en Jam Klaassem Voetbal, athletiek en tennis bijdesportuitwisseling mei Albion Laros en Dukel boeken winst in Heerleg8 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 IJMUIDER COURANT Liefhebberijen in Velsen In een latten bouwsel hebben zich twee mannen verscholen, naast hen staat een geopende kist en daaruit puilen de lappen-lijven van Pierlala, de dood, van de huisbaas en van de koning van Rimbamboela, of hoe het anderhalf-urige rijk van deze waar dige monarch met zijn houten kop en zijn sonoor stemgeluid gedoopt moge zijn. Het blauw-met-gouden gordijn schuift open en honderd gespannen kindergezichten kijken naar Jan Klaassen, de kleine wonderman, wiens omzwervingen door de wereld der verbeeldingen beginnen met een stevig standje aan het adres zijner wettige gade: Katrijn Kattebel. Och ja,en dan zit je als oudere achter in de zaal. met een gezicht van wat-doe-ik- hier-eigenlijk, maar je laat je toch weer meeslepen in het spel van de poppenkast, dat op de Dam en in de Kennemerlaan, op de Grote Markt en in de Jordaan, niet alleen om hees-geschreeuwde kinderstem men maar toch ook laten we het maar- bekennen om steelse blikken van de spaarbank-directeur vraagt. De heer J. Goddijn uit Santpoort is in het dagelijks leven een onderwijzer met een bril op en wat meer dan gewone hang naar het toneel. Vooral naar het kin dertoneel. Was het dus wonder, dat hij twintig jaar terug aan de Zuidsingel-school in Leiden in de verpauperde buurten van de sleutelstad voor de armoed- zaaiertjes een poppenkast begon? Zij kreeg hem fel te pakken, de koorts van een opgewonden kinderschare, de drang naar een zot en toch gevoelig ver haal over Jan Klaassen, die het oude vrouwtje-met-de-zware-takkenbossen helpt en dannou, ja, dan natuurlijk op een goed moment steenrijk wordt. Er werden op den duur betere décors in de provisorische poppenkast gehangen en deze hobby leverde zoveel glundere kinder toetjes op, dat de zaak na de verhuizing naar Velsen, op dezelfde voet werd voort gezet. De Eksterlaan-school heeft heel wat poppenkast-voorstellingen van de heer Goddijn mogen beleven. Er kwam een tweede man bij: je kunt met z'n beiden nu eenmaal het dubbele aantal poppen „op de planken" brengen en het systeem van de ..naaldpoppen" werd ontdekt. Een figu rant duwde je op een stokje, dat door een stevige knijper ter bestemder plaatse werd vastgehouden. De „bezetting" oftewel cast werd uit gebreid, maar nieuwe aanwinsten moch ten natuurlijk geen geld kosten, zodat be staande ^poppen „gereorganiseerd" werden tot het doel, waarvoor zij moesten dienen, ook al met behulp van de lappenmand van mevrouw; Goddijn. Hierop voortbouwend is de schepper van dit altijd nieuwe kin deramusement met zijn klas aan de dokter Huëtschool in Haarlem waarheen hij inmiddels uit Velsen werd overgeplaatst begonnen met het maken van sierpoppen van.... ijzerdraad, gelijmde krantenpop pen en stukjes stof. Dit systeem voldoet voor poppen- kastpoppen eveneens uitstekend: de grappige snuit van een veldwachter ontstond bijvoorbeeld uit een saam- geknede prop IJmuider Courant, be streken met plakkaatverf. Met. hout van een welwillende timmerman uit Santpoort en vodderïge gordijnen van de Volksherstelzolder, werd na de bevrij ding het door de bezetter vernielde oude theatertje vervangeneen pracht van een bonte poppenkast ontstond uit de nij vere handen van de heer Goddijn en de zijnen. Kareltje en zijn kaken De liefhebberij van onze gastheer strekt zich echter uit over het hele terrein van het jeugdamusement. Wat zeggen wil, dat hij niet alleen Jan Klaassen in de be perkte ruimte van één bij een halve meter daverende avonturen laat beleven, maar ook, dat hij Kareltje heeft. Kareltje, de kleine man op de knie van zijn „vader", die rare dingen zegt met een hoog stem metje en daarmee hele zalen tot uitbundig heid dwingt. Kareltje, die slapeloze nach ten heeft veroorzaakt in de huize Goddijn, omdat zijn kaken niet goed draaiden en zijn ogen niet goed rolden.... Want Ka reltje is een- kleine tyran met al zijn grappigheid. Kareltje leeft bij de gratie van het buik sprekerstalent van zijn baas. Er staat echter alweer een nieuw Kareltje op stapel, van kippengaasMaar dat is nog zeer geheimzinnig allemaal. Hij krijgt een smoking aan. En een paar ogen, die zo echt draaien, dat Enfin, meneer Goddijn spreekt dus ook buik. Hij tekent trouwens ook snel. Grote vellen vol caricaturen op feestavonden wapperen van zijn ezel af en de bezoekers grabbelen graag in die vlugge dingen, welke na afloop van het programma over het toneel zwerven. Vraag niet, wat het aan moeite gekost heeft, om de facie van Harry S. Truman in vijf halen op het papier te zetten. Of, om uit de willekeurige krabbels van iemand uit de zaal een teke ning te maken. De liefhebberij van de heer Goddijn is uiterst sympathiek. Hij kent het kind en zijn verlangens naar pret of betovering door en door. Hij komt graag een middag als er tijd is tenminste en hij weet zo langzamerhand feilloos, dat het kind in de zaal instlctief en zeer direct dus zeer juist reageert. Zijn liefhebberij is hier en daar uitgegroeid tot een brokje psj'chologische studie. Wat grote baten af werpt voor een onderwijzer, die ondanks Jan Klaassen, Kareltje en Harry S. over dag voor de klas moet staan. J. F. Duitse dollarmillionnaire eet droog brood Ook in Berlijn kan het nog wel eens ge beuren, dat sprookjes waar worden, schrijft de correspondent van het A.N.P. aldaar. In deze stad, waar een paar dollar briefjes een fortuin betekenen, kan men nog erfgenaam worden van een vermogen van Amerikaanse afmetingen. De 23-ja- rige Ursula Bauer en haar in Hamburg wonende broer hebben samen een slordige 19 millioen dollar geërfd. Niet eens van een rijke oom uit Amerika, doch van een nicht van hun grootmoeder, die een piano- fabriek in Philadelphia bezat en in 1930 gestorven is. Sindsdien heeft men acht jaar gezocht tot de erfgenamen gevonden waren. In 1938 kregen de Bauers het for tuinlijke telegram met de boodschap zo spoedig mogelijk over de Oceaan te ko men om de buit op te strijken. Sindsdien verkeren zij in de grootste narigheid. Hitier gaf de jongelui geen uitreisvisum en het Amerikaanse consulaat heeft Ur sula thans nog geen andere raad kunnen geven dan een Amerikaan te trouwen om-, dat dit de enige manier is om naar de States te komen. Maar dat kan niet want het meisje is verloofd en de verloofde heeft de zaken nog gecompliceerder ge maakt dan nodig was door te verklaren, dat hij haar niet trouwen wil als zij de erfenis aanneemt. Intussen leeft de Ber- lijnse dollarmillionnaire net als alle an dere Berlijnsen. Zij verdient het equiva lent van twee pakjes Chesterfield per maand, hakt elke morgen de houtjes voor haar kachel en eet op haar kantoor het harde, bruine, boterloze brood. Haar leven wordt gekweld door de vraag: hoe kom ik naar Philadelphia? Maar dat is, zoals zij ons vertelde, nog niet het ergste. Erger nog zijn de Amerikaanse correspondenten, die haar bestormen met vragen en die wil len weten of zij haar haren verft en hoe dik haar grootmoeder wel was. Onderwijl blijft Ursula hopen, dat zij nog ooit naar de States zal komen en dat de dollardromen werkelijkheid zullen wor den. „Ik geloof dat ik dan eerst een paar nieuwe schoenen zal kopen", zegt zij. UNAC „Appeal for children" vindt gehoor in Nederland De contactcommissie van de Haagse af delingen van de „International Friendship League" de vereniging voor internationaal jeugdverkeer en de „League of Pais" heeft het initiatief genomen om het voorstel van de heer Trygve Lie, secretaris-generaal van de Verenigde Volken, inhoudende het af staan van een dag salaris ten bate van noodlijdende kinderen over de gehele we reld, binner. het kader van haar verenigin gen te verwezenlijken. Het secretariaat van genoemde contact commissie berust bij mevr. B. van Door- numHolm. Loosduinseweg 997, Den Haag. Dimitrof getroefd Naar aanleiding van de verklaring van de Bulgaarse minister-president, Dimitrof, dat „de Bulgaarse socialisten de fusie van de communistische en de sociaal-democra tische partij in Roemenië toejuichen" en dat „een dergelijke fusie ook tot stand be hoort te komen in andere landen zoals Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije, ■waar dit in overweging is genomen", schrijft de Pravo Li du, het centrale so ciaal-democratische orgaan in Tsjecho- Slowakije: „De kwestie, door Dimitrof ge noemd, wordt in Tsjecho-Slowakije niet overwogen en wij kunnen hem verzekeren, dat zij niet overwogen zal worden". Bizonië-conferentie Een woordvoerder van de Franse re gering heeft medegedeeld, dat op 19 Febru ari te Londen besprekingen zullen begin nen tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk over de bestuurshervorming van het „bizonale Duitsland". Frankrijk wordt bij deze besprekingen vertegenwoordigd door de Franse ambas sadeur te Londen, René Massigli, de Ver enigde Staten door ambassadeur Lewis Douglas. Voorts maakte de woordvoerder bekend, dat de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, de Ve'-mhgde Staten. Engeland en Rusland op 20 Februari te Londen bijeen zullen komen om zich bezig te houden met het Oosten rijkse vredesverdrag. (United Press). Prins Bernhard op de Sformschool In zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht heeft Z.K.H. Prins Bernhard gistermorgen om half elf een bezoek gebracht aan de Stormschool te Bloemendaal, begroet door de commandant van dit instituut, majoor J. H. A. K. Gual- therie van Weezel. De Prins, die gekleed was in de uniform van luitenant-generaal, was vergezeld van zijn staf, bestaande uit luitenant-kolonel M. Maas. majoor W. Geertsema, majoor A. den Boer. ritmeester Dorhout Mees en luitenant C. W. E. de Buisonjé. Na het inspecteren der voor de ingang opgestelde wacht begaf het gezelschap zich naar de hindernisbaan, waar onder leiding en voorlichting van kapitein C. de Ruiter demonstraties werden gegeven in het hin dernis nemen, parachute-springen en springen uit auto's die met een snelheid van 40 km. reden. Om half één gebruikte het gezelschap de lunch, waarbij mede aanzaten de bur gemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, generaal-majoor J. H. Jager, bevelhebber van het eerste militaire dis trict, luitenant-kolonel H. W. Lenderink, garnizoenscommandant van Haarlem, ko lonel B. A. Sjoerdsma en It.-kol. jhr. mr. F. Mich iels van Kessenich. Na de lunch had nog een demonstratie van „touwlopen" plaats, waarna het ge zelschap zich naar de duinterreinen aan de Zeeweg begaf. Hier werden oefeningen in het aanvallen, nemen en verdedigen van kazematten uitgevoerd alsmede de monstraties met tank hinderlagen. verwa<-Mir i- j vie: Prins Bernhard inspecteert tijdens zijn bezoek aan de Stormschool de wacht. Van links naar rechts: kapitein De Ruiter majoor Gualtherie van Weezel, Z. K. H. Prins Bernhard. Haarlemmers collecteerden ten eigen bate De politie te Bloemendaal heeft twee Haarlemmers aangehouden, die verdacht worden van oplichting. Zij collecteerden langs de huizen met een keurig gedrukte lijst, waarop vermeld stond dat de op brengst der collecte ten goede kwam aan Volksherstel en aan het „Geertruidafonds" dat steun zou verlenen aan kinderen van oud-illegale werkers. Daar een fonds met deze naam niet be staat ligt de veronderstelling voor de hand, dat de mannen de ontvangen gelden in eigen zak staken. Zij hebben de vorige week ook in Aer- denhoul gecollecteerd. Inwoners van Bloe mendaal, die deze mannen geld gegeven hebben, worden verzocht, zich met de hoofdinspecteur van politie in verbinding te stellen. VOETBAL VOOR ZONDAG. VelsenSliedrecht. De thuisclub komt als volgt uit: Demmers; Kuipers, Tromp; Zuurbier, Nijssen, Wijker; Tromp Sr., Bakkum, De Bruyn, v. d. Pol, Ninaber. Watergr.meer 2Velsen 2. De Velsena- ren komen uit met: C. Nijssen; Sneekes, Meyer; Th. Nijssen, Maarschalk, D. Nijs sen; Gerrits, Kramer, Hirs, Stet, Donker. Een fonds voor minder draagkrachtigen Het vorige jaar zijn de eerste sport- banden gelegd tussen Edmonton, een voorstad van Londen en Velsen. De Engelsen kwamen hierheen onder lei ding van him vrouwelijke burgemees ter en wilden hun bezoek beschouwd zien als een „uitsteken van voelho rens", om daarna te komen tot een definitief, stevig sportcontact. Het gevolg van één en ander was, dat zij slechts met zich mede namen een jeugd- elftal er. dit heeft op het Velsen-terrein aan de Kweekerslaan te Santpoort een wedstrijd gespeeld tegen een Velsens jeugdeiftal. Thans is bij het gemeentebestuur van Velsen een uitnodiging binnengekomen om de sportuitwisseling voort te zetten, maar op groter schaal en.... in omge keerde richting. Dit sportgebeuren zal plaats vinden tussen 14 en 21 Mei. De takken van sport, waarin de Engelse en Hollandse sportmensen zich met elkaar zullen meten, zijn: voetbal, athletiek en ten nis. Wat de voetbalsport betreft, zal het niet, evenals het vorige jaar, alleen maar een krachtmeting tussen junioren zijn, maar ook tussen senioren, zodat straks ook Stoi-mvogels, V.S.V.'ers, Velsenaren en wie weet, welke spelers uit de lager ge klasseerde clubs de Noordzee zullen over steken. De leiding van het samenstellen der elflallen berust bij het lid der Tech nische Commissie van de afdeling Haar lem de heer G. J. Bremerkamp. Door het gemeentebestuur van Edmon ton zijn voor de twee winnende elftallen bekers beschikbaar gesteld. Wat de athletiek betreft de leiding hiervan is opgedragen aan „Suomi" ook van deze sport wordt een senioren- en een juniorenploeg verwacht, die elkaar op respectievelijk 12 en 9 onderdelen zullen bekampen, nl. hardlopen 100, 220, 440, 880 yards, 1 en 3 mijl; hoog- en vèrsprin- gen, 120 yards hordenloop, kogelstoten, speerwerpen en discuswerpen. (Voor de junioren vervallen kogelstoten, 440 yards en 3 mijl hardlopen). Wanneer personen, die niet bij een athle- tiekvereniging zijn aangesloten, menen, dat zij op één of meer dezer nummers iets Wat ter raadsvergadering wordt behandeld De volgende raadsvergadering, die Dins dag 10 Februari te half acht in het ge- meentehuis wordt gehouden, zal gezien de agenda niet veel van het geduld der vroede vaderen velgen. Zeven punten staan ter behandeling ver meld. Daar zijn eerst de ingekomen stuk ken. Vervolgens een conversie van geld leningen, betaalbaarstelling van te laat ter verzilvering aangeboden coupons, verkoop van grond, wijziging van de benaming van een gedeelte van de Rooswijkerlaan, in voering van uniforme vuilnisemmers en tenslotte de benoeming van leraressen aan de Gemeentelijke Daghuishoudschool te IJmuiden en van een onderwijzer aan de Ir. L. P. Krijger school te Velsen-Noord. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: D. C. van der Kolk-Minke- ma, z.. Kerkweg 135, Santpoort. J. Sper- ling-Grinwis, z., Schaepmanlaan 3, Bloe mendaal. M. F.' Graafsma-ten Pas, z., Vel- serduinweg 219, IJmuiden-O. W. de Leur- Groenendijk, z., Heidestraat, IJmuiden- Oost. J. Groeneveld-Velthuysen, z., IJmui- derstraatweg 93 IJmuiden. K. Zutphen- Struik, d„ Noorderlaan 44, Velsen-Noord P. Groen-Voorburg, d., Acaciastraat 36, IJmuiden-Oost. A. A. Cottaar-Hof, z., Sta tionsweg 98, IJmuiden-Oost. C. Kroon-van Vrede, z., van Tuyllweg 6, Velsen. A. M. de Bruijn-de Boer, z., Berkenstraat 14, IJmuiden-Oost. E. Uijtendaal-Hilbers, z., Kruidbergerweg 7, Santpoort. E. Klauwers- Sjardin, z., Bloemendaalsestraatweg 30 rd. Santpoort. OVERLEDEN: B. de Feber. 54 j., zoon van J. F. de Feber en A. Wolterman, Wil- lemsbeekweg 46, IJmuiden. K. Meijns, 58 j., weduwnaar van J. Woud, Kennemer laan 92, IJmuiden. J. H. Kortekaas, 1V2 maand, zoon van M. C. Kortekaas en P. A. Eijking, Corverslaan 83, Velsen-Noord. VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS. Als gevolg van de onlangs gehouden bijeenkomst van Openbare en Protestants Christelijke onderwijzers (essen) uit de gemeente Velsen, waarin door de heren Gehrels en Korf de vakken zingen en te kenen werden behandeld, zijn voor deze vakken werkcursussen opgericht. Voor zingen was de belangstelling zo groot, dat niet minder dan drie groepen gevormd konden worden. presteren we denken bijvoorbeeld aan snelvoetige voetballers dan kunnen zij zich opgeven aan het secretariaat van „Suomi", Deken Waarestraat 60 te Bever wijk. De samenstelling van een tennisploeg heeft de tennisclub „Velserbeek" voor haar rekening genomen. Dat een dergelijke uitzending op grote schaal veel kosten met zich brengt, ligt voor de hand. Gerekend wordt, dat deel nemers, die zulks kunnen doen, de reis kosten geheel of ten dele voor eigen reke ning zullen nemen. (Het logies in Enge land is gratis). Dan zal nog getracht wor den een fonds te stichten, waaruit de kosten van hen, die daartoe niet in staat zijn, bestreden kunnen worden. Naar wij vernamen, zal om tot de. stich ting van een dergelijk fonds te komen, onder meer een beroep gedaan worden op Stormvogels en V.S.V. om door het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd de grondslag er van te leggen. MARKTBERICHT Prijzen: Tarbot I f 9,60f 5; gr. tong f 15 f 12; gr.m. tong f 15,50f 11,50: kl.m. tong f 13—f 12.50; kl. tong I f10; kl. tong II f4.80 —f4,30; kl. tong III f2,30—f2.20 per k.g. Tarbot II f285—f270; tarbot ni f294—f252; tarbot IV f 168—f 144 per 50 kg.. Verse haring f 12,50f 8,10 per 50 kg. Aanvoer. 50 kisten tong en tarbot, 100 kis ten kabeljauw, 25 kisten diversen, 80 kisten schar, 20 kisten schol, 3828 kisten haring. Totaal 4103 kisten. Motortrawlers: RO 53 Dirkje f 14.891; IJM 99 Batavia f 14.080. Stoomtrawlers: IJM 71 Bloemendaal f9577; IJM 39 schoorl f7043; IJM 117 Pr. Beatrix Motorloggers: KW 107 f 5835; KW 83 f 8929. Zweedse kotter L 60 f 2317. —452e Britse doktoren zijn boos op Bevan 3urea .dmii Telefo In een open brief in de „Times' 3rukb Guy Dain, voorzitter van de contai missie van de British Medical Assoc; voor onderhandeling met de regering- tegen de Britse minister van Volksge; heid Bevan. Zoals bekend hebben vele Britse ir, bezwaren geuit tegen Bevan's wetsontfi dat o.a. strekt tot instelling van kost— medische behandeling voor iedereer.—I I leden van de B.M.A., ongeveer 57000, len bij plebisciet uitmaken, of de As;, tion als geheel vóór of tegen het ontrO] Volgens de minister is het houden zo'n plebisciet (aldus de heer Dain ir open brief) ongrondwettig, daar het., bisciet een poging tot intimidatie vj'* medici zou zijn. ,ee,t Vedci Dain ontkent dit met klem en ge$onfe zijn brief voorbeelden van het optfestcJ van minister Bevan, welk optreden zijn mening bij herhaling onjuist zon -vra. geweest. Ook keert hij zich tegen het;, listische blad „Tribune", dat de F8,. I medische stand voor „een reaction^ stand" uitmaakt In een andere open, stelt Frederick Menzies de vraag, of, n?' nister Bevan er wel aan gedacht heeft de practische gevolgen zijn, indien derd procent van de bevolking gè(°?r zou willen maken van de kosteloze £e e, sche behandeling. ratva Een derde aan de redactie vste m „Times" gerichte en in dat blad geptem ceerde brief, ondertekend door EanSe Millington, dringt aan op uitstel var>oeko plebisciet tot na de discussies in het Lsadei huis. Volgens deze brief krijgt de disking, tussen de B.M.A. en de minister s meer het karakter van partij-politiek In Koop 3rits VOORTOURNOOI DAMKAMPIOENSCHAP Nadat officials en genodigden in Hotel „Ritu" te Heerlen het diner hadden ge bruikt, opende de burgemeester van deze gemeente dezer dagen het damtournooi om het Nederlands kampioenschap. Nadat enige autoriteiten het woord hadden gevoerd, werd begonnen met de derde ronde. De uitslagen hiervan waren: O. DoornbosMaertsdorff 20; M. Band straJ. v. d. Heuvel 11; J. Lammers J. Sinke 11; A. JurgD. v. d. Staay 11; H. OnninckH. Laros 02; P. K. Th. LeyteB. Dukel 02. Dukel speelde tegen de oud-DCIJ-er een variant van de „hekstelling partij". Een zeer moeilijk en spannend gedeelte ont stond bij de 11de zet, waarna het spel door Leijte bij de 28ste zet min of meer werd verbroken. In de overblijvende posities kreeg Leijte moeilijkheden met de ontwikkeling van de lange vleugel, een juiste positiebouw vergde veel tijd. Toch had de oud-IJmui- denaar niet behoeven te verliezen, als hij na de 48ste zet maar op de juiste wijze was doorgegaan. Dukel en Leijte speelden als volgt: Dukel (zwart): 8, 12, 13, 16, 19, 21, 23, 24, 26. Leijte (wit): 27, 28, 30, 32. 34, 35, 36, 37, 38. 2429, 3631??, waarna het spel met 29x40, 35x44, 2329 voor wit verloren ging. Laros speelde tegen de kampioen van Gelderland een flankspelpartij. Hier miste Onninck fijn, scherp spel, waardoor de DCIJ-er een belangrijke terreinwinst wist te boeken. Heel verdienstelijk bracht Laros de partij tot winst. De stand na de derde ronde luidde: Dukel en Van Staay 3 gespeeld, 5 pun ten; Jurg 3 gespeeld, 4 punten; Bandstra 3 gespeeld, 3 punten; Doornbos 3 gespeeld, 1 punten; Laros 3 gespeeld, 3 punten; Leijte 3 gespeeld, 3 punten; J. Lammers 3 gespeeld, 2 punten; Maertsdorff 3 gespeeld, 2 punten; Onninck 3 gespeeld, 3 punten; J. v. d. Heuvel 3 gespeeld 1 punt; Sinke 3 gespeeld, 1 punt. Dinsdagmorgen werd de vierde ronde gespeeld in Hotel Ritu. De uitslagen lui den als volgt: MaertsdorffSinke 02; J. v. d. Heuvel D. v. d. Staay 02; O. DoornbosH. Laros 11; M. BandstraB. Dukel 11; J. LammersP. Leijte 02; A. JurgH. Onninck 20. Heel groot is de belangstelling van de zijde der mijnwerkers, die dit tournooi zet voor zet volgen. Dukel speelde tegen de Friese kampioen een partij van zeven uur in deze ronde. Een tweede noteerbiljet moest aan dit lange remise-eindspel, waar in de Friese kampioen één stuk voordeel had, zelfs nog te pas komen. Laros behaalde belangrijk voordeel, doch kon niet tot winst komen. De stand na vier ronden luidt: Van der Staay 7 punten; Dukel en Jurg 6 punten; Doornbos en Leijte 5 punten; Laros en Bandstra 4 punten; Onninck en Sinke 3 punten; Lammers en Maertsdorff 2 punten; v. d. Heuvel 1 punt. FEUILLETON 35) Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford HOOFDSTUK X. Het Kerstmannetje. Christopher kwam de hal binnen en draaide de lichten aan. Hij werd gevolgd door Michael, die een vrolijk wijsje neu riede. Beiden droegen pakjes, die zij op de sofa legden. Christopher zag een blad pa pier op de schoorsteen staan, hij liep de kamer door en las: „Kom zachtjes naar boven, maak de kinderen niet wakker". Hij lachte en Michael, die vanavond ge makkelijk lachte, lachte met hem. Het was eerste Kerstdag, of, dat was het geweest, want op het ogenblik was het tweede Kerstdag. Zij waren juist terug van het Kerstfeest, dat gevierd was in het huis van de familie Garland. Het was een vrolijke avond geweest; een avond van ge stoei, ludruchtig lachen en kinderspelle tjes. De kinderen van mijnheer en me vrouw Garland waren misschien wat op goed geluk opgevoed. Zo, zou Henry er in ieder geval stellig over hebben gedacht, maar zij hadden allen heerlijke gezonde rode wangen, heldere, levendige ogen en uitstekende longen. Toen Christopher de gelukkige vrolijkheid van deze kinderen gadesloeg en zich vermaakte over hun vrije manier van optreden, drong het tot hem door, dat ze zich door hun manieren zeker iedere vijf minuten een terechtwij zing van Henry op de hals zouclen hebben gehaald. Hij vroeg zich toen af, of er eigenlijk wel regels zouden bestaan voor het opvoeden van kinderen. Maar indien er al regels bestonden, de Garlands had den zich er in ieder geval nooit iets van aangetrokken, hun huishouding was een echte democratie en het jongste kind kwam even open en vrij voor zijn mening uit als het oudste. De Garlands echter trokken zich niet veel van elkanders me ningen aan, gewoonlijk spraken zij allen tegelijk en luisterde er niemand. Het was een zeer gelukkige familie: ze hielden al len veel van elkander en als volwassenen schenen zij geen nadelige gevolgen te on dervinden van de vrijheid, die zij als kin deren hadden genoten. Betty was vier en twintig jaar. Ann twee en twintig, haar karakters waren gevormd en het was heel moeilijk zich voor te stellen, dat zij char manter en innemender zouden zijn ge weest, indien zij anders waren opgevoed. Het waren twee alleraardigste meisjes, eerlijk en natuurlijk, onbedorven en niet te bederven. Deze vrije, maar systeemloze manier van opvoeding was misschien niet ideaal, maar zij leek Christopher toch verre te verkie zen boven de methoden, die Henry voor stond. Henry was van mening, dat kinde ren behandeld moesten worden als grote mensen, tenminste in die zin, dat zij on derworpen moesten worden aan een stren ge discipline en dat zij geen kinderlijke illusies mochten hebben, bijvoorbeeld als het geloof in de sprookjes over het kerst mannetje. Hij meende verder, dat het in het belang van kinderen was, als zij niet door de ouders zelf werden opgevoed. Hij staafde de mening, door uitspraken van beroemdheden op het gebied van kinder opvoeding aan te halen, professoren, ge leerden en psychiaters. Christopher be heerste het onderwerp niet voldoende, om zich een mening aan te matigen, maar hij was er nu wel toe gekomen, om een con clusie in te trekken, en deze was, dat Henry er even weinig van wist als hij. Er was op die Kerstpartij juist van alles geweest, dat Henry van plan was te weren op het zeer kalme feest, dat hij morgen zou geven. De Garlands hadden hun hele huis ingericht voor het feest. Er waren geen gesloten kamers en er was niets ver boden. Bij de spelletjes, die werden ge speeld, werd niemand en niets ontzien. Bij het verstoppertje spelen bleef geen kamer en geen kast ondoorzocht. Er waren na tuurlijk enige ongelukken voorgekomen. Er was een kan water over het tapijt in de zitkamer gevallen, er was een Chinese vaas gebroken, af en toe had een van de kinderen zich bezeerd en wilde gaan hui len, maar dan kwamen Betty of Ann te hulp en alles liep goed af. Alle benedenkamers waren vrolijk ver sierd. overal hingen gekleurde ballons en overal, waar maar enige houvast was, wa ren papieren guirlandes van alle kleuren van de regenboog opgehangen. Tijdens het diner waren er zevenklappers en knalbon bons van alle soorten er waren trom petten en bellen; het lawaai was oorver dovend en het succes volkomen. Er -was ook een loterij en Christopher won de eer ste prijs, een mooie pop, die hij aan een van de kleine meisjes wilde geven, maar mevrouw Garland zei hem, dat hij die mee naar huis moest nemen voor een van de weesjes. Toen de anderen het verhaal hadden ge hoord van de ouderloze kindertjes, werd Christopher overstroomd met geschenken, die hij voor hen mee moest nemen. Maar dat was nog niet alles, toen hij op het punt stond om weg te gaan, kwam de heer Garland met de mantel en de baard van het kerstmannejje aandragen; hij had ze die avond zelf gedragen en hij drong aan, dat Christopher ze meenam om ze de vol gende dag te gebruiken. Het was duidelijk, dat iedereen in dat huis in het kerstman netje en in de kerstsprookjes geloofde en zelfs de volwassenen hingen hun kous aan het voeteneinde van hun bed. Als de kin deren naar bed waren en als men aannam, dat ze sliepen, dan trok de heer Garland de kleren en de baard van het kerstman netje aan en maakte, beladen met speel goed, zijn ronde door het huis. Men had Christopher gevraagd hetzelfde te doen als hij thuis kwam en hij had dit de goedhar tige mevrouw Garland plechtig beloofd. Hij had maar niet gesproken over Henry's opvattingen omtrent dat onderwerp, hij kon zich de verontwaardiging, die daar door zou ontstaan, maar al te goed voor stellen. (Wordt vervolgd). Onder enorme belangstelling werc^elk tournooi met de vijfde ronde voort{ De uitslagen luiden: LeijteMaerts M< 20; DukelOnninck 20; Laros-|00p 20; v. d. StaayLammers 20; Sitp Bandstra 02; v. d. HeuvelDoor 0—2. n Hitle Tegen de kampioen van Gelde^j E speelde Dukel met een „Roozenl, opstelling". Met belangrijk positienree verbrak Onninck de stelling. Fraai cojnaal nerend verraste Dukel in de voltvaar stand zijn tegenstander: onm Onninck (wit): 16, 25, 27, 36, 3£ 43, 44, 48. anu Dukel (zwart): 1 4 7 12 14 17 18 «the Het spel verloop was vervolgens: 39-en d 1721! en wit moest opgeven. van Laros won in een va-banque p 5jx waarin zijn Almelose tegenstanderüe Kerkhof-ruit bezette. Dit bepaalde t;0nf meer zijn winst. js gi Ook de presatie van de oud-IJmEng* naar Leijte verdient vermelding. Vc Dukel neemt de leiding l^8g£ zesde ronde niet Ven Dukel verloor een stuk tijdens de strij ning in de zesde ronde door een blut^nd, tje. Als compensatie had Jurg twee ryee] stukken. Zeer sterk spelend wistnjej- DCIJ-er zich gelijke kansen te verschil jj Toen Jurg een damcombinatie to^jjj-, welke Dukel in totaal drie stukken i%01. bezorgde, keerden de kansen. Ten wist de IJmuidenaar te winnen. ;en Ook Laros wist van de Drentse Ljat pioen te winnen. ^et Zeer fraai is de prestatie van de iych IJmuidenaar Leijte geweest; hij wist'stei: achtereenvolgende overwinningen te vicj, halen. Vooral de winst tegen Bandstra cjaa van zeer goede kwaliteit. In deze komt Leijte zeker in de eindstrijd. K.aiti helft van het tournooi verstreken isrjn< gint er tekening in de stand der i e nemers te komen. Het is reeds vrij zeker dat Dukel, li' en Leijte zich in de finale weten te pL-q sen. üT Het verloop der zesde ronde luidt: J. v. d. HeuvelH. Onninck 11: c BandstraP. Leijte 02; Maertsdorff-" v. d. Staay 20; O. DoornbosJ. S: 11; J. LammersH. Laros 02;,. JurgB. Dukel 02. De stand der deelnemers luidt: B, Dukel, IJmuiden 6 4 2 Leijte, Utrecht 6 4 1 D. v. d. Staay, R'dam 6 4 1 H. Laros, IJmuiden 6 3 2 Doornbos, Groningen 6 3 2 A. Jurg, Almelo 6 2 2 M. Bandstra, Friesland 6 2 2 J. Sinke, Zeeland 6 12 Onninck, Gelderland 6 12 Maertsdorff, Limburg 6 2 0 J. v. d. Heuvel, Brabant 6 0 2 Dukel ontmoet nog Lammers, v. d. F.*^1 vel, Doornbos, Maertsdorff en v. d. S"^0( Laros ontmoet nog: Maerstdorff, LSjj.-j Bandstra, Sinke en v. d. Heuvel. pfl I '4|lan Doi ,,LÈ dat te ■jvoc :raa bet «Du [reg 'zar 'bij 'der 'dei •gei «hei *de 4sch 4 Du Santpooi Fusie tussen V.C.J.B. en Hervormde longeren De beide groepen van de V.C.J.B. ei Hervormde Jongeren hebben besloten Aei fusie aan te gaan. Het bestuur is thans^® volgt samengesteld: T. Jongens, voorzit. v mej. H. de Vries, secretaresse. m_ej."a Snijders, penningmeesteresse, mej. ,e Kruyer, mej. A. Hennink, D. v. d. O01?® en E. Jongens, commissarissen. ONGEWENSTE BELANGSTELLING Een handelsreiziger had een grote tfcij fer met luxe, houten artikelen enige -pe in de wachtkamer van het Santpoo-'ra station laten staan en was even een kttie op het perron gaan nemen. Pr Toen de trein naderde en de man 1 koffer wilde gaan halen, bleek dit otf bodig, daar onbekenden zich reeds overt voorwerp hadden ontfermd. OPHEFFING PEEDIKANTSFONBSFJ Daar in het vervolg de predikanten, de dienst in de Nederlands Hervormde Kh< pel leiden, hun honorarium van de ke.® voogdij der Nederlands Hervormde Gm meente zullen ontvangen, is het Pr^ kantsfonds der Evangelische opgehevefl-Vl

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6