c c 3 c Documenten De 9 Muzen Het nieuwe onderwijsstelsel in Indonesië "thVwenid doel *qn cjfans Het „Ballet der lage landen" geeft belangrijke premières te Haarlem PANDA EN DE PROFESSOR Wereldnieuws WOENSDAG 11 FEBRUARI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: Er is op het ogenblik een onverkwikke- !de Frans-Briu« «••or-norlogse politiek toe- lijke strijd gaande tussen de vroegere bond- gevoegd, toen dc Westelijke geallieerden genoten Amerika en Rusland, om elkander Tsjecho-Slowakije aan Hitier uitleverden in de ogen der wereld zo zwart mogelijk te om zichzelf te redden. Hoe onzinnig derge- maken ten aanzien van de directe of in directe hulp, die zij beiden aan'Hitier en het nazidom hebben verleend vóór het tijd stip, waarop het derde rijk een gevaar voor henzelf werd. Die strijd wordt gestreden met wapperende documenten, „buitge maakt door de geallieerde legers bij hun intocht in Duitsland" en geen van de twee rivalen geeft de ander iets toe bij het zo indrukwekkend mogelijk publiceren van de meest bezwarende schriftelijke Duitse ge tuigenissen. Er is geen ander adjectief te vinden dan „onverkwikkelijk" om deze documenten-oorlog te brandmerken, om dat dit woord behalve het betrekkelijk nut teloze ook nog het betreurenswaardige er- lijke beschuldigingen in de grond eigenlijk zijn, wordt vooral door dit laatste weer be wezen. Geen woord namelijk van#de Russi sche houding ten" tijde van Hitiers overval op Tsjecho-Slowakije, noch van de Russi sche geste ten tijde van Hitiers overval op Polen. Hebben Amerikaanse bankiers Duitslands oorlogsvoorbereidingen bevorderd? Het zal wel waar zijn, evengoed als het waar is dat Stalin benzine en graan aan Hitier leverde toen hij reeds met Engeland en Frankrijk in oorlog was. Maar zowel het een als het ander zijn nu eenmaal de „frisse, vro lijke" bijkomstigheden van zoiets fris en vrolijks als een wereldoorlog. Zolang men- yan uitdrukt. Overigens is deze reeks ont- sen zonder geweten de .macht hebben over hullingen, van twee kanten losgelaten, niet I legers en goud, zolang zullen er oorlogen helemaal nutteloos. Want zij gunt de ster- uitbreken en zolang zal iedere oorlog veel veling een blik achter de schermen van de meer de strijd zijn tussen de ene geweten oorlog, van iedere oorlog, die zijn geest loze en de andere, dan tussen de duivel en verruimt en zijn begrip verheldert. de engel. De duivel zowel als de engel Wie de voorgeschiedenis van deze laatste I kunnen partij kiezen, maar zij kiezen dan oorlog en van die van 1914 bestudeert en 1 van twee kwaden of van twee goeden daarbij de objectiviteit betracht tot de het minst en dan blijft er van het hele hoogte die bereikbaar is bij zulk een veel- verschijnsel oorlog niets anders over dan Andermaal Sartre. Een ander stuk van Sartre brengt het eindelijk tot openbare vertoning. Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft „Morts sans sépulture" in' de vertaling van Hanno van Wagenvoorde op het reper toire genomen. Onder leiding van Albert vdn Dalsüm zijn de repetities reeds begonnen. De voornaamste rollen worden vervuld door Elise Hoomans, Johan Fiolet, Kees van Ier- sel, Ben Groenier en Robert de Vries. In af wijking van de gewoonte in het buitenland zal dit stuk niet worden gevolgd door „La putain respectueuse". Met gesloten deuren. Begin Maart wordt onder auspiciën van het vormings centrum „Vrij Nederland" een besloten nacht voorstelling gegeven van het veelbesproken toneelstuk „Huis Clos" van Jean Paul Sartre, waarin optreden Willy Haak, Rie Gilhuys en Joan Remmelts, onder regie van laatst genoemde. omvattend onderwerp, zal zich niet ver wonderen over het feit, dat bepaalde symp tomen, .thans onder het puin van Duitsland te voorschijn komend, wijzen op moedwil lige of onwillekeurige oorlogsprovocaties door personen en lichamen buiten de in vloedssfeer van Hitler-Duitsland en wor telend in tijdperken, die reeds tot het ver leden behoren. Wie de voorgeschiedenis van welke oorlog ook bestudeert, vindt aan wijzingen dat er altijd en overal ter wereld profiteurs gevonden worden, die oorlog in de hand werken om er beter van te worden of oorlogen riskeren met hetzelfde doel. Onder iedere oórïogsruïne, door alle tijden heen, zou men aanwijzingen hebben kun nen vinden voor de schuld en de nalatig heid van mensen en volken, die bewust of onbewust meewerkten aan het losbarsten van een gewapend conflict. En niet al die mensen en volken werden later door de geschiedschrijvers met die schuld belast integendeel, zij werden vaak geprezen als de verdedigers van een ideëel goed en een nobele gedachte. Als de oorlog een kwaad is en wie zal daaraan durven twijfelen, behalve de onverbeterlijke en al te conse quente relativist dan is hij de som van vele kwaden, en zelden of nooit de strijd tussen goed en kwaad. En van iedere over winnaar zullen altijd wel minder gelukkige en minder prijzenswaardige dhden en ge dachten zijn aan te wijzen, zoals vqn iedere overwonnene met wat goede wil wellicht ook,goede dingen te optdekken zijn.... Natuurlijk is dit ietwat ironisch bedoeld en voor de slechte verstaander zij verduide lijkt, dat een overwinnaar niet perse goed en de overwonnene niet perse slecht behoeft te zijn. Doch in principe staat het vast en dit is geen ironie dat ook de bevech- ters van een kwaad als het nazidom niet alleen maar gevochten hebben om een kwaad te elimineren. Wat heeft het voor zin, de leiders -van het Kremlin aan de kaak te stellen als stille vennoten van Hitier en dienaars van het eigen standje ten koste van kleine vrije vol ken, wanneer men eerst voor de gewon nen slag gesproken heeft van „ónze (vrienden de Russen" en de „heldhaftige legers van Stalin"? Het ene moet even fout zijn als het andere, niets meer en niets minder. Want beide aanduidingen van de Sovjet-machthebbers werden ten beste ge- geven naar gelang de omstandigheden het vereisten en zij waren beide even onvol ledig als tendentieus. Zonder de dubbel zinnige houding van het Kremlin te willen ontkennen, moet de objectieve beoordelaar tot de conclusie komen, dat hier twee leu- j zen, twee tot inspiratie gebruikte sugges ties. werden uitgekraamd inplaats van een realistische omschrijving van het verschijn sel oorlog met al zijn op rivaliteit, eigen voordeel, duister groepsbelang en machts honger gebaseerde machinaties van alle zijden. Men mag wellicht niet verwachten dat leiders van oorlogvoerende landen zich na de strijd op de borst kloppen en zeggen: „Ik had dit afgrijselijke bloedbad kunnen j voorkomen; ook ik had er schuld aan," maar men zou wel hebben mogen verwach ten dat men elkander na de overwinnings roes niet ging verwijten, wat men zelf in meer of mindere mate ook ten on rechte heeft nagelaten of gedaan. De Sovjet-Unie komt thans met „docu menten in Duitsland buitgemaakt" die glas helder heten aan te tonen, dat Amerikaanse financiële kringen Hitiers chemische en zware industrie financierden en d"at Ameri kaanse concerns en banken met volledige instemming van de regering de Duitsers voor milliarden crediet verleenden, dat ge bruikt is voor de opbouw van en de ver sterking van het Duitse oorlogspotentieel. De Standard Oil wordt ervan beticht direct het „ophopen" van synthetische benzine in Duitsland te hebben bevorderd, ten einde de uitvoer ervan tegen te houden en zo doende de prijs van de eigen productie te redden. Natuurlijk wordt aan deze beschul diging nog eens de „zwarte bladzijde" van de som van alle duisterheden en boze acti viteiten die een mens in zijn functie van „behoeder zijns broeders" maar verrichten kan. Later kan hij met documenten zwaaien op gevaar af dat er veel onthullingen tegen hem zelf uit kunnen worden gelezen. Het wachten is nog steeds op dat ene docu ment, dat bekend maakt hoe de oorlog kan worden afgeschaft. De onthulling daarvan zal vele mensen met vreugde vervullen zeker meer dan welk Duits archiefstuk ook. J. L. Louis van Gasteren jubileert De bekende acteur Louis van Gasteren, die in November j.l. zijn zestigste verjaar dag vierde, zal op 6 Maart zijn toneel jubileum hij stond in 1947 ook veertig jaar op de planken met een feestvoor- stelling van de tragï-comedïe van Ustinow: „Het huis der illusies" in de Stadsschouw burg te Amsterdam vieren. Een aantal vooraanstaande Nederlanders uit alle kringen van ons culturele leven is toegetreden tot eei* ere-comité. Bewonderaars van Louis van Gasteren kunnen, vóór 18 Februari, bijdragen voor het aan te bieden huldeblijk overmaken op postgiro no. 178940 ten name van de pen ningmeester van het Comité van Uitvoe ring, de heer ?H. D. Deller, De Lairesse- straat 68 I, Amsterdam-Zuid. Op de onlangs in Mexico gehouden confe rentie van de „Unesco", dc instelling van de U.N.O. die zich bezig houdt met de vraag stukken van opvoeding en wetenschap, wa: voor ons land o.a. aanwezig een Indonesische delegatie. Deze bestond uit de heren P. Koe- ze. adviseur voor het Lager Onderwijs Indonesië, L. P. Rumokoi, directeur van een kweekschool op N. Celebes en Abdoel Malik, hoofd van het Lager Onderwijs in Zuid- Sumatra. Na een zesweeks verblijf in Mexico ver toeft deze delegatie thans nog enige weken in Nederland o.a. ter bestudering van het geen zich hier op het gebied van het onder wijs in de laatste jaren manifesteert. Twee dagen brachten de heren door in de Rijkskweekschool voor Onderwijzers(-essen) te Haarlem. Met leden van het personeel wer den allerlei problemen besproken. Tevens woonden de bezoekers verschillende lessen bij van kweek- en leerschoolklassen. Voor personeel en leerlingen van de Haar lemse school was het een buitengewoon voor recht, dat deze bij uitstek deskundigen op hun beurt de gastheren inlichtten over het onderwijsstelsel, dat in Indonesië is uitge werkt, op de Unesco-conferentie bijzonder de aandacht trok en waarmee in enkele delen van het grote Indonesische Rijk reeds een begin van uitvoering is gemaakt. Het lager onderwijs zal op den duur zes klassen omvatten. De landstaal zal er de voer taal zijn met Nederlands in de hoogste leerjaren. Zonder examen zullen de daartoe geschikte Indonesische kinderen tot een eveneens zes-jarige middelbare school wor den toegelaten. Deze zal drie gfeledingen van twee jaren tellen. Doubleren van klassen zal slechts bij uitzondering worden toegestaan. Na de tweede en vierde klassen kunnen de leerlingen naar diverse vakscholen overgaan (landbouw-, ambachts-. technische-, han dels- en kweekscholen). Op de zesklassige middelbare school is het Hoger onderwijs geprojecteerd. De leerstof zal streng reke ning houden met 'de structpur en de practi- sche behoeften van de Indonesische maat- schappij-in-ontwikkeling. Buiten de genoem- Vrijdagavond kunnen dansvrienaen in de Stadsschouwburg te Haarlem getuige zijn van een belangrijke première voor ons land. Marie-Jeanne van der Veen en Pie- ter van der Sloot geven dan hun eerste uit voering van beroemde pas de deux uit de laatste acte van „De schone slaapster" op muziek van Tsjaikofski volgens de ori ginele choreografie van de geniale Marïus Petipa. Deze „Bluebird" wordt algemeen beschouwd als de meest verfijnde uitdruk king en het grote spectaculaire toonbeeld van de zuivere klassieke dans. Anna Pav lova vertelt in haar mémoires, dat de ver tolking van dit adagio door haar latere leermeester Cecphetti en de ballerina asso- luta Varvara Nikitina in het Marinski- theater in haar de blijvende hartstocht voor de danskunst heeft doen ontwaken. Zij v/ós toen acht jaar oud. In 1916 danste zij zelf de rol van de betoverde prinses. Andere vermaarde vertolkers zijn: Ma- thilde Kchessinski en Vaslav Nyinski, Serge Lifar, Margot Fonteyn en Robert Helpman, Tatiana Riabouchinska en David Lichine. A.N.W.B.-ADVIES: Neem geen lifters mee! De A.N.W.B. is van mening, dat er, nu trein- en busverbindingen hersteld zijn, voor automobilisten geen enkele reden van der Sloot, Karei Poons, Gerard Bitter en Johan Mittertreiner. De training staat meer is om liftende personen mede te onder leiding van Sonja Gaskell, de muzi- nemen, enkele uitzonderingsgevallen, kale begeleiding wordt verzorgd door de welke van tijd of plaats afhangen, wellicht pianist Hans Tolman, décors en zetstukken daargelaten. zijn van Karei Brückman. j In het algemeen meent de bond dan ook Zonder op mijn oordeel over dé kwali- - alle automobilisten met klem te moeten teit van het gebodene vooruit te willen j waarschuwen tegen het meenemen van lopen, moet ik toch de wens te kennen onbekende passagiers. Gebeurtenissen van de talen zal slechts het Engels worden ge doceerd. Nadat de heer Koeze dit moderne en pae- dagogisch volkomen aanvaardbare onder wijsstelsel had uiteengezet, beantwoordden de beide Indonesische gasten uitvoerig vele vragen,' wleke de leerkrachten en de 170 ganstaande onderwijzers (essen) stelden. Er was ook een 40-tal leerlingen van de Da Costa-kweekschool als gasten aan wezig op deze uiterst interessante en leer zame bijeenkomst. Eerlijk, zakelijk en 'duidelijk werd uiteen gezet welk een moeilijke maar tevens scho ne taak in het grote rijk van Insulinde ver richt moet en kan worden door een hartelijke en oprechte samenwerking van Indonesiërs en Nederlanaders. De sfeer van deze unieke bijeenkomst werd nog aanmerkelijk versterkt door een prachtige collectie tekeningen, door Indonesische kinderen vervaardigd en bijeen gebracht, en naderhafld toegelicht, door de heer J. Poot, oud-secretaris van de Neder lands Indische Onderwijsraad. Het waren wel bijzondere dagen voor de onderwijzersopleiding in Haarlem, die de primeur kreeg van deze verstrekkende plan nen voor de geestelijke verheffing van het grote Rijk in het Oosten. Gevaar voor de vrede: Amerika of Rusland? Zes Gallup-instituten, leden van de In ternationale Vereniging van Publieke Opi nie-instituten, hebben enige weken ge leden de openbare mening in hun landen gepeild met twee vragen: „Wat denkt u: zou Rusland geneigd zijn, zelf een oorlog ta beginnen om iets te krij gen, dat het wil hebben, of zal Rusland alleen oorlog willen voeren, wanneer het zelf wordt aangevallen?" „Wat denkt u: zouden de Verenigde Staten van Noord-Amerika zelf een oor log beginnen om iets te krijgen, dat zij willen hebben of zullen de Verenigde Sta ten alleen oorlog voeren, wanneer zij zelf worden aangevallen?" Dit zijn de antwoorden: Rusland geven dat het Haarlemse publiek bij deze eerste kennismaking zal schittereen door aanwezigheid. Want zonder belangstelling is en blijft het onmogelijk om in eigen land een representatieve danscultuur op te bouwen. De poging om in een vast gezel schap de beste krachten binnen de gren zen bijeen te houden, verdient een inten sief medeleven. Door critische zin geleid enthousiasme kan er toe bijdragen de be oefening van de dans in Nederland tot een stellige kunst te verheffen. D. K. Werklieden redden vrouw uit zinkende auto Twee moedige Amsterdammers hebben de laatste tijd hebben afdoende bewezen, dat naast alle risico's wegens wettelijke aansprakelijkheid bij eventuele ongevallen, het medenemen van lifters grote gevaren met zich kan brengen. Zweedse luchtvaars-experts blijven in vliegtuig geloven „Een „druk op de knop oorlog" met aan vallen uitsluitend uitgevoerd door middel van robotwapens, zal in de komende vijf tien a twintig jaar nog niet mogelijk zijn", aldus zegt een rapport, uitgebracht door de technische staf van de Zweedse lucht macht. Na er op gewezen te hebben, dat jagers nog altijd de enige effectieve ver dediging zijn tegen robotwapens van het type V-l, en de V-2's alleen buiten wer king kunnen worden gesteld door aanval- Dinsdagmiddag het leven gered van de len tegen hun bases, geeft het rapport enige vrouwelijke inzittende van een kleine enige prognoses over de toekomstige ont- auto, welke op de Weesperzïjde In de wikkeling van de militaire luchtvaart. Keuise Vaart is gereden. De wagen, die „Binnen vijf jaar zullen alle jagers slraal- uit de richting Duivendrecht kwam, slipte, vliegtuigen zijn met snelheden van 1.000 maakte een draai van negentig graden en tot 1150 km. per uur en het merendeel van reed het water in. De auto zonk niet on- de zware bommenwerpers, dat waarschijn- middellijk, doch bleef enige tijd met het lijk nog door propellers zal worden voort dak boven water. gedreven, zal vliegende op hoogten tot Tv/ee werklieden van een fabriek op de - 12.000 km., een gemiddelde snelheid van Duivendrechtse Kade sprongen terstond 750 km. per uur bereiken", in de vaart. Een hunner kreeg echterHet rapport voorspelt verder, dat over kramp en moest door een kantoorbediende tien jaar jachtvliegtuigen supersonische van de fabriek, die in een i-oeiboot te snelheden tot 1500 k.m. per uur zullen ha- hulp kwam, aan boord getrokken worden, len en dat tegen die tijd ook de bommen- Oorlog Alleen zelf indien Geen beginnen aangevallen mening In Nederland 57% 27% 16% Vei-. Staten 71% 20% 9% Frankrijk 51% 22% 27% Canada 60% 26% 14% Noorwegen 37% 37% 26% Zweden 42% 21% 36% Verenigde Staten Oorlog Alleen zelf indien Geen beginnen aangevallen mening In Nederland 16% 60% 24% Ver. Staten 7% 90% 3% Frankrijk 20% 56% 24% Canada 13% 77% 10% Noorwegen 23% 55% 22% Zweden 13% 54% 33% Het N.I.P.O. heeft ook nagegaan hoe de aanhangers der verschillende politieke richtingen erover denken. Rusland geneigd zelf oorlog te beginnen Ver. Staten geneigd zelf oorlog te beginnen 65% 56% 10% Aanhangers van: K.V.P. P. v. d. Arbeid Anti-Rev. C.P.N. Christ. Hist. 40% 11% P. v. d. Vrijheid 66% 10% Van de- Nederlandse communisten meent 89% dat Rusland alleen uit zelfver dediging zou vechten (1% geen mening) en 66% dat de V.S. wél zelf zouden willen beginnen.Het Franse Instituut voor de Publieke Opinie vond 69% der Franse communisten van oordeel, dat Amerika wel zou willen beginnen en 83% dat Rusland alleen uit zelfverdediging zou strijden. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Symphonische muziek. 8.15 Platen. 9.00 Voor dé vrouw. 9.05 Symphonische muziek. 10.00 Clavecimbel. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgel. 12.00 Ange lus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Dans- orkest. 13.45 Hors d' oeuvre. 14.00 Amati-trio. 14.30 Orgel. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Kwin tet. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Piano. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Het moderne Franse lied. 18.00 Orkest Canaro. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18.30 Strijd krachtenprogramma. 19.15 Kwartet. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R. V. D. antwoordt. 20.05 Proloog. 20.15 Hongaars programma. 21.30 Familiecompetitie. 21.50 Met band en plaat. 22.15 De vaart der volken. 22.45 Over denking. 23.00 Cello-recital. 23.30 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M„ 218 M., en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.42 Kreutzersonate van Beethoven. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Don Kozakkenkoor. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrouwen in de omroep. 11.20 Symphonische muziek. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Frans operette-concert. 13.15 Orgel. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 16.45 Composities uit de 17de en 18de eeuw. 17.00 Kaleidoseoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Kinderkoor. 17.50 Voor de jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Dans orkest. 19.00 Klokje van 7 uur. 19.05 Tom Poes. 19.15 Platen. 19.30 Volksmuzieksehool. Marie Jeanne van der Veen en Pieter van der Sloot, Het gehele divertissement, dat nog steeds geldt als de krachtproef voor brilliante virtuositeit, is gebouwd op een klassiek schema en bestaat uit een adagio, twee solo-variaties en een coda. Deze pas de deux is ingestudeei-d onder leiding van de Eritse balletmeesteres Elisabeth Kennedy van het Sadlers Wells Ballet. De choreo graaf Marius Petipa (18191910) was de krachtige vernieuwer van de oude Russi sche danstradities, die de stempel van zijn persoonlijkheid op vele na hem komende generaties heeft gedrukt (Fokine!? en zon der wiens artistieke beleid van de wereld beroemde Diaghilew-balletten haar alle waarschijnlijkheid nooit sprake zou zijn geweest. Diezelfde avond geeft het „Ballet der Lage Landen" waarvan de twee ge noemde artisten deel uitmaken nog een première, namelijk van „Cagliostro" op muziek van Poulenc, waarvoor de 21-jarige Pieter ,van der Sloot de choreografie ont wierp. Cagliostro was een berucht avon turier en beoefenaar van occulte weten schappen, die onder meer een rol heeft gespeeld in de geschiedenis van keizerin Marie-Antoinette met het paarlencollier. Het „Ballet der Lage Landen" is voort gekomen uit de dansscholen van Yvonne Georgi en Florrie Rodrigo. Het bestaat uit de dames Magcha ter Weeme, Marie-Jeanne van der Veen, Greetje Donker, Titia van Teeseling, Maria Goldstern, Andrine de Clerq en de heren Max Dooyes, Pieter Anton van Duinkerken spreekt in Haarlem Op 25 Februari,om 8 uur a.s. zal Anton van Duinkerken op een bijeenkomst, te organiseren door de in opriohting zijnde afdeling Haarlem der Beweging van Euro- roes. xs.iu jTiciteii. ts.oe vMRPHM pese Federalisten in zaal-Brinkmann aan 20.05 Echo van de dag. 20.15 Omroeporkest.&rote .Markt te Haarlem spreken over .15 Luisterspel ..Anna en de koning van -^Europa een in eep verenigde wereld". De arp". 22.15 Gevarieerd programma. 22.45 bijeenkomst is vrij toegankelijk voor be st JSwderzeevraagstuk. 23115 Platen. langsteilenden. Zijn kameraad was intussen op het dak van de auto geklommen, sneed met een mes de kap stuk en trok de automobiliste naar buiten. Zij werd met de roeiboot naai de fabriek gebracht en daai-na naar een ziekenhuis vervoerd, omdat zij veel water had binnengekregen. De auto is later op de wal gehesen. laag die Rheumatiek uit Uw ledematen Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel anders mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kru schen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, vief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apo theker of Drogist. (Adv.) werpers straalaandrijving zullen hebben en dan duizend km. per uur zullen vliegen. De Zweedse technici verwachten, dat zo wel jagers als bommenwerpers over tien jaar zich boven de 15.000 meter zullen voortbewegen. Frankrijk wil geen gele maar witte kool De Franse autoriteiten wensen witte kool in te voeren, welke dan in hoofdzaak tot zuurkool verwerkt wordt. De Neder landse tuinders wensen échter voorname lijk gele kool te exporteren, omdat zij hier van zeer grote voorraden hebben, daar door de zachte winter, de Nederlandse consumptie beneden alle verwachtingen is gebleven. De Nederlandse veilingen be schikken over een voorraad van tien mil- lioen kilogram. Reeds drie maanden geleden is met Frankrijk overeengekomen, gele kool te leveren. De invoervergunningen voor de gele kool bleven echter tot op heden vrij wel uit. Komt hierin geen verandering, dan zal in nog ruimere mate als reeds met kleine partijen is geschied, tot vernietiging van gele kool moeten woi-den overgegaan. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Nieuwe uitgaven Mr. Dr. C. Smit. Het vredesvw van Munster; E. J. Brill, iS Mr. Dr. C. Smit, bekend door zijn «M-i denis van Nederlands buitenlandse heeft in het tweede deel van dit boel 4' tekst van het vredesverdrag tussen de k bliek en Spanje van 30 Januari 1648 on I men; het eerste deel is een beschrijving de geschiedenis van de Lage LandenV'c 1548, het jaar waarin ze, in de Bourgonn^ Kreits vereend, door Karei V in zi3! werden opgenomen. Het is in 29 Da/'' natuurlijk maar een summier overziW5,1 levendig geschreven echter, en genoee> een boekje als dit, dat een herdenkend vervult. i> ucl«! Een historische datum en een histori i gebeurtenis krijgen hun betekenis va»T l tijdvak.dat zij afsluiten om inleiden- del- I van het door de tekening van het veM afgesloten tijdvak is hier gelukkig 3 resultaat uitstekend als een korte klarir lichting van de onderhandelingen en vrede die, hoewel critiek in de Nederlsv historie, op zichzelf een weinig hSi onderwerp uitmaken. I SK Films voor de UNO De UNO heeft in elf verschillende ia den opdrachten geplaatst tot het vervay! digen van korte films, waarin het wei' van de UNO uiteen zal worden gezet. Fraj.' se cineasten leggen thans de laatste har' aan twee gedramatiseerde documentaire! Aan een der films, die „Wat is de UNO' heten zal, verleent de bekende cineast Jea: Epstein zijn medewerking. Waarschuwing tegen „controleur van brandblusapparaten De politie te 's-Gravenhage waarschmt' tegen enige lieden, die zich bij de beziü« van nrandblusapparaten vervoegen, iej, einde deze apparaten te „controleren". ï- doen voorkomen, of zij door bonafide!;, brieken worden gestuurd. De mannen weren na de „controle", dat-de vullinrc der apparaten niet deugen of niet krsc'"; genoeg meer zijn en bieden dan aan ïcc nieuwe vulling zoi-g te drageni Zij v». zien echter het apparaat van een waari loze vloeistof, waardoor het door hen handelde" apparaat ingeval van brand ts zal functionneren. Voor hun weifc;. heden laten de mannen zich bovendien k zeer hoge prijs betalen. Ook proberen: blusapparaten te verkopen, welke volkoma onbetrouwbaar zijn. Haarlemse zwemploeg „ZOETE" BABY. Het was de recherche opgevallen dat twee Zaanse vrouwen, een met een baby in een kinderwagen, telkens een bezoek brachten aan een suikerfabriek in Amsterdam, wan neer daar een vijf tig jai-ige smid Zondags dienst had. Na het laatste bezoek ging een rechex-cheur eens een praatje maken met de dames, die met de kinderwagen op weg naar huis waren. Zijn belangstelling gold speciaal de wagen en bij onderzoek bleek deze behal ve de baby ook honderd poTid suiker te be vatten! De dames hadden op deze manier reeds ruim zeshonderd pond suiker uit de fabriek gesmokkeld. Hun medeplichtige, de smid, werd gear resteerd. Hij had pas een half jaar gevange nisstraf ondergaan wégens suikerdiefstallen. 3. Panda holde achter de Professor aan en zwaaide met de paraplu. Professorriep hij. „Professor Kalker!" „Hallo!" zei de Professor zich omdraaiend „Wie hebben we daar? Ehik meen te zeggenMoest je mij hebben?"„Uw paraplu!" legde Panda uit. Bij vergissing hebt U „Ach, wat stom van mei" Bei de Professor. „Hoe kan ik nu zo dom zijn om mijn regen scherm te vergeten? Dank je wel hoor! Wacht eswe kennen elkaar toch? Waar heb ik je meer gezien?" „Ik ben Panda!" zei Panda geduldig. „Daar net had U een paar papieren verloren en toen. „Juist!" zei de Professor. „Panda! Juist! Een grote dienst! Warempel! Hartelijk dank hoor!" Hij drukte Panda zijn tas in de arm en nam zijn hoed af. „Dag ehzei hij. „Enfin, hoe je ook heetgoeden dag!" Hij wilde weglopen, maar Panda .hield hem tegen. „Wat moet ik met Uw tas doen, Professor?" vroeg hij. „U vergist U, geloof ik!" j Voor de tweekamp, welke Zaterdagavos! 14 Februari in het Sportfondsenbad te Haar' lem zal worden gehouden tussen dé kringen Haarlem en Den Haag van de KNZB is"c>. Haarlemse zwemploeg als volgt samen;-;, steld: Borstcrawl meisjes: T. de Mooy, T. Hoek;, M. Kraay (allen DWR) en M. Marsmsn (HVGB). Rugslag meisjes: L. Branil (HVGB), N. Hart (DWR), R. Overeem (HPC1 en B. Nelissen (DWT). Schoolslag meisjes: M. Janssen (DWT), J. Spoor (D"WB), ff, Eysker (HPC) en A. Muller (Haarlem). 3 x 5S m. wisselslag estafette meisjes: R. Overeen, W. Eysker en M., Marsman. Borstcrawl jon gens: D. Pronk (HPC). F. Kuipers (HVGB), A. v. Driebergen (HVGB), J. Imansé (Haa- lem). Rugslag jongens: J. Imanse (Haarlem), F. Kuipers en J. West (HVGB) en F. Lahlai (DWT). Schoolslag jongens: F. WassenbeL v. d. Berg en F. Lablans (alle DWT) c J. .West (HVGB). 3 x 66 m. wisselsl fette jongens: J. Imanse, F. Lablans en At. Driebergen. 100 m. rugslag dames: J. Waard en J. Wisker (DWR), N. Kint (VZW en T. v. Meel (Haarlem). 100 m. schools!!? damesr M. Proper (Haarlem), L. V (HPC), D. Turkenburg (DWT) en A So gersv. Wijk (DWR). 100 m. borstcrawl mes: R. Thuisv. Veen en J. v. d (DWR), T. v. Meel (Haarlem), M. Mi (HVGB). 10 x 66 m. borstcrawl estafe Kraay, T. de Mooy, A. de Goéde, I. S Kint, R. Thuis—v. Veen, T. v. Mëel, T. J. v. Waard en M. Marsman. 100 m. crawl heren: P. Kramer (VZV), G. Gi en J. Tjebbes (HPC) en J. v. Merl (Haarlem)100 m. rugslag heren: P. SM (HPC), J. V. Rijn (HVGB), J. Ho (HVGB) en F. Maus (Haarlem). II schoolslag heren: W. Wanrooy en B. kenthal (HVGB), W. Solkamans (Hai en J. Lablans (DWT). 400 m. borstcrawl te ren: J. Ovei'eem (HPC) en J. H( (HVGB). 10 x 66 m. borstcrawl estafette te ren: J. Tjebbes, J. Overeem, W. Geurtseiu Hogeland, P. Rot. G. Bijlsma, P. Kramer,» Driessen, J. v. Merkesteyn en M. Boon, Dovemansoren. De leiders van de Britst bond van personeel in overheidsdienst welke 150.000 werknemers op regering!' bureaux vertegenwoordigt, hebben^ sloten looneisen te stellen ondanks te- aandringen van regeringswege niet n® dei-gelijke eisen voor de dag te koma Waarschijnlijk zullen nog honderc* duizend employés, georganiseerd 2 kleinere verenigingen, zich bij de &cJ aansluiten. Men verwacht overigens gf lijke acties van het verbond van fc* chine- en scheepsbouwpersoneel, spc^ wegpersoneel, winkelbedienden - anderen. Goed werk. Generaal Eisenhower zijn functie als chef van de gene»! staf der Amerikaanse strijdkracht» overgedragen aan generaal Omar wl' ley. Generaal Eisenhower, die preside» van de „Columbia Univeftity" W°rfl verklaarde na de plechtigheid op e® persconferentie: „Ik ga niet met ee lange rede afscheid van de .M8 nemen. Ik zal ze alleen zeggen, dat z drommels goed werk verricht hebben Ramp, Brandweerlieden en politie hebben 28 lijken geborgen uit een afgebran tehuis voor zieken en zwakken in Johns (Newfoundland). Het zoek® wordt voortgezet. Dom. In Lyon heeft iemand voor millioen aan biljetten van 5.000 f» het openbaar verbrand, daarbij scm^' wend: „Alweer een stel, dat niet kas van de minister van financien recht komt". Resultaat. 7.000 arbeiders van de.sc^e^ werven van Hai-land en Wolff in Lr 1 pool, Engelands grootste scheeps^ wers, zijn in staking gegaan uit P^r! tegen de afschaffing van de „bpwU naar resultaten" een

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2