Taxi iel 4333 Maa.ïdag begint Velsens slag tegen de ratten J. Zonneveld Velsen krijgt 12.000 uniforme vuilnisemmers OLD CLOTHES NEW ZATERP FEBRUARI 1948 IJ MUIDER COURANT z au agen nze welvaart! Tijdens de Kruistochten deed de rat zijn intrede in Europa in 1948 zijn er bijna evenveel van deze schadelijke knaagdieren als mensen in Nederland. Deze ratten richten in Amsterdam alleen al een paar mille schade per jaar aan en de jaarlijkse schade over het hele land wordt begroot op een slordige dertig mil- lioeii gulden Andere cijfers? Welnu, de Nederlandse ratten verorberen dagelijks honderd-dui zend porties menselijk voedsel: een ratten - echtpaar kan theoretisch 880 a 900 jongen per jaar ter wereld brengen. Het 'zal dus duidelijk zijn, dat de rat of hij nu bruin of zwart is, met alle beschik bare middelen bestreden zal moeten worden en daartoe is dan ook met medewerking van de Plantenziektekundige dienst in Wa- geningen, die over een speciale afdeling „ratten en muizen" beschikt, een rattenver- delgingsactie op touw gezet. Óm de daarbij betrokkenen duidelijk te maken, hoe op de meest effectieve manier deze bestrijding, die Maandag begint en ongeveer een week zal duren, kan worden uitgevoerd, zijn Vrijdagmiddag enige ge meente-werkers. boeren en andere belang stellenden in het Patronaatsgebouw bijeen geweest, om te luisteren naar een voor dracht van een Wageningse gast, de heer A. J. Veerman. Deze vertelde, na de opening door de directeur der Velsense gemeente reiniging, de heer J. H. v. d. Burg, dat de rat noodzakelijk moet knagen, omdat anders zijn snel-groeiende tanden te lang worden, zodat de door ratten aangerichte „khaag- schade" eigenlijk nog groter is, dan de hoe veelheid opgevreten voedsel. Bovendien is de rat debet aan het verspreiden van ge vaarlijke ziekten, zoals die van Weil, de vaak dodelijke trichinose in varkensvlees, doordat het"varken een dode rat heeft op- gegeten (gelukkig waakt de Vleeskeurings dienst over de carbonade, maar de boer zit j met de strop van een gestorven trichinose- varken) en ook wordt het schadelijke ge dierte verdacht van de verspreiding van mond- en klauwzeer. Wanneer een particulier de rattenbestrij ding op eigen erf ter hand neemt, heeft dit, hoe lofwaardig hei ook moge zijn, geen resultaat, zolang zijn buren niet hetzelfde doen. Een algemene actie is dus de oplossing j om het rattenheir uit te dunnen. Er is een, alleen voor knaagdieren dodelijk vergif ge vonden, dat rond de Middellandse Zee groeit in de vorm van een bolgewas en waarvan in Nederland een poeder wordt gemalen. Dit poeder bakt men in brood en blokjes daarvan worden bij de uitgangen van rattenholen, verzamelplaatsen en over al, waar een spoor van de bruine of zwarte Imagers is ontdekt, neergelegd. De rat sterft binnen twee of drie uur na het eten van het vergiftigde brood en wel zo, dat hij als cadaver geen stank kan verspreiden: hij zal zich namelijk naar zijn nest slepen om daar te sterven en rattennesten liggen in negentig van de honderd gevallen op droge plaatsen. Deze bestrijdingsmethode moet echter worden begeleid door de rattenwering: „besmette" gebouwen dienen met een plaat blik of anderszins rat-dicht ge maakt te worden: geen kapotte kelder ramen, geen wijkende deuren, geen open voervaten voor het vee, geen open vuilnisemmers en in IJmuiden: geen visafval op straat of in de tuin! Volgens de heer Veerman is het succes, bij een juiste uitvoering van de bestrijding, verzekerd: 80 a 90 van de ratten zal na het offensief het veld hebben geruimd en de volgende jaren kan volstaan worden met een lichtere herhaling. Uit de kleine kring van aandachtige toehoorders kwamen vele vragen los; lichtbeelden en een paar smal films verduidelijkten het gesprokene. De heer v. d. Burg bedankte de inleider en zegde de grootst mogelijke medewerking aan de actie toe, een actie, die echter niet volledig zal slagen, wanneer de Velsenaren, die de volgende week bezoek van een „rat tenvanger" krijgen, niet hun volledige medewerking verlenen. DIEF GEGREPEN. De politie in Velsen heeft de 32-jarige Haarlemmer J. S. aangehouden, die bekend heeft de inbraken te hebben gepleegd in een schoenwinkel te IJmuiden en een levensmiddelengrossierderij in Velsen- Noord. De buit werd respectievelijk ge vormd door schoenen, kousen, snoepbonnen en geld. S. zal voor de Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. IOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG Voor betere KLEDING NAAR MAAT naar Heren- en Dameskleermaker KANAALSTRAAT 54 KDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOO (Adv.) VERKOPING. In de Griffioen werd Vrijdagmiddag ten overstaan van notaris Anten het per ceel Stationsweg 74 openbaar verkocht, onder auspiciën van het Nederlands Be heersinstituut. Voor 10,350 werd bij voor rang de tegenwoordige bewoner, de heer E. Homan, eigenaar. GROTE VERBETERING OP KOMST Het kost de burger f 0.90 per jaar De „verpakking", waarin Velsens inwo ners hun huisvuil aan de gemeentereini ging plegen af te geven, is verre van ideaal: wie op de afhaaldagen zijn ogen de kost geeft, schrikt van de veelzijdige verzameling dozen, kisten en emmers, die voor vuilnisbakken moet doorgaan. Het spreekt vanzelf, dat dit niet slechts om redenen van esthetische aard, maar ook uit een oogpunt van snelle verwer king en van volksgezondheid, niet is, zo als het hoort: de vaak foeterende perso neelsleden van de gemeentereiniging kun nen fraaie staaltjes van de wijze, waarop het huisvuil wordt meegegeven, vertellen. Dit euvel vindt zijn oorzaak natuurlijk vooral in het feit, dat de meeste vuilnis emmers tijdens de oorlog versleten raak ten, zonder vervangen te kunnen worden. In verscheidene andere steden heeft men met dezelfde moeilijkheden gezeten en een uitstekende oplossing is daar ge vonden in de aanschaffing van uniforme vuilnisemmers. Ook de gemeente Velsen gaat daar bin nenkort toe over: de voordelen zijn legio en de fabricage is weer mogelijk. Er is inmiddels contact gezocht met een fabrikant, die 12.000 emmers kan leveren tegen 4.25 per stuk. De partij wordt niet in haar geheel afgeleverd materiaal schaarste! maar in drie jaar, zodat het nieuwe systeem geleidelijk in de gemeente zal worden ingevoerd, zodat ook de gewij zigde laadinrichtingen aan de vuilniswa gens kunnen worden aangebracht. Het gemeentebestuur neemt aan, dat het Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING Voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe. Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN eerste kwantum emmers tegen het laatst van 1948 kan worden tegemoet gezien. Duur grapje. Er wordt op een uitgave van ongeveer 58.000 gerekend en de gemeente acht het wenselijk, dat de emmers ook al om verwaarlozing tegen te gaan voor een zekere vergoeding aan de ingezetenen verstrekt worden. Men rekent er op, dat de emmers ongeveer acht jaar mee zullen gaan, zodat een sluitende exploitatie wordt verkregen met een bijdrage per hoofd van 0.90. Bovendien is er een regeling in de maak, om hen, die een gezinsinkomen van minder dan 2000 genieten, van deze „bijdrage" vrij te stellen. Tenslotte bestaat er een mogelijkheid, voor de burgerij, om de emmer desgewenst voor 4.25 „ineens" te kopen. De gemeente is voorts van plan een kleine stok achter de deur te houden, in dier voege, dat er geen vuil meer zal worden opgehaald uit een afwijkend mo del, als de nieuwe emmers eenmaal in ge bruik zijn en ten aanzien van het onder houd wil zij de verplichting opleggen, dat iedere gebruiker het aan hem toever trouwde materiaal netjes houdt. Deze vuilnisemmers-kwestie heeft in het college van Burgemeester en Wethouders twee meningen tegenover zich gevonden; de meerderheid was vóór een vergoeding van 0.90, een minderheid wilde de nieuwe verschijning in Velsens straten en huizen gratis invoeren. Dinsdagavond komt deze aangelegenheid in de gemeenteraad. Stukken van „Velserbeek" worden verkocht Van de heren J. L. M. W. Engelhart uit Beverwijk, C. de Jong uit Velsen, K. de Jong uit IJmuiden-Oost en IJ. Verhoeve uit Den Haag hebben B. en W. van Velsen verzoeken ontvangen, om ieder hunner een perceel grond van „Velserbeek" te verko pen. In volgorde van de namen gaat deze aanvraag over 620 m2, 992 m2, 779 m2 en 2646 m2 grond, die respectievelijk gelegen is aan de Kuij perlaan, de Tuijllweg, de Ho- gendorplaan en de Goeman Borgesius- en Thorbeckelaan. B. en W. stellen de raad voor, de ge wenste grond voor prijzen van f 6.tot f 6.50 m2 te verkopen. Frans-Spaanse grens 10 Februari heropend United Press meldt uit Parijs dat de Frans-Spaanse grens die sedert twee jaar hemetisch gesloten is, op 10 Februari heropend zal worden voor reizigers- en handelsverkeer. Volgens deze bron zal de grens over haar gehele lengte van Hendave aan de Atlan tische kust tot aan het Middellandse Zee gebied weder overschreden kunnen wor den. Dit is het resultaat van twee maan den van actieve besprekingen. Te beginnen op 10 Februari zullen auto mobilisten, reizigers en treinpassagiers van beide landen uit weer vrijelijk de grens kunnen passeren, hoewel volgens genoem de bronnen, de kans bestaat dat restricties zullen worden toegepast op bepaalde ar tikelen. De grens werd op 27 Februari 1946 door Spanje gesloten, vermoedelijk omdat Franco een overeenkomstige maatregel van Frankrijk binnen 24 uur verwachtte als gevolg van de toenmalige politiek der Westelijke geallieerden. Echtpaar poogde ambtenaren van de C.C.D. om te kopen Dezer dagen hadden twee ambtenaren van de CCD geconstateerd, dat een Haarlemse banketbakker H. J. v, d. B. zich had schuldig gemaakt aan ovex-treding van de vlees- en veeverordening. Toen zij proces-verbaal wil den opmaken, verzocht de echtgenote van de banketbakker de zaak niet door te laten gaan en zij bood ieder een bedrag van f 100 aan. De ambtenaren gingen niet op het voorstel in. Een dag later maakten de banketbakker en zijn vrouw een reisje naar Heilo, waar één der ambtenaren woont en waar er vervol gens over gesproken werd, om de zaak te schikken. De gastheer ging niet op het ver zoek in. Toen de bezoekers vertrokken waren, vond hij op de trap een bedrag van f3000, welk bedrag overeenkwam met een voorstel van de banketbakker, om f 1000 aan de collega te geven en f2000 te houden. De politie is op de hoogte gebracht van de po ging tot omkoping en heeft tegen het echt paar proces-verbaal opgemaakt Het onder zoek wordt voortgezet. HOOGOVENSTATEN GEEFT FILM- EN TONEELAVOND. De Vereniging „Hoogoven-Staten" heeft de Rederijkerskamer „Kennemerland" be reid gevonden voor de leden een toneel uitvoering te geven op Vrijdag 13 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk. Opgevoerd wordt het blijspel ..Heksen ketel'" Donderdag 19 Februari is er in het Luxor-theater te Beverwijk een filmavond met de vertoning van de Zweedse film „Himlaspelet". Donderdagmiddag had in de Wim Gertenba chschool te Zandvoort de overdracht plaats van het verzetskruis, dat door de Koningin aan de moeder van deze Zandvoortse ver zetsstrijder was uitgereikt. - Op de foto: Een medestrijder van Wim Gertenbach, de journalist Frans Goedhart (Pieter 't Hoen) brengt het verzetskruis aan. Naast hem Mevrouw Gertenbach en de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Uitspraken bijzonder Hof Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de gewezen chef van de af deling Jeugdbemiddeling van het Gewes telijk Arbeidsbux-eau te Haarlem S. Th. B. Hij werd veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek. De procureur-fiscaal had vijftien jaar geëist. De 47-jarige vrouw M. G. S.-K., uit Haarlem die haar man en diens vriend, aan de Duitsers had verraden, werd tot vijf jaar veroordeeld. De eis luidde acht jaar. De Heemstedenaar J. W. L., die te Arn hem aan het Waalfront en bij Veenendaal van September 1944 tot Mei 1945 als on derofficier van de Waffen S.S. tegen de geallieerden had gestreden, werd tot veer tien jaar veroordeeld. De procureur-fiscaal had in zijn geval twintig jaar geëist. Alle veroordeelden werden uit de rech ten ontzet. Brandwonden opgeiopen Enige personen, die tijdens de brand in de sulfaatfabriek van de Hoog ovens op Woensdagmoi-gen daar werk zaam waren, hebben min of meer ern stige brandwonden opgelopen, zodat enkele hunner zich onder dokters behandeling moesten stellen. Zondagsdienst dokters Dbkters Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen P. Brouwer, tel. 4507 en A. J. van Leusen, tel. 4328 voor de „Maat- schappij-dokotoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. Ant. Oepts, tel. 4023. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waax-genomen door de IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoegevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, Evertsenstr. 3. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts R. W. Fierstra, tel. 3737. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft apotheek A. A. Donker, Bi-eestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen raadplege men tussen man, tel. 8510 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) MET DE „ZUIDERKRUIS" NAAR HUIS De „Zuiderkruis", die vermoedelijk de 17e Februari in Rotterdam arriveert, brengt de volgende gedemobiliseex-de inwoners van Velsen en Beverwijk naar het vaderland terug: Korporaal J. v. Duivenvoorde, Vlierstraat 18, IJmuiden-Oost (Landmacht), soldaat eerste klasse W. P. Hansveld, Koningsweg 32, Velsen-Noord; soldaat H. Veldman, J. P. Coenstraat 107, IJmuiden, marinier A. A. Nieuwkerk, Alkmaarseweg 23, Bever wijk, Schipper der Marine L. C. Keyn, Frans Naereboutstraat 32, IJmuiden-Oost en bootsman R. M. Smits, Kerkerinklaan 27, Santpoort-dorp. Zaterdag 7 Februari 1948. Beste kinderen! Zoals jullie zien is deze keer pas de te kening van Avondvlinder in ons hoekje afgedrukt, maar dat komt omdat er ver leden week zoveel brieven waren, dat er onxnogelijlc meer een tekening bij kon. Zelfs de tekening van onze kleine Knab- belgraag verschijnt op deze plaats, maar dan wéér een weekje later. En nu begin -ik maar snel aan de cor respondentie want er zijn ten tweeden male aardig wat epistels. SNEEUWKLOKJE is naar het feest van de buurtvereniging geweest en heeft erg genoten, vooral van de goochelaar, die zelfs een doorgeknipt touw heel kon maken. Veel pleizier bij de kinderfilm, hoor! Vertel je er eens wat van? Wat vx-eemd dat jouw kleine poesje niet wil groeien, MICKEY MOUSE! Dan is het zeker een dwerg-katje, denk je ook niet? Nee, jongens van twee jaar kunnen beslist niet mee naar de inarkt, daar heeft je vader groot gelijk 1 in hoor! Een nieuweling is deze keer BABBEL- GRAAG uit Spaarn- dam, die natuurlijk héél erg welkom is. Schrijf je eens wan neer je jarig bent? Je raadsel is leuk en ik bewaar het tot het te pas komt. Van SPERWER kwam alleen maai de oplossing van de Februari-wedstrij d Maar Sperwer, heus nu moet je niet kwaad worden, ik heb zitten rillen! Niet van de kou hooi-, maar van je vreselijke schrift. Kon dat voor Tante Els nu niet eens een beetje netter? En je kans op een prijs wordt daardoor ook minder, want ik kijk erg naar net heid. Probeer je het nu echt eens? Wat leren jullie leuke dingen op de padvinderij, VIOOL SPEELSTERTJE! Je zult wel erg han dig worden, zeg! Je raadsels bewaar ik en als ze in de krant komen mag je er zelf ook aan meedoen, hoor! KOBOLDUS was ex-g blij en verrast met haar prijs. Dus dat viel mee, kaboutertje! Wat jammer dat je hondje gestorven is. Ja, hondenziekte is meestal dodelijk. Heb je alweer een andere? Ik ben 7 Juni jarig, nieuwsgierig aagje! Leuk zomerplan heb ben jullie, zeg! Hoor ik er nog eens meer van? Nee, VIOOLTJE, het aantal fouten maak ik niet bekend hoor, wie de meeste heeft en hét netste werk levert, krijgt de prijs. Dus zoeken maar, meisje! Leuk toneel stukje gaan jullie opvoeren, zeg! Ik wou, dat ik je eens zien kon als „heer" ver kleed. Ja, Viooltje we zijn al oude vrien den, wat gaat een jaar snel, hè? Zijn je ouders nog op tijd thuis gekomen? AVOND VLINDER vond dat haar zusje Zilverschoon ook wel wat recht op de prijs had. Inderdaad vond ik haar tekening ex-g mooi, vooral voor haar leeftijd. En eerlijk gezegd heb ik nog geaarzeld tussen jullie. Maar ja, smaken verschillen, en op jouw tekening viel de keuze. Laat je zusje het boek ook maar eens lezen, hoor! Geluk kig was je vraag voor niets. Ik had al on wetend wat in je boek gezet. Je hebt je wel vermaakt op het bal, geloof ik. Na tuurlijk ken ik het wex-k van Anton Pieck. Bof jij even, met zo'n leei-meester! GERANIUM komt ook weer eens te voorschijn. Nee, hoor, houd jij je gezellige schuilnaam maar, waar we allebei zo aan gewend zijn. Je versje vond ik erg mooi en bewaar ik tot het eens te pas komt. BOODSCHAPSTERTJE schreef een lan ge, gezellige brief. Je had de antwoorden op het raadsel wel wat uitvoex-iger moe ten maken, meisje! Je schrift vond ik aardig, maar het kon wel wat netter, vind je ook niet? Je opstel was leuk, ik bewaar het, hoor! Ja KREKELTJE, je kunt er nog wel bij, kind en je schuilnaam is ook best. Wat flink, dat jij al zo goed piano kan spelen! Je rapport was keurig, lioor! Maak maar dat je met Pasen ook zo'n goed rapport hebt; dan mag je vast naar Rotterdam. In welke klas zit je? VIOLIER had haar handen vol aan de nieuwe wedstrijd. Inderdaad Violiertje, dat was ook mijn bedoeling: er moet ge werkt worden voor de px-ijs! Hoe is het met de Duitse proef afgelopen? Ik heb nog aan je gedacht. Ja, je treft het met je ver jaardag in de vacantie, maar ik vond het vroeger toch ook wel leuk om als jar job in de klas te zitten. Voor correspondentie-vrienden kan heus niet zox-gen, beste ORCHIDEA heeft al eens uitvoerig in één van'o 36 tg hoekjes gestaan, misschien herinner je nog? Je postpapier, vond ik heel wees er maar zuinig mee. En ook <fe!x kening heb ik ex-g bewonderd. Je mooier dan je schrijft, hoor. Zal je2 eens vex-beteren? Van MONKEY en KNABBELGR.'!- kwam weer een leuke brief. Prettig Knabbeltje zo in haar schik is mef prijsje, ik hoop nu maar dat ze hetmw vindt. Wat een aardige koolmezen hebte ju Pie, zeg. Ik zal morgen mijn schoen C eens buiten zetten, misschien brengt Doffel hem wel binnen. Of zou hij zwaar zijn? Ben je alweer beter Monlr Heb maar een prettige tijd bij T'- gi-aag, hoor! SIMBA stuurde een kort kattebell^ Het gevraagde adres zal ik sturen, h» Schrijf je nog eens wanneer je jarig w- ASSEPOESTER heeft een 'hele th'd geschreven, maar nu kreeg ik weer een levensteken van haar. Als de tenfe stelling voorbij is, houd je zeker meerfe over om te schrijven? Je krijgt je 1' hoor, er staat volgende keer een foS woordraadsel in! En dit was weer het laatste briefje! Tot volgende week! TANTE EI£ Kennemerlgan 154 IJmuiden, of briefii aan de bezox-gen meegeven. Tante Els feliciteex-t: SNEEUWKLOKJE met haar twaalte en KOLIBRI a.s. Vrijdag met haar^ gende verjaardag. Allebei pleïzigl dagen, hoor! Voor jonge hersens Zoek uit de volgende zinnen een asiils! verbox-gen jongensnamen: 1. Malle, oude jongen, je doet het verkêej 2. Ja, naar huis wil je zeker wel. 3. Het Fx-anse meisje duwde hard. 4. Krijg er x-ïttenboekjees van tien t- joch! 5. Ik dien immers ook mee? 6. Het onderste uit de kan moet je willen hebben. FEUILLETON Mi|nheer Melvil's wonderli|ke fantasie door W. H. Lane Crawford 37) Michael floot de hond en deze, die een stoeipartij voorzag, kwam vrolijk naar hem toe. Michael streelde het diertje en riep toen plotseling ontzet uit: „Zie je, wat. hij in zijn bek heeft?" „Henry's pantoffel", glimlachte Chris topher. „Maar dat is helemaal niet om te lachen", riep de verschrikte Michael. „Dat v/eet ik". De pantoffel viel voor Michaels voeten; de hond kwispelde heftig met zijn staart, in de hoop, dat Michael naar de pantoffel zou grijpen. Deze deed dit inderdaad, maar hij was niet vlug genoeg, en nadat hij nog geprobeerd had het ding tussen de sterke hondentandjes vandaan te krijgen, gaf hij het op en liet het dier zijn buit. „Die pantoffel is in ieder geval niet meer te gebx-uiken". merkte hij op, „hij kan haar nu net zo goed helemaal kapot maken". Het hondje trok zich achter de divan terug om een nieuwe aanval op de pantof fel voor te bereidexi. „Het treft slecht, dat het juist Henx-y's pantoffel is", zei Michael met opgetrokken wenkbrauwen. „Ja, als het de jouwe was geweest, dan had hij er het grappige van ingezien". „Ja, maar nu niet". „Nee, nu niet", Christopher was, wat dit betreft, heel zeker. „Nu, wat moet er gebeuren met al die kerstgeschenken?" vroeg Michael geeu wend. Hij maakte de pakjes los en trok de rode mantel aan en keek met enig ontzag naar de baard. De heer Garland had deze met een soort gom bevestigd, maar Chris topher had geen gom en dus drukte hij de baard maar zo goed mogelijk vast. „Dat is natuurlijk volkomen in strijd met Henx-y's instructies", mompelde Mi chael, die plotseling het ernstige van het geval inzag. „Volkomen, maar laten wij hopen, dat de een of andere goede fee Henry van nacht in zijn dromen komt bezoeken en dat hij de dingen morgen in een ander licht ziet". „Morgen ziet hij zijn pantoffel", klonk het treurig. „Hm het is nu Kerstfeest en dan zal hij wel niet zo veel zeggen". „Nee, maar we moeten toch zorgen, dat de kinderen uit de kamer zijn, voordat hij zegt, wat hij te zeggen heeft, al is het nog I zo weinig", vond Michael. Christopher had grote moeilijkheden met I zijn baard, hij nam deze even af en vulde zijn zakken met speelgoed. Hij nam de pop, die hij bij de Garlands had gewonnen, het was een mooie pop, met een pox-celei- nen kop, blond haar en blauwe ogen. Hij nam haar onder zijn arm en ging naar boven, heel voorzichtig, om geen lawaai te maken. Toen hij boven was, ging hij naar de gang, waar de kinderkamers waren. Hij maakte de deur van de eerste kamer geruisloos open en sloop de kamer bin nen. Het was erg donker, maar hij kon nog juist het bed zien. Hij betastte het voeten einde om de kous te vinden. Het werd hem spoedig duidelijk, dat er geen kous hing. Dat was een teleurstelling, maar zijn ogen raakten aan de duisternis gewend en hij kon nu een stoel onderscheiden, waar op kleren lagen. Hij zocht en vond ten slotte een kous. Hij wist, dat hij in de kamer van het meisje was, want hij kon heel vaag een hoofd op het kussen onder scheiden. Het viel niet mee om de pop in de kous te krijgen en was hier druk mee bezig, toen zijn baard losraakte en viel. Hij had geen lamp meegebracht en hij kon niet zien, wat hij deed. Hij stootte zich tegen het bed en uitte een verwensing. En toen kon hij plotseling heel goed zien, de kamer was overstroomd met licht, hij sloot zijn ogen en opende ze opnieuw. Het was het meisje in het bed, dèt het licht had aangedraaid, haar hand rustte nog op het knopje. Hij keek sprakeloos van verbazing naar dat meisje. Zij was, ,had men hem verteld, acht jaar; hij was geen held in het taxeren van kinderleef tijden, maar hij was er toch van overtuigd dat Henry zich had vergist en dat dit kind ouder was dan acht jaar. Maar het was niet zozeer haar leeftijd, die hem bezig hield, het was meer haar schoonheid, die hem als het ware betoverde. Het was en daar was geen twijfel mogelijk, het mooi ste kind, dat hij had gezien. Haar golvend haar was dik en van het mooiste zwart, het was nu hopeloos in de war en lag in een heerlijke wirwar om haar hoofd. Ze had grote violette ogen, met lange wim pers, een klein recht neusje, vex-leidelijk rode lipjes en kleine witte tandjes. Ze droeg een lichtblauwe pyjama. Hij keek lang en aandachtig naar haar en toen kwam hij plotseling tot zichzelf, legde de pop op het bed en bukte zich om zijn baard op te rapen. Toen zijn hoofd op nieuw verscheen, nu behoorlijk vermomd, was ex* even een ondeugend glimlachje op haar gezicht, maar het was zo spoedig weer verdwenen, dat het best verbeelding van Chx-istopher kon zijn geweest. „Ik ik hoop, dat ik je niet 'bang heb gemaakt", stamelde hij. „Niet erg", stelde zij hem gex-ust. „Maar je verwachtte me toch?" Zij schudde haar hoofdje. „Maar hel is toch Kerstfeest!" Ze beet op haar onderlip en knikte. (Wordt vervolgd). De „Belgien" had het 1 de wind te kwaad Vrijdagmiddag heeft het Deense schip „Belgien" heel wat moeite gehad,03 door de Velser bx-ug te komen. Het vracht schip lag klaar, om door de brug te gj^ toen de hevige wind er vat op kreeg ene» „Belgien" hulpeloos pontwaarts dreef, Kil ter hoogte van het vroegere postkante; een ogenblik vast te hebben gezeten, (te- berde de boot verder terug en kwam bj! het ponthaventje tegen de strekdam^ recht. Een politiemotorboot probeerde ter krachten op de onwillige Deen en zowaiv het lukte het vinnige bootje het zware! vrachtschip los te duwen. Een sleepte! van de firma Goedkoop heeft de „Belgien') daarop met veel moeite door de Vete brug gekregen. De havenmeester va IJmuiden was aan boord van de „Belgien' die later voor de midaensluis heeft var- gemaakt. De eerste veldlopen van D.E.M. De R.K. Sportvereniging „D.E.M." org- niseert Zondag 29 Februari de door te gedoopte „Adrichem"-veldlopen. Dezeb pen worden gehouden in de onmiddellfs omgeving van het spox-tpai'k „Adrichc' waarbij het parcours wordt uitgezet ovr verschillende landerijen. Voor A- en B-klassers bedraagt de stand 4000 m en voor C- en D-klasa 2500 m. De Juniox-es A moeten een p cours van 2000 m. afleggen en de Junioffl B 1200 meter. Behalve persoonlijke prijzen bestaatvts de C- en D-klasse de „Kaag"-wis als vex-enigingsprijs, welke vorig jaar wz het eerst in gebruik gesteld door der? eniging „D.E.M." wex-d gewonnen. Evenals vox-ig jaar wordt op „Adrichs weer een flinke belangstelling van athte ten, vooral uit de naaste omgeving, wacht. HET IS WONDERLIJK, hoeveel lató één simpele handtekening kan verW' zaken. Deze week zette minister S. holt een snelle krabbel onder het® waarbij de fijnvis van haar max» prijs-plafond verlost werd en met e- grote sprong Maar eer het zover was, hebben x-eders en vakpers zich kwaad geffi® over de langzaam-malende molens van- ambtelijk apparaat, die maar naar de v» gende week verschoven, wat deze we verlossing had kunnen brengen. -- echter Woensdag zover was, bleeic ||f letterlijk en figuurlijk te klein. Er w lieden, die deze lange ruimte niet ten rechte met de naam „gekkenhuis bte pelden en er waren ook mensen, gev-'o^ mensen, die van de ene dag in de atf» leefden, met alleen maar een verscnn-f lijk blij gezicht glunderend bij de vfe' den. Ik zie nog het uitbundige aang^ van die onbekende losser, ik hoo^gfL opgeluchte stemmen van de vaxSjgL mensen, ik hoor nog de vreugdescii^ van de loggerschipper wiens besommbi Donderdag liefst eventjes tot 8100 Er zijn weinig van deze historistfc®^ die als Woensdag en Dondei'dag in IJn^ Maar als ze er zijn, blijkt hoezeer halwereld één is. De nuchtere zielen Si2 het zwerk Woensdag al drijven en spelden voor de volgende morgen een ling tot op de helft voor de torn' Proiïipt zakte deze dan ook van de tien-gulden-berg op de zeven-g" heuvel. En de heuvel zal plaats een normale hoogvlakte, wat g^0 goed is. Toch hebben verscheidenen deze gezegd, dat zij blij waren, de twee dagen van 1948 te hebben kunnen pm Ik zeg het ze na. Grimsby misschien maar dat is hun zox-g.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6