IJmuider Courant Een Nieuw Begin Tsjechoslowakije streeft naar vriendschap met West-Europa Scandinavische landen steken de hoofden bij elkaar Curacaose delegatie nu eensgezind De Russen besteden hun dollars niet aan nylons en sigaretten Weerbericht 62o Jaargang No. 18835 Bureaux Kennemerlaan 154, Tel Redactie 5389, Administratie 5437 Haarlem Gr Houtstraat 93, Telefoon 10724 Direcleui-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z B Spaarae 12, Telefoon 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Do!)'t"ritng 5 Februari 1948 Verschijnt dagelijks Oehalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post t 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN DE RADIO-REDE, die H.M. de Ko ningin Dinsdagavond in het Engels tot de bondgenoten uit de oorlogstijd gericht heeft en die een zeer hoopvolle toon ten aanzien van de ontwikkeling in Indonesië heeft doen horen, treffen deze woorden: „Een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe 'samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrouwen". In deze passage strekt de rede zich tot een wijder vergezicht uit dan de belangen van de volken van Nederland en Indonesië. Zij duidt zelfs op de volken der wereld. En het is goed ons eens te bezinnen op het feit, dat al de pogingen en moeilijkheden die wij sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog aanschouwen, al de verwarring en conflicten, samenhangen met het streven naar een nieuw begin. Aanvankelijk ont- »b-ak de kracht daartoe. Ook in ons land. 3 Men verkeerde nog in de verdoving van ~ide ondervonden zware schok. Het bleek 'zwaar te vallen de eigen levenswijs en het j eigen arbeidstempo terug te vinden, nog zwaarder om de noodzaak van extra- I energie en van het aanvaarden van nieuwe I wegen onder het oog te zien. De Belgen, 'ervarener dan wij in perioden van onder drukking, zeiden dat het twee jaar zou duren eer men de schok van de oorlog werkelijk te boven begon te komen, eer de meerder heid een duidelijke weg zou zien en haar normale arbeidskracht ontplooien. Hun voorspelling is toen op deze plaats geci teerd. In dit derde jaar na de oorlog erva ren wij wel dat zij bewaarheid wordt: er is een sterke opleving ingetreden en het vinden van nieuwe wegen is zelfs met ener gie ondernomen. Veel materiëel herstel was er al aan voorafgegaan en had reeds een goede indruk in het buitenland gemaakt, maar er was meer nodig om van een wer kelijk nieuw begin te spreken, om de kracht waar te nemen die daarvoor vereist wordt en om. zoals nu, de Koningin te kunnen nazeggen: Wij hebben die kracht. Het is inderdaad pas een begin. Er zal nog veel moeten groeien. Maar een stem ming van ontmoediging heerst zeker niet meer in dit land. al hoort men nog meer malen van mensen, die naar andere wereld delen willen vertrekken of dergelijke plan nen voor hun kinderen beramen. Ten onrechte menen zij dat het daar gemakke lijker, voordeliger en veiliger leven zal zijn, dat men daar niet voor een nieuw begin staat en dat de mensen daar in de verte gebrand zullen zijn op nieuw aangekome- nen, die voor de moeilijkheden in hun vaderland gevlucht zijn en die wel zo goed willen wezen, met hen een veronderstelde hoorn des overvloeds te helpen ledigen. Maar het leven is nergens gemakkelijk en nergens bijzonder veilig. Het eist overal harde arbeid en het is overal een strijd. En het is voor niemand goed, te capituleren voor moeilijkheden en risico's en om die reden de ploeg, waartoe hij behoort, in de steek te laten. Ik schrijf „om die reden". Wij zijn een overbevolkt land en het is bovendien ook vroeger geschied, dat een aantal van onze jonge mensen over de hele yrereld uitzwermen om er, na hun vak goed geleerd te hebben, een arbeidstaak die soms tot levenstaak wordt te verrichten. Er is meer van dien aard te verwachten als de noodzakelijke ontwikkeling van een verenigd Europa tot beter distributie van arbeidskrachten zal hebben geleid. Maar ik heb geen sympathie voor de mensen die, vaak steunend op goede relaties en bezit van geld, willen vluchten. Een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Dat wil zeggen: een berg van moeilijkheden overwinnen. Wij zijn er in dit opzicht niet het ergst aan toe. De moeilijkheden en de elkaar tegenwer kende krachten, die zich in Europa doen gelden, ziet ge het scherpst tot uiting komen in dat oude centrum der Europese bescha ving: Frankrijk, dat telkens uitverkoren schijnt te zijn om de grote crises der tijden in zijn eigen toestand samen te vatten en te weerspiegelen. Het is een voorrecht, waarvan vele rustige burgers in dat land zeker graag afstand zouden doen. Maar die bereidheid baat hen niet. En de aard van het Latijnse volk brengt mee, dat de ge beurtenissen er zich steeds ontplooien in een dramatische trant, die het koele Noor den met verwondering maar tegelijk met intense belangstelling gadeslaat. „Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds ver trouwen", heeft de Koningin gezegd en daarmee erkend dat de kracht voor het nieuwe begin niet alleen bij ons, maar ook bij anderen aanwezig moet zijn om tot een gemeenschappelijk resultaat te komen. Zij groeit in ongelijk tempo. Zeven maanden geleden, op 1 Juli 1947, had een opinie- I onderzoek in Frankrijk over de vraag „Vindt gij dat het op het moment goed gaat in ons land?" tot resultaat dat 0% vond dat het goed ging, dat 4% antwoordde „tamelijk goed", 93% „slecht" en dat 3% er geen mening over gaf. Misschien zou een herhaling van dat onderzoek nu wel een wa^ beter uitkomst te zien geven, maar de stemming in Frankrijk is nog steeds veel triester dan bij ons en de voor- Uitzichten zijn er nog erg onzeker. Toch zijn er bakens verzet: men vraagt er nu ®iet alleen toetreding tot Benelux, maar Streeft ook met Engeland naar Westerse J aaneensluiting, waarin Frankrijks enige kans op redding ligt. Want evenals in vorige critieke perioden der Franse historie blijkt, dat het oude moe is en heeft afge daan. Nu moet men weer een nieuwe weg op De kracht voor het nieuwe begin wordt overal vereist. Frankrijk is, voor West- Europa, het critieke punt. R. P. Schriftelijke bekentenis van Gandhi's moordenaar Agence France Presse verneemt van wel ingelichte zijde, dat Gandhi's moordenaar een bekentenis van zesendertig bladzijden heeft geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha beschuldigt, met name een hzermagnaat, multi-millionnair uit New Delhi. Van andere zijde wordt vernomen, dat de Mahasabha de samenzwering voor bereid zou hebben en dat de leden zelfs op de dag van de aanslag uitgenodigd waren liaar hun radio te luisteren om „ongelofe lijk en groot nieuws" te vernemen. SPOORWAGENS UIT DUITSLAND TERUG, MAAR HOE. De Nederlandse Spoorwegen hebben gis teren een aantal rijtuigen uit Duitsland teruggekregenHet waren vijf beschadigde eiectnsche personenwagons en tien vrijwel geheel vernielde Diesel-electrische rijtui- gen.... j De Lage Landen zijn de beste klanten Dr. K. Fink, de directeur van de Praagse Jaarbeurs, die dit jaar zowel in het voorjaar als in de herfst zal worden gehouden, is naar Nederland en andere West-Europese landen ge komen om contact op te nemen en de banden met het Westen te verstevigen. Het ANP had een belangwekkend on derhoud met dr. Fink, waarin deze de nadruk legde op het feit dat het geens zins de bedoeling van Tsjechoslowakije is, zijn handel uitsluitend naar het Oosten te richten. West-Europa zal een dominerende positie blijven innemen in de in- en uitvoer van bepaalde pro ducten. „Door de geografische ligging heeft Tsjechoslowakije in Praag een centraal punt voor de grote verkeers- kanalen, welke Europa van Noord naar Zuid en van West naar Oost doorkrui sen. Ook in economisch opzicht wil Tsjechoslowakije zich naar alle zijden richten. Het land heeft de eerlijke be doeling, om met alle landen vriend schappelijke betrekkingen en handels relaties te onderhouden", aldus dr. Fink. Tsjechoslowakijes grootste leverancier is op het ogenblik Engeland, gevolgd door de Verenigde Staten, Zwitserland, Zwe den, de Sovjet-Unie en Nederland. Beziet men de exporten van Tsjechoslowakije, dan is Zwitserland de grootste afnemer, onmiddellijk gevolgd door Nederland, En geland, België en Zweden. Door die ex portcijfers naar Nederland en België, vormt de „Benelux" in feite de beste „klant" van Tsjechoslowakije. Dr. Fink wees er op, dat Tsjechoslowa kije met ons land al zeer lang goede rela ties heeft onderhouden. Ook op het ogen blik ontwikkelen deze historisch gegroeide relaties zich in gunstige zin. Voor 1948 is er een handelsverdrag tussen de beide landen gesloten, waarbij voor een bedrag van 280 millioen gulden goederen zullen worden in- en uitgevoerd. Zo zullen uit Tsjechoslowakije machines en industriële uitrustingen, textiel (een deel voor Indo nesië), glaswaren en porcelein, staal, halffabricaten ten behoeve van machine- en scheepsbouw, papier, hout en meube len, auto's enzovoort komen. Uit ons land zijn er bijvoorbeeld tin, rubber, verfstof fen enz. te verwachten. Nederland heeft voorts een belangrijk aandeel in de trans portdiensten. In Praag zullen dit jaar weer twee jaar beurzen worden gehouden. De voorjaars- beurs van 12 tot 21 Maart en de naj aars- beurs van 12 tot 19 September. Nederlandse en republikeinse nota's aan bestandscommissie Over schendingen der overeenkomst Naar United Press uit Batavia meldt, heeft zowel de Nederlandse als de repu blikeinse delegatie een nota aan de be standscommissie overhandigd, waarin ge protesteerd wordt tegen overtredingen van de wapenstilstandsovereenkomst, die op de Renville" gesloten werd. De Nederlandse delegatie staat op het standpunt, dat de verdere politieke on derhandelingen niet kunnen beginnen al vorens de-militaire situatie volledig is op geklaard. Roem. de voorzitter der repu blikeinse delegatie en opvolger van Sjari- foeddïn, heeft verklaard, dat de onder handelingen onmiddellijk kunnen begin nen. Intussen is er nog geen aanwijzing ten aanzien van de datum, waarop de be sprekingen zullen worden voortgezet. Mor gen komen de delegaties bijeen om een agenda vast te stellen. New York weer in de sneeuw Als gevolg van sneeuwstormen moest te New York al het luchtverkeer worden ge staakt. De treinen rijden nog, maar onder vinden veel vertraging. Gisteravond lag er reeds 10 cm sneeuw en verwacht wordt dat er vandaag nog veel bij zal komen. De sneeuwplaag heeft de stad deze winter al ongeveer zes millioen dollar gekost. Witlof naar de vaalt Een partij van 26.000 kilo tweede soort witlof, welke op de veiling in Venlo onver koopbaar was, is vernietigd. Een en ander is een gevolg van de grote aanvoer van kwaliteitswitlof uit België, dat zelf over stroomd wordt door nog goedkoper Ita liaans witlof. COMMUNISTEN OP CYPRUS Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat een aanzien lijk aantal leden van de communistische partij onder de 15.000 Joden, die thans op Cyprus zijn gedetineerd, ontdekt is. Met. onderdelen, welke uit Zweden zijn ontvangen, bouwt men op het ogenblik op het vliegveld Schiphol een hangar. Bü de Tsjechen zit niet de bedoeling voor. hun buitenlandse handel vooral op de Sovjet-Unie te richten. Wel zal die handel toenemen, doch deze be hoeft de economische verbindingen met de West-Europese landen niet te verminderen. Dit wil men bereiken door het opvoeren der productie, welke een grotere afzet naar de Sovjet-Unie mogelijk maakt, zonder die naar de West-Europese landen te verminderen. Zo zal bijvoorbeeld ten aanzien van staal West-Europa een dominerende positie hebben in de uitvoer van Tsje choslowakije. Amerikaans vlootbezoek aan Italië ongewenst Te Washington doen geruchten de ronde, dat Italië aan de Verenigde Staten in over weging gegeven zou hebben de bezoeken van Amerikaanse oorlogsschepen aan Ita liaanse havens af te gelasten, „vanwege de politieke munt, welke de Italiaanse com munisten er uit slaan". AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN VOOR GRIEKENLAND Livesay, het hoofd van de militaire sectie van de Amerikaanse hulpmissie in Grie kenland, heeft medegedeeld, dat de eerste Amerikaanse vliegtuigen, geschikt voor verkennings- zowel als gevechtsdoeleinden, aan de Griekse luchtmacht zijn overgedra gen. Livesay wilde geen aantal noemen. Wel zeide hij, dat de machines uit Duits land naar Athene gevlogen waren door Amerikaanse piloten. Jam komt niet vrij Geen sprake van bedorven voorraden De laatste tijd wordt meermalen ge vraagd waarom de jam niet vrijgegeven wordt of op gen aparte bon verkrijgbaar gesteld. Het een noch het ander zal geschie den. Voorzover jambederf voorgekomen is hierop wil men wel eens de noodzakelijk heid van het vrijgeven van de jam baseren bleek dit het geval te zijn bij grossiers en winkeliers, die met hun schatting van de vraag uit hun klantenkring bedrogen uitkwamen. Ook het koppelen van grossiers zijde aan vrije artikelen als appelstroop dwingt winkeliers wel eens tot grote jam- aanlcoop. Dat zich bij fabrikanten voorraden jam zouden ophopen is onmogelijk, doordat zij slechts grondstoffentoewijzingen ontvan gen tegen afgifte van coupures. Een fabri kant zonder omzet schakelt zich zelf auto matisch van de productie uit. Mocht een fabriek soms over voorraad beschikken, dan kan deze, om bederf te voorkomen, op nieuw gekookt worden. De hoeveelheden, welke gevaar liepen te bederven, zijn uiterst gering, namelijk op de circa 3000 potjes één potje. Na het invoeren van de keuzebon is de consumptie van suiker gestegen en die van jam gedaald. Het vrijgeven van jam zou een sterke stijging van de vraag veroor zaken. De beschikbare hoeveelheid suiker staat niet toe aan deze verhoogde vraag te voldoen. Er zou dan suiker moeten worden geïmporteerd en dit is niet te verenigen met de deviezensituatie. Commandanten van de afdelingen, welke Woensdag deelnamen aan een demonstratie aan de 1700 meter lange hindernisbaan op de Stormschool te Bloemendaal, melden zich bij Prins Bernhard, die als inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht een bezoek aan de Stormschool bracht. De ministers van Buitenlandse Za ken der Scandinavische landen komen vandaag te Stockholm bijeen om de plannen voor een nauwere samenwer king te bespreken. Gisteren heeft, zoals bekend, de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Oesten Unden in het parlement verklaard, dat zijn land niet zal deelnemen aan een West- Europese Unie, als voorgesteld door Bevin, maar dat het voorstander was van een nauwere samenwerking tussen de Scandi navische landen. Men ziet met belangstelling de Russi sche reactie op deze verklaring tegemoet. Tot dusver hebben alle pogingen om tot nauwere samenwerking in Scandinavië te komen Moskou geïnspireerd tot de be schuldiging, dat de Noordlanden een blok tegen de S. U. willen vormen. Zweden begreep Bevin niet. Commentaar leverend op de verklaring van de Zweedse minister van Buitenland se Zaken, Oesten Unden, dat Zweden zich afzijdig wilde houden van een eventuele West-Europese Unie, heeft een woordvoer der van het Britse departement van Bui tenlandse Zaken gezegd, dat Unden Bevins verklaring ten aanzien van de organisatie van West-Europa verkeerd begrepen moet hebben. „Bevins bedoeling is", aldus de woord voerder, „dat de landen van West-Europa individueel en collectief hun aangelegenhe den zo organiseren, dat de Westelijke waarden niet zullen bezwijken onder de druk van toenemende verarming en bin nenlandse tweedracht. Wij en de Fransen hopen tot een verdrag te komen met de Benelux-landen, omdat wij geplaatst zijn Amersfoort heeft weer een automarkt In Amersfoort is de eerste naoorlogse officiële automarkt gehouden. De aanvoer bestond uit 136 wagens. De handel bereikte pas 's avonds omstreeks negen uur een hoogtepunt. Enthousiast waren de hande laars overigens niet: er is te veel controle volgens deze lieden, die ook de taxatievoor schriften niet erg waarderen. Een vrij sterke politiemacht was op de been. Slechts één uitweg was vrij en daar stonden de mannen van de prijsbeheersing en van de politie voor controle der papie ren. Particulieren kopen niet op deze markt of beter gezegd de handelaar verkoopt niet aan vreemden. De wagens gaan van hande laar naar handelaar. Achter de prijzen komt met niet Conferentie in Stockholm tegenover gemeenschappelijke problemen in Duitsland. Later, aldus zeide Bevin, zouden we ook moeten gaan tot buiten de kring van onze naburen doch hij deed te vens verstaan, dat er verschil zou kunnen bestaan in onze formele betrekkingen met onderscheidene landen". Passagierslijsten Op onze bureaux liggen ter inzage passagierslijsten van de „Kota Inten" en de „Johan van Oldenbarnevelt", welke met militairen uit Indië naar Nederland onderweg zijn. De schepen zullen ver moedelijk aan het eind van de volgende week respectievelijk in Rotterdam en in Amsterdam aankomen. Het woord is aan De Tao te Tsj ing (een Chineesch boek)J De weg des hemels kent geen bevoorrechting; altijd geeft hij gelegenheid om met anderen goed te worden. Duitsland zal nog jaren bezet blijven De bevelhebber van de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland, generaal L-.icius Clay, heeft te Parijs verklaard, dat het her vormde bestuur van de Brits-Amerikaanse zóne niet het model zal zijn voor een toe komstige centrale regering van enig deel van Duitsland. Clay noemde het nieuwe bestuur, dat binnenkort zal worden inge steld, een economische noodzakelijkheid en. hij zeide, dat de bevoegdheden van dit be stuur alleen versterkt waren om de econo mische problemen meester te kunnen wor den. Deze bevoegdheden zullen uiteindelijk bij de individuele staten komen te berusten. Op een vraag betreffende de geruchten, dat veldmaarschalk von Paulus een leger in de Sovjet-Unie vormt, antwoorde Clay, dat hij niet geloofde, dat Paulus veel aanhang zou vinden, daar „de meesten hem als een ver rader beschouwen." Desgevraagd antwoordde generaal Clay, dat de bezetting van Duitsland zal duren tot de Verenigde Volken bereid zijn Duits land in de volkenfamilie op te nemen. Dit zou 10 jaar, doch ook 25 jaar kunnen du ren, aldus Clay. RONDE TAFELCONFERENTIE Men is thans binnen de Curagaose dele gatie bij de Rondetafelconferentie tot vol ledige overeenstemming gekomen. De Cu ragaose delegatie is bezig met détailstudïes zowel betreffende de inwendige structuur als de bovenbouw van het Koninkrijk. Vermoedelijk zal de volgende week een openbare vergadering worden gehouden. Binnen de Curagaose delegatie zijn drie commissies gevormd, respectievelijk ter bestudering van problemen betreffende de nationale en internationale politiek, de methoden om te komen tot feitelijke demo cratisering van het bestuur op Curagao en de staatsrechtelijke reconstructie van het Koninkrijk. Van Nederlandse zijde wordt hierbij grote medewerking ondervonden. De conferentie, welker duur aanvankelijk op drie weken was geraamd, zal thans ver moedelijk wegens de talrijke detailpunten, welke behandeld moeten worden, wel langer dan een maand duren. De Curagaose delegatie heeft het verzoek gericht tot mi nister Jonkman om nog deze week in be spreking te treden over de onmiddellijke feitelijke en noodzakelijke veranderingen betreffende de democratisering van het bestuur en de zelfstandigheid van Aruba. Mr. J. Schreuder is benoemd tot secreta ris van de Curagaose delegatie. Surinaamse persstem. Het „Nieuwsblad Suriname" noemt de rede van de minister-president bij de ope ning van de Ronde-tafel-conferentie te leurstellend. Het blad heeft niets concreets daarin aangetroffen, doch slechts woorden, die reeds zo vaak gehoord zijn. Het blad betwijfelt, of de taak van de delegatie in- AMERIKAANSE MACHINES NAAR RUSLAND (Van onze correspondent te New York) Ondanks de Russisch-Amerikaanse con troverse worden uit Amepika regelmatig scheepsladingen waardevolle machines naar de Sovjet-Unie geëxporteerd. Van verschillende zijden in Amerika wordt daar bezwaar tegen gemaakt, waarbij zij er aan herinneren, dat Amerikaanse „za- kenkringen" indertijd tot het laatste ogen blik grote hoeveelheden schroot en ben zine naar Japan hebben geëxporteerd, welke goederen, kort daarop, als wapenen tegen de Amerikanen zelf werden ge bruikt. Wanneer men de goederenbeweging tussen Amerika en de Sovjet-Unie na der onder de loupe neemt, dan is het duidelijk, dat de Russen hun dollar deviezen waarlijk niet aan Ameri kaanse luxe-producten besteden. Voor hen geen nylons, geen sigaret ten, geen films, geen luxe-automobie len, maar machines wat de klok slaat. In een periode van 9 maanden kochten de Russen voor een bedrag van ongeveer 65.000.000. De Russische exporten naar Amerika bedroegen ongeveer 59.000.000. Dit wijst er op, dat men in Amerika de Russen met contanten over de brug laat komen, van kopen op crediet is geen spra ke meer. In de eerste maanden van 1947 liepen er nog wat Lend Lease transacties, maar die zijn vrijwel opgedroogd. En wanneer de Russen niet genoeg goederen kunnen leveren om hun handelsbalans met Amerika in evenwicht te krijgen, welnu dan moeten zij in goud betalen, goud, Rijksbegroting Woensdag in de senaat In een korte vergadering der Eerste Kamer is het nieuwe lid mr. Th. Wijers (K.V.P.) beëdigd. Zonder beraadslaging of stemming wer den goedgekeurd de begrotingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf voor 1948, het wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van het Besluit op de On dernemingsbelasting 1942, de begrotingen van het Scheepvaartfonds, het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden en een vier tal naturalisatie-ontwerpen, waardoor 84 personen het Nederlanderschap verwerven. De algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1948 zullen Woensdag Ï1 Februari beginnen. waarvan zij immers, naar zij zelf beweren, ontzaglijke hoeveelheden bezitten. Hoe degelijk de Russen hun dollars be steden, blijkt wel uit het volgende staatje van aankopen: 10.000.000 electrotechnische machines en apparaten; 3.500.000 motoren, turbines en onder delen; 5.000.000 machines en transportsyste men voor de bouwnijverheid; 5.000.000 mijn- en pompmachinerieën; 17.500.000 metaal'oewerkingsmachine rieën, draaibanken etc.; 1.000.000 textiel-, naai- en schoenma- kersmachines; 18.000.000 diverse machinerieën; 2.500.000 landbouwmachinerieën; 1.200.000 goederenwagons; 1.400.000 automobielen en onderdelen. Het Amei-ikaanse Commerce Depart ment wordt regelmatig onder druk gezet om aan deze waardevolle exporten een einde te maken. Dat zij nodig zijn om Amerikaanse industrieën aan het werk te houden, kan niet meer gezegd worden, dat zou misschien in 1939 of 1940 een argu ment zijn geweest. Voor al deze producten bestaat een overweldigende vraag, zowel van de zijde van Amerikaanse afnemers als van vredelievende Europese of Zuid- Amerikaanse landen. Voor het Commerce Department is het natuurlijk een moeilijk vraagstuk. Zou inderdaad de export naar Rusland gestopt worden, dan zou dit practisch neer komen op een economische oorlogsverklaring en dat wil men in Washington niet. In plaats daarvan komt men met argumenten om de uitvoer naar Rusland te verdedigen; uitvoer naar Rusland bespoedigt het her stel van dat land, waardoor Rusland een leverancier van West-Europa zou kunnen worden, hetgeen uiteindelijk slechts ten gunste zal zijn van die West-Europese Janden, die eerlang hulp van het Marshall plan kunnen verwachten. Britten slaags met Arabieren Britse valschermtroepen en wachttroe- pen in het gebied van de Syrische grens in Noord-Palestina zijn slaags geraakt met een grote Arabische strijdmacht, welke over de Syrische grens Palestina was bin nengekomen. De Britten kregen steun van Palestijnse politie. Ten Noorden van het meer van Galilea werd drie uren lang ge vochten. Een twaalftal Arabieren zou ge dood zijn en een zestal gevangen genomen. Aan Britse zijde waren geen verliezen. De Arabieren waren, naar gemeld wordt, in nieuwe khaki-uniformen gekleed en bewa pend met moderne Franse geweren. derdaad zo moeilijk zal zijn na alk -at aan de conferentie voorafging, tenz de heer Beel bedoeld heeft, dat alles niet zo gemakkelijk zal gaan en de delegatie niet datgene zal bereiken, waarvoor zij in Ne derland gekomen is. „De betrokken par tijen in Suriname zullen er geen genoegen mede nemen, indien de delegatie met ledige handen terugkeert". Het artikel ein digt met de verklaring, dat daden moeten worden gezien en niet minder. „Den Haag moet beseffen: De redevoeringen zijn voor ons bittere teleurstellingen." Schaderegeling principieel onaanvaardbaar Oorlogsgetroffenen hebben tal van bezwaren Het wetsontwerp op de materiële oor logsschade, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft bij de oorlogs slachtoffers geen onverdeelde instemming gevonden. De Landelijke Federatie van Slichtingen van Oorlogsgetroffenen noem de gisteren in een persconferentie te Utrecht bij monde van de heren J. A. Koops, voor zitter en J. C. A. Merx, directeur, het wetsontwerp „principieel volkomen on aanvaardbaar". Dat niet over de gehele lijn op basis van vervangingswaarde vergoed wordt, noemde de heer Merx een ernstige teleurstelling. Het oorlogssehaderecht vraagt, dat de ge troffenen hersteld worden in hun vroegere sociale en economische positie, ongeacht hun draagkracht. De stelregel, dat de eco nomisch zwakkeren niet op gelijke wijze als de sterkeren behandeld dienen te wor den, dient pas tot zijn recht te komen bij de omslag van de belastingen, die geheven moeten worden om de vergoeding te be kostigen. Stelt men zich op het standpunt, dat in tegrale vergoeding een te zware last op ons volk zou leggen, dan dient er sprake te zijn van werkelijke differentiatie en niet, zoals het wetsontwerp voorstelt, van een zekere begrenzing. Afgezien van de principiële zijde van het vraagstuk had de federatie ook uit practisch oogpunt tal van aanmer kingen over de regeling van de schade aan onroerende goederen, zowel als die van huisraad, ook al ontkent men niet, dat in ieder geval, wat het laatste betreft, voor bepaalde categorieën verbetering is geko men. De vergoeding van bedrijfsuitrusting schiet ver te kort en de mogelijkheid van credietverlening is veel te afhankelijk van bepaalde ministeriële opvattingen. De federatie vreest, dat indien dit ont werp wet wordt, de getroffen gebieden in de toekomst nooit meer het welvaartspeil bereiken van vroeger. Zij vraagt daarom een vergoeding, welke in principe integraal zal zijn en laat aan de minister de keuze over de termijn van uitkering. Op soortge lijke wijze is ook in België en Frankrijk deze materie geregeld. Fijnvisprijzen doen het kalmer aan Na de ongezonde, maar overigens ver klaarbare scherpe prijsstijging van de fijn- vis op de "Woensdagmarkt in IJmuiden is een daling ingetreden tijdens de Donder- daagse verkoop. De grote tong haalde 8.— per kilo, de kleinmiddel tong bracht 7.60 op en de kleine tong III f 1.80 per kilo. De grote tarbot werd voor 5.406.40 per kilo verkocht. Het is reeds merkbaar dat vele kustvissers van de vrije prijzen profiteren en dat het markten in Engeland af gaat nemen. Met medewerking der regering zullen ongeveer honderd Nederlandse jongelieden uit Zuid-Limburg in de gelegenheid worden gesteld het onderwijs te volgen aan de „Rheinisch Westfalische Hochschule" te Aken. Op 13 Februari zal de Vrouwen Wereld gebedsdag worden gehouden. WEER TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Wei nig verandering van temperatuur. Zon op Maan op 6 Februari: 8.14 uui\ onder 17.35 uur 6.41 uur, onder 13.29 uur tlllMIIIIIIUIIUIIIUUIIIHIM

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1