Sakée! Dansschool JOHN STOL Twaalfduizend vuilnisemmers veroorzaakten woordenstrijd Visserij-varia WOENSDAG II FEBRUARI 1948 IJ MUIDER COURANT REROERING IN DE VELSENSE RAADSZAAL -g gelukkige combinatie vuilnisemmers-Nationaal Monument heeft de" Vel- pe wem g -teravonCi anderhalf uur in beroering gehouden. Een interpellatie, een sense ra.,isch voorstel en een dispuut tussen voorzitter en wethouder R. v. Eyken commun- compieteerden de onrustige sfeer, waarin het „hoofd der gemeente" (^^ogenschijnlijk onschuldige agendapunten%an zich"voorbij liet trekken. Interpellatie over het Monument n. avond begon in een verblijdend vlot 1 L'behoudens een door wethouder W. t vïser volmondig erkend boekhoudkun- iZtie in het schattingsrapport voor het g lïïrtriif waarover een der raadsleden fe &dde, vlogen de ingekomen TTiL zinder de voorzittershamer door, lïrhts onderbroken door een mededeling slec heer J. H. A. K. Gualtherie van den volkp kond deed, dat de SU de Vnibofi in de Volkspartij Vrllheid en Democratie is opgegaan, Et «voortaan V.V.D. achter zijn naam èJ schrijven. Een conversie van geld- fetaren en de betaalbaarstelling van te ter verzilvering aangeboden coupons casseerden ongestoord de revue, tot de heer 5 F Steen PKatb.) naar aanleiding van eên grondverkoop graag wilde weten of er deze verkoop door de gemeente de be- Sng wordt verbonden, dat de nieuwe Senear binnen een bepaalde tijd er ook toderdaad op moet gaan bouwen. De heer 5 Homburg (A.R.) trok deze lijn nog even verdeSdoor een vraag, of de garantie be- r„H voor de bouwers, dat zu de nieuwe Igen zeli konden betrekken. Wethou- te Visser (Arbeid) beantwoordde beide hpvpstieend, waarna een deel van Soswiikerlaan in Velsen-Noord officieel ds naam Staalhavenweg verwierf. Vuilnisemmers-rumoer. Punt zes' invoering van uniforme vuilnis- Maners veroorzaakte in de eerste ronde al Smet één spreekster lm vier mannelijke collega's op bet lijstje van burgemeester mr. M M Kwint. De heer Homburg opende het debat met instemming aan het adres B en W.; hij voelde meer voor het voorstel der meerderheid m dat college verstrekking van de nieuwe emmers tegen een vergoeding dan voor de mening der minderheid, die de komende bakken gratis Zie doen uitreiken. 'Het verschil tussen een eenmalige betaling van 4,25 of acht jaar lang 0.90 7.20 kon 's heren Hom- bnrzs goedkeuring echter met wegdragen en verder ontdekte hij nog enige practische moeilijkheden in het voorstel, zoals het te herde kwam, onder meer de vermoedelijke ruwheid, waarmee het aan kisten, kratten, bodemloze emmers en wat dies meer zij ge wende reinigingspersoneel met de nieuwe aanwinsten zal omgaan. Mevrouw A. W. ten Grotenhuis—Van Beek (Comm.) klaag de lussen de vuilnisemmers door over de late verstrekking van de raadsstukken en kwam namens haar fractie niet een voor stel, om de emmers gratis aan de Velsen a- ren in gebruik te geven met de. daaraan verbonden verplichting, om deze voorwer pen als een goed huisvader" te beheren. Zij argumenteerde, dat dit best uit'kon voor de gemeenté met het oog pp de 3000 be-* sparing aan kwitantie-inningskosten inge val van gratis-verstrekking, bezuiniging op de straatveegdienst, op de door ratten aan gerichte schade en op het reinigingsperso neel zelf, dat minder hard en minder ge vaarlijk infectie! zal hoeven te wer ken. De heer R. Verbeek (Arbeid) was het hier niet mee eens en hij rekende zijn voor gangster voor, dat de 58.500 aanschaf- fingskosten door de genoemde bezuinigin gen niet gedekt worden. Bovendien zag de heer Verbeek nog een moreel kantje aan het geval, het zou volgens hem een „hoon aan de omstandigheden" zijn, als in deze dure tijd 12.000 emmers gratis werden ver- strekt. Ook de heer A. ten Broeke (C.H.) kon allerminst met mevrouw Ten Grotenhuis meegaan: gratis emmers zouden de ver waarlozing van dit materiaal door het pu bhek volgens hem in de hand werken en de kosten van 0.90 per jaar kunnen voor de doorsnee Velsenaar geen bezwaar vor men. Voor hen, die het niet kunnen opbren gen, is een regeling voor kosteloze ver strekking in het vooruitzicht gesteld. De heer C. P. J. Maas (Kath.) vroeg, of er geen ferme stok achter de deur moest, om de genen, die geen emmer wilden aanschaffen, te dwingen hun vuil althans niet op de oude voet te lozen. Wethouder R. v. Eyken (Comm.) verdedigde in eerste instantie het meerderheidsvoorstel van B. en W.: in het door de heer Homburg gesignaleerde ver schil tussen 4.25 en 7:20 scholen volgens hem de reparaties en de leningskosten bij niet-contante verkoop, kosten, welke ten laste der gemeente komen. De wethouder veroorzaakte verwonderde ogen, toen hij beweerde, dat de emmers voor 4.25 niet in eigendom, maar in bruikleen werden gegeven, want het betreffende raadsstuk sprak duidelijk van „aanschaffen door dé deelnemers". De Velsenaren zullen de em mers zelf moeten schoonhouden, zei de- wethouder en de heer Verbeek antwoordde I hij, dat de inningskosten ook onderhoud en reparatie inhouden." Een andere vraag werd afgedaan met de mededeling, dat ieder gezin één emmer ontvangt. Interruptie. ...Joen. wethouder Van Eyken zijn persoon lijke visie op de zaak wilde geven, een mening, welke zich kennelijk niet bij die der meerderheid in B. en W. aansloot, in terrumpeerde de voorzitter, omdat het op dat moment slechts over de kwestie „al of met gratis" ging. De heer Van Eyken hield zich echter overtuigd, dat de raad hem niet euvel zou duiden, wanneer hij de vuilnis materie in zijn geheel aansneed, waarop «et mes er inderdaad in ging. Spreker «wam tot de conclusie, dat de bezuinigin gen, veroorzaakt door de uniforme emmers e uitgaven dekken en dat er zelfs winst gemaakt zou worden door de gemeente. Hij steunde derhalve het voorstel-Ten Groten huis. Na een paar zakelijke correcties van de voorzitter volgens deze had de wet houder in zijn argumentering de efficiency van de gemeentelijke bedrijfsvoering uit het oog verloren en bovendien zou zijn af schrijvingsberekening „rammelen" kwam de heer Verbeek aan bod, clie de heer Van Eyken te hypothetisch en het emmers debat te lang vond. De heer Homburg uitte» zijn medelijden met de wethouder, die met twee monden moest spreken, een persoon lijke en een wethouderlijke, deze bleef zich echter vastbijten in het voorstel van zijn partijgenote en tenslotte bracht de voorzitter het „voorstel van mevrouw Ten Grotenhuis en de haren" in stemming. „En de haren". De door ons tussen aanhalingstekens ge plaatste zinsnede werd door wethouder Van Eyken voor sarcasme aangezien, zodat hij de voorzitter verzocht, wat beleefder te zijn. Deze wees de onverwachte beschuldi ging af en dreigde het niet voldoende on dertekende voorstel uit dien hoofde buiten de stemming te zullen houden, wanneer de wethouder zijn woorden niet zou intrekken. Na een fikse meningswisseling trok de wet houder terug met het oog op de formeel- ontoereikende ondertekening naar hij zeide en de stemmen wezen uit, dat er slechts zeven aanwezigen voor de gratis vuilnis emmers waren. De hamer viel tenslotte over deze rinkelende 12.000 emmers. Een interpellatie van de heer N. W. van Nifterick.(Arbeid) bracht ten tweede male opschudding in Velsens raad. Hij had een bericht in de pers gelezen, volgens hetwelk het nationalê monument op het bordes van het nieuwe raadhuis zou verrijzen. „Hoe is dat mogelijk, als de raad er nog niets van weet, de tekeningen van het nieuwe ge meentehuis nog niet openbaar zijn, en de onthulling al op de 5e Mei is gesteld?" vroeg de interpellant. Wethouder Visser zei, dat het bericht wat ontijdig was; de raad krijgt het betreffende voorstel over drie weken ter behandeling en de voorzitter verweet de pers indiscre tie (het betreffende bericht was echter gegrond op openbare gegevens. Red. IJ. C.). De heer v. Nifterick had de monumenten kwestie liever nu al in de raad gezien, waarna hij de opmerking plaatste, „dat men op deze wijze via de krant tenminste nog eens iets aan de weet komt." De voor zitter erkende nogmaals het volste recht van de raad op de primeur inzake deze kwestie, waarna deze vrij woelige bijeen komst met een felle hamertik werd afge slagen, echter niet nadat de dames A. J. P. Hardebol, M. Handgraaf en H. H. J. Weij- burg bij acclamatie tot lerares aan de Ge meentelijke Daghuishoudschool waren be noemd en de benoeming van een onder wijzer aan de ir. L. P. Krijgerschool in Noord was uitgesteld. Terugbetalen kolengeld Aan -de beurt zijn de letters Na tot en met PI., op Donderdag 12 Februari. De postkantoren aan de-0 Houtmanstraat, Meervlietstraat, Santpoort-dorp en Sant poort-station zijn geopend van 915 uur. DE POLITIEVERORDENING WORDT GEWIJZIGD. Gedurende drie maanden kan men in het gemeentehuis kennis nemen van de wijzigingen in. de Algemene Politieveror dening. Tot deze verandering is besloten in de raadsvergadering van 9 December 1947, zij treedt in werking op dezelfde dag als bouwverordening van de gemeente. De logger Sch. 5 na bijna twee maanden vlot gekomen Storm en hoog v/ater hielpen een handje De logger SCH 5 welke in de nacht van 17 op 18 November bij Terheide strandde, is gisteren vlot gekomen. Het schip had tot gisteren met de neus tegen het duin gelegen. Het hoge water en de storm waren onverwacht gunstige omstandigheden voor het vlot brengen. Men heeft gezwoegd en meter voor metër het schip met behulp van ankertouwen naar zee getrokken. Om half drie kwam de vloed opzetten. Om kwart, voor drie kwam er beweging in de SCH 5. Enkele minuten over drie was de logger vlot. Het schip had zich opgetrokken naar het anker. Het z.g. „levende zand" was echter oorzaak,'dat dit anker naar het schip was geslipt. De reder vond het aan vankelijk onverantwoordelijk de lege schuit door de wilde branding te trekken. Der halve voer de SCH 45 ter assistentie uit. Het was intussen vijf uur geworden. Te gen alle verwachting in schoof de SCH 5 plotseling bijna 50 meter naar zee. Om vijf minuten voor half zes. was het schip vlot en aanvaardde het zonder assistentie de reis naar Scheveningen. Noorse'haring voor Duitsland Van officiële -zijde in Londen werd be-( kend gemaakt, dat de onderhandelingen,' die te Londen tussen Noorwegen en Groot. - Brittannië werden gevoerd over de leve ring van Noorse haring aan Duitsland tot een overeenkomst hebben geleid. De onder tekening der overpenkomst zal, naar men verwacht, zeer binnenkort te Londen of te Oslo plaats vinden. •Groot-Brittannië zal, naar verluidt, on geveer 3.250.000 pond sterling besteden voor de aankoop van het grootste gedeelte van de Noorse haringvangst. Dit bedrag zal geheel in ponden worden betaald, daar de Amerikanen niet accoord gingen met ge-' deeltelijke betaling in dollars, zoals Noor wegen had voorgesteld. op Donderdag 12 Febr. in gebouw FLORA van 8-2 uur. Met mw. v. Dansorkest ,,DE TROU BADOURS" o.a. de bekende solo-guitarist DAAN FAN! Alleen toegang voor leden en introducés. Kaarten a 1-25 bel. Brand te Nieuw Vennep Voorraad tarwe ging verloren Dinsdagmorgen omstreeks half zeven brak brand uit in een plaatijzeren schuur van de boerderij „De Beetwortel" aan "de Hoofdvaart te Nieuw Vennep. Dank zij het tijdig ingrijpen van de HoofÖdorpse brand weer, die het vuur met zes stralen be streed, kon het vuur tot de schuur beperkt blijven en bleef de boerderij, waartegen de schuur was aangebouwd, behouden. De nablussingswerkzaamheden zullen nog wel geruime tijd in beslag nemen. De in de loods opgeslagen ongedorste tarwe van ongeveer acht bunder land af komstig en een grote hoeveelheid geperst stroo en hooi werden een prooi der vlam men. Men vermoedt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. De bewoner van „De Beetwortel", de heer J. Monster, is verzekerd. Zijn boerderij dateert uit 1932, in welk jaar zij na een brand werd her bouwd. De brandweer poogt van de tarwe te reddenwat er te redden valt. Agenda voor Veisen en IJmuiden „„WOENSDAG 11 FEBRUARI. rip.'s- 45 uur: Spreekuur Wethou- Lvat» Onderwijs. ™>a. 8 uur: „Tot de laatste man", n.V ïur.: "Pe wenteltrap", mast" ULIr: „Twee jaar voor de •Atoomenergie"!1"' Le?'ing d6 he81' K°hnert: sJwnERDAG 12 februari. houder 'S' uur: Spreekuur Wet ter Van Sociale Zakenf Minister Dreesjcomt in IJmuiden Naar wü vernemen zal Zijne Excellentie, de minister van Sociale Zaken, W. Drees, Donderdagavond 11 Maart in het Thalia Theater voor de IJmuider bestuurdersboiïd spreken over de algemene binnenlandse toestand op maatschappelijk gebied. Voor "het verdrukte dier Demoralisatie maakt dierenbescherming nodig Op uitnodiging van de Velsense Huis vrouwenvereniging was de heer G. Nieu- wenhuyzen directeur van de Neder landse vereniging tot bescherming van Dieren Dinsdagmiddag gast in het Pa tronaatsgebouw, waar een aantal huis vrouwen naar zijn geestdriftig pleidooi voor meer effectieve dierenbescherming heeft geluisterd. Presidente P. L. de BoerHarder open de met een toepasselijk woord en de heer IJ. Reitsma Velsense dierenvriend bij uitnemendheid leidde de spreker van de middag in. Deze, de heer Nieuwenhuijzen uit Den Haag, wist zijn vrouwelijk auditorium met een korte maar kernachtige toespraak onder zijn ban te krijgen; voortbouwend op hetgeen mevrouw De Boer zei over de oude dierenbeschermer professor Den Hartog, deed hij een greep uit de soms hemeltergende excessen, die de inspec teurs van zijn vereniging in stad en lande, aantreffen. Zijn met grote nadruk voorgedragen be toog kreeg als kern de dringende nood zaak van dierenbescherming om zowel excessen naar het sadistische als naar het overdreven-sentimentele tegen te gaan. „Vooral de volwassenen moeten tot een zekere zelfverloochening ten opzichte van het dier bewogen worden: de jeugd heb ben wij al!" meende de heer Nieuwenhuij zen. De na-oorlogse demoralisatie heeft haar fnuikende invloed op de algemene houding tegenover onze gevederde, gepluimde of behaarde vrienden niet gemist: nog nooit hebbeh politie en Dierenbescherming hun handen zo vol gehad als in de laatste jaren. Met de woorden van de Koningin „Ik zie de dierenbescherming als een belangrijke schakel in de geestelijke vernieuwing van mijn volk" beëindigde de heer Nieuwen huijzen zijn rede, die hier en daar een vlammend requisitoir tegen „de mens" werd. Een smalfilm „Lief en leed der dieren", waar vooral het paedagogische element van vriendschap voor het dier naar voren sprong, gaf een wat lichtzwakke, maar overigens zeer gewaardeerde toelichting op het gesproken woord. „Wilhelmina" wierf nieuwe leden Voorzitter K. Brouwer kon in zijn ope ningswoord Dinsdagavond met genoegen constateren, dat de grote Patronaatzaal bijna geheel gevuld was op de propagan- da-avond, die de Christelijke Harmonie vereniging „Wilhelmina" hield. Hij wekte de aanwezigen op werkend lid of donateur te worden en gaf daarna de heer H. N. van. Ossenbruggen gelegenheid het corps te dirigeren. Op een propaganda-avond zet men ge woonlijk een rose critiekbril op en het is dan ook deze kleur, die ons ditmaal heeft geholpen bij het samenvatten van het geheel. Zelfs zonder bril vertoonde „Wilhelmi na" goede passages in de verschillende werken, die ten uitvoer werden gebracht. „Judex" vermocht het minst te boeien van de zeven nummers. De uitvoerenden spelen als ensemble met veel gevoel, maar dit gevoel mag geen aanleiding worden tot onzuivere aanzet. De globale indruk van dit spel is, dat men te weinig durf heeft om het luchtige, speelse element naar voren te brengen. De choralgedeelten genoten een uitmun tende vertolking, daarentegen dwarrelden de bladeren in de Herfst-soirée te houterig naar-beneden. „Wilhelmina" heeft er goed aan gedaan 'propaganda te maken, want het is een ensemble dat veel kan bereiken, indien het1 zich stipt houdt aan de aanwijzingen van de dirigent. Een harmoniegezelschap met een toekomst! Na de pauze heeft „Jan van Dommelen" de aanwezigen laten genieten van een blijspel, waarin mevrouw Tabernal op be wonderenswaardige wijze de tante uit beeldde die doof was „Als 'n kwartel". H. K. MARKTBERICHTEN 10 Februari. Visaanvoer. 670" kisten schelvis, 110 kisten schol, 50 kisten wijting, 70 kisten kabeljauw, 25 kisten schar. 25 kisten tarbot en tong. To taal 950 kisten. Besommingen. Een trawler besomde f 19.680. Motorloggers: KW 47 f 5550, KW 84 f 2970. Visprijzen: Gr. tong f5.60f4,80; md. tong f5,20—f4.70; kl.md. tong f5,10—f4,90; kl. tong I f 3,90—f 3,80; kl. tong II f 2,80—f 2,70; kl. tong III £2,20—f 1,80; tarbot I f4,90—f4,40; heilbot I £6; heilbot II f3,60, alles per 1 kg. Wolf f 121,50; kl. wolf f 114; ham f 88; poon tjes f42f39; schartong f 110-f104, alles per 50 kg. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis wier namen beginnen met de let ters T tot en met Ver kunnen Donderdag 12 Februari in het Patronaat nieuwe le vensmiddelenkaarten halen. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. nummer eindigt op 0, 54, 64, 74, 84 of 94. indien zij nog in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Velsen-Noord Uitvoering opera „Madame Butterfly" Op initiatief van de Hai-moniekapel» „De Eendracht" was Dinsdagavond in gebouw „Concordia" een klein muziekminnend ge zelschap bijeen om te luisteren naar een volledige uitvoering op gramofoonplaten van G. Puccini's opera „Madame Butter fly", welke werd toegelicht door de heer N. P. van Doorn uit Wormerveer. - De heer J. Vel, voorzitter van „De Een dracht", wilde deze uitvoering beschouwen als een proef, opdat hierdoor mede zou worden bijgedragen tot een beter begrip van de operamuziek. Alvorens de uitvoering van de drie be drijven aan te vangen' schetste de heer Van Doorn de bedoeling daarvan, welke ten eerste de muziek en ten tweede de korte verhandeling in elk der bedrijven gold. Gramofoonplaten zijn nu eenmaal nog helemaal niet geschikt om muziek, maar vooral zang zonder bijklanken te vertolken en dit bleek speciaal in het eer ste bedrijf, waar de buitengewoon fraaie duetten wel duidelijk waren, maar het ge luid in de hogere stemmen werd geschaad. Bijzonder mooi was het duet tussen But terfly en Pinkerton (sopraan en tenor). De beroemde aria in het tweede bedrijf klonk zeer fraai en het bloemenduet en het fluisterkoor vormden prachtige mo menten. Het derde bedrijf was in mineurstem ming, maar gaf reden te over om de opera zelf te gaan zien door de boeiende tragedie. Het blijft echter bij een dergelijke uitvoe ring moeilijk zich de verhandelingen in te beelden en daardoor te beleven. Te meer klemde dit omdat niet van een automa tische platenwisselaar gebruik werd ge maakt. Desondanks hebben velen der aan wezigen genoten al valt te betwijfelen of een dergelijk concert zich voor herhaling leent. W. Oranjevereniging gaat Marijkers verjaardag vieren Het bestuur van de Oranjevereniging „Velsen", dat er steeds bij nationale ge beurtenissen op uit is de leden en belang stellenden iets goeds te bieden, zal op enigszins feestelijke wijze op Woensdag avond 18 Februari in gebouw „Concordia" de eerste verjaardag van Nederland's jongste Oranjetelg, prinses Marijke, her denken. Aan deze herdenking wordt medewer king verleend door de sopraan-zangeres mej. Bets Slotboom en de Harmoniekapel „De Eendracht" onder leiding van de heer L. H. F. Leistikow. Verder zal de „Cebufa- film" verschillende nationale rolprenten vertonen. De Oranjevereniging blijkt voor de feesten ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin grote plannen te hebben, die echter nog moeten worden uitgewerkt. Aanvoer voor Van Gelder Zonen Voor de steiger van de papierfabriek Van Gelder Zonen kwam Dinsdagmorgen het Noorse s.s. „Akershus" aan, dat een lading van 450 ton houtstof aanvoerde uit de Noorse haven Larvik. Tengevolge van het werken van de la ding, die onder de luiken was geborgen, had het schip door de storm van Maandag slagzij aan bakboord. De lading was be stemd voor een zusierfabriek. „VELSEN-NOORD VOORUIT". 4 De vereniging „Velsen-Noord Vooruit" houdt Dinsdagavond 17 Februari in café Sloot aan de Koningsweg een vergadering, tijdens welke verschillende zaken, Velsen- Noord en de gezamenlijke buurtverenigin gen betreffende, zullen worden besproken. Krachtig remmen voorkwam erger Op de Wijkerstraatweg liep een 5-jarig meisje, -zonder op het verkeer te letten, de rijweg over en zij werd daarbij gegrepen door een passei-ende militaire auto. Doordat de bestuurder, een 39-jarige luitenant-ter zee, onmiddellijk het stuur omgooide en krachtig remde, werd een ernstig' ongeluk voorkomen. Het meisje, dat uit de neus bloedde en bleef liggen, werd een woning binnengedragen, waar dr. Fierstra het verbond. Het bleef bij een bloedneus erij enkele schrammen. Driehuis Mr. J. L. C. van Meerwijk begraven Dinsdag is op de begraafplaats Wester- veld het stoffelijk overschot van mr. J. L. C. van Meerwijk, oud-directeur van de Coöperatievevereniging U.A. Ciyatraal Beheer te Amsterdam ter aarde besteld. Óp uitdrukkelijk verzoek van de over ledene had de begrafenis in alle stilte plaats, zodat slechts een tiental familie leden en intieme vrienden de baar volgden. Aan de groeve werd niet gesproken. Deense kotter binnengesleept. Dins dag werd in IJmuiden binnengesleept de Deense kotter E 570. Dit te Ebsjerg thuis behorende vaartuig werd tijdens de visserij met kapotte motor aangetroffen door de Deense kotter E 60. De E 570 had 40 kisten schol en kon in IJmuiden lossen. Afgebroken reis. Na een week'vissen moest de IJM 8 En Avant de *eis afbre ken. De familie-omstandigheden van een lid der bemanning te IJmuiden woonach tig, noodzaakten zulks. De trawler had een vangst van circa 50 kisten vis. Teruggekeerd. Dé IJmuider stoom trawler Gloria IJM 37 die Dfcsdagmorgen naar zee vertrok keerde in de loop van de middag terug. De trawler had machine- schade. De Medan welke meende hulp te moeten verlenen, kwam nog in onzachte aanraking met de Gloi-ia. De Medan ging met de visserij door en de Gloria kon op eigen kracht de IJmuider haven bereiken. Geen animo. Nu er weer wat meer visserij komt op de Noordzee, hebben de Neptunus en Vios 4 de haringnetten ver wisseld voor trawlnetten. Ze zijn ter verse vis-visserij vertrokken. Goed begin. De Limburgia IJM 54 was Dinsdag van haar eerste reis binnen. De trawler had een vangst van 800 man den vis, hoofdzakelijk schelvis. De besom ming dezer eerste reis was 18000. De Catharina Duyvis in IJmuiden te rug. De stoomtrawler Catharina Duyvis IJM 60, welke Donderdag in Rotterdam machineschade heeft opgelopen, is Dinsdag in IJmuiden teruggekeerd. Na de repara tie aan de wjnch zal de trawler binnen enkele dagen in de vaart gebracht kunnen worden. De stoomtrawler ita IJM 22 van de N.V. Visserij Mij. Fram, welke enige we ken uit de vaart is geweest werd Dinsdag in het dok opgenomen. Het schip zal weer ter visserij vertrekken. Mooi legaat. Een dame uit Walmer in Kent, liet de reddingboot uit haar plaatsje 300 pond sterling na. Nieuwe trawler voor Huil. De „St. Christopher" van 167 voet lang is de nieuwste stoomtrawler van de Hull-vloot. Het schip is uitgerust" met triple-expansie- machines. Beverwijk I 9 8 1 0 17 Hillegom I 9 6 2 1 14 6 2 1 14 Beverwijk II 9 4 2 4 10 IJnxuiden II 7 3 1 3 .7 Halfweg I 9 2 3 4 7 E.H.S. I 8 2 2 4 6 Haarl. Darnel III 9 2 1 6 5 T.E.P. I (Haarl.) 9 2 0 7 4 St. Bavo II 8 1 '1 6 3 FEUILLETON 40) Mijrjheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawtord Christopher ging met opgelucht gemoed naar zijn kamer terug. Michael hield van honden, hij zou niet hard of ongeduldig zijn met het dier, maar hij zou zijn best doen om het op zijn gemak te stellen. Aan vankelijk scheen hij nog al succes te heb ben, want het brommen hield op en er heerste nu volkomen rust in het huis. Het was vermoedelijk tegen drie uur in de ochtend, dat het huilen opnieuw begon. Christopher, gestoord in zijn slaap, opende zijn ogen en luisterde. Hij hoorde een deur opengaan en met een zucht van wel behagen sliep hij opnieuw in. Michael was op weg naar beneden; hij zou stellig doen wat hij kon om de ai-me hond te troosten. HOOFDSTUK XI. Kinderlachen. Henxy leunde achterover in zijn stoel en dronk met gesloten ogen van zijn whisky soda. Hij scheen volkomen uitgeput. Het was even over negen en in de meèste huis houdingen waren de feestelijkheden nu op hun hoogtepunt, in sommige waren ze juist begonnen, maar in dit huishouden was Henry dankbaar en gelukkig, dat het was afgelopen. Het was een verschrikkelijke dag ge weest. Henry was '♦an plan geweest, ,de kinderen des morgens een wandeling te laten maken, dan 's middags een kerst maaltijd in de kinderkamer, daarna iets feestelijks zo mogelijk bestaande uit kalme spelletjes dan thee met kerst pudding en weer een paar rustige spel letjes en tenslotte een glas warme melk en naar bed. Maar het was anders ge gaan. Om te beginnen had mevrouw Bad ger bezwaren gehad om een uitgebreid middagmaal te bereiden. Er was een soep, die veel zorg vereiste en kalkoen om half acht, en zij wenste al haar energie aan die maaltijd te besteden. Henry had, na een langdurige bespreking met Badger, de maaltijd voor de kindex'en laten vallen, hij had dé avondmaaltijd vastgesteld op hfdf zeven en hij had, zij het dan met tegenzin, de kinderen toegestaan aan het kerstdiner in de eetkamer deel te nemen. Het had- al zijn plannen in de war ge bracht, maar hij wilde mevrouw Badger niet onaangenaam zijn. De kinderen be zorgden haar een hoop extra werk en bovendien had zij het zichtbaar onaange naam gevonden, toen zij vernam, dat haar zuster niet nodig was. Deze dame zou nu een vergeefse reis maken en hoe wel Henry er natuurlijk wel voor zou zor gen, dat ze financieel geen nadeel zpu hebben, bleef mevrouw Badger het een vervelende geschiedenis vinden. En dan stond dat jonge kindermeisje, dht zich voor gouvernante uitgaf, haar niet aan. Henry was de dag niet begonnen in, wat men noemt, een kerststemming. Het is waar, hij had een zeer slechte nacht gehad. Hij was tweemaal ontwaakt door het huilen van de hond en beide malen had het heel lang geduurd voordat hij de slaap kon vatten. Die hond was trouwens een grote lastpost. Henry had in de verste verte aan geen hond gedacht, toen hij zijn uitnodiging had verzonden, maar de kin deren hadden het natuurlijk gevonden, de hond mede te brengen. Het was nóg maar een heel jong hondje, en het miste volkomen die kwaliteit, die Henry böven alle andere op prijs stelde in dieren, na<- mefijk rust. Het diertje was een. en al beweging en lawaai. Reeds in de auto was het zenuwachtig en ongedurig ge weest en toen zij op Millwood waren ge arriveerd, gaf het onmiddellijk blijk van zijn tegenwoordigheid. Eerst ontsnapte het uit de armen van [Miss Shelton, toen rende hét als dol de tuin in het rond, daarna vloog het,' met de snelheid van een pijl uit de boog, Henry voorbij het huis in en maakte daar met zijn modderige pootjes alles vuil. En toen die eerste vlaag was uitgewoed, en zijn pootjes waren schoon gemaakt en afgedroogd door Miss Shelton, die erg inzat met het geval, bleek het niet mo gelijk het diertje in bedwang te houden. Het had Tobias in de gaten gekregen en het was onmiddellijk naar hem toegerend. Vei-moedelijk had het alleen maar met hem willen spelen, maar Tobias had ge blazen en een hoge rug opgezet en was gevlucht en men had hem die avond niet meer teruggezien. Teleurgesteld door het onvriendschap pelijke gedrag van de kat, had het hondje zijn woede gelucht op het haardkleedje. Hij nam er een mondvol van en kauwde er hardnekkig op. Henry stak daar na tuurlijk een stokje voor, maar om een nieuwe aanval te voorkomen, moest hij op het haardkleedje blijven staan en het diertje met zijn voet verjagen. Natuurlijk begreep het hondje dit volkomen ver keerd: hij blafte opgetogen en deèd en thousiaste uitvallen naar Henry's voeten. (Wordt vervolgd). Beverwijk Damclub Beverwijk Hieronder volgt de eindstand der eerste klasse damcompetitie Haarlem en omstre ken. Daar de arbiter nog geen uitspraak heeft gedaan in de wedstrijden IJmuiden IIE.H.S. I en IJmuiden IISt. Bavo II, kunnen wij nog niet melden welke club degradatiewedstrijden moet spelen. gesp. gew. gel. verl. pnt. De Beverwijkse damclub zal binnenkort aan de promotie en degradatiewedstrijden deelnemen. Een vrije dag én klinkende munt voor gemieentejubilarissen Aan jubilarissen van het gemeenteper- soneel van Beverwijk wordt één dag extra verlof gegeven. Het gemeentebestuur heeft dit tijden lang voldoende geacht, maar thans zijh er stemmen opgegaan bij een 25-, 40- of 50-jarig ambtsjubileum deze vrije dag vergezeld te doen gaan van een stoffelijk blijk van- waardei*ing. Het college van B. en W. komt na Se commissie van overleg gehoord te hebben bij de raad met het voorstel bij een 40-jarig jubileum het dubbele bedrag te gratificeren dat een 25-jarig jubilaris zal ontvangen. Een overgangsbepaling is in het ontwerp opge nomen voor hen, die in de laatste jaren hun zilveren dienstfeest hebben gevierd zonder uitkering. De commissie van overleg is verdeeld omtrent het denkbeeld de gratificatie te stellen op een voor ieder gelijk bedrag. Niet allen achten dit plan voor verwerke lijking vatbaar. De betrokken ambtenaar kan zelfs nog kiezen of hij het bedrag in geld dan wel in een herinneringsgeschenk van dezelfde waarde belieft te ontvangen. Ambtenaar in vaste dienst Volgens het arbeidsovereenkomstenbe- sluit heeft een ambtenaarr die langer dan drie jaar onafgebroken in dienst is, het recht op een vaste aanstelling. Deze bepaling is in de bezettingstijd in getrokken, mede omdat het destijds niet gewenst was enkele personen voor vaste dienst in aanmerking te doen komen. Deze onzekerheid bestaat thans niet meer, en het college van Burgemeester en Wethou ders van Beverwijk stelt derhalve de raad voor, de oude bepaling weer in het besluit op te nemen. „Carmen" en „De Gieteling" Het bezoek dat leden van „de Gieteling" brachten aan de opera in Amsterdam, waar „Carmen" werd gegeven, is zo in de smaak gevallen, dat men besloten heeft nogmaals de tocht te ondernemen, thans om van „Die Fledermaus" te gaan genieten. Op Dinsdag 17 Februari gaat men per autobus op reis.- Voor hen, die geen plaats konden krijgen voor „Carmen" bestaat gelegenheid op Vrijdag 20 Februari 'alsnog deze opera te beluisteren. EEN EN DERTIG DAGEN IN RUSLAND In het Statenhuis aan de Velserweg zal jhr. dr. J. C. Mollerus op Maandag 16 Februafx spreken over „Een zwerftocht van 31 dagen door Sovjet-Rusland". De lezing wordt door middel van lan taarnplaatjes verduidelijkt. Santpoort KORTSLUITING IN EEN AUTO Door de politie werd midden in de nacht een brandje geblust in een auto, staande op de Kerkweg te Velsen. De auto was omstreeks half drie door de eigenaar daar neergezet; hij had vergeten het contact af te zetten. Hierdoor ontstond kortsluiting en vervolgens een begin van brand. Schade van betekenis werd niet aangericht.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3