dims- ley. Hij vond het niet nodig, dat zij, zodra zij in hun nieuwe omgeving kwamen, een verkeerde indruk zouden krijgen van hoe zij zich hier zopden moeten gedragen. De eerste indrukken waren zo belangrijk. Echter hij kon zich niet openlijk tegen het bezoek der twee meisjes verklaren. Trou wens waarom Ann er bij moest zijn, be greep hij niet. En, ontevreden met zichzelf en iedereen, nam hij zijn boek op en leun de achterover in zyn stoel Wordt vervolgd De oogst van (le straat Des Zaterdags tussen 15 en 18 uur en des Maandags tussen 19 en 21 uur zijn op het politiebureau inlichtingen te verkrij gen over de volgende gevonden voor werpen: 1 paar regenpijpen, 1 padvindersriem, 1 gouden broche met steentje, twee blauwe* alpinomutsen, zwart tasje met inhoud, 2 rozenkransen, een zak met gladiolenkralen, een Lipssleutel, diverse handschoenen, een bril, een autoped, een tabakskaart, twee kinderschoentjes, een rol behangpapier, verschillende portemonnaies, een haarstrik, een lederen hondenhalsband, een drie- wielig kinderfietsje, een ceintuur, een shawl, een fietstas, Verder werd nog een hond gevonden, DISTRIBUTIENIEUWS Tot en met Zaterdag 14 Februari bestaat gelegenheid tot het aanvragen van werk kleding door personen, die zelfstandig een bedrijf uitoefenen of werkzaam zijn in bedrijven met minder dan vijf arbeiders en die na 20 September 1947 geen werk kleding hebben ontvangen. Aanvraagformulieren moeten volledig ingevuld met eventuele werkgeversver- klaring worden ingediend dagelijks van 9 tot 12 en 14 tot 16 uur, (behalve Zaterdags alleen van 9—12 uur) bij het distributie kantoor. A. R.-K. A. VERGADERT. De jaarlijkse ledenvergadering der Al gemene Rooms-Katholieke Ambtenaars vereniging, afdeling Beverwijk zal op Woensdag 11 Februari plaats hebben in het K.S.A.-gebouw. Na de behandeling van de agenda zal de heer A. Conijn, hoofd- bestuurslid een lezing houden over: „Ik reisde door Rusland", waarna pater J. Corver, SCJ, oud-geestelijk adviseur van de afdeling Amsterdam zal spreken over; „De ideologie van het communisme". SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 3 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wolga van Windaw, Fau- vette naar Londen. Graslin van Caen (voor Hoogovens), Nyroca van Liverpool. Twee Ge broeders van Parr. Lilly Matthiesen van Stockholm. Amsterdam van Rotterdam. Vertrokken zijn: Normandia naar Gothen burg. Martini naar Bremen. Mcralda naar Curagao. Iris naar Gothenburg. Hannah Clau sen naar Esbjerg. Katwijk naar Liibeck. The- misto naar Saffi. Surte naar Londen. Martha naar Hamburg. Prins Bernard naar Londen. Diano V naar Huil. Durward naar Londen. Eemstroom naar Huil. Hoogwatertijden, Woensdag 4 Februari: 11.15 uur. Donderdag 5 Februari: 0.01 12.39 uur. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 4 FEBRUARI. Luxor-Theater. 2 uur: Tom Poes, Film voorstelling. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: De woeste hoogte. (14 jaar). Kennemer-Thcater. 7 en 9.15 uur: Min nebrieven. (14 jaar). K.S.A.-gebouw. 8 uur: H.O.V.-concert. Kennemer-Theater. 8 uur: Toneelavond sportvereniging Beverwijk: „Filmmaniak ken". DONDERDAG 5 FEBRUARL Raadhuis. 1011 uur: Spreekuur Wet houder van Openbare Werken. Huisvestingsbureau. 1012 uur: Spreek uur Wethouder Huisvesting. Luxor-Theater. 8 uur: „De Ramblers". Ver. Gebouw (Schans). Gemeente-avond Nederl. Hervormde Gemeente. K.S.A.-gebouw. 8 uur: „Katholiek Be verwijk". „Cabaret Chiel de Boer". 't Centrum. 8 uur: Bijeenkomst aqua- riumhoudert.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3